О внесении изменений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 424 "Об утверждении Контрольного списка специфических товаров"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 декабря 2025 года № 556. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2025 года № 37743
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 424 "Об утверждении Контрольного списка специфических товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32767) следующие изменения:
в Контрольном списке специфических товаров, утвержденном указанным приказом:
в разделе "Продукция, подлежащая контролю специфических товаров при экспорте, реэкспорте, транзите и переработке продукции вне территории Республики Казахстан":
подпункт а пункта 2В201 изложить в следующей редакции:
"а. Установленные уровни точности позиционирования, полученные в результате измерений, с использованием следующих методик, в соответствии с требованиями ГОСТ ISO 230-2-2016 "Нормы и правила испытаний станков. Часть 2. Определение точности и повторяемости позиционирования осей станков с числовым программным управлением", могут быть использованы для каждой модели станка, если это разрешено национальными регулирующими органами, вместо индивидуальных измерений для отдельного станка. Определение установленной точности позиционирования:

"Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 424 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 556 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 желтоқсанда № 37743 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 424 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32767 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың бақылау тізімінде:
"Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өнімнің экспорты, кері экспорты, транзиті және қайта өңделуі кезіндегі өзіндік ерекшелігі бар тауарларды бақылауға жататын өнім" бөлігінде:
2В201 тармағы а тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2В201 тармақ бойынша бақыланатындарды қоспағанда дайындаушының техникалық ерекшелемесіне сәйкес бір мезгілдік "контурлық басқару" үшін электронды құрылғылармен жабдықталған металдарды, "керамиканы" немесе "композициялық материалдарды" кесуге немесе өңдеуге арналған станоктар.
а. МЕСТ ISO 230-2-2016 "Станоктарды сынау нормалары және ережелері. 2-бөлім. Сандық бағдарламалық басқарумен станоктар осьтерінің орналасуының дәлдігі мен қайталануын анықтау" стандартының немесе оның ұлттық баламаларының талаптарына сәйкес мынадай әдістемелерді қолдана отырып, өлшеу нәтижесінде алынған орналасу нақтылығының белгіленген деңгейлері, егер бұған ұлттық реттеуші органдар рұқсат етсе, жекелеген станокқа арналған дербес өлшеулердің орнына станоктың әр моделі үшін пайдаланылуы мүмкін. Белгіленген орналасу нақтылығының дәлдігін айқындау:

1. Выбрать пять станков оцениваемой модели;
2. Измерить точность линейных осей в соответствии с ГОСТ ISO 230-2-2016 "Нормы и правила испытаний станков. Часть 2. Определение точности и повторяемости позиционирования осей станков с числовым программным управлением";
3. Определить значения точности (A) для каждой оси каждого станка.
Метод вычисления значения точности описан в ГОСТ ISO 230-2-2016 "Нормы и правила испытаний станков. Часть 2. Определение точности и повторяемости позиционирования осей станков с числовым программным управлением";

1. Бағаланатын модельдің бес станогын таңдау;
2. МЕСТ ISO 230-2-2016 "Станоктарды сынау нормалары және ережелері. 2-бөлім. Сандық бағдарламалық басқарумен станоктар осьтерінің орналасуының дәлдігі мен қайталануын анықтау" стандартына сәйкес сызықты осьтердің дәлдігін өлшеу;
3. Әрбір станоктың әрбір осьі үшін дәлдік мәндерін (A) айқындау.
Дәлдік мәнін есептеу әдісі МЕСТ ISO 230-2-2016 "Станоктарды сынау нормалары және ережелері. 2-бөлім. Сандық бағдарламалық басқарумен станоктар осьтерінің орналасуының дәлдігі мен қайталануын анықтау" стандартында сипатталған;

4. Определить средние значения точности для каждой оси. Это означает, что среднее значение становится установленным значением точности позиционирования для каждой оси данной модели (^Ax ^Ay);
5. Поскольку п. 2B201 относится к каждой линейной оси, количество установленных значений точности позиционирования должно соответствовать количеству линейных осей;
6. Если какая-либо ось станка, не контролируемая по пп. 2В001.а., 2B201.b. или 2B201.c., имеет установленные значения точности позиционирования в 6 мкм или меньше (лучше) для шлифовальных станков, и 8 мкм или меньше (лучше) для фрезерных и токарных станков, оба согласно ISO 230-2:1988 (1988) (1), то изготовитель станка должен подтверждать уровень точности один раз в восемнадцать месяцев.";

