О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 сентября 2013 года № 689 "Об утверждении Правил организации работы автоматизированных станций измерения"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 29 декабря 2025 года № 452. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2025 года № 37741
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 5 сентября 2013 года № 689 "Об утверждении Правил организации работы автоматизированных станций измерения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8788) следующие изменения и дополнение:
в Правилах организации работы автоматизированных станций измерения, утвержденных указанным приказом:
в пункте 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) регистрация проезжающих автотранспортных средств с последующей передачей соответствующих сведений в интеллектуальную транспортную систему (далее – ИТС) и/или в информационно-аналитическую систему транспортной базы данных (далее – ИАС ТБД);";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) выявление превышения допустимых весовых и/или габаритных параметров автотранспортных средств (за исключением автобусов, микроавтобусов и легковых автомобилей), без определения расстояния перевозки по маршруту;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) передача данных в ИТС и/или в ИАС ТБД Ситуационного центра Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – Ситуационный центр);";
в пункте 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) в режиме реального времени определяется тип автотранспортного средства, считывается государственный регистрационный номерной знак, определяются весовые и/или габаритные параметры, производится фотофиксация проезда для полного охвата транспортного средства и фотографии государственного регистрационного номерного знака (вид спереди, вид сбоку, государственный регистрационный номерной знак спереди);";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) по результатам измерения весогабаритных параметров автотранспортных средств на табло переменной информации расположенном на доступном для визуального обозрения на месте установки автоматизированной станций измерения в целях информирования водителя или перевозчика отображается информация о наличии правонарушения, результатах измерения весогабаритных параметров автотранспортных средств (государственный регистрационный знак автотранспортного средства и информация о превышении весогабаритных параметров);";
пункт 9-1 изложить в следующей редакции:
"9–1. Владельцы автотранспортных средств, имеющих технически допустимую максимальную массу более двенадцати тонн, при проезде через зону действия автоматизированных станций измерения стационарного типа обеспечивают измерение фактических весовых и габаритных параметров такого автотранспортного средства на автоматизированной станции измерения в следующем порядке:
1) проезд по выделенной полосе согласно установленным дорожным знакам;
2) прохождение весогабаритного измерения автотранспортного средства на автоматизированной станции измерения;

"Автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 05 қыркүйектегі № 689 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 452 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 желтоқсанда № 37741 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 05 қыркүйектегі № 689 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8788 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларында:
8-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жүріп өтетін автокөлік құралдарын тіркеу, кейін тиісті мәліметтерді интеллектуалды көлік жүйесіне (бұдан әрі - ИКЖ) және/немесе көлік дерекқорының ақпараттық-талдамалық жүйесіне (бұдан әрі – КДҚ АТЖ) жіберу;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) маршрут бойынша тасымалдау қашықтығын айқындамай, автокөлік құралдарының (автобустарды, шағын автобустарды және жеңіл автомобильдерді қоспағанда) рұқсат етілген салмақтық және/немесе габариттік параметрлерінің асып кетуін анықтау;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) деректерді Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің Ахуалдық орталыққа (бұдан әрі – Ахуалдық орталық), ИКЖ және/немесе КДҚ АТЖ-ге жіберу;";
9-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нақты уақыт режимінде автокөлік құралының түрі айқындалады, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі оқылады, салмақтық және/немесе габариттік параметрлері айқындалады, көлік құралын толық қамту үшін жүріп өтуді фотофиксациялау және мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісінің фотосуретінің тіркелуі жүргізіледі (алдынан көрініс, бүйірден көрініс, алдынан мемлекеттік тіркеу нөмірі);";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өлшеу нәтижелері бойынша жүргізушіні немесе тасымалдаушыны хабардар ету мақсатында автоматтандырылған өлшеу станциясы орнатылған жерде визуалды шолу үшін қолжетімді жерде орналасқан ауыспалы ақпарат тақтасында автокөлік құралының (автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу белгісі және салмақтық-габариттік параметрлердің асып кетуі туралы ақпарат);";
9-1 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1. Техникалық рұқсат етілген ең жоғары массасы он екі тоннадан асатын автокөлік құралдарының иелері автоматтандырылған өлшеу станциялары жұмыс істейтін аймақ арқылы жүріп өткен кезде, стационарлық типтегі автоматтандырылған өлшеу станцияларының жұмысын ұйымдастыру қағидаларында айқындалған тәртіппен автоматтандырылған өлшеу станциясында осындай автокөлік құралының нақты салмақтық және габариттік параметрлерінің өлшенуін қамтамасыз етеді:
1) белгіленген жол белгілеріне сәйкес бөлінген жолақ бойынша жүру;
2) автоматтандырылған өлшеу станциясында автокөлік құралының салмақтық габариттік өлшемінен өту;

