О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 "Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 251. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2025 года № 36556
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 353 "Об утверждении Правил применения разрешительной системы автомобильных перевозок в Республике Казахстан в международном сообщении" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11704) следующие изменения и дополнения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) карточка допуска с применением иностранного разрешения на автотранспортное средство (далее – карточка допуска) – документ, разрешающий использование автотранспортного средства в международных автомобильных перевозках грузов;
2) поездка – проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения и возвращения обратно в пункт отправления;
3) удостоверение допуска с применением иностранного разрешения к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов (далее – удостоверения допуска) – документ, дающий право автомобильным перевозчикам Республики Казахстан осуществлять международные автомобильные перевозки грузов;
4) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
5) услугодатель – территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) отечественное разрешение – разрешение на проезд по территории Республики Казахстан перевозчиками иностранного государства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (универсальное разрешение на въезд, выезд и транзитный проезд, а также перевозки из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны);

"Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 31 шiлдедегi № 251 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 1 тамызда № 36556 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының халықаралық қатынастағы автомобильмен тасымалдауларында рұқсат беру жүйесін қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 353 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11704 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) шетелдік рұқсатты қолдана отырып автокөлiк құралдарына рұқсат беру карточкасы (бұдан әрі – рұқсат беру карточкасы) – автокөлiк құралын жүктердiң халықаралық автомобиль тасымалдарында пайдалануға рұқсат беретiн құжат;
2) жолсапар – автокөлiк құралдарының жөнелту пунктiнен межелi пунктiне жүруi және жөнелту пунктiне керi оралуы;
3) жүктердiң халықаралық автомобильмен тасымалдарын жүзеге асыруға шетелдік рұқсатты қолдана отырып рұқсат беру куәлiгi (бұдан әрі – рұқсат беру куәлiгi) – Қазақстан Республикасының автомобиль тасымалдаушыларына жүктердiң халықаралық автомобильмен тасымалдарын жүзеге асыруға құқық беретiн құжат;
4) көрсетілетін қызметті алушы – Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарын, шет елдердегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
5) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары;
6) отандық рұқсат – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағымен жүріп өтуіне рұқсат (келуге, кетуге және транзитпен жүріп өтуіне әмбебап рұқсат, сондай-ақ үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына тасымалдаулар);

7) отечественный перевозчик – это физические и юридические лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки по территории иностранного государства в соответствии международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан;
8) рейс – проезд автотранспортных средств от пункта отправления до пункта назначения;
9) разрешительный документ – документ (отечественное или иностранное разрешение, специальное разрешение), подтверждающий право проезда по территории Республики Казахстан;
10) квота обмена бланками разрешительного документа (далее – квота обмена) – количество иностранных разрешений, согласованных для обмена с иностранными государствами;
11) транзитный проезд (транзит) – проезд автотранспортных средств с грузом или без груза по территории государства, при котором пункты отправления и назначения находятся вне территории этого государства;
12) уполномоченный орган – Комитет автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан;
13) информационная система уполномоченного органа (далее – ИС) – информационная система, обеспечивающая автоматическую обработку сведений для формирования результатов оказания государственных услуг "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении" и "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан";
14) перевозки из третьих стран на территорию Республики Казахстан или с территории Республики Казахстан в третьи страны – перевозки пассажиров, багажа или грузов между двумя государствами, не являющимися государством регистрации автотранспортного средства;
15) иностранное разрешение – это разрешения, подразделяющиеся на бумажные и электронные виды для проезда по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (универсальное разрешение на въезд, выезд и транзитный проезд, а также перевозки с территории другой страны на территорию третьей страны);
16) иностранный перевозчик – это иностранные физические и юридические лица, осуществляющие международные автомобильные перевозки по территории Республики Казахстан в соответствии международными договорами о международном автомобильном сообщении между Республикой Казахстан и иностранными государствами, ратифицированными Республикой Казахстан;

7) отандық тасымалдаушы – Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобильді қатынастар туралы халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттің аумағындағы халықаралық автомобильді тасымалдауды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
8) рейс – автокөлiк құралдарының жөнелту пунктiнен межелi пунктiне дейiн жүрiп өтуi;
9) рұқсат беру құжаты – Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүру құқығын растайтын құжат (отандық немесе шетелдiк рұқсат, арнайы рұқсат);
10) рұқсат бланкiлерiмен алмасу квотасы (бұдан әрi – алмасу квотасы) – шет мемлекеттермен алмасу үшiн келiсiлген шетелдiк рұқсаттардың саны;
11) транзиттiк жүрiп өту (транзит) – жөнелту және межелi пункттерi осы мемлекеттiң аумағынан тыс орналасқан мемлекеттiң аумағы арқылы жүкпен немесе жүксiз автокөлiк құралдарының жүрiп өтуi;
12) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті;
13) уәкілетті органның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – АЖ) – "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекет аумағы арқылы жүріп өтуге рұқсат беру" және "Халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағына (аумағынан) кіруге (кетуге) рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін автоматты өңдеуді және қалыптастыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
14) үшінші елдердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына немесе Қазақстан Республикасының аумағынан үшінші елдердің аумағына тасымалдаулар – автокөлiк құралының тiркелу мемлекетi болып табылмайтын екi мемлекет арасында жолаушыларды, багажды немесе жүктердi тасымалдау;
15) шетелдiк рұқсат – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағымен жүріп өтуіне рұқсат қағаз және электронды түрде болып бөлінеді (келуге, кетуге және транзитпен жүріп өтуіне әмбебап рұқсат, сондай-ақ екінші елдің аумағынан үшінші елдің аумағына тасымалдар);
16) шетелдік тасымалдаушы – Қазақстан Республикасы ратификациялаған, Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасындағы халықаралық автомобильді қатынастар туралы халықаралық келісімшарттарға сәйкес шет мемлекеттің аумағындағы халықаралық автомобильді тасымалдауды жүзеге асыратын шетелдік жеке және заңды тұлғалар.

