Об утверждении Правил представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 101. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2025 года № 37695
В соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" _________ 2025 года № _
Правила представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем

Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 101 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 желтоқсанда № 37695 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 101 қаулысымен бекітілді
Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки представления.
2. Отчетность крупного участника банка второго уровня, банковского холдинга, банка второго уровня, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем представляется в Национальный Банк в электронном формате посредством автоматизированной информационной подсистемы.
Отчетность, подписанная руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, а также физическим лицом посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечиваются руководителем крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации или управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, банка второго уровня или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Полнота и достоверность данных в отчетности крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации или управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом, обеспечивается физическим лицом.
3. Крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - физическое лицо, являющийся одновременно крупным участником иного банка второго уровня и (или) иной страховой (перестраховочной) организации и (или) иного управляющего инвестиционным портфелем, представляет в Национальный Банк сведения и информацию за отчетный период, с учетом сведений по иному банку второго уровня и (или) иной страховой (перестраховочной) организации и (или) иному управляющему инвестиционным портфелем, в которых он является крупным участником.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, мерзімділігі мен ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, есептілікті ұсыну тәртібі айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктердің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларының есептілігі Ұлттық Банкке автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйе арқылы электрондық форматта ұсынылады.
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы, сондай-ақ жеке тұлға электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің, екінші деңгейдегі банктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысының есептілігіндегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін жеке тұлға қамтамасыз етеді.
3. Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы – бір мезгілде өзге екінші деңгейдегi банктің және (немесе) өзге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) өзге инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушы болып табылатын жеке тұлға Ұлттық Банкке өзі ірі қатысушысы болып табылатын өзге екінші деңгейдегi банк және (немесе) өзге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) өзге инвестициялық портфельді басқарушы бойынша мәліметтерді ескере отырып, есепті кезең үшін мәліметтер мен ақпаратты ұсынады.

4. Учетная политика прилагается в произвольной форме к финансовой отчетности крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, банка второго уровня в случае представления финансовой отчетности в Национальный Банк впервые, а также при внесении изменений в учетную политику.
5. Юридическое лицо, являющееся одновременно банковским холдингом и (или) страховым холдингом и (или) крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, и (или) крупным участником иного банка второго уровня и (или) иной страховой (перестраховочной) организации и (или) управляющего инвестиционным портфелем, представляет в Национальный Банк отчетность, предусмотренный Правилами, за требуемый период, составленную с учетом сведений по иному банку второго уровня и (или) иной страховой (перестраховочной) организации и (или) иному управляющему инвестиционным портфелем, в которых оно является крупным участником и (или) банковским холдингом и (или) страховым холдингом и (или) крупным участником, управляющего инвестиционным портфелем.
6. Требования по предоставлению отчетности, предусмотренной приложениями 3, 4, 5, 6 и 8 Правил не распространяются на банки второго уровня, имеющие статус крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем или банковского холдинга, страхового холдинга, а также страховой (перестраховочной) организации, имеющей статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга.
7. При представлении годовой отчетности крупными участниками банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, управляющего инвестиционным портфелем, банковскими холдингами, страховыми холдингами, крупными участниками управляющего инвестиционным портфелем, банками второго уровня, предусмотренной по форме согласно приложениям 7 и 8 к Правилам, представление указанных форм за четвертый квартал не требуется.
8. Если к срокам представления отчетности, установленным главами 2, 3 и 4 Правил, отчитывающееся лицо утратило статус крупного участника банка второго уровня, банковского холдинга, крупного участника страховых (перестраховочных) организаций, страхового холдинга, крупного участника управляющих инвестиционным портфелем, отчетность за последний отчетный период, предшествующий дате утраты статуса представляется в установленные сроки.
9. В случае отсутствия сведений по формам отчетности, предусмотренным согласно приложениям 4, 5 и 6 к Правилам, крупные участники банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, управляющего инвестиционным портфелем, указанные формы представляют с пустыми графами.

4. Ұлттық Банкке қаржылық есептілік алғаш рет ұсынылған, сондай-ақ есеп саясатына өзгерістер енгізілген жағдайда, есеп саясаты екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің, екінші деңгейдегі банктің қаржылық есептілігіне еркін нысанда қоса беріледі.
5. Біз мезгілде банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы және (немесе) өзге екінші деңгейдегі банктің және (немесе) өзге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлға Ұлттық Банкке өзі ірі қатысушысы және (немесе) банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы болып табылатын өзге екінші деңгейдегi банк және (немесе) өзге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) өзге инвестициялық портфельді басқарушы бойынша мәліметтер ескеріле отырып жасалған, талап етілетін кезең үшін Қағидаларда көзделген есептілікті ұсынады.
6. Қағидалардың 3, 4, 5, 6 және 8 қосымшаларында көзделген есептілікті ұсыну бойынша талаптар екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы немесе банк холдингі, сақтандыру холдингі мәртебесі бар екінші деңгейдегі банктерге, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қолданылмайды.
7. Екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары, банк холдингтері, сақтандыру холдингтері, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары, екінші деңгейдегі банктер Қағидаларға 7 және 8 қосымшаларға сәйкес нысан бойынша көзделген жылдық есептілікті ұсынған кезде, төртінші тоқсан үшін көрсетілген нысандарды ұсыну талап етілмейді.
8. Егер Қағидалардың 2, 3 және 4-тарауларында белгіленген есептілікті ұсыну мерзімдеріне қарай есеп беретін тұлғаның екінші деңгейдегі банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушысы мәртебесі жойылған жағдайда, мәртебе жойылған күннің алдындағы соңғы есепті кезең үшін есептілік белгіленген мерзімде ұсынылады.
9. Қағидаларға 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес көзделген есептілік нысандары бойынша мәліметтер болмаған жағдайда, екінші деңгейдегі банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары көрсетілген нысандарды бос бағандармен ұсынады.

10. В случае отсутствия сведений по формам отчетности предусмотренный подпунктами 1, 2, 3 пункта 32 согласно приложениям 12, 13 и 14 к Правилам, сведения по ним не представляются, о чем банки второго уровня информируют Национальный Банк в письменном виде в срок не позднее срока представления сведений по данным таблицам.
Глава 2. Порядок представления отчетности крупными участниками банка второго уровня, банковскими холдингами
11. В Национальный Банк крупный участник банка второго уровня, являющийся физическим лицом, представляет:
1) отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года;
2) отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом по форме согласно приложению 2 к Правилам – ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
12. В Национальный Банк крупный участник банка второго уровня, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг, являющийся резидентом Республики Казахстан, за исключением банков второго уровня, имеющих статус крупного участника банка второго уровня или банковского холдинга, представляют:
1) отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
2) отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг и страховой холдинг является участником (акционером) согласно приложению 4 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
3) отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведений о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом согласно приложению 5 к Правилам – ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

10. Қағидаларға 12, 13 және 14-қосымшаларға сәйкес 32-тармақтың 1, 2, 3-тармақшаларында көзделген есептілік нысандары бойынша мәліметтер болмаған жағдайда, олар бойынша мәліметтер ұсынылмайды, бұл туралы екінші деңгейдегі банктер осы кестелер бойынша мәліметтерді ұсыну мерзімінен кешіктірілмеген мерзімде Ұлттық Банкті жазбаша түрде хабардар етеді.
2-тарау. Екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушыларының, банк холдингтерінің есептілікті ұсыну тәртібі
11. Екінші деңгейдегі банктің жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының кірісі мен мүлкі туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
12. Екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесі бар екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
2) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушыcы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
3) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есепті, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын;

4) отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенными в течение отчетного периода, а также действующими по состоянию на отчетную дату, и реестра связанных, в том числе аффилированных лиц согласно приложению 6 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом.
13. В Национальный Банк банковский холдинг, банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящие в состав банковского конгломерата, представляют:
отчет о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности по форме согласно приложению 7 к Правилам:
ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;
14. В Национальный Банк крупный участник банка второго уровня, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг, являющийся резидентом Республики Казахстан, банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата, страховой холдинг, являющийся резидентом Республики Казахстан, крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, за исключением банков второго уровня представляют:
консолидированную и неконсолидированную финансовую отчетность, пояснительную записку к ней, по форме согласно приложению 8 к Правилам:
в части консолидированной финансовой отчетности:
ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;
в части неконсолидированной финансовой отчетности:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом.
15. В Национальный Банк крупный участник банка второго уровня, являющийся юридическим или физическим лицом, банковский холдинг, представляет:
отчет об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющейся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу, а также источников средств, используемых для приобретения акций, по форме согласно приложению 9 к Правилам – в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня принятия решения об изменении количества и (или) процентного соотношения принадлежащих ему акций.

4) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есепті және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімін – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
13. Банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін, банк холдингі жоқ екінші деңгейдегі банк Ұлттық Банкке:
Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау бойынша жұмыс кестелерінің толық талдамасы туралы есепті:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
14. Екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі, банк конгломератының құрамына кіретін, банк холдингі жоқ екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы Ұлттық Банкке:
Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті, оған түсіндірме жазбаны:
шоғырландырылған қаржылық есептілік бөлігінде:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын;
шоғырландырылмаған қаржылық есептілік бөлігінде:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
15. Екінші деңгейдегі банктің заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі Ұлттық Банкке:
Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздерінің өзгеруі туралы есепті – оған тиесілі акциялардың санын және (немесе) пайыздық арақатынасын өзгерту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ұсынады.

16. В Национальный Банк крупный участник банка второго уровня, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг-нерезиденты Республики Казахстан представляют: консолидированную, при наличии неконсолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, заверенные аудиторской организацией, на казахском или русском языках – ежегодно, не позднее 150 (ста пятидесяти) календарных дней по окончании финансового года.
Пояснительная записка составляется в соответствии с требованиями соответствующего надзорного органа страны места нахождения крупного участника банка второго уровня, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг-нерезиденты Республики Казахстан.
17. В Национальный Банк банковский холдинг-нерезидент Республики Казахстан представляет отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведения о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом, по форме согласно приложению 5 к Правилам – ежеквартально не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Глава 3. Порядок представления отчетности крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховыми холдингами
18. В Национальный Банк крупный участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся физическим лицом, представляет:
1) отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года;
2) отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющим инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом по форме согласно приложению 2 к Правилам – ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
19. В Национальный Банк страховой холдинг, являющийся резидентом Республики Казахстан, за исключением банков второго уровня, имеющих статус страхового холдинга, а также страховой (перестраховочной) организации, имеющей статус страхового холдинга, представляет:
1) отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;

16. Екінші деңгейдегі банктің заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк холдингі Ұлттық Банкке: аудиторлық ұйым куәландырған, мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі шоғырландырылған, бар болған кезде шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 150 (бір жүз елу) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
Түсіндірме жазба екінші деңгейдегі банктің заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк холдингі орналасқан елдің тиісті қадағалау органының талаптарына сәйкес жасалады.
17. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк холдингі Ұлттық Банкке:
Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есепті, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
3-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушыларының, сақтандыру холдингтерінің есептілікті ұсыну тәртібі
18. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының кірісі мен мүлкі туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
19. Сақтандыру холдингі мәртебесі бар екінші деңгейдегі банктерді, сондай-ақ сақтандыру холдингі мәртебесі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын сақтандыру холдингі Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;

2) отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг и страховой холдинг является участником (акционером) по форме согласно приложению 4 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
3) отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведений о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом по форме согласно приложению 5 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
4) отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенными в течение отчетного периода, а также действующими по состоянию на отчетную дату, и реестра связанных, в том числе аффилированных лиц по форме согласно приложению 6 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом.
20. В Национальный Банк крупный участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, за исключением банков второго уровня, имеющих статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации, а также страховой (перестраховочной) организации, имеющей статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации, представляет:
1) отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года;
2) отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг и страховой холдинг является участником (акционером) по форме согласно приложению 4 к Правилам – ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года;
3) отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведений о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом по форме согласно приложению 5 к Правилам – ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года;

2) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушыcы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
3) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есепті, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
4) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есепті және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімін – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
20. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесі бар екінші деңгейдегі банктерді, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
2) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушыcы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
3) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есепті, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын;

4) отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату, и реестра связанных, в том числе аффилированных лиц по форме согласно приложению 6 к Правилам – ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года.
5) консолидированную и неконсолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней по форме согласно приложению 8 к Правилам – ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года.
21. В Национальный Банк крупный участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, за исключением банков второго уровня, имеющих статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации, а также страховой (перестраховочной) организации, имеющей статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, представляет:
1) отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года;
2) отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг и страховой холдинг является участником (акционером) по форме согласно приложению 4 к Правилам – ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года;
3) отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведений о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом по форме согласно приложению 5 к Правилам – ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года;
4) отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату, и реестра связанных, в том числе аффилированных лиц по форме согласно приложению 6 к Правилам – ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года.

4) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есепті және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімін – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
5) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
21. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесі бар екінші деңгейдегі банктерді, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
2) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушыcы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
3) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есепті, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
4) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есепті және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімін – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.

22. В Национальный Банк страховой холдинг, входящий в состав страховой группы, представляет отчет о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности по форме согласно приложению 7 к Правилам:
в части консолидированной финансовой отчетности:
ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;
в части неконсолидированной финансовой отчетности:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом.
23. В Национальный Банк страховой холдинг, являющийся резидентом Республики Казахстан, за исключением банков второго уровня представляет консолидированную и неконсолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней по форме согласно приложению 8 к Правилам:
в части консолидированной финансовой отчетности:
ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;
в части неконсолидированной финансовой отчетности:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом.
24. В Национальный Банк участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся юридическим лицом-резидентом, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга представляет консолидированную и неконсолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней по форме согласно приложению 8 к Правилам:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
25. В Национальный Банк крупный участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся юридическим или физическим лицом, страховой холдинг, представляет отчет об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу, а также источников средств, используемых для приобретения акций, по форме согласно приложению 9 к Правилам – в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня принятия решения об изменении количества и (или) процентного соотношения принадлежащих ему акций.

22. Сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі Ұлттық Банкке Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау бойынша жұмыс кестелерінің толық талдамасы туралы есепті:
шоғырландырылған қаржылық есептілік бөлігінде:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын;
шоғырландырылмаған қаржылық есептілік бөлігінде:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
23. Екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын сақтандыру холдингі Ұлттық Банкке Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны:
шоғырландырылған қаржылық есептілік бөлігінде:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын;
шоғырландырылмаған қаржылық есептілік бөлігінде:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
24. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын қатысушысы Ұлттық Банкке Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
25. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі Ұлттық Банкке Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздерінің өзгеруі туралы есепті – оған тиесілі акциялардың санын және (немесе) пайыздық арақатынасын өзгерту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ұсынады.

26. В Национальный Банк страховой холдинг, входящий в состав страховой группы, представляет:
1) отчет обо всех обязательствах участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, действующих по состоянию на отчетную дату по форме согласно приложению 10 к Правилам – ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
2) отчет о внутригрупповых сделках страховой группы, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату согласно приложению 11 к Правилам – ежеквартально не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом.
27. В Национальный Банк крупный участник страховой (перестраховочной) организации, являющийся юридическим лицом, страховой холдинг-нерезиденты Республики Казахстан представляют: консолидированную, при наличии неконсолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, заверенные аудиторской организацией, на казахском или русском языках – ежегодно, не позднее 150 (ста пятидесяти) календарных дней по окончании финансового года.
Пояснительная записка составляется в соответствии с требованиями соответствующего надзорного органа страны места нахождения крупного участника банка второго уровня, являющегося юридическим лицом, банковский холдинг-нерезиденты Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок представления отчетности крупного участника управляющего инвестиционным портфелем
28. В Национальный Банк крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся физическим лицом, представляет:
1) отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года;
2) отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом по форме согласно приложению 2 к Правилам – ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года.
29. В Национальный Банк крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, за исключением банков второго уровня, имеющих статус крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, представляет:
1) отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг и страховой холдинг является участником (акционером) по форме согласно приложению 2 к Правилам:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года;

26. Сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру тобына қатысушылардың үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы сақтандыру тобының меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы барлық міндеттемелері туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
2) Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру тобының есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
27. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру холдингі Ұлттық Банкке: аудиторлық ұйым куәландырған, мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі шоғырландырылған, бар болған кезде шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 150 (бір жүз елу) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
Түсіндірме жазба екінші деңгейдегі банктің заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк холдингі орналасқан елдің тиісті қадағалау органының талаптарына сәйкес жасалады.
4-тарау. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының есептілігін ұсыну тәртібі
28. Инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының кірісі мен мүлкі туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есепті – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
29. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесі бар екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушыcы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есепті:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын;

2) отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведений о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом по форме согласно приложению 5 к Правилам:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года;
3) отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенными в течение отчетного периода, а также действующими по состоянию на отчетную дату, и реестра связанных, в том числе аффилированных лиц по форме согласно приложению 6 к Правилам:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года.
30. В Национальный Банк крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, за исключением банков второго уровня представляет консолидированную и неконсолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней по форме согласно приложению 8 к Правилам:
в части консолидированной финансовой отчетности:
ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом;
в части неконсолидированной финансовой отчетности:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом.
31. В Национальный Банк крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом - нерезидентом Республики Казахстан представляют консолидированную, при наличии неконсолидированную годовую финансовую отчетность и пояснительную записку к ней, заверенные аудиторской организацией, на казахском или русском языках – ежегодно, не позднее 150 (ста пятидесяти) календарных дней по окончании финансового года.
Пояснительная записка составляется в соответствии с требованиями соответствующего надзорного органа страны места нахождения крупного участника банка второго уровня, являющегося юридическим лицом, банковский холдинг-нерезиденты Республики Казахстан.

2) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есепті, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтерді:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын;
3) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есепті және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімін:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
30. Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктерді қоспағанда, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы Ұлттық Банкке шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны:
шоғырландырылған қаржылық есептілік бөлігінде:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын;
шоғырландырылмаған қаржылық есептілік бөлігінде:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
31. Инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы Ұлттық Банкке аудиторлық ұйым куәландырған, мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі шоғырландырылған, бар болған кезде шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 150 (бір жүз елу) күннен кешіктірмей, жыл сайын ұсынады.
Түсіндірме жазба екінші деңгейдегі банктің заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк холдингі орналасқан елдің тиісті қадағалау органының талаптарына сәйкес жасалады.

Глава 5. Порядок представления отчетности банками второго уровня, имеющих дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка
32. В Национальный Банк банки второго уровня, имеющие дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, представляют:
1) отчет о правах требования, переданных дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка по форме согласно приложению 12 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
2) отчет об имуществе, переданном дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в качестве сомнительного и безнадежного актива, и самостоятельно приобретенному имуществу по форме согласно приложению 13 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом;
3) отчет об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество по форме согласно приложению 14 к Правилам – ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом.
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго уровня,
крупными участниками страховых
(перестраховочных) организаций,
страховых холдингов, крупными
участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Kufl_f2
Периодичность: ежегодная

5-тарау. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну тәртібі
32. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банктер Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген талап ету құқықтары туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
2) Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға күмәнді және үмітсіз актив ретінде берілген мүлік және дербес сатып алынған мүлік туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
3) Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының кірісі мен мүлкі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Kufl_f2
Кезеңділігі: жыл сайын

Отчетный период: по состоянию на "___" "__________" 20__ года c "___" "________" 20___года по "___" "________" 20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся физическим лицом
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Полученные доходы и иные денежные поступления
(в тысячах тенге)
Наименование вида доходов и иных денежных поступлений
Сумма
1
2
3
1.
Доходы и иные денежные поступления, всего, в том числе:
1.1
заработная плата и иное вознаграждение трудовой деятельности
1.2
дивиденды и доход от долей участия в уставных капиталах (акций) организаций, которыми владеет крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (с расшифровкой)
1.2.1
1.2.n
1.3
выплаченное вознаграждение по вкладам
1.4
выплаченное вознаграждение по ценным бумагам, паям, находящимся в управлении паевого инвестиционного фонда
1.5
доход от сдачи в аренду имущества
1.6
иные доходы от предпринимательской деятельности (с расшифровкой)
1.6.1
1.6.n
1.7
продажа имущества
1.8
получение займов
1.9
получение финансовой, материальной и спонсорской помощи
1.10
получение имущества в дар
1.11
прочее (с расшифровкой)
1.11.1
1.11.n
Таблица 2. Сведения по имуществу
Наименование вида имущества
Стоимость имущества (в тысячах тенге) на конец отчетного периода
Степень ликвидности
1
2
3
4
1.
Имущество, всего, в том числе:
1.1
деньги всего, в том числе:
1) наличными:
в национальной валюте;
в иностранной валюте;
2) на банковских счетах в банках второго уровня:
в национальной валюте;
в иностранной валюте;
3) на банковских счетах в иностранных банках в иностранной валюте;
4) в иной форме (с расшифровкой)
1.1.4.1
1.1.4.n
1.2
аффинированные драгоценные металлы и изделия из них
1.3
недвижимое имущество (с расшифровкой)
1.3.1
1.3.n
1.4
доли участия в уставных капиталах (акции) организаций, которыми владеет крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем
1.4.1
в т.ч. находящиеся в доверительном управлении
1.5
ценные бумаги, паи, находящиеся в управлении паевого инвестиционного фонда
1.6
прочее имущество, в том числе:
1.6.1
объектированные результаты творческой интеллектуальной деятельности

Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ – 20___жылғы "__" ________ аралығындағы 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Алынған кіріс және өзге ақшалай түсімдер
(мың теңгемен)
Кіріс түрінің және өзге ақшалай түсімдердің атауы
Сомасы
1
2
3
1.
Кіріс және өзге ақшалай түсімдер, барлығы, оның ішінде:
1.1
жалақы және еңбек қызметінің өзге сыйақысы
1.2
екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы ие ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлестерінен (акциялардан) дивидендтер және кіріс (талдамасы бар)
1.2.1
1.2.n
1.3
салымдар бойынша төленген сыйақы
1.4
инвестициялық пай қорының басқаруындағы бағалы қағаздар, пайлар бойынша төленген сыйақы
1.5
мүлікті жалға беруден кіріс
1.6
кәсіпкерлік қызметтен өзге кіріс (талдамасы бар)
1.6.1
1.6.n
1.7
мүлікті сату
1.8
қарыздар алу
1.9
қаржылық, материалдық және демеушілік көмек алу
1.10
мүлікті сыйға алу
1.11
басқа да (талдамасы бар)
1.11.1
1.11.n
2-кесте. Мүлік бойынша мәліметтер
Мүлік түрінің атауы
Есепті кезең соңындағы мүлік құны (мың теңгемен)
Өтімділік дәрежесі
1
2
3
4
1.
Мүлік, барлығы, оның ішінде:
1.1
Ақша, барлығы, оның ішінде:
1) қолма-қол ақша:
ұлттық валютадағы;
шетел валютасындағы;
2) екiншi деңгейдегi банктердің банктік шоттарындағы:
ұлттық валютадағы;
шетел валютасындағы;
3) шетелдік банктердің шетел валютасындағы банктік шоттарында;
4) өзге нысанда (талдамасы бар)
1.1.4.1
1.1.4.n
1.2
аффинирленген бағалы металдар және олардан жасалған бұйымдар
1.3
жылжымайтын мүлік (талдамасы бар)
1.3.1
1.3.n
1.4
екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы ие ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлестері (акциялар)
1.4.1
оның ішінде сенімгерлік басқаруда
1.5
инвестициялық пай қорының басқаруындағы бағалы қағаздар, пайлар
1.6
басқа да мүлік, оның ішінде::
1.6.1
шығармашылық зияткерлік қызметтің объективті нәтижелері

1.6.2
фирменные наименования, товарные знаки и иные средства индивидуализации изделий
1.6.3
прочие имущественные права
1.6.4
иное
1.7
имущество, право владения, пользования и распоряжения которым ограничено (с расшифровкой и указанием основания ограничения)
1.7.1
1.7.n
2
Максимальная стоимость имущества, предоставляемая крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, в качестве докапитализации финансовой организации, в случае ухудшения финансового положения финансовой организации
Х
2.1
2.n
3
Справочно: краткосрочные обязательства
Х
3.1
Х
3.n
Х
Таблица 3. Сведения о принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющемуся физическим лицом, долях участия в уставных капиталах (акциях) организаций, а также об источниках средств для их приобретения
Бизнес - идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование организации, доли участия в уставном капитале или акции которой принадлежат крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем
Сумма участия в уставном капитале(текущая рыночная стоимость акций), принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, (в тысячах тенге)
Количество акций
Простые
Привилегированные
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций организации или доля участия в ее уставном капитале (в процентах)
Источники средств для приобретения принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, долей участия в устав ном капитале или акций организаций в отчет ном периоде
Полученные дивиденды
За предыдущие отчетные периоды
За период, предшествующий отчетному периоду
Сумма (в тысячах тенге)
Период (год)
Сумма (в тысячах тенге)
Период (год)
7
8
9
10
11
12
Примечание: _________________________________________ (вид стоимости имущества) ______________________________________________ ________________ (фамилия, имя и отчество (при его наличии) крупного участника) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет о
доходах и имуществе крупного
участника банка второго уровня,
страховой (перестраховочной)
организации, управляющего
инвестиционным портфелем,
являющегося физическим
лицом"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом" (индекс – Kufl_f2, периодичность – ежегодная)

1.6.2
фирмалық атаулар, тауар белгілері және бұйымдарды даралаудың өзге құралдары
1.6.3
басқа да мүліктік құқық
1.6.4
өзге
1.7
иелік етуге, пайдалануға және басқаруға шек қойылған мүлік (талдамасы бар және шектеу негіздемесі көрсетілген)
1.7.1
1.7.n
2
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы қаржы ұйымының қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда қаржы ұйымын үстеме капиталдандыру ретінде ұсынатын мүліктің ең жоғарғы құны
Х
2.1
2.n
3
Анықтама үшін: қысқа мерзімді міндеттемелер
Х
3.1
Х
3.n
Х
3-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына тиесілі ұйымдардың жарғылық капиталында қатысу үлестері (акциялар) туралы, сондай-ақ оларды сатып алу үшін қаражат көздері туралы мәліметтер
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Жарғылық капиталына қатысу үлестері немесе акциялары екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі ұйымның атауы
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі жарғылық капиталға қатысу сомасы (акциялардың ағымдағы нарықтық құны) (мың теңгемен)
Акциялар саны
Жай
Артықшылықты
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі акциялар санының ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Есепті кезеңдегі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі
ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алу үшін қаражат көздері
Алынған дивидендтер
Алдыңғы есепті кезеңдерде
Есепті кезеңнің алдындағы кезеңде
Сомасы (мың теңгемен)
Кезеңі (жылы)
Сомасы (мың теңгемен)
Кезеңі (жылы)
7
8
9
10
11
12
Ескертпе: _________________________________________
(мүлік құнының түрі) ______________________________________________
____________ ірі қатысушының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(қолы)
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының кірісі мен мүлкі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Екінші деңгейдегі банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық
портфельді басқарушының ірі
қатысушысының кірісі мен
мүлкі туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының кірісі мен мүлкі туралы есеп" (индексі – Kufl_f2, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о доходах и имуществе крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом" (далее - Форма).
2. Форма составляется ежегодно крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом.
3. Форма подписывается крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В качестве отчетного периода указывается отчетный год. В случае, если отчитывающееся лицо первично приобрело статус крупного участника в течение отчетного года, то в качестве отчетного периода указывается период с момента приобретения статуса крупного участника до окончания отчетного года.
5. В графе 3 Таблицы 1 указываются фактически полученные в отчетном периоде доходы и иные денежные поступления (с учетом удержанных налогов и иных удержаний у источника выплат).
6. Данные в графе 3 по строке 1.2 Таблицы 1 соответствуют сумме данных в графах 9 и 11 Таблицы 3.
7. В графе 3 Таблицы 2 указывается рыночная стоимость имущества, подтвержденная независимым оценщиком, при ее отсутствии указывается стоимость аналогичного имущества из различных информационных ресурсов, по оценке крупного участника финансовой организации. При отсутствии аналогичного имущества указывается первоначальная или балансовая стоимость имущества.
При этом, в примечании к отчетности отчитывающимся лицом необходимо указать вид стоимости имущества.
8. В графе 4 Таблицы 2 указывается степень ликвидности каждого имущества по оценке крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (от 1 до 3 баллов), в зависимости от срока возможной его реализации: 1 - низкая (срок реализации - более года), 2 - средняя (срок реализации - от 30 (тридцати) дней до 1 года), 3 - высокая (срок реализации - до 30 (тридцати) дней).
9. В строке 1.1 Таблицы 2 указывается остаток денег на отчетную дату.
10. В строке 1.2 Таблицы 2 указываются аффинированные драгоценные металлы и изделия из них, стоимость которых превышает сумму, эквивалентную девятисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
11. Данные в строке 1.4 Таблицы 2 соответствуют сумме данных в графе 4 Таблицы 3.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының кірісі мен мүлкі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын жасайды.
3. Нысанға екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Есепті кезең ретінде есепті жыл көрсетіледі. Егер есеп беруші тұлға есепті жыл ішінде алғаш рет ірі қатысушы мәртебесін иеленген болса, онда есепті кезең ретінде ірі қатысушы мәртебесін иелену кезінен бастап есепті жыл аяқталғанға дейінгі кезең көрсетіледі.
5. 1-кестенің 3-бағанында есепті кезеңде нақты алынған кірістер және өзге де ақша түсімдері (төлем көзінен ұсталған салықтарды және өзге де ұстап қалуларды есептегенде) көрсетіледі.
6. 1-кестенің 1.2-жолы бойынша 3-бағандағы деректер 3-кестенің 9 және 11-бағандарындағы деректер сомасына сәйкес келеді.
7. 2-кестенің 3-бағанында мүліктің тәуелсіз бағалаушы растаған нарықтық құны көрсетіледі, ол жоқ болған жағдайда қаржы ұйымының ірі қатысушысының бағалауы бойынша түрлі ақпарат ресурстарынан ұқсас мүліктің құны көрсетіледі. Ұқсас мүлік жоқ болған жағдайда мүліктің бастапқы немесе баланстық құны көрсетіледі.
Бұл ретте есеп беретін тұлға есептілікке ескертуде мүлік құнының түрін көрсетуі қажет.
8. 2-кестенің 4-бағанында ықтимал сатылу мерзіміне қарай екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының бағалауы бойынша әрбір мүлік өтімділігінің дәрежесі (1 - 3 балл) көрсетіледі: 1 - төмен (сатылу мерзімі - бір жылдан астам), 2 - орташа (сатылу мерзімі - 30 күннен 1 жылға дейін), 3 - жоғары (сатылу мерзімі - 30 күнге дейін).
9. 2-кестенің 1.1-жолында есепті күндегі ақша қалдығы көрсетіледі.
10. 2-кестенің 1.2-жолында аффинирленген бағалы металдар және олардан жасалған, құны тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің тоғыз жүз еселенген мөлшеріне балама сомадан асатын бұйымдар көрсетіледі.
11. 2-кестенің 1.4-жолындағы деректер 3-кестенің 4-бағанындағы деректер сомасына сәйкес келеді.

12. В строке 1.6.3 Таблицы 2 указываются прочие имущественные права, которые не указаны в строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 и 1.6 Таблицы 2, в том числе права недропользования.
13. В строке 1.6.4 Таблицы 2 указывается иное имущество, которое не указано в строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 и 1.6 Таблицы 2, в том числе предметы искусства, предметы роскоши и тому подобное, стоимость которых превышает сумму, эквивалентную девятисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
14. В случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся физическим лицом, одновременно является участником нескольких финансовых организаций, то в строках 2.1 и 2.n Таблицы 2 указываются данные по каждой финансовой организации в отдельности.
15. В строке 3 Таблицы 2 указываются все имеющиеся обязательства, подлежащие к выплате в период (с оставшимся сроком погашения) до 1 года.
16. Ячейки, отмеченные символом "X", не заполняются.
17. Сведения в Таблице 3 указываются по состоянию на конец отчетного периода.
Приложение 2
к Правилам представления отчетности
крупными участниками банков
второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Kufl_f3
Периодичность: ежегодная

12. 2-кестенің 1.6.3-жолдарында 2-кестенің 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 және 1.6-жолдарында көрсетілмеген өзге мүліктік құқықтар, оның ішінде жер асты байлығын пайдалану құқығы көрсетіледі.
13. 2-кестенің 1.6.4-жолында 2-кестенің 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 және 1.6-жолдарында көрсетілмеген өзге мүлік, оның ішінде құны тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің тоғыз жүз еселенген мөлшеріне балама сомадан асатын өнер бұйымдары, "сән-салтанат бұйымдары" және т.с.с. көрсетіледі.
14. Егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы бірмезгілде бірнеше қаржы ұйымында қатысушы болса, онда 2-кестенің 2.1 және 2.n-жолдарында әрбір қаржы ұйымы бойынша деректер жеке-жеке көрсетіледі.
15. 2-кестенің 3-жолында 1 жылға дейінгі (өтеуге дейін қалған мерзімі бар) кезеңде төленуге жататын барлық міндеттемелер көрсетіледі.
16. "X" символымен белгіленген ұяшықтар толтырылмайды.
17. 3-кестедегі мәліметтер есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына 2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Kufl_f3
Кезеңділігі: жыл сайын

Отчетный период: по состоянию на "___" "________________" 20__ года c "___" "________" 20___года по "___" "________" 20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся физическим лицом
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 120 (ста двадцати) календарных дней по окончании финансового года
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения об отчитывающемся лице
1.
Место жительства (адрес, телефон, электронный адрес)
2.
Наименование банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, управляющих инвестиционным портфелем в которых отчитывающееся лицо имеет статус крупного участника
3.
Удостоверение личности (паспорт) (серия, номер, кем и когда выдан)
4.
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
5.
Сведения об осуществлении крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом, влияния на принимаемые банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем решения:
совместно с другими лицами в силу договора между ними
иным образом
1
2
3
5.1
5.n.
Таблица 2. Сведения о занимаемых крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом, должностях в организациях, с указанием принадлежащих ему долей участия в уставных капиталах (акций)
Бизнес идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование организации
Занимаемая должность
Балансовая стоимость акций (сумма участия) (в тысячах тенге
1
2
3
4
5
1
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющемуся физическим лицом, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций организации и (или) доля участия в ее уставном капитале (в процентах)
индивидуально
совместно
прямо
косвенно
прямо
косвенно
процент
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического
лица через которую (которого) осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического
лица совместно с которой (-ым) осуществляется владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического
лица через которую (которого) осуществляется косвенное владение акциями
6
7
8
9
10
11
12
Таблица 3. Сведения о близких родственниках, супруг (супруга) и (или) близких родственниках супруга (супруги) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося физическим лицом, а также организациях, контролируемых данными лицами
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Фамилия, имя и отчество, (при его наличии) близкого родственника, супруга (супруги) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, или близкого родственника супруга (супруги)
Степень родства
Организации, контролируемые близким родственником, супругом (супругой) или близким родственником супруга (супруги)
Наименование организации
Соотношение количества принадлежащих акций к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций организации или доля участия в ее уставном капитале (в процентах)
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Занимаемая близким родственником, супругом (супругой) крупного участника или близким родственником супруга (супруги) должность в банке второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющем инвестиционным портфелем
Балансовая стоимость акций (сумма участия банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем) (в тысячах тенге)
Соотношение количества акций, принадлежащих близкому родственнику, супругу (супруге) или близкому родственнику супруга (супруги), к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (в процентах)
индивидуально
прямо
косвенно
процент
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которую (которого) осуществляется косвенное владение акциями
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих близкому родственнику, супругу (супруге) или близкому родственнику супруга (супруги), к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем (в процентах)
совместно
прямо
косвенно
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица совместно с которой (-ым) осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которую (которого) осуществляется косвенное владение акциями
12
13
14
15
______________________________________________ ________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) крупного участника) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет о
крупном участнике банка второго
уровня, страховой (перестраховочной)
организации, управляющего
инвестиционным портфелем,
являющимся физическим лицом"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом" (индекс - Kufl_f3, периодичность - ежегодная)

Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ – 20___жылғы "__" ________ аралығындағы 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күннен кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Есеп беруші тұлға туралы мәліметтер
1.
Тұрғылықты жері (мекенжайы, телефоны, электрондық мекенжайы)
2.
Есеп беруші тұлғаның ірі қатысушы мәртебесі бар екiншi деңгейдегi банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, инвестициялық портфельді басқарушылардың атауы
3.
Жеке куәлігі (төлқұжат) (сериясы, нөмірі, кім және қашан берді)
4.
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
5.
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысының екінші деңгейдегі банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушы қабылдайтын шешімдерге ықпалын жүзеге асыруы туралы мәліметтер:
басқа тұлғалармен бірлесіп, олардың арасында жасалған шарт күшімен
өзге тәсілмен
1
2
3
5.1
5.n.
2-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына тиесілі жарғылық капиталдарда қатысу үлестерін (акцияларын) көрсете отырып, оның ұйымдардағы лауазымдары туралы мәліметтер
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Ұйымның атауы
Атқаратын лауазымы
Акциялардың баланстық құны (қатысу сомасы) (мың теңгемен)
1
2
3
4
5
1
кестенің жалғасы:
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына тиесілі акциялар санының ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықтыларын және сатып алынғандарын шегергенде) жалпы санына арақатынасы және (немесе) оның жарғылық капиталда қатысу үлесі (пайызбен)
жеке
бірлесіп
тікелей
жанама
тікелей
жанама
пайыз
пайыз
ол арқылы акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның
пайыз
онымен бірлесіп акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның
пайыз
ол арқылы акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке
атауы, жеке тұлғаның тегі және аты, әкесінің аты (ол бар болса)
атауы, жеке тұлғаның тегі және аты, әкесінің аты (ол бар болса)
тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
6
7
8
9
10
11
12
3-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысының жақын туыстары, жұбайы және (немесе) жұбайының (зайыбының) жақын туыстары, сондай-ақ осы тұлғалар бақылайтын ұйымдар туралы мәліметтер
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының жақын туысының, жұбайының (зайыбының) немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туыстық дәрежесі
Жақын туысы, жұбайы немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысы бақылайтын ұйымның атауы
Ұйымның атауы
Тиесілі акциялар санының ұйымның орналастырылған акцияларының (артықшылықтыларын және сатып алынғандарын шегергенде) жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталында қатысу үлесі (пайызбен)
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Ірі қатысушының жақын туысының, жұбайының (зайыбының) немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысының екінші деңгейдегі банктегі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы, инвестициялық портфельді басқарушыдағы лауазымы
Акциялардың баланстық құны (Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының акциясының қатысу сомасы (мың теңгемен)
Жақын туысына, жұбайына немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысына тиесілі акциялар санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының орналастырылған акцияларының (артықшылықтыларын және сатып алынғандарын шегергенде) жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
жеке
тікелей
жанама
пайыз
пайыз
ол арқылы акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы:
Жақын туысына, жұбайына немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысына тиесілі акциялар санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының орналастырылған акцияларының (артықшылықтыларын және сатып алынғандарын шегергенде) жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
бірлесіп
тікелей
жанама
пайыз
онымен бірлесіп акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
ол арқылы акцияға жанама иелік ету жүргізілетін ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
12
13
14
15
______________________________________________ ________________
(ірі қатысушының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Екінші деңгейдегі банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық
портфельді басқарушының жеке
тұлға болып табылатын ірі
қатысушысы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есеп" (индексі - Kufl_f3, кезеңділігі – жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о крупном участнике банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежегодно крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся физическим лицом.
3. Форма подписывается крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В качестве отчетного периода указывается отчетный год. В случае, если отчитывающееся лицо первично приобрело статус крупного участника в течение отчетного года, то в качестве отчетного периода указывается период с момента приобретения статуса крупного участника до окончания отчетного года.
5. По строке 5 Таблицы 1 сведения не заполняются, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, самостоятельно оказывает влияние на принятие банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем решений.
6. Если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, самостоятельно не оказывает влияние на принятие банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем решений:
1) в графе 1 строки 5 Таблицы 1 указываются наименования банков второго уровня, страховых (перестраховочных) организаций, управляющих инвестиционным портфелем, в которых отчитывающееся лицо является крупным участником;
2) в случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, оказывает влияние на принятие банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем, решений совместно с другими лицами в силу договора между ними, то в графе 2 строки 5 Таблицы 1 указываются данные лица;
3) в случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, оказывает влияние на принятие банком второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем решений иным образом, в том числе делегированием полномочий, определяющим возможность такого влияния, то в графе 3 строки 5 Таблицы 1 указывается соответствующие сведения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын жасайды.
3. Нысанға екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Есепті кезең ретінде есепті жыл көрсетіледі. Егер есеп беруші тұлға есепті жыл ішінде алғаш рет ірі қатысушы мәртебесін иеленген жағдайда, онда есепті кезең ретінде ірі қатысушы мәртебесін иелену кезінен бастап есепті жыл аяқталғанға дейінгі кезең көрсетіледі.
5. Егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының шешімдер қабылдауына дербес ықпал ететін болған жағдайда, 1-кестенің 5-жолы бойынша мәліметтер толтырылмайды.
6. Егер екiншi деңгейдегi екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының шешімдер қабылдауына дербес ықпал етпейтін болған жағдайда:
1) 1-кестенің 5-жолының 1-бағанында есеп беруші тұлға ірі қатысушысы болып табылатын екiншi деңгейдегi банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, инвестициялық портфельді басқарушылардың атаулары көрсетіледі;
2) егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының шешімдер қабылдауына басқа тұлғалармен бірлесе отырып, өздерінің арасындағы шарттың күшіне қарай ықпал ететін болса, онда 1-кестенің 5-жолының 2-бағанында осы тұлғалар көрсетіледі;
3) егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының шешімдер қабылдауына басқаша, оның ішінде осындай ықпал ету мүмкіндігі айқындалатын өкілеттіктер берумен ықпал ететін болса, онда 1-кестенің 5-жолының 3-бағанында тиісті мәліметтер көрсетіледі.

