О внесении изменений и дополнения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 29 июля 2014 года № 300 "Об утверждении Правил присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 2 сентября 2025 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2025 года № 36775
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 29 июля 2014 года № 300 "Об утверждении Правил присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9675) следующие изменения и дополнение:
в Правилах присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание, утвержденных указанным приказом:
текст на казахском языке дополнить пунктом 2, текст на русском языке не меняется;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий изложен в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, уполномоченный орган и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При приеме документов работник Государственной корпорации воспроизводит электронные копии документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю и выдает расписку о приеме соответствующих документов.
При условии подачи документов через Государственную корпорацию в случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, а также документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления.
В случае обращения через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий.";
пункт 5 исключить;

"Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 29 шілдедегі № 300 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 2 қыркүйектегі № 168 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 қыркүйекте № 36775 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 29 шілдедегі № 300 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9675 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасында:
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9902 болып тіркелген "Спорттық атақтарды, разрядтарды және біліктілік санаттарын беру нормалары мен талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 28 қазандағы № 56 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (бұдан әрі – Нормалар мен талаптар).";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Спорттық атақтар және біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 1-қосымшасында жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін уәкілетті орган және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Құжаттарды қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттардың электрондық көшірмелерін жасайды, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады және тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы берген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесіне сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ мерзімі өткен құжаттарды ұсынса Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының өтініштерінің тарихында спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін өтініш қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.";
5-тармақ алып тасталсын;

пункты 10, 11, 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"10. Ответственный работник уполномоченного органа в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов через портал проверяет полноту представленных документов, предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, ответственный работник уполномоченного органа направляет мотивированный отказ о приеме заявления в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) должностного лица уполномоченного органа.
11. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов уполномоченный орган в течении 14 (четырнадцати) рабочих дней рассматривает документы на соответствие Нормам и требованиям и при положительном решении издает приказ о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий.
12. В случае принятия предварительного решения об отказе в оказании государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается уполномоченным органом в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания при устранении замечаний уполномоченный орган рассматривает пакет документов, при положительном решении в течение 1 (одного) рабочего дня принимает приказ о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий, при отрицательном решении - направляет мотивированный отказ в форме электронного документа, подписанного ЭЦП должностного лица уполномоченного органа.
13. Уполномоченный орган на основании приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий в течение пяти рабочих дней осуществляет посредством типографии изготовление удостоверений о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий для спортивных судей по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и выдачу соответствующего нагрудного знака по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

10, 11, 12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Уәкілетті органның жауапты қызметкері құжаттарды портал арқылы алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, уәкілетті органның жауапты қызметкері уәкілетті органның лауазымды адамының электрондық цирфрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту жібереді.
11. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті орган 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде құжаттарды Нормалар мен талаптарға сәйкестігіне қарайды және оң шешім болған кезде спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрық шығарады.
12. Бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған немесе спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын уәкілетті орган оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша ескертулерді жойған кезде уәкілетті орган құжаттар топтамасын қарайды, оң шешім болған кезде 1 (бір) жұмыс күні ішінде спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрық қабылдайды, теріс шешім болған кезде уәкілетті органның лауазымды адамыныңЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында дәлелді бас тарту жібереді.
13. Уәкілетті орган спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың негізінде бес жұмыс күні ішінде баспахана арқылы осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорттық атақтар мен спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын беру туралы куәліктерін дайындауды және осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тиісті омырауға тағатын белгіні беруді жүзеге асырады.

14. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня направляет удостоверение о присвоении спортивного звания или удостоверение о присвоении квалификационной категории и (или) соответствующий нагрудной знак, или копию приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий, либо мотивированный отказ в Государственную корпорацию.
На портале – направляется уведомление о готовности результата государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, удостоверенное ЭЦП уполномоченного должностного лица, для получения в Государственной корпорации результата оказания государственной услуги по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий.";
пункты 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"15. Присвоение спортивных разрядов: кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории является государственной услугой (далее – государственная услуга по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий), для получения которой услугополучатель обращается в местный исполнительный орган областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган) через Государственную корпорацию либо портал.
16. Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационные категории: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья является государственной услугой (далее – государственная услуга по присвоению юношеских разрядов и квалификационных категорий), для получения которой услугополучатель обращается в местный исполнительный орган районов и городов областного значения, акиматы районов в городах республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган района) через Государственную корпорацию либо портал.

14. Уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде спорттық атақ беру туралы куәлікті немесе біліктілік санатын беру туралы куәлікті және (немесе) тиісті омырауға тағатын белгісін немесе спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесін немесе дәлелді бас тартуды Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Порталда – Мемлекеттік корпорацияда спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижесін алу үшін уәкілетті лауазымды адамның ЭЦҚ куәландырылған спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесінің дайындығы туралы хабарлама жолданады.";
15, 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табылады (бұдан әрі – спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет), оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органына (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жүгінеді.
16. 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешісі біліктілік санаттарын беру мемлекеттік көрсетілетін қызметтер болып табылады (бұдан әрі – жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет), оны алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органына, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аудандардың әкімдіктеріне (бұдан әрі – ауданның жергілікті атқарушы органы) жүгінеді.

17. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий изложен в приложении 2 настоящим Правилам и перечень основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению юношеских разрядов и квалификационных категорий изложен в приложении 3 к настоящим Правилам.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, местный исполнительный орган, местный исполнительный орган района и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства.
При приеме документов работник Государственной корпорации воспроизводит электронные копии документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю и выдает расписку о приеме соответствующих документов.
При условии подачи документов через Государственную корпорацию в случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, а также документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления.
В случае обращения через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, а также уведомление с указанием даты получения результата государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий.";
пункт 18 исключить;
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Ответственный работник местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов через портал проверяет полноту представленных документов, предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, ответственный работник местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района направляет мотивированный отказ о приеме заявления в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района.
При предоставлении услугополучателем полного пакета документов местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района рассматривает пакет документов на соответствие Нормам и требованиям и при положительном решении принимает приказ о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий.
В случае принятия предварительного решения об отказе либо выявлении иных оснований для отказа в оказании государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий, ответственный работник местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий , а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги по присвоению спортивных разрядов и квалификационных категорий и юношеских разрядов и квалификационных категорий.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается местным исполнительным органом и местным исполнительным органом района в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания при устранении замечаний местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района рассматривает пакет документов, при положительном решении в течение 1 (одного) рабочего дня издает приказ о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий, при отрицательном решении - направляет мотивированный отказ в форме электронного документа, подписанного ЭЦП должностного лица местного исполнительного органа и местного исполнительного органа района.

17. Спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 2-қосымшасында және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 3-қосымшасында жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін жергілікті атқарушы орган, ауданның жергілікті атқарушы органы және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Құжаттарды қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттардың электрондық көшірмелерін жасайды, содан кейін түпнұсқаларды көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады және тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Егер көрсетілетін қызметті алушы спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесіне сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған, сондай-ақ мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Портал арқылы жүгінген жағдайда "жеке кабинетте" көрсетілетін қызметті алушының өтініштерінің тарихында спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін өтініш қабылдау туралы мәртебе, сондай-ақ спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген хабарлама көрсетіледі.";
18-тармақ алып тасталсын;
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Ауданның жергілікті атқарушы органының және жергілікті атқарушы органының жауапты қызметкері құжаттарды портал арқылы алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының жауапты қызметкері жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының лауазымды адамыныңЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы құжаттар топтамасын Нормалар мен талаптарға сәйкестігіне қарайды және оң шешім болған кезде спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықты қабылдайды.
Бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданған немесе спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер анықталған жағдайда, жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының жауапты қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын және жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша ескертулерді жойған кезде жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы құжаттар топтамасын қарайды, оң шешім болған кезде 1 (бір) жұмыс күні ішінде спорттық разрядтар мен біліктілік санаттар беру туралы бұйрық шығарады, теріс шешім болған кезде жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының лауазымды адамыныңЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында дәлелді бас тарту жібереді.

21. Местный исполнительный орган и местный исполнительный орган района на основании приказа о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий в течение двух рабочих дней осуществляет посредством типографии изготовление удостоверениий о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий для спортивных судей по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Лишение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья осуществляется уполномоченным органом на основании представленных документов от национальных аккредитованных спортивных федераций по видам спорта.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок обжалования решения, действия (бездействия) уполномоченного органа, местного исполнительного и местного исполнительного органа района и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг по присвоению спортивных званий и квалификационных категорий, спортивных разрядов и квалификационных категорий, юношеских разрядов и квалификационных категорий";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.";
приложение 1 к Правилам присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к Правилам присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;

21. Жергілікті атқарушы орган және ауданның жергілікті атқарушы органы спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың негізінде екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорттық разрядтары мен спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын беру туралы куәліктерді дайындауды баспахана арқылы жүзеге асырады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтары және біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттарын айыруға спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары ұсынған құжаттардың негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Спорттық атақтар және біліктілік санаттарын, спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын, жасөспірімдік разрядтар мен біліктілік санаттарын беру бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті органның, жергілікті атқарушы органның және ауданның жергілікті атқарушы органының және (немесе) олардың қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағым жасау қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам сотқа пікірмен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамының уәжді ұстанымын ұсынады.";
Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасына Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасына Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

приложение 3 к Правилам присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к Правилам присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 5 к Правилам присвоения и лишения спортивных званий, разрядов и квалификационных категорий, выдачи нагрудных знаков, а также их описание исключить.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан информации об исполнении.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 2 сентября 2025 года № 168
Приложение 1
к Правилам присвоения
и лишения спортивных званий,
разрядов и квалификационных
категорий, выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья"
Наименование государственной услуги "Присвоение спортивных званий: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья"
Наименование подвидов государственной услуги:

Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасына Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасына Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Спорттық атақтар, разрядтар және біліктілік санаттарын беру және олардан айыру, омырауға тағатын белгілерді беру қағидаларын, сондай-ақ олардың сипаттамасына Қағидаларға 5-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты қолданысқа енгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 168 бұйрығына
1-қосымша
Спорттық атақтар,разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ
олардың сипаттамасына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:

1. Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан.
2. Мастер спорта международного класса Республики Казахстан.
3. Мастер спорта Республики Казахстан.
4. Заслуженный тренер Республики Казахстан.
5. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории.
6. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории.
7. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории.
8. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории.
9. Методист высшего уровня квалификации высшей категории.
10. Методист среднего уровня квалификации высшей категории.
11. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории.
12. Национальный спортивный судья высшей категории.
13. Национальный спортивный судья.
1.
Наименование услугодателя
Комитет по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через Государственную корпорацию, портал. Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию. Наименование подвидов государственной услуги:
1. Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан.
2. Мастер спорта международного класса Республики Казахстан.
3. Мастер спорта Республики Казахстан.
4. Заслуженный тренер Республики Казахстан.
5. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории.
6. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории.
7. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории.
8. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории.
9. Методист высшего уровня квалификации высшей категории.
10. Методист среднего уровня квалификации высшей категории.
11. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории.
12. Национальный спортивный судья высшей категории.
13. Национальный спортивный судья.
3.
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцать) рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 (пятнадцать) минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 (пятнадцать) минут.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная. Наименование подвидов государственной услуги:
1. Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан.
2. Мастер спорта международного класса Республики Казахстан.
3. Мастер спорта Республики Казахстан.
4. Заслуженный тренер Республики Казахстан.

1. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері.
2. Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері.
3. Қазақстан Республикасының спорт шебері.
4. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы.
5. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
10. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
11. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы.
12. Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі.
13. Ұлттық спорт төрешісі.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері.
2. Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері.
3. Қазақстан Республикасының спорт шебері.
4. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы.
5. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
10. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
11. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы.
12. Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі.
13. Ұлттық спорт төрешісі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні. Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері
2. Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері.
3. Қазақстан Республикасының спорт шебері.
4. Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы.

5. Тренер высшего уровня квалификации высшей категории.
6. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории.
7. Тренер среднего уровня квалификации высшей категории.
8. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории.
9. Методист высшего уровня квалификации высшей категории.
10. Методист среднего уровня квалификации высшей категории.
11. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории.
12. Национальный спортивный судья высшей категории.
13. Национальный спортивный судья.
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом государственной услуги является удостоверение о присвоении спортивного звания, удостоверение о присвоении квалификационной категории и (или) соответствующий нагрудной знак или копия приказа о присвоении спортивных званий и квалификационных категорий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услугополучателям бесплатно.
7.
График работы услугодателя
Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная корпорация: с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке "электронной" очереди без ускоренного обслуживания или возможно бронирование электронной очереди посредством портала. Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/memleket/entities/tsm в разделе "Государственные услуги".
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию:

5. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
10. Біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер.
11. Біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы.
12. Жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі.
13. Ұлттық спорт төрешісі.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі спорттық атақ беру туралы куәлік немесе біліктілік санатын беру туралы куәлік және (немесе) тиісті омырауға тағатын белгі немесе спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе дәлелді бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін қызметті алушыларға тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызмет беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00 – ден 14.30 – ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 – ға дейін.
Мемлекеттік корпорация: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбіні қоса алғанда белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00 – ден 20.00 – ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен көрсетіледі немесе портал арқылы электрондық кезекті брондауға болады.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында:
www.gov.kz/memleket/entities/tsm "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:

1) по подвидам государственной услуги:
"Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан": документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта; две цветные фотографии размером 3х4;
2) по подвидам государственной услуги: "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан": документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; представление по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта; две цветные фотографии размером 3х4;
3) по подвидам государственной услуги:
тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя высшего уровня первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации высшей категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации высшей категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации высшей категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта или список составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;

1) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы басшысының мөрімен және қолымен расталған жарыстардың хаттамалары; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет;
2) "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы басшысының мөрімен және қолымен расталған жарыстардың хаттамалары; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет;
3) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірмесін, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтамасы;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы басшысының мөрімен және қолымен расталған жарыстардың хаттамалары немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) құрамының тізімі);

4) по подвидам государственной услуги:
методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; письмо-ходатайство местного исполнительного органа по вопросам физической культуры и спорта области (города республиканского значения и столицы);
диплом о профессиональном образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации высшей категории; копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации высшей категории; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника; методическая разработка;
5) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (требуется для идентификации личности);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника; письмо-ходатайство, заверенное печатью национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории с указанием достижений спортсмена;

4) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органының қолдаухаты; кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер немесе біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама; әдістемелік әзірлеме;
5) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттың анықтамасы; спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорттық федерацияның мөрімен куәландырылған, спортшының жетістіктері көрсетілген санат беру туралы қолдаухат;

6) по подвидам государственной услуги: национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
сертификат о прохождении семинара судей, проводимого национальной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта;
для национального спортивного судьи копия приказа о присвоении квалификационной категории спортивный судья первой категории; справка о судействе или протокола соревнований, удостоверяющего судейство услугополучателя; две цветные фотографии размером 3х4; на портал:
1) по подвидам государственной услуги: "Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан": заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта в форме электронного документа; цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа;
2) по подвидам государственной услуги: "мастер спорта международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики Казахстан": заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа; протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта в форме электронного документа;
цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа
3) по подвидам государственной услуги:
тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации высшей категории:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя высшего уровня первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации высшей категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации высшей категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации высшей категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа; справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы соревнований, заверенные печатью и подписью руководителя национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта или список составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в форме электронного документа;

6) жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы сертификат;
ұлттық спорт төрешісі үшін бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
төрешілік туралы анықтама немесе көрсетілетін қызметті алушының төрешілігін растайтын жарыстардың хаттамасы; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет; порталға:
1) "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат нысанында ұсыныс; спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен және басшысының қолымен расталған электрондық құжат нысанындағы жарыстардың хаттамалары; электрондық құжат нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;
2) "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат нысанында ұсыныс; спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен және басшысының қолымен расталған электрондық құжат нысанындағы жарыстардың хаттамалары; электрондық құжат нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;
3) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасы немесе еңбек шарты, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтамасы;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы құжаттың электрондық нысанындағы анықтамасы; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорттық федерацияның мөрімен және оның басшысының қолымен куәландырылған жарыстардың хаттамалары немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) тізімі;

4) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации высшей категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
письмо-ходатайство местного исполнительного органа (города республиканского значения и столицы) в форме электронного документа;
диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации высшей категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации первой категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации высшей категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа; методическая разработка в форме электронного документа;
5) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
письмо-ходатайство, заверенное печатью национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории с указанием достижений спортсмена в форме электронного документа;

4) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) дене шынықтыру және спорт мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның құжаттың электрондық нысанындағы қолдаухаты;
құжаттың электрондық нысанындағы кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер немесе біліктілігі орта деңгейдегі жоғары санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасы немесе еңбек шарты, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтамасы; құжаттың электрондық нысанындағы әдістемелік әзірлеме;
5) біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі, ол болған жағдайда;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасы немесе еңбек шарты, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтамасы;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорттық федерацияның мөрімен куәландырылған, спортшының жетістіктері көрсетілген санат беру туралы құжаттың электрондық нысанындағы қолдаухат;

6) по подвидам государственной услуги: национальный спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
представление согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
сертификат о прохождении семинара судей, проводимого национальной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта в форме электронного документа;
для национального спортивного судьи копия приказа о присвоении квалификационной категории спортивный судья первой категории; справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя в форме электронного документа;
цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, услугодатель и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель подает заявление для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП. Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.

6) жоғары санатты ұлттық спорт төрешісі, ұлттық спорт төрешісі біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық нысанындағы ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы құжаттың электрондық нысанындағы сертификат;
ұлттық спорт төрешісі үшін бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы төрешілік туралы анықтама немесе көрсетілетін қызметті алушының төрешілігін растайтын жарыстардың хаттамалары; құжаттың электрондық нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда өтініш береді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді:
тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық пошта мекенжайы.

Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта
Республики Казахстан", "мастер
спорта международного класса
Республики Казахстан", "мастер
спорта Республики Казахстан",
"Заслуженный тренер
Республики Казахстан"
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации высшей
категории, тренер среднего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья"
Форма
Председателю
____________________________
(наименование
уполномоченного органа
____________________________
в области физической культуры
и спорта)
Заявление
(для спортсмена, тренера, тренера-преподавателя, инструктора-спортсмена,
спортивного судьи указать вид спорта, для методиста – наименование спортивной организации)
Я, _________________________________________________________________
Год рождения _______________________________________________________
Спортивное звание ___________________________________________________
Место работы, занимаемая должность ___________________________________
Стаж работы в области физической культуры и спорта _____________________
Адрес места жительства: ______________________________________________
Абонентский номер сотовой связи: _____________________________________
Электронный адрес: __________________________________________________
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне______________________________
Основанием для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий
считаю следующие результаты (спортивное достижение спортсмена или спортсменов:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Согласен на использование сведений, предусмотренных к перечню основных
требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта Республики Казахстан", "мастер спорта
международного класса Республики Казахстан", "мастер спорта Республики
Казахстан", "Заслуженный тренер Республики Казахстан" и квалификационных
категорий: тренер высшего уровня квалификации высшей категории, тренер-
преподаватель высшего уровня квалификации высшей категории, тренер среднего
уровня квалификации высшей категории, тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации высшей категории, методист высшего уровня квалификации высшей
категории, методист среднего уровня квалификации высшей категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня квалификации высшей категории, национальный
спортивный судья высшей категории, национальный спортивный судья",
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
"___" __________ 20__ года ___________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта
Республики Казахстан", "мастер
спорта международного класса
Республики Казахстан", "мастер
спорта Республики Казахстан",
"Заслуженный тренер
Республики Казахстан"
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации высшей
категории, тренер среднего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья""
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта
Звание
Место для фото
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Область, город
Физкультурно-спортивная организация
Место учебы, работы, должность
Образование
Стаж работы со спортсменом или спортсменами (для тренера, тренера-преподавателя)
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Спортсмен и (или) тренер, тренер-преподаватель
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись
Спортсмен
Тренер, тренер-преподаватель в соответствии со списком национальной команды Республики Казахстан по (виду) видам спорта
Национальная аккредитованная спортивная федерация по виду спорта
Управление физической культуры и спорта (область, город)
Подведомственная организация уполномоченного органа в сфере физической культуры и спорта, курирующая вид спорта
Руководитель
_____________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ года
Руководитель
_____________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ года
Руководитель
___________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ года
Основные показатели (нормативы)
Дата и место выполнения (число, месяц, год и город, страна)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат (выполненный норматив, место на спортивном соревновании)
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Приложение 3
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта
Республики Казахстан", "мастер
спорта международного класса
Республики Казахстан", "мастер
спорта Республики Казахстан",
"Заслуженный тренер
Республики Казахстан"
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации высшей
категории, тренер среднего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья"
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта
Звание
Место для фото
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Представляющий регион (область, город)
Местный исполнительный орган
Физкультурно-спортивная организация
Место учебы, работы, должность
Образование
Образование по специальности "Физическая культура и спорт"
Стаж в области физической культуры и спорта
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) тренера, тренера-преподавателя подготовившего спортсмена
Тренерская категория
Первичная физкультурная организация
Управление физической культуры и спорта (область, город)
Национальная аккредитованная спортивная федерация по виду спорта
Руководитель
________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель
___________________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель
_____________________
(подпись)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати
Дата "__" _____ 20__ г.
Основные показатели (нормативы)
Дата и место выполнения (число месяц, год и город, страна)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат (выполненный норматив, место на спортивном соревновании)
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Приложение 4
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных званий:
"Заслуженный мастер спорта
Республики Казахстан", "мастер
спорта международного класса
Республики Казахстан", "мастер
спорта Республики Казахстан",
"Заслуженный тренер
Республики Казахстан"
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель высшего
уровня квалификации высшей
категории, тренер среднего уровня
квалификации высшей категории,
тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации высшей
категории, методист высшего
уровня квалификации высшей
категории, методист среднего
уровня квалификации высшей
категории, инструктор-
спортсмен высшего уровня
квалификации высшей
категории, национальный
спортивный судья высшей
категории, национальный
спортивный судья"
Форма
Справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ (приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ (протокол соревнования, приказ об утверждении национальных команд)
Подпись руководителя
местного исполнительного органа
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место для печати "____" __________ г.
Подпись руководителя местного исполнительного органа
(районов, городов областного значения, районов городов
республиканского значения)
или физкультурно-спортивной организации
_________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место для печати "____" __________ г.
Приложение 2 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 2 сентября 2025 года № 168
Приложение 2
к Правилам присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов
и квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории"
Наименование государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории, спортивный судья первой категории"
Наименование подвидов государственной услуги:

Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi жоғары
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
___________________________
(Дене шынықтыру және спорт
___________________________
саласындағы уәкілетті органның атауы)
___________________________
төрағасына
Өтініш ___________________________________________________
(спортшыға, жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыға, нұсқаушы-спортшыға, спорттық төрешіге спорт түрін көрсету, әдіскерлерге – спорт мекемесінің атауы)
Мен,________________________________________________________________
Туған жылы _________________________________________________________
Спорттық атағы_______________________________________________________
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы______________________________________
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі_____________________
Тұрғылықты мекенжайы:_______________________________________________
Ұялы байланыстың абоненттік нөмірі:___________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: ________________________________________
Маған_______________________________________________________________
беру туралы мәселені қарауыңызды сұраймын.
Спорттық атақтар мен біліктілік санаттарын беру үшін келесі нәтижелер
(спортшының немесе спортшылардың спорт жетістіктері) негіз деп санаймын:
____________________________________________________________________
"Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген спорт шебері", "Қазақстан Республикасының халықаралық дәрежедегі спорт шебері", "Қазақстан Республикасының спорт шебері" және "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атақтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi жоғары санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісем беремін.
20__ жылғы "___" _____________ _____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(ол болған жағдайда))
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi жоғары
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі
Атағы
Фотосурет орны
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Дене шынықтыру-спорт ұйымы
Оқу, жұмыс орны, лауазымы
Білімі
Спортшы немесе спортшылармен жұмыс жасау өтілі (жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушы үшін)
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы атағы
Атақ берілген немесе расталған күні
Спортшы және (немесе) жаттықтырушысы, жаттықтырушы-оқытушысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қолы
Спортшы
Спорт түрі (спорт түрлері) бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық команда тізіміне сәйкес жаттықтырушысы, жаттықтырушы-оқытушысы
Аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының
Дене шынықтыру және спорт басқармасының (облыс, қала)
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның спорт түрін қадағалайтын ведомствоға бағынысты ұйымы
Басшы _______________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны Күні 20_ жылғы "__"______
Басшы __________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны  Күні 20_ жылғы "__"_______
Басшы ____________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны Күні 20_ жылғы "__"_____
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні және орны (күні, айы, жылы және қала, ел)
Жарыстардың атауы
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі (орындалған норматив, спорт жарысында алған орын)
Төреші  лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қала (ел)
Төрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi жоғары
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі
Атағы
Фотосурет орны
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Жергілікті атқарушы орган
Дене-шынықтыру спорт ұйымы
Оқу, жұмыс орны, лауазымы
Білімі
"Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша білімі
Дене щынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы атағы
Атақ берілген немесе расталған күн
Спортшыны даярлаған жаттықтырушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жаттықтырушылық санаты
Бастапқы дене шынықтыру ұйымы
Дене шынықтыру және спорт басқармасының (облыс, қала)
Аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының
Басшысы ___________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны Күні 20___ ж. "__"___
Басшысы _____________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны  Күні 20___ ж. "__"___
Басшысы ________________ (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны Күні 20___ ж. "__"___
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні және орны (күні, айы, жылы және қала, ел)
Жарыстардың атауы,
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі (орындалған норматив, спорт жарысында алған орын)
Төреші лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қала (ел)
Төрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші, төреші
"Қазақстан Республикасының
еңбек сіңірген спорт шебері",
"Қазақстан Республикасының
халықаралық дәрежедегі спорт
шебері", "Қазақстан
Республикасының спорт шебері"
және "Қазақстан
Республикасының еңбек сіңірген
жаттықтырушысы" спорттық
атақтарын және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi жоғары
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
жоғары санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
жоғары санатты нұсқаушы-спортшы, жоғары санатты
ұлттық спорт төрешiсi, ұлттық
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне
4-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы Анықтама _____________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Р/с №
Дайындаған спортшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат (дене шынықтыру-спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат (жарыстың хаттамасы, ұлттық командаларды бекіту туралы бұйрық)
Жергілікті атқарушы орган басшының қолы
________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Жергілікті атқару орган (облыстық маңызы бар қаланың, ауданның, республикалық
маңызы бар қалалар ауданының) немесе дене шынықтыру-спорт ұйымы басшысының
қолы ____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 168 бұйрығына
2-қосымша
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ
олардың сипаттамасына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талптардың тізбесі
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:

1. Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан.
2. Спортсмен 1 разряда.
3. Тренер высшего уровня квалификации первой категории.
4. Тренер-преподаватель высшего уровня первой категории.
5. Тренер среднего уровня квалификации первой категории.
6. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории.
7. Методист высшего уровня квалификации первой категории.
8. Методист среднего уровня квалификации первой категории.
9. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории.
10. Спортивный судья первой категории.
1.
Наименование услугодателя
МИО областей, городов республиканского значения и столицы (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через Государственную корпорацию, портал.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию.
Наименование подвидов государственной услуги:
1. Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан.
2. Спортсмен 1 разряда.
3. Тренер высшего уровня квалификации первой категории.
4. Тренер-преподаватель высшего уровня первой категории.
5. Тренер среднего уровня квалификации первой категории.
6. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории.
7. Методист высшего уровня квалификации первой категории.
8. Методист среднего уровня квалификации первой категории.
9. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории.
10. Спортивный судья первой категории.
3.
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 (пятнадцать) минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 (пятнадцать) минут.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная. Наименование подвидов государственной услуги:
1. Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан.
2. Спортсмен 1 разряда.
3. Тренер высшего уровня квалификации первой категории.
4. Тренер-преподаватель высшего уровня первой категории.
5. Тренер среднего уровня квалификации первой категории.
6. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории.
7. Методист высшего уровня квалификации первой категории.
8. Методист среднего уровня квалификации первой категории.
9. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории.
10. Спортивный судья первой категории.
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом государственной услуги является удостоверение о присвоении спортивного разряда и квалификационной категории или копии приказа о присвоении спортивных разрядов и квалификационных категорий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услугополучателям бесплатно.
7.
График работы услугодателя

1. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат.
2. 1-разрядты спортшы.
3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
4. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
5. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы.
10. Бірінші санатты спорт төрешісі.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ЖАО (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат.
2. 1-разрядты спортшы.
3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
4. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
5. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы.
10. Бірінші санатты спорт төрешісі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні. Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат.
2. 1-разрядты спортшы.
3. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
4. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
5. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы.
6. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер.
9. Біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы.
10. Бірінші санатты спорт төрешісі.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру куәлік немесе спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе дәлелді бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін қызметті алушыларға тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі

Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная корпорация: с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке "электронной" очереди без ускоренного обслуживания или возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем). Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/memleket/entities/tsm в разделе "Государственные услуги".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию:
1) по подвиду государственной услуги: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан":
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту; цветная фотография размером 3х4;
2) по подвиду государственной услуги: спортсмен 1 разряда: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта – заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту; цветная фотография размером 3х4;

Көрсетілетін қызмет беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00 – ден 14.30 – ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 – ға дейін.
Мемлекеттік корпорация: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбіні қоса алғанда белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00 – ден 20.00 – ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен көрсетіледі немесе портал арқылы электрондық кезекті брондауға болады.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында:
www.gov.kz/memleket/entities/tsm "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:
1) "Қазақстан Республикасының спорт шеберіне кандидат" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамалары; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті бір фотосурет;
2) 1-разрядты спортшы спорттық разряды мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар хаттамалары; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;

3) по подвидам государственной услуги: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя высшего уровня второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации первой категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя среднего уровня второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации первой категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы республиканских соревнований, заверенные печатью национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту, список составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;

3) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтама;
спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен куәландырылған республикалық жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша облыс федерациясы мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамалары немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және ұлттық құрама командалары (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар) тізімі;

4) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
диплом о профессиональном образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации первой категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации первой категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
5) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
письмо-ходатайство, заверенное печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью физкультурно-спортивной организации, в которой инструктор-спортсмен числится;

4) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
5) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;

6) по подвиду государственной услуги: спортивный судья первой категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
сертификат о прохождении семинара судей, проводимого местной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта;
копия приказа о присвоении квалификационной категории спортивный судья; справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство заявителя; две цветные фотографии размером 3х4;
на портал:
1) по подвиду государственной услуги: "кандидат в мастера спорта Республики Казахстан": заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа; протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту в форме электронного документа; цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа;
2) по подвиду государственной услуги: спортсмен 1 разряда: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту в форме электронного документа;
цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа;

6) бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін); осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы сертификат;
спорт төрешісі біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамалары немесе төрешілік туралы анықтама; 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті екі фотосурет; порталға:
1) "Қазақстан Республикасының спорт шеберіне үміткер" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық нысанындағы ұсыныс;
құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамалары;
құжаттың электрондық нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;
2) 1-разрядты спортшы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес құжаттың электрондық нысанындағы ұсыныс; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар хаттамалары; құжаттың электрондық нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет;

3) по подвидам государственной услуги: тренер высшего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации первой категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя высшего уровня второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера высшего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации первой категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя среднего уровня второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категорий тренера среднего уровня квалификации первой категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации первой категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа; справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
протоколы республиканских соревнований, заверенные печатью национальной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта и (или) соревнований областного, городского, районного значения, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации, заверенные печатью областного, городского, районного исполнительного органа по физической культуре и спорту, список составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в форме электронного документа;
4) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1; диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации первой категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации второй категории или копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации первой категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника, в форме электронного документа;

3) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама; құжаттың электрондық нысанындағы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтама; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мөрімен куәландырылған республикалық жарыстар және (немесе) спорт түрі бойынша облыс федерациясы мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық, қалалық, аудандық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жарыстар хаттамалары немесе спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары тізімі;
4) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер немесе біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер немесе біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;

5) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения или выписка из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника, в форме электронного документа;
письмо-ходатайство, заверенное печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью физкультурно-спортивной организации, в которой инструктор-спортсмен числится в форме электронного документа;
6) по подвиду государственной услуги: спортивный судья первой категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
представление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа;
копия приказа о присвоении квалификационной категории спортивный судья;
сертификат о прохождении семинара судей, проводимого местной аккредитованной спортивной федерацией по виду спорта, в форме электронного документа;
справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя в форме электронного документа;
цветная фотография размером 3х4 в форме электронного документа.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, услугодатель и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

5) біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші;
құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;
6) бірінші санатты спорт төрешісі біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы өткізетін төрешілердің семинарынан өткені туралы сертификат;
спорт төрешісі біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; құжаттың электрондық нысанындағы қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамасы немесе төрешілік туралы анықтама; құжаттың электрондық нысанындағы 3х4 көлеміндегі түрлі-түсті фотосурет.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель подает заявление для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
"кандидат в мастера спорта Республики Казахстан",
спортсмен 1 разряда и квалификационных категории:
тренер высшего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации первой категории,
тренер среднего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации первой категории,
методист высшего уровня квалификации первой категории,
методист среднего уровня квалификации первой категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации первой категории,
спортивный судья первой категории"
Форма
Руководителю
___________________________________
(наименование местного
исполнительного органа
___________________________________
в области физической культуры и спорта)
Заявление (для спортсмена, тренера, тренера-преподавателя,
инструктора-спортсмена, спортивного судьи указать вид спорта,
для методиста – наименование спортивной организации)
Я, __________________________________________________________________
Год рождения ________________________________________________________
Спортивное звание ___________________________________________________
Место работы, занимаемая должность ___________________________________
Стаж работы в области физической культуры и спорта _____________________
Адрес места жительства: ______________________________________________
Абонентский номер сотовой связи: _____________________________________
Электронный адрес: __________________________________________________.
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне ______________________________
Основанием для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий
считаю следующие результаты (спортивное достижение спортсмена или спортсменов):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Согласен на использование сведений, предусмотренных к перечню основных
требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов:
кандидат в мастера спорта Республики Казахстан, спортсмен 1 разряда
и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации первой
категории, тренер-преподаватель высшего уровня первой категории, тренер
среднего уровня квалификации первой категории, тренер-преподаватель среднего
уровня квалификации первой категории, методист высшего уровня квалификации
первой категории, методист среднего уровня квалификации первой категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации первой категории,
спортивный судья первой категории".
"___" __________ 20__ года
____________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Приложение 2
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
"кандидат в мастера спорта Республики Казахстан",
спортсмен 1 разряда и квалификационных категории:
тренер высшего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации первой категории,
тренер среднего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации первой категории,
методист высшего уровня квалификации первой категории,
методист среднего уровня квалификации первой категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации первой категории,
спортивный судья первой категории"
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Вид спорта
Звание
Место для фото
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер
Представляющий регион (область, город)
Местный исполнительный орган
Физкультурно-спортивная организация
Место учебы, работы, должность
Образование
Образование по специальности "Физическая культура и спорт"
Стаж в области физической культуры и спорта
Домашний адрес
Предыдущее звание
Дата присвоения или подтверждения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) тренера, тренера-преподавателя подготовившего спортсмена
Тренерская категория
Первичная физкультурная организация
Отдел физической культуры и спорта (город, район)
Местная аккредитованная спортивная федерация по виду спорта
Руководитель ___________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель _________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати Дата "__" _____ 20__ г.
Руководитель __________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место для печати Дата "__" _____ 20__ г.
Основные показатели (нормативы)
Дата выполнения (число месяц, год)
Наименование соревнований
Ранг, категория соревнования
Показанный результат (выполненный норматив, место на спортивном соревновании)
Должность судьи
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Город (страна)
Судейская категория
Главный судья
Главный секретарь
Старший судья
Приложение 3
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
"кандидат в мастера спорта Республики Казахстан",
спортсмен 1 разряда и квалификационных категории:
тренер высшего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации первой категории,
тренер среднего уровня квалификации первой категории,
тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации первой категории,
методист высшего уровня квалификации первой категории,
методист среднего уровня квалификации первой категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации первой категории,
спортивный судья первой категории"
Форма
Справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ (приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ (протокол соревнования, приказ об утверждении национальных команд, приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Подпись руководителя местного исполнительного органа
(района, города областного значения, района городов республиканского значения
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати "____" __________ г.
Подпись руководителя физкультурно-спортивной организации
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати "____" __________ г.
Приложение 3 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 2 сентября 2025 года № 168
Приложение 3
к Правилам присвоения и лишения
спортивных званий, разрядов
и квалификационных категорий,
выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья"
Наименование государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационных категорий: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории, инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья"
Наименование подвидов государственной услуги:

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда өтініш береді. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді: тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
"Қазақстан Республикасының
спорт шеберлігіне үміткер,
1-разрядты спортшы cпорттық
разрядтар және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi бірінші
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі
бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт
төрешiсi біліктілік санаттарын
беру" мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
_________________________
(Дене шынықтыру және спорт
___________________________
саласындағы жергілікті атқарушы органның атауы)
басшысына
Өтініш (спортшыларға, жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыларға, нұсқаушы-спортшыға, спорттық төрешіге спорт түрін көрсету, әдіскерлерге – спорт мекемесінің атауы)
Мен, ________________________________________________________________
Туған жылы__________________________________________________________
Спорттық атағы ______________________________________________________
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы ______________________________________
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі_____________________
Тұрғылықты мекенжайы:_______________________________________________
Ұялы байланыстың абоненттік нөмірі:____________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: ________________________________________
Маған_______________________________________________________________
беру туралы мәселені қарауыңызды сұраймын.
Спорттық разрядтар мен біліктілік санаттарын беру үшін келесі нәтижелер
(спортшының немесе спортшылардың спорт нәтижелері) негіз деп санаймын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
"Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне кандидат, 1-разрядты спортшы cпорттық разрядтар және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi бірінші санатты әдіскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісем беремін.
20__ жылғы "___" ____________ _____________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
"Қазақстан Республикасының
спорт шеберлігіне үміткер,
1-разрядты спортшы cпорттық
разрядтар және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi бірінші
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі
бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт
төрешiсi біліктілік санаттарын
беру" мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
Спорт түрі
Атағы
Фотосурет орны
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Ұсынып отырған өңір (облыс, қала)
Жергілікті атқарушы орган
Дене-шынықтыру спорт ұйымы
Оқу, жұмыс орны, лауазымы
Білімі
"Дене шынықтыру және спорт" мамандығы бойынша білімі
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі
Үйінің мекенжайы
Алдыңғы разряд
Атақ берілген немесе расталған күн
Спортшыны даярлаған жаттықтырушының, жаттықтырушы-оқытушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жаттықтырушылық санаты
Бастапқы дене шынықтыру ұйымы
Дене шынықтыру және спорт бөлімі (қала, аудан)
Спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы
Басшы _____________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны 20___ жылғы "__"___
Басшы __________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны 20___жылғы "__"___
Басшы _______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) Мөр орны 20___жылғы "__"___
Негізгі көрсеткіштер (нормативтер)
Орындаған күні (күні, айы, жылы)
Жарыстардың атауы
Жарыс дәрежесі, санаты
Көрсеткен нәтижесі (орындалған норматив, спорт жарысында алған орын)
Төреші лауазымы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қала (ел)
Төрешілік санаты
Бас төреші
Бас хатшы
Аға төреші
"Қазақстан Республикасының
спорт шеберлігіне үміткер,
1-разрядты спортшы cпорттық
разрядтар және бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi бірінші
санатты жаттықтырушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi бірінші санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi
бірінші санатты әдіскер,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегі
бірінші санатты нұсқаушы-спортшы, бiрiншi санатты спорт
төрешiсi біліктілік санаттарын
беру" мемлекеттік қызмет
көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне
3-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы АНЫҚТАМА __________________________________________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты ( ол болған жағдайда))
Р/с №
Дайындаған спортшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат (дене-шынықтыру спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат (жарыстың хаттамасы, ұлттық командаларды бекіту бұйрығы, дене-шынықтыру спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Жергілікті атқару орган (облыстық маңызы бар қаланың, ауданның, республикалық
маңызы бар қалалардың ауданының) басшысының қолы
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны 20__ жылғы "___" _____________________________________________
Дене шынықтыру-спорт ұйымы басшының қолы ____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 168 бұйрығына
3-қосымша
Спорттық атақтар,разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ
олардың сипаттамасына
3-қосымша
"2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі
"2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:

1. Спортсмен 2 разряда.
2. Спортсмен 3 разряда.
3. Спортсмен 1 юношеского разряда.
4. Спортсмен 2 юношеского разряда.
5. Спортсмен 3 юношеского разряда.
6. Тренер высшего уровня квалификации второй категории.
7. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории.
8. Тренер среднего уровня квалификации второй категории.
9. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории.
10. Методист высшего уровня квалификации второй категории.
11. Методист среднего уровня квалификации второй категории
12. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории.
13. Спортивный судья.
1.
Наименование услугодателя
МИО районов и городов областного значения, акимы районов в городах республиканского значения и столицы (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов осуществляется через Государственную корпорацию, портал.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию.
Наименование подвидов государственной услуги:
1. Спортсмен 2 разряда.
2. Спортсмен 3 разряда.
3. Спортсмен 1 юношеского разряда.
4. Спортсмен 2 юношеского разряда.
5. Спортсмен 3 юношеского разряда.
6. Тренер высшего уровня квалификации второй категории.
7. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории.
8. Тренер среднего уровня квалификации второй категории.
9. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории.
10. Методист высшего уровня квалификации второй категории.
11. Методист среднего уровня квалификации второй категории
12. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории.
13. Спортивный судья.
3.
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 15 (пятнадцать) минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 (пятнадцать) минут.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
Наименование подвидов государственной услуги:
1. Спортсмен 2 разряда. 2. Спортсмен 3 разряда.
3. Спортсмен 1 юношеского разряда.
4. Спортсмен 2 юношеского разряда.
5. Спортсмен 3 юношеского разряда.
6. Тренер высшего уровня квалификации второй категории.
7. Тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории.
8. Тренер среднего уровня квалификации второй категории.
9. Тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории.
10. Методист высшего уровня квалификации второй категории.

1. 2-разрядты спортшы.
2. 3-разрядты спортшы.
3. 1-жасөспірімдік разрядты спортшы.
4. 2-жасөспірімдік разрядты спортшы.
5. 3-жасөспірімдік разрядты спортшы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы.
9. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
10. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер.
11. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер.
12. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы.
13. Спорт төрешісі.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО, республикалық маңызы бар қалаларындағы және астанадағы аудандардың әкімдері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. 2-разрядты спортшы.
2. 3-разрядты спортшы.
3. 1-жасөспірімдік разрядты спортшы.
4. 2-жасөспірімдік разрядты спортшы.
5. 3-жасөспірімдік разрядты спортшы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы.
9. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
10. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер.
11. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер.
12. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы.
13. Спорт төрешісі.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні. Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут. Көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
1. 2-разрядты спортшы.
2. 3-разрядты спортшы .
3. 1-жасөспірімдік разрядты спортшы.
4. 2-жасөспірімдік разрядты спортшы.
5. 3-жасөспірімдік разрядты спортшы.
6. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы.
7. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
8. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы.
9. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы.
10. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер.

