Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой, исламской страховой (перестраховочной) организацией, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 85. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2025 года № 37563
В соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой, исламской страховой (перестраховочной) организацией, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 85 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 9 желтоқсанда № 37563 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 85
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "__" ________ 20__ года № __
Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой, исламской страховой (перестраховочной) организацией, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой, исламской страховой (перестраховочной) организацией, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления, включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой, исламской страховой (перестраховочной) организацией, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан (далее – организации) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов представляется организациями в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 85
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
20__ жылғы "__" ________
№ __ қаулысымен
бекітілді
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының (бұдан әрі – ұйымдар) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, кезеңділігін және ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Ұйымдар Пруденциялық нормативтерді орындау туралы есептілікті Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынады.

3. Отчетность о выполнении пруденциальных нормативов, удостоверенная электронной цифровой подписью руководителя организации или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителя, хранится в электронном формате.
4. Полнота и достоверность данных в отчетности о выполнении пруденциальных нормативов обеспечиваются руководителем организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
5. К отчету о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы прилагаются сведения о нормативных значениях, методика расчета пруденциальных нормативов участников страховой группы, являющихся нерезидентами Республики Казахстан, установленные нормативными правовыми актами уполномоченного органа соответствующего государства, регулирующего их деятельность в стране их нахождения.
6. Единица измерения, используемая при составлении отчетности о выполнении пруденциальных нормативов организации, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге в отчете округляется до 0 (нуля), а сумма равная 500 (пятистам) тенге и выше округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
7. Нормативы достаточности высоколиквидных активов, маржи платежеспособности и нормативы диверсификации активов, покрывающих страховые резервы, округляются до сотых. Если округленное значение нормативов достаточности высоколиквидных активов и маржи платежеспособности менее 1 (единицы) или округленное значение нормативов диверсификации выше значений, установленных пунктом 42 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794), и пунктом 37 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 14 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18293), то указанные нормативы считаются нарушенными.

3. Ұйым басшысының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның және орындаушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған Пруденциялық нормативтерді орындау туралы есептілік электрондық форматта сақталады.
4. Пруденциялық нормативтерді орындау туралы есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
5. Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындау туралы есепке олардың орналасқан елдегі қызметін реттейтін тиісті мемлекеттің уәкілетті органының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген нормативтік мәндер туралы мәліметтер, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын сақтандыру тобына қатысушылардың пруденциялық нормативтерін есептеу әдістемесі қоса беріледі.
6. Ұйымның пруденциалдық нормативтерін орындау туралы есептілікті жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
7. Сақтандыру резервтерін өтейтін өтімділігі жоғары активтердің, төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативтері және активтерді әртараптандыру нормативтері жүзге дейін дөңгелектенеді. Егер өтімділігі жоғары активтердің және төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативтерінің дөңгелектелген мәні 1 (бір бірліктен) кем болса немесе әртараптандыру нормативтерінің дөңгелектелген мәні "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 42-тармағында және "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сондай-ақ исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 14 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18293 болып тіркелген) белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелерінің 37-тармағында белгіленген мәндерден жоғары болса, онда көрсетілген нормативтер бұзылған болып саналады.

8. Организации ежедневно осуществляют мониторинг рейтинговых оценок по каждой ценной бумаге, эмитенту, перестраховочной организации, исламской перестраховочной организации, банку второго уровня, а также категории ценных бумаг акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и (или) ценных бумаг, допущенных к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана" (далее – фондовые биржи). При осуществлении расчетов и представлении отчетов используется рейтинговая оценка и категория ценных бумаг фондовых бирж по состоянию на конец отчетного периода.
9. Методики расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, определяются в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 17 февраля 2021 года № 32 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, в том числе порядка формирования активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала исламской страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаемых в качестве резерва, и их минимального размера" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22231).
10. В Национальный Банк организации представляют:
1) отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) отчет о расчете резерва непредвиденных рисков страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) отчет о расчете стабилизационного резерва страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по форме согласно приложению 3 к Правилам;
4) отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы по форме согласно приложению 4 к Правилам;

8. Ұйымдар күн сайын әрбір бағалы қағаз, эмитент, қайта сақтандыру ұйымы, исламдық қайта сақтандыру ұйымы, екінші деңгейдегі банк, "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының бағалы қағаздарының және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында (бұдан әрі – қор биржалары) жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген әрбір бағалы қағаздардың санаты бойынша рейтингтік бағалауға мониторинг жүргізеді. Есептерді жүзеге асыру мен есептерді ұсыну кезінде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қор биржаларының рейтингтік бағасы және бағалы қағаздар санаты пайдаланылады.
9. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциалдық нормативтерін және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді есептеу әдістемелері "Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданатын активтерін қалыптастыру тәртібін және олардың ең төмен мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 32 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22231 болып тіркелген) сәйкес айқындалады.
10. Ұйымдар Ұлттық Банкке мыналарды:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есепті;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есепті;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есепті;
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындау туралы есепті;

5) отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по форме согласно приложению 5 к Правилам;
6) отчет о расчете резерва непредвиденных рисков исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по форме согласно приложению 6 к Правилам;
7) отчет о расчете стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по форме согласно приложению 7 к Правилам.
11. Отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы включает в себя форму согласно приложению 4 к Правилам, а также расчеты минимального размера маржи платежеспособности (собственного капитала) по участникам страховой группы в соответствии с Таблицей активов банка, взвешенных по степени кредитного риска вложений, согласно приложению 4 к Правилам и Таблицей условных и возможных обязательств банка, взвешенных по степени кредитного риска, согласно приложению 6 к Нормативным значениям и методикам расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размер капитала банка на определенную дату, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 170 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банка и Правил расчета и лимитов открытой валютной позиции" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15886).
12. Страховые (перестраховочные) организации и филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан представляют в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате:
1) ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) ежегодно, до 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным годом, отчетность по форме согласно приложению 3 к Правилам.

5) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есепті;
6) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есепті;
7) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есепті ұсынады.
11. Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындау туралы есепте Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Салымдардың кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген банк активтерінің кестесіне және "Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелерін, капиталының мөлшерін және Ашық валюталық позицияны есептеу қағидалары мен оның лимиттерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 170 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15886 болып тіркелген) белгіленген белгілі бір күнге Банктің пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемелеріне, капиталының мөлшеріне 6-қосымшаға сәйкес Банктің кредиттік тәуекел дәрежесі бойынша мөлшерленген шартты және ықтимал міндеттемелерінің кестесіне сәйкес сақтандыру тобына қатысушылар бойынша төлем қабілеттілігі маржасының (меншікті капиталдың) ең төменгі мөлшерінің есебі қамтылады.
12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептілікті ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептілікті жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) ақпанға дейін ұсынады.

13. Родительская организация страховой группы представляет в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате отчетность по форме согласно приложению 4 к Правилам:
ежеквартально, не позднее 1 (первого) числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом;
за четвертый квартал истекшего года, не позднее 1 (первого) апреля года, следующего за отчетным кварталом.
14. Исламские страховые (перестраховочные) организации и филиалы исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан представляют в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате:
1) ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность по форме согласно приложению 5 к Правилам;
2) ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность по форме согласно приложению 6 к Правилам;
3) ежегодно, до 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным годом, отчетность по форме согласно приложению 7 к Правилам.
Приложение 1 к Правилам
представления отчетности
о выполнении пруденциальных
нормативов страховой
(перестраховочной)
организацией, страховой
группой, исламской страховой
(перестраховочной)
организацией, филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
филиалами исламских
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 – PN_SO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Наименование норматива
Значение показателя
1
2
3
1

13. Сақтандыру тобының бас ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептілікті электрондық форматта:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 1 (бірінші) күнінен кешіктірмей;
өткен жылғы төртінші тоқсан үшін есепті тоқсаннан кейінгі жылғы 1 (бірінші) сәуірден кешіктірмей ұсынады.
14. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептілікті ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептілікті жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) ақпанға дейін ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 85
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру тобының,
исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1 – PN_SO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтер
Нормативтің атауы
Көрсеткіштің мәні
1
2
3
1

Норматив достаточности маржи платежеспособности (1.1/1.2)
1.1
Фактическая маржа платежеспособности (1.3 + 1.4 или 1.8 наименьшая величина) (в тысячах тенге)
1.2
Минимальный размер маржи платежеспособности ("400") (в тысячах тенге)
1.3
Промежуточный итог расчета фактической маржи платежеспособности ("100") (в тысячах тенге)
1.4
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности ("200") (в тысячах тенге)
1.5
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности ("12000") (в тысячах тенге)
1.6
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика ("13000") (в тысячах тенге)
1.7
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов ("14000") (в тысячах тенге)
1.8
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности (1.5 – 1.6 – 1.7) (в тысячах тенге)
2
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги которых в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или являющемся дочерним банком-резидентом Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которого имеет долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка, Банке Развития Казахстана и его аффилированных лицах (норматив диверсификации активов (далее – НД) НД1-1), соответствующих требованиям подпункта 1) пункта 42 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794) (далее – Нормативы):

Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі (1.1/1.2)
1.1
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы (1.3 + 1.4 немесе 1.8 ең төмен шама) (мың теңгемен)
1.2
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("400") (мың теңгемен)
1.3
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеудің аралық қорытындысы ("100") (мың теңгемен)
1.4
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеуге енгізілетін сома ("200") (мың теңгемен)
1.5
Сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, активтердің жиынтығы ("12000") (мың теңгемен)
1.6
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері ("13000") (мың теңгемен)
1.7
Сақтандыру резервтерінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер ("14000") (мың теңгемен)
1.8
Активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасы (1.5 - 1.6 - 1.7) (мың теңгемен)
2
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу
әдістемелерінің (бұдан әрі – Нормативтер) 42-тармағы 1) тармақшасының талаптарына және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерге сәйкес келетін бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А"-дан төмен емес шетел валютасында ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының бейрезидент еншілес банкі, Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банкі болып табылатын бір екінші деңгейдегі банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы, Қазақстанның Даму Банкіндегі және оның үлестес тұлғаларындағы (активтерді әртараптандыру нормативі (бұдан әрі – ӘН) ӘН1-1) салымдар мен ақшаның жиынтық баланстық құны:

с 1 января 2023 года – не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290) (далее – Требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре);

2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға (бұдан әрі - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 30 (отыз) пайыздан аспайды;

с 1 января 2024 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг от "В" до "В+" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка (НД1-2), соответствующих требованиям подпункта 2) пункта 42 Нормативов:
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;

2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды.
3
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу Нормативтердің 42-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздарға ("кері репо" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың, Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан "В+"-ке дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бір екінші деңгейдегі банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы (ӘН1-2) салымдар мен ақшаның жиынтық баланстық құны:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды.

с 1 января 2024 года – не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка (НД1-3), соответствующих требованиям подпункта 3) пункта 42 Нормативов:
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
5
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо") и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, за исключением Банка развития Казахстана, и аффилированных лицах данного юридического лица (НД2):
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
6
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо") и деньги в одном юридическом лице, входящем в перечень национальных компаний, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 376 "Об утверждении перечня национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний" и имеющем долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "BBB-" по международной шкале рейтингового агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного юридического лица (НД3) – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
7

2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 15 (он бес) пайыздан аспайды.
4
Нормативтердің 42-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бір екінші деңгейдегі банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы (ӘН1-3) салымдар мен ақшаның жиынтық баланстық құны:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
5
Қазақстанның даму банкін қоспағанда, екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғада және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларына (ӘН2) бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып) жиынтық баланстық құны және ақша:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
6
"Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 376 қаулысымен бекітілген ұлттық компаниялар тізбесіне кіретін және Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бір заңды тұлғада және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларына (ӘН3) бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып) жиынтық баланстық құны және ақша – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды.
7

Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические счета (НД4) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
8
Суммарный размер займов страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни" (НД5) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
9
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, имеющего рейтинг не ниже "A-" по международной шкале рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, (НД6) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
10
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, имеющего рейтинг ниже "A-" по международной шкале рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, (НД6-1) - не более 5 (пяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
11
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо") международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 39 Нормативов (НД7) – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
12
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД8) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
13
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, за вычетом резерва под обесценение (НД8-1) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
14

Аффинирленген бағалы металдар мен металл шоттарға жиынтық орналастыру (ӘН4) - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
8
Қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына берілген қарыздардың жиынтық мөлшері (ӘН5) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
9
Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері репо" операцияларды ескере отырып) (ӘН6) - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
10
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-" төмен рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған мемлекеттік мәртебесі бар бағалы қағаздарға инвестициялардың ("кері репо" операцияларын ескере отырып) жиынтық баланстық құны (ӘН6-1) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 5 (бес) пайыздан аспайды
11
Нормативтердің 39-тармағында тізбесі айқындалған халықаралық қаржы ұйымының бағалы қағаздарына инвестициялардың ("кері репо" операцияларды ескере отырып) жиынтық баланстық құны (ӘН7) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 20 (жиырма) пайыздан аспайды.
12
Нормативтердің 38-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН8) - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
13
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, ашық және интервалды инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН8-1) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
14

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резерва под обесценение (НД9) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
15
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД10) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре.
16
Информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов ("да" или "нет")
17
Информация о выполнении размера собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) страхования, перестрахования, сострахования (совместного перестрахования) ("да" или "нет")
Таблица 2. Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности страховой (перестраховочной) организации и филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
(в тысячах тенге)
Наименование перестраховочной организации
Рейтинговая оценка перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
Сумма страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование по действующим договорам перестрахования, всего (в тысячах тенге)
Процент от суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование по действующим договорам перестрахования

Құнсыздануға арналған резервті шегергендегі негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН9) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
15
Нормативтердің 38-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН10) - Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасынан 10 (он) пайыздан аспайды.
16
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін орындау туралы ақпарат ("иә" немесе "жоқ")
17
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру, қайта сақтандыру, бірлесіп сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша меншікті ұстап қалу мөлшерін орындау туралы ақпарат ("иә" немесе "жоқ")
2-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін ұлғайту сомасы
(мың теңгемен)
Қайта сақтандыру ұйымының атауы
Халықаралық немесе ұлттық шкала бойынша қайта сақтандырушының рейтингтiк бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берiлетін (берiлген) сақтандыру сыйлықақыларының сомасы, барлығы
(мың теңге)
Қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берiлетін (берiлген) сақтандыру сыйлықақылары сомасынан пайыз
Төлем қабiлеттiлiгi маржасының ең төменгі мөлшерiнiң ұлғаю сомасы

1100
Заработанные страховые премии по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего (согласно подпунктам 1) и 2) пункта 12 Нормативов)
1210
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("1210" – "1120" – "1130")
1200
Совокупные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "1100" ≥ "1200", тогда "1100"; если "1100" < "1200", тогда "1200")
1010
Промежуточный итог А:
(если "1010" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" – 3 500 000) х 0,16); если "1010" < 3 500 000, тогда "1010" х 0,18)
1020
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
1311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
1321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1323
Поправочный коэффициент (если "1310" / "1320" > 0,5, тогда "1310" / "1320"; если "1310" / "1320" ≤ 0,5, тогда 0,5)
1300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("1020" х "1300")
1000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") в соответствии с пунктом 16-1 Нормативов
1000*
Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат"
Совокупные страховые выплаты
начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года (с учетом требований подпункта 2) пункта 13 Нормативов) ("2111" + "2112" + "2113")
2110
начисленные на конец предыдущего финансового года
2111
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2112
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году

1100
Алдыңғы қаржы жылындағы сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы (Нормативтердің 12-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес)
1210
Алдыңғы қаржы жылындағы түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("1210" – "1120" – "1130")
1200
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сыйлықақылар (егер "1100" ≥ "1200" болса, онда "1100"; егер "1100" < "1200" болса, онда "1200"
1010
А аралық қорытындысы:
(егер "1010" > 3 500 000 болса, онда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" – 3 500 000) х 0,16); "1010" < 3 500 000 болса, онда "1010" х 0,18)
1020
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1311
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1312
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылынының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1313
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Алдыңғы қаржы жылында есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1323
Түзету коэффициенті (егер "1310" / "1320" > 0,5 болса, онда "1310" / "1320"; егер "1310" / "1320" ≤ 0,5 болса, онда 0,5)
1300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("1020" х "1300")
1000
Нормативтердің 16-1-тармағына сәйкес төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("сыйлықақы әдісімен")
1000*
"Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу
Жиынтық сақтандыру төлемдері
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген (Нормативтердің 13-тармағы 2) тармақшасының талаптарын ескере отырып) ("2111" + "2112" + "2113")
2110
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2111
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2112
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жылдың соңына есептелген

2113
начисленные за предыдущие 7 (семь) финансовых лет для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) ("2121" +... + "2127"):
2120
начисленные на конец предыдущего финансового года
2121
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2122
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2123
начисленные на конец года, за 3 (три) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2124
начисленные на конец года, за 4 (четыре) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2125
начисленные на конец года, за 5 (пять) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2126
начисленные на конец года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2127
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
2210
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2310
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году (для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона)
2320
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("2110" + "2210" – "2310")
2030
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320"), для страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
2031
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат"):
(если "2030" > 2 500 000, тогда ((2 500 000 х 0,26 + ("2030" – 2 500 000) х 0,23) х "1300"); если "2030" < 2 500 000, тогда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат") в соответствии с пунктом 16-1 Нормативов
2000*
Минимальный размер маржи платежеспособности
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1000" или "2000", наибольшая величина, либо если "1000*" и "2000*" заполнены, то "1000*" или "2000*", наибольшая величина)
3000
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности по договорам страхования (перестрахования), указанным в пункте 14 Нормативов
3010
Откорректированный минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3000" + "3010")

2113
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта) ұйымдары үшін алдыңғы 7 (жеті) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("2121" +... + "2127"):
2120
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2121
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2122
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2123
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 3 (үш) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2124
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 4 (төрт) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2125
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 5 (бес) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2126
алдыңғы қаржы жылынының алдындағы 6 (алты) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2127
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
2210
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы
2310
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылдағы, қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы (Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін)
2320
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310")
2030
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320")
2031
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("төлемдер әдісімен"):
(егер "2030" > 2 500 000 болса, онда ((2 500 000 х 0,26 + ("2030" – 2 500 000) х 0,23) х "1300"); егер "2030" < 2 500 000 болса, онда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
Нормативтердің 16-1-тармағына сәйкес төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("төлем әдісімен")
2000*
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1000" немесе "2000", ең жоғарғы шама немесе "1000*" және "2000*" толтырылған болса, онда "1000*" және "2000*" ең жоғары шама)
3000
Нормативтердің 14-тармағында көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша ең төменгі төлем қабілеттілігі маржасын ұлғайту сомасы
3010
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының түзетілген ең төменгі мөлшері ("3000" + "3010")

3100
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год
4100
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на конец предыдущего финансового года
4010
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли перестраховщика на начало предыдущего финансового года
4020
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, откорректированный на коэффициент резерва (если "4010" / "4020" ≥ 1, тогда "4100", если "4010" / "4020" < 1, тогда "4100" х ("4010" / "4020")
4000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (если "4000" ≤ "3100", тогда "3100", если "4000" > "3100", тогда "4000")
5000
Минимальный размер гарантийного фонда
6000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности ("5000" + часть суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией)
7000
Минимальный размер гарантийного фонда ("6000" + часть суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией)
8000
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("7000" или "8000", наибольшая величина)
9000
Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "общее страхование"
Оплаченный уставный капитал для страховой (перестраховочной) организации
111
Привилегированные акции
112
Нераспределенный доход прошлых лет и текущего года
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации
115
Непокрытый убыток предыдущих лет
116
Непокрытый убыток отчетного периода
117
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
118
Субординированные займы, предоставленные лицам, которые в соответствии со статьей 32 Закона являются дочерними организациями страховой (перестраховочной) организации либо лицам, в которых страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие
119
Промежуточный итог А ("111" – "112" + "113" + "114" – "115" – "116" – "117" – "118" – "119")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
Привилегированные акции

3100
Алдыңғы қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
4100
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві қайта сақтандырушының үлесін шегергенде
4010
Алдыңғы қаржы жылының басындағы мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві қайта сақтандырушының үлесін шегергенде
4020
Алдыңғы қаржы жылындағы резерв коэффициентіне түзетілген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері (егер "4010" / "4020" ≥ 1 болса, онда "4100", егер "4010" / "4020" < 1 болса, онда "4100" х ("4010" / "4020")
4000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері (егер "4000" ≤ "3100", онда "3100", егер "4000" > "3100", онда "4000")
5000
Кепілдік беру қорының ең аз мөлшері
6000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері (5000 + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі)
7000
Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері ("6000" + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі)
8000
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("7000" немесе "8000", ең жоғары шама)
9000
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
111
Артықшылықты акциялар
112
Өткен және ағымдағы жылғы бөлінбеген кіріс
113
Резервтік капитал, Күтпеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда материалдық емес активтер
115
Алдыңғы жылдардың жабылмаған шығыны
116
Есепті кезеңнің жабылмаған шығыны
117
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
118
Заңның 32-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымдары не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар тұлға болып табылатын тұлғаларға берілген реттелген қарыздар
119
А аралық жиынтығы ("111" – "112" + "113" + "114" – "115" – "116" – "117" – "118" – "119")
100
Белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш
201
Белгіленген өтеу мерзімі жоқ реттелген борыш
202
Артықшылық берілген акциялар

203
Промежуточный итог Б ("201" + "202" + "203")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" ≤ 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("9000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности ("300" / "400")
500
Таблица 4. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для страховой (перестраховочной) организации и филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Для классов "страхование жизни", "страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы", "пенсионное аннуитетное страхование", "аннуитетное страхование", а также по договорам аннуитетного страхования и предпенсионного аннуитетного страхования, заключенным в рамках класса "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
Договоры страхования жизни на случай смерти
Совокупный капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1113" – "1111")
1110
Сумма рассчитанных страховых резервов
1111
Доля перестраховщика в страховых резервах
1112
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1113
Доля перестраховщика в страховой сумме
1114
Совокупный капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1123" – "1121")
1120
Сумма рассчитанных страховых резервов
1121
Доля перестраховщика в страховых резервах
1122
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти
1123
Доля перестраховщика в страховой сумме
1124
Совокупный капитал под риском по остальным договорам страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1133" – "1131")
1130
Сумма рассчитанных страховых резервов
1131
Доля перестраховщика в страховых резервах
1132
Совокупная страховая сумма по договорам страхования жизни на случай смерти

203
Б аралық жиынтығы ("201" + "202" + "203")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама); егер "211" ≤ 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда "211"
200
Төлем қабілеттілігінің нақты маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігін маржасының ең төменгі мөлшері ("9000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі ("300" / "400")
500
4-кесте. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
"Өмірді сақтандыру", "мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру", "зейнетақы аннуитеттік сақтандыру", "және "аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін, сондай-ақ "қызметкерді еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныбы шеңберінде жасалған аннуитеттік сақтандыру және зейнетақы алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары (3 (үш) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1113" – "1111")
1110
Есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы
1111
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1112
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1113
Қайта сақтандырушының сақтандыру сомасындағы үлесі
1114
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары (3 (үш) жылдан бастап 5 (бес) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1123" – "1121")
1120
Есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы
1121
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1122
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1123
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1124
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандырудың қалған шарттары бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1133" – "1131")
1130
Есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы
1131
Сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі
1132
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы

1133
Доля перестраховщика в страховой сумме
1134
Капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Капитал под риском по договорам страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год, за вычетом доли перестраховщика ("1140" + "1112" – "1114" + "1122" – "1124" + "1132" – "1134")
1150
Поправочный коэффициент (если "1150" / "1140" > 0,5, тогда "1150" / "1140"; если "1150" / "1140" <= 0,5, тогда 0,5)
1160
Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам страхования жизни на случай смерти ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х"1160"))
1170
Прочие договоры страхования жизни
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по договорам пенсионного аннуитета
1210
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по иным договорам страхования
1211
Сумма рассчитанных страховых резервов для расчета: ("1210" х соответствующий размер процента, установленного пунктом 21 Нормативов + "1211" х 0,04)
1220
Сумма сформированных страховых резервов за вычетом доли перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года
1230
Поправочный коэффициент (если "1230" / ("1210" + "1211") > 0,85, тогда "1230" / ("1210" + "1211"), если "1230" / ("1210 + "1211") <= 0,85, тогда 0,85)
1240
Минимальный размер маржи платежеспособности по прочим договорам страхования жизни ("1220" х "1240")
1200
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1170" + "1200")
1000
Для классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни", "обязательное страхование туриста" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
Страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
3110
Сумма расходов по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности за предыдущий финансовый год
3120
Сумма налогообложения страховых премий за предыдущий финансовый год
3130
Откорректированные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год ("3110" – "3120" – "3130")
3140
Заработанные страховые премии по договорам страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
3150
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("3150" – "3120" – "3130")

1133
Сақтандыру сомасындағы қайта сақтандырушының үлесі
1134
Алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша тәуекелді капитал ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушының үлесі шегерілген тәуекелді капитал ("1140" + "1112" – "1114" + "1122" – "1124" + "1132" – "1134")
1150
Түзету коэффициенті (егер "1150" / "1140" > 0,5 болса, онда "1150" / "1140"; егер "1150" / "1140" <= 0,5 болса, онда 0,5)
1160
Қайтыс болу жағдайына өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160")
1170
Өмірді сақтандырудың басқа да шарттары
Зейнетақы аннуитетінің шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1210
Өзге сақтандыру шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1211
Есеп айырысу үшін есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы: ("1210" х Нормативтердің 21-тармағында белгіленген пайыздың тиісті мөлшері + "1211" х 0,04)
1220
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1230
Түзету коэффициенті (егер "1230" / ("1210" + "1211") > 0,85 болса, онда "1230" / ("1210" + "1211"), егер "1230" / ("1210 + "1211") <= 0,85 болса, онда 0,85)
1240
Басқа да өмірді сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1220" х "1240")
1200
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1170" + "1200")
1000
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру", "туристті міндетті сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары үшін
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3110
Алдыңғы қаржы жылындағы сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу шығыстар сомасы
3120
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру сыйлықақыларына салық салу сомасы
3130
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған, түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("3110" – "3120" – "3130")
3140
Алдыңғы қаржы жылында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3150
Алдыңғы қаржы жылында түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("3150" – "3120" – "3130")

3160
Совокупные страховые премии, принятые по договорам страхования и перестрахования, или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "3140" ≥ "3160", тогда "3140"; если "3140" < "3160", тогда "3160")
3100
Промежуточный итог А:
(если "3100" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" - 3 500 000) х 0,16); если "3100" < 3 500 000, тогда "3100" х 0,18)
3200
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
3311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3321" + "3322" + "3323")
3320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
3321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3323
Поправочный коэффициент (если "3310" / "3320" > 0,5, тогда "3310" / "3320"; если "3310" / "3320" ≤ 0,5, тогда 0,5)
3300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("3200" х "3300")
3400
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("3511" + "3512" + "3513"):
3510
начисленные на конец предыдущего финансового года
3511
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
3512
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3513
Сумма резерва, заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
3520
Сумма резерва, заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
3530
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("3510" + "3520" – "3530")
3500
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат"):
(если "3500" > 2 500 000, тогда ((2 500 000 х 0,26 + ("3500" – 2 500 000) х 0,23) х "3300"); если "3500" < 2 500 000, тогда "3500" х 0,26 х "3300"

3160
Сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары (егер "3140" ≥ "3160" болса, онда "3140"; егер "3140" < "3160" болса, онда "3160")
3100
А аралық жиынтығы:
(егер "3100" > 3 500 000 болса, онда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" - 3 500 000) х 0,16); егер "3100" < 3 500 000 болса, онда "3100" х 0,18)
3200
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылында есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3311" + "3312" + "3313")
3310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
3311
Сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып, қаржы жылының соңына есептелген, алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жыл үшін жиынтық сақтандыру төлемдері
3312
Сақтандыру төлемдеріндегі қайта сақтандырушының үлесі шегеріле отырып, қаржы жылының соңына есептелген, алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жыл үшін жиынтық сақтандыру төлемдері
3313
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3321" + "3322" + "3323")
3320
Алдыңғы қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
3323
Түзету коэффициенті (егер "3310" / "3320" > 0,5 болса, онда "3310" / "3320"; егер "3310" / "3320" ≤ 0,5 болса, онда 0,5)
3300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("3200" х "3300")
3400
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("3511" + "3512" + "3513"):
3510
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
3511
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылға, жылдың соңына есептелген
3512
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың соңына есептелген
3513
Алдыңғы қаржы жылының соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген резерв сомасы
3520
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылға, жылдың соңына мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резерві сомасы
3530
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("3510" + "3520" - "3530")
3500
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("төлемдер әдісімен"):
(егер "3500" > 2 500 000 болса, онда (2 500 000 х 0,26 + ("3500" – 2 500 000) х 0,23) х "3300"); егер "3500" < 2 500 000 болса, онда "3500" х 0,26 х "3300"

3600
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3400" или "3600", наибольшая величина)
3000
Минимальный размер маржи платежеспособности
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("1000" + "3000")
4000
Минимальный размер гарантийного фонда
5000
Текущая стоимость активов, созданных (сформированных) за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях х 0,01
4100
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности ("4000" + часть суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией + "4100")
6000
200 000 (двести тысяч) месячных расчетных показателей – для страховой (перестраховочной) организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" и осуществляющей самостоятельное управление активами, сформированными за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях;
100 000 (сто тысяч) месячных расчетных показателей – для страховой (перестраховочной) организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" и осуществляющей передачу активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией.
5100
Минимальный размер гарантийного фонда ("5000" + часть суммы страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией + "5100")
7000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("6000" или "7000", наибольшая величина)
8000
Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "страхование жизни"
Оплаченный уставный капитал для страховой (перестраховочной) организации
111
Привилегированные акции
112
Нераспределенный доход прошлых лет и текущего года

3600
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("3400" немесе "3600", ең жоғары шама)
3000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1000" + "3000")
4000
Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері
5000
Сақтанушылардан инвестициялау мақсаттары үшін алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бөлігі есебінен құрылған (қалыптастырылған) активтердің және сақтанушының инвестицияларға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістердің (залалдардың) ағымдағы құны х 0,01
4100
Төлем қабілеттілігі маржасының есептелген ең төменгі мөлшері (4000 + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі + 4100)
6000
200 000 (екі жүз мың) айлық есептік көрсеткіш - "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар және инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бөлігі есебінен қалыптастырылған активтерді және сақтанушының инвестицияларға қатысу шартын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістерді (залалдарды) дербес басқаруды жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін;
100 000 (бір жүз мың) айлық есептік көрсеткіш – "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар және инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі есебінен қалыптастырылған активтерді және сақтанушының инвестицияларға, сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға қатысу шартын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған кірістерді (залалдарды) беруді жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін.
5100
Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері (5000 + осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасының бір бөлігі + "5100")
7000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("6000" немесе "7000", ең жоғары шама)
8000
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
111
Артықшылық берілген акциялар
112
Өткен жылдардағы және ағымдағы жылғы бөлінбеген кіріс

113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности страховой (перестраховочной) организации
115
Непокрытый убыток предыдущих лет
116
Непокрытый убыток отчетного периода
117
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
118
Субординированные займы, предоставленные лицам, которые в соответствии со статьей 32 Закона являются дочерними организациями страховой (перестраховочной) организации либо лицами, в которых страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие
119
Промежуточный итог А ("111" – "112" + "113" + "114" – "115" – "116" – "117" – "118" – "119")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
Привилегированные акции
203
Промежуточный итог Б ("201" + "202" + "203")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" ≤ 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("8000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности ("300" / "400")
500
Таблица 5. Расчет активов страховой (перестраховочной) организации и филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан с учетом их классификации по качеству и ликвидности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1
Деньги – всего, в том числе:
11110
Х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (одного) процента от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования
11111
100%
1.2
деньги в пути в банках второго уровня Республики Казахстан
11112
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящей таблицы
11113
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящей таблицы
11114
90%
1.5
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, или зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана", находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии

113
Резервтік капитал, Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағандағы материалдық емес активтер
115
Алдыңғы жылдардағы орны толтырылмаған шығын
116
Есепті кезеңдегі орны толтырылмаған шығын
117
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
118
Заңның 32-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымы не сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты қатысуы бар тұлғалар болып табылатын тұлғаларға берілген реттелген қарыздар
119
А аралық жиынтығы ("111" – "112" + "113" + "114" – "115" – "116" – "117" – "118" – "119")
100
Өтеу мерзімі белгіленген реттелген борыш
201
Өтеу мерзімі тіркелмеген реттелген борыш
202
Артықшылық берілген акциялар
203
Б аралық жиынтығы ("201" + "202" + "203")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
Егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең аз шама) болса, онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең аз шама); егер "211" ≤ 0,5 х ("100" немесе "400", ең аз шама) болса, онда "211"
200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("8000")
400
Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі ("300" / "400")
500
5-кесте. Сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының активтерін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлем
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
6
1
Ақша – барлығы, оның ішінде:
11110
Х
1.1
қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
11111
100%
1.2
жолдағы, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ақша
11112
100%
1.3
осы кестенің 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11113
100%
1.4
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11114
90%
1.5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы

11115
100%
1.6
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг, или зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана", находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
11116
100%
2
Вклады – всего, в том числе:
11120
Х
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
11121
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований: имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств; являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "A-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11122
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11123
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "AA-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
11124
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств

11115
100%
1.6
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымның шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
11116
100%
2
Салымдар - барлығы, оның ішінде:
11120
Х
2.1
бұл банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылады деген талаппен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
11121
100%
2.2
мынадай талаптардың бiрiне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктеріндегі салымдар: Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттiгiнiң "В" төмен емес ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтiк бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар; Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерi Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттiгiнiң халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзiмдi кредиттiк рейтингi немесе басқа рейтингтiк агенттiктердiң бiрiнiң осыған ұқсас деңгейдегi рейтингi бар Қазақстан Республикасының резидент еншiлес банктері болып табылады
11122
100%
2.3
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі, немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBB"-дан "kzBB-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
11123
90%
2.4
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
11124
100%
2.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар

11125
100%
3
Долговые ценные бумаги (за исключением долговых ценных бумаг, являющихся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента) – всего, в том числе:
11130
Х
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
11131
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
11132
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
11133
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
11134
100%
3.5
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Aстана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи
11135
90%
3.6
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные субъектами, отнесенными к малому или среднему предпринимательству согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" либо "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и имеющие гарантию акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму" и (или) акционерного общества "Банк Развития Казахстана", сумма которой покрывает не менее 50 (пятидесяти) процентов номинальной стоимости данных негосударственных долговых ценных бумаг
11136
95%
3.7
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Aльтернативная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Aстана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Aльтернативная" официального списка фондовой биржи

11125
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар - (орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының мәні болып табылатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) барлығы, оның ішінде:
11130
Х
3.1
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
11131
100%
3.2
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар
11132
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алатын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
11133
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
11134
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары немесе қор биржасының "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сай келетін "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11135
90%
3.6
Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік кодесіне сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілер шығарған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" немесе "Балама" алаңының "Борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген және сомасы осы мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздардың номиналды құнының кемінде 50 (елу) пайызын өтейтін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының және (немесе) "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының кепілдігі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
11136
95%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сай келетін "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары

11137
60%
3.8
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11138
100%
3.9
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11139
90%
3.10
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "AA-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
11140
100%
3.11
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11141
100%
3.12
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11142
90%
3.13
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11143
80%
3.14
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного из других рейтинговых агентств

11137
60%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11138
100%
3.9
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентте) Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В +"-тен "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzBB"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар
Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11139
90%
3.10
Стандард энд Пурс агенттігінің (Standard & Poor's) "AA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар, халықаралық қаржы ұйымдары шығарған, мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген борыштық бағалы қағаздар
11140
100%
3.11
Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11141
100%
3.12
Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11142
90%
3.13
Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
11143
80%
3.14
(эмитентте) Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтінгтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары

11144
100%
3.15
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11145
85%
3.16
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11146
70%
4
Акции и депозитарные расписки (за исключением акций и депозитарных расписок, являющихся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента) – всего, в том числе:
11150
Х
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11151
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
11152
100%
4.3
акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Aстана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции, за исключением акций и депозитарных расписок, базовым активом которых являются данные акции, указанных в строке 4.4 настоящей таблицы
11153
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Aльтернативная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в подраздел официального списка "Сегмент регионального рынка акций" фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Aстана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11154
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции

11144
100%
3.15
(эмитентте) Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтінгтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11145
85%
3.16
(эмитентте) Стандартард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтінгтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11146
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар (орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының мәні болып табылатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) – барлығы, оның ішінде:
11150
Х
4.1
Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және негізгі қор индекстерінің құрамына енгізілген шетелдік эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активi болып табылатын депозитарлық қолхаттары
11151
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "премиум" санаты талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11152
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғаларының акциялары немесе осы кестенің 4.4-жолында көрсетілген акциялар және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоспағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының резидент-заңды тұлғаларының акциялары және базалық активтері осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11153
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының "аймақтық акциялар нарығының сегменті" ресми тізімінің шағын бөліміне енгізілген, жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11154
60%
4.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар

11155
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11156
85%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11157
60%
5
Иные ценные бумаги – всего, в том числе:
11160
Х
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан или функционирующих на территории Международного финансового центра "Астана"
11161
70%
5.2
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
11162
90%
5.3
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Морнинстар (Morningstar)
11163
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11164
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

11155
100%
4.6
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тан "ВВ-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11156
85%
4.7
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тан "В-"-қа дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11157
60%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
11160
Х
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
11161
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлар бойынша баға белгілеулері негізгі қор индексіне байланысты болатын Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds) пайлары
11162
90%
5.3
Морнинстар (Morningstar) рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes) пайлары
11163
80%
5.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11164
100%
5.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тен бастап "kzA-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитентінде бар) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары

11165
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11166
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11167
90%
5.8
ценные бумаги, являющиеся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента
11168
100%
6
Иные активы – всего, в том числе:
11170
Х
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические счета
11171
100%
6.2
займы страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", в объеме 100 (ста) процентов от суммы основного долга
11172
100%
6.3
основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации
11173
100%
6.4
суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации, за исключением страховых премий к получению от юридических лиц, указанных в подпункте 10) пункта 34 Нормативов
11175
100%
6.5
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
11176
100%
6.6
страховые премии к получению в сумме, не превышающей 15 (пятнадцати) процентов от суммы высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации, когда страхователем является:
юридическое лицо, более 50 (пятидесяти) процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, либо;
юридическое лицо с рейтингом не ниже "ВВ+" рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или других рейтинговых агентств, либо;
крупное системообразующее предприятие, соответствующее следующим критериям:

11165
90%
5.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитентінде бар) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11166
80%
5.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдарының Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11167
90%
5.8
орталық контрагенттің қатысумен жасалған, "кері репо" операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар
11168
100%
6
Өзге активтер – барлығы, оның ішінде:
11170
Х
6.1
аффинирленген бағалы металдар және и металл шоттары
11171
100%
6.2
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына негізгі борыш сомасынан 100% (бір жүз) пайыз көлемінде қарызы
11172
100%
6.3
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасынан 5 (бес) пайыз аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
11173
100%
6.4
Нормативтердің 34-тармағының 10) тармақшасында көрсетілген заңды тұлғалардан алынатын сақтандыру сыйлықақыларын қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жоғары өтімді активтері сомасынан 10 (он) пайыз аспайтын сомада қайта сақтандырушылардан алынатын сома, сақтанушылардан
(қайта сақтандырушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
11175
100%
6.5
бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде көзделген
айналыс мерзімі аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеу бойынша қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген)
11176
100%
6.6
сақтанушы:
дауыс беруші акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлесінің) 50 (елу) пайызынан астамы ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама тиесілі заңды тұлға, не;
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) рейтингтік агенттіктің немесе басқа рейтингтік агенттіктердің "ВВ+" төмен емес рейтингі бар заңды тұлға, не;
мына өлшемшарттарға сәйкес келетін:

выручка от реализации продукции (оказания услуг) составляет не менее 50 (пятидесяти) миллиардов тенге ежегодно за последние 2 (два) года;
налоговые отчисления составляют не менее 3 (трех) миллиардов тенге ежегодно за последние 2 (два) года
11177
100%
7
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности – А – ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
Х
Х
8
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика – СР
13000
Х
9
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов
14000
10
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности ("12000" – "13000" – "14000")
15000
Х
Х
11
Сумма активов за минусом активов перестрахования
16000
Х
12
Сумма общих страховых резервов в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
17000
Х
Х
Расчет нормативов диверсификации активов
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги которых в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или являющемся дочерним банком-резидентом Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которого имеет долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка, Банке Развития Казахстана и его аффилированных лицах, соответствующих требованиям подпункта 1) пункта 42 Нормативов (НД1-1):
с 1 января 2023 года – не более 30 (тридцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
Наименование эмитента
Категория рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы общих страховых резервов
1
2
3
4
5
1.
Банк второго уровня
1.1.
наименование банка второго уровня

соңғы 2 (екі) жылда жыл сайын өнімді өткізуден (қызметті көрсетуден) түсім кемінде 50 (елу) миллиард теңгені құрайтын;
салық аударымдары соңғы 2 (екі) жылда жыл сайын кемінде 3 (үш) миллиард теңге болған ірі жүйе құраушы кәсіпорын сақтанушы болып табылғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жоғары өтімді активтері сомасынан 15 (он бес) пайыз аспайтын сомада алынатын сақтандыру сыйлықақылары
11177
100%
7
Сапасы және өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, активтер жиынтығы – А – ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
Х
Х
8
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері – СР
13000
Х
9
Сақтандыру резервтері сомасын қоспағанда, міндеттемелер
14000
10
Активтерді сапасы және өтімділігі бойынша сыныптауды ескере отырып есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("12000" – "13000" – "14000")
15000
Х
Х
11
Қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтер сомасы
16000
Х
12
Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес жалпы сақтандыру резервтерінің сомасы
17000
Х
Х
Активтерді әртараптандыру нормативтерін есептеу
Бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-" төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-бас банкінде Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің "А-" төмен емес шетел валютасында ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент-еншілес банкі болып табылатын екінші деңгейдегі бір банктегі және осы банктің үлестес тұлғарындағы, Қазақстанның Даму Банкіндегі және оның Нормативтердің 42-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үлестес тұлғаларындағы салымдар мен ақша (ӘН1-1):
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды
Эмитент атауы
Эмитент рейтингі санаты
Баланс бойынша сомасы
Жалпы сақтандыру резервтерінің сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1.
Екінші деңгейдегі банк
1.1.
екінші деңгейдегі банктің атауы

1.1.1.
акции
1.1.2.
долговые ценные бумаги
1.1.3.
вклады в банке
1.1.4.
деньги в банке
1.1.5.
операции "обратное репо"
2.
Аффилированные лица банка
2.1.
наименование аффилированного лица банка
2.1.1.
акции
2.1.2
долговые ценные бумаги
2.1.3.
вклады
2.1.4.
деньги
2.1.5.
операции "обратное репо"
n.
Всего (сумма строк 1-n)
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг от "В" до "В+" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка, соответствующих требованиям подпункта 2) пункта 42 Нормативов (НД1-2):
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
Наименование эмитента
Категория рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы общих страховых резервов
1
2
3
4
5
1
Банк второго уровня
1.1
наименование банка второго уровня
1.1.1
акции
1.1.2
долговые ценные бумаги
1.1.3
вклады в банке
1.1.4
деньги в банке
1.1.5
операции "обратное репо"
2
Аффилированные лица банка
2.1
наименование аффилированного лица банка
2.1.1
акции
2.1.2
долговые ценные бумаги
2.1.3
вклады
2.1.4
деньги
2.1.5
операции "обратное репо"
n.
Всего (сумма строк 1-n)
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), вклады и деньги в одном банке второго уровня, имеющем долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и аффилированных лицах данного банка, соответствующих требованиям подпункта 3) пункта 42 Нормативов (НД1-3):
с 1 января 2023 года – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре;
с 1 января 2024 года – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
Наименование эмитента
Категория рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы общих страховых резервов
1
2
3
4
5
1
Банк второго уровня
1.1
наименование банка второго уровня

1.1.1.
акциялары
1.1.2.
борыштық бағалы қағаздары
1.1.3.
банктегі салымдары
1.1.4.
банктегі ақшасы
1.1.5.
"кері репо" операциялары
2.
Банктің үлестес тұлғалары
2.1.
банктің үлестес тұлғасының атауы
2.1.1.
акциялары
2.1.2
борыштық бағалы қағаздары
2.1.3.
салымдары
2.1.4.
ақшасы
2.1.5.
"кері репо" операциялары
n.
Барлығы (1-n жолдар қосындысы)
Бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан "В+"-ке дейін ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі бір банктегі және осы банктің Нормативтердің 42-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үлестес тұлғаларындағы салымдар мен ақша (ӘН1-2):
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 15 (он бес) пайызынан аспайды
Эмитент атауы
Эмитент санаты рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Жалпы сақтандыру резевтерінің сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1
Екінші деңгейдегі банк
1.1
екінші деңгейдегі банктің атауы
1.1.1
акциялары
1.1.2
борыштық бағалы қағаздары
1.1.3
банктегі салымдары
1.1.4
банктегі ақшасы
1.1.5
"кері репо" операциялары
2
Банктің үлестес тұлғалары
2.1
банктің үлестес тұлғасының атауы
2.1.1
акциялары
2.1.2
борыштық бағалы қағаздары
2.1.3
салымдары
2.1.4
ақшасы
2.1.5
"кері репо" операциялары
n.
Барлығы (1-n жолдар қосындысы)
Бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны ("кері РЕПО" операцияларын ескере отырып), Standard & Poor's (Стандарт энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар екінші деңгейдегі бір банктегі және осы банктің Нормативтердің 42-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үлестес тұлғаларындағы салымдар мен ақша (ӘН1-3):
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
Эмитент атауы
Эмитент рейтингі санаты
Баланс бойынша сомасы
Жалпы сақтандыру резевтерінің сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1
Екінші деңгейдегі банк
1.1
екінші деңгейдегі банктің атауы

Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические счета (НД4) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
2
Суммарный размер займов страхователям страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни" (НД5) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, имеющего рейтинг не ниже "A-" по международной шкале рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, (НД6) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
4
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо"), имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, имеющего рейтинг ниже "A-" по международной шкале рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, (НД 6-1) - не более 5 (пяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
5
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в ценные бумаги (с учетом операций "обратное репо") международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 39 Нормативов (НД7) – не более 20 (двадцати) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
6
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД8) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
7

Аффинирленген бағалы металдар мен металл шоттарына жиынтық орналастыру (ӘН4) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
2
Қызметін "өмірді сақтандыру" саласында жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтанушыларына берілген қарыздардың жиынтық мөлшері (ӘН5) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
3
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "A-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бағалы қағаздарға ("кері репо" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН6) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
4
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) рейтингтік агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "A-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бағалы қағаздарға ("кері репо" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН6-1) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 5 (бес) пайызынан аспайды
5
Нормативтердің 39-тармағында белгіленген тізбеге кіретін халықаралық қаржы ұйымының бағалы қағаздарына ("кері репо" операцияларын ескере отырып) инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН7) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды
6
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, Нормативтердің 38-тармағының 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН8) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
7

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, за вычетом резерва под обесценение (НД8-1) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
8
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резерва под обесценение (НД9) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
9
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 38 Нормативов, за вычетом резерва под обесценение (НД10) – не более 10 (десяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
10
Суммарная балансовая стоимость операций "РЕПО" – не превышает 35 (тридцати пяти) процентов от суммы общих страховых резервов, рассчитанных в соответствии с Требованиями к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре
Таблица 6. Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации и филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Наименование показателя
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Деньги – всего, в том числе:
Х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышавшей 1 (одного) процента от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования
100%
1.2
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, или зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана", находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящей таблицы
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящей таблицы
90%
1.5
деньги страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг, или зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана", находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
2
Вклады – всего, в том числе:
Х
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований: имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств; являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3
Долговые ценные бумаги (за исключением долговых ценных бумаг, являющихся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента) – всего, в том числе:
Х
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
100%
3.5
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи
90%
3.6
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные субъектами, отнесенными к малому или среднему предпринимательству согласно Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" либо "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и имеющие гарантию акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму" и (или) акционерного общества "Банк Развития Казахстана", сумма которой покрывает не менее 50 (пятидесяти) процентов номинальной стоимости данных негосударственных долговых ценных бумаг
95%
3.7
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям фондовой биржи для включения в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
60%
3.8
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
3.9
негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%

Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, ашық және интервалды инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН8-1) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
8
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН9) –Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
9
Құнсыздануға арналған резервті шегергенде, Нормативтердің 38-тармағының 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны (ӘН10) – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайды
10
"РЕПО" операцияларының жиынтық баланстық құны – Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес есептелген жалпы сақтандыру резервтері сомасының 35 (отыз бес) пайызынан аспайды
6-кесте. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының өтімділігі жоғары активтерінің жеткіліктілік нормативін есептеу
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлемі
Есептеу сомасы
1
2
3
4
5
1
Ақша – барлығы, оның ішінде:
Х
1.1
активтерін шегергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтері сомасының 1 (бір) пайызынан аспайтын сомада кассадағы ақша
100%
1.2
бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
1.3
осы кестенің 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
100%
1.4
осы кестенің 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
90%
1.5
бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі шоттарындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
2
Салымдар – барлығы, оның ішінде:
Х
2.1
осы банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылған жағдайда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100%
2.2
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар: Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар; Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерінде Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері болып табылады
100%
2.3
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ"-дан "kzBВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
90%
2.4
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразия Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
100%
2.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар (орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) – барлығы, оның ішінде:
Х
3.1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғанды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100%
3.2
қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстанның Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%
3.6
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес шағын немесе орта кәсіпкерлікке жатқызылған субъектілер шығарған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" не "Баламалы" алаңдарының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген және сомасы мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздардың номиналдық құнының кемінде 50 (елу) пайызын өтейтін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының және (немесе) "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының кепілдігі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
95%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізу үшін қор биржасының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
60%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитенттерінде бар) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100%
3.9
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы (эмитенттерінде бар) немесе басқа рейтингтік агенттіктерің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%

3.10
негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
100%
3.11
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3.12
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
3.13
долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
80%
3.14
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
100%
3.15
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
85%
3.16
негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
70%
4
Акции и депозитарные расписки (за исключением акций и депозитарных расписок, являющихся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента) – всего, в том числе:
Х
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активов которых являются данные акции
100%
4.3

3.10
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-" төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразия Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген борыштық бағалы қағаздар
100%
3.11
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
100%
3.12
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
90%
3.13
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық бағалы қағаздары
80%
3.14
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (эмитенттерінде бар) шет ел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
100%
3.15
шетелдік эмитенттердің (эмитентінің) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
85%
3.16
шетелдік эмитенттердің (эмитентінің) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
70%
4
Акциялар мен депозитарлық қолхаттар (орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын акциялар мен депозитарлық қолхаттарды қоспағанда) - барлығы, оның ішінде:
Х
4.1
негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.3

акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц – резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции, за исключением акций и депозитарных расписок, базовым активом которых являются данные акции, указанных в строке 4.4 настоящей таблицы
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в подраздел официального списка "Сегмент регионального рынка акций" фондовой биржи, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", допущенные к публичным торгам, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
85%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
60%
5
Иные ценные бумаги – всего, в том числе:
Х
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан или функционирующих на территории Международного финансового центра "Астана"
70%
5.2
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
90%
5.3
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Морнинстар (Morningstar)
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
90%
5.8
ценные бумаги, являющиеся предметом операции "обратного репо", заключенной с участием центрального контрагента
100%
6
Иные активы – всего, в том числе:
Х
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические счета
100%
6.2
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
100%
7
Итого высоколиквидных активов – ВА
8
Обязательства по операциям репо
9
Страховые резервы за минусом доли перестраховщика – СР
10
Норматив достаточности высоколиквидных активов
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о выполнении
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организацией и филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (индекс – 1 – PN_SO, периодичность – ежемесячная)

қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалардың акциялары немесе осы кестенің 4.4-жолында көрсетілген, базалық активі осы акциялар болып табылатын акциялар мен депозитарлық қолхаттарды қоспағанда, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасының резиденттері-заңды тұлғалардың акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Балама" алаңының "акциялар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының "Өңірлік акциялар нарығының сегменті" ресми тізімінің шағын бөліміне енгізілген, жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
4.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100%
4.6
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
85%
4.7
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шетелдік эмитенттердің акциялары және базалық активі осы акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттар
60%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
Х
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе олардың пайлар бойынша баға белгілеулері негізгі қор индексіне байланысты болатын Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds) пайлары
90%
5.3
Морнинстар (Morningstar) рейтингтік агенттігінің "3 жұлдыздан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes) пайлары
80%
5.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA"-дан төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
100%
5.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BB+"-тен "ВВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тен "kzA-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
5.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "B+"-тен "В-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzВВ-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
80%
5.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдарының Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "BВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
90%
5.8
орталық контрагенттің қатысуымен жасалған "кері репо" операциясының нысанасы болып табылатын бағалы қағаздар
100%
6
Өзге активтер – барлығы, оның ішінде:
Х
6.1
аффинирленген бағалы металдар және металл шоттары
100%
6.2
бағалы қағаздар эмитенттеріне бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде көзделген бағалы қағаздардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындайтын бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеуге қойылатын талаптар (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген)
100%
7
Өтімділігі жоғары активтердің жиынтығы – ӨЖА
8
Репо операциялары бойынша міндеттемелер
9
Қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері – СР
10
Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының және Қазақстан
Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" (индексі – 1 – PN_SO, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Для целей заполнения Формы, помимо рейтинговых оценок рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), под рейтинговыми оценками других рейтинговых агентств признаются оценки агентств Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch), Эй. Эм. Бэст (A.M. Best) и Морнинстар (Morningstar), а также их дочерних рейтинговых организаций в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794) (далее – Постановление № 304).
5. По Таблице 1:
1) в строке 1 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности;
2) в строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 и 1.8 указываются значения для расчета норматива достаточности маржи платежеспособности;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары Нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша, ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен және пайызбен (үтірден кейін екінші таңбаға дейін) толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру мақсатында "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 304 қаулы) сәйкес Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) рейтингтік агенттігінің рейтингтік бағаларынан басқа, басқа рейтингтік агенттіктердің рейтингтік бағалары ретінде Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch), Эй. Эм. Бэст (A.M. Best) и Морнинстар (Morningstar), сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының бағалары танылады.
5. 1-кесте бойынша:
1) 1-жолда төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі;
2) 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 және 1.8-жолдарда төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін есептеу мәндері көрсетіледі;

3) в строке 16 указывается информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов ("да" или "нет"). Норматив достаточности высоколиквидных активов составляет не менее 1 (единицы). В случае несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией норматива достаточности высоколиквидных активов, значение норматива ставится "нет".
6. При увеличении минимального размера маржи платежеспособности на сумму страховых премий, передаваемых (переданных) в перестрахование страховым (перестраховочным) организациям-резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам перестрахования при заполнении Таблицы 2 используется минимальный рейтинг из имеющихся рейтинговых оценок по международной или национальной шкале рейтинговых агентств Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch) и Эй. Эм. Бэст (А.М. Best), а также их дочерних рейтинговых организаций в соответствии с Постановлением № 304.
В Таблице 2 указываются:
договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-нерезидентами Республики Казахстан, за исключением перестраховщиков стран-участниц Договора о Евразийском экономическом союзе, ратифицированного Законом Республики Казахстан "О ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе" (далее – Договор о ЕАЭС);
договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-резидентами Республики Казахстан;
договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-стран-участниц Договора о ЕАЭС;
договоры перестрахования, заключенные в рамках участия в страховом (перестраховочном) пуле, образованном не менее, чем тремя страховыми организациями-нерезидентами Республики Казахстан, зарегистрированными в разных государствах (странах);
договоры перестрахования, заключенные с перестраховщиками-участниками Международного финансового центра "Астана".
7. По Таблице 3:
1) в строке 1000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом премий";
2) в строке 2110 указывается сумма страховых выплат, начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года, согласно значениям строк 2111, 2112 и 2113;
3) в строках 2210, 2310 и 2320 указывается сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков;
4) в строке 2000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом выплат";
5) в строке 3000 указывается наибольшая величина из значений, указанных в строках 1000 и 2000;
6) в строке 9000 указывается минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период;

3) 16-жолда өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің орындалу туралы ақпарат көрсетіледі ("иә" немесе "жоқ"). Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі кемінде 1 (бір) болады. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ішінде өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін сақтамаған жағдайда нормативтің мәніне "жоқ" деп қойылады.
6. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін қолданыстағы қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берілетін (берілген) сақтандыру сыйлықақылары сомасына ұлғайтылған кезде 2-кестені толтырғанда №304 қаулыға сәйкес Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch) и Эй. Эм. Бэст (А.М. Best) рейтингтік агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының халықаралық немесе ұлттық шкаласы бойынша бар рейтингтік бағаларынан ең төменгі рейтингі пайдаланылады.
2-кестеде:
"Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – ЕАЭО туралы шарт) қатысушы елдердің қайта сақтандырушыларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-қайта сақтандырушыларымен жасалған қайта сақтандыру шарттары;
Қазақстан Республикасының резиденттері-қайта сақтандырушылармен жасалған қайта сақтандыру шарттары;
ЕАЭО туралы шартқа қатысушы елдердің қайта сақтандырушыларымен жасалған қайта сақтандыру шарттары;
әр түрлі мемлекеттерде (елдерде) тіркелген кемінде үш Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру ұйымы құрған сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысу шеңберінде жасалған қайта сақтандыру шарттары;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы-қайта сақтандырушылармен жасалған қайта сақтандыру шарттары көрсетіледі.
7. 3-кесте бойынша:
1) 1000-жолда төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің "сыйлықақылар әдісімен" есептелген мәні көрсетіледі;
2) 2110-жолда 2111, 2112 және 2113-жолдардың мәндеріне сәйкес алдыңғы 3 (үш) қаржы жылы үшін есептелген сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі;
3) 2210, 2310 және 2320-жолдарда мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар резервінің сомасы көрсетіледі;
4) 2000-жолда төлем қабілеттілігі маржасының "төлемдер әдісімен" есептелген ең төменгі мәні көрсетіледі;
5) 3000-жолда 1000 және 2000-жолдарда көрсетілген мәндердің ең жоғары шамасы көрсетіледі;
6) 9000-жолда есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері көрсетіледі;

7) в строке 500 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/строка 400).
8. По Таблице 4:
1) в строке 1000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни, за исключением класса страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы" и "аннуитетное страхование, за исключением класса пенсионное аннуитетное страхование";
2) в строке 3000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности по данным классам страхования;
3) в строке 8000 указывается минимальный размер маржи платежеспособности;
4) в строке 500 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/ строка 400).
9. По Таблице 5:
1) при соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленным в Таблице 5, категория финансового инструмента устанавливается страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно;
2) в графе 4 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода;
3) в строке 12000 указывается сумма активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности страховой (перестраховочной) организации, рассчитанная в соответствии с пунктом 34 Нормативов;
4) в строке 13000 указывается сумма страховых резервов страховой (перестраховочной) организации за минусом доли перестраховщика;
5) в строке 15000 указывается фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности, соответствующая требованиям пункта 33 Нормативов.
10. По Таблице 6:
1) при соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленных в Таблице 6, категория финансового инструмента устанавливается страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно;
2) в графе 3 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода;
3) в строке 9 указывается сумма страховых резервов страховой (перестраховочной) организации за минусом доли перестраховщика;
4) в строке 10 указывается норматив достаточности высоколиквидных активов, равный отношению высоколиквидных активов страховой (перестраховочной) организации (за вычетом обязательств по операциям репо) к страховым резервам за минусом доли перестраховщика.
Приложение 2
к Правилам представления
отчетности о выполнении
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организацией, страховой
группой, исламской страховой
(перестраховочной)
организацией, филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
филиалами исламских
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2 – RNR-SO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Класс страхования
Доля чистых страховых премий
Чистые страховые выплаты
Сумма расходов страховщика по урегулированию страховых убытков
1
2
3
4
5
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

7) 500-жолда нақты төлем қабілеттілігі маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
8. 4-кесте бойынша:
1) 1000-жолда "мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру сыныбын қоспағанда, өмірді сақтандыру" және "зейнетақы аннуитеттік сақтандыру сыныбын қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі;
2) 3000-жолда сақтандырудың осы сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі;
3) 8000-жолда төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері көрсетіледі;
4) 500-жолда нақты төлем қабілеттілігі маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
9. 5-кесте бойынша:
1) 5-кестеде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, қаржы құралының санатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы дербес белгілейді;
2) 4-бағанда есепті кезеңнің соңындағы күнтізбелік күнгі жағдай бойынша баланстық құны көрсетіледі;
3) 12000-жолда Нормативтердің 34-тармағына сәйкес есептелген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып активтер сомасы көрсетіледі;
4) 13000-жолда қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі;
5) 15000-жолда Нормативтердің 33-тармағының талаптарына сәйкес келетін активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, есептелген нақты төлем қабілеттілігінің маржасы көрсетіледі.
10. 6-кесте бойынша:
1) 6-кестеде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, қаржы құралының санатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы дербес белгілейді;
2) 3-бағанда есепті кезеңнің соңындағы күнтізбелік күнгі жағдай бойынша баланстық құны көрсетіледі;
3) 9-жолда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі;
4) 10-жолда қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтеріне өтімділігі жоғары активтердің қатынасына тең өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі (репо операциялары бойынша міндеттемелерді шегергенде) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 85
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру тобының,
исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының және
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы
есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2 – RNR-SO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Таза сақтандыру сыйлықақысының үлесі
Таза сақтандыру төлемдері
Сақтандырушының сақтандыру шығынын реттеу бойынша шығысының сомасы
1
2
3
4
5
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.19
титульное страхование
3.20
страхование судебных расходов
3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Чистые подписанные страховые премии
Изменение резерва незаработанных премий без учета доли перестраховщика
Изменение резервов убытков без учета доли перестраховщика
Резерв непредвиденных рисков
6
7
8
9
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о расчете резерва
непредвиденных рисков
страховой (перестраховочной)
организацией и филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (индекс – 2 – RNR-SO, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.

осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.19
титулдық сақтандыру
3.20
сот шығысын сақтандыру
3.21
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Таза қол қойылған сақтандыру сыйлықақысы
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің өзгеруі
Қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығын резервінің өзгеруі
Күтілмеген тәуекелдер резерві
6
7
8
9
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының және
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының күтілмеген
тәуекелдер резервін есептеуі
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" (индексі – 2 – RNR-SO, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен және пайызбен (үтірден кейінгі екінші таңбаға дейін) толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется по каждому классу страхования, за исключением классов страхования в строках 1.8.1, 1.8.2, 2.1, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4.
5. В графе 3 указывается доля чистых страховых премий по действующим договорам страхования по классу страхования в общем объеме чистых страховых премий по действующим договорам страхования на отчетную дату.
6. В графах 4, 5, 6, 7 и 8 указываются данные за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих отчетной дате.
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности о выполнении
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организацией, страховой
группой, исламской страховой
(перестраховочной)
организацией, филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
и филиалами исламских
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о расчете стабилизационного резерва страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3 – SR-SO
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: страховая (перестраховочная) организация, филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Класс страхования
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за первый финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за второй финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за третий финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за четвертый финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика за пятый финансовый год
1
2
3
4
5
6
7
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан 1.8.1, 1.8.2, 2.1, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4-жолдардағы сақтандыру сыныптарын қоспағанда, сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
5. 3-бағанда есепті күні қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақысының жалпы көлеміндегі сақтандыру сыныбы бойынша қолданыстағы сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақысының үлесі көрсетіледі.
6. 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда есепті күннің алдындағы соңғы 12 (он екі) айдағы деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 85
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру
тобының, исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және Қазақстан
Республикасының бейрезидент-
исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы
есептілікті ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3– SR-SO
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) ақпаннан кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру сыныбы
Бірінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Екінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Үшінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Төртінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Бесінші қаржы жылындағы қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
1
2
3
4
5
6
7
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

3.21
иные виды (классы) страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика
Среднеквадратическое отклонение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика
Сумма чистых заработанных страховых премий за последний финансовый год
Стабилизационный резерв за предыдущий финансовый год
Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика за вычетом средней величины коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика
Стабилизационный резерв на отчетную дату
8
9
10
11
12
13
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель______________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете стабилизационного резерва страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о расчете
стабилизационного резерва
страховой (перестраховочной)
организацией и филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о расчете стабилизационного резерва страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (индекс – 3 – SR-SO, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете стабилизационного резерва страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежегодно страховой (перестраховочной) организацией и филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.

3.21
сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа мәні
Қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа квадраттық ауытқуы
Соңғы қаржы жылындағы таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақысының сомасы
Алдыңғы қаржы жылындағы тұрақтандыру резерві
Қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа шамасын шегергенде, қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициенті
Есепті күнгі тұрақтандыру резерві
8
9
10
11
12
13
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы ____________________________ _____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының және
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының тұрақтандыру
резервін есептеуі туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" (индексі – 3 – SR-SO, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары жыл сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В Форме стабилизационный резерв рассчитывается в соответствие с параграфом 2 главы 7 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794).
5. Форма заполняется по каждому классу страхования, за исключением всех классов "добровольное личное страхование" и договоров "аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", "предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности о выполнении
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организацией, страховой
группой, исламской страховой
(перестраховочной)
организацией, филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
филиалами исламских
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4 – SGMP
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: родительская организация страховой группы
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежеквартально, не позднее 1 (первого) числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом;
за четвертый квартал истекшего года, не позднее 1 (первого) апреля года, следующего за отчетным кварталом.
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименования участников страховой группы
Сумма
1
2
3
1

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанда тұрақтандыру резерві "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген) белгіленген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелерінің 7-тарауы 2-параграфына сәйкес есептеледі.
5. Нысан барлық "ерікті жеке сақтандыру" сыныптарын және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру", "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын зейнетақыға дейінгі аннуитеттік сақтандыру" шарттарын қоспағанда, сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 85
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру
тобының, исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және Қазақстан
Республикасының бейрезидент-
исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы
есептілікті ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындау туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4 – SGMP
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сақтандыру тобының бас ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 1 (бірінші) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
есепті тоқсаннан кейінгі жылғы 1 (бірінші) сәуірден кешіктірмей, өткен жылғы төртінші тоқсан үшін.
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Сақтандыру тобы қатысушыларының атауы
Сумма
1
2
3
1

Норматив достаточности маржи платежеспособности страховой группы (3 / 4)
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы"
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о выполнении
норматива достаточности маржи
платежеспособности
страховой группы"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы" (индекс – 4 – SGMP, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении норматива достаточности маржи платежеспособности страховой группы" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально родительской организацией страховой группы. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется в соответствии с требованиями пунктов 59, 60, 61, 62, 63, 64 и 65 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями страховых (перестраховочных) организаций или страховых холдингов акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, перечня облигаций международных финансовых организаций, приобретаемых страховыми холдингами, минимального требуемого рейтинга для облигаций, приобретаемых страховыми холдингами, и перечня рейтинговых агентств, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14794).

Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі (3 / 4)
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Сақтандыру тобының төлем
қабілеттілігі маржасының
жеткіліктілік нормативін
орындау туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындау туралы есеп" (индексі – 4 – SGMP, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативін орындау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды сақтандыру тобының бас ұйымы тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының немесе сақтандыру холдингтерінің еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сақтандыру холдингтері сатып алатын халықаралық қаржы ұйымдары облигацияларының тізбесін, сақтандыру холдингтері сатып алатын облигациялар үшін талап етілетін ең төмен рейтингті және рейтингтік агенттіктердің тізбесін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14794 болып тіркелген белгіленген) Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 59, 60, 61, 62, 63, 64 және 65-тармақтарының талаптарына сәйкес толтырылады.

5. В строке 1 графы 3 указывается сумма фактической маржи платежеспособности страховой группы.
6. В строке 4 графы 3 указывается сумма минимального размера маржи платежеспособности страховой группы.
7. В строке 5 графы 3 указывается норматив достаточности маржи платежеспособности страховой группы равный отношению фактической маржи платежеспособности страховой группы за вычетом инвестиций к минимальному размеру маржи платежеспособности страховой группы.
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности о выполнении
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организацией, страховой
группой, исламской страховой
(перестраховочной)
организацией, филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
филиалами исламских
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5 – PN_ISO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: исламская страховая (перестраховочная) организация, филиалы исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Наименование норматива
Значение показателя
1
2
3
1

5. 3-бағанның 1-жолында сақтандыру тобының нақты төлем қабілеттілігі маржасының сомасы көрсетіледі.
6. 3-бағанның 4-жолында сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің сомасы көрсетіледі.
7. 3-бағанның 5-жолында сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшеріне инвестицияларды шегергенде сақтандыру тобының нақты төлем қабілеттілігі маржасының қатынасына тең сақтандыру тобының төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 85
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру
тобының, исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және Қазақстан
Республикасының бейрезидент-
исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы
есептілікті ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5 – PN_ISO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы мәліметтер
Нормативтің атауы
Көрсеткіш мәні
1
2
3
1

Норматив достаточности маржи платежеспособности (1.1/1.2)
1.1
Фактическая маржа платежеспособности (1.3 + 1.4 или 1.8 наименьшая величина) (в тысячах тенге)
1.2
Минимальный размер маржи платежеспособности ("400") (в тысячах тенге)
1.3
Промежуточный итог расчета фактической маржи платежеспособности ("100") (в тысячах тенге)
1.4
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности ("200") (в тысячах тенге)
1.5
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности ("12000") (в тысячах тенге)
1.6
Страховые резервы за минусом доли исламского перестраховщика ("13000") (в тысячах тенге)
1.7
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов ("14000") (в тысячах тенге)
1.8
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности (1.5 - 1.6 - 1.7) (в тысячах тенге)
2
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка, соответствующим требованиям подпункта 1) пункта 37 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 14 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18293) (далее – Нормативы) – не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
3
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка, соответствующим требованиям подпункта 2) пункта 37 Нормативов, – не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
4

Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі (1.1/1.2)
1.1
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы (1.3 + 1.4 немесе 1.8 ең төмен шама) (мың теңгемен)
1.2
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("400") (мың теңгемен)
1.3
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеудің аралық қорытындысы ("100") (мың теңгемен)
1.4
Нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеуге енгізілетін сома ("200") (мың теңгемен)
1.5
Сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып, активтердің жиынтығы ("12000") (мың теңгемен)
1.6
Исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері ("13000") (мың теңгемен)
1.7
Сақтандыру резервтерінің сомасын қоспағанда, міндеттемелер ("14000") (мың теңгемен)
1.8
Активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша сыныпталуын ескере отырып есептелген төлем қабілеттілігінің нақты маржасы (1.5 - 1.6 - 1.7) (мың теңгемен)
2
"Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сондай-ақ исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 14 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18293 болып тіркелген) белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің (бұдан әрі – Нормативтер) 37-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бір екінші деңгейдегі банктегі және осы банктің үлестес тұлғаларындағы исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны - Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 20 (жиырма) пайыздан көп емес (пайызбен)
3
Нормативтердің 37-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бір екінші деңгейдегі банктегі және банктің үлестес тұлғаларындағы исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 15 (он бес) пайыздан көп емес (пайызбен)
4

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лиц данного банка, соответствующим требованиям подпункта 3) пункта 37 Нормативов, – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
5
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги и деньги в одном юридическом лице, не являющимся банком второго уровня, и аффилированных лицах данного юридического лица – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
6
Суммарное размещение в аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты на срок не более 12 (двенадцати) месяцев – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
7
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральным правительством иностранного государства, – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
8
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги международной финансовой организации, которая входит в перечень, установленный пунктом 35 Нормативов, – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
9
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи, соответствующие требованиям подпунктов 23) и 24) пункта 34 Нормативов, – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
10
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов – не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
11
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
12
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 34 Нормативов – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов (в процентах)
13
Информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов ("да" или "нет")
Таблица 2. Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности исламской страховой (перестраховочной) организации и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
(в тысячах тенге)
Наименование исламской перестраховочной организации
Рейтинговая оценка исламского перестраховщика по международной или национальной шкале (норматив достаточности маржи платежеспособности)
Объем обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам исламского перестрахования, всего
Процент от объема обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование по действующим договорам исламского перестрахования

Нормативтердің 37-тармағы 3) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банктегі және банктің үлестес тұлғаларындағы исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
5
Екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын бір заңды тұлғадағы және осы заңды тұлғаның үлестес тұлғаларындағы исламдық бағалы қағаздарға және ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
6
Аффинирленген бағалы металдарға және металл депозиттеріне күнтізбелік 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімге жиынтық орналастыру – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
7
Шет мемлекеттің орталық үкіметі шығарған, мемлекеттік мәртебесі бар исламдық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
8
Нормативтердің 35-тармағында белгіленген тізбеге кіретін халықаралық қаржы ұйымының исламдық бағалы қағаздарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
9
Нормативтердің 34-тармағы 23) және 24) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін пайларға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
10
Ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 5 (бес) пайыздан көп емес (пайызбен)
11
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
12
Нормативтердің 34-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес (пайызбен)
13
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін орындау туралы ақпарат ("иә" немесе "жоқ")
2-кесте. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің ұлғаю сомасы
(мың теңгемен)
Исламдық қайта сақтандыру ұйымының атауы
Халықаралық немесе ұлттық шкала бойынша исламдық қайта сақтандырушының рейтингтік бағасы (төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілік нормативі)
Қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемі, барлығы
Қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемінен пайыз

1200
Совокупные страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "1100" ≥ "1200", тогда "1100"; если "1100" "1200", тогда "1200")
1010
Промежуточный итог А:
(если "1010" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" - 3 500 000) х 0,16); если "1010" 3 500 000, тогда "1010" х 0,18)
1020
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец предыдущего финансового года
1311
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1312
Совокупные страховые выплаты за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых выплатах, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1313
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Совокупные страховые выплаты, начисленные за предыдущий финансовый год
1321
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
1322
Совокупные страховые выплаты, начисленные на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
1323
Поправочный коэффициент (если "1310" / "1320" > 0,5, тогда "1310" / "1320"; если "1310" / "1320" ≤ 0,5, тогда 0,5)
1300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом премий") ("1020" х "1300")
1000
Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" (в тысячах тенге)
Совокупные страховые выплаты
начисленные за предыдущие 3 (три) финансовых года (с учетом требований подпункта 2) пункта 13 Нормативов ("2111" + "2112" + "2113")
2110
начисленные на конец предыдущего финансового года
2111
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2112
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2113
начисленные за предыдущие 7 (семь) финансовых лет для исламских страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) ("2121" +... + "2127"):

1200
Исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақысы немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақысы (егер "1100" ≥ "1200" болса, онда "1100"; егер "1100" "1200" болса, онда "1200")
1010
А аралық қорытындысы: (егер "1010" > 3 500 000 болса, онда (3 500 000 х 0,18 + ("1010" - 3 500 000) х 0,16); егер "1010" 3 500 000 болса, онда "1010" х 0,18)
1020
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1311" + "1312" + "1313")
1310
Алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1311
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген, сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1312
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген сақтандыру төлемдеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі шегерілген жиынтық сақтандыру төлемдері
1313
Алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері ("1321" + "1322" + "1323")
1320
Алдыңғы қаржы жылы үшін есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1321
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1322
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңына есептелген жиынтық сақтандыру төлемдері
1323
Түзету коэффициенті (егер "1310" / "1320" > 0,5 болса, онда "1310" / "1320"; егер "1310" / "1320" ≤ 0,5 болса, онда 0,5)
1300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("сыйлықақылар әдісімен") ("1020" х "1300")
1000
"Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу (мың теңгемен)
Жиынтық сақтандыру төлемдері
алдыңғы 3 (үш) қаржы жылына есептелген (Нормативтердің 13-тармағы 2) тармақшасының талаптарын ескере отырып ("2111" + "2112" + "2113")
2110
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2111
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2112
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жылдың соңына есептелген
2113
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта) ұйымдары үшін алдыңғы 7 (жеті) қаржы жылына есептелген ("2121" +... + "2127"):

2120
начисленные на конец предыдущего финансового года
2121
начисленные на конец года, за 1 (один) год, предшествующий предыдущему финансовому году
2122
начисленные на конец года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2123
начисленные на конец года, за 3 (три) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2124
начисленные на конец года, за 4 (четыре) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2125
начисленные на конец года, за 5 (пять) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2126
начисленные на конец года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году
2127
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец предыдущего финансового года
2210
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 2 (два) года, предшествующие предыдущему финансовому году
2310
Сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков на конец финансового года, за 6 (шесть) лет, предшествующих предыдущему финансовому году (для исламских страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона)
2320
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310"))
2030
Совокупные страховые выплаты для дальнейшего расчета (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320")), для исламских страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих страхование рисков, указанных в подпунктах 13) и 14) пункта 3 статьи 6 Закона
2031
Минимальный размер маржи платежеспособности ("методом выплат"):
(если "2030" > 2 500 000, тогда ((2 500 000 х 0,26 + ("2030" – 2 500 000) х 0,23) х "1300"); если "2030" 2 500 000, тогда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
Минимальный размер маржи платежеспособности
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1000" или "2000", наибольшая величина)
3000
Сумма увеличения минимального размера маржи платежеспособности по договорам исламского страхования (перестрахования), указанным в пункте 14 Нормативов
3010
Откорректированный минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("3000" + "3010")
3100
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год
4100
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли исламского перестраховщика на конец предыдущего финансового года
4010
Резерв заявленных, но неурегулированных убытков за минусом доли исламского перестраховщика на начало предыдущего финансового года
4020
Минимальный размер маржи платежеспособности за предыдущий финансовый год, откорректированный на коэффициент резерва (если "4010" / "4020" > 1, тогда "4100", если "4010" / "4020" 1, тогда "4100" х ("4010" / "4020"))

2120
алдыңғы қаржы жылының соңына есептелген
2121
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 1 (бір) жылдағы, жыл соңына есептелген
2122
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, жыл соңына есептелген
2123
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 3 (үш) жылдағы, жыл соңына есептелген
2124
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 4 (төрт) жылдағы, жыл соңына есептелген
2125
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 5 (бес) жылдағы, жыл соңына есептелген
2126
алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылдағы, жыл соңына есептелген
2127
Алдыңғы қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резервінің сомасы
2210
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 2 (екі) жылдағы, қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резервінің сомасы
2310
Алдыңғы қаржы жылының алдындағы 6 (алты) жылдағы, қаржы жылының соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резервінің сомасы (Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін)
2320
Одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/3 х ("2110" + "2210" - "2310"))
2030
Заңның 6-бабы 3-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көрсетілген тәуекелдерді сақтандыруды жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін одан әрі есептеуге арналған жиынтық сақтандыру төлемдері (1/7 х ("2120" + "2210" - "2320"))
2031
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("төлемдер әдісімен"):
(егер "2030" > 2 500 000 болса, онда ((2 500 000 х 0,26 + ("2030" - 2 500 000) х 0,23) х "1300"); егер "2030" < 2 500 000 болса, онда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1000" немесе "2000", ең жоғары шама)
3000
Нормативтердің 14-тармағында көрсетілген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін ұлғайту сомасы
3010
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының түзетілген ең төменгі мөлшері ("3000" + "3010")
3100
Алдыңғы қаржы жылындағы төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері
4100
Алдыңғы қаржы жылының соңында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резерві
4010
Алдыңғы қаржы жылының басында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегере отырып мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын резерві
4020
Алдыңғы қаржы жылындағы резерв коэффициентіне түзетілген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері (егер "4010" / "4020" > 1 болса, онда "4100", егер "4010" / "4020" 1 болса, онда "4100" х ("4010" / "4020"))

4000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности (если "4000" ≤ "3100", тогда "3100", если "4000" > "3100", тогда "4000")
5000
Минимальный размер гарантийного фонда
6000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности ("5000" + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией)
7000
Минимальный размер гарантийного фонда ("6000" + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией)
8000
Минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период ("7000" или "8000", наибольшая величина)
9000
Расчет фактической маржи платежеспособности для исламских страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "общее страхование"
Оплаченный уставный капитал для исламской страховой (перестраховочной) организации
111
Нераспределенный доход предыдущих периодов
112
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
113
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десять) процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
114
Непокрытый убыток предыдущих лет
115
Непокрытый убыток отчетного периода
116
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
117
Промежуточный итог А ("111" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118")
118
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
119
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
100
Промежуточный итог Б ("201" + "202")
201
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
202
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
203
Минимальный размер маржи платежеспособности ("9000")
211
Норматив достаточности маржи платежеспособности ("300" / "400")
200
Оплаченный уставный капитал для исламской страховой (перестраховочной) организации
300
Нераспределенный доход предыдущих периодов
400
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв

4000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері (егер "4000" ≤ "3100" болса, онда "3100", егер "4000" > "3100" болса, онда "4000")
5000
Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері
6000
Есептелген төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері (5000 + осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
7000
Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері ("6000" + осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
8000
Есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("7000" немесе "8000", ең жоғары шама)
9000
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
111
Алдыңғы кезеңдердің бөлінбеген кірісі
112
Резервтік капитал, Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
113
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер (жинақталған амортизацияны есептегендегі өзіндік құны және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде)
114
Алдыңғы жылдардағы өтелмеген шығын
115
Есепті кезеңдегі өтелмеген шығын
116
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
117
А аралық жиынтығы ("111" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118")
118
Өтеу мерзімі белгіленген реттелген борыш
119
Өтеу мерзімі белгіленбеген реттелген борыш
100
Б аралық жиынтығы ("201" + "202")
201
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
(егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама) болса, онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама);
егер "211" 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама) болса, онда "211"
202
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
203
Төлем қабілеттілігін маржасының ең төменгі мөлшері ("9000")
211
Төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі ("300" / "400")
200
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғылық капитал
300
Алдыңғы кезеңдердің бөлінбеген кірісі
400
Резервтік капитал, Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві

500
Таблица 4. Расчет минимального размера маржи платежеспособности для исламской страховой (перестраховочной) организации и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющих исламскую страховую деятельность по отрасли "страхование жизни"
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма
1
2
3
Для классов "страхование жизни", "аннуитетное страхование", "страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы", "пенсионное аннуитетное страхование"
Договоры исламского страхования жизни на случай смерти
Совокупный капитал под риском по договорам исламского страхования жизни на случай смерти (сроком до 3 (трех) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1113" - "1111")
1110
Сумма сформированных страховых резервов
1111
Доля исламского перестраховщика в страховых резервах
1112
Совокупная страховая сумма по договорам исламского страхования жизни на случай смерти
1113
Доля исламского перестраховщика в страховой сумме
1114
Совокупный капитал под риском по договорам исламского страхования жизни на случай смерти (сроком от 3 (трех) до 5 (пяти) лет), по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1123" - "1121")
1120
Сумма сформированных страховых резервов
1121
Доля исламского перестраховщика в страховых резервах
1122
Совокупная страховая сумма по договорам исламского страхования жизни на случай смерти
1123
Доля исламского перестраховщика в страховой сумме
1124
Совокупный капитал под риском по остальным договорам исламского страхования жизни на случай смерти, по которым капитал под риском не является отрицательным значением ("1133" - "1131")
1130
Сумма сформированных страховых резервов
1131
Доля исламского перестраховщика в страховых резервах
1132
Совокупная страховая сумма по договорам исламского страхования жизни на случай смерти
1133
Доля исламского перестраховщика в страховой сумме
1134
Капитал под риском по договорам исламского страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Капитал под риском по договорам исламского страхования жизни на случай смерти, заключенным за предыдущий финансовый год, за вычетом доли исламского перестраховщика ("1140" + "1112" - "1114" + "1122" - "1124" + "1132" - "1134")
1150
Поправочный коэффициент (если "1150" / "1140" > 0,5, тогда "1150" / "1140"; если "1150" / "1140" ≤ 0,5, тогда 0,5)
1160
Минимальный размер маржи платежеспособности по договорам исламского страхования жизни на случай смерти ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160"))

500
4-кесте. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыратын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Сомасы
1
2
3
"Өмірді сақтандыру", "аннуитеттік сақтандыру", "мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру", "зейнетақы аннуитетін сақтандыру" сыныптары үшін
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын, қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары (3 (үш) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1113" - "1111")
1110
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1111
Сақтандыру резервтеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1112
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1113
Исламдық қайта сақтандырушының сақтандыру сомасындағы үлесі
1114
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын, қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары (3 (үш) жылдан бастап 5 (бес) жылға дейінгі мерзіммен) бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1123" - "1121")
1120
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1121
Сақтандыру резервтеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1122
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1123
Сақтандыру сомасындағы исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1124
Тәуекелді капитал теріс мәнді болып табылмайтын, қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандырудың қалған шарттары бойынша жиынтық тәуекелді капитал ("1133" - "1131")
1130
Қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1131
Сақтандыру резервтеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1132
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша жиынтық сақтандыру сомасы
1133
Сақтандыру сомасындағы исламдық қайта сақтандырушының үлесі
1134
Алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша тәуекелді капитал ("1110" + "1120" + "1130")
1140
Исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, алдыңғы қаржы жылында жасалған қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша тәуекелді капитал ("1140" + "1112" - "1114" + "1122" - "1124" + "1132" - "1134")
1150
Түзету коэффициенті (егер "1150" / "1140" > 0,5 болса, онда "1150" / "1140"; егер "1150" / "1140" < 0,5 болса, онда 0,5)
1160
Қайтыс болған жағдайда өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1110" х 0,001 + "1120" х 0,0015 + "1130" х 0,003) х "1160"))

1170
Прочие договоры исламского страхования жизни
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по исламским договорам пенсионного аннуитета
1210
Сумма сформированных страховых резервов на конец предыдущего финансового года по иным договорам исламского страхования
1211
Сумма сформированных страховых резервов для расчета ("1210" х соответствующий размер процента, установленного пунктом 21 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов +"1211" х 0,04)
1220
Сумма сформированных страховых резервов за вычетом доли исламского перестраховщика в страховых резервах на конец предыдущего финансового года
1230
Поправочный коэффициент (если "1230" / ("1210+1211") > 0,85, тогда "1230" / ("1210+1211"), если "1230" / ("1210+1211") ≤ 0,85, тогда 0,85)
1240
Минимальный размер маржи платежеспособности по прочим договорам исламского страхования жизни ("1220" х "1240")
1200
Минимальный размер маржи платежеспособности ("1170" + "1200")
1000
Для классов "страхование от несчастных случаев", "страхование на случай болезни" и "обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей"
Страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего (с учетом требований части второй пункта 22 Нормативов)
3110
Сумма расходов по выплате вознаграждения исламской страховой (перестраховочной) организации за управление исламским страховым фондом за предыдущий финансовый год
3120
Откорректированные страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год ("3110" - "3120")
3140
Заработанные страховые премии по договорам исламского страхования и перестрахования за предыдущий финансовый год, всего
3150
Откорректированные совокупные заработанные страховые премии за предыдущий финансовый год ("3150" - "3120")
3160
Совокупные страховые премии, принятые по договорам исламского страхования и перестрахования, или совокупные заработанные страховые премии для дальнейшего расчета (если "3140" ≥ "3160", тогда "3140"; если "3140" "3160", тогда "3160")
3100
Промежуточный итог А:
(если "3100" > 3 500 000, тогда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" - 3 500 000) х 0,16); если "3100" 3 500 000, тогда "3100" х 0,18)

1170
Басқа да өмірді исламдық сақтандыру шарттары
Зейнетақы аннуитетінің исламдық шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1210
Өзге исламдық сақтандыру шарттары бойынша алдыңғы қаржы жылының соңына қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1211
Есептеу үшін қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы:
("1210" х Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерінің және оларды есептеу әдістемелерінің 21-тармағында белгіленген пайыздың тиісті мөлшері +"1211" х 0,04)
1220
Алдыңғы қаржы жылының соңындағы сақтандыру резервтеріндегі исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегеріп қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің сомасы
1230
Түзету коэффициенті (егер "1230" / ("1210+1211") > 0,85 болса, онда "1230" / ("1210+1211"), егер "1230" / ("1210+1211") < 0,85 болса, онда 0,85)
1240
Басқа да өмірді исламдық сақтандыру шарттары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1220" х "1240")
1200
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("1170" + "1200")
1000
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру", "ауырған жағдайдан сақтандыру" және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру" сыныптары үшін
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақылары, барлығы (Нормативтердің 22-тармағы екінші бөлігінің талаптарын ескере отырып)
3110
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру қорын басқару үшін исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сыйақы төлеу бойынша шығыс сомасы
3120
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған, түзетілген сақтандыру сыйлықақылары ("3110" - "3120")
3140
Алдыңғы қаржы жылындағы исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары, барлығы
3150
Алдыңғы қаржы жылындағы түзетілген жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары ("3150" - "3120")
3160
Исламдық сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша қабылданған жиынтық сақтандыру сыйлықақылары немесе одан әрі есептеуге арналған жиынтық еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары (егер "3140" ≥ "3160" болса, онда "3140"; егер "3140" < "3160" болса, онда "3160")
3100
А аралық жиынтығы:
(егер "3100" > 3 500 000 болса, онда (3 500 000 х 0,18 + ("3100" - 3 500 000) х 0,16); егер "3100" < 3 500 000 болса, онда "3100" х 0,18)

5000
Рассчитанный минимальный размер маржи платежеспособности ("4000" + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией)
6000
Минимальный размер гарантийного фонда ("5000" + часть суммы обязательств, передаваемых в перестрахование, рассчитанных в соответствии с таблицей 2 настоящего Отчета о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией)
7000
Минимальный размер маржи платежеспособности ("6000" или "7000", наибольшая величина)
8000
Расчет фактической маржи платежеспособности для страховых (перестраховочных) организаций по отрасли "страхование жизни"
Оплаченный уставный капитал для исламской страховой (перестраховочной) организации
111
Нераспределенный доход предыдущих периодов
113
Резервный капитал, Резерв непредвиденных рисков и Стабилизационный резерв
114
Нематериальные активы, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
115
Непокрытый убыток предыдущих лет
116
Непокрытый убыток отчетного периода
117
Инвестиции в уставный капитал других юридических лиц
118
Промежуточный итог А ("111" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118")
100
Субординированный долг с фиксированным сроком погашения
201
Субординированный долг без фиксированного срока погашения
202
Промежуточный итог Б ("201" + "202")
211
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи платежеспособности:
если "211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина);
если "211" ≤ 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211"
200
Фактическая маржа платежеспособности ("100" + "200" или "15000", наименьшая величина)
300
Минимальный размер маржи платежеспособности ("8000")
400
Норматив достаточности маржи платежеспособности ("300" / "400")
500
Таблица 5. Расчет активов исламской страховой (перестраховочной) организации и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан с учетом их классификации по качеству и ликвидности
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Код строки
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
6
1
Деньги – всего, в том числе:
11110
х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышающей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования

5000
Төлем қабілеттілігі маржасының есептелген ең төменгі мөлшері ("4000" + осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
6000
Кепілдік беру қорының ең төменгі мөлшері ("5000" + осы Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептің 2-кестесіне сәйкес есептелген, қайта сақтандыруға берілетін міндеттемелер сомасының бір бөлігі)
7000
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("6000" немесе "7000", ең жоғары шама)
8000
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасын есептеу
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына арналған төленген жарғылық капитал
111
Алдыңғы кезеңдердегі бөлінбеген кіріс
113
Резервтік капитал, Күтілмеген тәуекелдер резерві және Тұрақтандыру резерві
114
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер (жинақталған амортизациясы ескерілген өзіндік құны және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің 10 (он) пайызынан аспайтын мөлшерде)
115
Алдыңғы жылдардағы өтелмеген шығын
116
Есепті кезеңдегі өтелмеген шығын
117
Басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына инвестициялар
118
А аралық жиынтығы ("111" + "113" + "114" - "115" - "116" - "117" - "118")
100
Өтеу мерзімі белгіленген реттелген борыш
201
Өтеу мерзімі белгіленбеген реттелген борыш
202
Б аралық жиынтығы ("201" + "202")
211
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебіне енгізілетін сома:
егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама);
егер "211" < 0,5 х ("100" немесе "400", ең төменгі шама), онда "211"
200
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("100" + "200" немесе "15000", ең төменгі шама)
300
Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері ("8000")
400
Нақты төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативі ("300" / "400")
500
5-кесте. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының активтерін олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Жол коды
Баланс бойынша сомасы
Есепке алынатын көлемі
Есептелетін сома
1
2
3
4
5
6
1
Ақша – барлығы, оның ішінде:
11110
х
1.1
исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтері сомасының 1 (бір) пайызынан аспайтын сомадағы кассадағы ақша

11111
100%
1.2
деньги в пути в банках второго уровня Республики Казахстан
11112
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
11113
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
11114
90%
1.5
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан, и в центральном депозитарии
11115
100%
1.6
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
11116
100%
2
Вклады – всего, в том числе:
11120
х
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
11121
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11122
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

11111
100%
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі жолдағы ақша
11112
100%
1.3
осы қосымшаның 2.1 және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11113
100%
1.4
осы қосымшаның 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі ағымдағы шоттардағы ақша
11114
90%
1.5
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
11115
100%
1.6
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
11116
100%
2
Салымдар – барлығы, оның ішінде:
11120
х
2.1
Көрсетілген банктер акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "акциялар" секторының "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдік тізімінде тұрған эмитенттер болып табылатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
11121
100%
2.2
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктерінің Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері болып табылады
11122
100%
2.3
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ"-тен "kzBВ-"-ке дейінгі рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар;

11123
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
11124
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11125
100%
3
Долговые ценные бумаги – всего, в том числе:
11130
х
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
11131
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
11132
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
11133
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
11134
100%
3.5
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана"
11135
90%
3.6
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
11136
60%
3.7
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтингов оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств

11123
90%
2.4
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкіндегі Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
11124
100%
2.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктердегі салымдар
11125
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
11130
х
3.1
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғанды қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
11131
100%
3.2
қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
11132
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
11133
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры, "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
11134
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары немесе шетел валютасында номиниирленген және "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
11135
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
11136
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВ-"-тен төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzA-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары

11137
100%
3.8
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11138
85%
3.9
негосударственные долговые исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими международный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые исламские ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
11139
100%
3.10
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11140
100%
3.11
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11141
90%
3.12
долговые исламские ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11142
80%
3.13
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного из других рейтинговых агентств
11143
100%
3.14
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств
11144
85%
3.15
негосударственные долговые исламские ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств

11137
100%
3.8
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
11138
85%
3.9
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-" төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номиниирленген борыштық исламдық бағалы қағаздар
11139
100%
3.10
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-" төмен емес тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық исламдық бағалы қағаздары
11140
100%
3.11
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+" бастап "ВВ-" дейін тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық исламдық бағалы қағаздары
11141
90%
3.12
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+" бастап "В-" дейін тәуелсіз рейтингісі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шет мемлекеттердің борыштық исламдық бағалы қағаздары
11142
80%
3.13
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) шет ел эмитеттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
11143
100%
3.14
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ+" бастап "ВВ-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) шет ел эмитеттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
11144
85%
3.15
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+" бастап "В-" дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (олардың эмитентінде бар) шет ел эмитеттерінің мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары

11145
70%
4
Акции и депозитарные расписки – всего, в том числе:
11150
х
4.1
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11151
100%
4.2
акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11152
100%
4.3
акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, включенные в категорию "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана", и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11153
80%
4.4
акции юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "акции" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11154
60%
4.5
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11155
100%
4.6
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "ВВ+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11156
80%
4.7
акции юридических лиц Республики Казахстан и иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции
11157
60%
4.8
акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
11158
100%
5
Иные ценные бумаги – всего, в том числе:
11160
х
5.1
ценные бумаги инвестиционных фондов, включенные в официальный список фондовой биржи
11161
70%
5.2
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам

11145
70%
4
Акциялар және депозитарлық қолхаттар – барлығы, оның ішінде:
11150
х
4.1
негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және көрсетілген акциялар олардың базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11151
100%
4.2
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғалардың акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11152
100%
4.3
қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "акциялар" секторының "стандарт" санатына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары -бейрезиденттерінің акциялары немесе шетел валютасында номиниирленген және "Астана" Халықаралық қаржы орталығының аумағында қызметті жүзеге асыратын қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген Қазақстан Республикасы заңды тұлғалары -бейрезиденттерінің акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11153
80%
4.4
қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңының "акциялар" секторына енгізілген, Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының акциялары және осы акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11154
60%
4.5
Standard & Poor's агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11155
100%
4.6
Standard & Poor's агенттігінің "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11156
80%
4.7
Standard & Poor's агенттігінің "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының және шет ел эмитенттерінің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
11157
60%
4.8
"Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары
11158
100%
5
Өзге бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
11160
х
5.1
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары
11161
70%
5.2
активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе осы пайлар бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланған Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), пайлары

11162
90%
5.3
паи Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes), имеющие рейтинговую оценку не ниже "3 звезды" рейтингового агентства Морнинстар (Morningstar)
11163
80%
5.4
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг не ниже "kzAAA" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11164
100%
5.5
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтингов оценку от "BB+" до "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11165
90%
5.6
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
11166
80%
5.7
инструменты исламского финансирования юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, родительские организации которых имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинговой оценкой аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
11167
90%
6
Иные активы – всего, в том числе:
11170
х
6.1
аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты

11162
90%
5.3
Морнинстар (Morningstar) рейтингтік агенттігінің "3 жұлдызынан" төмен емес рейтингтік бағасы бар Эксчейндж Трэйдэд Фандс (Exchange Traded Funds), Эксчейндж Трэйдэд Коммодитис (Exchange Traded Commodities), Эксчейндж Трэйдэд Ноутс (Exchange Traded Notes) пайлары
11163
80%
5.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВВ-" төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAAA" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11164
100%
5.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВ+"-тен бастап "ВВ-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzAA+"-тен бастап "kzA-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11165
90%
5.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "В+"-тен бастап "В-"-ке дейін рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен бастап "kzBB-"-ке дейін рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11166
80%
5.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, бас ұйымдарының Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша бағалауы "ВВВ-" төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының исламдық қаржыландыру құралдары
11167
90%
6
Өзге активтер – барлығы, оның ішінде:
11170
х
6.1
аффинирленген бағалы металдар және и металл депозиттер

11171
100%
6.2
основные средства в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей 5 (пяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации, в объеме 100 (ста) процентов от наименьшей величины из балансовой и рыночной стоимостей
11173
100%
6.3
программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации (в размере себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации)
11174
100%
6.4
суммы к получению от исламских перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей 10 (десяти) процентов от суммы высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования
11175
100%
6.5
требования к эмитентам ценных бумаг по выплате номинальной стоимости ценных бумаг, возникшие в связи с истечением срока их обращения, предусмотренного проспектом выпуска ценных бумаг (не просроченные по условиям проспекта выпуска ценных бумаг)
11176
100%
7
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности - А - ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
х
х
8
Страховые резервы за минусом доли исламского перестраховщика - СР
13000
х
9
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов
14000
10
Фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности ("12000" - "13000" - "14000")
15000
х
х
11
Сумма активов за минусом активов исламского перестрахования
16000
х
Расчет нормативов диверсификации активов
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лицах данного банка, соответствующего требованиям подпункта 1) пункта 37 Нормативов, – не более 20 (двадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов
Наименование эмитента
Категория рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы активов
1
2
3
4
5
1.
Банк второго уровня
1.1.
наименование банка второго уровня
1.1.1.
акции
1.1.2.
долговые исламские ценные бумаги
1.1.3.
вклады в банке
1.1.4.
деньги в банке
2.
Аффилированные лица банка
2.1.
наименование аффилированного лица банка
2.1.1.
акции
2.1.2
долговые исламские ценные бумаги
2.1.3.
вклады
2.1.4.
деньги
Всего (сумма строк)
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в исламские ценные бумаги, вклады и деньги в одном банке второго уровня и аффилированных лицах данного банка, соответствующего требованиям подпункта 2) пункта 37 Нормативов, – не более 15 (пятнадцати) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов
Наименование эмитента
Категория рейтинг эмитента
Сумма по балансу
Процент от суммы активов
1
2
3
4
5
1.
Банк второго уровня
1.1.
наименование банка второго уровня

11171
100%
6.2
баланстық және нарықтық құнының ең төменгі шамасынан 100 (жүз) пайыз көлемінде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 5 (бес) пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі негізгі құрал-жабдықтар
11173
100%
6.3
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының негізгі қызметінің мақсаттары үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету (жинақталған амортизацияны ескергендегі өзіндік құнның исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жоғары өтімді активтерінің сомасынан 10 (он) пайыздан аспайтын мөлшерде)
11174
100%
6.4
исламдық қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергендегі исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтері сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын сомадағы сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
11175
100%
6.5
Бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде көзделген, олардың айналыс мерзімінің аяқталуына байланысты туындаған (бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінің талаптары бойынша мерзімі өтпеген) бағалы қағаздардың номиналды құнын төлеу бойынша бағалы қағаздар эмитенттеріне қойылатын талаптар
11176
100%
7
Сапасы және өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, активтер жиыны - А - ("11110" + "11120" + "11130" + "11150" + "11160" + "11170")
12000
х
х
8
Исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде сақтандыру резервтері - СР
13000
х
9
Сақтандыру резервтері сомасын қоспағанда, міндеттемелер
14000
10
Активтерді сапасы және өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып есептелген нақты төлем қабілеттілігі маржасы ("12000" - "13000" - "14000")
15000
х
х
11
Исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде, активтер сомасы
16000
х
Активтерді әртараптандыру нормативтерін есептеу
Нормативтердің 37-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін екінші деңгейдегі бір банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – осы Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 20 (жиырма) пайыздан көп емес
Эмитент атауы
Эмитент санаты рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Активтер сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1.
Екінші деңгейдегі банк
1.1.
екінші деңгейдегі банктің атауы
1.1.1.
акциялары
1.1.2.
исламдық борыштық бағалы қағаздары
1.1.3.
банктегі салымдары
1.1.4.
банктегі ақшасы
2.
Банктің үлестес тұлғалары
2.1.
Банктің үлестес тұлғасының атауы
2.1.1.
акциялары
2.1.2
исламдық борыштық бағалы қағаздары
2.1.3.
салымдары
2.1.4.
ақшасы
Нормативтердің 37-тармағы 2) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін бір екінші деңгейдегі банкте және осы банктің үлестес тұлғаларында исламдық бағалы қағаздарға, салымдар мен ақшаға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 15 (он бес) пайыздан көп емес
Эмитент атауы
Эмитент санаты рейтингі
Баланс бойынша сомасы
Активтер сомасынан пайыз
1
2
3
4
5
1.
Екінші деңгейдегі банк
1.1.
екінші деңгейдегі банктің атауы

Суммарная балансовая стоимость инвестиций в паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов, за вычетом резерва по сомнительным долгам, – не более 5 (пяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов
6
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов
7
Суммарная балансовая стоимость инвестиций в инструменты исламского финансирования, соответствующие требованиям подпунктов 25) и 26) пункта 34 Нормативов, – не более 10 (десяти) процентов от суммы активов, рассчитанных в соответствии с пунктом 32 Нормативов
Таблица 6. Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации и филиалов исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Сумма по балансу
Учитываемый объем
Сумма к расчету
1
2
3
4
5
1
Деньги – всего, в том числе:
х
1.1
деньги в кассе в сумме, не превышавшей 1 (один) процент от суммы активов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом активов исламского перестрахования
100%
1.2
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан и в центральном депозитарии
100%
1.3
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строках 2.1 и 2.2 настоящего приложения
100%
1.4
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в строке 2.3 настоящего приложения
90%
1.5
деньги исламской страховой (перестраховочной) организации на счетах у организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, находящиеся в банках второго уровня Республики Казахстан
100%
2
Вклады – всего, в том числе:
х
2.1
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан при условии, что данные банки являются эмитентами, акции которых включены в категорию "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи или находятся в представительском списке индекса фондовой биржи
100%
2.2
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "B" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB+" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
являются дочерними банками-резидентами Республики Казахстан, родительские банки-нерезиденты Республики Казахстан которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
2.3
вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzBB" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
90%
2.4
вклады в международных финансовых организациях, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, вклады в Евразийском Банке Развития в национальной валюте Республики Казахстан
100%
2.5
вклады в банках-нерезидентах, имеющих долгосрочный рейтинг не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
100%
3
Долговые ценные бумаги – всего, в том числе:
х
3.1
государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
100%
3.2
долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
100%
3.3
долговые ценные бумаги, выпущенные юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан
100%
3.4
долговые ценные бумаги, выпущенные акционерными обществами "Банк Развития Казахстана", "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов" в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств
100%
3.5
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана"
90%
3.6
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Альтернативная" официального списка фондовой биржи
60%
3.7
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzAA+" до "kzA-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
100%
3.8
негосударственные долговые исламские ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, имеющие (эмитент которых имеет) рейтинговую оценку от "В+" до "В-" по международной шкале агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzBBB+" до "kzBB-" по национальной шкале Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств
85%
3.9
негосударственные долговые исламские ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющими международный рейтинг не ниже "АА-" агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также долговые исламские ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
100%

Күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі ашық және интервалды инвестициялық пай қорларының пайларына инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 5 (бес) пайыздан көп емес
6
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
7
Нормативтердің 34-тармағы 25) және 26) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін исламдық қаржыландыру құралдарына инвестициялардың жиынтық баланстық құны – Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген активтер сомасынан 10 (он) пайыздан көп емес
6-кесте. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының өтімділігі жоғары активтерінің жеткіліктілігі нормативін есептеу
(мың теңгемен)
Көрсеткіш атауы
Баланс бойынша сомасы
Ескерілетін көлемі
Есептеуге сома
1
2
3
4
5
1
Деньги – всего, в том числе:
х
1.1
исламдық қайта сақтандыру активтерін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан 1 (бір) пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша
100%
1.2
брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі және орталық депозитарийдегі шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
1.3
Осы қосымшаның 2.1. және 2.2-жолдарында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі ағымдағы шоттарындағы ақша
100%
1.4
Осы қосымшаның 2.3-жолында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі ағымдағы шоттарындағы ақша
90%
1.5
инвестициялық портфельді басқару жөнінідегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі шоттарындағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ақшасы
100%
2
Салымдар – барлығы, оның ішінде:
х
2.1
егер эмитент болып табылатын осы банктердің акциялары қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңындағы "акциялар" секторында "премиум" санатына енгізілген немесе қор биржасы индексінің өкілдіктік тізімінде болса деген шартымен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
100%
2.2
мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар:
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBB+" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
Қазақстан Республикасының бейрезидент бас банктері Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент еншілес банктері болып табылады
100%
2.3
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBВ"-дан "kzBВ-"-ке дейін рейтингтік бағасы, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
90%
2.4
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "АА-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдарындағы салымдар, Еуразиялық Даму Банкінде Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы салымдар
100%
2.5
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезидент банктеріндегі салымдар
100%
3
Борыштық бағалы қағаздар – барлығы, оның ішінде:
х
3.1
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған, оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
100%
3.2
қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.3
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес ипотекалық қарыздарын сатып алатын заңды тұлға шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.4
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес "Қазақстан Даму Банкі", "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Проблемалық кредиттер қоры акционерлік қорлары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100%
3.5
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының ресми тізімінің "Негізгі" алаңы "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар немесе шетел валютасында номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызмет ететін қор биржасындағы жария сауда-саттықа жіберілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
90%
3.6
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізімінің "Баламалы" алаңы "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
60%
3.7
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, (эмитентінің) Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВ-"-тан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzАА+"-тен "kzА-"-ке дейін рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
100%
3.8
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В+" тен "В-"-ке дейін ұзақ мерзімді рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) ұлттық шкаласы бойынша "kzBBB+"-тен "kzВВ-"-ке дейін рейтингі, немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының (эмитентінің) мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздары
85%
3.9
Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) агенттігінің "АА-"-тан төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық исламдық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында номинирленген борыштық исламдық бағалы қағаздар
100%

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Для целей заполнения Формы, помимо рейтинговых оценок рейтингового агентства Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), под рейтинговыми оценками других рейтинговых агентств признаются оценки агентств Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch), Эй. Эм. Бэст (A.M. Best) и Морнинстар (Morningstar), а также их дочерних рейтинговых организаций в соответствии с пунктом 10 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации и страховой группы и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 14 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями" (далее – Нормативы), (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18293).
5. По Таблице 1:
1) в строке 1 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности;
2) в строках 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 и 1.8 указываются значения для расчета норматива достаточности маржи платежеспособности;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдары есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен және пайызбен (үтірден кейінгі екінші белгіге дейін) толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанды толтыру мақсатында "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сондай-ақ исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 14 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18293 болып тіркелген) белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелерінің 10-тармағына сәйкес Стандард энд Пурс (Standard & Poor's) рейтингтік агенттігінің рейтингтік бағаларынан басқа, басқа рейтингтік агенттіктердің рейтингтік бағалары ретінде Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch), Эй. Эм. Бэст (A.M. Best) және Морнинстар (Morningstar) агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының бағалары танылады.
5. 1-кесте бойынша:
1) 1-жолында төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі;
2) 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 1.7 және 1.8-жолдарында төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативін есептеуге арналған мәндер көрсетіледі;

3) в строке 13 указывается информация о выполнении норматива достаточности высоколиквидных активов ("да" или "нет"). Норматив достаточности высоколиквидных активов составляет не менее 1 (единицы). В случае несоблюдения исламской страховой (перестраховочной) организацией норматива достаточности высоколиквидных активов, значение норматива ставится "нет".
6. При увеличении минимального размера маржи платежеспособности на сумму обязательств, переданных (передаваемых) в перестрахование страховым (перестраховочным) организациям - резидентам и нерезидентам Республики Казахстан по действующим договорам исламского перестрахования, при заполнении Таблицы 2 используется минимальный рейтинг из имеющихся рейтинговых оценок по международной или национальной шкале рейтинговых агентств Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch) и Эй. Эм. Бэст (А.М. Best), а также их дочерних рейтинговых организаций в соответствии с пунктом 10 Нормативов.
7. По Таблице 3:
1) в строке 1000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом премий";
2) в строке 2110 указывается сумма страховых выплат, начисленных за предыдущие 3 (три) финансовых года, согласно значениям строк 2111, 2112 и 2113;
3) в строках 2210, 2310 и 2320 указывается сумма резерва заявленных, но неурегулированных убытков;
4) в строке 2000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности "методом выплат";
5) в строке 3000 указывается наибольшая величина из значений, указанных в строках 1000 и 2000.
6) в строке 9000 указывается минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период;
7) в строке 200 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/строка 400).
8. По Таблице 4:
1) в строке 1000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности для классов "страхование жизни", "аннуитетное страхование", "страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы", "пенсионное аннуитетное страхование";
2) в строке 3000 указывается рассчитанное значение минимального размера маржи платежеспособности по данным классам исламского страхования;
3) в строке 8000 указывается минимальный размер маржи платежеспособности;

3) 13-жолында өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативінің орындалу туралы ақпарат көрсетіледі ("иә" немесе "жоқ"). Өтімділігі жоғары активтер жеткіліктілігінің нормативі кемінде 1 (бір) болады. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілігі нормативін сақтамаған жағдайда, нормативтің мәні "жоқ" деп қойылады.
6. Төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері қолданыстағы исламдық қайта сақтандыру шарттары бойынша Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қайта сақтандыруға берілген (берілетін) міндеттемелер көлемінің сомасына ұлғайған кезде Нормативтердің 10-тармағына сәйкес Стандард энд Пурс (Standard & Poor's), Мудис Инвесторс Сервис (Moody's Investors Service), Фитч (Fitch), Эй. Эм. Бэст (A.M. Best) рейтингтік агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының халықаралық немесе ұлттық шкаласы бойынша бар рейтингтік бағаларынан ең төмен рейтингі пайдаланылады.
7. 3-кесте бойынша:
1) 1000-жолында төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің "сыйлықақылар әдісімен" есептелген мәні көрсетіледі;
2) 2110-жолында "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерін есептеудің 2111, 2112 және 2113-жолдарының мәндеріне сәйкес алдыңғы 3 (үш) қаржы жылы үшін есептелген сақтандыру төлемдерінің сомасы көрсетіледі;
3) 2210, 2310 және 2320 жолдарында мәлімделген, бірақ реттелмеген зияндар резервінің сомасы көрсетіледі;
4) 2000-жолында "Төлемдер әдісін" пайдалана отырып төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі;
5) 3000-жолында 1000 және 2000-жолдарында көрсетілген мәндердің ең жоғары шамасы көрсетіледі.
6) 9000-жолында есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері көрсетіледі;
7) 200-жолында төлем қабілеттілігі нақты маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең келетін төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
8. 4-кесте бойынша:
1) 1000-жолында "өмірді сақтандыру", "аннуитеттік сақтандыру", "мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру", "зейнетақы аннуитетін сақтандыру" сыныптары үшін төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі;
2) 3000-жолында исламдық сақтандырудың осы сыныптары бойынша төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің есептелген мәні көрсетіледі;
3) 8000-жолында төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшері көрсетіледі;

4) в строке 500 указывается значение норматива достаточности маржи платежеспособности равное отношению фактической маржи платежеспособности к минимальному размеру маржи платежеспособности (строка 300/строка 400).
9. По Таблице 5:
1) при соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленным в Таблице 5, категория финансового инструмента устанавливается исламской страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно;
2) в графе 4 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода;
3) в строке 12000 указывается сумма активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности исламской страховой (перестраховочной) организации, рассчитанная в соответствии с пунктом 32 Нормативов;
4) в строке 13000 указывается сумма страховых резервов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом доли исламского перестраховщика;
5) в строке 15000 указывается фактическая маржа платежеспособности, рассчитанная с учетом классификации активов по качеству и ликвидности, соответствующая требованиям пункта 31 Нормативов.
10. По Таблице 6:
1) при соответствии финансового инструмента двум или более критериям, установленным в Таблице 6, категория финансового инструмента устанавливается исламской страховой (перестраховочной) организацией самостоятельно;
2) в графе 3 указывается балансовая стоимость по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода;
3) в строке 8 указывается сумма страховых резервов исламской страховой (перестраховочной) организации за минусом доли исламского перестраховщика;
4) в строке 9 указывается норматив достаточности высоколиквидных активов, равный отношению высоколиквидных активов исламской страховой (перестраховочной) организации к страховым резервам за минусом доли исламского перестраховщика.
Приложение 6
к Правилам представления
отчетности о выполнении
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организацией, страховой
группой, исламской страховой
(перестраховочной)
организацией, филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
филиалами исламских
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о расчете резерва непредвиденных рисков исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 6 – RNR – ISO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: исламская страховая (перестраховочная) организация, филиалы исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 6 (шестого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Класс исламского страхования
Доля чистых страховых премий
Чистые страховые выплаты
Сумма расходов страховщика по урегулированию страховых убытков
1
2
3
4
5
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

4) 500-жолында төлем қабілеттілігінің нақты маржасының төлем қабілеттілігі маржасының ең төменгі мөлшерінің қатынасына (300-жол/400-жол) тең келетін төлем қабілеттілігі маржасының жеткіліктілігі нормативінің мәні көрсетіледі.
9. 5-кесте бойынша:
1) 5-кестеде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, қаржы құралының санатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз бетінше белгілейді;
2) 4-бағанда баланстық құны есептік кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің аяғындағы жағдай бойынша көрсетіледі;
3) 12000-жолында Нормативтердің 32-тармағына сәйкес есептелген исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып активтер сомасы көрсетіледі;
4) 13000-жолында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі;
5) 15000-жолында Нормативтердің 31-тармағының талаптарына сәйкес келетін активтердің сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелуін ескере отырып, есептелген төлем қабілеттілігінің нақты маржасы көрсетіледі.
10. 6-кесте бойынша:
1) 6-кестеде белгіленген қаржы құралдары екі немесе одан көп өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, қаржы құралының санатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз бетінше белгілейді;
2) 3-бағанда баланстық құны есептік кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің аяғындағы жағдай бойынша көрсетіледі;
3) 8-жолында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы көрсетіледі;
4) 9-жолында исламдық қайта сақтандырушының үлесін шегергенде, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтімділігі жоғары активтерінің сақтандыру резервтеріне келетін қатынасына тең өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 85
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру
тобының, исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және Қазақстан
Республикасының бейрезидент-
исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы
есептілікті ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 6 – RNR – ISO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 6 (алтыншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
БИН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Исламдық сақтандыру сыныбы
Таза сақтандыру сыйлықақыларының үлесі
Таза сақтандыру төлемдері
Сақтандыру шығынын реттеу бойынша сақтандырушы шығысының сомасы
1
2
3
4
5
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в строках 3.14, 3.15, 3.16 и 3.17 настоящей таблицы
3.18
титульное страхование
3.19
страхование судебных расходов
3.20
иные виды (классы) исламского страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Чистые подписанные страховые премии
Изменение резерва незаработанных премий без учета доли исламского перестраховщика
Изменение резервов убытков без учета доли исламского перестраховщика
Резерв непредвиденных рисков
6
7
8
9
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о расчете резерва
непредвиденных рисков
исламской страховой
(перестраховочной)
организацией и филиалами
исламских страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (индекс – 6 – RNR – ISO, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете резерва непредвиденных рисков исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежеквартально исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге и в процентах (до второго знака после запятой). Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.

осы кестенің 3.14, 3.15, 3.16 және 3.17-жолдарында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының шығынын сақтандыру
3.18
титулдық сақтандыру
3.19
сот шығысын сақтандыру
3.20
исламдық сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Таза қол қойылған сақтандыру сыйлықақылары
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің өзгеруі
Исламдық қайта сақтандырушының үлесін есепке алынбаған, шығын резервтерінің өзгеруі
Күтілмеген тәуекелдер резерві
6
7
8
9
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының және
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-исламдық
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының
күтілмеген тәуекелдер резервін
есептеуі туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" (индексі – 6 – RNR – ISO, кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының күтілмеген тәуекелдер резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдары тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен және пайызбен (үтірден кейінгі екінші белгіге дейін) толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма заполняется по каждому классу исламского страхования.
5. В графе 3 указывается доля чистых страховых премий по действующим договорам исламского страхования по классу исламского страхования в общем объеме чистых страховых премий по действующим договорам исламского страхования на отчетную дату.
6. В графах 4, 5, 6, 7 и 8 указываются данные за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих отчетной дате.
Приложение 7
к Правилам представления
отчетности о выполнении
пруденциальных нормативов
страховой (перестраховочной)
организацией, страховой
группой, исламской страховой
(перестраховочной)
организацией, филиалами
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан и
филиалами исламских
страховых (перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о расчете стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 7 – SR – ISO
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: исламская страховая (перестраховочная) организация, филиалы исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 10 (десятого) февраля года, следующего за отчетным годом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Класс исламского страхования
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за первый финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за второй финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за третий финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за четвертый финансовый год
Коэффициент убыточности без учета доли исламского перестраховщика за пятый финансовый год
1
2
3
4
5
6
7
1
Обязательное страхование
1.1
гражданско-правовая ответственность владельцев транспортных средств
1.2
гражданско-правовая ответственность перевозчика перед пассажирами
1.3
страхование гражданско-правовой ответственности частных нотариусов
1.4
экологическое страхование
1.5
гражданско-правовая ответственность аудиторских организаций
1.6
страхование туриста
1.7
гражданско-правовая ответственность владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам
1.8
страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, в том числе:

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан исламдық сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
5. 3-бағанда есепті күні қолданыстағы исламдық сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлеміндегі исламдық сақтандыру сыныбы бойынша қолданыстағы исламдық сақтандыру шарттары бойынша таза сақтандыру сыйлықақыларының үлесі көрсетіледі.
6. 4, 5, 6, 7 және 8-бағандарда есепті күннің алдындағы соңғы 12 (он екі) айдағы деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 85
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының, сақтандыру
тобының, исламдық сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының және Қазақстан
Республикасының бейрезидент-
исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының пруденциялық
нормативтерді орындауы туралы
есептілікті ұсыну қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 7 – SR – ISO
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылғы 10 (оныншы) ақпанынан кешіктірмей, жыл сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Исламдық сақтандыру сыныбы
Бірінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Екінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Үшінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Төртінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
Бесінші қаржы жылындағы исламдық қайта сақтандырушы үлесі есепке алынбаған шығындылық коэффициенті
1
2
3
4
5
6
7
1
Міндетті сақтандыру
1.1
көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.2
тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігі
1.3
жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру
1.4
экологиялық сақтандыру
1.5
аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгі
1.6
туристі сақтандыру
1.7
қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгi
1.8
қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыру, оның ішінде:

3.20
иные виды (классы) исламского страхования
4
Всего
продолжение таблицы:
Среднее значение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика
Среднеквадратическое отклонение коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика
Сумма чистых заработанных страховых премий за последний финансовый год
Стабилизационный резерв за предыдущий финансовый год
Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика за вычетом средней величины коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли исламского перестраховщика
Стабилизационный резерв на отчетную дату
8
9
10
11
12
13
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расчете стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе, "Отчет о расчете
стабилизационного резерва
исламской страховой
(перестраховочной)
организацией и филиалами
исламских страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о расчете стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (индекс – 7 – SR – ISO, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расчете стабилизационного резерва исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан" (далее – Форма).

3.20
исламдық сақтандырудың өзге де түрлері (сыныптары)
4
Барлығы
кестенің жалғасы:
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа мәні
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа квадратты ауытқуы
Соңғы қаржы жылындағы таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы
Алдыңғы қаржы жылындағы тұрақтандыру резерві
Исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициентінің орташа шамасын шегергенде исламдық қайта сақтандырушының үлесі есепке алынбаған, есепті кезеңдегі шығындылық коэффициенті
Есепті күнгі тұрақтандыру резерві
8
9
10
11
12
13
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Исламдық сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымының және
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-исламдық
сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдары филиалдарының
тұрақтандыру резервін есептеуі
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" (индексі – 7 – SR – ISO, кезеңділігі – жыл сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының тұрақтандыру резервін есептеуі туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

2. Форма составляется ежегодно исламской страховой (перестраховочной) организацией и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (одной тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В Форме стабилизационный резерв рассчитывается в соответствие с параграфом 2 главы 7 Нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 14 "Об установлении нормативных значений и методик расчетов пруденциальных нормативов исламской страховой (перестраховочной) организации и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, требований к приобретаемым исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, дочерними организациями исламских страховых (перестраховочных) организаций акциям (долям участия в уставном капитале) юридических лиц, а также перечня финансовых инструментов (за исключением акций и долей участия в уставном капитале), приобретаемых исламскими страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18293).
5. Форма заполняется по каждому классу исламского страхования, за исключением всех классов "добровольное личное страхование" и договоров "аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", "предпенсионное аннуитетное страхование, осуществляемое в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 85
Перечень утративших силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 223 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой и исламской страховой (перестраховочной) организацией и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19701).

2. Нысанды исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдары жыл сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанда тұрақтандыру резерві "Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндерін және оларды есептеу әдістемелерін, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдары сатып алатын заңды тұлғалардың акцияларына (жарғылық капиталдағы қатысу үлестеріне) қойылатын талаптарды, сондай-ақ исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сатып алатын қаржы құралдарының (акциялар мен жарғылық капиталына қатысу үлестерін қоспағанда) тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 14 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18293 болып тіркелген) белгіленген Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерінің және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттердің нормативтік мәндері және оларды есептеу әдістемелерінің 7-тарауы 2-параграфына сәйкес есептеледі.
5. Нысан барлық "ерікті жеке сақтандыру" сыныптарын және "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру", "қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде жүзеге асырылатын зейнетақыға дейінгі аннуитеттік сақтандыру" шарттарын қоспағанда, исламдық сақтандырудың әрбір сыныбы бойынша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 85
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
20__ жылғы "__" ______
№ __ қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының және исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 223 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19701 болып тіркелген).

2. Пункт 3 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам осуществления валютных операций в Республике Казахстан и представления отчетности страховыми (перестраховочными) организациями, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2020 года № 93 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам осуществления валютных операций в Республике Казахстан и представления отчетности страховыми (перестраховочными) организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21014).
3. Пункт 7 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 февраля 2021 года № 11 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности и приостановлении действия отдельных норм некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22309).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 25 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами исламских страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22330).
5. Пункт 3 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам сбора административных данных и представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 37 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам сбора административных данных и представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22596).
6. Пункт 2 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам представления отчетности участниками страхового рынка и рынка ценных бумаг, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 15 "О внесении изменений и дополнения в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками страхового рынка и рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27129).

2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 20 шілдедегі № 93 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21014 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының есептілікті ұсынуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулылары тізбесінің 3-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының жекелеген нормаларының қолданылуын тоқтата тұру туралы" 2021 жылғы 22 ақпандағы № 11 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22309 болып тіркелген) бекітілген, есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулылары тізбесінің 7-тармағы.
4. "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының және Қазақстан Республикасының бейрезидент-исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептіліктің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 25 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22330 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 37 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22596 болып тіркелген) бекітілген, әкімшілік деректер жинау және есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулылары тізбесінің 3-тармағы.
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына сақтандыру нарығына және бағалы қағаздар нарығына қатысушылардың есептілікті ұсынуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2022 жылғы 28 ақпандағы № 15 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27129 болып тіркелген) бекітілген, сақтандыру нарығына және бағалы қағаздар нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулылары тізбесінің 2-тармағы.

7. Пункт 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 января 2023 года № 3 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками страхового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31798).
8. Пункт 2 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 99 "О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками страхового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33849).
9. Пункт 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2024 года № 81 "О внесении изменений и дополнения в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности участниками страхового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35561).

7. "Басқармасының кейбір қаулыларына сақтандыру нарығына қатысушылардың есептілікті ұсынуы мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 23 қаңтардағы № 3 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31798 болып тіркелген) 1-тармағы.
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына сақтандыру нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 99 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33849 болып тіркелген) 2-тармағы.
9. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына сақтандыру нарығына қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 81 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35561 болып тіркелген) 1-тармағы.