Об утверждении Правил углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 1575. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2025 года № 37395
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с подпунктом 26-37) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам.
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 11 ноября 2025 года № 1575
Утверждены
приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" _____ 20__ года № ___
Правила углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам (далее – Правила) определяют порядок организации и проведения углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам в специализированных организациях образования с углубленной допризывной подготовкой (далее – организации образования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) жас сарбаз – лицо, воспитывающееся и обучающееся по специализированным общеобразовательным учебным программам углубленной допризывной подготовки;

Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 11 қарашадағы № 1575 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 қарашада № 37395 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 26-37) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Д. Косанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 1575 Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 37395 бұйрығымен
бекітілген
Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлығы бар мамандандырылған білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – білім беру ұйымдары) мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жас сарбаз – әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтың мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша тәрбиеленетін және білім алатын адам;

2) углубленная допризывная подготовка по специализированным общеобразовательным учебным программам (далее – УДП) – совокупность мероприятий учебно-воспитательного процесса, проводимых организациями образования в целях углубленного освоения жас сарбазами основ военного дела, формирования у жас сарбазов знаний, умений, навыков и качеств, необходимых для прохождения воинской службы.
3. Воинские части (учреждения) оказывают организациям образования содействие в проведении практических занятий, предоставляют учебные полигоны, вооружение и военную технику, а также проводят занятия под руководством военнослужащих.
4. Взаимодействие организаций образования с воинскими частями (учреждениями) осуществляется на основании меморандума, определяющего порядок проведения совместных мероприятий.
Глава 2. Порядок организации углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам
5. К проведению занятий по УДП привлекаются педагоги в соответствии с Типовыми квалификационными характеристиками должностей педагогов, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 июля 2009 года № 338 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5750) (далее - Типовые квалификационные характеристики).
6. Периоды обучения составляют: с 7 по 11 классы – 5 лет, с 8 по 11 классы – 4 года, с 9 по 11 классы – 3 года, с 10 по 11 классы – 2 года. Выбор периода обучения осуществляется по решению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, учредителем или учредителями организации образования.
7. Занятия проводятся в составе учебных взводов, состоящих из 2-3 отделений по 8-10 жас сарбазов. Учебная рота состоит из 2-4 взводов.
8. Командиры учебных рот, взводов-воспитатели назначаются приказом руководителя организации образования в соответствии с Типовыми квалификационными характеристиками.
9. Командиры отделений назначаются из числа жас сарбазов приказом руководителя организации образования по рекомендации командиров учебных взводов-воспитателей и командира учебной роты.
10. В организациях образования обеспечивается соблюдение требований безопасности, охраны труда и санитарно-гигиенических норм в соответствии с "Санитарно-эпидемиологическими требованиями к объектам образования", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890).

2) мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық (бұдан әрі – ӘШДТД) – білім беру ұйымдары жас сарбаздардың әскери іс негіздерін тереңдетіп меңгеруі, жас сарбаздардың әскери қызмет өткеру үшін қажетті білімін, машықтарын, дағдылары мен қасиеттерін қалыптастыру мақсатында жүргізетін оқу-тәрбие процесі іс-шараларының жиынтығы.
3. Әскери бөлімдер (мекемелер) білім беру ұйымдарына практикалық сабақты өткізуде жәрдем көрсетеді, оқу-жаттығу полигондарын, қару-жарақ пен әскери техника береді, сондай-ақ әскери қызметшілердің жетекшілігімен сабақ өткізеді.
4. Білім беру ұйымдарының әскери бөлімдермен (мекемелермен) өзара іс-қимылы бірлескен іс-шараларды өткізу тәртібін айқындайтын меморандум негізінде жүзеге асырылады.
2-тарау. Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты ұйымдастыру тәртібі
5. ӘШДТД сабағын өткізуге Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 13 шілдедегі № 338 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5750 болып тіркелген) Педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына (бұдан әрі – Үлгілік біліктілік сипаттамалары) сәйкес педагогтер тартылады.
6. Оқыту кезеңдері: 7 – 11-сыныптар – 5 жыл, 8 – 11-сыныптар – 4 жыл, 9 – 11-сыныптар – 3 жыл, 10 – 11-сыныптар – 2 жыл. Оқыту кезеңін таңдауды облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана жергілікті атқарушы органдарының шешімі бойынша білім беру ұйымының құрылтайшысы немесе құрылтайшылары жүзеге асырады.
7. Сабақ 8-10 жас сарбаздан тұратын 2-3 бөлімшеден құралған оқу взводтары құрамында өткізіледі. Оқу ротасы 2-4 взводтан тұрады.
8. Тәрбиеші оқу ротасының, взводының командирлері Үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен тағайындалады.
9. Бөлімше командирлері білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен тәрбиеші оқу взводы командирінің және оқу ротасы командирінің ұсынымы бойынша жас сарбаздар қатарынан тағайындалады.
10. Білім беру ұйымдарында қауіпсіздік, еңбекті қорғау талаптарының және санитариялық-гигиеналық нормалардың сақталуы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) сәйкес қамтамасыз етіледі.

11. Распорядок дня жас сарбазов утверждается руководителем организации образования за 10 дней до начала учебного года в соответствии с типовым распорядком дня согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. Обучение осуществляется на государственном и/или русском языках, отдельные дисциплины по решению руководителя организации образования преподаются на других языках.
13. Форма одежды и шеврон для жас сарбазов установлена в приложении 2 к настоящим Правилам.
14. В организациях образования в рамках дополнительного образования создаются секции военно-прикладных видов спорта, боевых искусств, робототехники, киберспорта и другие кружки (военно-исторические, музыкальные, художественной самодеятельности и т.п.).
15. В организациях образования ежегодно для жас сарбазов организуется и проводится сдача нормативов физической подготовленности в соответствии с Правилами проведения президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан, утвержденными приказом и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 21 ноября 2014 года № 103 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9988). По результатам сдачи президентских тестов жас сарбазам, выполнившим нормативы, выдаются сертификаты физической подготовленности (по степеням).
16. Жас сарбазам, освоившим УДП в полном объеме и успешно сдавшим выпускные экзамены, предоставляются льготы в соответствии со статьями 38, 39 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
17. Руководителем организации образования в торжественной обстановке выдается сертификат о прохождении УДП с указанием дисциплин, оценок и количества часов по пройденной программе.
18. На торжественное мероприятие, посвященное завершению УДП, привлекаются представители Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), ветераны Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК), других войск и воинских формирований РК, родители (законные представители) жас сарбазов.
19. В организациях образования устанавливаются доски почета с фотографиями жас сарбазов, отличившихся в учебе, физической подготовке, призеров соревнований и олимпиад.
Глава 3. Порядок проведения углубленной допризывной подготовки по специализированным общеобразовательным учебным программам
20. УДП проводится по образовательной программе в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
21. Учебно-полевые занятия (далее - УПЗ) проводятся после завершения учебного года в 9 и 10 классах с использованием учебной базы воинских частей (учреждений), с которыми заключен меморандум.

11. Жас сарбаздардың күн тәртібін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес үлгілік күн тәртібіне сәйкес оқу жылы басталғанға дейін 10 күн бұрын білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
12. Оқыту мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде жүзеге асырылады, жеке пәндер білім беру ұйымы басшысының шешімі бойынша басқа тілдерде оқытылады.
13. Жас сарбаздар үшін киім нысаны мен шевроны осы Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген.
14. Білім беру ұйымдарында қосымша білім беру шеңберінде әскери-қолданбалы спорт түрлері, жауынгерлік өнер, робот-техника, киберспорт секциялары және басқа да үйірмелер (әскери-тарихи, музыкалық, көркемөнерпаздық және т.б.) құрылады.
15. Білім беру ұйымдарында жыл сайын жас сарбаздар үшін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 21 қарашадағы № 103 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9988 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерін өткізу қағидаларына сәйкес дене шынықтыру дайындығы нормативтерін тапсыру ұйымдастырылады және жүргізіледі. Президенттік тестілерді тапсыру нәтижесі бойынша нормативтерді орындаған жас сарбаздарға дене шынықтыру дайындығының (дәреже бойынша) сертификаты беріледі.
16. ӘШДТД-ны толық көлемде меңгерген және бітіру емтиханын сәтті тапсырған жас сарбаздарға "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38, 39-баптарына сәйкес жеңілдіктер беріледі.
17. Білім беру ұйымының басшысы салтанатты жағдайда өткен бағдарлама бойынша пәндер, баға мен сағат саны көрсетілген ӘШДТД-дан өткені туралы сертификат береді.
18. ӘШДТД-ның аяқталуына арналған салтанатты іс-шараға Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ) өкілдері, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – ҚР ҚК), ҚР басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ардагерлері, жас сарбаздардың ата-аналары (заңды өкілдері) тартылады.
19. Білім беру ұйымдарында оқуда, дене шынықтыру дайындығында ерекше көзге түскен жас сарбаздардың, жарыс пен олимпиада жүлдегерлерінің фотосуреттері бар құрмет тақтасы орнатылады.
3-тарау. Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты жүргізу тәртібі
20. ӘШДТД осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес білім беру бағдарламасы бойынша жүргізіледі.
21. Оқу-далалық сабақ (бұдан әрі – ОДС) оқу жылы аяқталғаннан кейін 9 және 10-сыныптарда меморандум жасалған әскери бөлімдердің (мекемелердің) оқу базасын пайдаланып өткізіледі.

22. УПЗ проводится в объеме не менее 30 учебных часов, в соответствии с утвержденной учебной программой, утверждаемой руководителем организации образования.
23. УПЗ включают в себя:
1) развертывание лагерного сбора (при наличии палаток и условий – палаточного городка);
2) прохождение тактической полосы препятствий;
3) выполнение нормативов военно-прикладной направленности, элементов рукопашного боя;
4) выполнение нормативов по строевой подготовке и передвижению отделений;
5) практические действия по выполнению обязанностей часового;
6) стрельбы из пневматического оружия или в лазерном тире;
7) сборку-разборку макета автомата Калашникова;
8) оказание первой доврачебной помощи и транспортировку условно раненого;
9) применение на практике средств индивидуальной радиационной, химической и биологической защиты;
10) марш-бросок (при наличии условий);
11) смотровой и итоговый зачет по огневой, тактической, строевой, физической и военно-медицинской подготовке.
24. УПЗ на базе воинских частей предполагают пребывание жас сарбазов на закрытой территории воинской части с проживанием в палаточном лагере или казармах. Продолжительность лагерного сбора составляет не менее 5 дней.
25. Во время УПЗ обеспечивается распорядок дня, с учетом проверки наличия личного состава, утренней физической зарядки, занятий и зачетов, подведения итогов, военно-патриотических мероприятий.
26. При проведении УПЗ на базе воинских частей ВС РК, других войск и воинских формирований, командирами частей организуется трехразовое питание обучающихся согласно норме № 1 "Общевойсковой паек", в соответствии требованиям Норм снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время", утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №  11844) за счет средств, выделенных местными исполнительными органами.
27. УПЗ проводятся с целью практического закрепления теоретических знаний и формирования устойчивых прикладных навыков.
28. Организация образования разрабатывает план воспитательной и военно-патриотической работы (далее – план ВиВПР) с учетом плана основных мероприятий по военно-патриотическому воспитанию жас сарбазов, направляемого структурным подразделением МО РК, курирующим вопросы военного образования. План ВиВПР утверждается руководителем организации образования не позднее чем за 5 рабочих дней до начала обучения.

22. ОДС кемінде 30 оқу сағаты көлемінде білім беру ұйымының басшысы бекітетін бекітілген оқу бағдарламасына сәйкес өткізіледі.
23. ОДС:
1) лагерьлік жиынды өрістетуді (шатыр мен жағдай болғанда – шатырлы қалашық);
2) тактикалық кедергілер жолағынан өтуді;
3) әскери-қолданбалы бағыттағы нормативтерді, жекпе-жек күрес элементтерін орындауды;
4) саптық даярлық және бөлімшелердің жүріп тұруы бойынша нормативтерді орындауды;
5) сақшы міндеттерін орындау бойынша практикалық іс-қимылды;
6) пневматикалық қарудан немесе лазерлік тирде оқ атуды;
7) Калашников автоматының макетін жинауды-бөлшектеуді;
8) алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді және шартты түрде жараланған адамды жеткізуді;
9) жеке радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау құралдарын іс жүзінде қолдануды;
10) қашықтыққа марш жасауды (жағдай болғанда);
11) оқ ату, тактикалық, саптық, дене шынықтыру және әскери-медициналық даярлық бойынша байқау және қорытынды сынақты қамтиды.
24. Әскери бөлімдер базасындағы ОДС жас сарбаздардың шатырлы лагерьде немесе казармада тұрумен әскери бөлімнің жабық аумағында болуын болжайды. Лагерьлік жиынның ұзақтығы – кемінде 5 күн.
25. ОДС кезінде жеке құрамның болуын тексеруді, таңертеңгі дене шынықтыру жаттығуын, сабақ пен сынақтарды, қорытынды шығаруды, әскери-патриоттық іс-шараларды ескеріп, күн тәртібі қамтамасыз етіледі.
26. ҚР ҚК, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері базасында ОДС өткізілген кезде бөлім командирлері Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген) Бейбiт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларының талаптарына сәйкес № 1 "Жалпыәскери үлес" нормасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар бөлген қаражат есебінен білім алушыларды үш реттік тамақтандыруды ұйымдастырады.
27. ОДС теориялық білімді іс жүзінде бекіту және тұрақты қолданбалы дағдыларды қалыптастыру мақсатында өткізіледі.
28. Білім беру ұйымы әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі жіберетін жас сарбаздарды әскери-патриоттық тәрбиелеу жөніндегі негізгі іс-шаралар жоспарын ескеріп, тәрбие және әскери-патриоттық жұмыс жоспарын (бұдан әрі – ТӘПЖ жоспары) әзірлейді. ТӘПЖ жоспарын оқу басталғанға дейін 5 жұмыс күнінен кешіктірмей білім беру ұйымының басшысы бекітеді.

29. В план ВиВПР включаются следующие разделы:
1) военно-патриотическая работа;
2) информационно-воспитательная работа;
3) воспитание лидерских качеств;
4) идеологическая работа;
5) культурно-досуговая работа;
6) психологическая работа;
7) имиджевая работа и связь с общественностью.
30. Наглядная агитация, включает в себя плакаты, стенды, видеоматериалы и другие средства, направленные на формирование у жас сарбазов знаний и навыков, необходимых для армии и общества, а также воспитание патриотизма, гражданственности и уважения к воинской службе.
31. Наглядная агитация организации образования оборудуется согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
32. В состав учебной материальной базы входят учебные классы, кабинеты специализированные помещения (площадки):
1) кабинет допризывной подготовки, оборудованный учебными пособиями, плакатами, схемами, макетами оружия и военной техники, дронами, трехмерными симуляторами с набором интерактивных занятий по военной подготовке, необходимыми для изучения основ военного дела, тактики, топографии, связи, РХБЗ, навыками оператора дрона;
2) кабинет (площадка) строевой подготовки или строевой плац, оснащенный зеркалами для отработки строевых приемов, плакатами с правилами выполнения строевых команд;
3) спортивный зал/площадка, предназначенный для занятий физической подготовкой, отработки приемов самообороны, преодоления препятствий, включающий спортивное оборудование и инвентарь (гимнастические снаряды, перекладины, канаты, гантели, штанги, спортивные маты, мишени);
4) полоса препятствий, предназначенная для отработки навыков преодоления различных препятствий, развития физической выносливости и психологической устойчивости;
5) тир (электронный/пневматический), предназначенный для обучения основам стрельбы из пневматического оружия и отработки навыков меткой стрельбы, оборудованный мишенями, защитным снаряжением, оружием, средствами контроля результатов стрельбы;
6) кабинет медицинской подготовки (при наличии), оснащенный учебными пособиями, манекенами для отработки приемов оказания первой медицинской помощи, медицинским инвентарем и расходными материалами;
7) кабинет информационных технологий (при наличии), оснащенный компьютерной техникой, трехмерными симуляторами с набором интерактивных занятий по военной подготовке, мультимедийным оборудованием и специализированным программным обеспечением для изучения основ информатики, военной связи и управления дронами.
33. В состав учебной материальной базы входят вооружение и военная техника (макеты/учебные образцы):

29. ТӘПЖ жоспарына мынадай бөлімдер енгізіледі:
1) әскери-патриоттық жұмыс;
2) ақпараттық-тәрбие жұмысы;
3) көшбасшылық қасиеттерді тәрбиелеу;
4) идеологиялық жұмыс;
5) мәдени-демалыс жұмысы;
6) психологиялық жұмыс;
7) имидждік жұмыс және қоғаммен байланыс.
30. Көрнекі үгіт-насихат құралдары жас сарбаздардың армия мен қоғам үшін қажетті білімі мен дағдыларын қалыптастыруға, сондай-ақ патриотизмге, азаматтыққа және әскери қызметке құрмет көрсетуге тәрбиелеуге бағытталған плакаттарды, стенділерді, бейнематериалдар мен басқа да құралдарды қамтиды.
31. Білім беру ұйымының көрнекі үгіт-насихат құралдары осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жабдықталады.
32. Оқу материалдық база құрамына оқу сыныптары, кабинеттер мен мамандандырылған үй-жайлар (алаңдар) кіреді:
1) әскери іс негіздерін, тактиканы, топографияны, байланысты, РХБҚ-ны зерделеу, дрон операторының дағдыларын меңгеру үшін қажетті әскери даярлық бойынша интерактивті сабақ жинағы бар оқу құралдарымен, плакаттармен, схемалармен, қару мен әскери техника макеттерімен, дрондармен, үш өлшемді симуляторлармен жабдықталған әскерге шақыруға дейінгі даярлық кабинеті;
2) саптық тәсілдерді пысықтау үшін айнамен, саптық командаларды орындау қағидалары жазылған плакаттармен жарақтандырылған саптық даярлық кабинеті (алаңы) немесе саптық плац;
3) спорттық жабдық пен құрал-жабдықты (гимнастикалық снаряд, белтемір, арқан, гантель, штанга, спорттық мат, нысана) қамтитын дене шынықтыру дайындығымен айналысу, өзін-өзі қорғау тәсілдерін пысықтау, кедергіден өту үшін арналған спорт залы/алаңы;
4) әртүрлі кедергіден өту дағдыларын пысықтау, дене төзімділігі мен психологиялық тұрақтылықты дамыту үшін арналған кедергілер жолағы;
5) нысаналармен, қорғаныш керек-жарақпен, қарумен, оқ ату нәтижесін бақылау құралдарымен жабдықталған, пневматикалық қарудан ату негіздеріне үйрету және дәл көздеп ату дағдыларын пысықтау үшін арналған тир (электрондық/пневматикалық);
6) алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін пысықтау үшін оқу құралдарымен, манекендермен, медициналық құрал-жабдықпен және шығыс материалдарымен жарақтандырылған медициналық даярлық кабинеті (бар болса);
7) компьютерлік техникамен, әскери даярлық бойынша интерактивті сабақ жинағы бар үш өлшемді симуляторлармен, мультимедиялық жабдықпен және информатика, әскери байланыс және дронды басқару негіздерін зерделеу үшін мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етумен жарақтандырылған ақпараттық технологиялар кабинеті (бар болса).
33. Оқу материалдық базаның құрамына мынадай қару-жарақ пен әскери техника (макеттер/оқу үлгілері) кіреді:

1) макеты автоматов, пистолетов, гранат;
2) учебные образцы инженерных боеприпасов (мин, снарядов);
3) учебные образцы дронов различного назначения;
4) учебные средства радиационной-химической и биологической защиты (противогазы, общевойсковые защитные комплекты);
5) учебные образцы средств связи (радиостанции);
6) учебные образцы приборов наблюдения (бинокли).
34. В состав учебной материальной базы входят учебно-методические материалы:
1) учебники, учебные пособия, методические разработки, тесты, задания, вопросы по всем дисциплинам УДП;
2) плакаты, схемы, таблицы, инструкции по безопасности;
3) видеоматериалы, презентации, интерактивные учебные программы, трехмерные симуляторы с набором интерактивных занятий по военной подготовке;
4) нормативные документы, уставы ВС РК;
35. Рекомендованная инфраструктура для прохождения УДП:
1) общежитие для жас сарбазов предусматривает следующие помещения из расчета на одну учебную роту:
спальные помещения;
комната информационно-воспитательной работы;
кабинет психологической разгрузки;
кабинет для воспитателей;
комната для хранения макетов оружия;
комната бытового обслуживания;
кладовая для хранения имущества учебной роты и личных вещей;
комната для просушки обмундирования и обуви;
комната для умывания с душевой кабиной;
туалеты;
2) столовая для приема пищи;
3) актовый зал;
4) учебные (компьютерные) классы и предметные кабинеты;

1) автомат, пистолет, граната макеттері;
2) инженерлік оқ-дәрілердің оқу үлгілері (мина, снаряд);
3) әртүрлі мақсаттағы дрондардың оқу үлгілері;
4) радиациялық-химиялық және биологиялық қорғаудың оқу құралдары (газтұмша, жалпыәскери қорғаныш жиынтық);
5) байланыс құралдарының оқу үлгілері (радиостанция);
6) бақылау аспаптарының оқу үлгілері (дүрбі).
34. Оқу материалдық базаның құрамына мынадай оқу-әдістемелік материалдар кіреді:
1) барлық ӘШДТД пәні бойынша оқулықтар, оқу құралдары, әдістемелік әзірлемелер, тестілер, тапсырмалар, сұрақтар;
2) қауіпсіздік бойынша плакаттар, схемалар, кестелер, нұсқаулықтар;
3) бейнематериалдар, презентация, интерактивті оқу бағдарламалары, әскери даярлық бойынша интерактивті сабақ жинағы бар үш өлшемді симуляторлар;
4) ҚР ҚК нормативтік құжаттары, жарғылары.
35. ӘШДТД-дан өту үшін ұсынылған инфрақұрылым:
1) жас сарбаздар үшін жатақхана бір оқу ротасына есебінен мынадай үй-жайларды көздейді:
жатын үй-жайлар;
ақпараттық-тәрбие жұмысы бөлмесі;
психологиялық жеңілдеу кабинеті;
тәрбиешілер кабинеті;
қару макеттерін сақтау бөлмесі;
тұрмыстық қызмет көрсету бөлмесі;
оқу ротасының мүлкі мен жеке заттарын сақтайтын қойма;
киім-кешек пен аяқ киімді кептіретін бөлме;
душ кабинасы бар жуыну бөлмесі;
дәретханалар;
2) тамақтанатын асхана;
3) акт залы;
4) оқу (компьютерлік) сыныптар мен пәндік кабинеттер;

5) библиотека с читальными залами, оборудованными компьютерами с выходом в интернет;
6) медицинский пункт;
7) спортивная площадка с тренажерным оборудованием;
8) полоса препятствий.
36. Комната бытового обслуживания оборудуется столами для глажки обмундирования, стульями (табуретами), необходимым количеством утюгов, плакатами с правилами ношения военной формы одежды, зеркалами и инвентарем.
Приложение 1
к Правилам углубленной
допризывной подготовки
по специализированным
общеобразовательным учебным
программам
Типовой распорядок дня
№ п/п
Наименование мероприятий
Время
(часы, мин.)
Продолжительность
(мин.)
1
Подъем, утренний туалет:

5) интернетке қосылған компьютерлермен жабдықталған оқу залдары бар кітапхана;
6) медициналық пункт;
7) тренажерлық жабдығы бар спорт алаңы;
8) кедергілер жолағы.
36. Тұрмыстық қызмет көрсету бөлмесі киім-кешекті үтіктейтін үстелдермен, орындықтармен (табуреттермен), үтіктің қажетті санымен, әскери киім нысанын киіп жүру қағидалары жазылған плакаттармен, айналармен және құрал-жабдықпен жабдықталады.
Мамандандырылған жалпы
білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша
әскерге шақыруға дейінгі
тереңдетілген даярлық
қағидаларына 1-қосымша
Үлгілік күн тәртібі
Р/с №
Іс-шара атауы
Уақыт (сағат, мин.)
Ұзақтығы (мин.)
1
Ояну, таңертеңгі жуыну

21.35 – 21.45
10
18
Вечернее умывание, подготовка ко сну:
21.45 –21.55
10
19
Отбой:
22.00
Приложение 2
к Правилам углубленной
допризывной подготовки
по специализированным
общеобразовательным учебным
программам
Общий вид формы одежды жас сарбазов
Во время проведения теоретических занятий по углубленной допризывной подготовке жас сарбазы носят форму одежды, которая соответствует полевой или повседневной форме (по решению руководителя организации образования). На практических и учебно-полевых занятий форма одежды - полевая. На торжественных и военно-патриотических мероприятиях форма одежды – повседневная, классическая обувь черного цвета.
Выбор повседневной формы одежды (китель или куртка, берет или кепка) определяется руководителем организации образования.
Общий вид полевой формы одежды жас сарбазов
Общий вид шеврона для полевой формы одежды жас сарбазов
с левой стороны с правой стороны
Общий вид повседневной формы одежды жас сарбазов
Общий вид головного убора повседневной формы одежды жас сарбазов
Общий вид шеврона для повседневной формы одежды жас сарбазов
с левой стороны с правой стороны
Общий вид нагрудных нашивок для повседневной формы одежды жас сарбазов
с правой стороны с левой стороны
Приложение 3
к Правилам углубленной
допризывной подготовки
по специализированным
общеобразовательным учебным
программам
Образовательная программа углубленной допризывной подготовки
по специализированным общеобразовательным учебным программам
1. Цель программы – формирование у жас сарбазов основ военной подготовки, патриотического сознания, гражданской ответственности, готовности к защите Республики Казахстан, а также приобретение базовых знаний, умений и навыков, необходимых для успешного прохождения воинской службы.
2. Категория жас сарбазов: 7-11 классы.
3. Продолжительность программы:
Общая продолжительность: 476 часов.
Распределение по годам обучения: 7 класс - 102 часа, 8 класс - 102 часа, 9 класс - 102 часа, в том числе 30 часов – учебно-полевых занятий, 10 класс - 102 часа, в том числе 30 часов - учебно-полевых занятий, 11 класс - 68 часов.
Форма обучения: Очная.
Режим занятий: 7-10 классы - 3 часа в неделю, 11 класс – 2 часа в неделю.
Продолжительность занятия - 45 минут (академический час).
4. Структура специализированной общеобразовательной учебной программы углубленной допризывной подготовки включает теоретические и практические занятия по следующим направлениям:
основы тактической подготовки;
огневая подготовка;
оружие массового поражения и защита от него;
военная топография;
строевая подготовка;
общевоинские уставы;
основы военного дела и воинской службы;
общефизическая подготовка;
основы безопасности жизнедеятельности;
основы медицинских знаний;
основы применения БПЛА в бою;
основы военной истории;
военно-патриотическая работа.

21.35 – 21.45
10
18
Кешкі жуыну, ұйқыға дайындалу
21.45 – 21.55
10
19
Ұйқыға жату
22.00
Мамандандырылған жалпы
білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша
әскерге шақыруға дейінгі
тереңдетілген даярлық
қағидаларына 2-қосымша
Жас сарбаздардың киім нысанының жалпы түрі
Жас сарбаздар әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық бойынша теориялық сабақтар өткізілетін кезде далалық немесе күнделікті нысанға сәйкес келетін киім нысанын киеді (білім беру ұйымы басшысының шешімі бойынша). Практикалық және оқу-далалық сабақта киім нысаны – далалық. Салтанатты және әскери-патриоттық іс-шараларда киім нысаны – күнделікті, қара түсті классикалық аяқ киім.
Күнделікті киім нысанын (китель немесе күртеше, берет немесе кепка) таңдауды білім беру ұйымының басшысы айқындайды.
Жас сарбаздардың далалық киім нысанының жалпы түрі
Жас сарбаздардың далалық киім нысанына арналған шевронның жалпы түрі
сол жағында оң жағында
Жас сарбаздардың күнделікті киім нысанының жалпы түрі
Жас сарбаздардың күнделікті киім нысанындағы бас киімнің жалпы түрі
Жас сарбаздардың күнделікті киім нысанына арналған шевронның жалпы түрі
сол жағында оң жағында
Жас сарбаздардың күнделікті киім нысанына арналған кеудеге тағатын жапсырмалардың жалпы түрі
оң жағында сол жағында
Мамандандырылған жалпы
білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша
әскерге шақыруға дейінгі
тереңдетілген даярлық
қағидаларына 3-қосымша
Мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтың білім беретін бағдарламасы
1. Бағдарлама мақсаты – жас сарбаздың бойында әскери даярлық негіздерін, патриоттық сана-сезімді, азаматтық жауапкершілікті, Қазақстан Республикасын қорғауға дайын болуды қалыптастыру, сондай-ақ әскери қызметті табысты өткеру үшін қажетті базалық білім алу, машықтар мен дағдыларды меңгеру.
2. Жас сарбаздар санаты: 7 – 11-сыныптар.
3. Бағдарламаның ұзақтығы:
Жалпы ұзақтығы: 476 сағат.
Оқу жылдары бойынша бөлу: 7-сынып – 102 сағат, 8-сынып – 102 сағат, 9-сынып – 102 сағат, оның ішінде 30 сағат – оқу-далалық сабақ, 10-сынып – 102 сағат, оның ішінде 30 сағат – оқу-далалық сабақ, 11-сынып – 68 сағат.
Оқу нысаны: күндізгі.
Сабақ режимі: 7 – 10-сыныптар – аптасына 3 сағат, 11-сынып – аптасына 2 сағат.
Сабақ ұзақтығы – 45 минут (академиялық сағат).
4. Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламасының құрылымы мынадай бағыттар бойынша теориялық және практикалық сабақты қамтиды:
тактикалық даярлық негіздері;
оқ ату даярлығы;
жаппай қырып-жоятын қару және одан қорғану;
әскери топография;
саптық даярлық;
жалпыәскери жарғылар;
әскери іс және әскери қызмет негіздері;
жалпы дене шынықтыру дайындығы;
тіршілік әрекеті қауіпсіздігінің негіздері;
медициналық білім негіздері;
ПҰА-ны ұрыста қолдану негіздері;
әскери тарих негіздері;
әскери-патриоттық жұмыс.

5. Условные обозначения содержания общеобразовательной программы с разбивкой на теоретические и практические занятия (виды):
Т - теоретические занятия;
П - практические занятия.
6. Специализированная общеобразовательная учебная программа углубленной допризывной подготовки:
Раздел
Вид занятий
Количество
часов
Темы занятий
1 год обучения (7 класс) – 102 часа
Основы военного дела и воинской службы
(18 часов)
Т
6 часов
ВС РК: состав, структура, задачи. Другие войска и воинские формирования Республики Казахстан: состав, структура, задачи
Т
6 часов
Воинская обязанность граждан Республики Казахстан
Т
6 часов
Воинские звания. Знаки различия
Основы строевой подготовки
(18 часов)
Т
6 часов
Основные понятия в строевой подготовке
Т
6 часов
Обязанности командиров и военнослужащих перед построением и в строю
Т
6 часов
Строевая стойка, одиночные приемы строевой подготовки на месте и в движении
Общефизическая подготовка
(18 часов)
Т
6 часов
Основы здорового образа жизни военнослужащего
П
12 часов
Упражнения для развития силы, ловкости и выносливости (отжимания, подтягивания, приседания, бег)
Основы безопасности жизнедеятельности
(12 часов)
Т
6 часов
Безопасность в повседневной жизни
Т
6 часов
Действия при возникновении пожара, землетрясения, наводнения
Т
6 часов
Основы медицинских знаний
Т
6 часов
Основы первой медицинской помощи
Общевоинские уставы
(12 часов)
Т
3 часа
Устав внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Т
3 часа
Устав гарнизонной и караульной службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Т
3 часа
Строевой устав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Т
3 часа
Дисциплинарный устав Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан
Основы военной истории
(12 часов)
Т
6 часов
Военное дело древних кочевников Казахстана (VII в. до н.э. - VII в. н.э)
Т
6 часов
Войны и военная организация народов средневекового Казахстана (VI—XIV вв.)
Военно-патриотическое воспитание
(6 часов)
Т
6 часов
Воинские традиции и ритуалы в Вооруженных Сил Республики Казахстан
2 год обучения (8 класс) – 102 часа
Основы военного дела и воинской службы
(18 часов)
Т
6 часов
Основные виды вооруженных конфликтов
Т
6 часов
Основы тактики
Т
6 часов
Современные виды вооружения и военной техники
Основы строевой подготовки
(18 часов)
Т
6 часов
Строи и управление ими
П
6 часов
Выход из строя и возвращение в строй. Подход к начальнику и отход от него
П
6 часов
Выполнение воинского приветствия и строевых приемов в движении в составе подразделения
Общефизическая подготовка
(18 часов)
Т
6 часов
Правила закаливания организма
П
12 часов
Упражнения для развития силы, ловкости и выносливости (отжимания, подтягивания, приседания, бег)
Основы безопасности жизнедеятельности
(12 часов)
Т
2 часа
Средства индивидуальной защиты
П
2 часа
Практическое применение средств индивидуальной защиты (противогаз)
Основы медицинских знаний
(6 часов)
Т
6 часов
Первая помощь при ранениях, кровотечениях, переломах
Общевоинские уставы
(12 часов)
Т
6 часов
Внутренний порядок в воинской части (6 часов)
Т
6 часов
Состав суточного наряда и его основные обязанности
Основы военной истории
(12 часов)
Т
6 часов
Военная организация национально-освободительной борьбы казахского народа (XVIII - XІX вв.). Военное искусство повстанцев и их лидеры
Т
6 часов
Первые казахские офицеры и генералы (XVIII - начало XX в.)
Военно-патриотическое воспитание
(6 часов)
Т
6 часов
День защитника Отечества Республики Казахстан и День Победы в ВОВ значение праздников

5. Теориялық және практикалық сабаққа бөлінген жалпы білім беретін бағдарлама мазмұнының шартты белгілері:
Т – теориялық сабақ;
П – практикалық сабақ.
6. Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтың мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламасы:
Бөлім
Сабақ түрі
Сағат саны
Сабақ тақырыбы
1-ші оқу жылы (7-сынып) – 102 сағат
Әскери іс және әскери қызмет негіздері
(18 сағат)
Т
6 сағат
ҚР ҚК: құрамы, құрылымы, міндеттері. Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдардары: құрамы, құрылымы, міндеттері
Т
6 сағат
Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери міндеті
Т
6 сағат
Әскери атақ. Айырым белгілері
Саптық даярлық негіздері (18 сағат)
Т
6 сағат
Саптық даярлықтағы негізгі ұғымдар
Т
6 сағат
Командирлердің және әскери қызметшілердің сапқа тұрғызу алдындағы және саптағы міндеттері
Т
6 сағат
Саптық қалып, орнында және қозғалуда саптық даярлықтың жеке тәсілдері
Жалпы дене шынықтыру дайындығы
(18 сағат)
Т
6 сағат
Әскери қызметшілердің салауатты өмір салты негіздері
П
12 сағат
Шымырлықты, икемділік пен төзімділікті дамыту жаттығуы (қолды тіреп көтерілу, тартылу, отырып-тұру, жүгіру)
Тіршілік әрекет қауіпсіздігі негіздері
(12 сағат)
Т
6 сағат
Күнделікті өмірдегі қауіпсіздік
Т
6 сағат
Өрт, жер сілкінісі, су тасқыны болған кезде әрекет ету
Т
6 сағат
Медициналық білім негіздері
Т
6 сағат
Бірінші медициналық көмек негіздері
Жалпыәскери жарғылар
(12 сағат)
Т
3 сағат
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысы
Т
3 сағат
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының гарнизондық және қарауылдық қызмет жарғысы
Т
3 сағат
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының саптық жарғысы
Т
3 сағат
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысы
Әскери тарих негіздері
(12 сағат)
Т
6 сағат
Қазақстанның ежелгі көшпенділерінің әскери ісі (б.д. VII ғ. — б.д. VII ғ.)
Т
6 сағат
Орта ғасырдағы Қазақстан халықтарының соғыстары және әскери ұйымы (VI—XIV ғ.)
Әскери-патриоттық тәрбие (6 сағат)
Т
6 сағат
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі әскери дәстүр мен жоралғы
2-ші оқу жылы (8-сынып) – 102 сағат
Әскери іс және әскери қызмет негіздері
(18 сағат)
Т
6 сағат
Қарулы жанжалдың негізгі түрлері
Т
6 сағат
Тактика негіздері
Т
6 сағат
Қазіргі заманғы қару-жарақ пен әскери техника түрлері
Саптық даярлық негіздері
(18 сағат)
Т
6 сағат
Сап және оны басқару
П
6 сағат
Саптан шығу және сапқа қайта тұру. Бастыққа келу және одан кету
П
6 сағат
Әскери сәлемдесуді және саптық тәсілдерді бөлімше құрамында қозғалыста орындау
Жалпы дене шынықтыру дайындығы
(18 сағат)
Т
6 сағат
Организмді шынықтыру қағидалары
П
12 сағат
Шымырлықты, икемділік пен төзімділікті дамыту жаттығуы (қолды тіреп көтерілу, тартылу, отырып-тұру, жүгіру)
Тіршілік әрекет қауіпсіздігі негіздері
(12 сағат)
Т
2 сағат
Жеке қорғану құралдары
П
2 сағат
Жеке қорғану құралдарын (газтұмшаны) іс жүзінде қолдану
Медициналық білім негіздері
(6 сағат)
Т
6 сағат
Жарақаттану, қан кету, сыну кезінде алғашқы көмек көрсету
Жалпыәскери жарғылар
(12 сағат)
Т
6 сағат
Әскери бөлімдегі ішкі тәртіп (6 сағат)
Т
6 сағат
Тәуліктік наряд құрамы және оның негізгі міндеттері
Әскери тарих негіздері
(12 сағат)
Т
6 сағат
Қазақ халқының ұлт-азаттық күрестің әскери ұйымы (XVIII – XIX ғ.). Көтерілісшілердің әскери өнері және олардың көшбасшылары
Т
6 сағат
Алғашты қазақ офицерлері мен генералдары (XVIII – XX ғ. басы)
Әскери-патриоттық тәрбие
(6 сағат)
Т
6 сағат
Қазақстан Республикасының Отан қорғаушылар күні және ҰОС-дағы Жеңіс күні мерекелерінің маңызы

