Об утверждении Правил формирования и ведения единой базы дорожно-строительных материалов и новых технологий
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 286. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36755
В соответствии с подпунктом 42-1) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения единой базы дорожно-строительных материалов и новых технологий.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 286
ПРАВИЛА
формирования и ведения единой базы дорожно-строительных материалов и новых технологий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регламентируют порядок формирования и ведения единой базы дорожно-строительных материалов и новых технологий, а также процесс внедрения, и применения новых материалов и изделий, передовых технологий, машин, оборудования и механизмов, дорожно-строительных материалов с карьеров и заводов-производителей по обеспечению безопасности и качества объекта технического регулирования на всех этапах его жизненного цикла в процессе изыскания, проектирования, строительства и эксплуатации и утилизации.
2. Настоящие Правила приняты в целях достижения показателей, установленных техническими регламентами (ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог" от 18 октября 2011 года), Законом Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" от 17 июля 2001 года, ТР РК "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" № 435 от 9 июня 2023 года, Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года, Приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан "Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах автомобильных дорог и управлении дорожными активами" № 56 от 27 января 2014 года (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9176). и нормативно-правовыми актами Республики Казахстан, документами по стандартизации добровольного применения, а также обеспечение качественного выполнения комплекса технологических, инфраструктурных и управленческих процессов по сооружению автомобильной дороги.

Жол-құрылыс материалдары мен жаңа технологиялардың бірыңғай базасын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 29 тамыздағы № 286 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36755 болып тіркелді.
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 42-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жол-құрылыс материалдары мен жаңа технологиялардың бірыңғай базасын қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының жетекшілік ететін Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
Министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін
атқарушы
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 286 Бұйрықпен бекітілді
Жол-құрылыс материалдары мен жаңа технологиялардың бірыңғай базасын жүргізу ҚАҒИДАЛАРЫ
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар жол-құрылыс материалдары мен жаңа технологиялардың бірыңғай базасын қалыптастыру және жүргізу тәртібін, сондай-ақ жаңа материалдар мен бұйымдарды, озық технологияларды, машиналарды, жабдықтар мен механизмдерді, карьерлер мен өндіруші зауыттардан алынатын жол-құрылыс материалдарын техникалық реттеу объектісінің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету мақсатында іздестіру, жобалау, салу, пайдалану және кәдеге жарату кезеңдерін қамтитын өмірлік циклдің барлық кезеңінде енгізу және қолдану процесін реттейді.
2. Осы Қағидалар Кеден одағының "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінде (КО ТР 014/2011), "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 435 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32783 болып тіркелген) бекітілген "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінде (бұдан әрі – Техникалық регламент), Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінде (бұдан әрі – Кодекс), "Автомобиль жолдарын күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу және жол активтерін басқару кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2014 жылғы 27 қаңтардағы № 56 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9176 болып тіркелген) (бұдан әрі – Сыныптама), және ерікті түрде қолданылатын стандарттау жөніндегі құжаттарда белгіленген көрсеткіштерге қол жеткізу, сондай-ақ автомобиль жолдарын салу жөніндегі технологиялық, инфрақұрылымдық және басқарушылық процестер кешенінің сапалы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында қабылданды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. Правила регулируют вопросы создания, наполнения и актуализации единой базы дорожно-строительных материалов для обеспечения прозрачного и достоверного ведения информационной платформы для всех участников дорожной деятельности.
4. В настоящих правилах используются следующие основные понятия:
1) национальный оператор по управлению автомобильными дорогами - акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее полномочия, установленные Законом Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" от 17 июля 2001 года (далее - АО "НК "ҚазАвтоЖол");
2) реестр аккредитованных лабораторий - систематизированный список или перечень, содержащий сведения об аккредитованных лабораториях, проводящих лабораторные испытания в соответствии с областью аккредитации;
3) апробация - процесс официального одобрения, утверждения или признания лабораторных испытаний, научно-технического сопровождения, мониторинг опытного (пилотного) участка и последующее заключение по результатам мониторинга, направленный на оценку эффективности и пригодности заявленной продукции в реальных условиях эксплуатации;
4) апробационная комиссия - коллегиальный орган, формируемый на основании решения Технического совета для обеспечения объективной и всесторонней оценки результатов апробации продукции на опытном участке;
5) разработчик единой базы - Акционерное общество "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт" (далее-АО "КаздорНИИ");
6) администратор единой базы - юридическое лицо, уполномоченное на выполнение технического и операционного сопровождения единой базы (далее - Администратор);
7) ГИС-Карта - цифровая карта, интегрированная с базой данных, содержащая информацию об объектах, карьерах и заводах производителей дорожно-строительных материалах;
8) научно-техническое сопровождение - процесс, направленный на внедрение продуктов инновационной деятельности в конкретных производственных условиях в соответствие с их назначением;
9) внедрение новых технологий - процесс введения в практику, использование или применение новых идей, методов, продуктов или процессов, которые направлены на улучшение существующих систем или создание новых возможностей по повышению качества дорог, безопасности движения, комплекс научных разработок и решений, направленных на оптимизацию деятельности, повышение эффективности и качества, а также на создание новых продуктов и услуг;
10) реестр новых технологий - систематизированный список или перечень, содержащий сведения о новых технологиях и материалах, используемых при строительстве, содержании и эксплуатации автомобильных дорог;

3. Қағидалар жол қызметінің барлық қатысушылары үшін ақпараттық платформаны ашық және дәйекті түрде толықтыруды қамтамасыз ету мақсатында жол-құрылыс материалдарының бірыңғай базасын құру, оны толықтыру және өзектендіру мәселелерін реттейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор Заңда белгіленген өкілеттіктерді жүзеге асыратын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам (бұдан әрі – "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ);
2) аккредиттелген зертханалар тізілімі - аккредиттеу саласына сәйкес зертханалық сынақтар жүргізетін аккредиттелген зертханалар туралы мәліметтерді қамтитын жүйеленген тізім немесе тізбе;
3) апробация - зертханалық сынақтарды, ғылыми-техникалық сүйемелдеуді ресми мақұлдау, бекіту немесе тану үдерісі, тәжірибелік (пилоттық) телімнің мониторингі және нақты пайдалану жағдайларында мәлімделген өнімнің тиімділігі мен жарамдылығын бағалауға бағытталған мониторинг нәтижелері бойынша қорытынды;
4) апробациялық комиссиясы - тәжірибелік телімде өнімді апробациялау нәтижелерін объективті және жан-жақты бағалауды қамтамасыз ету үшін Техникалық кеңестің шешімі негізінде қалыптастырылатын алқалы орган;
5) бірыңғай базаны әзірлеуші – "Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "ҚазжолҒЗИ" АҚ);
6) бірыңғай базаның әкімшісі - бірыңғай базаның техникалық және операциялық сүйемелдеуін орындауға уәкілетті заңды тұлға (бұдан әрі - Әкімші);
7) ГАЖ картасы - жол-құрылыс материалдарын өндірушілердің объектілері, карьерлері мен зауыттары туралы ақпаратты қамтитын деректер базасымен біріктірілген цифрлық карта;
8) ғылыми-техникалық сүйемелдеу - инновациялық қызмет өнімдерін нақты өндірістік жағдайларда олардың мақсатына сәйкес енгізуге бағытталған үдеріс;
9) жаңа технологияларды енгізу - қолданыстағы жүйелерді жақсартуға немесе жолдардың сапасын, қозғалыс қауіпсіздігін арттыру бойынша жаңа мүмкіндіктер жасауға бағытталған жаңа идеяларды, әдістерді, өнімдерді немесе үдерістерді практикаға енгізу, пайдалану немесе қолдану үдерісіі, қызметті оңтайландыруға, тиімділік пен сапаны арттыруға, сондай-ақ жаңа өнімдер мен қызметтерді құруға бағытталған ғылыми әзірлемелер мен шешімдер кешені;
10) жаңа технологиялар тізілімі - автомобиль жолдарын салу, күтіп-ұстау және пайдалану кезінде пайдаланылатын жаңа технологиялар мен материалдар туралы мәліметтерді қамтитын жүйеленген тізім немесе тізбе;

11) "зеленый" статус - документально оформленное положительное решение Технического совета о применении продукции в дорожной деятельности;
12) национальный центр качества дорожных активов - юридическое лицо, находящееся в ведении уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам, на которое возложены функции по проведению экспертизы качества работ и материалов, управлению дорожными активами, организации мобилизационной подготовки на автомобильных дорогах международного и республиканского значения, а также проведению ведомственной экспертизы технической документации на средний ремонт автомобильных дорог, внедрению новых технологий и сопровождению опытных участков (далее - РГП "НЦКДА") и его филиалы;
13) технические средства безопасности дорожного движения (далее - БДД) - систематизированный список или перечень, содержащий сведения о устройствах, сооружениях и систем, предназначенных для организации, регулирования и обеспечения безопасности дорожного движения;
14) единая база дорожно-строительных материалов и новых технологий (далее - единая база) - информационная система дорожного органа, содержащая информацию по дорожно-строительным материалам и новым технологиям;
15) дорожный орган - уполномоченный государственный орган по автомобильным дорогам, осуществляющий управление государственными автомобильными дорогами общего пользования;
16) "синий" статус - документально оформленное решение Технического совета о низкой эффективности продукции по результатам проведения процедуры апробации;
17) реестр материалов из промышленных, производственных техногенных отходов - систематизированный список или перечень, содержащий сведения о промышленных, производственных и техногенных отходов, а также данные об опытных участках и результатах, полученных в ходе их апробации;
18) заявитель - лицо подавшее обращение в дорожный орган или его должностному лицу для осуществления административной процедуры, а также лицо, в отношении которого принимается административный акт, совершается административное действие (бездействие);
19) пилотный проект - ограниченный по масштабу и срокам проект, предназначенный для испытания, проверки и оценки новых технологий, материалов или решений в условиях реальной эксплуатации перед их возможным широкомасштабным применением;
20) профайл - структурированная информационная единица, содержащая сведения о продукции, представленной для ознакомления;
21) "желтый" статус - документально оформленное решение Технического совета о применении продукции в дорожной деятельности, процедура апробации по которой не завершена;

11) "жасыл" мәртебе - Техникалық кеңестің жол қызметінде өнімді қолдану туралы құжатпен рәсімделген оң шешімі;
12) Жол активтерінің сапасы ұлттық орталығы – жұмыстар мен материалдардың сапасына сараптама жүргізу, жол активтерін басқару, халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында жұмылдыру дайындығын ұйымдастыру жөніндегі функциялар, сондай-ақ автомобиль жолдарын орташа жөндеуге арналған техникалық құжаттамаға ведомстволық сараптама жүргізу, жаңа технологияларды енгізу және тәжірибелік учаскелерді қолдау жөніндегі функциялар жүктелген, автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның қарамағындағы заңды тұлға (бұдан әрі – "ЖАСҰО" ШЖҚ РМК) және оның филиалдары;
13) жол қозғалысы қауіпсіздігінің (бұдан әрі - ЖҚҚ) техникалық құралдары - жол қозғалысы қауіпсіздігін ұйымдастыруға, реттеуге және қамтамасыз етуге арналған құрылғылар, құрылыстар мен жүйелер туралы мәліметтерді қамтитын жүйеленген тізім немесе тізбе;
14) жол-құрылыс материалдары мен жаңа технологиялардың бірыңғай базасы (бұдан әрі – бірыңғай база) – жол саласындағы уәкілетті органның жол-құрылыс материалдары мен жаңа технологиялар туралы ақпаратты қамтитын цифрлық жүйесі;
15) жол органы – жалпы пайдаланымдағы мемлекеттік автомобиль жолдарын басқаруды жүзеге асыратын автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган;
16) "көк" мәртебе - Техникалық кеңестің апробация рәсімін жүргізу нәтижелері бойынша өнімнің төмен тиімділігі туралы құжатпен рәсімделген шешімі;
17) өнеркәсіптік, өндірістік техногендік қалдықтардан алынған материалдар тізілімі - өнеркәсіптік, өндірістік және техногендік қалдықтар туралы мәліметтерді, сондай-ақ тәжірибелік телімдер және оларды апробациялау барысында алынған нәтижелер туралы деректерді қамтитын жүйеленген тізім немесе тізбе;
18) өтініш беруші - әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін жол органына немесе оның лауазымды тұлғасына өтініш берген, сондай-ақ өзіне қатысты әкімшілік акт қабылданатын, әкімшілік әрекет (әрекетсіздік) жасалатын тұлға;
19) пилоттық жоба - жаңа технологияларды, материалдарды немесе шешімдерді ықтимал кең ауқымды қолдану алдында оларды нақты пайдалану жағдайында сынауға, тексеруге және бағалауға арналған ауқымы мен мерзімі бойынша шектелген жоба;
20) профайл - танысу үшін ұсынылған өнім туралы мәліметтерді қамтитын құрылымдық ақпараттық бірлік;
21) "сары" мәртебе - апробация рәсімі аяқталмаған, Техникалық кеңестің жол қызметінде өнімді қолдану туралы құжаттамалық рәсімделген шешімі;

22) "серый" статус - документально оформленное решение Технического совета о внесении продукции в единую базу для последующей процедуры прохождения апробации;
23) обследование опытных/пилотных участков - система наблюдений и мониторинга, оценки и прогноза возможных антропогенных изменений их состояния в результате эксплуатации и воздействия окружающей среды согласно Приказа Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан № 56 от 24 января 2014 года "Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах автомобильных дорог и управлении дорожными активами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9176);
24) реестр производителей железобетонных изделий (далее - ЖБИ) - систематизированный список или перечень, содержащий сведения о предприятиях, выпускающих железобетонные изделия, для определения качества продукции и облегчения выбора надежных поставщиков в строительной отрасли;
25) техническое и операционное сопровождение - мероприятия, направленные на модернизацию, коррекцию, устранение неисправностей, внесение дополнений и изменений, регистрация, прием заявок и другие действия, касающиеся функционирования единой базы;
26) технический совет - коллегиальный орган уполномоченного дорожного органа в сфере автомобильных дорог по рассмотрению вопросов об опытно-экспериментальном внедрении и освоении новых технологий и материалов, машин и механизмов с внедрением в единую базу дорожно-строительных материалов и новых технологий, состав и деятельность которого регламентируется положением о Техническом Совете утвержденного приказом Председателя комитета автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан № 58 от 8 июня 2023 года;
27) реестры производителей цемента, минерального порошка и битума - систематизированный список или перечень, содержащий сведения о производителях цемента, минерального порошка и битума.
5. При разработке проекта и проектно-сметной документации на объекты нового строительства, реконструкции, капитального, среднего и текущего ремонта учитывается наличие продукции в единой базе со соответствующими статусами:
1) карьеры по производству инертных материалов (песок, щебень, гравий, гравийно-песчаные смеси, щебеночно-гравийно-песчаные смеси) и неорганических вяжущих (цемента, минерального порошка), заводы по производству всех видов битумных вяжущих, асфальтобетонных смесей, бетона, железобетонных изделий (далее - ЖБИ) со статусом "Действующий" с актуальными протоколами испытаний (дата выдачи не более одного года);

22) "сұр" мәртебе - Техникалық кеңестің кейіннен апробациялау рәсімі үшін өнімді бірыңғай базаға енгізу туралы құжаттамалық рәсімделген шешімі;
23) сынақ/пилоттық телімдерді зерттеу – пайдаланудың және қоршаған ортаның әсерінен олардың жай-күйінің ықтимал антропогендік өзгерістерін бақылау, мониторингтеу, бағалау және болжау жүйесі Сыныптамаға сәйкес жүзеге асырылады;
24) темірбетон бұйымдарын (бұдан әрі – ТББ) өндірушілер тізілімі – құрылыс саласында өнім сапасын айқындау және сенімді жеткізушілерді таңдауды жеңілдету мақсатында темірбетон бұйымдарын шығаратын кәсіпорындар туралы мәліметтерді қамтитын жүйелендірілген тізбе немесе тізім;
25) техникалық және операциялық сүйемелдеу - жаңғыртуға, түзетуге, ақауларды жоюға, толықтырулар мен өзгерістер енгізуге, өтінімдерді тіркеуге, қабылдауға және бірыңғай базаның жұмыс істеуіне қатысты басқа да іс-қимылдарға бағытталған іс-шаралар;
26) техникалық кеңес - автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті жол органының құрамы мен қызметі Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті төрағасының бұйрығымен бекітілген 2023 жылғы 8 маусымдағы №58 Техникалық кеңес туралы ережемен регламенттелетін, жол-құрылыс материалдары мен жаңа технологияларды бірыңғай базаға енгізе отырып, жаңа технологиялар мен материалдарды, машиналар мен механизмдерді тәжірибелік-эксперименттік енгізу және игеру туралы мәселелерді қарау жөніндегі алқалы органы;
27) цемент, минералды ұнтақ және битум өндірушілерінің тізілімдері -цемент, минералды ұнтақ және битум өндірушілері туралы мәліметтерді қамтитын жүйеленген тізім немесе тізбе.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жаңа құрылыс, қайта құру, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу нысандарына арналған жоба мен жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу барысында бірыңғай деректер қорындағы тиісті "мәртебелері" бар өнімдердің болуы ескеріледі:
1) "қолданыста" мәртебесі бар, жарамды сынақ хаттамалары (берілген күні бір жылдан аспауы тиіс) болған жағдайда - инертті материалдарды (құм, шағыл тас, қиыршық тас, қиыршық тасты-құмды қоспа, шағыл тасты-қиыршық тасты-құмды қоспа) және органикалық емес тұтқырғыштарды (цемент, минералды ұнтақ) өндіретін карьерлер, барлық түрдегі битумды тұтқырғыштарды, асфальтобетон қоспаларын, бетонды, темірбетон бұйымдарын (бұдан әрі – ТББ) өндіретін зауыттар;

2) продукция (новый материал/изделие или технология) со статусом "Зеленый";
3) техническое средство безопасности дорожного движения (далее – БДД) со статусом "Апробирован".
6. Перед включением в проект продукции из Реестра новых материалов и технологий, заказчики проекта инициируют лабораторные испытания выбранной продукции (стабилизаторы, модификаторы, полимеры, адгезионные и иные присадки, химические и органические добавки и другое.), необходимые для устройства конструктивных слоев дорожной одежды (грунт, щебень, гравийно-песчаная смесь, песчано-гравийная смесь, песок строительный, песок из отводов дробления и другое) с уведомлением о результатах испытаний РГП на ПХВ "НЦКДА", АО "КаздорНИИ" и другие.
7. Продукция с "Зеленым" статусом, принятая в проекте, не подлежит замене в документации на строительство, ремонт и содержание при реализации проекта, за исключением возникновения обстоятельств непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение).
8. Технический надзор за ходом строительства, реконструкции, капитального, среднего и текущего ремонтов при внедрении новых материалов и технологий осуществляется в соответствии с проектом, проектно-сметной документацией, ПР РК 218-162 "Инструкция по осуществлению технического надзора и определению затрат на него при среднем и текущем ремонте автомобильных дорог общего пользования" и ВН РК 8.12.001 "Контроль качества и приемка работ при строительстве и ремонте автомобильных дорог".
9. В целях стимулирования развития отечественной промышленности и ускоренного внедрения инновационных решений для казахстанских производителей устанавливается сокращенный срок апробации продукции, произведенных на территории Республики Казахстан.
10. Срок апробации для продукции казахстанского производства составляет половину от стандартного срока, предусмотренного для аналогичной продукции иностранного происхождения, при условии отсутствия дефектов на опытном участке, подтверждения наличия производственной базы, полного комплекта документов, подтверждающих соответствие требованиям безопасности и качества (Приложение № 6).
11. Заявка на сокращение срока подается в произвольной форме на имя Председателя Технического совета. Окончательное решение по сокращении срока апробации принимается на заседании Технического совета.

2) "жасыл" мәртебесі бар өнім (жаңа материал/бұйым немесе технология);
3) "аппробациядан өткен" мәртебесі бар жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған техникалық құрал (бұдан әрі – ЖҚҚ).
6. Жаңа материалдар мен технологиялар тізілімінен өнімді жобаға енгізер алдында жобалардың тапсырыс берушілері ретінде жергілікті атқарушы органдар және "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ жол төсемінің конструктивтік қабаттарын (топырақтарды, қиыршық тасты, қиыршық тас-құм қоспаларын, құм-қиыршық тас қоспаларын, құрылыс құмын, ұсату електерінің елеуінен алынған құмды және басқа да материалдарды) салуға арналған таңдалған өнімге (тұрақтандырғыштардың,модификаторлардың, полимерлердің, адгезиялық және өзге де қоспалардың, химиялық және органикалық қоспалардың және басқалардың) зертханалық сынақтар жүргізуге бастамашылық етеді және зертханалық сынақтардың нәтижелерін "ЖКАСО" ШЖҚ РМК-ға және "ҚазжолҒЗИ" АҚ-ға жолдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жобаға енгізілген "Жасыл" мәртебесі бар өнімдер жобаны іске асыру кезінде құрылысқа, жөндеуге және ұстауға арналған құжаттамада ауыстыруға жатпайды, төтенше жағдайлар (табиғи құбылыстар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдай жариялау) сияқты еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайларды қоспағанда.
8. Жаңа материалдар мен технологияларды енгізу кезінде салу, қайта құру, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеулердің орындалуына техникалық қадағалау жобаға, жобалық-сметалық құжаттамаға, сондай-ақ ҚР ЕР 218-162 "Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының орташа және ағымдағы жөндеуі кезінде техникалық қадағалауды жүзеге асыру және оған жұмсалатын шығындарды айқындау жөніндегі нұсқаулыққа" және ҚР ВН 8.12.001 "Автомобиль жолдарын салу және жөндеу кезінде жұмыстардың сапасын бақылау және қабылдау" құжатына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Отандық өнеркәсіпті дамытуды ынталандыру және қазақстандық өндірушілер үшін инновациялық шешімдерді жеделдетіп енгізу мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген өнімді апробациялаудың қысқартылған мерзімі белгіленеді.
10. Қазақстандық өндірістегі өнім үшін сынақ мерзімі, егер тәжірибелік учаскеде ақаулар болмаған жағдайда, өндірістік базаның бар екені, қауіпсіздік пен сапа талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттардың толық топтамасы ұсынылған болса, шетелдік ұқсас өнімдерге белгіленген стандартты мерзімнің жартысын құрайды (6-қосымша).
11. Мерзімді қысқартуға өтінім Техникалық кеңес төрағасының атына еркін нысанда беріледі. Апробация мерзімін қысқарту жөніндегі түпкілікті шешім Техникалық кеңестің отырысында қабылданады.

12. Технический совет при формировании и ведении единой базы:
1) осуществляет экспертную оценку дорожно-строительных материалов и технологий, подлежащих включению в единую базу;
2) рассматривает представленные заявки, заключения и отзывы профильных организаций, выносит решения по присвоению статусов, включении или исключении продукции из единой базы;
3) участвует в разработке и актуализации нормативных критериев и процедур отбора, формирует предложения по совершенствованию нормативной базы дорожной отрасли;
4) сопровождает внедрение инноваций, рассматривает пилотные проекты, принимает решения о необходимости полевых или лабораторных испытаний и апробации технологий;
5) осуществляет взаимодействие с заявителями, организует обсуждение спорных вопросов, в том числе в формате рабочих групп или публичных слушаний;
6) готовит официальные заключения и рекомендации для уполномоченных органов и отраслевых организаций;
7) обеспечивает объективность принимаемых решений, исключая лоббирование и продвижение недостоверных или неэффективных решений;
8) представляет отчетность о своей деятельности Администратору единой базы и/или профильному государственному органу, участвует в утверждении или пересмотре регламентов функционирования базы.
13. Администратор при формировании и ведении единой базы:
1) обеспечивает техническое сопровождение еҰ функционирования;
2) обновление программного обеспечения, настройку интерфейса и устранение технических сбоев;
3) управление доступом пользователей, назначение прав, а также соблюдение требований по защите информации и предотвращение несанкционированного доступа;
4) следит за корректностью, достоверностью и актуальностью данных, анализирует загружаемую информацию и устраняет ошибки;
5) предоставляет методологическую и консультационную поддержку пользователям по вопросам работы с базой, разъясняет нормативные требования, организует обучающие мероприятия;
6) участвует в разработке и актуализации регламентирующих документов, мониторит соблюдение установленных инструкций;
7) взаимодействует с государственными органами, формирует отчҰтность и выполняет поручения в рамках своей компетенции.
Глава 2. Порядок формирования и ведения единой базы.
Параграф 1. Подача и рассмотрение заявок от Заявителей.
14. Для внесения в единую базу новых материалов и/или технологии (далее - продукции) в Реестры новых материалов и технологий единой базы, Заявитель проходит процедуру регистрации и заполнения заявки в электронном формате на сайте: rcmbase.qazjolgzi.kz.

12. Бірыңғай базаны қалыптастыру және жүргізу кезінде Техникалық кеңес:
1) бірыңғай базаға енгізілуге жататын жол-құрылыс материалдары мен технологияларына сараптамалық баға береді;
2) ұсынылған өтінімдерді, салалық ұйымдардың қорытындылары мен пікірлерін қарайды, мәртебе беру, өнімді бірыңғай базаға енгізу немесе алып тастау жөнінде шешім қабылдайды;
3) іріктеу критерийлері мен рәсімдерін әзірлеуге және өзектендіруге қатысады, жол саласындағы нормативтік базаны жетілдіру бойынша ұсыныстар қалыптастырады;
4) инновацияларды енгізуді сүйемелдейді, пилоттық жобаларды қарайды, далалық немесе зертханалық сынақтар мен технологияларды апробациялау қажеттілігі туралы шешім қабылдайды;
5) өтініш берушілермен өзара іс-қимыл жасайды, даулы мәселелерді, оның ішінде жұмыс топтары немесе ашық тыңдаулар форматында талқылауды ұйымдастырады;
6) уәкілетті органдар мен салалық ұйымдарға арналған ресми қорытындылар мен ұсынымдар дайындайды;
7) қабылданатын шешімдердің объективтілігін қамтамасыз етеді, лоббизм мен жалған немесе тиімсіз шешімдерді ілгерілетуге жол бермейді;
8) өзінің қызметі туралы есепті бірыңғай базаның Әкімшісіне және/немесе салалық мемлекеттік органға ұсынады, база жұмысын реттейтін регламенттерді бекітуге немесе қайта қарауға қатысады.
13. Бірыңғай базаның әкімшісі:
1) оның жұмыс істеуін техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді;
2) бағдарламалық қамтамасыз етуді жаңартуды, интерфейсті баптауды және техникалық ақауларды жоюды жүзеге асырады;
3) пайдаланушылардың қол жеткізуін басқаруды, құқықтарды тағайындауды, сондай-ақ ақпаратты қорғау талаптарын сақтауды және рұқсатсыз қол жеткізудің алдын алуды қамтамасыз етеді;
4) деректердің дұрыстығына, шынайылығына және өзектілігіне мониторинг жүргізеді, жүктелген ақпаратты талдайды және қателерді түзетеді;
5) база бойынша жұмыс мәселелері жөнінде пайдаланушыларға әдістемелік және консультациялық қолдау көрсетеді, нормативтік талаптарды түсіндіреді, оқыту іс-шараларын ұйымдастырады;
6) реттейтін құжаттарды әзірлеуге және өзектендіруге қатысады, белгіленген нұсқаулықтардың сақталуын бақылайды;
7) мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды, есептілікті қалыптастырады және өз құзыреті шеңберінде тапсырмаларды орындайды.
2-бөлім. Бірыңғай базаны қалыптастыру және жүргізу тәртібі
1-параграф. Өтінім берушілерден өтінімдерді қабылдау және қарау
14. Жаңа материалдарды және/немесе технологияларды (бұдан әрі – өнім) бірыңғай базаның Жаңа материалдар мен технологиялар тізілімдеріне енгізу үшін Өтінім беруші rcmbase.qazjolgzi.kz сайтында электрондық форматта тіркеу рәсімінен өтіп, өтінімді толтырады.

15. Внедрение новых материалов и технологий в дорожной деятельности осуществляется путем последовательной реализации следующих основных стадий апробации:
1) подача заявки в реестр единой базы с приложением необходимых документов;
2) первичное рассмотрение документов;
3) презентация заявленных материалов членам Технического совета, присвоение "Серого" статуса;
4) запуск апробации продукции на опытном участке с научно-техническим сопровождением;
5) присвоение "желтого" статуса;
6) обследование (мониторинг) опытного участка до завершения срока апробации;
7) рассмотрение результатов мониторинга на Техническом совете;
8) присвоение "Зеленого" статуса путем голосования членов Технического совета;
9) после присвоения "Зеленого" статуса в профайл продукции загружаются: технологическая карта, документ с указанием стоимости (коммерческое предложение) и заключение о результатах мониторинга.
16. Общая организационная схема внедрения продукции в дорожной отрасли представлена в приложении № 1 к настоящим Правилам.
17. Финансирование апробации продукции в дорожной отрасли осуществляется за счет средств Заявителя данной продукции или третьего лица - плательщика.
18. До подачи заявки в Реестр новых технологий заявитель представляет положительное заключение в виде отчета с приложением протоколов испытаний от аккредитованной лаборатории.
19. До начала апробации на опытном участке Заявитель заключает договор на выполнение услуг/работ для осуществления научно-технического сопровождения и обследования (мониторинга) с научно-исследовательской организацией, имеющей опыт и компетенции в данной области, а также с испытательной лабораторией, аккредитованной на соответствие требованиям ГОСТ ISO/IEC 17025 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий".
20. Координацию работ по приему заявок, регистрацию, внесение и изменение данных о продукции, модернизацию и развитие функций в единой базе осуществляет юридическое лицо, уполномоченное на выполнение технического и операционного сопровождения базы.
21. Продукция, успешно прошедшая все этапы внедрения и получившая "Зеленый" статус, рекомендуется к широкому внедрению в практику дорожной отрасли на основании решения Технического совета при Комитете автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан.
22. Отклонение заявки на включение технологии или материала в единую базу (Реестр) осуществляется по следующим основаниям:
1) по официальному обращению заявителя, в том числе в случаях добровольного отказа от внесения технологии (материала) в Реестр, ошибочной подачи заявки, не относящейся к сфере рассматриваемого Реестра, направления дублирующей заявки на одну и ту же технологию (материал) без уточнений или обновлҰнных сведений;

15. Жол саласында жаңа материалдар мен технологияларды енгізу апробацияның мынадай негізгі кезеңдерін дәйекті түрде іске асыру арқылы жүзеге асырылады:
1) қажетті құжаттарды қоса бере отырып, бірыңғай база тізіліміне өтінім беру;
2) құжаттарды бастапқы қарау;
3) Техникалық кеңес мүшелерінің материалмен танысуы, "Сұр" мәртебесін беру;
4) ғылыми-техникалық сүйемелдеумен тәжірибелік телімде жаңа (инновациялық) апробациялауды іске қосу;
5) "Сары" мәртебені беру;
6) апробациялау мерзімі аяқталғанға дейін тәжірибелік телімді тексеру (мониторингілеу);
7) Техникалық кеңесте мониторинг нәтижелерін қарау;
8) Техникалық кеңес мүшелерінің дауыс беруі арқылы "Жасыл" мәртебе беру;
9) "Жасыл" мәртебе берілгеннен кейін өнім бейініне мыналар жүктеледі: технологиялық карта, құны көрсетілген құжат, мониторинг нәтижелері туралы қорытынды.
16. Жол саласына жаңа (инновациялық) өнімді енгізудің жалпы ұйымдастырушылық сұлбасы осы Қағидалардың 1-қосымшасында берілген.
17. Жол қызметінде жаңа материалдар мен технологияларды апробациялауды қаржыландыру осы өнімнің Өтінім берушісі немесе үшінші тұлға - төлеушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
18. Жаңа технологиялар тізіліміне өтінім бермес бұрын, өтінім беруші аккредиттелген зертханадан сынақ хаттамалары қоса берілген есеп түрінде оң қорытындыны ұсынады.
19. Аппробация басталғанға дейін Өтінім беруші ғылыми-техникалық сүйемелдеу мен зерттеу (мониторинг) жұмыстарын орындау үшін осы салада тәжірибесі мен құзыреттілігі бар ғылыми-зерттеу ұйымымен, сондай-ақ МЕМ СТ ISO/IEC 17025 "Сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттілігіне қойылатын жалпы талаптар" стандартына сәйкестік бойынша аккредиттелген сынақ зертханасымен қызметтер/жұмыстар көрсетуге шарт жасасуы тиіс.
20. Өнім туралы деректерді қабылдау, тіркеу, енгізу және өзгерту, сондай-ақ бірыңғай базадағы функцияларды жаңғырту мен дамыту жөніндегі жұмыстарды үйлестіру базаның техникалық және операциялық сүйемелдеуін жүзеге асыруға уәкілеттік берілген заңды тұлға арқылы жүзеге асырылады.
21. Енгізудің барлық кезеңдерінен сәтті өткен және "Жасыл" мәртебеге ие болған өнім Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль жолдары комитеті жанындағы Техникалық кеңестің шешімі негізінде жол саласы практикасына кеңінен енгізуге ұсынылады.
22. Технологияны немесе материалды бірыңғай базаға (Тізілімге) енгізуге өтінімді қабылдамау мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) өтінім берушінің ресми өтініші бойынша, оның ішінде технологияны (материалды) Тізілімге енгізуден өз еркімен бас тарту жағдайларында, Тізілімнің қарастырылатын саласына қатысы жоқ қате берілген өтінім болғанда, нақтылау немесе жаңартылған мәліметтерсіз бір технологияға (материалға) қатысты қайталанатын өтінім жіберілген кезде;

2) отсутствие необходимого пакета документов, предусмотренного для подачи заявки, в установленные сроки на этапе первичной обработки. В случае неполноты, неактуальности или несоответствия представленных данных, а также при отсутствии обратной связи со стороны заявителя на запросы об уточнении в течении 30 календарных дней после окончания срока первичной проверки документов, заявка отклоняется без проведения дальнейших процедур;
23. Отклоненная заявка может быть подана повторно после устранения причин отказа, при условии выполнения всех требований, установленных настоящими Правилами.
24. Перечень необходимых документов для подачи заявки на регистрацию продукции и получения "Зеленого" статуса:
1) наименование продукции, описание технологии, материала, конструкции, изделия;
2) информация о производителе;
3) паспорт безопасности;
4) стандарт организации от производителя (инструкция по применению);
5) документы, подтверждающие безопасность продукции, изделия (Заключение санитарно-эпидемиологической службы или протокол безопасности продукции);
6) подтверждение соответствия продукции/изделия нормативным требованиям документов по стандартизации, сертификат соответствия, технологии производства ведомственным нормативным документам;
7) протоколы испытаний аккредитованной лаборатории в РК, срок выдачи которых не более одного года, либо протоколы испытаний аккредитованной лаборатории другого государства в составе Евразийского экономического союза (при отсутствии возможности проведения испытания в Республике Казахстан);
8) подтверждение о регистрации в сметно-нормативной базе АО Казахский научно-исследовательский и проектный институт строительства и архитектуры;
9) опыт применения в Республике Казахстан (отзывы от структурных подразделений в сфере автомобильных дорог местных исполнительных органов, АО "НК "КазАвтоЖол"", РГП "НЦКДА" и другие при наличии);
10) технологическая карта;
11) технико-экономическое обоснование или ценовое предложение;
12) заключение с положительным применением на опытном участке.
25. Первичная проверка документов проводится Администратором единой базы.
26. Администратор единой базы рассматривает заявку в течение 20 рабочих дней с момента регистрации на предмет еҰ полноты и соответствия предъявляемым требованиям. При отсутствии требуемых документов Администратор дополнительно запрашивает недостающие документы у Заявителя в письменной форме.

2) өтінімді беру үшін көзделген қажетті құжаттар топтамасының бастапқы өңдеу кезеңінде белгіленген мерзімде ұсынылмауы. Ұсынылған мәліметтердің толық болмауы, өзектілігінің болмауы немесе сәйкес келмеуі, сондай-ақ құжаттарды бастапқы тексеру мерзімі аяқталғаннан кейін 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде өтінім беруші тарапынан нақтылау туралы сұраныстарға жауап берілмеуі жағдайында өтінім әрі қарай рәсімдер жүргізілмей-ақ қабылданбайды;
23. Бас тартылған өтінім осы Қағидаларда белгіленген барлық талаптар орындалған жағдайда бас тарту себептері жойылғаннан кейін қайта берілуі мүмкін.
24. Өнімді тіркеуге өтінім беру және "Жасыл" мәртебесін алу үшін қажетті құжаттардың тізімі:
1) өнімнің атауы, технологияның, материалдың, құрылымның, бұйымның сипаттамасы;
2) өндіруші туралы ақпарат;
3) қауіпсіздік паспорты;
4) өндірушінің ұйым стандарты (қолдану жөніндегі нұсқаулық);
5) өнімнің, бұйымның қауіпсіздігін растайтын құжаттар (Санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің қорытындысы немесе өнім қауіпсіздігі хаттамасы);
6) өнімнің/бұйымның стандарттау жөніндегі құжаттардың нормативтік талаптарына сәйкестігін растау, сәйкестік сертификаты, ал өндіріс технологиясының ведомстволық нормативтік құжаттарға сәйкестігі;
7) берілген күні бір жылдан аспаған, аккредиттелген зертханамен жүргізілген сынақ хаттамалары (Қазақстан Республикасында), немесе Қазақстан Республикасында сынақ жүргізу мүмкіндігі болмаған жағдайда Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аккредиттелген зертханасының сынақ хаттамалары;
8) "Қазақ құрылыс және сәулет ғылыми-зерттеу және жобалау институты" АҚ сметалық-нормативтік базасында тіркелгені туралы растау;
9) Қазақстан Республикасында өнімді қолдану тәжірибесі (автомобиль жолдары саласында қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелерінің, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ, "ЖАСҰО" ШЖҚ РМК пікірлері);
10) технологиялық карта;
11) техника-экономикалық негіздеме немесе баға ұсынысы.
12) тәжірибелік телімде оң нәтиже көрсеткені туралы қорытынды.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Құжаттарды алғашқы тексеруді бірыңғай базаның Әкімшісі жүргізеді.
26. Бірыңғай базаның Әкімшісі өтінім тіркелген сәттен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде оны толықтығы мен қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды. Қажетті құжаттар болмаған жағдайда, Әкімші жетіспейтін құжаттарды өтініш берушіден жазбаша түрде қосымша сұратады.

27. Порядок применения продукции на заседании Технического совета до апробации материала на опытном участке.
28. Техническим советом рассматривается заявленная продукция и принимается решение о ее дальнейшей апробации. Технический совет принимает коллегиальное решение по выделению опытного участка. Производится классификация технологий по статусам согласно приложению №1 настоящих Правил.
29. При наличии протокола лабораторных испытаний заявленной продукции присваивается статус "Серый"; при наличии незавершенного мониторинга опытного участка заявленной продукции присваивается статус "Желтый".
30. Научно-техническое сопровождение и обследование (мониторинг) опытного участка производится после выделения опытного участка. Заявитель продукции заключает договор согласно п.12 Настоящих правил.
Примечание: для определения эффективности продукции Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами или местный исполнительный орган предусматривает выделение опытных участков в различных климатических условиях, которые позволяют выявить их влияние на физико-механические и эксплуатационные свойства.
31. Для обеспечения объективной оценки результатов апробации продукции на основании решения заседания Технического совета на опытном участке формируется апробационная комиссия в следующем составе: представитель уполномоченного органа, в чью компетенцию входит управление соответствующим опытным участком (в том числе национального оператора по управлению автомобильными дорогами, управления пассажирского транспорта и транспортной инфраструктуры либо местного исполнительного органа), представитель РГП "НЦКДА", а также представитель организации, осуществляющей научно-техническое сопровождение. Заявитель и представитель подрядной организации, осуществляющей работы на опытном участке, не входят в состав апробационной комиссии, однако имеют право присутствовать при проведении апробации на опытном участке и рассмотрении ее результатов.
32. Научно-техническое сопровождение опытных участков включает: визуальное и/ или инструментальное обследование (состояние выделенного участка, наличие деформаций, геометрические параметры, интенсивность движения); предварительный отбор дорожно-строительных материалов, изделий. Испытания должны проводиться по СТ РК 1218 "Материалы на основе органических вяжущих для дорожного и аэродромного строительства. Методы испытаний", СТ РК 973 "Материалы каменные и грунты, обработанные неорганическими вяжущими, для дорожного и аэродромного строительства. Технические условия.", ГОСТ 12801 "Материалы на основе органических вяжущих для дорожного и аэродромного строительства. Методы испытаний" с оформлением Акта отбора образцов.

27. Тәжірибелік телімде материалды апробациялауға дейін Техникалық кеңестің отырысында жаңа материалды немесе жаңа технологияны қарау.
28. Техникалық кеңес мәлімделген өнімді қарайды және оны одан әрі апробациялау туралы шешім қабылдайды. Техникалық кеңес тәжірибелік телімді бөлу жөнінде алқалы шешім қабылдайды. Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес мәртебелер бойынша технологияларды жіктеу жүргізіледі.
29. Мәлімделген өнімді зертханалық сынау хаттамасы болған кезде "Сұр" мәртебесі беріледі; мәлімделген өнімнің тәжірибелік телімнің аяқталмаған мониторингі болған кезде "Сары" мәртебесі беріледі.
30. Тәжірибелік телімді ғылыми-техникалық сүйемелдеу және зерттеу (мониторинг) тәжірибелік телім бөлінгеннен кейін жүргізіледі. Өнімнің өтінім берушісі осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес шарт жасасады.
Ескерту: өнімнің тиімділігін анықтау үшін автомобиль жолдарын басқару жөніндегі Ұлттық оператор немесе жергілікті атқарушы орган әртүрлі климаттық жағдайларда олардың физика-механикалық және пайдалану қасиеттеріне әсерін анықтауға мүмкіндік беретін тәжірибелік телімдердіі бөлуді көздейді.
31. Өнімді апробациялау нәтижелерін объективті бағалауды қамтамасыз ету мақсатында Техникалық кеңес отырысының шешімі негізінде тәжірибелік учаскеде мынадай құрамда апробациялық комиссия құрылады: тиісті тәжірибелік учаскені басқару құзыретіне кіретін уәкілетті органның өкілі (оның ішінде автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператордың, жолаушылар көлігі және көлік инфрақұрылымы басқармасының немесе жергілікті атқарушы органның өкілі), "ЖАСҰО" ШЖҚ РМК өкілі, сондай-ақ ғылыми-техникалық сүйемелдеуді жүзеге асыратын ұйымның өкілі. Өтінім беруші және тәжірибелік учаскеде жұмыстарды жүзеге асыратын мердігер ұйымның өкілі апробациялық комиссияның құрамына кірмейді, алайда тәжірибелік учаскеде апробация жүргізу және оның нәтижелерін қарау кезінде қатысуға құқылы.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Тәжірибелік телімдерді ғылыми-техникалық сүйемелдеу мыналарды қамтиды: көрнекі және/ немесе аспаптық тексеру (бөлінген телімнің жай-күйі, деформациялардың болуы, геометриялық параметрлер, қозғалыс қарқындылығы); жол-құрылыс материалдарын, бұйымдарын алдын ала іріктеу. Сынақтар ҚР СТ 1218 "Жол және әуеайлақ құрылысына арналған органикалық тұтқыр негіздегі материалдар. Сынақ әдістері", ҚР СТ 973 "Жол және аэродром құрылысына арналған бейорганикалық тұтқырлармен өнделген тас материалдары мен топырақ. Техникалық шарттар", МЕМ СТ 12801 "Жол және аэродром құрылысына арналған органикалық тұтқырғыштар негізіндегі материалдар. Сынақ әдістері" талаптарына сәйкес жүзеге асырылып, сынама алу туралы Актпен рәсімделуі тиіс.

33. Сопровождение включает в себя:
1) подбор составов смесей с учетом местных материалов, климатических зон;
2) наблюдение процесса производства работ с фиксированием соблюдения технологии (фотоотчет не менее 3 фотографий);
3) отбор материалов на опытном участке с составлением Акта отбора проб.
34. После окончания производства работ по внедрению продукции на опытном участке, представителем организации, осуществляющей научно-техническое сопровождение, составляется Акт по научно-техническому сопровождению опытного участка (объекта), согласно Приложению № 2 настоящих Правил.
35. Обследование (мониторинг) для оценки эффективности применения продукции осуществляется на основании заключенного договора. Срок обследования (мониторинга) опытного участка определяется согласно Приложению № 4 к настоящим Правилам в течение всего периода обследования (мониторинга). По результатам каждого осмотра оформляется Акт на выполнение обследования (мониторинга) состояния опытного и участков с применением (наименование нового материала и технологий), согласно Приложению № 3 к настоящим Правилам.
Примечание:
1) первый мониторинг опытных участков, срок апробации которого более шести месяцев осуществляется после первого зимнего периода эксплуатации;
2) в случае, если, опытный участок устроен на объекте, не сданном в эксплуатацию, то его мониторинг переносится на последующий период после его сдачи. При этом должны быть документальное подтверждение (Акт в свободной форме) о том, что участок дороги на момент обследования (мониторинга) не эксплуатируется.
36. До окончания срока апробации, по требованию заявителя научно-исследовательская организация, выполняющая научно-техническое сопровождение, предоставляет акт по научно-техническому сопровождению согласно приложению № 2 к настоящим Правилам.
37. Заключение об эффективности применения продукции выдается после окончания срока апробации. В заключении указываются следующие сведения: описание продукции или технологии, протоколы испытаний, акты, расчеты и другие материалы, являющиеся частью комплекта исполнительной документации.
38. В целях поддержки казахстанских товаропроизводителей продукции предусмотрено сокращение срока апробации, согласно алгоритму, в приложении № 6 к настоящим Правилам, если иное не противоречит полученным отрицательным результатам в период обследования (мониторинга).
39. При положительных результатах обследования (мониторинга) и голосования на заседании Технического совета продукция вносится в Реестр новых материалов и технологий, присваивается "Зеленый" статус, что является основанием для широкого внедрения в практику дорожной отрасли.

33. Сүйемелдеу мыналарды қамтиды:
1) жергілікті материалдар мен климаттық аймақтарды ескере отырып, қоспалар құрамын іріктеу;
2) жұмыстарды орындау үдерісіне бақылау жүргізу және технологияның сақталуын тіркеу (кемінде 3 фотосуреттен тұратын фотоесеп);
3) сынақ телімінде материалдарды іріктеп алу және сынама алу туралы Акт рәсімдеу.
34. Тәжірибелік телімде өнімді енгізу жөніндегі жұмыстарды жүргізу аяқталғаннан кейін ғылыми-техникалық сүйемелдеуді жүзеге асыратын ұйымның өкілі осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес тәжірибелік телімді (объектіні) ғылыми-техникалық сүйемелдеу бойынша Акт жасайды.
35. Өнімді қолдану тиімділігін бағалау үшін тексеру (мониторинг) жасалған шарт негізінде жүзеге асырылады. Тәжірибелік телімді тексеру (мониторингтеу) мерзімі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес барлық тексеру (мониторинг) кезеңі ішінде айқындалады. Әрбір тексерудің нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес тәжірибелік телімнің жай-күйін зерттеу (мониторинг) орындауға Акт рәсімделеді (жаңа материал мен технологиялардың атауы).
Ескертпелер:
1) Сынақ мерзімі алты айдан асатын тәжірибелік телімдердің алғашқы мониторингі пайдаланудың бірінші қысқы кезеңінен кейін жүзеге асырылады.
2) Егер тәжірибелік телім пайдалануға берілмеген нысанда салынған жағдайда, онда оның мониторингі оны тапсырғаннан кейінгі кезеңге ауыстырылады. Бұл ретте тексеру (мониторинг) кезінде жол телімінің пайдаланылмайтындығы туралы құжаттамалық растама (еркін нысандағы Акт) болуы тиіс.
36. Апробация мерзімі аяқталғанға дейін Өтінім берушінің талабы бойынша ғылыми-техникалық сүйемелдеуді жүзеге асыратын ғылыми-зерттеу ұйымы Қағидаларның 2-қосымшасына сәйкес ғылыми-техникалық сүйемелдеу туралы актіні ұсынады.
37. Өнімнің тиімділігі туралы қорытынды апробация мерзімі аяқталғаннан кейін ғана беріледі. Қорытындыға өнімнің немесе технологияның сипаттамасы, сынақ хаттамалары, актілер, есептеулер және атқарушылық құжаттама жиынтығының бөлігі болып табылатын басқа да материалдар кіреді.
38. Қазақстандық тауар өндірушілерді жаңа және инновациялық өнімдерді қолдау мақсатында осы Қағидаларның 6-қосымшадағы алгоритмге сәйкес апробациялау мерзімін қысқарту көзделген.
39. Техникалық кеңестің отырысында тексерудің (мониторингтің) оң нәтижелері және оларды мақұлдау кезінде өнім Жаңа технологиялар тізіліміне енгізіледі, "Жасыл" мәртебесі беріледі, бұл жол саласы практикасына кеңінен енгізу үшін негіз болып табылады.

40. При наличии дефектов на опытных участках, выявленных в ходе обследования (мониторинга), превышающих 30 % от общего объема работ – инновационная продукция считается неприемлемого качества, подлежит выявлению причин их возникновения и повторной апробации.
41. В случае, если продукция ранее применялась на строительных участках и претендует на получение "Зеленого" статуса без повторной апробации, заявитель предоставляет доказательства, подтверждающие, что данная продукция ранее проходила апробацию и/или применялась в строительстве/ремонте: фото и видеоматериалы, официальные подтверждающие документы от ведомственных организаций, местных исполнительных органов, подрядной организации. Полученные материалы предоставляются на ознакомление Техническому совету. Решение о присвоении или отказе в "Зеленом" статусе остается за Техническим советом. Рассмотрение заявки проводится в случае, если два или более участков имеют положительный результат внедрения, срок давности которого составляет не более 5 лет.
42. Заседание Технического совета проводится после окончания апробации материала на опытном участке.
43. После окончания срока апробации и получения положительного заключения от научно-исследовательской организации, поставщик претендует на получение статуса "Зеленый".
44. "Зеленый" статус присваивается путем онлайн-голосования членов Технического совета, при этом необходимо участие в голосовании не менее 30 % от общего числа утвержденных членов.
45. При меньшем количестве голосующих членов Технического совета - голосование считается не состоявшимся.
46. "Зеленый" статус присваивается материалу при получении более 50 % голосов членов Технического совета. В случае набора 50 % голосов и менее, вопрос о присвоении "ЗелҰного" статуса рассматривается повторно на последующем заседании Технического совета, при наличии дополнительных доказательств эффективности продукции, не ранее чем через 2 месяца и только по предварительному согласованию с Техническим советом.
Примечание: при поступлении письменного запроса от Поставщика новых технологий об исключении материала из единой базы или получения отрицательного заключения по апробации, технология или материал получает статус "Синий" без рассмотрения на заседании Технического совета.
47. При закупках продукции для объектов нового строительства, реконструкции, капитального и среднего ремонта необходимо учитывать наличие его в единой базе, а также апробированную продукцию отечественных производителей со статусом "Зеленый".

40. Зерттеу (мониторинг) барысында анықталған, жұмыстардың жалпы көлемінің 30% асатын тәжірибелік телімдерде ақаулар болған кезде инновациялық өнімнің сапасы тиімсіз болып саналады, олардың пайда болу себептері анықталып, қайта апробациялануы тиіс.
41. Егер өнім бұрын құрылыс алаңдарында қолданылған болса және қайта сынақтан өткізусіз "Жасыл" мәртебесін алуға үміткер болса, өтініш беруші осы өнімнің бұрын апробациядан өткенін және/немесе құрылысқа немесе жөндеу жұмыстарына қолданылғанын растайтын дәлелдемелерді ұсынады: фото және бейнематериалдар, ведомстволық ұйымдардан, жергілікті атқарушы органдардан, мердігер ұйымнан алынған ресми растаушы құжаттар. Алынған материалдар Техникалық кеңестің қарауына ұсынылады. "Жасыл" мәртебені беру немесе беруден бас тарту туралы шешімді Техникалық кеңес осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардың негізінде қабылдайды. Өтінішті қарау екі немесе одан да көп телімде оң енгізу нәтижесі тәжірибесі болған жағдайда жүргізіледі, бұл нәтижелердің мерзімі 5 жылдан аспауы тиіс.
42. Тәжірибелік телімде материалды апробациялаудан кейінгі Техникалық кеңестің отырысы.
43. Апробация мерзімі аяқталғаннан кейін және ғылыми-зерттеу ұйымының оң қорытындысы алғаннан кейін жеткізуші "Жасыл" мәртебені алуға үміткер болады.
44. "Жасыл" мәртебе Техникалық кеңес мүшелерінің онлайн дауыс беруі арқылы беріледі, бұл ретте бекітілген мүшелер құрамының кемінде 30% бөлігі дауыс беруге қатысу қажет.
45. Техникалық кеңестің дауыс беретін мүшелері аз болған кезде дауыс беру өткізілмеген болып есептеледі
46. Техникалық кеңес мүшелерінің 50 %-дан астамы дауыс берген жағдайда материалға "Жасыл" мәртебе беріледі. 50 % немесе одан аз дауыс жиналған жағдайда, өнімнің тиімділігін растайтын қосымша дәлелдер болған кезде, жол органымен алдын ала келісу арқылы және кемінде 2 ай өткен соң, "Жасыл" мәртебе беру мәселесі Техникалық кеңестің келесі отырысында қайта қаралады.
Ескертпе: жаңа технологиялар жеткізушісінен материалды Бірыңғай базадан алып тастау немесе апробация бойынша теріс қорытынды алу туралы жазбаша сұрау түскен кезде, технология немесе материал Техникалық кеңестің отырысында қараусыз "Көк" мәртебесін алады.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Жаңадан салу, қайта құру, күрделі және орташа жөндеу нысандары үшін өнім сатып алу кезінде оның бірыңғай базада бар екендігін ескеру қажет. Ең алдымен, "Жасыл" мәртебесі бар отандық өндірушілердің апробациядан өткен өнімдерін қолдану ұсынылады.

48. В случае прохождения более половины обозначенного срока апробации без обнаруженных дефектов, допускается применение продукции со статусом "Желтый" в пилотном проекте. Площадь участков пилотных проектов осуществляется в соответствии с приложением № 5 к настоящим Правилам.
49. Коммерческая реализация материала с статусом "Желтый" осуществляется при технологическом участии поставщика новой технологии и/или материала продукции, научно-технического сопровождения научно-исследовательской организации, имеющей опыт и компетенции в данной области, а также с испытательными лабораториями, аккредитованными на соответствие требованиям ГОСТ ISO/IEC 17025 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий".
50. Мониторинг и оценка качества дорожно-строительных работ при устройстве пилотных проектов с применением материала с статусом "Желтым", является обязательным и регламентируется действующим законодательством Республики Казахстан: ТР ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог" от 18 октября 2011 года, Законом Республики Казахстан "Об автомобильных дорогах" № 245 от 17 июля 2001 года, ТР РК "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий" № 435 от 9 июня 2023 года, Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" № 242-II от 16 июля 2001 года, приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан "Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах автомобильных дорог и управлении дорожными активами" № 56 от 27 января 2014 года (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9176) и действующими нормативными документами по стандартизации.
51. Технический надзор в пилотных проектах осуществляется в соответствии с ПР РК 218-162 "Инструкция по осуществлению технического надзора и определению затрат на него при среднем и текущем ремонте автомобильных дорог общего пользования" и ВН 8.12.001 "Контроль качества и приемка работ при строительстве и ремонте автомобильных дорог".
Параграф 2. Формирование и ведение единой базы применительно к машинам, оборудованию и механизмам
52. Для актуализации технологических карт и единичных расценок на новые современные машины и механизмы, навесное оборудование в цифровой платформе единой базы ведется формирование каталога по применению уникальных, современных машин, оборудования и механизмов на территории Республики Казахстан.

48. Анықталған ақауларсыз белгіленген апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен жағдайда, пилоттық жобада жаңа технология мен "Сары" мәртебесі бар материалды қолдануға жол беріледі. Пилоттық жобаның ауданы Қағидалардың 5-қосымшасында көрсетілген.
49. "Сары" мәртебесі бар материалды коммерциялық сату жаңа технологияны және/немесе өнім материалын жеткізушінің технологиялық қатысуымен, осы салада тәжірибесі мен құзыреті бар ғылыми-зерттеу ұйымын ғылыми-техникалық сүйемелдеуімен, сондай-ақ МЕМ СТ ISO/IEC 17025 "Сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттілігіне қойылатын жалпы талаптар" талаптарына сәйкестігіне аккредиттелген сынақ зертханаларымен жүзеге асырылады.
50. "Сары" мәртебесі бар материалды қолдана отырып пилоттық жобаларды іске асыру кезінде жол-құрылыс жұмыстарының сапасына мониторинг жүргізу және бағалау міндетті болып табылады және Кеден одағының "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 014/2011), Заңға, Техникалық регламентке, Кодекске, Сыныптамаға, сондай-ақ қолданыстағы стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Пилоттық жобалардағы техникалық қадағалау ҚР ЕР 218-162 "Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын орташа және ағымдағы жөндеу кезінде техникалық қадағалауды жүзеге асыру және оған жұмсалатын шығындарды анықтау бойынша нұсқаулық" және ВН 8.12.001 "Автомобиль жолдарын салу және жөндеу кезінде жұмыстардың сапасын бақылау және қабылдау" құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Машиналарға, жабдықтарға және механизмдерге қатысты бірыңғай деректер қорын қалыптастыру және жүргізу
52. Технологиялық карталарды және жаңа заманауи машиналар мен механизмдерге, аспалы жабдыққа арналған бірыңғай бағаларды өзектендіру үшін Бірыңғай база цифрлық платформасында Қазақстан Республикасының аумағында бірегей, заманауи машиналарды, жабдықтар мен механизмдерді қолдану туралы каталогты қалыптастыру жұмыстары жүргізілуде.

53. После наполнения каталога составляются сводные сметные расценки на выполнение видов работ по строительству/ реконструкции, капитальному, среднему, текущему ремонту и содержанию автомобильных дорог и сооружений на них в зависимости от следующих показателей, характеризующих эффективность работы машин, оборудования и механизмов:
1) повышение производительности;
2) уменьшение эксплуатационных затрат;
3) амортизационные отчисления;
4) затраты на ремонт и техническое обслуживание;
5) затраты на замену быстроизнашивающихся частей и сменной оснастки;
6) заработная плата машинистов;
7) затраты на энергоносители;
8) затраты на смазочные материалы;
9) затраты на гидравлическую жидкость;
10) затраты на перебазировку.
54. Показатели, по которым будет определяться эффективность навесного оборудования:
1) производительность;
2) мощность рабочего оборудования;
3) простота конструкции и управления;
4) надежность эксплуатации;
5) количество и квалификация обслуживающего персонала;
6) трудоемкость монтажа и демонтажа;
7) мобильность самоходных машин;
8) безопасность обслуживания;
9) применение расходных материалов;
10) стоимость;
11) себестоимость единицы продукции (работы) машины;
12) габаритные размеры.
55. Порядок подачи заявки в единую базу предоставляются следующие документы:
1) наименование, назначение и область применения для машины, механизма или оборудования;
2) технические показатели и параметры, информация о производителе, режим работы и обслуживания, условия эксплуатации;
3) обязательная разрешительная документация: декларация соответствия и или сертификаты соответствия, патенты (при наличии), технический паспорт, который выдается на основании прохождения технического осмотра в организации, имеющей сертификат или лицензию на выполнение конкретных видов работ.
Параграф 3. Формирование и ведение единой базы применительно к карьерам и заводам по производству дорожно-строительных материалов
56. Для включения в реестр единой базы дорожно-строительных материалов заявителю (владельцу карьера и/или завода) необходимо подать заявку на "сайте" rcmbase.qazjolgzi.kz с предоставлением следующей информации:
1) наименование организации/собственник;
2) контактные данные (ФИО, телефон, электронная почта);
3) наименование карьера/завода;
4) вид выпускаемой продукции;
5) фактическое месторасположение карьера, завода (географические координаты расположения);
6) статус карьера (действующий, не действующий);
7) мощность (объем производства, м3 за месяц);
8) объем запасов (тыс. тонн);
9) срок действия лицензии на добычу недр и недропользование;

53. Каталог толтырылғаннан кейін машиналар, жабдықтар мен механизмдер жұмысының тиімділігін сипаттайтын мынадай көрсеткіштерге байланысты автомобиль жолдары мен олардағы құрылыстарды салу/қайта құру, жөндеу (күрделі, орташа) және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыс түрлерін орындауға жиынтық сметалық баға жасалады:
1) өнімділікті арттыру;
2) пайдалану шығындарын азайту;
3) амортизациялық аударымдар;
4) жөндеу жəне техникалық қызмет көрсету шығындары;
5) тез тозатын бөлшектер мен ауыстырылатын жабдықтарды ауыстыру шығындары;
6) машинистердің еңбек ақысы;
7) энергия шығындары;
8) майлау материалдарының шығындары;
9) гидравликалық сұйықтық шығындары;
10) орнын ауыстыру шығындары.
54. Аспалы жабдықтың тиімділігі анықталатын көрсеткіштер:
1) өнімділік;
2) жұмыс жабдығының қуаты;
3) құрылым мен басқарудың қарапайымдылығы;
4) пайдалану сенімділігі;
5) қызмет көрсетуші қызметкерлердің саны мен біліктілігі;
6) монтаждау мен бөлшектеудің еңбек сыйымдылығы;
7) өздігінен жүретін машиналардың жинақтылығы;
8) қызмет көрсету қауіпсіздігі;
9) шығыс материалдарын тұтыну;
10) құны;
11) машинаның өнім бірлігінің (жұмысының) өзіндік құны;
12) габариттік өлшемдер.
55. Өтінім беру кезінде мынадай деректер мен құжаттама ұсынылады:
1) машинаның, механизмнің, жабдықтың атауы, мақсаты жəне қолдану саласы;
2) техникалық көрсеткіштер мен параметрлер, өндіруші туралы ақпарат, жұмыс жəне қызмет көрсету режимі, пайдалану шарттары;
3) міндетті рұқсат беру құжаттамасы: сәйкестік декларациясы және немесе сәйкестік сертификаттары, патенттер (бар болса), нақты жұмыс түрлерін орындауға сертификаты немесе лицензиясы бар ұйымда техникалық байқаудан өту негізінде берілетін техникалық паспорт.
3-параграф. Жол-құрылыс материалдарын өндіретін карьерлер мен зауыттарға қатысты бірыңғай деректер қорын қалыптастыру және жүргізу
56. Жол-құрылыс материалдарының бірыңғай базасының тізіліміне енгізу үшін өтінім беруші (карьер және/немесе зауыт иесі) www.rcmbase.qazjolgzi.kz сайтында өтінім, сондай-ақ келесі деректерді ұсынуы қажет:
1) ұйым/меншік иесі;
2) байланыс деректері (аты-жөні, телефоны, электронды пошта);
3) карьердің, зауыттың атауы;
4) шығарылатын өнім түрі;
5) карьердің, зауыттың нақты орналасқан жері (орналасу координаттары);
6) карьердің мəртебесі (қолданыста, қолданыста емес);
7) қуаттылығы (өндіріс көлемі, айына м3);
8) қорлардың көлемі (мың тонна);
9) жер қойнауын өндіруге жəне жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияның қолданылу мерзімі;

10) сертификат соответствия компетентных органов, обеспечивающих безопасность продукции.
Примечание: в случае, если во время реализации проекта обнаружен новый карьер – собственник / владелец карьера обязан подать заявку и зарегистрировать материал в единой базе.
57. При содействии местных исполнительных органов, областных филиалов АО "НК "КазАвтоЖол", РГП "НЦКДА" собственник/владелец карьера и/или завода, предприятия в обязательном порядке, не реже чем раз в год предоставляет обновленную информацию Администратор единой базы о мощности (объемах производства в м3 за месяц, объемах запасов (в тысячах тонн), актуальный протокол испытаний от аккредитованной лаборатории.
Примечание: Несвоевременное обновление вышеуказанной информации влечет за собой снижение статуса или исключение из реестра. Данные должны актуализироваться на ежегодной основе, в связи с тем, что протокола испытаний материалов действуют в течение года.
58. Карьеры и производители (минерального порошка, цемента, щебеня, битума, железобетонных изделий), внесенные в единую базу, классифицируются по следующим статусам:
1) "действующий" - произведен отбор дорожно-строительных материалов, протоколы испытаний актуальны;
2) "на стадии испытания" - произведен первичный и/или повторный отбор дорожно-строительных материалов, протокол испытаний отсутствует или неактуален;
3) "не действующий" - карьер и/или производитель (минеральный порошок, цемент, щебень, битум, железобетонных изделий) не действует либо отсутствует актуальная информация.
59. Срок действия лабораторных заключений и/или протоколов испытаний, внесенных в единую базу, составляет не более одного года, за исключением материалов срок годности, которого менее одного года.
60. Повторное получение данных заключений от аккредитованной лаборатории, осуществляется за счет организации/собственника.
61. Инспекция карьеров и заводов проводится по поручению уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам, при непосредственном участии АО "НК "КазАвтоЖол", РГП "НЦКДА", АО "КаздорНИИ" и при обязательном содействии владельца производства не реже одного раза в год. Итоги инспекции передаются Администратору базы для внесения в единую базу.
62. После инспекции АБЗ присваивается рейтинг согласно "Правил по выпуску и контролю качества асфальтобетонных смесей асфальтобетонных заводов" утвержденных Приказом Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства транспорта Республики Казахстан № 42 от 25 апреля 2024 года.

10) өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін құзыретті органдардың сəйкестік сертификаты.
Ескертпе: Егер жобаны іске асыру кезінде жаңа карьер табылған жағдайда, меншік иесі/карьер иесі өтінім беруге және материалды Бірыңғай базада тіркеуге міндетті.
57. Жергілікті атқарушы органдардың, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ облыстық филиалдарының, "ЖАСҰО" ШЖҚ РМК жәрдемдесуімен карьердің және/немесе зауыттың, кәсіпорынның меншік иесі/иеленушісі жылына кемінде бір рет Әкімшіге өндірістік қуаты туралы (айына м³ көлеміндегі өндіріс көлемі, қорлар көлемі (мың тоннамен), аккредиттелген зертхананың қолданыстағы сынақ хаттамасы) жаңартылған ақпаратты ұсынады.
Ескертпе: Ақпаратты уақтылы жаңартпау мәртебенің төмендеуіне немесе тізілімнен шығарылуына алып келуі мүмкін.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Бірыңғай базаға енгізілген карьерлер мен өндірушілер (минералды ұнтақ, цемент, шағыл тас, битум, темірбетон бұйымдары) мынадай мәртебелер бойынша жіктеледі:
1) "қолданысқа ие" - жол-құрылыс материалдары іріктелген, сынақ хаттамалары өзекті;
2) "сынақ сатысында" - жол-құрылыс материалдарын бастапқы және/немесе қайта іріктеу жүргізілді, сынақ хаттамасы жоқ немесе өзекті емес;
3) "қолданысқа ие емес" - карьер және/немесе өндіруші (минералды ұнтақ, цемент, шағыл тас, битум, темірбетон бұйымдары) жұмыс істемейді немесе өзекті ақпарат жоқ.
59. Бірыңғай базаға жүктелген зертханалық қорытындылардың және/немесе сынақ хаттамаларының қолданылу мерзімі бір жылдан аспайды, жарамдылық мерзімі бір жылдан аз болатын материалдарды қоспағанда.
60. Аккредиттелген зертханадан осы қорытындыларды қайта алу ұйым/меншік иесі есебінен жүзеге асырылады.
61. Карьерлер мен зауыттарды инспекциялау автомобиль жолдары саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның тапсырмасы бойынша "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ, "ЖАСҰО" ШЖҚ РМК, "ҚазжолҒЗИ" АҚ-ның тікелей қатысуымен және өндіріс иесінің міндетті түрде жәрдемдесуімен жылына кемінде бір рет жүргізіледі. Инспекция қорытындылары бірыңғай базаға енгізу үшін Әкімшіге беріледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. АБЗ инспекциясынан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті төрағасының 2024 жылғы 25 сәуірдегі №42 бұйрығымен бекітілген "Асфальтбетон зауыттарының асфальтбетон қоспаларын шығару және олардың сапасын бақылау жөніндегі қағидалар" сәйкес рейтинг беріледі.

Параграф 4. Формирование и ведение единой базы применительно к техническим средствам безопасности дорожного движения
63. Заявитель технических средств безопасности дорожного движения: тросовые и барьерные ограждения, снегозадерживающие ограждения, скотопрогоны, дорожные знаки в соответствии с СТ РК 1124 "Технические средства организации дорожного движения. Разметка дорожная. Технические условия.", СТ РК 1125 "Технические средства организации дорожного движения. Знаки дорожные. Технические условия."", светофоры, краски и герметики для дорожной разметки, осветительные приборы и т. д. в соответствии с ГОСТ 32759 "Дороги автомобильные общего пользования. Дорожные тумбы. Технические условия", ГОСТ 32945 "Дороги автомобильные общего пользования. Знаки дорожные. Технические условия", ГОСТ 32953 "Дороги автомобильные общего пользования. Разметка дорожная. Технические требования", ГОСТ 33127 "Дороги автомобильные общего пользования. Ограждения дорожные. Классификация", ГОСТ 33128- "Дороги автомобильные общего пользования. Ограждения дорожные. Технические требования.", ГОСТ 33239 "Дороги автомобильные общего пользования. Светофоры дорожные. Общие технические требования", подают заявку для включения в реестр технических средств БДД в единую базу.
64. После получения заявки от поставщика национальным оператором по управлению автомобильными дорогами выделяется опытный участок для апробации продукции согласно Приложению № 4 Настоящих правил.
65. Внесенные в единую базу технические средства БДД, классифицируются по следующим статусам, за исключением продукции, указанной в приложении № 4 настоящих Правил:
1) "Апробирован" - присваивается после завершения апробации на опытном участке;
2) "Не апробирован" - присваивается техническим средствам, не прошедшим апробацию на опытном участке.
66. Все технические средства БДД должны обеспечивать надлежащее эксплуатационное состояние автомобильных дорог в соответствии с требованиями ГОСТ 33220 "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к эксплуатационному состоянию".
67. Процедура научно-технического сопровождения и обследования (мониторинга) опытного участка производится в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
Параграф 5. Формирование и ведение единой базы применительно к материалам из промышленных, производственных и техногенных отходов
68. Внесение материалов из промышленных, техногенных и производственных отходов в единую Базу осуществляется на основании проведенных научно-исследовательских работ и лабораторных исследований.

4-параграф. Жол қозғалысы қауіпсіздігінің техникалық құралдарына қатысты бірыңғай деректер қорын қалыптастыру және жүргізу
63. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған техникалық құралдардың: сымарқанды және тосқауыл қоршаулар, қар ұстағыш қоршаулар, мал өткелдері, жол белгілері Өтінім берушілері ҚР СТ 1124 "Жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдары. Жол таңбасы. Техникалық шарттар", ҚР СТ 1125 "Жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдары. Жол белгілері. Техникалық шарттар" талаптарына сәйкес жол белгілері, бағдаршамдар, жол таңбаларына арналған бояулар мен герметиктер, жарықтандыру құрылғылары және тағы басқалар МЕМ СТ 32759 "Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол бағаналары. Техникалық шарттар", МЕМ СТ 32945 "Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол белгілері. Техникалық шарттар", МЕМ СТ 32953 "Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол таңбасы. Техникалық талаптар", МЕМ СТ 33127 "Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол қоршаулары. Жіктелуі", МЕМ СТ 33128 "Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол қоршаулары. Техникалық талаптар", МЕМ СТ 33239 "Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Жол бағдаршамдары. Жалпы техникалық талаптар" сәйкес Бірыңғай базаға ЖҚҚ тізіліміне енгізу үшін өтінім береді.
64. Жеткізушіден өтінім алғаннан кейін автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес өнімді апробациялау өткізу үшін тәжірибелік телім бөледі.
65. Бірыңғай базаға енгізілген ЖҚҚ техникалық құралдары осы Қағидалардың 4-қосымшасында көрсетілген өнімдерді қоспағанда, мынадай мәртебелер бойынша жіктеледі:
1) "апробацияланған" - тәжірибелік телімде аппробация аяқталғаннан кейін беріледі;
2) "апробацияланбаған" - тәжірибелік телімде апробацияланбаған техникалық құралдарға беріледі.
66. Жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған барлық техникалық құралдар МЕМ СТ 33220 "Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары. Пайдалану жағдайына қойылатын талаптар" талаптарына сәйкес автомобиль жолдарының тиісті пайдалану жағдайын қамтамасыз етуі тиіс.
67. Тәжірибелік телімді ғылыми-техникалық сүйемелдеу және зерттеу (мониторинг) рәсімі осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес жүргізіледі.
5-параграф. Өндірістік, өнеркәсіптік және техногендік қалдықтардан алынатын материалдарға қатысты бірыңғай деректер қорын қалыптастыру және жүргізу
68. Өнеркәсіптік, техногендік және өндірістік қалдықтардан материалдарды бірыңғай базаға енгізу жүргізілген ғылыми-зерттеу жұмыстары мен зертханалық зерттеулер негізінде жүзеге асырылады.

69. Информация об отходах включает:
1) местоположение;
2) характеристика материалов и область применение;
3) протоколы испытаний и/или отчеты о проведенных научно-исследовательских работах;
4) иную информацию.
Параграф 6. Формирование и ведение единой базы применительно к продукции (адгезионные, энергосберегающие добавки, эмульгаторы и эмульсии, стабилизирующие добавки для ЩМА, геосинтетические материалы, изделия и конструкции, ремонтные составы, материалы для нанесения дорожной разметки), неподлежащие обследованию (мониторингу) в производственных условиях
70. Заявитель адгезионных, энергосберегающих добавок, эмульгаторов и эмульсий, стабилизирующих добавок для ЩМА и геосинтетических материалов, подают заявку для включения в единую базу согласно п. 7 настоящих правил.
71. После подачи заявки, поставщик инициирует дальнейшие действия согласно следующим процедурам:
1) Для использования адгезионных добавок выполняется лабораторный подбор битумов и/или асфальтобетонных смесей. Адгезионные добавки должны соответствовать требованиям СТ РК 3367 "Добавки адгезионные для дорожных битумов. Общие технические условия". При положительных лабораторных результатах - присваивается статус "Апробирован". В случае отрицательного результата материалу присваивается статус "Не подтвержден";
2) Асфальтобетонные смеси с применением энергосберегающих добавок и технологии "вспенивания битума" должны соответствовать требованиям СТ РК 1223 "Смеси полимерасфальтобетонные дорожные, аэродромные и полимерасфальтобетон. Технические условия", СТ РК 1225 "Смеси асфальтобетонные дорожные, аэродромные и асфальтобетон. Технические условия", СТ РК 2373 "Смеси щебеночно-мастичные полимерасфальтобетонные дорожные, аэродромные и щебеночно-мастичный полимерасфальтобетон. Технические условия". При этом выполняются следующие действия: лабораторный подбор асфальтобетонной смеси, при положительных результатах подбора смесей в лаборатории, производится выпуск на АБЗ и укладка на опытном участке, расположение опытного участка в летнее время должно находиться на расстоянии не менее 150 км, но не более 250 км от АБЗ. Выпуск смесей производится при пониженных температурах окружающей среды в диапазоне от 5 °С до минус 5 °С, после укладки, в течении 3 суток отбираются из покрытия керны либо вырубки на определение коэффициента уплотнения. При положительных результатах материалу присваивается статус "Апробирован". В случае отрицательного результата материалу присваивается статус "Не подтвержден".

69. Қалдықтар туралы ақпарат мыналарды қамтиды:
1) орналасқан жері;
2) материалдардың сипаттамасы және қолдану саласы;
3) сынақ хаттамалары және/немесе жүргізілген ғылыми-зерттеу жұмыстары туралы есептер;
4) өзге де ақпарат.
6-параграф. Өндірістік жағдайларда зерттеуге (мониторингке) жатпайтын өнімдерге қатысты (адгезиялық, энергия үнемдегіш қоспалар, эмульгаторлар мен эмульсиялар, МҚМА үшін тұрақтандырғыш қоспалар, геосинтетикалық материалдар, бұйымдар мен конструкциялар, жөндеу құрамдары, жол таңбаларын салуға арналған материалдар) бірыңғай деректер қорын қалыптастыру және жүргізу
70. Адгезиялық, энергия үнемдейтін қоспалардың, эмульгаторлар мен эмульсиялардың, МҚМА арналған тұрақтандырғыш қоспалардың және геосинтетикалық материалдардың Өтінім берушісі осы Қағидалардың 7-тармақшасына сәйкес Бірыңғай базаға енгізу үшін өтінім береді.
71. Өтінім бергеннен кейін жеткізуші келесі рәсімдерге сәйкес одан әрі іс-қимылдарды бастайды:
1) Адгезиялық қоспаларды пайдалану үшін битумдар және/немесе асфальтобетон қоспаларының зертханалық іріктеуі жүргізіледі. Адгезиялық қоспалар ҚР СТ 3367 "Жол битумдарына арналған адгезиялық қоспалар. Жалпы техникалық шарттар" талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Зертханалық сынақ нәтижелері оң болған жағдайда – "Аппробациядан өткен" мәртебесі беріледі. Нәтиже теріс болған жағдайда – материалға "Расталмаған" мәртебесі беріледі.
2) Энергия үнемдейтін қоспалар мен "битумды көбіктендіру" технологиясы қолданылып дайындалған асфальтобетон қоспалары ҚР СТ 1223 "Жол, әуеайлақ және полимерасфальтбетон қоспалары жәңе полимерасфальтбетон. Техникалық шарттар", ҚР СТ 1225 "Жол, әуежай және асфальтбетон қоспалары және асфальтбетон. Техникалық шарттар", ҚР СТ 2373 "Жол, әуеайлағы, қиыршық тасты-мастикалық полимерасфальтбетон қоспалары және қиыршық тас-мастикалық полимерлі асфальтобетон. Техникалық шарттар" талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Бұл ретте мынадай іс-әрекеттер орындалады: асфальтбетон қоспасын зертханалық іріктеу, зертханада қоспаларды іріктеудің оң нәтижелері болған кезде АБЗ-ға шығу және тәжірибелік телімге төсеу жүргізіледі, тәжірибелік телімді жазғы уақытта салу кемінде 150 шқ, бірақ АБЗ-дан 250 шқ аспайтын қашықтықта болуы тиіс. Қоспаларды шығару 5 °С-тан минус 5 °С-қа дейінгі ауқымдағы қоршаған ортаның төмен температурасында жүргізіледі, төсегеннен кейін 3 тәулік ішінде жамылғыдан керн немесе тығыздау коэффициентін анықтау үшін кесінді іріктеледі. Оң нәтижелер болған кезде материалға "Апробацияланған" мәртебесі беріледі. Теріс нәтиже болған жағдайда материалға "Расталмаған" мәртебесі беріледі.

72. Дорожные эмульсии с применением эмульгаторов должны соответствовать требованиям СТ РК 1274 "Битумы и битумные вяжущие. Эмульсии дорожные. Технические условия", ГОСТ 18659 "Эмульсии битумные дорожные. Технические условия" и выполняются следующие действия:
1) подбор эмульсии;
2) изготовление опытной партии;
3) лабораторные испытания;
4) при удовлетворительных результатах материалу присваивается статус "Апробирован". В случае несоответствия материалу присваивается статус "Не подтвержден".
73. При использовании стабилизирующих добавок в составе ЩМА, полимер-ЩМА они должны соответствовать требованиям СТ РК 2373 "Смеси щебеночно-мастичные полимерасфальтобетонные дорожные, аэродромные и щебеночно-мастичный полимерасфальтобетон. Технические условия", ГОСТ 31015 "Смеси асфальтобетонные и асфальтобетон щебеночно-мастичные", СТ РК 1218 "Материалы на основе органических вяжущих для дорожного и аэродромного строительства. Методы испытаний", ГОСТ 12801 "Материалы на основе органических вяжущих для дорожного и аэродромного строительства.
Методы испытаний выполняются в следующем порядке:
1) подбор асфальтобетонной смеси;
2) лабораторные испытания ЩМА, Полимер-ЩМА;
3) при положительных результатах выпуск контрольной смеси на АБЗ;
4) при положительных результатах материалу присваивается статус "Апробирован". В случае отрицательного результата материалу присваивается статус "Не подтвержден".
74. При использовании геосинтетических материалов в различных прослойках земляного полотна, оснований и асфальтобетонных покрытий, и для ухода за цементобетонными покрытиями они должны соответствовать требованиям СТ РК 2372 "Материалы геотекстильные. Полотно нетканое геотекстильное. Технические условия", СТ РК 2790 "Материалы геосинтетические. Геомембраны гидроизоляционные полиэтиленовые рулонные. Технические условия", СТ РК 2791 "Материалы геосинтетические. Георешетки полимерные ячеистые. Технические условия", СТ РК 2792 "Материалы геосинтетические. Плоские геосетки и георешетки для армирования и стабилизации. Технические условия." и выполняются следующие действия:
1) совместный отбор геосинтетических материалов проводится по СТ РК 2113 "Материалы геосинтетические для дорожного строительства. Метод отбора проб" и проводятся испытания в лаборатории. При положительных результатах – присвоение статуса "Апробирован";
2) повторный выезд в течение 6 месяцев и выборочный контроль материала. При положительных результатах статус остается неизменным, при отрицательных – присвоение статуса "Не подтвержден";

72. Эмульгаторлар қолданылған жол эмульсиялары ҚР СТ 1274 "Битумдар және битум тұтқырлары. Жол эмульсиялары. Техникалық шарттар", Мем СТ 18659 "Битумды жол эмульсиялары. Техникалық шарттар" талаптарына сәйкес келуі қажет және келесі әрекеттер орындалады:
1) эмульсияны іріктеу;
2) тәжірибелік партияны дайындау;
3) зертханалық сынақтар;
4) қанағаттанарлық нәтижелер болған жағдайда материалға "Аппробацияланған" мәртебесі беріледі. Сәйкес келмеген жағдайда материалға "Расталмаған" мәртебесі беріледі.
73. МҚМА және полимер-МҚМА құрамында тұрақтандырғыш қоспалар қолданылған жағдайда, олар ҚР СТ 2373 "Жол, әуеайлағы, қиыршық тасты-мастикалық полимерасфальтбетон қоспалары және қиыршық тас-мастикалық полимерлі асфальтобетон. Техникалық шарттар", МЕМ СТ 31015 "Асфальтбетон қоспалары және шағыл тасты-мастикалық асфальтбетон", ҚР СТ 1218 "Органиқалық тұтқырғыштар негізіндеғі жолдық және ауеайлақтық құрылысқа арналған материалдар. Сынақ әдістері", МЕМ СТ 12801 "Жол және аэродром құрылысына арналған органикалық тұтқырғыштар негізіндегі материалдар.
Сынақ әдістері келесі ретпен жүзеге асырылады:
1) асфальтобетон қоспасын іріктеу;
2) МҚМА және полимер-МҚМА зертханалық сынау;
3) оң нәтижелер болған жағдайда АБЗ-да бақылау қоспасын шығару;
4) оң нәтиже алынған жағдайда материалға "Аппробацияланған" мәртебесі беріледі. Теріс нәтиже алынған жағдайда материалға "Расталмаған" мәртебесі беріледі.
74. Геосинтетикалық материалдар топырақ төсемінің, негіздердің және асфальтобетон жабындарының әртүрлі қабаттарында, сондай-ақ цементбетон жамылғыларын күтіп-ұстау кезінде қолданылған жағдайда олар ҚР СТ 2372 "Геотекстильді материалдар. Тоқылмаған геотекстильді төсемдер. Техникалық шарттар", ҚР СТ 2790 "Геосинтетикалық материалдар. Гидрооқшаулағыш полиэтилен орама геомембраналар. Техникалық шарттар", ҚР СТ 2791 "Геосинтетика материалдар. Кәрез тәрізді полимер геоторлар. Техникалық шарттар", ҚР СТ 2792 "Геосинтеика материалдар. Арқаулауға және тұраұтандыруға арналған жалпақ геоторламалар мен геоторлар. Техникалық шарттар" талаптарына сәйкес болуы тиіс және келесі әрекеттер орындалады:
1) геосинтетикалық материалдарды бірлесіп іріктеу ҚР СТ 2113 "Жол құрылысына арналған геосинтетикалық материалдар. Сынамаларды іріктеу әдісі" бойынша жүзеге асырылады және зертханада сынақтар өткізіледі. Оң нәтижелер алынған жағдайда материалға "Аппробацияланған" мәртебесі беріледі;
2) 6 ай ішінде қайта шығу және материалға таңдамалы бақылау жүргізіледі. Оң нәтиже болған жағдайда мәртебе сақталады, ал теріс нәтиже кезінде материалға "Расталмаған" мәртебесі беріледі;

78. Мероприятия, связанные с апробацией технологий и материалов, проводятся в присутствии представителей РГП на ПХВ "НЦКДА", АО НК "КазАвтоЖол", АО "КаздорНИИ" и заказчика.
Приложение 1
Организационная схема внедрения новой (инновационной) продукции в дорожной отрасли
Этап
Стадия
Краткое описание
Заявка
Подача и рассмотрение заявки
1. Предварительное рассмотрение заявки-проверка комплектности документа
2. Ознакомление на заседании Технического совета. Классификация по статусам в Реестре новых технологий и в Реестре материалов из промышленных, производственных и техногенных отходов:
1) статус "Зеленый" (апробирован) - включен в реестр, рекомендован к включению в проектно-сметную документацию;
Примечание: при наличии технологической карты, технико-экономического обоснования и заключения по обследованию (мониторингу) одобренными государственной экспертизой при разработке проектно- сметной документации.
2) статус "Синий" (повторное рассмотрение) - имеется заключительный отчет по опытному участку (заключение научно-технического сопровождения и мониторинга), не прошедший минимальный порог голосования Технического совета для присвоения "Зеленого" статуса. "Синий" статус также присваивается на основании заявления/письма поставщика о добровольном отказе временно не представлять данный материал на территорию РК.
3) статус "Желтый" (на стадии апробации) - имеется лабораторное заключение от аккредитованной лаборатории, выделен опытный участок, проходит процедуру прохождения научно-технического сопровождения и мониторинга опытного участка; татус "Серый" (не апробирован) – имеется заключение от аккредитованной лаборатории, рассматривается выделение опытного участка.
Этап
Стадия
Краткое описание
Апробация
Опытное внедрение и научно- техническое сопровождение, мониторинг
3. Выделение опытного участка
4. Научно-техническое сопровождение и обследование (мониторинг) опытных участков.
Анализ эффективности
5. Рассмотрение заключительного отчета по мониторингу опытных участков
6. Заседание Технического совета для рассмотрения имеющегося пакета документов и проведения голосования
Реестр единой базы
Внедрение
Внедрение новой (инновационной) продукции
7. Разработка проектной документации с использованием новой (инновационной) продукции со статусом "Зеленый" (апробированный)
8. Мониторинг и отчетность выполнения работ по внедрению апробированных инновационных продукций
Приложение 2
АКТ
по научно-техническому сопровождению опытного участка (объекта) с применением
технологии (нового материала, отходов, лабораторного прибора, оборудования)
на участке автомобильной дороги или на объекте
" _________________" км_________ протяженностью _____________________м
В _________________________________________ "____" _____________ 20___ г.
(местоположение)
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________,
составили настоящий акт в том, что с "____"__________20___года
с ____ч. ____мин.
по "____"__________20___года до ____ч- ____минут на объекте
____________________________________________________________________
проведены работы по
____________________________________________________________________
км (с КМ + по КМ +) протяженностью _____ м с целью определения
его эффективности.
Местоположение опытного участка (объекта): участок автомобильной дороги
_________ (КМ __по КМ ______ ), схема прилагается.
Производитель (и) работ ______________________________________________
____________________________________________________________________
Условия выполнения работ:
Температура воздуха от_____ °С до_____ °С.
Влажность воздуха от____ % до______ %
Состояние погоды ________________________
Время выполнения работ:
Начало работ: "__ " _____202 г.___ ч.______ мин.
Окончание работ "______" ________202 г._____ ч.________ мин.
Состояние участка:
Длина участка м;______________
Ширина проезжей части м;________
Интенсивность движения __________авт/ч или авт/сут
Вид выполняемых работ:______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Состав смеси, (наименование нового материала, конструкции, слоя, прослойки,
изделия и т.п.) на контрольном и опытном участке
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Технологические операции (технические решения и др.):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Применяемые машины и механизмы (новые приборы оборудование,
новая дорожная техника и т.д.)
__________________________________________________________________:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Нарушения технологии (при их наличии)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Должность, наименование организации Подпись ФИО
__________________________________ ________ _______
Должность, наименование организации Подпись ФИО
__________________________________ ________ _______
Должность, наименование организации Подпись ФИО
__________________________________ ________ _______
Должность, наименование организации Подпись ФИО
Приложение 3
А К Т
на выполнение обследования (мониторинга) состояния опытного и контрольного
участков с применением (наименование нового материала, технологии и др.) на объекте
_________________________________________
наименование участка автомобильной дороги
_________________ Место нахождения "_____"_________20____г.
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
составили настоящий акт в том, что с "____ "_____ 20 ____года
с___ ч -___ минут_____ по "____" _____202 года до ч ___мин. на объекте
выполнено визуальное и/или инструментальное обследование с целью
установления его эффективности.
Местоположение опытного участка:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Местоположение контрольного участка (при необходимости): _______________
Производитель работ:
_____________________________________________________________________
Условия выполнения работ:
Температура воздуха от _____°С_______ °С.
Состояние погоды ____________________
Время выполнения работ:
Начало работ: "___ " _____ 202 г.___ ч.____ мин.
Окончание работ "_______" ________202 г.____ ч._____ мин.
Состояние участка:
Длина участка_______ м;
Ширина проезжей части______ м;
Состав движения: грузовые автомобили грузоподъемностью свыше 40 тн. -
Грузовые автомобили грузоподъемностью от 25 до 40 тн_______________
Грузовые автомобили грузоподъемностью до 12 тн. ___________________
Легковые автомобили____________________________
В процессе выполнения работ отобраны пробы (керны) _________________
Акт отбора проб прилагается (при необходимости).
Объективно:
_________________________________________
____________________________________________________
________________________________ ________ _____
Должность, наименование организации Подпись ФИО
_________________________________ _________ ____
Должность, наименование организации Подпись ФИО
__________________________________ _________ ____
Должность, наименование организации Подпись ФИО
___________________________________ ________ ____
Должность, наименование организации Подпись ФИО
___________________________________ ________ ____
Должность, наименование организации Подпись ФИО
Результаты визуального осмотра, условия эксплуатации, особенности, отличия
от ближайшего аналога, описание обнаруженных дефектов: (ед. изм., кол-во,
вероятная причина возникновения дефекта, способ устранения дефекта и срок
выполнения, причины невозможности устранения дефектов, и т.п.)
Перечень использованного при обследовании оборудования и измерительных
средств с метрологическими данными:
Наименование
Инвентарный (заводской) номер
Сведения о поверке, калибровке
Сведения об отборе проб образцов для проведения дополнительных лабораторных
исследований (при необходимости):
____________________________________________________________
(наименование образца; сведения о лицах, производивших отбор проб;
количество образцов; сведения об упаковке образцов; лаборатория, в которую
направлены образцы)
Рекомендуемый срок следующего обследования _________________________
(дата окончания; организация либо комиссионное)
Подтверждаем результаты проведенного осмотра:
Председатель комиссии:
____________ __________ ___________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
Члены комиссии:
____________ ____________ _________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 4
Таблица Г.1 - Сроки обследования (мониторинга) опытных участков
Наименование продукции
Область применения
Срок мониторинга
Период мониторинга
Регионы
Месяц
1
Модифицирующие добавки (на основе полимеров и др)
Для асфальтобетонных, щебеночно-мастичных смесей
2 года
(4 выезда)
северный, восточный
май, сентябрь
южный, западный
апрель, октябрь
2
Стабилизаторы/стабилизирующие добавки (грунты со скелетными добавками)
Для верхнего слоя земляного полотна и всех слоев основания
2 года
(4 выезда)
северный, восточный
апрель, ноябрь
южный, западный
март, ноябрь
3
Адгезионные присадки/добавки
Для асфальтобетонных, щебеночно-мастичных смесей
Лабораторно
4
Краска для дорожной разметки
Для бетонных и асфальтобетонных покрытий
6 месяца
(1 выезд)
северный, восточный
после нанесения через 6 месяцев
южный, западный
5
Смеси пропиточные
Для бетонных и асфальтобетонных покрытий
2 года
(4 выезда)
северный, восточный
май, сентябрь
южный, западный
апрель, октябрь
6
Технические средства дорожной безопасности (знаки дорожные, искусственные дорожные неровности, барьерные и снегозадерживающие ограждения* и т.д)
Для организации дорожной безопасности
2 года
(4 выезда)
северный, восточный
май, ноябрь
южный, западный
март, ноябрь
*для снегозадерживающих ограждений будет проводиться в зимний период.
7
Антигололедные материалы
Для бетонных и асфальтобетонных покрытий

78. Технологиялар мен материалдарды сынақтан өткізуге байланысты іс-шаралар "ЖАСҰО" ШЖҚ РМК, "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ, "ҚазжолҒЗИ" АҚ және өтініш берушінің өкілдерінің қатысуымен жүргізілуі тиіс.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 17.07.2026 № 183 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-қосымша
Жол саласына жаңа (инновациялық) өнімді енгізудің ұйымдастырушылық сұлбасы
Кезең
Саты
Қысқаша сипаттамасы
Өтінім
Өтінімді беру жəне қарау
1. Өтінімді алдын ала қарау - құжаттың толықтығын тексеру
2. Техникалық кеңестің отырысында танысу. Жаңа технологиялар тізіліміндегі және Өнеркәсіптік, өндірістік және техногендік қалдықтардан алынған материалдар тізіліміндегі мәртебелер бойынша жіктеу:
1) "Жасыл" мəртебесі (апробацияланған) – тізілімге енгізілген, жобалау-сметалық құжаттамаға енгізуге ұсынылған;
Ескертпе: Жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде мемлекеттік сараптамамен мақұлданған технологиялық карта, техника-экономикалық негіздеме және мониторинг қорытындысы болған кезде.
1) "Көк" мəртебесі (қайта қарау) - тəжірибелік телім бойынша қорытынды есеп (ғылыми-техникалық сүйемелдеу жəне мониторинг қорытындысы) бар, "Жасыл" мәртебе беру үшін Техникалық кеңестің дауыс беруінің ең төменгі шегінен өтпеген. - "Көк" мәртебе, сондай-ақ жеткізушінің осы материалды ҚР аумағына уақытша ұсынбауға ерікті түрде бас тарту туралы өтініші / хаты негізінде беріледі;
2) "Сары" мəртебесі (апробациялану сатысында) - аккредиттелген зертханадан зертханалық қорытынды бар, тəжірибелік телім бөлінген, ғылыми-техникалық сүйемелдеуден жəне тəжірибелік телімнің мониторингінен өту үдерісінде;
3) "Сұр" мəртебесі (апробацияланбаған) – аккредиттелген зертханадан қорытынды бар, тəжірибелік телімді бөлу сатысында.
Кезең
Саты
Қысқаша сипаттамасы
Апробация
Тəжірибелік енгізу жəне ғылыми- техникалық сүйемелдеу,
мониторинг
3. Тəжірибелік телімді бөлу
4. Тәжірибелі телімдерді ғылыми-техникалық сүйемелдеу жəне зерттеу (мониторингілеу).
5. Тəжірибелік телімдерді мониторингілеу бойынша қорытынды есептерді қарау
6. Қолда бар құжаттар топтамасын қарау жəне дауыс беруді өткізу үшін Техникалық кеңестің отырысы
7. "Жасыл" (апробацияланған) мəртебесі бар жаңа (инновациялық) өнімді пайдалана отырып жобалау құжаттамасын əзірлеу
8. Апробациядан өткен инновациялық өнімдерді енгізу бойынша жұмыстардың орындалуын мониторингтеу және есептілік
2-қосымша
Автомобиль жолы телімінде немесе объектіде технологияны (жаңа материалды, зертханалық аспапты, жабдықты) қолдана отырып, тәжірибелік телімді (нысанды) ғылыми-техникалық сүйемелдеу жөніндегі АКТ
Нысан ________________
Ұзындығы м _______ шқ
_______________ Орналасқар жері " " 20 ж.
Біз, төменде қол қойған келесі құрамдағы комиссия:__________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
__________________________________________________________________, " "
20__ жылғы сағ. минуттан бастап " " 20__ жылғы сағ. минутқа дейін тиімділігін
анықтау мақсатында
_____________________________________________________________________
нысанда ұзындығы ______шқ (ШҚ-нан ШҚ-ға + дейін) жұмыстар жүргізілгендігі туралы акт жасастық.
Тәжірибелік телімнің (нысанның) орналасқан жері:
автомобиль жолының телімі (ШҚ ШҚ дейін), сұлба қоса беріледі
Жұмыстарды жүргізуші (жүргізушілер) ___________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Жұмыстарды орындау шарттары:
Ауа температурасы________ °С-тан_______ °С дейін.
Ауаның ылғалдылығы_______ %-дан_____ %-ға дейін.
Ауа райы жағдайы
Жұмыстарды орындау уақыты:
Басталуы: "___" ____20__ ж.____ сағ. ___мин.
Аяқталуы " _____" ________20__ ж. _____сағ. _____мин.
Телімнің жай-күйі:
Телімнің ұзындығы м;_______________
Жүру бөлігінің ені м;_______________
Қозғалыс қарқындылығы __________авт/сағ. немесе авт/тəул.
Орындалатын жұмыстар түрі:______________________________________________
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және тәжірибелік телімдегі қоспаның құрамы (жаңа материалдың,
құрылымның, қабаттың, қаттамның, бұйымның және т.б. атауы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Технологиялық операциялар (техникалық шешімдер және т.б.):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қолданылатын машиналар мен механизмдер (жаңа аспаптар, жабдықтар, жаңа жол техникасы және т.б.) : _____
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Технологияның бұзылуы (болғанжағдайда)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
________________________________________________
________________________ _________________ _________________
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
________________________ ________________ _________________
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
________________________ ________________ ________________
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
________________________ ________________ ________________
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
3-қосымша
Нысанда (жаңа материалдың, технологияның және т б. атауы) қолдана отырып, тәжірибелік және бақылау телімдерінің жай-күйін тексеруді (мониторингілеуді) орындауға арналған АКТ
___________________________ автомобиль жолы телімінің атауы
Орналасқар жері "________"____20___ж.
Біз, төменде қол қойған келесі құрамдағы комиссия:
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
____, "______ "__________ 20__ жылғы______ сағ._____
________ минуттан бастап "___"__ 20__ жылғы____ сағ. минутқа дейін
_________________________________________________
Нысанда тиімділігін анықтау мақсатында визуалды жəне
немесе аспаптық тексеру жүргізілгендігі туралы акт жасастық.
Тәжірибелік телімнің орналасқан жері:
______________________________________________
_____________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Бақылау телімінің орналасқан жері (қажет болған жағдайда)
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Жұмыстарды жүргізуші:________________________________
Жұмыстарды орындау шарттары:
Ауа температурасы _______°С-тан_______°С дейін.
Ауа райы жағдайы__________________________
Жұмыстарды орындау уақыты:
Басталуы: "______" ________20__ ж._____ сағ.______ мин.
Аяқталуы " ______" ________20__ ж._____ сағ._______ мин.
Телімнің жай-күйі:
Телімнің ұзындығы м; _________________________
Жүру бөлігінің ені м;__________________________
Қозғалыс құрамы: жүк көтергіштігі 40 тн асатын жүк автомобильдері _______
Жүк көтергіштігі 5 тн-дан 40 тн-ға дейінгі жүк автомобильдері __________
Жүк көтергіштігі 12тн-ға дейінгі жүк автомобильдері _______________________
Жеңіл автомобильдер _________________________________________________
Жұмыстарды орындау барысында сынамалар (керндер) іріктелді______________
Сынамаларды іріктеу актісі қоса беріледі (қажет болған жағдайда)
Объективті:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
_______________________ _____ _______
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
_______________________ ______ _______
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
_______________________ ______ _______
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
_______________________ ______ _______
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
________________________ ______ ______
Лауазымы, ұйымның атауы Қолы Аты-жөні
Көзбен шолу нəтижелері, пайдалану шарттары, ерекшеліктері, шектес аналогтан айырмашылығы, анықталған ақаулардың сипаттамасы: (өлшем бірлігі, ақаудың пайда болуының ықтимал себебі, ақауды жою əдісі жəне орындау мерзімі, ақауларды жою мүмкінсіздігінің себептері жəне т.б.)
Зерттеу кезінде пайдаланылған метрологиялық деректері бар жабдықтар мен өлшеу құралдарының тізбесі:
Атауы
Түгендеу (зауыттық) нөмірі
Тексеру, калибрлеу туралы мəліметтер
Қосымша зертханалық зерттеулер жүргізу үшін сынамаларды іріктеу туралы
мəліметтер (қажет болған жағдайда):
____________________________________________________________________
(сынаманың атауы; сынаманы іріктеген тұлғалар туралы мəліметтер; сынамалардың
саны; сынамалардың қаптамасы туралы мəліметтер; сынамалар жіберілген зертхана)
Келесі тексерудің ұсынылатын мерзімі ___________________
(аяқталу күні; ұйым немесе комиссия)
Жүргізілген тексеру нəтижелерін растаймыз:
Комиссия төрағасы:
__________ _______ _____________________
(лауазымы) (қолы) (қолтаңбаны ашып жазу)
Комиссия мүшелері:
__________ ________ ____________________
(лауазымы) (қолы) (қолтаңбаны ашып жазу)
__________ ________ ____________________
(лауазымы) (қолы) (қолтаңбаны ашып жазу)
__________ ________ ____________________
(лауазымы) (қолы) (қолтаңбаны ашып жазу)
4-қосымша
Г.1-кесте -Тәжірибелік телімдерді зерттеу (мониторингтеу) мерзімдері
Өнімнің атауы
Қолдану саласы
Мониторингілеу мерзімі
Мониторинг кезеңі
Аймақтар
Ай
1
Модификациялаушы қоспалар (полимерлер және т.б. негізінде)
Асфальтбетон, шағыл тасты-мастикалық қоспалар үшін
2 жыл
(4 шығу)
солтүстік, шығыс
мамыр, қыркүйек
оңтүстік, батыс
сәуір,
қазан
2
Тұрақтандырғыштар / тұрақтандырғыш қоспалар (қаңқалы қоспалары бар топырақтар)
Жер жамылғысының жоғарғы қабаты және негіздің барлық қабаттары үшін
2 жыл
(4 шығу)
солтүстік, шығыс
сәуір,
қараша
оңтүстік, батыс
наурыз, қараша
3
Адгезиялық қосымдар/қоспалар
Асфальтбетон, шағыл тасты-мастикалық қоспалар үшін
Зертханалық
4
Жолды таңбалауға арналған бояу
Бетон және асфальтбетон жамылғылары үшін
6 ай
(1шығу)
солтүстік, шығыс
жағылғаннан кейін 6 айдан соң
оңтүстік, батыс
5
Сіңдіргіш қоспалар
Бетон және асфальтбетон жамылғылары үшін
2 жыл
(4 шығу)
солтүстік, шығыс
мамыр, қыркүйек
оңтүстік, батыс
сәуір,
қазан
6
Жол қауіпсіздігінің техникалық құралдары (жол белгілері, жасанды жол тегіссіздіктері, тосқауыл және қар ұстайтын қоршаулар* және т.б.)
Жол қауіпсіздігін ұйымдастыру үшін
2 жыл
(4 шығу)
солтүстік, шығыс
мамыр, қараша
оңтүстік, батыс
наурыз, қараша
Қар ұстағыш қоршаулар үшін жұмыстар қысқы кезеңде жүргізіледі
7
Көктайғаққа қарсы материалдар
Бетон және асфальтбетон жамылғылары үшін