7. В Таблице 3 указываются сведения в случаях, если близкий родственник, супруг (супруга) и (или) близкий родственник супруга (супруги) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем занимает должность в финансовой организации и (или) имеет долю участия в ее уставном капитале (акции).
8. Сведения в Таблицах 2 и 3 указываются по состоянию на конец отчетного периода.
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Ku_bcx_iul_f4
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг, страховой холдинг, являющиеся резидентами Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года, за исключением крупного участника банка второго уровня, являющегося юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, банковского холдинга, страхового холдинга, являющихся резидентами Республики Казахстан
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица
Резидент, нерезидент
Бизнес - идентификационный номер
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Наименование организации
Занимаемая должность в организации
Дата назначения на должность
Балансовая стоимость акций (сумма участия) (в тысячах тенге)
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих должностному лицу, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций или доля участия в уставном капитале организации (в процентах)
индивидуально
совместно
прямо
косвенно
прямо
косвенно
процент
процент
наименование юридического лица, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется владение акциями
процент
наименование юридического лица, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица совместно с которыми осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование юридического лица, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется косвенное владение акциями
10
11
12
13
14
15
16
Таблица 2. Сведения о получении крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковским холдингом, страховым холдингом займов для приобретения долей участия в уставных капиталах (акций) организаций
Организация, физическое лицо, предоставившее заем
Организация, акции (доли участия в уставном капитале) которой приобретены за счет займа
Бизнес - идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица
Бизнес - идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование организации
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Сумма займа (в тысячах тенге)
Балансовая стоимость акций (сумма участия) (в тысячах тенге)
Количество акций
Соотношение количества акций, приобретенных крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковским холдингом, страховым холдингом, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций организации или доля участия в ее уставном капитале (в процентах)
6
7
8
9
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о
должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой
(перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга,
страхового холдинга".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет о
должностных лицах крупного
участника банка второго уровня,
страховой (перестраховочной)
организации, являющегося
юридическим лицом, банковского
холдинга, страхового холдинга"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга" (индекс - Ku_bcx_iul_f4, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

7. Егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының жақын туысы, жұбайы (зайыбы) немесе жұбайының (зайыбының) жақын туысы қаржы ұйымында лауазым атқаратын және (немесе) оның жарғылық капиталында қатысу үлесі (акциялары) болған жағдайларда, 3-кестеде мәліметтер көрсетіледі.
8. 2 және 3-кестелерде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына 3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Ku_bcx_iul_f4
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын.
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын сақтандыру холдингі, банк холдингі, сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, екiншi деңгейдегi банктің Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысын қоспағанда, қаржы жылы аяқталуы бойынша күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын.
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы мәліметтер
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Лауазымды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Резидент, бейрезидент
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі
Ұйымның атауы
Ұйымдағы атқаратын лауазымы
Лауазымына тағайындалу күні
6
7
8
9
кестенің жалғасы:
Лауазымды тұлғаға тиесілі акциялар санының орналастырылған (артықшылық берілген және сатып алынғанды шегергенде) акциялардың жалпы санына арақатынасы немесе ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
жеке
бірлесіп
тікелей
жанама
тікелей
жанама
пайыз
пайыз
акцияларға иелік ету жүргізілетін заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
бірлесіп акцияларды жанама иелік ету жүргізілетін заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі және аты, әкесінің аты (ол бар болса)
пайыз
акцияларды жанама иелік ету жүргізілетін заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
10
11
12
13
14
15
16
2-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін (акцияларды) сатып алу үшін қарыздар алуы туралы мәліметтер
Қарыз берген ұйым, жеке тұлға
Акциялары (жарғылық капиталында қатысу үлестері) қарыз есебінен сатып алынған ұйым
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Ұйымның атауы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Қарыз сомасы (мың теңгемен
Акциялардың баланстық құны (қатысу сомасы) (мың теңгемен)
Акциялар саны
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің сатып алған акциялар санының ұйымның орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарын шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
6
7
8
9
Атауы ______________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Екінші деңгейдегі банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының заңды тұлға болып
табылатын ірі қатысушысының,
банк холдингінің, сақтандыру
холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есеп" (индексі - Ku_bcx_iul_f4, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о должностных лицах крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга" (далее – Форма).
2. Форма составляется:
ежеквартально - крупным участником банка второго уровня, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга;
ежегодно - крупным участником страховой (перестраховочной) организации, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В случае если должностное лицо крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковского холдинга, страхового холдинга в организации, указанной в графе 6 Таблицы 1, не занимает должность либо не владеет ее акциями (долями участия), графа 7 и 8 либо графы 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 Таблицы 1 не заполняются.
В графе 9 указывается сумма балансовой стоимости, по которой финансовый актив признается в балансе после вычета сформированных по ним провизий (резервов)
5. В Таблице 1 для банковского холдинга, страхового холдинга и финансовых организаций указываются, в том числе, руководящие работники.
6. Графа 8 Таблицы 2 заполняется в случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, банковский холдинг, страховой холдинг создан в организационно-правовой форме акционерного общества.
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго уровня,
крупными участниками страховых
(перестраховочных) организаций,
страховых холдингов, крупными
участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг является участником (акционером)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Ku_bcx_iul_f5
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг и страховой холдинг, являющиеся резидентами Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Бизнес - идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование юридического лица
Описание вида деятельности
Сумма участия (стоимость приобретенных акций) (в тысячах тенге)
Номинальная (покупная)
Балансовая (за вычетом резервов)
Справочно: резервы (провизии)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Количество акций (штук)
Дата приобретения
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющемуся юридическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций эмитента или доля участия в уставном капитале юридического лица (в процентах)
простые
привилегированные
индивидуально
Прямо (процент)
косвенно
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется косвенное владение акциями
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющемуся юридическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций эмитента или доля участия в уставном капитале юридического лица (в процентах)
Дивиденды, полученные в отчетном периоде (тысячах тенге)
совместно
прямо
косвенно
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица совместно с которым осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которое осуществляется косвенное владение акциями
14
15
16
17
18
19
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг является участником (акционером)".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет об
организациях, в которых крупный
участник банка второго уровня,
страховой (перестраховочной)
организации, управляющего
инвестиционным портфелем,
являющийся юридическим лицом,
банковский холдинг, страховой
холдинг является участником
(акционером)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг является участником (акционером)" (индекс - Ku_bcx_iul_f5, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғалары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды:
тоқсан сайын - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, екiншi деңгейдегi банктің Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резидент- заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы;
жыл сайын - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Егер екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің лауазымды тұлғасы 1-кестенің 6-бағанында көрсетілген ұйымда қызмет атқармаса не оның акцияларын (қатысу үлестерін) иеленбесе, 1-кестенің 7 және 8-бағандары не 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандары толтырылмайды.
9-бағанда баланстық құнының сомасы көрсетіледі, ол бойынша құрылған провизияларды (резервтерді) шегергеннен кейін қаржы активі баланста танылады.
5. 1-кестеде банк холдингі, сақтандыру холдингі және қаржы ұйымдары үшін оның ішінде басшы қызметкерлері көрсетіледі.
6. 2-кестенің 8-бағаны екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған жағдайда толтырылады.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына 4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушыcы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Ku_bcx_iul_f5
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі және сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын, екiншi деңгейдегi банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғалары болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі;
қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы.
БИН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Заңды тұлғаның атауы
Қызмет түрінің сипаты
Қатысу сомасы (иеленген акциялар құны) (мың теңгемен)
Номиналды (сатып алынған)
Баланстық (резервтерді шегергенде)
Анықтама үшін: резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Акциялар саны (дана)
Иеленген күні
Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алғандарды шегергенде) жалпы санына ара қатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
жай
артықшылықты
жеке
тікелей (пайыз)
жанама
пайыз
акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алғандарды шегергенде) жалпы санына арақатынасы немесе заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
Есепті кезеңде алынған дивидендтер (мың теңгемен)
бірлесіп
тікелей
жанама
пайыз
бірлесіп акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
пайыз
акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
14
15
16
17
18
19
Атауы ______________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушыcы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Екінші деңгейдегі банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық
портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушыcы (акционері)
болып табылатын ұйымдар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
"Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушысы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есеп" (индексі - Ku_bcx_iul_f5, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об организациях, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг является участником (акционером)" (далее – Форма).
2. Форма составляется:
ежеквартально - крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан;
ежегодно - крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Графа 4 заполняется по виду деятельности юридического лица, указанного в графе 3, в капитале которого участвует крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский и (или) страховой холдинг.
5. В графе 7 сумма резервов (провизий) отражается в абсолютном значении и со знаком плюс.
6. В Форме отражаются данные по всем организациям, в которых крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг являются участниками (прямо или косвенно).
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведения о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Ku_bcx_iul_f6
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг, в том числе нерезидент Республики Казахстан, страховой холдинг, являющийся резидентом Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, крупным участником банка второго уровня, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковским холдингом-нерезидентом Республики Казахстан
ежеквартально не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, страховым холдингом, являющимся резидентом Республики Казахстан, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга и страхового холдинга
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Резидент, нерезидент
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица) крупного участника
Описание вида деятельности
Балансовая стоимость акции (сумма участия) (в тысячах тенге)
Количество принадлежащих акций (штук)
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы:
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику (акционеру) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга, или доля участия в его уставном капитале (в процентах)
индивидуально
совместно
прямо
(процент)
косвенно
прямо
косвенно
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица совместно с которыми осуществляется косвенное владение акциями
процент
наименование организации, фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица через которые осуществляется косвенное владение акциями
8
9
10
11
12
13
14
Таблица 2. Реестр лиц, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование лица
Основания контроля
Сведения об организациях в которых лицо, контролирующее крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг владеет более 20 (двадцатью) процентами голосующих акций (долями участия в уставном капитале)
наименование дочерней организации
наименование иных организаций
1
2
3
4
5
6
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведения о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет о
крупных участниках (акционерах)
крупного участника банка второго
уровня, страховой (перестраховочной)
организации, управляющего
инвестиционным портфелем,
являющегося юридическим лицом,
банковского холдинга, страхового
холдинга, а также сведения о
лицах, осуществляющих контроль
над крупным участником
банка второго уровня, страховой
(перестраховочной) организации,
управляющего инвестиционным
портфелем, являющимся юридическим
лицом, банковским холдингом,
страховым холдингом"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведения о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом" (индекс – Ku_bcx_iul_f6, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушыcы (акционері) болып табылатын ұйымдар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды:
екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғалары болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі – тоқсан сайын;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 4-баған капиталында екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк және (немесе) сақтандыру холдингі қатысатын, 3-бағанда көрсетілген заңды тұлға қызметінің түрі бойынша толтырылады.
5. 7-бағанда резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнінде және қосу белгісімен көрсетіледі.
6. Нысанда екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі қатысушылар (тікелей немесе жанама) болып табылатын барлық ұйымдар бойынша деректер көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына 5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есеп, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Ku_bcx_iul_f6
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы:
екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденті, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк холдингі – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің және сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы мәліметтер
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Резидент, бейрезидент
Ірі қатысушының атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(жеке тұлға үшін)
Қызмет түрінің сипаты
Акциясының баланстық құны (қатысу сомасы) (мың теңгемен)
Тиесілі акциялар саны (дана)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы:
Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысына (акционеріне) тиесілі акциялар санының екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алғандарды шегергенде) жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталына қатысу үлесі (пайызбен)
жеке
бірлесіп
тікелей (пайыз)
жанама
тікелей
жанама
пайыз
акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
пайыз
бірлесіп акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
пайыз
акцияларды жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы, жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
8
9
10
11
12
13
14
2-кесте. Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар тізілімі
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Тұлғаның атауы
Бақылау негізі
Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын бақылайтын тұлға, банк холдингі, сақтандыру холдингі дауыс беретін акцияларының 20 пайызынан астамын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иеленетін ұйымдар туралы мәліметтер
еншілес ұйымның атауы
өзге де ұйымдардың атауы
1
2
3
4
5
6
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________
Орындаушы ____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есеп, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Екінші деңгейдегі банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, инвестициялық
портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк
холдингінің, сақтандыру
холдингінің ірі қатысушылары
(акционерлері) туралы есеп,
сондай-ақ екінші деңгейдегі
банктің, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды
тұлға болып табылатын ірі
қатысушысын, банк холдингін,
сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есеп, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер" (индексі – Ku_bcx_iul_f6, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о крупных участниках (акционерах) крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом, банковского холдинга, страхового холдинга, а также сведения о лицах, осуществляющих контроль над крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом" (далее – Форма).
2. Форма составляется:
ежеквартально – крупным участником банка второго уровня, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом-нерезидентом Республики Казахстан;
ежегодно – крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 4 Таблицы 1 указываются лица, владеющие десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций крупного участника банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга, страхового холдинга.
5. Графа 5 Таблицы 1 заполняется по виду деятельности лица, указанного в графе 4.
6. Графы 7 и 8 Таблицы 1 заполняются в случае, если крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковский холдинг, страховой холдинг создан в организационно-правовой форме акционерного общества.
7. В графе 4 Таблицы 2 указываются основания для контроля в соответствии со статьей 2 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и статьей 72-1 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг".
8. Требование по заполнению Таблицы 2 не распространяется на банковские холдинги-нерезиденты Республики Казахстан.
Приложение 6
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Ku_bcx_iul_f7
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковский холдинг, страховой холдинг, являющиеся резидентами Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, крупным участником банка второго уровня, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан
ежегодно, не позднее 30 (тридцати) календарных дней по окончании финансового года, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами
Наименование организации или фамилия, имя и отчество (при его наличии) связанного (аффилированного) лица
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Страна резидентства
1
2
3
4
Итого
продолжение таблицы:
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями (аффилированному)
Вид сделки
Цель сделки
Номер договора
Дата заключения договора
Дата окончания действия договора
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы:
Реквизиты решения уполномоченного органа
Сумма сделки (в тысячах тенге)
Валюта сделки
Сведения о наличии обеспечения (да (нет))
Вознаграждение (в процентах годовых)
Остаток по виду сделки на отчетную дату (в тысячах тенге)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің ірі қатысушылары (акционерлері) туралы есеп, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысын, банк холдингін, сақтандыру холдингін бақылауды жүзеге асыратын тұлғалар туралы мәліметтер" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды:
екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банк холдингі – тоқсан сайын;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-кестенің 4-бағанында екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің орналастырылған акцияларының (артықшылықты және сатып алғандарды шегергенде) он немесе одан көп пайызын иеленетін тұлғалар көрсетіледі.
5. 1-кестенің 5-бағаны 4-бағанда көрсетілген тұлға қызметінің түрі бойынша толтырылады.
6. 1-кестенің 7 және 8-бағандары екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған жағдайда толтырылады.
7. 2-кестенің 4-бағанында "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 72-1-бабына сәйкес бақылау үшін негіздер көрсетіледі.
8. 2-кестені толтыру бойынша талаптар Қазақстан Республикасының бейрезидент банк холдингтеріне қолданылмайды.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына 6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Ku_bcx_iul_f7
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалар болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі – есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы – қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, жыл сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Ұйымның атауы немесе байланысты (үлестес) тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Резиденттік елі
1
2
3
4
Жиыны
кестенің жалғасы:
Тұлға ерекше қатынастар арқылы байланысқан (үлестес) тұлғаға жатқызылған белгі
Мәміле түрі
Мәміле мақсаты
Шарттың нөмірі
Шарт жасалған күн
Шарттың қолданысы аяқталған күн
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
Уәкілетті орган шешімінің деректемелері
Мәміле сомасы (мың теңгемен)
Мәміле валютасы
Қамтамасыз етудің болуы туралы мәліметтер (иә/жоқ)
Сыйақы (жылдық пайызбен)
Есепті күнге мәміле түрі бойынша қалдық (мың теңгемен)

Примечание (указываются иные сведения, не предусмотренные графами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16)
по условиям договора
по внутренним требованиям для несвязанных лиц
11
12
13
14
15
16
17
18
Итого
Таблица 2. Реестр связанных, в том числе аффилированных лиц
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (для физического лица) или идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Наименование связанного (аффилированного) лица
Страна резидентства
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями (аффилированному)
1
2
3
4
5
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Отчет
о сделках со связанными, в том
числе аффилированными лицами,
заключенных в течение отчетного
периода, а также действующих по
состоянию на отчетную дату и
реестр связанных, в том числе
аффилированных лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц" (индекс – Ku_bcx_iul_f7, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о сделках со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату и реестр связанных, в том числе аффилированных лиц" (далее – Форма).

Ескертпе (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарда көзделмеген өзге де мәліметтер көрсетіледі)
шарттың талаптары бойынша
байланысты емес тұлғалар үшін ішкі талаптар бойынша
11
12
13
14
15
16
17
18
Жиыны
2-кесте. Байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін) немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Байланысты (үлестес) тұлғаның атауы
Резиденттік елі
Тұлға ерекше қатынастар арқылы байланысты/үлестес тұлғаға жатқызылған белгі
1
2
3
4
5
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Байланысты тұлғалармен, оның
ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған,
сондай-ақ есепті күнгі жағдай
бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
"Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі" (индексі – Ku_bcx_iul_f7, кезеңділігі – тоқсан сайын, жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер туралы есеп және байланысты тұлғалар, оның ішінде үлестес тұлғалар тізілімі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

2. Форма составляется
ежеквартально - крупным участником банка второго уровня, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимися юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан;
ежегодно - крупным участником страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному особыми отношениями (аффилированному лицу) с отчитывающимся лицом, определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", статьей 12-1 Закона Республики Казахстан "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью", статьей 15-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", статьей 64 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
5. В Таблицах 1 и 2:
1) банковский холдинг, страховой холдинг отражают сведения о лицах, связанных с ним особыми отношениями;
2) крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющиеся юридическими лицами, отражают сведения об аффилированных лицах.
6. Таблица 1 раскрывает сведения обо всех сделках, отчитывающегося лица с лицами, связанными, в том числе аффилированными с отчитывающимся лицом особыми отношениями, сумма которых по каждому виду операций со связанным, в том числе аффилированными лицом превышает 0,01 (ноль целых одна сотая) процент в совокупности от размера собственного капитала отчитывающегося лица на отчетную дату.
7. Если лицо имеет один или несколько признаков связанности особыми отношениями, в том числе аффилированности с отчитывающимся лицом, в Таблице 2 указываются все признаки.
8. В графе 4 Таблицы 1 и в графе 4 Таблицы 2 страна резидентства указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран"
9. Графа 11 Таблицы 1 в случае отсутствия информации не заполняется.
10. В графе 13 Таблицы 1 указывается валюта сделки в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов"

2. Нысанды:
екінші деңгейдегі банктің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалар болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі – тоқсан сайын;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы жыл сайын жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Тұлғаның есеп беретін тұлғамен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға (үлестес тұлғаға) жатқызылған белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында, "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабында, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 64-бабында анықталады.
5. 1 және 2-кестелерде:
1) банк холдингі, сақтандыру холдингі онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар туралы мәліметтерді көрсетеді;
2) екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы үлестес тұлғалар туралы мәліметтерді көрсетеді.
6. 1-кестеде байланысты тұлғамен, оның ішінде үлестес тұлғамен операциялардың әрбір түрі бойынша сомасы есепті күні есеп беретін тұлғаның меншікті капиталы мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыздан асатын, есеп беретін тұлғаның есеп беретін тұлғамен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен жасасқан барлық мәмілесі туралы мәліметтерді көрсетеді.
7. Тұлғаның есеп беретін тұлғамен ерекше қатынастар арқылы байланыстылығының, оның ішінде үлестeстігінің бір немесе бірнеше белгісі бар болса, 2-кестеде барлық белгісі көрсетіледі.
8. 1-кестенің 4 бағанында және 2-кестенің 4 бағанында тіркелу елі "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
9. 1-кестенің 11-бағаны ақпарат болмаған жағдайда толтырылмайды.
10. 1-кестенің 13 бағанында "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес мәміленің валюталары көрсетіледі.

11. При составлении ежеквартальной Формы на начало года в Таблице 1 отражаются сделки со связанными, в том числе аффилированными лицами, заключенные в течение четвертого квартала, а также действующие по состоянию на отчетную дату.
Приложение 7
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Ku_bcx_pt_f8
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковский холдинг, банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящие в состав банковского конгломерата, страховой холдинг, входящий в состав страховой группы
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Рабочая таблица по составлению консолидированного бухгалтерского баланса
Показатели
Участник 1
Участник N
Сумма
элиминирование
Сумма
элиминирование
дебет
кредит
дебет
кредит
1
2

11. Жылдың басында тоқсан сайынғы Нысанды жасаған кезде 1-кестеде байланысты тұлғалармен, оның ішінде үлестес тұлғалармен төртінші тоқсан ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы мәмілелер көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына 7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы:  шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау жөніндегі жұмыс кестелерінің талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Ku_bcx_pt_f8
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк холдингі, банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екiншi деңгейдегi банк, сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Шоғырландырылған бухгалтерлік балансты жасау бойынша жұмыс кестесі
№
Көрсеткіштер
1-қатысушы
N қатысушы
Сомасы
жою
Сомасы
жою
дебет
кредит
дебет
кредит
1
2

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально и ежегодно банковским холдингом, банком второго уровня, не имеющим банковского холдинга, входящими в состав банковского конгломерата, страховым холдингом, входящим в состав страховой группы.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 2 Таблицы 1 отражаются показатели консолидированного (неконсолидированного) бухгалтерского баланса, отчета о финансовом положении и их расшифровка.
В графе 2 Таблицы 2 отражается расшифровка доходов и расходов в разрезе инструментов.
5. Сведения в Таблице 2 заполняются в зависимости от осуществляемой деятельности банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации.
6. В Таблицах 1 и 2 отражаются показатели по всем участникам банковского конгломерата, соответствующие показателям, содержащимся в неконсолидированной финансовой отчетности участников банковского конгломерата, за исключением ассоциированных (зависимых) организаций.
Показатели по ассоциированным (зависимым) организациям отражаются в графах 4 Таблиц 1 и 2 по каждому участнику банковского конгломерата, страховой группы.
7. В графе 5 Таблицы 1 для показателей "Активы" по соответствующей строке указывается:
сумма граф 3.1.1, 3.1.2, 3.n.1, 3.n.2 за вычетом суммы граф 3.1.3, 3.n.3;
для показателей "Обязательства", "Капитал" по соответствующей строке указывается:
сумма граф 3.1.1, 3.1.3, 3.n.1, 3.n.3 за вычетом суммы граф 3.1.2, 3.n.2;
символ n - количество участников банковского конгломерата, страховой группы или дочерние организации банка второго уровня.
Наименование участников банковского конгломерата, страховой группы или дочерние организации банка второго уровня указываются в графах "Участник N".
8. Итоговые показатели по графам 8 Таблиц 1 и 2 должны соответствовать показателям, содержащимся в консолидированной финансовой отчетности, банковского холдинга, банка второго уровня, не имеющего банковского холдинга, входящих в состав банковского конгломерата, страхового холдинга, входящего в состав страховой группы.
9. Представление Формы не требуется банковским холдингом в случае, если показатели данного банковского холдинга включены в отчетность другого банковского холдинга.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау жөніндегі жұмыс кестелерінің талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды тоқсан сайын және жыл сайын банк конгломератының құрамына кіретін банк холдингі, банк холдингі жоқ екiншi деңгейдегi банк, сақтандыру тобына кіретін сақтандыру холдингі жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 1-кестенің 2-бағанында шоғырландырылған (шоғырландырылмаған) қаржылық жағдай туралы бухгалтерлік баланстың көрсеткіштері және олардың талдамасы көрсетіледі.
2-кестенің 2-бағанында құралдар бөлігінде кіріс пен шығыс талдамасы көрсетіледі.
5. 2-кестедегі мәліметтер екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жүзеге асыратын қызметіне байланысты толтырылады.
6. 1 және 2-кестелерде қауымдасқан (тәуелді) ұйымдарды қоспағанда, банк конгломераты қатысушыларының шоғырландырылмаған қаржылық есептілігіндегі көрсеткіштерге сәйкес келетін банк конгломератының барлық қатысушылары бойынша көрсеткіштер көрсетіледі.
Қауымдасқан (тәуелді) ұйымдар бойынша көрсеткіштер 1 және 2-кестелердің 4-бағандарында банк конгломератының, сақтандыру тобының әрбір қатысушысы бойынша көрсетіледі.
7. 1-кестенің 5-бағанында "Активтер" көрсеткіштері үшін тиісті жолда мыналар көрсетіледі:
3.1.3, 3.n.3-бағандар сомасын шегергенде 3.1.1, 3.1.2, 3.n.1, 3.n.2-бағандарының сомасы;
"Міндеттемелер", "Капитал" көрсеткіштері үшін тиісті жолда мыналар көрсетіледі:
3.1.2, 3.n.2-бағандар сомасын шегергенде 3.1.1, 3.1.3, 3.n.1, 3.n.3-бағандарының сомасы;
мұндағы n - банк конгломераты, сақтандыру тобы қатысушыларының саны немесе екінші деңгейдегі банктің еншілес ұйымдары.
Банк конгломераты, сақтандыру тобы немесе екінші деңгейдегі банктің еншілес ұйымдары қатысушыларының атауы - "N қатысушы" жолдарында көрсетіледі.
8. 1 және 2-кестелердің 8-бағаны бойынша қорытынды көрсеткіштер банк холдингінің, банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіндегі көрсеткіштерге сәйкес келуге тиіс.
9. Банк холдингінің көрсеткіштері басқа банк холдингінің есептілігіне енгізілген жағдайда осы банк холдингінің Нысанды ұсыну талап етілмейді.

