О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 3 октября 2025 года № 286-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2025 года № 37050
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту электронной и биржевой торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, двадцатого и сорок шестого пункта 1 приложения к настоящему приказу, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Министр торговли и
интеграции Республики Казахстан
А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и
развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 286-НҚ
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 280 "Об утверждении Правил биржевой торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10993) следующие изменения и дополнения:
в Правилах биржевой торговли, утвержденных указанным приказом:
пункт 49 дополнить частью третьей и четвертой следующего содержания:
"Информация о режиме работы товарной биржи, включая рабочие, выходные и праздничные дни, размещается на интернет-ресурсе товарной биржи.
В случае изменения режима работы информация размещается не позднее чем за 7 (семь) рабочих дней до даты введения нового режима.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Заявка на продажу (покупку) биржевого товара, подаваемая участником биржевых торгов, является безусловным согласием участника биржевых торгов на заключение биржевой сделки.
При проведении биржевых торгов в заявке указываются следующие:
код торгового инструмента (товара);
направленность заявки: покупка или продажа товара;
количество реализуемого (приобретаемого) товара;
цена товара (указывается в заявке на покупку и в заявке на продажу).";

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 286-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қазанда № 37050 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Электрондық және биржалық сауда департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында оның ресми жарияланғаннан кейін орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрыққа қосымшаның 1-тармағының он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, жиырмасыншы және қырық алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 286-НҚ
Бұйрығына қосымша
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Биржалық сауда қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 280 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10993 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Биржалық сауда қағидаларында:
49-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жұмыс, демалыс және мереке күндерін қоса алғанда, тауар биржасының жұмыс режимі туралы ақпарат тауар биржасының интернет-ресурсында орналастырылады.
Жұмыс режимі өзгерген жағдайда ақпарат жаңа режим енгізілген күнге дейін 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмей орналастырылады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. Биржалық сауда-саттыққа қатысушы беретін биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) арналған өтінім биржалық сауда-саттыққа қатысушының биржалық мәміле жасасуға сөзсіз келісімі болып табылады.
Биржалық сауда-саттықты өткізу кезінде өтінімде мыналар көрсетіледі:
сауда құралының (тауардың)коды;
өтінімнің бағыты: өнімді сатып алу немесе сату;
өткізілетін (сатып алынатын) тауардың саны;
тауардың бағасы (сатып алуға арналған өтінімде және сатуға арналған өтінімде көрсетіледі).";

пункт 57 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) в случае неисполнения продавцом требований, предусмотренных параграфом 1 главы 14 настоящих Правил;";
пункт 75 исключить;
дополнить пунктом 75-1 следующего содержания:
"75-1. Оплата и поставка биржевых товаров по сделкам, заключенным на товарной бирже, осуществляются через клиринговый центр товарной биржи, принимающий на себя функции контрагента по гарантированию исполнения условий договора на основании заключенной биржевой сделки в части полной оплаты суммы договора со стороны покупателя, при условии исполнения всех требований по надлежащей поставке со стороны продавца.";
пункт 76 исключить;
пункт 77 исключить;
пункт 78 исключить;
пункт 81 изложить в следующей редакции:
"81. Членам товарной биржи не допускается использовать технологии автоматизированной ускоренной обработки и подачи данных и внешние программно-технические системы, скорость обращений от которых к электронной торговой системе товарной биржи составляет два и более обращения в секунду, для выставления заявок и заключения сделок.
Сделки, заключенные с использованием подобных технологий, признаются ничтожными и подлежат аннулированию товарной биржей.";
дополнить пунктом 82-1 следующего содержания:
"82-1. В случае аннулирования биржевых сделок товарная биржа размещает информацию об аннулированных сделках с указанием объема, наименования участников торгов на интернет-ресурсе товарной биржи в тот же рабочий день, в который принято решение об их аннулировании.
Повторное выставление аннулированных объемов на биржевые торги допускается при условии размещения информации о повторных торгах на интернет-ресурсе товарной биржи не позднее чем за один рабочий день до даты проведения биржевых торгов.";
пункт 96 исключить;
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Регистрация внебиржевой сделки осуществляется продавцом биржевого товара, заключившим сделку, предусматривающую переход права собственности на товар от него к другому лицу.
Регистрация внебиржевой сделки осуществляется следующими способами:
1) самостоятельно – при наличии аккредитации его в качестве дилера и отсутствии у заявителя заключенного с брокером договора брокерского обслуживания;
2) через брокера – при наличии у заявителя заключенного с брокером договора брокерского обслуживания.
Регистрация внебиржевой сделки на товарной бирже не влечет каких-либо затрат для продавца и проводится товарной биржей бесплатно.
Продавец обеспечивает регистрацию на товарной бирже внебиржевых сделок с учетом положений отдельных секций торговли биржевыми товарами.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:

57-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) сатушы осы Қағидалардың 14-тарауының 1-параграфында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда;";
75-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 75-1-тармақпен толықтырылсын:
"75-1. Тауар биржасында жасалған мәмілелер бойынша биржалық тауарларға ақы төлеу және жеткізу сатушы тарапынан тиісті жеткізілім бойынша барлық талаптар орындалған жағдайда, Сатып алушы тарапынан жасалған шарт сомасын толық төлеу бөлігінде жасалған биржалық мәміле негізінде шарт талаптарының орындалуына кепілдік беру жөніндегі контрагенттің функцияларын өзіне қабылдайтын тауар биржасының клирингтік орталығы арқылы жүзеге асырылады.";
76-тармақ алынып тасталсын;
77-тармақ алынып тасталсын;
78-тармақ алынып тасталсын;
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Тауар биржасының мүшелеріне өтінімдер беру және мәмілелер жасасу үшін тауар биржасының электрондық сауда жүйесіне жүгіну жылдамдығы секундына екі және одан да көп өтінішті құрайтын автоматтандырылған жеделдетіп өңдеу және деректерді беру технологияларын және сыртқы бағдарламалық-техникалық жүйелерді пайдалануға жол берілмейді.
Осындай технологияларды пайдалана отырып жасалған мәмілелер елеусіз деп танылады және тауар биржасының күшін жоюға жатады.";
мынадай мазмұндағы 82-1-тармақпен толықтырылсын:
"82-1. Биржалық мәмілелер жойылған жағдайда тауар биржасы күшін жою туралы шешім қабылданған сол жұмыс күні тауар биржасының интернет-ресурсында сауда-саттыққа қатысушылардың көлемін, атауын көрсете отырып, күші жойылған мәмілелер туралы ақпаратты орналастырады.
Жойылған көлемдерді биржалық сауда-саттыққа қайта қоюға тауар биржасының интернет-ресурсында қайталама сауда-саттық туралы ақпарат биржалық сауда-саттық өткізілетін күнге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмей орналастырылған жағдайда жол беріледі.";
96-тармақ алынып тасталсын;
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Биржадан тыс мәмілені тіркеуді тауарға меншік құқығының одан басқа тұлғаға ауысуын көздейтін мәміле жасасқан биржалық тауарды сатушы жүзеге асырады.
Биржадан тыс мәмілені тіркеу:
1) дербес-оны дилер ретінде аккредиттеу болған және өтініш берушіде брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету шарты болмаған кезде;
2) брокер арқылы – өтініш берушіде брокермен жасалған брокерлік қызмет көрсету шарты болған кезде жүзеге асырылады.
Тауар биржасында биржадан тыс мәмілені тіркеу сатушы үшін қандай да бір шығындарға әкеп соқпайды және оны тауар биржасы тегін жүргізеді.
Сатушы биржалық тауарлармен сауданың жекелеген секцияларының ережелерін ескере отырып, биржадан тыс мәмілелерді тауар биржасында тіркеуді қамтамасыз етеді.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"99. Регистрация внебиржевой сделки на товарной бирже осуществляется не позднее десяти рабочих дней со дня даты заключения внебиржевой сделки.
Регистрация внебиржевой сделки не является биржевой сделкой.
Товарная биржа отказывает в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара в соответствии с пунктом 57 настоящих Правил, если продавец, заключивший внебиржевую сделку не зарегистрировал данную сделку в электронной торговой системе товарной биржи. В указанном случае товарная биржа направляет письменное уведомление с указанием причин отказа в течение одного рабочего дня со дня отказа в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара.
Продавец в течение трех рабочих дней со дня получения уведомления об отказе в принятии заявки на продажу (покупку) биржевого товара устраняет указанные в уведомлении нарушения и предоставляет товарной бирже сведения, необходимые для регистрации внебиржевой сделки, в соответствии с требованиями настоящей Главы.";
пункт 103 изложить в следующей редакции:
"103. Для каждого биржевого товара товарная биржа рассчитывает внебиржевой индикатор.
Внебиржевой индикатор рассчитывается на уровне среднеарифметического значения текущих заключаемых внебиржевых сделок соответствующего вида биржевого товара на базисе поставки соответствующего производителя биржевого товара и за конкретный календарный месяц.";
пункт 105 изложить в следующей редакции:
"105. Применение внебиржевых индикаторов проводиться путем сопоставления значений внебиржевых индикаторов, сформированных за разные периоды времени между собой для оценки динамики изменений цен прямых контрактов либо сопоставлением значений внебиржевых индикаторов с биржевыми индикаторами соответствующего торгового инструмента за аналогичный временной период.
