О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 123. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 ноября 2025 года № 37459
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения и дополнение:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 8) исключить;
подпункт 130) изложить в следующей редакции:
"130) тарифный участок – участок магистрального трубопровода, в границах которого утверждается и действует единый тариф на подачу воды в пределах одной группы потребителей;";
заголовок раздела 2 изложить в следующей редакции:
"Раздел 2. Особенности расчета тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам";
пункты 57 и 58 изложить в следующей редакции:
"57. Расчет тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам распространяется на регулируемые услуги, предоставляемые субъектом в виде подвода воды от магистрального трубопровода к группам водопользователей с помощью комплекса гидротехнических сооружений и (или) искусственного гидротехнического сооружения в соответствии с заключенными договорами.
58. Тариф на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам рассчитывается в соответствии с порядком расчета тарифа согласно разделу 1 настоящего параграфа и измеряется в тенге за 1 кубический метр воды.
В случае, если при предоставлении услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам в системе магистральных трубопроводов тарифы утверждены на отдельные участки и услуги предоставляются на территории двух и более областей, единый тариф и тарифная смета рассчитываются на всю систему в целом.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Тариф на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам рассчитывается по формуле:
, где:
n – период действия тарифа (на год или на весь период);
Tn – тариф на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам на период действия тарифа за 1 кубический метр, тенге;
Zn – экономически обоснованные затраты на период действия тарифа, принятые с учетом требований настоящих Правил, тысяч тенге;
ДУПn – допустимый уровень прибыли до налогообложения на период действия тарифа, тысяч тенге;
Vn – объем оказываемых услуг на период действия тарифа, тысяч кубических метров.";

"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 24 қарашадағы № 123 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 қарашада № 37459 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
3-тармақта:
8) тармақша алып тасталсын;
130) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"130) тарифтік учаске – шекарада тұтынушылардың бір тобы шегінде суды беруге арналған бірыңғай тариф бекітілетін және қолданылатын магистральдық құбыржолының учаскесі;";
2-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бөлім. Магистральдық құбыржолдары арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу ерекшеліктері";
57 және 58-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Магистральдық құбыржолдары арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті есептеу бекітілген шарттарға сәйкес субъект ұсынатын гидротехникалық құрылыстар кешенінің және (немесе) жасанды гидротехникалық құрылыстардың көмегімен магистральдық құбыржолы арқылы су тарту түріндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге қолданылады.
58. Магистральдық құбыржолдары арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тариф осы параграфтың 1-бөліміне сәйкес тарифті есептеу тәртібіне сәйкес есептеледі және судың 1 текше метрі үшін теңгемен өлшенеді.
Егер суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде магистральдық құбыржолдары жүйесінде тарифтер жекелеген учаскелерге бекітілген болса және көрсетілетін қызметтер екі және одан астам облыстың аумағында ұсынылса, бірыңғай тариф және тарифтік смета тұтастай бүкіл жүйеге есептеледі.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру жөніндегі қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
n – тарифтің қолданылу кезеңі (бір жылға немесе бүкіл кезеңге);
Tn –тарифтің қолданылу кезеңіне 1 текше метр үшін магистральдық құбыржолдары арқылы су беру жөніндегі қызметтерге арналған тариф, теңге;
Zn – осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып, қабылданған тарифтің қолданылу кезеңіне арналған экономикалық негізделген шығындар, мың теңге;
ПРДn – тарифтің әрекет ету кезеңіне салық салынғанға дейінгі пайданың рұқсат етілген деңгейі, мың теңге;
Vn – тарифтің қолданылу кезеңінде көрсетілетін қызметтер көлемі, мың текше метр.";

пункт 242-1 исключить;
пункты 246 и 247 изложить в следующей редакции:
"246. Тариф на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения дифференцируется по группам потребителей, с учетом:
1) уровня платежеспособности населения соответствующего региона;
2) объема потребления;
3) влияния на инфляцию;
4) уровня развития промышленного производства региона.
247. В целях дифференциации тарифа на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения потребители подразделяются на группы:
1) физические лица, относящиеся к категории населения, организации, занимающиеся производством тепловой энергии, в пределах объемов потребления воды на собственные нужды в процессе производства тепловой энергии и объемов подпитки при предоставлении услуг горячего водоснабжения (при открытой системе горячего водоснабжения), организации, занимающиеся передачей и распределением тепловой энергии, в пределах объемов утвержденных нормативных технических потерь и организации, предоставляющие регулируемые услуги в сфере водоснабжения и (или) водоотведения – первая группа;
2) прочие потребители – юридические лица, не входящие в состав первой и третьей групп – вторая группа;
3) организации, содержащиеся за счет бюджетных средств – третья группа.
В целях стимулирования физических лиц к ресурсосбережению, тариф первой группы на регулируемые услуги водоснабжения дифференцируется по следующим категориям потребителей:
1 подгруппа:
физические лица, относящиеся к категории населения, потребляющие регулируемые услуги до 3 м3 в месяц на 1 человека;
организации, занимающиеся производством тепловой энергии, в пределах объемов потребления воды на собственные нужды в процессе производства тепловой энергии и объемов подпитки при предоставлении услуг горячего водоснабжения (при открытой системе горячего водоснабжения);
организации, занимающиеся передачей и распределением тепловой энергии, в пределах объемов, утвержденных нормативных технических потерь;
организации, предоставляющие регулируемые услуги в сфере водоснабжения и (или) водоотведения;
2 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, потребляющие регулируемые услуги свыше 3 м3 до 5 м3 в месяц на 1 человека;
3 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, потребляющие регулируемые услуги свыше 5 м3 до 10 м3 в месяц на 1 человека;
4 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения потребляющие регулируемые услуги свыше 10 м3 в месяц на 1 человека.";
пункт 249-1 изложить в следующей редакции:
"249-1. Тариф на регулируемые услуги водоснабжения для следующих категорий первой группы потребителей определяется по формулам:
Тнас.1 = Тнас.

242-1-тармақ алып тасталсын;
246 және 247-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"246. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф тұтынушылардың топтары бойынша мыналарды:
1) тиісті өңір халқының төлем қабілеттілігі деңгейі;
2) тұтыну көлемі;
3) инфляцияға әсері;
4) өңірдің өнеркәсіптік өндірісін дамыту деңгейі ескеріле отырып сараланады.
247. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифті саралау мақсатында тұтынушылар мынадай топтарға бөлінеді:
1) халық санатына жататын жеке тұлғалар, жылу энергиясын өндіру процесінде өз мұқтаждарына суды тұтыну көлемі және ыстық сумен жабдықтау қызметтерін көрсету кезінде (ыстық сумен жабдықтаудың ашық жүйесі кезінде) үстемелеп толтыру көлемі шегінде жылу энергиясын өндірумен айналысатын ұйымдар, бекітілген нормативтік техникалық ысыраптар көлемінің шегінде жылу энергиясын берумен және бөлумен айналысатын ұйымдар және сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар – бірінші топ;
2) өзге тұтынушылар – бірінші және үшінші топтардың құрамына кірмейтін заңды тұлғалар – екінші топ;
3) бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар – үшінші топ.
Жеке тұлғаларды ресурс үнемдеуге ынталандыру мақсатында бірінші топтың сумен жабдықтаудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифі тұтынушылардың мынадай санаттары бойынша сараланады:
1-кіші топ:
1 адамға айына 3 м3 дейін реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын, халық санатына жататын жеке тұлғалар;
жылу энергиясын өндірумен айналысатын ұйымдар жылу энергиясын өндіру процесінде өз мұқтаждарына суды тұтыну көлемі және ыстық сумен жабдықтау қызметтерін көрсету кезінде (ыстық сумен жабдықтаудың ашық жүйесі кезінде) қоректендіру көлемі шегінде;
бекітілген нормативтік техникалық ысыраптар көлемінің шегінде жылу энергиясын берумен және бөлумен айналысатын ұйымдар;
сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдар;
2-кіші топ – 1 адамға айына 3 м3-ден 5 м3-ге дейін реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын, халық санатына жататын жеке тұлғалар;
3-кіші топ – 1 адамға айына 5 м3-ден 10 м3-ге дейін реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын, халық санатына жататын жеке тұлғалар;
4-кіші топ – 1 адамға айына 10 м3-ден астам реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынатын халық санатына жататын жеке тұлғалар.";
249-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"249-1. Тұтынушылардың бірінші тобының мынадай санаттары үшін сумен жабдықтаудың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тариф мынадай формулалар бойынша айқындалады:
Тхал.1 = Тхал.