11. Методист среднего уровня квалификации второй категории
12. Инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории.
13. Спортивный судья.
5.
Результат оказания государственной услуги
Результатом государственной услуги является удостоверение о присвоении юношеского разряда, удостоверение о присвоении квалификационной категории или копии приказа о присвоении юношеских разрядов и квалификационных категорий, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услугополучателям бесплатно.
7.
График работы услугодателя
Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная корпорация: с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке "электронной" очереди без ускоренного обслуживания или возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/memleket/entities/tsm в разделе "Государственные услуги".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
в Государственную корпорацию:
1) по подвидам государственной услуги: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
ходатайство, заверенное подписью и печатью первичной спортивной организации; протоколы областных и (или) городских соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, соревнований, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту или районных соревнований, заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту;

11. Біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер.
12. Біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы.
13. Спорт төрешісі.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру куәлік немесе жасөспірімдер разрядтары мен біліктілік санаттарын беру туралы бұйрықтың көшірмесі немесе дәлелді бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін қызметті алушыларға тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызмет беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00 – ден 14.30 – ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 – ға дейін.
Мемлекеттік корпорация: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен сенбіні қоса алғанда белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00 – ден 20.00 – ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен көрсетіледі немесе портал арқылы электрондық кезекті брондауға болады.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында:
www.gov.kz/memleket/entities/tsm "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға:
1) 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; бастапқы спорттық ұйымның мөрімен және қолымен куәландырылған қолдаухаты;
спорт түрі бойынша облыс федерациясының мөрімен куәландырылған облыстық және (немесе) қалалық жарыстар, спорт түрі бойынша аккредиттелген облыс федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар немесе аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған аудандық жарыстардың хаттамалары;

2) по подвидам государственной услуги: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации второй категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации второй категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника; справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту;
3) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории:
документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; диплом о профессиональном образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации второй категории, копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации второй категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;

2) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат; біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтамасы; спорт түрлері бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстардың хаттамалары;
3) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;

4) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
диплом об образовании либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника;
ходатайство, заверенное печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью организации в которой инструктор-спортсмен числится;
5) по подвиду государственной услуги: спортивный судья: документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность услугополучателя, и (или) нотариально засвидетельствованная доверенность физического лица – при обращении представителя услугополучателя (для идентификации);
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя;
на портал:
1) по подвидам государственной услуги: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда, спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда, спортсмен 3 юношеского разряда: заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя согласно приложению 1;
ходатайство, заверенное подписью и печатью первичной спортивной организации, в форме электронного документа; протоколы областных и (или) городских соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, соревнований, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту или районных соревнований, заверенные печатью районных, городских исполнительных органов по физической культуре и спорту, в форме электронного документа;

4) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;
5) спорт төрешісі біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының өкілі жүгінген кезде - жеке тұлғаның нотариалды куәландырылған сенімхаты (сәйкестендіру үшін);
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш; қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыс хаттамасының көшірмесі немесе төрешілік туралы анықтама; порталға:
1) 2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы бастапқы спорттық ұйымның мөрімен және қолымен куәландырылған қолдаухаты; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша облыс федерациясының мөрімен куәландырылған облыстық және (немесе) қалалық жарыстар, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстар немесе аудандық, қалалық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған аудандық жарыстардың хаттамалары;

2) по подвидам государственной услуги: тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня квалификации второй категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера высшего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя высшего уровня квалификации второй категории;
копия приказа о присвоении квалификационной категории тренера среднего уровня квалификации второй категории, тренера-преподавателя среднего уровня квалификации второй категории; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги в форме электронного документа; протоколы соревнований, заверенные печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенные печатью областного исполнительного органа по физической культуре и спорту в форме электронного документа;
3) по подвидам государственной услуги: методист высшего уровня квалификации второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом о профессиональном образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста высшего уровня квалификации второй категории, копия приказа о присвоении квалификационной категории методиста среднего уровня квалификации второй категории;
трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;

2) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты жаттықтырушы-оқытушы біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
құжаттың электрондық нысанындағы осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды дайындауы туралы анықтамасы; құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрлер бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда, облыстық дене шынықтыру және спорт жөніндегі атқарушы органның мөрімен куәландырылған жарыстардың хаттамалары;
3) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер, біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санаттары мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы кәсіптік білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі; біліктілігі орта деңгейдегі екінші санатты әдіскер біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесі;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;

4) по подвиду государственной услуги: инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
диплом об образовании в форме электронного документа либо цифровой документ из сервиса цифровых документов; трудовая книжка или трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения, или выписка из актов работодателя, подтверждающая возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора, или архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника в форме электронного документа;
ходатайство, заверенное печатью местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта о присвоении категории, при отсутствии местной аккредитованной спортивной федерации по виду спорта, заверенное печатью организации в которой инструктор-спортсмен числится в форме электронного документа;
5) по подвиду государственной услуги: спортивный судья: заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя согласно приложению 1;
справка о судействе или протоколы соревнований, удостоверяющие судейство услугополучателя в форме электронного документа.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, услугодатель и работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель подает заявление для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие данные: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.

4) біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты нұсқаушы-спортшы біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрі бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы білімі туралы диплом немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат;
құжаттың электрондық нысанындағы жұмыс берушінің оны тоқтату күні мен негіздемесі туралы белгісі бар еңбек кітапшасының немесе еңбек шартының, немесе еңбек шартын жасау және тоқтату негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс берушінің актісінен үзінді көшірме, немесе қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама;
құжаттың электрондық нысанындағы спорт түрі бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерациясының мөрімен куәландырылған, аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы болмаған жағдайда нұсқаушы-спортшы құрамына кіретін ұйымның мөрімен куәландырылған санат беру туралы қолдаухат;
5) спорт төрешісі біліктілік санаты мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері бойынша: көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініші; құжаттың электрондық нысанындағы қызмет берушінің төрешілік растайтын жарыстардың хаттамалары немесе төрешілік туралы анықтама.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда өтініш береді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай деректерді көрсетеді: тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы.

Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 1
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда,
спортсмен 1 юношеского разряда,
спортсмен 2 юношеского разряда,
спортсмен 3 юношеского разряда
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер среднего уровня квалификации
второй категории, тренер-преподаватель
среднего уровня квалификации второй категории,
методист высшего уровня квалификации второй категории,
методист среднего уровня квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации второй категории, спортивный судья"
Форма
Руководителю
________________________________
(наименование местного
исполнительного органа
________________________________
в области физической культуры и спорта)
Заявление
(для спортсмена, тренера, тренера-преподавателя, инструктора-спортсмена,
спортивного судьи указать вид спорта, для методиста – наименование спортивной организации)
Я, __________________________________________________________________
Год рождения _______________________________________________________
Спортивное звание ___________________________________________________
Место работы, занимаемая должность ___________________________________
Стаж работы в области физической культуры и спорта ____________________
Адрес места жительства: ______________________________________________
Абонентский номер сотовой связи: _____________________________________
Электронный адрес: __________________________________________________.
Прошу рассмотреть вопрос присвоения мне______________________________.
Основанием для присвоения спортивных званий и квалификационных категорий
считаю следующие результаты (спортивное достижение спортсмена или спортсменов):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Согласен на использование сведений, предусмотренных к перечню основных
требований к оказанию государственной услуги "Присвоение спортивных разрядов:
"Присвоение спортивных разрядов: спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда,
спортсмен 1 юношеского разряда, спортсмен 2 юношеского разряда,
спортсмен 3 юношеского разряда и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня квалификации второй категории, тренер-преподаватель
высшего уровня квалификации второй категории, тренер среднего уровня
квалификации второй категории, тренер-преподаватель среднего уровня
квалификации второй категории, методист высшего уровня квалификации
второй категории, методист среднего уровня квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня квалификации второй категории, спортивный судья".
"___" __________ 20__ года
____________ _________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Присвоение спортивных разрядов:
спортсмен 2 разряда, спортсмен 3 разряда,
спортсмен 1 юношеского разряда,
спортсмен 2 юношеского разряда,
спортсмен 3 юношеского разряда
и квалификационных категорий:
тренер высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер-преподаватель высшего уровня
квалификации второй категории,
тренер среднего уровня квалификации
второй категории, тренер-преподаватель
среднего уровня квалификации второй категории,
методист высшего уровня квалификации второй категории,
методист среднего уровня квалификации второй категории,
инструктор-спортсмен высшего уровня
квалификации второй категории, спортивный судья"
Форма
Справка о подготовке спортсменов тренером, тренером-преподавателем
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подготовленного спортсмена
Год рождения
Стаж работы со спортсменом
Подтверждающий документ (приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Спортивный результат
Куда зачислен (передан)
Подтверждающий документ (протокол соревнования, приказ о зачислении в сборную команду области, приказ о зачислении в физкультурно-спортивную организацию)
Подпись руководителя физкультурно-спортивной организации
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место для печати "____" __________ г.
Приложение 4 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 2 сентября 2025 года № 168
Приложение 4
к Правилам присвоения
и лишения спортивных званий,
разрядов и квалификационных
категорий, выдачи нагрудных знаков,
а также их описание
Форма
Удостоверение о присвоении спортивных званий, разрядов и квалификационной категории для спортивных судей
Лицевая сторона Оборотная сторона
_______________________________________________
(уәкілетті немесе жергілікті атқарушы органның атауы)
№ ______ куәлік
_______________________________
(тегі)
_______________________________
(аты)
_______________________________
(әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________
спорттық атағы/разряды/спорт төрешілеріне біліктілік санаты
(спорт түрі бойынша спорттық атақтың, разрядтың, спорт төрешілеріне
біліктілік санатының атауы)
Берілді _________________________
(бұйрықтың № және қабылданған күні)
Басшы ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
_________________________________
(наименование уполномоченного
или местного исполнительного органа)
Удостоверение № ______
__________________________________
(фамилия)
__________________________________
(имя)
__________________________________
(отчество (при его наличии)
Присвоено спортивное звание/разряд/
квалификационная категория для спортивных судей
__________________________________
(наименование спортивного звания, разряда,
квалификационной категории
для спортивных судей по виду спорта)
Выдано ______________________ (дата, № приказа)
Руководитель________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати
Примечание.
Удостоверение изготавливается по следующим параметрам: размер удостоверение – 54х85,6 миллиметров. Текст оформляется шрифтом "Arial" (ариал) № 6 (жирный), за исключением фамилии, имени отчества (при его наличии), оформляемых шрифтом "Arial" (ариал) № 13 (жирный).

Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
"2-разрядты спортшы,
3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты
спортшы, 2-жасөспірімдік
разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты
спортшы спорттық разрядтарын
және бiлiктiлiгi жоғары
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
екiншi санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
талаптардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
_________________________
(Дене шынықтыру және спорт
________________________
саласындағы жергілікті
атқарушы
________________________
органның атауы) басшысына
Өтініш ______________________________________________________________________ -- (спортшыларға, жаттықтырушыға, жаттықтырушы-оқытушыларға, нұсқаушы-спортшыға, спорттық төрешіге спорт түрін көрсету, әдіскерлерге – спорт мекемесінің атауы)
Мен, ________________________________________________________________
Туған жылы__________________________________________________________
Спорттық атағы_______________________________________________________
Жұмыс орны, атқаратын лауазымы______________________________________
Дене шынықтыру және спорт саласындағы жұмыс өтілі_____________________
Тұрғылықты мекенжайы:_______________________________________________
Ұялы байланыстың абоненттік нөмірі:___________________________________
Электрондық пошта мекенжайы:________________________________________
Маған_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
беру туралы мәселені қарауыңызды сұраймын.
Спорттық разрядтары мен біліктілік санаттарын беру үшін келесі нәтижелер
(спортшының немесе спортшылардың спорт нәтижесі) негіз деп санаймын:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
"2-разрядты спортшы, 3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты спортшы, 2-жасөспірімдік разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты спортшы спорттық разрядтарын және бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi екiншi санатты нұсқаушы-спортшы, спорт төрешiсi біліктілік санаттарын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісем беремін.
20__жылғы"____" ____________ _____________________________________
(жеке қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"2-разрядты спортшы,
3-разрядты спортшы, 1-жасөспірімдік разрядты
спортшы, 2-жасөспірімдік
разрядты спортшы, 3-жасөспірімдік разрядты
спортшы спорттық разрядтарын
және бiлiктiлiгi жоғары
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты жаттықтырушы-оқытушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы, бiлiктiлiгi орта
деңгейдегi екiншi санатты
жаттықтырушы-оқытушы,
бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi
екiншi санатты әдiскер,
бiлiктiлiгi орта деңгейдегi екiншi санатты әдiскер, бiлiктiлiгi
жоғары деңгейдегi екiншi
санатты нұсқаушы-спортшы,
спорт төрешiсi біліктілік
санаттарын беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
талаптардың тізбесіне
2-қосымша
Жаттықтырушы, жаттықтырушы-оқытушының спортшыларды даярлауы туралы Анықтама ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Р/с №
Дайындаған спортшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы
Спортшымен жұмыс істеген өтілі
Растаушы құжат (дене шынықтыру және спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Спорттық нәтижесі
Тіркелген (берілген) орны
Растаушы құжат (дене шынықтыру және спорт ұйымына қабылдау бұйрығы)
Дене шынықтыру-спорт ұйымы басшысының қолы ____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мөр орны 20__ жылғы "___" _______________
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 168 бұйрығына
4-қосымша
Спорттық атақтар, разрядтар
және біліктілік санаттарын беру
және олардан айыру, омырауға
тағатын белгілерді беру
қағидалары, сондай-ақ олардың
сипаттамасына 4-қосымша
Спорттық атақтар, разрядтар және спорт төрешілеріне біліктілік санаттарын беру туралы куәлік
Беткі жағы Артқы жағы
_________________________________
(уәкілетті немесе жергілікті атқарушы органның атауы)
№ ______ куәлік
(тегі)
_________________
(аты)
________________________
(әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________
спорттық атағы/разряды/спорт төрешілеріне біліктілік санаты
(спорт түрі бойынша спорттық атақтың, разрядтың, спорт төрешілеріне біліктілік санатының атауы)
Берілді
_________________________
(бұйрықтың № және қабылданған күні)
Басшы
___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мөр орны
_________________________________
(наименование уполномоченного или местного исполнительного органа)
Удостоверение № ______
____________________________________
(фамилия)
____________________________________
(имя)
____________________________________
(отчество (при его наличии)
Присвоено спортивное звание/разряд/квалификационная категория для спортивных судей
________________________________
(наименование спортивного звания, разряда, квалификационной категории для спортивных судей по виду спорта)
Выдано ______________________ (дата, № приказа)
Руководитель________________________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
Ескерту.
Куәлік мынадай параметрлерге сәйкес жасалады: куәліктің өлшемі - 54х86,5 миллиметр. Мәтін "Arіal" (ариал) № 13 (қою) қаріппен жасалады, тегі, аты әкесінің атын (ол болған жағдайда) қоспағанда "Arіal" (ариал) № 6 (қою) қаріппен рәсімделеді.