О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 "Об утверждении правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2025 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2025 года № 37379
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 "Об утверждении правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу.";
в Правилах проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 10 қарашадағы № 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 11 қарашада № 37379 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок получения сертификата специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан.";
в подпункт 6) пункта 2 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Услугодатель из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) при условии согласия услугополучателя (владельца документа), предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства", получает сведения:
о наличии высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения (для услугополучателей, окончивших обучение после 2012 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии среднего (технического и профессионального), послесреднего образования в области здравоохранения (для услугополучателей, окончивших обучение после 2012 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации в области здравоохранения и уровня квалификации (при наличии сведений в сервисе);
перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии или о заключении брака (супружества), или о расторжении брака (супружества), для услугополучателей, изменивших имя, отчество (при его наличии), фамилию после получения документов об образовании (при наличии сведений в сервисе);
о результате оценки профессиональной подготовленности, полученном в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков;
подтверждающие трудовую деятельность услугополучателя в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при наличии в сервисе сведений о профилях работников и учета трудовых договоров);
по документам, подтверждающим результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения (при наличии сведений в сервисе);
о свидетельстве о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при наличии сведений в сервисе);
из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о наличии либо отсутствии запрета на осуществление медицинской и (или) фармацевтической деятельности по заявляемой специальности или специализации (при наличии сведений в сервисе).
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые получены из информационных систем, не допускается.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары (бұдан әрі – Қағидалары) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 27-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі –Заң) 10-бабынының 1-тармағына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласындағы сертификатты алу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау тәртібін, сондай – ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын айқындайды.";
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман – санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама, гигиеналық оқыту, санитариялық-эпидемиологиялық аудит, дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізу, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ұйымда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы тәуекелдерінің дәрежесін бағалау бойынша функцияларды жүзеге асыруды қамтитын еңбек міндеттерін орындайтын жеке тұлға немесе сертификат алуға үміткер.";
2- тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы келісі тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады:
2012 жылдан кейін оқуды бітірген көрсетілген қызметті алушылар үшін денсаулық сақтау саласында жоғары және (немесе) жоғары орнынан кейінгі білімі туралы (сервисте болған жағдайда);
2012 жылдан кейін оқуды бітірген көрсетілген қызметті алушылар үшін денсаулық сақтау саласындағы орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі білімі туралы (сервисте болған жағдайда);
мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификаты және біліктілік деңгейі туралы (сервисте болған жағдайда);
білім туралы құжаттарды алғаннан кейін атын, әкесінің атын (бар болса), тегін өзгерткен көрсетілетін қызметті алушы үшін атын, әкесінің атын (бар болса), тегін ауыстыру немесе неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы (сервисте болған жағдайда);
білім мен дағдыларды бағалау қағидасына сәйкес кәсіптік даярлығын бағалау нәтижелері туралы;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес көрсетілген қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттары (сервисте қызметкерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болған жағдайда);
денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби даму нәтижесін растайтын құжаттар бойынша (сервисте мәліметтер болған жағдайда);
мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы куәлігі (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болған жағдайда);
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің ақпараттық сервисінен алынған деректерге сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша медициналық немесе фармацевтикалық қызметке тыйым салу немесе тыйым салынбау туралы (сервисте болған жағдайда).
Көрсетілетін қызметті алушыға ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуін жол берілмейді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов и сведений услугополучателя, поступивших через портал, проверяет полноту представленных документов и сведений, согласно пункту 8 Перечня № 1 или пункту 8 Перечня № 2.
При установлении факта неполноты представленных документов и сведений согласно пункту 8 Перечня № 1 или пункту 8 Перечня № 2, и (или)
документов с истекшим сроком действия, услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет отказ (в произвольной форме) в приеме заявления, заверенный электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Иностранец или лицо без гражданства, прибывшее или привлекаемое работодателем для осуществления медицинской деятельности на территории Республики Казахстан и не имеющий ранее сертификата специалиста в области здравоохранения (далее - иностранный специалист), прошедший оценку профессиональной подготовленности в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков, проходит сертификацию для получения сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов и сведений иностранного специалиста, поступивших через портал, проверяет полноту представленных документов и сведений, согласно пункту 8 Перечня № 3.
При установлении факта неполноты представленных документов и сведений согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике", и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет отказ (в произвольной форме) в приеме заявления, заверенный электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.";
пункт 41 исключить;
пункты 44 и 45 исключить;
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. При представлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации представленных документов готовит и направляет отказ в приеме заявления.
Отказ в приеме заявления, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя, направляется услугополучателю в форме электронного документа.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:

"11. Көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының құжаттары мен мәліметтерін тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде № 1 Тізбенің 8-тармағына немесе № 2 Тізбенің 8-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толықтығын тексереді.
№ 1 Тізбенің 8-тармағына немесе № 2 Тізбенің 8-тармағына және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарға сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толық болмау фактісі анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған өтінішті қабылдаудан бас тартуды (еркін нысанда) жібереді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қазақстан Республикасының аумағында медициналық қызметті жүзеге асыру үшін келген немесе жұмыс беруші тартатын және бұрын Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты жоқ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам (бұдан әрі - шетелдік маман) білімі мен дағдыларын бағалау қағидаларына сәйкес кәсіптік даярлық бағалауын өткен, клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманның сертификатын алу үшін сертификаттаудан өтеді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы келіп түскен шетелдік маманның құжаттары мен мәліметтерін тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде № 3 Тізбенің 8-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толықтығын тексереді.
"Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күнде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, өтінішті қабылдаудан бас тартуды (еркін нысанда) жібереді.";
41-тармағы алынып тасталсын;
44 және 45-тармақтары алынып тасталсын;
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттар тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартуды дайындайды және жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған өтінішті қабылдаудан бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"52. При отрицательном заключении услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня подготавливает и направляет услугополучателю уведомление одним из способов, предусмотренных статьей 66 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) о мотивированном отказе в оказании государственной услуги, а также о возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление направляется должностным лицом услугодателя в соответствии со статьей 73 АППК не менее чем за 3 (три) рабочих дня до окончания услуги. Услугополучатель вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам проведения заслушивания услугодатель оформляет и выдает разрешение либо направляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 9 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
приложение 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу;
приложение 11 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу;
приложение 12 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;

"52. Қорытындысы теріс болған кезде көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыны Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 66-бабында көзделген бір тәсілмен мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі туралы хабарламаны ресімдейді және жібереді.
Хабарламаны көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамы көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешімі қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күн бұрын ӘРПК 73-бабы бойынша жібереді. Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешіміне қарсы пікір ұсынуға немесе білдіруге құқылы.
Тыңдау жүргізу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші шешімді ресімдейді және береді не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшаны осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшаны осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшаны осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшаны осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымшаны осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымшаны осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 9-қосымшаны осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 10-қосымшаны осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 11-қосымшаны осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 12-қосымшаны осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 1
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование государственного
органа) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
индивидуальны
идентификационный номер (ИИН)
Место проживания
Заявление
Прошу Вас выдать сертификат специалиста в области здравоохранения
по специальности или специализации ______________________________
(наименование специальности или специализации)
Уровень квалификации *____________
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Даю согласие на использование сведений, на сбор и обработку моих персональных
данных, необходимых для оказания государственной услуги, а также передачу их
в территориальные подразделения Комитета медицинского и фармацевтического
контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан областей, городов
Алматы, Шымкент и Астана.
Срок согласия на сбор, обработку персональных данных действует в период оказания
государственной услуги.
Примечание*: Уровень квалификации присваивается согласно приказу Министра
здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020
"Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного
профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации
работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 2
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике"
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz, www.elicense.kz)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат специалиста для допуска к клинической практике (далее – сертификат специалиста) либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 1-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 1-қосымша
Нысан
_________________ басшысына
(мемлекеттік органның атауы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру
нөмірі (ЖСН)
Тұрғылықты жері ___________
Өтініш
Сізден________________мамандығы немесе мамандандыру бойынша
(мамандық немесе мамандандыру атауы)
Біліктілік деңгейі*_______________
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатын беруді сұраймын.
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерінің облыстық, Алматы, Шымкент, Астана қалаларының аумақтық бөлімшелеріне беруге келісім беремін.
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету кезеңінде қолданылады.
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының қолы)
____________________________
(толтырылған күні)
Ескертпе*: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес беріледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 2-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 2-қосымша
"Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб-порталы (www. egov.kz, www.elicense.kz)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификаты (бұдан әрі - маман сертификаты) не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата специалиста (на впервые заявляемую специальность или специализацию) услугополучатели с медицинским образованием представляет следующие документы и сведения:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
3) диплом о техническом и профессиональным, послесреднем, высшем, послевузовском медицинском образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2015 года) (при отсутствии в информационных системах);
4) документы, подтверждающие квалификацию "Врач" и (или) завершение обучения в интернатуре и (или) резидентуре или клинической ординатуре (при наличии, для услугополучателей с высшим, послевузовским медицинским образованием), по специальностям, не предусматривающим окончание интернатуры, резидентуры – после завершения обучения в высшем учебном заведении;
5) документ о признании образования услугополучателя, получившего медицинское образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2023 года № 33219) и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания);

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушының маман сертификатын (алғаш рет мәлімделген мамандыққа немесе мамандандыруға) алу үшін мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы №ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының 1-қосымшасына (бұдан әрі – сертификаттау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) техникалық және кәсіптік, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім туралы диплом (2012 жылға дейін оқуын бітірген көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда);
4) "Дәрігер" біліктілігін және (немесе) интернатурада және (немесе) резидентурада немесе клиникалық ординатурада (бар болса, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін), жоғары оқу орнында оқуды аяқтағаннан кейін интернатураны, резидентураны бітіруді көздемейтін мамандықтар бойынша құжаттар;
5) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы бұйрықтарының өзгеруіне байланысты сәйкес келтірілді № 268 "білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) (бұдан әрі – тану қағидалары), сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімін тану туралы құжат;

6) документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения, согласно приказу МЗ РК от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ -283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровней квалификации работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов № 21843) (далее - Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития) (при отсутствии сведений на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (при их наличии);
7) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (далее – Правила дополнительного образования) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) на момент сертификации в общем объеме не менее:
5 кредитов (150 академических часов) повышения квалификации для услугополучателей, имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации менее или более 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее выданного сертификата специалиста менее или более 3 (трех) лет (для услугополучателей, претендующих на уровень квалификации 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) или 7.1 (R)).
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется нотариально заверенный перевод на казахском или русском языках.
Услугополучатели, не получившие сертификат специалиста в течение 3 (трех) лет, с момента окончания организации медицинского образования, а также претендующие на новую специальность или специализацию не предоставляют свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности;

6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 "денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің Үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растайтын құжаттар (бұдан әрі - Үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес) (цифрлық құжаттар сервисінде іске асырылған интеграция (бұдан әрі – сервис) арқылы мәліметтер болмаған кезде (бар болған кезде).
Өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) астам болған кезде үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес.
7) "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығына сәйкес Оқыту нәтижелері, қосымша және бейресми білім беру арқылы алған" (бұдан әрі – қосымша білім беру Қағидалары) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сертификаттау сәтінде жалпы көлемде кемінде:
Өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі 3 (үш) жылдан кем немесе одан көп үзілісі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан кем немесе одан көп болған кезде (4.0 5.0, 6.0, 7.0 (I) немесе 7.1 (R)) біліктілік деңгейіне үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) біліктілікті арттырудың 5 кредиті (150 академиялық сағат).
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады.
Медициналық білім беру ұйымын бітірген сәттен бастап 3 (үш) жыл ішінде маман сертификатын алмаған, сондай-ақ жаңа мамандыққа немесе мамандануға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар мәлімделген мамандық немесе мамандану бойынша денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растайтын құжаттарды ұсынбайды.

8) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);
9) результат оценки профессиональной подготовленности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) для услугополучателей имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации более 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее полученного сертификата специалиста более 3 (трех) лет, а также претендующие на новую специальность или специализацию (в том числе для лиц, получивших медицинское образование за рубежом) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);
10) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров на сервисе) (при его наличии).
Услугополучатели при отсутствии действующего сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее полученного сертификата специалиста более 3 (трех) лет по заявляемой специальности или специализации, претендуют на получение сертификата специалиста как на впервые заявляемую специальность или специализацию с предоставлением результата оценки и навыков.
Услугополучатели получают сертификат специалиста по специальностям или специализациям, указанным в Перечне специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения, утвержденном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года ҚР ДСМ-218/2020 "Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21699) (далее – Перечень специальностей).
Для подтверждения действующего или с истекшим сроком действия менее 3 (трех) лет сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугополучатели с медицинским образованием представляют следующие документы и сведения:

8) мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы туралы куәлік (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (бар болған кезде);
9) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына сәйкес кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде болып тіркелген № 21763) өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын алынған маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан асқан кезде, сондай-ақ жаңа мамандыққа немесе мамандандыруға үміткерлер (оның ішінде шетелде медициналық білім алған адамдар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (бар болған кезде);
10) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына, қызметтің мәлімделетін кіші түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат (жұмыскерлердің бейіндері және іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінде (бұдан әрі – сервис) еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған кезде) (бар болған жағдайда).
Қолданыстағы маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын алынған маман сертификатының қолданылу мерзімі мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушылар бағалау және дағдылар нәтижесін бере отырып, алғаш мәлімделген мамандық немесе мамандандыру ретінде маман сертификатын алуға үміткер болады.
Көрсетілетін қызметті алушылар "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21699 болып тіркелген) (бұдан әрі - Мамандықтар тізбесі) бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесінде көрсетілген мамандықтар немесе мамандандырулар бойынша маман сертификатын алады.
Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатының қолданыстағы немесе қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан кем, растау үшін медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:

1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам сертификации, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию услуги;
3) документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения и результаты оценки профессиональной подготовленности, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития для услугополучателей, имеющих действующий сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации без перерыва трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации (при отсутствии сведений на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (при их наличии);
4) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с Правилами дополнительного образования на момент сертификации в общем объеме не менее:
5 кредитов (150 академических часов) повышения квалификации базового уровня для услугополучателей, подтверждающих, имеющийся сертификат специалиста по заявляемой специальности с уровнем квалификации (4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) или 7.1 (R)).
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется нотариально заверенный перевод на казахском или русском языках.
5) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);
6) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров на сервисе);
7) документы, подтверждающие завершение обучения в интернатуре и (или) резидентуре или клинической ординатуре или переподготовке по заявляемой специальности (при его наличии), (удостоверение о переподготовке при наличии полученной услугополучателями с медицинским образованием до 15 ноября 2022 года);
8) копию сертификата специалиста по имеющейся специальности или специализации (при отсутствии сведений в сервисе) (для услугополучателей, имеющих недействительный сертификат специалиста или специализации по заявляемой специальности или специализации с истекшим сроком действия не превышающий 3 (трех) лет);
9) документ о признании образования услугополучателя, получившего медицинское образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с Правилами признания.
При подтверждении действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугодатель проверяет из сервиса наличие у услугополучателя действующего сертификата специалиста (срок действия, специальность или специализацию).

1) cертификаттау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес қызметті алушының куәландырылған ЭЦҚ-сы бар электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін және кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелерін растайтын құжаттар, мәлімделетін мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі үзіліссіз қолданыстағы маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес (іске асырылған интеграция (бұдан әрі – сервис) арқылы цифрлық құжаттар сервисінде мәліметтер болмаған кезде) (олар болған кезде);
4) жалпы көлемде сертификаттау сәтінде қосымша білім беру қағидаларына сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандану бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік:
4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) немесе 7.1 (R) біліктілік деңгейімен мәлімделген мамандық бойынша маманның қолда бар сертификатын растайтын көрсетілетін қызметті алушылар үшін базалық деңгейдегі біліктілікті арттырудың 5 кредиті (150 академиялық сағат));
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады.
5) мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы туралы куәлік (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (ол болған кезде);
6) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес қызметтің мәлімделетін кіші түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат (қызметкерлердің бейіндері және сервисте еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған кезде);
7) мәлімделген мамандық бойынша интернатурада және (немесе) резидентурада немесе клиникалық ординатурада немесе қайта даярлауда оқуды аяқтағанын растайтын құжаттар (бар болған жағдайда) (2022 жылдың 15 қарашасына дейін);
8) қолда бар мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатының көшірмесі (сервисте мәліметтер болмаған жағдайда) (қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын, мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша жарамсыз маман сертификаты немесе мамандандыруы бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін);
9) Тану қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімін тану туралы құжат.

При, соответствии данных из сервиса, действующий сертификат специалиста подтверждается с выдачей сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации на 5 (пять) лет по форме согласно приложению 4 к Правилам сертификации.
Услугополучатели, имеющие перерыв стажа менее 3 (трех) лет и (или) недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации, с истекшим сроком менее 3 (трех) лет, при подтверждении ранее полученного сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации результат оценки и навыков не предоставляют.
Услугополучатели, окончившие организации высшего и послевузовского медицинского образования до 2014 года по специальностям "Лечебное дело", "Педиатрия" и "Восточная медицина", претендующие на получение сертификата по медицинским специальностям, предусмотренным Перечнем специальностей при несоответствии специальности интернатуры, резидентуры, клинической ординатуры по заявляемой специальности, предоставляют документы о прохождении переподготовки по заявляемой специальности с указанием продолжительности обучения в часах (для действующих специалистов).
Услугополучателям, приступившим к медицинской, в том числе к клинической деятельности по заявляемой специальности до 1 января 2005 года и имеющих непрерывный стаж работы на момент подачи документов, который подтверждается записями в трудовой книжки (при ее наличии) или в индивидуальном трудовом договоре либо выписки из приказов о приеме и увольнении, прохождение переподготовки по заявляемой специальности не требуется.
Услугополучатели, окончившие организации высшего медицинского образования после 1998 года по специальностям "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина", и по специальностям "Восточная медицина" и "Стоматология" после 2006 года, обязательным условием допуска к клинической практике является предоставление документа об окончании интернатуры в соответствии с пунктом 5 статьи 21 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон "Об образовании").
Услугополучатели, окончившие организации высшего и послевузовского медицинского образования после 2013 года, претендующие на получение сертификата по клиническим специальностям, предусмотренных в Перечне специальностей, предоставляет документ об окончании резидентуры в соответствии с пунктом 3 статьи 22 Закона "Об образовании".
Услугополучатель, со средним техническим и профессиональным образованием, послесредним медицинским образованием для получения сертификата по специальностям, указанным в Перечне специальностей, предоставляет следующие документы с учетом года окончания обучения:

Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификатын растау кезінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының қолданыстағы маман сертификатының (қолданылу мерзімі, мамандығы немесе мамандануы) болуын сервистен тексереді. Сервистен алынған деректер сәйкес келген жағдайда қолданыстағы маман сертификаты сертификаттау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша 5 (бес) жылға маман сертификатын берумен расталады.
Жұмыс өтілінде 3 (үш) жылдан кем үзілісі және (немесе) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша мерзімі 3 (үш) жылдан кем жарамсыз маман сертификаты бар, көрсетілетін қызметті алушылар мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша бұрын алған маман сертификаты расталған кезде бағалау және дағдылар нәтижесін ұсынбайды. 2014 жылға дейін "Емдеу ісі", "Педиатрия" және "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарын бітірген, мәлімделген мамандық бойынша интернатура, резидентура, клиникалық ординатура мамандықтары сәйкес келмеген кезде Мамандықтар тізбесінде көзделген медициналық мамандықтар бойынша сертификат алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар мәлімделген мамандық бойынша қайта даярлаудан өткені туралы оқу ұзақтығын сағатпен көрсете отырып құжаттарды ұсынады (жұмыс істейтін мамандар үшін).
2005 жылғы 1 қаңтарға дейін өтініш берілген мамандық бойынша Медициналық, оның ішінде клиникалық қызметке кіріскен және құжаттарды тапсыру сәтінде үздіксіз жұмыс өтілі бар, еңбек кітапшасындағы (ол болған кезде) немесе жеке еңбек шартындағы жазбалармен не қабылдау және жұмыстан босату туралы бұйрықтардан үзінді көшірмелермен расталатын көрсетілетін қызметті алушыларға өтініш берілген мамандық бойынша қайта даярлаудан өтуі қажет емес.
"Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша 1998 жылдан кейін және "Шығыс медицинасы" және "Стоматология" мамандықтары бойынша және 2006 жылдан кейін жоғары медициналық білім беру ұйымдарын бітірген көрсетілетін қызметті алушылар Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңының 21-бабы 5-тармағына (бұдан әрі – "Білім туралы" Заңы) сәйкес интернатураны бітіргені туралы құжат ұсыну клиникалық практикаға жіберудің міндетті шарты болып табылады.
2013 жылдан кейін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарын бітірген, мамандықтар тізбесінде көзделген клиникалық мамандықтар бойынша сертификат алуға көрсетілетін қызметті алушы "Білім туралы" заңының 22-бабы 3-тармағына сәйкес резидентураны бітіргені туралы құжатты ұсынады.
Техникалық және кәсіптік білімі, орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы мамандықтар тізбесінде көрсетілген мамандықтар бойынша сертификат алу үшін оқуды бітірген жылын ескере отырып, мынадай құжаттарды ұсынады:

1) до 1 января 2005 года:
по специальности "Сестринское дело" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело", и документ о повышении квалификации по специальности "Сестринское дело" за последние 5 лет;
по специальности "Лечебное дело" - диплом медицинского образования по специальности "Лечебное дело", "Акушерское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело" и документ о переподготовке до 2021 года и повышении квалификации по специальности "Лечебное дело" за последние 5 лет;
по специальности "Акушерское дело" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Акушерское дело", "Лечебное дело", "Сестринское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело" и документ о переподготовке до 2021 года и повышении квалификации по специальности "Акушерское дело" за последние 5 лет;
2) до 1 января 2012 года:
по специальности "Лабораторная диагностика" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Лабораторная диагностика", "Акушерское дело", "Лечебное дело", "Сестринское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело" и документ о переподготовке до 2021 года или повышении квалификации по специальности "Лабораторная диагностика" за последние 5 лет.
Услугополучателям, техническим и профессиональном медицинским образованием по специальностям "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело", "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач", приступившим к медицинской деятельности до 1 января 2005 года и имеющим непрерывный стаж работы на момент подачи документов, который подтверждается записями в трудовой книжки (при ее наличии) или в индивидуальном трудовом договоре либо выписки из приказов о приеме и увольнении, прохождение переподготовки по заявляемой специальности не требуется.
Услугополучатели подают документы, указанные в настоящем пункте, в виде электронных копий согласно подпункту 7) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи". К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется электронная копия нотариально заверенного перевода на казахском или русском языке.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов и сведений в его "личном кабинете" отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.

1) 2005 жылғы 1 қаңтарға дейін: "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша – "Мейіргер ісі", "Емдеу ісі", "Акушериялық іс" мамандықтары бойынша жалпы орта медициналық білімі туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандығы бойынша жоғары білімі туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалавриат және "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша соңғы 5 жыл ішінде біліктілігін арттыру туралы құжат;
"Емдеу ісі" мамандығы бойынша – "Емдеу ісі", "Акушериялық іс" мамандығы бойынша орта медициналық білімі туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары білімі туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалаврлар және соңғы 5 жылдағы "Емдеу ісі" мамандығы бойынша 2021 жылға дейін қайта даярлау және біліктілігін арттыру туралы құжат;
"Акушериялық іс" мамандығы бойынша – "Акушериялық іс", "Емдеу ісі", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта медициналық білімі туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары білімі туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалаврлар және соңғы 5 жылдағы "Акушериялық іс" мамандығы бойынша 2021 жылға дейін қайта даярлау және біліктілігін арттыру туралы құжат;
2) 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін: "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша – "Зертханалық диагностика", "Акушериялық іс", "Емдеу ісі", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта медициналық білім туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары білім туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалаврлар және соңғы 5 жылғы сертификаттық курс (2021 жылға дейін қайта даярлау) немесе "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру туралы құжат.
2005 жылғы 1 қаңтарға дейін медициналық қызметке кіріскен және үздіксіз жұмыс істейтін "Мейірбике ісі", "Емдеу ісі", "Акушерлік іс", "Зертханалық диагностика", "Фельдшер-зертханашы", "Санитариялық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері" мамандықтары бойынша орта медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушыларға құжаттарды тапсыру сәтіндегі жұмыс өтілі, ол еңбек кітапшасындағы (ол болған кезде) немесе жеке еңбек шартындағы жазбалармен не қабылдау және жұмыстан босату туралы бұйрықтардан үзінді көшірмемен расталады, өтініш берілген мамандық бойынша қайта даярлаудан өту талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушылар осы тармақта көрсетілген құжаттарды Қазақстан Республикасы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" заңының 1-бабы 7) тармақшасына сәйкес электрондық көшірмелер түрінде береді.
Шет тілінде берілген құжатқа қазақ немесе орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасының электрондық нұсқасы қосымша ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

При рассмотрении заявок на выдачу сертификата специалиста учитываются Квалификационные характеристики должностей работников системы здравоохранения, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 (зарегистрирован в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов № 21856).
Документы по дополнительному образованию по медицинским специальностям принимаются от организаций, согласно перечню организаций дополнительного образования по медицинским специальностям, утвержденному уполномоченным органом.
Бессрочные сертификаты, выданные специалистам до 9 октября 2015 года действуют постоянно при прохождении повышения квалификации каждые 5 лет.
При получении сертификата специалиста по специальности или специализации услугополучателю присваивается очередной уровень квалификации с соблюдением последовательности, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития.
Услугополучатели, имеющие бессрочные свидетельства о присвоении категории, при переоформлении их на сертификат специалиста по специальности с соответствующим уровнем квалификации, результат оценки и навыков не предоставляют.
По истечении срока действия сертификата специалиста услугополучатель предоставляет копию документа (при отсутствии в сервисе либо при недействительном статусе).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами сертификации;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2) Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан kmfk.dsm.gov.kz.
4) Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5) Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8-800-080-7777
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата специалиста
для допуска к клинической практике"
Форма
Форма сведений
1. Наименование заявляемой специальности или специализации ______

Маман сертификатын беруге өтінімдерді қарау кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21856 болып тіркелген) Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары ескеріледі.
2015 жылдың 9 қазанына дейін мамандарға берілген мерзімсіз сертификаттар әр 5 жыл сайын біліктілікті арттырудан өту кезінде тұрақты жарамды болады.
Мамандық немесе мамандық бойынша маман сертификатын алған кезде көрсетілетін қызметті алушыға үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес дәйектілікті сақтай отырып, біліктіліктің кезекті деңгейі беріледі.
Санат беру туралы мерзімсіз куәліктері бар көрсетілетін қызметті алушыны біліктілік деңгейі тиісті мамандық бойынша маман сертификатына қайта ресімдеген кезде бағалау мен дағдылардың нәтижесін ұсынбайды
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының сертификаттау қағидаларына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
2. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің kmfk@dsm.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
4. Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
5. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері - 1414, 8-800-080-7777.
"Клиникалық практикаға жіберу
үшін маман сертификатын беру"
мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесі қосымша
Нысан
Мәліметтер нысаны
1. Мәлімделген мамандықтың немесе мамандандырудың атауы ______

1.1. Уровень квалификации* ______________________________________
2. Медицинское образование ___________
2.1. Образование (техническое и профессиональное образование, послесреднее,
высшее образование) (электронная копия диплома)
2.2. Признание диплома (для лиц получивших медицинское образование за пределами Республики Казахстан) (электронная копия документа о признании)
Страна обучения __________________
Полное наименование организации образования __________________
Орган выдавший удостоверение признания ______________
Номер приказа признания _____________
Регистрационный номер признания ________________
Дата выдачи удостоверения признания __________
3. Сведения о специальности интернатуры (при его наличии), клинической ординатуры, резидентуры по заявляемой специальности (для специалистов с высшим
медицинским образованием) (электронная копия документа);
3.1. Специальность интернатуры ___________
3.2. Специальность клинической ординатуры ___________
3.3. Специальность резидентуры _____________
3.4. Специальность магистратуры ________________
3.5. Специальность докторантуры ________________
4. Сведения о переподготовке (полученное до 1 января до 2021 года) (для лиц, подтверждающих сертификат специалиста по заявляемой специальности)
(электронная копия документа) (при его наличии)
4.1. Номер удостоверения по переподготовке __________
4.2. Специальность переподготовки ______________
4.3. Название обучающей организации _____________
4.4. Объем обучения в часах _______________
4.5. Начало обучения _________________
4.6. Окончание обучения _________________
5. Сведения о сертификационном курсе (электронная копия документа) (при его наличии)
5.1. Номер свидетельство о сертификационном курсе ________
5.2. Сертификационный курс по специализации __________
5.3. Название обучающей организации ________________
5.4. Объем обучения в кредитах ________________
5.5. Начало обучения __________________
5.6. Окончание обучения _____________________
6. Сведения о действующем сертификате специалиста, для допуска к клинической
практике по заявляемой специальности или специализации (при его наличии)
6.1. Дата и номер приказа _______________
6.2. Номер и код административного документа, регистрационный номер
6.3. Орган выдавший ____________
6.4. Срок действия сертификата ____________
6.5. Специальность или специализация ________________
7. Результат оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и (или) оценки профессиональной подготовленности для специалистов в области здравоохранения______________ (при его наличии).

