О внесении изменений и дополнения в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 декабря 2025 года № 753. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2025 года № 37579
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897), следующие изменения и дополнение:
приложение 119 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Правилах составления налоговой отчетности "Декларация по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00)", утвержденных согласно приложению 120 к указанному приказу:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Декларация состоит из самой декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.13), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.";
пункт 13-1 изложить в следующей редакции:
"13-1. Данная форма распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2023 года, за исключением приложения 13 к форме, которая распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января по 31 декабря 2025 года включительно.";
подпункт 7) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"7) в строке 100.00.062 указывается итоговая сумма исчисленного КПН, за исключением КПН с облагаемого дохода КИК и ПУ КИК в соответствии с подпунктом 4) статьи 223 Налогового кодекса.
Определяется как 100.00.059 + 100.00.061 I + 100.13.012 или 100.00.061 II + 100.00.064 + 100.13.012;";
дополнить главой 14-1 следующего содержания:
"Глава 14-1. Пояснение по заполнению формы 100.13 – Доход по объектам налогообложения, определенным подпунктом 6) статьи 223 Налогового кодекса
54-1. Данная форма предназначена для отражения дохода, определяемого в виде суммы доходов по государственным эмиссионным ценным бумагам и операциям денежного рынка за 2025 год, облагаемого по ставке 10 процентов, в соответствии с подпунктом 6) статьи 223 Налогового кодекса.
54-2. В разделе "Доход по объектам налогообложения в соответствии с подпунктом 6) статьи 223 Налогового кодекса":
1) в строке 100.13.001 указывается сумма прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг (уменьшенных на убытки от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг);

"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 8 желтоқсандағы № 753 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 10 желтоқсанда № 37579 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
"Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 39 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 119-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 120-қосымшаға сәйкес бекітілген "Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (100.00-нысан)" салық есептілігін жасау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Декларация декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салық міндеттемені есептеу туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-100.13-ге дейінгі нысандар) тұрады.";
13-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1. Аталған нысан 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғанда туындайтын құқықтық қатынастарға қолданылатын нысанға 13-қосымшаны қоспағанда, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.";
21-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) 100.00.062-жолында Салық кодексінің 223-бабы 4) тармақшасына сәйкес БШК және БШК ТМ-нің салық салынатын кірісінен КТС-ті қоспағанда, есептелген КТС жиынтық сомасы көрсетіледі.
100.00.059 + 100.00.061 I + 100.13.012 немесе 100.00.062 II + 100.00.064 + 100.13.012 жолдары ретінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 14-1-тараумен толықтырылсын:
"14-1-тарау. Салық кодексінің 223-бабы 6) тармақшасында айқындалған салық салу объектілері бойынша кіріс – 100.13-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
54-1. Бұл нысан Салық кодексінің 223-бабының 6) тармақшасына сәйкес 10 пайыздық ставка бойынша салық салынатын 2025 жылға арналған мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздармен және ақша нарығымен операциялардан түскен кірістердің сомасы ретінде айқындалатын кірістерді көрсетуге арналған.
54-2. "Салық кодексінің 223-бабы 6) тармақшасына сәйкес салық салу объектілері бойынша кіріс" деген бөлімде:
1) 100.13.001-жолда мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінің (мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізуден болатын шығындарға азайтылған) сомасы көрсетіледі;