3) устранение нарушений, выявленных автоматизированной станцией измерения, на ближайшей полосе отвода автомобильной дороги либо автомобильной стоянке.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Национальный оператор и местные исполнительные органы обеспечивают:
1) наружное освещение территории, на которой расположены автоматизированные станций измерения стационарного типа;
2) установку оборудования, обеспечивающее визуальное информирование водителя автотранспортного средства о результатах измерения весогабаритных параметров автотранспортных средств (государственный регистрационный знак автотранспортного средства и информация о превышении весогабаритных параметров);
3) табло переменной информации соответствующий параметрам табло переменной информации согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) установку дорожных знаков в зоне действия автоматизированных станций измерения;
5) установку специальных технических средств, работающих в автоматическом режиме (с выведенным сервером в защищенный щит) и имеющих функции фото- и видеозаписи с распознаванием государственного регистрационного знака автотранспортного средства, фронтального изображения, общего вида (вид спереди, вид сбоку, государственный регистрационный номерной знак спереди) автотранспортного средства в момент проезда через автоматизированные станции измерения;
6) бетонированное и/или асфальтированное дорожное покрытие по выделенной полосе протяженностью не менее 100 метров до места установки весового оборудования и 100 метров после установки весового оборудования, обеспечивающий жесткость дорожного покрытия, а также ограждения длинной не менее 7 метров вдоль весового оборудования с двух сторон до и после места установки автоматизированной станции измерения не позволяющее осуществлять съезд колес автотранспортного средства на обочину автомобильной дороги.";
дополнить пунктом 16 следующего содержания:
"16. В случае установления фактов некорректного функционирования автоматизированной станции измерения и/или при проведений технических работ Национальный оператор и/или местные исполнительные органы принимают следующие меры:
1) незамедлительно отключает оборудование;
2) уведомляет в течение одного рабочего дня уполномоченный орган в сфере автомобильного транспорта об отключении;
3) составляет "Акт о неисправности автоматизированной станции измерения (наименование)" с указанием неисправностей оборудования в произвольной форме;
4) оперативно восстанавливает работоспособность оборудования;
5) уведомляет уполномоченный орган в сфере автомобильного транспорта о дате и времени подключения;

3) автоматтандырылған өлшеу станцияларымен анықтаған бұзушылықтарды жою автомобиль жолының жақын маңындағы жол жиегінде немесе автотұрақта жүзеге асырылады.";
14 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Ұлттық оператор және жергілікті атқарушы органдар:
1) стационарлық типтегі автоматтандырылған өлшеу станциялары орналасқан аумақты;
2) автокөлік құралдарының салмақтық габариттік параметрлерін өлшеу нәтижелері туралы (автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу белгісі және салмақтық габариттік параметрлердің асып кетуі туралы ақпарат) автокөлік құралының жүргізушісін көзбен шолып хабардар етуді қамтамасыз ететін жабдықтар орнатуды;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ауыспалы ақпарат тақтасы параметрлеріне сәйкес ауыспалы ақпарат таблосын;
4) автоматтандырылған өлшеу станцияларының қолдану аймағында жол белгілерін орнатуды;
5) автоматты режимде жұмыс істейтін және автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу белгісін, фронтальды бейнесін, жалпы түрін (алдыңғы көрінісі, бүйірлік көрінісі, алдыңғы мемлекеттік тіркеу белгісі) анықтай отырып, фото - және бейнежазба функциялары бар арнайы техникалық құралдарды (сервері қорғалған қалқанда орналастырылған) автоматтандырылған өлшеу станциялары арқылы өту сәтінде орнатуды;
6) жол жабынының қаттылығын қамтамасыз ететін таразы жабдығын орнату орнына дейін ұзындығы 100 метрден кем емес бөлінген жолақ бойынша бетондалған және/немесе асфальтталған, сондай-ақ автомобиль жолының жиегіне автокөлік құралы доңғалақтарының шығуын жүзеге асыруға мүмкіндік бермейтін автоматтандырылған өлшеу станциясы орнатылған жерге дейін және одан кейін екі жағынан таразы жабдығы бойымен ұзындығы кемінде 7 метр қоршауды қамтамасыз ететін жол жабыны.";
мынадай мазмұндағы 16 тармақпен толықтырылсын:
"16. Автоматтандырылған өлшеу станциясының дұрыс жұмыс істемеу фактілері анықталған жағдайда және/немесе техникалық жұмыстарды жүргізу кезінде Ұлттық оператор және/немесе жергілікті атқарушы органдар мынадай шараларды қабылдайды:
1) жабдықты дереу өшіреді;
2) автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органды ажырату туралы бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
3) жабдықтың ақаулары еркін нысанда көрсетіле отырып, "Автоматтандырылған өлшеу станцияның ақауы туралы актіні (атауын)" жасайды;
4) жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін жедел қалпына келтіреді;
5) автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органды қосылу күні мен уақыты туралы хабардар етеді;