1.1. Біліктілік деңгейі*_______________
2. Медициналық білім________________
2.1. Білімі (техникалық және кәсіптік білім беру, орта білімнен кейінгі, жоғары білім)
(дипломның электронды көшірмесі)
2.2. Дипломды тану (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім
алған тұлғалар үшін) (тану туралы құжаттың электронды көшірмесі)
Оқыған елі_________________________________________________
Білім беру ұйымының толық атауы_____________________________
Тану куәлігін берген орган______________________
Тану бұйрығының нөмірі____________________________
Тану тіркеу нөмірі_______________________________
Тану куәлігінің берілген күні___
3. Мәлімделген мамандық бойынша интернатура (бар болған жағдайда), клиникалық ординатура, резидентура мамандығы туралы мәліметтер (жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін) (құжаттың электронды көшірмесі)
3.1. Интернатура мамандығы____________________________________
3.2. Клиникалық ординатура мамандығы__________________________
3.3. Резидентура мамандығы____________________________________
3.4. Магистратура мамандығы___________________________________
3.5. Докторантура мамандығы___________________________________
4. Қайта даярлау туралы мәлімет (2021 жылғы 1 қаңтарға дейін алынған) (мәлімделген мамандық бойынша маман сертификатын растайтын тұлғалар үшін) (құжаттың электрондық көшірмесі) (бар болған жағдайда)
4.1.Қайта даярлау туралы куәліктің нөмірі__________________________
4.2.Қайта даярлау мамандығы_________________
4.3.Оқытқан ұйымның атауы____________
4.4.Оқудың сағат бойынша көлемі______________
4.5.Оқудың басталуы________________________________
4.6.Оқудың аяқталуы______________________
5. Сертификаттау курсы туралы мәлімет (құжаттың электрондық көшірмесі) (бар
болған жағдайда)
5.1. Сертификаттау курсы туралы куәлік нөмірі __________________
5.2. Сертификаттау курсы бойынша мамандандыру___
5.3. Оқытқан ұйымның атауы_____________________
5.4. Оқудың кредиті бойынша көлемі________
5.5.Оқудың басталуы______________________
5.6. Оқудың аяқталуы__________
6. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша клиникалық практикаға жіберу үшін қолданыстағы маман сертификатының мәліметтері (бар болған жағдайда)
6.1. Бұйрықтың күні мен нөмірі________________________________
6.2. Әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды, тіркеу нөмірі _______
6.3. Берген орган___________________________________________
6.4. Сертификаттың қолданылу мерзімі_________________________
6.5. Мамандығы немесе мамандандыруы___________________
7. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін даярлығын бағалау нәтижесі _________ (бар болған жағдайда).

8. Сведения о настоящем месте работы _____________
8.1. Стаж работы по заявляемой специальности или специализации (лет, месяцев, дней) ___________
8.2. Общий медицинский стаж (лет, месяцев, дней) ___________
8.3. Место работы в настоящее время __________
8.4. Занимаемая должность ______________________
8.5. Трудовая деятельность по заявляемой специальности или специализации
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
9. Повышение квалификации за последние 5 лет по заявляемой специальности или специализации:
1) сведения о свидетельстве повышения квалификации по заявляемой специальности или специализации ______________
2) номер свидетельства о повышении квалификации ________
3) наименование цикла ______________
4) название обучающей организации ______________
5) начало обучения __________________
6) окончание обучения _______________
7) объем обучения в кредитах (в часах) ______________
10. Документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития.
11. Сведения о наличии либо отсутствии запрета на осуществление медицинской деятельностью по заявляемой специальности или специализации согласно данным из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан _____.
Примечание*: Уровень квалификации присваивается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Приложение 3 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 3
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий"
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб - портал "электронного правительства" (ww.egov.kz, www.elicense.kz)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

8. Қазіргі жұмыс орны туралы мәліметтер_________________________
8.1. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша жұмыс өтілі (жыл, ай, күн) ____
8.2. Жалпы медициналық өтілі (жыл, ай, күн) ___________________
8.3. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны____________________________
8.4. Лауазымы______________________________________________
8.5. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрық №
Бұйрық шығарылған күн
9. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша соңғы 5 жылда біліктілігін арттыру:
1) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілікті арттыру куәлігі
туралы мәліметтер____________________________________
2) біліктілікті арттыру туралы куәліктің нөмірі; _______________
3) цикл атауы__________________
4) оқытатын ұйымның атауы__________
5) оқудың басталуы__________________
6)оқудың аяқталуы_____________________________
7) кредитпен оқыту көлемі (сағатпен)
10. Үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растайтын құжаттар.
11. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі Комитетінің Ақпараттық сервисінен алынған деректерге сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша медициналық қызметке тыйым салу туралы немесе тыйым салынбау туралы мәліметтер _________________.
Ескертпе*: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес беріледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 3-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 3-қосымша
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб – порталы (www. egov. kz, www. elicense. kz)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификаты не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни приема заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата специалиста физическое лицо (резидент либо нерезидент Республики Казахстан) с фармацевтическим образованием (далее - услугополучатель) предоставляет следующие документы и сведения:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию;
3) диплом о техническом и профессиональном, высшем и (или) послевузовском фармацевтическом образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2015 года) (при отсутствии в информационных системах);
4) документ о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего фармацевтическое образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, полусреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33219) и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания);

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Маман сертификатын алу үшін фармацевтикалық білімі бар жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті не резиденті емес) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) мынадай құжаттар мен мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі -ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының 1-қосымшасына (бұдан әрі – сертификаттау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі қосымша нысанына сәйкес мәліметтер нысаны;
3) оқуды бітірген үміткерлер үшін техникалық және кәсіптік, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білімі туралы диплом (2015 жылға дейін оқуды бітірген көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда);
4) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы бұйрықтарының өзгеруіне байланысты сәйкес келтірілді № 268 "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) (бұдан әрі – тану қағидалары) сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжаттың электрондық көшірмесі;

5) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации за последние 5 (пять) лет на момент сертификации в общем объеме не менее 4 кредитов (120 часов) согласно с приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) (далее – Правила дополнительного образования) (за исключением выпускников технического и профессионального, высшего учебного заведения, завершивших фармацевтическое обучение не позднее 5 (пяти) лет на момент подачи заявления на получение сертификата);
6) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в общем объеме не менее 8 кредитов (240 часов), согласно Правилам дополнительного образования (имеющим перерыв трудовой деятельности по специальности более 3 (трех) лет);
7) результат оценки профессиональной подготовленности, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21673) (для резидентов и нерезидентов Республики Казахстан) (для выпускников о техническом и профессиональном, высшего и (или) послевузовского фармацевтического образования и (или) услугополучателя имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности более 3 (трех) лет);
8) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров в информационной системе шлюз "электронного правительства" (для резидентов Республики Казахстан) (при наличии);
9) документ удостоверяющий личность иностранного специалиста (требуется для идентификации личности).
При подаче услугополучателем всех необходимых документов и сведений в его "личном кабинете" отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугополучатели, имеющие непрерывный стаж работы по специальности и повышение квалификации за последние 5 лет, в объеме не менее 4 кредита (120 часов), допускаются к первичной сертификации без предоставления документа, предусмотренного подпунктом 7) настоящего пункта.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы №ҚР ДСМ-303/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес мәлімдеген мамандық бойынша сертификаттау сәтінде жалпы көлемде кемінде 4 кредит (120 сағат) сертификаттау сәтінде соңғы 5 (бес) жыл ішінде мәлімделген мамандық бойынша біліктілігін арттыру туралы куәлік біліктілігін арттыру туралы куәлігі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) бұйрығына (бұдан әрі – қосымша білім беру қағидалары) (сертификат алуға өтініш берген сәтте 5 (бес) жылдан кешіктірмей фармацевтикалық оқуын аяқтаған техникалық және кәсіптік, жоғары оқу білім беру түлектерін қоспағанда);
6) мәлімденген мамандық бойынша қосымша білім беру қағидаларына сәйкес (мамандығы бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар) жалпы көлемі кемінде 8 кредит (240 сағат) біліктілігін арттыру туралы куәлік;
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21673 болып тіркелген) бекітілген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесі техникалық және кәсіптік, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білім беру түлектері және (немесе) мәлімделген мамандық бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар үміткерлер үшін);
8) "Электрондық үкімет" шлюзінің ақпараттық жүйесінде қызметкерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған жағдайда 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мәлімделген кіші қызмет түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат ұсынады (болған жағдайда);
9) шетелдік маманның жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі). Үміткер барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі. Көрсетілетін қызметті алушылар мамандығы бойынша үздіксіз жұмыс өтілі және соңғы 5 жыл ішінде біліктілігін арттырған куәлігі кемінде 4 кредит (120 сағат) көлемінде бар үміткерлер осы тармақтың 7)-тармақшасында көзделген құжатты ұсынбастан бастапқы сертификаттауға жіберіледі
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2) Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан kmfk.dsm.gov.kz.
4) Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5) Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8-800-080-7777
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 4
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов,
а также условия допуска
к сертификации специалиста
в области здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма
Сертификат специалиста в области здравоохранения
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действительно получил (получила) настоящий сертификат специалиста для
осуществления медицинской деятельности и допуска к клинической практике
или фармацевтической практике или деятельности в сфере санитарно-
эпидемиологического благополучия населения по специальности или специализации:
__________________________________________________________________
(специальность или специализации по номенклатуре)
Уровень квалификации______________________________________
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение о его выдаче
от "____" ___________ 20 ____ года № ________.
Сертификат действителен: до "____" ___________ 20____ года.
Регистрационный № _______
Дата выдачи "____"___________ 20 ___ года.
Приложение 5 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 5
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма
в ________________________
полное наименование
государственного органа
от _______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Почтовый адрес
_________________________
Контактный телефон
_________________________
Заявление о выдаче сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике
Прошу выдать сертификат специалиста для допуска к клинической практике
по специальности или специализации
__________________________________________________________________
(указать специальность или специализацию)
на территории Республики Казахстан для работы в организации здравоохранения
__________________________________________________________________
(указать наименование организации здравоохранения)
Уровень квалификации *_________________
Сведения об организации здравоохранения:

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлкеттік қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
2. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің kmfk@ dsm. gov. kz интернет-ресурсында көрсетілген.
4) Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
5) Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері - 1414, 8-800-080-7777
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 4-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 4-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты
_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
мамандығы бойынша клиникалық практиканы немесе фармацевтикалық практиканы немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін денсаулық сақтау саласындағы маманның осы сертификатын алдым
___________________________________________________________
(номенклатура бойынша мамандық немесе мамандандыру)
Біліктілік деңгейі_______________
Оны беру туралы шешім шығарған мемлекеттік орган басшысының бұйрығы
20 ____жылғы "____" ___________ № ________
Сертификат 20____ жылғы "____" ___________ дейін жарамды.
Тіркеу № ____
Берілген күні 20 ___ жылғы "____" ___________.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 5-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 5-қосымша
Нысан
Кімге _____________________
мемлекеттік органның толық
атауы)
кімнен _____________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Почта мекенжайы __________
Байланыс телефоны _________
Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру туралы өтініш
Клиникалық практикаға жіберу үшін______________________________
(мамандығын немесе мамандандыруын көрсету)
мамандығы немесе мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының аумағында
денсаулық сақтау ұйымында жұмыс істеу үшін
____________________________________________________
(денсаулық сақтау ұйымының атауын көрсету)
маман сертификатын беруді сұраймын
Біліктілік деңгейі*________
Денсаулық сақтау ұйымы туралы мәліметтер:

1. Форма собственности _____________________________________________
2. Адрес организации _______________________________________________
(область, город, район, улица, номер дома, телефон)
3. Филиалы, представительства _____________________ (местонахождение)
Документы, прилагаемые к заявлению (количество и наименования): ______
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Даю согласие на использование сведений, на сбор и обработку моих персональных
данных, необходимых для оказания государственной услуги, а также передачу их
в территориальные подразделения Комитета медицинского и фармацевтического
контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан областей, городов
Алматы, Шымкент и Астана.
Срок согласия на сбор, обработку персональных данных действует в период оказания
государственной услуги.
Примечание*: Уровень квалификации выдается медицинским работникам
по клиническим специальностям согласно приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении
правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития,
присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения"
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов под № 21843).
Приложение 6 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 6
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике"
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz, www.elicense.kz)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат иностранного специалиста для допуска к клинической практике либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1. Меншік нысаны__________________________________________
2. Ұйымның мекенжайы ______________________________________
(облыс, қала, аудан, көше, үйдің №, телефон)
3. Филиалдары, өкілдіктері ____________________________________
(орналасқан жері)
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Өтінішке қоса берілетін құжаттар (саны және атаулары): __________
Шетелдік маман ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылы "__" _____________
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерінің облыстық, Алматы, Шымкент, Астана қалаларының аумақтық бөлімшелеріне беруге келісім беремін.
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету кезеңінде қолданылады.
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушының қолы)
__________________________
(толтырылған күні)
Ескертпе*: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес беріледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 6-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 6-қосымша
"Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкімет" веб-порталы (www. egov. kz, www. elicense. kz)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маман сертификаты не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата иностранного специалиста физическое лицо (нерезидент Республики Казахстан) (на впервые заявляемую специальность или специализацию) услугополучатели с медицинским образованием представляет следующие документы и сведения:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 5 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
3) документ, удостоверяющий личность иностранного специалиста (требуется для идентификации личности) (при отсутствии в информационной системе);
4) документ о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего медицинское образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, полусреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33219) и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания);
Иностранные специалисты, окончившие организации образования на территории Республики Казахстан предоставляют:
диплом о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем, послевузовском медицинском образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2012 года) (при отсутствии в информационных системах);
документы, подтверждающие завершение обучения в интернатуре и (или) резидентуре или клинической ординатуре (при наличии);

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші –демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Шетелдік маман сертификатын алу үшін медициналық білімі бар жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті емес) (алғаш рет мәлімделетін мамандыққа немесе мамандандыруға) медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі -ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының 5-қосымшаға (бұдан әрі – сертификаттау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) шетелдік маманның жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) (ақпараттық жүйеде болмаған жағдайда);
4) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы бұйрықтарының өзгеруіне байланысты сәйкес келтірілді № 268 "білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) (бұдан әрі – тану қағидалары) қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімі туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжат.

5) документ, подтверждающий осуществление клинической практики по заявляемой специальности или специализации, выданный в стране проживания иностранного специалиста;
6) документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения и результаты оценки профессиональной подготовленности, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития для услугополучателей, имеющих действующий сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации без перерыва трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации (при отсутствии сведений на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (при их наличии) (для услугополучателей, претендующих на получение уровня квалификации с 4.1, 5.1, 6.1, 7.1 (I),7.2 (R) и выше);
7) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (далее – Правила дополнительного образования) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) на момент сертификации в общем объеме не менее:
5 кредитов (150 академических часов) повышения квалификации базового уровня для услугополучателей, имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации менее или более 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее выданного сертификата специалиста менее или более 3 (трех) лет (для услугополучателей, претендующих на уровень квалификации 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) или 7.1 (R)).
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется нотариально заверенный перевод на казахском или русском языках;
8) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);

5) Қазақстан Республикасының аумағында білім беру ұйымдарын бітірген шетелдік мамандар мыналарды ұсынады:
2012 жылға дейін оқуды бітірген көрсетілетін қызметті алушылар үшін жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білім туралы диплом (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда); мәлімделінген мамандық немесе мамандандыру бойынша интернатурада және (немесе) резидентурада немесе клиникалық ординатурада (бар болса);
6) шетелдік маман тұратын елде берілген, мәлімделген мамандық немесе мамандану бойынша клиникалық практиканың жүзеге асырылуын растайтын құжат;
7) Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін және кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелерін растайтын құжаттар (іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінде мәліметтер болмаған кезде (бұдан әрі -сервис) өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі үзіліссіз қолданыстағы маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес – сервис) (бар болса) (4.1, 5.1, 6.1, 7.1 (I), 7.2 (R) және одан жоғары біліктілік деңгейін алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін);
8) "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығына сәйкес Оқыту нәтижелері, қосымша және бейресми білім беру арқылы алған (бұдан әрі – қосымша білім беру Қағидалары) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сертификаттау сәтінде жалпы көлемде кемінде:
Өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі 3 (үш) жылдан кем немесе одан көп үзілісі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан кем немесе одан көп болған кезде (көрсетілетін қызметті алушылар үшін) базалық деңгейдегі біліктілікті арттырудың 5 кредиті (150 академиялық сағат) біліктілік 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) немесе 7.1 (R));
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады;

9) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (не требуется лицам, которые впервые приступили к работе после окончания учебного заведения);
10) разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, выданное работодателю (организация здравоохранения), местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения и столицы (не предоставляется иностранными специалистами, постоянно проживающими в Республике Казахстан, а также иностранными работниками, являющимися гражданами государств-участников Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
11) документ о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии или о заключении брака (супружества), или о расторжении брака (супружества), для иностранных лиц, изменивших имя, отчество (при его наличии), фамилию после получения документов об образовании;
12) результат оценки профессиональной подготовленности, выданный организацией по оценке для лица, получившего медицинское образование за рубежом в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763).
Для подтверждения, действующего или с истекшим сроком действия менее 3 (трех) лет сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугополучатели с медицинским образованием представляют следующие документы и сведения:
1) заявление о выдаче сертификата специалиста по форме согласно приложению 5 к Правилам сертификации;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
3) документ, удостоверяющий личность иностранного специалиста (требуется для идентификации личности) (при отсутствии в информационной системе);
4) документ, подтверждающий осуществление клинической практики по заявляемой специальности или специализации, выданный в стране проживания иностранного специалиста (не предоставляется лицами, впервые приступающими на работу);
5) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с Правилами дополнительного образования на момент сертификации в общем объеме не менее:
5 кредитов (150 академических часов) повышения квалификации базового уровня для услугополучателей, подтверждающих, имеющийся сертификат специалиста по заявляемой специальности с уровнем квалификации 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) или 7.1 (R)).
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется нотариально заверенный перевод на казахском или русском языках;
6) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (при его наличии);
7) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);

9) мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы туралы куәлік (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (бар болған кезде);
10) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжат (оқу орнын бітіргеннен кейін жұмысқа алғаш кіріскен адамдар ұсынбайды);
11) жұмыс берушіге (денсаулық сақтау ұйымы), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органына шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаты (Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік мамандар, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің азаматтары болып табылатын шетелдік жұмыскерлер бермейді);
12) білімі туралы құжаттарды алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болса) өзгерткен шетелдік адамдар үшін атын, әкесінің атын (бар болса), тегін ауыстырғаны немесе неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы құжат;
13) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау, Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген).
Өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша маман сертификатының қолданыстағы немесе қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан кем екенін растау үшін медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі -ЭЦҚ) куәландырылған, әрі – сертификаттау қағидалары) сәйкес электрондық құжат 5-нысанындағы өтініш;
2) шетелдік маманның жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) (ақпараттық жүйеде болмаған жағдайда);
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сәйкес өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілігін арттыру туралы өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушылар үшін базалық деңгейдегі біліктілікті арттырудың кемінде 150 (академиялық сағаты)
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады.
4) қолда бар мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатының көшірмесі (сервисте мәліметтер болмаған жағдайда) (өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша жарамдылық мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын жарамсыз маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін).
5) жалпы көлемде сертификаттау сәтінде қосымша білім беру қағидаларына сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандану бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік:
4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) немесе 7.1 (R) біліктілік деңгейімен мәлімделген мамандық бойынша маманның қолда бар сертификатын растайтын көрсетілетін қызметті алушылар үшін базалық деңгейдегі біліктілікті арттырудың 5 кредиті (150 академиялық сағат));
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады.
6 ) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес қызметтің мәлімделетін кіші түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат (жұмыскерлердің бейіндері және іске асырылған интеграция (бұдан әрі – сервис) арқылы цифрлық құжаттар сервисінде еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған кезде (бар болған кезде);
7) мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы туралы куәлік (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (бар болған кезде);

8) документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения и результаты оценки профессиональной подготовленности, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития для услугополучателей, имеющих действующий сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации без перерыва трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации (при отсутствии сведений на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (для услугополучателей, претендующих на получение уровня квалификации с 4.1, 5.1, 6.1, 7.1 (I),7.2 (R) и выше);
9) копию сертификата специалиста по имеющейся специальности или специализации (при отсутствии сведений в сервисе) (для услугополучателей, имеющих недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации с истекшим сроком действия не превышающий 3 (трех) лет).
При подтверждении действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугодатель проверяет из сервиса наличие у услугополучателя действующего сертификата специалиста (срок действия, специальность или специализации).
При, соответствии данных из сервиса, действующий сертификат специалиста подтверждается с выдачей сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации на 5 (пять) лет по форме согласно приложению 6 к Правилам сертификации.
Услугополучатели при подтверждении ранее полученного сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации, имеющие перерыв стажа менее 3 (трех) лет и (или) недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации, с истекшим сроком менее 3 (трех) лет, результат оценки и навыков не предоставляют.
Услугополучатели при отсутствии действующего сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее полученного сертификата специалиста более 3 (трех) лет по заявляемой специальности или специализации, претендуют на получение сертификата специалиста как на впервые заявляемую специальность или специализации с предоставлением результата оценки и навыков
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами Сертификации Республики Казахстан;

8) Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін және кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелерін растайтын құжаттар, мәлімделетін мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі үзіліссіз қолданыстағы маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес (іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінде мәліметтер болмаған кезде (бұдан әрі – сервис) (4.1, 5.1, 6.1, 7.1 (I), 7.2 (R) және одан жоғары біліктілік деңгейін алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін);
9) Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификатын және біліктілік деңгейін растау кезінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыда қолданыстағы маман сертификатының болуын (қолданылу мерзімі, мамандығы, мамандандыру) сервистен тексереді.
Сервистен алынған деректер сәйкес келген жағдайда, қолданыстағы маман сертификаты сертификаттау қағидаларының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша 5 (бес) жылға маман сертификатын берумен расталады.
Өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек өтілі 3 (үш) жылдан кем үзілісі бар және (немесе) өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша 3 (үш) жылдан кем мерзімі өткен жарамсыз маман сертификаты бұрын алынған маман сертификатын растаған кезде көрсетілетін қызметті алушылар бағалау және дағдылар нәтижесін ұсынбайды.
Қолданыстағы маман сертификаты болмаған кезде немесе өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша бұрын алынған маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушылар бағалау нәтижесі мен дағдыларын ұсына отырып, алғаш өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру ретінде маман сертификатын алуға үміткер болады
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының сертификаттау ережелеріне сәйкес келмеуі;

3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2) Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан kmfk@dsm.gov.kz.
4) Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5) Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8-800-080-7777
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача сертификата
иностранному специалисту
для допуска к клинической практике"
Форма
Форма сведений
1. Наименование заявляемой специальности или специализации ______
1.1 Уровень квалификации* ___________
2. Сведения о разрешении на привлечение иностранной рабочей силы, выданное работодателю (организация здравоохранения), местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения и столицы (не предоставляется иностранными специалистами, постоянно проживающими в Республике Казахстан, а также иностранными работниками, являющимися гражданами государств-участников Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) __________________

3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
2) Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің kmfk@ dsm. gov. kz интернет-ресурсында көрсетілген.
4) Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
5) Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері-1414, 8-800- 080-7777
"Клиникалық практикаға жіберу
үшін шетелдік маманға
сертификат беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесі
қосымша
Нысан
Мәліметтер нысаны
1. Мәлімделген мамандықтың немесе мамандандырудың атауы
1.1 Біліктілік деңгейі*_________
2. жұмыс берушіге (денсаулық сақтау ұйымы), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органына шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаты (Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік мамандар, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің азаматтары болып табылатын шетелдік жұмыскерлер бермейді) рұқсаты туралы мәліметтер ________

3. Сведения об организации здравоохранения ______________
3.1. Наименование организации здравоохранеия _______________
3.2. Форма собственности _______________
3.3. Адрес организации ______________
3.4. Данные о филиалах и представительствах ___________________
4. Медицинское образование ___________
4.1. Образование (техническое и профессиональное образование, послесреднее, высшее образование) (электронная копия диплома)
4.2. Признание диплома (для лиц получивших медицинское образование за пределами Республики Казахстан) (электронная копия документа о признании)
Страна обучения __________________
Полное наименование организации образования __________________
Орган выдавший удостоверение признания ______________
Номер приказа признания _____________
Регистрационный номер признания ________________
Дата выдачи удостоверения признания __________
5. Сведения о специальности интернатуры (при его наличии), клинической ординатуры, резидентуры по заявляемой специальности (для специалистов с высшим медицинским образованием) (электронная копия документа);
5.1. Специальность интернатуры ___________
5.2. Специальность клинической ординатуры ___________
5.3. Специальность резидентуры _____________
5.4. Специальность магистратуры ________________
5.5. Специальность докторантуры ________________
6. Сведения о переподготовке (полученное до 1 января до 2021 года)
(для лиц подтверждающих сертификат специалиста по заявляемой специальности) (электронная копия документа) (при его наличии)
6.1. Номер удостоверения по переподготовке __________
6.2. Специальность переподготовки ______________
6.3. Название обучающей организации _____________
6.4. Объем обучения в часах _______________
6.5. Начало обучения _________________
6.6. Окончание обучения _________________
7. Сведения о сертификационном курсе (электронная копия документа)
(при его наличии)
7.1. Номер свидетельство о сертификационном курсе ________
7.2. Сертификационный курс по специализации __________
7.3. Название обучающей организации ________________
7.4. Объем обучения в кредитах ________________
7.5. Начало обучения __________________
7.6. Окончание обучения _____________________
8. Сведения о действующем сертификате специалиста, для допуска к клинической практике по заявляемой специальности или специализации (при его наличии)

3. Денсаулық сақтау ұйымы туралы мәліметтер_______
3.1.Денсаулық сақтау ұйымының атауы________
3.2.Меншік нысаны________
3.3. Мекеменің атауы__________
3.4. Филиалдар мен өкілдіктер туралы деректер_______
4. Медициналық білім____________________________________________
4.1. Білімі (техникалық және кәсіптік білім беру, орта білімнен кейінгі, жоғары білім)
(дипломның электронды көшірмесі)
4.2. Дипломды тану (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім
алған тұлғалар үшін) (тану туралы құжаттың электронды көшірмесі)
Оқыған елі_________________________________________________
Білім беру ұйымының толық атауы_____________________________
Тану куәлігін берген орган______________________
Тану бұйрығының нөмірі____________________________
Тану тіркеу нөмірі_______________________________
Тану куәлігінің берілген күні________________________
5. Мәлімделген мамандық бойынша интернатура (бар болған жағдайда), клиникалық
ординатура, резидентура мамандығы туралы мәліметтер (жоғары медициналық білімі
бар мамандар үшін) (құжаттың электронды көшірмесі)
5.1. Интернатура мамандығы____________________________________
5.2. Клиникалық ординатура мамандығы__________________________
5.3. Резидентура мамандығы____________________________________
5.4. Магистратура мамандығы___________________________________
5.5. Докторантура мамандығы___________________________________
6. Қайта даярлау туралы мәлімет (2021 жылғы 1 қаңтарға дейін алынған) (мәлімделген
мамандық бойынша маман сертификатын растайтын тұлғалар үшін) (құжаттың
электрондық көшірмесі) (бар болған жағдайда)
6.1. Қайта даярлау туралы куәліктің нөмірі__________________________
6.2. Қайта даярлау мамандығы_____________________________________
6.3. Оқытқан ұйымның атауы______________________________________
6.4. Оқудың сағат бойынша көлемі_________________________________
6.5. Оқудың басталуы____________________________________________
6.6. Оқудың аяқталуы____________________________________________
7. Сертификаттау курсы туралы мәлімет (құжаттың электрондық көшірмесі) (бар
болған жағдайда)
7.1. Сертификаттау курсы туралы куәлік нөмірі ______________________
7.2. Сертификаттау курсы бойынша мамандандыру___________________
7.3 Оқытқан ұйымның атауы______________________________________
7.4. Оқудың кредиті бойынша көлемі________________________________
7.5. Оқудың басталуы____________________________________________
7.6. Оқудың аяқталуы____________________________________________
8. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша клиникалық практикаға
жіберу үшін қолданыстағы маман сертификатының мәліметтері (бар болған жағдайда)

8.1. Дата и номер приказа _______________
8.2. Номер и код административного документа, регистрационный номер __________
8.3. Орган выдавший ____________
8.4. Срок действия сертификата ____________
8.5. Специальность или специализация ________________
9. Результат оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и (или) оценки профессиональной подготовленности для специалистов в области здравоохранения (при его наличии).
10. Сведения о настоящем месте работы _____________
10.1. Стаж работы по заявляемой специальности или специализации
(лет, месяцев, дней) ___________
10.2. Общий медицинский стаж (лет, месяцев, дней) ___________
10.3. Место работы в настоящее время __________
10.4. Занимаемая должность ______________________
10.5. Трудовая деятельность по заявляемой специальности или специализации
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
11. Повышение квалификации за последние 5 лет по заявляемой специальности или специализации:
1) сведения о свидетельстве повышения квалификации по заявляемой специальности или специализации ______________
2) номер свидетельства о повышении квалификации ________
3) наименование цикла ______________
4) название обучающей организации ______________
5) начало обучения __________________
6) окончание обучения _______________
7) объем обучения в кредитах (в часах) ______________
12. Документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития.
13. Сведения о наличии либо отсутствии запрета на осуществление медицинской деятельностью по заявляемой специальности или специализации согласно данным из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан _____.
Примечание*: Уровень квалификации выдается медицинским работникам по клиническим специальностям согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровней квалификации работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Приложение 7 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 7
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма
Сертификат иностранного специалиста для допуска к клинической практике
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действительно получил (получила) настоящий сертификат иностранного специалиста
для допуска к клинической практике по специальности или специализации
______________________________________________________________
(специальность или специализации по номенклатуре)
Уровень квалификации __________________
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение о его выдаче
от "____" ___________ 20 ____ года № ________
Сертификат действителен до "____" ___________ 20____ года
Регистрационный № ___________
Дата выдачи "____" ___________ 20 ___ года
Подпись руководителя_____________
Приложение 8 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 8
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения"
Наименование государственной услуги:
"Выдача сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения".
Наименование подвидов государственной услуги:
- подтверждение сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
- переоформление сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – Портал)
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат специалиста либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам (далее – услугополучатель) по месту осуществления трудовой деятельности на бесплатной основе
7
График работы услугодателя и объектов информации

