О некоторых вопросах, связанных с возвратом налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам, работам, услугам, приобретенным за счет средств гранта, дипломатическому представительству и их персоналу
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 октября 2025 года № 914. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2025 года № 37168
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 2 статьи 113, пунктом 4 статьи 130 и пунктом 4 статьи 131 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму налогового заявления о возврате налога на добавленную стоимость, уплаченного по товарам, работам, услугам, приобретенным за счет средств гранта согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сводной ведомости (реестра) по приобретенным товарам, выполненным работам, оказанным услугам дипломатическому представительству и их персоналу согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 212 "Об утверждении формы сводной ведомости (реестра) дипломатических и приравненных к ним представительств, аккредитованных в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16513).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 17 октября 2025 года № 914
Форма
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 17 октября 2025 года № 914
Форма
Примечание: пояснение по заполнению сводной ведомости (реестра) приведено в приложении к форме "Сводная ведомость (реестр) по приобретенным товарам, выполненным работам, оказанным услугам дипломатическому представительству и их персоналу".
Приложение
к форме "Сводная ведомость
(реестр) по приобретенным
товарам, выполненным работам,
оказанным услугам дипломатическому
представительству и их персоналу"
Пояснение по заполнению формы "Сводная ведомость (реестр) по приобретенным товарам, выполненным работам, оказанным услугам дипломатическому представительству и их персоналу"

Грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге, дипломатиялық өкілдікке және олардың персоналына төленген қосылған құн салығын қайтаруға байланысты кейбір мәселелер туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 17 қазандағы № 914 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 қазанда № 37168 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 113-бабының 2-тармағына, 130-бабының 4-тармағына және 131-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналардың:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес грант қаражаты есебінен сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша төленген қосылған құн салығын қайтару туралы салықтық өтініш нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес дипломатиялық өкілдік және олардың персоналы сатып алған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша жиынтық ведомосының (тізілімінің) нысаны бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында аккредиттелген шет мемлекеттердің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктеріне, шет мемлекеттің консулдық мекемелерінің сатып алынған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша жиынтық ведомосының (тізілімінің) нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 212 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16513 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3 Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы жөніндегі мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 17 қазандағы № 914
бұйрыққа 1-қосымша
Нысан
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 17 қазандағы № 914
бұйрыққа 2-қосымша
Нысан
Ескертпе: Жиынтық ведомосын (тізілімді) толтыру бойынша түсіндірме "Дипломатиялық өкілдік және олардың персоналы сатып алған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша жиынтық ведомосы (тізілімі)" нысанына қосымшада келтірілген.
"Дипломатиялық өкілдік
және олардың персоналы
сатып алған тауарлар,
орындалған жұмыстар,
көрсетілген қызметтер
бойынша жиынтық
ведомосы (тізілімі)"
нысанына қосымша
"Дипломатиялық өкілдік және олардың персоналы сатып алған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша жиынтық ведомосы (тізілімі)" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

1. Форма "Сводная ведомость (реестр) по приобретенным товарам, выполненным работам, оказанным услугам дипломатическому представительству и их персоналу" (далее – форма) разработана в соответствии с пунктом 4 статьи 131 Налогового кодекса Республики Казахстан.
2. Форма составляется дипломатическими представительствами и их персоналом (далее – Представительство).
3. Форма представляется в органы государственных доходов.
4. Форма подписывается руководителем либо иным уполномоченным на то должностным лицом Представительства и заверяется печатью.
5. Форма заполняется следующим образом:
В разделе формы "Общая информация о Представительстве" указывается:
1) индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) Представительства;
2) период, за который составлена сводная ведомость (реестр). Квартал указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру квартала;
3) наименование Представительства; индивидуальный идентификационный код (ИИК) и код бенефициара (КБе);
4) банковские реквизиты, включающие в себя бизнес-идентификационный номер налогоплательщика-банка, банковский идентификационный код (БИК) и наименование банка;
5) количество листов по приложению 1 к реестру;
6) количество листов по приложению 2 к реестру;
7) вид сводной ведомости (реестра) – очередная или дополнительная – производится отметка в соответствующей ячейке.
В разделе "Сумма НДС, предъявленного к возврату по приобретенным на территории Республики Казахстан товарам, работам, услугам" указываются:
1) строка 001.00.001 Сумма НДС, предъявленного к возврату по приобретенным товарам, работам, услугам – сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату, в том числе:
2) в строке А – сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату на счета Представительства;
3) в строке В – сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату на счета лицам, относящимся к дипломатическому, административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, консульским должностным лицам, консульским служащим, включая членов их семей, проживающих вместе с ними (далее – Персонал) Представительства.
В разделе формы "Ответственность Представительства" указывается:
1) в поле формы "фамилия, имя, отчество руководителя или уполномоченного Представительства" – указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись руководителя либо иного уполномоченного представителя Представительства и заверяется печатью;

1. "Дипломатиялық өкілдік және олардың персоналы сатып алған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша жиынтық ведомосы (тізілімі)" (бұдан әрі – нысан) Қазақстан Республикасы Салық Кодексінің 131-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Нысанды дипломатиялық өкілдігі және олардың персоналы жасайды (бұдан әрі – Өкiлдiк).
3. Нысан мемлекеттік кірістер органына табыс етіледі.
4. Нысанға Өкiлдiктің басшысы не оған уәкілетті лауазымды тұлғасы қол қояды және мөрмен куәландырылады.
5. Нысан мынадай түрде толтырылады:
"Өкiлдiк туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде:
1) Өкiлдiктiң жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес сәйкестендіру нөмірі);
2) жиынтық ведомосы (тізілім) жасалған кезең көрсетіледі. Тоқсан, тоқсанның тиісті реттік нөмірі араб сандарымен көрсетіледі;
3) Өкiлдiктің атауы; жеке сәйкестендiру коды (ЖСК) мен бенифициар коды (БеК);
4) салық төлеушi-банктiң бизнес сәйкестендіру нөмірін, банктiк сәйкестендiру кодын (БСК) және банк атауын қамтитын, банк деректемелерi;
5) тiзiлiмге 1-қосымша бойынша парақ саны;
6) тiзiлiмге 2-қосымша бойынша парақ саны көрсетіледі;
7) жиынтық ведомосының (тiзiлiмнiң) түрі - кезекті немесе қосымша – тиісті ұяшыққа белгі қойылады.
"Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының сомасы" бөлiмiнде:
1) 001.00.001 жолда – сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы, оның ішінде:
2) А жолында – Өкілдіктің шотына қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы;
3) В жолында – осы өкілдіктердің дипломатиялық, әкiмшiлiк-техникалық персоналына жататын адамдарға, бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, консулдық лауазымды адамдарға, консулдық қызметшілерге, бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда (бұдан әрі – Персонал) адамдардың шотына қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы.
"Өкілдіктің жауапкершілігі" бөлімінде:
1) "Өкілдіктің басшы немесе уәкілінің тегі, аты, әкесінің аты" жолында - Өкілдіктің басшының не өзге уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі және қолы қойылады және мөрімен куәландырылады;

2) в строке "Дата подачи реестра" – указываются дата представления сводной ведомости (реестра) в орган государственных доходов;
3) в строке "Код органа государственных доходов" – указываются код органа государственных доходов по месту нахождения Представительства и заполняется руководителем либо иным уполномоченным представителем Представительства;
4) в поле "фамилия, имя, отчество должностного органа государственных доходов, принявшего реестр" – указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) работника органа государственных доходов, принявшего сводную ведомость (реестр);
5) в строке "Дата приема реестра" – указывается дата представления сводной ведомости (реестра);
6) в строке "Входящий номер документа" – указывается регистрационный номер сводной ведомости (реестра), присваиваемый органом государственных доходов;
7) в строке "Дата почтового штемпеля" – указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
"Сумма НДС, предъявленного к возврату по приобретенным на территории Республики Казахстан товарам, работам, услугам Представительством"
(Приложение 1 к реестру)
Реестр заполняется следующим образом:
В разделе "Общая информация о Представительстве" указывается:
1) бизнес-идентификационный номер Представительства;
2) период, за который составлена сводная ведомость (реестр). Квартал указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру квартала;
3) наименование Представительства.
В разделе "Сумма НДС, предъявленного к возврату по приобретенным на территории Республики Казахстан товарам, работам, услугам Представительством" указывается:
в графе А – порядковый номер строки;
в графе В – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика или бизнес-идентификационный номер налогоплательщика-поставщика;
в графе С – серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС поставщика;
в графе D – номер документа на приобретение;
в графе Е – дата выписки документа на приобретение;
в графе F – порядковый номер строки;
в графе G – номер документа на оплату;
в графе Н – дата выписки документа на оплату;
в графе I – стоимость приобретенных товаров, работ, услуг без НДС;
в графе J – сумма НДС.
Итоговая величина графы J "Сумма НДС" приложения 1 к Реестру "Сумма НДС, предъявленного к возврату по приобретенным на территории Республики Казахстан товарам, работам, услугам" переносится в строку 001.00.001 "А" Сводной ведомости (реестр) по приобретенным товарам, выполненным работам, оказанным услугам дипломатическому представительству и их персоналу.
"Сумма НДС, предъявленного к возврату по приобретенным на территории Республики Казахстан товарам, работам, услугам Персоналом"
(Приложение 2 к реестру)
Приложение предназначено для отражения сведений о Персонале Представительства, на счета которого производится возврат налога на добавленную стоимость.

2) "Тізілім табыс етілген күн" жолында - мемлекеттік кірістер органына жиынтық ведомосының (тізілімнің) табыс етілген күні көрсетіледі;
3) "Мемлекеттік кірістер органының коды" жолында – Өкілдіктің орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі және Өкілдік басшының не өзге уәкілетті өкілі толтырады;
4) "Тізілімді қабылдаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты" жолында жиынтық ведомосын (тізілімді) қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі;
5) "Тізілімді қабылдаған күні" жолында – жиынтық ведомосының (тізілімнің) табыс етілген күні көрсетіледі;
6) "Құжаттың кіріс нөмірі" жолында – мемлекеттік кірістер органы беретін, жиынтық ведомосының (тізілімнің) тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) "Пошта штемпелінің күні" жолында – пошта немесе өзге байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
"Өкілдіктің Қазақстан Республикасы аумағында сатып алған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы"
(Тізілімге 1-қосымша)
Тізілімді мынадай түрде толтырылады:
"Өкiлдiк туралы жалпы ақпарат" бөлiмiнде:
1) Өкiлдiктiң бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) жиынтық ведомосы (тізілім) жасалған кезең. Тоқсан, тоқсанның тиісті реттік нөмірі араб цифрымен көрсетіледі;
3) Өкiлдiктің атауы көрсетіледі.
"Өкiлдiктiң Қазақстан Республикасы аумағында сатып алған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы" бөлiмiнде:
А бағанында – жолдың реттік нөмірі;
В бағанында – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе салық төлеушінің-өнім берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі;
С бағанында – өнім берушіні ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі;
D бағанында – сатып алуға арналған құжаттың нөмірі;
E бағанында – сатып алуға арналған құжаттың жазып берілген күні;
F бағанында – жолдың реттік нөмірі;
G бағанында – төлеуге жазып берілген құжаттың нөмірі;
Н бағанында – төлеуге алынған құжаттың жазып берген күні;
I бағанында – ҚҚС-сыз сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер құны;
J бағанында – ҚҚС сомасы көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасы аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы" Тізіліміне 1-қосымша "ҚҚС сомасы" J-бағанының қортынды шамасы дипломатиялық өкілдігі және олардың персоналы сатып алынған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша жиынтық ведомосы (тізілімі) 001.00.001 "А" жолына ауыстырылады.
"Қазақстан Республикасы аумағында сатып алған тауарлар, жұмыстар, персонал қызметтері бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы"
(Тізілімге 2-қосымша)
Қосымша шотына қосылған құн салығын қайтару жүргізілетін Өкілдік персоналдары туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.

1. В разделе "Общая информация" указывается:
1) индивидуальный идентификационный номер персонала;
2) бизнес-идентификационный номер Представительства;
3) период, за который составлена сводная ведомость (реестр). Квартал указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру квартала;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) персонала, индивидуальный идентификационный код (ИИК) и код бенефициара (КБе);
5) банковские реквизиты, включающие в себя бизнес-идентификационный номер налогоплательщика-банка, банковский идентификационный код (БИК) и наименование банка.
2. В разделе "Сумма НДС, предъявленного к возврату по приобретенным на территории Республики Казахстан товарам, работам, услугам Представительства" указывается:
в графе А – порядковый номер строки;
в графе В – индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика или бизнес-идентификационный номер налогоплательщика-поставщика;
в графе С – серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС поставщика;
в графе D – номер документа на приобретение;
в графе Е – дата выписки документа на приобретение;
в графе F – порядковый номер строки;
в графе G – номер документа на оплату;
в графе Н – дата выписки документа на оплату;
в графе I – стоимость приобретенных товаров, работ, услуг без НДС;
в графе J – сумма НДС.
Итоговая величина графы J "Сумма НДС" приложения 2 к Реестру "Сумма НДС, предъявленного к возврату по приобретенным на территории Республики Казахстан товарам, работам, услугам" переносится в строку 001.00.001 "В" Сводной ведомости (реестр) по приобретенным товарам, выполненным работам, оказанным услугам дипломатическому представительству и их персоналу.

1. "Жалпы ақпарат" бөлiмiнде:
1) персоналдың жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) Өкiлдiктiң бизнес сәйкестендіру нөмірі;
3) жиынтық ведомосы (тізілім) жасалған кезең. Тоқсан, тоқсанның тиісті реттік нөмірі араб цифрымен көрсетіледі;
4) персоналдың тегі, аты, әкесінің аты, жеке сәйкестендiру коды (ЖСК) мен бенифициар коды (БеК);
5) салық төлеушi – банктiң бизнес сәйкестендіру нөмірін, банктiк сәйкестендiру кодын (БСК) және банк атауын қамтитын, банк деректемелерi көрсетіледі.
2. "Өкілдіктің Қазақстан Республикасы аумағында сатып алған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы" бөлiмiнде:
А бағанында – жолдың рет нөмірі;
В бағанында – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немесе салық төлеушінің-өнім берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі;
С бағанында – өнім берушіні ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің сериясы мен нөмірі;
D бағанында – сатып алуға арналған құжаттың нөмірі;
E бағанында – сатып алуға арналған құжаттың жазып берілген күні;
F бағанында – жолдың реттік нөмірі;
G бағанында – төлеуге құжаттың жазып берілген нөмірі;
Н бағанында – төлеуге құжаттың жазып берілген күні;
I бағанында – ҚҚС-сыз сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер құны;
J бағанында – ҚҚС сомасы көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасы аумағында сатып алынған тауарлар, жұмыстар, қызметтер бойынша қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомасы" Тізіліміне 2-қосымша "ҚҚС сомасы" J-бағанының қортынды шамасы дипломатиялық өкілдігі және олардың персоналы сатып алынған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша жиынтық ведомосы (тізілімі) 001.00.001 "В" жолына ауыстырылады.