6) подключает оборудование в сроки, установленные в уведомлении согласно подпункта 5) настоящего пункта.
Своевременное информирование о некорректной работе автоматизированной станции измерения и принятие необходимых мер осуществляются Национальным оператором и/или местными исполнительными органами.";
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
Н. Сауранбаев
Приложение 1 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года
№ 452
Приложение 1
к Правилам организации
работы автоматизированных
станций измерения
Основные характеристики автоматизированных станций измерения
1. АСИ включает в себя комплекс сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств, приборов и оборудования, аппаратно-программного комплекса позволяющих производить измерение в движении, обработку и передачу следующих параметров автотранспортных средств:
1) общая масса;
2) нагрузка на одиночную ось;
3) нагрузка на группу осей, расположенных на одной подвеске;
4) нагрузка на каждую ось в группе осей;
5) расстояния между осями;
6) количество осей;
7) габаритные параметры на дорогах республиканского значения;
8) класс (тип) автотранспортного средства;
9) распознавание ГРНЗ;
10) скорость движения.
2. Оборудование и программное обеспечение АСИ не препятствует и/или не создает помех участникам дорожного движения, в том числе не влияет на скорость движения автотранспортного потока в рамках установленной скорости.
3. Измерение массы и осевых нагрузок автотранспортных средств осуществляется с помощью следующих специальных сенсоров взвешивания, вмонтированных в дорогу:
1) сенсоры взвешивания с высокоточными и надежными устройствами, способными обеспечивать точные измерения массы и осевых нагрузок транспортных средств;
2) сенсоры, установленные в дорожное покрытие на определенном участке дороги. Они размещаются таким образом, чтобы каждый колесный обод автотранспорта проходил над ними для обеспечения точного измерения;

6) жабдықты осы тармақтың 5) тармақшасына сәйкес хабарламада белгіленген мерзімде қосады.
Автоматтандырылған өлшеу станциясының дұрыс емес жұмысы туралы уақтылы хабарлауды және қажетті шараларды қабылдауды Ұлттық оператор және/немесе жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.";
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 452 бұйрығына 1-қосымша
Автоматтандырылған өлшеу
станцияларының жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Автоматтандырылған өлшеу станцияларының негізгі сипаттамалары
1. АӨС автокөлік құралдарының қозғалысын өлшеуге, мынадай параметрлерін өңдеуге және беруге мүмкіндік беретін сертификатталған арнайы бақылау-өлшеу техникалық құралдарының кешенін, аспаптар мен жабдықтардың, аппараттық-бағдарламалық кешенін қамтиды:
1) жалпы салмағы;
2) бір осіне жүктеме;
3) бір аспасында орналасқан осьтер тобына жүктеме;
4) осьтер тобындағы әрбір оське жүктеме;
5) осьтері арасындағы қашықтық;
6) осьтер саны;
7) республикалық маңызы бар жолдардағы габариттік параметрлері;
8) автокөлік құралының сыныбы (типі);
9) МТНБ тану;
10) қозғалыс жылдамдығы.
2. АӨС жабдығы мен бағдарламалық қамтамасыз етуі жол қозғалысына қатысушыларға кедергі келтірмейді және/немесе кедергі жасамайды, оның ішінде белгіленген жылдамдық шеңберінде автокөлік ағынының қозғалыс жылдамдығына әсер етпейді.
3. Автокөлік құралдарының массасы мен осьтік жүктемелерін өлшеу жолға орнатылған мынадай арнайы өлшеу сенсорларының көмегімен жүзеге асырылады:
1) көлік құралдарының массасы мен осьтік жүктемелерін дәл өлшеуге қабілетті, дәлдігі жоғары және сенімді құрылғылары бар өлшеу сенсорлары;
2) жолдың белгілі бір бөлігінде орнатылған сенсорлар жол жамылғысы. Олар дәл өлшеуді қамтамасыз ету үшін автокөліктің әрбір доңғалақ жиегі олардың үстінен өтетіндей етіп орналастырылады;