8.1. Бұйрықтың күні мен нөмірі________________________________
8.2. Әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды, тіркеу нөмірі __________________
8.3. Берген орган___________________________________________
8.4. Сертификаттың қолданылу мерзімі_________________________
8.5. Мамандығы немесе мамандандыруы____________________________
9. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік
даярлығын бағалау және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін
даярлығын бағалау нәтижесі _________ (бар болған жағдайда).
10. Қазіргі жұмыс орны туралы мәліметтер_________________________
10.1. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша жұмыс өтілі (жыл, ай, күн) ____
10.2. Жалпы медициналық өтілі (жыл, ай, күн) ___________________
10.3. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны____________________________
10.4. Лауазымы______________________________________________
10.5. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрық №
Бұйрық шығарылған күн
11. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша соңғы 5 жылда біліктілігін арттыру:
1) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілікті арттыру куәлігі туралы мәліметтер____________________________________
2) біліктілікті арттыру туралы куәліктің нөмірі; ______________________
3) цикл атауы___________________________________________________
4) оқытатын ұйымның атауы______________________________________
5) оқудың басталуы______________________________________________
6) оқудың аяқталуы______________________________________________
7) кредитпен оқыту көлемі (сағатпен)
12. Үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растайтын құжаттар.
13. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі Комитетінің Ақпараттық сервисінен алынған деректерге сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша медициналық қызметке тыйым салу туралы немесе тыйым салынбау туралы мәліметтер.
Ескертпе*: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 7-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 7-қосымша
Нысан
Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманның сертификаты
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________
(номенклатура бойынша мамандық немесе мамандандыру)
мамандығы немесе мамандандыру бойынша клиникалық практикаға жіберу үшін осы
шетелдік маман сертификатын алады.
Біліктілік деңгейі_______________
Оны беру туралы шешім шығарған мемлекеттік орган басшысының бұйрығы 20 ____ жылғы "____" ___________ № ________.
Сертификат 20____ жылғы "____" ___________ дейін жарамды.
Тіркеу № ___________
Берілген күні 20 ___ жылғы "____" ___________
Басшының қолы_____________
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 8-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 8-қосымша
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын растау;
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын қайта ресімдеу
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Републикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті беру тәсілдері
"электрондық үкімет" (www.egov.kz, www.elicense.kz) веб-порталы арқылы (бұдан әрі - Портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4
Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтiң нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Маман сертификаты немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақының мөлшері және Қазақстан Републикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша тегін негізде көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудового кодекса Республики Казахстан;
2) портала: круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудового кодекса Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата специалиста (на заявляемую специальность или специализацию) услугополучатель с медицинским образованием представляет:
1) заявление по форме электронного документа согласно приложению 11 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя;
2) электронная форма сведений согласно приложению 12 к Правилам сертификации;
3) электронная копия диплома о высшем, послевузовском, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, при отсутствии сведений в информационных системах;
4) электронная копия документа о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с приказами Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32800) и Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33219) (далее – Правила признания), при получении медицинского образования за пределами Республики Казахстан;

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда) тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Маман сертификатын алу үшін (мәлімделген мамандыққа немесе мамандандыруға) медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы №ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) (бұдан әрі - Сертификаттау қағидалары) 11-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) Сертификаттау қағидаларының 12-қосымшасына сәйкес электрондық мәліметтер нысанын;
3) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы дипломның электрондық көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасы шекарасынан тыс медициналық білім алған кезде "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 және "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 230 бұйрықтарына (бұдан әрі – Тану қағидалары) сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжаттың электрондық көшірмесін;

5) электронная копия свидетельства о сертификационном курсе с приложением (транскрипт), полученного в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21847) (далее – Правила дополнительного образования) не менее 10 кредитов (300 академических часов) (на заявляемую специализацию);
6) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, предоставляется один из документов, предусмотренных статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений в информационных системах (кроме выпускников).
Для получения сертификата специалиста при перерыве трудового стажа работы по специальности (с медицинским образованием) или специализации (с немедицинским образованием) более 3 лет услугополучатель представляет:
1) заявление по форме электронного документа согласно приложению 11 к Правилам сертификации, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная форма сведений согласно приложению 12 к Правилам сертификации;
3) электронная копия диплома о высшем, послевузовском, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, при отсутствии сведений в информационных системах;
4) электронная копия документа о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданного в соответствии с Правилами признания, при получении медицинского образования за пределами Республики Казахстан;
5) электронная копия свидетельства о повышении квалификации, полученного в соответствии с Правилами дополнительного образования в общем объеме не менее 6 кредитов (180 академических часов);
6) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, предоставляется один из документов, предусмотренных статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений в информационных системах;
7) электронная копия результата оценки профессиональной подготовленности, выданного организацией по оценке в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21763) (далее - Правила оценки знаний и навыков).
Для получения сертификата специалиста услугополучатель с немедицинским образованием представляет:

5) "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) (бұдан әрі - Қосымша білім беру қағидалары) сәйкес алынған (мәлімделген мамандандыру үшін) кемінде 10 кредит (300 академиялық сағат) қосымшасымен (транскрипт) сертификаттық курс туралы куәліктің электрондық көшірмесін;
6) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады, ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда (түлектерден басқа) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың біреуі ұсынылады.
Мамандығы (медициналық білімі бар) немесе мамандандыру (медициналық емес білімі бар) бойынша жұмыс еңбек өтілі 3 жылдан астам үзіліс кезінде маман сертификатын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, Сертификаттау қағидаларының 11-қосымшаcына сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) Сертификаттау қағидаларының 12-қосымшасына сәйкес электрондық мәліметтер нысанын;
3) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы дипломның электрондық көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған кезде Тану қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжаттың электрондық көшірмесін;
5) Қосымша білім беру қағидаларына сәйкес алынған жалпы көлемі кемінде 6 кредит (180 академиялық сағат) біліктілікті арттыру туралы куәліктің электрондық көшірмесін;
6) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады, ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың біреуі ұсынылады;
7) "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) (бұдан әрі - Білімі мен дағдыларын бағалау қағидалары) сәйкес бағалау жөніндегі ұйым берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесінің электрондық көшірмесін ұсынады.
Маман сертификатын алу үшін медициналық емес білімі бар көрсетілетін қызметті алушы:

1) заявление по форме электронного документа согласно приложению 11 к Правилам сертификации, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная форма сведений согласно приложению 12 к Правилам сертификации;
3) электронная копия диплома о высшем, послевузовском образовании, при отсутствии сведений в информационных системах;
4) электронная копия документа о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего образование в других государствах и международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с Правилами признания, при получении образования за пределами Республики Казахстан;
5) электронная копия свидетельства о сертификационном курсе с приложением (транскрипт), полученного в соответствии с Правилами дополнительного образования не менее 10 кредитов (300 академических часов);
6) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, предоставляется один из документов, предусмотренных статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений в информационных системах.
Для подтверждения сертификата специалиста и сертификата специалиста с истекшим сроком действия менее 3 лет услугополучатель представляет:
1) заявление по форме электронного документа согласно приложению 11 к Правилам сертификации, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, предоставляется один из документов, предусмотренных статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений в информационных системах;
3) электронная копия свидетельства о повышении квалификации (за последние 5 лет), полученного в соответствии с Правилами дополнительного образования в общем объеме не менее 4 кредитов (120 академических часов) для услугополучателей, имеющих действующий сертификат специалиста без перерыва трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации.
Для переоформления сертификата специалиста услугополучатель представляет:
1) заявление по форме согласно приложению 10 к Правилам сертификации, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления сертификата, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется электронная копия нотариально заверенного перевода на казахском или русском языке
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, Сертификаттау қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) Сертификаттау қағидаларының 12-қосымшасына сәйкес электрондық мәліметтер нысанын;
3) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы дипломның электрондық көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім алған кезде Тану қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжаттың электрондық көшірмесін;
5) Қосымша білім беру қағидаларына сәйкес берілген кемінде 10 кредит (300 академиялық сағат) қосымшасымен (транскрипт) сертификаттау курсы туралы куәліктің электрондық көшірмесін;
6) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады, ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың біреуі ұсынылады.
Маман сертификатын және 3 жылдан кем қолданылу мерзімі өткен маман сертификатын растау үшін көрсетілетін қызметті алушы:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, Сертификаттау қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады, ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың біреуі ұсынылады;
3) өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі үзіліссіз қолданыстағы маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін жалпы көлемі кемінде 4 кредит (120 академиялық сағат) болатын Қосымша білім беру қағидаларына сәйкес алынған біліктілікті арттыру туралы куәліктің (соңғы 5 жыл ішінде) электрондық көшірмесін ұсынады.
Маман сертификатын қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, Сертификаттау қағидаларының 10-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда сертификатты қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпарат қамтылған құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Шет тілінде берілген құжатқа қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы нотариалды расталған электрондық көшірмесі қосымша ұсынылады
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе gov.egov.kz.
2) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
4) Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: gov.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 9 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 9
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Сертификат специалиста в области здравоохранения
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
действительно получил (получила) настоящий сертификат специалиста
для осуществления деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения по специальности, специализации
________________________________________________________________
(специальность)
________________________________________________________________
(специализация)
Дата выдачи "____" ___________ 20 ___ года.
Дата подтверждения сертификата "____" ___________ 20 ___ года.
При подтверждении/переоформлении сертификата указывается № ____НИКАД
Приложение 10 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 10
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Заявление для переоформления сертификата специалиста
В ______________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
от______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер) Прошу переоформить сертификат специалиста
№____от "__" ___20_ года,
выданную________________________________________________________
(дата выдачи, № НИКАД, наименование услугодателя)
по следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылған соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қол жеткізуге келісімнің болмауы
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
1) Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары gov.egov.kz. интернет-ресурсында орналастырылған.
2) Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі болады.
3) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі болады.
4) Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар үстелшелер болуы.
5) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары gov.egov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 9-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 9-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
__________________________________________________________________
(бойынша мамандығы)
___________________________________________________________________
(мамандану бойынша)
___________________________________________________________________
мамандығы, мамандануы бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін шын мәнінде осы маман
сертификатын алды
Берілген күні 20 ____ жылғы "____" ___________.
Сертификаттың растлған күні 20 ____ жылғы "____" ___________.
Сертификат расталған/қайта рәсәмдеу кезде ӘҚНК № _______ көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 10-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 10-қосымша
Маман сертификатын қайта ресімдеу үшін өтініш
_________________________________________________________________ -ге
(көрсетілетін қызметі берушінің атауы)
______________________________________________________________- ден
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________
(берілген күні, ӘҚНК №, көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
берген 20__жылғы "__"____№_____ маман сертификатын қайта ресімдеуді сұраймын.
(Х ұяшыққа сәйкес келетін мынадай (мына) негіз (негіздер) бойынша:

1) наличие в документе ошибок (опечаток)____________________________;
2) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугополучателя
_________________________________________________________________;
3) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан
_________________________________________________________________.
Адрес услугополучателя ________________________
Электронная почта ____________________________
Телефоны ____________________________________
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование
улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прилагается ______ листов.
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания
государственной услуги.
Подпись число, месяц, год
Приложение 11 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 11
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Заявление
Прошу Вас выдать/подтвердить (нужное подчеркнуть) сертификат специалиста
для осуществления деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения _____ (при подтверждении, указывается номер НИКАД
сертификата специалиста)
____________________________________________________________________,
(наименование специальности)
____________________________________________________________________,
(наименование специализация)
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания
государственной услуги.
Подпись число, месяц, год
Приложение 12 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 140
Приложение 12
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма сведений
1. Результат оценки профессиональной подготовленности и подтверждения соответствия квалификации специалистов для специалистов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
1.1. Наименование заявляемой специальности________________________

1) __________________________құжатта қателер (қате жазулар) анықталған;
2) ____көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
өзгерген;
3) ___________________Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу
туралы талаптар болған.
Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы__________________________
Электрондық почта ________________________________________________
Телефондар_______________________________________________________
Қызметті немесе әрекетті (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің
мекенжайы________________________________________________________
(почталық индексі, облыс, қала, аудан, елдімекен, көшенің атауы, үйдің/ ғимараттың
(стационарлық үй-жайдың нөмірі)
______ парақта қоса беріледі.
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Қолы күні, айы, жылы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 11-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 11-қосымша
Нысан
___________________________
(мемлекеттік органның атауы)
_________________басшысы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса), ЖСН)
Тұрғылықты жері __________
Өтініш
Сізден, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
кәсіптік қызметті жүзеге асыру үшін
______________________________________________________________ маман
(мамандықтың атауы)
__________________________________________________________________
сертификатын беруді/растауды маман (маманданудың атауы) (қажетінің астын сызу)
сұраймын (расталған кезде сертификаттың ӘҚНК нөмірі көрсетіледі).
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге
келісім беремін.
Қолы күні, айы, жылы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 140 Бұйрыққа 12-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 12-қосымша
Мәліметтер нысаны
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
мамандар үшін мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау және біліктілігінің
сәйкестігін растау нәтижесі.
1.1.Өтінім берілген мамандықтың атауы_____________________________

1.2. Наименование заявляемой специализации _______________________
1.3. Орган выдавший заключение оценки____________________________
1.4. Число, месяц, год получения заключения оценки__________________
2. Образование __________________________________________________
2.1. Образование (среднее образование, после среднее образование, техническое и профессиональное образование, высшее образование) (сканированная копия диплома)
2.2. Номер диплома_______________________________________________
2.3. Серия диплома_______________________________________________
2.4. Полное наименование организации образования ___________________
2.5. Страна обучения______________________________________________
2.6. Год поступления______________________________________________
2.7. Год окончания _______________________________________________
2.8. Специальность по диплому_____________________________________
2.9. Квалификация по диплому_____________________________________
2.10. Нострификация и признание диплома (для лиц получивших образование за пределами Республики Казахстан) (сканированная копия документа о нострификации)
Страна обучения_________________________________________________
Полное наименование организации образования ______________________
Орган выдавший удостоверение о нострификации _____________________
Номер приказа нострификации ____________________________________
Регистрационный номер нострификации _____________________________
Дата выдачи удостоверения нострификации__________________________
3. Сведения о послевузовском образовании (магистратуры) (при наличии) по заявляемой специальности (для специалистов с высшим образованием) (сканированная копия документа)
3.1. Специальность магистратуры ___________________________________
3.2. Год поступления _____________________________________________
3.3. Год окончания _______________________________________________
3.4. Продолжительность обучения __________________________________
3.5. Объем обучения в часах ________________________________________
3.6. Полное наименование организации______________________________
3.7. Место прохождения магистратуры______________________________
4. Сведения о свидетельстве о сертификационном курсе по заявляемой специализации (сканированная копия документа)
4.1. Номер свидетельства о сертификационном курсе ___________________
4.2. Специализация сертификационного курса_________________________
4.3. Название обучающей организации________________________________
4.4. Объем обучения в часах ________________________________________

1.2. Өтінім берілген мамандандырудың атауы_________________________
1.3. Бағалау қорытындысын берген орган____________________________
1.4. Бағалау қорытындысын алған жылы, айы, күні____________________
2. Білім_______________________________________________________
2.1. Білімі (орта білім, орта білімнен кейінгі білім, техникалық және кәсіби білім,
жоғары білім) (дипломның сканерленген көшірмесі)
2.2. Диплом нөмірі_______________________________________________
2.3. Диплом сериясы____________________________________________
2.4. Білім беру ұйымының толық атауы____________________________
2.5. Оқитын елі__________________________________________________
2.6. Түскен жылы______________________________________________
2.7. Бітірген жылы_____________________________________________
2.8. Диплом бойынша мамандығы__________________________________
2.9. Диплом бойынша біліктілігі____________________________________
2.10. Нострификация және дипломды тану (Қазақстан Республикасынан тыс жерде
білім алған тұлғалар үшін) (нострификация туралы құжаттың сканерленген
көшірмесі)
Оқитын елі___________________________________________________
Білім беру ұйымының толық атауы_________________________________
Нострификация туралы куәлік берген орган________________________
Нострификация бұйрығының нөмірі______________________________
Нострификацияның тіркеу нөмірі___________________________________
Нострификация куәлігінің берілген күні_____________________________
3. Өтініш берілген мамандық бойынша жоғарғы оқу орнынан кейінгі білім
(магистратура) (бар болғанда) туралы мәліметтер (жоғары медициналық білімі бар
мамандар үшін) (құжаттың сканерленген көшірмесі)
3.1. Магистратура мамандығы______________________________________
3.2. Түскен жылы________________________________________________
3.3. Бітірген жылы________________________________________________
3.4. Оқу ұзақтығы________________________________________________
3.5. Оқудың сағат бойынша көлемі__________________________________
3.6. Ұйымның толық атауы________________________________________
3.7. Магистратура өткен орны______________________________________
4. Өтініш берілген мамандық бойынша қайта даярлау жөніндегі куәлік туралы
мәліметтер (құжаттың сканерленген көшірмесі)
4.1. Қайта даярлау бойынша куәліктің нөмірі_________________________
4.2. Қайта даярлау мамандығы_____________________________________
4.3. Оқытатын ұйымның атауы_____________________________________
4.4. Оқу көлемі сағатпен___________________________________________

4.5. Начало обучения_______________________________________________
4.6. Окончание обучения____________________________________________
5. Сведения о настоящем месте работы _______________________________
5.1. Стаж работы по заявляемой специальности (лет, месяцев, дней) ______
5.2. Место работы в настоящее время_________________________________
5.3. Занимаемая должность _________________________________________
5.4. Трудовая деятельность по заявляемой специальности
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
6. Повышение квалификации за последние 5 лет по заявляемой специализации:
1) сведения о свидетельстве о повышении квалификации по заявляемой специальности _______________________________________________________
2) номер свидетельства о повышении квалификации_______________________
3) наименование цикла ___________________________________________
4) название обучающей организации________________________________
5) начало обучения_______________________________________________
6) окончание обучения ____________________________________________
7) объем обучения в часах_________________________________________

4.5. Оқудың басталуы____________________________________________
4.6. Оқудың аяқталуы____________________________________________
5. Қазіргі жұмыс орны туралы мәліметтер____________________________
5.1. Өтініш берілген мамандық бойынша жұмыс өтілі (жыл, ай, күн)_________
5.2. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны__________________________________
5.3. Атқаратын лауазымы_________________________________________
5.4. Өтініш берілген мамандық бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Жұмыстан босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрықтың №
Бұйрықтың шығарылған күні
6. Өтініш берілген мамандық бойынша соңғы 5 жылда біліктілігін арттыру:
1) өтініш берілген мамандық бойынша біліктілікті арттыру куәлігі туралы
мәліметтер_______________________________________________________
2) біліктілікті арттыру туралы куәліктің нөмірі ______________________
3) цикл атауы ___________________________________________________
4) оқытатын ұйымның атауы _______________________________________
5) оқудың басталуы ______________________________________________
6) оқудың аяқталуы ______________________________________________
7) оқыту көлемі сағатпен__________________________________________