О внесении изменений и дополнений в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 187 "Об утверждении Правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 21 ноября 2025 года № 501. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2025 года № 37461
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 мая 2025 года № 187 "Об утверждении Правил реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36186) следующие изменения и дополнения:
в Правилах реализации мер государственной поддержки, направленных на улучшение жилищных условий, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 исключить;
пункты 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции
"10. Распределение жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, осуществляется Отбасы банком с учетом требований настоящих Правил.
Жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде построенное и(или) приобретенное за счет государственного бюджета, распределяется в соответствии с их целевым назначением, определенным бюджетным законодательством Республики Казахстан.
11. Граждане Республики Казахстан, кандасы, состоящие на учете нуждающихся в жилище посредством ЭЦП подписывают заявление о согласии получения распределяемого жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного в частном жилищном фонде в личном кабинете на интернет – ресурсе Отбасы банка, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При отсутствии согласия в течение пяти рабочих дней жилище из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, распределяется следующим гражданам Республики Казахстан, кандасам состоящим на учете нуждающихся в жилище в единой республиканской электронной базе, электронной базе "Центр обеспечения жилищем" согласно требованиям настоящих Правил.
12. В случае отказа от распределяемого жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного в частном жилищном фонде, Граждане Республики Казахстан, кандасы, состоящие на учете нуждающихся посредством ЭЦП в течение пяти рабочих дней подписывают заявление об отказе в личном кабинете на интернет – ресурсе Отбасы банка, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";

"Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 187 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 21 қарашадағы № 501 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 қарашада № 37461 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 30 мамырдағы № 187 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36186 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұрғын үй жағдайларын жақсартуға бағытталған мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру қағидаларында:
8-тармақ алып тасталсын;
10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайды немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды бөлуді Отбасы банкі осы қағидалардың талаптарын ескере отырып жүзеге асырады.
Мемлекеттік бюджет есебінен салынған және (немесе) сатып алынған коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайды немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжай Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалған нысаналы мақсатына сәйкес үйлестіріледі.
11. Тұрғынжайға мұқтаждардың есебінде тұрған Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар ЭЦҚ арқылы Отбасы банкінің интернет-ресурсындағы жеке кабинетінен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық тұрғын үй қорынан бөлінетін тұрғынжайды немесе жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғынжайды алуға келісу туралы өтінішке қол қояды.
Бес жұмыс күні ішінде келісім болмаған жағдайда коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайды немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжай осы Қағидалардың талаптарына сәйкес бірыңғай республикалық электрондық базада, "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасында тұрғынжайға мұқтаждар есебінде тұрған Қазақстан Республикасының азаматтарына, қандастарға бөлінеді.
12. Коммуналдық тұрғын үй қорынан бөлінетін тұрғынжайдан немесе жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғынжайдан бас тартылған жағдайда, мұқтаждардың есебінде ЭЦҚ арқылы тұрған Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар Отбасы банкінің интернет-ресурсындағы жеке кабинетінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бес жұмыс күн ішінде бас тарту туралы өтінішке қол қояды.";

дополнить пунктами 12-1, 12-2, 12-3, 12-4, 12-5 и 12-6 следующего содержания:
"12-1. Граждане Республики Казахстан, кандасы в течении 2 (двух) рабочих дней со дня подписания заявления о согласии получения распределяемого жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного в частном жилищном фонде в личном кабинете электронной базы "Центр обеспечения жилищем" по адресу www.orken.otbasybank.kz (далее – Электронная база) заключают договор найма жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного в частном жилищном фонде (далее – Договор найма) с местным исполнительным органом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, на основании решения о предоставлении жилища.
12-2. После подписания гражданами Республики Казахстан, кандасами Договора найма совершеннолетние члены семьи (при наличии) подписывают Договор найма в Электронной базе посредством электронно-цифровой подписи (далее - ЭЦП) в течении 2 (двух) рабочих дней.
12-3. Местный исполнительный орган после подписания Договора найма гражданами Республики Казахстан, кандасами и их совершеннолетними членами семьи (при наличии) в течении 2 (двух) рабочих дней проверяет достоверность заполненных данных (сведений), содержащихся в Договоре найма, и подписывает либо отказывает в подписании его посредством ЭЦП.
Местный исполнительный орган отказывает гражданам Республики Казахстан, кандасам в случае заполнения недостоверных данных в Договоре найма.
12-4. Для внесения изменения в Договор найма граждане Республики Казахстан, кандасы в личном кабинете Электронной базы подают заявление на изменение Договора найма, по форме согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам, с приложением документов, подтверждающих основание для внесения изменения в Договор найма.
12-5. Совершеннолетние члены семьи граждан Республики Казахстан, кандасов (при наличии) в Электронной базе посредством ЭЦП согласовывают заявление на изменение Договора найма в течении 2 (двух) рабочих дней в соответствии со статьей 92 Закона.
12-6. Местный исполнительный орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня поступления заявления на изменение Договора найма рассматривает представленные документы, подтверждающие основание для внесения изменения в Договор найма.
По итогам рассмотрения заявления на изменение Договора найма и документов, подтверждающих цель внесения изменения в Договор найма местный исполнительный орган принимает одно из следующих решений:
1) направляет в личный кабинет Гражданину Республики Казахстан, кандасу подписанное дополнительное соглашение к Договору найма;