2) в строке 100.13.002 указывается сумма по доходам по своп-операциям с валютой и обменом процентных ставок, заключенным на срок до одного года (уменьшенных на сумму убытков по своп-операциям с валютой и обменом процентных ставок, заключенным на срок до одного года), определенным в соответствии со статьей 279 Налогового кодекса;
3) в строке 100.13.003 указывается сумма по вознаграждениям по операциям репо, заключенным на срок до одного года (уменьшенных на сумму расходов в виде вознаграждения по операциям репо, заключенным на срок до одного года);
4) в строке 100.13.004 указывается сумма по вознаграждениям по государственным эмиссионным ценным бумагам;
5) в сроке 100.13.005 указывается сумма по вознаграждениям по вкладам (депозитам), размещенным в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный банк) на срок до одного года.
54-3. В разделе "Расчет налогового обязательства по доходам, полученным по объектам налогообложения, определенным подпунктом 6) статьи 223 Налогового кодекса":
1) в строке 100.13.006 указывается ставка КПН в соответствии со статьей 313 Налогового кодекса в процентах;
2) в строке 100.13.007 указывается исчисленный КПН от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг (уменьшенных на убытки от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг);
3) в строке 100.13.008 указывается исчисленный КПН с доходов по своп-операциям с валютой и обменом процентных ставок, заключенным на срок до одного года (уменьшенных на сумму убытков по своп-операциям с валютой и обменом процентных ставок, заключенным на срок до одного года), определенным в соответствии со статьей 279 Налогового кодекса;
4) в строке 100.13.009 указывается исчисленный КПН по вознаграждениям по операциям репо, заключенным на срок до одного года (уменьшенных на сумму расходов в виде вознаграждения по операциям репо, заключенным на срок до одного года);
5) в строке 100.13.010 указывается исчисленный КПН по вознаграждениям по государственным эмиссионным ценным бумагам;
6) в сроке 100.13.011 указывается исчисленный КПН по вознаграждениям по вкладам (депозитам), размещенным в Национальном Банке на срок до одного года;
7) в строке 100.13.012 указывается общая сумма исчисленного КПН, итоговая сумма строк 100.13.007 + 100.13.008 + 100.13.009 + 100.13.010 + 100.13.011.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

2) 100.13.002-жолда Салық кодекстің 279-бабына сәйкес айқындалған, бір жылға дейінгі мерзімге жасалған валютамен және пайыздық мөлшерлемелерді айырбастаумен жүргізілетін своп-операциялар бойынша кірістер (бір жылға дейінгі мерзімге жасалған валютамен және пайыздық мөлшерлемелерді айырбастаумен жүргізілетін своп-операциялар бойынша шығындар сомасына азайтылған) сомасы көрсетіледі;
3) 100.13.003-жолда бір жылға дейінгі мерзімге жасасылған репо операциялары бойынша сыйақылар (бір жылға дейінгі мерзімге жасасылған репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасына азайтылған) сомасы көрсетіледі;
4) 100.13.004-жолда мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар сомасы көрсетіледі;
5) 100.13.005-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде (бұдан әрі – Ұлттық Банк) бір жылға дейінгі мерзімге орналастырылған салымдар (депозиттер) бойынша сыйақылар сомасы көрсетіледі.
54-3. "Салық кодексінің 223-бабы 6) тармақшасында айқындалған салық салу объектілерінен алынған кірістер бойынша салық міндеттемесін есептеу" деген бөлімде:
1) 100.13.006-жолда Салық кодексінің 313-бабына сәйкес КТС мөлшерлемесі пайызбен көрсетіледі;
2) 100.13.007-жолда мемлекеттік бағалы қағаздарды өткізуден түскен құнның ұлғаюынан (мемлекеттік бағалы қағаздарды өткізуден залалдарға азайтылған) есептелген КТС көрсетіледі;
3) 100.13.008-жолда Салық кодекстің 279-бабына сәйкес айқындалған, бір жылға дейінгі мерзімге жасалған валютамен және пайыздық мөлшерлемелерді айырбастаумен жүргізілетін своп-операциялар бойынша кірістерден (бір жылға дейінгі мерзімге жасалған валютамен және пайыздық мөлшерлемелерді айырбастаумен жүргізілетін своп-операциялар бойынша шығындар сомасына азайтылған) есептелген КТС көрсетіледі;
4) 100.13.009-жолда бір жылға дейінгі мерзімге жасасылған репо операциялары бойынша сыйақылар бойынша (бір жылға дейінгі мерзімге жасасылған репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі шығыстар сомасына азайтылған) есептелген КТС көрсетіледі;
5) 100.13.010-жолда мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар бойынша есептелген КТС көрсетіледі;
6) 100.13.011-жолда Ұлттық Банкінде бір жылға дейінгі мерзімге орналастырылған салымдар (депозиттер) бойынша сыйақылар бойынша есептелген КТС көрсетіледі;
7) 100.13.012-жолда есептелген КТС жалпы сомасы, 100.13.007 + 100.13.008 + 100.13.009 + 100.13.010 + 100.13.011-жолының жиынтық сомасы көрсетіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан со дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 753

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты оның алғаш ресми жарияланған күнінен бастап Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 753 бұйрығына қосымша