О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 сентября 2016 года № 1 "Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 20 августа 2025 года № 137. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 августа 2025 года № 36661
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести следующие изменения в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 20 сентября 2016 года № 1 "Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14317).
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты";
в Правилах, программы и организация тестирования граждан, впервые поступающих на правоохранительную службу, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила, программы и организация тестирования граждан, впервые поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила, программы и организация тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", с подпунктом 5) пункта 2 статьи 5 и пунктом 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", а также в соответствии с пунктом 7 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Правила определяют порядок, программы, организацию тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан (далее – тестирование) и оценки личных качеств граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты (далее – кандидат), а также порядок обжалования результатов тестирования.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Тестирование проводится в присутствии оператора тестирования, который является работником юридического лица, с которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках заключен договор на оказание услуг по техническому обеспечению процедур тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей и граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты (далее – оператор).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"Құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 1 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 20 тамыздағы № 137 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 тамызда № 36661 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құқық қорғау қызметіне кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 20 қыркүйектегі № 1 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14317 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрық тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құқық қорғау қызметіне алғаш рет кіретін азаматтарды тесттен өткізу қағидалары, бағдарламалары және оны ұйымдастыруда:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына және 16-бабының 2-тармағына сәйкес, сондай-ақ "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленді.
Қағидалар құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды (бұдан әрі – кандидат) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тесттен (бұдан әрі – тестілеу) және жеке қасиеттерін бағалаудан өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын, сондай-ақ тестілеу нәтижелеріне шағым жасау тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тестілеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді және құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасалған заңды тұлғаның қызметкері болып табылатын тестілеу операторының (бұдан әрі – оператор) қатысуымен өткізіледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Техническое обеспечение процедур тестирования, формирования базы данных тестовых заданий и их обновления осуществляется юридическим лицом, с которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках заключен договор на оказание услуг по техническому обеспечению процедур тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей и граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты (далее – услугодатель).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Тестирование граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Кандидат проходит тестирование по программам тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – программы тестирования), по той категории должности правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты, которая указана в его заявлении.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. В случае нарушения тестируемым кандидатом требований пункта 16 настоящих Правил, оператор останавливает процесс тестирования такого кандидата и удаляет его из помещения для тестирования.
При этом оператор составляет акт о нарушении Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты (далее – акт о нарушении) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в течение одного рабочего дня.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При получении кандидатом результата тестирования не ниже значений, указанных в программах тестирования, в интегрированной информационной системе "Е-қызмет" формируется сертификат о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Результаты тестирования по первой программе тестирования действительны для категорий должностей правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты, относящихся к первой, второй и третьей программам тестирования.
Результаты тестирования по второй программе тестирования действительны для категорий должностей правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты, относящихся ко второй и третьей программам тестирования.
Результаты тестирования по третьей программе тестирования действительны для категорий должностей правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты, к которым применяется данная программа.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"3. Тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз етуді, тест тапсырмаларының дерекқорын қалыптастыруды және оларды жаңартуды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді, құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасалған заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тестілеу";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Кандидат осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеу бағдарламалары (бұдан әрі – тестілеу бағдарламалары) бойынша тестілеуден оның өтінішінде көрсеткен құқық қорғау қызметі және азаматтық қорғау органдарындағы қызмет лауазымының санаты бойынша өтеді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Тестіленуші кандидат осы Қағидалардың 16-тармағының талаптарын бұзған жағдайда, оператор осындай кандидаттың тестілену процесін тоқтатады және оны тестілеу үшін арналған үй-жайдан шығарып жібереді.
Бұл ретте оператор бір жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бұзу туралы актіні (бұдан әрі – бұзу туралы акт) толтырады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Кандидат тестілеу бағдарламаларында көрсетілген мәндерден төмен емес тестілеудің нәтижесін алған жағдайда осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Е-қызмет" интегралды ақпараттық жүйесінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеуден өту туралы сертификат қалыптастырылады.
Тестілеудің бірінші бағдарламасы бойынша тестілеу нәтижелері бірінші, екінші және үшінші тестілеу бағдарламаларына жататын құқық қорғау қызметі және азаматтық қорғау органдарындағы қызмет лауазымдарының санаттарына жарамды.
Тестілеудің екінші бағдарламасы бойынша тестілеу нәтижелері екінші және үшінші тестілеу бағдарламаларына жататын құқық қорғау қызметі және азаматтық қорғау органдарындағы қызмет лауазымдарының санаттарына жарамды.
Тестілеудің үшінші бағдарламасы бойынша тестілеу нәтижелері үшінші тестілеу бағдарламасына жататын құқық қорғау қызметі және азаматтық қорғау органдарындағы қызмет лауазымдарының санаттарына жарамды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"23. Результаты тестирования действительны в течение одного года со дня его прохождения.
При введении чрезвычайного положения на всей территории Республики Казахстан срок действия Сертификата приостанавливается на период введенного чрезвычайного положения.
В течение срока действия выданного Сертификата гражданин не проходит повторное тестирование по программам тестирования, по которым данный Сертификат является действительным.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Кандидатам, получившим результаты тестирования ниже значений, указанных в программах тестирования, выдается справка о прохождении тестирования с результатами ниже значений прохождения тестирования по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Кандидаты, получившие результаты тестирования ниже установленного порогового значения, допускаются к повторному тестированию не ранее чем через три календарных дня со дня его прохождения.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Кандидат проходит тестирование на оценку личных качеств по программам тестирования на оценку личных качеств кандидатов на занятие должностей правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты согласно приложению 9 к настоящим Правилам по той категории должности правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты, которая указана в его заявлении.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 1-1 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
текст в правом верхнем углу приложения 4-1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4-1
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты";
текст в правом верхнем углу приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты";
текст в правом верхнем углу приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты";
текст в правом верхнем углу приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты";
текст в правом верхнем углу приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты";

"23. Тестілеу нәтижелері оның өткізілген күнінен бастап бір жылдың ішінде жарамды.
Қазақстан Республикасының барлық аумағында төтенше жағдай енгізілген кезде Сертификаттың жарамдылық мерзімі енгізілген төтенше жағдай кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Берілген Сертификаттың жарамдылық мерзімі ішінде азамат сол Сертификат жарамды болып табылатын тестілеу бағдарламасы бойынша қайта тестілеуден өтпейді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Тестілеу бағдарламаларында көрсетілген мәндерден төмен тестілеу нәтижелерін алған кандидаттарға осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысанда мәндерден төмен нәтижелермен тестілеу өткендігі туралы анықтама беріледі.
Тестілеуде белгіленген мәндерден төмен нәтиже алған кандидаттарға қайта тестілеуге алдыңғы тестілеу өткізілген күннен бастап күнтізбелік үш күннен кем емес мерзімнен кейін жол беріледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Кандидат осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес құқық қорғау қызметі және азаматтық қорғау органдарындағы қызмет лауазымдарына орналасуға кандидаттардың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу бағдарламалары бойынша жеке қасиеттерін бағалауға тестілеуден оның өтінішінде көрсеткен құқық қорғау қызметі және азаматтық қорғау органдарындағы қызмет лауазымының санаты бойынша өтеді.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларына
4-1-қосымша";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларына
5-қосымша";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларына
6-қосымша";
7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларына
7-қосымша";
8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларына
8-қосымша";

приложение 9 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
текст в правом верхнем углу приложения 10 изложить в следующей редакции:
"Приложение 10
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты";
приложение 11 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
2. Департаменту отбора на государственную службу Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вопросы государственной службы.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
Д. Жазықбай
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 20 августа 2025 года № 137
Приложение 1
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы гражданской защиты
Заявление
Прошу допустить меня на тестирование на знание государственного языка
и законодательства Республики Казахстан по программе _______________
правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты и
по программе ______ правоохранительной службы и службы в органах
гражданской защиты оценки личных качеств.
С основными требованиями Правил, программ и организации тестирования
граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы
гражданской защиты ознакомлен (ознакомлена), согласен (согласна)
и обязуюсь их выполнять.
Место прохождения тестирования: __________________________________.
Желаемая дата тестирования: _______________________________________.
Желаемое время тестирования: _____________________________________.
"____" _______________ 20 __ г.
Приложение 2
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 20 августа 2025 года № 137

9-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларына
10-қосымша";
11-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметке іріктеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасы
Д. Жазықбай
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы мониторингі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 20 тамыздағы
№ 137
1-қосымша
Құқық қорғау қызметіне және
азаматтық қорғау
органдарындағы қызметке
кіретін азаматтарды тесттен
өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
1-қосымша
Өтініш
Мені Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған құқық қорғау қызметінің және азаматтық қорғау органдарындағы қызметтің _______ бағдарламасы бойынша және жеке қасиеттерді бағалауға құқық қорғау қызметінің және азаматтық қорғау органдарындағы қызметтің ______ бағдарламасы бойынша тестілеуге жіберуіңізді сұраймын.
Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
Тестілеу өту мекенжайы: _______________.
Тестілеу өтуді қалаған күні: ____________.
Тестілеу өтуді қалаған уақыты: _________.
"___" _____________20 __ ж
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 20 тамыздағы
№ 137
2-қосымша
Құқық қорғау қызметіне және
азаматтық қорғау
органдарындағы қызметке
кіретін азаматтарды тесттен
өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына

Приложение 1-1
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Тестирование государственных служащих, претендентов на занятие вакантной административной государственной должности и граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты"
1
Наименование государственной услуги
Тестирование государственных служащих, претендентов на занятие вакантной административной государственной должности и граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты
2
Наименование услугодателя
Юридическое лицо, с которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках заключен договор на оказание услуг по техническому обеспечению процедур тестирования административных государственных служащих, кандидатов на занятие административных государственных должностей и граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты
3
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz
4
Срок оказания государственной услуги
Тестирование проводится не ранее одного календарного дня со дня подачи заявления, и не позднее дня и времени тестирования, выбранного кандидатом.
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
6
Результат оказания государственной услуги
Сертификат о прохождении тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, заключение по результатам тестирования на оценку личных качеств кандидата на должность правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, либо справка о прохождении тестирования с результатами ниже значений прохождения тестирования по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
8
График работы
1) услугодателя - с понедельника по пятницу с 09.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан";
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется в рабочее время, в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;

1-1-қосымша
"Мемлекеттiк қызметшiлерді, бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуға үміткерлерді, құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тестілеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттiк қызметшiлерді, бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуға үміткерлерді, құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тестілеу
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік әкімшілік қызметшілерді, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміткерлерді, құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсетуге шарт жасалған заңды тұлға
3
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
www.egov.kz "электрондық үкiметтің" веб-порталы
4
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Тестілеуге өтініш берілген күннен бір күнтізбелік күннен ерте емес және кандидат таңдаған тестілеу күні мен уақытынан кешіктірілмей өткізіледі.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
6
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеуден өту туралы сертификат, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес кандидаттардың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу нәтижесі бойынша қорытынды немесе осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуді өту мәндерінен төмен нәтижелерімен тестілеуден өткені туралы анықтама.
Мемлекеттік тілді білуге арналған тестілеуге шекті мән белгіленбейді.
7
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
8
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;

2) портала – круглосуточно, за исключением перерывов, связанных с проведением технических работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя: www.gov.kz
2) портале www.egov.kz.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Кандидат направляет на портал запрос в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью либо одноразовым паролем - при условии, что абонентский номер кандидата, предоставленный оператором сотовой связи, зарегистрирован и привязан к учетной записи портала.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) прохождение кандидатом тестирования в течение последних трех календарных дней с результатами ниже пороговых значений;
2) Наличие акта о нарушении правил, программ и порядка организации тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты, утверждҰнных приложением 4 к настоящим Правилам, в отношении кандидата за последние шесть месяцев;
3) наличие Акта о выявлении подставного лица при тестировании, согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам, составленного оператором в течение последнего года;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
5) Наличие действительного сертификата по программе тестирования на знание государственного языка и законодательства Республики Казахстан.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Кандидат получает государственную услугу в электронной форме через портал с помощью использования ЭЦП.
Кандидат имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 3
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 20 августа 2025 года № 137
Приложение 2
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты
РАСПИСКА
Принято заявление от кандидата на занятие должности правоохранительной службы
и службы в органах гражданской защиты
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии))
Назначенная дата тестирования: ____________________________________________
Назначенное время тестирования: ___________________________________________
Место прохождения тестирования: __________________________________________
Программа тестирования: __________________________________________________
Перечень правовых актов, предусмотренных программой тестирования:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Примечание: кандидаты на занятие должности правоохранительной службы и службы
в органах гражданской защиты, получившие при прохождении тестирования
на знание законодательства Республики Казахстан результаты ниже значений
прохождения тестирования, проходят повторное тестирование не ранее чем через
трех календарных дней со дня прохождения тестирования.
В случае удовлетворения апелляционной комиссией апелляции кандидата,
он допускается на пересдачу тестирования на знание государственного языка
и законодательства Республики Казахстан без соблюдения вышеуказанного срока.
Выдана через портал "электронного правительства" автоматизированной системой
регистрации уполномоченного органа по делам государственной службы
на прохождение тестирования.
"____" _______________ 20 __ г.
Приложение 4
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 20 августа 2025 года № 137
Приложение 3
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты
Программы тестирования граждан, поступающих на правоохранительную службу
и службу в органы гражданской защиты, на знание государственного языка
и законодательства Республики Казахстан

2) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету орындарының мекен-жайлары:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында: www.gov.kz
2) порталда www.egov.kz орналастырылған.
9
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Кандидат порталға сұрау салуды электрондық цифрлық қолтаңбамен не бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында жібереді — бұл ретте кандидаттың ұялы байланыс операторы ұсынған абоненттік нөмірі тіркеліп, порталдағы жеке кабинетіне байланыстырылған болуы тиіс.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) кандидаттың соңғы күнтізбелік үш күн ішінде шекті мәннен төмен нәтижемен тестілеуден өтуі;
2) кандидатқа қатысты соңғы алты ай ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшамен бекітілген Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бұзу туралы актінің бар болуы;
3) кандидатқа қатысты соңғы бір жыл ішінде осы Қағидалардың 4-1 қосымшамен бекітілген Тестілеу кезінде жалған адамды анықтау туралы актінің бар болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
5) Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеу бағдарламасы бойынша қолданыстағы сертификаттың болуы.
11
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып көрсетілетін қызметтерге қойылатын өзге де талаптар
Кандидат ЭЦҚ қолдану арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
Кандидаттың мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", мемлекеттік көрсетілетін қызмет берушінің анықтама қызметі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі "1414", 8-800-080-7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 20 тамыздағы
№ 137
3-қосымша
Құқық қорғау қызметіне және
азаматтық қорғау
органдарындағы қызметке
кіретін азаматтарды тесттен
өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
2-қосымша
ҚОЛХАТ
Құқық қорғау қызметінің және азаматтық қорғау органдарындағы қызмет лауазымына
орналасуға кандидаттың ________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда))
өтініші қабылданды.
Тестілеу өту күні: ___________________________________________________
Тестілеу өту уақыты: ________________________________________________
Тестілеу өту мекенжайы: _____________________________________________
Тестілеу бағдарламасы: ______________________________________________
Тестілеу бағдарламасында көзделген құқықтық актілер:___________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескертпе: тестiлеуден өту кезiнде шектi мәннен төмен баға алған құқық қорғау қызметінің және азаматтық қорғау органдарындағы қызметтің лауазымына орналасуға кандидаттың лауазымына орналасуға кандидаттар қайта тестілеуді алдыңғы тестілеу өткізілген күннен бастап күнтізбелік үш күннен кем емес мерзімнен кейін өтеді.
Апелляциялық комиссиямен кандидаттың апелляциясы қанағаттандырылған жағдайда ол тестілеуді қайта тапсыруға жоғарыда көрсетілген мерзімді сақтаусыз жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет істері жөнiндегi уәкiлеттi органның автоматтандырылған тестілеуді өтуге тіркеу жүйесімен "электрондық үкімет" порталы арқылы берілді.
"___" ___________________ 20 __ ж.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 20 тамыздағы
№ 137
4-қосымша
Құқық қорғау қызметіне және
азаматтық қорғау
органдарындағы қызметке
кіретін азаматтарды тесттен
өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
3-қосымша
Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі мен заңнамасын білуге арналған тестілеу бағдарламалары

1) первая программа предназначена для должностей правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты по категориям C-GP-2, C-GP-3, C-GP-4, C-GP-5, C-GP-6, C-GP-7, C-OGP-2, C-OGP-3, C-OGP-4, C-OGP-5, C-OGP-6, C-OGP-7, C-OGP-8, C-RGP-1, C-RGP-2, C-RGP-3, C-RGP-4, C-AGP-2, C-AGP-3, C-AGP-4, C-AGP-5, C-AGP-6, C-AGP-7, C-AGP-8, C-AGP-9, C-KAGP-2, C-KAGP-3, C-KAGP-4, C-KAGP-5, C-KAGP-6, C-KSGP-2, C-KSGP-3, C-KSGP-4, C-KSGP-5, C-KSGP-6, C-OKSGP-1, C-OKSGP-2, C-OKSGP-3, C-OKSGP-4, C-OKSGP-5, C-OKSGP-6, C-OKSGP-7, C-TP-2, C-TP-3, C-TP-4, C-TP-5, C-TP-6, C-TP-7, C-TP-8, C-RTP-1, C-RTP-2, C-RTP-3, C-RTP-4, С-SVО-8, С-SVR-7, C-SVU-8, C-SVU-9, C-SVU-10, C-SVU-12, C-SGU-5, C-SGU-7, B-FM-2, B-FM-3, B-FM-4, B-FMО-1, B-FMО-2, B-FMО-3, B-FMО-4, и включает:
тесты на знание государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут;
тесты на знание Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), Уголовного кодекса Республики Казахстан (15 вопросов), Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (15 вопросов), Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (15 вопросов), Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (15 вопросов), "О правоохранительной службе" (15 вопросов), "О государственной службе Республики Казахстан" (15 вопросов), Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 (15 вопросов).
Значение прохождения тестирования по программе составляет не менее 95 правильных ответов от общего количества вопросов (135 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан составляет 110 минут.
2) вторая программа предназначена для должностей правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты по категориям С-SV-8, С-SV-10, С-SVО-3, С-SVО-5, С-SVО-7, С-SVО-9, С-SVR-4, С-SVR-5, С-SVR-8, C-SVU-13, C-SVU-14, C-SGU-11, C-SGU-12, C-SGU-13, B-FM-5, B-FM-6, B-FMО-5, B-FMО-6, и включает:
тесты на знание государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут.
тесты на знание Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), Уголовного кодекса Республики Казахстан (15 вопросов), Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (15 вопросов), Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (15 вопросов), "О правоохранительной службе" (15 вопросов), Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 (15 вопросов).

1) бірінші бағдарлама C-GP-2, C-GP-3, C-GP-4, C-GP-5, C-GP-6, C-GP-7, C-OGP-2, C-OGP-3, C-OGP-4, C-OGP-5, C-OGP-6, C-OGP-7, C-OGP-8, C-RGP-1, C-RGP-2, C-RGP-3, C-RGP-4, C-AGP-2, C-AGP-3, C-AGP-4, C-AGP-5, C-AGP-6, C-AGP-7, C-AGP-8, C-AGP-9, C-KAGP-2, C-KAGP-3, C-KAGP-4, C-KAGP-5, C-KAGP-6, C-KSGP-2, C-KSGP-3, C-KSGP-4, C-KSGP-5, C-KSGP-6, C-OKSGP-1, C-OKSGP-2, C-OKSGP-3, C-OKSGP-4, C-OKSGP-5, C-OKSGP-6, C-OKSGP-7, C-TP-2, C-TP-3, C-TP-4, C-TP-5, C-TP-6, C-TP-7, C-TP-8, C-RTP-1, C-RTP-2, C-RTP-3, C-RTP-4, С-SVО-8, С-SVR-7, C-SVU-8, C-SVU-9, C-SVU-10, C-SVU-12, C-SGU-5, C-SGU-7, B-FM-2, B-FM-3, B-FM-4, B-FMО-1, B-FMО-2, B-FMО-3, B-FMО-4 санаттарындағы құқық қорғау қызметі және азаматтық қорғау органдары қызметінің лауазымдарына арналған және келесіні қамтиды:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тест (20 сұрақ), ұзақтығы 20 минут;
Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі (15 сұрақ), Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі (15 сұрақ), "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), "Құқық қорғау қызметі туралы" (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдарының жəне мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің əдеп кодексін білуге арналған тестілер.
Бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (135 сұрақ) кем дегенде 95 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша кем дегенде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілерді орындау үшін жалпы уақыт 110 минутті құрайды.
2) екінші бағдарлама С-SV-8, С-SV-10, С-SVО-3, С-SVО-5, С-SVО-7, С-SVО-9, С-SVR-4, С-SVR-5, С-SVR-8, C-SVU-13, C-SVU-14, C-SGU-11, C-SGU-12, C-SGU-13, B-FM-5, B-FM-6, B-FMО-5, B-FMО-6 санаттағы құқық қорғау қызметі және азаматтық қорғау органдары қызметінің лауазымдарына арналған және келесіні қамтиды:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тест (20 сұрақ), ұзақтығы 20 минут;
Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі (15 сұрақ), Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), "Құқық қорғау қызметі туралы" (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдарының жəне мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің əдеп кодексін білуге арналған тестілер.

Значение прохождения тестирования по программе составляет не менее 63 правильных ответов от общего количества вопросов (105 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан по второй программе составляет 90 минут.
3) третья программа предназначена для должностей правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты, не требующих наличия соответствующего образования по юридической специальности по категориям C-GP-4, C-GP-5, C-GP-6, C-GP-7, C-OGP-4, C-OGP-5, C-OGP-6, C-OGP-7, C-OGP-8, C-RGP-3, C-RGP-4, C-AGP-4, C-AGP-5, C-AGP-6, C-AGP-7, C-AGP-8, C-AGP-9, C-KAGP-3, C-KAGP-4, C-KAGP-5, C-KAGP-6, C-KSGP-3, C-KSGP-4, C-KSGP-5, C-KSGP-6, C-OKSGP-2, C-OKSGP-3, C-OKSGP-4, C-OKSGP-5, C-OKSGP-6, C-OKSGP-7, C-TP-4, C-TP-5, C-TP-6, C-TP-7, C-TP-8, C-RTP-1, C-RTP-3, C-RTP-4, С-SVО-9, С-SVR-8, C-SVU-13, C-SVU-14, C-SVU-15, C-SGU-8, C-SGU-11, C-SGU-12, C-SGU-13, C-SSP-7, C-SSP-8, C-SN-5, C-SN-7, C-SN-8, и включает:
тесты на знание государственного языка Республики Казахстан (20 вопросов) продолжительностью 20 минут.
тесты на знание Конституции Республики Казахстан (15 вопросов), Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" (15 вопросов), законов Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (15 вопросов), "О правоохранительной службе" (15 вопросов), Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 (15 вопросов).
Значение прохождения тестирования по программе составляет не менее 35 правильных ответов от общего количества вопросов (75 вопросов) по всем нормативным правовым актам и не менее 5 правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
Общее время на выполнение тестов на знание законодательства Республики Казахстан составляет 60 минут.
Приложение 5
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 20 августа 2025 года № 137
Приложение 4
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты
Акт о нарушении Правил, программ и организации тестирования граждан,
поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты
"___" ________ 20__ г. ___ ч. ____ мин.
Оператор тестирования __________________________________________________
(фамилия, имя , отчество (при его наличии) оператора)
установил факт нарушения кандидатом _________________________ ___________
ИИН (фамилия, имя, отчество (при его наличии) кандидата)
пункта 16 Правил, программ и организации тестирования граждан, поступающих
на правоохранительную службу и службу в органы гражданской защиты.
_______________________________________________________________________
(краткое описание нарушения)
Подпись оператора тестирования: _________________________________________
С актом ознакомлен: ____________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) кандидата, допустившего
вышеуказанное нарушение).
В случае отказа кандидата, допустившего вышеуказанное нарушение,
от подписания настоящего акта – соответствующая запись
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН иного лица).
подтверждающего факт отказа кандидата, допустившего вышеуказанное нарушение,
от подписания настоящего акта)
Приложение 6
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 20 августа 2025 года № 137
Приложение 9
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты
Программы тестирования на оценку личных качеств кандидатов на занятие
должностей правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты
Тестирование на оценку личных качеств кандидатов на занятие должностей правоохранительной службы и службы в органах гражданской защиты состоит из двух программ:

Бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (105 сұрақ) кем дегенде 63 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша кем дегенде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілерді орындау үшін жалпы уақыт 90 минутті құрайды.
3) үшінші бағдарлама C-GP-4, C-GP-5, C-GP-6, C-GP-7, C-OGP-4, C-OGP-5, C-OGP-6, C-OGP-7, C-OGP-8, C-RGP-3, C-RGP-4, C-AGP-4, C-AGP-5, C-AGP-6, C-AGP-7, C-AGP-8, C-AGP-9, C-KAGP-3, C-KAGP-4, C-KAGP-5, C-KAGP-6, C-KSGP-3, C-KSGP-4, C-KSGP-5, C-KSGP-6, C-OKSGP-2, C-OKSGP-3, C-OKSGP-4, C-OKSGP-5, C-OKSGP-6, C-OKSGP-7, C-TP-4, C-TP-5, C-TP-6, C-TP-7, C-TP-8, C-RTP-1, C-RTP-3, C-RTP-4, С-SVО-9, С-SVR-8, C-SVU-13, C-SVU-14, C-SVU-15, C-SGU-8, C-SGU-11, C-SGU-12, C-SGU-13, C-SSP-7, C-SSP-8, C-SN-5, C-SN-7, C-SN-8 санаттағы құқық қорғау қызметі және азаматтық қорғау органдары қызметінің заңгерлік мамандық бойынша тиісті білімнің бар болуын талап етпейтін лауазымдарына арналған және келесіні қамтиды:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілін білуге арналған тест (20 сұрақ), ұзақтығы 20 минут;
Қазақстан Республикасының Конституциясын (15 сұрақ), "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының конституциялық заңын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" (15 сұрақ), "Құқық қорғау қызметі туралы" (15 сұрақ) Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдарының жəне мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің əдеп кодексін білуге арналған тестілер.
Бағдарлама бойынша тестілеуді өту мәндері барлық нормативтік құқықтық актілер бойынша сұрақтардың жалпы санынан (75 сұрақ) кем дегенде 35 дұрыс жауапты және әрбір нормативтік құқықтық актілер бойынша кем дегенде 5 дұрыс жауапты құрайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тестілерді орындау үшін жалпы уақыт 60 минутті құрайды.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 20 тамыздағы
№ 137
5-қосымша
Құқық қорғау қызметіне және
азаматтық қорғау
органдарындағы қызметке
кіретін азаматтарды тесттен
өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
4-қосымша
Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларын бұзу туралы АКТ
20__ ж. "___" ____ сағат _____ мин.
Тестілеу операторы __________________________________________________
(оператордың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Кандидаттың ____________________________________ ЖСН ______________
(кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларының 16-тармағын бұзу фактісі анықталды: ___________________________________________
___________________________________________________________________
(Ереже бұзудың қысқаша сипаты)
Тестілеу операторының қолы:_________________________________________
Актімен таныстым:__________________________________________________
(жоғарыда аталған бұзушылыққа жол берген кандидаттың қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)).
Жоғарыда аталған Ереже бұзушылыққа жол берген кандидаттың осы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда – тиісті жазба.
___________________________________________________________________
(жоғарыда аталған бұзушылыққа жол берген кандидаттың осы актіге қол қоюдан бас тартқанын растайтын басқа адамның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), ЖСН)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 20 тамыздағы
№ 137
6-қосымша
Құқық қорғау қызметіне және
азаматтық қорғау
органдарындағы қызметке
кіретін азаматтарды тесттен
өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
9-қосымша
Құқық қорғау қызметінің және азаматтық қорғау органдары қызметінің лауазымдарына орналасуға кандидаттардың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу бағдарламалары
Құқық қорғау қызметі мен азаматтық қорғау органдарындағы лауазымдарға орналасуға үміткер кандидаттардың жеке қасиеттерін бағалауға арналған тестілеу екі бағдарламадан тұрады:

1) первая программа предназначена для категорий C-GP-1, C-AGP-1, C-KGP-1, C-GP-2, C-AGP-2, C-KGP-2, C-GP-3, C-AGP-3, C-KGP-3, C-GP-4, C-AGP-4, C-OGP-2, C-OGP-3, C-OGP-4, C-OGP-5, C-OGP-6, C-OKGP-1, C-OKGP-2, C-OKGP-3, C-OKGP-4, C-OKGP-5, C-RGP-1, C-RGP-2, C-RGP-3, B-FM-2, B-FM-3, B-FM-4, B-FMO-1, B-FMО-2, B-FMО-3, B-FMО-4, и включает:
тесты на выявление уровня инициативности (12 заданий), коммуникативности (12 заданий), аналитичности (12 заданий), организованности (12 заданий), стратегического мышления (12 заданий), лидерства (12 заданий), этичности (12 заданий), ориентации на качество (12 заданий), ориентации на потребителя (12 заданий), нетерпимости к коррупции (12 заданий).
Общее время на выполнение тестов по первой программе составляет 90 минут.
Зоны риска из возможных 4 (четырех) баллов для первой программы: инициативность – 1,5 балла, коммуникативность – 2 балла, аналитичность – 2,5 балла, организованность – 2,5 балла, стратегическое мышление – 2,5 балла, лидерство – 2,5 балла, этичность – 1,5 балла, ориентация на качество – 1,5 балла, ориентация на потребителя – 1,5 балла, нетерпимость к коррупции – 2 балла.
2) вторая программа предназначена для категорий C-KGP-4, C-GP-5, C-AGP-5, C-KGP-5, C-GP-6, C-AGP-6, C-OKGP-6, C-GP-7, C-AGP-7, C-OGP-7, C-OKGP-7, C-AGP-8, C-OGP-8, C-RGP-4, C-RGP-5, С-SVО-8, С-SVR-7, C-SVU-8, C-SVU-9, C-SVU-10, C-SVU-12, C-SVU-13, C-SVU-14, C-SGU-5, C-SGU-7, C-SGU-8, C-SGU-11, C-SGU-12, С-SV-10, С-SVО-9, С-SVR-4, С-SVR-8, C-SVU-15, C-SGU-13, C-SSP-7, C-SSP-8, C-SN-5, C-SN-7, C-SN-8, B-FM-5, B-FM-6, B-FMО-5, B-FMО-6, и включает:
тесты на выявление уровня инициативности (12 заданий), коммуникативности (12 заданий), аналитичности (12 заданий), организованности (12 заданий), этичности (12 заданий), ориентации на качество (12 заданий), ориентации на потребителя (12 заданий), нетерпимости к коррупции (12 заданий).
Общее время на выполнение тестов по второй программе составляет 75 минут.
Зоны риска из возможных 4 (четырех) баллов для второй программы: инициативность – 1,5 балла, коммуникативность – 1,5 балла, аналитичность – 2 балла, организованность – 1,5 балла, этичность – 1,5 балла, ориентация на качество – 1,5 балла, ориентация на потребителя – 1 балл, нетерпимость к коррупции – 2 балла.
Приложение 7
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
от 20 августа 2025 года № 137
Приложение 19
к Правилам, программам
и организации тестирования
граждан, поступающих
на правоохранительную службу
и службу в органы
гражданской защиты
Председателю
апелляционной комиссии
уполномоченного органа
по делам государственной служб
от _________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
кандидата)
____________________________
(ИИН кандидата)
тел. ________________________
эл. адрес ____________________
Заявление
Прошу допустить меня на апелляцию по результатам тестирования на знание
законодательства Республики Казахстан, прошедшего _________ 20 __ года
в зале тестирования по г. ___________________ (указать дату тестирования).
Cуть моей претензии к результатам тестирования: ________________________
С основными требованиями Правил и организации тестирования граждан,
поступающих на правоохранительную службу и службу в органы гражданской
защиты ознакомлен (ознакомлена), согласен (согласна) и обязуюсь их выполнять.
"____" _______________ 20 __ г.

1) бірінші бағдарлама C-GP-1, C-AGP-1, C-KGP-1, C-GP-2, C-AGP-2, C-KGP-2, C-GP-3, C-AGP-3, C-KGP-3, C-GP-4, C-AGP-4, C-OGP-2, C-OGP-3, C-OGP-4, C-OGP-5, C-OGP-6, C-OKGP-1, C-OKGP-2, C-OKGP-3, C-OKGP-4, C-OKGP-5, C-RGP-1, C-RGP-2, C-RGP-3, B-FM-2, B-FM-3, B-FM -4, B-FMO-1, B-FMО-2, B-FMО-3, B-FMО-4 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:
бастамашылық (12 тапсырма), коммуникативтілік (12 тапсырма), талдамалық (12 тапсырма), ұйымдасқандық (12 тапсырма), стратегиялық ойлану (12 тапсырма), көшбасшылық (12 тапсырма), әдептілік (12 тапсырма), сапаға бағдарлану (12 тапсырма), тұтынушыға бағдарлану (12 тапсырма), сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілік (12 тапсырма) деңгейін анықтауға арналған тестілер;
Бірінші бағдарлама бойынша тестілерді орындау үшін жалпы уақыт 90 минутті құрайды.
Бірінші бағдарлама үшін мүмкін болатын 4 (төрт) баллдан қатерлі аймақ: бастамашылық - 1,5 балл, коммуникативтілік - 2 балл, талдамалық - 2,5 балл, ұйымдасқандық - 2,5 балл, стратегиялық ойлану - 2,5 балл, көшбасшылық - 2,5 балл, әдептілік - 1,5 балл, сапаға бағдарлану - 1,5 балл, тұтынушыға бағдарлану - 1,5 балл, сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілік - 2 балл.
2) екінші бағдарлама C-KGP-4, C-GP-5, C-AGP-5, C-KGP-5, C-GP-6, C-AGP-6, C-OKGP-6, C-GP-7, C-AGP-7, C-OGP-7, C-OKGP-7, C-AGP-8, C-OGP-8, C-RGP-4, C-RGP-5, С-SVО-8, С-SVR-7, C-SVU-8, C-SVU-9, C-SVU-10, C-SVU-12, C-SVU-13, C-SVU-14, C-SGU-5, C-SGU-7, C-SGU-8, C-SGU-11, C-SGU-12, С-SV-10, С-SVО-9, С-SVR-4, С-SVR-8, C-SVU-15, C-SGU-13, C-SSP-7, C-SSP-8, C-SN-5, C-SN-7, C-SN-8, B-FM-5, B-FM-6, B-FMО-5, B-FMО-6 санаттарына арналған және келесіні қамтиды:
бастамашылық (12 тапсырма), коммуникативтілік (12 тапсырма), талдамалық (12 тапсырма), ұйымдасқандық (12 тапсырма), әдептілік (12 тапсырма), сапаға бағдарлану (12 тапсырма), тұтынушыға бағдарлану (12 тапсырма), сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілік (12 тапсырма) деңгейін анықтауға арналған тестілер;
Екінші бағдарлама бойынша тестілерді орындау үшін жалпы уақыт 75 минутті құрайды.
Екінші бағдарлама үшін мүмкін болатын 4 (төрт) баллдан қатерлі аймақ: бастамашылық - 1,5 балл, коммуникативтілік - 1,5 балл, сараптамалық - 2 балл, ұйымдасқандық - 1,5 балл, әдептілік - 1,5 балл, сапаға бағдарлану - 1,5 балл, тұтынушыға бағдарлану - 1 балл, жемқорлыққа шыдамау - 2 балл
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасы
2025 жылғы 20 тамыздағы
№ 137
7-қосымша
Құқық қорғау қызметіне және
азаматтық қорғау
органдарындағы қызметке
кіретін азаматтарды тесттен
өткізуді ұйымдастыру,
бағдарламалары және
қағидаларына
11-қосымша
Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі уәкілетті органның
апелляциялық комиссиясының
төрағасына
________________________
(Кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда))
__________________________
(Кандидаттың ЖСН)
тел. _______________________
эл. мекен-жайы
___________________
Өтініш
_________________ __________________ қ. өткен Қазақстан Республикасының
(тестілеу күнін көрсету)
заңнамасын білуге арналған тестілеу нәтижелері бойынша шағымдануға рұқсат беруді сұраймын.
Тестілеу нәтижелеріне шағым беру талабымның мәні:
______________________________________________________________
Құқық қорғау қызметіне және азаматтық қорғау органдарындағы қызметке кіретін азаматтарды тесттен өткізуді ұйымдастыру, бағдарламалары және қағидаларының негізгі талаптарымен таныстым, келісемін және оларды орындауға міндеттенемін.
"___" _______________ 20__ж.