О внесении изменений и дополнений в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2021 года № 518 "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости обувных товаров"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 4 декабря 2025 года № 524. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2025 года № 37551
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2021 года № 518 "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости обувных товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24624) следующие изменения и дополнения:
в Правилах маркировки и прослеживаемости обувных товаров, утвержденных указанным приказом:
подпункт 27) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"27) Единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров (далее – Оператор) - государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для регистрации обувных товаров в ИС МПТ участник оборота указывает в ИС МПТ следующие сведения:
1) ИИН или БИН заявителя;
2) код товара (GTIN);
3) сведения о производителе товара;
4) код ТН ВЭД ЕАЭС;
5) вид обуви;
6) торговое наименование товара;
7) сведения о товаре (бренд, цвет, размер обуви, модель, вид материала верха обуви, вид материала низа обуви, материал подкладки обуви);
8) номер и дата документа, подтверждающего соответствие требованиям технического регламента Таможенного союза ТР ТС 017/2011 "О безопасности продукции легкой промышленности", и в отношении продукции, предназначенной для детей и подростков согласно требованиям технического регламента Таможенного союза ТР ТС 007/2011 "О безопасности продукции, предназначенной для детей и подростков" (сертификат соответствия или декларация о соответствии).";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. ИС МПТ не допускает повторного формирования (генерации) кода маркировки, содержащегося в средстве идентификации, нанесенном на упаковку обувных товаров.";
пункт 45 изложить в следующей редакции

"Аяқ киім тауарларын таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 518 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2025 жылғы 4 желтоқсандағы № 524 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 желтоқсанда № 37551 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аяқ киім тауарларын таңбалау мен қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 518 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24624 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аяқ киім тауарларын таңбалау мен қадағалау қағидаларында:
2-тармақтың 27) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"27) Тауарларды таңбалау және қадағалау жөніндегі бірыңғай оператор (бұдан әрі – Оператор) – мемлекеттік кәсіпорын, акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік, оның дауыс беруші акцияларының (жарғылық капиталдағы үлестерінің) елу пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі, тауарларды таңбалау және прослеживаемость ету ақпараттық жүйесін әзірлеу, басқару, сүйемелдеу және эксплуатациялық қолдау, оның ішінде Ұлттық тауарлар каталогын әзірлеу, жүргізу және жаңарту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасымен көзделген басқа да функцияларды жүзеге асыратын ұйым;";
15 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Аяқ киім тауарларын ТТҚ АЖ тіркеу үшін айналымға қатысушы ТТҚ АЖ мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) өтініш берушінің ЖСН немесе БСН;
2) өнім коды (GTIN);
3) тауарды өндіруші туралы мәліметтер;
4) ЕАЭО СЭҚ ТН коды;
5) аяқ киімнің түрі;
6) тауардың сауда атауы;
7) өнім туралы мәліметтер (бренд, аяқ киімнің түсі, өлшемі, моделі, аяқ киімнің үстіңгі материалы, аяқ киімнің төменгі материалы, аяқ киімнің астары материалы);
8) тауардың міндетті талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттың нөмірі мен күні (сәйкестік сертификаты немесе сәйкестік туралы декларация), Кеден одағының 017/2011 ТР ТС "Жеңіл өнеркәсіп өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес, сондай-ақ балалар мен жасөспірімдерге арналған өнімдерге қатысты Кеден одағының 007/2011 ТР ТС "Балалар мен жасөспірімдерге арналған өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. ТТҚ АЖ аяқ киім тауарларының қаптамасына салынған сәйкестендіру құралындағы таңбалау кодын қайта қалыптастыруға (генерациялауға) жол бермейді.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"45. Электронное извещение о выявленных расхождениях содержит следующие сведения:
1) ИИН или БИН отправителя;
2) ИИН или БИН получателя;
3) список кодов идентификации принятых/не принятых обувных товаров;
4) список кодов идентификации обувных товаров, сведения по которым отсутствуют или указаны недостоверно в Акте приема/передачи (при наличии);
5) список кодов идентификации обувных товаров, по которым сведения по цене и стоимости недостоверны в акте приема (передачи);
6) реквизиты Акта приема/передачи.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Оператор фискальных данных осуществляет передачу сведений в режиме реального времени в ИС МПТ по каждой реализованной товарной единице, включающей следующие сведения:
1) ИИН или БИН продавца;
2) регистрационный номер контрольно-кассовой машины;
3) реквизиты фискального документа (номер и дата чека);
4) дата и цена реализации;
5) код идентификации товара, содержащийся в средстве идентификации, нанесенном на товар.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. Информация, сформированная в процессе маркировки и прослеживаемости товаров, содержащаяся в ИС МПТ, является информацией с ограниченным доступом и предоставляется только следующим лицам:
1) участнику оборота товаров в части информации о сделках с товаром, совершенных этим участником оборота товаров;
2) участнику оборота товаров в части статистической и аналитической информации о данных маркированных товарах, владельцем которых он является;
3) государственным органам в части информации об участниках оборота товаров, о товарах и их обороте, необходимой для выполнения задач и осуществления функций, возложенных на данные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) потребителям в части информации о характеристиках и сведениях товаров содержащейся в ИС МПТ.";
заголовок главы 14 изложить в следующей редакции:
"Глава 14. Порядок ведения Перечня складских помещений, в которых юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим оборот обувных товаров, подлежащих маркировке, разрешается маркировка после их помещения под процедуру выпуска для внутреннего потребления или реимпорта";
подпункт 2) пункта 74 изложить в следующей редакции:
"2) сведения о технических характеристиках складских помещений, схемы расположения складских помещений на территории, размещения систем контроля въезда транспортных средств на территорию и выезда с территории складского помещения, системах контроля входа лиц в складское помещение и выхода из него, средствах видеонаблюдения и схема их расположения, контактные данные ответственных лиц за контроль въезда транспортных средств и входа лиц на территорию складского помещения, а также за доступ к средствам видеонаблюдения для просмотра видеоинформации о происшедших событиях. Контроль входа и выхода лиц в складское помещение обеспечивается электронной системой контроля. При отсутствии электронной системы контроля осуществляется ведение журналов учета въезда транспортных средств и журналов учета входа и выхода лиц на территорию складского помещения. Наличие систем контроля въезда и входа в складское помещение, а также средств видеонаблюдения и их расположение подтверждается соответствующими фотографиями и видеоматериалами.;";

