О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 748 "Об утверждении Правил проведения и использования анализа регуляторного воздействия"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2025 года № 36674
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 748 "Об утверждении Правил проведения и использования анализа регуляторного воздействия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 12517) следующее изменение:
в Правилах проведения и использования анализа регуляторного воздействия, утвержденных указанным приказом:
приложение 3-1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту политики развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной
экономики
Республики Казахстан
от 25 августа 2025 года № 81
Приложение 3-1
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Форма
Аналитическая форма анализа регуляторного акта
Общая информация по проекту правового акта
№ п.п
Наименование
Информация регулирующего государственного органа
1.
Наименование регуляторного акта
_________________________________________
(указывается наименование регуляторного акта)
2.
Статьи (пункты) регуляторного акта, которые содержат обязательные требования и/или регуляторные инструменты
_____________________________________
(указывается нумерация и название статьи)
3.
Регуляторные инструменты и/или требования, на которые ранее проводились процедуры анализа регуляторного воздействия
* указать само требование и протокол Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности
______________________________________
(указываются регуляторные инструменты
и/или требования)
4.
Сфера регулирования акта в соответствии с классификатором ОКЭД*
___________________________________________
(может указываться несколько сфер одновременно)
5.
Сфера деятельности, в которой вводится саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии)
* заполняется при наличии СРО
________________________________________
(заполняется при введении саморегулирования,
основанного на обязательном членстве (участии)
6.
Контактная информация исполнителя-разработчика
*ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
*СРО – саморегулируемая организация
Оценка эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
ШАГ 1: Проблема и цель регулирования
Опишите проблему, для решения которой было введено регулирование (с указанием цифровых данных, доказывающие факт существования проблемы)
Целевая группа
Какова была цель регулирования
ШАГ 2: Определение фактического воздействия регуляторного акта
*все показатели рассчитываются в соответствии с ОКЭД
Опишите изменения основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц
*смотреть пояснение по заполнению формы по оценке эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
Регуляторные инструменты и (или) требование регуляторного акта
Нумерация пункта и статьи, название статьи регуляторного акта, содержащая обязательные требования и/или регуляторные инструменты
Содержание статьи регуляторного акта, содержащая обязательные требования и/или регуляторные инструменты
Проведите в произвольной форме описание фактических последствий от действия требования и/или регуляторных инструментов
на период пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром
выгоды
издержки
Население (доходы и расходы населения; уровень жизни и бедности; уровень безработицы и другое)
Государство (объемы доходов и расходов государственного бюджета)
Бизнес (производительность и конкурентоспособность предприятий, влияния на прибыльность и устойчивость предприятий, в том числе на инновации и развитие, и другое)
Расчет издержек субъектов бизнеса (монетизация)
*смотрите пояснение по заполнению формы по оценке эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
на период пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром
инвестиции в средства производства, изменения помещений, лаборатории, обучение персонала, иные необходимые неадминистративные издержки
использование третьих лиц для независимых экспертиз, оценок, заключений
периодическая отчетность государству
получение справок и разрешений от государственных органов
по контрольным мероприятиям государственных органов
Иное
ШАГ 3: Результативность и эффективность регуляторного акта
Оценка динамики изменения индикаторов результативности и эффективности, на достижение которых направлен регуляторный акт
Индикатор
на период пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром

"Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 748 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 25 тамыздағы № 81 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 тамызда № 36674 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 748 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12517 болып тіркелді) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларында:
3-1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту саясаты департаменті алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 25 тамыздағы
№ 81 бұйрығына қосымша
Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
3-1-қосымша
Нысан
Реттеушілік актіні талдаудың талдамалық нысаны Құқықтық актінің жобасы бойынша жалпы ақпарат
Р/с №
Атауы
Реттеуші мемлекеттік органның ақпараты
1.
Реттеушілік актінің атауы
____________ (реттеушілік актінің атауы көрсетіледі)
2.
Міндетті талаптарды және/немесе реттеушілік құралдарды қамтитын реттеушілік актінің баптары (тармақтары)
______________ (баптың нөмірі мен атауы көрсетіледі)
3.
Реттеушілік құралдарды және/немесе бұрын реттеушілік әсерді талдау рәсімдері жүргізілген талаптарды * Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері бойынша ведомствоаралық комиссия талаптары мен хаттамасын көрсету
______________ (реттеушілік құралдар және/немесе талаптар көрсетіледі)
4.
ЭҚЖЖ жіктеуішіне сәйкес актіні реттеу саласы*
________________ (бір уақытта бірнеше сала көрсетілуі мүмкін)
5.
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу енгізілетін қызмет саласы * ӨРҰ болған кезде толтырылады
_______________ (міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу енгізілген кезде толтырылады)
6.
Әзірлеуші орындаушының байланыс ақпараты
*ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
*ӨРҰ – өзін-өзі реттейтін ұйым
Тиімділікті, оның ішінде реттеушілік актінің мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізуді бағалау
1-ҚАДАМ: Проблема және реттеудің мақсаты
Шешу үшін реттеу енгізілген проблеманы сипаттаңыз (проблеманың бар екендігін дәлелдейтін цифрлық деректерді көрсете отырып)
Нысаналы топ
Реттеудің мақсаты қандай болды
2-ҚАДАМ: Реттеушілік актінің нақты әсерін айқындау ** барлық көрсеткіштер ЭҚЖЖ сәйкес есептеледі
Заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерінің өзгеруін сипаттаңыз * тиімділікті бағалау жөніндегі нысанды толтыру, оның ішінде реттеушілік актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу бойынша түсіндірмені қарау
Реттеушілік құралдар және (немесе) реттеушілік актінің талабы
Міндетті талаптарды және/немесе реттеушілік құралдарды қамтитын реттеушілік актінің тармағы мен бабының нөмірленуі, бабының атауы
Міндетті талаптарды және/немесе реттеушілік құралдарды қамтитын реттеушілік акт бабының мазмұны
Талаптың және/немесе реттеушілік құралдардың нақты салдарының сипаттамасын еркін түрде жүргізіңіз
Тізілімге сәйкес реттеушілік актіні қайта қарау кезеңіне
пайдасы
шығасылар
Халық (халықтың кірістері мен шығыстары; өмір сүру және кедейлік деңгейі; жұмыссыздық деңгейі және басқалар)
Мемлекет (мемлекеттік бюджеттің кірістері мен шығыстарының көлемі)
Бизнес (кәсіпорындардың өнімділігі мен бәсекеге қабілеттілігі, кәсіпорындардың рентабельділігі мен тұрақтылығына, оның ішінде инновациялар мен дамуға әсері және т.б.)
Бизнес субъектілерінің шығындарын есептеу (монетизация) * тиімділікті бағалау жөніндегі нысанды толтыру, оның ішінде реттеушілік актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу жөніндегі түсіндірмені қараңыз
Тізілімге сәйкес реттеушілік актіні қайта қарау кезеңіне
өндіріс құралдарына инвестициялар, үй-жайларды, зертханаларды өзгерту, персоналды оқыту, өзге де қажетті әкімшілік емес шығасылар
тәуелсіз сараптамалар, бағалаулар, қорытындылар үшін үшінші тұлғаларды пайдалану
мемлекетке мерзімді есеп беру
мемлекеттік органдардан анықтамалар мен рұқсаттар алу
мемлекеттік органдардың бақылау іс-шаралары бойынша
Өзге де
3-ҚАДАМ: реттеушілік актінің нәтижелілігі мен тиімділігі
Реттеушілік акт қол жеткізуге бағытталған нәтижелілік пен тиімділік индикаторларының өзгеру серпінін бағалау
Индикатор
Тізілімге сәйкес реттеушілік актіні қайта қарау кезеңіне

1. Количество жалоб
2. Количество контрольных мероприятий
3. Количество выданных разрешительных документов и поданных уведомлений
4. Количество принятых информационных инструментов (отчетность бизнеса и иное)
5. Факты нарушения норм, содержащих регуляторные инструменты и (или) требования
6. Количество административных нарушений
7. Общая сумма штрафов
8. Информация по поступлениям в бюджет
……(иные)
ШАГ 4. Итоги анализа регуляторного акта
Решение регулирующего государственного органа (отменить (признать утратившим силу)/изменение и (или) дополнение/оставление без изменения)
Обоснование принятого решения
Пояснение по заполнению формы по оценке эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
При проведении оценки эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта аналитическая форма заполняется по следующим шагам:
1. ШАГ 1: Определение проблемы и цели регулирования
При определении проблемы и ее масштаба изменения необходимо учесть цифровые данные, которые подлежали анализу до принятия регуляторного акта (данные о случаях причинения вреда, проблемах компенсации вреда; данные о размерах наносимого вреда (в денежном выражении); нарушения прав и законных интересов граждан и организаций, действующего законодательства (количество нарушений, категории нарушений); данные о невозможности выполнения действий, функций, в том числе данные и оценки убытков, упущенной выгоды, недопроизводства определенных видов товаров и услуг; сведения правового характера, в том числе оценки полноты и непротиворечивости действующей нормативной правовой базы; информация, включающая мнения заинтересованных лиц и экспертов о причинах существования проблемы; данных, подтверждающие воздействие проблемы на определенные группы лиц).
