Об утверждении перечня приоритетных видов деятельности в области информационно-коммуникационных технологий и критерия собственного производства
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 20 октября 2025 года № 521/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2025 года № 37182
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) перечень приоритетных видов деятельности в области информационно-коммуникационных технологий согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) критерий собственного производства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету искусственного интеллекта и управления данными Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительство
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 20 октября 2025 года
№ 521/НҚ
Перечень приоритетных видов деятельности в области информационно-коммуникационных технологий
1. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие, модификация и реализация (включая реализацию услуг, интегрированных в программно-технические возможности, путем использования в коммерческих целях, в том числе размещение платного контента, продажа встроенного дополнительного функционала) программного обеспечения и программного продукта.

Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы басым қызмет түрлерінің тізбесін және меншікті өндірістің өлшемшартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 20 қазандағы № 521/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 21 қазанда № 37182 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 17-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы басым қызмет түрлерінің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес меншікті өндірістің өлшемшарты бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Жасанды интеллект және деректерді басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің жауапты вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2025 жылғы № бұйрығына
1-қосымша
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы басым қызмет түрлерінің тізбесі
1. Бағдарламалық қамтылымды және бағдарламалық өнімді әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту, модификациялау және іске асыру (бағдарламалық-техникалық мүмкіндіктерге интеграцияланған қызметтерді коммерциялық мақсаттарда пайдалану, оның ішінде ақылы контентті орналастыру, кіріктірілген қосымша функционалды сату арқылы іске асыруды қоса алғанда).

2. Создание, опытная и промышленная эксплуатация, внедрение, развитие, модификация, сопровождение информационных систем (за исключением информационных систем государственных органов).
3. Деятельность по обработке данных (обнаружение знаний в базах данных) с применением собственного или стороннего программного обеспечения.
4. Фундаментальные и прикладные исследования, экспериментальные разработки в области естественных и технических наук, выполнение научно-исследовательских, опытно-конструкторских или опытно-технологических работ в сфере информационно-коммуникационных технологий и реализация результатов таких исследований и разработок.
5. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие, модификация или отдельные этапы разработки (исследование, проектирование (конструирование), технические испытания и производство) технологий, устройств и систем микро-, опто- и наноэлектроники, микроэлектромеханики, монтаж печатных плат и реализация результатов таких разработок.
6. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие, модификация или отдельные этапы разработки (исследование, проектирование (конструирование), тестирование, технические испытания) технологий, устройств и систем робототехники и реализация результатов таких разработок.
7. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие, модификация, (исследование, проектирование (конструирование), тестирование, технические испытания) технологий, устройств и систем радиолокации, радионавигации, радиосвязи, радиоуправления, радиочастотной идентификации и реализация результатов таких разработок.
8. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие и модификация или отдельные этапы разработки (исследование, проектирование (конструирование), прототипирование, тестирование, технические испытания), производство технологий, оборудования и устройств в сфере информационно-коммуникационных технологий, телекоммуникационных технологий, устройств и систем биометрии и реализация результатов таких разработок.
9. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие, модификация, производство, реализация, монтаж, наладка (все вышеназванные работы вместе или часть из них) технических, программных средств обработки информации в защищенном исполнении, программных, программно-аппаратных средств в области информационной безопасности, в том числе программно-технические способы и средства обеспечения информационной безопасности.
10. Разработка, развитие, модификация, внедрение, эксплуатация и сопровождение программного обеспечения и (или) аппаратно-программных комплексов с использованием технологий облачных вычислений.

2. Ақпараттық жүйелерді (мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін қоспағанда) құру, тәжірибелік және өнеркәсіптік пайдалану, енгізу, дамыту, түрлендіру, сүйемелдеу.
3. Жеке немесе үшінші тарап бағдарламалық қамтылымын қолдана отырып, деректерді өңдеу қызметі (мәліметтер базасында білімді табу).
4. Жаратылыстану және техникалық ғылым саласындағы іргелі және қолданбалы зерттеулер, эксперименттік әзірлемелер, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық немесе тәжірибелік-технологиялық жұмыстарды орындау және осындай зерттеулер мен әзірлемелердің нәтижелерін іске асыру.
5. Технологияларды, микро -, опто - және наноэлектроника, микроэлектроника құрылғылары мен жүйелерін әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту, түрлендіру немесе әзірлеудің жекелеген кезеңдері (зерттеу, жобалау (құрастыру), тестілеу, техникалық сынау), баспа платаларын монтаждау және осындай әзірлемелердің нәтижелерін іске асыру.
6. Технологияларды әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту, түрлендіру немесе робототехниканың технологиясын, құрылғылары мен жүйелерін әзірлеудің жекелеген кезеңдері (зерттеу, жобалау (құрастыру) тестілеу, техникалық сынақтар) және осындай әзірлемелердің нәтижелерін енгізу.
7. Радиолокация, радионавигация, радиобайланыс, радиобасқару, радиожиілікті сәйкестендіру технологияларын, құрылғылары мен жүйелерін әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту, түрлендіру (зерттеу, жобалау (құрастыру), тестілеу, техникалық сынау) және осындай әзірлемелердің нәтижелерін іске асыру.
8. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, телекоммуникациялық технологиялар саласындағы технологияларды, жабдықтар мен құрылғыларды, биометрия құрылғылары мен жүйелерін әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту және түрлендіру немесе әзірлеудің жекелеген кезеңдері (зерттеу, жобалау (құрастыру), прототиптеу, тестілеу, техникалық сынақтар) және осындай әзірлемелердің нәтижелерін іске асыру.
9. Қорғалған орындаудағы ақпаратты өңдеудің техникалық, бағдарламалық құралдарын, ақпараттық қауіпсіздік саласындағы бағдарламалық, бағдарламалық-аппараттық құралдарын әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту, түрлендіру, өндіру, өткізу, монтаждау, баптау (жоғарыда аталған барлық жұмыстар бірге немесе олардың бір бөлігі), оның ішінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық-техникалық тәсілдері мен құралдары.
10. Бұлтты есептеу технологияларын пайдалана отырып, бағдарламалық қамтылымды және (немесе) аппараттық-бағдарламалық кешендерді әзірлеу, дамыту, түрлендіру, енгізу, пайдалану және сүйемелдеу.

11. Разработка, внедрение, развитие, модификация, сопровождение программного обеспечения и (или) аппаратно-программных комплексов на основе или с использованием технологии блокчейн.
12. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие и модификация и реализация систем беспилотного управления транспортными средствами, а также систем и устройств спутниковой навигации, мобильной связи и экстренного вызова оперативных служб на транспорте.
13. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие, модификация или отдельные этапы разработки (исследование, проектирование (конструирование), технические испытания) технологий, устройств и систем искусственного интеллекта и реализация результатов таких разработок.
14. Деятельность по оказанию услуг по предоставлению через Интернет программно-технических возможностей для установления контактов и совершения сделок между продавцами и покупателями (предоставление торговой площадки, функционирующей в Интернете в режиме реального времени) с использованием программного обеспечения, правообладателем которого является участник "Астана Хаб", в том числе сопутствующих услуг в рамках совершаемых сделок, интегрированных в программно-технические возможности торговой площадки.
15. Разработка, сопровождение, развитие, модификация, внедрение, реализация концепции вычислительно-коммуникационной сети физических предметов, оснащенных встроенными технологиями для взаимодействия друг с другом или внешней средой (интернет-вещей).
16. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие, модификация и реализация (включая реализацию услуг, интегрированных в программно-технические возможности, путем использования в коммерческих целях, в том числе размещение платного контента, продажа встроенного дополнительного функционала) компьютерных, мобильных, онлайн-игр (видеоигр).
17. Оказание услуг по обучению в сфере информационно-коммуникационных технологий по следующим направлениям: архитектура и администрирование программного обеспечения, в том числе продакт-менеджмент, архитектура и администрирование сетевых систем, проектирование и разработка информационных систем, архитектура и проектирование решений в области интернета вещей, разработка решений на основе программной и аппаратной платформ, разработка операционных систем, разработка веб приложений, алгоритмы (искусственный интеллект, криптография и другие), анализ и работа с большими данными, разработка мобильных приложений, безопасность в сфере информационно-коммуникационных технологий, разработка интерактивных 3D-приложений, приложений с виртуальной и дополненной реальностью, разработка видеоигр, языки программирования.

11. Блокчейн технологиясы негізінде немесе оны пайдалана отырып бағдарламалық қамтылымды және (немесе) аппараттық-бағдарламалық кешендерді әзірлеу, енгізу, дамыту, түрлендіру, сүйемелдеу.
12. Көлік құралдарын пилотсыз басқару жүйелерін, сондай-ақ спутниктік навигация, ұялы байланыс пен көліктегі жедел қызметтерді шұғыл шақыру жүйелері мен құрылғыларын әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту және түрлендіру және іске асыру.
13. Жасанды интеллект технологияларын, құрылғылары мен жүйелерін әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту, түрлендіру немесе әзірлеудің жеке кезеңдері (зерттеу, жобалау (құрастыру), техникалық сынау) және осындай әзірлемелердің нәтижелерін іске асыру.
14. "Астана Хаб" қатысушысы құқық иесі болып табылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, сатушылар мен сатып алушылар арасында байланыс орнату және мәмілелер жасау үшін Интернет арқылы бағдарламалық-техникалық мүмкіндіктер беру (нақты уақыт режимінде Интернетке жұмыс істейтін сауда алаңын ұсыну), оның ішінде жасалатын қызметтер шеңберінде ілеспе қызметтер көрсету жөніндегі қызмет сауда алаңының бағдарламалық-техникалық мүмкіндіктеріне біріктірілген мәмілелер.
15. Бір-бірімен немесе сыртқы ортамен (интернет-заттар) өзара іс-қимыл жасау үшін кіріктірілген технологиялармен жарақтандырылған физикалық заттардың есептеу-коммуникациялық желісінің тұжырымдамасын әзірлеу, сүйемелдеу, дамыту, түрлендіру, енгізу, іске асыру.
16. Компьютерлік, мобильді, онлайн-ойындарды (бейне ойындарды) (коммерциялық мақсаттарда пайдалану арқылы бағдарламалық-техникалық мүмкіндіктерге интеграцияланған қызметтерді іске асыруды қоса алғанда, ақылы контентті орналастыру, кіріктірілген қосымша функционалды сату) әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту, өзгерту және іске асыру.
17. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласында мынадай бағыттар бойынша оқыту бойынша қызметтер көрсету: бағдарламалық қамтылымның архитектурасы мен әкімшілігі, оның ішінде өнім менеджменті, желілік жүйелердің архитектурасы мен әкімшілігі, ақпараттық жүйелерді жобалау және әзірлеу, Заттар интернеті саласындағы шешімдердің архитектурасы мен дизайны, бағдарламалық және аппараттық платформалар негізінде шешімдерді әзірлеу,операциялық жүйелерді әзірлеу, веб-қосымшаларды әзірлеу, Алгоритмдер (жасанды интеллект, криптография және басқалар), талдау және үлкен деректермен жұмыс, Мобильді қосымшаларды әзірлеу, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы қауіпсіздік, интерактивті 3D қосымшаларды, виртуалды және Толықтырылған шындық қосымшаларын әзірлеу, бейне ойындар әзірлеу, бағдарламалау тілдері.

18. Разработка, внедрение, сопровождение, развитие, модификация или отдельные этапы разработки (исследование, проектирование, технические испытания) технологий виртуальной и дополненной реальности, устройств, программ и реализация результатов таких разработок.
19. Услуги по обеспечению комплексной вычислительной инфраструктурой для выполнения вычислительных операций и обработки данных (за исключением центров обработки данных (Data-центров), предоставляющих инфраструктуру лицам, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу).
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 20 октября 2025 года
№ 521/НҚ
Критерий собственного производства
Наличие выписки из реестра казахстанского товаропроизводителя у участника "Астана Хаб" в соответствии с пунктом 8 статьи 51-1 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике".
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 20 октября 2025 года
№ 521/НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № 37/НҚ "Об утверждении перечня приоритетных видов деятельности в области информационно-коммуникационных технологий и критериев собственного производства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18523).
2. Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 апреля 2022 года № 130/НҚ "О внесении изменений в приказ Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № 37/НҚ "Об утверждении перечня приоритетных видов деятельности в области информационно-коммуникационных технологий и критериев собственного производства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27788).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 20 сентября 2023 года № 413/НҚ "О внесении изменений в приказ Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № 37/НҚ "Об утверждении Перечня приоритетных видов деятельности в области информационно-коммуникационных технологий и критериев собственного производства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33450).

18. Виртуалды және кеңейтілген шынайылық технологияларын, құрылғыларын, бағдарламаларын әзірлеу, енгізу, сүйемелдеу, дамыту, түрлендіру немесе әзірлеудің жеке кезеңдері (зерттеу, жобалау, техникалық сынау) және осындай әзірлемелердің нәтижелерін іске асыру.
19. Есептеу операцияларын орындау және деректерді өңдеу үшін кешенді есептеу инфрақұрылымымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтер (цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға инфрақұрылым ұсынатын деректерді өңдеу орталықтарын (Data-орталықтарды) қоспағанда).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2025 жылғы № бұйрығына
2-қосымша
Меншікті өндірістің өлшемшарты
Қазақстан Республикасының "Өнеркәсіптік саясат туралы" Заңының 51-1-бабы 8-тармағына сәйкес "Астана хаб" қатысушысы үшін қазақстандық тауар өндіруші тізілімінен үзінді көшірменің болуы.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды
интеллект және цифрлық даму
министрінің
2025 жылғы № бұйрығына
3-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы басым қызмет түрлерінің тізбесін және меншікті өндірістің өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № 37/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 18523 болып тіркелді).
2. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы басым қызмет түрлерінің тізбесін және меншікті өндірістің өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № 37/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 19 сәуірдегі № 130/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 27788 болып тіркелді).
3. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы қызметтің басым түрлерінің тізбесін және өз өндірісінің өлшемшарттарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № 37/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 20 қыркүйектегі № 413/НҚ бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 33450 болып тіркелді).