10. Данные в Таблицах 1 и 2 заполняются в тысячах тенге.
Приложение 8
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: консолидированная и неконсолидированная финансовая отчетность и пояснительная записка к ней
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Ku_bcx_fo_f9
Периодичность: ежеквартальная, ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата, банковский холдинг, страховой холдинг, являющиеся резидентами Республики Казахстан
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, для консолидированной финансовой отчетности и пояснительной записке к ней
ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом, для неконсолидированной финансовой отчетности
ежегодно, не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным годом для консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности и пояснительной записке к ней
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Консолидированный и неконсолидированный бухгалтерский баланс, отчет о финансовом положении
Показатели
На конец отчетного периода
………..
………..
Итого активы
………..
………..
Итого обязательства
…………
………….
Итого капитал
Итого обязательства и капитал
Таблица 2. Консолидированный и неконсолидированный отчет о прибылях и убытках, отчет о совокупном доходе
Показатели
за период с начала года до конца отчетного периода
………..
………..
…………..
……..
………
Чистая прибыль (чистый убыток) до налогообложения
………
Расходы по подоходному налогу
Прибыль (убыток) после уплаты подоходного налога
Чистая прибыль (чистый убыток)
……..
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Консолидированная и неконсолидированная финансовая отчетность и пояснительная записка к ней".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Консолидированная и
неконсолидированная финансовая
отчетность и пояснительная
записка к ней"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Консолидированная и неконсолидированная финансовая отчетность и пояснительная записка к ней" (индекс – Ku_bcx_fo_f9, периодичность - ежеквартальная, ежегодная)

10. 1 және 2-кестелердегі деректер мың теңгемен толтырылады.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына 8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы:  шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Ku_bcx_fo_f9
Кезеңділігі: тоқсан сайын, жыл сайын
Есепті кезең: 20 ____ жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушылары, банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екінші деңгейдегі банк, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
шоғырландырылған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба үшін есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
шоғырландырылмаған қаржылық есептілік үшін есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын;
шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба үшін жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірмей;
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған бухгалтерлік баланс, қаржылық жағдай туралы есеп
Көрсеткіштер
Есептік кезеңнің соңына
………..
………..
Активтер жиынтығы
………..
………..
Міндеттемелер жиынтығы
…………
………….
Капитал жиынтығы
Міндеттемелер мен капитал жиынтығы
2-кесте. Пайда мен шығын туралы шоғырландырылған және шоғырландырылмаған есеп, жиынтық кіріс туралы есеп
Көрсеткіштер
жыл басынан бастап есептік кезеңнің соңына дейінгі кезеңде
………..
………..
…………..
……..
………
Салық салынғанға дейінгі таза пайда (таза шығын)
………
Табыс салығы бойынша шығыс
Табыс салығы төленгеннен кейінгі пайда (шығын)
Таза пайда (таза шығын)
……..
Атауы _________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шоғырландырылған және
шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
"Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба" (индексі – Ku_bcx_fo_f9, кезеңділігі - тоқсан сайын, жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Консолидированная и неконсолидированная финансовая отчетность и пояснительная записка к ней" (далее – Форма).
2. Форма представляется ежеквартально и ежегодно крупным участником банка второго уровня, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, банковским холдингом, страховым холдингом, являющимися резидентами Республики Казахстан, банками второго уровня, не имеющими банковского холдинга, входящими в состав банковского конгломерата, крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, за исключением:
крупного участника страховой (перестраховочной) организации, являющегося юридическим лицом, в случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга, в части непредставления консолидированной финансовой отчетности и пояснительная записка к ней;
крупного участника страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, являющегося юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, который представляет отчет исключительно на ежегодной основе.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Консолидированная и неконсолидированная финансовая отчетность включает в себя: консолидированный (неконсолидированный) бухгалтерский баланс, отчет о финансовом положении в соответствии с Таблицей 1, консолидированный (неконсолидированный) отчет о прибылях и убытках, отчет о совокупном доходе в соответствии с Таблицей 2, отчет о движении денежных средств и отчет об изменениях в капитале в произвольной форме.
5. Данные заполняются из консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности, не заверенной аудиторской организацией, либо заверенной аудиторской организации при ее наличии и указываются в тысячах тенге. Отчеты, предоставляемые в произвольной форме, а также пояснительная записка к консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности могут предоставляться в миллионах тенге.
6. Пояснительная записка к консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности предоставляется в произвольной форме и должна содержать следующую информацию:
1) основные сведения, в том числе для консолидированной отчетности - перечень организаций, данные которых включаются в финансовую отчетность, подробное описание методов составления финансовой отчетности, методы учета инвестиций в дочерние и ассоциированные (зависимые) организации в разрезе каждой организации;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік және оған түсіндірме жазба" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банк холдингі, сақтандыру холдингі, банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екінші деңгейдегі банктер, инвестициялық портфельді басқарушының Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы мыналарды:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру холдингі болмаған жағдайда, шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны ұсынбау бөлігінде, заңды тұлға болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысын;
Нысанды жыл сайынғы негізде ұсынбау бөлігінде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысын, Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғасы болып табылатын инвестициялық портфельді басқарушыны қоспағанда, Нысанды тоқсан сайын және жыл сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік мыналарды қамтиды: 1-кестеге сәйкес шоғырландырылған (шоғырландырылмаған) бухгалтерлік баланс, қаржылық жағдай туралы есеп, 2-кестеге сәйкес пайда мен шығын туралы шоғырландырылған (шоғырландырылмаған) есеп, жиынтық кіріс туралы есеп, еркін нысандағы ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп және капиталдағы өзгерістер туралы есеп.
5. Деректер аудиторлық ұйым куәландырмаған не болған жағдайда, аудиторлық ұйым куәландырған шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептіліктен толтырылады және мың теңгемен көрсетіледі. Еркін нысанда ұсынылатын есептер, сондай-ақ шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба миллион теңгемен берілуі мүмкін.
6. Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілікке түсіндірме жазба еркін нысанда ұсынылады және мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
1) негізгі мәліметтер, оның ішінде шоғырландырылған есептілік үшін – қаржылық есептілікке кіретін ұйымдардың тізбесі, қаржылық есептілікті жасау тәсілдерінің толық сипаттамасы, әрбір ұйым бойынша еншілес және қауымдастырылған (тәуелді) ұйымдарға инвестицияларды есепке алу тәсілдері;

2) расшифровки и пояснения к финансовой отчетности;
3) информацию о существенных событиях после отчетной даты (события, которые происходят в период между отчетной датой и датой составления финансовой отчетности и которые оказывают или могут оказывать влияние на финансовое состояние).
7. Крупным участником банка второго уровня, являющимся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, Форма по неконсолидированной отчетности составляется по крупному участнику банка второго уровня и каждой организации, в которой крупный участник банка второго уровня является крупным участником (крупным акционером), за исключением банков второго уровня.
8. Банковским холдингом (страховым холдингом), входящим в состав банковского конгломерата (страховой группы), Форма по неконсолидированной финансовой отчетности составляется по каждому участнику банковского конгломерата (страховой группы) в отдельности, за исключением участника банковского конгломерата, являющегося банком второго уровня, участника страховой группы, являющегося страховой (перестраховочной) организацией.
9. Требование по представлению консолидированной и неконсолидированной финансовой отчетности и пояснительной записке к ней не распространяется на банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата.
Банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата, представляет Форму по неконсолидированной финансовой отчетности по каждой дочерней организации в отдельности.
10. В случае если в состав одного банковского конгломерата входит несколько банковских холдингов, то представление Формы по неконсолидированной отчетности по каждому участнику банковского конгломерата требуется только для одного из банковских холдингов (верхний уровень банковского конгломерата).
11. В случае, если банковский холдинг и банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата, ранее представил в Национальный Банк Республики Казахстан неконсолидированную финансовую отчетность за отчетный период, то ее предоставление в Национальный Банк Республики Казахстан не требуется.
12. В случае если сведения из консолидированного и неконсолидированного бухгалтерского баланса и отчета о прибылях и убытках участников банковского конгломерата, страховой группы отражены в Отчете о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности, по форме согласно приложению 7 к Правилам, то представление Формы по каждому участнику банковского конгломерата (страховой группы) в отдельности не требуется.
Банковский холдинг, а также банк второго уровня, не имеющий банковского холдинга, входящий в состав банковского конгломерата, представляют консолидированную и (или) неконсолидированную финансовую отчетность и пояснительную записку к ней в разрезе участников банковского конгломерата, сведения по которым отражены в Отчете о расшифровке рабочих таблиц по составлению консолидированной финансовой отчетности, по форме согласно приложению7 к Правилам, в произвольной форме одним файлом в электронном формате посредством автоматизированной информационной подсистемы.
Приложение 9
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу, а также источники средств, используемых для приобретения акций
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Ku_fiul_f10
Периодичность: в случае изменения количества и (или) процентного соотношения акций
Дата принятия решения "___" "________________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: крупный участник банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющийся юридическим или физическим лицом, банковский холдинг, страховой холдинг
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня принятия решения об изменении количества и (или) процентного соотношения акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу
Бизнес - идентификационный номер
Наименование банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Наименование организации через которую осуществляется косвенное владение акциями банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Количество принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации до изменения процентного соотношения
Количество принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации (штук)
Процентное соотношение количества принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации к количеству голосующих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Процентное соотношение количества принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Сведения об изменении количества и процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Контрагент, вид сделки
№ и дата договора
Количество акций (штук)
Наименование брокера
Цена приобретения (реализации)
одной акции банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации в тенге
Балансовая стоимость акции (сумма участия банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации) (в тысячах тенге)
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
Количество принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации после изменения процентного соотношения
Количество принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации (штук)
Процентное соотношение количества принадлежащих акций к количеству голосующих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Процентное соотношение количества принадлежащих акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
13
14
15
Таблица 2. Источники средств, используемых для приобретения акций
Сведения об условиях и порядке приобретения крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющимся юридическим или физическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации
Описание источников и средств, используемых для приобретения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, с приложением подтверждающих документов
1
2
3
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу, а также источники средств, используемых для приобретения акций".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет об изменении количества
и (или) процентного соотношения
акций банка второго уровня,
страховой (перестраховочной)
организации, принадлежащих
крупному участнику банка второго
уровня, страховой (перестраховочной)
организации, являющемуся
юридическим или физическим
лицом, банковскому холдингу,
страховому холдингу, а также
источники средств, используемых
для приобретения акций"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу, а также источники средств, используемых для приобретения акций" (индекс - Ku_fiul_f10, периодичность - в случае изменения количества и (или) процентного соотношения акций)

2) қаржылық есептілікке талдамалар және түсіндірмелер;
3) есептік кезеңнен кейінгі маңызды оқиғалар (есептік күн мен қаржылық есептілік жасалған күн арасындағы кезеңде болатын және қаржылық жағдайына ықпал ететін және ықпал етуі мүмкін оқиғалар) туралы ақпарат.
7. Екiншi деңгейдегi банктерді қоспағанда, екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының резиденті заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушысы Шоғырландырылмаған қаржылық есептілік бойынша нысанды екiншi деңгейдегi банктің ірі қатысушысы бойынша және онда екiншi деңгейдегi банктің ірі қатысушысы ірі қатысушы (ірі акционер) болып табылатын әрбір ұйым бойынша жасайды.
8. Екінші деңгейдегі банк болып табылатын банк конгломератының қатысушысын қоспағанда, банк конгломератының (сақтандыру тобының) құрамына кіретін банк холдингі (сақтандыру холдингі) Шоғырландырылмаған қаржылық есептіліктің нысанын банк конгломератының (сақтандыру тобының), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын сақтандыру тобының әрбір мүшесі бойынша бөлек дайындалады.
9. Шоғырландырылған және шоғырландырылмаған қаржылық есептілік пен оған түсіндірме жазбаны ұсыну талабы банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екінші деңгейдегі банкке қолданылмайды.
Банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екiншi деңгейдегi банк Шоғырландырылмаған қаржылық есептілік бойынша нысанды әрбір еншілес ұйым бойынша бөлек жасайды.
10. Бір банк конгломератының құрамына бірнеше банк холдингі кірген жағдайда, онда банк конгломератының әрбір қатысушысы бойынша Шоғырландырылмаған есептілік бойынша нысанды ұсыну тек бір ғана банк холдингінен (банк конгломератының жоғарғы деңгейі) талап етіледі.
11. Банк холдингі және банк холдингі жоқ, банк конгломератының құрамына кіретін екiншi деңгейдегi банк бұрын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есепті кезең үшін шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті ұсынған болса, онда оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсыну талап етілмейді.
12. Егер шоғырландырылған және шоғырландырылмаған бухгалтерлік баланстағы және банк конгломераты, сақтандыру тобы қатысушыларының пайдасы мен зияндары туралы есептегі мәліметтер осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес Шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау жөніндегі жұмыс кестелерінің талдамасы туралы есепте көрсетілсе, онда Нысанды банк конгломератының (сақтандыру тобының) әрбір қатысушысы бойынша бөлек ұсыну талап етілмейді.
Банк холдингі, сондай-ақ банк конгломератының құрамына кіретін банк холдингі жоқ екінші деңгейдегі банк шоғырландырылған және (немесе) шоғырландырылмаған қаржылық есептілікті және оған түсіндірме жазбаны Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау жөніндегі жұмыс кестелерінің талдамасы туралы есепте көрсетілген банк конгломератына қатысушылар бөлінісінде оған түсіндірме жазбаны электрондық форматта еркін нысанда бір файлмен автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйе арқылы ұсынады.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына 9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: Ku_fiul_f10
Кезеңділігі: акциялардың саны және (немесе) пайыздық арақатынасы өзгерген жағдайда
Шешім қабылданған күні 20__ жылғы "___" "________________"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі акциялар санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде.
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі туралы мәліметтер
Бизнес - сәйкестендіру нөмірі
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы
Ол арқылы екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын жанама иелену жүзеге асырылатын ұйымның атауы
Пайыздық арақатынасы өзгергенге дейінгі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларының саны
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акцияларының саны (дана)
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акциялары санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялар санына пайыздық арақатынасы
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акциялары санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған) акциялары санына пайыздық арақатынасы
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және пайыздық арақатынасының өзгеруі туралы мәліметтер
Қарсы агент /мәміленің түрі
Шарттың № және күні
Акциялар саны (дана)
Брокердің атауы
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бір акциясын иелену/сату бағасы, теңгемен
Акциялардың баланстық құны / екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қатысу сомасы (мың теңгемен)
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Пайыздық арақатынасы өзгергеннен кейінгі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларының саны
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акцияларының саны (дана)
Тиесілі акциялар санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акциялар санына пайыздық арақатынасы
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиесілі акциялары санының екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғанды шегергенде) акциялары санына пайыздық арақатынасы
13
14
15
2-кесте. Акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері
Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысының, банк холдингінің, сақтандыру холдингінің екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу талаптары және тәртібі туралы мәліметтер
Растау құжаттары қоса берілген екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын көздер мен қаражаттың сипаттамасы
1
2
3
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлға болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Екiншi деңгейдегi банктің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының заңды немесе жеке
тұлғасы болып табылатын ірі
қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі,
сондай-ақ акцияларды сатып алу
үшін пайдаланылатын қаражат
көздері туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы есеп" (индексі – Ku_fiul_f10, кезеңділігі – акциялар саны және (немесе) пайыздық арақатынасы өзгерген жағдайда)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об изменении количества и (или) процентного соотношения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу, а также источники средств, используемых для приобретения акций" (далее – Форма).
2. Форма отчета представляется крупным участником банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющимся юридическим или физическим лицом, банковским холдингом, страховым холдингом, в случае изменения количества и (или) процентного соотношения акций, принадлежащих крупному участнику банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, являющемуся юридическим или физическим лицом, банковскому холдингу, страховому холдингу.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель. При представлении Формы физическим лицом Форма подписывается физическим лицом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В электронном формате к отчету прилагаются документы, подтверждающие факт принятия решения об изменении количества и (или) процентного соотношения акций, а также документы, подтверждающие источники и средства, использованные для приобретения акций банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации, в произвольной форме.
Приложение 10
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками
управляющих инвестиционным
Портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет обо всех обязательствах участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, действующих по состоянию на отчетную дату
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Sg_ul_f11
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за ___ квартал 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховой холдинг, входящий в состав страховой группы
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Наименование контрагента
Вид операции
Вид валюты
Сумма (в тысячах тенге)
Дата заключения (дата начала выполнения условий) договора
Дата окончания действия (дата окончания выполнения условий) договора
1
2
3
4
5
6
7

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санының және (немесе) пайыздық арақатынасының өзгеруі, сондай-ақ акцияларды сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Есеп нысанын екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысына, банк холдингіне, сақтандыру холдингіне тиесілі акциялар саны және (немесе) пайыздық ара қатынасы өзгерген жағдайда екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды немесе жеке тұлғасы болып табылатын ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру холдингі ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды. Нысанды жеке тұлға ұсынған кезде Нысанға жеке тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Электрондық форматтағы есепке екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялары санын және (немесе) пайыздық арақатынасын өзгерту туралы шешім қабылдау фактісін растайтын құжаттар, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылған көздер мен қаражаттарды растайтын құжаттар еркін нысанда қоса беріледі.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: сақтандыру тобына қатысушылардың үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы сақтандыру тобының меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы барлық міндеттемелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі:
Sg_ul_f11
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы ___ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: ___________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Контр агенттің атауы
Операция түрі
Валюта түрі
Сомасы (мың теңгемен)
Шарттың жасалған күні (талаптарды орындау басталған күн)
Шарттың қолданылуының аяқталған күні (талаптарды орындау аяқталған күн)
1
2
3
4
5
6
7

1. (Наименование участника страховой группы 1)
1.1
1.2
Итого обязательства участника 1
n. (Наименование участника страховой группы n)
n.1
n.2
Итого обязательства участника n
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет обо всех обязательствах участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, действующих по состоянию на отчетную дату".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе "Отчет
обо всех обязательствах участников
страховой группы перед третьими
лицами (группой лиц),
составляющих десять и более
процентов от собственного капитала
страховой группы, действующих
по состоянию на отчетную дату"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет обо всех обязательствах участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, действующих по состоянию на отчетную дату" (индекс - Sg_ul_f11, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет обо всех обязательствах участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, действующих по состоянию на отчетную дату" (далее - Форма).
2. Форма составляется ежеквартально страховым холдингом, входящим в состав страховой группы.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 4 указывается вид валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов"

1. (1-сақтандыру тобына қатысушының атауы)
1.1
1.2
1-қатысушы міндеттемелерінің жиыны
n. (n-сақтандыру тобына қатысушының атауы)
n.1
n.2
n-қатысушы міндеттемелерінің жиыны
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру тобына қатысушылардың үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы сақтандыру тобының меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы барлық міндеттемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру тобына
қатысушылардың үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы сақтандыру тобының меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы барлық міндеттемелері туралы
есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Сақтандыру тобына қатысушылардың үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы сақтандыру тобының меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы барлық міндеттемелері туралы есеп (индексі – Sg_ul_f11, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру тобына қатысушылардың үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы сақтандыру тобының меншікті капиталының он және одан көп пайызын құрайтын, есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы барлық міндеттемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі тоқсан сайын жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 4-бағанда валюта түрі "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.