3 год обучения (9 класс) – 102 часа
Основы огневой подготовки
(12 часов)
Т
3 часа
Меры безопасности при обращении с оружием
Т
3 часа
Тактико-технические характеристики автомата Калашникова и пистолета Макарова. Устройство автомата Калашникова и пистолета Макарова
П
6 часов
Разборка и сборка автомата Калашникова (норматив)
Основы применения
БПЛА в бою
(6 часов)
Т
3 часа
История развития беспилотной авиации
Т
3 часа
Устройство и классификация БПЛА
Основы строевой подготовки
(18 часов)
Т
6 часов
Воинское приветствие и строевые приемы с оружием на месте и в движении
П
6 часов
Выполнение воинского приветствия и строевых приемов с оружием на месте и в движении
П
6 часов
Выполнение воинского приветствия и строевых приемов в движении в составе подразделения
Общефизическая подготовка
(18 часов)
Т
6 часов
Значение военно-прикладных видов спорта для военнослужащего
П
6 часов
Совершенствование навыков в беге, подтягивании, отжимании, преодолении препятствий
Специальные упражнения
по военно-прикладным видам спорта
(6 часов)
П
6 часов
Специальные упражнения по военно-прикладным видам спорта
Основы радиационной, химической и биологической защиты
(12 часов)
Т
3 часа
Поражающие факторы ядерного, химического и биологического оружия (краткий обзор)
Т
3 часа
Средства индивидуальной защиты военнослужащего
П
6 часов
Надевание противогаза и общевойскового защитного комплекта на время (норматив)
Основы медицинских знаний
(6 часов)
Т
3 часа
Первая помощь при травмах, отравлениях, ожогах, обморожениях, утоплении, ударе током
П
3 часа
Отработка приемов оказания первой помощи при различных видах травм и поражений
Общевоинские уставы
(15 часов)
Т
5 часов
Военнослужащие и взаимоотношения между ними
Т
5 часов
Общие права, обязанности и ответственность военнослужащих. Права военнослужащих
Т
5 часов
Безопасность воинской службы
Топографическая подготовка
(12 часов)
Т
6 часов
Военная топография. Топографические и специальные карты
Т
6 часов
Виды условных топографических знаков и их характеристики
Основы военной истории
(6 часов)
Т
3 часа
Военное дело в Казахстане в начале ХХ века
Т
3 часа
Казахстанцы в военных конфликтах 1920–1940 гг.
Военно-патриотическое воспитание
(6 часов)
Т
3 часа
Халық Қаһарманы Республики Казахстан
Т
3 часа
Герои Отечества – прошлое и современность
4 год (10 класс) -102 часа
Основы тактической подготовки
(10 часов)
Т
2 часа
Действия солдата в бою (краткий обзор)
Т
2 часа
Передвижение на поле боя
Т
2 часа
Тактика и ее значение в современном бою
Т
2 часа
Основные тактические подразделения (отделение, взвод)
Т
2 часа
Основные тактические подразделения (рота, батальон)
Основы огневой подготовки
(14 часов)
Т
4 часа
Меры безопасности при обращении с оружием
Т
1 час
Тактико-технические характеристики автомата Калашникова и пистолета Макарова
П
4 часа
Разборка и сборка автомата Калашникова (норматив)
П
6 часов
Практические стрельбы в тире из пневматического оружия (норматив)
Основы применения
БПЛА в бою
(6 часов)
Т
3 часа
Принципы управления БПЛА
Т
3 часа
Основы использования БПЛА для разведки
Основы строевой подготовки
(6 часов)
П
3 часа
Воинское приветствие и строевые приемы с оружием на месте и в движении
П
3 часа
Выполнение воинского приветствия и строевых приемов с оружием на месте и в движении
Основы радиационной, химической и биологической защиты
(8 часов)
Т
4 часа
Поражающие факторы ядерного, химического и биологического оружия (краткий обзор)
П
4 часа
Устройство и надевание противогаза на время (норматив)
Общевоинские уставы
(6 часов)
Т
2 часа
Военнослужащие и взаимоотношения между ними, начальники и подчиненные, старшие и младшие, их права и обязанности, правила воинской вежливости и поведения военнослужащих, приказ, порядок его отдачи и выполнения, обращение к начальникам и старшим
Т
2 часа
Воинская дисциплина, ее сущность и значение, обязанности военнослужащих по соблюдению воинской дисциплины, приказ командира - закон для подчиненных, поощрения, применяемые к солдатам, дисциплинарные взыскания, налагаемые на солдат
Т
2 часа
Назначение, состав и вооружение с/н роты, обязанности дневального по роте, действия очередного дневального в различных случаях (прибытие в роту прямых начальников, поступление сигнала "сбор", "тревога", при возникновении пожара, порядок доклада по телефону, действия при прибытии в роту военнослужащих не своей роты, при выносе имущества из расположения роты), обязанности дневального свободной смены
Общефизическая подготовка
(8 часов)
Т
2 часа
Значение военно-прикладных видов спорта для военнослужащего
П
3 часа
Упражнения для развития силы, ловкости и выносливости (отжимания, подтягивания, приседания, бег)
П
3 часа
Специальные упражнения для военнослужащих (преодоление полосы препятствий - элементы)
Топографическая подготовка
(6 часов)
Т
2 часа
Ориентирование на местности без карты
Т
2 часа
Ориентирование по карте и компасу
Т
2 часа
Азимут и способы его использования
Основы военной истории.
(4 часа)
Т
2 часа

3-ші оқу жылы (9-сынып) – 102 сағат
Оқ ату негіздері
(12 сағат)
Т
3 сағат
Қаруды қолдану кезінде қауіпсіздік шаралары
Т
3 сағат
Калашников автоматының және Макаров пистолетінің тактикалық-техникалық сипаттамасы. Калашников автоматының және Макаров пистолетінің құрылымы
П
6 сағат
Калашников автоматын бөлшектеу және жинау (норматив)
ПҰА-ны ұрыста қолдану негіздері
(6 сағат)
Т
3 сағат
Пилотсыз авиацияның даму тарихы
Т
3 сағат
ПҰА-ның құрылымы мен жіктемесі
Саптық даярлық негіздері
(18 сағат)
Т
6 сағат
Қарумен орнында және қозғалыста әскери сәлемдесу және саптық тәсілдерді
П
6 сағат
Қарумен орнында және қозғалыста әскери сәлемдесу және саптық тәсілдерді орындау
П
6 сағат
Бөлімше құрамында қарумен қозғалыста әскери сәлемдесу және саптық тәсілдерді орындау
Жалпы дене шынықтыру дайындығы
(18 сағат)
Т
6 сағат
Әскери қызметшілер үшін әскери-қолданбалы спорт түрлерінің маңызы
П
6 сағат
Жүгіру, тартылу, қолды тіреп көтерілу, кедергілерден өту дағдысын жетілдіру
Әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша арнайы жаттығулар
(6 сағат)
П
6 сағат
Әскери-қолданбалы спорттың арнайы жаттығулары
Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау негіздері
(12 сағат)
Т
3 сағат
Ядролық, химиялық және биологиялық қарудың зақымдау факторы (қысқаша шолу)
Т
3 сағат
Әскери қызметшілердің жеке қорғану құралдары
П
6 сағат
Газтұмшаны және жалпыәскери қорғаныс жиынтығын уақытқа кию (норматив)
Медициналық білім негіздері
(6 сағат)
Т
3 сағат
Жарақаттану, улану, күйіп қалу, үсіп қалу, суға бату, ток соққан кездегі алғашқы көмек
П
3 сағат
Әртүрлі жарақат және зақымдану түрі кезінде алғашқы көмек көрсету тәсілдерін пысықтау
Жалпыәскери жарғылар
(15 сағат)
Т
5 сағат
Әскери қызметшілер мен олардың арасындағы қарым-қатынас
Т
5 сағат
Әскери қызметшілердің жалпы құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі. Әскери қызметшілердің құқықтары
Т
5 сағат
Әскери қызмет қауіпсіздігі
Топографиялық даярлық
(12 сағат)
Т
6 сағат
Әскери топография. Топографиялық және арнайы карталар
Т
6 сағат
Топографиялық шартты белгілер түрлері мен олардың сипаттамасы
Әскери тарих негіздері
(6 сағат)
Т
3 сағат
ХХ ғасыр басындағы Қазақстандағы әскери іс
Т
3 сағат
1920 – 1940 жылдардағы әскери жанжалдағы қазақстандықтар
Әскери-патриоттық тәрбие
(6 сағат)
Т
3 сағат
Қазақстан Республикасының Халық қаһарманы
Т
3 сағат
Отан батырлары – өткені мен бүгіні
4-ші оқу жылы (10-сынып) – 102 сағат
Тактикалық даярлық негіздері
(10 сағат)
Т
2 сағат
Сарбаздың ұрыстағы әрекеті (қысқаша шолу)
Т
2 сағат
Ұлыс алаңында қозғалу
Т
2 сағат
Тактика және оның қазіргі заманғы ұрыстағы маңызы
Т
2 сағат
Негізгі тактикалық бөлімшелер (бөлімше, взвод)
Т
2 сағат
Негізгі тактикалық бөлімшелер (ротa, батальон)
Оқ ату даярлығының негіздері
(14 сағат)
Т
4 сағат
Қаруды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары
Т
1 сағат
Калашников автоматының және Макаров пистолетінің тактикалық-техникалық сипаттамасы
П
4 сағат
Калашников автоматын бөлшектеу және жинау (норматив)
П
6 сағат
Тирде пневматикалық қарудан іс жүзінде оқ ату (норматив)
ПҰА-ны ұрыста қолдану негіздері
(6 сағат)
Т
3 сағат
ПҰА-ны басқару қағидаттары
Т
3 сағат
ПҰА-ны барлау үшін қолдану негіздері
Саптық даярлық негіздері
(6 сағат)
П
3 сағат
Қарумен орнында және қозғалыста әскери сәлемдесу және саптық тәсілдер
П
3 сағат
Қарумен орнында және қозғалыста әскери сәлемдесу және саптық тәсілдер орындау
Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау негіздері
(8 сағат)
Т
4 сағат
Ядролық, химиялық және биологиялық қарудың зақымдау факторы (қысқаша шолу)
П
4 сағат
Газтұмшаның құрылымы және уақытқа кию (норматив)
Жалпыәскери жарғылар
(6 сағат)
Т
2 сағат
Әскери қызметшілер мен олардың арасындағы қарым-қатынас, бастықтар мен бағыныстылар, үлкендер мен кішілер, олардың құқықтары мен міндеттері, әскери әдеп және өзін-өзі ұстау қағидалары, бұйрық, оны беру және орындау тәртібі, бастықтарға және үлкендерге тілдесу
Т
2 сағат
Әскери тәртіп, оның мәні мен маңызы, әскери қызметшілердің тәртіпті сақтау бойынша міндеттері, командир бұйрығы — бағыныстылар үшін заң, сарбаздарға қолданылатын көтермелеу, сарбаздарға қолданылатын тәртіптік жаза
Т
2 сағат
Т/н ротаның тағайындалуы, құрамы мен қару-жарағы, рота бойынша күндізгі нарядтың міндеттері, кезекші күндізгі нарядтың әтүрлі жағдайдағы әрекеті (ротаға тікелей бастықтардың келуі, "жиын", "дабыл" сигналының түсуі, өрт болғанда, телефон арқылы баяндау тәртібі, басқа ротаның әскери қызметшісі ротаға келгендегі әрекеті, ротадан мүлікті шығару кездегі әрекет), еркін ауысымдағы күндізгі наряд міндеттері
Жалпы дене шынықтыру дайындығы
(8 сағат)
Т
2 сағат
Әскери қызметші үшін әскери-қолданбалы спорттың маңызы
П
3 сағат
Шымырлықты, икемділік пен төзімділікті дамыту жаттығуы (қолмен тіреп көтерілу, тартылу, отырып-тұру, жүгіру)
П
3 сағат
Әскери қызметшілер үшін арнайы жаттығу (кедергі жолағынан өту – элементтер)
Топографиялық даярлық
(6 сағат)
Т
2 сағат
Жергілікті жерде картасыз бағдарлану
Т
2 сағат
Карта және құбылнама бойынша бағдарлану
Т
2 сағат
Азимут және оны пайдалану тәсілдері
Әскери тарих негіздері
(4 сағат)
Т
2 сағат

Воинские формирования Казахстана на фронтах великой отечественной войны (1941–1945 гг.)
Т
2 часа
Военное строительство в Казахстане в послевоенные годы (1946-1991 гг.)
Военно-патриотическое воспитание
(4 часа)
Т
2 часа
Моральный облик и кодекс чести военнослужащего ВС РК
Т
2 часа
Есть такая профессия - Родину защищать!
Военно-полевой сбор
(30 часов)
П
30 часов
Военно-полевой сбор
Основы тактической подготовки
(8 часов)
П
2 часа
Боевой и походный порядок отделения, обеспечение боевых действий отделения, обязанности солдата в бою
П
2 часа
Отработка выбора и занятия огневой позиции (места для стрельбы) в обороне вне соприкосновения с противником, оборудования и маскировки окопа для стрельбы лежа. Отработка осмотра местности и обнаружения различных целей по демаскирующим признакам, порядок доклада о результатах наблюдения
П
2 часа
Отрывка и маскировка одиночных окопов для стрельбы из положения лежа, с колена
П
2 часа
Отработка передвижения на поле боя
Основы огневой подготовки
(8 часов)
П
2 часа
Тренировка в изготовке к стрельбе из автомата Калашникова, снаряжение магазина патронами и укладывание его в сумку, изготовка к стрельбе лежа с упора (принятие положения для стрельбы и заряжание автомата), производство стрельбы установка прицела и переводчика, прикладка, прицеливание, спуск курка и удержание автомата при стрельбе), прекращение стрельбы, разряжение и осмотр автомата после стрельбы
П
2 часа
Меры безопасности при броске гранаты, подготовка гранаты к метанию
П
2 часа
Метание ручных осколочных гранат на дальность и меткость
П
2 часа
Неполная разборка и сборка автомата после неполной разборки, меры безопасности при обращении с оружием и патронами
Основы радиационной, химической и биологической защиты
(8 часов)
П
4 часа
Устройство и надевание противогаза на время (норматив)
П
4 часа
Надевание противогаза и общевойскового защитного комплекта на время (норматив)
Топографическая подготовка
(6 часов)
П
2 часа
Определение сторон горизонта по компасу, небесным светилам и местным предметам, доклад о своем местонахождении. Определение магнитного азимута, тренировка в определении сторон горизонта и направлений (азимутов) на местные предметы
П
2 часа
Ориентирование на местности без карты. Движение по азимутам
П
2 часа
Понятие о топографической карте. Измерение расстояний по карте
5 год обучения (11 класс) – 68 часа
Основы тактической подготовки
(12 часов)
Т
2 часа
Воинское подразделение в бою
Т
2 часа
Тактика действий в различных видах боя
Т
2 часа
Тактика ведения боя в различных условиях
Т
2 часа
Основы управления и взаимодействия в бою
Т
2 часа
Виды обеспечения боевых действий
П
2 часа
Отработка передвижения на поле боя.
Основы огневой подготовки
(12 часов)
Т
2 часа
Меры безопасности при обращении с оружием
Т
2 часа
Приемы и правила стрельбы
П
2 часа
Разборка и сборка АК-74М (норматив)
П
6 часов
Практические стрельбы в тире из пневматического оружия (норматив)
Основы применения
БПЛА в бою
(4 часа)
Т
2 часа
Применение БПЛА в современном мире
Т
2 часа
Применение БПЛА в боевых действиях.
Основы строевой подготовки
(6 часов)
П
3 часа
Воинское приветствие и строевые приемы без оружия
П
3 часа
Выполнение воинского приветствия и строевых приемов с оружием на месте и в движении
Основы радиационной, химической и биологической защиты
(8 часа)
Т
3 часа
Современные угрозы РХБ характера
П
5 часов
Надевание противогаза и общевойскового защитного комплекта на время (норматив)
Общевоинские уставы
(6 часов):
Т
2 часа
Работа командира отделения по укреплению воинской дисциплины
Т
2 часа
Работа командира отделения по организации выполнения личным составом распорядка дня и поддержанию внутреннего порядка
Т
2 часа
Права и ответственность военнослужащих
Общефизическая подготовка
(6 часов)
Т
2 часа
Значение рукопашного боя для военнослужащего
П
4 часа
Упражнения для развития силы, ловкости и выносливости (отжимания, подтягивания, приседания, бег)
Топографическая подготовка
(6 часов)
Т
2 часа
Условные знаки на топографической карте
Т
2 часа
Определение координат точки на карте
Т
2 часа
Практическое ориентирование на местности
Основы военной истории
(4 часа)
Т
2 часа
Армия независимого Казахстана
Т
2 часа
Вооруженные силы Республики Казахстан – основа военной организации государства
Военно-патриотическое воспитание
(4 часа)
Т
2 часа
Высшие военные учебные заведения: поступление и перспективы
Т
2 часа
Национальное единство и межнациональное согласие – основа процветающего Казахстана и сильной армии

