Об утверждении Правил и сроков изменения срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 октября 2025 года № 604. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2025 года № 37137.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 3 статьи 134 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила и сроки изменения срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 15 октября 2025 года № 604
Правила и сроки изменения срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки изменения срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 134 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки изменения срока уплаты налога на добавленную стоимость (далее – НДС) по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС).

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 15 қазандағы № 604 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 қазанда № 37137 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 134-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 15 қазандағы № 604
бұйрығымен бекітілген
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 134-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда (бұдан әрі – ЕАЭО), импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеу мерзімін өзгерту тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) казахстанский товаропроизводитель – субъект предпринимательства, являющийся резидентом Республики Казахстан, включенный в реестр казахстанских товаропроизводителей;
2) орган государственных доходов – государственный орган, в пределах своей компетенции осуществляющий обеспечение поступлений налогов и платежей в бюджет, таможенное регулирование в Республике Казахстан, полномочия по предупреждению, выявлению, пресечению и раскрытию административных правонарушений, отнесенных законодательством Республики Казахстан к ведению этого органа, а также выполняющий иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан (далее - ОГД);
3) уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере промышленности, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственного стимулирования промышленности (далее – уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности);
4) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Глава 2. Порядок и сроки изменения срока уплаты налога на добавленную стоимость по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза
3. Изменение срока уплаты НДС предоставляется в виде отсрочки.
4. Отсрочка уплаты НДС предоставляется при одновременном соблюдении следующих условий:
1) товар включен в перечень импортируемых на территорию Республики Казахстан товаров, производство которых отсутствует на территории Республики Казахстан или не покрывает потребности Республики Казахстан, производится при условии использования таких товаров налогоплательщиком при производстве продукции предназначенных для переработки, а также налогоплательщиков Республики Казахстан, импортирующих такие товары, утверждается уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 134 Налогового кодекса (далее – Перечень);
2) налогоплательщик включен в Перечень, в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса;
3) при условии представления обязательства о целевом использовании товаров по импортируемым товарам, за исключением товаров, импортируемых с территории государств-членов Евразийского экономического союза в соответствии с их целевым назначением, по форме согласно приложению к настоящим Правилам;

2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) қазақстандық тауар өндіруші – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген кәсіпкерлік субъектісі;
2) мемлекеттік кірістер органы – өз құзыреті шегінде салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасында кедендік реттеуді, Қазақстан Республикасының заңнамасында осы органның қарауына жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді орындайтын мемлекеттік орган салық органы болып табылады (бұдан әрі – МКО);
3) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде өнеркәсіп саласында басшылықты, сондай-ақ саларалық үйлестіруді және мемлекеттік ынталандыруды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі – өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган);
4) уәкілетті орган – салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-бөлім. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлеу мерзімін өзгерту тәртібі мен мерзімдері
3. ҚҚС төлеу мерзімін өзгерту кейінге қалдыру түрінде беріледі.
4. ҚҚС төлеуді кейінге қалдыру келесі шарттар бір мезгілде сақталған жағдайда беріледі:
1) тауар Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын, Қазақстан Республикасының аумағында өндірісі жоқ немесе Қазақстан Республикасының қажеттіліктерін қанағаттандырмайтын тауарлар тізбесіне енгізілген болуы, мұндай тауарларды салық төлеушінің өңдеуге арналған өнімді өндіру кезінде пайдалануы шарт. Сондай-ақ мұндай тауарларды импорттайтын Қазақстан Республикасының салық төлеушілері үшін тізбе Салық кодексінің 134-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен, салықтар мен басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуін қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітіледі (бұдан әрі – Тізбе);
2) салық төлеуші Салық кодексінің 134-бабына сәйкес Тізбеге енгізілуі тиіс;
3) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан әкелінген тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарларды мақсатты пайдалану міндеттемесін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынған жағдайда;

4) налогоплательщик включен в реестр казахстанских товаропроизводителей, формируемый уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности в соответствии со статьей 51-1 "О промышленной политике" Закон Республики Казахстан.
5. Основанием изменения срока уплаты налогов по импортируемым товарам является представленная в соответствии со статьей 176 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) в орган государственных доходов декларация на товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
6. Отсрочка предоставляется на срок 12 (двенадцать) месяцев.
7. При предоставлении отсрочки НДС с учетом ранее предоставленных отсрочек на сумму свыше 50 (пятидесяти) миллионов тенге, предоставляется обеспечение исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии с главой 10 Кодекса.
8. Отсрочка предоставляется путем отражения органом государственных доходов исчисленной суммы налога в лицевом счете не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за сроком, на который предоставляется отсрочка.
9. При неисполнении обязательства по уплате отсрочки НДС и обязательства об использовании по целевому назначению:
1) ОГД отменяется отсрочка по всем предоставленным декларациям на товары;
2) с момента выявления неисполнения обязательства по уплате отсрочки НДС налогоплательщик в течении 24 (двадцати четырех) месяцев лишается возможности использования отсрочки.
10. При неисполнении обязательства об уплате НДС на сумму отсрочки начисляется пеня со дня регистрации декларации на товары в органах государственных доходов, в соответствии со статьей 85 Налогового кодекса.
11. Пеня начисляется до даты фактической уплаты суммы налога, подлежащей уплате.
Приложение
к Правилам и срокам изменения
срока уплаты налога
на добавленную стоимость
по импортируемым товарам,
за исключением товаров,
импортируемых с территории
государств-членов ЕАЭС
Форма
Руководителю
территориального органа
государственных доходов
________________________
________________________
Обязательство о целевом использовании товаров по импортируемым товарам,
за исключением товаров, импортируемых с территории государств-членов ЕАЭС
Получателем________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес, банковские реквизиты либо фамилия,
имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
грузополучателя, ИИН/БИН)
____________________________________________________________________
(наименование товара) согласно декларации (ям) на товары №
_____________________________________________________________________
В связи с чем, обязуюсь использовать указанные товары строго в соответствии
с их целевым назначением. При использовании указанных товаров в иных целях
обязуюсь уплатить налоги, не уплаченные при таможенной очистке,
в размере ________ тенге и пени с них в соответствии с Налоговым кодексом
и таможенным Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании
в Республики Казахстан".
Подпись получателя_________/_________/
Дата __ ______20__ года
(фамилия, имя и отчество руководителя юридического лица, либо фамилия, имя и
отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) грузополучателя)
Примечание:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.

4) салық төлеуші Қазақстан Республикасының "Өнеркәсіптік саясат туралы" Заңының 51-1-бабына сәйкес өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган қалыптастыратын қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген жағдайда.
5. Импортталатын тауарлар бойынша салықтарды төлеу мерзімін өзгерту үшін негіз – Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 176-бабына сәйкес ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға арналған декларацияның мемлекеттік кірістер органына ұсынылуы болып табылады.
6. ҚҚС төлеуді кейінге қалдыру 12 (он екі) ай мерзімге беріледі.
7. ҚҚС төлеуді кейінге қалдыру бұрын берілген кейінге қалдыруларды ескере отырып, сомасы 50 (елу) миллион теңгеден асқан жағдайда, Кодекстің 10-бабына сәйкес кедендік баждар мен салықтарды төлеу жөніндегі міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету ұсынылады.
8. Кейінге қалдыру мемлекеттік кірістер органы есептеген салық сомасын кейінге қалдыру берілген мерзімнен кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей жеке шотта көрсету арқылы беріледі.
9. ҚҚС төлеуді кейінге қалдыру жөніндегі міндеттемені және тауарларды нысаналы мақсаты бойынша пайдалану жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда:
1) МКО барлық берілген тауар декларациялары бойынша кейінге қалдыруды жояды;
2) ҚҚС төлеуді кейінге қалдыру жөніндегі міндеттемені орындамау фактісі анықталған сәттен бастап, салық төлеуші 24 (жиырма төрт) ай ішінде кейінге қалдыруды пайдалану мүмкіндігінен айырылады.
10. ҚҚС төлеу жөніндегі міндеттемені орындамаған жағдайда кейінге қалдырылған салық сомасына өсімпұл тауарларға арналған декларация мемлекеттік кірістер органдарында тіркелген күннен бастап Салық кодексінің 85-бабына сәйкес есептеледі.
11. Есептелген өсімпұл салық сомасы нақты төленген күнге дейін есептеледі.
Еуразиялық экономикалық одаққа
мүше мемлекеттердің аумағынан
импортталатын тауарларды қоспағанда,
импортталатын тауарлар бойынша
қосылған құн салығын төлеу мерзімін
өзгерту қағидалары
мен мерзімдеріне
қосымша
Нысан
Аумақтық мемлекеттік кірістердің
органының басшысы
___________________________
___________________________
ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан импортталатын тауарларды қоспағанда, импортталатын тауарлар бойынша тауарларды нысаналы мақсатта пайдалану туралы міндеттеме
Қабылдаушы__________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы, банк деректемелері не жүк алушының тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), ЖСН/БСН)
_____________________________________________________________
тауарларға арналған декларацияның (декларациялардың № сәйкес (тауардың атауы)
_____________________________________________________________
Осыған байланысты, көрсетілген тауарларды олардың нысаналы мақсатына қатаң сәйкес пайдалануға міндеттенемін. Көрсетілген тауарларды өзге мақсаттарда пайдаланған жағдайда, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес кедендік тазарту кезінде төленбеген салықтарды ________ теңге мөлшерінде және өсімпұлды төлеуге міндеттенемін.
Алушының қолы_________/_________/ Күні 20__ жылғы __ ______ (заңды тұлға басшысының тегі, аты және әкесінің аты не жүк алушының тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
Ескертпе:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.