При проведении анализа и мониторинга внебиржевых сделок, заключенных с биржевым товаром применение внебиржевых индикаторов проводится товарной биржей самостоятельно.";
пункт 112 исключить;
дополнить пунктом 135-1 следующего содержания:
"135-1. По биржевым товарам, в отношении которых не предусмотрены отдельные торговые секции, проведение биржевых торгов осуществляется в соответствии с графиком проведения торгов, предусматривающим периодичность проведения торговых дней и торговых сессий, размещаемым товарной биржей на интернет-ресурсе товарной биржи не менее чем за 10 (десять) рабочих дней до их начала.
При изменении периодичности проведения торговых дней и торговых сессий товарная биржа размещает обновленный график не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до их начала на интернет-ресурсе товарной биржи.";
пункт 136 изложить в следующей редакции:

"99. Тауар биржасында биржадан тыс мәмілені тіркеу биржадан тыс мәміле жасалған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Биржадан тыс мәмілені тіркеу биржалық мәміле емес.
Егер биржадан тыс мәміле жасасқан сатушы осы мәмілені тауар биржасының электрондық сауда жүйесінде тіркемеген болса, тауар биржасы осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінімді қабылдаудан бас тартады. Көрсетілген жағдайда тауар биржасы биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінімді қабылдаудан бас тартылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.
Сатушы биржалық тауарды сатуға (сатып алуға) өтінімді қабылдаудан бас тарту туралы хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарламада көрсетілген бұзушылықтарды жояды және тауар биржасына осы тараудың талаптарына сәйкес биржадан тыс мәмілені тіркеу үшін қажетті мәліметтерді береді.";
103-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"103. Әрбір биржалық тауар үшін тауар биржасы биржадан тыс индикаторды есептейді.
Биржадан тыс индикатор биржалық тауардың тиісті өндірушісінің жеткізу базасында және нақты күнтізбелік айда биржалық тауардың тиісті түрінің ағымдағы жасалатын биржадан тыс мәмілелерінің орташа арифметикалық мәні деңгейінде есептеледі.";
105-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"105. Биржадан тыс индикаторларды қолдану тікелей келісімшарттар бағасының өзгеру серпінін бағалау үшін өзара әр түрлі уақыт кезеңдерінде қалыптастырылған биржадан тыс индикаторлардың мәндерін салыстыру не ұқсас уақыт кезеңіндегі тиісті сауда құралының биржалық индикаторларымен биржадан тыс индикаторлардың мәндерін салыстыру жолымен жүргізіледі.
Биржалық тауармен жасалған биржадан тыс мәмілелерге талдау және мониторинг жүргізу кезінде биржадан тыс индикаторларды қолдануды тауар биржасы дербес жүргізеді.";
112-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 135-1-тармақпен толықтырылсын:
"135-1. Оларға қатысты жекелеген сауда секциялары көзделмеген биржалық тауарлар бойынша биржалық сауда-саттықты өткізу тауар биржасының интернет-ресурсында тауар биржасы олар басталғанға дейін кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын орналастыратын сауда күндері мен сауда-саттық сессияларын өткізу кезеңділігін көздейтін сауда-саттықты өткізу кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Сауда күндері мен сауда сессияларын өткізу кезеңділігі өзгерген кезде тауар биржасы жаңартылған кестені олар басталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей тауар биржасының интернет-ресурсында орналастырады.";
136-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"136. По итогам каждого торгового дня товарная биржа не позднее следующего рабочего дня размещает в специальном разделе интернет-ресурса товарной биржи информацию о результатах биржевых торгов, включающих в себя следующие сведения:
дату проведения торгов;
Код ТН ВЭД ЕАЭС
наименование товара;
цена открытия и закрытия торгов;
максимальную и минимальную и средневзвешенную цену сделок;
общая сумма сделки;
БИН продавца и покупателя;
наименование брокера покупателя;
наименование покупателя;
наименование брокера продавца:
наименование продавца;
количество заключенных сделок;
условия поставки.
Сведения о сделках, заключенных на товарной бирже, являются общедоступными.";
пункт 237 изложить в следующей редакции:
"237. Размер биржевого обеспечения для покупателей составляет 1% от предполагаемой сделки.
Размер биржевого обеспечения для продавцов составляет 3% от предполагаемой сделки.";
дополнить пунктом 246-1 следующего содержания:
"246-1. На основании рекомендаций уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере угольной промышленности, товарная биржа устанавливает максимальный объем заявки на покупку угля, подаваемой одним покупателем в рамках одного торгового дня.";
пункт 251 исключить.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 729 "Об утверждении Правил осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам и Требований к аппаратно-программному комплексу клирингового центра товарной биржи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12605) следующее изменение:
в Правилах осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам товарная биржа заключает договор о клиринговом обслуживании с клиринговой организацией.
Проведение аккредитации участников биржевой торговли клиринговой организацией не допускается.
Для осуществления расчетов по сделкам, заключенным на биржевых торгах клиринговая организация заключает договор о клиринговом обслуживании с участником биржевой торговли в течение 3 (трех) рабочих дней.".
3. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 3 сентября 2019 года № 31 "Об утверждении Квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж, брокеров и клиринговых центров товарных бирж" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19342) следующее изменение:
в приложении 1 к Квалификационным требованиям и перечень документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж, брокеров и клиринговых центров товарных бирж, утвержденным указанным приказом:
в Форме сведений о соответствии квалификационным требованиям к деятельности товарных бирж:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"136. Әрбір сауда күнінің қорытындысы бойынша тауар биржасы келесі жұмыс күнінен кешіктірмей тауар биржасының интернет-ресурсының арнайы бөлімінде мынадай мәліметтерді қамтитын биржалық сауда-саттық нәтижелері туралы ақпаратты орналастырады:
Сауда-саттықты өткізу күні;
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
тауардың атауы;
Сауда-саттықты ашу және жабу бағасы;
мәмілелердің ең жоғары және ең төменгі және орташа өлшенген бағасы;
мәміленің жалпы сомасы;
Сатушы мен сатып алушының БСН-і;
сатып алушының брокерінің атауы;
сатып алушының атауы;
сатушы брокерінің атауы:
сатушының атауы;
жасалған мәмілелер саны;
жеткізу шарттары.
Тауар биржасында жасалған мәмілелер туралы мәліметтер жалпыға қолжетімді болып табылады.";
237-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"237. Сатып алушылар үшін биржалық қамтамасыз ету мөлшері болжамды мәміленің 1% құрайды.
Сатушылар үшін биржалық қамтамасыз ету мөлшері болжамды мәміленің 3% құрайды.";
мынадай мазмұндағы 246-1-тармақпен толықтырылсын:
"246-1. Көмір өнеркәсібі саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның ұсынымдары негізінде тауар биржасы бір сауда күні шеңберінде бір сатып алушы беретін көмір сатып алуға өтінімнің ең жоғары көлемін белгілейді.";
251-тармақ алынып тасталсын.
2. "Тауар биржалары мәмілелері бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларын және Тауар биржасы клирингтік орталығының аппараттық-бағдарламалық кешеніне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 729 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12605 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауар биржалары мәмілелері бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Биржалық мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру үшін тауар биржасы клирингтік ұйыммен клирингтік қызмет көрсету туралы шарт жасасады.
Клирингтік ұйымның биржалық саудаға қатысушыларды аккредиттеуін жүргізуге жол берілмейді.
Биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін клирингтік ұйым биржалық саудаға қатысушымен 3 (үш) жұмыс күні ішінде клирингтік қызмет көрсету туралы шарт жасасады.".
3. "Тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2019 жылғы 3 қыркүйектегі № 31 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19342 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінің 1-қосымшада:
Тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер нысанында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Наличие уставного капитала товарной биржи подтверждается прилагаемой копией выписки из банковского счета товарной биржи и оценки имущества, вносимого в оплату уставного капитала.".
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 20 марта 2025 года № 115-НҚ "Об утверждении Правил проведения закупок товаров, работ и услуг на электронных торговых площадках" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35848) следующее изменение:
в Правилах проведения закупок товаров, работ и услуг на электронных торговых площадках, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Субъект естественной монополии осуществляет закупки посредством информационной системы электронных закупок, интегрированной с информационной системой Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и (или) информационной системой уполномоченного органа в сфере государственных закупок (Единая платформа закупок).".

"5. Тауар биржасының жарғылық капиталының болуы қоса беріліп отырған тауар биржасының банктік шотынан үзінді көшірмемен және жарғылық капиталды төлеуге енгізілетін мүлікті бағалаумен расталады.".
4. "Электрондық сауда алаңдарында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 20 наурыздағы № 115-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35848 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрондық сауда алаңдарында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізу қағидаларында:
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополия субъектісі сатып алуды Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ақпараттық жүйесімен және (немесе) мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен интеграцияланған электрондық сатып алудың ақпараттық жүйесі (Сатып алудың бірыңғай платформасы) арқылы жүзеге асырады.".