Об утверждении типовой формы контракта о прохождении воинской службы в резерве
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 декабря 2025 года № 1704. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2025 года № 37583
В соответствии с пунктом 174 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить типовую форму контракта о прохождении воинской службы в резерве, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту кадров Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента кадров Министерства обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
Приложение к приказу
Утверждена
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 11 декабря 2025 года № 1704
Типовая форма контракта о прохождении воинской службы в резерве
1. Настоящий контракт о прохождении воинской службы в резерве заключен между
________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии) гражданина,
________________________________________________________________________
число, месяц и год рождения, индивидуальный идентификационный номер)
и ______________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность
уполномоченного должностного лица) на срок 3 (три) года.
2.______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина)
обязуется:
1) соблюдать Конституцию и другие нормативные правовые акты
Республики Казахстан, а также требования общевоинских уставов;

Резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарттың үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 11 желтоқсандағы № 1704 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 11 желтоқсанда № 37583 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 174-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарттың үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Д. Косанов
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 1704 бұйрығымен бекітілген
1. Осы резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт
_____________________________________________________________
(азаматтың әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса),
______________________________________________________________
туған жылы, күні және айы, жеке сәйкестендіру нөмірі)
және __________________________________________________________
(уәкiлетті лауазымды адамның әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және
лауазымы) арасында 3 (үш) жыл мерзімге жасалды.
2. ______________________________________________________________
(азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1) Қазақстан Республикасының Конституциясын және басқа да нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ жалпыәскери жарғылардың талаптарын сақтауға;

2) проходить воинскую службу в резерве в течение установленного настоящим
контрактом срока;
3) применять и использовать по назначению средства индивидуальной защиты,
обеспечивающие личную безопасность и сохранность жизни и здоровья;
4) участвовать в составе воинских частей и подразделений Вооруженных Сил,
других войск и воинских формирований, объединенных (коалиционных)
вооруженных сил в соответствии с международными договорами в вооруженных
конфликтах;
5) соблюдать условия контракта о прохождении воинской службы в резерве;
6) выполнять нормативы по физической подготовке, утвержденные первым
руководителем уполномоченного органа;
7) уметь применять вверенные ему оружие, вооружение и военную технику,
обеспечивать его сохранность и правильную эксплуатацию;
8) принимать на себя обязательства по неразглашению сведений, составляющих
государственные секреты, установленные постановлением Правительства Республики
Казахстан от 28 октября 2021 года № 776 дсп "Об утверждении инструкции по защите
государственных секретов Республики Казахстан";
9) соблюдать нормы служебной этики, установленные законодательством
Республики Казахстан;
10) принимать на себя ограничения, установленные законами Республики Казахстан;
11) обеспечивать сохранность военного имущества;
12) подать рапорт в письменной форме и незамедлительно информировать командира
(начальника) в случаях, когда частные интересы военнослужащего пересекаются или
входят в противоречие с его должностными полномочиями;
13) не допускать публичных выступлений, причиняющих вред интересам воинской службы;
14) незамедлительно в письменной форме информировать командира (начальника) о:
намерении принять гражданство иностранного государства;
подаче заявления о выходе из гражданства Республики Казахстан;
намерении супруги (супруга) или своих близких родственников принять гражданство
иностранного государства и (или) подаче ими заявления о выходе из гражданства
Республики Казахстан, если это стало ему известно;
15) прибывать в воинскую часть (учреждение) на занятия или сборы по боевой
подготовке и сборы при кризисных ситуациях в сроки и порядке, которые определены
первым руководителем государственного органа, в котором предусмотрено
прохождение воинской службы в резерве.
3. ______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина
имеет право:
1) на обеспечение за счет государства денежными выплатами, вещевыми, другими
видами довольствия по нормам и в порядке, предусмотренным Законом Республики
Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон);

2) осы келісімшартта белгіленген мерзім ішінде резервтегі әскери қызметті өткеруге;
3) жеке басының қауіпсіздігін және өмірі мен денсаулығын сақтауды қамтамасыз ететін жеке қорғану құралдарын мақсаты бойынша қолдануға және пайдалануға;
4) халықаралық шарттарға сәйкес Қарулы Күштердің, басқа да əскерлер мен əскери құралымдардың әскери бөлімдері мен бөлімшелері, біріккен (коалициялық) қарулы күштер құрамында қарулы жанжалға қатысуға;
5) резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт талаптарын сақтауға;
6) уәкілетті органның бірінші басшысы бекіткен дене шынықтыру дайындығы бойынша нормативтерді орындауға;
7) өзіне сеніп тапсырылған қаруды, қару-жарақ пен әскери техниканы қолдана білуге, оның сақталуын және дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етуге;
8) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 28 қазандағы № 776 қбп қаулысында белгіленген мемлекеттік құпия болып табылатын мәліметтерді жария етпеу жөніндегі міндеттемелерді өзіне қабылдауға;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген қызметтік әдеп нормаларын сақтауға;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді өзіне қабылдауға;
11) әскери мүліктің сақталуын қамтамасыз етуге;
12) әскери қызметшінің жеке мүддесі өзінің лауазымдық өкілеттіктерімен ұштасатын немесе оларға қайшы келетін жағдайда жазбаша түрде баянат беруге және командирді (бастықты) дереу хабардар етуге;
13) әскери қызмет мүддесiне нұқсан келтiретiн жария сөз сөйлеуге жол бермеуге;
14) командирді (бастықты):
шет мемлекеттің азаматтығын қабылдау ниеті;
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініш бергені;
егер өзіне белгілі болса, зайыбының (жұбайының) немесе өзінің жақын туыстарының шет мемлекеттің азаматтығын қабылдау ниеті және (немесе) олардың Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтініш бергені туралы жазбаша түрде дереу хабардар етуге;
15) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарға немесе жиындарға және дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарға резервтегі әскери қызметті өткеру көзделген мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындаған мерзімде және тәртіппен әскери бөлімге (мекемеге) келуге міндеттенеді.
3. __________________________________________________________________
(азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1) "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) көзделген нормалар бойынша және тәртіппен мемлекет есебінен ақшалай төлеммен, заттай мүлікпен, жабдықталымның басқа да түрлерімен қамтамасыз етілуге;

2) на продвижение по службе с учетом квалификации, способностей, добросовестного
исполнения своих должностных обязанностей;
3) на обжалование принимаемых в отношении их решений и действий (бездействия)
вышестоящим должностным лицам, а также в судебном порядке, установленном
законами Республики Казахстан;
4) по согласованию с уполномоченным должностным лицом поступать в военные
учебные заведения, проходить курсовую подготовку, профессиональную подготовку,
переподготовку и повышение квалификации, а также поступать не по военным
специальностям в организации образования, реализующие учебные программы
технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского
образования, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) на охрану здоровья и условия службы, отвечающие требованиям техники
безопасности и гигиены;
6) на возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу
при исполнении обязанностей воинской службы в порядке, определенном
законодательством Республики Казахстан;
7) на медицинское обеспечение за счет бюджетных средств в полном объеме,
предусмотренном для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту,
в период прохождения занятий или сборов по боевой подготовке либо сборов при кризисной ситуации;
8) на хранение, ношение и применение специальных средств, оружия при исполнении
обязанностей воинской службы;
9) на ознакомление с документами, определяющими их права, должностные
и специальные обязанности;
10) на ознакомление с отзывами об их служебной деятельности и другими
документами до внесения их в личное дело, материалами личного дела
(за исключением материалов специальной проверки, содержащих сведения,
составляющие государственные секреты), а также на приобщение к личному делу
их письменных объяснений и других документов, и материалов;
11) на защиту своих персональных данных и членов своей семьи;
12) на надлежащие организационно-технические и санитарные условия с учетом
особенностей воинской службы;
13) на питание при прохождении сборов по боевой подготовке или сборов
при кризисных ситуациях;
14) на обеспечение обедом в период нахождения на занятиях по боевой подготовке;
15) на соблюдение его прав и прав членов его семьи, включая получение льгот,
гарантий и компенсаций, установленных законодательством Республики Казахстан.
4. Я ___________________________________________________________________,
добровольно поступая на воинскую службу в резерве, предупрежден о вредных
и опасных условиях воинской службы, а также об ограничениях прав
военнослужащих, связанных с прохождением воинской службы.

2) біліктілігін, қабілетін, өз лауазымдық міндеттерін адал орындауын ескеріп, қызметі бойынша жоғарылауға;
3) жоғары лауазымды адамдардың оларға қатысты қабылданатын шешімдері мен əрекетіне (әрекетсіздігіне), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген сот тәртібімен шағымдануға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уəкілетті лауазымды адаммен келісу бойынша əскери оқу орындарына оқуға түсуге, курстық даярлықтан, кəсіби даярлықтан, қайта даярлықтан жəне біліктілігін арттырудан өтуге, сондай-ақ техникалық жəне кəсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары жəне жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына əскери емес мамандықтар бойынша оқуға түсуге;
5) денсаулығын сақтауға және қауіпсіздік техникасы мен гигиена талаптарына сәйкес келетін қызмет жағдайларына;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен әскери қызмет міндеттерін орындау кезінде өмірі мен денсаулығына немесе жеке мүлкіне келтірілген зиянның өтелуіне;
7) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан не дағдарыстық ахуал кезіндегі жиындардан өту кезеңінде келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер үшін көзделген толық көлемде бюджет қаражаты есебінен медициналық қамтамасыз етілуге;
8) әскери қызмет міндеттерін орындау кезінде арнайы құралдарды, қаруды сақтауға, алып жүруге және қолдануға;
9) олардың құқықтарын, лауазымдық және арнайы міндеттерін айқындайтын құжаттармен танысуға;
10) жеке ісіне енгізгенге дейін олардың қызметтік ісі туралы пікірлермен және басқа да құжаттармен, жеке іс материалдарымен (мемлекеттік құпия болып табылатын мәліметтер бар арнайы тексеру материалдарын қоспағанда) танысуға, сондай-ақ жеке іске олардың жазбаша түсініктемелерін және басқа да құжаттар мен материалдарды тіркеп қосуға;
11) өзінің және өз отбасы мүшелерінің дербес деректерінің қорғалуына;
12) әскери қызмет ерекшеліктерін ескеріп, тиісті ұйымдық-техникалық және санитариялық жағдайға;
13) жауынгерлік даярлық бойынша жиындардан немесе дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту кезінде тамақтануға;
14) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда болған кезеңде түскі аспен қамтамасыз етілуге;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдіктер, кепілдіктер мен өтемақылар алуды қоса алғанда, өз құқықтары мен өзінің отбасы мүшелері құқықтарының сақталуына құқылы.
4. Мен, ________________, резервтегі әскери қызметке ерікті түрде кіріп, әскери қызметтің зиянды және қауіпті жағдайлары туралы, сондай-ақ әскери қызмет өткерумен байланысты әскери қызметшілер құқықтарының шектеулері туралы ескертілдім.

5. Настоящий контракт о прохождении воинской службы в резерве составлен в ____
экземплярах, на государственном и русском языках, а также вступает в силу со дня
издания приказа уполномоченного должностного лица и прекращает свое действие
по истечении срока, в связи с досрочным увольнением военнослужащего, со дня
заключения военнослужащим контракта о прохождении воинской службы или
другого контракта о прохождении воинской службы в резерве, в иных случаях,
установленных законодательством Республики Казахстан.
6. Условия настоящего контракта о прохождении воинской службы в резерве
являются обязательными для выполнения сторонами, споры сторон разрешаются
в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
7. Один экземпляр настоящего контракта о прохождении воинской службы в резерве
передается лицу, поступившему на воинскую службу в резерве.
8. Дополнительные условия
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
9. Подписи сторон
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) и должность
уполномоченного должностного лица)
_____________________________
(личная подпись)
М.П.
"___" ___________20__года
(воинское звание, фамилия, имя,
отчество (при наличии),
гражданина
______________________________
(личная подпись)
"___" ___________ 20__ года

5. Осы резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келiсiмшарт ______ данада мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жасалды, сондай-ақ уәкілетті лауазымды адамның бұйрығы шыққан күннен бастап күшіне енеді және ол мерзім өткеннен кейін, әскери қызметшінің мерзімінен бұрын қызметтен шығуына байланысты, әскери қызметші әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт немесе резервтегі әскери қызметті өткеру туралы басқа келісімшарт жасасқан күннен бастап Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де жағдайда өз қолданысын тоқтатады.
6. Осы резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келiсiмшарттың талаптары тараптардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады, тараптардың даулары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
7. Осы резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келiсiмшарттың бір данасы резервтегі әскери қызметке кірген адамға беріледі.
8. Қосымша шарттар
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
__________________________________
__________________________________
(уәкiлетті лауазымды адамның әскери
атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
_________________________________
(жеке қолтаңбасы)
М.О.
20____ жылғы "__"____________
________________________________
________________________________
(азаматтың әскери атағы,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________
(жеке қолтаңбасы)
20____ жылғы "__" ____________
9. Тараптардың қолтаңбалары