17) веб-портал "электронного правительства" (далее – Портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. В соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о международных автомобильных перевозках, заключенным 17 мая 2023 года, при осуществлении перевозчиками сторон автомобильных перевозок требуется:
1) разрешение вида "А" со сроком действия один календарный год при выполнении регулярных автомобильных перевозок пассажиров (включая туристов) и багажа, которое позволяет отечественному перевозчику осуществлять перевозку от пункта отправления до пункта назначения;
2) разрешение вида "В" при выполнении нерегулярных автомобильных перевозок пассажиров (включая туристов) и багажа между приграничными терминалами в районе пунктов пропуска с правом совершения одного рейса туда и обратно;
3) разрешение вида "С" для перевозки грузов в двухсторонних и транзитных сообщениях;
4) разрешение вида "D" для перевозки грузов в/из третьих стран.
Разрешения вида "А", "В", "С", "D" действуют до 31 декабря текущего года.
7. Квота обмена размещается на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан (далее – Министерство) по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
8. Для проведения работ по согласованию с компетентными органами соответствующих государств по вопросу определения квоты обмена бланками иностранных разрешений уполномоченный орган в срок до 10 октября текущего года формирует общие сводные данные на основании статистики выдачи и использования иностранного разрешения о количество потребностей услугополучателей в иностранных разрешениях.";
пункты 10, 11, 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"10. Уполномоченный орган осуществляет передачу компетентным органам иностранных государств бланков отечественных разрешений и получение для отечественных перевозчиков иностранных разрешений, в количестве, согласованном с компетентными органами иностранных государств.

17) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі.".
6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 2023 жылғы 17 мамырдағы жасалған Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қытай Халық Республикасының Үкiметi арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келiсiмге сәйкес отандық тасымалдаушылар автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезiнде мыналар:
1) жолаушылар (туристерді қоса алғанда) мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды орындаған кезде, отандық тасымалдаушыға тасымалды жөнелту пунктiнен межелi пунктке дейiн күнтiзбелiк бiр жыл қолдану мерзiмiмен "А" түрiнiң рұқсаты;
2) баратын және керi қайтатын бiр рейстi орындауға құқығы бар өткізу пункттері ауданында шекара маңындағы терминалдар арасында жолаушылар (туристерді қоса алғанда) мен багаждың тұрақты емес автомобиль тасымалын орындау кезiнде "В" түрiнiң рұқсаты;
3) екі жақты және транзиттік қатынастарда жүктерді тасымалдау үшін "С" түрiнiң рұқсаты;
4) үшінші елдерге/елдерден жүктерді тасымалдау үшін "D" түрiнiң рұқсаты.
"А", "В", "С", "D" түрiндегi рұқсаттар ағымдағы жылдың 31 желтоқсанына дейiн қолданылады.
7. Алмасу квотасы осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) интернет-ресурсында орналастырылады.
8. Шетелдік рұқсат бланкілерімен алмасу квотасын белгілеу мәселесі бойынша тиісті мемлекеттердің құзыретті органдарымен келісім бойынша жұмыстарды жүргізу үшін уәкілетті орган ағымдағы жылғы 10 қазанға дейінгі мерзімде көрсетілетін қызметті алушы шетелдік рұқсаттарға деген қажеттілігінің саны туралы шетелдік рұқсатты беру және пайдалану статистикасы негізінде жалпы жиынтық деректерді қалыптастырады.";
10, 11, 12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Уәкілетті орган шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарына отандық рұқсат бланкiлерiн беруді отандық тасымалдаушылар үшiн шетелдiк рұқсаттарды шет мемлекеттердің құзыретті органдарымен келісілген мөлшерде алуды жүзеге асырады.

11. Иностранные разрешения подлежат распределению ИС в автоматическом режиме у Услугодателя, с учетом их использования в прошлом году.
12. Услугодателем иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год выдается с учетом установленных маршрутов и расписания движения по данным маршрутам, согласованных с компетентными органами иностранных государств.
13. На интернет-ресурсе Министерства ежедневно размещаются сведения о иностранных разрешениях с указанием количества выданных и возвращенных отечественными перевозчиками разрешений.
14. При потребности услугополучателей в иностранных разрешениях сверх установленной квоты обмена, уполномоченным органом согласовывается с компетентными органами иностранного государства соответствующая квота обмена иностранными разрешениями на текущий год.";
часть четвертую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"В "личном кабинете" услугополучателя отображается статус об оказании государственной услуги с указанием адреса ее результата в Государственной корпорации, либо об отказе в ее приеме.";
пункты 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"17. Рассмотрение запроса осуществляется ИС:
1) при наличии запрашиваемых видов иностранных разрешений;
2) при наличии лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном, внутриобластном) и международном сообщениях, а также регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении;
3) при наличии запрашиваемого комплекта видов иностранных разрешений (в случае подачи заявления на несколько видов иностранных разрешений на одно автотранспортное средство);
4) при наличии действующего удостоверения допуска;
5) при наличии действующей карточки допуска на представленное автотранспортное средство;
6) при отсутствии сведений за последние двенадцать месяцев о невозвращенных иностранных разрешениях, полученных на автотранспортные средства, указанные в запросе;
7) при обеспечении соблюдения за последние шесть месяцев указанным в запросе автотранспортным средством требований, установленными пунктами 28 и (или) 29 настоящих Правил;
8) при недопущении услугополучателем за последние три месяца три и более нарушении требований части первого пункта 28 и (или) пункта 29 настоящих Правил;
9) при отсутствии фактов о невозвращенных и (или) неиспользованных, ранее полученных услугополучателем иностранных разрешений за последние шесть месяцев;

11. Шетелдiк рұқсаттар өткен жылы пайдалануын ескере отырып, көрсетілетін қызметті беруші тарапынан автоматты режимде АЖ арқылы бөлінеді.
12. Көрсетілетін қызметті беруші шет мемлекеттердiң құзыреттi органдарымен келiсiлген белгiленген маршруттар мен осы маршруттар бойынша жүру кестесiн ескере отырып, күнтiзбелiк бiр жыл қолдану мерзiмiмен жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдiк рұқсаттарды береді.
13. Министрліктің интернет-ресурсына күнделікті отандық тасымалдаушыларға берілген және қайтарылған шетелдік рұқсаттардың санын көрсете отырып, рұқсаттар туралы деректер орналастырылады.
14. Көрсетілетін қызметті алушылар шетелдiк рұқсаттардың белгіленген алмасу квотасынан тыс қажеттілігі туындаған жағдайда уәкілетті орган шет мемлекеттiң құзыретті органдарымен ағымдағы жылға тиiстi шетелдiк рұқсаттарды алмасу квотасын келiседi.";
16-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
Көрсетілген қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік корпорацияда оның нәтижесінің мекенжайын көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету туралы не оны қабылдаудан бас тарту туралы мәртебе көрсетіледі.";
17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Сұрау салуды қарауды АЖ жүзеге асырады:
1) шетелдік рұқсаттардың сұратылатын түрлері болған кезде;
2) жолаушыларды облысаралық, ауданаралық (облысішілік, қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияның бар болған кезде;
3) сұратылған шетелдік рұқсаттар түрлерінің жиынтығы болған кезде (бір автокөлік құралына шетелдік рұқсаттардың бірнеше түріне өтініш берген жағдайда);
4) қолданыстағы рұқсат куәлігі болған кезінде;
5) ұсынылған автокөлік құралына қолданыстағы рұқсат беру карточкасы болған кезінде;
6) соңғы он екі айда сұрау салуда көрсетілген автокөлік құралдарына алынған қайтарылмаған шетелдік рұқсаттар бойынша мәліметтер болмаған кезде;
7) соңғы алты айда сұрау салуда көрсетілген автокөлік құралының осы Қағидалардың 28 және (немесе) 29-тармақтарында белгіленген талаптарды сақтауын қамтамасыз ету кезінде;
8) көрсетілетін қызметті алушы соңғы үш айда осы Қағидалардың 28-тармағының бірінші бөлігін және (немесе) 29-тармақтың талаптарын үш және одан да көп бұзуға жол бермеген кезде;
9) көрсетілетін қызметті алушы соңғы алты айда бұрын алған шетелдік рұқсаттарды қайтарылмаған және (немесе) пайдаланылмаған фактілері болмаған кезде;

10) при отсутствии фактов несоблюдения услугополучателем требований абзаца первого пункта 27 настоящих Правил за последние двадцать четыре месяцев.
Требования подпунктов 3) -5) настоящего пункта не распространяются на получение иностранных разрешений на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа.
Иностранные разрешения в электронном виде выдаются вне зависимости от вида удостоверения и карточки допуска.
В ИС учет автотранспортных средств, ведется по их идентификационному номеру (VIN).
При подаче запроса сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, удостоверении допуске, карточках допуска, лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в междугородном межобластном, межрайонном (междугородном внутриобластном) и международном сообщениях, микроавтобусами в международном сообщении (при осуществлении нерегулярных перевозок пассажиров и багажа), документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП)), получаются из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, имеющихся в информационных системах, не допускается.
18. Услугополучателю допускается замена автотранспортного средства, на которое ранее были получены иностранные разрешения, в течение 50 (пятидесяти) календарных дней со дня получения уведомления об оказании государственной услуги, с учетом требований абзаца второго подпункта 4) пункта 34 настоящих Правил. Запрос на замену автотранспортного средства к ранее выданному иностранному разрешению подается по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Замена автотранспортного средства производится на автотранспортное средство, находящееся на праве аренды у услугополучателя при условии получения карточки допуска на данное автотранспортное средство, в срок не менее чем за 50 (пятидесяти) календарных дней до дня подачи запроса на замену или на автотранспортное средство, находящееся на балансе у услугополучателя.
Срок, предусмотренный в абзаце первом настоящего пункта, не распространяется на автотранспортное средство, находящееся вне территории Республики Казахстан.
При замене автотранспортного средства, находящегося на территории Республики Казахстан срок, предусмотренный пунктом 28 настоящих Правил не меняется.
19. Допускается получение услугополучателем дополнительно до четырех иностранных разрешений на перевозку грузов в случае изменения маршрута, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При получении иностранных разрешений по дополнительному запросу неиспользованные иностранные разрешения возвращаются услугодателю и учитываются в ИС как использованные услугополучателем.
При этом к возврату допускается следующее количество неиспользованных иностранных разрешений в календарном году по дополнительному запросу:
до трех иностранных разрешений при наличии у услугополучателя до десяти автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до шести иностранных разрешений при наличии у услугополучателя от одиннадцати до двадцати автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до девяти иностранных разрешений при наличии у услугополучателя от двадцати одного до тридцати автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до двенадцати иностранных разрешений при наличии у услугополучателя свыше тридцати одного автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе.
Расчет допускаемых к возврату неиспользованных иностранных разрешений осуществляется исходя из количества автотранспортных средств, находящихся на балансе у услугополучателя и имеющих карточки допуска, по состоянию на 1 января календарного года.
Неиспользованные иностранные разрешения, превышающие указанную в части третьем настоящего пункта, учитываются в ИС как невозвращенные.";

10) көрсетілетін қызметті алушының соңғы жиырма төрт айда осы Қағидалардың 27-тармағы бірінші абзацының талаптарын сақтамау фактілері болмаған кезде.
Осы тармақтың 3)-5) тармақшаларының талаптары жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға шетелдік рұқсат алуға қолданылмайды.
Электрондық түрдегі шетелдік рұқсаттар куәлік және рұқсат карточкасы түріне қарамастан беріледі.
АЖ-да автокөлік құралдарын есепке алу олардың сәйкестендіру нөмірі (VIN) бойынша жүргізіледі.
Сұрау салу кезінде жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, рұқсат беру туралы куәлік, рұқсат беру карточкалары, жолаушыларды облысаралық, қалааралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, қызметімен айналысу құқығына лицензия туралы мәліметтерді, халықаралық қатынастағы шағын автобустармен (жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды жүзеге асыру кезінде), жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауды, халықаралық қатынаста жүк тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
18. Көрсетілетін қызметті алушыға бұрын шетелдік рұқсаттар алынған автокөлік құралын ауыстыруға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 50 (елу) күн ішінде осы Қағидалардың 34-тармағының 4) тармақшасының екінші абзацының талаптарын ескере отырып жол беріледі. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұрын берілген шетелдік рұқсатқа автокөлік құралын ауыстыруға сұрау салуды толтыруы қажет.
Автокөлік құралын ауыстыру осы автокөлік құралына рұқсат карточкасын алған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыдан жалға алу құқығындағы автокөлік құралына ауыстыруға сұрау салу берілген күнге дейін кемінде күнтізбелік 50 (елу) күн бұрын немесе көрсетілетін қызметті алушының теңгеріміндегі автокөлік құралына жүргізіледі.
Осы тармақтың бірінші абзацында көзделген мерзім, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орналасқан автокөлік құралына қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының аумағындағы автокөлік құралын ауыстыру кезінде осы Қағидалардың 28-тармағында көзделген мерзім өзгермейді.
19. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша маршрут өзгерген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы жүктерді тасымалдауға қосымша төрт шетелдік рұқсатқа дейін алуына жол беріледі.
Қосымша сұрау салу бойынша шетелдік рұқсаттарды алған кезде пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттар көрсетілетін қызметті берушіге қайтарылады және көрсетілетін қызметті алушы пайдаланған ретінде АЖ-да есепке алынады.
Бұл ретте қосымша сұрау салу бойынша күнтізбелік жылы пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттардың келесідей сандары қайтаруға жол беріледі:
көрсетілетін қызметті алушыда теңгеріміндегі механикалық жетегі бар он автокөлік құралы болған кезде үш шетелдік рұқсатқа дейін;
көрсетілетін қызметті алушыда теңгеріміндегі механикалық жетегі бар он бірден жиырмаға дейінгі автокөлік құралдары болған кезде алты шетелдік рұқсатқа дейін;
көрсетілетін қызметті алушыда теңгеріміндегі механикалық жетегі бар жиырма бірден отызға дейінгі автокөлік құралдары болған кезде тоғыз шетелдік рұқсатқа дейін;
көрсетілетін қызметті алушыда теңгеріміндегі механикалық жетегі бар отыз бірден астам автокөлік болған кезде он екі шетелдік рұқсатқа дейін.
Осы тармақтың талаптарын бұзбай қайтаруға рұқсат етілген пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттарды есептеу, көрсетілетін қызметті алушының автокөлік құралдарының санына және күнтізбелік жылдың 1 қаңтарындағы жай-күйі бойынша рұқсат беру карточкалары бар автокөлік құралдарының санына сүйене отырып жүзеге асырылады.
Осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілгеннен асатын пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттар, АЖ-да қайтарылмағандар ретінде есепке алынады.";

дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Возвращенные неиспользованные иностранные разрешения в случаях закрытия границы иностранных государств, ареста или ограничения движения проезда автотранспортного средства по территории иностранного государства в ИС учитываются как возвращенные, при соблюдении требовании пункта 28 настоящих Правил.
Уполномоченный орган на основании письменного обращения услугополучателя направляет запрос в уполномоченный орган иностранного государства или дипломатическим представительствам Республики Казахстан в иностранных государствах для подтверждения случаев, указанных в части первом настоящего пункта и до получения подтверждения иностранные бланки в ИС учитываются как возвращенные.
При отсутствии подтверждений фактов, указанных в части первой настоящего пункта, в ИС к ранее возвращенным иностранным разрешениям присваивается статус "неиспользованный".";
пункты 20, 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"20. В случае соответствия и наличия сведений, предусмотренных пунктами 17 и 19 настоящих Правил услугополучателю выставляется счет для уплаты суммы сбора.
Оплата осуществляется через ПШЭП, в течение 3 (трех) часов с момента подтверждения ИС о наличии иностранного разрешения.
21. Услугодателем иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку груза оформляются и направляются в Государственную корпорацию в течение одного рабочего дня с момента поступления в ИС уведомления об оказании государственной услуги.
При поступления в ИС уведомления об оказании государственной услуги после 16:00 часов иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку груза оформляются и направляются в Государственную корпорацию следующим рабочим днем.
22. Для перевозки грузов выдается не более 9 (девяти) иностранных разрешений разных видов по маршруту следования на один запрос и не более 2 (двух) иностранных разрешении одного вида, за исключением электронных иностранных разрешений.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Уведомление об оказании государственной услуги подписывается автоматически и направляется в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя услугодателя, его заместителя или лица их замещающего.";
пункты 27, 28, 29, 30, 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"27. Передача отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другому отечественному перевозчику, а равно использование отечественным перевозчиком бланков иностранных разрешений другого отечественного перевозчика, не допускается.
Использование отечественным перевозчиком иностранных разрешений на автотранспортные средства (за исключением прицепов и полуприцепов), не указанные в карточке допуска данного перевозчика, не допускается, кроме перегоняемых автотранспортных средств.
При нарушении требовании настоящего пункта, иностранные разрешения в ИС учитываются как невозвращенные.

мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Осы Қағидалардың 28-тармағының талаптары сақталған кезде, шет мемлекеттердің шекарасы жабылған, автокөлік құралының шет мемлекеттің аумағы арқылы өту қозғалысы шектелген немесе қамауға алынған жағдайларда пайдаланылмай қайтарылған шетелдік рұқсаттар, АЖ-ға қайтарылған ретінде есепке алынады.
Уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушының жазбаша өтініші негізінде осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген жағдайларды растау үшін шет мемлекеттің уәкілетті органына немесе Қазақстан Республикасының шет мемлекеттердегі дипломатиялық өкілдіктеріне сұрау салуды жібереді және растауды алғанға дейін АЖ-дағы шетелдік рұқсаттар қайтарылған ретінде есепке алынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген фактілерді растау болмаған кезде АЖ-ға бұрын қайтарылған шетелдік рұқсаттарға "пайдаланылмаған" мәртебесі беріледі.";
20, 21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Осы Қағидалардың 17 және 19-тармақтарында көзделген мәліметтер сәйкес келген және болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға алым сомасын төлеу үшін шот қойылады.
Төлем ЭҮТШ арқылы шетелдік рұқсаттың бар екендігі туралы АЖ расталған кезден бастап, 3 (үш) сағат ішінде жүзеге асырылады.
21. Көрсетілетін қызметті беруші жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды АЖ-ға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама келіп түскен кезде бір жұмыс күні ішінде ресімдейді және Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Сағат 16:00-ден кейін АЖ-ға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама келіп түскен кезде жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, жүкті тасымалдауға шетелдік рұқсаттар ресімделеді және осындай хабарлама келіп түскен күннен кейінгі жұмыс күні ішінде мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.
22. Жүктерді тасымалдау үшін бір сұрау салуға жол жүру бағыты бойынша әртүрлі түрлері 9 (тоғыз) шетелдік рұқсаттан және электрондық шетелдік рұқсаттарды қоспағанда, бір түрдегі 2 (екі) шетелдік рұқсаттан артық емес рұқсат беріледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарламаға автоматты түрде қол қойылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының, оның орынбасарының немесе оларды алмастыратын тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.";
27, 28, 29, 30, 31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін басқа отандық тасымалдаушыға беруіне, сол сияқты отандық тасымалдаушының басқа отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсат бланкілерін пайдалануына жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы рұқсат беру карточкасында көрсетілмеген автокөлік құралдарына шетелдік рұқсаттарды, айдап өткізілетін автокөлік құралдарынан (тіркемелер мен жартылай тіркемелерді қоспағанда) басқа, пайдалануына жол берілмейді.
Осы тармақтың талаптары бұзылған кезде АЖ-дағы мұндай шетелдік рұқсаттар қайтарылмаған ретінде есепке алынады.

28. Срок выезда автотранспортного средства, на которое оформлены иностранные разрешения с территории Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска на Государственной границе Республики Казахстан, составляет не более 50 (пятидесяти) календарных дней с момента направления уведомления о результатах оказания государственной услуги в личный кабинет пользователя.
Если указанный в части первом настоящего пункта срок превышает 6 (шесть) месяцев, иностранные разрешения, оформленные на автотранспортное средство, в ИС учитываются как невозвращенные.
При возврате услугополучателем неиспользованных иностранных разрешений в течение 6 (шести) месяцев с момента отправки в личный кабинет услугополучателя уведомления об оказании государственной услуги, такие иностранные разрешения в ИС учитываются как неиспользованные.
Требование части первого настоящего пункта не распространяется в отношении автотранспортных средств, находящихся вне территории Республики Казахстан и на которые получены иностранные разрешения, у которых истек срок их использования.
При использовании электронных иностранных разрешений фиксацию факта выезда автотранспортного средства с территории Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска на Государственной границе Республики Казахстан, совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, осуществляют органы государственных доходов.
29. Услугополучателем использованные иностранные разрешения на нерегулярную перевозку пассажиров, багажа и грузов подлежат возврату услугодателю по месту их выдачи в физическом виде не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней с момента въезда автотранспортного средства, на которое оформлены иностранные разрешения на территорию Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска расположенных на Государственной границе Республики Казахстан.
Требования, пунктов 28 и 29 настоящих Правил, не распространяются на иностранные разрешения, выданные в электронном виде.
Фиксация фактов въезда и выезда автотранспортных средств на территорию Республики Казахстан через автомобильные пункты пропуска расположенных на Государственной границе Республики Казахстан осуществляется Единой информационной системой "Беркут" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан с передачей сведений согласно запросу ИС.
30. Иностранные разрешения за исключением электронных, возвращаются услугополучателем услугодателю.
Возвращенные иностранные разрешения Услугодателем хранятся в течение одного года с момента окончания срока их действия.

28. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автомобиль өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумақтарынан шетелдік рұқсаттар ресімделген автокөлік құралының шығу мерзімі пайдаланушының жеке кабинетіне мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері туралы хабарлама жіберілген сәттен бастап күнтізбелік 50 (елу) күннен аспайды.
Егер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім 6 (алты) айдан асса, автокөлік құралына ресімделген шетелдік рұқсаттар АЖ-да қайтарылмаған ретінде есепке алынады.
Көрсетілетін қызметті алушы пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттарды мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберген сәттен бастап 6 (алты) ай ішінде қайтарған кезде, мұндай шетелдік рұқсаттар АЖ-да пайдаланылмаған ретінде есепке алынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талабы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс орналасқан және оны пайдалану мерзімі өткен жылғы шетелдік рұқсаттары бар автокөлік құралдарына қатысты қолданылмайды.
Электрондық шетелдік рұқсаттарды пайдалану кезінде Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен сәйкес келетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы автомобиль өткізу пункттері арқылы автокөлік құралының Қазақстан Республикасы аумағынан шыққанын тіркеуді мемлекеттік кірістер органдары жүзеге асырады.
29. Көрсетілетін қызметті алушы жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға арналған, пайдаланылған шетелдік рұқсаттарды, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автокөлік құралының автомобиль өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумағына кірген кезден бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей физикалық түрде ресімдеу орны бойынша көрсетілетін қызметті берушіге қайтаруы тиіс.
Осы Қағидалардың 28 және 29-тармақтарда көзделген талаптар электрондық түрде берілген шетелдік рұқсаттарға қолданылмайды.
Автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында орналасқан автомобиль өткізу пункттері арқылы Қазақстан Республикасының аумағына кіру және шығу фактілерін тіркеу АЖ-да Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесінен сұрау салу жолымен жүзеге асырылады.
30. Электрондық рұқсаттарды қоспағанда, шетелдік рұқсаттарды көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге қайтарады.
Көрсетілетін қызметті беруші қайтарылған шетелдік рұқсаттарды қолданылу мерзімі аяқталған сәттен бастап бір жыл бойы сақтайды.

31. Услугодатель ведет учет в ИС возвращенных иностранных разрешений по их номеру в разрезе перевозчиков – с указанием следующих сведений:
наименование, индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер услугополучателя;
вид, срок действия, дата возврата и номер возвращенного иностранного разрешения;
государственный регистрационный номерной знак автотранспортного средства (за исключением прицепов и полуприцепов), на которое использовано иностранное разрешение;
наименование пункта пропуска пересечения автотранспортным средством (въезд/выезд), при осуществлении перевозки через Государственную границу Республики Казахстан.
В случае возврата иностранных разрешений с признаками исправления подчистки и зачеркивании сведений государственном регистрационном номерном знаке и наименовании перевозчика, в ИС проставляется статус исправлено.
Иностранные разрешения, не возвращенные в случаях, указанных пункте 32 настоящих Правил, учитываются как возвращенное.
32. Иностранные разрешения, утерянные услугополучателем, утраченные вследствие уничтожения при возгорании автотранспортного средства либо его изъятия контролирующими органами иностранных государств, учитываются в ИС как возвращенные без нарушения пунктов 28 и (или) 29 настоящих Правил.
О возникновений случаев, указанных в абзаце первом настоящего пункта услугополучатель не позднее тридцати календарных дней со дня их возникновения письменно уведомляет территориальный орган с приложением следующих документов:
1) при изъятии иностранного разрешения компетентными органами – акт или протокол изъятия;
2) при уничтожении иностранного разрешения вследствие возгорания автотранспортного средства – справка от государственной противопожарной службы Республики Казахстан либо компетентного органа иностранного государства с приложением фотографии автотранспортного средства с фиксацией его государственного регистрационного номерного знака;
3) при утере иностранного разрешения –копии, зарегистрированных в органах полиции заявления и документов подтверждающих размещение объявлений в средствах массовой информации об утере и недействительности утерянного разрешения.
В течение календарного года учитываются в ИС как возвращенные услугополучателем без нарушения пунктов 28 и (или) 29 настоящих Правил утерянные иностранные разрешения:
до трех иностранных разрешений при наличии у услугополучателя до десяти автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до шести иностранных разрешений при наличии у услугополучателя от одиннадцати до двадцати автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до девяти иностранных разрешений при наличии у услугополучателя от двадцати одного до тридцати автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе;
до двенадцати иностранных разрешений при наличии у услугополучателя свыше тридцати одного автотранспортных средств с механическим приводом, находящихся на балансе.
Расчет допускаемых к возврату утерянных иностранных разрешений без нарушения требовании настоящего пункта осуществляется исходя из количества автотранспортных средств у услугополучателя и имеющих карточки допуска, по состоянию на 1 января календарного года.
Утерянные иностранные разрешения, превышающие указанную в части второй настоящего пункта, учитываются в ИС как невозвращенные.";

31. Көрсетілетін қызметті беруші АЖ қайтарылған шетелдік рұқсаттарды – олардың нөмірі бойынша тасымалдаушылар бөлінісінде келесі мәліметтерді көрсете отырып есебін жүргізеді:
көрсетілетін қызметті алушының атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі;
түрі, қолданылу мерзімі, шетелдік рұқсаттың қайтару күні және шетелдік рұқсаттың нөмірі;
шетелдік рұқсат пайдаланылған автокөлік құралының (тіркемелер мен жартылай тіркемелерді қоспағанда) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы тасымалдауды жүзеге асыру кезінде көлік құралын кесіп өту (кіру/шығу) өткізу пунктінің атауы.
Мемлекеттік тіркеу нөмірімен тасымалдаушының белгісіне және атауына мәліметтерді түзету тазарту және сызып тастау белгілері бар шетелдік рұқсаттар қайтарылған жағдайда АЖ-ға түзетілген мәртебе қойылады.
Осы Қағидалардың 32-тармағында көрсетілген жағдайларда қайтарылмаған шетелдік рұқсаттар қайтарылған ретінде есепке алынады.
32. Көрсетілетін қызметті алушы жоғалтқан, автокөлік құралын тұтану кезінде жою не оны шет мемлекеттердің бақылаушы органдары алып қою салдарынан жоғалған шетелдік рұқсаттар АЖ-да осы Қағидалардың 28 және (немесе) 29-тармақтарын бұзбай қайтарылған ретінде есепке алынады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген жағдайлардың туындағаны туралы олар туындаған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей мынадай құжаттарды қоса бере отырып, аумақтық органға жазбаша хабардар етеді:
1) құзыретті органдар шетелдік рұқсатты алып қойған кезде – алып қою актісі немесе хаттама;
2) автокөлік құралының өртенуі салдарынан шетелдік рұқсат жойылған кезде – Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызметінен не шет мемлекеттің құзыретті органынан автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін тіркей отырып, оның фотосуретін қоса бере отырып, анықтама;
3) шетелдік рұқсат жоғалған кезде – жоғалған рұқсаттың жоғалғаны және жарамсыздығы туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландырулардың орналастырылғанын растайтын полиция органдарында тіркелген өтініштердің және құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып.
Күнтізбелік жыл ішінде қайтарылған шетелдік рұқсаттар осы Қағидалардың 28 және (немесе) 29-тармақтарын АЖ-да бұзбай қайтарылған болып ескеріледі:
онға дейін теңгеріміндегі механикалық жетекпен автокөлік құралы бар пайдаланушы үшін – үш шетелдік рұқсат;
он бірден жиырмаға дейін теңгеріміндегі механикалық жетекпен автокөлік құралы бар пайдаланушы үшін – алты шетелдік рұқсат;
жиырма бірден отызға дейін теңгеріміндегі механикалық жетекпен автокөлік құралы бар пайдаланушы үшін – тоғыз шетелдік рұқсат;
отыз бірден аса теңгеріміндегі механикалық жетекпен автокөлік құралы бар пайдаланушы үшін – он екі шетелдік рұқсат;
Қайтаруға рұқсат етілген шетелдік рұқсат құжаттарының есебі осы тармақтың талаптары бұзылмаған жағдайда, пайдаланушы автокөліктерінің саны мен шетелдік рұқсат беру қолдануға жарамды рұқсат беру карточкаларының негізінде, жылдық күнтүзбелік 1 қаңтарындағы жай-күйі бойынша жүзеге асырылады.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілгеннен асатын жоғалған шетелдік рұқсаттар, АЖ-да қайтарылмағандар ретінде есепке алынады.";

пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Возврат иностранных разрешений отечественным перевозчиком в территориальный орган осуществляется через канцелярию услугодателя сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам с указанием сведений, предусмотренных в пункте 31 настоящих Правил.
Лицо, осуществляющее прием входящей корреспонденции в канцелярии территориального органа, на копии сопроводительного письма проставляет запись о его приеме с указанием даты и времени приема, а также количества возвращаемых иностранных разрешений.
Территориальный орган вносит сведения о возвращенных иностранных разрешениях в ИС в течение одного рабочего дня с момента регистрации сопроводительного письма о возврате иностранных разрешений в информационной системе регистрации общей входящей корреспонденции.
При осуществлении возврата после 16:00 часов сведения о возвращенных иностранных разрешениях вносятся в ИС в следующий рабочий день.
При несоответствии сведений, указанный в подпункте 2) пункта 31 настоящих Правил, в возвращенных иностранных разрешениях со сведениями, указанными в запросе на получение иностранных разрешении в ИС, а также наличие признаков исправлений, такие разрешения учитываются в ИС как невозвращенные, при этом услугодатель уведомляет услугополучателя письменно, в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента их возврата.
При этом, указанные в части пятой настоящего пункта иностранные разрешения, а также неиспользованные иностранные разрешения в ИС учитываются как невозвращенные.
34. Услугодателем при оформлении иностранного разрешения к выдаче в соответствующие графы иностранного разрешения записываются (проставляется):
1) наименование и юридический адрес перевозчика (прописывается шариковой авторучкой, с нестирающейся чернилами темно-синего цвета, печатными буквами);
2) дата выдачи и печать территориального органа, выдавшего иностранное разрешение;
3) подпись руководителя услугодателя, его заместителя или лица, их замещающего;
4) государственный регистрационный номер автотранспортного средства, на которое выдано иностранное разрешение, (прописывается шариковой авторучкой, с нестирающейся чернилами темно-синего цвета, печатными буквами).
Действие подпункта 4) настоящего пункта распространяется на иностранные разрешения определенного вида и страны, доля использования которых в предыдущем году по данным ИС составила 70 и более процентов от их общего количества, полученных по квоте обмена и исключительно в отношении услугополучателя процент возврата таких иностранных разрешений составляет менее 60%.

33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Отандық тасымалдаушының шетелдік рұқсаттарды көрсетілетін қызметті бершіге қайтаруы осы Қағидалардың 31-тармағында көзделген мәліметтерді көрсете отырып, осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде кіріс хат-хабарларды қабылдауды жүзеге асыратын адам ілеспе хаттың көшірмесіне қабылдау күні мен уақыты, сондай-ақ қайтарылатын шетелдік рұқсаттардың саны көрсетіле отырып, оны қабылдағаны туралы жазба қояды.
Аумақтық орган жалпы кіріс хат-хабарларды тіркеудің ақпараттық жүйесінде шетелдік рұқсаттарды қайтару туралы ілеспе хатты тіркеген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде АЖ-ға қайтарылған шетелдік рұқсаттар туралы мәліметтерді енгізеді.
Қайтаруды жүзеге асыру кезінде сағат 16:00-ден кейін қайтарылған шетелдік рұқсаттар туралы мәліметтер АЖ-ға келесі жұмыс күні енгізіледі.
Осы Қағидалардың 31-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мәліметтер сәйкес келмеген кезде қайтарылған шетелдік рұқсаттарда АЖ-да шетелдік рұқсаттарды алуға арналған сұрау салуда көрсетілген мәліметтермен, сондай-ақ түзетулер белгілерінің болуы кезінде мұндай рұқсаттар АЖ-да қайтарылмаған ретінде есепке алынады және бұл туралы көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны 5 (бес) жұмысшы ішінде жазбаша хабардар етеді олар қайтарылған күннен бастап күндер.
Бұл ретте осы тармақтың бесінші бөлігінде көрсетілген шетелдік рұқсаттар, сондай-ақ АЖ-да пайдаланылмаған шетелдік рұқсаттар қайтарылмаған ретінде есепке алынады.
34. Көрсетілетін қызметті беруші, шетелдік рұқсатты беру үшін шетелдік рұқсатты ресімдеген кезінде шетелдік рұқсаттың тиісті бағандарына жазылады (қойылады):
1) тасымалдаушының атауы және заңды мекенжайы (шарикті қаламсаппен, қара көк түсті, баспа әріптері бар өшірілмейтін сиямен жазылады);
2) шетелдік рұқсат берілген күні және берген аумақтық органның мөрі;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысының, оның орынбасарының немесе оларды алмастыратын адамның қолы қойылады;
4) шетелдік рұқсат берілген автокөлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі (шарикті қаламсаппен, қара көк түсті, баспа әріптері бар өшірілмейтін сиямен жазылады).
Осы тармақтың 4) тармақшасының күші белгілі бір түрдегі және елдегі шетелдік рұқсаттарға қолданылады, оларды пайдалану үшін өткен жылы АЖ деректері бойынша алынған олардың жалпы санының 70 және одан да көп пайызын құрады және көрсетілген қызметті алушыға қатысты ғана осындай шетелдік рұқсаттарды қайтару пайызы 60 %-дан аз құрайды.