"45. Анықталған сәйкессіздіктер туралы электрондық хабарламада мынадай мәліметтер болады:
1) жіберушінің ЖСН немесе БСН;
2) алушының ЖСН немесе БСН;
3) қабылданған / қабылданбаған аяқ киім тауарларын сәйкестендіру кодтарының тізімі;
4) мәліметтері жоқ немесе қабылдау/беру актісінде дұрыс көрсетілмеген аяқ киім тауарларын сәйкестендіру кодтарының тізімі (бар болса);
5) қабылдау актісінде бағасы мен құны бойынша мәліметтер дұрыс емес аяқ киім тауарларын сәйкестендіру кодтарының тізімі;
6) қабылдау/беру актісінің деректемелері.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Фискалдық деректер операторы нақты уақыт режимінде мынадай мәліметтерді қамтитын әрбір өткізілген тауар бірлігі бойынша ТТҚ АЖ-ға мәліметтерді беруді жүзеге асырады:
1) сатушының ЖСН немесе БСН;
2) бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірі;
3) фискалдық құжаттың деректемелері (чектің нөмірі мен күні);
4) сату күні мен бағасы;
5) тауарға салынған сәйкестендіру құралында қамтылған тауарды сәйкестендіру коды.";
73 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. ТТҚ АЖ-да қамтылған тауарларды таңбалау және қадағалау процесінде қалыптастырылған ақпарат қолжетімділігі шектеулі ақпарат болып табылады және тек келесі тұлғаларға беріледі:
1) тауар айналымына қатысушыға тауар айналымына осы қатысушы жасаған тауармен жасалатын мәмілелер туралы ақпарат бөлігінде;
2) өзі иесі болып табылатын таңбаланған тауарлар туралы статистикалық және талдамалық ақпарат бөлігінде тауарлар айналымына қатысушыға;
3) мемлекеттік органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мемлекеттік органдарға жүктелген міндеттерді орындау және функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті тауарлар айналымына қатысушылар туралы, тауарлар және олардың айналымы туралы ақпарат бөлігінде;
4) тұтынушыларға ТТҚ АЖ-да қамтылған тауарлардың сипаттамалары, тауарларды өндіруші немесе сатушы туралы ақпарат бөлігінде.";
14-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-тарау. Таңбалауға жататын аяқ киім тауарларының айналымын жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге оларды ішкі тұтыну немесе кері импорт үшін шығару рәсімімен орналастырғаннан кейін таңбалауға рұқсат етілетін қойма үй-жайларының тізбесін жүргізу тәртібі";
74-тармақтың 2) тармақшысы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қойма ғимараттарының техникалық сипаттамалары туралы мәліметтер, қойма ғимараттарының аумағындағы орналасу схемасы, көлік құралдарының аумаққа кіруі мен шығуы, қойма ғимаратына адамдардың кіруі мен шығуы бойынша бақылау жүйелерінің орналасуы (мысалы, қойма аумағына кіру және шығу бойынша адамдардың есебін жүргізу журналы және (немесе) қойма ғимараттарына кіруге бақылау жасау жүйесі), бейнебақылау құралдары және олардың орналасу схемасы, көлік құралдарының қойма аумағына кіруін және адамдардың кіруін бақылауға жауапты тұлғалардың байланыс мәліметтері, сондай-ақ бейнебақылау құралдарына қол жеткізу және оқиғалар туралы бейнемазмұнды қарау үшін жауапты тұлғалар туралы мәліметтер. Адамдардың қойма үй-жайына кіруі мен шығуын бақылау Электрондық бақылау жүйесімен қамтамасыз етіледі. Электрондық бақылау жүйесі болмаған кезде көлік құралдарының кіруін есепке алу журналдарын және адамдардың қойма ғимараттарының аумағына кіруі мен шығуын есепке алу журналдарын жүргізу жүзеге асырылады. Қойма ғимаратына кіру мен шығуды бақылау жүйелерінің, сондай-ақ бейнебақылау құралдарының және олардың орналасу схемаларының барлығы тиісті фотосуреттер мен бейнемазмұндармен расталуы тиіс;";

