Об утверждении форм решений органов государственных доходов и заявления по вопросу участия(контроля) в контролируемой иностранной компании
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 сентября 2025 года № 536. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2025 года № 36945
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с частью четвертой пункта 4 статьи 49, подпунктом 3) пункта 1 статьи 83, пунктом 2 статьи 113 и статьей 336 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить формы:
1) уведомления об устранении нарушений налогового законодательства Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) решения о признании налогоплательщика-резидента прямо или косвенно, или конструктивно владеющим долями участия либо имеющим прямой или косвенный, или конструктивный контроль в контролируемой иностранной компании, согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 марта 2018 года № 334 "Об утверждении формы заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16614).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 25 сентября 2025 года № 536
Форма
Уведомление об устранении нарушений налогового законодательства Республики Казахстан
"_____" __________ 20 ___ года № _________
___________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)

Мемлекеттік кірістер органдары шешімінің және бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) мәселесі бойынша өтініш нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 25 қыркүйектегі № 536 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 қыркүйекте № 36945 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабы 4-тармағының төртінші бөлігіне, 83-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, 113-бабының 2-тармағына және 336-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналардың:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініштің;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес резидент-салық төлеушіні бақыланатын шетелдік компанияға қатысу үлестерін тікелей немесе жанама немесе конструктивті иеленуші не оған тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылауы бар деп тану туралы шешімнің нысаны бекітілсін.
2. "Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініш нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 5 наурыздағы № 334 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16614 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасыында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 536 бұйрыққа
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылықтарды жою туралы хабарлама
20___ жылғы "_____"__________ _____________ № ____________
_______________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)

В соответствии подпунктом 3) пункта 1 статьи 83 Налогового кодекса
Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) уведомляет Вас
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
___________________________________________________________________
удостоверяющем личность) (далее – фамилия, имя, отчество)
или полное _________________________________________________________
наименование, индивидуальный идентификационный номер или бизнес-
___________________________________________________________________
идентификационный номер (ИИН/БИН) налогоплательщика (налогового агента)
об устранении допущенных нарушений налогового законодательства:
___________________________________________________________________
(суть нарушения, в том числе с указанием контролируемой иностранной
___________________________________________________________________
компании (далее – КИК) или постоянного учреждения КИК,
___________________________________________________________________
в отношении которой или которого у налогового органа имеется
___________________________________________________________________
информация, свидетельствующая о том, что резидент владеет прямо или
___________________________________________________________________
косвенно, или конструктивно долями участия либо имеет прямой или
___________________________________________________________________
косвенный, или конструктивный контроль в КИК,
___________________________________________________________________
номера государственной и (или) налоговой регистрации
___________________________________________________________________
КИК или постоянного учреждения
___________________________________________________________________
КИК (при наличии налоговой регистрации), описания оснований, имеющихся
у ___________________________________________________________________
налоговых органов по признанию за резидентом долей участия либо
___________________________________________________________________
контроля в КИК)
___________________________________________________________________
(требование о представлении заявления об участии (контроле)
___________________________________________________________________
в КИК, требование о представлении декларации по корпоративному или
___________________________________________________________________
индивидуальному подоходному налогу с отражением в ней налогового
___________________________________________________________________
обязательства в соответствии со статьей 335 Налогового кодекса)
___________________________________________________________________.
В соответствии с пунктом 2 статьи 83 Налогового кодекса Вам необходимо устранить
допущенные нарушения в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня, следующего
за днем вручения настоящего уведомления.
В случае не выполнения законных требований органов государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены административные взыскания
в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.

Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 83-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес
Сізді___________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілген болса) (бұдан әрі - тегі, аты, әкесінің аты) немесе
толық атауы,
____________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
____________________________________________________________________
жол берілген салық заңнамасының бұзушылықтары туралы хабарлайды:
___________________________________________________________________
(бұзушылық мәні, оның ішінде оған қатысты немесе салық органында
__________________________________________________________________
резиденттің БШК-ға қатысу үлестерін тікелей немесе жанама немесе
__________________________________________________________________
конструктивті иеленуші не оған тікелей немесе жанама немесе конструктивті
___________________________________________________________________
бақылауының болуын куәландыратын ақпарат бар бақыланатын шетелдік
__________________________________________________________ компания
(бұдан әрі – БШК) немесе БШК тұрақты мекемесін көрсете отырып,
_____________________________________________________________
бұзушылық мәні, БШК-нің немесе БШК-нің тұрақты мекемесінің мемлекеттік
___________________________________________________________________
(немесе) салықтық тіркеу нөмірі (салықтық тіркеу болған кезде), резидентке қатысу
үлестерін тану не БШК-ға бақылау жасау бойынша салық органында
___________________________________________________________________
бар негіздердің сипаттамасы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(БШК-ға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініш беру туралы талап,
___________________________________________________________________
Салық кодексінің 335-бабына сәйкес салықтық міндеттемелер көрсетіле отырып,
___________________________________________________________________
корпоративтік немесе жеке табыс салығы бойынша декларацияны ұсыну туралы талап)
Салық кодексінің 83-бабының 3-тармағына сәйкес Сізге жіберілген бұзушылықтарды осы хабарлама ұсынылған күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жою қажет.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды адамдарының заңды талаптары орындалмаған жағдайда Сізге Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жаза қолданылатын болады.

В соответствии со статьями 199 и 200 Налогового кодекса налогоплательщик или его
уполномоченный представитель имеют право обжаловать действия (бездействие)
должностных лиц органов государственных доходов вышестоящему органу
государственных доходов или в суд, в порядке, предусмотренном законами
Республики Казахстан.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных
доходов____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись)
Место печати
Уведомление получил________________________________________________
(фамилия, имя, отчество налогоплательщика (налогового агента)
или должностного лица налогоплательщика (налогового агента), подпись, дата)
Уведомление вручено налогоплательщику (налоговому агенту)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество должностного лица органа государственных доходов,
подпись, дата)
Уведомление отправлено налогоплательщику (налоговому агенту)
___________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 25 сентября 2025 года № 536
Форма
Примечание: пояснение по заполнению заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании приведено в приложении к форме заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании.
Приложение
к форме заявления
об участии (контроле)
в контролируемой иностранной
компании
Пояснение по заполнению формы заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании
Глава 1. Пояснение по заполнению заявления об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании
1. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик-резидент указывает следующие данные:
1) ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется заявление об участии (контроле) в контролируемой иностранной компании (далее – Заявление) – отчетный налоговый период (указывается арабскими цифрами);
3) наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) (далее – фамилия, имя, отчество) налогоплательщика;
4) вид заявления (заполняется соответствующая ячейка в зависимости от вида Заявления):
ячейка "первоначальное" – Заявление, представляемое впервые;
ячейка "очередное" – Заявление, представляемое в последующие финансовые годы после представления первоначального Заявления;
ячейка "скорректированное" – Заявление, представляемое с учетом внесенных изменений и (или) дополнений, в случае обнаружения участником неполноты сведений, неточностей либо ошибок в заполнении представленного Заявления;
ячейка "ликвидационное" – Заявление, представляемое при прекращении деятельности, ликвидации или реорганизации контролируемой иностранной компании (далее – КИК);

Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 199 және 200-бабына сәйкес салық төлеушінің немесе оның уәкілетті өкілінің мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа шағым жасауына құқығы бар.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы (басшының орынбасары)
_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Мөр орны
Хабарламаны алдым ____________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) немесе салық төлеушінің (салық агентінің)
лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты, қолы, күні)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді
___________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты, қолы,
күні)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) жіберілді
__________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 536 бұйрыққа
2-қосымша
Нысан
Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініш
Ескертпе: Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтінішті толтыру бойынша түсіндірме Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініш нысанына қосымшада келтірілген.
Бақыланатын шетелдік
компанияға қатысу (бақылау
жасау) туралы өтініш
нысанына қосымша
Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтінішін толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтінішін толтыру бойынша түсіндірме
1. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімде резидент-салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі немес бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) Бақыланатын шетелдік компанияға қатысу (бақылау жасау) туралы өтініш (бұдан әрі – Өтініш) табыс етілетін салық кезеңі – есепті салық кезеңі (араб цифрымен көрсетіледі);
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы немесе салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
4) өтініш түрі (тиісті торкөз Өтініш түріне байланысты белгіленеді):
"бастапқы" торкөзі – алғаш рет ұсынылатын Өтініш;
"кезекті" торкөзі – бастапқы Өтініш ұсынылғаннан кейін келесі салықтық кезеңдерге ұсынылатын Өтініш;
"түзетілген" торкөзі – қатысушы ұсынылған Өтінішті толтыруда мәліметтердің толық еместігін, дәлсіздіктер не қателер анықтаған жағдайда, енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ескере отырып, ұсынылатын Өтініш;
"тарату" торкөзі – бақылантын шетелдік компания (бұдан әрі – БШК) қызметін тоқтатқан, таратылған немесе қайта ұйымдастырылған кезде ұсынылатын Өтініш;

5) основания подачи заявления.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом представления Заявления по основаниям, указанным в пункте 1 статьи 336 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс);
6) категория налогоплательщика.
Соответствующая ячейка отмечается в зависимости к какой категории относится налогоплательщик, указанный в строках А, B, C, D, Е;
7) количество КИК.
Указывается количество КИК, отраженных в данном Заявление;
8) представленные приложения к Заявлению.
Соответствующие ячейки отмечаются в случае их заполнения.
2. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "фамилия, имя, отчество физического лица или руководителя юридического лица" указываются фамилия, имя, отчество налогоплательщика в соответствии с учредительными документами.
Если заявление предоставляется физическим лицом указывается его фамилия, имя, отчество в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи заявления.
Указываются дата представления Заявления в орган государственных доходов;
3) код органа государственных доходов.
Указывается код органа государственных доходов по месту нахождения или жительства налогоплательщика;
4) в поле "фамилия, имя, отчество должностного лица, принявшего заявление" указывается фамилия, имя, отчество работника органа государственных доходов, принявшего Заявления;
5) дата приема заявления.
Указываются дата приема Заявления в орган государственных доходов;
6) входящий номер документа.
Указывается регистрационный номер Заявления, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Глава 2. Пояснение по заполнению приложения 1 к Заявлению
3. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения 1 к Заявлению указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщика" Заявления.
4. В разделе "Информация о КИК или постоянном учреждении КИК (заполняется по каждой контролируемой компании)" приложения 1 к Заявлению:
1) в графе А указывается номер строки;
2) в графе B указывается наименования каждой КИК или постоянного учреждения КИК;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или постоянное учреждение КИК созданы (инкорпорированы) и являются резидентом. В случае, если КИК или постоянное учреждение КИК созданы в одной стране и являются резидентом в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы).
При заполнении кода страны необходимо использовать кодировку стран в соответствии с утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение) кроме государств с льготным налогообложением. Для государств с льготным налогообложением, при заполнении кода страны в качестве кода страны, необходимо использовать порядковые номера таких государств в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом согласно пункту 1 статьи 20 Налогового кодекса. Для государств, имеющих на своей территории административные территориальные единицы с льготным налогообложением, кодом страны будет считаться порядковый номер этого государства;

5) өтінішті беру негіздері.
Тиісті торкөздер Өтінішті Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 336-бабының 1-тармағында көрсетілген негіздер бойынша ұсынылуын есепке ала отырып белгіленеді;
6) салық төлеушінің санаты.
Тиісті торкөз салық төлеуші А, B, C, D, Е жолдарында көрсетілген санаттарға жатқызылуына қарай белгіленеді;
7) БШК саны.
Осы Өтініште көрсетілген БШК саны көрсетіледі;
8) Өтінішке табыс етілген қосымшалар.
Тиісті торкөз оларды толтырған жағдайда, белгіленеді.
2. "Салық төлеушінің жауапкершiлiгi" деген бөлімде:
1) "Жеке тұлғаның немесе заңды тұлға басшысының тегі, аты, әкесінің аты" деген ашық жолда құрылтай құжаттарға сәйкес салық төлеушнің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі.
Егер Өтінішті жеке тұлға ұсынатын болса, жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес оның тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
2) өтініштің берілген күні.
Өтініштің мемлекеттік кірістер органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) мемлекеттік кірістер органының коды.
Салық төлеушінің орналасқан немесе тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
4) "Өтінішті қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты" деген ашық жолда Өтінішті қабылдаған мемлекеттік кірістер органы жұмыскерінің тегі, аты, әкесінің аты көрсетіледі;
5) өтінішті қабылдаған күні.
Мемлекеттік кірістер органына Өтініштің қабылданған күні көрсетіледі;
6) құжаттың кіріс нөмірі.
Мемлекеттік кірістер органы беретін Өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) пошта штемпелінің күні.
Пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
2-тарау. Өтінішке 1-қосымшаны толтыру бойынша түсіндірме
3. Өтінішке 1-қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде Өтініштің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
4. Өтінішке 1-қосымшаның "БШК немесе БШК тұрақты мекемесі туралы ақпарат (әрбір бақыланатын компания бойынша толтырылады)" деген бөлімде:
1) А бағанында жолдың нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер де БШК немесе БШК тұрақты мекемесі бір елде құрылып және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда осы бағанда ол құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі.
Елдің кодын толтырған кезде жеңілдікті салық салынатын мемлекеттерден басқа, "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" 2010 жылғы 20 қыркүйектегі Кеден одағы комиссиясының шешімімен (бұдан әрі – шешім) бекітілген елдердің кодталуын пайдалану қажет. Жеңілдікті салық салынатын мемлекеттер үшін елдің кодын толтыру кезде елдің коды ретінде Салық кодексінің 20-бабының 1-тармағында сәйкес уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес осындай мемлекеттің реттік нөмірін пайдалану қажет. Өз аумағында жеңілдікті салық салынатан әкімшілік аумақтық бірлігі бар мемлекеттер үшін сол мемлекеттің реттік нөмір елдің коды ретінде саналады;

4) в графе D указывается один из следующих видов КИК:
10 – юридическое лицо-нерезидент;
21 – траст;
22 – консорциум;
23 – партнерство;
24 – иное фискально-прозрачное лицо (простое товарищество);
5) в графе E указывается номер государственной регистрации каждой КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы);
6) в графе F указывается номер налоговой регистрации каждой КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). Данная графа заполняется только в случае наличия регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в налоговом органе иностранного государства;
7) в графе G указывается размер доли участия, голосующих акций или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК, в процентах. В данной графе указывается общий размер долей участия (голосующих акций) или контроля налогоплательщика-резидента в КИК при прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица);
8) в графе H указывается одна из следующих кодировок:
1 – приобретение прямо или косвенно, или конструктивно 25 и более процентов долей участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля в КИК;
2 – наличие прямой или косвенной, или конструктивной 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля в КИК;
3 – учреждение (создание) КИК;
4 – изменение доли участия (голосующих акций) либо контроля в КИК;
5 – прекращение 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо контроля в КИК;
6 – прекращение (ликвидация) КИК;
9) в графе I указывается одна из следующих дат в соответствии с информацией, отраженной в графе H:
дата приобретения прямо или косвенно, или конструктивно долей участия (голосующих акций) либо приобретения прямого или косвенного, или конструктивного контроля в КИК;
дата учреждения (создания) КИК;
дата изменения доли участия (голосующих акций) либо контроля в КИК;
дата прекращения доли участия (голосующих акций) либо контроля в КИК;
дата прекращения (ликвидации) КИК;
10) в графах J и K указываются даты первого и последнего дня отчетного периода, в котором признана финансовая прибыль КИК или постоянного учреждения КИК;
11) в графах L и M указываются даты первого и последнего дня налогового периода по налогу на прибыль в государстве, в котором КИК или постоянное учреждение КИК созданы (инкорпорированы);
12) в графе N указывается дата утверждения акционерами (участниками) финансовой отчетности КИК или постоянного учреждения КИК за отчетный период;

4) D бағанында БШК мынадай түрлерінің бірі көрсетіледі:
10 – бейрезидент-заңды тұлға;
21 – траст;
22 – консорциум;
23 – әріптестік;
24 – өзге де фискальды-айқын тұлға (қарапайым серіктестік);
5) E бағанында әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Осы баған БШК немесе БШК тұрақты мекемесі шет мемлекеттің салық органында тіркелген жағдайда ғана толтырылады;
7) G бағанында резидент-салық төлеушінің әрбір БШК қатысу үлесінің, дауыс беретін акцияларының немесе бақылау жасау мөлшері, пайызбен көрсетіледі. Осы бағанда резидент-салық төлеушінің тікелей, жанама, конструктивті иелену немесе тікелей, жанама, конструктивті бақылау кезінде өзі дербес немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы БШК қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың жалпы мөлшері көрсетіледі;
8) H бағанында мынадай кодтаудың бірі көрсетіледі:
1– БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алу не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау жасау;
2– БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті бар болуы не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау жасаудың болуы;
3 – БШК мекемесі (құрылуы);
4 – БШК-ға қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) не бақылауының өзгеруі;
5 – БШК қатысу үлестерінің (дауыс беретін акцияларының) 25 және одан да көп пайызы не бақылаудың тоқтатылуы;
6 – БШК тоқтатылуы (таратылуы);
9) I бағанында H бағанында көрсетілген ақпаратқа сәйкес мынадай күндердің бірі көрсетіледі:
БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау жүргізілген күні;
БШК құрылған (жасалған) күні;
БШК-ға қатысу үлесі (дауыс беретін акциялары) не бақылау өзгертілген күні;
БШК-ға қатысу үлесі (дауыс беретін акциялары) не бақылау тоқтатылған күні;
БШК тоқтатылған (таратылған) күні;
10) J және K бағандарында БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің қаржылық пайдасы танылған есепті кезеңнің бастапқы және соңғы күні көрсетіледі;
11) L және M бағандарында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) мемлекеттегі пайда салығы бойынша салық кезеңінің бастапқы және соңғы күні көрсетіледі;
12) N бағанында есепті кезең ішінде акционерлер (құрылтайшылар) БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің қаржылық есептілігін бекіткен күні көрсетіледі;

13) в графе O указывается дата составления аудиторского отчета к финансовой отчетности КИК или постоянного учреждения КИК.
В случае, если на момент заполнения настоящего Заявления налогоплательщику-резиденту не известны точные дата утверждения финансовой отчетности КИК за отчетный период и дата составления аудиторского отчета к такой финансовой отчетности, то в графах N и O указываются даты, рассчитанные с учетом даты утверждения финансовой отчетности за предыдущий финансовый период и даты составления аудиторского отчета к финансовой отчетности за предыдущий финансовый период, либо предполагаемые (запланированные) даты утверждения финансовой отчетности за отчетный период и даты составления аудиторского отчета к финансовой отчетности за отчетный период.
Глава 3. Пояснение по заполнению приложения 2 к Заявлению
5. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения 2 к Заявлению указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщика" Заявления.
6. В разделе "Информация о контролируемых лицах (заполняется по каждому контролируемому лицу)" приложения 2 к Заявлению:
1) в графе А указывается номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или постоянного учреждения КИК, доли участия (голосующие акции) или контроль в которой принадлежит контролируемому лицу;
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или постоянное учреждение КИК созданы (инкорпорированы) и является резидентом. В случае, если КИК или постоянное учреждение КИК созданы в одной стране и являются резидентом в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы);
4) в графе D указывается номер государственной регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы);
5) в графе E указывается номер налоговой регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). Данная графа заполняется только в случае наличия регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в налоговом органе иностранного государства;
6) в графе F указывается наименование контролируемого лица, через которого осуществляется владение долями участия (голосующими акциями) или имеется контроль в КИК;
7) в графе G указывается код страны, в которой контролируемое лицо создано (инкорпорировано) и является резидентом. В случае, если контролируемое лицо создано в одной стране и является резидентом в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой оно создано (инкорпорировано);

13) O бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің қаржылық есептілігіне аудиторлық есеп жасалған күн көрсетіледі.
Егер осы Өтінішті толтыру кезінде резидент-салық төлеуші есепті кезең ішіндегі БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің қаржылық есепті бекітудің және осындай қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасаудың нақты күні белгісіз болған жағдайда, онда N және O бағандарында өткен қаржы кезеңі ішінде қаржылық есептілікті бекіту күні мен өткен қаржы кезеңі ішінде қаржылық есептілікке қаржылық есепке аудиторлық есепті жасау күнін есепке ала отырып есептелген, не есепті кезең ішіндегі қаржылық есепті бекітудің және есепті кезең ішіндегі қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасаудың болжамды (жоспарланған) күні көрсетіледі.
3-тарау. Өтінішке 2-қосымшаны толтыру бойынша түсіндірме
5. Өтінішке 2-қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде осы Өтініштің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
6. Өтінішке 2-қосымшаның "Бақыланатын тұлғалар туралы ақпарат (әрбір бақыланатын тұлға бойынша толтырылады)" деген бөлімінде:
1) А бағанында жолдың нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында қатысу үлесі (дауыс беретін акциялары) немесе бақылау бақыланатын тұлғаларға тиесілі әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесі атауы көрсетіледі;
3) С бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер де БШК бір елде құрылып және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда осы бағанда ол құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Осы баған БШК немесе БШК тұрақты мекемесі шет мемлекеттің салық органында тіркелген жағдайда ғана толтырылады;
6) F бағанында БШК қатысу үлесін (дауыс беретін акцияларын) иеленуді немесе бақылауды жүзеге асыратын бақыланатын тұлғаның атауы көрсетіледі;
7) G бағанында бақыланатын тұлға құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер де бақыланатын тұлға бір елде құрылып және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда осы бағанда ол құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;

8) в графе H указывается номер государственной регистрации контролируемого лица в стране, где оно создано (инкорпорировано);
9) в графе I указывается номер налоговой регистрации контролируемого лица в стране, где оно создано (инкорпорировано). Данная графа заполняется только в случае наличия регистрации контролируемого лица в налоговом органе иностранного государства;
10) в графе J указывается один из следующих видов контролируемого лица:
10 – юридическое лицо-нерезидент;
21 – траст;
22 – консорциум;
23 – партнерство;
24 – иное фискально-прозрачное лицо (простое товарищество);
11) в графе K указывается размер доли участия (голосующих акций) или контроля налогоплательщика-резидента в контролируемом лице, в процентах;
12) в графе L указывается размер доли участия (голосующих акций) или контроля контролируемого лица в КИК, в процентах;
13) в графе M указывается одна из следующих кодировок:
1 – приобретение прямо или косвенно, или конструктивно 25 и более процентов долей участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля контролируемого лица в КИК;
2 – наличие прямой или косвенной, или конструктивной 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля контролируемого лица в КИК;
3 – учреждение (создание) контролируемым лицом КИК;
4 – изменение доли участия (голосующих акций) либо контроля контролируемого лица контролируемого лица в КИК;
5 – прекращение 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо контроля контролируемого лица в КИК;
6 – прекращение (ликвидация) КИК;
14) в графе N указывается одна из следующих дат в соответствии с информацией, отраженной в графе M:
дата приобретения прямо или косвенно, или конструктивно долей участия (голосующих акций) либо приобретения прямого или косвенного, или конструктивного контроля контролируемого лица в КИК;
дата учреждения (создания) контролируемым лицом КИК;
дата изменения доли участия (голосующих акций) либо контроля контролируемого лица в КИК;
дата прекращения доли участия (голосующих акций) либо контроля контролируемого лица в КИК;
дата прекращения (ликвидации) КИК;
15) в графах O и P указываются даты первого и последнего дня отчетного периода контролируемого лица;
16) в графах Q и R указываются даты первого и последнего дня налогового периода по налогу на прибыль в государстве, в котором контролируемое лицо создано (инкорпорировано);
17) в графе S указывается дата утверждения финансовой отчетности контролируемого лица за отчетный период; лица в стране, где оно создано (инкорпорировано).

8) H бағанында бақыланатын тұлға құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
9) I бағанында бақыланатын тұлға құрылған (инкорпорацияланған) еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Осы баған бақыланатын тұлға шет мемлекеттің салық органында тіркелген жағдайда ғана толтырылады;
10) J бағанында бақыланатын тұлғаның мынадай түрлерінің бірі көрсетіледі:
10 – бейрезидент-заңды тұлға;
21 – траст;
22 – консорциум;
23 – әріптестік;
24 – өзгеде фискальды-айқын тұлға (қарапайым серіктестік);
11) K бағанында резидент-салық төлеушінің бақыланатын тұлғадағы қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың пайызбен мөлшері көрсетіледі;
12) L бағанында БШК бақыланатын тұлғаның қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың мөлшері, пайызбен көрсетіледі;
13) M бағанында мынадай кодтаудың бірі көрсетіледі:
1 – бақыланатын тұлғаның БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау жүргізген;
2 – бақыланатын тұлғаның БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті бар болуы не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылаудың болуы;
3 – бақыланатын тұлға БШК құрған (жасаған);
4 – бақыланатын тұлға БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауды өзгерткен;
5 – бақыланатын тұлға БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызы не бақылауды тоқтатқан;
6 – БШК тоқтатылды (таратылды);
14) N бағанында M бағанында көрсетілген ақпаратқа сәйкес мынадай күннің бірі көрсетіледі:
бақыланатын тұлғаның БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылауды жүргізген күні;
бақыланатын тұлғаның БШК құрған (жасаған) күні;
бақыланатын тұлғаның БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауы өзгерткен күні;
бақыланатын тұлғаның БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауды тоқтатқан күні;
БШК тоқтатылған (таратылған) күні;
15) O мен P бағандарында бақыланатын тұлғаның есепті кезеңінің бастапқы және соңғы күні көрсетіледі;
16) Q мен R бағандарында бақыланатын тұлға құрылған (инкорпорацияланған) мемлекеттің пайдасына салық бойынша салық кезеңінің бастапқы және соңғы күні көрсетіледі;
17) S бағанында есепті кезең ішінде бақыланатын тұлғаның қаржылық есептілігі бекітілген күні көрсетіледі;

18) в графе T указывается дата составления аудиторского отчета к финансовой отчетности контролируемого лица.
В случае, если на момент заполнения настоящего Заявления налогоплательщику-резиденту не известны точные дата утверждения финансовой отчетности контролируемого лица за отчетный период и дата составления аудиторского отчета к такой финансовой отчетности, то в графах S и T указываются даты, рассчитанные с учетом даты утверждения финансовой отчетности контролируемого лица за предыдущий финансовый период и даты составления аудиторского отчета к такой финансовой отчетности, либо предполагаемые (запланированные) даты утверждения финансовой отчетности контролируемого лица за отчетный период и даты составления аудиторского отчета к такой финансовой отчетности.
Глава 4. Пояснение по заполнению приложения 3 к Заявлению
7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения 3 к Заявлению указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщика" Заявления.
8. Данное приложение заполняется физическим лицом-резидентом при конструктивном владении долями участия (голосующими акциями) или при наличии у физического лица-резидента конструктивного контроля в КИК с участием ближайшего родственника-резидента (ближайших родственников), не достигшего (не достигших) совершеннолетнего возраста.
При конструктивном владении физическим лицом-резидентом долями участия (голосующими акциями) или при наличии у физического лица-резидента конструктивного контроля в КИК с участием ближайшего родственника-резидента (ближайших родственников-резидентов), достигшего (достигших) совершеннолетнего и (или) пенсионного возраста, в данном приложении заполняются сведения по такому ближайшему родственнику (таким ближайшим родственникам) при условии наличия у физического лица-резидента письменного согласия такого ближайшего родственника (таких ближайших родственников).
При отсутствии письменного согласия такого ближайшего родственника (таких ближайших родственников) данная форма Заявления заполняется каждым лицом (резидентом и таким ближайшим родственником (такими ближайшими родственниками) резидента) самостоятельно соразмерно доле владения (голосующих акций) или контроля в КИК в случае, если совокупная доля участия (голосующих акций) резидента и такого ближайшего родственника (таких ближайших родственников) в КИК превышает 25 процентов или совокупно резидент и такой ближайший родственник (такие ближайшие родственники) имеют контроль в КИК.
9. В разделе "Информация о контролируемых лицах (заполняется физическим лицом-резидентом по каждому контролируемому лицу, являющемуся ближайшим родственником резидента, при конструктивном владении)" приложения 3 к Заявлению:

18) T бағанында бақыланатын тұлғаның қаржылық есептілігіне аудиторлық есептің жасалған күні көрсетіледі.
Егер осы Өтінішті толтыру кезінде резидент-салық төлеуші есепті кезең ішіндегі бақыланатын тұлғаның қаржылық есебін бекітудің және осындай қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасаудың нақты күні белгісіз болған жағдайда, онда S және T бағандарында өткен қаржы кезеңі ішінде бақыланатын тұлғаның қаржылық есептілігін бекіту күні мен осындай қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасау күнін есепке ала отырып есептелген, не есепті кезең ішіндегі бақыланатын тұлғаның қаржылық есептілігін бекітудің және осындай қаржылық есептілікке аудиторлық есепті жасаудың болжамды (жоспарланған) күні көрсетіледі.
4-тарау. Өтінішке 3-қосымшаны толтыру бойынша түсіндірме
7. Өтінішке 3-қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде осы Өтініштің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
8. Резидент – жеке тұлға кәмелеттік жасқа толмаған резидент-жақын туысының (жақын туыстарының) қатысумен БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) конструктивті иеленген кезде немесе резидент-жеке тұлғада конструктивті бақылау болған кезде осы қосымшаны толтырады.
Резидент – жеке тұлға кәмелеттік жасқа толған және (немесе) зейнетақы жасына жеткен резидент-жақын туысының (резидент-жақын туыстарының) қатысумен БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) конструктивті иеленген кезде немесе резидент-жеке тұлғада конструктивті бақылау болған кезде осы қосымшада резидент-жеке тұлғада осындай жақын туысының (осындай жақын туыстарының) жазбаша келісімі болған жағдайда ғана осындай жақын туыс (осындай жақын туыстар) бойынша мәліметтерді толтырады.
Осындай жақын туыстың (осындай жақын туыстарының) жазбаша келісімі болмаған кезде Өтініштің осы нысанын әрбір тұлға (резидент және резиденттің осындай жақын туысы (туыстары)), егер резиденттің және осындай жақын туыстың (туыстардың) БШК жиынтық қатысу үлесі 25 пайыздан асқан немесе резидент пен жақын туыста (туыстарда) БШК жиынтық бақылауға ие болған жағдайда, БШК иелену (дауыс беретін акцияларына) үлесіне немесе бақылауға мөлшерлес түрде өзі дербес толтырады.
9. Өтінішке 3-қосымшаның "Бақыланатын тұлғалар туралы ақпарат (резидент-жеке тұлға конструктивті иеленген кезде резиденттің жақын туысы болып табылатын әрбір бақыланатын тұлға бойынша толтырады)" деген бөлімінде:

1) в графе А указывается номер строки;
2) в графе B указывается наименование каждой КИК или постоянного учреждения КИК, доли участия (голосующие акции) или контроль в которой принадлежит контролируемому лицу-резиденту, являющемуся ближайшим родственником налогоплательщика-резидента (далее – ближайший родственник);
3) в графе С указывается код страны, в которой КИК или постоянное учреждение КИК созданы (инкорпорированы) и являются резидентом. В случае, если КИК или постоянное учреждение КИК создана в одной стране и является резидентом в другой стране, то в данной графе указывается код страны, в которой они созданы (инкорпорированы);
4) в графе D указывается номер государственной регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы);
5) в графе E указывается номер налоговой регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). Данная графа заполняется только в случае наличия регистрации КИК или постоянного учреждения КИК в налоговом органе иностранного государства;
6) в графе F указывается фамилия, имя, отчество ближайшего родственника (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
7) в графе G указывается одна из следующих категорий ближайшего родственника:
100 – супруг (супруга);
101 – дети, в том числе, усыновленные, удочеренные;
102 – внуки;
103 – родители;
104 – иждивенцы;
105 – полнородные, неполнородные братья, сестра;
121 – дети супруга (супруги), в том числе, усыновленные, удочеренные;
122 – внуки супруга (супруги);
123 – родители супруга (супруги);
124 – иждивенцы супруга (супруги);
125 – полнородные, неполнородные братья, сестра супруга (супруги);
8) в графе H указывается ИИН – индивидуальный идентификационный номер ближайшего родственника;
9) в графе I указывается размер доли участия (голосующих акций) или контроля ближайшего родственника в КИК, в процентах;
10) в графе J указывается размер доли участия (голосующих акций) или контроля налогоплательщика-резидента в КИК, в процентах;
11) в графе K указывается общий размер доли участия (голосующих акций) или контроля налогоплательщика-резидента и его ближайшего родственника в КИК, в процентах;
12) в графе L указывается одна из следующих кодировок:
1 – приобретение прямо или косвенно, или конструктивно 25 и более процентов долей участия (голосующих акций) либо приобретение прямого или косвенного, или конструктивного контроля ближайшего родственника в КИК;
2 – наличие прямой или косвенной, или конструктивной 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо прямого или косвенного, или конструктивного контроля ближайшего родственника в КИК;
3 – учреждение (создание) ближайшим родственником КИК;
4 – изменение доли участия (голосующих акций) либо контроля ближайшего родственника в КИК;

1) А бағанында жолдың нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанында резидент-салық төлеушінің жақын туысы болып табылатын резидент-бақыланатын тұлғаға (бұдан әрі – жақын туыс) тиесілі қатысу үлесі (дауыс беретін акциялары) немесе бақылауы бар әрбір БШК немесе БШК тұрақты мекемесінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) және резиденті болып табылатын елдің коды көрсетіледі. Егер де БШК бір елде құрылып және басқа елдің резиденті болып табылған жағдайда, онда осы бағанда ол құрылған (инкорпорацияланған) елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) елдегі мемлекеттік тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) E бағанында БШК немесе БШК тұрақты мекемесі құрылған (инкорпорацияланған) елдегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Осы баған БШК немесе БШК тұрақты мекемесі шет мемлекеттің салық органында тіркелген жағдайда ғана толтырылады;
6) F бағанында жақын туыстың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса);
7) G бағанында жақын туыстың мынадай санаттарының бірі көрсетіледі:
100 – жұбайы (зайыбы);
101 – балалар, оның ішінде асырап алынған балалар;
102 – немерелер;
103 – ата-аналар;
104 – асырауындағылар;
105 – бірге туған, бірге тумаған бауырлары мен апа-қарындастары;
121 – жұбайының (зайыбының), оның ішінде асырап алынған балалары;
122 – жұбайының (зайыбының) немерелері;
123 – жұбайының (зайыбының) ата-аналары;
124 – жұбайының (зайыбының) асырауындағылар;
125 – жұбайының (зайыбының) бірге туған, бірге тумаған бауырлары мен апа-қарындастары-сіңілілері;
8) H бағанында жақын туыстың ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
9) I бағанында жақын туыстың БШК-ға қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың мөлшері, пайызбен көрсетіледі;
10) J бағанында резидент-салық төлеушінің БШК қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың мөлшері, пайызбен көрсетіледі;
11) K бағанында резидент-салық төлеушінің және оның жақын туысының БШК қатысу үлесінің (дауыс беретін акцияларының) немесе бақылаудың жалпы мөлшері, пайызбен көрсетіледі;
12) L бағанында мынадай кодтаудың бірі көрсетіледі:
1 – жақын туыстың БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылауды сатып алған;
2– жақын туыстың БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) 25 және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама немесе конструктивті бар болуы не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылау болуы;
3 – жақын туыстың БШК құрған (жасаған);
4 – жақын туыстың БШК-ға қатысу үлесін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауын өзгерткен;