5. В графе 5 указывается сумма обязательств участников страховой группы перед третьими лицами (группой лиц), составляющих десять и более процентов от собственного капитала страховой группы, на отчетную дату.
6. Символ n - количество участников в страховой группе.
7. Наименования участников страховой группы указываются в строках "1. (Наименование участника страховой группы 1)" и "n. (Наименование участника страховой группы n)".
Приложение 11
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками
управляющих инвестиционным
портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о внутригрупповых сделках страховой группы, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Sg_ul_f12
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за ___ квартал 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховой холдинг, входящий в состав страховой группы
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Участник страховой группы (сторона 1 по договору сделки)
Участник страховой группы (сторона 2 по договору сделки)
Наименование
Бизнес - идентификационный номер (при наличии)
Наименование
Бизнес - идентификационный номер (при наличии)
1
2
3
4
5
1
2
Итого
продолжение таблицы:
Вид сделки
Сумма сделки (в тысячах тенге)
Обороты, проведенные в течение отчетного квартала
остатки требований на конец отчетного квартала
Основной долг
начисленное вознаграждение
дисконты, премии
Положительные (отрицательные) корректировки
резервы
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
Х
Х
Х
Х
продолжение таблицы:
Ставка вознаграждения по договору (в процентах годовых)
Дата заключения договора
Дата окончания действия договора (с учетом пролонгаций)
Примечание
13
14
15
16
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о внутригрупповых сделках страховой группы, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет о внутригрупповых
сделках страховой группы,
заключенных в течение отчетного
периода, а также действующих
по состоянию на отчетную дату"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о внутригрупповых сделках страховой группы, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату" (индекс - Sg_ul_f12, периодичность - ежеквартальная)

5. 5-бағанда сақтандыру тобына қатысушылардың сақтандыру тобы меншікті капиталының он және одан көп пайызы болатын, есепті күндегі жағдай бойынша қолданыстағы, үшінші тұлғалар (тұлғалар тобы) алдындағы міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
6. n символы – сақтандыру тобындағы қатысушылар саны.
7. Сақтандыру тобына қатысушылардың атаулары "1. (1-сақтандыру тобына қатысушының атауы) және "n. (n-сақтандыру тобына қатысушының атауы)" жолдарында көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: сақтандыру тобының есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі:
Sg_ul_f12
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы ___ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Сақтандыру тобының қатысушысы (мәміле шарты бойынша 1-тарап)
Сақтандыру тобының қатысушысы (мәміле шарты бойынша 2-тарап)
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда)
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда)
1
2
3
4
5
1
2
Жиыны
кестенің жалғасы:
Мәміле түрі
Мәміле сомасы (мың теңгемен)
Есепті тоқсан ішінде жүргізілген айналымдар
есепті тоқсанның соңында қалған талаптар
Негізгі борыш
есептелген сыйақы
дисконттар, сыйлықақылар
Оң (теріс) түзетулер
резервтер
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
Х
Х
Х
Х
кестенің жалғасы:
Шарт бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық пайызбен)
Шарт жасау күні
Шарттың қолданылуының аяқталған күні
(ұзартуды ескере отырып)
Ескертпе
13
14
15
16
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру тобының есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру тобының есепті
кезең ішінде жасалған,
сондай-ақ есепті күнгі жағдай
бойынша қолданыстағы
топішілік мәмілелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Сақтандыру тобының есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері туралы есеп (индексі – Sg_ul_f12, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о внутригрупповых сделках страховой группы, заключенных в течение отчетного периода, а также действующих по состоянию на отчетную дату" (далее - Форма).
2. Форма составляется ежеквартально страховым холдингом, входящим в состав страховой группы.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Сделка в Форме указывается один раз.
5. В случае, если сделка предусматривает участие нескольких участников страховой группы в Форме указывается сторона 1 - участник страховой группы, от которого начинается движение денег, и сторона 2 - конечный участник страховой группы - выгодоприобретатель по сделке. При этом в графе 16 необходимо указать промежуточных участников и цель их участия в сделке.
6. Ячейки, отмеченные символом "X", не заполняются.
Приложение 12
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками
управляющих инвестиционным
портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о правах требования, переданных дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: OUSA_01
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, имеющие дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Отчет о субъекте кредитной истории по юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим деятельность в виде совместного предпринимательства
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства
2
Признак индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства
3
Организационно-правовая форма
4
Форма собственности
5
Идентификатор субъекта кредитной истории:
5.1
вид идентификатора
5.2
идентификационный номер
6
Признак резидентства
7
Код группы секторов экономики
8
Признак связанности с кредитором особыми отношениями
9
Учетная дата
Таблица 2. Отчет о субъекте кредитной истории по физическим лицам, включая индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность в виде личного предпринимательства
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Дата рождения
3
Пол
4
Идентификатор субъекта кредитной истории:
4.1
вид идентификатора
4.2
идентификационный номер
5
Признак резидентства
6
Признак связанности с кредитором особыми отношениями
7
Учетная дата
Таблица 3. Отчет о договоре займа (условного обязательства)
№
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о субъекте кредитной истории - стороне договора займа (условного обязательства):
1.1
Вид (роль) субъекта кредитной истории
1.2
Идентификатор субъекта кредитной истории:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру тобының есепті кезең ішінде жасалған, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды сақтандыру тобының құрамына кіретін сақтандыру холдингі тоқсан сайын жасайды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанда мәміле бір рет көрсетіледі.
5. Егер мәміле сақтандыру тобының бірнеше қатысушыларының қатысуын көздеген жағдайда нысанда 1-тарап – ақша қозғалысы басталатын сақтандыру тобының қатысушысы және 2-тарап – мәміле бойынша пайда алушы сақтандыру тобының соңғы қатысушысы көрсетіледі. Бұл ретте 16-бағанда аралық қатысушыларды және олардың мәмілеге қатысу мақсатын көрсету қажет.
6. "X" белгісімен белгіленген ұяшықтар толтырылмайды.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген талап ету құқықтары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: OUSA_01
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" _________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Заңды тұлғалар және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер бойынша кредиттік тарих субъектісі туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Заңды тұлғаның немесе қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкердің атауы
2
Қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер белгісі
3
Ұйымдық-құқықтық нысаны
4
Меншік нысаны
5
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:
5.1
сәйкестендіргіш түрі
5.2
сәйкестендіру нөмірі
6
Резиденттік белгісі
7
Экономика секторлары топтарның коды
8
Кредитормен ерекше қатынастар арқылы байланысты болу белгісі
9
Есепке алу күні
2-кесте. Қызметін жеке кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлерді қосқанда, жеке тұлғалар бойынша кредиттік тарих субъектісі туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2
Туған күні
3
Жынысы
4
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:
4.1
сәйкестендіргіш түрі
4.2
сәйкестендіру нөмірі
5
Резиденттік белгісі
6
Кредитормен ерекше қатынастар арқылы байланысты болу белгісі
7
Есепке алу күні
3-кесте. Қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есеп
№
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Кредиттік тарих субъектісі – қарыз (шартты міндеттеме) шартының тарапы туралы мәліметтер:
1.1
Кредиттік тарих субъектісінің түрі (рөлі)
1.2
Кредиттік тарих субъектісін сәйкестендіргіш:

2.1.1
по требованиям международных стандартов финансовой отчетности
2.1.2
по требованиям уполномоченного органа
2.2
Номер счета по резервам (провизиям), сформированным по требованиям международных стандартов финансовой отчетности
2.3
Стадия кредитного риска
3
Учетная дата
Таблица 8. Отчет о поступлениях и платежах дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка
№
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационные сведения по займу:
1.1
номер договора
1.2
дата договора
2
Сумма финансирования на улучшение актива в отчетном периоде
3
Фактический приток денежных средств в дочерней организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, от управления активом за отчетный период
4
Сумма платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному активу за отчетный период
5
Фактические мероприятия, проведенные дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении актива, в том числе связанных с их улучшением
6
Метод управления активами
7
Учетная дата
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о правах требования, переданных дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных на
безвозмездной основе "Отчет о
правах требования, переданных
дочерней организации,
приобретающей сомнительные
и безнадежные активы
родительского банка"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о правах требования, переданных дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка" (индекс - OUSA_01, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о правах требования, переданных дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка" (далее - Форма).

2.1.1
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша
2.1.2
уәкілетті органның талаптары бойынша
2.2
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) бойынша шоттың нөмірі
2.3
Кредиттік тәуекел кезеңі
3
Есепке алу күні
8-кесте. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның түсімдері мен төлемдері туралы есеп
№
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Қарыз бойынша сәйкестендіру мәліметтері:
1.1
шарт нөмірі
1.2
шарт күні
2
Есепті кезең ішінде активті жақсартуға арналған қаржыландыру сомасы
3
Есепті кезеңдегі активті басқарудан бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға ақшалай қаражаттың нақты келуі
4
Есепті кезеңдегі осы актив бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына жүргізілген төлемдер сомасы
5
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым активке қатысты, оның ішінде оларды жақсартуға байланысты жүргізген нақты іс-шаралар
6
Активтерді басқару әдісі
7
Есепке алу күні
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген талап ету құқықтары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген талап ету құқықтары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысанына қосымша
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген талап ету құқықтары туралы есеп (индексі – OUSA_01, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген талап ету құқықтары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

2. Форма составляется ежеквартально банком второго уровня, имеющим дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии с кодами справочников, размещенных на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан и используемых в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, посредством которой представляется Форма. Даты в Форме указываются в формате: "ДД.ММ.ГГГГ", где "ДД" - день, "ММ" - месяц, "ГГГГ" - год.
4. Стоимостные показатели в Форме указываются в формате числа с двумя знаками после запятой, в тенге (в эквиваленте в тенге), если наименование показателя не предусматривает указание стоимости в другой валюте.
Коэффициенты и проценты отражаются в формате числа с указанием не более четырех знаков после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Таблиц 1 и 2 используются справочники: "Организационно-правовые формы", "Формы собственности", "Виды идентификатора", "Пол", размещенные в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан.
7. В Таблицах 1 и 2 указываются сведения о субъектах кредитной истории, являющихся юридическими и физическими лицами - резидентами и нерезидентами Республики Казахстан, в том числе индивидуальными предпринимателями.
По операциям обратное репо, заключенным автоматическим способом, в качестве субъекта кредитной истории указывается фондовая биржа, на которой заключены данные сделки.
Указание кредитором себя в качестве субъекта кредитной истории допускается только в случае, когда кредитор выступает в роли принципала.
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.
8. В строках 3, 4, 5.1, 6 и 7 Таблицы 1 и строках 3, 4.1 и 5 Таблицы 2 значения выбираются из справочника.
9. В строке 5 Таблицы 1 и строке 4 Таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строках 1, 2, 3, 4, 6, 7 и 8 Таблицы 1 и строках 1, 2, 3, 5 и 6 Таблицы 2 одному субъекту кредитной истории соответствует не более одного актуального значения.
10. В строке 2 Таблицы 1 если субъект кредитной истории является индивидуальным предпринимателем, осуществляющим индивидуальное предпринимательство в виде совместного предпринимательства, указывается значение "1", в ином случае указывается "0" или показатель не передается.

2. Нысанды бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банк тоқсан сайын жасайды.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған және ол арқылы Нысан берілетін, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтардың кодтарына сәйкес көрсетіледі. Нысандағы күндер: "КК.АА.ЖЖЖЖ" форматында көрсетіледі, мұнда "КК" - күн, "АА" - ай, "ЖЖЖЖ" - жыл.
4. Егер көрсеткіштің атауында басқа валютадағы құнды көрсету көзделмесе, Нысандағы құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбасы бар сан форматында, теңгемен (теңге баламасында) көрсетіледі.
Коэффициенттер мен пайыздар үтірден кейін төрт таңбаны көрсетіп, сан форматында көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1 және 2-кестелерді толтыру кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған "Ұйымдық-құқықтық нысаны", "Меншік нысаны", "Сәйкестендіргіштің түрлері", "Жынысы" анықтамалықтары пайдаланылады.
7. 1 және 2-кестеде Қазақстан Республикасының резиденті және бейрезиденті заңды және жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер болып табылатын кредиттік тарих субъектілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған кері репо операциялары бойынша кредиттік тарих субъектісі ретінде осы мәмілелер жасалған қор биржасы көрсетіледі.
Кредитор принципал рөлін атқарған жағдайда ғана кредиттік тарих субъектісі ретінде өзін кредитор деп көрсетуге рұқсат етіледі.
Белгілі бір көрсеткіш бойынша деректер өзгерген кезде тиісті ақпарат өзгеріс болған жағдай бойынша есепті күні жаңартуға жатады.
8. 1-кестенің 3, 4, 5.1, 6 және 7-жолдарында және 2-кестенің 3, 4,1 және 5-жолдарында мәндер анықтамалықтан алынады.
9. 1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында кредиттік тарихтың бір субъектісі бойынша бірнеше жаңартылған мәндерді бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.
1-кестенің 1, 2, 3, 4, 6, 7 және 8-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 3, 5 және 6-жолдарында бір кредиттік тарих субъектісіне бір ғана жаңартылған мән сәйкес келеді.
10. 1-кестенің 2-жолында егер кредиттік тарих субъектісі бірлескен кәсіпкерлік түрінде дара кәсіпкерлікті жүзеге асыратын дара кәсіпкер болып табылса, "1" мәні, өзге жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.

11. В строке 3 Таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, зарегистрированных на территории Республики Казахстан.
12. В строках 2 и 3 Таблицы 2 показатели являются обязательными для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся нерезидентами Республики Казахстан.
13. В строке 4 Таблицы 1 показатель является обязательным для заполнения для всех субъектов кредитной истории, являющихся юридическими лицами.
14. В строке 5 Таблицы 1 и строке 4 Таблицы 2 по одному субъекту кредитной истории допускается указание только одного актуального идентификатора одного вида. Идентификатор каждого из видов является уникальным для субъекта кредитной истории.
При заполнении показателей идентификатора в строке 5 Таблицы 1 и в строке 4 Таблицы 2 для всех субъектов кредитной истории в обязательном порядке указывается:
по резидентам Республики Казахстан - индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства) или бизнес-идентификационный номер (для юридического лица и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства);
по нерезидентам Республики Казахстан - альтернативный идентификационный номер.
По субъектам кредитной истории, являющимся резидентами Республики Казахстан, договор займа (условного обязательства) с которыми заключен до 1 января 2013 года, в обязательном порядке указывается регистрационный номер налогоплательщика.
При изменении признака резидентства субъекта кредитной истории в целях сохранения исторической взаимосвязи идентификаторов по нему наряду с индивидуальным идентификационным номером или бизнес-идентификационным номером указывается альтернативный идентификационный номер.
15. В строке 7 Таблицы 1 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), который согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
16. В строке 8 Таблицы 1 и строке 6 Таблицы 2 указывается значение:
"1" - если субъект кредитной истории относится к лицам, связанным с кредитором особыми отношениями;
"0" - если не является субъектом кредитной истории, указанным в абзаце втором настоящего пункта.

11. 1-кестенің 3-жолында көрсеткіш Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
12. 2-кестенің 2 және 3-жолдарында көрсеткіштер Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
13. 1-кестенің 4-жолында көрсеткіш заңды тұлғалар болып табылатын барлық кредиттік тарих субъектілері үшін толтыруға міндетті болып табылады.
14. 1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында бір кредиттік тарих субъектісі бойынша бір түрдің тек бір ғана жаңартылған сәйкестендіргішін көрсетуге рұқсат етіледі. Әрбір түрдің сәйкестендіргіші кредиттік тарих субъектісі үшін бірегей болып табылады.
Сәйкестендіргіштің көрсеткіштерін толтыру кезінде 1-кестенің 5-жолында және 2-кестенің 4-жолында кредиттік тарихтың барлық субъектілері үшін міндетті түрде:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша - жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға, оның ішінде қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын заңды тұлға және дара кәсіпкер үшін);
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша - баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Қарыз (шартты міндеттеме) шарты 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын кредиттік тарих субъектілері бойынша салық төлеушінің тіркеу нөмірі міндетті түрде көрсетіледі.
Кредиттік тарих субъектісінің резиденттік белгісі өзгерген кезде ол бойынша сәйкестендіргіштердің бұрынғы өзара байланысын сақтау мақсатында жеке сәйкестендіру нөмірімен немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірімен қатар баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
15. 1-кестенің 7- жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
16. 1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 6-жолында:
егер кредиттік тарих субъектісі кредитормен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға жататын болса - "1";
егер осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген кредиттік тарих субъектісі болып табылмаса - "0" мәні көрсетіледі.

17. В строке 9 Таблицы 1 и строке 7 Таблицы 2 отражается дата, по состоянию на которую учтены сведения о субъекте кредитной истории.
18. При заполнении Формы используются следующие справочники, размещенные в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам:
виды (роли) субъекта кредитной истории;
виды идентификатора;
виды займа, условного обязательства;
филиалы;
виды валюты;
виды ставок;
плавающие индексы;
цели кредитования;
объекты кредитования;
источники финансирования;
признаки передачи (продажи), принятия (покупки);
типы организаций, которым переданы (проданы) (от которых приняты (куплены)) права требования.
19. В Таблице 3 передаются сведения обо всех взаимоотношениях кредитора с субъектом кредитной истории, сложившихся в силу договора, заключенного между субъектом кредитной истории и кредитором, и иных отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сведения представляются по всем договорам займа (условного обязательства), заключенным в отчетном периоде и (или) действующим или прекратившим действие в отчетном периоде, включая списанные с баланса и (или) переданные в доверительное управление, погашенные, прощенные или проданные в отчетном периоде, и по всем условным обязательствам.
В целях Таблицы 3 к платежным карточкам относятся займы, выдаваемые держателям платежной карточки в пределах постоянного лимита, установленного договором выпуска платежной карточки, и не требующие одобрения кредитора. Займы, выдаваемые держателям платежных карточек в рамках переменного лимита, устанавливаемого кредитором для каждого запрашиваемого заемщиком займа, классифицируются в Таблице 3 как займы, выдаваемые в рамках кредитной линии.
Связь займа (условного обязательства) с субъектом кредитной истории в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, устанавливается по идентификатору субъекта.
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.
20. В строках 1.1, 1.2.1, 2.1, 2.5, 2.7, 2.9.1, 2.9.2, 2.12.1, 2.12.2, 2.13.1, 3.1, 3.2, 3.4.1 Таблицы 3 значения выбираются из справочников.
21. В показателях строки 1 Таблицы 3 одному договору займа (условного обязательства) допускается соответствие нескольких субъектов кредитной истории с разными ролями, вид которых указывается в строке 1.1 Таблицы 3.

17. 1-кестенің 9-жолында және 2-кестенің 7-жолында кредиттік тарих субъектісі туралы мәліметтер ескерілген жағдай бойынша күн көрсетіледі.
18. Нысанды толтыру кезінде қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған мынадай анықтамалықтар:
кредиттік тарих субъектісінің түрлері (рөлдері);
сәйкестендіргіштің түрлері;
қарыздың, шартты міндеттеменің түрлері;
филиалдар;
валюта түрлері;
мөлшерлемелердің түрлері;
өзгермелі индекстер;
кредиттеу мақсаты;
кредиттеу объектілері;
қаржыландыру көздері;
беру (сату), қабылдау (сатып алу) белгілері;
талап ету құқықтары берілген (сатылған) (олардан қабылданған (сатып алынған) ұйымдардың типтері пайдаланылады.
19. 3-кестеде кредитордың кредиттік тарих субъектісімен кредиттік тарих субъектісі және кредитор арасында жасалған шартқа орай қалыптасқан барлық өзара қатынастары және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де қатынастары туралы мәліметтер беріледі.
Мәліметтер баланстан есептен шығарылған және (немесе) сенімгерлік басқаруға берілген, есепті кезеңде өтелген, кешірілген немесе сатылған және барлық шартты міндеттемелерді қоса алғанда, есепті кезеңде жасалған және (немесе) есепті кезеңде қолданыста болған немесе қолданыcын тоқтатқан барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттары бойынша және барлық шартты міндеттемелер бойынша ұсынылады.
3-кесте мақсатында төлем карточкаларына төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты лимит шегінде төлем карточкасын ұстаушыларға берілетін және кредитордың мақұлдауын талап етпейтін қарыздар жатады. Қарыз алушы сұратқан әрбір қарыз үшін кредитор белгілейтін ауыспалы лимит шеңберінде төлем карточкаларын ұстаушыларға берілетін қарыздар 3-кестеде кредиттік желі шеңберінде берілетін қарыздар ретінде жіктеледі.
Қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесіндегі кредиттік тарих субъектісімен қарыздың (шартты міндеттеменің) байланысы субъектінің сәйкестендіргіші бойынша белгіленеді.
Белгiлi бiр көрсеткiш бойынша деректер өзгерген кезде тиiстi ақпарат өзгерiс болған жағдай бойынша есептi күнге жаңартылуға тиiс.
20. 3-кестенің 1.1, 1.2.1, 2.1, 2.5, 2.7, 2.9.1, 2.9.2, 2.12.1, 2.12.2, 2.13.1, 3.1, 3.2, 3.4.1-жолдарындағы мәндер анықтамалықтардан таңдап алынады.
21. 3-кестенің жолының көрсеткіштерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына түрі 3-кестенің 1.1-жолында көрсетілетін әртүрлі рөлдері бар бірнеше кредиттік тарих субъектілерінің сәйкестігіне жол беріледі.

В строке 1.2 Таблицы 3 по одному субъекту кредитной истории допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений.
В строке 1.3 Таблицы 3 значение "1" указывается, если заем (условное обязательство) предоставляется индивидуальному предпринимателю, осуществляющему деятельность в виде личного предпринимательства, в целях осуществления предпринимательской деятельности. Одному субъекту кредитной истории и одному договору займа соответствует не более одного актуального значения показателя в строке 1.3 Таблицы 3.
22. В строках 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2,5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 Таблицы 3 одному договору соответствует не более одного актуального значения.
23. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 3 кредитор обеспечивает указание показателей, однозначно идентифицирующих договор, заключенный между субъектом кредитной истории и кредитором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора займа (условного обязательства) в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора.
Если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение идентификационного номера займу (условному обязательству) в автоматизированных информационных системах кредитора, в качестве номера договора допускается передача идентификационного номера из автоматизированной информационной системы кредитора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора займа (условного обязательства).
Если по платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом оформляется общий договор о выпуске платежных карточек, по показателю "номер договора" указывается номер общего договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" номер платежной карточки.
Если выдача займа в рамках кредитной линии осуществляется на основании заявления, по показателю "номер договора" указывается номер соглашения о предоставлении (открытии) кредитной линии и через знак "/" идентификационный номер займа. Для займов, выдаваемых держателю платежной карточки в рамках кредитной линии, по показателю "номер договора" указывается номер договора о выпуске платежной карточки и через знак "/" идентификатор займа.
По сделкам операций обратное репо, заключенным автоматическим способом, указывается идентификатор сделки.
Дата договора позднее фактической даты выдачи, даты погашения по условиям договора, фактической даты прекращения обязательства или позднее отчетной даты не допускается.

