О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи"
Приказ и.о. Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 3 ноября 2025 года № 554/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2025 года № 37338
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171 "Об утверждении правил оказания услуг связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10999) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 19-14) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" и подпунктом 133) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания услуг связи, утвержденных указанным приказом:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Утверждены приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 171";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания услуг связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19-14) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон), подпунктом 133) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития, Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 и определяют порядок оказания услуг связи.";
пункт 3 дополнить подпунктом 23-1) в следующей редакции:
"23-1) биометрические данные – персональные данные, которые характеризуют физиологические и биологические особенности субъекта персональных данных, на основе которых можно установить его личность.";
подпункт 4) пункта 52 изложить в следующей редакции:
"4) предоставление других информационно-справочных услуг связанных с оказанием услуг сотовой связи (прием жалоб на качество оказываемых услуг сотовой связи, прием предложений по улучшению услуг сотовой связи, информации об услугах связи в роуминге, прием обращений о подозрительных SMS-сообщениях и (или) звонках с признаками мошенничества.";

"Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің м.а. 2025 жылғы 3 қарашадағы № 554/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 қарашада № 37338 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10999 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағының 19-14) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 133) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларында:
жоғары оң жақ бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 171 бұйрығымен бекітілген";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1. Осы Байланыс қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 1-тармағының 19-14) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 133) тармақшасына сәйкес әзірленді және байланыс қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) биометриялық деректер – дербес деректер субъектісінің физиологиялық және биологиялық ерекшелiктерiн сипаттайтын дербес деректер, олардың негізінде осы субъектінің жеке басын анықтауға болады.";
52-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) байланыс қызметтерін көрсетумен байланысты басқа да ақпараттық-анықтамалық қызметтерді ұсыну (көрсетілетін ұялы байланыс қызметтерінің сапасына түскен шағымдарды қабылдау, ұялы байланыс қызметтерін жақсарту бойынша ұсыныстар қабылдау, роумингтегі байланыс қызметтері туралы ақпарат, күдікті SMS-хабарламалар және (немесе) алаяқтық белгілері бар қоңыраулар туралы өтініштерді қабылдау).";

дополнить пунктами 55-1, 55-2, 55-3, 55-4, 55-5 и 55-6 следующего содержания:
"55-1. Оператор сотовой связи оформляет по заявлению физического лица не более десяти абонентских номеров, достаточных для личного, семейного и иного использования.
55-2. Оператор сотовой связи на основании заявления оформляет более десяти абонентских номеров на абонента при предоставлении оператору сотовой связи соответствующих обоснований, доказательств необходимости с указанием описания и идентификационных кодов абонентских устройств, в том числе абонентских устройств межмашинного взаимодействия, в которых будут применяться абонентские номера, в порядке, определяемом настоящими Правилами.
55-3. Для получения более десяти абонентских номеров физическое лицо указывает в заявлении соответствующие цели использования запрашиваемых абонентских номеров, а также подтверждает достоверность предоставляемых данных предусмотренной оператором сотовой связи.
55-4. По результатам рассмотрения заявления оператор сотовой связи оформляет абонентские номера на физическое лицо в соответствии с пунктом 55 настоящих Правил либо отказывает с указанием причины и в сроки, установленные в подпункте 16) пункта 57 настоящих Правил.
55-5. После устранения причин отказа физическое лицо повторно направляет заявление оператору сотовой связи.
55-6. На основании договора оператор сотовой связи оформляет на абонента абонентский номер.
дополнить главой 3 следующего содержания:
"Глава 3. Порядок выявления абонентского номера, с которого осуществлялся звонок с признаками мошенничества, а также мошеннических действий на сетях связи
116. Операторы сотовой связи использует внутренние антифрод-системы.
117. Операторы сотовой связи заключают соглашения с антифрод-центром Национального Банка Республики Казахстан для интеграции своих информационных систем (базы данных).
118. Оператор сотовой связи самостоятельно на основании внутренних антифрод-систем выявляет SMS-сообщения и (или) звонки с признаками мошенничества, а также мошеннических действий на сетях связи, в том числе посредством GSM-шлюзов (сим-боксов), и уведомляет антифрод-центр Национального Банка Республики Казахстан с предоставлением информации об абоненте, включая фамилию, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер и абонентские номера, оформленные на абонента (далее – информация).
119. При поступлении к оператору сотовой связи обращения абонента через систему информационно-справочного обслуживания, а также получения информации от антифрод-центра Национального банка Республики Казахстан по звонкам с признаками мошенничества, а также мошеннических действий на сетях связи, в том числе посредством GSM-шлюзов (сим-боксов), проводит проверку в течение 2 (двух) рабочих дней.

мынадай мазмұндағы 55-1, 55-2, 55-3, 55-4, 55-5 және 55-6-тармақтармен толықтырылсын:
"55-1. Ұялы байланыс операторы жеке тұлғаның өтініші бойынша жеке, отбасылық және өзге де пайдалануға жеткілікті оннан аспайтын абоненттік нөмірді ресімдейді.
55-2. Ұялы байланыс операторы өтініш негізінде ұялы байланыс операторына осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен абоненттік құрылғылардың, оның ішінде абоненттік нөмірлер қолданылатын машинааралық өзара іс-қимыл абоненттік құрылғыларының сипаттамасы мен сәйкестендіру кодтарын көрсете отырып, тиісті негіздемелерді, қажеттілік дәлелдемелерін ұсынған кезде абонентке оннан астам абоненттік нөмірді ресімдейді.
55-3. Жеке тұлға оннан астам абоненттік нөмір алу үшін өтініште сұратылған абоненттік нөмірлерді пайдаланудың тиісті мақсаттарын көрсетеді, сондай-ақ ұялы байланыс операторымен көзделген ұсынылатын деректердің дұрыстығын растайды.
55-4. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша ұялы байланыс операторы осы Қағидалардың 55-тармағына сәйкес жеке тұлғаға абоненттік нөмірлерді ресімдейді не себебін көрсете отырып және осы Қағидалардың 57-тармағының 16) тармақшасында белгіленген мерзімде бас тартады.
55-5. Бас тарту себептері жойылғаннан кейін жеке тұлға ұялы байланыс операторына өтінішті қайта жібереді.
55-6. Ұялы байланыс операторы шарт негізінде абонентке абоненттік нөмірді ресімдейді.".
мынадай мазмұндағы 3-тараумен толықтырылсын:
"3-тарау. Алаяқтық, сондай-ақ байланыс желілеріндегі алаяқтық әрекеттердің белгілері бар қоңырау шалу жүзеге асырылған абоненттік нөмірді анықтау тәртібі
116. Ұялы байланыс операторы ішкі антифрод жүйелерін қолданады.
117. Ұялы байланыс операторлары ақпараттық жүйелерін (дерекқорын) интеграциялау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің антифрод-орталығымен келісім жасасады.
118. Ұялы байланыс операторы ішкі антифрод-жүйелерінің негізінде, оның ішінде GSM-шлюздер (сим-бокстар) арқылы алаяқтық белгілері бар SMS-хабарламаларды және (немесе) қоңырауларды, сондай-ақ байланыс желілеріндегі алаяқтық әрекеттерді дербес анықтайды және абонент туралы тегі, аты, әкесінің атын (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірін және абонентке ресімделген абоненттік нөмірлерді қоса алғанда, ақпаратты (бұдан әрі – ақпарат) бере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығын хабардар етеді.
119. Ұялы байланыс операторына ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсету жүйесі арқылы абоненттің өтініші келіп түскен кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығынан, оның ішінде GSM-шлюздер (сим-бокстар) арқылы алаяқтық белгілері бар қоңыраулар, байланыс желілеріндегі алаяқтық әрекеттер бойынша ақпарат алған кезде 2 (екі) жұмыс күні ішінде тексеру жүргізіледі.

120. При подтверждении информации, указанной в пункте 119 настоящих Правил, оператор сотовой связи приостанавливают оказание услуг связи данному абонентскому номеру с предоставлением в течение 2 (двух) рабочих дней информацию в антифрод-центр Национального Банка Республики Казахстан.
При не подтверждении признаков мошеннических действий оператор сотовой связи уведомляет антифрод-центр Национального Банка Республики Казахстан о не подтверждении признаков мошеннических действий в течение 2 (двух) рабочих дней.".
2. Комитету телекоммуникаций Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Д. Мун
"СОГЛАСОВАН"
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Национальный банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан

120. Осы Қағидалардың 119-тармағында көрсетілген ақпарат расталған кезде ұялы байланыс операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығына ақпарат бере отырып, осы абоненттік нөмірге байланыс қызметтерін көрсетуді тоқтата тұрады.
Алаяқтық әрекеттердің белгілері расталмаған кезде ұялы байланыс операторы 2 (екі) жұмыс күні ішінде алаяқтық әрекеттердің белгілері расталмағаны туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің антифрод-орталығын хабардар етеді.".
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму
министрінің міндетін атқарушы
Д. Мун
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті