О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы в области промышленной безопасности
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 2 октября 2025 года № 434. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2025 года № 37056
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов в области промышленной безопасности (далее – Перечень), в которые вносятся изменения и дополнение.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого и восьмого пункта 4 Перечня, которые вводятся с 1 января 2026 года.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 434
Перечень некоторых приказов в области промышленной безопасности, в которые вносятся изменения и дополнение
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 300 "Об утверждении Правил определения общего уровня опасности опасного производственного объекта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10242) следующие изменения:
в Правилах определения общего уровня опасности опасного производственного объекта, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Определение общего уровня опасности опасного производственного объекта проводится с целью оценки состояния защищенности физических и юридических лиц, окружающей среды от вредного воздействия опасных производственных факторов путем мониторинга промышленной безопасности, осуществляемых ответственным лицом опасного производственного объекта и территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 434 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қазанда № 37056 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтыру енгізілетін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап енгізілетін Тізбесінің 4-тармағының үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 434
Бұйрыққа қосымша
Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Қауіпті өндірістік объектінің қауіптілігінің жалпы деңгейін айқындау қағидаларын туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 300 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10242 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қауіпті өндірістік объектінің қауіптілігінің жалпы деңгейін айқындау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қауіпті өндірістік объектінің қауіптілігінің жалпы деңгейін айқындау қауіпті өндірістік объектінің лауазымды тұлғасы және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі жүзеге асыратын өнеркәсіптік қауіпсіздік мониторингі жолымен қауіпті өндірістік факторлардың зиянды әсерінен жеке және заңды тұлғалардың, қоршаған ортаның қорғалуының жағдайын бағалау мақсатында жүргізіледі";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Информация по общему уровню опасности опасного производственного объекта ежегодно представляется организацией, эксплуатирующей опасный производственный объект в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, не позднее 15 января следующего за отчетным годом, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 301 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при обращении с источниками ионизирующего излучения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10225) следующее изменение:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности при обращении с источниками ионизирующего излучения, утвержденных указанным приказом:
пункт 115 изложить в следующей редакции:
"115. Во всех случаях установления факта радиационной аварии, администрация организации немедленно информирует территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а также другие государственные органы, уполномоченные осуществлять государственное управление, контроль в области обеспечения безопасности.".
3. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 343 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих взрывные работы и работы со взрывчатыми материалами промышленного назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10244) следующие изменения и дополнение:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих взрывные работы и работы со взрывчатыми материалами промышленного назначения, утвержденных указанным приказом:
в пункте 30:
части четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
"Один экземпляр протокола приема экзаменов передается территориальному подразделению ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, что является основанием для оформления организацией Единой книжки и его регистрации.
Единая книжка подписывается председателем квалификационной комиссии, представителем предприятия учебной организации. Их подписи заверяются печатью территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Единая книжка изымается у лица, допустившего нарушение, если он допустил нарушение установленного порядка хранения, транспортирования, использования или учета ВМ, которое привело или могло привести к несчастному случаю, утрате ВМ или аварии, на основании предписания, выданного территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности и (или) приказа руководителя организации.";
части девятую и десятую изложить в следующей редакции:
"Изъятые Единые книжки вместе с приказом руководителя организации, в течение 5 рабочих дней после подписания приказа, официальным письмом направляются в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности для уничтожения.
Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности в течение суток после получения сообщения об изъятии Единой книжки, направляет приказ руководителя организации об изъятии Единой книжки, в остальные территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
часть тринадцатую изложить в следующей редакции:
"Уничтожение Единых книжек проводится комиссией территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности с оформлением акта (в произвольной форме).";
часть третью пункта 48 изложить в следующей редакции:
"Погрузочно-разгрузочная площадка принимается в эксплуатацию комиссией организации с участием представителей территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
абзац второй пункта 85 изложить в следующей редакции:
"Места хранения ВМ (кроме передвижных складов, ящиков и сейфов сменного хранения ВМ, размещаемых вблизи мест ведения взрывных работ) принимаются в эксплуатацию комиссией по оценке соответствия места хранения установленным требованиям настоящих Правил и проектной документации, в которую входят представители организации – владельца и территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности. Приемка оформляется актом.";
в пункте 95:
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) бумажный вариант журнала учета прихода и расхода ВМ пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью или пломбой территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
абзац первый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"2) бумажный вариант журнал учета выдачи и возврата ВМ пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью или пломбой территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
пункт 105 исключить;
пункт 123 изложить в следующей редакции:

"7. Қауіпті өндірістік объектінің қауіптілігінің жалпы деңгейі бойынша ақпаратты қауіпті өндірістік объектінің пайдаланатын ұйым осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне есептік жылдан кейінгі 15 қаңтардан кешіктірмей ұсынады.".
2. "Иондаушы сәулелендіру көздерімен жұмыс істеген кезде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 301 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10225 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген иондаушы сәулелендіру көздерімен жұмыс істеген кезде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында:
115-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"115. Радиациялық авария орын алған жағдайда, ұйым әкімшілігі тез арада өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне, сондай-ақ қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік басқаруды, бақылауды жүргізетін басқа да мемлекеттік органдарға ақпарат береді.".
3. "Жарылыс жұмыстарын және өнеркәсіптік мақсаттағы жарылғыш материалдармен жұмыс жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 343 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10244 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жарылыс жұмыстарын және өнеркәсіптік мақсаттағы жарылғыш материалдармен жұмыс жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында:
30-тармақта:
төртінші және бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Емтихандарды қабылдау хаттамасының бір данасы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне беріледі, бұл ұйымның Бірыңғай кітапшаны ресімдеуі және оны тіркеуі үшін негіз болып табылады.
Бірыңғай кітапшаға біліктілік комиссиясының төрағасы және оқу ұйымы кәсіпорнының өкілі қол қояды. Олардың қолы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің мөрімен бекітіледі.";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай кітап, егер ол өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі берген Нұсқама және (немесе) ұйым басшысының бұйрығы негізінде жазатайым оқиғаға, ЖМ жоғалуына немесе аварияға әкеп соқтырған немесе әкеп соқтыруы мүмкін ЖМ сақтаудың, тасымалдаудың, пайдаланудың немесе есепке алудың белгіленген тәртібін бұзуға жол берген болса, бұзушылыққа жол берген адамнан алынады,";
төғызыншы және оныншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Алынған Бірыңғай кітапшалар ұйым басшысының бұйрығымен бірге бұйрыққа қол қойылғаннан кейін 5 жұмыс күні ішінде жою үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне ресми хатпен жолданады.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі Бірыңғай кітапшаны алып қою туралы хабарлама алғаннан кейін бір тәулік ішінде ұйым басшысының бірыңғай кітапшаны алып қою туралы бұйрығын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының қалған аумақтық бөлімшелеріне жолдайды.";
он үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай кітапшаларды жоюды актіні ресімдей отырып (еркін нысанда)өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің комиссиясы жүргізеді.";
48-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиеу-түсіру алаңын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі өкілдерінің қатысуымен ұйымның комиссиясы пайдалануға қабылдайды.";
85-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ЖМ сақтау орындарын (жарылыс жұмыстарын жүргізу орындарының жанында орналастырылатын ЖМ жылжымалы қоймаларынан, жәшіктерінен және ауысымдық сақтау сейфтерінен басқа) сақтау орнының осы Қағидалардың белгіленген талаптарына сәйкестігін бағалау жөніндегі комиссия және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының иесі ұйымның және аумақтық бөлімшесінің өкілдері кіретін жобалау құжаттамасы пайдалануға қабылдайды. Қабылдау актімен ресімделеді.";
95-тармақта:
1) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ЖМ кірісі мен шығысын есепке алу журналының қағаз нұсқасы нөмірленеді, тігіледі және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің мөрімен немесе пломбасымен бекітіледі.";
2) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қағаз нұсқасы ЖМ беру мен қайтаруды есепке алу журналы нөмірленеді, тігіледі және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің мөрімен немесе пломбасымен бекітіледі.";
105-тармақ алып тасталсын;
123-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"123. Уничтожение ВМ, проводится по письменному распоряжению технического руководителя организации взрыванием, сжиганием или растворением в воде в соответствии с технологическим регламентом.
О каждом уничтожении ВМ с указанием планируемой даты и места производства уничтожения ВМ организация сообщает письменно (в произвольной форме) в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности о данном уничтожении ВМ в течении двух часов после получения сообщения информирует территориальные органы внутренних дел и национальной безопасности.
Для обеспечения полного уничтожения ВМ, организацией создается комиссия в составе не менее 5 (пяти) человек из числа:
1) персонала, выполняющего соответствующие операции;
2) руководителя этих работ;
3) территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
4) территориального органа внутренних дел;
5) территориального органа национальной безопасности.
Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, территориальные органы внутренних дел и национальной безопасности в течении суток после получения сообщения об уничтожении ВМ извещают руководителя организации о лицах, которые примут участие в составе комиссии для обеспечения контроля за полным уничтожением ВМ.
Не предоставление кандидатуры или в случаях фактического отсутствия представителя одного из вышеуказанных государственных органов, не препятствует комиссии начать работу.
По окончании уничтожения ВМ комиссия, визуально убеждается в полном уничтожении изделий с ВВ.
После каждого уничтожения ВМ составляется акт (в произвольной форме) с указанием количества и наименования уничтоженных ВМ, причин и способа уничтожения. Акт составляется в двух экземплярах, один экземпляр акта хранится на складе ВМ, второй передается в бухгалтерию организации.";
абзац первый пункта 184 изложить в следующей редакции:
"184. Ведение взрывных работ с использованием взрывчатых веществ и изделий на их основе в промышленных целях, производится на основании разрешения на производство взрывных работ выданного территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности. Условия выданного разрешения изменять не допускается. Порядок выдачи разрешения на производство взрывных работ определяется Правилами выдачи разрешений на производство взрывных работ, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 350 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10273).";
пункт 501 изложить в следующей редакции:

"123. ЖМ жою технологиялық регламентке сәйкес ұйымның техникалық басшысының жазбаша өкімі бойынша жару, өртеу немесе суда еріту түрінде жүргізіледі.
Ұйым әрбір жойылатын ЖМ жоспарлаған күні мен ЖМ жоятын орны туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне жазбаша (еркін нысанда) хабарлайды.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі осы ЖМ жою туралы хабарламаны алғаннан кейін екі сағат ішінде аумақтық ішкі істер мен ұлттық қауіпсіздік органына хабарлайды.
Ұйым ЖМ толық жойылғанын қамтамасыз ету үшін:
1) тиісті операцияларды орындайтын персоналды;
2) осы жұмыстардың жетекшісін;
3) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесін;
4) аумақтық ішкі істер органдарын;
5) аумақтық ұлттық қауіпсіздік органдарын тартумен құрамы 5 (бестен кем емес) адамнан тұратын комиссия құрылады.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі, аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдары бір тәулік ішінде ЖМ жою туралы хабарламаны алғаннан кейін ЖМ толық жойылуына бақылауды қамтамасыз ету үшін комиссия құрамына қатысатын тұлғалар туралы ұйымның басшысына хабарлайды.
Жоғарыда көрсетілген мемлекеттік органдардың бірі кандидатураларды бермеген немесе нақты болмаған жағдайда комиссия жұмысқа кіріседі.
ЖМ жойылғаннан кейін комиссия ЖЗ өнімдерінің толық жойылғанына көз жеткізеді.
Әрбір жойылған ЖМ саны және жойылған ЖМ атауы, себебі және жою тәсілі көрсетілген акт (еркін нысанда) жасалады. Акт екі данада жасалады, актінің бір данасы ЖМ қоймасында сақталады, екіншісі ұйымның бухгалтериясына жолданады.";
184-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"184. Жарылғыш заттар мен олардың негізіндегі бұйымдарды өнеркәсіптік мақсаттарда пайдалана отырып, жарылыс жұмыстарын жүргізу өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі берген жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсаттың негізінде жүргізіледі. Берілген рұқсаттың шарттарын өзгертуге жол берілмейді. Жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру тәртібі Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 350 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10273 болып тіркелген) бекітілген жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру қағидаларында айқындалады.";
501-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"501. Обо всех происшедших авариях, оставленных геофизических приборах и аппаратах непосредственно в скважине составляется акт. Об аварии, возникновении аварийной ситуации извещается профессиональная аварийно-спасательная служба в области промышленной безопасности, территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, местные исполнительные органы, а при возникновении опасных производственных факторов – население, попадающее в расчетную зону чрезвычайной ситуации.";
абзац второй пункта 700 изложить в следующей редакции:
"Под утратой ВМ понимаются хищения, разбрасывания и потери (в том числе потери качества) ВМ в результате нарушения порядка хранения, перевозки, использования или учета, а также случаи выявления недостачи или излишков ВМ.";
пункт 701 изложить в следующей редакции:
"701. В организациях определяется последовательность извещения руководителя обо всех случаях утраты ВМ.
Руководитель организации о факте утраты ВМ немедленно информирует территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности о факте утраты ВМ после получения сообщения в течение двух часов сообщает в территориальные органы внутренних дел и национальной безопасности.
Руководитель организации обеспечивает сохранность производственной обстановки, документов и обстоятельств, связанных с фактом утраты ВМ, до прибытия комиссии прекращает на месте происшествия все работы, кроме связанных с предупреждением возможных дальнейших утрат ВМ, со спасением людей или ликвидацией аварийной ситуации, принимает меры к розыску и возвращению утраченных ВМ.";
дополнить пунктом 701-1 следующего содержания:
"701-1. Для установления обстоятельств и причин утраты ВМ, уполномоченным органом в области промышленной безопасности или территориальным подразделением его ведомства создается комиссия во главе с его представителем, в составе не менее 5 (пяти) человек с привлечением представителей:
1) местного исполнительного органа;
2) организации, эксплуатирующей опасный производственный объект;
3) профессиональной аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности;
4) территориальных органов внутренних дел;
5) территориальных органов национальной безопасности.
Не предоставление кандидатуры или в случаях фактического отсутствия представителя одного из вышеуказанных государственных органов, не препятствует комиссии начать работу. По итогам работы комиссии составляется акт об установлении обстоятельств и причин утраты ВМ.";
пункт 702 изложить в следующей редакции:

"501. Ұңғыма ішінде қалдырылған геофизикалық құралдар мен аппараттарға, барлық болған аварияларға акт жасалады. Авария жағдайының туындағанын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметіне, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне, жергілікті атқарушы органдарға, ал қауіпті өндірістік факторлар туындаған кезде төтенше жағдайдың есепті аймағына жататын халыққа хабарлайды.";
700-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ЖЗ жоғалуы ретінде сақтау, тасымалдау, қолдану немесе есептеу тәртібінің бұзылуы салдарынан ЖЗ ұрлану, лақтыру және жоғалу (оның ішінде сапасын жоғалту) жағдайлары, сондай ақ ЖМ жетіспеушілігін немесе артық мөлшерін анықтау жағдайлары жатады.";
701-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"701. Ұйымдарда ЖМ жоғалтудың барлық жағдайлары туралы басшыны хабардар етудің кезектілігі айқындалады.
Ұйымның басшысы ЖМ жоғалту фактісі туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне дереу хабарлайды.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі хабарламаны алғаннан кейін ЖМ жоғалту фактісі туралы екі сағат ішінде аумақтық ішкі істер және Ұлттық қауіпсіздік органдарына хабарлайды.
Ұйым басшысы ЖМ жоғалу фактісіне байланысты өндірістік жағдайдың, құжаттардың және мән-жайлардың сақталуын қамтамасыз етеді, комиссия келгенге дейін ЖМ одан әрі ықтимал жоғалуының алдын алуға, адамдарды құтқаруға немесе авариялық жағдайды жоюға байланысты барлық жұмыстарды оқиға орнында тоқтатады, жоғалған ЖМ іздестіруге және қайтаруға шаралар қолданады.";
мынадай мазмұндағы 701-1-тармақпен толықтырылсын:
"701-1. ЖМ жоғалтудың мән-жайлары мен себептерін анықтау үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган немесе оның ведомствосының аумақтық бөлімшесі өкілдерін тарта отырып:
1) жергілікті атқарушы органның;
2) қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым;
3) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметі;
4) аумақтық ішкі істер органдары;
5) ұлттық қауіпсіздіктің аумақтық органдары құрамында кемінде 5 (бес) адам бар, оның өкілі бастаған комиссия құрады.
Кандидатураны ұсынбау немесе жоғарыда аталған мемлекеттік органдардың бірінің өкілі іс жүзінде болмаған жағдайларда комиссияның жұмысын бастауға кедергі болмайды. Комиссия жұмысының қорытындысы бойынша ЖМ жоғалтудың мән жайлары мен себептерін анықтау туралы акт жасалады.";
702-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"702. Техническое расследование утрат ВМ осуществляется аналогично порядку расследования аварий, установленному Главой 15 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
4. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 347 "Об утверждении Правил обслуживания организаций, владеющих и (или) эксплуатирующих опасные производственные объекты, профессиональными аварийно-спасательными службами в области промышленной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10252) следующие изменения:
в Правилах обслуживания организаций, владеющих и (или) эксплуатирующих опасные производственные объекты, профессиональными аварийно-спасательными службами в области промышленной безопасности, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Действие настоящих Правил распространяется на профессиональные аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности.";
в пункте 5:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) профессиональная аварийно-спасательная служба в области промышленной безопасности – аварийно-спасательная служба, предназначенная для проведения горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных работ на опасных производственных объектах с постоянным ведением профилактических работ;";
подпункт 4) исключить;
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. По обнаруженным при проведении профилактических работ нарушениям требований законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности, в том числе противопожарной защиты при проведении горноспасательных работ, отличиям ПЛА действительному положению на обслуживаемом опасном производственном объекте руководитель оперативного подразделения профессиональной аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности в письменной форме информирует руководство организации, владеющей и (или) эксплуатирующей опасные производственные объекты, о необходимости устранения выявленных нарушений в срок не позднее трех рабочих дней. В случае не устранения нарушений в установленные сроки руководитель подразделения профессиональной аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности уведомляет об этом территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.".
5. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 351 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов угольных шахт" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10255), следующие изменения:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов угольных шахт, утвержденных указанным приказом:
абзац восьмой пункта 10 изложить в следующей редакции:
"О снятии подписи командир отряда ПАСС ОПБ письменно ставит в известность (технического) руководителя шахты, технического руководителя организации и территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
абзац пятый пункта 122 изложить в следующей редакции:
"О вскрытии изолированных выработок сообщается территориальному подразделению ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
абзац второй пункта 139 изложить в следующей редакции:
"О внезапных остановках вентиляторной установки, вызванных ее неисправностью или прекращением подачи электроэнергии, немедленно сообщается горному диспетчеру, который ставит в известность технического руководителя шахты, главного механика, начальника участка ВТБ шахты, подразделение ПАСС ОПБ, обслуживающего шахту, и территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
абзац седьмой пункта 150 изложить в следующей редакции:
"Расследование аварийных загазирования производится комиссией с участием представителя территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности. Мероприятия, разработанные при расследовании загазирований, обязательны к исполнению.";
абзац первый пункта 158 изложить в следующей редакции:

"702. ЖМ жоғалуын техникалық тергеп-тексеру "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-тарауында белгіленген аварияларды тергеп-тексеру тәртібіне ұқсас жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Қауіпті өндірістік объектілерді иеленетін және (немесе) пайдаланатын ұйымдарға өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 347 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10252 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қауіпті өндірістік объектілерді иеленетін және (немесе) пайдаланатын ұйымдарға өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қызмет көрсету қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидалар өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтіне қолданылады.";
5-тармағында:
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметі – қауіпті өндірістік объектілерде профилактикалық жұмыстарды тұрақты түрде жүргізу арқылы тау-кен құтқару, газдан құтқару жұмыстарын, бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізуге арналған авариялық-құтқару қызметі;";
4) тармақшасы алып тасталсын;
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Профилактикалық жұмыстарды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылғаны, оның ішінде тау-кен құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде өртке қарсы қорғаныстың, АЖЖ қызмет көрсетілетін қауіпті өндірістік объектілердің іс жүзіндегі жағдайынан айырмашылық анықталған жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметі жедел бөлімшесінің басшысы қауіпті өндірістік объектілерді иеленетін және (немесе) пайдаланатын ұйымның басшылығына анықталған кемшіліктерді үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жою қажеттігі туралы жазбаша түрде хабарлайды. Бұзушылықтар белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметі бөлімшесінің басшысы бұл туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне хабар береді.".
5. "Көмір шахталарының қауіпті өндірістік объектілері үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылы 30 желтоқсандағы № 351 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10255 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көмір шахталарының қауіпті өндірістік объектілері үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында:
10-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ӨҚК АҚҚ жасақ командирі өз қолын алғаны туралы жазбаша түрде шахтаның (техникалық) басшысын, ұйымның техникалық басшысын және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне хабар береді.";
122-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Оқшауланған қазбалар туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өкілетті орган ведомствосының аймақтық бөлімшесіне хабарланады.";
139-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өзінің бұрыстығына немесе электр энергиясын берудің тоқтатылуымен желдеткіш қондырғысын кенеттен тоқтап қалуы туралы жедел кен диспетчеріне хабарланады, ол шахтаның техникалық басшысына, шахтаның ЖҚТ учаскесі бастығына, шахтаға қызмет көрсететін ӨҚК АҚҚ бөлімшесі, және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аймақтық бөлімшесіне хабарланады.";
150-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Авариялық газдануды тексеруді өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі өкілінің қатысуымен комиссия жүргізеді. Газдануды тергеп-тексеру кезінде әзірленген іс-шараларды орындау міндетті.";
158-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"158. О каждом случае прорыва метана из почвы горной выработки или суфлярного выделения технический руководитель шахты сообщает территориальному подразделению ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности. Указанные случаи регистрируются в Журнале замеров метана и учета загазирований по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
подпункт 2) пункта 515 изложить в следующей редакции:
"2) для передвижных электроприемников - не выше 1200 Вольт. В отдельных случаях по согласованию с территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности допускается применение напряжения 3 300, 6 000 или 10 000 Вольт;".
6. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 352 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих горные и геологоразведочные работы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10247), следующие изменения:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих горные и геологоразведочные работы, утвержденных указанным приказом:
пункт 676 изложить в следующей редакции:
"676. О каждом случае горного удара и микроудара руководитель шахты сообщает территориальному подразделению ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
пункт 685 изложить в следующей редакции:
"685. По итогам года организация, ведущая исследования по горным ударам на шахте, предоставляет в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности обзорную (аналитическую) информацию по горно-тектоническим ударам, горным ударам и микроударам.".
7. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 353 "Об утверждении Правил идентификации опасных производственных объектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10310) следующее изменение:
в Правилах идентификации опасных производственных объектов, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. По результатам идентификации организация предоставляет в течение пятнадцати рабочих дней информацию в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.".
8. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 355 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов нефтяной и газовой отраслей промышленности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10250) следующие изменения:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов нефтяной и газовой отраслей промышленности, утвержденных указанным приказом:

"158. Кен қазбасының қыртысын метанның жарып шығуы немесе суфлярлы бөліну туралы шахтаның техникалық жетекшісі өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өкілетті орган ведомствосының аймақтық бөліміне хабарлайды. Көрсетілген барлық жағдайлар осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Метанды өлшеу және газдануларды есепке алу журналына тіркеледі.";
515-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жылжымалы электр қабылдағыштары үшін 1200 Вольттен артық емес. Жекелеген жағдайларда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аймақтық бөлімшесімен келісе отырып 3300, 6000 немесе 10000 Вольт кернеуді қолдануға жол беріледі;".
6. "Тау-кен және геологиялық барлау жұмыстарын жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 352 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10247 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тау-кен және геологиялық барлау жұмыстарын жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында:
676-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"676. Шахтаның бастығы әрбір тау соққысы және микросоққы оқиғасы туралы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөліміне дереу хабар береді.";
685-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"685. Жылдық қорытынды бойынша, шахтада тау соққысы бойынша зерттеу жүргізетін мекеме өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне тау-тектоникалық соққылардың, тау соққыларының және микросоққылардың шолу (аналитикалық) мәліметін береді.".
7. "Қауіпті өндірістік объектілерді сәйкестендіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 353 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10310 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қауіпті өндірістік объектілерді сәйкестендіру қағидаларында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сәйкестендіру нәтижелері бойынша ұйым он бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне ақпарат ұсынады.".
8. "Мұнай және газ өнеркәсібі салаларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 355 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10250 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мұнай және газ өнеркәсібі салаларындағы қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында:

подпункт 3) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"3) схема оповещения с указанием номеров телефонов территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, медицинской службы и АСС;";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Бурение скважины может быть начато при законченной монтажом буровой установке и приемке ее комиссией, назначенной приказом по предприятию. В работе комиссии принимает участие представитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности. Сообщение о дате работы комиссии направляется в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности за 5 календарных дней до начала работы комиссии.
В случае неявки представителя территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, комиссия осуществляет приемку буровой установки без его участия.".
9. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 358 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10303) следующие изменения:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации оборудования, работающего под давлением, утвержденных указанным приказом:
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 238 изложить в следующей редакции:
"238. Сосуды, стоящие на учете в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности и в местном исполнительном органе, не устанавливаются в жилых, общественных и бытовых зданиях, в примыкающих к ним помещениях.";
пункт 265 изложить в следующей редакции:
"265. Техническое освидетельствование сосудов, цистерн, бочек и баллонов, не подлежащих постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности и в местном исполнительном органе, проводится лицом, ответственным по надзору за техническим состоянием и эксплуатацией сосудов, а на наполнительных станциях, ремонтно-испытательных пунктах назначенным для этих целей инженерно-техническим работником.";
абзац первый пункта 266 изложить в следующей редакции:

26-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының, медициналық қызметінің және АҚҚ телефон нөмірлері көрсетілген хабарландыру схемасы;";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Ұңғыманы бұрғылау бұрғылау қондырғысын монтаждау аяқталғаннан соң және кәсіпорын бойынша бұйрықпен тағайындалған комиссияның қабылдауынан кейін басталады. Комиссия жұмыстарына өнеркәсіптік кауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің өкілі қатысады. Өнеркәсіптік кауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне комиссия жұмысының күні туралы хабарлама комиссия жұмысының басталуына дейін күнтізбелік 5 күн бұрын жолданады.
Өнеркәсіптік кауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшенің өкілі қатыспаған жағдайда комиссия оның қатысуынсыз бұрғылау қондырғысын қабылдауды жүзеге асырады.".
9. "Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 358 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10303 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 94-16) тармақшасына сәйкес әзірленді және қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.";
238-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"238. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде және жергілікті атқарушы органда есепте тұрған ыдыстар тұрғын, қоғамдық және тұрмыстық ғимараттарда, оларға жапсарлас үй-жайларда орнатылмайды.";
265-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"265. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінде және жергілікті аумақтық органдарында тіркеуге жатқызылмайтын ыдыстарды, цистерналарды, бөшкелерді және баллондарды техникалық куәландыру ыдыстардың техникалық жағдайы және пайдалануды қадағалау бойынша жауапты тұлғаларымен, ал толтыру станцияларында, жөндеу-сынау пунктерінде – бұл мақсаттар үшін инженерлі-техникалық қызметкерлермен жүргізіледі.";
266-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"266. Техническое освидетельствование сосудов, цистерн и баллонов, подлежащих постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, организовывает ответственный по надзору за техническим состоянием и эксплуатацией сосудов и проводится аттестованной организацией при участии государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а подлежащих постановке на учет в местном исполнительном органе с участием государственного инспектора городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) по государственному контролю и надзору за безопасной эксплуатацией опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры (далее - государственный инспектор по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа).";
пункт 267 изложить в следующей редакции:
"267. Техническое освидетельствование сосудов, эксплуатируемые на опасных производственных объектах, проводится до постановки на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а эксплуатируемые на объектах социальной инфраструктуры техническое освидетельствование сосудов проводится до постановки на учет в местном исполнительном органе.";
пункт 348 изложить в следующей редакции:
"348. Освидетельствование баллонов производится наполнительными станциями и испытательными пунктами при наличии у них:
1) производственные помещения, технические средства, обеспечивающие качественное произведение освидетельствования;
2) приказ о назначении лиц, обеспечивающих проведение освидетельствования из числа инженерно-технического работника, имеющих соответствующую подготовку;
3) технологическом регламенте по проведению технического освидетельствования баллонов.
В территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности регистрируется клеймо с соответствующим шрифтом, присвоенной организации.";
пункт 883 изложить в следующей редакции:
"883. В территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности не подлежат постановке на учет котлы, у которых (t - 100) V < 5, где t - температура насыщенного пара при рабочем давлении, оС; V - водяной объем котла, м3.";
абзац первый пункта 893 изложить в следующей редакции:
"893. Техническое освидетельствование котла подлежащего постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, техническое освидетельствование организовывает лицо ответственное за исправное состояние и безопасную эксплуатацию котлов и проводится аттестованной организацией при участии государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а котел подлежащий постановке на учет в местном исполнительном органе, с участием государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа.";
пункт 1303 изложить в следующей редакции:

"266. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жататын ыдыстарды, цистерналар мен баллондарды техникалық куәландыруды ыдыстардың техникалық жай-күйін және пайдаланылуын қадағалау бойынша жауапты адам ұйымдастырады және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен аттестатталған ұйым жүргізеді, әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғылардың қауіпсіз пайдаланылуын мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мемлекеттік инспекторының (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторы) қатысуымен Жергілікті атқарушы органда есепке қойылуға тиіс.";
267-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"267. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінде қауіпті өндірістік объектілерінде пайдаланылатын ыдыстарды техникалық куәландыру оларды есепке қойғанға дейін жүргізіледі, ал әлеуметтік инфрақұрылымдар объектілерінде қолданылатын ыдыстарды техникалық куәландыру оларды жергілікті атқару органдарында есепке қойғанға дейін жүргізіледі.";
348-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"348. Баллондарды куәландыру толтыру станциялары және сынақ орындарының:
1) куәландыруды сапалы жүргізуді қамтамасыз ететін өндірістік жайлары, сондай-ақ техникалық құралдары;
2) сәйкесінше дайындыққа ие мамандардың қатарынан куәландырудың жүргізілуін бақылайтын тұлғаларды тағайындау туралы ұйымдағы бұйрығы;
3) баллондарды техникалық куәландыруды жүргізу бойынша технологиялық регламенті болған кезде жүргізіледі.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінде мекемеге берілген тиісті қарып белгісі тіркеледі.";
883-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"883. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне жатпайтын қазандар, (t – 100) V < 5, мұнда t –жұмыс қысымы кезіндегі қаныққан бутемпературасы, оС; V – қазандағы су көлемі, м3 есепке қоюға жатқызылмайды.";
893-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"893. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жататын қазандықты техникалық куәландыруды қазандықтардың жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адам ұйымдастырады және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен аттестатталған ұйым, ал жергілікті атқарушы органда есепке қоюға жататын қазандықты жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен жүргізеді.";
1303-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1303. Стоящие на учете в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, и в местном исполнительном органе трубопроводы подвергаются техническому освидетельствованию аттестованной организацией, в следующие сроки:
1) наружному осмотру и гидравлическому испытанию - перед пуском вновь смонтированного трубопровода;
2) наружному осмотру - не реже одного раза в три года;
3) наружному осмотру и гидравлическому испытанию - после ремонта, связанного со сваркой и при пуске трубопровода после нахождения его в состоянии консервации свыше двух лет.";
абзац первый пункта 1303-1 изложить в следующей редакции:
"1303-1. Техническое освидетельствование трубопровода подлежащего постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, техническое освидетельствование организовывает лицо ответственное за исправное состояние и безопасную эксплуатацию трубопроводов и проводится аттестованной организацией при участии государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности уполномоченного органа в области промышленной безопасности, а трубопровод подлежащий постановке на учет в местном исполнительном органе, с участием государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности местного исполнительного органа.".
10. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 359 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10332) следующие изменения:
в Правилах обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, утвержденных указанным приказом:
пункты 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"63. Грузоподъемные краны, не подлежащие постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, съемные грузозахватные приспособления юридическим, физическим лицом или организацией, эксплуатирующей грузоподъемный кран, ставятся на внутренний учет.
Им присваивается учетный номер и под этим номером записываются в журнал учета нерегистрируемых грузоподъемных механизма и съемных грузозахватных приспособлений.
64. Вновь установленный лифт или лифт после реконструкции (модернизации), кроме грузового малого, до ввода в эксплуатацию ставится на учет (регистрируется) в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
Грузовой малый лифт ставится на внутренний учет.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:

"1303. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде және жергілікті атқарушы органда есепте тұрған құбыржолдар мынадай мерзімдерде:
1) ішкі бақылау және гидравликалық сынақ қайтадан жөнделген құбыр өткізгішті жіберу алдында;
2) сыртқы бақылау үшжылда бір реттен кем емес;
3) сыртқы бақылау және гидравликалық сынақ жөндеуден кейін дәнекерлеумен байланысты және құбыр өткізгішті жұмысқа қосу кезінде ол екі жылдан көп тоқтатылып тұрса. аттестатталған ұйымның техникалық куәландыруына жатады.";
1303-1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1303-1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жататын құбыржолды техникалық куәландыруды құбыржолдардың ақаусыз жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адам ұйымдастырады және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен аттестатталған ұйым, ал жергілікті атқарушы органда есепке қоюға жататын құбыржолды, жергілікті атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспекторының қатысуымен жүргізеді.".
10. "Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 359 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10332 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету ету қағидаларында:
63 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жатпайтын жүк көтергіш крандарды, алмалы-салмалы жүк қармау құрылғыларын жүк көтергіш кранды пайдаланатын заңды, жеке тұлға немесе ұйым ішкі есепке қояды.
Оларға есептік нөмір беріледі және сол нөмірмен тіркелмейтін жүк көтергіш механизмдерді және алмалы-салмалы жүк қармау құрылғыларын есепке алу журналына жазылады.
64. Жаңадан орнатылған лифт немесе қайта қалпына келтірілгеннен (жаңғыртылғаннан) кейін лифт пайдалануға енгізілгенге дейін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қойылады (тіркеледі).
Шағын жүк көтеретін лифт ішкі есепке қойылады.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"77. Все подъемники, перечисленные в подпункте 3) пункта 2 главы 1 настоящих Правил до ввода в эксплуатацию ставятся на учет (регистрируются) в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
абзац третий пункта 82 изложить в следующей редакции:
"проводит освидетельствование грузоподъемных кранов и оформляет записи в паспорте крана разрешающие их эксплуатацию в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, ведет учет и проводит технические освидетельствования грузоподъемных кранов, не подлежащим постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, съемных грузозахватных приспособлений, если указанные функции не возложены на других ответственных лиц;";
абзац восьмой пункта 83 изложить в следующей редакции:
"отсутствии паспорта или сведений о постановке на учет грузоподъемного крана в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;";
пункт 129 изложить в следующей редакции:
"129. При смене владельца паспорт лифта передается новому владельцу.
Новый владелец вносит в паспорт необходимые изменения и ставит лифт на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
абзац шестой пункта 134 изложить в следующей редакции:
"проведением технических освидетельствований и обследований подъемников, подтверждающих возможность их безопасной эксплуатации; постановкой на внутренний учет подъемников не подлежащих регистрации в территориальных подразделениях ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;";
пункт 136 изложить в следующей редакции:
"136. Для содержания подъемника в исправном состоянии назначается лицо, ответственное за техническое содержание подъемника в исправном состоянии. Инженерно-техническому работнику после успешной сдачи экзаменов на знание требований настоящих Правил и технологических регламентов выдается соответствующее удостоверение.
Номер и дата приказа о назначении лица, ответственного за техническое содержание подъемник в исправном состоянии, его должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись указывается в паспорте подъемника.
Данные сведения заносятся в паспорт подъемника до его постановки на учет (регистрации) в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, и каждый раз после назначения нового ответственного лица.
На период отсутствия ответственного лица (командировка, болезнь и другие) выполнение его обязанностей возлагают приказом (распоряжением) на другого специалиста, заменившего его по должности.";
абзац первый пункта 382 изложить в следующей редакции:

"77. Осы Қағидалардың 1-тарауының 2-тармағының 3) тармақшасында аталған барлық көтергіштер пайдалануға беру алдында өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қойылады (тіркеледі).";
82-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жүк көтергіш крандарды куәландыруды жүргізеді және паспортта осы Қағидаларда қарастырылған жағдайларда оларды пайдалдануға рұқсат беретін жазбаны ресімдейді, егер бұл функциялар басқа жауапты тұлғаларға жүктелмесе, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жатпайтын жүк көтергіш крандардың, алмалы-салмалы жүк қармау құрылғыларының есебін және техникалық куәландыруды жүргізеді;";
83-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жүк көтергіш кранды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қою туралы мәлімет немесе паспорт болмағанда;";
129-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"129. Лифтінің иесі ауысуы кезінде жаңа иесіне лифтінің паспорты беріледі.
Жаңа иесі паспортқа тиісті өзгерістер енгізеді және лифтіні өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қояды.";
134-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"көтергіштердің қауіпсіз пайдаланылу мүмкіндігін растайтын көтергіштерді техникалық куәландыру және тексеру жүргізілуін; өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінде тіркеуге жатпайтын көтергіштерді ішкі есепке қойылуын;";
136-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"136. Көтергішті ақаусыз қалыпта ұстау үшін көтергішті ақаусыз қалыпта техникалық күтіп ұстауға жауапты тұлға тағайындалады. Инженерлік-техникалық қызметкерге осы Қағидалар мен технологиялық регламенттердің талаптарын білуге емтихандарды сәтті тапсырғаннан кейін тиісті куәлік беріледі.
Көтергішті ақаусыз қалыпта техникалық күтіп ұстау үшін жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық нөмірі мен күні, оның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) мен қолы көтергіштің паспортында көрсетіледі.
Бұл мәліметтер көтергіштің паспортына өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қойғанға (тіркеуге) дейін және әрдайым жаңа жауапты тұлға тағайындалғаннан кейін енгізіледі.
Жауапты тұлға болмаған кезеңде (іссапар, науқастануы және т.б.) оның міндеті бұйрықпен (өкіммен) лауазымы бойынша оны алмастыратын басқа маманға жүктеледі.";
382-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"382. Запись в паспорте грузоподъемного крана, подлежащего постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного орган в области промышленной безопасности, разрешающая пуск в работу крана оформляется в следующих случаях:";
абзац второй пункта 383 изложить в следующей редакции:
"О предстоящем пуске в работу грузоподъемного крана владелец письменно (в произвольной форме) уведомляет территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности не менее чем за 5 (пять) рабочих дней.";
пункты 385 и 386 изложить в следующей редакции:
"385. Запись в паспорте, разрешающую пуск в работу грузоподъемных кранов, не подлежащих постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, оформляется инженерно-техническим работником по надзору за безопасной эксплуатацией грузоподъемных кранов на основании документации предприятия-изготовителя и результатов технического освидетельствования. Разрешение на эксплуатацию съемных грузозахватных приспособлений и тары записывается в журнал их учета и осмотра лицом, выдавшим разрешение.
386. Грузоподъемные краны и съемные грузозахватные приспособления до пуска в работу подвергаются полному техническому освидетельствованию.
При вводе в эксплуатацию грузоподъемного крана технические освидетельствования проводится с участием государственного инспектора по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности.
О предстоящем техническом освидетельствовании грузоподъемного крана владелец письменно (в произвольной форме) уведомляет территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности не менее чем за 5 (пять) рабочих дней.
Грузоподъемным кранам, подлежащим постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности полное техническое освидетельствование, проводится до постановки их на учет.";
абзац второй пункта 866 изложить в следующей редакции:
"Установка лифтов в существующих зданиях, применение новых технических решений допускается по разрешению территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности на основании экспертного заключения аттестованной организации.";
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему Перечню.
11. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 12 июля 2021 года № 335 "Об утверждении Инструкции по проведению технического диагностирования установок для бурения и ремонта нефтяных и газовых скважин с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23515) следующие изменения:
в Инструкции по проведению технического диагностирования установок для бурения и ремонта нефтяных и газовых скважин с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, утвержденной указанным приказом:

"382. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жататын жүк көтергіш кран паспортында кранды іске қосуға рұқсат беретін жазба мынадай жағдайларда ресімделеді.";
383-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кран иесі жүк көтергіш кранның алдағы уақытта іске қосылуы туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесін кем дегенде 5 (бес) жұмыс күні бұрын хатпен (еркін нысанда) хабарлайды.";
385 және 386-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"385. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жатпайтын жүк көтергіш крандарды іске қосуға рұқсат беретін паспорттағы жазбаны дайындаушы-кәсіпорын құжаттамасы және техникалық куәландыру нәтижелері негізінде жүк көтергіш крандарды қауіпсіз пайдалануды қадағалайтын инженерлік-техникалық жұмыскер ресімдейді. Алмалы-салмалы жүк қармау құрылғыларын және ыдыстарды пайдалануға берілген рұқсатты оларды есепке алу және тексеру журналына рұқсат берген тұлға жазады.
386. Жүк көтергіш крандар мен алмалы-салмалы жүк қармауыш құрылғылары іске қосылғанға дейін толық техникалық куәландырудан өтеді.
Жүк көтергіш кранды пайдалануға беру кезінде техникалық куәландыру өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың қатысуымен жүргізіледі.
Кран иесі жүк көтергіш кранның алдағы техникалық куәландыру уақыты туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын хатпен (еркін нысанда) хабарлайды.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қоюға жатпайтын жүк көтергіш крандарды толық техникалық куәландыру оларды есепке алғанға дейін өткізіледі.";
866-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолданыстағы ғимаратқа лифті орнату, жаңа техникалық шешімдерді қабылдау аттестатталған ұйымның сараптамалық шешімі негізінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің рұқсаты бойынша іске асырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымша осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
11. "Қызмет ету мерзімі өткен, мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылауға және жөндеуге арналған қондырғыларға оларды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында техникалық диагностикалауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 12 шілдедегі № 335 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23515 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қызмет ету мерзімі өткен мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылауға және жөндеуге арналған қондырғыларға оларды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында техникалық диагностикалауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:

подпункт 25) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"25) уполномоченный орган в области промышленной безопасности - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области промышленной безопасности;";
подпункт 1) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"1) установить тип установки для бурения и ремонта нефтяных и газовых скважин, изготовителя, наличие информации о постановке на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа, даты изготовления, регистрации и ввода в эксплуатацию;".
12. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 343 "Об утверждении Инструкции по безопасной эксплуатации оборудования для добычи высоковязкой, сернистой нефти" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23632) следующее изменение:
в Инструкции по безопасной эксплуатации оборудования для добычи высоковязкой, сернистой нефти, утвержденной указанным приказом:
подпункт 3) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"3) схема оповещения с указанием номеров телефонов территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, газоспасательной и других аварийных служб, пожарной охраны, пунктов предоставления медицинской помощи;".
13. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 16 июля 2021 года № 349 "Об утверждении Инструкции по разработке плана ликвидации аварий и проведению учебных тревог и противоаварийных тренировок на опасных производственных объектах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23684) следующие изменения:
в Инструкции по разработке плана ликвидации аварий и проведению учебных тревог и противоаварийных тренировок на опасных производственных объектах, утвержденной указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. План ликвидации аварий содержит:
1) оперативную часть;
2) распределение обязанностей между работниками, участвующими в ликвидации аварий, последовательность действий;
3) список должностных лиц и учреждений, оповещаемых в случае аварии и участвующих в ее ликвидации.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В целях проверки эффективности Плана на каждом объекте не реже одного раза в год проводится учебная тревога с вызовом подразделений аварийно-спасательной службы, обслуживающего объект.
О проведении учебных тревог организация, эксплуатирующая опасный производственный объект, письменно информирует территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности не позднее десяти рабочих дней до даты их проведения.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

5-тармақтың 25) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"25) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.";
28-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылауға және жөндеуге арналған қондырғының типін, дайындаушыны, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қою туралы ақпараттың болуын, дайындалған, тіркелген және пайдалануға берілген күнін анықтауға;".
12. "Жоғары тұтқырлы, күкіртті мұнайды өндіруге арналған жабдықты қауіпсіз пайдалану бойынша нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 14 шілдедегі № 343 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23632 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары тұтқырлы, күкіртті мұнайды өндіруге арналған жабдықты қауіпсіз пайдалану жөніндегі нұсқаулықта:
15-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының, газдан құтқару және басқа да авариялық қызметтердің, өрт күзетінің, медициналық көмек көрсету пункттерінің телефон нөмірлері көрсетілген құлақтандыру схемасы;".
13. "Қауіпті өндірістік объектілерде аварияларды жою жоспарын әзірлеу және оқу-жаттығу дабылдары мен аварияға қарсы жаттығуларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2021 жылғы 16 шілдедегі № 349 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23684 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қауіпті өндірістік объектілерде аварияларды жою жоспарын әзірлеу және оқу-жаттығу дабылдары мен аварияға қарсы жаттығуларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Аварияларды жою жоспарында:
1) жедел бөлім;
2) аварияларды жоюға қатысатын жұмыскерлер арасында міндеттерді бөлу, іс-қимылдардың дәйектілігі;
3) авария болған жағдайда құлақтандырылатын және оны жоюға қатысатын лауазымды адамдар мен мекемелердің тізімі қамтылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жоспардың тиімділігін тексеру мақсатында әрбір объектіде жылына кемінде бір рет объектіге қызмет көрсететін авариялық-құтқару қызметі бөлімшесін шақыра отырып, оқу дабылы жүргізіледі.
Қауiптi өндiрiстiк объектiнi пайдаланатын ұйым оқу дабылдарын өткізу туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне олар өткізілетін күнге дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша хабарлайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"23. Учебная тревога проводится техническим руководителем организации, эксплуатирующей опасный производственный объект, совместно с представителями территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности и профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Акт о проведенной учебной тревоге вручается руководителю организации, руководителю аварийно-спасательной службы и подписывается представителем территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, участвовавшего в проведении учебной тревоги с указанием оценки и внесением предложений по проведенной учебной тревоге.";
приложение 1 к указанной Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
14. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 августа 2021 года № 404 "Об утверждении Правил проведения расследования и учета аварий и инцидентов на опасных производственных объектах, технического расследования случаев утрат взрывчатых веществ и изделий на их основе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24052) следующие изменения:
в Правилах проведения расследования и учета аварий и инцидентов на опасных производственных объектах, технического расследования случаев утрат взрывчатых веществ и изделий на их основе, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Техническое расследование случаев утрат взрывчатых веществ и изделий на их основе проводится уполномоченным органом в области промышленной безопасности совместно с заинтересованными государственными органами в пределах своей компетенции аналогично порядку расследования аварий, установленным Главой 15 Закона, Разделом 4 Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов, ведущих взрывные работы и работы со взрывчатыми материалами промышленного назначения, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 343 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10244) и настоящими Правилами.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. При аварии из-за конструктивных недостатков технических устройств организация, эксплуатирующая опасный производственный объект, направляет рекламацию изготовителю, а ее копию - в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности;

"23. Оқу дабылын қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымның техникалық басшысы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің өкілдерімен бірлесіп жүргізеді.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Жүргізілген оқу дабылы туралы Акт ұйым басшысына, тексерілетін авариялық-құтқару қызметі бөлімшесінің командиріне тапсырылады және оған бағалауды көрсете отырып және жүргізілген оқу дабылы бойынша ұсыныстар енгізе отырып, оқу дабылын жүргізуге қатысқан уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің өкілі қол қояды.";
көрсетілген Нұсқаулыққа 1-қосымша осы Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
14. "Қауіпті өндірістік объектілердегі авариялар мен оқыс оқиғаларға тергеп-тексеруді және есепке алуды, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жоғалу жағдайларына техникалық тергеп-тексеруді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 17 тамыздағы № 404 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24052 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қауіпті өндірістік объектілердегі авариялар мен оқыс оқиғаларға тергеп-тексеруді және есепке алуды, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жоғалу жағдайларына техникалық тергеп-тексеруді жүргізу қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жарылғыш заттар мен олардың негізіндегі бұйымдардың жоғалу жағдайларын техникалық тергеп-тексеру өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 343 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 86767 болып тіркелген) және осы Қағидалармен бекітілген жарылыс жұмыстарын және өнеркәсіптік мақсаттағы жарылғыш материалдармен жүргізетін қауіпті өндірістік объектілер үшін Өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының 15-тарауының 4-бөлімінде белгіленген аварияларды тергеп-тексеру тәртібіне ұқсас жүргізіледі.";
15 және 16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Авария техникалық құрылғылардың конструкциялық кемшіліктерінен туындаған жағдайда, қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым дайындаушыға – рекламацияны, ал оның көшірмесін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне жолдайды.

16. Контроль за реализацией плана мероприятий по ликвидации последствий аварии или инцидента и предотвращению подобных аварий или инцидента осуществляется территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Организация, эксплуатирующая опасный производственный объект, направляет акт расследования аварии и иные материалы по решению комиссии в уполномоченный орган в области промышленной безопасности и его территориальное подразделение ведомства, а также при наличии законных оснований в правоохранительные и заинтересованные государственные органы.".
15. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 442 "Об утверждении Инструкции по проведению обследования и технического освидетельствования трубопроводов пара и горячей воды" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24393) следующее изменение:
в Инструкции по проведению обследования и технического освидетельствования трубопроводов пара и горячей воды, утвержденной указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Техническое освидетельствование вновь смонтированных трубопроводов проводится до постановки их на учет в территориальном подразделении ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности и окончания всех сварочных работ, термообработки и проведения всех предусмотренных Правилами видов контроля, а также после установки и окончательного закрепления опор и подвесок.".
16. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 476 "Об утверждении Правил устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24565) следующие изменения:
в Правилах устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог, утвержденных указанным приказом:
абзац пятый подпункта 3) пункта 113 изложить в следующей редакции:
"представитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа, осуществляющего государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности, в случае если канатная дорога установлена на объекте социальной инфраструктуры.";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. После ввода пассажирской подвесной канатной дороги в эксплуатацию эксплуатирующая организация осуществляет постановку на учет пассажирской подвесной канатной дороги согласно Правилам постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств, утверждаемых в соответствии с подпунктом 98) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701.".

16. Аварияның немесе оқыс оқиғаның салдарын жою және осындай аварияның немесе оқыс оқиғаның алдын алу жөніндегі іс-шаралар жоспарының іске асырылуын бақылауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым аварияны тергеп-тексеру актісін және өзге де материалдарды Комиссияның шешімі бойынша өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшесіне, сондай-ақ заңды негіздер болған кезде құқық қорғау және мүдделі мемлекеттік органдарға жолдайды.".
15. "Бу және ыстық су құбыржолдарына зерттеп-қарауды және техникалық куәландыруды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 442 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24393 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бу және ыстық су құбыржолдарына зерттеп-қарауды және техникалық куәландыруды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жаңадан орнатылған құбыржолдарға техникалық куәландыру оларды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінде есепке қойғанға дейін және барлық дәнекерлеу жұмыстары, термиялық өңдеу және Қағидаларда көзделген бақылаудың барлық түрлері аяқталғаннан кейін, сондай-ақ тіреулер мен ілгіштер орнатылғаннан және түпкілікті бекітілгеннен кейін жүзеге асырылады.".
16. "Жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 476 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24565 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларында:
113-тармақтың 3) тармақшасындағы бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің немесе аспалы арқан жолы әлеуметтік инфрақұрылым объектісінде орналасқан жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның өкілі.";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Жолаушылар аспалы арқан жолы пайдалануға берілгеннен кейін пайдаланушы ұйым Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 98) тармақшасына сәйкес бекітілген қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес жолаушылар аспалы арқан жолын есепке қоюды жүзеге асырады.".

17. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 477 "Об утверждении Правил безопасной эксплуатации подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24567) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью.";
в Правилах безопасной эксплуатации подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью), утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 102) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и определяют порядок безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью (далее – подъемных платформ).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Монтаж, техническое обслуживание, техническое диагностирование, техническое освидетельствование и ремонт подъемных платформ выполняется организациями, аттестованными на право проведения монтажа, технического обслуживания, технического диагностирования, технического освидетельствования и ремонта подъемников для лиц с инвалидностью в соответствии со статьей 72 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон).";
абзац пятый подпункта 3) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"представитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа, осуществляющего государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности, в случае если подъемная платформа установлена на объекте социальной инфраструктуры;";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. После ввода подъемной платформы в эксплуатацию эксплуатирующая организация осуществляет постановку на учет подъемной платформы согласно Правилам постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств, утверждаемых в соответствии с подпунктом 98) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:

17. "Мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 477 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24567 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидаларын бекіту туралы"
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 102) тармақшасына сәйкес әзірленді және мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді (бұдан әрі – көтергіш платформалар) қауіпсіз пайдалану тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Көтергіш платформаларды монтаждау, техникалық қызмет көрсету, техникалық диагностикалау, техникалық куәландыру және жөндеуді "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 72-бабына сәйкес мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді монтаждау, техникалық қызмет көрсету, техникалық диагностикалау, техникалық куәландыру және жөндеу жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдар орындайды.";
11-тармақтың 3) тармақшасындағы бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің немесе көтергіш платформа әлеуметтік инфрақұрылым объектісінде орналасқан жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның өкілі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Көтергіш платформа пайдалануға берілгеннен кейін пайдаланушы ұйым Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 98) тармақшасына сәйкес бекітілген Қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес көтергіш платформаны есепке қоюды жүзеге асырады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"18. Организация, эксплуатирующая подъемную платформу, обеспечивает содержание ее в работоспособном состоянии и безопасные условия работы путем организации обслуживания, технического освидетельствования и ремонта.
Техническое освидетельствование проводится владельцем подъемной платформы при наличии аттестата в области промышленной безопасности на право проведения технического освидетельствования подъемников для лиц с инвалидностью, предусмотренного статьей 72 Закона.
Допускается проведение технического освидетельствования подъемной платформы на основании договора организациями, аттестованными на право проведения технического освидетельствования подъемников для лиц с инвалидностью в соответствии со статьей 72 Закона.
Методы контроля и диагностики, применяемые в процессе эксплуатации подъемной платформы, или ее технического освидетельствования указываются в руководстве по эксплуатации подъемной платформы.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Техническое обслуживание и ремонт подъемных платформ проводится электромехаником и оператором в соответствии с руководством по эксплуатации или с руководством по техническому обслуживанию подъемных платформ.
Допускается проведение технического обслуживания и ремонта подъемных платформ на основании договора организациями, аттестованными на право проведения технического обслуживания и ремонта подъемников для лиц с инвалидностью в соответствии со статьей 72 Закона.";
в приложении 1 к указанным Правилам правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам безопасной
эксплуатации подъемников
для лиц с инвалидностью";
в приложении 2 к указанным Правилам правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам безопасной
эксплуатации подъемников
для лиц с инвалидностью";
в приложении 3 к указанным Правилам правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам безопасной
эксплуатации подъемников
для лиц с инвалидностью";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню.
18. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 478 "Об утверждении Правил устройства и безопасной эксплуатации наклонных рельсово-канатных подъемников (фуникулеров)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24571) следующие изменения:
в Правилах устройства и безопасной эксплуатации наклонных рельсово-канатных подъемников (фуникулеров), утвержденных указанным приказом:

"18. Көтергіш платформаны пайдаланатын ұйым қызмет көрсетуді, техникалық куәландыруды және жөндеуді ұйымдастыру жолымен оның жұмысқа қабілетті жағдайда болуын және қауіпсіз жұмыс жағдайын қамтамасыз етеді.
Техникалық куәландыруды Заңның 72-бабында көзделген мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді техникалық куәландырудан өткізу құқығына өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы аттестат болған кезде көтергіш платформаның иесі жүргізеді.
Заңның 72-бабына сәйкес мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді техникалық куәландыруды жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдардың шарт негізінде көтергіш платформаны техникалық куәландыруды жүргізуіне жол беріледі.
Көтергіш платформаны пайдалану немесе оны техникалық куәландыру процесінде қолданылатын бақылау және диагностикалау әдістері көтергіш платформаны пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көрсетіледі.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Көтергіш платформаларға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді электр механик және оператор пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа немесе көтергіш платформаларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізеді.
Заңның 72-бабына сәйкес мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдардың шарт негізінде көтергіш платформаларға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізуіне жол беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді
қауіпсіз пайдалану
қағидаларына
1-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді
қауіпсіз пайдалану
қағидаларына
2-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
18. "Көлбеу рельсті-арқанды көтергіштерді (фуникулерлерді) орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 478 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24571 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көлбеу рельсті-арқанды көтергіштерді (фуникулерлерді) орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларында:

абзац пятый подпункта 3) пункта 88 изложить в следующей редакции:
"представитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа, осуществляющего государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности, в случае если фуникулер установлен на объекте социальной инфраструктуры.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. После ввода фуникулера в эксплуатацию эксплуатирующая организация осуществляет постановку на учет фуникулера согласно Правилам постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств, утверждаемых в соответствии с подпунктом 98) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701.".
19. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 479 "Об утверждении Правил устройства и безопасной эксплуатации эскалаторов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24568) следующие изменения:
в Правилах устройства и безопасной эксплуатации эскалаторов, утвержденных указанным приказом:
абзац пятый подпункта 3) пункта 145 изложить в следующей редакции:
"представитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа, осуществляющего государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности, в случае если эскалатор установлен на объекте социальной инфраструктуры;";
пункт 149 изложить в следующей редакции:
"149. После ввода эскалатора в эксплуатацию эксплуатирующая организация осуществляет постановку на учет эскалатора согласно Правилам постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств, утверждаемых в соответствии с подпунктом 98) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701.".
20. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 481 "Об утверждении Инструкции по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24564) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с инвалидностью с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

88-тармақтың 3) тармақшасындағы бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің өкілі немесе фуникулер әлеуметтік инфрақұрылым объектісінде орнатылған болса өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның өкілі.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91.Фуникулер пайдалануға берілгеннен кейін пайдаланушы ұйым Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 98) тармақшасына сәйкес бекітілген Қауіпті өндірістік объектілер мен қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес фуникулерді есепке қоюды жүзеге асырады.".
19. "Эскалаторларды орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 479 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24568 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Эскалаторларды орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларында:
145-тармақтың 3) тармақшасындағы бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің немесе эскалатор әлеуметтік инфрақұрылым объектісінде орналасқан жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның өкілі.";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"149. Эскалатор пайдалануға берілгеннен кейін пайдаланушы ұйым Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 98) тармақшасына сәйкес бекітілген Қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес эскалаторды есепке қоюды жүзеге асырады.".
20. "Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 481 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24564 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с инвалидностью с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации.";
в Инструкции по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц лиц с инвалидностью с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с инвалидностью с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 124) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и детализирует порядок организации к периодичности и методам обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с инвалидностью с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации (далее - лифт).";
подпункт 7) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"7) предписаниями территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа в сфере гражданской защиты и службы производственного контроля промышленной безопасности эксплуатирующей организации.";
в приложении 1 к указанной Инструкции правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Инструкции
по проведению обследования
технического состояния
лифтов, а также подъемников
для лиц с инвалидностью
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 2 к указанной Инструкции правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к Инструкции
по проведению обследования
технического состояния
лифтов, а также подъемников
для лиц с инвалидностью
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 3 к указанной Инструкции правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к Инструкции
по проведению обследования
технического состояния
лифтов, а также подъемников
для лиц с инвалидностью
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 4 к указанной Инструкции:
правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 4 к Инструкции
по проведению обследования
технического состояния
лифтов, а также подъемников
для лиц с инвалидностью
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
главу 3 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 124) тармақшасына сәйкес әзірленді және қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізуді (бұдан әрі – лифт) әдістерге және кезеңділікке ұйымдастыру тәртібін нақтылайды.";
19-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің немесе азаматтық қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органның және пайдаланушы ұйымның өнеркәсіптік қауіпсіздікті өндірістік бақылау қызметінің ұйғарымдарымен танысады.";
көрсетілген Нұсқаулықтың 1-қосымшада оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық
жай-күйіне зерттеп-қарауды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша";
көрсетілген Нұсқаулықтың 2-қосымшада оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың техникалық
жай-күйіне зерттеп-қарауды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша";
көрсетілген Нұсқаулықтың 3-қосымшада оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың техникалық
жай-күйіне зерттеп-қарауды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша";
көрсетілген Нұсқаулықтың 4-қосымшада:
оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық
жай-күйіне зерттеп-қарауды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша";
3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Перечень использованной нормативной и методической документации
Обследование проведено в соответствии с:
Инструкцией по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с инвалидностью с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, разработанной в соответствии с подпунктом 124) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701;
СТ РК ISO 17637-2019 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Визуальный контроль сварных швов, полученных сваркой плавлением";
ГОСТ ЕН 1714-2006 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Ультразвуковой метод";
ГОСТ ЕН 1290-2006 "Контроль неразрушающий сварных соединений. Магнитопорошковый метод";
в приложении 5 к указанной Инструкции правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 5 к Инструкции
по проведению обследования
технического состояния
лифтов, а также подъемников
для лиц с инвалидностью
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
приложение 6 к указанной Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню;
в приложении 7 к указанной Инструкции правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 7 к Инструкции
по проведению обследования
технического состояния
лифтов, а также подъемников
для лиц с инвалидностью
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 8 к указанной Инструкции правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 8 к Инструкции
по проведению обследования
технического состояния
лифтов, а также подъемников
для лиц с инвалидностью
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
приложение 9 к указанной Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему Перечню;
в приложении 10 правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 10 к Инструкции
по проведению обследования
технического состояния
лифтов, а также подъемников
для лиц с инвалидностью
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации";
в приложении 11 к указанной Инструкции правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 11 к Инструкции
по проведению обследования
технического состояния
лифтов, а также подъемников
для лиц с инвалидностью
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации".
21. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 484 "Об утверждении Инструкции по проведению обследования технического состояния башенных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24563) следующее изменение:
в Инструкции по проведению обследования технического состояния башенных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, утвержденной указанным приказом:
абзац второй пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Требования, приведенные в настоящей Инструкции, не отменяют указаний эксплуатационной документации на кран, информационных писем заводов-изготовителей, уполномоченного органа в области промышленной безопасности, территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, местных исполнительных органов в сфере гражданской защиты и проектных организаций.".

"3. Пайдаланылған нормативтік және әдістемелік құжаттаманың тізбесі
Зерттеп-қарау:
Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-2-бабының 14-21) тармақшасына сәйкес әзірленген;
ҚР СТ ISO 17637-2019 "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Балқытып дәнекерлеу арқылы алынған дәнекерлеу жіктерін көзбен бақылау";
МЕМСТ ЕН 1714-2006 "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Ультрадыбыстық әдіс";
12 МЕМСТ ЕН 1290-2006 "Дәнекерленген қосылыстарды бұзбайтын бақылау. Магнитті ұнтақты әдіс" сәйкес жүргізілді.";
көрсетілген Нұсқаулықтың 5-қосымшада оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық
жай-күйіне зерттеп-қарауды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша";
көрсетілген Нұсқаулыққа 6-қосымша осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Нұсқаулықтың 7-қосымшада оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың техникалық
жай-күйіне зерттеп-қарауды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша";
көрсетілген Нұсқаулықтың 8-қосымшада оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың техникалық
жай-күйіне зерттеп-қарауды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша";
көрсетілген Нұсқаулыққа 9-қосымша осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Нұсқаулықтың 10-қосымшада оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың техникалық
жай-күйіне зерттеп-қарауды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
10-қосымша";
көрсетілген Нұсқаулықтың 11-қосымшада оң жақ жоғары бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың техникалық
жай-күйіне зерттеп-қарауды
жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа
11-қосымша".
21. "Қызмет ету мерзімі өткен мұнаралы крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 484 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24563 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қызмет ету мерзімі өткен мұнаралы крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
2-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Нұсқаулықта келтірілген талаптар кранға арналған пайдалану құжаттамасының нұсқауларын, дайындаушы зауыттардың, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің, азаматтық қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және жобалау ұйымдарының ақпараттық хаттарын жоймайды.".

22. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 486 "Об утверждении Инструкции по проведению обследования технического состояния монтажных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24561) следующее изменение:
в Инструкции по проведению обследования технического состояния монтажных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, утвержденной указанным приказом:
абзац второй пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Требования, приведенные в настоящей Инструкции, не отменяют рекомендаций и указаний документации на краны, информационных писем заводов-изготовителей, уполномоченного органа в области промышленной безопасности, территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности и организаций проводящих обследование кранов.".
23. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 августа 2023 года № 444 "Об утверждении Инструкции по использованию технических средств аудио-, видеозаписи государственными инспекторами по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33331) следующие изменения:
в Инструкции по использованию технических средств аудио-, видеозаписи государственными инспекторами по государственному контролю и надзору в области промышленной безопасности, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Руководитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности (далее - руководитель территориального подразделения) назначает ответственное лицо, которое производит копирование, приемку, выгрузку, хранение и удаление записей по истечению сроков хранения, указанных в пункте 12 настоящей Инструкции, а также просмотр и анализ произведенных записей. При этом на сервер хранения данных устанавливается специальный пароль, который знает только ответственное лицо и руководитель территориального подразделения.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Журнал регистрируется в канцелярии территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности, листы нумеруются, прошнуровываются и скрепляются печатью. На последней странице журнала ответственным лицом делается запись: "В настоящем журнале пронумеровано, прошнуровано и скреплено печатью ___ листов". Запись в журнале производится шариковой ручкой. Допущенные ошибки исправляются путем зачеркивания неправильной записи и внесения новой записи, о чем делается оговорка в графе примечаний за подписью ответственного лица. Исправление корректором не допускается.";

22. "Қызмет ету мерзімі өткен монтаждық крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 486 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24561 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қызмет ету мерзімі өткен мұнаралы крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
2-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Нұсқаулықта келтірілген талаптар крандарға арналған құжаттаманың ұсынымдары мен нұсқауларын, дайындаушы зауыттардың, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің және крандарға зерттеп-қарау жүргізетін ұйымдардың ақпараттық хаттарын жоймайды.".
23. "Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау бойынша мемлекеттік инспекторларының аудио-, бейнежазба техникалық құрылғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 22 тамыздағы № 444 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33331 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау бойынша мемлекеттік инспекторларының аудио-, бейнежазба техникалық құрылғыларын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің басшысы (бұдан әрі-аумақтық бөлімшенің басшысы) жазбаларды көшіруді, қабылдауды, түсіруді, сақтауды және осы Нұсқаулықтың 12-тармағында көрсетілгендей жазбалардың сақталу мерзімі аяқталғаннан оны жоюды, сондай-ақ жазылған жазбаларды қарауды және талдауды жүргізетін жауапты адамды тағайындайды. Бұл ретте деректерді сақтау серверіне тек жауапты тұлға және аумақтық бөлімшенің басшысы ғана білетін арнайы құпия сөз орнатылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Журнал өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің кеңсесінде тіркелінеді, парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөрмен бекітіледі. Журналдың соңғы бетінде жауапты тұлға "Осы журналда нөмірленген, тігілген және мөрмен мөрленген барлығы ___ парақ" деген жазба жасайды. Журналдағы жазба шарикті қаламмен жүргізіледі. Жіберілген қателер дұрыс емес жазуларды сызу және жаңа жазбаны енгізу арқылы түзетіледі, ол туралы түзетуді жүргізген адамның қол қоюы арқылы ескертпе бағанына ескертпе жасалады. Корректормен түзетуге жол берілмейді.";

приложение 1 к указанной Инструкции изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему Перечню.
24. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 13 ноября 2023 года № 607 "Об утверждении Правил ведения реестра владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций и промышленных потребителей - владельцев сосудов, работающих под давлением, использующих их для хранения сжиженного нефтяного газа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33639) следующие изменения:
в Правилах ведения реестра владельцев газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, автогазозаправочных станций и промышленных потребителей - владельцев сосудов, работающих под давлением, использующих их для хранения сжиженного нефтяного газа, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Ведение реестра осуществляется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности (далее – территориальное подразделение) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
абзац первый приложения 2 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Представляется: В территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности.".
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 434
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
в области промышленной
безопасности, в которые вносятся
изменения и дополнение
Приложение 4 к Правилам
обеспечения промышленной
безопасности для опасных
производственных объектов,
ведущих взрывные работы и работы
со взрывчатыми материалами
промышленного назначения
Форма
Обложка
Герб Республики Казахстан Единая книжка взрывника, мастера взрывника
Стр. 1
_______________________________________________________________
(Наименование организации)
Место фотографии М.П. (при наличии) организации
Единая книжка взрывника, мастера взрывника № ______ Серия ________
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) __________________________________________
Имеет право:
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
(право руководства или производства, вид взрывных работ)
Выдана "____" ____________ 20___ г квалификационной комиссией при
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Стр. 2
город (поселок)
______________________________________________________________
на основании протокола от "____" ____________ 20___ г. № ________
М.П.
(при наличии)
организации
Председатель квалификационной комиссии
____________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________
(подпись)
М.П.
территориального
подразделения
ведомства
уполномоченного
органа в области
промышленной
безопасности
____________________________________________
(наименование)
М.П. (при наличии) организации
____________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________
(подпись)
Личная подпись
лица,
получившего
ЕКВ
____________________________________________
Стажировку
прошел
c "____" _____________ 20____ г.
по "____" _____________ 20____ г.
М.П.
(при наличии)
организации
____________________________________________
(должность, фамилия, инициалы руководителя
взрывных работ)
__________________________
Личная подпись
лица,
получившего
ЕКВ
__________________________
(подпись)

көрсетілген Нұсқаулыққа 1-қосымша осы Тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
24. "Газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің және өнеркәсіптік тұтынушылардың – қысыммен жұмыс істейтін түтіктерді сұйытылған мұнай газын сақтау үшін пайдаланатын олардың иелерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 13 қарашадағы № 607 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33639 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, автогаз құю станциялары иелерінің және өнеркәсіптік тұтынушылардың – қысыммен жұмыс істейтін түтіктерді сұйытылған мұнай газын сақтау үшін пайдаланатын олардың иелерінің тізілімін жүргізу қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тізілімді жүргізуді өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүзеге асырады.";
Көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсынылады: Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне.".
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 434
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін өнеркәсіптік
қауіпсіздік саласындағы кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
1-қосымша
Жарылыс жұмыстарын және
өнеркәсіптік мақсаттағы
жарылғыш материалдармен
жұмыс жүргізетін қауіпті
өндірістік
объектілер үшін өнеркәсіптік
қауіпсіздікті қамтамасыз ету
қағидаларына
4-қосымша
Үлгі
Мұқаба
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы
Жарушының, жарушы-шебердің бірыңғай кітапшасы
1-бет
________________________________________________________________________________ (Ұйымның атауы)
Фотосурет
орны
Ұйымның М.О. (болған жағдайда)
Жарушының, жарушы-шебердің бірыңғай кітапшасы
№ ___________ Серия ________
Тегі
________________________________________________________________
Аты
________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған жағдайда)
________________________________________________________________
Құқығы бар:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(басшылық немесе өндіріс құқығы, жарылыс жұмыстарының түрі)
Берілді "___" __________ 20 ___ ж.
Біліктілік комиссиясы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
2-бет
қала (кент)
__________________________________________________________________
20___ ж. "____" ____________ № ________ хаттама негізінде
Ұйымның М.О.
(болған жағдайда)
Біліктілік комиссиясының төрағасы
________________________________________________
(лауазымы, жөні, тегі)
_________
(қолы)
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің М.О.
________________________________________________
(атауы)
Ұйымның М.О. (болған жағдайда)
________________________________________________
(лауазымы, жөні, тегі)
_________
(қолы)
Жарушының, жарушы-шебердің өз қолы
_____________________________________________
Тәжірибеден өтті
20____ ж. "____" _____________бастап
20____ ж. "____" _____________ дейін
Ұйымның М.О. (болған жағдайда)
________________________________________________
(жұмыстарын басқарушының лауазымы, жөні,тегі)
__________________________
(қолы)
Жарушының, жарушы-шебердің өз қолы
__________________________
(қолы)

Стр. 3-7
Получил дополнительно право *
________________________________________________________
________________________________________________________
_______________________________________________________ *
Всего в Единой книжке 5 таких страниц. Их заполнение производится
при каждом получении дополнительных прав.
на основании протокола от "___" ______________ 20___ г. № _____
город (поселок) ____________________________________________
М.П.
(при наличии)
организации
Председатель квалификационной комиссии
__________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________
(подпись)
М.П.
территориального
подразделения
ведомства
уполномоченного
органа в области
промышленной
безопасности
__________________________________________
(наименование)
М.П.
(при наличии)
организации
__________________________________________
(должность, фамилия, инициалы)
_________
(подпись)
Личная подпись
лица,
получившего
ЕКВ
__________________________________________
Стажировку
прошел
c "____" _____________ 20____ г.
по "____" _____________ 20____ г.
М.П.
(при наличии)
организации
___________________________________________
(должность, фамилия, инициалы руководителя
взрывных работ)
__________________________
(подпись)
Личная подпись
лица,
получившего
ЕКВ
__________________________
(подпись)
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 434
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
в области промышленной
безопасности, в которые
вносятся изменения и
дополнение
Приложение 6
к Правилам обеспечения
промышленной безопасности
при эксплуатации грузоподъемных
механизмов
"__" __________ 20_года
Акт приемки лифта в эксплуатацию
Комиссия в составе:
Председатель комиссии
(уполномоченный представитель эксплуатирующей организации)
________________________________________________________
________________________________________________________
(должность, ФИО, наименование эксплуатирующей организации)
Члены комиссии: Представитель монтажной организации
________________________________________________________
(должность, ФИО)
________________________________________________________
(наименование организации)
Представитель генеральной подрядной организации
________________________________________________________
(должность, ФИО)
________________________________________________________
(наименование организации)
Специалист, назначенный для технического обслуживания лифта
________________________________________________________
(должность, ФИО)
________________________________________________________
(наименование организации)
Представитель Заказчика
________________________________________________________
(должность, ФИО)
________________________________________________________
(наименование организации)
Государственный инспектор по государственному контролю
и надзору в области промышленной безопасности
________________________________________________________
(наименование государственного органа, ФИО)
составили настоящий акт о приемке в эксплуатацию лифта,
заводской (серийный) № _____, установленного по адресу:
________________________________________________________
(город, улица, дом №, корпус №, подъезд №)
Комиссия провела проверку представленных документов:

3-7 бет
Келесі жарылыс жұмыстарының түрлерін жүргізуге құқылы *
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
* Бірыңғай кітапшада осындай барлығы 5 парақ болады. Олар әрбір қосымша
құқық берілу жағдайында толтырылады.
20____ж. "____" _____________ № ___________ хаттамасы негізінде
қала (кент) _______________________________________________
Ұйымның М.О.
(болған жағдайда)
Біліктілік комиссиясының төрағасы
________________________________________________
(лауазымы, жөні, тегі)
_________
(қолы)
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің
М.О.
________________________________________________
(атауы)
Ұйымның М.О. (болған жағдайда)
________________________________________________
(лауазымы, жөні, тегі)
(қолы)
Жарушының, жарушы-шебердің өз қолы
_____________________________________________
Тәжірибеден өтті
20____ ж. "____" _____________ бастап
20____ ж. "____" _____________ дейін
Ұйымның М.О. (болған жағдайда)
________________________________________________
(жұмыстарын басқарушының лауазымы, жөні,тегі)
__________________________
(қолы)
Жарушының, жарушы-шебердің өз қолы
__________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 434
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін өнеркәсіптік
қауіпсіздік саласындағы кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
2-қосымша
Жүк көтергіш механизмдерді
пайдалану кезінде өнеркәсіптік
қауіпсіздікті қамтамасыз ету
қағидаларына
6-қосымша
20__ жылғы "__" __________
Лифтіні пайдалануға қабылдау актісі
Комиссия құрамында:
Комиссия төрағасы (пайдаланушы ұйымның уәкілетті өкілі)
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, ТАӘ, пайдаланушы ұйымның атауы)
Комиссия мүшелері:
монтаж ұйымның өкілі
_____________________________________________________________________
(лауазымы Т.А.Ә)
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Бас мердігер құрылыс ұйымының өкілі
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә)
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Лифтіге техникалық қызмет көрсету үшін тағайындалған маман
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә)
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Тапсырыс беруші өкілі (бар болған кезде)
_____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә)
_____________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бақылау мен қадағалау жөніндегі
мемлекеттік инспекторы
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы, Т.А.Ә)
зауыттық (сериялық) №______, келесі мекенжай бойынша орнатылған:
_____________________________________________________________________
(қала, көше, үй, корпус, кіреберіс)
лифтіні пайдалануға қабылдау жөніндегі осы актіні жасады.
Комиссия ұсынылған құжаттарды тексерді:

1. Акта полного технического освидетельствования лифта;
2. Документов по организации безопасной эксплуатации и контрольного осмотра
лифта.
Результаты приемки лифта
1. Лифт находится в исправном состоянии, обеспечивающем его безопасную работу;
2. Организация безопасной эксплуатации лифта соответствует установленным
требованиям настоящих Правил.
Лифт сдали:
Уполномоченный представитель монтажной организации
_________________________________________________________
(подпись, ФИО)
Уполномоченный представитель генподрядной строительной организации
_________________________________________________________
(подпись, ФИО)
Лифт приняли:
Уполномоченный представитель эксплуатирующей организации
_________________________________________________________
(подпись, ФИО)
Специалист, назначенный для технического обслуживания лифта
________________________________________________________
(подпись, ФИО)
Запись о разрешении на ввод лифта в эксплуатацию сделана в паспорте лифта.
Государственный инспектор по государственному контролю и надзору
в области промышленной безопасности
________________________________________________________
(Штамп) (подпись, ФИО)
Настоящий акт хранить с паспортом лифта.
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 434
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов
в области промышленной
безопасности, в которые
вносятся изменения
и дополнение
Приложение 1 к Инструкции
по разработке плана ликвидации
аварий и проведению учебных
тревог и противоаварийных
тренировок на опасных
производственных объектах
Форма
Список должностных лиц и учреждений, извещаемых об аварии
№ п.п.
Организация или должностное лицо
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ телефона
Адрес
служебный
домашний
служебный
домашний
1.
Дежурный аварийно-спасательной службы
2.
Руководитель организаций
3.
Руководитель объекта
4.
Дежурный пожарной части
5.
Главные специалисты
6.
Начальники подразделения объекта
7.
Руководитель медицинской службы
8.
Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа
9.
Дежурный Комитета национальной безопасности
10.
Отдел внутренних дел
11.
Прокуратура
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 434
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
в области промышленной
безопасности, в которые
вносятся изменения
и дополнение
Приложение 3
к Правилам безопасной
эксплуатации подъемников
для лиц с инвалидностью
Форма
Акт о возможности ввода в эксплуатацию подъемника
Город________________ "__" _____________ 20__ г.
Мы, нижеподписавшиеся, члены комиссии: уполномоченный представитель
владельца подъемника-председатель комиссии
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченный представитель эксплуатирующей организации
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченный представитель пусконаладочной организации
___________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченный представитель организации, выполнившей монтаж (реконструкцию)
подъемника
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченный представитель строительно-монтажной организации
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
___________________________________________________________________
уполномоченный представитель организации-изготовителя подъемника
___________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор по государственному контролю и надзору в области
промышленной безопасности
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
составили настоящий акт о том, что рассмотрена представленная документация,
проведены осмотр и проверка подъемника и его составных частей в объеме,
предусмотренном технической документацией организации-изготовителя и Правил
безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью, утвержденных

1. Лифтіні толық техникалық куаландыру жөніндегі акті;
2. Қауіпсіз пайдалану жөніндегі және лифтіні байқауды тексеру құжаттары.
Лифтіні қабылдау нәтижелері
1. Лифт оның қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ететін ақаусыз жағдайда;
2. Лифтіні қауіпсіз пайдалануды ұйымдастыру осы Қағидалардың
белгіленген талаптарына сәйкес келеді.
Лифтіні тапсырды:
Монтаждаған үйымның уәкілетті өкілі
_____________________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә)
Бас мердігерлік құрылыс ұйымының уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә)
Лифтіні қабылдады: Пайдаланатын ұйымның уәкілетті өкілі
_____________________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә)
Лифтіге техникалық қызмет көрсету үшін тағайындалған маман
_____________________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә)
Лифтіні пайдалануға енгізуге рұқсат беру туралы жазба паспортта жазылған.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бақылау мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік
инспекторы
_____________________________________________________________________
(Мөр) (қолы, Т.А.Ә)
Осы актті лифт паспортымен бірге сақтау керек.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 434
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін өнеркәсіптік
қауіпсіздік саласындағы кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
3-қосымша
Қауіпті өндірістік
объектілерде аварияларды жою
және оқу дабылдарын және
аварияға қарсы жаттығуларды
өткізу жоспарын әзірлеу
жөніндегі нұсқаулыққа
1-ші қосымша
Нысан
Авария туралы хабардар етілетін лауазымды тұлғалар мен мекемелердің тізімі
р/с
Ұйым немесе лауазымды тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Телефон
Мекенжайы
қызметтік
үйінің
қызметтік
үйінің
1.
Авариялық-құтқару қызметінің кезекшісі
2.
Ұйым басшысы
3.
Объект басшысы
4.
Өрт сөндіру бөлімінің кезекшісі
5.
Бас мамандар
6.
Объектінің бөлімше бастықтары
7.
Медициналық қызметтің басшысы
8.
Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
9.
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кезекшісі
10.
Ішкі істер бөлімі
11.
Прокуратура
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 434
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін өнеркәсіптік қауіпсіздік
саласындағы кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
4-қосымша
Мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді қауіпсіз
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Көтергішті пайдалануға беру мүмкіндігі туралы акт
Қала ________________                        "__" _____________ 20__ ж.
Біз, төменде қол қоюшылар, комиссия мүшелері: көтергіш иесінің уәкілетті
өкілі-комиссия төрағасы
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
пайдаланушы ұйымның уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
іске қосу-жөндеу ұйымының уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
көтергішті монтаждауды (қайта жаңартуды) орындаған ұйымның уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
құрылыс-монтаждау ұйымының уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
көтергішті дайындаушы ұйымның уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бақылау мен қадағалау жөніндегі
мемлекеттік инспекторы
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ұсынылған құжаттаманың қаралғандығы, көтергішті және оның құрамдас
бөліктерін дайындаушы ұйымның техникалық құжаттамасында және Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің

в соответствии с подпунктом 102) пункта 16 Положения о Министерстве
по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением
Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 (далее – Правил).
Подъемник установлен по адресу:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Осмотром и проверкой установлено: строительные, монтажные и наладочные
работы выполнены в соответствии с
__________________________________________________________________
(обозначение технического условия) рабочей технической документацией,
установочными чертежами и Правилами; подъемник соответствует паспортным
данным и требованиям, указанным в Правилах; подъемник находится в исправном
состоянии, допускающем его безопасное использование по назначению; организация
эксплуатации соответствует требованиям Правил.
Подъемник принят владельцем.
Подписи членов комиссии.
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 434
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов
в области промышленной
безопасности, в которые
вносятся изменения
и дополнение
Приложение 6
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с инвалидностью с истекшим
сроком службы с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Форма
______________________________________________________________
(наименование организации, проводившей обследование)
АКТ № ____ проверки функционирования лифта и устройств безопасности
город _____________ "____" ___________ 20___ г.
Организация, проводившая обследование, в составе
___________________________________________________________________,
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
провела проверку функционирования устройств безопасности лифта, заводской
№ _____, регистрационный № __________, установленного по адресу:
___________________________________________________________________.
(Улица, дом, корпус, подъезд)
Проверка и испытания проведены в соответствии с Инструкцией по проведению
обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц
с инвалидностью с истекшим сроком службы с целью определения возможности их
дальнейшей эксплуатации, разработанной в соответствии с подпунктом 124) пункта
16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан,
утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября
2020 года № 701. При этом установлено: лифт в режиме, предусмотренном
принципиальной электрической (гидравлической) схемой, функционирует исправно,
за исключением:
_____________________________________________________________________;
точность остановки кабины на этажных площадках соответствует установленной
норме, за исключением этажных площадок
_____________________________________________________________________;
устройства безопасности: ограничитель скорости, ловители, гидравлические буфера,
замки дверей шахты, кабины и выключатели функционируют исправно,
за исключением:
_____________________________________________________________________;
Выключатели безопасности функционируют исправно, за исключением:
_____________________________________________________________________;
Рекомендуется:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Специалисты: _________________ _______________________________________
(Подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________ ___________________________________________________
(Подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 434
Приложение 6 к Перечню
некоторых приказов
в области промышленной
безопасности, в которые
вносятся изменения
и дополнение
Приложение 9
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния лифтов, а также
подъемников для лиц
с инвалидностью с истекшим
сроком службы с целью
определения возможности
их дальнейшей эксплуатации
Форма
____________________________________________________________________
(наименование организации, проводившей обследование)
Акт № ХХХХ-ХХ-ХХ обследования лифта, отработавшего нормативный срок службы
Лифт, заводской № _______________ регистрационный № _______
Адрес: ___________________________________________________
(город, улица, дом, корпус)
Заказчик: _________________________________________________
(наименование организации)
Руководитель организации, проводившей обследование
_________________________ ________________________________
(подпись, печать при наличии) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"__" _____________ 20 _____ г.
Акт обследования лифта, заводской № __________, регистрационный
№ _______, отработавший нормативный срок службы

16-тармағының 102) тармақшасына сәйкес бекітілген Мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар)
көзделген көлемде қарап-тексеру және тексеру жүргізілгені туралы осы актіні жасадық.
Көтергіш мына мекен-жай бойынша орнатылды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қарап-тексеру мен тексеруде мыналар анықталды: құрылыс, монтаждау
және жөндеу жұмыстары
_____________________________________________________________________
(техникалық шартты белгілеу) техникалық жұмыс құжаттамасына, орнату сызбаларына және
Қағидаларына сәйкес орындалған; көтергіш паспорт деректеріне және Қағидаларында
көрсетілген талаптарға сәйкес келеді; көтергіш оның мақсаты бойынша қауіпсіз пайдалануға
мүмкіндік беретін жарамды күйде; пайдалануды ұйымдастыру Қағидалар талаптарына
сәйкес келеді.
Көтергішті иесі қабылдады.
Комиссия мүшелерінің қолдары.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 434
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін өнеркәсіптік
қауіпсіздік
саласындағы кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
5-қосымша
Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға арналған
көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
6-қосымша
Нысан
___________________________________________________________________
(Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйымның атауы)
Лифт пен қауіпсіздік құрылғыларының жұмыс істеуін тексерудің № __ актісі
_________қала                                     "____" _______ 20___ ж.
Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйым құрамында
_____________________________________________________________________,
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(көше, үй, корпус, кіреберіс)
мекенжайы бойынша, зауыттық №___________, тіркеу № __________лифтінің қауіпсіздік
ұрылғыларының жұмыс істеуіне тексеру жүргізілді.
Тексеру және сынау Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүгедектігі
бар адамдарға арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында
олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан
Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 124)
тармақшасына
сәйкес жүргізілді.
Бұл ретте анықталды: қағидаттық электрлік (гидравликалық) схемада көзделген
режимдегі лифт, мыналарды қоспағанда, дұрыс жұмыс істейді:
_____________________________________________________________________;
қабат алаңдарында кабинаның тоқтау дәлдігі, қабат алаңдарын қоспағанда,
белгіленген нормаға сәйкес келеді
_____________________________________________________________________;
қауіпсіздік құрылғылары: жылдамдықты шектегіш, ұстағыштар,
гидравликалық буферлер, шахта есіктерінің құлыптары, кабиналар мен ажыратқыштар,
дұрыс жұмыс істейді, қоспағанда:
_____________________________________________________________________;
Қауіпсіздік ажыратқыштары дұрыс жұмыс істейді, қоспағанда
_____________________________________________________________________;
Ұсынылады:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мамандар:
_______________ ______________________________________________________
(Қолы)             (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
_______________ ______________________________________________________
(Қолы)             (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 2 қазандағы № 434
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін өнеркәсіптік қауіпсіздік
саласындағы кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
6-қосымша
Қызмет ету мерзімі өткен
лифтілерді, сондай-ақ
мүгедектігі бар адамдарға
арналған
көтергіштерді одан әрі
пайдалану мүмкіндігін айқындау
мақсатында олардың
техникалық жай-күйіне зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
9-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(Тексеру жүргізетін ұйымның атауы)
Нормативтік қызмет мерзімін өтеген лифтінің № ХХХХ-ХХ-ХХ
зерттеп- қарауды жүргізу актісі
Зауыттық №__________________, тіркеу № _____________________лифт
Мекенжайы: ___________________________________________________
(Қала, көше, үй, корпус)
Тапсырыс беруші: ________________________________________________
(ұйымның атауы)
Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйымның басшысы:
_________________________ ____________________________________________
(Қолы, бар болған мөртабан)       (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"___" _____________ 20 ____ ж.
Лифтіні зерттеп-қарауды жүргізу актісі қызметтің нормативтік мерзімін өтеген
зауыттық № ___________, тіркеу № _______

1. Вводная часть
Основание для проведения обследования (заявка, договор и т.п.)
Сведения об организации, проводившей обследование
Наименование организации, проводившей обследование
Адрес
Руководитель
Телефон, факс
Сведения о специалистах
ФИО
(при его наличии)
Уровень квалификации
№ удостоверения срок действия
Руководитель группы
Специалисты (обследователи)
Аттестат на право проведения экспертизы промышленной безопасности технических устройств, применяемых на опасных производственных объектах
№ аттестата
Срок действия
2. Объект обследования, назначение, краткая техническая характеристика
Лифт, регистрационный №, кем зарегистрирован
Назначение (пассажирский, грузовой, больничный)
С машинным помещением (без машинного помещения)
Завод-изготовитель
Год изготовления
Заводской №
Краткая техническая характеристика лифта
Номинальная грузоподъемность, кг
Номинальная скорость, м/с
Число остановок (этажей)
Привод лифта (электрический, гидравлический)
Привод дверей (автоматический, ручной)
3. Данные о заказчике (эксплуатирующей организации)
Наименование
Заказчик
Эксплуатирующая организация
Уполномоченный представитель, должность
Фамилия, имя, отчество при его наличии
Телефон
4. Цель обследования
Целью обследования является оценка технического состояния лифта для определения возможности продления срока его безопасной эксплуатации.
5. Сведения о документах, рассмотренных в процессе обследования:
1) паспорт лифта;
2) установочный чертеж;
3) принципиальная электрическая (гидравлическая) схема;
4) журнал технического обслуживания;
5) инструкция по эксплуатации, техническое описание (при наличии).
6. Результаты обследования
В результате обследования, проведенного в объеме Инструкции по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с инвалидностью, с истекшим нормативным сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, разработанной в соответствии с подпунктом 124) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, установлено:
1) условия эксплуатации лифта соответствуют паспортным данным, за исключением указанных в "Акте проверки условий эксплуатации лифта";
2) механическое и электрическое оборудование находится в исправном состоянии, за исключением оборудования, указанного в ведомости дефектов (прилагается);
3) металлоконструкции лифта находятся в состоянии, допускающем их дальнейшую эксплуатацию. Выявленные дефекты указаны в Акте обследования металлоконструкций лифта;

1. Кіріспе бөлім
Тексеру жүргізу үшін негіздеме (өтінім, шарт және т. б.))
Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйым туралы мәліметтер
Зерттеп-қарауды жүргізетін ұйымның атауы
Мекенжайы
Басшысы
Телефон, факс
Мамандар туралы мәліметтер
ТАӘ (бар болған жағдайда)
Біліктілік деңгейі
куәліктің №
қолданылу мерзімі
Топ жетекшісі
Мамандар (тексерушілер)
Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын техникалық құрылғылардың өнеркәсіптік қауіпсіздігіне сараптама жүргізу құқығына аттестат
аттестат №
Қолданылу мерзімі
2. Зерттеп-қарауды жүргізу объектісі, мақсаты, қысқаша техникалық сипаттамасы
Лифт тірк. , кім тіркеді
Тағайындау (жолаушылар, жүк, аурухана)
Машиналық үй-жаймен (машиналық үй-жайсыз))
Дайындаушы зауыт
зауыттық №
Дайындалған жылы
Лифтінің қысқаша техникалық сипаттамасы
Номиналды жүк көтергіштігі, кг
Номиналды жылдамдығы, м / с
Тоқтау (қабаттар) саны
Лифт жетегі (электрлік, гидравликалық)
Есік жетегі (автоматты, қолмен)
3. Тапсырыс беруші (пайдаланушы ұйым) туралы деректер
Атауы
Тапсырыс беруші
Пайдаланушы ұйым
Уәкілетті өкіл, лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефон
4. Зерттеп-қарауды жүргізу мақсаты
Зерттеп-қарауды жүргізу мақсаты лифтіні қауіпсіз пайдалану мерзімін ұзарту мүмкіндігін анықтау үшін оның техникалық жай-күйін бағалау болып табылады.
5. Зерттеп-қарауды жүргізу процесінде қаралған құжаттар туралы мәліметтер:
1) лифт паспорты;
2) орнату сызбасы;
3) принципті электрлік (гидравликалық) схема;
4) техникалық қызмет көрсету журналы;
5) пайдалану жөніндегі нұсқаулық, техникалық сипаттама (бар болса).
6. Зерттеп-қарауды жүргізу нәтижелері
Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 124) тармақшасына сәйкес әзірленген қорытындысы бойынша, анықталған:
1) лифтіні пайдалану шарттары "Лифтіні пайдалану шарттарын зерттеп-қарауды жүргізу актісінде" көрсетілгендерді қоспағанда, паспорттық деректерге сәйкес келеді;
2) механикалық және электрлік жабдықтар жарамды күйде болады, ақау ведомосінде (қоса беріліп отыр) көрсетілген жабдықты қоспағанда;
3) лифт металл конструкциялары оларды одан әрі пайдалануға мүмкіндік беретін жағдайда болады. Анықталған ақаулар лифт металл конструкцияларын тексеру актісінде көрсетілген;

4) лифт и устройства безопасности функционируют исправно за исключением устройств, указанных в "Акте проверки функционирования лифта и устройств безопасности";
5) защитное зануление (заземление), сопротивление изоляции электрических цепей и электрооборудования соответствует установленным требованиям, за исключением указанных в техническом отчете по испытанию защитного зануления (заземления) и сопротивления изоляции электрических сетей и электрооборудования лифта;
6) недопустимые дефекты и неисправности, выявленные в процессе технического обследования лифта, указаны в Акте выполнения работ по техническому обследованию лифта. В случае если не выявлено недопустимых дефектов и неисправностей, указывается "в процессе технического обследования лифта недопустимых дефектов и неисправностей не выявлено";
7) результаты расчета остаточного срока безопасной эксплуатации оборудования лифта указаны в Таблице 1.
Таблица 1
Результаты расчета остаточного ресурса лифтового оборудования
Наименование составных частей лифта
Остаточный ресурс, (срок) год
Рекомендованный срок следующего обследования, календарный год
Примечание
1. Лебедка
1) редуктор
2) КВШ
2. Кабина
1) дверь кабины
2) металлоконструкции
По акту обследования металлоконструкций
3. Противовес
1) подвеска
2) металлоконструкции
По акту обследования металлоконструкций
4. Шахта
1) сварные соединения
По акту обследования металлоконструкций
5. Другое оборудование
7. Заключительная часть
Выводы:
1) на основании результатов технического обследования установлено, что лифт
находится в состоянии, допускающем его безопасную эксплуатацию при условии
устранения дефектов и выполнения по актам и отчетам, указанных в разделе 6
настоящего Заключения;
2) на основании расчета установлено, что оборудование лифта, имеет остаточный
ресурс, указанный в Таблице 1.
Рекомендации:
1) устранить дефекты, не допускающие безопасную эксплуатацию, до ввода лифта
в эксплуатацию; другие дефекты – при очередном техническом обслуживании
(ремонте);
2) провести следующее обследование технического состояния оборудования
(для лифтов, не подвергнутых модернизации) и металлоконструкций
до ________ 20___ г.
Руководитель группы:__________ ___________________________________
(Подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заключение получил, Представитель Заказчика:
_________ _______________________________________________________
(Подпись) (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Настоящее Заключение хранить с паспортом лифта.
Приложение 1
к Акту обследования № __
от "___" _________ 20 __ г.
Перечень использованной при обследовании нормативно-технической и методической документации:

4) лифт және қауіпсіздік құрылғылары "Лифт пен қауіпсіздік құрылғыларының жұмыс істеуін зерттеп-қарауды жүргізу актісінде" көрсетілген құрылғыларды қоспағанда, дұрыс жұмыс істейді;
5) қорғаныстық нөлдеу (жерге тұйықтау), электр тізбектері мен электр жабдығының оқшаулама кедергісі, қорғаныс нөлденуін (жерге тұйықтау) және лифтінің электр желілері мен электр жабдығының оқшаулама кедергісін сынау жөніндегі техникалық есепте көрсетілгендерді қоспағанда, белгіленген талаптарға сәйкес келеді;
6) лифтіні техникалық зерттеп-қарауды жүргізу процесінде анықталған жол берілмейтін ақаулар мен ақаулар лифтіні техникалық зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі жұмыстарды орындау актісінде көрсетілген. Егер жол берілмейтін ақаулар мен ақаулықтар анықталмаған жағдайда, "Лифтіні техникалық тексеру процесінде жол берілмейтін ақаулар мен ақаулықтар анықталған жоқ" деп көрсетіледі;
7) лифт жабдығын қауіпсіз пайдаланудың қалдық мерзімін есептеу нәтижелері 1-кестеде көрсетілген.
1-кесте
Лифт жабдығының қалдық ресурсын есептеу нәтижелері
Лифтінің құрамдас бөліктерінің атауы
Қалдық ресурс, (мерзімі) жыл
Келесі тексерудің ұсынылған мерзімі, күнтізбелік жыл
Ескертпе
1. Жүкшығыр
1) редуктор
2) АЖШ
2. Кабина
1) кабинаның есігі
2) металл конструкциялары
Металл конструкцияларын зерттеп-қарауды жүргізу актісі бойынша
3. Қарсы салмақ
1) аспа
2) металл конструкциялары
Металл конструкцияларын зерттеп-қарауды жүргізу актісі бойынша
4. Шахта
1) дәнекерленген қосылыстар
Металл конструкцияларын зерттеп-қарауды жүргізу актісі бойынша
5. Басқа жабдықтар
7. Қорытынды бөлім
Қорытындылар:
1) техникалық зерттеп-қарауды жүргізу нәтижелері негізінде лифт ақаулар жойылған және осы қорытындының 6-бөлімінде көрсетілген актілер мен есептер бойынша орындалған жағдайда оны қауіпсіз пайдалануға жол беретін жағдайда екендігі анықталды;
2) есептеу негізінде лифт жабдығының 1-кестеде көрсетілген қалдық ресурсы бар екендігі анықталды.
Ұсынымдар:
1) лифт пайдалануға берілгенге дейін қауіпсіз пайдалануға жол бермейтін ақауларды жою; басқа да ақаулар – кезекті техникалық қызмет көрсету (жөндеу) кезінде);
2) 20 __ ж. _______ дейін жабдықтардың (жаңғыртылмаған лифтілер үшін) және металл конструкциялардың техникалық жай-күйіне келесі зерттеп-қарауды жүргізу
Топ жетекшісі:
__________________ _________________________________________________
(Қолы)             (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Қорытынды алдым,
Тапсырыс берушінің өкілі:
________________ ____________________________________________
(Қолы)             (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Осы қорытындыны лифт паспортымен бірге сақтау қажет.
Зерттеп-қарау актісіне
1-қосымша
№ __________ бастап
"__" ________ 20 __ ж.
Зерттеп-қарауды жүргізу кезінде пайдаланылған нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттаманың тізбесі:

1. Правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 359 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10332);
2. ГОСТ Р 53783-2010 Лифты. Правила и методы оценки соответствия лифтов в период эксплуатации;
3. СТРК 1871-2009 Лифты. Методология оценки и повышения безопасности лифтов, находящихся в эксплуатации;
4. Инструкция по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с инвалидностью с истекшим нормативным сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, разработанная в соответствии с подпунктом 124) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701.
Приложение 2
к Акту обследования №_____
от "___" ________ 20 ____ г.
Перечень рабочей документации по обследованию лифта*
1. Акт проверки условий эксплуатации лифта;
2. Акт обследования механического и электрического оборудования лифта;
3. Акт обследования металлоконструкций лифта;
4. Акт проверки технических параметров и характеристик лифта:
5. Технический отчет по испытанию защитного зануления (заземления), сопротивления изоляции электрических цепей и электрооборудования лифта с техническим отчетом, протоколами №№ 1, 2, 3, 4 и ведомостью дефектов;
6. Акт окончания работ по техническому диагностированию лифта.
* Рабочая документация хранится в организации, проводившей обследование, с Актом обследования лифта, отработавшего нормативный срок службы.
Приложение 3
к Акту обследования №_____
от "___" _________ 20 ___ г.
Перечень средств измерений и оборудований, примененных при обследовании лифта
п/п
Наименование, тип средств измерений и оборудований
Заводской №
Срок следующей поверки
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 2 октября 2025 года № 434
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов
в области промышленной
безопасности, в которые
вносятся изменения
и дополнение
Приложение 1 к Инструкции
по использованию технических
средств аудио-, видеозаписи
государственными инспекторами
по государственному контролю
и надзору в области
промышленной безопасности
Форма
Лицевая сторона обложки ______________________________________
Журнал учета выдачи и сдачи видеорегистратора
_____________________________________________________________
(наименование территориального подразделения ведомства
уполномоченного органа в области промышленной безопасности)
Начат "___" _______ 20 __ года
Окончен "___" _______ 20 __ года
Внутренняя сторона обложки
№ п/п
Инвентарный номер видеорегистратора
Ф.И.О. пользователя видеорегистратора
Дата и время, роспись о получении
Дата и время, роспись о сдачи
Дата и время выгрузки информации
Примечание
1.

1. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 359 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10332 болып тіркелген) Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидалары;
2. МЕМСТ Р 53783-2010 Лифтілер. Пайдалану кезеңінде лифтілердің сәйкестігін бағалау қағидалары мен әдістері;
3. СТРК 1871-2009 Лифтілер. Пайдаланудағы лифтілердің қауіпсіздігін бағалау және арттыру әдістемесі;
4. Қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 124) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Зерттеп-қарау актісіне
2-қосымша
№ __________ бастап
"__" ________ 20 __ ж.
Лифтіні зерттеп-қарауды жүргізу бойынша жұмыс құжаттамасының тізбесі*
1. Лифтіні пайдалану шарттарын тексеру актісі;
2. Лифтінің механикалық және электрлік жабдықтарын зерттеп-қарауды жүргізу актісі;
3. Лифтінің металл конструкцияларын тексеру актісі;
4. Лифтінің техникалық параметрлері мен сипаттамаларын тексеру актісі:
5. Техникалық есеппен, № 1, 2, 3, 4 хаттамалармен және ақаулар ведомосімен қорғаныс нөлдендіруін (жерге тұйықтау), электр тізбектері мен лифт электр жабдығының оқшаулау кедергісін сынау жөніндегі техникалық есеп;
6. Лифтіні техникалық диагностикалау бойынша жұмыстарды аяқтау актісі.
* Жұмыс құжаттамасы қызмет етудің нормативтік мерзімі өткен лифтіні зерттеп-қарауды жүргізу актісімен бірге зерттеп-қарауды жүргізген ұйымда сақталады.
Зерттеп-қарау актісіне
3-қосымша
№ __________ бастап
"__" ________ 20 __ ж.
Лифтіні зерттеп-қарауды жүргізу кезінде қолданылған өллшеу құралдары мен жабдықтардың тізбесі
р/с
Өлшеу құралдары мен жабдықтардың атауы, түрі
Зауыттық
Келесі тексеру мерзімі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 2 қазандағы№ 434
Өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін өнеркәсіптік
қауіпсіздік саласындағы
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
7-қосымша
Өнеркәсіптік қауіпсіздік
саласындағы мемлекеттік
бақылау және қадағалау
бойынша мемлекеттік
инспекторларының
аудио-, бейнежазба
техникалық құрылғыларын
пайдалану жөніндегі
нұсқаулығына
1-қосымша
Үлгі
Мұқабаның алдыңғы жағы
__________________________________________________________________
Бейнетіркеуішті беруді және тапсыруды есепке алу журналы
_________________________________________________________________
(өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық
бөлімшесінің атауы)
20 __ жылғы "___" __________ басталды
20 __ жылғы "___" __________ аяқталды
Мұқабаның ішкі жағы
р\с
Бейнетіркеуіштің түгендеу нөмірі
Бейнетіркеуішті пайдаланушының Т.А.Ә.
Күні және уақыты, алғаны туралы қол қою
Күні және уақыты, тапсырғаны туралы қол қою
Ақпаратты сақтау күні және уақыты
Ескертпе
1.
2
3
4
5
6
7