5 – прекращение 25 и более процентов доли участия (голосующих акций) либо контроля ближайшего родственника в КИК;
6 – прекращение (ликвидация) ближайшим родственником КИК;
13) в графе M указывается одна из следующих дат в соответствии с информацией, отраженной в графе L:
дата приобретения ближайшим родственником прямо или косвенно, или конструктивно долей участия (голосующих акций) либо приобретения прямого или косвенного, или конструктивного контроля в КИК;
дата учреждения (создания) ближайшим родственником КИК;
дата изменения доли участия (голосующих акций) либо контроля ближайшего родственника в КИК;
дата прекращения доли участия (голосующих акций) либо контроля ближайшего родственника в КИК;
дата прекращения (ликвидации) ближайшим родственником КИК.
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 25 сентября 2025 года № 536
Форма
Решение о признании налогоплательщика-резидента прямо или косвенно,
или конструктивно владеющим долями участия либо имеющим прямой или
косвенный, или конструктивный контроль в контролируемой иностранной компании
"____" ___________________ 20___ года № _____________
(дата регистрации)
________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в соответствии с главой 33 Налогового кодекса Республики Казахстан
(далее – Налоговый кодекс) , рассмотрев Ваше заявление
от "__" ______ 20__ года №___, ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
________________________________________________________________
удостоверяющем личность) или полное наименование налогоплательщика
________________________________________________________________
(налогового агента), (индивидуальный идентификационный номер/
________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
письменное пояснение от "_____" ______________ 20_____ года №______
и подтверждающие документы в соответствии с пунктом 8 статьи 336
Налогового кодекса
РЕШЕНО:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
В соответствии с пунктом 9 статьи 336 Налогового кодекса Вы вправе обжаловать
данное решение в уполномоченный орган не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней
с даты получения решения.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
_________________________________________________________________
удостоверяющем личность), подпись)
Место печати
Решение получил__________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
_________________________________________________________________
удостоверяющем личность) налогоплательщика (налогового агента) или
должностного лица налогоплательщика (налогового агента), подпись, дата)
Решение вручено налогоплательщику (налоговому агенту)
_______ __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
__________________________________________________________________
удостоверяющем личность) должностного лица органа государственных доходов,
подпись, дата)
Решение отправлено налогоплательщику (налоговому агенту)
__________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)

5 – жақын туыстың БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акциялары) 25 және одан да көп пайызы не бақылауын тоқтатқан;
6 – жақын туыстың БШК тоқтатқан (таратқан);
13) M бағанында L бағанында көрсетілген ақпаратқа сәйкес мынадай күннің бірі көрсетіледі:
жақын туыстың БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) тікелей немесе жанама немесе конструктивті сатып алған не тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылауды сатып алған күні;
жақын туыстың БШК құрған (жасаған) күні;
жақын туыстың БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беретін акцияларын) не бақылауын өзгерткен күні;
жақын туыстың БШК-ға қатысу үлестерін (дауыс беру акцияларын) не бақылауды тоқтатқан күні;
жақын туыстың БШК тоқтатқан (таратқан) күні.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 25 қыркүйектегі
№ 536 бұйрыққа
3-қосымша
Нысан
Резидент-салық төлеушіні бақыланатын шетелдік компанияға қатысу үлестерін тікелей немесе жанама немесе конструктивті иеленуші не оған тікелей немесе жанама немесе конструктивті бақылауы бар деп тану туралы шешім
20___ жылғы "_____"____________ № ____________ тіркелген күні
__________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 33-тарауына
сәйкес Сіздің №___ "_____"____________ өтінішіңізді, жазбаша түсініктемеңізді және
растайтын құжаттарыңызды Салық кодексінің 336- бабының 8-тармағына сәйкес қарастырып, _______________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің), тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса),
__________________________________________________________________
толық атауы,жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
(ЖСН/БСН), мекен-жайы)
ШЕШІЛДІ:
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Салық кодексінің 336-бабының 9-тармағына сәйкес Сіз осы шешімге уәкілетті органға шешімді алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей шағым жасауға құқығыңыз бар.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), қолы)
Мөр орны
Шешімді алдым ____________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің)/салық төлеушінің (салық агентінің) лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), қолы, күні)
Шешім салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді
___________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), қолы, күні)
Шешім салық төлеушіге (салық агентіне) жіберілді
__________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)