О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 348 "Об утверждении Правил подготовки генеральной схемы газификации Республики Казахстан"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 октября 2025 года № 398-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 октября 2025 года № 37178
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 19.01.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 348 "Об утверждении Правил подготовки генеральной схемы газификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33456) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил подготовки генеральной и региональных схем газификации Республики Казахстан";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 125) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки генеральной и региональных схем газификации Республики Казахстан.";
в Правилах подготовки генеральной схемы газификации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила подготовки генеральной и региональных схем газификации Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила подготовки генеральной и региональных схем газификации Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О газе и газоснабжении" (далее – Закон), подпунктом 125) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок подготовки генеральной и региональных схем газификации Республики Казахстан.";
пункты 3 и 4 изложить в новой редакции:
"3. Схема разрабатывается в два этапа:
1) формирование региональной схемы газификации местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы;
2) формирование и утверждение схемы уполномоченным органом.
Региональные схемы газификации разрабатываются местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в течение 4 (четыре) месяцев.
После разработки региональные схемы газификации утверждаются местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы по согласованию с уполномоченным органом в течение 2 (два) месяцев.

"Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 348 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 20 қазандағы № 398-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 21 қазанда № 37178 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 19.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 348 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33456 тіркелген) мынадай өзгертулер мен толықтыру енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасын газдандырудың бас және өңірлік схемаларын дайындау қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 125) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасын газдандырудың бас және өңірлік схемаларын дайындау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын дайындау қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасын газдандырудың бас және өңірлік схемаларын дайындау қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасын газдандырудың бас және өңірлік схемаларын дайындау қағидалары "Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 125) тармақшасына cәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасын газдандырудың бас және өңірлік схемаларын дайындау тәртібін айқындайды.";
3 және 4-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Схема мынадай екі кезеңде әзірленеді:
1) облыстардың, республикалық маңызы қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының өңірлік газдандыру схемасын қалыптастыруы;
2) схеманы уәкілетті органның қалыптастыруы және бекітуі.
Өңірлік газдандыру схемаларын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары 4 (төрт) ай ішінде әзірлейді.
Өңірлік газдандыру схемалары әзірленгеннен кейін уәкілетті органның келісуі бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары 2 (екі) ай ішінде бекітеді.

4. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы после утверждения региональных схем газификации обеспечивают представление на рассмотрение Межведомственной комиссии по подготовке генеральной схемы газификации Республики Казахстан, создаваемой при уполномоченном органе (далее – Комиссия), региональных схем газификации, подготовленных в соответствии с настоящими Правилами.";
дополнить пунктом 17 следующего содержания:
"17. Уполномоченный орган осуществляет мониторинг реализации схемы.";
верхний правый угол приложения изложить в новой редакции:
"Приложение
к Правилам подготовки
генеральной и региональных
схем газификации
Республики Казахстан".
2. Департаменту газовой промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 19 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмический промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан

4. Өңірлік газдандыру схемаларын бекіткеннен кейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары осы Қағидаларға сәйкес дайындалған өңірлік газдандыру схемаларын уәкілетті органның жанынан құрылатын Қазақстан Республикасын газдандырудың бас схемасын дайындау жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына ұсынуды қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 17-тармақпен толықтырылсын:
"17. Уәкілетті орган схеманың іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады.";
қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасын
газдандырудың бас және
өңірлік схемаларын дайындау
қағидаларына қосымша".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ өнеркәсібі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 19 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі