Об утверждении Правил проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно - спортивных организаций
Приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 25 сентября 2025 года № 179. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2025 года № 36949
В соответствии с подпунктом 65-20) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
С. Жарасбаев
Утверждены приказом
Заместитель министра
туризма и спорта
Республики Казахстан
от 25 сентября 2025 года № 179
Правила проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65-20) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций (далее – первые руководители).
2. Ротация первых руководителей республиканских государственных физкультурно-спортивных организаций проводится на основании решения комиссии при уполномоченном органе в области физической культуры и спорта.
Ротация первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций, находящихся в ведении исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, финансируемых из местного бюджета (далее – местный исполнительный орган), проводится на основании решения комиссии при соответствующем местном исполнительном органе.

Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 179 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 қыркүйекте № 36949 болып тіркелді
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 65-20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін атқарушы
С. Жарасбаев
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің орынбасары
2025 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 179
бұйрықпен бекітілген
Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 65-20) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын (бұдан әрі – бірінші басшылар) ротациялауды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Республикалық мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялау дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган жанындағы комиссияның шешімі негізінде жүргізіледі.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарының қарамағындағы мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) бірінші басшыларын ротациялау тиісті жергілікті атқарушы орган жанындағы комиссия шешімінің негізінде жүргізіледі.

3. Ротация первых руководителей осуществляется в пределах одной области, города республиканского значения и столицы.
Глава 2. Порядок проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций
4. Ротации подлежат первые руководители, имеющие общий стаж первого руководителя не менее 4 (четырех) лет в одной государственной физкультурно-спортивной организации, независимо от реорганизации (слияние, разделение, выделение, преобразование), переименования государственной физкультурно-спортивной организации.
5. Первые руководители, находившиеся в учебном отпуске, отпуске в связи с беременностью и рождением ребенка (детей), усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, не подлежат ротации ранее чем через шесть месяцев после выхода на работу.
6. Кадровая служба уполномоченного органа в области физической культуры и спорта или местного исполнительного органа (далее – кадровая служба), ежегодно до 20 декабря формирует список первых руководителей, подлежащих ротации, для проведения ротации на предстоящий год, с указанием следующих сведений:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя;
2) сведения о занимаемой должности;
3) сведения касательно стажа работы на занимаемой должности.
7. Решением уполномоченного органа в области физической культуры и спорта или местного исполнительного органа утверждается:
1) список первых руководителей, подлежащих ротации;
2) состав комиссии.
8. Кадровая служба письменно уведомляет первых руководителей о проведении ротации с указанием даты, срока и места проведения ротации не позднее чем за тридцать календарных дней до начала ее проведения, а также уполномоченный орган в области физической культуры и спорта или местный исполнительный орган предоставляет в кадровую службу информацию согласно приложению к настоящим Правилам, а также отчет по исполнению плана развития государственной физкультурно-спортивной организации.
9. Кадровая служба предоставляет членам комиссии список первых руководителей и документы, указанные в пункте 8 настоящих Правил, не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до заседания комиссии.
10. Комиссия состоит не менее из пяти членов, в том числе председателя. В состав комиссии входят руководители структурных подразделений уполномоченного органа в области физической культуры и спорта или местного исполнительного органа, представители общественных объединений в сфере физической культуры и спорта.

3. Бірінші басшыларды ротациялау бір облыс, республикалық маңызы бар қала және астана шегінде жүзеге асырылады.
2 тарау. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу тәртібі
4. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысының бір мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымында кемінде 4 (төрт) жыл жалпы өтілі бар, қайта ұйымдастырылуына (бірігуіне, бөлінуіне, бөлініп шығуына, қайта құрылуына), қайта аталуына қарамастан бірінші басшылар ротациялауға жатады.
5. Оқу демалысында, жүктілікке және бала (балаларды) тууға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыста, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақысы сақталмайтын демалыста болған бірінші басшылар жұмысқа шыққаннан кейін алты айдан ерте ротациялауға жатпайды.
6. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның кадр қызметі (бұдан әрі – кадр қызметі) жыл сайын 20 желтоқсанға дейін алдағы жылға ротация жүргізу үшін ротациялауға жататын бірінші басшылардың тізімін қалыптастырып, келесі мәліметтерді көрсетеді:
1) бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
2) атқаратын лауазымы туралы мәліметтер;
3) атқаратын лауазымындағы жұмыс өтіліне қатысты мәлімет.
7. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның шешімімен:
1) ротациялауға жататын бірінші басшылардың тізімі;
2) комиссия құрамы бекітіледі.
8. Кадр қызметі ротацияны өткізу күні, мерзімі және орны көрсетіле отырып, ротацияны өткізу туралы бірінші басшыларды оны өткізу басталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жазбаша хабардар етеді, сондай-ақ дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган кадр қызметіне осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес ақпаратты, сондай-ақ мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымын дамыту жоспарын орындау жөніндегі есепті ұсынады.
9. Кадр қызметі комиссия мүшелеріне бірінші басшылардың тізімін және осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды комиссия отырысына дейін 10 (он) жұмыс күннен кешіктірмей ұсынады.
10. Комиссия кемінде бес мүшеден, оның ішінде төрағадан тұрады. Комиссия құрамына дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, дене шынықтыру және спорт саласындағы қоғамдық бірлестіктердің өкілдері кіреді.