мынадай мазмұндағы 12-1, 12-2, 12-3, 12-4, 12-5 және 12-6-тармақтармен толықтырылсын:
"12-1. Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар коммуналдық тұрғын үй қорынан бөлінетін тұрғын жайды немесе жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын жайды алуға келісім беру туралы өтінішке қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде www.orken.otbasybank.kz мекенжайы бойынша "Тұрғын үймен қамтамасыз ету орталығы" электрондық базасының (бұдан әрі - Электрондық база) жеке кабинетінде тұрғын үй беру туралы шешім негізінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы органмен коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын жайды немесе жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын жайды жалдау шартын (бұдан әрі - Жалдау шарты) жасасады.
12-2. Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар Жалдау шартына қол қойғаннан кейін отбасының кәмелетке толған мүшелері (бар болса) Жалдау шартына Электрондық базада электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) арқылы 2 (екі) жұмыс күні ішінде қол қояды.
12-3. Жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар және олардың кәмелетке толған отбасы мүшелері (бар болса) Жалдау шартына қол қойғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Жалдау шартында қамтылған толтырылған деректердің (мәліметтердің) дұрыстығын тексереді және ЭЦҚ арқылы оған қол қояды не оған қол қоюдан бас тартады.
Жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының азаматтарына, қандастарға Жалдау шартында дәйексіз деректер толтырылған жағдайда бас тартады.
12-4. Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар Жалдау шартына өзгеріс енгізу үшін Электрондық базаның жеке кабинетінде Жалдау шартына өзгеріс енгізу негізін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жалдау шартын өзгертуге өтініш береді.
12-5. Қазақстан Республикасы азаматтарының, кандастарының кәмелетке толған отбасы мүшелері (бар болса) ЭЦҚ арқылы Электрондық базада Заңның 92-бабына сәйкес 2 (екі) жұмыс күні ішінде Жалдау шартын өзгертуге өтінішті келіседі.
12-6. Жергілікті атқарушы орган Жалдау шартын өзгертуге өтініш келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Жалдау шартына өзгеріс енгізу мақсатын растайтын ұсынылған құжаттарды қарайды.
Жалдау шартын өзгертуге өтінішті және Жалдау шартына өзгеріс енгізу негізін растайтын құжаттарды қарау қорытындылары бойынша жергілікті атқарушы орган мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) Қазақстан Республикасы азаматының, қандастың жеке кабинетіне Жалдау шартына қол қойылған қосымша келісімді жолдайды;

2) выносит мотивированный отказ.
Местный исполнительный орган отказывает в заключении дополнительного соглашения к Договору найма, в случае заполнения гражданами Республики Казахстан, кандасами недостоверных данных либо отсутствия документов, подтверждающих основание для внесения изменения в Договор найма.";
дополнить приложением 3-1 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 21 ноября 2025 года № 501
Приложение 3-1
к Правилам реализации мер
государственной поддержки,
направленных на улучшение
жилищных условий
от гражданина (ки) ___________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
____________________________
индивидуальный
идентификационный номер
Заявление
Заявление на изменение Договора найма жилища из коммунального жилищного
фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном
жилищном фонде
Я, ___________________________________________________________________;
(Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
Прошу рассмотреть возможность внесения изменений в Договор найма жилища
из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным
исполнительным органом в частном жилищном фонде (далее – Договор найма)
от "____" ___________ 20__ года № ____________ в связи с
_____________________________________________________________________;
(указывается причина внесения изменения в Договор найма)
Приложения:
1.____________________;
2. ___________________.
(Согласие выражают все совершеннолетние члены семьи)
Я, __________________________________________________________________,
(Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
согласен (на) на внесение изменений в Договор найма
от "____" ___________ 20__ года № __________.
Согласен (-на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"__" __________ 20__ года.

2) дәлелді бас тарту шығарады.
Жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының азаматтары, қандастар дұрыс емес деректерді толтырған не Жалдау шартына өзгеріс енгізу негізін растайтын құжаттар болмаған жағдайда, Жалдау шартына қосымша келісім жасасудан бас тартады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің 2025 жылғы
21 қарашадағы № 501
бұйрығына қосымша
Тұрғын үй жағдайларын
жақсартуға бағытталған
мемлекеттік қолдау шараларын
іске асыру қағидаларына
3-1-қосымша
Азаматтан (азаматшадан)
_________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
_________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш
Коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайды немесе жеке тұрғын үй қорынан
жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды Жалдау шартын өзгертуге өтініш
Мен, ________________________________________________________;
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________ байланысты
(Жалдау шартына өзгеріс енгізу себебі көрсетіледі)
20__ жылғы "____" ___________ № _________ коммуналдық тұрғын үй қорынан
тұрғын жайды немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған
тұрғынжайды жалдау шартына (бұдан әрі - Жалдау шарты) өзгерістер енгізу
мүмкіндігін қарастыруды сұраймын;
Қосымшалар: 1. ____________________; 2. ___________________.
(Келісімді отбасының барлық кәмелетке толған мүшелері білдіреді)
Мен, __________________________________________________________,
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "__" _____ № _____ Жалдау шартына өзгерістер енгізуге келісемін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
"__" __________ 20 __ жыл.