4. Әрбір ось үшін орташа дәлдік мәндерін айқындау. Бұл орташа мән осы үлгідегі әрбір ось үшін орналасу нақтылығының белгіленген дәлдігі мәніне айналады (^ Ax ^ Ay) дегенді білдіреді;
5. 2В201 әрбір сызықтық оське қатысты болғандықтан, орналасу нақтылығының белгіленген мәндерінің саны сызықтық осьтердің санына сәйкес келуі тиіс;
6. Егер 2В001.а., 2В201.b. немесе 2B201.c. тармақшалары бойынша бақыланбайтын кез-келген станок осьінде тегістеу станоктары үшін 6 мкм немесе одан кем (жақсы), және фрезерлік және токарь станоктары үшін 8 мкм немесе одан кем (жақсы) орналасу дәлдігінің белгіленген мәндері, екеуі де ІSО 230-2: 1988 (1988) (1) -ге сәйкес болса, онда станок жасаушы он сегіз айда бір рет дәлдігінің деңгейін растауы керек.

подпункт d пункта 2В201 изложить в следующей редакции:
"d. Токарные станки, имеющие точность позиционирования со "всеми компенсационными возможностями", равную или лучше (меньше) 6 мкм в соответствии с ГОСТ ISO 230-2-2016 "Нормы и правила испытаний станков. Часть 2. Определение точности и повторяемости позиционирования осей станков с числовым программным управлением" вдоль любой линейной оси (общий выбор позиции) для станков, пригодных для обработки деталей диаметром более 35 мм.

2В201 тармағы d тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
d. МЕСТ ISO 230-2-2016 "Станоктарды сынау нормалары және ережелері. 2-бөлім. Сандық бағдарламалық басқарумен станоктар осьтерінің орналасуының дәлдігі мен қайталануын анықтау" халықаралық стандартына сәйкес кез келген сызықтық ось бойымен (жалпы орналасу орны) 35 мм асатын диаметрлі бөлшекті өңдеу үшін жарамды станоктар үшін 6 мкм-ге тең немесе одан жоғары "барлық өтемақы мүмкіндіктерімен" орналасу дәлдігі бар токарь станоктары.

8548 00 200 0
Части электрические оборудования или аппаратуры, в другом месте данной группы не поименованные или не включенные в группу 85, запоминающие устройства различных видов, такие как стековые динамические оперативные запоминающие устройства и модули
Примечание. Не контролируется импорт всей продукции, включенной в пункт 10А921.
";
исключить строку 37:
"
37
10В936
8807
Части летательных аппаратов товарной позиции 8802 или 8806
Примечание. Не контролируется импорт всей продукции, включенной в пункт 10В936, за исключением частей беспилотных летательных аппаратов товарной позиции 8806.
";
исключить строку 40:
"
40
10Е939
8534 00 900 0
Схемы печатные: с прочими пассивными элементами
Примечание. Не контролируется импорт всей продукции, включенной в пункт 10Е939
";
исключить строки 42 и 43:
"
42
10А941
8529 10
Антенны и воздушные отражатели всех видов; части, пригодные для использования с ними
Примечание. Не контролируется импорт всей продукции, включенной в пункт 10А941.
43
10А942
8529 90

8548 00 200 0
Осы топтың басқа жерінде 85-топқа аталмаған немесе енгізілмеген электр жабдығының немесе аппаратураның бөліктері, стек динамикалық жедел есте сақтау құрылғылары және Модульдер сияқты әртүрлі типтегі есте сақтау құрылғылары
Ескерту. 10А921 тармағына енгізілген барлық өнімнің импорты бақыланбайды
";
37 жол алып тасталсын:
"
37
10В936
8807
8802 немесе 8806 тауар позициясындағы ұшу аппараттарының бөліктері
Ескерту. 8806 тауар позициясындағы пилотсыз ұшу аппараттарының бөліктерін қоспағанда 10В936 тармаққа енгізілген барлық өнімнің импорты бақыланбайды.
";
40 жол алып тасталсын:
"
40
10Е939
8534 00 900 0
Баспа схемалары: басқа пассивті элементтермен
Ескерту. 10Е939 тармағына енгізілген барлық өнімнің импорты бақыланбайды
";
42 және 43 жолдар алып тасталсын:
"
42
10А941
8529 10
Барлық түрдегі антенналар мен ауа рефлекторлары; олармен пайдалануға жарамды бөлшектер
Ескерту. 10А941 тармағына енгізілген барлық өнімнің импорты бақыланбайды
43
10А942
8529 90

Прочие части, предназначенные исключительно или в основном для аппаратуры товарных позиций 8524-8528
Примечание. Не контролируется импорт всей продукции, включенной в пункт 10А942
".
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан

Тек қана немесе негізінен 8524-8528 тауар позицияларының аппараттарына арналған өзге де бөлшектер
Ескерту. 10А942 тармаққа енгізілген барлық өнімнің импорты бақыланбайды
".
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі