О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2025 года № 254. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2025 года № 36679
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-2/1079 "Об утверждении форм племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала) и Правил их выдачи (аннулирования)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13035) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) форму племенного свидетельства крупного рогатого скота молочных и молочно-мясных пород согласно приложению 1 к настоящему приказу;";
подпункт 2) исключить;
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 3 и 4 изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-3/1084 "Об утверждении Правил присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12897) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" и определяют порядок присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Статус племенной продукции (материала) присваивается сельскохозяйственным животным (за исключением пчел, кроликов, зверей и рыб), идентифицированным согласно Правилам идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11127), а также зарегистрированным согласно Правилам ведения информационной базы селекционной и племенной работы, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июля 2012 года № 3-3/373 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7864).";

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 21 тамыздағы № 254 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 тамызда № 36679 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәліктердің нысандарын және оларды беру (жою) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-2/1079 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13035 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сүтті және сүтті-етті тұқымды ірі қара малдың асыл тұқымдық куәлігінің нысаны;";
2) тармақша алып тасталсын;
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-3/1084 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12897 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқта тұру, күшін жою) қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 26) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыл тұқымды өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) тәртібін айқындайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Асыл тұқымды өнім (материал) мәртебесі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына сәйкес бірдейлендірілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 20 шілдедегі № 3-3/373 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7864 болып тіркелген) бекітілген Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпарат қорын жүргізу қағидаларына сәйкес тіркелген ауыл шаруашылығы жануарларына (бал араларын, қояндарды, аңдар мен балықтарды қоспағанда) беріледі.";

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Обжалование решений, действий (бездействия) Палаты по вопросам присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала) осуществляется в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
пункт 8 исключить;
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Статус племенного крупного рогатого скота молочно-мясного и молочного направления продуктивности присваивается при соответствии следующим критериям:
наличие сведений о родословной не менее чем по трем рядам предков животного;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона;
наличие молекулярной генетической экспертизы у отца;
наличие индексной оценки племенной ценности у коров в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 мая 2023 года № 176 "Об утверждении Правил проведения индексной оценки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32478) (далее – Приказ № 176);
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
11. Статус племенного животного для крупного рогатого скота мясного направления продуктивности присваивается по первой и второй категориям.
Статус племенного крупного рогатого скота мясного направления первой категории присваивается при соответствии следующим критериям:
наличие сведений о родословной не менее чем по трем рядам предков животного;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона или от спаривания с племенным быком мясного направления первой категории;
наличие молекулярной генетической экспертизы, подтверждающей происхождение по отцу;
наличие индексной оценки племенной ценности в соответствии с Приказом № 176;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).
Статус племенного крупного рогатого скота мясного направления второй категории присваивается животному при соответствии следующим критериям:
наличие сведений о родословной не менее чем по трем рядам предков животного (для импортных животных – в соответствии с правилами стран-экспортера);
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона или от спаривания с племенным быком мясного направления первой категории;
наличие данных об абсолютных показателях по живой массе и легкости отела (для импортных животных – в соответствии с правилами стран-экспортера);
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).";

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Асыл тұқымды өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) мәселелері бойынша Палатаның шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.";
8-тармақ алып тасталсын;
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Өнімділіктің сүтті-етті және сүтті бағытындағы асыл тұқымды ірі қара малдың мәртебесі мынадай өлшемшарттарға сәйкес болған кезде беріледі:
жануар тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы мәліметтердің болуы;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды трансплантациялау нәтижесінде алынуы;
әкесінде молекулалық генетикалық сараптаманың болуы;
"Индекстік бағалауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 5 мамырдағы № 176 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32478 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 176 бұйрық) сәйкес сиырларда асыл тұқымдық құндылыққа индекстік бағалаудың болуы;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады).
11. Өнімділіктің етті бағытындағы ірі қара мал үшін асыл тұқымды жануар мәртебесі бірінші және екінші санаттар бойынша беріледі.
Бірінші санаттағы етті бағыттағы асыл тұқымды ірі қара малдың мәртебесі мынадай өлшемшарттарға сәйкес болған кезде беріледі:
жануар тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы мәліметтердің болуы;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды трансплантациялау немесе бірінші санаттағы етті бағыттағы асыл тұқымды бұқамен шағылыстыру нәтижесінде алынуы;
әкесі бойынша шығу тегін растайтын молекулалық генетикалық сараптаманың болуы;
№ 176 бұйрыққа сәйкес асыл тұқымдық құндылыққа индекстік бағалаудың болуы;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады).
Екінші санаттағы етті бағыттағы асыл тұқымды ірі қара малдың мәртебесі жануарға мынадай өлшемшарттарға сәйкес болған кезде беріледі:
жануар тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы мәліметтердің болуы (импортталатын малдар үшін – экспорттаушы елдердің қағидаларына сәйкес);
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды трансплантациялау немесе бірінші санаттағы етті бағыттағы асыл тұқымды бұқамен шағылыстыру нәтижесінде алынуы;
тірі массасы мен төлдеудің жеңілдігі бойынша абсолютті көрсеткіштер туралы деректердің болуы (импортталатын жануарлар үшін – экспорттаушы елдердің қағиаларына сәйкес);
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады).";

пункт 11-1 исключить;
пункты 12, 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"12. Для получения статуса племенного животного для крупного рогатого скота молочно-мясного и молочного направлений, а также для крупного рогатого скота мясного направления первой и второй категории, Заявитель представляет в Палату заявление на присвоение статуса племенного животного крупному рогатому скоту по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
13. Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие требованию пункта 9 настоящих Правил и критериям, указанным в пунктах 10 и 11 настоящих Правил, а также наличие данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
14. В случае соответствия требованию пункта 9 настоящих Правил и критериям, указанным в пунктах 10 и 11 настоящих Правил, Палата в течение 10 рабочих дней с даты регистрации заявления:
присваивает крупному рогатому скоту индивидуальный регистрационный номер и статус племенного крупного рогатого скота молочно-мясного и молочного направления продуктивности/статус племенного крупного рогатого скота мясного направления первой или второй категории;
вносит сведения о животном в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
направляет Заявителю письменное уведомление.
15. В случае несоответствия крупного рогатого скота требованию пункта 9 настоящих Правил и критериям, указанным в пунктах 10 и 11 настоящих Правил, Палата в течение 10 рабочих дней с даты регистрации заявления направляет мотивированный отказ в присвоении статуса племенного животного.";
пункт 16-1 изложить в следующей редакции:
"16-1. Для изменения племенного статуса крупного рогатого скота мясного направления со второй категории на первую Заявитель представляет в Палату заявление на изменение категории племенного статуса крупного рогатого скота по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Палата после получения заявления от Заявителя проверяет полноту сведений на соответствие требованию пункта 9 настоящих Правил и критериям, указанным в части второй пункта 11 настоящих Правил, а также наличие данных в информационной базе селекционной и племенной работы.
В случае соответствия требованию пункта 9 настоящих Правил и критериям, указанным в части второй пункта 11 настоящих Правил, Палата в течение 10 рабочих дней с даты регистрации заявления:
присваивает племенному крупному рогатому скоту мясного направления второй категории статус племенного крупного рогатого скота мясного направления первой категории;
вносит сведения о животном в журнал учета присвоения статуса племенного животного по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
направляет Заявителю письменное уведомление.
При этом индивидуальный регистрационный номер животного остается без изменения.
В случае несоответствия крупного рогатого скота мясного направления требованию пункта 9 настоящих Правил и критериям, указанным в части второй пункта 11 настоящих Правил, Палата в течение 10 рабочих дней с даты регистрации заявления направляет мотивированный отказ в изменении категории племенного статуса.";

11-1-тармақ алып тасталсын;
12, 13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Сүтті-етті және сүтті бағыттағы ірі қара мал үшін, сондай-ақ бірінші және екінші санаттағы етті бағыттағы ірі қара мал үшін асыл тұқымды жануар мәртебесін алу үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ірі қара малға асыл тұқымды жануар мәртебесін беруге өтініш береді.
13. Палата Өтініш берушіден өтінішті алғаннан кейін мәліметтердің толықтығын осы Қағидалардың 9-тармағындағы талапқа және 10 және 11-тармақтарында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкестігіне, сондай-ақ селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің болуын тексереді.
14. Осы Қағидалардың 9-тармағындағы талапқа және 10 және 11-тармақтарында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде:
ірі қара малға жеке тіркеу нөмірін және өнімділіктің сүтті-етті және сүтті бағыттағы асыл тұқымды ірі қара малдың мәртебесін/бірінші немесе екінші санаттағы етті бағыттағы асыл тұқымды ірі қара малдың мәртебесін береді;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды жануар мәртебесін беруді есепке алу журналына жануар туралы мәліметтерді енгізеді;
Өтініш берушіге жазбаша хабарлама жібереді.
15. Ірі қара мал осы Қағидалардың 9-тармағындағы талапқа және 10 және 11-тармақтарында көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде асыл тұқымды жануар мәртебесін беруден уәжді бас тартуды жібереді.";
16-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16-1. Етті бағыттағы ірі қара малдың асыл тұқымдық мәртебесін екінші санаттан бірінші санатқа өзгерту үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымдық мәртебесі санатын өзгертуге арналған өтініш береді.
Палата Өтініш берушіден өтініш алғаннан кейін осы Қағидалардың 9-тармағындағы талапқа және 11-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген өлшемшарттарға сәйкестігіне мәліметтердің толықтығын, сондай-ақ селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында деректердің болуын тексереді.
Осы Қағидалардың 9-тармағындағы талапқа және 11-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда, Палата өтініш тіркелген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде:
екінші санаттағы етті бағыттағы асыл тұқымды ірі қара малға бірінші санаттағы етті бағыттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесін береді;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды жануар мәртебесін беруді есепке алу журналына жануар туралы мәліметтерді енгізеді;
Өтініш берушіге жазбаша хабарлама жібереді.
Бұл ретте жануардың жеке тіркеу нөмірі өзгеріссіз қалады.
Етті бағыттағы ірі қара мал осы Қағидалардың 9-тармағындағы талапқа және 11-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеген жағдайда, Палата өтініш тіркелген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде асыл тұқымдық мәртебе санатын өзгертуден уәжді бас тартуды жібереді.";