Об утверждении Методики расчета коэффициента зонирования
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 17 октября 2025 года № 517/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2025 года № 37162
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 6 статьи 600 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета коэффициента зонирования.
2. Признать утратившим силу приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 12 ноября 2018 года № 475 "Об утверждении Методики расчета коэффициента зонирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17847).
3. Комитету государственных услуг Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
Утверждена приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 17 октября 2025 года № 517/НҚ
Методика расчета коэффициента зонирования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета коэффициента зонирования (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 6 статьи 600 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс).
2. Настоящая Методика регламентирует расчет коэффициента зонирования, применяемого при расчете стоимости объектов недвижимости физических лиц для целей налогообложения, согласно статье 600 Налогового кодекса.

Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 17 қазандағы № 517/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 қазанда № 37162 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 600-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. "Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 12 қарашадағы № 475 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17847 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Мемлекеттік қызметтер көрсету комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Жасанды
интеллект және
цифрлық даму министрі
2025 жылғы 17 қазандағы № 517/НҚ
Бұйрықпен бекітілген
Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 600-бабының 6-тармағына (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген.
2. Осы Әдістеме Салық кодексінің 600-бабына сәйкес салық салу мақсатында жеке тұлғалардың жылжымайтын мүлік объектілерінің құнын есептеу кезінде қолданылатын аймаққа бөлу коэффициентін есептеуді регламенттейді.

Глава 2. Алгоритм расчета коэффициента зонирования
3. Расчет коэффициента зонирования предусматривает выполнение ряда последовательных взаимосвязанных действий.
Коэффициент зонирования рассчитывается с учетом месторасположения объекта по оценочным зонам, определенным в соответствии со статьей 8 Земельного кодекса Республики Казахстан, в пределах которых все объекты имеют свой идентификационный (кадастровый) номер.
В случае, если границы оценочных зон проходят не по улицам, то границы рассчитываемой зоны определяется строго по нумерации домов, с указанием их идентификационных (кадастровых) номеров или кодов Государственной базы данных "Адресный регистр".
4. Для каждой оценочной зоны устанавливаются факторы и подфакторы относительной ценности недвижимости согласно приложению, к настоящей Методике.
5. Для каждого фактора определяется соответствующее значение коэффициента в пределах диапазонов, указанных в приложении к настоящей Методике.
6. Итоговый коэффициент зонирования определяется по формуле:
К зон = К1 + К2 + КЗ + К4 - К5 - К6, где:
К зон – коэффициент зонирования, применяемый при расчете стоимости объектов недвижимости физических лиц для целей налогообложения;
Kl, К2, КЗ, К4 - группа коэффициентов повышающего воздействия, где:
К1 – коэффициент доступности к центру населенного пункта, определяется пешеходной доступностью к остановкам городского и пригородного пассажирского транспорта, а также к центрам города и района, включая места размещения услуг, создаваемых городским и районным общественным центром;
К2 – коэффициент обеспеченности центральным инженерным оборудованием и благоустройством территории, транспортная доступность, определяется в соответствии с удельным весом на инженерное оборудование (по видам) территории города, района, поселка, села, а также с учетом обеспеченности общественным транспортом;
К3 – коэффициент наличия в границах зоны объектов обслуживания общегородского, районного значения, определяется исходя из удельного веса затрат на отдельные виды учреждений культурно-бытового обслуживания повседневного пользования в составе общих затрат на жилую застройку;
К4 – коэффициент наличия зон, имеющих особый правовой статус;

2-тарау. Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу алгоритмі
3. Аймақтық коэффициентті есептеу бірқатар тікелей байланысты әрекеттерді орындауды көздейді.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 8-бабына сәйкес белгіленген бағалау аймақтарына сәйкес нысан орналасқан жерін ескере отырып, зонирование коэффициенті есептеледі, оның шегінде барлық нысандар өз идентификациялық (кадастрлық) нөміріне ие болады.
Егер аймақ шекаралары көшелер бойымен өте бермейтін жағдайда, бағалау аймағының шекарасы үйлердің нөмірі бойынша қатаң белгіленеді, олардың идентификациялық (кадастрлық) нөмірлері немесе "Мекенжай тізілімі" мемлекеттік базасының кодтары көрсетіледі.
4. Әрбір сәйкес келетін аймақ санатына осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес жылжымайтын мүліктің салыстырмалы құндылығының факторлары мен қосалқы факторлары белгіленеді.
5. Әр фактор үшін осы Әдістемеге қосымшада көрсетілген диапазондар шегінде тиісті коэффициент мәні анықталады.
6. Қорытынды аймаққа бөлу коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
К айм = К1+К2+К3+К4-К5-К6,
мұнда:
К айм – жеке тұлғалардың мүліктік салық салу мақсатындағы жылжымайтын мүлік объектілерінің құнын есептеу кезінде қолданылатын аймаққа бөлу коэффициент;
К1, К2, К3, К4 – арттыру әсерінің мәндер тобы, онда:
К1 – елді мекен орталығына қолжетімділік коэффициенті, қалалық және қала маңындағы жолаушылар тасымалы аялдамаларына, сондай-ақ қалалық және аудандық қоғамдық орталықтар құрайтын қызметтер орналасқан орталықтарға жаяу арақатынасымен анықталады;
К2 – орталық инженерлік жабдықтамамен және аумақты көркейтумен қамтамасыз ету коэффициенті, көлікке қолжетімділік, қала, аудан, поселке, село аумағының инженерлік жабдықтамасының (түрлері бойынша) салмағына сәйкес анықталады, сондай-ақ қоғамдық көлікпен қамтамасыз етілуі ескеріледі;
К3 – Қызмет көрсету аймағының шегіндегі жалпы қалалық, аудандық маңызы бар объектілердің бөлу коэффициенті мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің күнделікті пайдалануға арналған жекелеген түрлеріне жұмсалатын шығындардың жалпы тұрғын үй құрылысына жұмсалатын шығындардағы үлесін ескере отырып анықталады;
К4 – арнайы құқықтық мәртебесі бар аймақтардың бөлу коэффициенті;

К5, К6 - группа коэффициентов понижающего воздействия, где:
К5 – коэффициент, учитывающий состояние окружающей среды, санитарные и микроклиматические условия (применяется с понижающим значением);
К6 – коэффициент, учитывающий инженерно-геологические условия строительства и степень подверженности разрушительным природным и другим воздействиям.
При этом максимальное значение коэффициента зонирования принимается равным 2,7, что соответствует суммарному максимальному значению (факторов и подфакторов относительной ценности недвижимости).
Приложение
к Методике расчета
коэффициента зонирования
Группы, факторы и подфакторы относительной ценности недвижимости и их значения
№ Группы (К)
Наименование факторов и подфакторов относительной ценности недвижимости
Значения
1.
Доступность населения к центру.

К5; К6 – төмендету әсерінің мәндер тобы, онда:
К5 – қоршаған ортаның жағдайына, санитарлық және микроклиматтық жағдайларға ескеретін коэффициент (төмендету үшін қолданылады);
К6 – құрылыс инженерлік-геологиялық жағдайларын және зиянды табиғи және басқа да әсерлерге бейімділік деңгейін ескеретін коэффициент.
Осы ретте аймақтық коэффициенттің ең жоғары мәні 2,7-ге тең болып белгіленеді, бұл жылжымайтын мүліктің салыстырмалы құндылығының факторлары мен қосарлы факторларының жиынтық ең жоғары мәніне сәйкес келеді.
Аймаққа бөлу коэффициентін
есептеу әдістемесіне
қосымша
Жылжымайтын мүліктің салыстырмалы құндылығының топтары, факторлары мен кіші факторлары және олардың мәндері
Топ (К) №
Жылжымайтын мүліктің қатыстылық құндылығының факторлары мен кіші факторларының атауы
Мәндері
1.
Халықтың орталыққа қол жетімділігі.