3) сенсоры оборудуются специальными датчиками, которые регистрируют весовые и осевые нагрузки, а также габариты транспортного средства при проезде по дорогам общего пользования;
4) сенсоры устойчивые к воздействию окружающей среды, защищенные от повреждений и не создающие препятствия для проезда автотранспортных средств.
4. В целях недопущения фактов умышленного искажения результатов измерения, весовое оборудование и его программное обеспечение имеют следующие функции определения некорректного проезда автотранспортных средств:
1) мониторинг и анализ скорости проезда транспортного средства с учетом установленных ограничений для соответствующего типа транспортного средства;
2) определение несоответствия габаритов транспортного средства допустимым нормам для данного участка дороги, включая выявление нарушений по высоте, ширине и длине транспортного средства при проезде по дорогам общего пользования;
3) регистрация всех проездов и соответствующих данных, таких как дата, время, тип транспортного средства и его габариты.
5. АСИ устанавливается на дорожные участки с повышенным уровнем транспортного движения в соответствии с анализом транспортной нагрузки, особенно на участках с интенсивным грузовым транспортом, исключая возможность их объезда, а также выезда транспортных средств за пределы покрытия проезжей части на обочину.
6. Измерение фактических габаритных параметров автотранспортных средств при проезде по дорогам общего пользования проводится с помощью лазерных систем измерения для повышенной точности, с учетом фиксации двух крайних точек по его длине, ширине и высоте от поверхности дорожного покрытия или иной площадки, обеспечивающей равномерное расположение всех его осей.
7. Распознавание ГРНЗ осуществляется автоматически на основе фотографии автомобиля и/или видеопотока, полученной с видеокамеры в момент пересечения зоны измерений автотранспортного средства.
8. АСИ на основе данных сенсоров взвешивания и оборудования фото-, видеофиксации автоматически фиксирует следующие нарушения правил дорожного движения:
1) превышение допустимых весовых и габаритных параметров автотранспортных средств при проезде по дорогам общего пользования;
2) превышение установленной скорости движения автотранспортных средств;
3) нарушение требований, предписанных дорожными знаками или разметкой проезжей части дороги;
4) определение некорректного проезда автотранспортных средств через АСИ (к некорректному проезду относится резкий разгон и торможение, виляние, выезд за линии дорожной разметки и/или границ расположения весового оборудования, движение в противоположенном направлении, несоблюдение интервала с передним движущимся транспортным средством).

3) сенсорлар арнайы датчиктермен жабдықталады, олар салмақ пен осьтік жүктемелерді, сондай-ақ жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдармен жүру кезінде көлік құралының мен габариттерін тіркейді;
4) қоршаған орта әсеріне төзімді, зақымданудан қорғалған және автокөлік құралдарының өтуіне кедергі келтірмейтін сенсорлар.
4. Өлшеу нәтижелерін қасақана бұрмалау фактілеріне жол бермеу мақсатында таразы жабдығы мен оның бағдарламалық қамтамасыз етуінде автокөлік құралдарының дұрыс жүрмеуін айқындаудың мынадай функциялары болады:
1) көлік құралының тиісті типі үшін белгіленген шектеулерді ескере отырып, көлік құралының жүру жылдамдығын мониторингілеу және талдау;
2) жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдармен жүру кезінде көлік құралының биіктігі, ені және ұзындығы бойынша бұзушылықтарды анықтауды қоса алғанда, көлік құралының габариттерінің осы жол учаскесі үшін жол берілетін нормаларға сәйкес келмеуін айқындау;
3) барлық жүрулерді және күні, уақыты, көлік құралының түрі және оның габариттері сияқты тиісті деректерді тіркеу.
5. АӨС көлік жүктемесін талдауға сәйкес, көлік қозғалысының деңгейі жоғары жол учаскелеріне, әсіресе жүк көлігі көп жүретін учаскелерде, оларды айналып өту, сондай-ақ көлік құралдарының жол жамылғысынан тыс жол жиегіне шығу мүмкіндігін болдырмайтын жерлерде орнатылады.
6. Жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдармен жүру кезінде автокөлік құралдарының нақты габариттік параметрлерін өлшеу оның барлық осьтерінің біркелкі орналасуын қамтамасыз ететін жол төсемінің немесе өзге алаңның бетінен ұзындығы, ені және биіктігі бойынша екі шеткі нүктенің бекітілуін ескере отырып, дәлдігі жоғары лазерлік өлшеу жүйелерінің көмегімен жүргізіледі.
7. МТНБ тану автоматты түрде автокөлік құралының өлшеу аймағын кесіп өту кезінде бейнекамерадан алынған автомобильдің фотосуреті және/немесе бейне ағыны негізінде жүзеге асырылады.
8. АӨС өлшеу сенсорлары мен фото-, бейнетіркеу жабдықтарының деректері негізінде жол қозғалысы қағидаларының мынадай бұзушылықтарын автоматты түрде тіркейді:
1) жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдармен жүру кезінде автокөлік құралдарының рұқсат етілген салмақтық және габариттік параметрлерінен асып кетуі;
2) автокөлік құралдарының белгіленген қозғалыс жылдамдығынан асып кету;
3) жол белгілерімен немесе жолдың жүру бөлігін белгілеумен белгіленген талаптарды бұзу;
4) автокөлік құралдарының АӨС арқылы дұрыс өтпеуін айқындау (дұрыс емес өтпеге күрт үдеу және тежеу, бұлғау, жол таңбалау сызығынан және/немесе таразы жабдығының орналасу шекарасынан шығу, қарама-қарсы бағытта жүру, алда келе жатқан көлік құралымен аралықты сақтамау жатады).