3-кестенің 1.2-жолында кредиттік тарихтың бір субъектісі бойынша бірнеше өзекті мәндерді бір мезгілде көрсетуге рұқсат етіледі.
3-кестенің 1.3-жолында "1" мәні, егер қарыз (шартты міндеттеме) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында қызметін өзіндік кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерге берілсе көрсетіледі. Бір кредиттік тарих субъектісіне және бір қарыз шартына 3-кестенің 1.3-жолындағы көрсеткіштің бірден аспайтын ғана өзекті мәні сәйкес келеді.
22. 3-кестенің 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2,5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11-жолдарында бір шарт бірден артық емес өзекті мәнге сәйкес келеді.
23. 3-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында кредитор кредиттік тарих субъектісі мен кредитор арасында жасалған шартты біржақты сәйкестендіретін көрсеткіштерді көрсетуді қамтамасыз етеді.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесіндегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының сәйкестендіргіштері ретінде қызмет етеді және шарт туралы мәліметтер ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданыс кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
Егер кредитордың ішкі құжаттарында кредитордың автоматтандырылған ақпараттық жүйелеріндегі қарызға (шартты міндеттемеге) сәйкестендіру нөмірін беру көзделсе, шарттың нөмірі ретінде кредитордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен сәйкестендіру нөмірін беруге рұқсат етіледі. Кредитор өзі жасасқан қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күніне ұқсас көрсеткіштерді көрсетуді қамтамасыз етеді.
Егер тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша төлем карточкаларын шығару туралы жалпы шарт ресімделсе, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы жалпы шарттың нөмірі және "/" белгісі арқылы төлем карточкасының нөмірі көрсетіледі.
Егер кредиттік желі шеңберінде қарыз беру өтініш негізінде жүзеге асырылса, "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша кредиттік желіні беру (ашу) туралы келісімнің нөмірі және "/" белгісі арқылы қарыздың сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Кредиттік желі шеңберінде төлем карточкасын ұстаушыға берілетін қарыздар үшін "шарттың нөмірі" көрсеткіші бойынша төлем карточкасын шығару туралы шарттың нөмірі және "/" қарыз сәйкестендіргіші белгісі арқылы көрсетіледі.
Автоматты тәсілмен жасалған кері репо мәмілелері бойынша мәміленің сәйкестендіргіші көрсетіледі.
Шарттың күні нақты беру күнінен, шарттың талаптары бойынша өтеу күнінен, міндеттемені нақты тоқтату күнінен кешіктіруге немесе есепті күннен кешіктіруге жол берілмейді.

24. Строка 2.4 Таблицы 3 предназначена для идентификации кредитной линии, в рамках которой предоставляется заем, и является обязательной для заполнения для всех займов, выданных в рамках кредитной линии.
Кредитор обеспечивает идентичность значений показателя номеру и дате соответствующей кредитной линии.
25. В строке 2.5 Таблицы 3 указывается бизнес-идентификационный номер регионального подразделения (филиала) кредитора, в котором обслуживается заем (условное обязательство). Если обслуживание займа (условного обязательства) осуществляется по месту нахождения головной организации кредитора или филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, указывается бизнес-идентификационный номер кредитора.
Справочник филиалов ведется Национальным Банком Республики Казахстан в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, на основании представленных кредитором сведений о своих филиалах, обновление которых осуществляется по мере необходимости.
26. Строка 2.6 Таблицы 3 предназначена для отражения даты окончания срока займа (условного обязательства), указанного в договоре с учетом дополнительных соглашений.
Если в договоре отсутствует срок окончания его действия, показатель не передается.
27. В строке 2.7 Таблицы 3 и в строке 4.2 Таблицы 4 вид валюты заполняются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
28. Строка 2.8 Таблицы 3 предназначена для отражения суммы займа (условного обязательства) в валюте, установленной договором, с учетом дополнительных соглашений.
Для займов, выданных держателям платежных карточек, кредитной линии, овердрафта в качестве суммы займа (условного обязательства) указывается кредитный лимит по договору в выбранной валюте.
При изменении суммы займа (условного обязательства) в валюте договора или вида валюты по договору соответствующая информация подлежит актуализации.
Сумма займа в валюте договора меньше суммы остатка основного долга в валюте договора не допускается, за исключением займов, выданных держателям платежных карточек с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки.
29. В показателях строки 2.9 Таблицы 3 отражение ставки в разбивке на фиксированный спрэд плавающей ставки и плавающий индекс является обязательным для всех договоров займа, в которых установлена плавающая ставка вознаграждения, заключенных или в которые вносятся изменения после 1 июля 2019 года.
Справочник плавающих индексов ведется кредиторами, соответствующая информация в справочнике обновляется кредиторами самостоятельно по мере необходимости.

24. 3-кестенің 2.4-жолы шеңберінде қарыз берілетін кредиттік желіні сәйкестендіруге арналған және кредиттік желі шеңберінде берілген барлық қарыздарды толтыру үшін міндетті болып табылады.
Кредитор көрсеткіш мәндерінің тиісті кредиттік желінің нөмірі мен күніне сәйкестігін қамтамасыз етеді.
25. 3-кестенің 2.5-жолында қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсететін кредитордың өңірлік бөлімшесінің (филиалының) бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Егер қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету кредитордың бас ұйымы немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы орналасқан жері бойынша жүзеге асырылатын болса, кредитордың бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Филиалдардың анықтамалығын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, жаңартылуы қажеттілігіне қарай жүзеге асырылатын кредитор өз филиалдары туралы ұсынған мәліметтердің негізінде қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде жүргізеді.
26. 3-кестенің 2.6-жолы қосымша келісімдерді ескере отырып, шартта көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) мерзімінің аяқталу күнін көрсетуге арналған.
Егер шартта оның қолданыcының аяқталу мерзімі болмаса, көрсеткіш берілмейді.
27. 3-кестенің 2.7-жолында және 4-кестенің 4.2-жолында "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюта түрі көрсетіледі.
28. 3-кестенің 2.8-жолы қосымша келісімдерді ескере отырып, шартта белгіленген валютада қарыз (шартты міндеттеме) сомасын көрсетуге арналған.
Төлем карточкаларын, кредиттік желісін, овердрафт ұстаушыларға берілген қарыздар үшін қарыз (шартты міндеттеме) сомасы ретінде таңдалған валютада шарт бойынша кредиттік лимит көрсетіледі.
Шарт валютасындағы қарыз (шартты міндеттеме) сомасы немесе шарт бойынша валюта түрі өзгерген кезде тиісті ақпарат жаңартылуға тиіс.
Шарт валютасындағы қарыз сомасы төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкаларын ұстаушыларға берілген қарыздарды қоспағанда, шарт валютасындағы негізгі борыш қалдығының сомасынан аз болуға рұқсат етілмейді.
29. 3-кестенің 2.9-жолындағы көрсеткіштерде мөлшерлемені өзгермелі мөлшерлеменің тіркелген спрэдіне және өзгермелі индекске бөлу 2019 жылғы 1 шілдеден кейін жасалған немесе өзгерістер енгізілетін сыйақының өзгермелі мөлшерлемесі белгіленген барлық қарыз шарттары үшін міндетті болып табылады.
Өзгермелі индекстердің анықтамалығын кредиторлар жүргізеді, анықтамалықтағы тиісті ақпаратты кредиторлар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.

30. В строке 2.11 Таблицы 3 при отсутствии обеспечения по займу (условному обязательству) указывается значение "1", в ином случае указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов (условных обязательств), по которым отсутствует обеспечение.
31. Строка 2.12 Таблицы 3 предназначена для отражения целевого назначения займа и распределения суммы займа по целям кредитования. Показатели "цель кредитования", "объект кредитования" и "доля от суммы займа" отражаются и обновляются в соответствии с договором с учетом дополнительных соглашений.
Целевое назначение займа определяется посредством комбинирования значений показателей "цель кредитования" и "объект кредитования".
Совокупная сумма долей по одному займу, отражающих распределение суммы займа по целям, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели строки 2.12 Таблицы 3 не предоставляются для операций обратное репо и условных обязательств, не являющихся кредитными линиями.
32. Строка 2.13 Таблицы 3 предназначена для отражения источников средств, за счет которых финансируется заем или приобретены права требования по займу, и распределения суммы займа по источникам финансирования.
Совокупная сумма долей по одному договору, отражающих распределение суммы займа по источникам финансирования, равняется 100 (ста) процентам.
Показатели являются обязательными для заполнения по всем займам.
33. Показатели строки 3 Таблицы 3 предназначены для идентификации займов, права требования по которым переданы (проданы) третьему лицу или приняты (куплены) у третьего лица.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов, права требования по которым переданы (проданы) или приняты (куплены).
34. В строке 4 Таблицы 3 отражается дата, по состоянию на которые учтены соответствующие сведения о договоре займа (условного обязательства) и о графике погашения займа.
35. При заполнении Таблице 4, используются следующие справочники, размещенные в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам:
основания прекращения залога;
виды идентификатора;
виды обеспечения;
виды валюты;
номера счета.
36. В Таблицах 4 и 5 передаются сведения об обеспечении, принятом кредитором по займам (условным обязательствам) на основании договора о залоге, гарантии и поручительства, договора страхования, или ином обеспечении, включая обеспечение в виде денег, поступающих в будущем.
Если заем (условное обязательство) не обеспечен залогом, гарантией или поручительством, и иными видами обеспечения, предусмотренными справочником, то сведения по Форме не передаются.
Если по займу отдельный договор о залоге не заключен, но договором займа предусмотрено право обращения взыскания на залоговое имущество при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обязательств, в качестве договора о залоге указывается соответствующий договор займа.
По финансовому лизингу в качестве обеспечения указывается предмет лизинга.
Договор о залоге связывается посредством идентификаторов со всеми договорами займа (условного обязательства), по которым соответствующее залоговое имущество (гарантия или поручительство, или иное имущество) выступает обеспечением. Связь каждого договора о залоге с договором займа (условного обязательства) указывается отдельно.
Если договор о залоге прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 5 по обеспеченным им займам (условным обязательствам) указывается обнуление распределенной доли.
Если договор займа (условного обязательства) прекращен, то на соответствующую учетную дату в Таблице 5 по указанному займу (условному обязательству) указывается обнуление распределенной доли.
В Таблице 5 одному договору займа (условного обязательства) допускается соответствие нескольких договоров о залоге, одному договору о залоге допускается соответствие нескольких договоров займа (условного обязательства).
При изменении данных по определенному показателю соответствующая информация подлежит актуализации на учетную дату, по состоянию на которую произошло изменение.

30. 3-кестенің 2.11-жолында қарыз (шартты міндеттеме) бойынша қамтамасыз ету болмаған кезде "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш қамтамасыз етілмеген барлық қарыздарды (шартты міндеттемелерді) толтыру үшін міндетті болып табылады.
31. 3-кестенің 2.12-жолы қарыздың нысаналы мақсатын көрсетуге және кредит беру мақсаттары бойынша қарыз сомасын бөлуге арналған. "Кредит беру мақсаты", "кредит беру объектісі" және "қарыз сомасының үлесі" көрсеткіштері қосымша келісімдерді ескере отырып, шартқа сәйкес көрсетіледі және жаңартылады.
Қарыздың нысаналы мақсаты "кредит беру мақсаты" және "кредит беру объектісі" көрсеткіштерінің мәндерін құрамдастыру арқылы айқындалады.
Мақсаттар бойынша қарыз сомасының бөлінуін көрсететін бір қарыз бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (жүз) пайызға тең болады.
3-кестенің 2.12-жолының көрсеткіштері кері репо операциялары және кредиттік желілер болып табылмайтын шартты міндеттемелер үшін берілмейді.
32. 3-кестенің 2.13-жолы қарыз қаржыландырылатын немесе қарыз бойынша талап ету құқықтары сатып алынған қаражат көздерін көрсетуге және қарыз сомасын қаржыландыру көздері бойынша бөлуге арналған.
Қаржыландыру көздері бойынша қарыз сомасының бөлінуін көрсететін бір шарт бойынша үлестердің жиынтық сомасы 100 (жүз) пайызға тең болады.
Көрсеткіштер барлық қарыздар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.
33. 3-кестенің 3-жолындағы көрсеткіштер талап ету құқықтары үшінші тұлғаға берілген (сатылған) немесе үшінші тұлғадан қабылданған (сатып алынған) қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Көрсеткіштер талап ету құқықтары берілген (сатылған) немесе қабылданған (сатып алынған) барлық қарыздарды толтыру үшін міндетті болып табылады.
34. 3-кестенің 4-жолында қарыз шарты (шартты міндеттеме) туралы және қарызды өтеу кестесі туралы тиісті мәліметтер ескерілген күн көрсетіледі.
35. 4-кестені толтыру кезінде қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
кепілді тоқтату негіздері;
сәйкестендіргіштің түрлері;
қамтамасыз ету түрлері;
валюта түрлері;
шоттың нөмірлері.
36. 4 және 5-кестелерде болашақта түсетін ақша түріндегі қамтамасыз етуді қоса алғанда, кепіл туралы шарт, кепілдік және кепілгерлік, сақтандыру шарты негізінде қарыздар (шартты міндеттемелер) бойынша кредитор қабылдаған қамтамасыз ету немесе өзге де қамтамасыз ету туралы мәліметтер беріледі.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) кепілмен, кепілдікпен немесе кепілгерлікпен және анықтамалықта көзделген қамтамасыз етудің өзге де түрлерімен қамтамасыз етілмесе, онда Нысан бойынша мәліметтер берілмейді.
Егер қарыз бойынша кепіл туралы жеке шарт жасалмаса, бірақ қарыз шартында кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) міндеттемелерін орындамаған кезде кепіл мүлкінен өндіріп алу құқығы көзделсе, кепіл туралы шарт ретінде тиісті қарыз шарты көрсетіледі.
Қаржы лизингі бойынша қамтамасыз ету ретінде лизинг мәні көрсетіледі.
Кепіл туралы шарт сәйкестендіргіштер арқылы тиісті кепіл мүлкі (кепілдік немесе кепілгерлік немесе өзге мүлік) қамтамасыз ету болып табылатын барлық қарыз (шартты міндеттеме) шарттарымен байланысады. Әрбір кепіл туралы шарттың қарыз (шартты міндеттеме) шартымен байланысы жеке көрсетіледі.
Егер кепiл туралы шарт тоқтатылса, онда тиiстi есептiк күнi ол қамтамасыз еткен қарыздар (шартты мiндеттемелер) бойынша 5-кестеде бөлiнген үлестiң нөлденуi көрсетiледi.
Егер қарыз (шартты міндеттеме) шарты тоқтатылса, онда тиісті есептік күнге көрсетілген қарыз (шартты міндеттеме) бойынша 5-кестеде бөлінген үлестің нөлденуі көрсетіледі.
5-кестеде бір қарыз (шартты міндеттеме) шартына бірнеше кепіл туралы шарттың сәйкес келуіне рұқсат етіледі, бір кепіл туралы шартқа бірнеше қарыз (шартты міндеттеме) шарттарының сәйкес келуіне рұқсат етіледі.
Белгiлi бiр көрсеткiш бойынша деректер өзгерген кезде тиiстi ақпарат өзгерiс болған есептi күнге жаңартылуға тиiс.

37. В строках 2.2, 3.3.1, 4.1, 4.2, 4.5 и 4.6 Таблицы 4 значения выбираются из справочников.
38. В строках 1.1 и 1.2 Таблицы 4 отражаются номер и дата договора о залоге, гарантии и поручительства или иного обеспечения, на основании которого кредитор (залогодержатель) имеет право при неисполнении субъектом кредитной истории (являющимся должником) обеспеченного залогом обязательства по займу (условному обязательству) получить удовлетворение из стоимости залогового имущества, предъявить требование по неисполненному обязательству к гаранту или поручителю, или иному лицу в соответствии с договором.
Показатели "номер договора", "дата договора" служат идентификаторами договора залога или иного обеспечения в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам, и являются уникальными для кредитора, представившего сведения о договоре, и неизменными в течение периода действия договора. Кредитор обеспечивает указание показателей, идентичных номеру и дате заключенного им договора залога или иного обеспечения.
Если в рамках одного договора о залоге предусмотрено несколько видов обеспечения, каждый из этих видов обеспечения указывается с номером и датой данного договора.
В целях обеспечения уникальности, если внутренними документами кредитора предусмотрено присвоение договору о залоге иного идентификационного номера в автоматизированных системах, то в качестве номера договора о залоге допускается передача данного идентификационного номера, являющегося неизменным в течение периода действия договора.
39. В строке 2 Таблицы 4 указываются фактическая дата окончания срока действия договора о залоге и основание прекращения залога.
Фактическая дата прекращения договора о залоге ранее даты договора о залоге и позднее отчетной даты не допускается.
40. Строка 4.1 Таблицы 4 предназначена для классификации обеспечения, предусмотренного договором, по видам в соответствии со справочником "Вид обеспечения".
41. Строка 4.3 Таблицы 4 предназначена для отражения стоимости обеспечения, рассчитанной в соответствии с залоговой политикой кредитора.
Строка 4.4 Таблицы 4 предназначена для отражения рыночной стоимости обеспечения до применения дисконтов иных корректировок, исходя из последней на отчетную дату оценки (переоценки).
Строка 4.5 Таблицы 4 предназначена для отражения номера счета, на котором учитывается стоимость обеспечения.
Залоговая и рыночная стоимости указываются отдельно по каждому обеспечению в рамках договора о залоге.

37. 4-кестенің 2.2, 3.3.1, 4.1, 4.2, 4.5 және 4.6-жолдарындағы мәндер анықтамалықтардан таңдап алынады.
38. 4-кестенің 1.1 және 1.2-жолдарында кепіл, кепілдік және кепілдеме немесе өзге де қамтамасыз ету туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі, оның негізінде кредитор (кепіл ұстаушы) кредиттік тарих субъектісі (борышкер болып табылатын) кепілмен қамтамасыз етілген қарыз бойынша міндеттемені орындамаған кезде (шартты міндеттемеге) кепілдік мүліктің құнынан қанағаттануға, кепілдік берушіге немесе кепілгерге немесе шартқа сәйкес өзге тұлғаға орындалмаған міндеттемелер бойынша талап қоюға құқылы.
"Шарттың нөмірі", "шарттың күні" көрсеткіштері қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесіндегі кепіл шартының немесе өзге де қамтамасыз етудің сәйкестендіргіштері болып табылады және шарт туралы мәліметтер ұсынған кредитор үшін бірегей және шарттың қолданыс кезеңі ішінде өзгермейтін болады. Кредитор өзі жасасқан кепіл немесе өзге де қамтамасыз ету шартының нөмірі мен күніне ұқсас көрсеткіштерді көрсетуді қамтамасыз етеді.
Егер кепіл туралы бір шарт шеңберінде қамтамасыз етудің бірнеше түрі көзделсе, осы қамтамасыз ету түрлерінің әрқайсысы осы шарттың нөмірімен және күнімен көрсетіледі.
Бірегейлікті қамтамасыз ету мақсатында, егер кредитордың ішкі құжаттарында кепіл туралы шартқа автоматтандырылған жүйелерде өзге сәйкестендіру нөмірін беру көзделген болса, онда кепіл туралы шарттың нөмірі ретінде шарттың қолданыс кезеңі ішінде өзгермейтін осы сәйкестендіру нөмірін беруге рұқсат етіледі.
39. 4-кестенің 2-жолында кепіл туралы шарттың қолданыс мерзімінің нақты аяқталу күні және кепілді тоқтату негіздемесі көрсетіледі.
Кепіл туралы шартты нақты тоқтату күні кепіл туралы шарт күнінен ерте және есепті күннен кешіктіруге жол берілмейді.
40. 4-кестенің 4.1-жолы "Қамтамасыз ету түрі" анықтамалығына сәйкес түрлері бойынша шартта көзделген қамтамасыз етуді жіктеуге арналған.
41. 4-кестенің 4.3-жолы кредитордың кепілдік саясатына сәйкес есептелген қамтамасыз ету құнын көрсетуге арналған.
4-кестенің 4.4-жолы бағалаудың (қайта бағалаудың) есепті күніне соңғысын негізге ала отырып, өзге түзетулердің дисконттарын қолданғанға дейін қамтамасыз етудің нарықтық құнын көрсетуге арналған.
4-кестенің 4.5-жолы қамтамасыз ету құны ескерілетін шоттың нөмірін көрсетуге арналған.
Кепіл және нарықтық құны кепіл туралы шарт шеңберінде әрбір қамтамасыз ету бойынша жеке көрсетіледі.

42. Строка 4.6 Таблицы 4 предназначена для отражения места регистрации движимого имущества и местонахождения недвижимого имущества, принятых в обеспечение в соответствии с договором о залоге, и является обязательной для заполнения для всех видов обеспечения, являющегося движимым и недвижимым имуществом.
43. В строке 4.7 Таблицы 4 для объекта недвижимости указывается кадастровый номер, для транспортных средств - уникальный код транспортного средства (при наличии), для других объектов залогового имущества, оцениваемого на индивидуальной основе - уникальный номер, однозначно идентифицирующий объект, для иных видов обеспечения показатель не передается.
44. Строка 5 Таблицы 4 и строка 4 Таблицы 5 предназначены для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обеспечении.
45. В строке 1 Таблицы 5 указываются номер и дата договора займа (условного обязательства), по которому соответствующий договор о залоге выступает обеспечением.
В строке 2 Таблицы 5 указываются номер и дата договора о залоге, выступающего обеспечением по соответствующему договору займа (условного обязательства).
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Таблицах 4 и 5 номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства).
46. Строка 3.1 Таблицы 5 предназначена для отражения доли покрытия займа (условного обязательства) залогом, определенной как отношение стоимости части соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к задолженности по этому займу (остатку условного обязательства).
Строка 3.2 Таблицы 5 предназначена для отражения доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), определенной как отношение части стоимости соответствующего залога, приходящейся на обеспечение соответствующего займа (условного обязательства), к совокупной стоимости этого залога.
В качестве стоимости залога используется стоимость обеспечения, включаемая при расчете резервов (провизий), отражаемая в Отчете о провизиях и оценке рисков.
В качестве задолженности по займу используется балансовая стоимость займа до вычета сформированных против него резервов (провизий), по условным обязательствам используется остаток условного обязательства, учитываемый на внебалансовых счетах.
Расчет распределенной доли покрытия займа (условного обязательства) залогом и распределенной доли залога, приходящейся на покрытие займа (условного обязательства), проводится при расчете резервов (провизий).

