Об утверждении форм, Правил и сроков представления обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки, а также его исполнения, условий переработки товаров
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 655. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37329
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктами 6 и 7 статьи 523, пунктом 3 статьи 539 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и сроки представления обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки, а также его исполнения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму обязательства о ввозе продуктов переработки согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму обязательства о вывозе продуктов переработки согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Условия переработки товаров согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
и.о Министра финансов
Республики Казахстан
Д. Темирбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 655
Правила и сроки представления обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки, а также его исполнения
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила и сроки представления обязательства о ввозе (вывозе) продуктов переработки, а также его исполнения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 523 и пунктом 3 статьи 539 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки представления обязательства о ввозе продуктов переработки по форме, согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – обязательство о ввозе) и обязательства о вывозе продуктов переработки по форме, согласно приложению 3 к настоящему приказу (далее – обязательство о вывозе), а также их исполнения.
Глава 2. Порядок представления обязательства о ввозе продуктов переработки, а также его исполнения

Қайта өңдеу өнімдерін әкелу (әкету), сондай-ақ оның орындалуы, тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы міндеттемені ұсыну нысандарын, Қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 31 қазандағы № 655 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37329 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 523-бабы 6 және 7-тармағына, 539-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттеменің, сондай-ақ оның орындалуын ұсыну қағидалары мен мерзімдері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттеме нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тауарларды қайта өңдеу шарттары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Д. Темирбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы № 655
бұйрыққа 1-қосымша
Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттеменің, сондай-ақ оның орындалуын ұсыну қағидалары мен мерзімдері
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттеменің, сондай-ақ оның орындалуын ұсыну қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 523-бабы 6-тармағына және 539-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені (бұдан әрі – әкелу туралы міндеттеме) және осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені (бұдан әрі – әкету туралы міндеттеме), сондай-ақ олардың орындалуын ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2 тарау. Қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені, сондай-ақ оны орындалуын ұсыну тәртібі

2. При вывозе давальческого сырья для переработки с территории Республики Казахстан на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) налогоплательщик-резидент Республики Казахстан (далее – налогоплательщик), осуществивший вывоз такого давальческого сырья, представляет в орган государственных доходов по месту нахождения обязательство о ввозе не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за месяцем, в котором отгружено давальческое сырье.
В случае, если до истечения срока ввоза продуктов переработки, указанных в обязательстве о ввозе, дополнительным соглашением внесены изменения в договор (контракт) о продлении срока переработки давальческого сырья, то по таким изменениям налогоплательщик путем отзыва ранее представленного обязательства о ввозе одновременно представляет новое обязательство о ввозе до истечения срока, указанного в предыдущем обязательстве.
При этом срок переработки давальческого сырья, указанный в обязательстве о ввозе, не превышает 2 (два) года с даты отгрузки давальческого сырья.
Обязательство о ввозе представляется на бумажном носителе и в электронной форме.
3. Обязательство о ввозе на бумажном носителе:
1) представляется в явочном порядке;
2) заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
3) подписывается налогоплательщиком либо его уполномоченным представителем и заверяется печатью налогоплательщика (за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства);
4) представляется в 2 (двух) экземплярах в орган государственных доходов по месту нахождения налогоплательщика, осуществившего вывоз давальческого сырья, один из которых возвращается налогоплательщику либо его уполномоченному представителю с отметкой органа государственных доходов о приеме).
При заполнении на бумажном носителе обязательства о ввозе не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. К обязательству о ввозе прилагаются документы, подтверждающие вывоз давальческого сырья:
договор (контракт), на основании которого осуществлен вывоз давальческого сырья;
товаросопроводительные документы.
5. По результатам исполнения обязательства о ввозе представляется отчет об исполнении обязательства о ввозе продуктов переработки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – отчет по обязательству о ввозе) в срок не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за месяцем ввоза продуктов переработки, указанного в обязательстве.
Исполнением обязательства о ввозе является ввоз продуктов переработки давальческого сырья на территорию Республики Казахстан и (или) реализация продуктов переработки давальческого сырья в сроки, установленные статьей 524 Налогового кодекса.

2. Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше басқа мемлекеттің аумағына қайта өңдеу үшін алыс-беріс шикізатын әкету кезінде осындай алыс-беріс шикізатын әкетуді жүзеге асырған Қазақстан Республикасының резиденті-салық төлеуші (бұдан әрі – салық төлеуші) орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органына әкелу туралы міндеттемені алыс беріс-шикізаты тиеп жөнелтілген айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасы) күнінен кешіктірмей ұсынады.
Егер әкелу туралы міндеттемеде көрсетілген қайта өңдеу өнімдерін әкелу мерзімі аяқталғанға дейін алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімін ұзарту туралы шартқа (келісімшартқа) қосымша келісіммен өзгерістер енгізілсе, онда осындай өзгерістер бойынша салық төлеуші бұрын ұсынылған әкелу туралы міндеттемені кері қайтарып алу жолымен бір мезгілде алдыңғы міндеттемеде көрсетілген мерзім өткенге дейін әкелу туралы жаңа міндеттемені ұсынады.
Бұл ретте әкелу туралы міндеттемеде көрсетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімі алыс-беріс шикізатын тиеп жөнелткен күннен бастап 2 (екі) жылдан аспайды.
Әкелу туралы міндеттеме қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда ұсынылады.
3. Қағаз тасығышта әкелу туралы міндеттеме:
1) келу тәртібімен ұсынылады;
2) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспаханалық бас әріптермен немесе баспа құрылғысы пайдаланыла отырып толтырылады;
3) салық төлеуші не оның уәкілетті өкілі қол қояды және салық төлеушінің мөрімен (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда) куәландырылады;
4) алыс-беріс шикізатын әкетуді жүзеге асыратын салық төлеушінің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органына 2 (екі) данада табыс етіледі, оның бір данасы қабылдау туралы мемлекеттік кірістер органының белгісімен салық төлеушіге немесе оның уәкілетті өкіліне қайтарылады.
Қағаз жеткізгіште әкелу туралы міндеттемені толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазартуға жол берілмейді.
4. Әкелу туралы міндеттемеге алыс-беріс шикізатының әкетілгенін растайтын құжаттар қоса беріледі:
алыс-беріс шикізатын әкелуді жүзеге асыруға негіз болған шарт (келісімшарт);
тауарға ілеспе құжаттар.
5. Әкелу туралы міндеттемені орындау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта өңдеу өнімдерін әкелу туралы міндеттемені орындау туралы есеп (бұдан әрі – әкелу туралы міндеттеме бойынша есеп) міндеттемеде көрсетілген қайта өңдеу өнімдерін әкелу айынан кейінгі айдың 20 (жиырмасы) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынылады.
Қазақстан Республикасының аумағына алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін әкелу және (немесе) Салық кодексінің 524-бабында белгіленген мерзімдерде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін өткізу туралы міндеттемені орындау болып табылады.

Порядок и сроки уплаты акцизов при ввозе продуктов переработки давальческого сырья на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС осуществляется в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 553 Налогового кодекса, по ставкам установленным Правительством Республики Казахстан.
6. На основании представленного налогоплательщиком обязательства о ввозе органом государственных доходов производится начисление налога на добавленную стоимость (далее – НДС) на соответствующие лицевые счета налогоплательщика по кодам бюджетной классификации по сроку уплаты на дату вывоза товаров в порядке, установленном правилами ведения лицевых счетов, утверждаемого уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) статьи 21 Налогового кодекса.
7. В отчете по обязательству о ввозе отражаются следующие сведения:
1) о продуктах переработки давальческого сырья, ввезенных на территорию Республики Казахстан;
2) о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территории государства-члена ЕАЭС, на территории которого осуществлена переработка;
3) о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территорию другого государства-члена ЕАЭС;
4) о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС;
5) о продуктах переработки давальческого сырья, не ввезенных на территорию Республики Казахстан в установленные сроки.
8. Отчет по обязательству о ввозе составляется на бумажном носителе и в электронной форме.
Отчет по обязательству о ввозе на бумажном носителе составляется, подписывается и представляется с учетом требований, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил.
9. К отчету по обязательству о ввозе прилагаются:
1) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья:
акты выполненных работ;
счета-фактуры;
2) документы, подтверждающие ввоз продуктов переработки давальческого сырья:
договор (контракт), на основании которого осуществлен ввоз продуктов переработки давальческого сырья в случае его наличия;
товаросопроводительные документы.
Глава 3. Порядок представления обязательства о вывозе продуктов переработки, а также его исполнения
10. При ввозе давальческого сырья на переработку с территории государств-членов ЕАЭС на территорию Республики Казахстан налогоплательщик, осуществляющий переработку давальческого сырья, представляет в орган государственных доходов по месту нахождения обязательство о вывозе не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за месяцем, в котором принято на учет давальческое сырье.
В случае, если до истечения срока вывоза продуктов переработки, указанных в обязательстве о вывозе, дополнительным соглашением внесены изменения в договор (контракт) о продлении срока переработки давальческого сырья, то по таким изменениям налогоплательщик путем отзыва ранее представленного обязательства о вывозе одновременно представляет новое обязательство о вывозе до истечения срока, указанного в предыдущем обязательстве о вывозе.
При этом срок переработки давальческого сырья, указанный в обязательстве о вывозе, не превышает 2 (два) года с даты принятия на учет давальческого сырья.
Обязательство о вывозе представляется на бумажном носителе и в электронной форме.

Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде акциздерді төлеу тәртібі мен мерзімдері Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 553-бабы 2 және 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерлемелер бойынша жүзеге асырылады.
6. Салық төлеуші ұсынған әкелу туралы міндеттеме негізінде мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 21-бабы 5) тармақшасына сәйкесуәкілетті орган бекіткен дербес шоттарды жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен тауарларды әкету күніне төлеу мерзімі бойынша бюджеттік сыныптама кодтары бойынша салық төлеушінің тиісті дербес шоттарына қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) есептеуді жүргізеді.
7. Әкелу туралы міндеттеме бойынша есепте мынадай:
1) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы;
2) аумағында қайта өңдеу жүзеге асырылған ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағында өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы;
3) ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағына өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы;
4) ЕАЭО мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағына өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы;
5) Қазақстан Республикасының аумағына белгіленген мерзімдерде әкелінбеген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. Әкелу туралы міндеттеме бойынша есеп қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда жасалады.
Әкелу туралы міндеттеме бойынша есеп қағаз жеткізгіште осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген талаптар ескеріле отырып жасалады, қол қойылады және ұсынылады.
9. Әкелу туралы міндеттеме бойынша есепке:
1) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттар:
орындалған жұмыс актілері;
шот-фактуралар;
2) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін әкелуді растайтын құжаттар:
ол болған жағдайда, алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін әкелуді жүзеге асыруға негіз болған шарт (келісімшарт);
тауарға ілеспе құжаттар қоса беріледі.
3 тарау. Қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені, сондай-ақ оның орындау ұсыну тәртібі
10. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына өңдеуге алыс-беріс шикізатын әкелу кезінде алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуді жүзеге асыратын салық төлеуші орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органына алыс-беріс шикізаты есепке алынған айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасы) күнінен кешіктірмей әкету туралы міндеттеме ұсынады.
Егер әкету туралы міндеттемеде көрсетілген қайта өңдеу өнімдерін әкету мерзімі аяқталғанға дейін алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімін ұзарту туралы шартқа (келісімшартқа) қосымша келісіммен өзгерістер енгізілсе, онда мұндай өзгерістер бойынша салық төлеуші әкету туралы бұрын ұсынылған міндеттемені кері қайтарып алу жолымен бір мезгілде әкету туралы алдыңғы міндеттемеде көрсетілген мерзім өткенге дейін әкету туралы жаңа міндеттемені ұсынады.
Бұл ретте әкету туралы міндеттемеде көрсетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу мерзімі алыс-беріс шикізатын есепке алған күннен бастап 2 (екі) жылдан аспайды.
Әкету туралы міндеттеме қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда ұсынылады.

11. Обязательство о вывозе на бумажном носителе составляется, подписывается и представляется с учетом требований, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил.
12. К обязательству о вывозе прилагаются:
1) документы, подтверждающие ввоз давальческого сырья:
договор (контракт), на основании которого осуществлен ввоз давальческого сырья;
товаросопроводительные документы;
2) заключение соответствующего уполномоченного государственного органа об условиях переработки товаров, предусмотренное пунктом 8 статьи 523 Налогового кодекса.
13. По результатам исполнения обязательства о вывозе представляется отчет об исполнении обязательства о вывозе продуктов переработки по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – отчет по обязательству о вывозе) в срок не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за месяцем вывоза продуктов переработки, указанного в обязательстве о вывозе.
Исполнением обязательства о вывозе является вывоз и (или) реализация продуктов переработки в сроки, установленные статьей 524 Налогового кодекса.
14. На основании представленного налогоплательщиком обязательства о вывозе органом государственных доходов производится начисление НДС на соответствующие лицевые счета налогоплательщика по кодам бюджетной классификации по сроку уплаты на дату ввоза давальческого сырья в порядке, установленном правилами ведения лицевых счетов, утверждаемого в соответствии с подпунктом 5) статьи 21 Налогового кодекса.
15. В отчете по обязательству о вывозе отражаются следующие сведения:
1) о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территории Республики Казахстан;
2) о налогоплательщике, который приобрел такие продукты переработки давальческого сырья;
3) о продуктах переработки давальческого сырья, вывезенных на территорию государства-члена ЕАЭС, с территории которого ранее был осуществлен ввоз такого давальческого сырья;
4) о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территорию другого государства-члена ЕАЭС;
5) о продуктах переработки давальческого сырья, реализованных на территорию государства, не являющегося членом ЕАЭС;
6) о продуктах переработки давальческого сырья, не вывезенных с территории Республики Казахстан в установленные сроки.
16. Отчет по обязательству о вывозе составляется на бумажном носителе и в электронной форме.
17. Отчет по обязательству о вывозе на бумажном носителе составляется, подписывается и представляется с учетом требований, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил.
18. К отчету по обязательству о вывозе прилагаются:

11. Әкету туралы міндеттеме қағаз жеткізгіште осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген талаптар ескеріле отырып жасалады, қол қойылады және ұсынылады.
12. Әкету туралы міндеттемеге мыналар:
1) алыс-беріс шикізатын әкелуді растайтын құжаттар:
негізінде алыс-беріс шикізатын әкелу жүзеге асырылған шарт (келісімшарт);
тауарға ілеспе құжаттар;
2) Салық кодексінің 523-бабы 8-тармағында көзделген тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы тиісті уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы қоса беріледі.
13. Әкету туралы міндеттемені орындау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттемені орындау туралы есеп (бұдан әрі – әкету туралы міндеттеме бойынша есеп) әкету туралы міндеттемеде көрсетілген қайта өңдеу өнімдерін әкету айынан кейінгі айдың 20 (жиырмасы) күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынылады.
Қайта өңдеу өнімдерін әкету және (немесе) сату Салық кодексінің 524-бабында белгіленген мерзімдерде әкету туралы міндеттемені орындау болып табылады.
14. Салық төлеуші ұсынған әкету туралы міндеттеме негізінде мемлекеттік кірістер органы Салық кодексінің 21-бабы 5) тармақшасына сәйкес бекітілетін дербес шоттарды жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен алыс-беріс шикізатын әкелу күніне төлеу мерзімі бойынша бюджеттік сыныптама кодтары бойынша салық төлеушінің тиісті дербес шоттарына ҚҚС есептейді.
15. Әкету туралы міндеттеме бойынша есепте мынадай:
1) Қазақстан Республикасының аумағында өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы;
2) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін сатып алған салық төлеуші туралы;
3) бұрын аумағынан осындай алыс-беріс шикізатын әкелу жүзеге асырылған ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің аумағына әкетілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы;
4) ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттің аумағына өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы;
5) ЕАЭО мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағына өткізілген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы;
6) Қазақстан Республикасының аумағынан белгіленген мерзімде әкетілмеген алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері туралы мәліметтер көрсетіледі.
16. Әкету туралы міндеттеме бойынша есеп қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда жасалады.
17. Әкету туралы міндеттеме бойынша қағаз жеткізгіштегі есеп осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген талаптар ескеріле отырып жасалады, қол қойылады және ұсынылады.
18. Әкету туралы міндеттеме бойынша есепке:

1) документы, подтверждающие факт выполнения работ по переработке давальческого сырья:
акты выполненных работ;
счета-фактуры;
2) документы, подтверждающие вывоз продуктов переработки давальческого сырья:
договор (контракт), на основании которого осуществлен вывоз продуктов переработки давальческого сырья в случае его наличия;
товаросопроводительные документы.
Приложение 1
к Правилам и срокам
представления обязательства
о ввозе (вывозе) продуктов
переработки, а также
его исполнения
форма
Примечание: расшифровка аббревиатур и сокращения:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
РК – Республика Казахстан;
ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер;
Код ТН ВЭД – код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
Ед. измерения – единица измерения;
НДС – налог на добавленную стоимость;
УО – уполномоченный орган;
М.П. – место печати;
М.Ш. – место штампа.
Приложение 2
к Правилам и срокам представления
обязательства о ввозе (вывозе)
продуктов переработки,
а также его исполнения
форма
Примечание: расшифровка аббревиатур и сокращения:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
РК – Республика Казахстан;
ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер;
Код ТН ВЭД – код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
Ед. измерения – единица измерения;
НДС – налог на добавленную стоимость;
УО – уполномоченный орган;
М.П. – место печати;
М.Ш. – место штампа.
Приложение 2 к приказу
и.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 655
форма
Примечание: расшифровка аббревиатур и сокращения:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
РК – Республика Казахстан;
ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер;
Код ТН ВЭД – код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
Ед. измерения – единица измерения;
НДС – налог на добавленную стоимость;
УО – уполномоченный орган;
М.П. – место печати;
М.Ш. – место штампа.
Приложение 3 к приказу
и.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 655
форма
Примечание: расшифровка аббревиатур и сокращения:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
РК – Республика Казахстан;
ИИН (БИН) – индивидуальный идентификационный номер, бизнес- идентификационный номер;
Код ТН ВЭД – код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
Ед. измерения – единица измерения;
НДС – налог на добавленную стоимость;
УО – уполномоченный орган;
М.П. – место печати;
М.Ш. – место штампа.
Приложение 4 к приказу
и.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 655
Условия переработки товаров

1) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі жұмыстарды орындау фактісін растайтын құжаттар:
орындалған жұмыс актілері;
шот-фактуралар;
2) алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін әкетуді растайтын құжаттар:
Ол болған жағдайда, алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдерін әкетуді жүзеге асыруға негіз болған шарт (келісімшарт);
тауарға ілеспе құжаттар қоса беріледі.
Қайта өңдеу өнімдерін әкету
(әкелу) туралы міндеттеменің,
сондай-ақ оның орындалуын
ұсыну қағидалары мен мерзімдері
1-қосымша
нысан
Ескерту: қысқартулардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
ҚР – Қазақстан Республикасы;
ЖСН (БСН) – жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
СЭҚ ТН коды – сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды;
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
Ө.бірлігі – өлшем бірлігі;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
УО – уәкілетті орган;
М.О. – мөр орны;
М.О. – мөртаңба орны.
Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу)
туралы міндеттеменің, сондай-ақ
оның орындалуын ұсыну
қағидалары мен мерзімдері
2-қосымша
нысан
Ескерту: қысқартулардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
ҚР – Қазақстан Республикасы;
ЖСН (БСН) – жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
СЭҚ ТН коды – сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды;
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
Ө.бірлігі – өлшем бірлігі;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
УО – уәкілетті орган;
М.О. – мөр орны;
М.О. – мөртаңба орны.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы № 655
бұйрыққа 2-қосымша
нысан
Ескерту: қысқартулардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
ҚР – Қазақстан Республикасы;
ЖСН (БСН) – жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
СЭҚ ТН коды – сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды;
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
Ө.бірлігі – өлшем бірлігі;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
УО – уәкілетті орган;
М.О. – мөр орны;
М.О. – мөртаңба орны.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы № 655
бұйрыққа 3-қосымша
нысан
Ескерту: қысқартулардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
ҚР – Қазақстан Республикасы;
ЖСН (БСН) – жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
СЭҚ ТН коды – сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды;
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
Ө.бірлігі – өлшем бірлігі;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
УО – уәкілетті орган;
М.О. – мөр орны;
М.О. – мөртаңба орны.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы № 655
бұйрыққа 4-қосымша
Тауарларды қайта өңдеу шарттары

1. Настоящие условия переработки товаров разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 523 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс).
2. Переработка давальческого сырья на территории Республики Казахстан осуществляется налогоплательщиком в собственных, либо арендуемых им производственных помещениях и мощностях.
3. Операции по переработке давальческого сырья осуществляются по одному из 2 (двух) видов переработки давальческого сырья:
1) при использовании сырья и (или) материалов в производстве для получения продукта (товара) код по Единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности отличается от кода использованного сырья и (или) материала на уровне любого из первых четырех знаков;
2) при переработке или обработке давальческое сырье теряет индивидуальный характер, с сохранением в продуктах переработки характеристик по коду данного давальческого сырья по Единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза при условии, что при переработке давальческого сырья не осуществляются простые сборочные операции (клепка, сварка, склеивание, сборка и другие подобные операции), переработка продуктов питания организациями общественного питания, операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партии, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка), смешивание товаров, компонентов без придания полученной продукции характеристик, отличающих ее от исходных составляющих на уровне любого из первых четырех знаков по коду Единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, получение приплода, выращивание и откорм животных, птиц, рыб, а также выращивание ракообразных и моллюсков, выращивание деревьев и растений, копирование и размножение информации, аудио и видеозаписей на любые виды носителей информации, использование иностранных товаров как вспомогательных средств в технологическом процессе.
Приложение 5 к приказу
и.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 655
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 107 "Об утверждении условий переработки товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16383).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 263 "Об утверждении Правил представления обязательства о вывозе (ввозе) продуктов переработки и их исполнения, а также их формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16589).

1. Осы тауарларды қайта өңдеу шарттары Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 523-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының аумағында алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуді салық төлеуші өзінің не өзі жалға алатын өндірістік үй-жайларда және өндіріс қуатына қарай жүзеге асырады.
3. Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі операциялар алыс-беріс шикізатын қайта өңдеудің 2 (екі) түрінің бірі бойынша жүзеге асырылады:
1) өнімді (тауарды) алу үшін өндірісте шикізатты және (немесе) материалдарды пайдаланған кезде сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасы бойынша код пайдаланылған шикізаттың және (немесе) материалдың кодынан алғашқы төрт белгінің кез келгені деңгейінде ерекшеленеді;
2) өңдеу немесе өңдеу кезінде алыс-беріс шикізаты алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу кезінде қарапайым құрастыру операциялары (жегелеу, дәнекерлеу, желімдеу, құрастыру және басқа да осындай операциялар), қайта өңдеу жүзеге асырылмаған жағдайда, осы алыс-беріс шикізатының коды бойынша сипаттамаларын Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы бойынша сақтай отырып, алыс-беріс шикізаты жеке сипатын жоғалтады қоғамдық тамақтандыру ұйымдарының азық-түлік өнімдерін сату мен тасымалдауға тауарларды дайындау жөніндегі операциялар (партияны бөлшектеу, жөнелтілімдерді қалыптастыру, сұрыптау, буып-түю, қайта орау), Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының коды бойынша алғашқы төрт белгінің кез келгені деңгейінде алынған өнімнен оны бастапқы құрамдас бөліктерден ажырататын сипаттамалар бермей тауарларды, компоненттерді араластыру, тұқым алу, жануарларды, құстарды, балықтарды өсіру және бордақылау, сондай-ақ шаян тәрізділер мен моллюскаларды өсіру, ағаштар мен өсімдіктерді өсіру, ақпаратты, аудио және бейнежазбаларды ақпарат тасымалдаушылардың кез келген түріне көшіру және көбейту, шетелдік тауарларды технологиялық процесте көмекші құрал ретінде пайдалану.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы № 655
бұйрыққа 5-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Тауарларды қайта өңдеу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 107 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16383 болып тіркелген).
2. "Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) және оларды орындау туралы міндеттемені ұсыну қағидаларын, сондай-ақ олардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 263 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16589 болып тіркелген).

3. Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 934 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 263 "Об утверждении Правил представления и исполнения обязательств о вывозе (ввозе) продуктов переработки и их формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19307).
4. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 18 октября 2022 года № 1080 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 107 "Об утверждении условий переработки товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30279).

3. "Қайта өңдеу өнімдерін әкету (әкелу) туралы міндеттемелерді ұсыну және орындау қағидаларын және олардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 263 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 934 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19307 болып тіркелген).
4. "Тауарларды қайта өңдеу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 107 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының – Қаржы министрінің 2022 жылғы 18 қазандағы № 1080 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30279 болып тіркелген).