9. Информация о проезде автотранспортных средств, в том числе имеющих превышения весовых и габаритных параметров над допустимыми, зафиксированных АСИ, передается в ИС уполномоченного органа в сфере автомобильного транспорта по доступным цифровым каналам связи в соответствии с требованиями законодательства в сфере информатизации и информационной безопасности.
10. Сохранность информации во время эксплуатации АСИ обеспечивается при следующих аварийных ситуациях:
1) провалы напряжения – кратковременные понижения при резком увеличении нагрузки в электрической сети из-за включения мощных потребителей;
2) высоковольтные импульсы – кратковременные значительные увеличения напряжения, возникающие из-за близкого грозового разряда или включения напряжения на подстанции после аварии;
3) полное отключение электроэнергии – полное отключение электроэнергии вследствие аварий, сильных перегрузок на электростанции;
4) завышенное напряжение – кратковременное увеличение напряжения в сети, вызываемое отключением мощных потребителей;
5) нестабильность частоты – возникающая, как правило, из-за различных перегрузок в энергосистемах;
6) нарушение или выход из строя каналов связи;
7) полный или частичный отказ АСИ, включая сбои и отказы накопителей на жестких магнитных дисках;
8) сбой в работе программного обеспечения.

9. Автокөлік құралдарының жол жүруі туралы, оның ішінде жол берілетін, АӨС бекітілген салмақ және габариттік параметрлерден асуы туралы ақпарат ақпараттандыру және ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес қолжетімді цифрлық байланыс арналары арқылы автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті органның АЖ-не беріледі.
10. АӨС пайдалану кезінде ақпараттың сақталуы мынадай авариялық жағдайлар кезінде қамтамасыз етіледі:
1) кернеудің сәтсіздіктері – қуатты тұтынушылардың қосылуына байланысты электр желісіндегі жүктеменің күрт артуы кезінде қысқа мерзімді төмендеулер;
2) жоғары вольтты импульстар – жақын найзағай разрядынан немесе авариядан кейін қосалқы станцияда кернеудің қосылуынан туындайтын кернеудің қысқа мерзімді елеулі ұлғаюы;
3) электр энергиясын толық ажырату – электр станциясындағы авариялар, ауыр жүктемелер салдарынан электр энергиясын толық ажырату;
4) жоғары кернеу – қуатты тұтынушылардың ажыратылуынан туындайтын желідегі кернеудің қысқа мерзімді ұлғаюы;
5) жиіліктің тұрақсыздығы – әдетте, энергия жүйелеріндегі әртүрлі шамадан тыс жүктемелерден туындайтын;
6) байланыс арналарының бұзылуы немесе істен шығуы;
7) қатты магниттік дискілердегі жинақтауыштардың істен шығуы мен істен шығуын қоса алғанда, АӨС толық немесе ішінара істен шығуы;
8) бағдарламалық қамтамасыз ету жұмысындағы ақау.

11. Полученные данные обрабатываются локально специализированным программным обеспечением для вычисления измеряемых параметров транспортного средства.
12. Весовое оборудование АСИ соответствует основным требованиям к характеристикам весового оборудования, указанным в Таблице 1.
Таблица 1. Основные требования к характеристикам весового оборудования
Наименование характеристики
Описание
1
Способ установки на месте эксплуатации
стационарно
2
Вид грузоприемного устройства
встраиваемый в полотно размещение согласно инструкций производителя оборудования, позволяющее определять межосевое расстояние и количество осей
3
Вид отсчетного устройства
дискретное
4
Установка грузоприемного устройства
приямок, на уровне проезжей части размещение согласно инструкций производителя оборудования, позволяющее определять межосевое расстояние и количество осей
5
Количество взвешиваний за сутки
не ограничено
6
Режим эксплуатации
интенсивный
7
Диапазон измерений общей массы автотранспортного средства

11. Алынған мәліметтер көлік құралының өлшенетін параметрлерін есептеу үшін жергілікті мамандандырылған бағдарламалық жасақтамамен өңделеді.
12. АӨС таразы жабдығы 1-кестеде көрсетілген таразы жабдығының сипаттамаларына қойылатын негізгі талаптарға сәйкес келеді.
1-кесте. Таразы жабдығының сипаттамаларына қойылатын негізгі талаптар
Сипаттама атауы
Сипаттама
1
Пайдалану орнында орнату әдісі
стационарлық
2
Жүк қабылдау құрылғысының түрі
осьаралық қашықтық пен осьтердің санын анықтауға мүмкіндік беретін жабдықты өндірушінің нұсқаулығына сәйкес кенепке салынатын орналастыру
3
Санақ құрылғысының түрі
дискретті
4
Жүк қабылдау құрылғысын орнату
жүріс бөлігінің деңгейінде осьаралық арақашықтықты және осьтердің санын анықтауға мүмкіндік беретін жабдықты өндірушінің нұсқаулығына сәйкес шұңқыр
5
Тәулігіне өлшеу саны
шектелмеген
6
Жұмыс режимі
қарқынды
7
Автокөлік құралының жалпы массасын өлшеу диапазоны

от 187 В до 242 В от 49 Гц до 51 Гц не более 950 Вт
19
Степень защиты: Датчики веса Приборы весоизмерительные Аппаратный шкаф
не менее IP68 не менее IP66 не менее IP65
20
Количество весоизмерительных датчиков на полосу
Согласно инструкций производителя оборудования, позволяющее определять межосевое расстояние и количество осей
21
Количество независимых каналов у весоизмерительного контроллера
Согласно документации Производителя но не менее 8
22
Защита от не санкционированных изменений, искажений, удалений данных
да
23
Камеры распознавания ГРНЗ
Со встроенным в камеру ПО распознавания ГРНЗ
24
Обзорная камера общего вида
Не менее 4 Мп

187 В бастап 242 В дейін 49 Гц-тен 51 Гц-ке дейін 950 Вт артық емес
19
Қорғау дәрежесі: Салмақ сенсорлары Салмақ өлшеу құралдары Аппараттық шкаф
IP68 кем емес IP66 кем емес IP65 кем емес
20
Жолақтағы жүктеме датчиктерінің саны
Осьаралық қашықтық пен осьтер санын анықтауға мүмкіндік беретін жабдықты өндірушінің нұсқаулығына сәйкес
21
Жүктеме контроллеріндегі тәуелсіз арналар саны
Өндірушінің құжаттамасына сәйкес, бірақ кемінде 8
22
Рұқсатсыз өзгерістерден, бұрмаланулардан, деректерді жоюдан қорғау
иә
23
МТНБ тану камералары
Камераға орнатылған МТНБ тану бағдарламалық жасақтамасымен
24
Жалпы көріністі қарау камерасы
Кемінде 4 Мп

13. Функциональные возможности программного обеспечения АСИ обеспечивают:
1) измерение параметров АТС в движении, без ограничения установленных правил дорожного движения на участке измерений.
2) хранение полученной информации в локальной базе данных;
3) передачу и интеграцию данных в смежные системы;
4) автоматизированную диагностику оборудования системы с последующим информированием пользователя о состояние системы;
5) соответствие требованиям законодательства в сфере информационной безопасности;
6) уровень защиты на аппаратном уровне;
7) предоставление выходных данных (минимальный перечень):
полная масса автотранспортного средства;
информация об осях (нагрузка на колеса и оси, межосевое расстояние, количество осей);
скорость и габариты автомобиля при проезде по дорогам общего пользования;
направление движения;
дисбаланс (разница слева/справа в %);
время между транспортными средствами (плотность движения);
некорректный проезд и уклонение от взвешивания;
классификация автотранспортных средств.
8) возможность передачи информации в ИАС ТБД для дальнейшей интеграции с ПЦ "ЕРАП" для составления электронного предписания о необходимости уплаты штрафа по административному правонарушению.
14. Весовое оборудование АСИ соответствует следующим требованиям:
1) стойкость к внешним воздействиям:
по устойчивости к воздействию климатических факторов внешней среды весы соответствуют исполнению УХЛ категории 4.2 ГОСТ 15150;
по защищенности от воздействий окружающей среды весы соответствуют стандарту ГОСТ 12997.
2) показатель надежности (за критерий отказа весов принимаются нарушения их функционирования и/или несоответствие нормируемым значениям метрологических характеристик):
средний срок службы весов - не менее 5 лет;
вероятность безотказной работы за 2000 часов – 0,99 %.
3) безопасность:
общие требования безопасности к конструкции весов соответствуют стандарту ГОСТ 12.2.003;
общие требования безопасности к электрооборудованию весов соответствуют стандарту ГОСТ 12.2.007.0;
требования к защитному заземлению весов соответствуют стандарту ГОСТ 12.1.030;
при нормальных условиях по ГОСТ 12997 электрическое сопротивление изоляции между любыми силовыми электрическими цепями и корпусом при температуре окружающего воздуха от минус 45 °С до 70 °С и относительной влажности от 30 % до 80 % соответствуют не менее 20 Мом;
электрическая изоляция между силовыми цепями и корпусом при температуре окружающего воздуха от минус 45 °С до 70 °С и относительной влажности от 30 % до 80 % выдерживает в течение одной минуты без пробоя и поверхностного перекрытия напряжение переменного тока 1500 В.

13. АӨС бағдарламалық жасақтамасының функционалдығы:
1) өлшеу учаскесінде жол жүрісінің белгіленген қағидаларын шектемей, қозғалыстағы АҚ параметрлерін өлшеу.
2) алынған ақпаратты жергілікті деректер базасында сақтау;
3) деректерді іргелес жүйелерге беру және интеграциялау;
4) пайдаланушыны жүйенің жай-күйі туралы кейіннен хабардар ете отырып, жүйе жабдығының автоматтандырылған диагностикасы;
5) ақпараттық қауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарына сәйкестігі;
6) аппараттық деңгейдегі қорғау деңгейі;
7) шығыс деректерін ұсыну (ең аз тізбе):
автокөлік құралының толық салмағы;
осьтер туралы ақпарат (доңғалақтар мен осьтерге жүктеме, ось аралық қашықтық, осьтер саны);
жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдармен жүру кезіндегі автомобильдің жылдамдығы мен өлшемдері;
қозғалыс бағыты;
теңгерімсіздік (%- дағы сол/оң айырмашылық);
көлік құралдары арасындағы уақыт (қозғалыс тығыздығы);
дұрыс емес жол жүру және салмақ өлшеуден жалтару;
автокөлік құралдарының жіктелуі.
9) әкімшілік құқық бұзушылық бойынша айыппұл төлеу қажеттігі туралы электрондық нұсқама жасау үшін "ӘІБТ" ПО-мен одан әрі интеграциялау үшін КДҚ АТЖ-ға ақпарат беру мүмкіндігі.
14. АӨС таразы жабдықтары мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) сыртқы әсерлерге төзімділік:
сыртқы ортаның климаттық факторларының әсеріне төзімділігі бойынша таразы КСҚ 4.2 санатының МЕМСТ 15150 орындалуына сәйкес келеді;
қоршаған ортаның әсерінен қорғалған таразы МЕМСТ 12997 стандартына сәйкес келеді.
2) сенімділік көрсеткіші (таразылардың істен шығу өлшемшарты ретінде олардың жұмыс істеуінің бұзылуы және/немесе метрологиялық сипаттамалардың нормаланатын мәндеріне сәйкес келмеуі қабылданады):
таразының орташа қызмет ету мерзімі – кемінде 5 жыл;
2000 сағат ішінде жұмыс істеу ықтималдығы – 0,99 %.
3) қауіпсіздік:
таразы конструкциясына қойылатын жалпы қауіпсіздік талаптары МЕМСТ 12.2.003 стандартына сәйкес келеді;
таразы электр жабдықтарына қойылатын жалпы қауіпсіздік талаптары МЕМСТ 12.2.007.0 стандартына сәйкес келеді;
таразыны қорғау жерге тұйықтауға қойылатын талаптар МЕМСТ 12.1.030 стандартына сәйкес келеді;
қалыпты жағдайда МЕМСТ 12997 бойынша қоршаған ауа температурасы минус 45 oС-тан 70 oС-қа дейін және салыстырмалы ылғалдылығы 30%-дан 80%-ға дейін кез келген күштік электр тізбектері мен корпус арасындағы оқшаулаудың электрлік кедергісі кемінде 20 Мом сәйкес келеді;
минус 45 oС-тан 70 oС-қа дейінгі қоршаған ауа температурасында және 30%-дан 80%-ға дейінгі салыстырмалы ылғалдылықта электр тізбектері мен корпус арасындағы электрлік оқшаулау бір минут ішінде бұзылмай және беттік қабаттасусыз 1500 В айнымалы ток кернеуіне төтеп береді.