11. Состав комиссии утверждается сроком на один год приказом руководителя уполномоченного органа в области физической культуры и спорта или местного исполнительного органа.
12. Председателем комиссии назначается первый руководитель уполномоченного органа в области физической культуры и спорта или местного исполнительного органа.
Секретарь комиссии не является ее членом и не имеет право голоса.
13. Заседание комиссии считается состоявшимся, а его решение правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей членов от общего состава комиссии.
При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим.
14. При возникновении конфликта интересов в деятельности комиссии состав комиссии пересматривается.
Под конфликтом интересов понимается противоречие между личными интересами лиц, входящих в состав комиссии, при котором личные интересы указанных лиц могут привести к неисполнению и (или) ненадлежащему исполнению ими своих обязанностей.
15. Ход заседания комиссии фиксируется с помощью технических средств видеозаписи.
При этом видеозаписью охватываются участники заседания и члены комиссии.
О применении комиссией технических средств видеозаписи производится отметка в протоколе заседания комиссии.
16. Материалы, зафиксированные с помощью технических средств видеозаписи, хранятся в кадровой службе в течение одного года с момента завершения заседания комиссии.
17. При вынесении решения о проведении ротации между первыми руководителями государственных физкультурно-спортивных организаций, подлежащих ротации в пределах должности, комиссией учитываются показатели, отражающие профессиональную деятельность первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций, подлежащих ротации, в период исполнения ими трудовых отношений.
18. По результатам заседания комиссия принимает одно из следующих решений:
1) о проведении ротации между первыми руководителями в пределах должности с указанием государственной физкультурно-спортивной организации;
2) об отказе в проведении ротации между первыми руководителями в пределах должности.
19. Основанием для отказа в проведении ротации между руководителями организации является:
1) наличие ребенка (детей) с инвалидностью, в том числе усыновленных (удочеренных);
2) наличие на иждивении престарелых родителей;
3) наличие членов семьи, постоянно проживающих с ними и имеющие инвалидность первой или второй группы;
4) менее двух лет до достижения пенсионного возраста, установленного Социальным кодексом Республики Казахстан.
Представленные сведения документально подтверждаются.

11. Комиссияның құрамы дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган басшысының бұйрығымен бір жыл мерзімге бекітіледі.
12. Комиссия төрағасы болып дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органының бірінші басшысы тағайындалады.
Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге құқығы жоқ.
13. Егер комиссияның отырысына оның жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысса комиссияның отырысы өтті деп, ал оның шешімі заңды деп есептеледі.
Дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
14. Комиссия қызметінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда комиссия құрамы қайта қаралады.
Мүдделер қақтығысы деп комиссия құрамына кіретін адамдардың жеке мүдделері олардың өз міндеттерін тиісті деңгейде орындамауына және (немесе) тиісінше орындамауына әкеп соғуы мүмкін жағдай түсініледі.
15. Комиссия отырысының барысы бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркеледі.
Бұл ретте бейнежазбамен отырысқа қатысушылар мен комиссия мүшелері қамтылады.
Комиссияның бейнежазбаның техникалық құралдарын қолданғаны туралы комиссия отырысының хаттамасында белгі қойылады.
16. Бейнежазбаның техникалық құралдарының көмегімен тіркелген материалдар кадр қызметінде комиссия отырысы аяқталған сәттен бастап бір жыл бойы сақталады.
17. Лауазым шегінде ротациялауға жататын мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшылары арасында ротация жүргізу туралы шешім шығарғанда комиссиямен еңбек қатынастарын атқару кезеңінде ротациялауға жататын мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларының кәсіби қызметін көрсететін көрсеткіштер ескеріледі.
18. Отырыс нәтижелері бойынша комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымын көрсете отырып, лауазым шегінде бірінші басшылардың арасында ротация жүргізу туралы;
2) лауазым шегінде бірінші басшылар арасында ротация жүргізуден бас тарту туралы.
19. Мыналар ұйым басшылары арасында ротациялауды жүргізуден бас тарту үшін негіздер болып табылады:
1) мүгедектігі бар баланың (балалардың) оның ішінде асырап алған балалардың болуы;
2) асырауында қарт ата-анасының болуы;
3) олармен тұрақты тұратын және бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар отбасы мүшелерінің болуы;
4) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленген зейнеткерлік жасқа жетуіне кемінде екі жыл қалу.
Ұсынылған мәліметтер құжаттамалық түрде расталады.

20. Решение комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем, членами комиссии, присутствовавшими на заседании, а также секретарем.
21. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня подписания протокола кадровая служба ознакамливает первого руководителя с решением комиссии.
22. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта или местный исполнительный орган в течение месяца выносит решение на основании протокола комиссии.
23. При отказе первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации от ротации трудовой договор подлежит расторжению на основании подпункта 7) статьи 49 Трудового кодекса Республики Казахстан.