42. 4-кестенің 4.6-жолы кепіл туралы шартқа сәйкес қамтамасыз етуге қабылданған жылжымалы мүлікті тіркеу орнын және жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсетуге арналған және жылжымалы мен жылжымайтын мүлік болып табылатын қамтамасыз етудің барлық түрлерін толтыру үшін міндетті болып табылады.
43. 4-кестенің 4.7-жолында жылжымайтын мүлік объектісі үшін кадастрлық нөмір, көлік құралдары үшін - көлік құралының бірегей коды (бар болса), жеке негізде бағаланатын кепіл мүліктің басқа объектілері үшін - объектіні бір мағыналы сәйкестендіретін бірегей нөмір көрсетіледі, қамтамасыз етудің өзге түрлері үшін көрсеткіш берілмейді.
44. 4-кестенің 5-жолы және 5-кестенің 4-жолы қамтамасыз ету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
45. 5-кестенің 1-жолында кепіл туралы тиісті шарт қамтамасыз ету болып табылатын қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні көрсетіледі.
5-кестенің 2-жолында тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарты бойынша қамтамасыз ету болып табылатын кепіл туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Кредитор 4 және 5-кестелердегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күнінің қарыз шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөміріне және күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
46. 5-кестенің 3.1-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепіл бөлігі құнының осы қарыз бойынша берешекке (шартты міндеттеменің қалдығына) қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен жабу үлесін көрсетуге арналған.
5-кестенің 3.2-жолы тиісті қарызды (шартты міндеттемені) қамтамасыз етуге келетін тиісті кепіл құнының бір бөлігінің осы кепілдің жиынтық құнына қатынасы ретінде айқындалған қарызды (шартты міндеттемені) жабуға келетін кепіл үлесін көрсетуге арналған.
Кепіл құны ретінде Провизиялар және тәуекелдерді бағалау туралы есепте көрсетілетін резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде енгізілетін қамтамасыз ету құны пайдаланылады.
Қарыз бойынша берешек ретінде оған қарсы қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) шегергенге дейінгі қарыздың баланстық құны пайдаланылады, шартты міндеттемелер бойынша баланстан тыс шоттарда ескерілетін шартты міндеттеменің қалдығы пайдаланылады.
Қарызды (шартты міндеттемені) кепілмен жабудың бөлінген үлесін және қарызды (шартты міндеттемені) жабуға келетін кепілдің бөлінген үлесін есептеу резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде жүргізіледі.

Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 5 являются обязательными для заполнения при наличии у кредитора соответствующей информации.
47. При заполнении Таблицы 6 используется справочник "Номера счетов", размещенный в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам.
48. В Таблице 6 передаются сведения о движении средств за отчетный период, об изменениях и текущем состоянии обязательств по договорам займов и условных обязательств.
Сведения по показателям Таблицы 6 привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Таблице 6 номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства).
49. В строках 2.5, 2.7, 2.9, 2.12 и 2.14 Таблицы 6 значения выбираются из справочников.
50. Строки 2.2 Таблицы 6 предназначены для отражения выданной в отчетном периоде суммы займа или использованного лимита по условному обязательству и даты ее выдачи (использования).
Если в отчетном периоде выдача займа осуществлялась частями, указывается массив сумм частей займа и фактической даты выдачи соответствующей части займа.
Фактическая дата выдачи ранее даты начала отчетного периода и позднее фактической даты прекращения обязательства или даты окончания отчетного периода является недопустимой.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам, по которым выдача займа осуществляется без обращения в отделение кредитора, выданные суммы займа указываются одной суммой без разбивки на части, строка 2.2 Таблицы 6 не заполняется.
51. В строке 2.3 Таблицы 6 указывается сумма фактически поступивших денежных средств в течение отчетного периода в счет погашения всех обязательств заемщика по данному займу, включая основной долг, вознаграждение, штрафы и пени, комиссии по займу.
По платежным карточкам с предоставленным кредитным лимитом и овердрафтам указывается валовая сумма поступлений за отчетный период.
52. Строки 2.4 и 2.5 Таблицы 6 предназначены для отражения сумм непросроченного, просроченного остатков основного долга по займу и номера счета, на котором учитываются суммы, сумм списанного или прощенного остатков основного долга по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по основному долгу за весь период действия договора.
Для платежных карточек с предоставленным кредитным лимитом освоенная часть лимита указывается по данному показателю, для отражения перерасхода средств по платежной карточке предусмотрено дополнительное поле.
По показателю "Остаток основного долга (в тенге, в валюте договора)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.

5-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер кредиторда тиісті ақпарат болған кезде толтыру үшін міндетті болып табылады.
47. 6-кестеде есепті кезеңдегі қаражат қозғалысы туралы, қарыздар мен шартты міндеттемелер шарттары бойынша міндеттемелердің өзгерістері мен ағымдағы жай-күйі туралы мәліметтер беріледі.
48. 6-кестенің көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына байланыстырылады және есепті күнге жаңартылуға тиіс.
Кредитор 6-кестедегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күнінің қарыз шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөміріне және күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
49. 6-кестенің 2.5, 2.7, 2.9, 2.12 және 2.14 -жолдарындағы мәндер анықтамалықтардан таңдап алынады.
50. 6-кестедегі 2.2-жолда есепті кезеңде берілген қарыз сомасын немесе шартты міндеттеме бойынша пайдаланылған лимитті және оны беру (пайдалану) күнін көрсетуге арналған.
Егер есепті кезеңде қарызды бөліктермен беру жүзеге асырылса, қарыздың бөліктері сомасының массиві және қарыздың тиісті бөлігін берудің нақты күні көрсетіледі.
Беру күнінің есептi кезең басталған күнінен бұрын болуына және міндеттеме тоқтаған күнінен немесе есептi кезең аяқталған күнінен кейін кешіктірілуіне жол берілмейді.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және қарыз беру кредитордың бөлімшесіне жүгінбей жүзеге асырылатын овердрафтар бойынша берілген қарыз сомасы бөліктерге бөлінбей бір сомамен көрсетіледі, 6-кестедегі 2.2-жол толтырылмайды.
51. 6-кестеде 2.3-жолда қарыз алушының осы қарыз бойынша негізгі борыш, сыйақы, айыппұлдар мен өсімпұлдар, қарыз бойынша комиссиялар кіретін барлық міндеттемелерін өтеу есебіне қарыз алушы есепті кезең ішінде нақты енгізген ақшалай қаражатының сомасы көрсетіледі.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары және овердрафт бойынша есепті кезеңдегі түсімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
52. 6-кестенің 2.4 және 2.5-жолдары қарыз бойынша мерзімі өтпеген, мерзімі өткен негізгі борыш қалдықтарының сомаcын және сома есепке алынатын шот нөмірін, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша негізгі борыштың есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомаcын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін негізгі борыш бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
Берілген кредиттік лимиті бар төлем карточкалары үшін лимиттің игерілген бөлігі осы көрсеткіш бойынша көрсетіледі, төлем карточкасы бойынша қаражаттың артық жұмсалуын көрсету үшін қосымша жол көзделген.
"Негізгі борыш қалдығы (теңгемен, шарт валютасымен)" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.

53. Строки 2.6 и 2.7 Таблицы 6 предназначены для отражения сумм непогашенного, просроченного остатков начисленного вознаграждения по займу, сумм списанного или прощенного остатков начисленного вознаграждения по займу по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленному вознаграждению за весь период действия договора.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку начисленного вознаграждения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
54. Строки 2.8 и 2.9 Таблицы 6 предназначены для отражения суммы условного обязательства по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии остатков на двух счетах, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
Не допускается отражение отрицательного значения по остатку условного обязательства.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех условных обязательств.
55. Строка 2.10 Таблицы 6 предназначена для отражения суммы непогашенного остатка, сумм списанного или прощенного остатков начисленной неустойки (штрафа, пени) по займу по состоянию на отчетную дату.
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по займу сумму прощений кредитором задолженности по начисленной неустойке за весь период действия договора.
По показателю "Остаток начисленной неустойки (штрафа, пени)" не допускается отражение отрицательного значения.
Показатели являются обязательными для заполнения для всех займов.
56. Строки 2.11, 2.12, 2.13 и 2.14 Таблицы 6 предназначены для отражения сумм положительной (отрицательной) корректировки, дисконта (премии) по займу (условному обязательству) по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитываются суммы.
При наличии сумм дисконта (премии) по одному займу (условному обязательству) на двух разных номерах счетов, второй остаток с соответствующим номером счета указываются в дополнительных полях.
57. В строке 2.15 Таблицы 6 даты вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и вознаграждению указываются отдельно в полях "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по основному долгу" и "Дата вынесения на счет просроченной задолженности: по вознаграждению".
В качестве даты вынесения на счет просроченной задолженности указывается дата, с которой нарушается установленный договором срок погашения очередного непогашенного платежа по основному долгу и (или) вознаграждению.
При отсутствии остатка просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящегося на балансе или списанного с баланса, дата вынесения на счет просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению не указывается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым на отчетную дату имеется остаток просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, числящийся на балансе или списанный с баланса.

53. 6-кестенің 2.6 және 2.7-жолдары қарыз бойынша есептелген сыйақының өтелмеген, мерзімі өткен қалдықтарының сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген сыйақының есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген сыйақы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
Есептелген сыйақының қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
54. 6-кестенің 2.8 және 2.9-жолдары есепті күнгі жағдай бойынша шартты міндеттеме сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі шотта қалдық болған жағдайда, екінші қалдық тиісті шот нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
Шартты міндеттеме қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық шартты міндеттемелер үшін толтыруға міндетті болып табылады.
55. 6-кестенің 2.10 -жолы өтелмеген қалдық сомасын, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз бойынша есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) есептен шығарылған немесе кешірілген қалдықтарының сомасын көрсетуге арналған.
Кешірілген берешек шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін есептелген тұрақсыздық айыбы бойынша кредитордың қарыз бойынша берешекті кешіруінің жинақталған сомасын білдіреді.
"Есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) қалдығы" көрсеткіші бойынша теріс мәнді көрсетуге жол берілмейді.
Көрсеткіштер барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
56. 6-кестенің 2.11, 2.12, 2.13 және 2.14 -жолдары оң (теріс) түзету, есепті күнгі жағдай бойынша қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасын және сома есепке алынатын шот нөмірін көрсетуге арналған.
Екі әр түрлі шот нөмірлерінде бір қарыз (шартты міндеттеме) бойынша дисконт (сыйлықақы) сомасы болған жағдайда, екінші қалдық шотының тиісті нөмірімен қосымша жолдарда көрсетіледі.
57. 6-кестенің 2.15-жолында негізгі борыш және сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күндері "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: негізгі қарыз бойынша" және "Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні: сыйақы бойынша" деген жолдарда бөлек көрсетіледі.
Мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні ретінде шартта белгіленген негізгі қарыз және (немесе) сыйақы бойынша кезекті өтелмеген төлемді өтеу мерзімі бұзылған күн көрсетіледі.
Негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешек қалдығы болмаған жағдайда, негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті шотқа шығару күні көрсетілмейді.
Көрсеткіш есепті күнге негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша баланста есепте тұрған немесе баланстан есептен шығарылған мерзімі өткен берешектің қалдығы бар барлық қарыздар үшін толтыру міндетті болып табылады.

58. В строке 2.16 Таблицы 6 указывается дата полного или частичного погашения просроченной задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению, произведенного в течение отчетного периода.
59. Строка 3 Таблицы 6 предназначена для идентификации займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация, с отражением даты их проведения.
Реструктуризация определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16502 (далее - постановление № 269).
Если заем был реструктурирован путем заключения нового договора займа, сведения о реструктуризации указываются в новом договоре.
Если в отчетном периоде проводилась реструктуризация, то в строке 3.1 Таблицы 6 указывается значение "1", в ином случае указывается "0" или показатель не передается.
Показатель является обязательным для заполнения для всех займов, по которым в отчетном периоде проведена реструктуризация.
60. Строка 4 Таблицы 6 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения об обслуживании займа (условного обязательства).
61. При заполнении Таблицы 7 используются следующие справочники, размещенные в информационной системе Национального Банка Республики Казахстан, предназначенной для сбора отчетности по займам и условным обязательствам:
Номера счетов;
Стадии кредитного риска.
62. В Таблице 7 передаются сведения о резервах (провизиях), сформированных по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, в разрезе договоров займов (условных обязательств), классифицированных кредитором как индивидуальные, однородные или индивидуальные активы без признаков обесценения, о метриках и характеристиках, необходимых для оценки рисков по займам и условным обязательствам, для оценки рисков по обеспечению.
Сведения по показателям Таблицы 7 привязываются к соответствующим договорам займа (условного обязательства) и подлежат актуализации на учетную дату.
Кредитор обеспечивает соответствие номера и даты договора займа (условного обязательства) в Таблице 7 номеру и дате договора, указанных в отчете о договоре займа (условного обязательства).
63. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 7 значения выбираются из справочников.
64. Строки 2.1 и 2.2 Таблицы 7 предназначены для отражения суммы резервов (провизий) по займу (условному обязательству), сформированной по требованиям международных стандартов финансовой отчетности, по состоянию на отчетную дату и номера счета, на котором учитывается сумма, суммы резервов (провизий) по требованиям уполномоченного органа.
По платежным карточкам с постоянным кредитным лимитом, установленным договором выпуска платежной карточки, для отражения сумм резервов (провизий) по освоенной и неосвоенной частям кредитного лимита предусмотрены отдельные поля.

58. 6-кестенің 2.16-жолында негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша есепті кезең ішінде жүргізілген мерзімі өткен берешекті толығымен немесе ішінара өтеу күні көрсетіледі.
59. 6-кестенің 3-жолы жүргізілген күнін көрсете отырып, есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген қарыздарды сәйкестендіруге арналған.
Қайта құрылымдау "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 269 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16502 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 269 қаулы) сәйкес анықталады.
Егер қарыз жаңа қарыз шартын жасау жолымен қайта құрылымдалған болса, қайта құрылымдау туралы мәліметтер жаңа шартта көрсетіледі.
Егер есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген болса, онда 6-кестенің 3.1-жолында "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі немесе көрсеткіш берілмейді.
Көрсеткіш есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген барлық қарыздар үшін толтыруға міндетті болып табылады.
60. 6-кестенің 4-жолы қарызға (шартты міндеттемеге) қызмет көрсету туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
61. 7-кестені толтыру кезінде қарыздар мен шартты міндеттемелер жөніндегі есептілікті жинауға арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақпараттық жүйесінде орналастырылған мынадай анықтамалықтар пайдаланылады:
Шоттар нөмірлері;
Кредиттік тәуекелдер кезеңдері.
62. 7-кестеде кредитор жеке, біртекті немесе құнсыздану белгілері жоқ жеке активтер ретінде жіктелген қарыздар (шартты міндеттемелер) шарттары бойынша бөле отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) туралы, қарыздар мен шартты міндеттемелер бойынша тәуекелдерді бағалау үшін, қамтамасыз ету бойынша тәуекелдерді бағалау үшін қажетті өлшемдер мен сипаттамалар туралы мәліметтер беріледі.
7-кестенің көрсеткіштері бойынша мәліметтер тиісті қарыз (шартты міндеттеме) шарттарына байланысты болады және есепті күні жаңартуға жатады.
Кредитор 7-кестедегі қарыз (шартты міндеттеме) шартының нөмірі мен күні қарыз (шартты міндеттеме) шарты туралы есепте көрсетілген шарттың нөмірі мен күніне сәйкес келуін қамтамасыз етеді.
63. 7-кестенің 2.2, 2.3-жолдарындағы мәндер анықтамалықтардан таңдалады.
64. 7-кестенің 2.1 және 2.2-жолдары есепті күнгі жағдай бойынша халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары бойынша қалыптастырылған қарыз (шартты міндеттеме) бойынша резервтер (провизиялар) сомасын және сомасы ескерілетін шот нөмірін, уәкілетті органның талаптары бойынша резервтердің (провизиялардың) сомасын көрсетуге арналған.
Төлем карточкасын шығару шартында белгіленген тұрақты кредиттік лимиті бар төлем карточкалары бойынша кредиттік лимиттің игерілген және игерілмеген бөліктері бойынша резервтердің (провизиялардың) сомаларын көрсету үшін жеке жолдар көзделген.

65. В строке 2.3 Таблицы 7 значение показателя определяется в соответствии с постановлением № 269.
66. Строке 3 Таблицы 7 предназначена для отражения даты, по состоянию на которую учтены сведения о провизиях и оценке рисков.
67. В строке 1 Таблицы 8 указываются номер и дата договора займа (условного обязательства), по которому проводятся мероприятия дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении актива, в том числе связанных с их улучшением.
68. В строке 2 Таблицы 8 указывается сумма, направленная банком и (или) дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на улучшение актива (права требования) в отчетный период.
69. В строке 3 Таблицы 8 указывается сумма фактического притока денежных средств в дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, связанного с управлением актива в виде прав требования за отчетный период.
70. В строке 4 Таблицы 8 указывается сумма платежей, произведенных дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному активу (праву требования). Данные предоставляются за отчетный период.
71. В строке 5 Таблицы 8 указываются мероприятия, проведенные дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении актива (права требования), в том числе связанные с его улучшением, за отчетный период управления.
Приложение 13
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками
управляющих инвестиционным
портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об имуществе, переданном дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в качестве сомнительного и безнадежного актива, и самостоятельно приобретенному имуществу (далее - ОУСА)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: OUSA_02
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, имеющие дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
БИН: ____________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование юридического лица, передавшего сомнительный и безнадежный актив в ОУСА
Наименование ОУСА
Наименование заемщика (по правам требования которого принято на баланс имущество)
ИИН/ БИН клиента/ заемщика
Договор кредитной линии/ банковского займа (по которому принят данный залог)
Балансовая стоимость займов на дату принятия имущества на баланс банка
Номер
Дата
Основной долг на балансе
Просроченный основной долг на балансе
Начисленное вознаграждение на балансе
Просроченное начисленное вознаграждение на балансе
Штрафы, пени и другое
Дисконт на балансе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого:
продолжение таблицы
Наименование имущества
Категория актива
Метод принятия на баланс ОУСА
Дата фактического принятия имущества на баланс Банка
Дата фактической передачи актива на баланс ОУСА
Способ передачи сомнительного и безнадежного актива в ОУСА
Балансовая стоимость актива на момент передачи в ОУСА
Премия на балансе
Провизии на балансе
Балансовая стоимость займа
сумма
балансовый счет
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
Фактическая стоимость передачи имущества в ОУСА
Балансовая стоимость актива на отчетную дату на балансе ОУСА
Описание актива
Рыночная стоимость актива (стоимость и дату оценки)
Сумма займа, выданная родительским банком по договору (при необходимости указать распределенную стоимость)
сумма
в т.ч. сумма дисконта
Местонахождение
Единица измерения
Количество, площадь на момент передачи
Количество, площадь на отчетную дату
Кадастровый номер (при наличии)
По оценке независимой оценочной компании (НОК)
Дата оценки НОК
Согласно внутренней оценке
Дата внутренней оценки
Реквизиты договора: номер и дата
На приобретение актива
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
продолжение таблицы
Сумма дебиторской задолженности, связанной с передачей актива в ОУСА
Дата погашения ОУСА задолженности перед родительским банком по Плану мероприятий/ Договору
Периодичность погашения ОУСА задолженности перед родительским банком по Плану мероприятий/Договору
Периодичность погашения вознаграждения по займу
Сумма всех платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному активу
На улучшение актива
Реквизиты договора: номер и дата
На приобретение актива
Улучшение актива
Основного долга по займу
Дебиторской задолженности
Всего за весь период управления ОУСА
в том числе:
за текущий отчетный квартал
за предыдущий отчетный год
за период с начала текущего года, включая отчетный квартал
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
продолжение таблицы
Фактические мероприятия, проведенные ОУСА в отношении актива, в т.ч. связанных с их улучшением за весь период управления
Фактический приток денежных средств от управления активом за весь период управления ОУСА (сведения из отчета о движении денежных средств, далее - ОДДС)
в том числе
от сдачи в аренду недвижимого имущества
от реализации имущества
Всего за период управления ОУСА

65. 7-кестенің 2.3-жолында көрсеткіштің мәні № 269 қаулыға сәйкес айқындалады.
66. 7-кестенің 3-жолында провизиялар мен тәуекелдерді бағалау туралы мәліметтер ескерілген күнді көрсетуге арналған.
67. 8-кестенің 1-жолында активке қатысты, оның ішінде оларды жақсартуға байланысты бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның іс-шаралары жүргізілетін қарыз шартының (шартты міндеттеменің) нөмірі мен күні көрсетіледі.
68. 8-кестенің 2-жолында есепті кезең ішінде банктің және (немесе) бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның бүкіл кезең ішінде активті (талап ету құқығын) жақсартуға жіберген сомасы көрсетіледі.
69. 8-кестенің 3-жолдарында есепті кезеңдегі талап ету құқықтары түріндегі активті басқаруға байланысты бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға ақшалай қаражаттың нақты ағынының сомасы көрсетіледі.
70. 8-кестенің 4-жолдарында осы актив (талап ету құқығы) бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым жүргізген төлемдер сомасы көрсетіледі. Деректер есепті кезең ішінде беріледі.
71. 8-кестенің 5-жолында бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым активке (талап ету құқығына) қатысты, оның ішінде оны жақсартуға байланысты басқарудың бүкіл кезеңі үшін жүргізген іс-шаралар көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған:
Әкімшілік нысанның атауы: Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға күмәнді және үмітсіз актив ретінде берілген мүлік және дербес сатып алынған мүлік туралы есеп (бұдан әрі – КАБҰ)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: OUSA_02
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "______________" жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: ____________
Жинау әдісі: электрондық форматта
(мың теңгемен)
Күмәнді және үмітсіз активті КАБҰ-ға берген заңды тұлғаның атауы
КАБҰ атауы
Қарыз алушының (талап ету құқықтары бойынша мүлкі балансқа қабылданған) атауы
Клиенттің/ қарыз алушының ЖСН/БСН
Кредиттік желі/ банктік қарыз шарты (ол бойынша осы кепіл қабылданған)
Банктің балансына мүлікті қабылдау күніндегі қарыздардың баланстық құны
Нөмірі
Күні
Баланстағы негізгі борыш
Баланстағы мерзімі өткен негізгі борыш
Балансқа есептелген сыйақы
Мерзімі өткен, балансқа есептелген сыйақы
Айыппұлдар, өсімпұлдар және басқалар
Баланстағы дисконт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Жиыны:
кестенің жалғасы
Мүліктің атауы
Актив санаты
КАБҰ-ны балансқа қабылдау әдісі
Мүлікті банктің балансына нақты қабылдаған күн
Активті КАБҰ-ның балансына нақты беру күні
Күмәнді және үмітсіз активті КАБҰ-ға беру тәсілі
КАБҰ-ға беру кезіндегі активтің баланстық құны
Баланстағы сыйлықақы
Баланстағы провизиялар
Қарыздың баланстық құны
сомасы
баланстық шот
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы
Мүлікті КАБҰ-ға берудің нақты құны
КАБҰ-ның балансындағы активтің есепті күндегі баланстық құны
Активтің сипаттамасы
Активтің нарықтық құны (құны және бағалау күні)
Шарт бойынша бас банк берген қарыз сомасы (қажет болған кезде бөлінген құнын көрсету)
сомасы
оның ішінде дисконт сомасы
Орналасқан жері
Өлшем бірлігі
Беру кезіндегі саны, ауданы
Есепті күндегі саны, ауданы
Кадастрлық нөмірі (болған жағдайда)
Тәуелсіз бағалау компаниясының (ТБК) бағалауы бойынша
ТБК бағалау күні
Ішкі бағалауға сәйкес
Ішкі бағалау күні
Шарттың деректемелері: нөмірі және күні
Активті сатып алуға
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
кестенің жалғасы
Активті КАБҰ-ға беруге байланысты дебиторлық берешек сомасы
Іс-шаралар жоспары/Шарт бойынша КАБҰ-ның бас банк алдындағы берешекті өтеу күні
Іс-шаралар жоспары/Шарт бойынша КАБҰ-ның бас банктің алдындағы берешекті өтеу кезеңділігі
Қарыз бойынша сыйақыны өтеу кезеңділігі
Осы актив бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына жүргізілген барлық төлемдердің сомасы
Активті жақсартуға
Шарт деректемелері: нөмірі және күні
Активті сатып алуға
Активті жақсарту
Қарыз бойынша негізгі борыш
Дебиторлық берешек
КАБҰ бүкіл басқару кезеңіндегі барлығы
оның ішінде:
ағымдағы есепті тоқсан үшін
алдыңғы есепті жыл үшін
есепті тоқсанды қоса алғанда, ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
кестенің жалғасы
КАБҰ активке қатысты, оның ішінде оларды басқарудың барлық кезеңінде жақсартуға байланысты жүргізген нақты іс-шаралар
КАБҰ (ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есептен алынған мәліметтер, бұдан әрі – АҚҚЕ) басқарудың бүкіл кезеңі ішінде активті басқарудан түскен ақшалай қаражаттың нақты түсімі
оның ішінде
жылжымайтын мүлікті жалға беруден
мүлікті сатудан
ҚАБҰ басқару кезеңінде барлығы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об имуществе, переданном дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в качестве сомнительного и безнадежного актива, и самостоятельно приобретенному имуществу" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально банком второго уровня, имеющим дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В Форме указывается информация об имуществе, переданном дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в качестве сомнительного и безнадежного актива, и самостоятельно приобретенном имуществе (за исключением имущества, сведения по которому указываются в форме отчета об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество согласно приложению 15 к настоящему постановлению).
5. В графах 2, 3 и 4 указываются наименование лица, передавшего сомнительный и безнадежный актив дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и лица, по правам требования к которому имущество принято на баланс банка и в последующем передано дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, соответственно.
Для идентификации контрагентов в графе 5 указываются следующие показатели:
по резидентам Республики Казахстан: для юридического лица – бизнес-идентификационный номер; для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан: для юридического лица – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code (далее – банковский идентификационный код); для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, и для юридического лица (при отсутствии у него банковского идентификационного кода) – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы, посредством которой представляется Форма.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға күмәнді және үмітсіз актив ретінде берілген мүлік және дербес сатып алынған мүлік туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банк тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға күмәнді және үмітсіз актив ретінде берілген мүлік және дербес сатып алынған мүлік (осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлікті қоспағанда) туралы ақпарат көрсетіледі.
5. 2, 3 және 4-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның күмәнді және үмітсіз активтерін берген тұлғаның және талап ету құқықтары бойынша мүлік банктің балансына қабылданған және кейіннен күмәнді активтерді сатып алатын еншілес ұйымға берілген тұлғаның атауы және сәйкесінше бас банктің үмітсіз активтері көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 5-бағанда мынадай көрсеткіштер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша: заңды тұлға үшін - бизнес-сәйкестендіру нөмірі; жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін - жеке сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша: заңды тұлға үшін - ISO (International Organization for Standartization) 9362 халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды: Bank Identifier Code (бұдан әрі - банктік сәйкестендіру коды); жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін және заңды тұлға үшін (банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде) - Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.

6. При заполнении граф 2, 5, 18, 19, 22, 31 и 46 указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. В графах 6 и 7 указываются реквизиты договора банковского займа, заключенного между банком и лицом, по правам требования к которому имущество принято на баланс банка и в последующем передано дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
8. В графах 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 указывается балансовая стоимость займа на дату принятия имущества на баланс банка, распределенная по видам стоимостных показателей.
9. В графах 17 и 20 указываются сведения об имуществе на момент его принятия на баланс банка.
10. В графах 21, 22, 23 и 24 указываются сведения об имуществе на момент его передачи банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
11. В графе 25 указывается стоимость, по которой имущество передано банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
12. В графе 26 указывается сумма дисконта в абсолютном выражении.
13. В графе 27 указывается балансовая стоимость актива по состоянию на отчетную дату.
14. В графах 28, 29, 30, 31 и 32 указываются сведения об имуществе.
15. В графе 31 указывается единица измерения количества или площади имущества, указанных в графах 29 и 30.
16. В графах 33 и 34 указывается рыночная стоимость имущества по данным независимого оценщика, а также дата оценки.
17. В графах 35 и 36 указывается рыночная стоимость имущества по оценке дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
18. В графах 37 и 40 указываются реквизиты договора, заключенного между банком и дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, о передаче имущества. При отсутствии договора значение в графах 37 и 40 не заполняется.
19. В графах 38 и 39 указывается сумма займа, предоставленного банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка. При отсутствии займа значение в графах 38 и 39 не заполняется.
20. В графах 41 и 42 указывается сумма дебиторской задолженности, связанной с передачей актива в дочернюю организацию, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
21. В графе 43 указывается дата погашения дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, задолженности перед родительским банком по плану мероприятий и (или) договору (если сроки отличаются, указывается более поздний срок).

6. 2, 5, 18, 19, 22, 31 және 46-бағандарды толтыру кезінде "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. 6 және 7-бағандарда талап ету құқықтары бойынша мүлік банктің балансына қабылданған және кейіннен бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берілген банк пен тұлға арасында жасалған банктік қарыз шартының деректемелері көрсетіледі.
8. 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарда мүлікті банк балансына қабылдау күніне құндық көрсеткіштердің түрлері бойынша бөлінген қарыздың баланстық құны көрсетіледі.
9. 17 және 20-бағандарда мүлікті банктің балансына қабылдау сәтінде ол туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. 21, 22, 23 және 24-бағандарда банктің мүлікті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға беру сәтінде ол туралы мәліметтер көрсетіледі.
11. 25-бағанда банктің мүлікті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берген құны көрсетіледі.
12. 26-бағанда дисконт сомасы абсолюттік мәнде көрсетіледі.
13. 27-бағанда есепті күндегі жағдай бойынша активтің баланстық құны көрсетіледі.
14. 28, 29, 30, 31 және 32-бағандарда мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі.
15. 31-бағанда 29 және 30-бағандарда көрсетілген мүлік санының немесе ауданының өлшем бірлігі көрсетіледі.
16. 33 және 34-бағандарда тәуелсіз бағалаушының деректері бойынша мүліктің нарықтық құны, сондай-ақ бағалау күні көрсетіледі.
17. 35 және 36-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның бағалауы бойынша мүліктің нарықтық құны көрсетіледі.
18. 37 және 40-бағандарда банк пен бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым арасында жасалған мүлікті беру туралы шарттың деректемелері көрсетіледі. Шарт болмаған жағдайда 37 және 40-бағандардағы мән толтырылмайды.
19. 38 және 39-бағандарда банктің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға берген қарыз сомасы көрсетіледі. Қарыз болмаған жағдайда 38 және 39-бағандардағы мән толтырылмайды.
20. 41 және 42-бағандарда активті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға беруге байланысты дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
21. 43-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның іс-шаралар жоспары және (немесе) шарт бойынша бас банктің алдындағы берешекті өтеу күні көрсетіледі (егер мерзімдері өзгеше болса, неғұрлым кеш мерзім көрсетіледі).

22. В графах 44 и 45 указывается периодичность погашения дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, задолженности перед родительским банком по Плану мероприятий и (или) договору.
23. В графе 46 указывается периодичность погашения вознаграждения по займу.
24. В графах 47, 52 и 68 указывается сумма платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному имуществу (активу), фактического притока и оттока денежных средств в дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, связанных с управлением имуществом (активом), соответственно, за весь период управления данным активом.
25. В графе 51 указываются фактические мероприятия, проведенные дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении имущества (актива), в том числе связанных с его улучшением, за весь период управления, с указанием вида мероприятия, даты проведения, стоимости мероприятия (сделки) и итогового результата.
Приложение 14
к Правилам представления
отчетности крупными участниками
банков второго уровня, банковскими
холдингами, банками второго
уровня, крупными участниками
страховых (перестраховочных)
организаций, страховых холдингов,
крупными участниками управляющих
инвестиционным портфелем
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество (далее - ОУСА)
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: OUSA_03
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" "______________" 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, имеющие дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 30 (тридцати) календарных дней, следующих за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование ОУСА
Наименование заемщика (по правам требования которого взыскано залоговое имущество)
ИИН/ БИН клиента/ заемщика
Договор кредитной линии/ банковского займа (по которому принят данный залог)
Балансовая стоимость займов на момент принятия залогового имущества на баланс ОУСА
Номер
Дата
Основной долг на балансе ОУСА
Просроченный основной долг на балансе ОУСА
Начисленное вознаграждение на балансе ОУСА
Просроченное начисленное вознаграждение на балансе ОУСА
Штрафы, пени и другое
Дисконт
Премия
Провизии
Балансовая стоимость займа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого:
продолжение таблицы
Наименование имущества
Категория актива
Дата фактического принятия имущества на баланс ОУСА
Способ взыскания залогового имущества на баланс ОУСА
Описание взысканного залога
Стоимость взысканного залога (указать стоимость и дату оценки)
Местонахождение
Единица измерения
Количество, площадь на момент передачи
Количество, площадь на отчетную дату
Кадастровый номер (при наличии)
на момент принятия на баланс ОУСА/ взыскания залога
на балансе ОУСА
залоговая стоимость
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы
Сумма займа, выданная родительским банком по договору
Мероприятия, проведенные ОУСА в отношении взысканного залога, в т.ч. связанных с их улучшением
Сумма всех платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному активу
Фактический приток денежных средств от управления активом за весь период управления ОУСА (ОДДС)
по состоянию на отчетную дату
Всего за весь период управления ОУСА
в том числе:
за текущий отчетный квартал

22. 44 және 45-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның Іс-шаралар жоспары және (немесе) шарт бойынша бас банктің алдындағы берешекті өтеу кезеңділігі көрсетіледі.
23. 46-бағанда қарыз бойынша сыйақыны өтеу кезеңділігі көрсетіледі.
24. 47, 52 және 68-бағандарда осы мүлік (актив) бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына жүргізілген төлемдер сомасы, тиісінше мүлікті (активті) басқарудың барлық кезеңі үшін осы активті басқаруға байланысты бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға ақшалай қаражаттың нақты әкелінуі мен әкетілуі көрсетіледі.
25. 51-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым мүлікке (активке) қатысты, оның ішінде оны жақсартуға байланысты іс-шараның түрін, өткізілетін күнін, іс-шараның (мәміленің) құнын және қорытынды нәтижесін көрсете отырып, басқарудың бүкіл кезеңінде жүргізген нақты іс-шаралар көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банктердің ірі
қатысушыларының, банк
холдингтерінің, екінші
деңгейдегі банктердің,
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының, сақтандыру
холдингтерінің ірі
қатысушыларының,
инвестициялық портфельді
басқарушылардың ірі
қатысушыларының есептілікті
ұсыну қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп (бұдан әрі – КАБҰ)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: OUSA_03
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
КАБҰ атауы
Қарыз алушының атауы (талап ету құқықтары бойынша кепіл мүлкі өндіріп алынды)
Клиенттің/қарыз алушының ЖСН/ БСН
Кредиттік желі/ банктік қарыз шарты (ол бойынша осы кепіл қабылданды)
Кепіл мүлкін КАБҰ балансына қабылдау сәтіндегі қарыздардың баланстық құны
Нөмірі
Күні
КАБҰ балансындағы негізгі қарыз
КАБҰ балансындағы мерзімі өткен негізгі қарыз
КАБҰ балансында есептелген сыйақы
КАБҰ балансында мерзімі өткен есептелген сыйақы
Айыппұлдар, өсімпұлдар және басқалар
Дисконт
Сыйлықақы
Провизиялар
Қарыздың баланстық құны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Жиыны:
кестенің жалғасы
Мүліктің атауы
Активтің санаты
Мүлікті КАБҰ балансына нақты қабылдау күні
Кепіл мүлкін КАБҰ балансына өндіріп алу тәсілі
Өндіріп алынған кепіл сипаттамасы
Өндірілген салықтың құны (бағалау құны мен күнін көрсету)
Орналасқан жері
Өлшем бірлігі
Беру кезіндегі саны, ауданы
Есепті күнге арналған саны, ауданы
Кадастр нөмірі (бар болса)
КАБҰ балансына қабылдау/ кепілді өндіріп алу сәтінде
КАБҰ балансында
Кепіл құны
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
кестенің жалғасы
Шарт бойынша бас банк берген қарыз сомасы
Өндіріп алынған кепілге қатысты, оның ішінде оларды жақсартуға байланысты КАБҰ жүргізген іс-шаралар
Осы актив бойынша берешекті өтеу есебіне бас банктің пайдасына жүргізілген барлық төлемдердің сомасы
КАБҰ (АҚҚЕ) басқарудың барлық кезеңінде активтерді басқарудан түскен ақша қаражатының нақты әкелінуі
есепті күнгі жағдай бойынша
КАБҰ басқарудың барлық кезеңіндегі барлығы
оның ішінде:
ағымдағы есепті тоқсан үшін

(35-51)
в том числе:
за текущий отчетный квартал
за предыдущий отчетный год
за период с начала текущего года, включая отчетный квартал
за предыдущий отчетный год
за период с начала текущего года, включая отчетный квартал
71
72
73
74
75
76
77
78
Наименование _______________________________________________________
Адрес_______________________________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет об имуществе, перешедшем
в собственность дочерней организации,
приобретающей сомнительные
и безнадежные активы родительского
банка, в результате обращения
взыскания на заложенное имущество"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество" (индекс – OUSA_03, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально банком второго уровня, имеющим дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы

(35-51)
оның ішінде:
ағымдағы есепті тоқсан үшін
алдыңғы есепті жыл үшін
есепті тоқсанды қоса алғанда, ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін
алдыңғы есепті жыл үшін
есепті тоқсанды қоса алғанда, ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін
71
72
73
74
75
76
77
78
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы _________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып
алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымша
"Кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп" (индексі – OUSA_03, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымы бар екінші деңгейдегі банк тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме

4. В Форме указывается информация об имуществе, перешедшем в собственность дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в результате обращения взыскания на заложенное имущество.
5. В графе 2 указывается наименование дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и наименование лица, по правам требования к которому имущество принято на баланс дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, соответственно, в соответствии со справочниками, которые ведутся отчитывающимся банком.
Для идентификации контрагентов в графе 4 указываются следующие показатели:
по резидентам Республики Казахстан: для юридического лица – бизнес-идентификационный номер; для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан: для юридического лица – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code (далее – банковский идентификационный код); для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, и для юридического лица (при отсутствии у него банковского идентификационного кода) – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы, посредством которой представляется Форма.
6. При заполнении граф 2, 4, 17, 19 и 23 указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. В графах 5 и 6 указываются реквизиты договора банковского займа, заключенного между банком и лицом, по правам требования к которому имущество принято на баланс дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
8. В графах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 указывается балансовая стоимость прав требований по займу, отраженных на балансе дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на дату принятия имущества на баланс дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, распределенная по видам стоимостных показателей.
9. В графе 16 указываются сведения об имуществе на момент его принятия на баланс дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка.
10. В графах 20, 21, 22, 23 и 24 указываются сведения об имуществе.

4. Нысанда кепілге қойылған мүлікті өндіріп алу нәтижесінде бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның меншігіне өткен мүлік туралы ақпарат көрсетіледі.
5. 2-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның атауы және талап ету құқықтары бойынша мүлік бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансына қабылданған тұлғаның атауы тиісінше есеп беретін банк жүргізетін анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 4-бағанда мынадай көрсеткіштер:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша: заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі; жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша: заңды тұлға үшін – ISO (International Organization for Standartization) 9362: Bank Identifier Code халықаралық стандартына сәйкес банк контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды (бұдан әрі – банктік сәйкестендіру коды); жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін және заңды тұлға үшін (онда банктік сәйкестендіру коды болмаған кезде) – Нысанды ұсынатын ақпараттық жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. 2, 4, 17, 19 және 23-бағандарды толтыру кезінде "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. 5 және 6-бағандарда талап ету құқықтары бойынша мүлік бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансына қабылданған банк пен тұлға арасында жасалған банктік қарыз шартының деректемелері көрсетіледі.
8. 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансында көрсетілген қарыз бойынша талап ету құқықтарының мүлікті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансына қабылдау күніне құндық көрсеткіштердің түрлері бойынша бөлінген баланстық құны көрсетіледі.
9. 16-бағанда мүлікті бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансына қабылдау кезіндегі мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. 20, 21, 22, 23 және 24 -бағандарда мүлік туралы мәліметтер көрсетіледі.

11. В графе 23 указывается единица измерения количества или площади взысканного залога, указанных в графах 21 и 22.
12. В графах 25 и 27 указывается стоимость, по которой взысканное имущество отражено на балансе дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на момент его принятия на баланс и на конец отчетного квартала, соответственно.
13. В графах 26 и 28 указывается залоговая стоимость взысканного имущества с учетом коэффициентов ликвидности (коэффициентов понижения), применяемых в соответствии с внутренней политикой дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на момент его принятия на баланс и на конец отчетного квартала, соответственно.
14. В графе 29 указывается сумма займа, предоставленного банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка. При отсутствии займа значение в графе 29 не заполняется.
15. В графе 30 указываются фактические мероприятия, проведенные дочерней организацией, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в отношении имущества (актива), в том числе связанных с его улучшением, за весь период управления, с указанием вида мероприятия, даты проведения, стоимости мероприятия (сделки) и итогового результата.
16. В графах 31, 35 и 51 указывается сумма платежей, произведенных в пользу родительского банка в счет погашения задолженности по данному имуществу (активу), фактического притока и оттока денежных средств в дочернюю организацию, приобретающую сомнительные и безнадежные активы родительского банка, связанных с управлением имуществом (активом), соответственно, за весь период управления данным активом.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" ______2025 года № ___
Перечень утративших силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 315 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14832).

11. 23-бағанда 21 және 22-бағандарда көрсетілген өндіріп алынған кепіл санының немесе ауданының өлшем бірлігі көрсетіледі.
12. 25 және 27-бағандарда өндіріп алынған мүлік бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның балансында оны балансқа қабылдаған кезде және есепті тоқсанның аяғында тиісінше көрсетілген құн көрсетіледі.
13. 26 және 28-бағандарда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымның ішкі саясатына сәйкес қолданылатын өтімділік коэффициенттері (төмендету коэффициенттері) ескеріліп, өндіріп алынған мүліктің кепіл құны тиісінше оны балансқа қабылдау кезінде және есепті тоқсанның аяғында көрсетіледі.
14. 29-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға банк берген қарыз сомасы көрсетіледі. Қарыз болмаған кезде
29-бағандағы мән толтырылмайды.
15. 30-бағанда бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйым мүлікке (активке) қатысты, оның ішінде оны жақсартуға байланысты іс-шараның түрін, өткізілетін күнін, іс-шараның (мәміленің) құнын және қорытынды нәтижесін көрсете отырып, басқарудың бүкіл кезеңінде жүргізген нақты іс-шаралар көрсетіледі.
16. 32, 35 және 51-бағандарда бас банктің пайдасына осы мүлік (актив) бойынша берешекті өтеу, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымға ақшалай қаражаттың нақты әкелуі мен әкетілуі есебіне жүргізілген, тиісінше, осы активті бүкіл басқару кезеңінде мүлікті (активті) басқаруға байланысты төлемдер сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 101 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылған кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Банктердің ірі қатысушылары, банк холдингтері, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушылары, сақтандыру холдингтері, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары, екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 315 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14832 болып тіркелген).

2. Пункт 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам представления отчетности, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 159 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17391).
3. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 34 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности и приостановлении действия некоторых структурных элементов постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 августа 2017 года № 167 "Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности единого накопительного пенсионного фонда и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20168).
4. Пункт 1 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам представления отчетности, утвержденнего постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 14 "О внесении изменений и дополнения в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27115).
5. Пункт 1 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2023 года № 67 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33507).
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2024 года № 80 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 315 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности крупными участниками банков второго уровня, банковскими холдингами, банками второго уровня, крупными участниками страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов, крупными участниками управляющих инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35565).

2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 159 қаулысымен бекітілген өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 5-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17391 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 тамыздағы № 167 қаулысының кейбір құрылымдық элементтерінің қолданылуын тоқтата тұру туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 19 наурыздағы № 34 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20168 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 28 ақпандағы № 14 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27115 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 26 қыркүйектегі № 67 қаулысымен бекітілген Қаржы нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33507 болып тіркелген).
6. "Банктердің ірі қатысушылары, банк холдингтері, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ірі қатысушылары, сақтандыру холдингтері, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары, екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 315 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 80 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35565 болып тіркелген).