О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 10 июня 2014 года № 182 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка содержания подозреваемых и обвиняемых военнослужащих на гауптвахтах органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 6 октября 2025 года № 91/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2025 года № 37089
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 10 июня 2014 года № 182 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка содержания подозреваемых и обвиняемых военнослужащих на гауптвахтах органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9574) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил внутреннего распорядка содержания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка содержания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.";
Правила внутреннего распорядка содержания подозреваемых и обвиняемых военнослужащих на гауптвахтах органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденные вышеназванным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахталарында күдікті және айыпталушы әскери қызметшілерді ұстаудың ішкі тәртібінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 10 маусымдағы № 182 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2025 жылғы 6 қазандағы № 91/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 қазанда № 37089 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахталарында күдікті және айыпталушы әскери қызметшілерді ұстаудың ішкі тәртібінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 10 маусымдағы № 182 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9574 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды ұстаудың ішкі тәртібінің қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды ұстаудың ішкі тәртібінің қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахталарында күдікті және айыпталушы әскери қызметшілерді ұстаудың ішкі тәртібінің қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Әскери полициясы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Приложение к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 6 октября 2025 года № 91/қе
Утверждены приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 10 июня 2014 года № 182
Правила внутреннего распорядка содержания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка содержания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок внутреннего распорядка содержания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОВП).
2. На гауптвахте содержатся военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, задержанные по подозрению в совершении уголовного правонарушения, а также подозреваемые, обвиняемые в совершении преступления, подсудимые, в отношении которых в качестве меры пресечения избрано содержание под стражей на сроки, предусмотренные Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс).
3. Содержание подозреваемых, обвиняемых и подсудимых военнослужащих на гауптвахте осуществляется в соответствии с принципами, установленными Законом Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества".
4. Внутренний распорядок на гауптвахте определяется и утверждается начальником ОВП согласно приложению 1 к настоящим Правилам. В распорядке предусматривается время для восьмичасового непрерывного сна, подъема, туалета, принятия пищи, труда, отхода ко сну. Распорядок вывешивается в каждой камере на государственном и русском языках.
Глава 2. Порядок приема и размещения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на гауптвахту органов военной полиции
5. Прием подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, водворяемых на гауптвахту, производится круглосуточно начальником гауптвахты (лицом, его замещающим) либо начальником смены гауптвахты, который проверяет наличие документов, дающих основание для приема лица, доставленного на гауптвахту, проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в документе, удостоверяющем его личность.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2025 жылғы 6 қазандағы
№ 91/қе бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2014 жылғы 10 маусымдағы
№ 182 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды ұстаудың ішкі тәртібінің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды ұстаудың ішкі тәртібінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының (бұдан әрі – ӘПО) гауптвахтасында күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды ұстаудың ішкі тәртібінің ережесін белгілейді.
2. Гауптвахтада Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) көзделген мерзімдерге қылмыстық құқық бұзушылық жасады деген күдік бойынша ұсталған, сондай-ақ өздеріне қатысты бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстау таңдалған, қылмыс жасады деп күдік келтірілген, айыпталған, сотталушы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері ұсталады.
3. Гауптвахтада күдікті, айыпталушы және сотталушы әскери қызметшілерді ұстау "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген қағидаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Гауптвахтадағы ішкі тәртіп осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес ӘПО бастығы анықтайды және бекітеді. Тәртіптемеде сегіз сағаттық үзіліссіз ұйқы, ұйқыдан тұру, әжетханаға бару, ас қабылдау, еңбек ету, ұйқыға жату уақыты қарастырылады. Тәртіптеме әрбір камерада мемлекеттік және орыс тілдерінде ілінеді.
2-тарау. Әскери полиция органдарының гаупвахтасына күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушыларды қабылдау және орналастыру тәртібі
5. Гауптвахтаға жабылатын күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушыларды қабалдауды гауптвахта бастығы (оның орнын алмастыратын адам) немесе гауптвахта ауысымының бастығы тәулік бойы жүргізеді, ол гаупвахтаға жеткізілген адамдарды қабылдау үшін негіздеме болып табылатын құжаттардың бар-жоғын тексереді, көрсетілген адамнан жауап алып, оның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген мәліметтермен оның жауаптарын салыстырады.

6. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые принимаются на гауптвахту на основании следующих документов: протокола задержания, постановления следственного судьи о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей.
Должностные лица, доставившие подозреваемого, обвиняемого или подсудимого на гауптвахту ОВП, предоставляют начальнику гауптвахты, лицу, его замещающему, либо начальнику смены гауптвахты следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) протокол личного обыска задержанного;
3) продовольственный аттестат.
Задержанные, не имеющие продовольственных аттестатов, водворенные на гауптвахту, зачисляются на довольствие по выписке из приказа начальника ОВП (командира воинской части).
7. При предоставлении на гауптвахту выписки из постановления следственного судьи о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей в ней указываются полные анкетные данные лица, в отношении которого применена мера пресечения. Выписка заверяется подписью должностного лица, скрепляется гербовой печатью и подлежит замене не позднее трех рабочих дней копией постановления.
8. При приеме подозреваемых, обвиняемых или подсудимых проверяется наличие необходимых документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, и правильность их оформления, а также производится личный досмотр.
Сведения о подозреваемом, обвиняемом и подсудимом, а также об изъятых и принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях, сумме денег и продуктах питания в присутствии подозреваемого, обвиняемого или подсудимого вносятся в Книгу учета подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, водворенных на гауптвахту (далее – Книга учета), по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Личные вещи, предметы, изделия, вещества сдаются на хранение в комнату хранения вещей лиц, содержащихся на гауптвахте. Деньги и ценности хранятся в этой же комнате в металлическом сейфе.
10. При приеме подозреваемого, обвиняемого или подсудимого на гауптвахту медицинским работником (фельдшером) проводится их осмотр на предмет выявления телесных повреждений, о чем в Книге учета производится соответствующая запись. Выявленные телесные повреждения сообщаются должностному лицу, доставившему подозреваемого, обвиняемого или подсудимого.
11. В случае обнаружения телесных повреждений подозреваемому, обвиняемому или подсудимому оказывается медицинская помощь. С привлечением медицинского работника в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в Книге учета. Каждый факт обнаружения телесных повреждений у подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в суточный срок в письменном виде начальник гауптвахты либо лицо, его замещающее, сообщает прокурору.

6. Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар гауптвахтаға мынадай құжаттардың негізінде қабылданады: ұстау хаттамасы, тергеу судьясының күзетпен ұстау бұлтарпау шарасын санкциялауы туралы қаулысы.
Күдікті, айыпталушыны немесе сотталушыны ӘПО гауптвахтасына жеткізген лауазымды тұлғалар гауптвахта бастығына, оның орнын алмастыратын адамға немесе ауысым бастығына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) ұсталған адамға жеке тінту жүргізу хаттамасы;
3) азық-түлік аттестаты.
Азық-түлік аттестаттары жоқ гауптвахтаға жабылған ұсталған әскери қызметшілер үлеске ӘПО бастығының (әскери бөлім командирінің) бұйрығынан үзіндісі бойынша қойылады.
7. Гауптвахтаға тергеу судьясының күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялауы туралы қаулысынан үзіндісі берілген жағдайда, оның ішінде бұлтартпау шарасы қолданылған адамның толық сауалнамалық деректері көрсетіледі. Үзінді лауазымды тұлғаның қолымен расталады, елтаңбалы мөрмен бекітіледіс және үш жұмыс күнінен кешіктірілмей қаулының көшірмесімен ауыстырылады.
8. Күдіктілерді, айыпталушыларды немесе сотталушыларды қабылдаған кезде осы Қағидалардың 6-тармағында қарастырылған қажетті құжаттардың бар-жоғы және оларды дұрыс толтыру тексеріледі, сондай-ақ жеке тексеру жүргізіледі.
Күдікті, айыпталушы және сотталушы туралы, сондай-ақ алынған және сақтауға қабылданған құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, заттектер. құндылықтар, ақша сомалары және азық-түліктер жөніндегі мәліметтер осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Гауптвахтаға жабылған күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды есепке алу кітабына (бұдан әрі – Есепке алу кітабы) күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының қатысуымен енгізіледі.
9. Жеке заттар, нәрселер, бұйымдар, заттектер сақтау үшін гауптвахтада ұсталатын адамдардың заттарын сақтау бөлмесіне тапсырылады. Ақша және құндылықтар аталған бөлмедегі темір сейфте сақталады.
10. Күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны гауптвахтаға қабылдаған кезде медициналық қызметкер (фельдшер) оларды дене жарақатын анықтау мақсатында тексереді, ол туралы Есепке алу кітабына қажетті жазба жазылады. Анықталған дене жарақаттары жөнінде күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны гауптвахтаға алып келген лауазымды тұлғаға хабарланады.
11. Дене жарақаттары анықталған жағдайда күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға медициналық көмек көрсетіледі. Медицина қызметкерін тәулік мерзімінде қамтамасыз ету арқылы медициналық куәландыру жүргізіледі, оның нәтижелері Есепке алу кітабына тіркеледі. Күдіктіде, айыпталушыда немесе сотталушыда дене жарақаттары анықталғаны жөніндегі әрбір деректі гауптвахтаның бастығы немесе оның орнын алмастыратын адам тәуліктік мерзімде жазбаша түрде прокурорға хабарлайды.

12. Осмотр вновь прибывших подозреваемых, обвиняемых или подсудимых военнослужащих проводится в соответствии с требованиями Указа Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" (далее - Устав) и Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
13. В случае отсутствия медицинского работника (фельдшера) начальник гауптвахты (начальник смены) опрашивает подозреваемых, обвиняемых или подсудимых, водворяемых на гауптвахту, о состоянии их здоровья на предмет необходимости оказания неотложной медицинской помощи.
При наличии жалоб на плохое самочувствие или признаков заболевания (травмы) у водворяемых на гауптвахту военнослужащих, начальник гауптвахты (начальник смены) немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи.
При наличии угрозы для жизни больного, в случае длительного отсутствия или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, начальник гауптвахты (начальник смены) принимает меры к срочной доставке больного, в сопровождении конвойного, в ближайшие лечебные учреждения организации здравоохранения.
Больной, нуждающийся в стационарном лечении, незамедлительно направляется в лечебные учреждения организации здравоохранения.
14. Принятым на гауптвахту подозреваемым, обвиняемым или подсудимым в письменном виде предоставляется информация и разъясняются под подпись их права и обязанности, внутренний распорядок содержания, предусмотренные настоящими Правилами.
В каждой камере вывешивается информация о правах и обязанностях лиц, содержащихся под стражей, на государственном и русском языках.
15. Подозреваемые, обвиняемые или подсудимые, водворенные на гауптвахту, с учетом их личности и психологической совместимости, размещаются по камерам раздельно и отдельно от других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте по иным основаниям, с соблюдением следующих требований:
1) офицеры отдельно от военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях сержантского и рядового составов;
2) военнослужащие срочной воинской службы отдельно от категории военнослужащих, указанных в подпункте 1) настоящего пункта;
3) женщины раздельно от мужчин;
4) военнослужащие по одному уголовному делу или нескольким связанным между собой делам;
5) по решению начальника гауптвахты либо по письменному указанию лица или органа, проводящего досудебное расследование, а также прокурора подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, жизни и здоровью которых угрожает опасность со стороны других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте;

12. Жаңадан келген күдікті, айыпталушы немесе сотталушы әскери қызметшілерді қарап-тексеру "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығы (бұдан әрі - Жарғы) және "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің талаптарына сәйкес жүргізіледі.
13. Медицина қызметкері (фельдшер) болмаған жағдайда гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) гауптвахтаға жабылатын күдіктілерді, айыпталушыларды немесе сотталушыларды шұғыл медициналық көмек көрсету қажеттігін анықтау үшін оның денсаулық жағдайы туралы сұрау жүргізеді.
Гауптвахтаға жабылатын әскери қызметшілердің денсаулық жағдайына (жарақатына) байланысты шағымдары болған кезде гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) шұғыл медициналық көмек бригадасын шақыртады.
Науқастың өміріне қауіп төніп тұрғанда, шұғыл медициналық көмек бригадасы ұзақ уақыт болмағанда немесе келу мүмкін емес кезде, гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) ауруды айдауылмен жақын маңда орналасқан денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемелеріне шұғыл жеткізу шараларын қабылдайды.
Науқас станционарлық емдеуді қажет етсе, ол кешіктірілмей денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемелеріне жіберіледі.
14. Гауптвахтаға қабылданған күдіктілерге, айыпталушыларға немесе сотталушыларға жазбаша түрде осы Қағидаларда көрсетілген олардың құқықтары мен міндеттері, гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртібі қол қойғыза отырып, тиісті ақпарат ұсынылады және түсіндіріледі.
Әрбір камерада күзетпен ұсталған адамдардың құқықтары мен міндеттері туралы мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпарат ілінеді.
15. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер, айыпталушылар немесе сотталушылар олардың жеке басы мен психологиялық сыйысымдылығы ескеріле отырып, мынадай талаптарды сақтаумен, камераларға жеке-жеке және өзге негіздер бойынша гауптвахтада ұсталатын басқа әскери қызметшілерден бөлек орналастырылады:
1) офицерлер сержанттық және қатардағы құрамдардың лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет атқаратын әскери қызметшілерден бөлек;
2) мерзімді қызметтің әскери қызметшілері 1) тармақшада көрсетілген әскери қызметшілер санатынан бөлек;
3) әйелдер еркектерден бөлек;
4) бір қылмыстық іс немесе бір-бірімен байланысы бар бірнеше қылмыстық істер бойынша өтіп жатқан әскери қызметшілер;
5) гауптвахта бастығының шешімі немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші адамның немесе органның, сондай-ақ прокурордың жазбаша нұсқауы бойынша гауптвахтада ұсталатын басқа әскери қызметшілердің тарапынан өмірі және денсаулығына қауіп төнген күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар;

6) военнослужащие, больные инфекционными заболеваниями, содержатся раздельно и отдельно от здоровых военнослужащих;
7) курящие военнослужащие по возможности помещаются отдельно от некурящих военнослужащих.
Размещение по камерам производится начальником гауптвахты или начальником смены в соответствии с Планом покамерного размещения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
16. Подозреваемые, обвиняемые или подсудимые, водворенные на гауптвахту, содержатся в закрытых на замки общих камерах, указанных в описании общих камер, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
17. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, содержащиеся на гауптвахте, размещаются в одиночных камерах на срок более одних суток по мотивированному постановлению начальника гауптвахты о переводе подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в одиночную камеру в порядке статьи 31 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее – Закон), санкционированному прокурором, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
18. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые могут быть водворены в дисциплинарный изолятор в следующих случаях:
1) притеснения и оскорбления других подозреваемых, обвиняемых и подсудимых;
2) неповиновения законным требованиям сотрудников гауптвахты или иных лиц либо за оскорбление их;
3) неоднократное нарушение правил изоляции;
4) хранения, изготовления и употребления алкогольных напитков;
5) хранения, изготовления и использования других предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию;
6) участия в азартных играх.
19. Порядок изоляции обеспечивается при всех перемещениях подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, водворенных на гауптвахту (передвижение по коридорам и территории гауптвахты, при проведении прогулок, санитарной обработки).
20. Для обеспечения изоляции на окнах камер оборудуются решетки, не препятствующие естественному освещению камеры.
Глава 3. Порядок проведения личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования и досмотра вещей подозреваемых, обвиняемых и подсудимых
21. Подозреваемые, обвиняемые или подсудимые, водворенные на гауптвахту, подвергаются личному обыску, дактилоскопированию и фотографированию, а их личные вещи – досмотру.
22. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые получают в посылках (передачах), хранят при себе продукты питания, предметы первой необходимости, обувь, одежду и другие промышленные товары по перечню согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень).

6) инфекциялық аурулармен ауыратын әскери қызметшілер дені сау әскери қызметшілерден бөлек;
7) темекі тартатын әскери қызметшілер мүмкіндігінше темекі тартпайтын әскери қызметшілерден бөлек орналастырылады.
Камераларға орналастыруды гауптвахта бастығы немесе ауысым бастығы осы Қағидалардың 3-қосымшасындағы нысан бойынша камералық орналастыру Жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
16. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер, айыпталушылар немесе сотталушылар осы Қағидалардың 4-қосымшасы бойынша жалпы камераларды сипаттауда көрсетілген құлыптарға жабылған жалпы камераларда ұсталады.
17. Гауптвахтада ұсталатын күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар жалғыз адамдық камераларға бір тәуліктен астам мерзімге "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 31-бабына сәйкес, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес гауптвахта бастығының күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны жалғыз адамдық камераға көшіру туралы прокурор санкция берген дәлелді қаулысы бойынша орналастырылады.
18. Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар:
1) басқа күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға қысым көрсеткен және оларды қорлаған;
2) гауптвахта қызметкерлерінің немесе өзге де адамдардың заңды талаптарына бағынбаған не оларды қорлаған;
3) оқшаулау қағидаларын бірнеше рет бұзған;
4) алкогольдік ішімдіктерді сақтаған, дайындаған және ішкен;
5) сақтауға және пайдалануға тыйым салынған басқа да нәрселерді, заттар мен тамақ өнімдерін сақтаған, дайындаған және пайдаланған;
6) құмар ойындарға қатысқан жағдайларда тәртіптік изоляторға жабылуы мүмкін.
19. Оқшаулау тәртібі гауптвахтаға жабылған күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды барлық орналастыру кезінде (дәліздерде және гауптвахта аумағында жүру, серуендеуге шыққанда, санитарлық өңдеу кезінде) қамтамасыз етіледі.
20. Оқшаулауды қамтамасыз ету үшін камералардың терезелері камераларды табиғи жарықтандыруға кедергі келтірмейтін тормен жабдықталады.
3-тарау. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды жеке тінту, саусақтарының таңбасын алу, фотоға түсіру және заттарын тексеріп қарау тәртібі
21. Гауптвахтаға жабылған күдіктілерге, айыпталушыға немесе сотталушыларға жеке тінту, саусақ таңбаларын алу және суретке түсіру, сондай-ақ олардың жеке заттарын тексеріп қарау жүргізіледі.
22. Күдікті, айыпталушы және сотталушы осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес тізбе (бұдан әрі – Тізбе) бойынша сәлем-саухат арқылы, азық-түлікті, өзімен бірге алғашқы қажеттілік заттарын, аяқ киімдерді, киімдер мен басқа да өндірістік тауарларды қабылдайды және сақтайды.

23. Документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, не предусмотренные Перечнем, являются запрещенными.
24. Личный обыск подозреваемых, обвиняемых, подсудимых и досмотр их вещей производятся начальником гауптвахты или лицом, его замещающим, либо начальником смены гауптвахты с целью обнаружения и изъятия у них документов и предметов, не предусмотренных Перечнем.
25. Личный обыск подозреваемых, обвиняемых или подсудимых подразделяется на полный обыск и неполный обыск. Обыск проводится лицом одного пола с обыскиваемым. Личный полный обыск проводится:
1) при водворении подозреваемого, обвиняемого или подсудимого на гауптвахту и при его убытии;
2) при водворении в одиночную камеру и освобождении из нее;
3) перед проведением свидания и по его окончании;
4) при задержании подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, допустившего нарушение внутреннего распорядка, совершившего побег либо попытку к бегству или другое преступление.
26. Полный обыск производится в следующем порядке:
1) подозреваемому, обвиняемому или подсудимому предлагается сдать предметы, запрещенные к использованию, а затем снять последовательно головной убор, обувь, одежду и нательное белье;
2) осматриваются межпальцевые промежутки рук, ног, ушные раковины и полость рта, а также медицинские повязки и протезы конечностей. Осмотр протезов и повязок проводится с участием медицинского работника (фельдшера);
3) осматриваются одежда, головной убор, обувь и вещи, принадлежащие подозреваемому, обвиняемому или подсудимому. Прощупываются заплаты, швы, воротник и подкладка одежды. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки. Отдельные места одежды прокалываются шилом, также проверяются заплаты, каблуки, подошвы и другие места возможного укрытия денег, наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и других запрещенных к использованию и хранению предметов.
27. Неполный обыск подозреваемого, обвиняемого или подсудимого проводится дежурной сменой гауптвахты при наличии оснований о возможном укрытии запрещенных предметов.
28. При неполном обыске подозреваемому, обвиняемому или подсудимому предлагается сдать запрещенные предметы. Одежда тщательно прощупывается. При этом проверяется, не хранятся ли в рукавах, воротнике, подкладке и брюках орудия нападения или иные запрещенные предметы. После этого проверяется содержимое в карманах, осматривается головной убор и обувь. При подозрительном поведении обыскиваемого или при наличии сведений об имеющихся предметах, не предусмотренных Перечнем, у обыскиваемого проводится полный обыск.

23. Тізбеде көрсетілмеген құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, заттектер, құндылықтар, ақшалар және азық-түлік тыйым салынған болып табылады.
24. Күдіктілерді, айыпталушыларды немесе сотталушыларды жеке тінту мен олардың жеке заттарын тексеріп қарау, оларда Тізбеде көрсетілмеген сақтау мен пайдалануға тыйым салынған құжаттар мен заттарды гауптвахта бастығы, оның орнын алмастыратын адам немесе ауысым бастығы жүргізеді.
25. Күдіктілерді, айыпталушыларды немесе сотталушыларды жеке тінту толық тінту және толық емес тінту болып екіге бөлінеді. Тінтуді тінтілетін адамның жынысына сәйкес адам жүргізеді. Жеке толық тінту:
1) күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны гауптвахтаға жабу және оны шығару кезінде;
2) жеке камераға жабу және одан шығару кезінде;
3) кездесу жүргізудің алдында және кездесуден кейін;
4) ішкі тәртіпті бұзған, қашу әрекетін жасаған немесе қашып кеткен, басқа да қылмыс жасаған күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны ұстаған кезде жүргізіледі.
26. Толық тінту мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға пайдалануға тыйым салынған нәрселерді тапсыру ұсынылады, одан кейін бас киімін шешу, аяқ киімі, киімі мен ішкі киімін шешу талап етіледі;
2) аяқ, қол саусақтарының арасы, құлақтары мен ауыз қуысы, сондай-ақ медициналық орамалар мен протездері қаралады. Орамалар мен протездерді қарау медициналық қызметкердің (фельдшердің) қатысуымен іске асырылады;
3) күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға тиесілі киім, бас киім аяқ киім мен заттар қаралады. Киімдердің жағалары, тігістері мен астары тексеріледі. Киімге тігілген заттар табылған жағдайда матасы жыртылады. Аяқ киімдердің супинаторлары, металлдық кездеме бедерлері алынады. Киімнің жеке бөліктері бізбен тесіледі, сонымен қатар жамаулар, өкше-тақалар, табандар және басқа да ақша, есірткі құралдарын, психотроптық заттар, прекурсорлар мен пайдалануға және сақтауға тыйым салынған заттар тығуға оңай жерлер тексеріледі.
27. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы тыйым салынған заттарды тығуға негіз болған жағдайларда оны толық емес тінтуді гауптвахтаның кезекшілік ауысымы жүргізеді.
28. Толық емес тінту кезінде күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға тыйым салынған заттарды тапсыру ұсынылады. Киімдер тиянақты тексеріледі. Сонымен қатар жеңдерде, жағалар мен қалташаларда, шалбарлардың жамауларында тыйым салынған немесе шабуыл жасау заттарының болмауы тексеріледі. Одан кейін қалталардың іші, бас киімдер, аяқ киім тексеріледі. Тінтілетін адам өзін күдікті ұстаған жағдайда немесе тінтілушіде тыйым салынған заттардың болуы туралы ақпараттар болған жағдайда толық тінту жүргізіледі.

29. При проведении обыска подозреваемому, обвиняемому или подсудимому, совершившему нарушение внутреннего распорядка содержания либо уголовное правонарушение, предлагается поднять руки вверх и расставить ноги на ширину плеч. Обыскивающий становится сзади обыскиваемого и последовательно, сверху вниз, производит обыск. По указанию обыскивающего, обыскиваемый упирается руками в стену.
30. Досмотр вещей подозреваемых, обвиняемых или подсудимых, водворенных на гауптвахту, производится в их присутствии при поступлении на гауптвахту, перед отправкой за ее пределы, при переводе в другую камеру, а также при направлении в лечебные учреждения организации здравоохранения.
Досмотр вещей, то есть обследование, осуществляемое без нарушения их конструктивной целостности, производится в присутствии лица, в собственности которого находятся эти вещи.
31. Производство личного обыска подозреваемых, обвиняемых, подсудимых и досмотра их вещей оформляется протоколом по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Протокол подписывается подозреваемым, обвиняемым или подсудимым и должностным лицом гауптвахты, производившим личный обыск подозреваемого, обвиняемого или подсудимого и досмотр его вещей. Копия протокола личного обыска и досмотра вещей вручается подозреваемому, обвиняемому или подсудимому военнослужащему.
32. Отказ подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, водворяемого на гауптвахту, подписать протокол и все его претензии при личном обыске и досмотре вещей оговариваются в протоколе. Протокол приобщается к личному делу.
33. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, водворяемые на гауптвахту, при отсутствии в их личном деле опознавательных фотографий, фотографируются администрацией гауптвахты. На каждого из них изготавливаются по шесть фотокарточек (три в анфас и три в профиль) размером 4,5x6, 6x9 сантиметров.
34. Перед водворением на гауптвахту подозреваемых, обвиняемых и подсудимых проводится их дактилоскопирование.
Глава 4. Порядок изъятия у подозреваемых, обвиняемых или подсудимых документов, вещей, предметов, изделий, веществ, ценностей, денег и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию
35. Не предусмотренные Перечнем предметы и другие промышленные товары, обнаруженные у подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, изымаются, о чем составляется протокол согласно пункту 31 настоящих Правил.
36. По письменному заявлению подозреваемого, обвиняемого или подсудимого предметы и другие промышленные товары, предусмотренные Перечнем, находящиеся на хранении на гауптвахте, передаются супруге (супругу) или близким родственникам подозреваемого, обвиняемого или подсудимого.

29. Тінту барысында гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртіптемесін бұзған немесе қылмыстық құқық бұзушылық жасаған күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға қолдарын жоғары көтеріп, аяқтарын иық еніне қою ұсынылады. Тінтуші тінтілетіннің артына тұрып, жоғарыдан төменге қарай тексереді. Тінтушінің нұсқаулығымен тінтілетін адам қолдарын қабырғаға сүйеп тұрады.
30. Гауптвахтаға жабылған күдіктілердің, айыпталушылардың немесе сотталушылардың заттарын қарау гауптвахтаға қабылдану кезінде немесе шығарылу кезінде, басқа камераға ауысу мен денсаулық сақтау ұйымдарының емдеу мекемелеріне жөнелтілу кезінде өздерінің қатысуымен іске асырылады.
Заттарды қарау, яғни олардың конструкциялық бүтінділігін бұзбай жүзеге асырылатын тексеру, зат иесінің қатысуымен жүргізіледі.
31. Күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға жеке тінту жүргізу және оның заттарын қарау осы Қағидалардың 7-қосымшасындағы нысан бойынша хаттамамен рәсімделеді. Хаттамаға күдікті, айыпталушы немесе сотталушы мен оған жеке тінту және заттарын қарауды жүргізген гауптвахтаның лауазымды тұлғасы қол қояды. Жеке тінту мен заттарды қарау хаттамасының көшірмесі күдікті, айыпталушы немесе сотталушы әскери қызметшіге беріледі.
32. Гауптвахтаға жабылған күдікті, айыпталушы немесе сотталушы хаттамаға қол қоюдан бас тартуы мен жеке тінту, заттарын тексеру тәртібіне жасалған шағымдарының барлығы хаттамаға енгізіледі. Хаттама жеке іске тігіледі.
33. Гауптвахтаға жабылған күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталушылардың жеке істерінде олардың суреттері болмаса, оларды гауптвахта әкімшілігі суретке түсіреді. Олардың әрбіреуіне алты алтыдан (үшеуі алдынан, үшеуі қырынан), көлемдері 4,5х6, 6х9 см болатын фото карточкалар дайындалады.
34. Гауптвахтаға жабылмай тұрып күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың саусақтарынан таңба түсіріледі.
4-тарау. Күдіктілерден, айыпталушылардан немесе сотталушылардан сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құжаттарды, заттарды, нәрселерді, бұйымдарды, заттектерді, құндылықтарды, ақшалар мен азық-түліктерді алу тәртібі
35. Күдіктіден, айыпталушыдан немесе сотталушыдан табылған Тізбеде көрсетілмеген заттар және басқа да өндірістік тауарлар алынып, ол туралы осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес хаттама жасалады.
36. Күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жазбаша арызы бойынша гауптвахтада сақтаудағы Тізбеде көрсетілген заттар және басқа да өндірістік тауарлары оның жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына беріледі.

37. В случае смерти подозреваемого, обвиняемого или подсудимого принадлежащие ему документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его супруге (супругу) или близким родственникам.
Глава 5. Порядок материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, водворенных на гауптвахту
38. Подозреваемые, обвиняемые или подсудимые, водворенные на гауптвахту, обеспечиваются:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями на время сна: матрасом, подушкой, одеялом, двумя простынями, двумя наволочками, двумя полотенцами. Лицам женского пола также выдается гигиеническое полотенце;
3) столовой посудой и столовыми приборами на время приема пищи: миской, кружкой, ложкой;
4) общевоинским Уставом, художественными книгами, журналами и периодической печатью;
5) туалетными принадлежностями и предметами личной гигиены.
Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, содержащиеся на гауптвахте, принимают пищу в камерах или столовой при гауптвахте. Военнослужащие, содержащиеся в одиночных камерах, пищу принимают в камерах.
Все камеры освещаются в ночное время дежурным освещением.
39. Подозреваемому, обвиняемому или подсудимому не реже двух раз в неделю предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не более 15 минут. Помывка в бане производится один раз в неделю.
40. Для написания предложений, заявлений, жалоб подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, по их просьбе, выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
41. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые обеспечиваются питанием согласно нормам, предусмотренным приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 38/ДСП "Об утверждении норм снабжения продовольствием, кормами, техникой, оборудованием и столово-кухонной посудой Пограничной службы, органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан на мирное время" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11435).
Зачисление их на питание производится по продовольственным аттестатам.
Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, не имеющие продовольственных аттестатов, зачисляются на довольствие по выписке из приказа командира воинской части, на балансе которой находится гауптвахта.
Беременные женщины, содержащиеся на гауптвахте, обеспечиваются нормами повышенного питания.
Глава 6. Порядок приема и передачи подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, водворенным на гауптвахту, посылок, передач и денежных переводов

37. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы қайтыс болған жағдайда, сақтаудағы оған тиесілі құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, заттектер, құндылықтар, ақшалар мен азық-түліктер оның жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына беріледі.
5-тарау. Гауптвахтаға жабылған күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету тәртібі
38. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер, айыпталушылар немесе сотталушылар:
1) жататын орынмен;
2) ұйықтауға арналған төсек қажеттіліктерімен: матраспен, жастықпен, көрпемен, екі ақжаймамен, екі жастықтыспен, екі сүлгімен. Сондай-ақ әйел жынысты адамдарға гигиеналық сүлгі беріледі;
3) ас қабылдау уақытына асханалық ыдыспен және асханалық жабдықтармен: кесемен, үлкен кесемен, қасықпен;
4) жалпыәскери Жарғымен, көркем кітаптармен, журналдармен және мерзімдік басылымдармен;
5) туалет керек-жарақтарымен және жеке гигиена заттарымен қамтамасыз етіледі.
Гауптвахтада ұсталатын күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар асты камераларда немесе гауптвахтаның жанындағы асханада ішеді. Жалғыз адамдық камераларда ұсталатын әскери қызметшілер камераларда тамақтанады.
Барлық камералар түнгі уақытта кезекші жарықпен қамтылады.
39. Күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға аптасына екі реттен кем емес ұзақтығы 15 минуттан аспайтын уақытқа суға түсуге рұқсат етіледі. Моншаға түсу аптасына бір рет жүргізіледі.
40. Ұсыныстар, шағымдар, арыздар жазу үшін күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушыларға олардың өтініші бойынша жазуға қажетті заттар беріледі (қағаз, қалам).
41. Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарын азық-түлікпен, азықпен, техникамен, жабдықпен және асханалық ас-үйлік ыдыспен жабдықтаудың бейбіт уақытқа арналған нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 22 мамырдағы № 38/ҚБП бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11435 болып тіркелген) көзделген нормаларына сәйкес азық-түлікпен қамтамасыз етіледі.
Оларды тамақтандыруға қабылдау азық-түлік аттестаты бойынша жүргізіледі.
Азық-түлік аттестаты жоқ күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар гауптвахта балансында тұрған әскери бөлім командирінің бұйрығынан үзінді бойынша жабдықталымға қабылданады.
Гауптвахтада ұсталып отырған жүкті әйелдер жоғары тамақтану нормаларымен қамтамасыз етіледі.
6-тарау. Гауптвахтаға жабылған күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың сауқаттарды, сәлемдемелер мен ақшалай аударымдарды алу және жіберу тәртібі

42. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые получают без ограничения количества посылки, передачи, вес которых не должен превышать норм, предусмотренных приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 65 "Об утверждении Правил предоставления услуг почтовой связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14370).
43. Посетитель, доставивший передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Оба экземпляра заявления, передача, документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются сотруднику гауптвахты.
44. Приняв передачу, сотрудник гауптвахты возвращает посетителю документ, удостоверяющий личность, и первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщает к личному делу подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, содержащегося на гауптвахте, после проставления его подписи в получении передачи. В личном деле делается отметка о получении передачи. В случае отказа проставлять подпись в заявлении в нем делается об этом соответствующая отметка.
45. Обнаруженные в передаче предметы и другие промышленные товары, не предусмотренные Перечнем, возвращаются лицу, доставившему передачу, с указанием причин возврата. В случае получения посылки почтой предметы и другие промышленные товары, не предусмотренные Перечнем, вносятся в опись личных вещей подозреваемого, обвиняемого или подсудимого и хранятся вместе с другими его личными вещами до освобождения.
46. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата с гауптвахты;
2) смерти подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, содержащегося на гауптвахте;
3) непредъявления лицом, доставившим передачу, документа, удостоверяющего личность;
4) наличия письменного отказа подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в приеме передачи в свой адрес.
47. Посылка или передача вручается подозреваемому, обвиняемому или подсудимому не позднее одних суток после их приема.
48. Лекарственные средства и изделия медицинского назначения, получаемые подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми согласно медицинскому заключению, не включаются в число посылок и передач.
49. Денежные переводы, поступающие подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, содержащимся под стражей на гауптвахте, зачисляются на их лицевые счета. С письменного разрешения администрации гауптвахты подозреваемые, обвиняемые и подсудимые отправляют денежные переводы родственникам и иным лицам.

42. Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар "Пошта байланысының көрсетілетін қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар минстрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 65 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14370 болып тіркелген) көзделген нормалардан аспайтын салмақтағы сауқаттар, сәлемдемелер санын шектеусіз алады.
43. Сәлемдемені алып келуші осы Қағидалардың 8-қосымшасындағы нысанға сәйкес өтінішті екі нұсқада толтырып, қол қояды. Өтініштің екі нұсқасы, сәлемдеме, сәлемдемені алып келген адамның жеке куәлігін куәландыратын құжат гауптвахта қызметкеріне беріледі.
44. Сәлемдемені қабылдап, гауптвахта қызметкері келушіге оның жеке басын куәландыратын құжатын, өтініштің алғашқы нұсқасын қабылдау туралы қолымен қайтарып, екінші нұсқасын гауптвахтада ұсталатын күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының сәлемдемені алғаны туралы қолы қойылғаннан кейін оның жеке ісіне қосып қояды. Жеке істе сәлемдемені қабылдау туралы белгі қойылады. Өтінішке қол қоюдан бас тартқан кезде, ол туралы тиісті белгі қойылады.
45. Сәлемдемеде Тізбеде көрсетілмеген заттар және басқа да өндірістік тауарлар табылған жағдайда, олар сәлемдемені әкелген адамға қайтару себебі көрсетіле отырып, қайтарылады. Егер сауқаттар пошта арқылы алынса, Тізбеде көрсетілмеген заттар және басқа да тауарлар күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының сақтауда жатқан жеке заттарының тізіліміне қосылып, оның басқа заттарымен бірге босатылуына дейін сақталады.
46. Сәлемдемелер мынадай жағдайларда қабылданбайды және келушіге қайтарылады:
1) адресат иесі гауптвахтадан босатылғанда;
2) гауптвахтада ұсталған күдікті, айыпталушы немесе сотталушы қайтыс болғанда;
3) сәлемдемені алып келген адам өзінің жеке басын куәландыратын құжатын көрсетпеген жағдайда;
4) күдікті, айыпталушы немесе сотталушы сәлемдемені қабылдамау туралы жазбаша қарсылық білдірген кезде.
47. Сауқат немесе сәлемдеме күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға оларды қабылдағаннан кейін бір тәуліктен кем емес уақытта тапсырылады.
48. Медициналық қорытындыға сәйкес күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар алатын дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдар сауқаттар мен сәлемдемелердің қатарына кірмейді.
49. Гауптвахтада күзетпен ұсталатын күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға келіп түскен ақшалай аударымдар, олардың жеке шоттарына жіберіледі. Гауаптвахта әкімшілігінің жазбаша рұқсатымен күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушыларға туыстарына және өзге де адамдарға ақшалай аударымдар жібереді.

Глава 7. Порядок получения и отправления подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми, водворенными на гауптвахту, телеграмм и писем, а также направления жалоб, заявлений и предложений
50. Подозреваемым, обвиняемым и подсудимым допускается получать и отправлять супруге (супругу) либо близким родственникам, а также иным лицам не более двух писем или телеграмм в месяц за свой счет. Переписка осуществляется через администрацию гауптвахты, по разрешению лица или органа, осуществляющего досудебное расследование.
51. Отправляемая и получаемая подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми корреспонденция подвергается цензуре, кроме случаев направления писем Президенту Республики Казахстан, в Правительство Республики Казахстан, Уполномоченному по правам человека в Республике Казахстан и его представителям, прокурору, в суд, а также в центральные государственные органы (их ведомства и органы), в ведении которых находится гауптвахта.
52. Письма и заполненные бланки телеграмм от подозреваемых, обвиняемых и подсудимых принимаются представителем гауптвахты ежедневно. Письма принимаются только в незапечатанных конвертах с указанием на них фамилии, инициалов отправителя и почтового адреса гауптвахты. К заполненному бланку телеграммы прилагается заявление (в произвольной форме) подозреваемого, обвиняемого или подсудимого на имя начальника гауптвахты с просьбой снять деньги с его лицевого счета для оплаты телеграммы.
53. После отправления телеграммы подозреваемому, обвиняемому или подсудимому вручается почтовая квитанция, а при наличии денег на его личном счете ему возвращается денежная квитанция с соответствующей отметкой. Если остатка не имеется, денежная квитанция приобщается к заявлению. Заявление подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, отправившего телеграмму, с распиской в получении почтовой квитанции приобщается к личному делу.
54. Передача поступающих писем производится начальником смены гауптвахты не позднее трех рабочих дней со дня поступления письма. Письма, поступившие на имя подозреваемого, обвиняемого или подсудимого после его убытия из гауптвахты, не позднее двух рабочих дней после их получения отправляются по месту его убытия.
55. Письма и телеграммы, содержащие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению уголовного правонарушения, выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, адресату не отправляются, подозреваемым, обвиняемым и подсудимым не вручаются и передаются лицу или органу, осуществляющему досудебное расследование.

7-тарау. Гауптвахтаға жабылған күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың жеделхаттар мен хаттарды алу және жөнелту, сондай-ақ арыздарды, өтініштер мен ұсыныстарды жолдау тәртібі
50. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына, сондай-ақ өзге де адамдарға өз қаражаты есебінен айына екі хат немесе жеделхат алуға және жіберуге рұқсат беріледі. Хат алмасу сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның немесе органның рұқсатымен гауптвахта әкімшілігі арқылы жүзеге асырылады.
51. Күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге және оның өкілдеріне, прокурорға, сотқа, сондай-ақ гауптвахта қарамағында болатын орталық мемлекеттік органдарға (олардың ведомстволары мен органдарына) жолдайтын хаттарынан басқа жөнелтетін және алатын хат-хабары цензураға ұшырайды.
52. Гауптвахта өкілі күн сайын күдіктілерден, айыпталушылар мен сотталушылардан хаттарды және жеделхаттардың толтырылған бланкілерін қабылдайды. Жабылмаған конверттегі, жіберушінің тегі, аты-жөні және ұстау орнының пошталық мекенжайы көрсетілген хаттар қабылданады. Толтырылған жеделхат бланкісіне күдіктінің, айыпталушы мен сотталушының қаражаты есебінен төлеу үшін олардың есеп шотынан ақша алу туралы (еркін нысандағы) гауптвахта әкімшілігі бастығының атына жазылған өтініш тіркеліп беріледі.
53. Жеделхат жіберілгеннен кейін күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға пошталық түбіртек беріледі, ал есеп шотында ақша болған жағдайда оған тиісті белгісі бар ақша түбіртегі қайтарылады. Егер соманың қалдығы болмаса түбіртек өтінішке тіркеледі. Жеделхат жіберген күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының өтініші пошталық түбіртекті алғаны туралы қолхатпен жеке іске тіркеледі.
54. Келіп түскен хатты беруді гауптвахта ауысымының бастығы хат келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді. Күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының атына гауптвахтадан босатылғаннан кейін келіп түскен хаттар оларды алғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмей оның кеткен жеріне жіберіледі.
55. Қылмыстық іс бойынша шындықты анықтауға кедергі тудыратын не қылмыстық құқық бұзушылық жасалуына себепші болатын, құпия жазумен, шифрмен жазылған, мемлекеттік немесе өзге де заңмен қорғалатын құпиялары бар ұсыныстар мен өтініштер, шағымдар мекенжайға жолданбайды, күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға берілмейді және сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші адамға немесе органға беріледі.

56. Сведения о смерти или тяжелом заболевании супруги (супруга) либо близкого родственника сообщаются подозреваемому, обвиняемому и подсудимому незамедлительно после их получения.
57. Сотрудники гауптвахты ежедневно обходят камеры и принимают от подозреваемых, обвиняемых и подсудимых предложения, заявления и жалобы как в письменном, так и в устном виде. Ответы на предложения, заявления и жалобы объявляются подозреваемым, обвиняемым и подсудимым под расписку и приобщаются к личным делам.
58. Предложения, заявления и жалобы, принятые в устной форме, незамедлительно докладываются начальнику гауптвахты.
59. Предложения, заявления и жалобы, адресованные и изложенные письменно, регистрируются в Книге регистрации предложений, заявлений и жалоб подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, водворенных на гауптвахту, по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и направляются в органы через руководство ОВП, исполняющего наказание.
Предложения, заявления и жалобы подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, адресованные Президенту Республики Казахстан, в Правительство Республики Казахстан, Уполномоченному по правам человека в Республике Казахстан и его представителям, прокурору, в суд, а также в центральные государственные органы (их ведомства и органы), в ведении которых находится гауптвахта, не подлежат цензуре и немедленно направляются адресату в запечатанном виде.
60. На гауптвахте ведется Книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих гауптвахту, по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Книга предъявляется лицам, имеющим право инспектирования гауптвахты, для просмотра и производства в ней соответствующих записей о замечаниях и предложениях.
В сроки, установленные инспектирующим, начальник гауптвахты докладывает начальнику ОВП об устранении недостатков.
Глава 8. Порядок отправления подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми, водворенными на гауптвахту, религиозных обрядов
61. Подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, содержащимся на гауптвахте, гарантируется право на свободу совести и вероисповедания.
62. Отправление религиозных обрядов является добровольным.
63. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые отправляют религиозные обряды в камерах в соответствии с традициями религиозных конфессий, к которым они принадлежат.
64. Не допускаются отправления религиозных обрядов, нарушающих настоящие Правила и права других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте.
Глава 9. Порядок проведения подписки на газеты и журналы подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, содержащихся на гауптвахте

56. Жұбайының (күйеуінің) немесе жақын туысының өлімі немесе қатты науқастануы туралы мәлімет күдіктіге, айыпталушыға және сотталушыға оны алысымен дереу хабарланады.
57. Гауптвахта қызметкерлері күнделікті камераларды аралау кезінде күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылардан ұсыныстар мен өтініштерді, арыздарды жазбаша және ауызша түрде алады. Ұсыныстар мен өтініштерге, арыздарға келіп түскен жауаптар күдіктілерге, айыпталушылар, мен сотталушыларға қолхат арқылы хабарландырылады және жеке ісіне тігіледі.
58. Ауызша алынған ұсыныстар, өтініштер мен арыздар іле-шала гауптвахта бастығына баяндалады.
59. Жазбаша мазмұндалған ұсыныстар, өтініштер және шағымдар осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша гауптвахтада ұсталушы күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың ұсыныстары, өтініштері және шағымдары тіркеу кітабына тіркеледі және тиісті органдарға жазаны орындаушы ӘПО басшылығы арқылы жолданады.
Күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге және оның өкілдеріне, прокурорға, сотқа, сондай-ақ гауптвахта қарамағында болатын орталық мемлекеттік органдарға (олардың ведомстволары мен органдарына) жолданған ұсыныстары, өтініштері мен шағымдары цензурадан өткізілмейді және адресатқа желімдеп жабылған түрінде дереу жіберіледі.
60. Гауптвахтада осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Гауптвахтаны тексеруші адамдардың ескертулері мен ұсыныстарының кітабы жүргізіледі. Кітап гауптвахтаны тексеруге құқығы бар адамдарға қарауға және ескертулер мен ұсыныстарды туралы тиісті жазбаларды енгізуге беріледі.
Тексеруші белгілеген мерзімде, гауптвахта бастығы кемшіліктерді жойғандығы туралы ӘПО бастығына баяндайды.
8-тарау. Гауптвахтаға жабылған күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың дiни рәсімдерді жасау тәртібі
61. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға ар-ождан мен діни наным бостандық құқығына кепілдік беріледі.
62. Діни рәсімдерді жасау ерікті болып табылады.
63. Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар діни рәсімдерін камераларда олар тиесілі діни конфессиялық дәстүрлерге сәйкес жасайды.
64. Осы Қағидаларды және гауптвахтада ұсталушы басқа әскери қызметшілердің құқықтарын бұзатын діни рәсімдерді жасауға жол берілмейді.
9-тарау. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың газеттерге және журналдарға жазылу тәртібі

65. Подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, содержащимся на гауптвахте, предоставляется право подписки на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан.
66. Для оформления подписки подозреваемый, обвиняемый или подсудимый обращается с заявлением на имя начальника гауптвахты. Подозреваемому, обвиняемому или подсудимому, изъявившему желание оформить подписку за свой счет, выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.
67. Оформление подписки в отделении связи производит сотрудник гауптвахты за счет средств, находящихся на лицевом счете подозреваемого, обвиняемого или подсудимого, содержащегося на гауптвахте.
68. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменному заявлению с разрешения руководства ОВП.
69. Подписка оформляется на имя подозреваемого, обвиняемого или подсудимого его супругой (супругом) либо родственниками.
70. Количество изданий, на которые может быть оформлена подписка, не ограничивается.
Глава 10. Порядок медико-санитарного обеспечения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, водворенных на гауптвахту
71. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, водворенные на гауптвахту, обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику (фельдшеру гауптвахты) во время ежедневного обхода им камер, а в случае острого заболевания – к любому сотруднику гауптвахты. Сотрудник, к которому обратился подозреваемый, обвиняемый или подсудимый, принимает меры для оказания ему медицинской помощи и вызова медицинского работника.
72. Подозреваемый, обвиняемый или подсудимый, заявивший жалобу на состояние здоровья, по заключению медицинского работника, при необходимости оказания срочной квалифицированной медицинской помощи, направляется под конвоем в лечебные учреждения организации здравоохранения. О помещении подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в лечебные учреждения организации здравоохранения начальник гауптвахты немедленно извещает судью, прокурора и орган, проводящий досудебное расследование, выставляет конвой для обеспечения охраны подозреваемого, обвиняемого или подсудимого.
73. В случае тяжелого заболевания либо смерти подозреваемого, обвиняемого или подсудимого начальник гауптвахты в письменной форме незамедлительно сообщает об этом его супруге (супругу) или близким родственникам, а также прокурору и командованию воинской части. Тело умершего после патологоанатомического исследования, а также производства следственных действий передается лицам, его востребовавшим.
74. После выздоровления подозреваемый, обвиняемый или подсудимый, если не последует иное решение судьи, прокурора и органа, проводящего досудебное расследование, в сопровождении конвоя вновь направляется на гауптвахту.

65. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға Қазақстан Республикасының байланыс бөлімшелері арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға өз қаражаты есебінен жазылу құқығы беріледі.
66. Жазылуды ресімдеу үшін күдікті, айыпталушы немесе сотталушы гауптвахта бастығының атына өтініш білдіреді. Өз қаражаты есебінен жазылуды ресімдеуге өтініш білдірген күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға абонемент бланкісі және жеткізу карточкасы беріледі.
67. Байланыс бөлімінде жазылуды ресімдеуді гауптвахтаның қызметкері гауптвахтада ұсталушы күдіктінің, айыпталушы немесе сотталушының есеп шотындағы қаражат арқылы іске асырады.
68. Жазылуды басқа мекенжайға жіберу жазылушының қаражаты есебінен оның жазбаша арызы бойынша ӘПО басшылығының рұқсатымен жүзеге асырылады.
69. Жазылу күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының атына оның жұбайы (зайыбы) немесе туыстарына ресімделеді.
70. Жазылу ресімделуі мүмкін басылымдардың саны шектелмейді.
10-тарау. Гауптвахтаға жабылған күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды медициналық-санитарлық қамтамасыз ету тәртібі
71. Гауптвахтаға жабылған күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар медициналық көмек алу үшін медициналық қызметкерге (гауптвахта фельдшеріне) күн сайынғы камераларды аралау кезінде өтініш білдіреді, ал қатты сырқатқа шалдыққан жағдайда гауптвахтаның кез келген қызметкеріне өтініш білдіреді. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы көмек сұраған қызметкер оған медициналық көмек көрсету шараларын қабылдап, медициналық қызметкерді шақыртады.
72. Денсаулығына шағым білдірген күдікті, айыпталушы немесе сотталушы медициналық қызметкердің қорытындысы бойынша қажет болған жағдайда шұғыл білікті медициналық көмек алып, айдауылмен денсаулық сақтау ұйымының емдеу мекемесіне жөнелтілуі тиіс. Күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны денсаулық сақтау ұйымының мекемесіне орналастыру туралы ақпаратты гауптвахта бастығы судья, прокурор және сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші органына тез арада хабарлап, күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны күзету үшін айдауыл қояды.
73. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы ауыр сырқатқа ұшыраған немесе қайтыс болған жағдайда гауптвахта бастығы жазбаша түрде ол туралы жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына, прокурорға және әскери бөлім басшылығына хабарлайды. Қайтыс болған адамның денесі патологоанатомиялық зерттеуден, сондай-ақ тергеу әрекеттері жүргізілгеннен кейін оны талап еткен адамдарға беріледі.
74. Күдікті, айыпталушы немесе сотталушы жазылғаннан кейін, егер сот, прокурор және сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші органның шешімі өзгермесе, ол айдауылдың еріп жүруімен қайта гауптвахтаға жіберіледі.

75. Амбулаторная помощь оказывается подозреваемым, обвиняемым и подсудимым в камерах. Выдача медикаментов осуществляется по назначению врача в установленных дозах индивидуально под расписку.
76. Все медикаменты, предназначенные для текущего расходования, и имущество для оказания неотложной медицинской помощи хранятся в специальных шкафах в помещениях под замком. Помещения опечатываются.
Перед выдачей лекарственных средств больному каждый раз проверяется соответствие выдаваемого лекарственного средства назначению врача и срок его годности.
77. Медицинский работник (фельдшер гауптвахты) проводит наружный осмотр подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, содержащихся на гауптвахте, а также лиц, прибывших на гауптвахту после участия в следственных действиях или судебных заседаниях, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний. При выявлении инфекционных больных, они немедленно изолируются, проводится комплекс противоэпидемических мероприятий.
78. Медицинское освидетельствование телесных повреждений подозреваемого, обвиняемого и подсудимого производится работниками медицинских организаций уполномоченного органа в области здравоохранения в соответствии со статьей 23 Закона.
79. Иные вопросы медико-санитарного обеспечения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых регулируются Уставом и Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
Глава 11. Порядок проведения ежедневных прогулок
80. При каждой гауптвахте имеется двор для проведения прогулок подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, содержащихся на гауптвахте, огороженный плотным забором высотой не менее трех метров, а также оборудованный сверху металлической решеткой, соответствующий описанию прогулочных дворов согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
81. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа. Продолжительность прогулки для беременных женщин составляет до трех часов. Продолжительность прогулки устанавливается администрацией гауптвахты с учетом распорядка дня и погодных условий.
82. Прогулка проводится покамерно и прекращается досрочно по решению начальника гауптвахты (начальника смены), в случае нарушения подозреваемыми, обвиняемыми или подсудимыми внутреннего распорядка содержания, установленного настоящими Правилами.
83. Освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты после рассмотрения обращения подозреваемого, обвиняемого или подсудимого.
Глава 12. Порядок проведения свиданий подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, содержащихся на гауптвахте, с защитниками, родственниками и иными лицами

75. Күдіктілерге, айыпталушыларға және сотталушыларға көрсетілетін амбулаторлық көмек камераларда жүргізіледі. Дәрі-дәрмектер дәрігердің тағайындауымен, көрсетілген мөлшерлерде жеке қол қою арқылы беріледі.
76. Ағымдық шығыстарға арналған барлық дәрілік заттар және шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған мүліктер құлыппен жабылатын орын-жайлардағы арнайы шкафтарда сақталады. Орын-жай мөрленеді.
Дәрілік заттарды науқасқа берер алдында олардың дәрігердің нұсқаулығына сәйкестігі мен жарамдылық мерзімі тексеріледі.
77. Медициналық қызметкер (гауптвахтаның фельдшері) күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың күн сайынғы сыртқы тексерісін, сонымен қатар гауптвахтаға тергеу амалдарына немесе сот отырыстарына қатысқаннан кейін келгендерді дене жарақаттары мен инфекциялық ауруларын анықтау мақсатында тексереді. Инфекциялық науқастарды анықтаған кезде олар шұғыл түрде оқшауланып, кешенді эпидемияға қарсы шаралар іске асырылады.
78. Күдіктінің, айыпталушының және сотталушының дене жарақаттарын медициналық куәландыруды уәкілетті органның денсаулық сақтау саласындағы медициналық мекемесінің қызметкерлері Заңның 23-бабына сәйкес жүргізеді.
79. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды медициналық-санитарлық қамтамасыз етудің өзге де мәселелері Жарғы және "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес реттеледі.
11-тарау. Күн сайын серуенге шығару тәртібі
80. Әр гауптвахта жанында гауптвахтада ұсталушы күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды серуенге шығару үшін осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес серуендеу ауласының сипаттамасына сәйкес келетін биіктігі кемінде үш метр тығыз дуалмен қоршалған, сондай-ақ үсті металл тормен жабдықталған аула болады.
81. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар күн сайын бір сағаттан кем емес уақытқа серуенге шығарылады. Жүкті әйелдер үшін серуенге шығу уақыты үш сағатқа дейін. Серуендеуді жүргізу ұзақтығын гауптвахтаның әкімшілігі күннің ішкі тәртібі мен ауа райы жағдайларын ескере отырып белгілейді.
82. Серуен камералар бойынша жүргізіліп, күдіктілер, айыпталушылар немесе сотталушылар осы Қағидаларда белгіленген гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртібін бұзған жағдайда гауптвахта бастығының (ауысым бастығының) шешімімен мерзімінен бұрын аяқталады.
83. Серуеннен босатылуды гауптвахтаның бастығы күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының өтінішінен кейін жүзеге асырады.
12-тарау. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың қорғаушылармен, туыстарымен және өзге де адамдармен кездесу тәртібі

84. Подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, содержащимся на гауптвахте, на основании письменного разрешения лица или органа, проводящего досудебное расследование, предоставляется не более двух свиданий в месяц с родственниками и иными лицами продолжительностью до трех часов каждое.
Свидание с адвокатом, участвующим в деле в качестве защитника, предоставляется по предъявлении им удостоверения адвоката и письменного уведомления о защите (представительстве), предусмотренных Законом Республики Казахстан.
85. Свидания предоставляются в порядке общей очереди. Прибывшие на свидание лица информируются о правилах поведения во время свидания и предупреждаются о его прекращении в случае нарушения требований, установленных настоящими Правилами.
86. Лицам, прибывшим на свидание без документов, удостоверяющих их личность, либо в состоянии опьянения, а также лицам, не указанным в разрешении, свидания не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания лицу, прибывшему на свидание, объявляются начальником гауптвахты (начальником смены).
87. Свидания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, содержащихся на гауптвахте, с супругой (супругом) или родственниками, а также с иными лицами проводятся под контролем сотрудников гауптвахты в оборудованных комнатах для проведения свиданий согласно приложению 12 к настоящим Правилам через разделительную перегородку, исключающую тайную передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
88. С момента задержания подозреваемым, обвиняемым и подсудимым предоставляются свидания с защитником наедине и конфиденциально. Количество и продолжительность свиданий не ограничиваются.
89. Свидания с подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми также предоставляются в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 17 Закона.
90. Лицам, получившим разрешение на свидание с подозреваемыми, обвиняемыми или подсудимыми, не допускается проносить на гауптвахту и пользоваться во время свидания техническими средствами связи, компьютерами, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратурой без разрешения начальника ОВП или лица, его замещающего.
91. В случае попытки передачи предметов и других промышленных товаров, не предусмотренных Перечнем, либо сведений, которые могут препятствовать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению уголовного правонарушения, свидания прерываются досрочно.
92. При досрочном прекращении свидания сотрудник гауптвахты, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику гауптвахты с указанием причины прекращения свидания.

84. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші адамның немесе органның рұқсаты негізінде туыстарымен және өзге де адамдармен айына әрқайсысының ұзақтығы үш сағатқа дейін екі реттен аспайтын кездесулер беріледі.
"Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген адвокат куәлігін және қорғау (өкілдік ету) туралы жазбаша хабарламаны көрсетуі бойынша – қорғаушы ретінде іске қатысушы адвокатпен кездесу.
85. Кездесу жалпы кезекпен беріледі. Кездесуге келген адамдар кездесу кезінде мінез-құлқы қағидалары туралы ақпараттандырылады және осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұзған жағдайда тоқтатылатыны туралы ескертіледі.
86. Жеке басын куәландыратын құжатсыз немесе алкогольды мас күйде кездесуге келген адамдарға, сондай-ақ рұқсатта көрсетілмеген адамдарға кездесуге рұқсат берілмейді. Гауптвахта бастығы (ауысым бастығы) кездесуге келген адамға кездесуге мүмкіндік беруден бас тарту себебін жеткізеді.
87. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың жұбайымен (күйеуімен) немесе туыстарымен, сондай-ақ өзге де адамдармен кездесуі гауптвахта қызметкерлерінің бақылауымен кездесуге арналған жабдықталған бөлмеде қандай да бір заттарды беруге жол бермейтін, бірақ осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес көзбе-көз сөйлесуге кедергі келтірмейтін бөліп тұратын аралық арқылы жүргізіледі.
88. Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушылар ұсталған кезден бастап оларға қорғаушысымен оңаша және құпия кездесулер беріледі. Кездесулердің саны және ұзақтығы шектелмейді.
89. Күдіктілермен, айыпталушылармен және сотталушылармен кездесулер Заңның 17-бабы 1-тармағының 2) тармақшасымен қарастырылған жағдайларда да беріледі.
90. Күдіктілермен, айыпталушылармен немесе сотталушылармен кездесуге рұқсат алған адамдарға гауптвахтаға ӘПО бастығының немесе оның орнын алмастыратын адамның рұқсатынсыз байланыс, техникалық құралдарын, компьютерлер, кино, фото, аудио, бейне аппаратурасын әкелуге және пайдалануға тыйым салынады.
91. Тізбеде көрсетілмеген заттар мен басқа да өндірістік тауарларды немесе қылмыстық іс бойынша шындықты анықтауға не қылмыстық құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін мәліметтерді беруге тырысқан жағдайда кездесу мерізімінен бұрын тоқтатылады.
92. Кездесуді мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда кездесудің жүргізілуіне жауапты гауптвахтаның қызметкері жазбаша түрде бұл туралы гауптвахта бастығына себебін көрсете отырып хабарлайды.

93. В случае кратковременного прекращения свиданий с подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми (в связи с карантином, введением режима особых условий) начальник гауптвахты извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в сфере уголовно-исполнительной деятельности, соответствующие судебные и следственные органы, на контрольно-пропускном пункте ОВП вывешивается объявление.
Глава 13. Порядок обеспечения участия подозреваемых, обвиняемых и подсудимых в следственных действиях и судебных заседаниях
94. Руководство ОВП обеспечивает лицу, проводящему досудебное расследование, беспрепятственное посещение гауптвахты в рабочее время для проведения следственных действий с подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми.
95. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые вызываются на допрос только в дневное время, кроме случаев, не терпящих отлагательства, в соответствии с требованиями части 2 статьи 209 Кодекса.
96. Не допускается вывод подозреваемых, обвиняемых и подсудимых из камер на свидание по вызовам лица, проводящего досудебное расследование, в период сдачи-приема дежурства дежурной сменой гауптвахты, во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно внутреннему распорядку дня, а также в ночное время (с двадцати двух часов вечера до шести часов утра следующего дня), за исключением случаев, предусмотренных Кодексом.
97. По указанию лица, проводящего досудебное расследование, для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории гауптвахты начальник гауптвахты:
1) предоставляет оборудованное помещение;
2) доставляет подозреваемого, обвиняемого или подсудимого и обеспечивает его охрану;
3) обеспечивает допуск на гауптвахту иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях.
98. Извещения о рассмотрении дела апелляционной инстанцией, о продлении срока содержания под стражей, о передаче дела из одного органа в другой объявляются подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, содержащимся на гауптвахте, под расписку и приобщаются к их личным делам.
Глава 14. Порядок применения поощрений и взысканий к подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, водворенным на гауптвахту
99. Меры поощрения и взыскания, а также порядок их применения подозреваемым, обвиняемым и подсудимым осуществляются в соответствии с требованиями статей 36, 37, 38 и 39 Закона.
100. За нарушение внутреннего распорядка содержания на гауптвахте, невыполнение обязанностей к подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, содержащимся на гауптвахте, применяются следующие меры взыскания:

93. Күдіктілермен, айыпталушылармен және сотталушылармен қысқа мерзімдік кездесулер тоқтатылған жағдайда (карантинмен, ерекше жағдайлар тәртібін енгізумен байланысты), гауптвахта бастығы ол туралы қылмыстық-атқарушылық қызмет саласында бақылау жүргізетін прокурорға, тиісті сот және тергеу органдарына хабарлап, ӘПО бақылау-өткізу пунктіне тиісті хабарландыру іледі.
13-тарау. Күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың тергеу амалдары мен сот отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету тәртібі
94. ӘПО басшылығы сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамға күдіктілермен, айыпталушылармен және сотталушылармен тергеу амалдарын жүргізу үшін жұмыс уақытында кедергісіз кіруді қамтамасыз етеді.
95. Күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар Кодекстің 209-бабы 2-бөлімінің талаптарына сәйкес кейінге қалдыруға болмайтын жағдайлардан басқа кезде жауап алуға тек күндізгі уақытта шақырылады.
96. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды гауптвахтаның кезекші ауысымының тапсыру-қабылдау кезеңінде, ішкі күн тәртібі бойынша ас қабылдау кезінде (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас), сонымен қатар кешкі уақытта (кешкі сағат жиырма екіден келесі күннің таңғы сағат алтыға дейін) сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізетін адамның шақыртуымен камерадан шығаруға, Кодекспен көзделген жағдайларды қоспағанда, тыйым салынады.
97. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізетін адамның нұсқауы бойынша гауптвахта аймағында тергеу амалдарын, амбулаторлық сот-психиатриялық және басқа да сараптамалар жүргізу үшін гауптвахтаның бастығы:
1) жабдықталған орын-жай ұсынады;
2) күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны жеткізіп, оны күзетуді қамтамасыз етеді;
3) тергеу амалдарына қатыстырылған басқа да адамдардың гауптвахта аумағына өтуін қамтамасыз етеді.
98. Істі апелляциялық инстанцияда қарастыру, күзетпен ұстау мерзімнің ұзартылғаны, істі бір органнан басқа органға беру туралы хабарламалар гауптвахтада ұсталушы күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға жарияланып, оның жеке ісіне тігіледі.
14-тарау. Гауптвахтаға жабылған күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға көтермелеу мен жазалауды қолдану тәртібі
99. Күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға қатысты көтермелеу және жазалау шаралары, сондай-ақ оларды қолдану тәртібі Заңның 36, 37, 38 және 39-баптарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
100. Гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртібін бұзғаны, сондай-ақ міндеттерді орындамағаны үшін күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға мынадай жазалау шаралары қолданылады:

1) замечание;
2) выговор;
3) водворение в дисциплинарный изолятор на срок до пятнадцати суток.
101. При нарушении подозреваемым, обвиняемым и подсудимым правил внутреннего распорядка содержания на гауптвахте, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) пункта 18 настоящих Правил, начальником гауптвахты либо лицом, его замещающим, на подозреваемого, обвиняемого и подсудимого налагается взыскание в виде замечания.
102. При повторном нарушении подозреваемым, обвиняемым и подсудимым правил внутреннего распорядка содержания на гауптвахте, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) пункта 18 настоящих Правил, начальником гауптвахты либо лицом, его замещающим, на подозреваемого, обвиняемого и подсудимого налагается взыскание в виде выговора.
103. Взыскание в виде водворения в дисциплинарный изолятор применяется начальником гауптвахты либо лицом, его замещающим, к подозреваемым, обвиняемым и подсудимым за нарушения внутреннего распорядка содержания на гауптвахте, имеющим ранее наложенные взыскания в виде выговора два и более раз, а также в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4) пункта 18 настоящих Правил. Указанная мера взыскания не применяется к беременным женщинам и женщинам, имеющим грудных детей.
104. О наложении взыскания подозреваемым, обвиняемым и подсудимым, водворенным на гауптвахту, объявляется под расписку с приобщением в личное дело.
105. Водворение в дисциплинарный изолятор осуществляется на основании постановления начальника гауптвахты либо лица, его замещающего, утвержденного начальником ОВП, и заключения медицинского работника о возможности содержания подозреваемого, обвиняемого или подсудимого в дисциплинарном изоляторе.
106. Все взыскания и поощрения начальником гауптвахты учитываются в Книге учета взысканий и поощрений подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, водворенных на гауптвахту, по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Глава 15. Порядок личного приема начальником гауптвахты подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, содержащихся на гауптвахте
107. Личный прием начальником гауптвахты подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, содержащихся на гауптвахте, осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней, в течение рабочего времени.
108. Личный прием подозреваемых, обвиняемых и подсудимых осуществляется по графику, утвержденному начальником гауптвахты, который доводится до их сведения.
109. Запись подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер сотрудниками гауптвахты. Заявления на имя начальника гауптвахты о приеме (заполняются в произвольной форме) подаются письменно или делаются устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в Журнале личного приема начальника гауптвахты (далее – журнал личного приема) по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.

1) ескерту;
2) сөгіс;
3) тәртіптік изоляторға он бес тәулікке дейінгі мерзімге жабу.
101. Күдікті, айыпталушы және сотталушы гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртібінің қағидаларын бұзған кезде осы Қағидалардың 18-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, гауптвахта бастығы немесе оның орнын алмастырушы адам күдіктіге, айыпталушыға және сотталушыға ескерту түріндегі жаза қолданады.
102. Күдікті, айыпталушы мен сотталушы гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртібінің қағидаларын қайталап бұзған кезде осы Қағидалардың 18-тармағының 1), 2) 3) 4) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, гауптвахта бастығы немесе оның орнын алмастырушы адам күдіктіге, айыпталушыға және сотталушыға сөгіс түріндегі жаза қолданады.
103. Гауптвахтада ұстаудың ішкі тәртібін бұзғаны үшін сөгіс түрінде және екі және одан да көп рет берілген жазасы бар күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға, сондай-ақ осы Қағидалардың 18-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда гауптвахта бастығы не болмаса оның орнын алмастырушы адам тәртіптік изоляторға жабу түріндегі жаза қолданады. Аталған жазалау шарасы жүкті әйелдерге және емізулі балалары бар әйелдерге қолданылмайды.
104. Гауптвахтаға жабылған күдіктілерге, айыпталушылар мен сотталушыларға жаза қолдану туралы қолхат арқылы жарияланып, жеке ісіне қосылады.
105. Тәртіптік изоляторға жабу ӘПО бастығы бекіткен гауптвахта бастығының не болмаса оның орнын алмастырушы адамның қаулысының және күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны тәртіптік изоляторда ұстау мүмкіндігі туралы медицина қызметкері қорытындысының негізінде жүзеге асырылады.
106. Барлық жазалар мен көтермелеулерді гауптвахта бастығы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Гауптвахтада ұсталушы күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды жазалау мен көтермелеуді есепке алу кітабына тіркейді.
15-тарау. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды гауптвахта бастығының жеке қабылдау тәртібі
107. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды гауптвахта бастығының жеке қабылдауы күн сайын, жұмыс уақытында мерекелік және демалыс күндерінен басқа күндері өткізіледі.
108. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды жеке қабылдау оларға хабарланатын гауптвахта бастығы бекіткен кестеге сәйкес жүзеге асырылады.
109. Күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды жеке қабылдауға жазуды гауптвахта қызметкерлері күн сайын камераларды аралаған кезде жүзеге асырады. Қабылдау туралы гауптвахта бастығының атына жазылған арыз жазбаша немесе ауызша түрде тіркеліп, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахта бастығының жеке қабылдауы журналына (бұдан әрі – Жеке қабылдау журналы) оларды беру кезегінің тәртібінде тіркеледі.

110. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема на заявлении подозреваемого, обвиняемого или подсудимого и в журнале личного приема фиксируются его результаты. Заявление приобщается в личное дело подозреваемого, обвиняемого или подсудимого.
111. Личный прием начальником гауптвахты супруги (супруга) или родственников подозреваемых, обвиняемых или подсудимых, водворенных на гауптвахту, или иных лиц производится в служебном кабинете по графику, который вывешивается на стенде информации гауптвахты.
112. Результаты личного приема супруги (супруга) или родственников подозреваемых, обвиняемых или подсудимых фиксируются в журнале личного приема.
Глава 16. Порядок выдачи тел подозреваемых, обвиняемых и подсудимых
113. О смерти подозреваемого, обвиняемого и подсудимого, содержащегося на гауптвахте, руководство ОВП незамедлительно сообщает прокурору, супруге (супругу) или близким родственникам, указанным в личном деле, командованию воинской части, а также лицу, проводящему досудебное расследование.
Если супруга (супруг) или близкие родственники умершего подозреваемого, обвиняемого или подсудимого проживают не в том городе или населенном пункте, где находится гауптвахта, извещение посылается телеграфом.
114. Тело умершего передается на хранение в морг ближайшего лечебного учреждения организации здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти государственным органом, в компетенцию которого входит рассмотрение данного вопроса.
115. Выдача тела осуществляется с разрешения лица или органа, проводящего досудебное расследование, по письменному заявлению супруги (супруга) или близких родственников. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.
116. Супруге (супругу) или близким родственникам умершего разъясняется порядок получения свидетельства о смерти.
117. Если супруга (супруг) или близкие родственники умершего или иные лица не в состоянии своевременно прибыть для получения тела, они должны сообщить об этом и оплатить стоимость его хранения сверх установленного срока.
118. Невостребованное в указанный срок тело умершего передается для захоронения за счет государства.
Глава 17. Порядок освобождения подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, содержащихся на гауптвахте
119. Освобождение подозреваемых, обвиняемых или подсудимых из-под стражи производится начальником гауптвахты после получения постановления следственного судьи о санкционировании отмены или изменения меры пресечения в виде содержания под стражей, за исключением случаев, предусмотренных частью восьмой статьи 145 Кодекса.

110. Қабылдау берілген арыздардың кезегіне сәйкес өткізіледі. Қабылдау аяқталғаннан кейін күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының арызында және жеке қабылдау журналында оның нәтижелері белгіленеді. Арыз күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жеке ісіне тігіледі.
111. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға жабылған күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жұбайын (күйеуін), туыстарын немесе өзге де адамдарды жеке қабылдауы қызметтік бөлмеде, гауптвахтаның ақпараттар стендіне ілінген кестеге сәйкес өткізіледі.
112. Күдіктілердің, айыпталушылардың немесе сотталушылардың жұбайын (күйеуін) немесе туыстарын жеке қабылдау нәтижелері жеке қабылдау журналында белгіленеді.
16-тарау. Күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың денелерін беру тәртібі
113. Гауптвахтада ұсталушы күдіктінің, айыпталушы мен сотталушының қайтыс болуы туралы ӘПО басшылығы тез арада прокурорға, жеке ісінде көрсетілген жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына, әскери бөлім қолбасшылығына, сондай-ақ сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші адамға хабарлайды.
Егер қайтыс болған күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының жұбайы (күйеуі) немесе жақын туыстары гауптвахта орналасқан жерден басқа қалада немесе басқа елді мекенде тұрақтаса, онда хабар телеграф арқылы жіберіледі.
114. Қайтыс болғанның денесі жақын маңда орналасқан денсаулық сақтау мекемесінің мәйітханасына сақталуға жеті күннен аспайтын уақытқа немесе аталған сұрақты шешуге құзыретті мемлекеттік органның қайтыс болу дерегін тексеру уақыты аяқталғанға дейін жолданады.
115. Денені беру сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші тұлға немесе органның рұқсаты арқылы, жұбайы (күйеуі), жақын туыстарының жазбаша арызы бойынша жүзеге асырылады. Денені алу үшін жеке басын куәландыратын құжаты болу керек.
116. Қайтыс болған адамның жұбайына (күйеуіне) немесе жақын туыстарына қайтыс болу туралы куәлікті алудың тәртібі түсіндіріледі.
117. Егер қайтыс болған адамның жұбайы (күйеуі) немесе жақын туыстары денені уақытында алып кетуге шамалары келмесе, олар ол туралы хабарлап, оны орнатылған мерзімнен көбірек уақыт сақтау үшін төлем жасау керек.
118. Көрсетілген мерзімде алып кетпеген қайтыс болған адамның денесі мемлекет есебінен жерленеді.
17-тарау. Гауптвахтада ұсталушы күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды босату тәртібі
119. Күдіктілерді, айыпталушыларды немесе сотталушыларды күзетпен ұстаудан босатуды гауптвахта бастығы осы Кодекстің 145-бабының сегізінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, күзетпен ұстау түріндегі бұлтарпау шарасын өзгертуді немесе күшін жоюды санкциялау туралы тергеу судьясының қаулысын алған соң жүзеге асырады.

120. Если в течение сорока восьми часов с момента фактического задержания начальнику гауптвахты не поступило постановление суда о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей подозреваемого, начальник гауптвахты, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 1) – 6) части четвертой статьи 131 Кодекса, немедленно освобождает задержанного своим постановлением и уведомляет об этом орган или лицо, проводящее досудебное расследование, и прокурора.
В случаях, предусмотренных пунктами 1) – 6) части четвертой статьи 131 Кодекса, начальник гауптвахты немедленно освобождает подозреваемого своим постановлением и уведомляет об этом лицо, в производстве которого находится дело, и прокурора, если ему в течение семидесяти двух часов с момента фактического задержания не поступило постановление суда о санкционировании содержания под стражей подозреваемого.
121. Начальник гауптвахты не позднее чем за двадцать четыре часа до истечения срока содержания под стражей подозреваемого, обвиняемого или подсудимого письменно уведомляет об этом лицо, проводящее досудебное расследование, или прокурора.
122. Сообщение о продлении срока содержания под стражей допускается принимать по факсимильной связи, подлинник сообщения принимается по почте. Если по истечении срока содержания под стражей соответствующее решение об освобождении подозреваемого, обвиняемого или подсудимого либо о продлении срока содержания под стражей или сообщение об этом решении не поступило на гауптвахту, начальник гауптвахты освобождает его своим постановлением, копию которого в течение двадцати четырех часов направляет лицу, проводящему досудебное расследование, и прокурору.
123. В случае поступления извещения о продлении срока содержания под стражей до фактического освобождения подозреваемого, обвиняемого и подсудимого начальник гауптвахты отменяет свое постановление, о чем ставит в известность прокурора.
124. Подозреваемому, обвиняемому или подсудимому, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги, а также справка, в которой указываются: кем он был задержан, основания, место и время задержания, применения меры пресечения в виде содержания под стражей, каким судом санкционировано применение меры пресечения в виде содержания под стражей, основания и время освобождения.
125. Начальник гауптвахты за трое суток до истечения срока содержания под стражей извещает командира воинской части об освобождении подозреваемого, обвиняемого или подсудимого.

120. Егер Кодекстің 131-бабы төртінші бөлігінің 1) – 6) тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, нақты ұстау жүргізілген сәттен бастап қырық сегіз сағат ішінде гауптвахта бастығына күдіктіні күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялауы туралы соттың қаулысы түспесе, гауптвахта бастығы тез арада өз қаулысымен ұсталған адамды босатады және ол туралы сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші органға немесе адамға және прокурорға хабарлайды.
Кодекстің 131-бабы төртінші бөлігінің 1) – 6) тармақтарында көзделген жағдайларда гауптвахта бастығына нақты ұстау жүргізілген сәттен бастап жетпіс екі сағат ішінде күдіктіні күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялауы туралы соттың қаулысы түспесе, ол күдіктіні тез арада өз қаулысымен босатады және бұл туралы істі жүргізіп жатқан адамды және прокурорды хабардар етеді.
121. Гауптвахта бастығы күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны күзетпен ұстаудың мерзімі аяқталуына жиырма төрт сағат қалған уақыттан кешіктірмей ол жағдай туралы сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші тұлғаға немесе прокурорға жазбаша хабарлама жібереді.
122. Күзетпен ұстаудың мерзімін ұзарту туралы хабарламаны факсимильдік байланыс арқылы қабылдауға рұқсат етіледі, ал хабарламаның түпнұсқасы поштамен қабылданады. Егер де күзетпен ұстаудың мерзімі өтіп кеткен жағдайда, күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны босату немесе күзетпен ұстаудың мерзімін ұзарту туралы тиісті шешім немесе ол шешім туралы хабарлама гауптвахтаға түспеген кезде, гауптвахта бастығы өз қаулысымен күдіктіні, айыпталушыны немесе сотталушыны босатады және қаулының көшірмесін жиырма төрт сағат ішінде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізуші адамға және прокурорға жолдайды.
123. Күдікті, айыпталушы және сотталушы босатылғанға дейін күзетпен ұстаудың мерзімін ұзарту туралы хабарлама келіп түссе, гауптвахта бастығы өз қаулысының күшін жояды және ол туралы прокурорға хабар береді.
124. Күзетпен ұстаудан босатылған күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға жеке құжаттары, заттары, нәрселері, бұйымдары, заттектері, құндылықтары, ақшалары, сондай-ақ келесі мәліметтері көрсетілген анықтама беріледі: кім ұстады, ұстау және күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану негіздері, орны және уақыты, күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану қандай сотпен санкцияланған, босатылу негіздері және уақыты.
125. Гауптвахта бастығы күзетпен ұстаудың мерзімі аяқталуына үш тәулік қалған кезде күдіктінің, айыпталушының немесе сотталушының босатылуы туралы әскери бөлім командиріне хабарлама береді.

126. Командир воинской части по сообщению начальника гауптвахты в указанное время направляет представителя части на гауптвахту для препровождения военнослужащего к месту службы, а также принимает меры по обеспечению его одеждой по сезону.
Приложение 1 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждаю
Начальник органа
военной полиции
________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия и инициалы имени,
отчества (при его наличии)
" ___" __________ 20___ года
ВНУТРЕННИЙ РАСПОРЯДОК

126. Әскери бөлім командирі гауптвахта бастығының хабарламасы бойынша көрсетілген мерзімге бөлім өкілін босатылған әскери қызметшіні қызмет атқару орнына жеткізу үшін жібереді, сондай-ақ әскери қызметшіні жыл мезгіліне қарай киім-кешекпен қамтамасыз ету шараларын қолданады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
1-қосымша
Бекітемін
Әскери полиция органының
бастығы
_________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөнінің
инициалдары (бар болса)
20 ___ жылғы " ___" _________
ІШКІ ТӘРТІП

1. Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые военнослужащие соблюдают требования Правил внутреннего распорядка содержания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых на гауптвахте органов военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Для подозреваемых, обвиняемых и подсудимых военнослужащих, содержащихся на гауптвахте, устанавливается следующий распорядок дня:
п/п
Наименование проводимых мероприятий
Продолжительность
Время проведения
начало
конец
1.
Подъем
10 минут

1. Күдікті, айыпталушы мен сотталушы әскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті әскери полициясы органдарының гауптвахтасында күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды ұстаудың ішкі тәртібі қағидаларының талаптарын сақтайды.
2. Гауптвахтада ұсталатын күдікті, айыпталушы мен сотталушы әскери қызметшілер үшін мынадай ішкі күн тәртібі белгіленеді:
Р/с №
Өткізілетін іс-шаралардың атауы
Ұзақтығы
Өткізу уақыты
басталуы
аяқталауы
1.
Тұрғызу
10 мин

1. Размещение по камерам производится начальником гауптвахты или начальником смены.
2. План покамерного размещения должен находиться у начальника смены, в дежурной части и у руководства ОВП.
Приложение 4 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Описание общих камер
Устройство камер, в которых содержатся подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, водворенные на гауптвахту, должно обеспечивать надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер должна обеспечивать наилучший обзор их через "глазок" дверного полотна.
Дверь в камеру металлическая. На высоте не ниже 95 см от уровня пола устраивается форточка для раздачи пищи. Для наблюдения за поведением военнослужащих, находящихся в камере, на входной двери оборудуется "глазок".
Двери и окна в камерах и местах общего пользования (комнате для умывания, туалете) оборудуются техническими средствами охраны. Окна в этих помещениях имеют металлические решетки.
Общая камера оборудуется откидными нарами, столом, деревянной лавкой из расчета 0,4 метра на человека, плевательницей, емкостью с питьевой водой и кружкой. Все оборудование камер прикрепляется к полу. Все камеры должны обеспечиваться средствами радиовещания.
В камерах для содержания офицеров и женщин-военнослужащих оборудуются топчаны, столы, табуреты, тумбочки для личных вещей и туалетных принадлежностей, емкости с питьевой водой и кружки, вешалки и плевательницы.
Замки для всех камер должны быть одинаковыми и запираться одинаковыми ключами. Один ключ должен храниться у начальника смены, второй – у начальника гауптвахты и третий – у дежурного по органу военной полиции. С внутренней стороны окон в камерах устанавливаются металлические решетки, ограничивающие доступ к оконному проему.
Приложение 5 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Санкционирую
Прокурор
__________________________
(подпись, фамилия и инициалы
имени, отчества
(при его наличии)
"____" ___________ ____ года
Постановление о переводе подозреваемого (обвиняемого, подсудимого) в одиночную камеру в порядке статьи 31 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества"
Подозреваемый (обвиняемый, подсудимый) _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(излагаются обстоятельства, дающие основание для содержания в одиночной камере)
___________________________________________________________________
ПОСТАНОВИЛ:
Подозреваемого (обвиняемого, подсудимого) ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
перевести для дальнейшего содержания в одиночную камеру.
Начальник гауптвахты _______________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы имени, отчества (при его наличии)
"___" ________________ года
Приложение 6 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
ПЕРЕЧЕНЬ продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемые, обвиняемые или подсудимые, водворенные на гауптвахту, могут получать в посылках (передачах) и хранить
Подозреваемые, обвиняемые и подсудимые, водворенные на гауптвахту, получают в посылках и хранят в комнате хранения вещей лиц, содержащихся на гауптвахте:

1. Камераларға орналастыруды гауптвахта бастығы немесе ауысым бастығы жүргізеді.
2. Камерадағы орналастыру жоспары ауысым бастығында, кезекші бөлімде және ӘПО басшылығында болуы қажет.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
4-қосымша
Жалпы камералардың сипаттамасы
Гауптвахтаға жабылған күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды ұстайтын камералардың құрылымы сыртқы қоршаған ортадан және жапсарлас бөлмелерден сенімді оқшаулануды қамтамасыз етуі тиіс. Камералардың жоспарланған үлгісі есіктегі "көздік" арқылы олардың жақсы көрінуін қамтамасыз етуі қажет.
Камераға кіретін есік металл болуы қажет. Еденнен 95 см төмен емес биіктікте тамақ таратуға арналған желкөзі орнатылады. Камерадағы әскери қызметшілердің мінез-құлқын бақылау үшін кіретін есікке "көздік" орнатылады.
Камералардағы және жалпы пайдаланудағы орындардың (жуыну бөлмесіндегі, дәретханадағы) есіктері мен терезелері техникалық күзет құралдарымен жабдықталады. Осы орын-жайлардардың терезелерінде металл торлары болады.
Жалпы камера шайқалмалы орындықтармен, үстелмен, бір адамға 0,4 метр есебінен ағаш сәкімен, түкіргішпен, ауыз суы бар ыдыспен және сапты аяқпен жабдықталады. Камералардың барлық жабдықтары еденге бекітіледі. Барлық камералар радио хабар құралдарымен қамтамасыз етілуі тиіс.
Офицерлер мен әйел-әскери қызметшілерді ұстауға арналған камераларда сәкі, үстел, орындық, жеке заттарға және дәретхана керек-жарақтарына арналған тумбочка, ауыз суы бар ыдыс және сапты аяқ, киім ілігіш және түкіргіш болуы қажет.
Барлық камералардың құлпы бірдей болып және бірдей кілттермен жабылуы тиіс. Бір кілт ауысым бастығында, екіншісі гауптвахта бастығында және үшіншісі ӘПО бойынша кезекшісінде сақталуы тиіс. Камералардың терезелерінің ішкі жағында терезе ойықтарынан кіруді шектейтін металл торлар орнатылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
5-қосымша
нысан
Санкциялаймын
Прокурор _________________
(қолы, тегі және
аты-жөнінің инициалдары (бар болса)
____ жылғы "____" _______
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 31-бабының тәртібінде күдіктіні (айыпталушыны, сотталушыны) жалғыз адамдық камераға ауыстыру туралы қаулы
Күдікті (айыпталушы, сотталушы) ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(жалғыз адамдық камерада ұстауға негіз болатын мән-жайдың мазмұны)
_______________________________________________________________
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
Күдікті (айыпталушы, сотталушы) ________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
әрі қарай ұстау үшін жалғыз адамдық камераға ауыстырылсын.
Гауптвахта бастығы _____________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөнінің инициалдары (бар болса)
_____ жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
6-қосымша
Гауптвахтада ұсталушы күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың сәлем-сауқаттармен алуға және сақтауға болатын азық-түліктің, бірінші кезектегі қажет ететін заттардың, аяқ киім, киім мен басқа да өндірістік тауарлардың ТІЗБЕСІ
Гауптвахтаға жабылған күдіктілер, айыпталушылар және сотталушылар келесі заттарды сәлем-сауқаттарды алады, сондай-ақ гауптвахтада ұсталушы тұлғалардың заттарын сақтау бөлмесінде келесілерді сақтайды:

1) табачные изделия, спички;
2) одежду в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
3) нательное белье;
4) носки;
5) перчатки или варежки;
6) платки носовые;
7) туалетные принадлежности (туалетное и хозяйственное мыло, туалетную бумагу, шампуни, зубную пасту, зубную щетку, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческу, мочалку или губку, бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования).
Бритвенные изделия хранятся в запираемом на замок специальном шкафу в комнате для хранения вещей, расположенном вне камер гауптвахты;
8) очки и футляры пластмассовые для очков;
9) чулки или колготки, косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
10) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
11) бумагу для письма, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
12) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати;
13) помимо перечисленного, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу, либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.
Приложение 7 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
ПРОТОКОЛ ЛИЧНОГО ОБЫСКА
подозреваемого (обвиняемого, подсудимого) и досмотра его вещей
"____" ________ 20___ г.
_______________________
(место составления)
Обыск и досмотр начат: ___ ч. ___ мин.
Обыск и досмотр окончен: ___ ч. ___ мин.
______________________________________________________________________,
(должность, звание, фамилия и инициалы лица, производящего личный обыск
и досмотр)
с соблюдением требований статьи 255 УПК РК в помещении
______________________________________________________________________
произвел личный обыск подозреваемого (обвиняемого, подсудимого)
______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) подозреваемого (обвиняемого, подсудимого)
и досмотр его вещей, о чем составил настоящий протокол.
Перед началом личного обыска и досмотра вещей
______________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, производящего
личный обыск и досмотр)
подозреваемому (обвиняемому, подсудимому)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подозреваемого, обвиняемого или
подсудимого)
предложено добровольно выдать предметы, не предусмотренные Перечнем
к настоящим Правилам.
______________________________________________________________________,
и добровольно выдал:

1) темекі өнімдері, сіріңке;
2) белдік белбеулерсіз, аспа баусыз бір жиынтық киім маусым бойынша бас киім, аяқ киім (тақасыз, металл нәлсіз және баусыз);
3) ішкі киім;
4) шұлық;
5) қолғап немесе биялай;
6) қол орамал;
7) дәретхана керек-жарақтары: (иіс және кір сабын, дәретхана қағазы, сусабын, тіс пастасы, тіс щеткасы, сабын мен тіс щеткасына арналған пластмасса қабы, кремдер, тарақ, жөке немесе жұмсақ ысқыш, электр немесе механикалық ұстара, бір реттік пайдаланылатын қауіпсіз ұстара).
Ұстара заттары камералардан тыс орналасқан мүліктерді сақтауға арналған бөлмеде орналасқан құлыппен бекітілетін арнайы шкафта сақталады;
8) көзілдіріктер және көзілдіріктерге арналған пластмасса қабы;
9) шұлықтар мен шұлық дамбалдар, үшкіл орамалдар, рейтуздар, белдік, дәке, мақта, бюстгальтерлер, шашқа арналған қыстырғыштар, гигиеналық керек-жарақтар (әйелдерге арналған);
10) шарикті автоқалам, оларға желі, қарындаштар;
11) хат жазуға арналған қағаз, пошталық конверттер, ашық хаттар, пошталық маркалар;
12) көркем және өзге де әдебиет, сондай-ақ мерзімдік басылымдар;
13) аталғандардан басқа, қылмыстық іске қатысты немесе олардың құқықтарын іске асыру бойынша заңды мүдделеріне қатысты құжаттарын, жазбаларын, сондай-ақ пошта жөнелту бланкілері, ақша, құнды заттарды, құжаттарды және басқа да заттарды сәлем-сауқаттарда ала алады және қамалған гауптвахтаның заттарды сақтау бөлмесінде сақтай алады.
Осы Тізбеде қарастырылмаған заттар тыйым салынған заттар болып саналады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
7-қосымша
нысан
Күдіктіге (айыпталушыға, сотталушыға) жеке тінту жүргізу және оның заттарын қарау хаттамасы
20__ ж. "___" ________
__________________
(толтыру орны)
Тінту мен жете тексерудің басталуы: ____ сағ. ____ мин.
Тінту мен жете тексерудің аяқталуы: _____ сағ. _____ мин.
____________________________________________________________________,
(жеке тінту және жете тексеру жүргізген адамның лауазымы, атағы, тегі және аты-жөнінің инициалдары (бар болса)
_______________________________________________ орын-жайында
ҚР ҚПК-тің 255-бабының талаптарын сақтай отырып, күдікті (айыпталушы,
сотталушы) ________________________________________________________
(күдіктінің (айыпталушының, сотталушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
жеке тінту және оның заттарына қарау жүргізгені туралы осы хаттаманы толтырды.
Жеке тінту мен заттарды қарауды бастар алдында ____________________
_______________________________________________________________
(жеке тінту және жете тексеру жүргізген адамның лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
күдіктіге (айыпталушыға, сотталушыға) _________________________________
____________________________________________________________________
(күдіктінің (айыпталушының, сотталушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
осы Қағидалардың Тізбесімен қарастырылмаған заттарды өз еркімен тапсыру
ұсынылды,
____________________________________________________________________,
және өз еркімен берді:

1) ____________________________________________________________________;
2) ____________________________________________________________________;
3) ____________________________________________________________________
После этого ___________________________________________________________
(должностное лицо, производящее личный обыск и досмотр)
приступил к производству личного обыска подозреваемого (обвиняемого,
подсудимого)
______________________________________________________________________
и досмотру (фамилия, имя, отчество (при его наличии) подозреваемого (обвиняемого,
подсудимого) его вещей.
Подозреваемый (обвиняемый, подсудимый) одет: ___________________________
______________________________________________________________________
При подозреваемом (обвиняемом, подсудимом) имеются следующие вещи:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
В результате проведенного личного обыска подозреваемого (обвиняемого, подсудимого)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подозреваемого (обвиняемого, подсудимого)
и досмотра его вещей
обнаружено:___________________________________________________________
______________________________________________________________________
В ходе личного обыска подозреваемого, обвиняемого и подсудимого и досмотра его
вещей изъяты предметы, не предусмотренные Перечнем к настоящим Правилам:
1) ___________________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________________.
Поступившие в ходе личного обыска подозреваемого (обвиняемого, подсудимого)
и досмотра его вещей замечания
_____________________________________________________________________
Протокол прочитан _____________________________________________________.
(лично либо вслух лицом, производящим личный обыск и досмотр)
Замечания и дополнения, заявленные подозреваемым (обвиняемым, подсудимым):
______________________________________________________________________.
Подозреваемый (обвиняемый, подсудимый): _______________________________
______________________________________________________________________
(должность, звание, подпись, фамилия и инициалы имени, отчества (при его наличии)
Копию протокола личного обыска и досмотра вещей получил:
"____" __________ 20___ г. ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подозреваемого (обвиняемого,
подсудимого), его подпись)
Приложение 8 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Заявление
От гр. ______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
проживающего
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(адрес местожительства)
Прошу принять передачу для подозреваемого (обвиняемого, подсудимого):
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи:
№ п/п
Наименование продуктов или вещей
Вес (в килограммах, граммах)
Количество
Примечание
Подпись заявителя __________________________________________________
"___" ____________ 20___ года
Передачу принял ____________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись сотрудника,
принявшего передачу)
Передачу получил ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество подпись подозреваемого (обвиняемого, подсудимого),
получившего передачу)
"___" ____________ 20___ года
Приложение 9 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Книга регистрации предложений, заявлений и жалоб подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, водворенных на гауптвахту
Начата: "__" _____ 20__ г.
Окончена: "__" _____ 20__ г.
Оборотная сторона
п/п
Дата поступления (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подавшего обращение и его отношение к воинской службе
Краткое содержание обращения
Кому и когда передано для исполнения и подпись исполнителя
Срок исполнения
Когда и какое принято решение
Дело, в которое подшиты документы
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 10 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих гауптвахту
____________________________________
(гауптвахта органа военной полиции)
Начата: "__" _____ 20__ г.
Окончена: "__" _____ 20__ г.
Оборотная сторона
№ п/п
Дата
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), звание инспектирующего
Содержание замечаний
Предложения
Сроки исполнения
Принятые меры
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 11 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Описание прогулочных дворов

1)_____________________________________________________;
2)_____________________________________________________;
3)_____________________________________________________.
Содан кейін ____________________________________________________
(жеке тінту және жете тексеру жүргізген адамның лауазымы)
күдікті (айыпталушы, сотталушы) ___________________________________
(күдіктінің (айыпталушының, сотталушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
жеке тінту мен заттарын жете тексеруге кірістім.
Күдікті (айыпталушы, сотталушы) мынадай киім киген:_______________
_________________________________________________________________
Күдіктіде (айыпталушыда, сотталушыда) мынадай заттар бар: _________
_________________________________________________________________
Күдікті (айыпталушы, сотталушы) _________________________________
(күдіктінің (айыпталушының, сотталушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
жеке тінту және заттарын жете тексеру нәтижесінде мыналар анықталды:_____
____________________________________________________________________
Күдіктіні, айыпталушыны және сотталушыны жеке тінту және оның заттарын жете
тексеру нәтижесінде осы Қағидалардың Тізбесінде қарастырылмаған келесі заттар
алынды:
1)_____________________________________________________;
2)_____________________________________________________;
3)_____________________________________________________.
Күдіктіні (айыпталушыны, сотталушыны) жеке тінту және оның заттарын
жете тексеру барысында түскен ескертулер ____________________________
Хаттама _______________________________________________ оқылды.
(өзі немесе жеке тінту мен жете тексеру жүргізген адам дауыстап)
Күдіктінің (айыпталушының, сотталушынының) ескертулері, қосымшалары,
арыздары:______________________________________________.
Күдікті (айыпталушы, сотталушы): ________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, қолы, тегі және және аты-жөнінің инициалдары (бар болса)
Жеке тінту және заттарды жете тексеру туралы хаттаманың көшірмесін алды:
20__ ж. "___" __________ _____________________________________
(күдіктінің (айыпталушының, сотталушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
8-қосымша
нысан
ӨТІНІШ
________________________________________________________________
_________________________________________________________ тұратын
(тұрғылықты мекен жайы)
азаматтан (-шадан) _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Күдікті (айыпталушы, сотталушы):__________________________________
(тегі және аты, әкесінің аты (бар болса), туған жылы)
_________________________ үшін сәлемдемені қабылдауыңызды сұраймын.
Сәлемдемедегі азық-түлік (заттардың) тізімдемесі:
Р/с №
Азық-түліктің немесе заттардың атауы
Салмағы (килограмм, грамм)
Саны
Ескертпе
Өтініш иесінің қолы ________________________
20 ___ жылғы "___" ___________
Сәлемдемені қабылдады _______________________________________
(сәлемдемені қабылдаған қызметкердің әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы)
Сәлемдемені алдым ____________________________________________
(сәлемдемені алған күдіктінің (айыпталушының, сотталушының) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы)
20 __ жылғы "____" __________
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
9-қосымша
нысан
Гауптвахтаға жабылған күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың ұсыныстарын, өтініштерін және шағымдарын тіркеу кітабы
Басталуы: 20__ ж. "__"_________
Аяқталуы: 20__ ж. "__"________
Сыртқы беті
Р/с
Келіп түскен күні (жылы, айы, күні)
Өтініш берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және оның әскери қызметке қатысы
Өтініштің қысқаша мазмұны
Орындау үшін кімге және қашан берілді және орындаушының қолы
Орындау мерзімі
Қашан және қандай шешім қабылданды
Құжаттар тігілген іс
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
10-қосымша
нысан
Гауптвахтаны тексеретін адамдардың ескертулер мен ұсыныстар кітабы
_______________________________________
(әскери полиция органының гауптвахтасы)
Басталуы: 20__ ж. "__"________
Аяқталуы: 20__ ж. "__"________
Сыртқы беті
Р/с
Күні
Тексеруші адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атағы
Ескертудің мазмұны
Ұсыныстар
Орындау мерзімі
Қабылданған шаралар
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
11-қосымша
Серуендеу ауласының сипаттамасы

Прогулочные дворы располагаются на режимном дворе и примыкают к гауптвахте вплотную. На каждого подозреваемого, обвиняемого и подсудимого, выводимого на прогулку, приходится 2,5-3 квадратных метра (далее – м2) прогулочного двора. Минимальный размер прогулочного двора – 12 м2.
Прогулочный двор огораживается плотным забором высотой не менее трех метров. По верху прогулочных дворов крепится металлическая рама, к которой приваривается металлическая решетка с ячейками не более 17х17 сантиметров. Над решеткой укрепляется металлическая сетка типа "Рабица" с ячейками не более 5х5 сантиметров.
Над прогулочными дворами, вдоль стен, устраиваются облегченные навесы шириной до 1,2 метра для укрытия от атмосферных осадков.
В середине прогулочного двора устанавливается скамейка, которая надежно крепится к земле.
Прогулочный двор должен быть обеспечен стоком воды, оборудован местом для несения службы контролера с возможностью визуального наблюдения за подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми, находящимися на прогулочном дворе.
Приложение 12 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Оборудование комнат для проведения свиданий
В каждой гауптвахте оборудуется место для проведения свиданий, состоящее из кабин.
Каждая кабина устраивается шириной не менее 140 сантиметров и длиной не менее 1 метра из металлического каркаса, щитовых элементов, столика и откидных сидений.
Перегородка между кабинами выполняется из органического стекла с отверстиями для ведения разговора.
Кабины для посетителей оборудуются облегченными дверями без запоров.
Приложение 13 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Книга учета взысканий и поощрений подозреваемых, обвиняемых и подсудимых, водворенных на гауптвахту
Начата: "__" _____ 20__ г.
Окончена: "__" _____ 20__ г.
Оборотная сторона
Учет лиц, подвергнутых взысканиям
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
Учет поощренных лиц
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
За что объявлено поощрение
Вид поощрения
Кем и когда применено поощрение
Примечание
Приложение 14 к Правилам
внутреннего распорядка
содержания подозреваемых,
обвиняемых и подсудимых
на гауптвахте органов военной
полиции Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Журнал личного приема начальника гауптвахты
Начат: "__" _____ 20__ г.
Окончен: "__" _____ 20__ г.
Оборотная сторона
п/п
Дата (год, месяц, число)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) прибывшего
Краткое содержание обращения
Примечание
1
2
3
4
5

Серуендеу аулаларын режимді аулада орналастырылады және гауптвахтаға нығыз жалғасады. Серуендеуге шығарылатын әрбір күдіктіге, айыпталушыға және сотталушыға серуендеу ауласының 2,5-3 шаршы метр (бұдан әрі – м2) беріледі. Серуендеу ауласының ең аз мөлшері – 12 м2.
Серуендеу ауласы биіктігі үш метрден кем емес қалың дуалмен қоршалады. Серуендеу ауласының төбесіне металл рама бекітіледі, оған 17х17 сантиметрден артық емес тор көздері бар металл торлар орнатылады. Торлардың үстіне 5х5 сантиметрден артық емес тор көздері бар "Рабица" типті металл тор бекітіледі.
Серуендеу ауласының үстіне дуалды жағалай атмосфералық жауын шашыннан тасалау үшін ені 1,2 метрге дейін жеңіл қалқа орнатылады.
Серуендеу ауласының ортасында жерге мықтап бекітілген орындық орнатылады.
Серуендеу ауласы су көзімен қамтамасыз етіледі, сондай-ақ серуендеуде жүрген күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталушыларды көзбен шолуға арналған бақылаушының қызмет атқару орнымен жабдықталуы тиіс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
12-қосымша
Кездесуге арналған бөлменің жабдықталуы
Әр гауптвахта кабиналардан тұратын кездесуге арналған орындармен жабдықталады.
Әрбір кабина ені 140 сантиметр және ұзындығы 1 метрден кем емес металл каркастан орнатылады, қалқанды элементтерден, үстелмен және шалқаймалы орындықпен жабдықталады.
Кабиналар арасындағы қалқа әңгімелесуге арналған тесіктері бар органикалық әйнектерден жасалады.
Келушілерге арналған кабиналар ілмексіз жеңіл есіктермен жабдықталады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
13-қосымша
нысан
Күдіктілер, айыпталушылар мен сотталушыларды жазалауды және көтермелеуді есепке алу кітабы
Басталуы: 20__ ж. "__"________
Аяқталуы: 20__ ж. "__"_______
Сыртқы беті
Жазаланған адамдарды есепке алу
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Не үшін жазаланды
Жазаның түрі
Жазаны кім және қашан белгіледі
Ескертпе
Көтермеленген адамдарды есепке алу
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Не үшін көтермелеу жарияланды
Көтермелеу түрі
Көтермелеуді кім және қашан қолданды
Ескертпе
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті әскери
полициясы органдарының
гауптвахтасында күдіктілерді,
айыпталушыларды және
сотталушыларды ұстаудың ішкі
тәртібінің қағидаларына
14-қосымша
нысан
Гауптвахта бастығының жеке қабылдау журналы
Басталуы: 20__ ж. "__"________
Аяқталуы: 20__ ж. "__"_______
Сыртқы беті
Р/с №
Күні (жылы, айы, күні)
Келушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Өтініштің қысқаша мазмұны
Ескертпе
1
2
3
4
5