Тнас.2 = 1,15*Тнас.
Тнас.2 = 1,3*Тнас.
Тнас.3 = 1,5*Тнас., где:
Тнас. – тариф определенный в соответствии с пунктом 249 настоящих Правил;
Тнас.1 – тариф 1 подгруппы;
Тнас.2 – тариф 2 подгруппы;
Тнас.3 – тариф 3 подгруппы;
Тнас.4 – тариф 4 подгруппы.
При расчете общего объема начислений за 1 месяц на 1 человека вне зависимости от наличия индивидуального прибора учета, к потребленному объему:
до 3 м3 применяется тариф на уровне Тнас.;
свыше 3 м3 до 5 м3 – на уровне 1,15*Тнас.;
свыше 5 м3 до 10 м3 – на уровне 1,3*Тнас.;
свыше 10 м3 – на уровне 1,5*Тнас.
Для потребителей не имеющих индивидуальные приборы учета расчет производится по нормам потребления коммунальных услуг по водоснабжению, утвержденным акиматами областей, городов республиканского значения, столицы.";
пункт 251 изложить в следующей редакции:
"251. Тариф на регулируемые услуги водоснабжения и (или) водоотведения для второй группы определяется по формуле:
T2– тариф для второй группы потребителей на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один кубический метр, тенге;
T0– тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги водоснабжения и (или) водоотведения за один кубический метр, тенге;
k2– коэффициент для перераспределения доходов от оказания услуг водоснабжения и (или) водоотведения второй группе потребителей, определенный в соответствии с пунктом 246 настоящих Правил.";
заголовок Раздела 2 изложить в следующей редакции:
"Раздел 2. Дифференциация тарифа на регулируемые услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам";
пункты 261, 262, 262-2, 263, 264, 265, 266, 267, 267-1 и 272-2 исключить;
пункт 273 изложить в следующей редакции:
"273. Тариф на услуги по реализации тепловой энергии в зависимости от наличия или отсутствия приборов учета определяется по формулам:
1) для первой группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии (Тнас. без ПУ):
Тнас. без ПУ = 1,2 * Тнас. (тенге/Гкал);
1 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью до 100 м2:
Тнас. без ПУ 1=Тнас. без ПУ, где:
Тнас. без ПУ 1 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью до 100 м2
2 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 100 до 200 м2:
Тнас. без ПУ 2=Тнас. без ПУ * 1,1, где:
Тнас. без ПУ 2 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 100 до 200 м2.

Тхал.2 = 1,15*Тхал.
Тхал.2 = 1,3*Тхал.
Тхал.3 = 1,5*Тхал., мұндағы:
Тхал. = осы Қағидалардың 249-тармағына сәйкес айқындалған тариф;
Тхал.1 – 1-кіші топтың тарифі;
Тхал.2 – 2-кіші топтың тарифі;
Тхал.3 – 3-кіші топтың тарифі;
Тхал.4 – 4-кіші топтың тарифі.
Жеке есепке алу құралының болуына қарамастан, тұтынылған көлемге 1 адамға 1 айға есептеулердің жалпы көлемін есептеу кезінде:
3 м3-ге дейін – Тхал. деңгейінде;
3 м3 астамнан 5 м3-ге дейін – 1,15*Тхал. деңгейінде;
5 м3 астамнан 10 м3-ге дейін – 1,3*Тхал. деңгейінде;
10 м3 астамнан – 1,5*Тхал. деңгейінде тариф қолданылады.
Жеке есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін есептеу облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері бекіткен сумен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары бойынша жүргізіледі.";
251- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"251. Екінші топ үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
T2 – екінші топтың тұтынушылары үшін бір текше метрге сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф, теңге;
Tа – бір текше метр үшін сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтеріне осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған тариф, теңге;
k2 – осы Қағидалардың 246-тармағына сәйкес айқындалған тұтынушылардың екінші тобына сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін көрсетуден түскен кірістерді қайта бөлуге арналған коэффициент.";
2- бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бөлім. Магистральдық құбыржолдары арқылы су беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді саралау";
261, 262, 262-2, 263, 264, 265, 266, 267, 267-1 және 272-2- тармақтар алып тасталсын;
273- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"273. Есепке алу аспаптарының болуына немесе болмауына қарай жылу энергиясымен өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф мынадай формулалар бойынша айқындалады:
1) жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың бірінші тобы үшін (ЕА жоқ Тхал):
ЕА жоқ Тхал. = 1,2 * Тхал. (теңге/Гкал);
1-кіші топ – жылытылатын ауданы 100 м2 дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА жоқ Тхал. 1 = ЕА жоқ Tхал., мұндағы:
ЕА жоқ Тхал.1 – жылытылатын ауданы 100 м2 дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі
2-кіші топ – жылытылатын ауданы 100-ден астамнан 200 м2-ге дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА жоқ Тхал.2 = ЕА жоқ Tхал.* 1.1, мұндағы:
ЕА жоқ Тхал.2 – жылытылатын ауданы 100-ден астамнан 200 м2-ге дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі

При этом, для определенного объема применяется тариф физических лиц, относящихся к категории населения как для 1 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц для 2 подгруппы населения.
При этом, Тнас. без ПУ 2 не превышает To.
3 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 200 м2:
Тнас. без ПУ 3=То, где:
Тнас. без ПУ 3 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 200 м2;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги реализации тепловой энергии (среднеотпускной тариф).
При этом, для определенного объема применяются тарифы физических лиц, относящихся к категории населения как для 1 и 2 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц, относящихся к категории населения для 3-ей подгруппы населения.
2) для первой группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тнас. с ПУ):
Тнас. с ПУ = (Тнас.*Qнас. – Тнас. без ПУ *Qнас. без ПУ)/Q нас. с ПУ (тенге/Гкал).
1 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью до 100 м2:
Тнас. с ПУ 1=Тнас. с ПУ, где:
Тнас. с ПУ 1 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью до 100 м2
2 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 100 до 200 м2:
Тнас. с ПУ 2=Тнас. с ПУ * 1,1, где:
Тнас. с ПУ 2 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения с отапливаемой площадью свыше 100 до 200 м2
При этом, для определенного объема применяется тариф физических лиц, относящихся к категории населения как для 1 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц для 2 подгруппы населения.
При этом, Тнас. без ПУ 2 не превышает To.
3 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 200 м2:
Тнас. с ПУ 3=То*(Тнас. с ПУ 1/Тнас.), где:
Тнас. с ПУ 3 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 200 м2
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги реализации тепловой энергии (среднеотпускной тариф).
Тнас. – тариф для первой группы потребителей, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги реализации тепловой энергии.
При этом, для определенного объема применяются тарифы физических лиц, относящихся к категории населения как для 1 и 2 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц, относящихся к категории населения для 3-ей подгруппы населения.
В случае если тариф для первой группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Т нас. с ПУ) по расчету определяется на уровне ≤0, то Т нас. с ПУ и Т нас. без ПУ определяются по формулам:

Бұл ретте, белгілі бір көлем үшін халықтың 1-кіші тобына арналғандай халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі қолданылады, қалған көлемге халықтың 2-кіші тобы үшін жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
Бұл ретте, ЕА жоқ Тхал.2 Та-дан аспайды.
3-кіші топ – жылытылатын ауданы 200 м2 асатын халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА жоқ Тхал.3 = Та, мұндағы:
ЕА жоқ Тхал.3 – жылытылатын ауданы 200 м2 асатын халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі;
Tа – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған тариф (орташа босату тарифі).
Бұл ретте, белгілі бір көлем үшін халықтың 1 және 2-кіші топтары үшін халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифтері қолданылады, қалған көлемге халықтың 3-кіші тобы үшін халық санатына жататын жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
2) жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың бірінші тобы үшін (ЕА бар Тхал.):
ЕА бар Тхал. = (Тхал.* Qхал. – ЕА жоқ Тхал. * ЕА жоқ Qхал.)/ ЕА бар Qхал. (теңге/Гкал).
1-кіші топ – жылытылатын ауданы 100 м2 дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА бар Тхал.1 = ЕА бар Tхал., мұндағы:
ЕА бар Тхал.1 – жылытылатын ауданы 100 м2 дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифы;
2-кіші топ – жылытылатын ауданы 100-ден астамнан 200 м2-ге дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА бар Тхал.2 = ЕА бар Tхал * 1,1, мұндағы:
ЕА бар Тхал.2 – жылытылатын ауданы 100-ден астамнан 200 м2-ге дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі
Бұл ретте, белгілі бір көлем үшін халықтың 1-кіші тобы үшін халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі қолданылады, қалған көлемге халықтың 2-кіші тобы үшін жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
Бұл ретте, ЕА жоқ Тхал.Та-дан аспайды.
3-кіші топ – жылытылатын ауданы 200 м2 асатын халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА бар Тхал.3 =Та*(ЕА бар Тхал.1/Тхал), мұндағы:
ЕА бар Тхал.3 – жылытылатын ауданы 200 м2-ден асатын халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі
Tа – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған тариф (орташа беру тарифі).
Бұл ретте, белгілі бір көлем үшін халықтың 1 және 2-кіші топтары үшін халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифтері қолданылады, қалған көлемге халықтың 3-кіші тобы үшін халық санатына жататын жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
Егер жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың бірінші тобы үшін тариф (ЕА бар Тхал.) есептеу бойынша ≤0 деңгейінде айқындалса, ЕА бар Тхал. және ЕА жоқ Тхал. мынадай формула бойынша айқындалады:

Тнас. с ПУ = 0,5*Тнас. (тенге/Гкал);
1 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью до 100 м2;
Тнас. с ПУ 1=Тнас. с ПУ, где:
Тнас. с ПУ 1 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью до 100 м2;
2 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 100 до 200 м2;
Тнас. с ПУ 2=Тнас. с ПУ * 1,1, где:
Тнас. с ПУ 2 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 100 до 200 м2.
При этом, для определенного объема применяется тариф физических лиц, относящихся к категории населения как для 1 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц для 2 подгруппы населения.
При этом, Тнас. без ПУ 2 не превышает To.
3 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 200 м2;
Тнас. с ПУ 3=То*(Тнас. с ПУ 1/Тнас.), где:
Тнас. с ПУ 3 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 200 м2;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги реализации тепловой энергии (среднеотпускной тариф).
Тнас. – тариф для первой группы потребителей, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги реализации тепловой энергии.
При этом, для определенного объема применяются тарифы физических лиц, относящихся к категории населения как для 1 и 2 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц, относящихся к категории населения для 3-ей подгруппы населения.
Тнас. без ПУ = (Тнас. * Qнас. – Тнас. с ПУ * Qнас. с ПУ)/Qнас. без ПУ (тенге/Гкал), где:
Qнac. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением первой группы потребителей, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнac. без ПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением первой группы потребителей, проживающих в ветхих, аварийных жилых помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qнас. с ПУ – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии первой группой потребителей, имеющими приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
1 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью до 100 м2:
Тнас. без ПУ 1=Тнас. без ПУ, где:
Тнас. без ПУ 1 – тариф физических лиц, относящихся к категории, населения, с отапливаемой площадью до 100 м2;

ЕА бар Тхал. = 0,5* Тхал. (теңге/Гкал);
1-кіші топ – жылытылатын ауданы 100 м2 дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА бар Тхал. = ЕА бар Tхал., мұндағы:
ЕА бар Тхал.1 – жылытылатын ауданы 100 м2 дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі;
2-кіші топ – жылытылатын ауданы 100-ден астамнан 200 м2-ге дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалар;
ЕА бар Тхал.2 = ЕА бар Tхал * 1,1, мұндағы:
ЕА бар Тхал.2 – жылытылатын ауданы 100-ден астамнан 200 м2-ге дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі.
Бұл ретте белгілі бір көлем үшін халықтың 1-кіші тобына арналған халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі қолданылады, қалған көлемге халықтың 2-кіші тобы үшін жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
Бұл ретте, ЕА жоқ Тхал. Та-дан аспайды.
3-кіші топ – жылытылатын ауданы 200 м2 асатын халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА бар Тхал.3 =Та* (ЕА бар Тхал.1/Тхал.), мұндағы:
ЕА бар Тхал.3 – жылытылатын ауданы 200 м2-ден асатын халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі;
Tа – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған тариф (орташа босату тарифі).
Тхал. – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған, тұтынушыларды бірінші тобына арналған тариф.
Бұл ретте, белгілі бір көлем үшін халықтың 1 және 2-кіші топтары үшін халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифтері қолданылады, қалған көлемге халықтың 3-кіші тобы үшін халық санатына жататын жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
ЕА жоқ Тхал. = (Тхал. *Qхал. – ЕА бар Тхал. * ЕАбар Q)/ЕА жоқ Qхал. (теңге/Гкал), мұндағы:
Qхал. – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың бірінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың біріші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
ЕА жоқ Qхал. – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың бірінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың бірінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
ЕА бар Qхал. – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың бірінші тобының жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
1-кіші топ – жылытылатын ауданы 100 м2 дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА жоқ Тхал. 1 = ЕА жоқ Tхал, мұндағы:
ЕА жоқ Тхал.1 – жылытылатын ауданы 100 м2 дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі;

