О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2024 года № 434 "Об утверждении Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 785. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2025 года № 37266
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2024 года № 434 "Об утверждении Инструкции по назначению осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34438) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 27 мамырдағы № 434 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 785 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қазанда № 37266 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 27 мамырдағы № 434 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 маусымда № 34438 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с пунктом 6 Правил назначения и осуществления пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 734, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы согласно приложению к настоящему приказу.";
в Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденную указанным приказом изложить в следующей редакции";

"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 734 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдардағы және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық";

пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (далее – Инструкция) детализирует организацию работы по пенсионному обеспечению военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан и военно-следственных органов, органов гражданской обороны, сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно- исполнительной (пенитенциарной) системы.
2. В настоящей Инструкции используются следующие основные понятия:
1) пенсионные выплаты за выслугу лет – выплата денег военнослужащим, за исключением военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, в соответствии с настоящим Кодексом;

1, 2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және әскери-тергеу органдарының, азаматтық қорғаныстың әскери қызметшілерін, ішкі істер, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлерін, сондай-ақ арнаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарды және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарды зейнетақымен қамсыздандыру жұмысын ұйымдастыруды нақтылайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемі – резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілерді қоспағанда, әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік органдардың және құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдардағы және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға осы Кодекске сәйкес төленетін ақша төлемі;

2) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме.
3. Назначение и выплата пенсионных выплат за выслугу лет, а также перерасчет пенсионных выплат и исчисление выслуги лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет осуществляются в соответствии с Социальным кодексом, постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 733 "Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 734 "Об утверждении Правил назначения и осуществления пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (далее – Правила), а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и соглашениями о пенсионном (социальном) обеспечении, заключенными Республикой Казахстан с другими государствами.

2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға.
3. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және төлеу, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін қайта есептеу және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеу Әлеуметтік кодексіне, "Әскери қызметшiлердің, арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерiнің, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдардағы және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың еңбек сіңірген жылдарын есептеу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 733 қаулысына, "Әскери қызметшiлерге, арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлеріне, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдардағы және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 734 қаулысына (бұдан әрі – Қағидалар), сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне және Қазақстан Республикасы басқа мемлекеттермен жасаған зейнетақымен (әлеуметтік) қамсыздандыру туралы келісімдерге сәйкес жүзеге асырылады.

4. Работа по пенсионному обеспечению военнослужащих и сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы (далее – военнослужащие, сотрудники), а также лиц из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы осуществляется финансовыми службами Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), Комитета уголовно-исполнительной системы (далее – КУИС), Департаментов полиции (далее – ДП) областей, городов республиканского значения и столицы, Департаментов уголовно-исполнительной системы (далее – ДУИС) областей, городов республиканского значения и столицы в системе органов внутренних дел во взаимодействии с кадровыми, медицинскими службами органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок назначения и осуществления пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защите, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы";

4. Әскери қызметшілерді және ішкі істер органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерін (бұдан әрі – әскери қызметшілер, қызметкерлер), сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі істер органдары, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарды және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға зейнетақымен қамсыздандыру бойынша жұмысты ішкі істер органдары жүйесіндегі Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ), Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі – ҚАЖК), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттерінің (бұдан әрі – ПД), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің (бұдан әрі – ҚАЖД) қаржы қызметтері ішкі істер органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің кадрлық, медициналық қызметтерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып жүзеге асырады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әскери қызметшілерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау және жүзеге асыру тәртібі";

пункты 6, 7, 8, 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"6. Назначение пенсионных выплат за выслугу лет осуществляется финансовыми службами:
1) МВД – военнослужащим, сотрудникам, а также лицам из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, проходившим службу в центральном аппарате МВД и его ведомствах, Главном командовании Национальной гвардии Республики Казахстан, военно-следственных управлениях, Учреждении автотранспортного обслуживания МВД, Базе военного и специального снабжения МВД, Центральном госпитале с поликлиникой МВД, Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан, а также в центральном аппарате Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС) и его ведомствах;
2) КУИС – сотрудникам и лицам из числа сотрудников органов внутренних дел, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) систем, проходившим службу в КУИС;
3) ДП – военнослужащим и сотрудникам, а также лицам из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, проходившим службу в территориальных органах внутренних дел, седьмых подразделениях и государственных учреждениях, находящихся в ведении МВД, региональных командованиях и воинских частях Национальной гвардии, территориальных органах Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, территориальных органах, государственных учреждениях и воинских частях находящихся в ведении МЧС;
4) ДУИС – сотрудникам и лицам из числа сотрудников органов внутренних дел, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, проходившим службу в территориальных органах и государственных учреждениях, находящихся в ведении КУИС по территориальности.

6, 7, 8, 9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауды қаржы қызметтері жүзеге асырады:
1) ІІМ - ІІМ орталық аппаратында және оның ведомстволарында, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығында, әскери-тергеу басқармаларында, ІІМ Автокөліктік қызмет көрсету мекемесінде, ІІМ Әскери және арнайы жабдықтау базасында, ІІМ-нің Емханасы бар орталық госпиталінде, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің орталық аппаратында және оның бөлімдерінде (бұдан әрі – ТЖМ) қызмет өткерген әскери қызметшілерге, қызметкерлерге, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі істер, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарға;
2) ҚАЖК – қызметкерлерге және 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған ішкі істер органдарының қызметкерлерінің қатарындағы адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде он екі жыл және алты ай үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтегі еңбек сіңірген жылдары бар, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, ҚАЖК-да қызмет өткерген адамдарға;
3) ПД - аумақтық ішкі істер органдарында, жетінші бөліністерде және ІІМ-нің қарамағындағы мемлекеттік мекемелерде, Ұлттық ұланның өңірлік қолбасшылықтарында және әскери бөлімдерінде, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінің аумақтық органдарында, ТЖМ-нің қарамағындағы аумақтық органдарда, мемлекеттік мекемелерде және әскери бөлімдерде қызмет өткерген әскери қызметшілерге және қызметкерлерге, сондай-ақ ішкі істер органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға;
4) ҚАЖД - қызметкерлерге және арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған ішкі істер органдарының қызметкерлерінің қатарындағы адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде он екі жыл және алты ай үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтегі еңбек сіңірген жылдары бар, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, ҚАЖК-да аумақтылығы бойынша қарамағындағы аумақтық органдарда және мемлекеттік мекемелерде қызмет өткерген адамдарға.

7. Документы для назначения пенсионной выплаты за выслугу лет оформляются кадровой службой по последнему месту службы уволенного военнослужащего, сотрудника, а также лица из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которого иметь специальное звание, классный чин и носить форменную одежду упразднено с 1 января 2012 года и лица, медицинская должность которого сокращена в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
Кадровой службой проводится следующая работа:
1) на основании личного дела, военного билета подтверждающих выслугу лет, а также документов, подтверждающих трудовой стаж (трудовая книжка, трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, выписки из ведомости выдачи заработной платы работникам, послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный работодателем, заверенный печатью организации (при ее наличии), выписки из единого накопительного пенсионного фонда о перечисленных обязательных пенсионных взносах, сведения из Государственного фонда социального страхования о произведенных социальных отчислениях либо архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника) проверяются данные о прохождении службы, уточняются и подтверждаются периоды службы и трудового стажа, подлежащие зачету в календарном и льготном исчислении в соответствии с законодательством;
2) составляется расчет выслуги лет для назначения пенсионной выплаты за выслугу лет по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, который согласовывается с финансовой службой, осуществляющей назначение пенсионной выплаты за выслугу лет и объявляется лицу, оформляемому на пенсию, под роспись.
Личные данные уволенного на пенсию военнослужащего, сотрудника, а также лица из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которого иметь специальное звание, классный чин и носить форменную одежду упразднено с 1 января 2012 года и лица, медицинская должность которого сокращена в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения) в расчете выслуги лет заполняются согласно документу, удостоверяющему личность.
Последняя страница расчета выслуги лет для назначения пенсионной выплаты за выслугу лет заверяется подписями сотрудника кадровой службы, составившего расчет, специалиста финансовой службы, осуществляющей назначение пенсионной выплаты за выслугу лет, проверившего расчет, руководителями кадровой и финансовой служб и печатью кадровой службы.

7. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға арналған құжаттарды кадр қызметі қызметтен босатылған әскери қызметшінің, қызметкердің, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі істер органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамның және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың соңғы қызмет орны бойынша ресімдейді.
Кадр қызметі мынадай жұмыстарды атқарады:
1) жеке істің, еңбек сіңірген жылдарын растайтын әскери билеттің, сондай-ақ еңбек өтілін растайтын құжаттардың (еңбек кітапшасы, мерзімі және оны тоқтату негіздемесі туралы жұмыс берушінің белгісі бар еңбек шарты, еңбек шартын жасасу және тоқтатудың негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқталуын растайтын жұмыс берушінің актілерінен үзінді көшірмелер, қызметкерлерге еңбекақы беру ведомосынан үзінді көшірмелер, жұмыс берушінің қолы қойылған, ұйымның мөрімен (болған жағдайда) бекітілген қызметтік тізім (қызметкердің жұмысы, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі), аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы бірыңғай зейнетақы қорынан үзінді көшірмелер, әлеуметтік аударымдар туралы Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан мәліметтер не қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтері бар мұрағаттық анықтама) негізінде қызмет өткеру туралы деректерді тексереді, заңнамаға сәйкес күнтізбелік және жеңілдікпен есептеуге жататын қызмет кезеңдері мен еңбек өтілін нақтылайды және растайды;
2) осы Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарының есебін жасайды, оны еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауды жүзеге асыратын қаржы қызметімен келіседі және зейнетақы ресімдеп жатқан адамға қол қойғызып, оған жариялайды.
Зейнеткерлікке шыққан әскери қызметшінің, қызметкердің, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі істер органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдардың және ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдардың жеке деректері (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған жылы мен күні) еңбек сіңірген жылдарының есебінде оның жеке басын куәландыратын құжат бойынша толтырылады.
Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдары есебінің соңғы парағы есепті жасаған кадр қызметі қызметкерінің, еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауды жүзеге асырып, есепті тексерген қаржы қызметі маманының, кадр және қаржы қызметтері басшыларының қолдарымен және кадр қызметінің мөрімен расталады.

8. Военнослужащие, сотрудники, а также лица из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лица, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы представляют в кадровую службу по последнему месту службы заявление по форме, согласно приложению 1 к Правилам, с приложением следующих документов и их копий:
1) сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий либо контрольного счета наличности учреждения уголовно-исполнительной системы;
2) фотографии размером 3,5х4,5 см (2 шт.);
3) для лиц, в пользу которых до 1 января 2016 года обязательные пенсионные взносы перечислялись за счет бюджетных средств, – справка-подтверждение о списании с индивидуального пенсионного счета 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, а также лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевших на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, по форме, установленной Правилами возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года, в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 472;

8. Әскери қызметшілер, қызметкерлер, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі істер органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдар және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдар соңғы қызмет орны бойынша кадр қызметіне мынадай құжаттарды және олардың көшірмелерін қоса бере отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш ұсынады:
1) зейнетақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдардағы банк шотының нөмірі не қылмыстық-атқару жүйесі мемемесі қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәлімет;
2) 3,5х4,5 см өлшеміндегі фотосурет (2 дана);
3) 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін міндетті зейнетақы жарналары бюджет қаражатының есебінен аударылған адамдар үшін - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 472 қаулысымен бекітілген Әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару қағидаларымен белгіленген нысан бойынша әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда оларға 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын жеке зейнетақы шотынан есептен шығару туралы анықтама-растау;

4) для лиц с инвалидностью – копия справки об инвалидности и при наличии удостоверение получателя пенсионных выплат по возрасту/пособий.
9. Военнослужащие, сотрудники, а также лица из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лица, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, имеющие по состоянию на 1 января 1998 года более десяти лет стажа воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе представляют в кадровую службу по последнему месту службы выписку с индивидуального пенсионного счета по состоянию на 1 января 2016 года.
10. Лица из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, представляют в кадровую службу по последнему месту службы справку о регистрации лиц, права которых иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду упразднены, с сохранением социального обеспечения, всех льгот и преимуществ при назначении пенсионных выплат за выслугу лет по линии правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы.
11. Лица, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы представляют в кадровую службу по последнему месту службы справку о регистрации лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

4) мүгедектігі бар адамдар үшін – жасына байланысты зейнетақы төлемдері/жәрдемақылар алушы куәлігі болған жағдайда мүгедектігі туралы анықтаманың көшірмесі.
9. 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте он жылдан астам еңбек өтілі бар әскери қызметшілер, қызметкерлер, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі істер органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдар және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, соңғы қызмет орны бойынша кадр қызметіне 2016 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке зейнетақы шотынан үзінді көшірмелер ұсынады.
10. 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі істер органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдар соңғы қызмет орны бойынша кадр қызметіне құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызмет бойынша еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау кезінде әлеуметтік қамсыздандыруды, барлық жеңілдіктер мен басымдылықтарды сақтай отырып, арнаулы атақтарға және сыныптық шендерге ие болу, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарды тіркеу туралы анықтама ұсынады.
11. Ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда соңғы қызмет орны бойынша кадр қызметіне Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, оларды тіркеу туралы анықтаманы ұсынады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"28. При выезде на постоянное место жительства в другой регион Казахстана в финансовую службу ДП, ДУИС нового места жительства пенсионером предоставляются:
1) заявление о приостановлении пенсионных выплат на имя руководителя соответствующей финансовой службы прежнего места жительства;
2) сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий.
Финансовая служба ДП, ДУИС по месту жительства пенсионера направляет запрос об истребовании пенсионного дела с приложением заявления пенсионера о приостановлении пенсионной выплаты в финансовую службу КУИС, ДП, ДУИС прежнего места жительства пенсионера.
После получения запроса об истребовании пенсионного дела, финансовая служба КУИС, ДП, ДУИС прежнего места жительства пенсионера направляет в филиал Государственной корпорации уведомление по форме 1-Б/ВС, согласно приложению 9 к Правилам, и в течение десяти рабочих дней со дня получения запроса высылает пенсионное дело посредством почтовой связи.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Пенсионеры из числа военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел государств-участников Содружества Независимых Государств, прибывшие на постоянное место жительства в Республику Казахстан, для продолжения выплаты пенсии обращаются в финансовую службу ДП, ДУИС по месту жительства с заявлением об истребовании пенсионного дела из уполномоченного органа по назначению пенсий прежнего места жительства пенсионера.
После получения пенсионного дела из уполномоченного органа по назначению пенсий, в финансовую службу ДП, ДУИС по месту жительства пенсионером предоставляются следующие документы:
1) заявление согласно приложению 1 к Правилам;
2) сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий либо контрольного счета наличности учреждения уголовно-исполнительной системы;
3) фотографии размером 3,5 х 4,5 см (2 шт.).";
текст в правом верхнем углу приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) систем";

"28. Қазақстанның басқа өңіріне тұрақты тұруға кеткен кезде жаңа тұрғылықты орнының ПД, ҚАЖД қаржы қызметтеріне зейнеткерлер:
1) бұрынғы тұрғылықты орнының тиісті қаржы қызметі басшысының атына зейнетақы төлемдерін тоқтату туралы өтініш;
2) зейнетақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның банк шотының нөмірі туралы мәліметтер.
ПД, ҚАЖД қаржы қызметтері зейнеткердің тұрғылықты орны бойынша ПД, ҚАЖД қаржы қызметтеріне зейнеткердің бұрынғы тұрғылықты орны бойынша зейнетақы төлемдерін тоқтату туралы зейнеткердің өтінішін қоса бере отырып, зейнеткерлік ісін талап ету туралы сұрау салу жолдайды.
Зейнеткерлік ісін талап ету туралы сұрау салу алғаннан кейін зейнеткердің бұрынғы тұрғылықты орнының ҚАЖК, ПД, ҚАЖД қаржы қызметі Мемлекеттік корпорацияның филиалына Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес 1-Б/ВС нысаны бойынша хабарлама жолдайды және сұрау салуды алғаннан бастап он жұмыс күні ішінде зейнетақы ісін почта байланысы арқылы жібереді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Қазақстан Республикасына тұрғылықты тұруға келген Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің ішкі істер органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері қатарындағы зейнеткерлер зейнетақы төлеуді жалғастыру үшін зейнеткердің бұрынғы тұрғылықты жерінің зейнетақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органынан зейнетақы ісін талап ету туралы өтінішпен тұрғылықты жері бойынша ПД, ҚАЖД қаржы қызметіне жүгінеді.
Зейнетақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органнан зейнетақы ісін алғаннан кейін зейнеткер тұрғылықты жері бойынша ПД, ҚАЖД қаржы қызметтеріне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш;
2) зейнетақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдардағы банк шотының нөмірі не қылмыстық-атқару жүйесі мемемесі қолма-қол ақшаны бақылау шоты туралы мәліметтер;
3) 3,5х4,5 см өлшемдегі фотосурет (2 дана).";
1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымша";

"Приложение 7 к Инструкции по назначению и осуществлению пенсионных выплат за выслугу лет военнослужащим и сотрудникам, проходившим службу в органах внутренних дел, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, а также лицам, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года и лицам, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) систем";
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту финансового обеспечения Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития,
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 785
Приложение 2
к Инструкции по назначению и
осуществлению пенсионных
выплат за выслугу лет
военнослужащим и
сотрудникам, проходившим
службу в органах внутренних
дел, органах гражданской
защиты, государственной
фельдъегерской службы, а также
лицам, права которых иметь
специальные звания, классные
чины и носить форменную
одежду упразднены с 1 января
2012 года и лицам, медицинские
должности которых сокращены
в органах внутренних дел
Республики Казахстан с 1 июля
2022 года и 1 января 2023 года,
имевшим на момент сокращения
должности выслугу лет не менее
двенадцати лет и шести месяцев
непрерывной воинской службы,
службы в специальных
государственных и
правоохранительных органах,
органах гражданской защиты,
государственной
фельдъегерской службе, при
условии продолжения ими
работы в медицинских
организациях, расположенных в
следственных изоляторах и
учреждениях уголовно-
исполнительной
(пенитенциарной) систем
Форма
УТВЕРЖДАЮ
____________________________
(должность, звание, Ф.И.О.
____________________________
(при его наличии), подпись утверждающего
____________________________
заключение)
"___"___________ 20___ г.
З А К Л Ю Ч Е Н И Е

"Әскери қызметшiлерге және ішкі істер органдарында, азаматтық қорғау органдарында, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте қызмет өткерген қызметкерлерге, сондай-ақ 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары жойылған адамдарға және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдарға еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерiн тағайындау және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулыққа 7-қосымша";
8-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қаржымен қамтамасыз ету департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 785 бұйрығына 1-қосымша
Әскери қызметшiлерге және
ішкі істер органдарында,
азаматтық қорғау органдарында,
мемлекеттік фельдъегерлік
қызметте қызмет өткерген
қызметкерлерге, сондай-ақ 2012
жылғы 1 қаңтардан бастап
арнаулы атақтар, сыныптық
шендер алу және нысанды киiм
киiп жүру құқықтары жойылған
адамдарға және Қазақстан
Республикасының ішкі істер
органдарындағы медициналық
лауазымдары 2022 жылғы 1
шілдеден және 2023 жылғы 1
қаңтардан бастап қысқартылған,
лауазымы қысқартылған кезде
еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз
әскери қызметте, арнаулы
мемлекеттік және құқық қорғау
органдарындағы, азаматтық
қорғау органдарындағы
қызметте, мемлекеттік
фельдъегерлік қызметте кемінде
он екі жыл және алты ай болған
адамдар қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде орналасқан
медициналық ұйымдарда
жұмысын жалғастырған
жағдайда, осындай адамдарға
еңбек сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдерiн
тағайындау және жүзеге асыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
__________________________
(қорытындыны бекітетін
___________________________
адамның лауазымы, атағы,
Т.А.Ә. (болған жағдайда) қолы)
20__ жылғы "___"_________
Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы ҚОРЫТЫНДЫ

о назначении пенсионной выплаты за выслугу лет (для военнослужащих, сотрудников и лиц, медицинские должности которых сокращены органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевшим на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы)
Назначить пенсионную выплату за выслугу лет
__________________________________________________________________________
(должность, подразделение правоохранительного органа, части,
__________________________________________________________________________
воинское (специальное) звание, квалификационный класс, фамилия, имя,
__________________________________________________________________________
отчество (при его наличии))
в соответствии с ____________________________________________________________
(указать ссылку на нормы Кодекса Республики Казахстан
___________________________________________________________________________
"Социальный кодекс Республики Казахстан", являющиеся основанием
___________________________________________________________________________
назначения пенсионной выплаты за выслугу лет*)
Число, месяц, год рождения "___"_________ ____ года.
Приказом___________ №____ от "____" ____________20___г. уволен(а)
с "____" __________20___г. по подпункту____ пункта____ статьи___
_________________________________ Закона Республики Казахстан от "____"
(наименование формулировки увольнения)
_________ 20___ года № _____ "______________________________________".
(наименование законодательного акта)
Выслуга лет:             в календарном исчислении ___ лет ___ месяцев ___ дней;
в льготном исчислении ___ лет ___ месяцев ___ дней.
Трудовой стаж:       в календарном исчислении ___ лет ___ месяцев ___ дней;
в льготном исчислении ___ лет ___ месяцев ___ дней.
Общий трудовой стаж: в календарном исчислении ___ лет ___месяцев___ дней;
в льготном исчислении ___ лет ___месяцев ___ дней.
Размер денежного содержания, учитываемый для назначения пенсионной выплаты за
выслугу лет: должностной оклад ________ тенге ____ тиын оклад (доплата) по воинскому
(специальному) званию, квалификационному классу________тенге ____ тиын;
Всего: _________ тенге ____ тиын.
На основании статьи 213 и пункта _____ статьи 216 Социального кодекса установить
______________________________пенсионную выплату
(Ф.И.О. (при его наличии))
в размере______% от денежного содержания в сумме __________ тенге, которая подлежит
выплате с "___"___________20___года.
Начальник службы, назначающей
пенсионную выплату                         ______________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Специалист                                     ______________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Примечание:
* При заполнении указывается ссылка на нормы Социального кодекса (подпункт ___ пункт ___ статьи 212 Социального кодекса).

(әскери қызметшілер мен қызметкерлер және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда, осындай адамдар үшін)
______________________________________________________________________
сәйкес (еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға негіз болып
табылатын "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі" Қазақстан
Республикасы кодексінің нормаларына сілтеме көрсетілсін*)
______________________________________________________________________
(лауазымы, құқық қорғау органының бөлінісі, бөлімі, әскери (арнаулы) атағы,
_______________________________________________ _______________________
біліктілік сыныбы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) еңбек сіңірген жылдары
үшін зейнетақы төлемдері тағайындалсын.
Туған жылы, айы, күні _____ жылғы "___" __________. ___________________
____ жылғы "___" _______ № ____ бұйрығымен _____ жылғы "___" ______ бастап
____-бабы ___-тармағының ____тармақшасы бойынша қызметтен босатылды
(қызметтен босатылу тұжырымдамасының атауы)
20___ жылғы "____" ____________ № ____ "__________________________"
(заңнамалық актінің атауы)
Еңбек сіңірген жылдары: күнтізбелік есеппен ___ жыл ___ай ___ күн
жеңілдікпен есептегенде ___ жыл ___ай ___ күн
Еңбек өтілі: күнтізбелік есеппен ___ жыл ___ай ___ күн
жеңілдікпен есептегенде ___ жыл ___ай ___ күн
Жалпы еңбек өтілі: күнтізбелік есеппен ___ жыл ___ай ___ күн
жеңілдікпен есептегенде ___ жыл ___ай ___ күн.
Еңбек сіңірген жылдары зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін ескерілетін ақшалай
қамтылым мөлшері:
лауазымдық жалақысы _________теңге ____ тиын әскери (арнаулы) атағы, біліктілік
сыныбы бойынша жалақы (қосымша ақы), _________теңге ____ тиын;
Барлығы: _________теңге ____ тиын.
Әлеуметтік кодексінің 213-бабының және 216-бабының ___- тармағының негізінде
_____________________________________
(Т.А.Ә.) (болған жағдайда))
ақшалай қамтылымның _____% мөлшерінде сомасы _________ теңге зейнетақы
төлемі белгіленсін, ол 20__ жылғы "___"______ бастап төленуі тиіс.
Зейнетақы төлемін тағайындайтын қызметі бастығы _____________________
(қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
Маман ______________________ (қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
Ескертпе:
* Толтыру кезінде Әлеуметтік кодексінің нормаларына сілтеме көрсетіледі (Әлеуметтік кодексінің 212-бабы ___-тармағының __) тармақшасы).

Для участников накопительной пенсионной системы в основании назначения пенсионной выплаты за выслугу лет дополнительно указывается пункт 9 статьи 212 Социального кодекса
Для военнослужащих, сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, впервые поступивших на службу после 1 января 1998 года и уволенных до 1 января 2016 года, имевших на дату увольнения условия для назначения пенсионных выплат за выслугу лет, в соответствии с нормами законодательства, действовавшего до 1 января 2016 года в основании назначения пенсионной выплаты за выслугу лет дополнительно указывается ссылка на нормы Закона "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", действовавшего на дату увольнения (подпункт ____ пункта ___ статьи _____ Закона Республики Казахстан от "___" ______ _______ года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан").
Приложение 2 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 785
Приложение 3
к Инструкции по назначению и
осуществлению пенсионных
выплат за выслугу лет
военнослужащим и
сотрудникам, проходившим
службу в органах внутренних
дел, органах гражданской
защиты, государственной
фельдъегерской службы, а также
лицам, права которых иметь
специальные звания, классные
чины и носить форменную
одежду упразднены с 1 января
2012 года и лицам, медицинские
должности которых сокращены
в органах внутренних дел
Республики Казахстан с 1 июля
2022 года и 1 января 2023 года,
имевшим на момент сокращения
должности выслугу лет не менее
двенадцати лет и шести месяцев
непрерывной воинской службы,
службы в специальных
государственных и
правоохранительных органах,
органах гражданской защиты,
государственной
фельдъегерской службе, при
условии продолжения ими
работы в медицинских
организациях, расположенных в
следственных изоляторах и
учреждениях уголовно-
исполнительной
(пенитенциарной) систем
Форма
УТВЕРЖДАЮ
____________________________
(должность, звание, Ф.И.О.
(при его
___________________________
наличии), подпись утверждающего
____________________________
заключение)
"___"___________ 20___ г.
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
о назначении пенсионной выплаты за выслугу лет (для лиц из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года)
Назначить пенсионную выплату за выслугу лет
______________________________________________________________________________
(должность, подразделение правоохранительного органа, части,
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в соответствии с ________________________________________________________________
(ссылка на нормы Кодекса Республики Казахстан
_______________________________________________________________________________
"Социальный кодекс Республики Казахстан", являющиеся основанием
_______________________________________________________________________________
назначения пенсионной выплаты за выслугу лет*)
Число, месяц, год рождения "___"_________ ____ года.
Приказом___________ №____ от "____" ____________20___г. уволен(а)
с "____" __________20___г. по подпункту____ пункта____ статьи___
________________________________ Закона Республики Казахстан от "____"
(формулировка увольнения)
_________ 20___ года № _____ "______________________________________".
(наименование законодательного акта)
Сведения о достижении возраста, соответствующего предельному возрасту состояния
на правоохранительной службе**__________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Выслуга лет:             в календарном исчислении ___ лет ___ месяцев ___ дней;
в льготном исчислении ___ лет ___ месяцев ___ дней.
Трудовой стаж:       в календарном исчислении ___ лет ___ месяцев ___ дней;
в льготном исчислении ___ лет ___ месяцев ___ дней.
Общий трудовой стаж: в календарном исчислении ___ лет ___месяцев___ дней;
в льготном исчислении ___ лет ___месяцев ___ дней.
В соответствии с пунктом 4 статьи 213 Социального кодекса и подпунктом 4) пункта
8 Правил сохранения социального обеспечения, всех льгот и преимуществ при выходе на
пенсию лиц из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты,
государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания и
классные чины, а также носить форменную одежду упразднены, утвержденных
постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2012 года №1597,
размер денежного содержания, учитываемый для назначения пенсионной выплаты за
выслугу лет:***______________________________________________________________

Жинақтаушы зейнетақы жүйесінің қатысушылары үшін еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау негіздемесінде қосымша Әлеуметтік кодексінің 212-бабының 9-тармағы көрсетіледі.
1998 жылғы 1 қаңтардан кейін қызметке алғаш рет кірген және 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін қызметтен босатылған, қызметтен босатылған күнге 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сәйкес еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау шарттары болған әскери қызметшілер, құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлері үшін еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау негіздемесінде қызметтен босатылған күнде қолданыста болған "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңның нормаларына сілтеме қосымша көрсетіледі ("Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" _______ жылғы "____" ___________ Қазақстан Республикасының № _____ Заңының _____-бабының ____-тармағының ____тармақшасы).
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 785 бұйрығына 2-қосымша
Әскери қызметшiлерге және
ішкі істер органдарында,
азаматтық қорғау органдарында,
мемлекеттік фельдъегерлік
қызметте қызмет өткерген
қызметкерлерге, сондай-ақ 2012
жылғы 1 қаңтардан бастап
арнаулы атақтар, сыныптық
шендер алу және нысанды киiм
киiп жүру құқықтары жойылған
адамдарға және Қазақстан
Республикасының ішкі істер
органдарындағы медициналық
лауазымдары 2022 жылғы 1
шілдеден және 2023 жылғы 1
қаңтардан бастап қысқартылған,
лауазымы қысқартылған кезде
еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз
әскери қызметте, арнаулы
мемлекеттік және құқық қорғау
органдарындағы, азаматтық
қорғау органдарындағы
қызметте, мемлекеттік
фельдъегерлік қызметте кемінде
он екі жыл және алты ай болған
адамдар қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде орналасқан
медициналық ұйымдарда
жұмысын жалғастырған
жағдайда, осындай адамдарға
еңбек сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдерiн
тағайындау және жүзеге асыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
___________________________
(қорытындыны бекітетін
___________________________
адамның лауазымы, атағы,
Т.А.Ә. (болған жағдайда), қолы)
20__ жылғы "___"_________
Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау туралы ҚОРЫТЫНДЫ
(2012 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі істер органдары, азаматтық қорғау, мемлекеттік
фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар, сыныптық
шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдар үшін)
________________________________________________________________________
сәйкес (еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға негіз болып
табылатын "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі" Қазақстан
Республикасы кодексінің нормаларына сілтеме)
________________________________________________________________________
(лауазымы, құқық қорғау органының бөлінісі, бөлімі,
________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы
төлемдері тағайындалсын.
Туған жылы, айы, күні ____ жылғы "__" ________. _____________ ____ жылғы "__"
_______ № ___ бұйрығымен ____ жылғы "__" ______ бастап ____-бабы ___
тармағының ____тармақшасы бойынша қызметтен босатылды (қызметтен босатылу
тұжырымдамасы). 20___ жылғы "__" ________ № ____ "_____________________"
(заңнамалық актінің атауы)
Құқық қорғау қызметінде болудың шекті жасына сай келетін жасқа жеткендігі
туралы мәліметтер** ________________________________________
___________________________________________________________________
Еңбек сіңірген жылдары: күнтізбелік есеппен ___ жыл ___ай ___ күн жеңілдікпен
есептегенде ___ жыл ___ай ___ күн Еңбек өтілі: күнтізбелік есеппен ___ жыл ___ай
___ күн жеңілдікпен есептегенде ___ жыл ___ай ___ күн Жалпы еңбек өтілі:
күнтізбелік есеппен ___ жыл ___ай ___ күн жеңілдікпен есептегенде ___ жыл ___ай
___ күн Еңбек сіңірген жылдарына зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін
ескерілетін ақшалай қамтылым мөлшері: Әлеуметтік кодексінің 213-бабының 4-
тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 желтоқсандағы
№ 1597 қаулысымен бекітілген Арнаулы атақтарды және сыныптық шендерді иелену,
сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқықтары жойылған адамдарға зейнеткерлікке
шыққан кезде әлеуметтік қамсыздандыруды, барлық жеңілдіктер мен
артықшылықтарды сақтау қағидаларының 8-тармағының 4) тармақшасына сәйкес
еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін ескерілетін
ақшалай қамтылым мөлшері:***
___________________________________________________________________

На основании статьи 213 и пункта _____ статьи 216 Социального кодекса установить
________________________________ пенсионную выплату
(Ф.И.О. (при его наличии))
в размере______% от денежного содержания в сумме __________ тенге, которая подлежит
выплате с "___"___________20___года.
Начальник службы, назначающей
пенсионную выплату ______________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Специалист ______________________________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Примечание:
* При заполнении указывается ссылка на нормы Социального кодекса (подпункт ___ пункт ___ статьи 212 Социального кодекса).
Для участников накопительной пенсионной системы в основании назначения пенсионной выплаты за выслугу лет дополнительно указывается пункт 9 статьи 212 Социального кодекса.
Для лиц из числа сотрудников органов внутренних дел, органов гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, права которых иметь специальные звания и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, впервые поступивших на службу после 1 января 1998 года и уволенных до 1 января 2016 года, имевших на дату увольнения условия для назначения пенсионных выплат за выслугу лет, в соответствии с нормами законодательства, действовавшего до 1 января 2016 года, в основании назначения пенсионной выплаты за выслугу лет дополнительно указывается ссылка на нормы Закона "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", действовавшего на дату увольнения (подпункт ____ пункта ___ статьи _____ Закона Республики Казахстан от "___" ______ _______ года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан").
** Заполняется для лиц, достигших на день увольнения, возраста соответствующего предельному возрасту состояния на правоохранительной службе по зафиксированному специальному званию, на момент упразднения права иметь специальные звания и классные чины, а также носить форменную одежду (указывается "достиг(ла) возраста, соответствующего предельному возрасту состояния на правоохранительной службе по зафиксированному специальному званию "________________").
*** В случае назначения пенсионной выплаты за выслугу лет от зафиксированного размера денежного содержания при заполнении указываются следующие данные: "зафиксированное денежное содержание:
должностной оклад ________ тенге ____ тиын
доплата по специальному званию _______тенге ____ тиын.
Всего: _________ тенге ____ тиын.".
В случае назначения пенсионной выплаты за выслугу лет от должностного оклада административного государственного или гражданского служащего при заполнении указывается "должностной оклад ________ тенге ____ тиын".
Приложение 3 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 785
Приложение 8
к Инструкции по назначению и
осуществлению пенсионных
выплат за выслугу лет
военнослужащим и
сотрудникам, проходившим
службу в органах внутренних
дел, органах гражданской
защиты, государственной
фельдъегерской службы, а также
лицам, права которых иметь
специальные звания, классные
чины и носить форменную
одежду упразднены с 1 января
2012 года и лицам, медицинские
должности которых сокращены
в органах внутренних дел
Республики Казахстан с 1 июля
2022 года и 1 января 2023 года,
имевшим на момент сокращения
должности выслугу лет не менее
двенадцати лет и шести месяцев
непрерывной воинской службы,
службы в специальных
государственных и
правоохранительных органах,
органах гражданской защиты,
государственной
фельдъегерской службе, при
условии продолжения ими
работы в медицинских
организациях, расположенных в
следственных изоляторах и
учреждениях уголовно-
исполнительной
(пенитенциарной) систем
Форма
Таблица перерасчета пенсионных выплат
1. Пенсионная выплата ____________________________ пересчитана в соответствии с
(Ф.И.О. (при его наличии) пенсионера)
__________________________________________________________________________
(ссылка на законодательство)
Наименование
Данные и размер до перерасчета
Изменение условий, влияющих на размер пенсионных выплат после перерасчета
Примечание
Выслуга лет
Трудовой стаж
Общий труд. стаж
Должностной оклад
Оклад (доплата) за звание
Денежное содержание
Размер пенсионной выплаты, в %
Размер пенсионной выплаты, в тенге
и с "___"________20___года установлена в размере ______________ тенге.
Начальник службы, назначающей
пенсионную выплату                         ______________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Специалист                                     ______________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его наличии))

Әлеуметтік кодексінің 213-бабының және 216-бабының ___- тармағының негізінде
_______________________________________________
(Т.А.Ә. (болған жағдайда)
ақшалай қамтылымның ___% мөлшерінде сомасы _____ теңге зейнетақы төлемдері
белгіленсін, ол 20__ жылғы "___"______ бастап төленуі тиіс.
Зейнетақы төлемін тағайындайтын қызметі бастығы _____________________
(қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
Маман _____________________________ (қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
Ескертпе:
* Толтыру кезінде Әлеуметтік кодексінің нормаларына сілтеме көрсетіледі
(Әлеуметтік кодексінің 212-бабы ___-тармағының __) тармақшасы).
Жинақтаушы зейнетақы жүйесінің қатысушылары үшін еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау негізіне Әлеуметтік кодексінің 212-бабының 9-тармағы қосымша көрсетіледі.
2016 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болған заңнама нормаларына сәйкес қызметтен босатылу күніне еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін шарттар болған 1998 жылғы 1 қаңтардан кейін бірінші рет қызметке келген және 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін босатылған, ішкі істер органдары, азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің қатарындағы арнаулы атақтар алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар үшін еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау негізіне қызметтен босатылу күніне қолданыста болған "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңның нормаларына сілтеме қосымша көрсетіледі ("Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" ___ жылғы "___" __________ Қазақстан Республикасының №____ Заңының___-бабы __-тармағының ___) тармақшасы).
**Қызметтен босатылған күні арнаулы атақ және сыныптық шендер алу, сондай-ақ нысанды киім киіп жүру құқығы жойылған сәтте тіркелген арнаулы атағы бойынша құқық қорғау қызметінде болудың шекті жасына сәйкес келетін жасқа жеткен адамдар үшін толтырылады ("__________" тіркелген арнаулы атағы бойынша құқық қорғау қызметінде болудың шекті жасына сәйкес келетін жасқа жетті" деп көрсетіледі).
*** Ақшалай қамтылымның тіркелген мөлшерінен еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындаған жағдайда толтыру кезінде мынадай деректер көрсетіледі: "тіркелген ақшалай қамтылым":
лауазымдық жалақы ______ теңге ______тиын
арнаулы атақ бойынша қосымша ақы _____ теңге _____ тиын.
Барлығы: _____ теңге _____ тиын".
Мемлекеттік әкімшілік немесе азаматтық қызметшіге лауазымдық жалақыдан еңбек
сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындаған жағдайда толтыру кезінде
"лауазымдық жалақы ______ теңге ______тиын" деп көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 785 бұйрығына 3-қосымша
Әскери қызметшiлерге және
ішкі істер органдарында,
азаматтық қорғау органдарында,
мемлекеттік фельдъегерлік
қызметте қызмет өткерген
қызметкерлерге, сондай-ақ 2012
жылғы 1 қаңтардан бастап
арнаулы атақтар, сыныптық
шендер алу және нысанды киiм
киiп жүру құқықтары жойылған
адамдарға және Қазақстан
Республикасының ішкі істер
органдарындағы медициналық
лауазымдары 2022 жылғы 1
шілдеден және 2023 жылғы 1
қаңтардан бастап қысқартылған,
лауазымы қысқартылған кезде
еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз
әскери қызметте, арнаулы
мемлекеттік және құқық қорғау
органдарындағы, азаматтық
қорғау органдарындағы
қызметте, мемлекеттік
фельдъегерлік қызметте кемінде
он екі жыл және алты ай болған
адамдар қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық) жүйесінің
тергеу изоляторлары мен
мекемелерінде орналасқан
медициналық ұйымдарда
жұмысын жалғастырған
жағдайда, осындай адамдарға
еңбек сіңірген жылдары үшін
зейнетақы төлемдерiн
тағайындау және жүзеге асыру
жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Нысан
Зейнетақы төлемдерін қайта есептеу кестесі
1._________________________________________________
зейнетақы төлемі (зейнеткердің Т.А.Ә. (болған жағдайда))
______________________________________________
сәйкес қайта есептелді. (заңнамаға сілтеме)
Атауы
Мәліметтер және қайта есептеуге дейінгі зейнетақы мөлшері
Қайта есептегеннен кейін зейнетақы төлемінің мөлшеріне әсер ететін жағдайлардың өзгеруі
Ескертпе
Еңбек сіңірген жылдары
Еңбек өтілі
Жалпы еңбек өтілі
Лауазымдық жалақы
Атағы үшін жалақы (қосымша ақы)
Ақшалай қамтылым
Зейнетақы төлемінің мөлшері %
Зейнетақы төлемінің мөлшері теңгемен
және 20___ жылғы "___" _____ бастап __________ теңге мөлшерінде белгіленді.
Зейнетақы төлемін тағайындайтын қызметтің бастығы _____________________
(қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)
Маман _____________________ (қолы, Т.А.Ә.) (болған жағдайда)