Не менее 3-5 часов
8
Материалы для обеспылевания дорог
Для гравийных, щебеночных, грунтовых оснований
Не менее 15 дней
9
Геосинтетические материалы (георешетка, геосетка, геомембрана и т.д.)
Для укрепления грунтов, армирования оснований, откосов
2 года
(4 выезда)
северный, восточный
май, ноябрь
южный, западный
10
Геосинтетические материалы
Для разделения слоев
Лабораторно
11
Смеси, ремонтные
Для ямочных работ, заделки швов герметиком для бетонных и асфальтобетонных покрытий
1 год
(2 выезда)
северный, восточный
апрель, октябрь
Ремонтные, деформационные швы мостовых сооружений, струйный цементаж, грунтовые анкера для укрепления откосов насыпи на искусственных сооружения
1 год
(2 выезда)
южный, западный
март, ноябрь
12
Гибкие бетонные маты, материалы для укрепления.
Для укрепления откосов насыпи, подходов мостов
2 года
(4 выезда)
северный, восточный
апрель, октябрь
южный, западный
март, ноябрь
13
Пластификаторы для бетона и воздухововлекающие добавки
Для бетонов
Лабораторно
14
Стабилизирующие добавки
Для ЩМА
Лабораторно
15
Энергосберегающие добавки
Для асфальтобетонных покрытий
Лабораторно
16
Противопаводковые ограждения
Не менее 3-6 месяцев
северный, восточный
сентябрь
южный, западный
17
Осветительные приборы для дорог
Не менее 6 месяцев
(1 выезд)
18
Минеральный порошок из промышленных отходов
Для асфальтобетонных покрытий
Лабораторно
19
Материалы из промышленных отходов
2 года
(4 выезда)
северный, восточный
апрель, ноябрь
южный, западный
март, ноябрь
20
Жидкая резина
Для гидроизоляционного покрытия
1 год
(2 выезда)
северный, восточный
апрель, октябрь
южный, западный
март, ноябрь
21
Эмульгаторы и эмульсии
Для асфальтобетонного покрытия
Лабораторно
22
Пластик и термопластик для дорожной разметки
Для асфальтобетонного и бетонного покрытия
6 месяцев
(1 выезд)
Приложение 5
Таблица Д.1 - Протяженность/площадь рекомендуемых опытных участков
для апробации материалов с "Желтым" и для пилотных проектов
Наименование материала
Для апробации (опытный участок)
Для пилотного участка (коммерциализация)
Примечание
1
Модифицирующие добавки для битума (на основе полимеров и др)
Не менее 200 м
1 - 10 км
При отсутствии дефектов на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
2
Стабилизаторы/стабилизирующие добавки для грунта
Не менее 200 м
500 м - 10 км
При отсутствии дефектов на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
3
Краска для дорожной разметки,
Не менее 200 м
Не предусматривается
После полного прохождения срока апробации
4
Составы пропиточные
Не менее 200 м

3-5 сағаттан
кем емес
8
Жолдарды шаңсыздандыруға арналған материалдар
Қиыршық тасты, шағыл тасты, топырақты негіздер үшін
15 күннен кем емес
9
Геосинтетикалық материалдар (геоторлар, геошарбақтар, геомембрана және т.б.)
Топырақты нығайту, негіздерді, құламаларды армирлеу үшін
2 жыл
(4 шығу)
солтүстік, шығыс
мамыр, қараша
оңтүстік, батыс
10
Геосинтетикалық материалдар
Қабаттарды бөлу үшін
Зертханалық
11
Жөндеу қоспалары
Бетон және асфальтбетон жамылғылары үшін шұңқырларды жөндеу, жіктерді герметикпен бітеу
1 жыл
(2 шығу)
солтүстік, шығыс
сәуір, қазан
Көпір құрылыстарының жөндеу, деформациялық жіктері, ағынды цементтеу, жасанды құрылыстардағы үйінді құламаларын нығайтуға арналған топырақ анкерлері
1 жыл
(2 шығу)
оңтүстік, батыс
наурыз, қараша
12
Икемді бетон төсеніштері, нығайтуға арналған материалдар.
Үйінді құламаларын, көпір кіреберістерін нығайту үшін
2 жыл
(4 шығу)
солтүстік, шығыс
сәуір, қазан
оңтүстік, батыс
наурыз, қараша
13
Бетонға арналған пластификаторлар және ауа тартатын қоспалар
Бетондар үшін
Зертханалық
14
Тұрақтандырғыш қоспалар
МҚМА үшін
Зертханалық
15
Энергия үнемдейтін қоспалар
Асфальтбетон жамылғылары үшін
Зертханалық
16
Су тасқынына қарсы қоршаулар
3-6 айдан
кем емес
солтүстік, шығыс
қыркүйек
оңтүстік, батыс
17
Жолдарға арналған жарықтандыру құрылғылары
Қабаттарды бөлу үшін
6 айдан кем емес
(1 шығу)
18
Өнеркәсіптік қалдықтардан алынған минералды ұнтақ
Асфальтбетон жамылғылары үшін
Зертханалық
19
Өнеркәсіптік қалдықтардан алынған материалдар
2 жыл
(4 шығу)
солтүстік, шығыс
сәуір, қараша
оңтүстік, батыс
наурыз, қараша
20
Сұйық резеңке
Гидрооқшаулағыш жамылғы үшін
1 жыл
(2 шығу)
солтүстік, шығыс
сәуір, қазан
оңтүстік, батыс
наурыз, қараша
21
Эмульгаторлар мен эмульсиялар
Асфальтбетон жамылғылары үшін
Зертханалық
22
Жол таңбасына арналған пластик және термопластик
Асфальтбетон және бетон жамылғылары үшін
6 ай
(1 шығу)
5-қосымша
Д.1-кесте – "Сары" мәртебесі бар материалдарды апробациялауға ұсынылатын және пилоттық жобаларға арналған тәжірибелік телімдердің ұзындығы/ауданы
Материалдың атауы
Апробациялау үшін(тәжірибелік телім)
Пилоттық телім үшін (коммерциализация)
Ескертпе
1
Битумға арналған модификациялаушы қоспалар (полимерлер және т.б. негізінде)
200 м-ден кем емес
1-10 шқ
Тәжірибелік телімде ақаулар болмаған және апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен жағдайда
2
Топыраққа арналған тұрақтандырғыштар / тұрақтандырғыш қоспалар
200 м-ден кем емес
500 м - 10 шқ
Тәжірибелік телімде ақаулар болмаған және апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен жағдайда
3
Жолды таңбалауға арналған бояу
200 м-ден кем емес
Қарастырыл
майды
Апробация мерзімнен толық өткеннен кейін
4
Сіңдіргіш қоспалар
200 м-ден кем емес

500 м - 5 км
При подтверждении эффективности на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
5
Технические средства дорожной безопасности (знаки дорожные, искусственные дорожные неровности, барьерные и снегозадерживающие ограждения и т.д)
2 - 5 единиц
10 - 20 единиц
При отсутствии замечаний на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
6
Антигололедные материалы
50 - 100 м
Не предусматривается
После полного прохождения срока апробации
7
Материалы для обеспылевания дорог
200 - 500 м
Не предусматривается
После полного прохождения срока апробации
8
Геосинтетические материалы (георешетка, геосетка, геомембрана)
Не менее 200 м
500 м - 5 км
При подтверждении эффективности на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
9
Смеси, ремонтные
50 - 100 м
200 - 500 м
При отсутствии замечаний на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
10
Гибкие бетонные маты, материалы для укрепления.
100 - 200 м
500 м - 5 км
При отсутствии замечаний на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
11
Пластификаторы для бетона и воздухововлекающие добавки.
Не менее 200 м
500 м - 5 км
При отсутствии замечаний на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
12
Противопаводковые ограждения
50 - 100 м
Не предусматривается
После полного прохождения срока апробации
13
Осветительные приборы для дорог
2 - 5 единиц
Не предусматривается
После полного прохождения срока апробации
14
Минеральный порошок из промышленных отходов
Не менее 200 м
1 - 5 км
При отсутствии дефектов на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
15
Материалы из промышленных отходов
Не менее 200 м
1 - 5 км
При отсутствии дефектов на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
16
Жидкая резина
50 - 100 м
500 м - 5 км
При отсутствии дефектов на опытном участке и прохождения больше половины срока апробации.
17
Пластик и термопластик для дорожной одежды
Не менее 200 м
Не предусматривается
После полного прохождения срока апробации
18
Энергосберегающие добавки
100-200 м
Не предусматривается
После получения положительного заключения лабораторных испытаний
Примечание - Допустимое количество пилотных проектов по каждому виду материала должно составлять не более трех.
Приложение 6
Алгоритм по сокращению сроков апробации для казахстанских товаропроизводителей дорожно-строительных материалов
1. После выполнения необходимых действий, установленных в главах 4 и 12 настоящих Правил казахстанский товаропроизводитель дорожно-строительных материалов может претендовать на сокращение сроков апробации.
2. Условиями сокращения являются:
прохождение 50 % установленного срока апробации;
отсутствие дефектов на опытном участке;
акт осмотра производства работ.
3. При наличии описанных условий, производителем выполняются следующие действия:
подается письмо/заявка о сокращении срока апробации на имя Председателя Технического совета;
предоставляются материалы о состоянии опытного участка;
предоставляются материалы о производственной базе.

500 м - 5 шқ
Тәжірибелік телімде тиімділік расталғаннан және апробация мерзімінің жартысынан астамын өткен кезде
5
Жол қауіпсіздігінің техникалық құралдары (жол белгілері, жасанды жол ткгіссіздіктері, тосқауыл және қар ұстайтын қоршаулар және т.б.)
2-5 бірлік
10-20 бірлік
Тәжірибелік телімде ескертулер болмаған және апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен кезде
6
Көктайғаққа қарсы материалдар
50-100 м
Қарастырыл
майды
Апробация мерзімінен толық өткеннен кейін
7
Жолдарды шаңсыздандыруға арналған материалдар
200-500 м
Қарастырыл
майды
Апробация мерзімінен толық өткеннен кейін
8
Геосинтетикалық материалдар (геоторлар, геошарбақтар, геомембрана)
200 м-ден кем емес
500 м - 5 шқ
Тәжірибелік телімде тиімділік расталғаннан және апробация мерзімінің жартысынан астамын өткен кезде
9
Жөндеу қоспалары
50-100 м
200-500 м
Тәжірибелік телімде ескертулер болмаған және апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен кезде
10
Икемді бетон төсеніштері, нығайтуға арналған материалдар.
100-200 м
500 м - 5 шқ
Тәжірибелік телімде ескертулер болмаған және апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен кезде
11
Бетонға арналған пластификаторлар және ауа тартатын қоспалар
200 м-ден кем емес
500 м - 5 шқ
Тәжірибелік телімде ескертулер болмаған және апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен кезде
12
Су тасқынына қарсы қоршаулар
50-100 м
Қарастырылмайды
Апробация мерзімінен толық өткеннен кейін
13
Жолдарға арналған жарықтандыру құрылғылары
2-5 бірлік
Қарастырылмайды
Апробация мерзімінен толық өткеннен кейін
14
Өнеркәсіптік қалдықтардан алынған минералды ұнтақ
200 м-ден кем емес
1-5 шқ
Тәжірибелік телімде ескертулер болмаған және апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен кезде
15
Өнеркәсіптік қалдықтардан алынған материалдар
200 м-ден кем емес
1-5 шқ
Тәжірибелік телімде ескертулер болмаған және апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен кезде
16
Сұйық резеңке
50-100 м
500 м-5 шқ
Тәжірибелік телімде ескертулер болмаған және апробация мерзімінің жартысынан астамы өткен кезде
17
Жол төсемесіне арналған пластик және термопластик
200 м-ден кем емес
Қарастырылмайды
Апробация мерзімінен толық өткеннен кейін
18
Энергия үнемдейтін қоспалар
100-200 м
Қарастырылмайды
Зертханалық сынақтардың оң қорытындысын алғаннан кейін
Ескертпе - Материалдың әрбір түрі бойынша пилоттық жобалардың рұқсат етілген саны үштен аспауы тиіс.
6-қосымша
Қазақстандық тауар өндірушілер үшін жол-құрылыс материалдарын апробациялау мерзімдерін қысқарту алгоритмі
1. Осы Қағидалардың 4 және 12-бөлімдерінде көзделген қажетті іс-шаралар орындалғаннан кейін, қазақстандық жол-құрылыс материалдарын өндіруші сынақ мерзімін қысқартуға үміткер бола алады.
2 Қысқарту шарттары:
белгіленген апробация мерзімінің 50 % өту;
тәжірибелік телімде ақаулардың болмауы;
жұмыс өндірісін қарау актісі.
3 Сипатталған жағдайлар болған кезде өндіруші келесі әрекеттерді орындайды:
техникалық кеңес төрағасының атына апробация мерзімін қысқарту туралы хат/өтінім беріледі;
тәжірибелік телімнің жай-күйі туралы материалдарды ұсынады;
өндірістік база туралы материалдарды ұсынады;

4. Решение о прекращении апробации и присвоении "Зеленого" статуса принимается Техническим советом, согласно Правил формирования и ведения единой базы дорожно-строительных материалов и новых технологий.
Примечание: сокращению сроков апробации не подлежат ремонтные смеси, материалы для дорожной разметки, противогололедные и обеспыливающие материалы.

4. Апробацияны тоқтату және "Жасыл" мәртебе беру туралы шешімді Техникалық кеңес Жол-құрылыс материалдары мен жаңа технологиялардың бірыңғай базасын қалыптастыру және жүргізу қағидаларына сәйкес қабылдайды.
Ескерту: жөндеу қоспалары, жол таңбасына арналған материалдар, көктайғаққа қарсы және шаңсыздандыратын материалдар апробация мерзімдерін қысқартуға жатпайды.