2 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 100 до 200 м2:
Тнас. без ПУ 2=Тнас. без ПУ * 1,1, где:
Тнас. без ПУ 2 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 100 до 200 м2.
При этом, для определенного объема применяется тариф физических лиц, относящихся к категории населения как для 1 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц для 2 подгруппы населения;
При этом, Тнас. без ПУ 2 не превышает To.
3 подгруппа – физические лица, относящиеся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 200 м2:
Тнас. без ПУ 3=То, где:
Тнас. без ПУ 3 – тариф физических лиц, относящихся к категории населения, с отапливаемой площадью свыше 200 м2;
To – тариф, определенный с учетом требований настоящих Правил на услуги реализации тепловой энергии (среднеотпускной тариф).
При этом, для определенного объема применяются тарифы физических лиц, относящихся к категории населения как для 1 и 2 подгруппы населения, на оставшийся объем применяется соответствующий тариф физических лиц, относящихся к категории населения для 3-ей подгруппы населения.
3) для второй группы потребителей, за исключением третьей группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии (Тпроч. без ПУ):
Тпроч. без ПУ = 1,3 * Тпроч. (тенге/Гкал);
4) для второй группы потребителей, за исключением третьей группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тпроч. с ПУ):
Тпроч. с ПУ = (Тпроч * Qпроч. – Тпроч. без ПУ * Qпроч. без ПУ)/Qпроч. с ПУ (тенге/Гкал),
в случае если тариф для второй группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тпроч.с ПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Тпроч. с ПУ и Тпроч. без ПУ определяются по формулам:
Тпроч. с ПУ = 0,7 * Тпроч. (тенге/Гкал);
Тпроч. без ПУ = (Тпроч.* – Тпроч. с ПУ * Qпроч. с ПУ)/Qпроч. без ПУ (тенге/Гкал), где:
Qпроч. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии второй группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением второй группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. без ПУ – планируемый годовой объем потребления второй группой потребителей, не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением второй группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qпроч. с ПУ – планируемый годовой объем потребления второй группой потребителей, имеющими приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;

2-кіші топ – жылытылатын ауданы 100-ден астамнан 200 м2-ге дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА жоқ Тхал.2 = ЕА жоқ Tхал* 1.1, мұндағы:
ЕА жоқ Тхал.2 – жылытылатын ауданы 100-ден астамнан 200 м2-ге дейінгі халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі.
Бұл ретте белгілі бір көлем үшін халықтың 1-кіші тобына арналған халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі қолданылады, қалған көлемге халықтың 2-кіші тобы үшін жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
Бұл ретте, ЕА жоқ Тхал.2 Та-дан аспайды.
3-кіші топ – жылытылатын ауданы 200 м2 асатын халық санатына жататын жеке тұлғалар:
ЕА жоқ Тхал.3 =Та, мұндағы:
ЕА жоқ Тхал.3 – жылытылатын ауданы 200 м2-ден асатын халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі;
Tа – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып айқындалған тариф (орташа босату тарифі).
Бұл ретте, белгілі бір көлем үшін халықтың 1 және 2-кіші тобына арналғандай халық санатына жататын жеке тұлғалардың тарифі қолданылады, қалған көлемге халықтың 3-кіші тобы үшін жеке тұлғалардың тиісті тарифі қолданылады.
3) жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың екінші тобы үшін (ЕА жоқ Төзге):
ЕА жоқ Төзге = 1,3* Төзге (теңге/Гкал);
4) жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда, тұтынушылардың екінші тобы үшін (ЕА бар Төзге):
ЕА бар Төзге = (Төзге * Qөзге – ЕА жоқ Төзге *ЕА жоқ Qөзге)/ЕА бар Qөзге (теңге/Гкал),
Егер жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың екінші тобы үшін тариф (ЕА бар Төзге) есептеме бойынша ≤ 0 деңгейінде айқындалған болса, ЕА бар Төзге және ЕА жоқ Төзге мынадай формулалар бойынша айқындалады:
ЕА бар Төзге = 0,7 * Төзге (теңге/Гкал);
ЕА жоқ Төзге = (Төзге* - ЕА бар Төзге * ЕС бар Qөзге)/ЕА жоқ Qөзге (теңге/Гкал), мұндағы:
Qөзге – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың екінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың екінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
ЕА жоқ Qхал. – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың екінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың екінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
ЕА бар Qхал. – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың екінші тобының жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;

5) для третьей группы потребителей, не имеющих приборы учета тепловой энергии (Тбюдж. без ПУ):
Тбюдж. без ПУ = 1,5 * Тбюдж. (тенге/Гкал);
6) для третьей группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тбюдж. с ПУ):
Тбюдж. с ПУ = (Тбюдж. * Qбюдж – Тбюдж. без ПУ * Qбюдж. без ПУ)/Qбюдж. с ПУ (тенге/Гкал).
В случае, если тариф для третьей группы потребителей, имеющих приборы учета тепловой энергии (Тбюдж. с ПУ) по расчету определяется на уровне ≤ 0, то Тбюдж. с ПУ и Тбюдж. без ПУ определяются по формулам:
Тбюдж. с ПУ = 0,5 * Тбюдж. (тенге/Гкал);
Тбюдж. без ПУ = (Тбюдж. * Qбюдж. – Тбюдж. с ПУ * Qбюдж. с ПУ)/Qбюдж. без ПУ (тенге/Гкал), где:
Qбюдж. – планируемый годовой объем потребления тепловой энергии третьей группой потребителей, имеющими и не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением третьей группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. без ПУ – планируемый годовой объем потребления третьей группой потребителей, не имеющими приборы учета тепловой энергии (за исключением третьей группы потребителей, расположенных в ветхих, аварийных помещениях, домах барачного типа, где отсутствует техническая возможность установки приборов учета тепловой энергии), подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности всеобщего обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал;
Qбюдж. с ПУ – планируемый годовой объем потребления третьей группой потребителей, имеющими приборы учета тепловой энергии, подтвержденный договорами, заключенными субъектом с потребителями услуг по реализации тепловой энергии, протоколами намерений и расчетами исходя из обязанности качественного обслуживания и возможностей субъекта, недопустимости снижения объемов с целью поддержания или роста уровня тарифов, Гкал.";

5) жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың үшінші тобы үшін (ЕА жоқ Тбюдж.):
ЕА жоқ Тбюдж. = 1,5* Тбюдж. (теңге/Гкал);
6) жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда, тұтынушылардың екінші тобы үшін (ЕА бар Тбюдж):
ЕА бар Тбюдж. = (Тбюдж. * Qбюдж. – ЕА жоқ Тбюдж.*ЕА жоқ Qбюдж.)/ЕА бар Qбюдж. (теңге/Гкал).
Егер жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобы үшін тариф (ЕА бар Тбюдж.) есептеме бойынша ≤ 0 деңгейінде айқындалған болса, ЕА бар Тбюдж. және ЕА жоқ Тбюдж. мынадай формулалар бойынша айқындалады:
ЕА бар Тбюдж. = 0,5 * Тбюдж. (теңге/Гкал);
ЕА жоқ Тбюдж. = (Тбюдж.* - ЕА бар Тбюдж. * ЕС бар Qбюдж.)/ЕА жоқ Qбюдж. (теңге/Гкал), мұндағы:
Qбюдж. – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар және жоқ тұтынушылардың үшінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
ЕА жоқ Qбюдж. – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары жоқ тұтынушылардың үшінші тобының (жылу энергиясын есепке алу аспаптарын орнатуға техникалық мүмкіндігі жоқ, тозған, авариялық тұрғын үй-жайларда, барак типтегі үйлерде тұратын тұтынушылардың үшінші тобын қоспағанда) жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал;
ЕА бар Qбюдж. – жылу энергиясын өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен субъектінің жасасқан шарттарымен, ниет хаттамаларымен және жалпыға бірдей сапалы қызмет көрсету міндеті мен субъектінің мүмкіндіктеріне, тарифтерді ұстап тұру немесе оның өсуіне жол бермеу мақсатында көлемдердің төмендеуіне жол бермеуге сүйене отырып жасалған есептемелермен расталған, жылу энергиясын есепке алу аспаптары бар тұтынушылардың үшінші тобының жылу энергиясын тұтынуының жоспарланған жылдық көлемі, Гкал.";

от 24 ноября 2025 года № 123
Приложение 18
к Правилам формирования
тарифов
Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам производится по следующей формуле:
Кп– временный понижающий коэффициент на услугу;
Т – тариф на единицу услуги, утвержденный ведомством уполномоченного органа;
Т1 – расчетный тариф на единицу заявленного объема потребления услуги, который определяется по формуле:
V – фактический объем потребления услуги;
V1– заявленный объем потребления услуги;
T2 – расчетный тариф на единицу прироста заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги, который определяется по формуле:
П– прибыль на единицу услуги, заложенная в действующем тарифе;
дельта3 – условно-переменные затраты.
2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на примере услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам:
1) условные данные, применяемые при расчете уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам:
потребитель – коммунальное государственное предприятие "Адал су";
вид услуги – подача воды по магистральным трубопроводам;
утвержденный тариф на единицу услуги водопроводной организации (Т) – 28,42 тенге за 1 кубический метр (далее – м3);
прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуги водопроводной организации (П) – 2,1 тенге/м3;
заявленный объем потребления услуги (V1) – 49651 м3;
фактический объем потребления услуги (V) – 45000 м3;
условно-переменные затраты (дельта3) – 32623,63 тенге;
2) определяется расчетный тариф на единицу прироста заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги (3):
3) определяется расчетный тариф на единицу заявленного объема потребления услуги
4) определяется уровень временного понижающего коэффициента к тарифу на услуги (1):
Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифу на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии
Глава 1. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифу на услуги по передаче электрической энергии
1. Расчет уровня временного понижающего коэффициента (К1) к тарифу на услугу по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня производится по следующей формуле:
К1 = Трасч/Т, где:
Т – тариф на услуги по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня, утвержденный ведомством уполномоченного органа для энергопередающей организации, действующий в заявленный период;
Трасч – расчетный тариф на услугу по передаче электрической энергии по сетям с учетом заявленного объема, который с учетом временного понижающего коэффициента составляет не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления данных услуг, учитывает возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование Организации и определяется по формуле:
Трасч = (Т * Vтсиф + Тд * Vд)/Vз, (тенге/кВтч), где:
Vтсиф – объем услуг по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня, предусмотренный для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа энергопередающей организации, действующего в заявляемом периоде.
В случае отсутствия объема услуг для данного потребителя в утвержденной тарифной смете применяется фактический объем услуг за соответствующий период предыдущего периода;
Vз – заявленный объем потребления регулируемой услуги Организации, указанный в заявке потребителя на установление временного понижающего коэффициента на заявленный период;
Vд – дополнительный объем передачи электрической энергии по сетям межрегионального уровня, то есть разница между заявленным потребителем объемом передачи электрической энергии и предусмотренным для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа энергопередающей организации, действующего в заявляемом периоде, который определяется по формуле:
Vд = Vз–Vтсиф, (кВт/ч),
Тд – тариф, рассчитанный на дополнительный объем передачи электрической энергии по сетям межрегионального уровня, который определяется по следующей формуле:
Тд = (С потерь + Ст + С прибыль)/ Vд, (тенге/кВтч), где:
С потерь – стоимость нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по сетям межрегионального уровня, определяемая по формуле:
С потерь = Z * Vп, (тенге), где:
Z – средневзвешенная цена покупки электрической энергии для компенсации нормативных технических потерь, предусмотренная в действующей тарифной смете энергопередающей организации, тенге/кВтч;
Vп – объем нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по сетям межрегионального уровня, который отражается в заключении энергопередающей организации в натуральных величинах (кВтч, в процентах) и подтвержден компетентным органом.
В случае отсутствия в заключении энергопередающей организации объема нормативных технических потерь или подтверждения компетентного органа при расчете временного понижающего коэффициента принимается средний уровень нормативных технических потерь по сетям энергопередающей организации, предусмотренный в действующей тарифной смете энергопередающей организации;
Ст – затраты, необходимые для покрытия расходов, связанных с передачей дополнительного объема электрической энергии по сетям третьих сторон (режимные ограничения, ремонты), в случае если данные расходы (оплата за услуги по передаче электрической энергии по сетям третьих сторон) не учтены в действующей тарифной смете.
Уровень затрат, связанных с оплатой за услуги по передаче электрической энергии по сетям третьих сторон указывается в заключении энергопередающей организации и подтверждается компетентным органом;
С прибыль – прибыль энергопередающей организации при передаче дополнительного объема электрической энергии, определяемая по формуле:
С прибыль = П * Vд, (тенге), где:
П – прибыль, заложенная в действующем тарифе, на единицу услуги энергопередающей организации, тенге/кВтч.

2025 жылғы 24 қарашадағы № 123
Бұйрыққа қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
18-қосымша
Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1. Тарифтерге уақытша төмендету коэффиценті деңгейінің есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Кп = Т1/Т, мұндағы:
Кп– көрсетілетін қызметке уақытша төмендету коэффициенті;
Т – уәкілетті органның ведомствосы бекіткен көрсетілетін қызметтің бірлігіне тариф;
Т1 – көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің бірлігіне есептік тариф мынадай формула бойынша анықталады:
V – көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемі;
V1 – көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі;
T2 – көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемінен көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің өсу бірлігіне есептік тариф мынадай формула бойынша анықталады:
П – қолданыстағы тарифте салынған көрсетілетін қызметтің бірлігіне пайда;
дельта3 – шартты-ауыспалы шығындар.
2. Суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер үлгісінде тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу:
1) суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу кезінде қолданылатын шартты деректер:
тұтынушы – "Адал су" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны;
көрсетілетін қызмет түрі – суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру;
су құбыры ұйымының көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне бекітілген тариф (Т) – 1 текше метрге (бұдан әрі – м3) 28,42 теңге;
су құбыры ұйымының көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне қолданыстағы тарифте салынған пайда (П) – 2,1 теңге/м3;
көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі (V1) – 49651 м3;
көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемі (V) – 45000 м3;
шартты-ауыспалы шығындар (дельта3) – 32623,63 теңге.
2) көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемінен көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемінің өсу бірлігіне есептік тариф айқындалады (3):
3) көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген бірлігіне арналған есептік тариф айқындалады (2):
4) көрсетілетін қызметтерге арналған уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі айқындалады (1):
Электр энергиясын беру және (немесе) электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифке уақытша төмендету коэффициенті деңгейін есептеу
1-тарау. Электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифке уақытша төмендету коэффициенті деңгейін есептеу
1. Электр энергиясын өңіраралық деңгейдегі желілер бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметке арналған тарифке уақытша төмендету коэффициенті (К1) деңгейін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
К1 = Тесеп/Т, мұндағы:
Т – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге уәкілетті органның ведомствосы энергия беру ұйымы үшін бекіткен, мәлімделген кезеңдегі қолданыстағы тариф;
Тесеп – электр энергиясын желілер бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметке мәлімделген көлемді ескере отырып, есептеу тарифі, ол уақытша төмендету коэффициентін ескере отырып осы көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажет шығындар құнынан төмен емес және Ұйымның тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайда алу мүмкіндігін ескереді және мынадай формула бойынша айқындалады:
Тесеп = (Т *Vтсиф + Тд* Vд)/Vз, (теңге/кВт.сағ.), мұндағы:
Vтсиф – мәлімделген кезеңде қолданыстағы энергия беруші ұйым тарифінің тарифтік сметасында бекітілген көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері арқылы беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі.
Бекітілген тарифтік сметада осы тұтынушы үшін көрсетілетін қызметтер көлемі болмаған жағдайда, алдыңғы кезеңнің тиісті кезеңі үшін көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі қолданылады;
Vм – мәлімделген кезеңде уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге тұтынушының өтінімінде көрсетілген Ұйымның реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынудың мәлімделген көлемі;
Vқ – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша берудің қосымша көлемі, яғни тұтынушы мәлімдеген электр энергиясын беру көлемі мен мәлімделген кезеңде қолданылатын энергия беруші ұйым тарифінің бекітілген тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген көлемнің арасындағы айырма мына формула бойынша анықталады:
Vқ = Vм- Vтсиф, (кВт/сағ.)
Тқ – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша берудің қосымша көлеміне есептелген тариф, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тқ = (С ысырап + Ст + С пайда)/ Vқ, (теңге/кВт.сағ.), мұндағы:
С ысырап – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру кезінде нормативтік техникалық ысыраптардың құны, ол мына формула бойынша анықталады:
С ысырап = Z * Vш, (теңге), мұндағы:
Z – энергия беруші ұйымның қолданыстағы тарифтік сметасында көзделген нормативтік техникалық ысыраптарды өтеу үшін электр энергиясын сатып алудың орташа өлшенген бағасы, теңге/кВт.сағ.;
Vш – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру кезінде нормативтік техникалық ысыраптардың көлемі, ол энергия беруші ұйымның қорытындысында заттай шамада (кВтсағ, %-те) көрсетілуі және құзыретті орган растауы тиіс.
Энергия беруші ұйымның қорытындысында нормативтік техникалық ысыраптар көлемі немесе құзыретті органның растауы болмаған жағдайда, уақытша төмендету коэффициентін есептеу кезінде энергия беруші ұйымның қолданыстағы тарифтік сметасында көзделген энергия беруші ұйымның желілері бойынша нормативтік техникалық ысыраптардың орташа деңгейі қабылданады;
Ст – егер осы шығыстар (электр энергиясын үшінші тараптардың желілері бойынша беру жөніндегі қызметтерге ақы төлеу) қолданыстағы тарифтік сметада ескерілмеген жағдайда, электр энергиясының қосымша көлемін үшінші тараптардың желілері бойынша (режимдік шектеулер, жөндеулер) берумен байланысты шығындарды жабу үшін қажет шығындар.
Электр энергиясын үшінші тараптардың желілері бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты шығындардың деңгейі энергия беруші ұйымның қорытындысында көрсетіледі және құзыретті орган растайды;
С пайда – электр энергиясының қосымша көлемін беру кезінде энергия беруші ұйымның пайдасы, мына формула бойынша анықталады:
С пайда = П* Vқ, (теңге), мұндағы:
П – энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметінің бірлігіне қолданыстағы тарифке салынған пайда, теңге/кВт.сағ.

2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента (КЗ) к тарифам на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии определяется по формуле:
КЗ = Трасч/Т, где:
Трасч – расчетный тариф на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии с учетом заявленного объема отпуска в сеть электрической энергии, который определяется по следующей формуле:
Трасч= (Т * Vтсиф + Тд * Vд)/ Vз (тенге/кВтч), где:
Т – действующий тариф на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии, утвержденный ведомством уполномоченного органа для системного оператора, действующий в заявленный период;
Vтсиф – объем услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии, предусмотренный для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде, кВтч;
Vз – заявленный объем отпуска в сеть электрической энергии, указанный в заявке потребителя на установление временного понижающего коэффициента;
Vд – дополнительный объем отпуска в сеть электрической энергии, то есть разница между заявленным потребителем объемом отпуска в сеть электрической энергии и техническим объемом отпуска в сеть электрической энергии, предусмотренным для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде, определяемый по формуле:
Vд = Vз – Vтсиф, (кВтч)
Тд – тариф, рассчитанный на дополнительный объем отпуска в сеть электрической энергии, который определяется по следующей формуле:
Тд = С прибыль + С перем/Vд (тенге/кВтч), где:
С прибыль – прибыль на дополнительный объем отпуска в сеть электрической энергии, определяемая по формуле:
С прибыль = П * Vд (тенге)
П – прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуг системного оператора, тенге/кВтч;
С перем – сумма условно-переменных затрат системного оператора, связанных с технической диспетчеризацией дополнительного объема отпуска в сеть электрической энергии, определяемая исходя из конкретного случая увеличения объемов отпуска в сеть электрической энергии, но не превышающая 10 % от общих расходов для данного потребителя, рассчитанных c учетом производственной себестоимости и объема отпуска в сеть электрической энергии, технически предусмотренного для данного потребителя услуг в тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде. Сумма условно-переменных затрат отражается в заключении системного оператора (с обязательным экономическим обоснованием предоставляемого уровня затрат).

2. Электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі көрсетілетін қызметке арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің (КЗ) деңгейін есептеу мынадай формула бойынша анықталады:
КЗ = Тесеп/Т, мұндағы:
Тесеп – электр энергиясын желіге босатудың мәлімделген көлемін ескере отырып, электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру қызметіне есептік тариф, мынадай формула бойынша айқындалады:
Тесеп= (Т Vтсиф + Тқ Vқ)/ Vм, (теңге/кВт.сағ.), мұндағы:
Т – уәкілетті органның ведомствосы мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор үшін бекіткен, электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі көрсетілетін қызметке арналған қолданыстағы тариф;
Vтсиф – мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің тарифтік сметасында бекітілген көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі, кВт.сағ.;
Vм – тұтынушының уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге өтінімінде көрсетілген электр энергиясын желіге босатудың мәлімделген көлемі;
Vқ – электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлемі, яғни тұтынушы мәлімдеген электр энергиясын желіге босату мен мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің бекітілген тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген электр энергиясын желіге босатудың техникалық көлемі арасындағы айырма, мынадай формула бойынша айқындалады:
Vқ = Vм – Vтсиф, (кВт.сағ.)
Тқ – электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлеміне есептелген тариф, мынадай формула бойынша айқындалады:
Тқ = С пайда + С ауыс/Vқ, (теңге/кВт.сағ.), мұндағы:
С пайда – электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлеміне пайда, мынадай формула бойынша айқындалады:
С пайда = П* Vқ, (теңге)
П – жүйелік оператор қызметінің бірлігіне қолданыстағы тарифке салынған пайда, теңге/кВт.сағ;
С ауыс – электр энергиясын желіге босату көлемін ұлғайтудың нақты жағдайына сүйене отырып айқындалатын, бірақ осы тұтынушы үшін мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін техникалық көзделген өндірістік өзіндік құн мен электр энергиясын желіге босату көлемін ескере отырып есептелген жалпы шығыстарының 10 %-ынан аспайтын электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлемін техникалық диспетчерлендірумен байланысты жүйелік оператордың шартты-ауыспалы шығындарының сомасы. Шартты-ауыспалы шығындардың сомасы жүйелік оператордың қорытындысында көрсетілуі тиіс (шығындардың ұсынылатын деңгейін міндетті экономикалық негіздеумен) көрсетіледі.