дополнить пунктами 77-1 и 77-2 следующего содержания:
"77-1. Исключение складского помещения из Перечня осуществляется в следующих случаях:
1) добровольного обращения Импортера;
2) приостановления или прекращения действия одного из документов, на основании которых складское помещение было включено в Перечень;
3) наличие судебного акта.
77-2. При наступлении случаев, предусмотренных подпунктами 2) и (или) 3) пункта 77-1 настоящих Правил, Импортер в течение 5 (пяти) рабочих дней уведомляет Уполномоченный орган.
Уполномоченный орган в течение 2 (двух) рабочих дней исключает складское помещение из Перечня.";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Внесение изменений и (или) дополнений в утвержденный Перечень осуществляется Уполномоченным органом по мере поступления заявок, но не более одного раза в квартал, за исключением случаев, указанных в пункте 77-1 настоящих Правил.";
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
4. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
И. Шархан
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 4 декабря 2025 года № 524
Приложение 7
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
обувных товаров
Акт приема (передачи) №____ от ________

мынадай мазмұндағы 77-1 және 77-2-тармақтармен толықтырылсын:
"77-1. Қоймалар тізбесінен шығару мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) импорттаушының ерікті өтініші;
2) негізінде қойма бөлмесі Тізбеге енгізілген құжаттардың біреуінің қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату;
3) сот актісінің болуы.
77-2. Осы Қағидалардың 77-1-тармағының 2) және (немесе) 3) тармақшаларында көзделген жағдайлар туындаған кезде, Импорттаушы 5 (бес) жұмыс күні ішінде Уәкілетті органды аталған жағдай туралы хабардар етеді.
Уәкілетті орган 2 (екі) жұмыс күні ішінде қойма үй-жайын Тізбеден алып тастайды.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Бекітілген Тізбеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу Уәкілетті органға өтінімдер түскен кезде, бірақ тоқсанына бір реттен жиі емес, осы Қағидалардың 77-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда жүзеге асырылады.";
7-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
И. Шархан
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі міндетін атқарушының
2025 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 524 бұйрыққа қосымша
Аяқ киім тауарларын таңбалау
және қадағалау қағидаларына
7-қосымша
________ №____ Қабылдау (беру) актісі

1. Общая информация:
1.1. Организация (индивидуальный предприниматель) – отправитель
1.2. ИИН или БИН отправителя
1.3. Организация (индивидуальный предприниматель) – получатель
1.4. ИИН или БИН получателя
2. Дата и номер первичного документа – акта приема (передачи)* №___ от____ года
3. Информация о товарах:
№ п/п
Код ТН ВЭД ЕА ЭС
Код товара (GTIN)
Наименование товара
Тип упаковки**
Код идентификации товара/ упаковки
Кол-во потребительских упаковок
Цена за единицу товара
Стоимость товара без НДС
НДС
Общая стоимость товара с НДС
Ставка
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Всего
Документ подписан электронной цифровой подписью ___________________
Примечание:
* – указывается в случае ввода сведений по Акту приема/передачи, выписанного ранее на бумажном носителе;
ТН ВЭД ЕАЭС – товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;
GTIN – Global Trade Item Number;
НДС – налог на добавленную стоимость;
**– может принимать значения: потребительская, транспортная;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.

1. Жалпы ақпарат:
1.1. Ұйым (жеке кәсіпкер) – жөнелтуші
1.2. Жіберушінің ЖСН немесе БСН
1.3. Ұйым (жеке кәсіпкер) – алушы
1.4. Алушының ЖСН немесе БСН
2. Бастапқы құжаттың күні мен нөмірі-қабылдау (беру) актісі * ____ жылғы № ____
3. Тауарлар туралы ақпарат:
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Өнім коды (GTIN)
Тауардың атауы
Қаптама түрі**
Тауарды/қаптаманы сәйкестендіру коды
Тұтыну қаптамаларының саны
Тауар бірлігінің бағасы
ҚҚС-сыз тауардың құны
ҚҚС
ҚҚС-пен бірге тауардың жалпы құны
Ставка
Сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Барлығы
Құжатқа электрондық цифрлық қолтаңба қойылды ___________________
Ескерту:
* – бұрын қағаз тасығышта жазып берілген қабылдау/беру актісі бойынша мәліметтер енгізілген жағдайда көрсетіледі;
ЕАЭО СЭҚ ТН - ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
GTIN – Global Trade Item Number;
ҚҚС-қосылған құн салығы;
**– мәндерді қабылдай алады: тұтынушы, көлік;
ЭЦҚ - электрондық цифрлық қолтаңба.