Об утверждении Правил по управлению фуражным фондом
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2025 года № 255. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2025 года № 36662
В соответствии с подпунктом 32-8) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О зерне" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила по управлению фуражным фондом.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 21 августа 2025 года № 255
Правила по управлению фуражным фондом
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по управлению фуражным фондом (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 32-8) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О зерне" (далее – Закон) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок по управлению фуражным фондом.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) хлебоприемное предприятие – юридическое лицо, имеющее на праве собственности зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт), на котором осуществляется хранение зерна;
2) оператор по зерновому рынку (далее – оператор) – национальная компания в сфере агропромышленного комплекса, участвующая в обеспечении продовольственной безопасности посредством осуществления стабилизационной функции на зерновом рынке и полномочий по управлению резервным запасом зерна и фуражным фондом;
3) сельскохозяйственные животные – культивируемые человеком все виды животных, птиц, рыб и пчел, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;

Жемдік қорды басқару жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 21 тамыздағы № 255 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 тамызда № 36662 болып тіркелді
"Астық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 32-8) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жемдік қорды басқару жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 21 тамыздағы
№ 255 бұйрығымен бекітілген
Жемдік қорды басқару жөніндегі қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жемдік қорды басқару жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Астық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 32-8) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жемдік қорды басқару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) астық қабылдау кәсіпорны – астық сақтау жүзеге асырылатын меншік құқығындағы астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті) бар заңды тұлға;
2) астық нарығы жөніндегі оператор (бұдан әрі – оператор) – астық нарығында тұрақтандыру функциясын және астықтың резервтік қорын және жемдік қорды басқару жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыру арқылы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық компания;
3) ауыл шаруашылығы жануарлары – адам өсiретiн, ауыл шаруашылығы өндiрiсiне тiкелей қатысы бар жануарлардың, құстардың, балықтардың және бал араларының барлық түрлері;

4) фуражное зерно – зерно, предназначенное на корм сельскохозяйственным животным;
5) фуражный фонд – зерновой фонд, создаваемый в целях обеспечения потребностей сельскохозяйственных животных в фуражном зерне в период межсезонья до нового урожая, а также предприятий, осуществляющих производство комбикормов;
6) управление фуражным фондом – деятельность оператора по зерновому рынку, направленная на обеспечение хранения фуражного зерна на хлебоприемных предприятиях за счет бюджетных средств, а также на закуп, реализацию и мену фуражного зерна;
7) период межсезонья – весенне-летний период, характеризующийся высокой волатильностью цен в связи со снижением предложения кормов на внутреннем рынке, а также в случае возникновения экстренных ситуаций (аномальных погодных условий), негативно влияющих на заготовку кормов в регионах республики и подтвержденных гидрометеорологической службой;
8) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах компетенции координацию и регулирование деятельности участников зернового рынка.
Глава 2. Порядок управления фуражным фондом
3. Оператор:
1) участвует в реализации государственной политики в области зернового рынка;
2) обеспечивает поддержание резервного запаса зерна;
3) осуществляет закуп зерна;
4) обеспечивает поставку продовольственного зерна мукомольным организациям в целях регулирующего воздействия на внутренний рынок;
5) участвует в формировании семенного фонда;
6) содействует формированию региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров путем закупа и поставки продовольственного зерна;
7) осуществляет мену резервного запаса зерна;
8) осуществляет мену фуражного фонда;
9) участвует в формировании фуражного фонда и обеспечивает его поддержание.
4. Хранение фуражного фонда осуществляется на хлебоприемных предприятиях, имеющих лицензию на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Выдача лицензии на оказание услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июня 2021 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22952).
5. Хлебоприемные предприятия отбираются оператором в порядке, установленном внутренними нормативными документами оператора, размещенными на его интернет-ресурсе.
6. Хранение фуражного фонда осуществляется на основании договоров на хранение зерна между хлебоприемными предприятиями и оператором, заключаемых в соответствии с типовой формой публичного договора на хранение зерна между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 4-1/487 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11596).

4) жемдік астық – ауыл шаруашылығы жануарларының азығына арналған астық;
5) жемдік қор – жаңа егінге дейінгі маусымаралық кезеңде ауыл шаруашылығы жануарларының, сондай-ақ құрама-жем өндірісін жүзеге асыратын кәсіпорындардың жемдік астыққа қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында құрылатын астық қоры;
6) жемдік қорды басқару – астық нарығы жөніндегі оператордың жемдік астықты бюджет қаражаты есебінен астық қабылдау кәсіпорындарында сақтауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ жемдік астықты сатып алуға, өткізуге және айырбастауға бағытталған қызметі;
7) маусымаралық кезең – ішкі нарықта азық ұсынысының төмендеуіне байланысты, сондай-ақ республика өңірлерінде азық дайындауға теріс әсер ететін және гидрометеорологиялық қызметпен расталған төтенше жағдайлар (қалыптан тыс ауа райы жағдайлары) туындаған жағдайда бағалардың жоғары құбылмалылығымен сипатталатын көктем-жаз кезеңі;
8) уәкiлеттi орган – құзыретi шегiнде астық нарығына қатысушылардың қызметiн үйлестiруді және реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-тарау. Жемдік қорды басқару тәртібі
3. Оператор:
1) астық нарығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
2) астықтың резервтік қорын ұстап тұруды қамтамасыз етеді;
3) астық сатып алуды жүзеге асырады;
4) ішкі нарыққа реттеушілік әсер ету мақсатында ұн тарту ұйымдарына азық-түліктік астық жеткізуді қамтамасыз етеді;
5) тұқымдық қорды қалыптастыруға қатысады;
6) азық-түліктік астық сатып алу және жеткізу арқылы азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыруға жәрдемдеседі;
7) астықтың резервтік қорын айырбастауды жүзеге асырады;
8) жемдік қорды айырбастауды жүзеге асырады;
9) жемдік қорды қалыптастыруға қатысады және оны сақтап тұруды қамтамасыз етеді.
4. Жемдік қорды сақтау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 1 маусымдағы № 178 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22952 болып тіркелген) бекітілген "Астық қолхаттарын шығару арқылы қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына сәйкес астық қолхаттарын шығара отырып, қойма қызметі бойынша қызметтер көрсетуге лицензиясы бар астық қабылдау кәсіпорындарында жүзеге асырылады.
5. Оператор астық қабылдау кәсіпорындарын оператордың интернет-ресурсында орналастырылған оператордың ішкі нормативтік құжаттарында белгіленген тәртіппен таңдайды.
6. Жемдік қорды сақтау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 мамырдағы № 4-1/487 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11596 болып тіркелген) бекітілген астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасында астықты сақтаудың жария шартының үлгі нысанына сәйкес жасалатын астық қабылдау кәсіпорындары мен оператор арасындағы астықты сақтауға арналған шарттардың негізінде жүзеге асырылады.

7. Хлебоприемные предприятия обеспечивают хранение зерна в соответствии с Правилами хранения зерна, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 4-1/573 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11839), а также обеспечивают количественно-качественную сохранность принятого на хранение зерна в соответствии с Правилами ведения количественно-качественного учета зерна, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 июня 2015 года № 4-1/546 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11804).
8. Закуп зерна осуществляется оператором на основании заключаемых договоров в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
9. Фуражный фонд реализуется в целях обеспечения потребностей:
1) сельскохозяйственных животных в фуражном зерне в период межсезонья до нового урожая;
2) предприятий, осуществляющих производство комбикормов.
10. Реализация зерна из фуражного фонда птицеводческим и животноводческим хозяйствам, а также предприятиям, осуществляющим производство комбикормов (далее – получатели), осуществляется оператором на основании письменного обращения уполномоченного органа с указанием объемов в разрезе регионов, получателей и видов культур в период с 1 марта до 1 сентября соответствующего года.
Письменное обращение уполномоченного органа формируется на основании обращений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, содержащих перечень получателей, объемы зерна и виды культур.
11. В целях поддержания и обновления фуражного фонда оператор:
1) реализовывает до 65 (шестидесяти пяти) процентов от общего объема фуражного фонда по рыночным ценам в случае, если реализация зерна из фуражного фонда не была осуществлена в полном объеме до 1 сентября соответствующего года;
2) осуществляет мену зерна между классами и культурами для соблюдения качества и сроков хранения. Мена проводится на эквивалентный объем зерна, соответствующий требованиям национальных стандартов, из имеющихся у оператора запасов.
12. Оператор по результатам деятельности, связанной с управлением фуражного фонда, ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в уполномоченный орган отчет о наличии фуражного фонда по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам по управлению
фуражным фондом
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Отчет о наличии фуражного фонда
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № НФФ-1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: _____ квартал 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: оператор по зерновому рынку
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес-идентификационной
номер
Метод сбора: в электронном виде
Бизнес-идентификационный номер хлебоприемного предприятия
Наименование хлебоприемного предприятия
Адрес хлебоприемного предприятия
Код по классификатору административно-территориальных объектов
Объем зерна, тонн
1
2
3
4
5
6
Наименование оператора ________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе "Отчет о наличии
фуражного фонда" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о наличии
фуражного фонда"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о наличии фуражного фонда"
(индекс: форма № НФФ-1, периодичность: ежеквартальная)

7. Астық қабылдау кәсіпорындары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 4-1/573 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11839 болып тіркелген) бекітілген Астықты сақтау қағидаларына сәйкес астықты сақтауды қамтамасыз етеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 маусымдағы № 4-1/546 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11804 болып тіркелген) бекітілген Астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу қағидаларына сәйкес сақтауға қабылданған астықтың сандық-сапалық сақталуын қамтамасыз етеді.
8. Астықты сатып алуды оператор Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалатын шарттар негізінде жүзеге асырады.
9. Жемдік қор:
1) жаңа егінге дейінгі маусымаралық кезеңде ауыл шаруашылығы жануарларының;
2) құрама-жем өндірісін жүзеге асыратын кәсіпорындардың жемдік астыққа қажеттіліктерін қамтамасыз ету мақсатында іске асырылады.
10. Жемдік қордан астықты құс және мал өсіру шаруашылықтарына, сондай-ақ құрама-жем өндіруді жүзеге асыратын кәсіпорындарға (бұдан әрі – алушылар) өткізуді тиісті жылдың 1 наурызынан 1 қыркүйегіне дейінгі кезеңде өңірлер, алушылар және дақылдар түрлері бөлінісіндегі көлемдерді көрсете отырып, уәкілетті органның жазбаша өтініші негізінде оператор жүзеге асырады.
Уәкілетті органның жазбаша өтініші облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының алушылар тізбесін, астық көлемі мен дақылдар түрлерін қамтитын өтініштері негізінде қалыптастырылады.
11. Жемдік қорды сақтау және жаңарту мақсатында оператор:
1) егер жемдік қордан астық өткізу тиісті жылдың 1 қыркүйегіне дейін толық көлемде жүзеге асырылмаған жағдайда, жемдік қордың жалпы көлемінің 65 (алпыс бес) пайызына дейін нарықтық бағалар бойынша өткізеді;
2) сапасы мен сақтау мерзімдерін сақтау үшін сыныптар мен дақылдар арасында астықты айырбастауды жүзеге асырады. Айырбастау операторда бар қорлардан ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкес келетін астықтың баламалы көлеміне жүргізіледі.
12. Оператор жемдік қорды басқаруға байланысты қызметтің нәтижелері бойынша тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне дейін уәкілетті органға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жемдік қордың бар-жоғы туралы есепті ұсынады.
Жемдік қорды басқару
қағидаларына қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жемдік қордың бар-жоғы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № НФФ-1 нысаны
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20 _ _ жылғы _ _ _ _ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: астық нарығы жөніндегі оператор
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне дейін
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде
Астық қабылдау кәсіпорнының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Астық қабылдау кәсіпорнының атауы
Астық қабылдау кәсіпорнының мекенжайы
Әкімшілік аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды
Астық көлемі, тонна
1
2
3
4
5
6
Оператордың атауы_____________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ________________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
_____________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Жемдік қордың бар-жоғы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсініктеме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Жемдік қордың бар-жоғы туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Жемдік қордың бар-жоғы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
(индексі: № НФФ-1 нысаны, жиілігі: тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о наличии фуражного фонда" (далее – Форма).
2. Форма заполняется оператором по зерновому рынку.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
6. В графе 2 Формы указывается бизнес-идентификационный номер хлебоприемного предприятия.
7. В графе 3 указывается наименование хлебоприемного предприятия.
8. В графе 4 указывается адрес хлебоприемного предприятия.
9. В графе 5 указывается код по классификатору административно-территориальных объектов.
10. В графе 6 указывается объем зерна, хранящегося на хлебоприемном предприятии, в тоннах.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Жемдік қордың бар-жоғы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды астық нарығы жөніндегі оператор толтырады.
3. Нысанға басшы не оның міндетін атқарушы адам аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының мекенжайы көрсетіледі.
9. Нысанның 5-бағанында Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында астық қабылдау кәсіпорнында сақталатын астықтың көлемі тоннамен көрсетіледі.