20. Комиссияның шешімі төрағаның, отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің, сондай-ақ хатшының қолы қойылған хаттамамен ресімделеді.
21. Хаттамаға қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде кадр қызметі бірінші басшыны комиссияның шешімімен таныстырады.
22. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган бір ай ішінде комиссия хаттамасының негізінде шешім шығарады.
23. Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшысы ротациядан бас тартқан жағдайда еңбек шарты Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 49-бабы 7) тармақшасының негізінде бұзылуы тиіс.

24. В случае несогласия с принятым решением комиссии первый руководитель вправе обжаловать его в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
Приложение к Правилам
проведения ротации первых
руководителей государственных
физкультурно-спортивных
организаций
Показатели, отражающие профессиональную деятельность первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций, подлежащих ротации
Наименование показателя Информация
1 год 2 год 3 год 4 год
1
Количество штатной численности/фактическая численность физкультурно-спортивной организации
2
Доля сотрудников, прошедших курсы повышения квалификации по направлениям деятельности в области физической культуры и спорта
3
Количество присвоенных званий спортсменам физкультурно-спортивной организации
4
Количество спортсменов физкультурно-спортивной организации в составе национальной команды Республики Казахстан
5
Соотношение количества спортсменов-разрядников к общему числу, занимающихся в физкультурно-спортивной организации
*6
Доля выпускников детско-юношеских спортивных школ по видам спорта, переданные для следующего этапа спортивной подготовки в специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва, школы-интернаты для одаренных в спорте детей, школы высшего спортивного мастерства (для соответствующих организаций)
**7
Доля выпускников областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернат-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей, выполнивших нормативы мастера спорта, мастера спорта международного класса Республики Казахстан (для соответствующих организаций)
8
Доля спортсменов областей, городов республиканского значения и столицы, ставших победителями и призерами на официальных республиканских и международных спортивных мероприятиях
9
Количество завоеванных медалей на официальных спортивных мероприятиях республиканского уровня и международного уровня
10
Количество предписаний, протестов и актов контрольных и надзорных органов в отношении деятельности государственной физкультурно-спортивной организации
11
Сведения о нарушениях антидопинговых правил
12
Сведения по исполнительской дисциплине
Примечание:
*сведения, указанные в строке 6 учитываются для первых руководителей детско-юношеских спортивных школ;
**сведения, указанные в строке 7 учитываются для первых руководителей областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернат-колледжей олимпийского резерва, областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей.

24. Комиссия қабылдаған шешіммен келіспеген жағдайда бірінші басшы оған Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес шағымдануға құқылы.
Мемлекеттік дене шынықтыру-
спорт ұйымдарының бірінші
басшыларын ротациялауды
жүргізу қағидаларына
қосымша
Ротациялауға жататын мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдары бірінші басшыларының кәсіби қызметін көрсететін көрсеткіштер
Көрсеткіштің атауы
Ақпарат
1 жыл
2 жыл
3 жыл
4 жыл
1
Штат саны/дене шынықтыру-спорт ұйымының нақты саны
2
Дене шынықтыру және спорт саласындағы қызмет бағыттары бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткен қызметкерлердің үлесі
3
Дене шынықтыру-спорт ұйымының спортшыларына берілген атақтар саны
4
Қазақстан Республикасының ұлттық командасы құрамындағы дене шынықтыру-спорт ұйымы спортшыларының саны
5
Дене шынықтыру-спорт ұйымында айналысатын разрядтаушы спортшылар санының жалпы санына арақатынасы
*6
Спорт түрлері бойынша балалар-жасөспірімдер спорт мектептері түлектерінің үлесі спорттық даярлықтың келесі кезеңі үшін олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектеп-интернат-колледждеріне, спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарға, жоғары спорт шеберлігі мектептеріне (тиісті ұйымдар үшін) берілген
**7
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың олимпиадалық резервтегі мамандандырылған мектеп-интернат-колледждері, облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың спорт шебері, Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері нормативтерін орындаған спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттар түлектерінің үлесі (тиісті ұйымдар үшін)
8
Ресми республикалық және халықаралық спорттық іс-шараларда жеңімпаз және жүлдегер атанған облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың спортшыларының үлесі
9
Республикалық деңгейдегі және халықаралық деңгейдегі ресми спорттық іс-шараларда жеңіп алынған медальдар саны
10
Мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының қызметіне қатысты бақылау және қадағалау органдарының нұсқамаларының, наразылықтарының және актілерінің саны
11
Допингке қарсы ережелерді бұзу туралы мәліметтер
12
Орындаушылық пән бойынша мәліметтер
Ескерту:
* 6-жолда көрсетілген мәліметтер балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінің бірінші басшылары үшін ескеріледі;
** 7-жолда көрсетілген мәліметтер облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың олимпиадалық резервтегі мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттардың бірінші басшылары үшін ескеріледі.