О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-320/2020 "Об утверждении правил проведения фармаконадзора и мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2025 года № 153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 ноября 2025 года № 37481
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-320/2020 "Об утверждении правил проведения фармаконадзора и мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21896) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 261 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения фармаконадзора и мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила проведения фармаконадзора и мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 261 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок проведения фармаконадзора и мониторинга безопасности, качества и эффективности медицинских изделий.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Фармакологиялық қадағалауды және медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, сапасы мен тиімділігіне мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-320/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 26 қарашадағы № 153 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 қарашада № 37481 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Фармакологиялық қадағалауды және медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, сапасы мен тиімділігіне мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-320/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21896 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 261-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фармакологиялық қадағалауды және медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, сапасы мен тиімділігіне мониторинг жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы фармакологиялық қадағалауды және медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, сапасы мен тиімділігіне мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 261-бабының 3-тармақшасына, Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) әзірленді және фармакологиялық қадағалауды және медициналық бұйымдардың қауіпсіздігіне, сапасы мен тиімділігіне мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
т 26 ноября 2025 года № 153
Приложение 4
к правилам проведения
фармаконадзора и мониторинга
безопасности, качества и
эффективности медицинских
изделий
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в государственный орган.
Форма, предназначенная для сбора административных данныхна безвозмездной
основе размещена на интернет – ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/kmfk;
Наименование административной формы: Отчет о поступивших картах-сообщениях;
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на
безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-О;
Периодичность: ежемесячная;
Отчетный период: ______________20___года;
Круг организаций, представляющих форму, предназначенную для сбора
административных данных на безвозмездной основе: экспертная организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных
на безвозмездной основе: к 1 числу месяца, следующего за отчетным.
БИН
Метод представления (на бумажном носителе, в электронном виде, посредством
компьютеризированной системы телефонного опроса, при личном опросе интервьюером
с использованием бумажного носителя, при личном опросе интервьюером с использованием
персонального вычислительного устройства): в электронном виде.
Всего спонтанных карт-сообщений за отчетный период
Из них в государственный орган отправленные письма (о серьезной нежелательной реакции)
Принятые меры
Информация о серьезной нежелательной реакции действии с исходом "смерть", "угроза жизни", "отсутствие эффективности", "передозировка", при применении подозреваемого препарата
1
2
3
4
Наименование ____________________
_________________________________
Адрес ___________________________
_________________________________
Телефон ________________________________________________
адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель _____________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_______________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о поступивших картах-сообщениях"
(Индекс: 1-О, ежемесячная)

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 26 қарашадағы
№ 153 Бұйрыққа 1-қосымша
Фармакологиялық қадағалауды
және медициналық
бұйымдардың қауіпсіздігіне,
сапасы мен тиімділігіне
мониторинг жүргізу
қағидаларына 4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынады: Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысаны https://www.gov.kz/memleket/entities/kmfk интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Келіп түскен хабарлама-карталар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-О
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: ______________20___жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын ұйымдар тобы: сараптама ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне.
БСН
Ұсыну әдісі (қағаз жеткізгіште, электронды түрде, телефон арқылы сауал салудың компьютерлендірілген жүйесі, қағаз жеткізгішті пайдалана отырып интервьюердің жеке сауал салуы кезінде, дербес есептеу құрылғысын пайдалана отырып, интервьюердің жеке сауал салуы кезінде): электронды түрде
Есепті кезеңдегі барлық стихиялық хабарлама карталары
Оның ішінде мемлекеттік органға жіберілген хаттар (елеулі жағымсыз реакция туралы)
Қабылданған шаралар
Күдікті препаратты қолдану кезінде "өлім", "өмірге қауіп", "тиімділіктің болмауы", "дозаланғанда" нәтижесімен іс-әрекеттің елеулі жағымсыз реакциясы туралы ақпарат
1
2
3
4
Атауы _____________________________Мекенжайы ________________________
___________________________________ ___________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы,
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам/
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
_______________________
(Мөр)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі
түсіндірме "Келіп түскен хабарламалар-карталар туралы есеп" (индексі: 1- О, ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о поступивших картах-сообщениях" (далее – Форма).
2. Форма представляется ежемесячно к 1 числу месяца, следующего за отчетным.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем или лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
4. Форма заполняется на казахском и русском языках.
5. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) передозировка – применение лекарственного препарата за один прием либо в течение дня в количестве, которое превышает рекомендуемую максимальную суточную дозу в соответствии с одобренной общей характеристикой лекарственного средства и инструкцией по медицинскому применению;
2) государственный орган в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий (далее – государственный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроль за обращением лекарственных средств и медицинских изделий;
3) отсутствие эффективности лекарственного средства – отсутствие благоприятного диагностического, лечебного или профилактического действия лекарственного средства для установления характера заболевания, его течения, длительности или коррекции состояния, или физиологических функций организма человека в соответствии с показаниями к применению, указанных в инструкции для медицинского применения;
4) серьезная нежелательная реакция – нежелательная реакция, которая приводит к смерти, представляет угрозу для жизни, требует госпитализации пациента или ее продления, приводит к стойкой либо выраженной нетрудоспособности или инвалидности, к врожденным аномалиям или порокам развития, требует медицинского вмешательства для предотвращения развития перечисленных состояний, а также любая непреднамеренная подозреваемая передача через лекарственный препарат инфекционного агента;
5) индивидуальное сообщение о нежелательной реакции – информация, передаваемая в соответствии с установленными формой и содержанием, об одной или нескольких подозреваемых нежелательных реакциях на лекарственный препарат, возникающих у отдельного пациента в определенный момент времени.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
В графе 1 указывается общее количество спонтанных карт-сообщений за отчетный период;
В графе 2 указывается номера и дата письма о серьезной нежелательной реакции с указанием номера регистрационного удостоверения в госорган от эксп орган, наименования, лекарственной формы, дозировки и производителя;
В графе 3 указывается принятые меры по серьезной нежелательной реакции (осуществляется сбор дополнительной информации, случай закрыт, приказ о приостановлении и другие);
В графе 4 указывается информация о виде серьезной нежелательной реакции и исходе (анафилактический шок, отсутствие эффекта, ухудшение состояние; госпитализация, смерть, улучшение и другие).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме "Келіп түскен хабарламалар-карталар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне ұсынылады.
3. Нысанға орындаушы және басшы немесе оның міндетін атқарушы адам оның тегі мен аты-жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып қол қояды.
4. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
5. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) артық дозалану – дәрілік препаратты бір қабылдауда не бір күн ішінде дәрілік заттың мақұлданған жалпы сипаттамасына және медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес ұсынылатын ең жоғары тәуліктік дозадан асатын мөлшерде қолдану;
2) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) – дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласында басшылықты, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) дәрілік зат тиімділігінің болмауы – медициналық қолдануға арналған нұсқаулықта көрсетілген қолдану көрсеткіштеріне сәйкес аурудың сипатын, оның ағымын, ұзақтығын немесе жай-күйін түзету немесе адам ағзасының физиологиялық функцияларын анықтау үшін дәрілік заттың қолайлы диагностикалық, емдік немесе профилактикалық әсерінің болмауы;
4) елеулі жағымсыз реакция – өлімге әкелетін, өмірге қауіп төндіретін, пациентті емдеуге жатқызуды немесе оны ұзартуды талап ететін, тұрақты не айқын еңбекке жарамсыздыққа немесе мүгедектікке, туа біткен ауытқуларға немесе Даму ақауларына әкеп соғатын жағымсыз реакция, аталған жағдайлардың дамуын болдырмау үшін медициналық араласуды талап етеді, сондай-ақ дәрілік препарат арқылы кез келген байқаусызда күдікті берілу инфекциялық агент;
5) жағымсыз реакция туралы жеке хабарлама – белгілі бір уақытта жекелеген пациентте туындайтын дәрілік препаратқа бір немесе бірнеше күдікті жағымсыз реакциялар туралы белгіленген нысан мен мазмұнға сәйкес берілетін ақпарат.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-бағанда есепті кезеңдегі стихиялық хабарлама карталарының жалпы саны көрсетіледі;
2-бағанда тіркеу куәлігінің нөмірін, атауын, дәрілік нысанын, дозасын және өндірушісін көрсете отырып, елеулі жағымсыз реакция туралы хаттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3-бағанда елеулі жағымсыз реакция бойынша қабылданған шаралар көрсетіледі (Қосымша ақпарат жинау жүзеге асырылады, іс жабылады, тоқтата тұру туралы бұйрық және басқалар);
4-бағанда елеулі жағымсыз реакцияның түрі және нәтижесі (анафилактикалық шок, әсердің болмауы, жағдайдың нашарлауы; ауруханаға жатқызу, өлім, жақсару және басқалар) туралы ақпарат көрсетіледі.