3. Перерасчет уровня временного понижающего коэффициента (К4) к тарифу на услугу по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации производится по следующей формуле:
К4 = Ткор/Т, где:
Т – тариф на услуги по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации, утвержденный ведомством уполномоченного органом для энергопередающей организации, действующий в заявленный период;
Ткор – скорректированный расчетный тариф на услугу по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации с учетом фактически выполненного объема потребления услуг по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации, и условия пункта 1 настоящего приложения, который рассчитывается по формуле:
Ткор = (Т * Vтсиф + Тд * Vд)/Vф, (тенге/кВтч), где:
Vф – фактически выполненный объем услуг по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации для данного потребителя услуг за период действия утвержденного временного понижающего коэффициента к тарифу энергопередающей организации. в заявляемом периоде;
Vтсиф – объем услуг по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации, предусмотренный для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде, кВтч;
Vд – дополнительный объем по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации, то есть разница между фактическим объемом и предусмотренным для данного потребителя в установленной тарифной смете энергопередающей организации, действующего в заявляемом периоде, который определяется по формуле:
Vд = Vф – Vтсиф, (кВтч), где:
Тд – тариф, рассчитанный на дополнительный объем по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня и (или) технической диспетчеризации, который определяется по следующей формуле:
Тд = (С потерь + Ст + С прибыль)/Vд, (тенге/кВтч), где:
С потерь – стоимость нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по сетям межрегионального уровня, определяемая по формуле:
С потерь = Z * Vп, (тенге), где:
Z – фактическая средневзвешенная цена покупки электрической энергии для компенсации нормативных технических потерь, тенге/кВтч;
Vп – объем нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по сетям межрегионального уровня, который отражен в заключении энергопередающей организации в натуральных величинах (кВтч, в процентах) и подтвержден компетентным органом.
Ст – затраты, необходимые для покрытия расходов, связанных с передачей дополнительного объема электрической энергии по сетям третьих сторон (режимные ограничения, ремонты), в случае если данные расходы (оплата за услуги по передаче электрической энергии по сетям третьих сторон) не учтены в действующей тарифной смете.
Уровень затрат, связанных c оплатой за услуги по передаче электрической энергии по сетям третьих сторон указывается в заключении энергопередающей организации и подтверждается компетентным органом;
С прибыль – прибыль энергопередающей организации при передаче и (или) технической диспетчеризации дополнительного объема электрической энергии, определяемая по формуле:
С прибыль = П * Vд, (тенге), где:
П – прибыль, заложенная в действующем тарифе, на единицу услуги энергопередающей организации, тенге/кВтч.
Примечание:
Пример проведения расчета

3. Электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметке арналған тарифке уақытша төмендету коэффициентінің (К4) деңгейін қайта есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
К4 = Ттүз/Т, мұндағы:
Т – уәкілетті органның ведомствосы мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін энергия беру ұйымы үшін бекіткен электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметіне тариф;
Ттүз – электр энергиясын беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметтерін тұтынудың нақты орындалған көлемін ескере отырып, электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметіне түзетілген есептік тариф және осы Қосымшаның 1-тармағының шарттары мынадай формула бойынша есептеледі:
Ттүз = (Т * Vтсиф + Тқ * Vқ)/Vн, (теңге/кВт.сағ.), мұндағы:
Vн – мәлімделген кезеңде энергия беруші ұйымның тарифіне бекітілген уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу кезеңі үшін көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру қызметтерінің нақты орындалған көлемі;
Vтсиф – мәлімделген кезеңде жұмыс істеп тұрған жүйелік оператор тарифінің тарифтік сметасында бекітілген көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру көрсетілетін қызметтерінің көлемі, кВт.сағ.;
Vқ – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру бойынша қосымша көлем, яғни нақты көлем мен мәлімделген кезеңде жұмыс істеп тұрған энергия беруші ұйымның бекітілген тарифтік сметасында осы тұтынушы үшін көзделген көлем арасындағы айырма мынадай формула бойынша айқындалады:
Vқ = Vн – Vтсиф, (кВт.сағ), мұндағы:
Тқ – электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру бойынша қосымша көлемге есептелген тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тқ = (С ысырап + Сү + С пайда)/Vқ, (теңге/кВт.сағ), мұндағы:
С ысырап – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру кезінде нормативтік техникалық ысыраптардың құны, мынадай формула бойынша айқындалады:
С ысырап = Z* Vш, (теңге), мұндағы:
Z - нормативтік техникалық ысыраптарды өтеу үшін электр энергиясын сатып алудың нақты орташа өлшенген бағасы, теңге/кВт.сағ;
Vш – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру кезінде нормативтік техникалық ысыраптардың көлемі, ол энергия беруші ұйымның қорытындысында заттай шамада көрсетілген (кВт.сағ, пайызбен) және құзыретті орган растаған.
Сү – егер осы шығыстар (электр энергиясын үшінші тараптар желілері бойынша беру көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу) қолданыстағы тарифтік сметада ескерілмеген жағдайда, электр энергиясының қосымша көлемін үшінші тараптардың желілері бойынша (режимдік шектеулер, жөндеулер) берумен байланысты шығыстарды жабуға қажет шығындар.
Электр энергиясын үшінші тараптардың желілері бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты шығындар деңгейі энергия беруші ұйымның қорытындысында көрсетіледі және оны құзыретті орган растайды;
С пайда – электр энергиясының қосымша көлемін өңіраралық деңгей желілері бойынша беру және (немесе) техникалық диспетчерлендіру кезінде энергия беруші ұйымның пайдасы мынадай формула бойынша анықталады:
С пайда = П* Vқ, (теңге), мұндағы:
П – энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне қолданыстағы тарифке салынған пайда, теңге/кВт.сағ.
Ескерпе:
Есептеу жүргізу үлгісі

1. Условные данные
Потребитель: АО "А".
Вид услуги: передача электрической энергии по сетям межрегионального уровня.
Т = 2,4957 тенге/кВтч – тариф на услуги по передаче электрической энергии, утверждҰнный ведомством уполномоченного органа для энергопередающей организации, действующий в заявленный период;
П = 1,0159 тенге/кВтч – прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуги энергопередающей организации;
Vз = 550 000 кВтч – заявленный (планируемый) потребителем объем потребления услуги энергопередающей организации на заявленный период;
Vтсиф=450 000кВтч – объем услуг по передаче электроэнергии по сетям межрегионального уровня, предусмотренный для данного потребителя услуг утвержденной в тарифной смете тарифа энергопередающей организации, действующего в заявленный период;
Z = 8,65 тенге за 1 кВтч – средневзвешенная цена покупки электрической энергии для компенсации нормативных технических потерь, предусмотренная тарифной сметой энергопередающей организации;
Vпотерь=нормативные технические потери*дополнительный объем =6,1% х 100 000=6100кВтч;
Vпотерь – объем нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии;
6,1% – определяется энергопередающей организацией индивидуально для конкретного потребителя, подавшего Заявку на утверждение временного понижающего коэффициента;
100 000 кВтч – дополнительный объем потребления услуги энергопередающей организации;
Ст = 0 тенге – затраты, необходимые для покрытия расходов, связанных с передачей дополнительного объема электрической энергии по сетям третьих сторон, – приняты равными нулю.
2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1) определяется дополнительный объем потребления услуги энергопередающей организации в заявленном периоде по формуле:
Vд = 550 000 – 450 000 = 100 000 кВтч;
2) рассчитывается стоимость нормативных технических потерь при передаче дополнительного объема электрической энергии по формуле:
С потерь = 8,65 * 6100=52 765 тенге;
3) определяется уровень прибыли энергопередающей организации при передаче дополнительного объема электрической энергии по формуле:
С прибыль =1,0159*100 000 = 101 593 тенге;
4) определяется тариф, рассчитанный на дополнительный объем передачи электрической энергии по формуле:
Тд = (52 765 + 101 593)/100 000 = 1,544 тенге/кВтч;
5) определяется расчетный тариф на услугу по передаче электрической энергии с учетом заявленного объема по формуле:
Т расч = (2,4957 * 450 000 + 1,544 * 100 000)/550 000 = 2,323 тенге/кВтч

1. Шартты деректер
Тұтынушы: "А" АҚ.
Көрсетілетін қызмет түрі: электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру.
Т =2,4957 теңге/кВт.сағ. – уәкілетті органның ведомствосы энергия беруші ұйым үшін бекіткен электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған, мәлімделген кезеңде қолданылатын тариф;
П = 1,0159 теңге/кВт.сағ – энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне қолданыстағы тарифте салынған пайда;
Vм = 550 000 кВт.сағ – мәлімделген кезеңде энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтеріне тұтынушы мәлімдеген (жоспарлаған) тұтыну көлемі;
Vтсиф = 450 000кВт.сағ – мәлімделген кезеңде қолданылатын энергия беруші ұйым тарифтінің тарифтік сметасында бекітілген көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін көзделген электр энергиясын өңіраралық деңгей желілері бойынша беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің көлемі;
Z = 8,65 теңге 1 кВт.сағ үшін – энергия беруші ұйымның тарифтік сметасында көзделген, нормативтік техникалық ысыраптарды өтеу үшін электр энергиясын сатып алудың орташа өлшенген бағасы;
Vысырап = нормативтік техникалық ысыраптар*қосымша көлем=6,1% х 100 000=6100кВт.сағ.
Vысырап – электр энергиясының қосымша көлемін беру кезінде нормативтік техникалық ысыраптардың көлемі;
6,1% – энергия беруші ұйым уақытша төмендету коэффициентін бекітуге Өтінім берген нақты тұтынушы үшін жеке айқындайды;
100 000 кВт.сағ – энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерін тұтынудың қосымша көлемі;
Ст = 0 теңге – электр энергиясының қосымша көлемін үшінші тараптардың желілері бойынша берумен байланысты шығыстарды жабу үшін қажет шығындар – нөлге тең қабылданды.
2. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1) мәлімделген кезеңде энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерін тұтынудың қосымша көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
Vқ = 550 000 – 450 000 = 100 000 кВт.сағ
2) электр энергиясының қосымша көлемін беру кезінде нормативтік техникалық ысыраптардың құны мынадай формула бойынша есептеледі:
С ысырап = 8,65 х 6100= 52 765 теңге;
3) электр энергиясының қосымша көлемін беру кезінде энергия беруші ұйымның пайда деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
С пайда =1,0159 х100 000 = 101 593 теңге;
4) электр энергиясын берудің қосымша көлеміне есептелген тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тқ = (52 765 + 101 593)/100 000 = 1,544 теңге/кВт.сағ;
5) мәлімделген көлемді ескере отырып электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметке есептік тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Т есеп = (2,4957 * 450 000 + 1,544 х 100 000)/550 000 = 2,323 теңге/кВт.сағ.

6) временный понижающий коэффициент к тарифу на услугу по передаче электрической энергии определяется по формуле:
К1= 2,321/2,4957= 0,931.
Примечание:
Пример проведения расчета
1. Условные данные:
Потребитель: Акционерное общество "В".
Вид услуги: техническая диспетчеризация отпуска в сеть электрической энергии (или потребления импортируемой электроэнергии).
Утвержденный тариф – 0,182 тенге за 1 кВтч.
Прибыль, заложенная в действующем тарифе, на единицу услуги системного оператора: С прибыль – 0,072 тенге/кВтч.
Заявленный потребителем объем потребления услуги энергопередающей организации на заявленный период: 5100 кВтч.
Объем потребления услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии (или потребления импортируемой электроэнергии), технически предусмотренный для данного потребителя услуг в утвержденной тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде: 2250 кВтч.
С перем = 10%*0,182*2250 = 40,95 тенге – сумма условно-переменных затрат системного оператора, связанных с технической диспетчеризацией дополнительного объема отпуска в сеть электрической энергии, определяемая исходя из конкретного случая увеличения объемов отпуска в сеть электрической энергии, но не превышающая 10 % от общих расходов для данного потребителя, рассчитанных с учетом производственной себестоимости и объема отпуска в сеть электрической энергии, технически предусмотренного для данного потребителя услуг в тарифной смете тарифа системного оператора, действующего в заявляемом периоде.
2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1) определяется дополнительный объем потребления услуги системного оператора в заявленном периоде по формуле:
Vд = 5100 – 2250 = 2850 кВтч;
2) определяется уровень прибыли системного оператора по технической диспетчеризации дополнительного объема электрической энергии по формуле:
С прибыль = 0,072 * 2850 = 205,2 тенге;
3) определяется тариф, рассчитанный на дополнительный объем отпуска в сеть электрической энергии, который определяется по формуле:
Тд = (Сприбыль+Сперем)/Vд тенге/кВтч;
Тд= (205,2 + 40,95)/2850=0,086 тенге/кВтч.
4) определяется расчетный тариф на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии (или потребления импортируемой электроэнергии) c учетом заявленного объема.
Т расч = (0,182 * 2250 + 0,086 * 2850)/5100 = 0,128 тенге/кВтч.
5) временный понижающий коэффициент к тарифу на услугу по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии (или потребления импортируемой электроэнергии) определяется по формуле:

6) электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметке тарифке уақытша төмендету коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
К1= 2,321/2,4957= 0,931
Ескертпе:
Есептеу жүргізу үлгісі
1. Шартты деректер:
Тұтынушы: "В" акционерлік қоғамы.
Қызмет түрі: электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру (немесе импортталатын электр энергиясын тұтыну).
Бекітілген тариф – 0,182 теңге 1 кВт.сағ. үшін.
Жүйелік оператордың көрсетілетін қызметінің бірлігіне қолданыстағы тарифке салынған пайда: С пайда – 0,072 теңге/ кВт.сағ.
Мәлімделген кезеңде тұтынушы мәлімдеген энергия беруші ұйымның көрсетілетін қызметтерін тұтыну көлемі: 5100 кВт.сағ.
Мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің бекітілген тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін техникалық көзделген электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру (немесе импортталатын электр энергиясын тұтыну) бойынша көрсетілетін қызметті тұтыну көлемі: 2250 кВт.сағ.
С ауыс = 10%*0,182x2250 = 40,95 теңге – электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлемін техникалық диспетчерлендірумен байланысты, бірақ өндірістік өзіндік құн мен электр энергиясын желіге босату көлемін ескере отырып есептелген осы тұтынушы үшін жалпы шығыстардың 10%-ынан аспайтын мәлімделген кезеңде жұмыс істейтін жүйелік оператор тарифінің бекітілген тарифтік сметасында көрсетілетін қызметтердің осы тұтынушысы үшін техникалық көзделген жүйелік оператордың шартты-ауыспалы шығындарының сомасы.
2. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1) мәлімделген кезеңде жүйелік оператордың көрсетілетін қызметтерін тұтынудың қосымша көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
Vқ = 5100 – 2250 = 2850 кВт.сағ;
2) электр энергиясының қосымша көлемін техникалық диспетчерлендіру бойынша жүйелік оператор пайдасының деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
С пайда = 0,072 2850 = 205,2 теңге.
3) электр энергиясын желіге босатудың қосымша көлеміне есептелген тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тқ = (С пайда + С ауыс)/ Vқ теңге/кВт.сағ;
Тқ= (205,2 + 40,95)/ 2850=0,086 теңге/кВт.сағ.
4) электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру (немесе импортталатын электр энергиясын тұтыну) көрсетілетін қызметіне есептік тариф мәлімделген көлемді ескере отырып айқындалады.
Т есеп = (0,182* 2250 + 0,086 2850)/5100 = 0,128 теңге/кВт.сағ.
5) электр энергиясын желіге босатуды техникалық диспетчерлендіру (немесе импортталатын электр энергиясын тұтыну) көрсетілетін қызметіне тарифке уақытша төмендету коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:

К3 = 0,128/0,182 = 0,703

К3=0,128/0,182=0,703