Қазақстанның Ұлы Отан соғысы (1941 – 1945 ж.) майдандарындағы әскери құралымдар
Т
2 сағат
Соғыстан кейінгі жылдардағы Қазақстандағы әскери құрылыс (1946 – 1991 ж.)
Әскери-патриоттық тәрбие (4 сағат)
Т
2 сағат
ҚР ҚК әскери қызметшісінің моральдық бейнесі мен әдеп кодексі
Т
2 сағат
"Отанды қорғау – қасиетті мамандық!"
Әскери-далалық жиын (30 сағат)
П
30 сағат
Әскери-далалық жиын
Тактикалық даярлық негіздері
(8 сағат)
П
2 сағат
Бөлімшенің жауынгерлік және жорықтық реттілігі, бөлімшенің жауынгерлік іс-қимылын қамтамасыз ету, сарбаздың ұрыстағы міндеттері
П
2 сағат
Қарсыласпен жанаспайтын қорғаныста оқ ату бекінісін (оқ ату үшін жерді) таңдауды және орналасуды пысықтау, жатқан күйде оқ ату үшін жертаса жабдықтау, және бүркемелеу. Жергілікті жерді қарап шығуды және бүркемелеуді ашатын белгілер бойынша әртүрлі нысананы анықтауды пысықтау, қадағалау нәтижесі туралы баяндау тәртібі
П
2 сағат
Жатқан күйде, тізерлеген күйде оқ ату үшін жеке жертасалар аралығы және бүркемелеу
П
2 сағат
Ұрыс алаңында қозғалуды пысықтау
Оқ ату даярлығы негіздері
(8 сағат)
П
2 сағат
Калашников автоматынан оқ атуға дайындалуға жаттығу, оқжатарды патрондармен жарақтау және оны сөмкеге салу, жатқан күйде тіреліп оқ атуға дайындалу (оқ ату үшін ыңғайлану және автоматты оқтау), оқ ату, көздегішті және ауыстырғышты орнату, ***, көздеу, шүріппені басу және оқ ату кезінде автоматты ұстау), оқ атуды тоқтату, оқ атқаннан кейін автоматтың оғын алу және қарап шығу
П
2 сағат
Граната лақтыру кезіндегі қауіпсіздік шаралары, гранатаны лақтыруға дайындау
П
2 сағат
Жарықшақты қол гранатасын қашыққа және дәл лақтыру
П
2 сағат
Автоматты жартылай бөлшектеу және жартылай бөлшектегеннен кейін жинау, қаруды және патрондарды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары
Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау негіздері
(8 сағат)
П
4 сағат
Газтұмшаның құрылымы және уақытқа кию (норматив)
П
4 сағат
Газтұмшаны және жалпыәскери қорғаныс жиынтығын уақытқа кию (норматив)
Топографиялық даярлық
(6 сағат)
П
2 сағат
Құбылнама, аспан белгілері және жергілікті заттар бойынша көкжиекті айқындау, өзінің тұрған жері туралы баяндау. Магниттік азимутты айқындау, көкжиек жағын және жергілікті заттарға бағыттауды (азимутты) айқындауға жаттығу
П
2 сағат
Жергілікті жерде картасыз бағдарлану. Азимут бойынша қозғалу
П
2 сағат
Топографиялық карта туралы түсінік. Карта бойынша қашықтықты өлшеу
5-ші оқу жылы (11-сынып) – 68 сағат
Тактикалық даярлық негіздері
(12 сағат)
Т
2 сағат
Ұрыстағы әскери бөлімше
Т
2 сағат
Әртүрлі ұрыс түрлерінде әрекет ету тактикасы
Т
2 сағат
Әртүрлі жағдайда ұрыс жүргізу тактикасы
Т
2 сағат
Ұрыстағы басқару және өзара іс-қимыл негіздері
Т
2 сағат
Жауынгерлік іс-қимылдарды қамтамасыз ету түрлері
П
2 сағат
Ұрыс даласында қозғалуды пысықтау
Оқ ату даярлығы негіздері
(12 сағат)
Т
2 сағат
Қаруды қолдану кезіндегі қауіпсіздік шаралары
Т
2 сағат
Оқ ату тәсілдері мен қағидалары
П
2 сағат
АК-74М бөлшектеу және құрастыру (норматив)
П
6 сағат
Тирде пневматикалық қарудан іс жүзінде оқ ату (норматив)
ПҰА-ны ұрыста қолдану негіздері
(4 сағат)
Т
2 сағат
Қазіргі әлемде ПҰА-ны қолдану
Т
2 сағат
Жауынгерлік іс-қимылдарда ПҰА-ны қолдану
Саптық даярлық негіздері
(6 сағат)
П
3 сағат
Әскери сәлемдесу және қарусыз саптық тәсілдер
П
3 сағат
Орнында және қозғалыста қарумен әскери сәлемдесу мен саптық тәсілдерді орындау
Радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау негіздері
(8 сағат)
Т
3 сағат
РХБ сипаттағы қазіргі заманғы сын-қатер
П
5 сағат
Газтұмша мен жалпыәскери қорғаныш жиынтықты уақытқа кию (норматив)
Жалпыәскери жарғылар
(6 сағат)
Т
2 сағат
Бөлімше командирінің әскери тәртіпті нығайту жөніндегі жұмысы
Т
2 сағат
Бөлімше командирінің жеке құрамның күн тәртібін орындауын ұйымдастыру және ішкі тәртіпті сақтау жөніндегі жұмысы
Т
2 сағат
Әскери қызметшілердің құқықтары мен жауапкершілігі
Жалпы дене шынықтыру дайындығы
(6 сағат)
Т
2 сағат
Әскери қызметші үшін жекпе-жек ұрыстың маңызы
П
4 сағат
Күшті, ептілік пен төзімділікті дамытатын жаттығулар (қолмен тіреліп көтерілу, тартылу, отыру, жүгіру)
Топографиялық даярлық
(6 сағат)
Т
2 сағат
Топографиялық картадағы шартты белгілер
Т
2 сағат
Картадағы нүктенің координаталарын айқындау
Т
2 сағат
Жергілікті жерде іс жүзінде бағдарлану
Әскери тарих негіздері
(4 сағат)
Т
2 сағат
Тәуелсіз Қазақстан армиясы
Т
2 сағат
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері – мемлекеттің әскери ұйымының негізі
Әскери-патриоттық тәрбие
(4 сағат)
Т
2 сағат
Жоғары әскери оқу орындары: оқуға түсу және перспективалар
Т
2 сағат
Ұлттық бірлік пен ұлтаралық келісім – өркендеген Қазақстанның және мықты армияның негізі

7. Планируемые результаты обучения.
В результате освоения программы углубленной допризывной подготовки жас сарбаз должен знать:
1) основы воинской обязанности и правового положения: цели, задачи и структуру Вооруженных Сил Республики Казахстан, требования Конституции и законов РК к воинской службе, а также права и обязанности военнослужащего;
2) общевоинские Уставы: содержание основных положений общевоинских уставов (Дисциплинарный, Внутренней службы, Строевой), порядок отдания и выполнения приказа, правила воинского приветствия и поведения;
3) тактику действий: основы современного общевойскового боя, принципы действия военнослужащего в обороне и наступлении, в составе отделения и индивидуально;
4) материальную часть оружия: назначение, устройство, принцип работы, правила эксплуатации и хранения закрепленного оружия (автомат, пистолет, ручные гранаты);
5) основы безопасности: меры безопасности при обращении с оружием, боеприпасами, имитационными средствами, а также правила радиационной, химической и биологической защиты;
6) топографию и ориентирование: способы ориентирования на местности (по карте, компасу, местным предметам), порядок целеуказания и чтения топографических знаков;
7) военную историю: основные этапы становления и развития Вооруженных Сил Республики Казахстан, традиции и воинские символы, героизм защитников отечества;
Жас сарбаз должен уметь:
1) действовать в строю: четко выполнять строевые приемы на месте и в движении, выполнять команды, подавать рапорт и отдавать воинское приветствие в соответствии с требованиями Строевого устава;
2) выполнять огневые задачи: осуществлять неполную разборку и сборку автомата, готовить его к бою, производить прицеливание и вести эффективный огонь из различных положений, устранять задержки в стрельбе;
3) вести индивидуальный бой: быстро и правильно выбирать место для стрельбы, маскироваться, использовать складки местности, осуществлять перебежки и переползания, а также вести наблюдение;
4) оказывать доврачебную помощь: быстро оценивать состояние раненого, останавливать кровотечение, проводить иммобилизацию переломов и оказывать неотложную помощь при других травмах в полевых условиях;
5) использовать средства защиты: правильно надевать противогаз и общевойсковой защитный комплект по нормативам, действовать в условиях заражения;
6) работать с техникой: использовать компас, вести простейшие расчеты при движении по азимуту, а также применять современные средства связи и наблюдения (например, основы работы с БПЛА);

7. Жоспарланған оқу нәтижесі.
Әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлық бағдарламасын меңгеру нәтижесінде жас сарбаз:
1) әскери міндет пен құқықтық жағдай негіздерін: Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің мақсаттарын, міндеттері мен құрылымын, ҚР Конституциясының және заңдарының, әскери қызметке қойылатын талаптарын, сондай-ақ әскери қызметшінің құқықтары мен міндеттерін;
2) жалпыәскери жарғыларды: жалпыәскери жарғылар (Тәртіптік, Ішкі қызмет, Саптық) негізгі ережелерінің мазмұнын, бұйрық беру мен орындау тәртібін, әскери сәлемдесу мен өзін ұстау қағидаларын;
3) әрекет ету тактикасын: қазіргі заманғы жалпыәскери ұрыс негіздерін, әскери қызметшінің қорғаныста және шабуылда, бөлімше құрамында және жеке әрекет ету қағидаттарын;
4) қарудың материалдық бөлігін: бекітіліп берілген қарудың (автомат, пистолет, қол гранатасы) арналуын, құрылымын, жұмыс істеу қағидатын, пайдалану және сақтау қағидаларын;
5) қауіпсіздік негіздерін: қарумен, оқ-дәрілермен, имитациялау құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шараларын, сондай-ақ радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау қағидаларын;
6) топография мен бағдарлауды: жергілікті жерде бағдарлану тәсілдерін (карта, құбылнама, жергілікті заттар бойынша), нысана көрсету мен топографиялық белгілерді оқу тәртібін;
7) әскери тарихты: Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің қалыптасуы мен дамуының негізгі кезеңдерін, дәстүрлері мен әскери нышандарын, отан қорғаушылардың ерлігін білуге тиіс.
Жас сарбаз мыналарды білуге тиіс:
1) сапта әрекет етуге: Саптық жарғының талаптарына сәйкес саптық тәсілдерді орнында және қозғалыста нақты орындауға, командаларды орындауға, баянат беруге және әскери сәлемдесуге;
2) оқ ату міндеттерін орындауға: автоматты ішінара бөлшектеу мен жинауға, оны ұрысқа дайындауға, көздеп әртүрлі қалыптан тиімді оқ атуға, оқ атудағы кідірісті болдырмауға;
3) жеке ұрыс жүргізуге: оқ ату орнын тез әрі дұрыс таңдауға, бүркемеленуге, жергілікті жердің ойлы-қырлы жерін пайдалануға, қысқа қашықтыққа жүгіруге және еңбектеп өтуге, сондай-ақ қадағалауға;
4) дәрігерге дейінгі көмек көрсетуге: жараланған адамның жағдайын жедел бағалауға, қан тоқтатуға, сүйек сынуын иммобилизациялауға және далалық жағдайда басқа да жарақат кезінде шұғыл көмек көрсетуге;
5) қорғану құралдарын пайдалануға: норматив бойынша газтұмшаны және жалпыәскери қорғаныш жиынтықты дұрыс киюге, залалданған жағдайда әрекет етуге;
6) техникамен жұмыс істеуге: құбылнаманы пайдалануға, азимут бойынша қозғалу кезінде қарапайым есеп жүргізуге, сондай-ақ қазіргі заманғы байланыс және қадағалау құралдарын қолдануға (мысалы, ПҰА-мен жұмыс істеу негіздері);

7) Выполнять физические нормативы: быстро преодолевать препятствия, выполнять нормативы по бегу, метанию гранаты и другим военно-прикладным видам спорта.
Жас сарбаз должен владеть:
1) навыками точного применения оружия: осуществлять полную и неполную разборку/сборку стрелкового оружия, устранять задержки при стрельбе, производить прицеливание и вести эффективный огонь из различных положений с соблюдением всех мер безопасности;
2) навыками маскировки и фортификации: использовать естественные и искусственные укрытия для скрытного передвижения, быстро оборудовать одиночный окоп для стрельбы лежа, маскировать позицию подручными средствами и поддерживать готовность к бою;

7) дене шынықтыру нормативтерін орындауға: кедергіден жылдам өтуге, жүгіру, граната лақтыру және басқа да әскери-қолданбалы спорт түрлері бойынша нормативтерді орындауға.
Жас сарбаз мыналарды меңгеруге тиіс:
1) қаруды дәл қолдану дағдыларын: атыс қаруын толық және ішінара бөлшектеуге жинауға, оқ атудағы кідірісті болдырмауға, барлық қауіпсіздік шарасын сақтап көздеуге және әртүрлі қалыптан тиімді оқ атуға;
2) бүркемелену және фортификациялау дағдыларын: жасырын жүріп тұру үшін табиғи және жасанды тасаны пайдалануға, жатып оқ ату үшін жеке жертасаны тез жабдықтауға, бекіністі қолда бар құралдармен бүркемелеуге және ұрысқа әзірлікте ұстауға;

3) навыками организации связи и наблюдения: применять топографические знания для ориентирования и целеуказания, обеспечивать устойчивую связь в подразделении, использовать современные средства наблюдения, включая основы работы с БПЛА;
4) навыками оказания тактической помощи: быстро и эффективно применять средства первой помощи для остановки критического кровотечения, проводить иммобилизацию и осуществлять эвакуацию раненого в условиях, максимально приближенных к боевым;

3) байланыс пен қадағалауды ұйымдастыру дағдыларын: бағдарлау мен нысана көрсету үшін топографиялық білімді қолдануға, бөлімшеде тұрақты байланысты қамтамасыз етуге, ПҰА-мен жұмыс істеу негіздерін қоса алғанда, қазіргі заманғы қадағалау құралдарын пайдалануға;
4) тактикалық көмек көрсету дағдыларын: қатты қан кетуді тоқтату үшін алғашқы көмек көрсету құралдарын жылдам әрі тиімді қолдануға, иммобилизациялауға және жараланған адамды жауынгерлікке барынша жақындатылған жағдайда эвакуациялауға;

5) навыками организации внутренней службы: принимать и сдавать дела по должности, организовывать несение суточного наряда (патруля) согласно требованиям Уставов, контролировать соблюдение распорядка дня и поддерживать строгую воинскую дисциплину.
Примечание: данная программа ориентирована на углубленное освоение основ военного дела. В зависимости от возможностей организаций образования и наличия квалифицированных преподавателей руководитель организации образования имеет возможность дополнить содержание программы с учетом выбранной специализации по видам и родам войск (военно-морская специализация, военно-летная специализация и др.).
Приложение 4
к Правилам углубленной
допризывной подготовки
по специализированным
общеобразовательным учебным
программам
Минимальный перечень наглядной агитации и оборудования
Наименование
Примечание
1
Изображения: государственного флага, герба, гимна, эмблемы ВС РК
2
Текст военной присяги
3
Права и обязанности военнослужащих
4
Информация о структуре Вооруженных Сил
5
Портрет Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Казахстан
6
Портреты Сагадата Нурмагамбетова, Бауыржана Момышулы, Шокана Уалиханова, Талгата Бигелдинова, Сабыра Рахымова
7
Портреты руководящего состава МО РК
8
Гарантии при исполнении гражданами Республики Казахстан обязанностей воинской службы
9
Мультимедийные средства отображения информации (интерактивные доски, мультимедийные проекторы, мультимедийные экраны и т.п.)

5) ішкі қызметті ұйымдастыру дағдыларын: лауазым бойынша ісін қабылдауға және тапсыруға, Жарғылар талаптарына сәйкес тәуліктік нарядты (патрульді) атқаруды ұйымдастыруға, күн тәртібінің сақталуын бақылауға және қатаң әскери тәртіпті ұстануға.
Ескертпе: осы бағдарлама әскери іс негіздерін тереңдетіп меңгеруге бағытталған. Білім беру ұйымдарының мүмкіндігі мен білікті оқытушылардың болуына байланысты білім беру ұйымы басшысының әскер түрлері мен тектері бойынша таңдап алынған мамандықты (әскери-теңіз мамандығы, әскери-ұшқыш мамандығы және басқа) ескеріп, бағдарламаның мазмұнын толықтыруға мүмкіндігі бар.
Мамандандырылған жалпы
білім беретін оқу
бағдарламалары бойынша
әскерге шақыруға дейінгі
тереңдетілген даярлық
қағидаларына 4-қосымша
Көрнекі үгіт-насихат пен жабдықтың шағын тізбесі
Атауы
Ескертпе
1
Суреттер: Мемлекеттік Ту, Елтаңба, Гимн, ҚР ҚК эмблемасы
2
Әскери ант мәтіні
3
Әскери қызметшілердің құқықтары мен міндеттері
4
Қарулы Күштердің құрылымы туралы ақпарат
5
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Жоғарғы Бас Қолбасшысының портреті
6
Сағадат Нұрмағамбетовтің, Бауыржан Момышұлының, Шоқан Уәлихановтың, Талғат Бигелдиновтің, Сабыр Рахымовтың портреттері
7
ҚР ҚМ басшы құрамының портреттері
8
Қазақстан Республикасы азаматтарының әскери қызмет міндеттерін атқаруы кезіндегі кепілдіктері
9
Мультимедиялық ақпаратты көрсету құралдары (интерактивті тақта, мультимедиялық проектор, мультимедиялық экран және т.б.)