В разделе "Целевая группа" указываются заинтересованные лица и количественные показатели целевой группы на момент пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром. В группу заинтересованных лиц могут входить:
субъекты предпринимательской деятельности в зависимости от содержания установленного регулирования;
государственные органы;
некоммерческие организации;
другое.
Цель регулирования описывается с учетом поставленной проблемы с указанием показателей, которые были достигнуты после принятия регуляторного акта.
ШАГ 2: Определение фактического воздействия регуляторного акта
Данный шаг состоит из трех разделов.
Первый раздел включает описание фактических последствий на момент пересмотра регуляторного акта для субъектов бизнеса, которое проводится согласно данным официальной статистики.
Государственному органу/органу-разработчику в обязательном порядке необходимо провести сравнительный анализ статистических данных по следующим показателям:
количество действующих субъектов,
выпуск продукции субъектами,
численность занятых.
Используя данные, указанные в разделе официальной статистики отраслей на сайте уполномоченного органа в области государственной статистики https://stat.gov.kz/, анализируются основные показатели финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц.
В результате проведенного сравнительного анализа основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц, регулирующий государственный орган выявляет изменения данных показателей за период исполнения требований регуляторного акта.
Положительная динамика основных показателей показывает улучшение условий для ведения предпринимательской деятельности.
Во втором разделе необходимо определить регуляторные инструменты и (или) требования в отношении бизнеса, указав нумерацию пункта статьи регуляторного акта и их содержание, и провести анализ фактических последствий на момент пересмотра регуляторного акта на население, государство и бизнес.
В третьем разделе сравнительный анализ издержек для субъектов предпринимательства проводится по каждому регуляторному инструменту и (или) требованию регуляторного акта, при введении которых прогнозировались издержки.
В том случае, если регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта не предполагали возникновение издержек для субъектов бизнеса, анализ по данному регуляторному инструменту и (или) требованию не требуется. Необходимость в проведении сравнительного анализа издержек определяется с учетом данных, указанных в предшествующем анализе на момент разработки регуляторного акта. При этом рассматриваются временные и финансовые издержки, возникшие на момент пересмотра регуляторного акта.
Регулирующий государственный орган в обязательном порядке анализирует издержки, возникшие на момент пересмотра регуляторного акта и связанные со следующими действиями субъекта бизнеса:
необходимость инвестиций в средства производства (приобретение оборудования, приборов, средств коммуникаций, технологий и тому подобное), приобретение или аренда помещений, создание лаборатории, обучение персонала, иные необходимые неадминистративные издержки;
необходимость в проведении экспертиз, оценок, получении заключений с привлечением третьих лиц, организаций;
необходимость в предоставлении периодической отчетности государству в бумажном или электронном формате;
необходимость в получении лицензий, разрешений, справок или других сопутствующих документов от государственных органов;
необходимость в проведении работ в ходе контрольных мероприятий государственных органов.
Если исполнение регуляторного инструмента и(или) требования регуляторного акта предполагало приобретение оборудования, средств измерения, производственных площадей и т.д., то расчеты производятся с учетом затрат на одно предприятие. Общая сумма издержек складывается путем умножения затрат одного предприятия на количество субъектов бизнеса в соответствии с ОКЭД.
В случае если ранее анализ издержек в рамках регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта не проводился, то регулирующему государственному органу следует провести анализ данных, полученных в ходе проведенных исследований самого ведомства, социологических опросов, экспертных интервью, исследований (мониторингов) международных организаций, научных публикаций, аналитических материалов бизнес – ассоциаций и др.
Кроме того, регулирующему органу – разработчику предоставляется возможность указать другие виды издержек, не перечисленные в данном разделе.
ШАГ 3: Результативность и эффективность регуляторного акта
Результативность регуляторного акта определяется путем мониторинга индикаторов, указанных при анализе на момент пересмотра регуляторного акта.
В обязательном порядке согласно аналитической форме регулирующим государственным органом описываются указанные индикаторы в количественном измерении. При этом, регулирующий государственный орган может дополнить перечень конкретными и в цифровом измерении индикаторами, необходимыми для измерения масштабов изменения проблемы и достижения целей принятия регуляторного акта.
Результативность и эффективность регуляторного акта определяется по итогам проведенного сравнительного анализа основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц, фактического анализа последствий от действия требования и/или регуляторные инструменты на население, государство и бизнес, анализа издержек субъектов предпринимательства по каждому регуляторному инструменту и (или) требованию регуляторного акта (при наличии), мониторинга индикаторов.
ШАГ 4: Итоги анализа регуляторного акта
В заключительной части данного шага регулирующий государственный орган в обязательном порядке указывает в аналитической форме свое решение об отмене (признании утратившим силу)/изменении и (или) дополнении/оставлении без изменения регуляторного акта с обоснованием.
Оценка соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований, установленных в регуляторном акте
№ п.п
Наименование условия
Описание оценки соответствия условиям
Определение баллов по оценке соответствия регуляторного инструмента и (или) требования условиям
1.
Обоснованность

1. Шағымдар саны
2. Бақылау іс-шараларының саны
3. Берілген рұқсат құжаттарының және берілген хабарламалардың саны
4. Қабылданған ақпараттық құралдардың саны (бизнестің есептілігі және өзгелер)
5. Реттеушілік құралдар және (немесе) талаптар бар нормаларды бұзу фактілері
6. Әкімшілік бұзушылық саны
7. Айыппұлдардың жалпы сомасы
8. Бюджетке түсетін түсімдер бойынша ақпарат
……(өзге)
4-ҚАДАМ. Реттеушілік актіні талдау қорытындылары
Реттеуші мемлекеттік органның шешімі (күшін жою (күші жойылды деп тану) және (немесе) толықтыру, өзгерту, өзгеріссіз қалдыру)
Қабылданған шешімнің негіздемесі
Реттеушілік актіні қайта қарау мерзімі (жыл және ай)
Тиімділікті, оның ішінде реттеушілік актінің мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізуді бағалау жөніндегі нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Тиімділікті, оның ішінде реттеушілік актінің мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу кезінде талдамалық нысан мынадай қадамдар бойынша толтырылады:
1.1-ҚАДАМ: Проблема және реттеудің мақсаты
Проблеманы және оның өзгеру ауқымын айқындау кезінде реттеушілік акті қабылданғанға дейін талдауға жататын цифрлық деректерді (зиян келтіру жағдайлары, зиянды өтеу проблемалары туралы деректер; келтірілген зиянның мөлшері туралы деректер (ақшалай түрде); азаматтар мен ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерінің, қолданыстағы заңнаманың бұзылуы (бұзушылық саны, бұзушылық санаты) ескерілуі қажет; іс-әрекеттерді, функцияларды орындаудың мүмкін еместігі туралы деректер, оның ішінде шығындар, жоғалған пайда, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір түрлерінің толық өндірілмеуі туралы деректер мен бағалау; құқықтық сипаттағы мәліметтер, оның ішінде қолданыстағы нормативтік құқықтық базаның толықтығы мен дәйектілігін бағалау; проблеманың болу себептері туралы мүдделі тұлғалар мен сарапшылардың пікірлерін қамтитын ақпарат; проблеманың адамдардың белгілі бір топтарына әсерін растайтын деректер).
"Нысаналы топ" бөлігінде Тізілімге сәйкес реттеушілік актіні қайта қарау сәтіндегі мүдделі тұлғалар және нысаналы топтың сандық көрсеткіштері көрсетіледі. Мыналар:
белгіленген реттеушілік мазмұнына байланысты кәсіпкерлік қызмет субъектілері;
мемлекеттік органдар;
коммерциялық емес ұйымдар;
басқалар мүдделі тұлғалар тобына кіруі мүмкін.
Реттеудің мақсаты реттеушілік акт қабылданғаннан кейін қол жеткізілген көрсеткіштерді көрсете отырып, қойылған проблеманы ескерумен сипатталады.
2-ҚАДАМ: Реттеушілік актінің нақты әсерін айқындау
Бұл қадам үш бөліктен тұрады.
Бірінші бөлік ресми статистика деректеріне сәйкес жүргізілетін бизнес субъектілері үшін реттеушілік актіні қайта қарау кезіндегі нақты салдарлардың сипаттамасын қамтиды.
Мемлекеттік орган/әзірлеуші орган міндетті түрде мынадай көрсеткіштер бойынша статистикалық деректерге салыстырмалы талдау жүргізуі қажет:
жұмыс істеп тұрған субъекті саны,
субъектілердің өнім шығаруы,
жұмыспен қамтылған адамдар саны.
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның https://stat.gov.kz/. сайтында салалардың ресми статистикасы бөлігінде көрсетілген деректерді пайдалана отырып заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері талданады.
Заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін салыстырмалы талдау нәтижесінде реттеуші мемлекеттік орган реттеушілік актінің талаптарын орындау кезеңінде осы көрсеткіштердің өзгерістерін анықтайды.
Негізгі көрсеткіштердің оң серпіні кәсіпкерлік қызметті жүргізу үшін жағдайдың жақсарғанын көрсетеді.
Екінші бөлікте реттеушілік актінің бабы тармағының нөмірленуін және олардың мазмұнын көрсете отырып, реттеушілік құралдарды және (немесе) бизнеске қатысты талаптарды айқындау және реттеушілік актіні халыққа, мемлекетке және бизнеске қайта қарау сәтіндегі нақты салдарларға талдау жүргізу қажет.
Үшінші бөлікте кәсіпкерлік субъектілері үшін шығасыларды салыстырмалы талдау әрбір реттеушілік құрал және (немесе) енгізу кезінде шығасылар болжанған реттеушілік актінің талабы бойынша жүргізіледі.
Егер реттеушілік құрал және (немесе) реттеушілік актінің талабы бизнес субъектілері үшін шығындардың туындауын көздемеген жағдайда, осы реттеушілік құрал және (немесе) талап бойынша талдау талап етілмейді. Шығындарға салыстырмалы талдау жүргізу қажеттілігі реттеушілік актіні әзірлеу кезінде алдыңғы талдауда көрсетілген деректерді ескере отырып айқындалады. Бұл ретте реттеушілік актіні қайта қарау кезінде туындаған уақытша және қаржылық шығасылар қаралады.
Реттеуші мемлекеттік орган міндетті түрде реттеушілік актіні қайта қарау кезінде туындаған және бизнес субъектісінің мынадай іс-әрекеттеріне байланысты шығасыларды талдайды:
өндіріс құралдарына (жабдықтарды, аспаптарды, коммуникация құралдарын, технологияларды және тағы басқа сатып алу), үй-жайларды сатып алуға немесе жалға алуға, зертхана құруға, персоналды оқытуға, өзге де қажетті әкімшілік емес шығасылар инвестиция салу қажеттілігі;
үшінші тұлғаларды, ұйымдарды тарта отырып, сараптамалар, бағалаулар жүргізу, қорытындылар алу қажеттілігі;
мемлекетке мерзімді есептілікті қағаз немесе электрондық форматта ұсыну қажеттілігі;
мемлекеттік органдардан лицензиялар, рұқсаттар, анықтамалар немесе басқа да ілеспе құжаттарды алу қажеттілігі;
мемлекеттік органдардың бақылау іс-шаралары барысында жұмыстарды жүргізу қажеттілігі.
Мысалы, егер реттеушілік құралды және (немесе) реттеушілікактінің талаптарын орындау жабдықты, өлшеу құралдарын, өндірістік алаңдарды және тағы басқа сатып алуды көздесе, онда есептеулер бір кәсіпорынның шығындарын ескере отырып жүргізіледі. Шығындардың жалпы сомасы ЭҚЖЖ сәйкес бір кәсіпорынның шығындарын бизнес субъектілерінің санына көбейту жолымен қосылады.
Егер бұрын реттеушілік құрал және (немесе) реттеушілік актінің талаптары шеңберіндегі шығындарды талдау жүргізілмеген жағдайда, реттеуші мемлекеттік орган ведомствоның өзі жүргізген зерттеулер, әлеуметтанулық сауалнамалар, сараптамалық сұхбаттар, халықаралық ұйымдардың зерттеулері (мониторингтері), ғылыми жарияланымдар, бизнес қауымдастықтардың талдамалық материалдары және тағы басқа барысында алынған деректерге талдау жүргізугетиіс.
Бұдан басқа, реттеуші әзірлеуші органға осы бөлікте көрсетілмеген шығындардың басқа түрлерін көрсетуге мүмкіндік беріледі.
3-ҚАДАМ: Реттеушілік актінің нәтижелілігі мен тиімділігі
Реттегіш актінің нәтижелілігі реттеушілік актіні қайта қарау сәтінде талдау кезінде көрсетілген индикаторларды мониторингтеу жолымен айқындалады.
Міндетті түрде Талдамалық нысанға сәйкес реттеуші мемлекеттік орган көрсетілген индикаторларды сандық өлшемде сипаттайды. Бұл ретте реттеуші мемлекеттік орган тізбені проблеманың өзгеру ауқымын өлшеу және реттеушілік актіні қабылдау мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті нақты және цифрлық өлшемдегі индикаторлармен толықтыра алады.
Реттегіш актінің нәтижелілігі мен тиімділігі заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін салыстырмалы талдау, талаптың және/немесе реттеушілік құралдардың халыққа, мемлекетке және бизнеске әсер етуінің салдарын нақты талдау, әрбір реттеушілік құрал және (немесе) реттеушілік актінің (бар болса) талабы бойынша кәсіпкерлік субъектілерінің шығындарын талдау, индикаторлар мониторингісінің қорытындысы бойынша айқындалады.
Осы қадамның қорытынды бөлігінде реттеуші мемлекеттік орган міндетті түрде талдамалық нысанда негіздемесімен реттеушілік актінің күшін жою (күші жойылды деп тану)/өзгерту және (немесе) толықтыру/өзгертусіз қалдыру туралы өзінің шешімін көрсетеді.
Реттеушілік құралдарды қалыптастыру шарттарына және (немесе) реттеушілік актіде белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау
Р/с №
Шарттың атауы
Шарттарға сәйкестікті бағалау сипаттамасы
Реттеушілік құралдың және (немесе) талаптың шарттарға сәйкестігін бағалау бойынша балдарды айқындау
1.
Негізділік

1) безопасность какого вида деятельности (процесса, действия) обеспечивается регуляторным инструментом и (или) обязательным требованием регуляторного акта?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) какую безопасность обеспечивает данный регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) имеется ли иной регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта, обеспечивающий указанную в вопросе 2 безопасность указанного вида деятельности (процесса, действия)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
2.
Равенство регулирования
1) на каких субъектов предпринимательства распространяется данный регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) имеются ли исключения по применению данного регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта? Опишите данные исключения:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
3.
Открытость
1) размещена и доступна ли для ознакомления информация о планируемом введении (изменении) регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта на открытых информационных ресурсах государственного органа (сайт, социальные сети)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) проводились ли общественные обсуждения (при необходимости – общественные слушания) с заинтересованными субъектами предпринимательства, их общественными формированиями, иными заинтересованными физическими и юридическими лицами по инициативе государственного органа, намеревающегося ввести (изменить, пересмотреть) регуляторный инструмент и (или) обязательное требование регуляторного акта – сроки проведения, количество участников, основные позиции?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
4.
Исполнимость
1) наличие международной практики реализации аналогичного вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования регуляторного акта:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;

1) қызметтің (процестің, іс-қимылдың) қандай түрінің қауіпсіздігі реттеушілік құралмен және (немесе) реттеушілік актінің міндетті талабымен қамтамасыз етіледі? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) Осы реттеушілік құрал және (немесе) реттеушілік актінің талабы қандай қауіпсіздікті қамтамасыз етеді? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) 2-сұрақта көрсетілген қызметтің (процестің, іс-қимылдың) көрсетілген түрінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін өзге де реттеушілік құрал және (немесе) реттеушілік актінің талабы бар ма? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
"0" – "сәйкес келмейді" "1" – "ішінара сәйкес келеді" "2" – "толық сәйкес келеді"
2.
Реттеу теңдігі
1) осы реттеушілік құрал және (немесе) реттеушілік актінің талабы қандай кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылады? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) Осы реттеушілік құралды қолдану бойынша ерекшеліктер және (немесе) реттеушілік актінің талаптары бар ма?
Ерекшелік деректерін сипаттаңыз: ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2 "0" - "сәйкес келмейді" "1" – "ішінара сәйкес келеді" "2" – "толық сәйкес келеді"
3.
Ашықтық
1) мемлекеттік органның (сайт, әлеуметтік желілер) ашық ақпараттық ресурстарында реттеушілік құралды және (немесе) реттеушілік актінің талаптарын жоспарланып отырған енгізу (өзгерту) туралы ақпарат орналастырылған ба және танысу үшін қолжетімді ме? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) кәсіпкерліктің мүдделі субъектілерімен, олардың қоғамдық құрылымдарымен, өзге де мүдделі жеке және заңды тұлғалармен реттеушілік құралды және (немесе) реттеушілік актінің міндетті талабын – өткізу мерзімдерін, қатысушы санын, негізгі ұстанымдарын енгізуге (өзгертуге, қайта қарауға) ниет білдірген мемлекеттік органның бастамасы бойынша қоғамдық талқылаулар (қажет болған жағдайда – қоғамдық тыңдаулар) өткізілді ме? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2 "0" - "сәйкес келмейді" "1" – "ішінара сәйкес келеді" "2" – "толық сәйкес келеді"
4.
Орындалуы
1) осындай енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттеушілік құралды және (немесе) реттеушілік актінің міндетті талабын іске асырудың халықаралық практикасының болуы: ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;

2) анализ возможности выполнения субъектом предпринимательства вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования регуляторного акта в зависимости от (по выбору):
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
5.
Определенность
1) действие регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта направлено на конкретных регулируемых субъектов предпринимательства или их деятельность (процесс, действие)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) обязательное требование имеет конкретный числовой параметр (при необходимости)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта не имеет дополнительного толкования?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
6.
Соразмерность и рациональность
1) учтены ли все выгоды и издержки всех целевых групп?:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) являются ли издержки бизнеса допустимыми с точки зрения конечного эффекта от вводимого регулирования?:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) являются ли расходы государства на государственное регулирование оправданными?:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
4) учитывает ли вводимый (изменяемый) регуляторный инструмент и(или) обязательное требование регуляторного акта в отношении субъекта предпринимательства или его деятельности (процесса, действия) необременительность такого введения (изменения)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
5) возможно ли обеспечить безопасность без введения нового требования (изменения действующего), а также его отмены в ходе анализа (пересмотра) регуляторного инструмента и(или) требования регуляторного акта? Почему?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
7.
Последовательность и предсказуемость
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан" к документам системы государственного планирования относятся:

2) кәсіпкерлік субъектісінің енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттеушілік құралды және (немесе) реттеушілік актінің міндетті талабын (таңдау бойынша) орындау мүмкіндігін талдау: ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2 "0" - "сәйкес келмейді" "1" – "ішінара сәйкес келеді" "2" – "толық сәйкес келеді"
5.
Сенімділік
1) реттеушілік құралдың қолданылуы және (немесе) реттеушілік актінің талаптары нақты реттелетін кәсіпкерлік субъектілеріне немесе олардың қызметіне (процесіне, әрекетіне) бағытталған ба? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) міндетті талаптың нақты сандық параметрі бар ма (қажет болған жағдайда)? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) реттеушілік құралдың және (немесе) реттеушілік акт талабының қосымша түсіндірмесі жоқ па? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2 "0" - "сәйкес келмейді" "1" – "ішінара сәйкес келеді" "2" – "толық сәйкес келеді"
6.
Пропорционалдылық және ұтымдылық
1) барлық мақсатты топтардың барлық артықшылықтары мен шығасылары ескерілді ме? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) енгізілген реттеудің түпкілікті әсері тұрғысынан бизнес шығасылары рұқсат етіле ме? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) мемлекеттің мемлекеттік реттеуге жұмсайтын шығыстары ақтала ма? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
4) енгізілетін (өзгертілетін) реттеушілік құрал және (немесе) кәсіпкерлік субъектісіне немесе оның қызметіне (процесіне, әрекетіне) қатысты реттеушілік актінің міндетті талабы осындай енгізудің (өзгерістің) ауыртпалығын ескере ме? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
5) реттеушілік құралды талдау (қайта қарау) және (немесе) реттеушілік актінің талаптары барысында жаңа (қолданыстағысын өзгертпей), сондай-ақ оның күшін жоймай қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бола ма? Неліктен? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2 "0" - "сәйкес келмейді" "1" – "ішінара сәйкес келеді" "2" – "толық сәйкес келеді"
7.
Жүйелілік және болжамдылық
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес мыналар мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына жатады:

1) Национальный план развития Республики Казахстан;
2) Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан;
3) Планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы;
4) Планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний.
1) каким документом Системы государственного планирования предусмотрена необходимость пересмотра регуляторного инструмента и (или) требования?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) в случае отсутствия в документах Системы государственного планирования прямого указания на пересмотр регуляторного инструмента и (или) требования, указать положения данных документов, которые содержат нормы, обуславливающие необходимость их пересмотра?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) установлены ли сроки, позволяющие субъектам предпринимательства подготовиться к исполнению вводимого (изменяемого) регуляторного инструмента и(или) требования? Отсутствие прямого ответа на указанные вопросы считается отрицательной оценкой соответствия вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2 "0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
Уровень достижения целей регулирования
Достигнута полностью________
Достигнута частично_________
Не достигнута____________
* в случае недостижения заявленных целей, регулятором не заполняется аналитическая форма согласно приложению 3 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия
Балл эффективности:
*максимальный балл – 40
*порог достаточности - 30
Определение соответствия регуляторного акта принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства
№ п.п.
Наименование принципа
Обоснование по соблюдению принципа
Соответствует/ не соответствует принципу
1.
Законность
________________________________________
*опишите в произвольной форме согласно статье 4 Кодекса
2.
Свобода предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 5 Кодекса
3.
Равенство субъектов предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 6 Кодекса
4.
Неприкосновенность собственности
*опишите в произвольной форме согласно статье 7 Кодекса
5.
Добросовестная конкуренция
*опишите в произвольной форме согласно статье 8 Кодекса
6.
Баланс интересов потребителей, субъектов предпринимательства и государства
*опишите в произвольной форме согласно статье 9 Кодекса
7.
Прозрачность деятельности государственных органов и доступность информации
*опишите в произвольной форме согласно статье 10 Кодекса
8.
Эффективность государственного регулирования предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 11 Кодекса
9.
Повышение способности субъектов предпринимательства к самостоятельной защите своих прав и законных интересов
*опишите в произвольной форме согласно статье 12 Кодекса
10.
Приоритет предупреждения правонарушения
*опишите в произвольной форме согласно статье 13 Кодекса
11.
Презумпция добросовестности субъектов предпринимательства и взаимная ответственность государства и субъектов предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 14 Кодекса
12.
Свобода от коррупции
*опишите в произвольной форме согласно статье 15 Кодекса
13.
Стимулирование предпринимательской деятельности и обеспечение ее защиты и поддержки
*опишите в произвольной форме согласно статье 16 Кодекса
14.
Поддержка товаров, работ, услуг казахстанского происхождения
*опишите в произвольной форме согласно статье 17 Кодекса
15.
Недопустимость незаконного вмешательства государства в дела субъектов предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 18 Кодекса
16.
Участие субъектов частного предпринимательства в нормотворчестве
*опишите в произвольной форме согласно статье 19 Кодекса
17.
Стимулирование социальной ответственности предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 20 Кодекса
18.
Ограниченное участие государства в предпринимательской деятельности
*опишите в произвольной форме согласно статье 21 Кодекса
19.
Саморегулирование
*опишите в произвольной форме согласно статье 22 Кодекса
Подпись ____________
дата "___" ________ 20__ года

1) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы;
3) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары;
4) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары.
1) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің қандай құжатында реттеушілік құралды және (немесе) талаптарды қайта қарау қажеттілігі көзделген? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) құжаттарда реттеушілік құралды қайта қарауға тікелей нұсқау және (немесе) талаптар болмаған жағдайда, оларды қайта қарау қажеттілігін негіздейтін нормаларды қамтитын осы құжаттардың ережелерін көрсету? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) кәсіпкерлік субъектілеріне енгізілетін (өзгертілетін) реттеушілік құралды және(немесе) талаптарды орындауға дайындалуға мүмкіндік беретін мерзімдер белгіленген бе? Көрсетілген сұрақтарға тікелей жауаптың болмауы енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттеушілік құралдың және (немесе) міндетті талаптың сәйкестігін теріс бағалау болып есептеледі? ____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2 "0" - "сәйкес келмейді" "1" – "ішінара сәйкес келеді" "2" – "толық сәйкес келеді"
Реттеу мақсаттарына қол жеткізу деңгейі
Толық қол жеткізілді ________ Ішінара қол жеткізілді _________ Қол жеткізілмеді ____________ * * мәлімделген мақсаттарға қол жеткізілмеген жағдайда реттеуші Реттеушілік әсерге талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес талдамалық нысан толтырылмайды.
Тиімділік ұпайы: * максималды балл – 40 * жеткілікті шегі – 30
Реттеушілік актінің кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестігін айқындау
Р/с №
Қағидаттың атауы
Қағидатты сақтау негіздемесі
Қағидатқа сәйкес келеді/сәйкес келмейді
1.
Заңдылық
___________________________ * Кодекстің 4-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
2.
Кәсіпкерлік еркіндігі
* Кодекстің 5-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
3.
Кәсіпкерлік субъектілерінің теңдігі
* Кодекстің 6-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
4.
Меншікке қол сұғылмаушылық
* Кодекстің 7-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
5.
Адал бәсекелестік
* Кодекстің 8-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
6.
Тұтынушылар, кәсіпкерлік субъектілері және мемлекет мүдделерінің теңгерімі
* Кодекстің 9-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
7.
Мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығы және ақпараттың қолжетімділігі
* Кодекстің 10-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
8.
Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің тиімділігі
* Кодекстің 11-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
9.
Кәсіпкерлік субъектілерінің өз құқықтары мен заңды мүдделерін өз бетінше қорғау қабілетін арттыру
* Кодекстің 12-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
10.
Құқық бұзушылықтың алдын алу басымдығы
* Кодекстің 13-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
11.
Кәсіпкерлік субъектілерінің адалдық презумпциясы және мемлекет пен кәсіпкерлік субъектілерінің өзара жауапкершілігі
* Кодекстің 14-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
12.
Сыбайлас жемқорлықтан еркін болу
* Кодекстің 15-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
13.
Кәсіпкерлік қызметті ынталандыру және оны қорғау мен қолдауды қамтамасыз ету
* Кодекстің 16-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
14.
Қазақстанда жасалған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қолдау
* Кодекстің 17-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
15.
Кәсіпкерлік субъектілерінің істеріне мемлекеттің заңсыз араласуына жол бермеу
* Кодекстің 18-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
16.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің норма шығаруда қатысуы
* Кодекстің 19-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
17.
Кәсіпкерліктің әлеуметтік жауапкершілігін ынталандыру
* Кодекстің 20-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
18.
Мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке шектеулі қатысуы
* Кодекстің 21-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
19.
Өзін-өзі реттеу
* Кодекстің 22-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
Қолы ____________
күні 20__ жылғы "___" ________