15. АСИ имеет возможность идентификации ГРНЗ с точностью не менее 95 %.
16. АСИ измеряет весогабаритные параметры при проезде автотранспортных средств в зоне действия АСИ на скорости, установленной заводом изготовителя оборудования.
17. При определении некорректного проезда АТС используется алгоритм обработки изображений и компьютерного зрения, позволяющий определять перемещение автотранспортного средства в кадре и вычислять его траекторию движения на основе последовательных кадров или используется видеозапись проезда транспортного средства в зоне действия АСИ.
18. АСИ до введения в промышленную эксплуатацию имеет сертификаты с положительными результатами о метрологической поверке автоматических систем измерения динамических и статических параметров транспортного средства выполненные поверочной лабораторией, аккредитованной в национальной системе аккредитации на проведение поверки средств измерений в соответствии требованиями стандарта ГОСТ ISO/IEC 17025-2019 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий" для дальнейшей возможности формирования предписаний уполномоченными органами по административным правонарушениям.
19. На республиканских дорогах при проезде через АСИ требуется соблюдение интервала движения с впереди движущимся транспортным средством не менее 30 метров.
Расшифровка аббревиатур:
АСИ – автоматизированная станция измерения;
ГРНЗ – государственный регистрационный номерной знак;
ИС – информационная система;
кг – килограмм;
ºС – градус Цельсия;
% – процент;
В – вольт;
Гц – герц;
Вт – ватт;
с – секунды;
мм – миллиметры;
ПО – программное обеспечение;
Мп – мегапиксель;
АТС – автотранспортное средство;
ИАС ТБД – Информационно-аналитическая система транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок;
ПЦ "ЕРАП" – Процессинговый центр "Единого реестра административных правонарушений;
УХЛ – умеренный и холодный климат;
Мом – мегаом.
Приложение 2 к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 452
Приложение 2
к Правилам организации
работы автоматизированных
станций измерения
Параметры табло переменной информации
Наименование параметра
Описание
1
Размер

15. АӨС МТНБ-ні кем дегенде 95% дәлдікпен анықтау мүмкіндігіне ие.
16. Жабдықты дайындаушы зауыт белгілеген жылдамдықта АӨС әрекет ету аймағында автокөлік құралдарының жүруі кезінде салмақ габариттік параметрлерін өлшейді.
17. АҚ дұрыс емес өтуін анықтаған кезде кескінді өңдеу және компьютерлік көру алгоритмі қолданылады, бұл көлік құралының кадрдағы қозғалысын анықтауға және оның қозғалыс траекториясын дәйекті кадрлар негізінде есептеуге мүмкіндік береді, немесе АӨС қолданылатын аймақта көлік құралының жүріп өтуінің бейнежазбасы пайдаланылады.
18. Өнеркәсіптік пайдалануға енгізілгенге дейін МЕМСТ ISO/IEC 17025-2019 "Сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттілігіне қойылатын жалпы талаптар" стандартының талаптарына сәйкес өлшеу құралдарын тексеруді жүргізуге ұлттық аккредиттеу жүйесінде аккредиттелген тексеру зертханасы орындаған көлік құралының динамикалық және статикалық параметрлерін өлшеудің автоматты жүйелерін метрологиялық тексеру туралы оң нәтижелері сертификаттары бар әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі уәкілетті органдардың нұсқамалары.
19. Республикалық жолдарда АӨС арқылы өту кезінде алдынан қозғалатын көлік құралымен қозғалыс аралығын кемінде 30 метр сақтау талап етіледі.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АӨС – автоматтандырылған өлшеу станциясы;
МТНБ – мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі;
АҚ – ақпараттық жүйе;
кг – килограмм;
oС – Цельсий градусы;
% – пайыз;
В – вольт;
Гц – герц;
Вт – ватт;
с – секундтар;
мм – миллиметр;
БҚ – бағдарламалық қамтамасыз ету;
Мп – мегапиксель;
АҚ – автокөлік құралы;
КДҚ АТЖ – Көліктік деректер қоры ақпараттық-талдамалық жүйесі және тасымалдау қауіпсіздігі динамикасының мониторингі;
"ӘІБТ" ПО – "Әкімшілік іс жүргізудің бірыңғай тізілімі" процессингтік орталығы;
ҚСК – қоңыржай және суық климат;
Мом – мегаом.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 452 бұйрығына 2-қосымша
Автоматтандырылған өлшеу
станцияларының жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Айнымалы ақпарат тақтасының параметрлері
Параметр атауы
Сипаттама
1
Өлшем