Исправления и (или) изменения в информацию указанном в подпунктах 1) и 4) настоящего пункта допускаются в случае, если они заверены услугодателем, при условии, что внесение таких исправлений и (или) изменений согласовано с компетентным органом в сфере транспорта соответствующего иностранного государства в письменном виде и (или) в ходе переговоров по вопросам международного автомобильного сообщения и отражено в протоколе переговоров.";
часть вторую пункта 38 изложить в следующей редакции:
"Услугодателем иностранные разрешения на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год оформляются и направляются в Государственную корпорацию в течение одного рабочего дня, с момента поступления в ИС уведомления об оказании государственной услуги.";
часть вторую пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Оплата осуществляется через ПШЭП, в течение 3 (трех) часов с момента подтверждения ИС о наличии иностранного разрешения.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Уведомление об оказании государственной услуги подписывается автоматический и направляется в личный кабинет услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного электронной ЭЦП руководителя услугодателя, его заместителя или лица их замещающего.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Услугодатель ведет учет в ИС выданных иностранных разрешений по их номеру в разрезе перевозчиков.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Отечественное разрешение действительно на одну поездку, в том числе в случаях попутной загрузки в обратном направлении с территории Республики Казахстан на территорию государства, из которого была осуществлена перевозка первого рейса.";
пункты 56-1 и 57 изложить в следующей редакции:
"56-1. Требования части второй пункта 51 и пункта 54 настоящих Правил не распространяется на перевозчиков, зарегистрированных в государствах-членах Евразийского экономического союза, в случаях если перевозка груза на/с территорию (и) Республики Казахстан, выполняется последовательно несколькими перевозчиками с перегрузкой (погрузкой/выгрузкой) и (или) заменой тягача при наличии отечественных разрешений или оригинал отрывной части с предоставлением копии отечественного разрешения предыдущего перевозчика.
57. При отсутствия у иностранного перевозчика бланка разрешения, которое подтверждено компетентным органом государства регистрации перевозчика, дальнейшее движение автотранспортного средства допускается после предоставления нового отечественного разрешения либо с перегрузкой или перецепкой груза на отечественное транспортное средство после исполнения постановления о наложении административного взыскания.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:

Осы тармақтың 1) және 4) тармақшаларында көрсетілген ақпаратқа түзетулерге және (немесе) өзгерістерге, егер олар көрсетілетін қызметті беруші куәландырған жағдайда, мұндай түзетулерді және (немесе) өзгерістерді енгізу тиісті шет мемлекеттің көлік саласындағы құзыретті органымен жазбаша түрде және (немесе) халықаралық автомобиль қатынасы мәселелері бойынша келіссөздер барысында келісілген және келіссөздер хаттамасында көрсетілген жағдайда жол беріледі.";
38-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға арналған шетелдік рұқсаттарды қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жылға ресімдейді және АЖ-ға мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға жібереді.";
39-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлем ЭҮТШ арқылы шетелдік рұқсаттың бар екендігі туралы АЖ расталған кезден бастап, 3 (үш) сағат ішінде жүзеге асырылады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Мемлекеттік қызмет көрсету туралы хабарлама автоматты түрде қол қойылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының, оның орынбасарының немесе оларды алмастыратын тұлғаның, ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетіне жіберіледі.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Көрсетілетін қызметті беруші АЖ берілген шетелдік рұқсаттар олардың нөмірі бойынша тасымалдаушылар бөлінісінде есебін жүргізеді.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Отандық рұқсат, оның ішінде бірінші рейстің тасымалы жүзеге асырылған мемлекеттің аумағына Қазақстан Республикасының аумағынан кері бағытта жолшыбай жүк арту жағдайында бір жолсапар үшін жарамды болады.";
56-1 және 57-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"56-1. Осы Қағидалардың 51-тармағының екінші бөлігінің және 54-тармағының талаптары Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген тасымалдаушыларға, егер Қазақстан Республикасының аумағынан/аумағына жүктерді тасымалдауды отандық рұқсаттар болған кезде тасымалдаушыны қайта тиеу (тиеу/түсіру) және (немесе) ауыстыру немесе алдыңғы тасымалдаушының отандық рұқсатының көшірмесін бере отырып, үзбелі бөліктің түпнұсқасы бар бірнеше тасымалдаушы дәйекті орындаған жағдайда қолданылмайды.
57. Шетелдік тасымалдаушыда тасымалдаушы тіркелген мемлекеттің құзыретті органы растаған рұқсат бланкісі болмаған жағдайда, автокөлік құралының одан әрі жүруіне жаңа отандық рұқсат берілгеннен кейін не әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы орындалғаннан кейін отандық көлік құралына жүкті қайта тиеп немесе қайта тіркей отырып жол беріледі.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"61. Иностранные перевозчики на отечественных разрешениях, подтверждающих право проезда по территории Республики Казахстан, перед началом поездки заполняют:
1) наименование перевозчика;
2) номер автотранспортного средства;
3) страну загрузки;
4) страну разгрузки;
5) наименование перевозимого груза;
6) вес перевозимого груза;
7) пункт пропуска на границе;
8) город загрузки;
9) город разгрузки.
Исправления в отечественных разрешениях не допускаются.
При наличии в бланке отечественного разрешения исправлении, подчисток сведений, либо заполненных с применением пишущих средств с исчезающими чернилами разрешение считается недействительным, а равно его отсутствие.
При не заполнении пунктов бланка отечественного разрешения, а также, если в разрешении не проставлены отметки о въезде транспортного средства на территорию Республики Казахстан, либо о его выезде с территории Республики Казахстан, разрешение считается неоформленным в соответствии с требованиями настоящих Правил.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 4-1 согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 31 июля 2025 года № 251
Приложение 2
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок в
Республике Казахстан в
международном сообщении
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан".
Наименование государственной услуги: "Выдача разрешения на проезд по территории иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан" Наименование подвидов государственной услуги:

"61. Шетелдік тасымалдаушылар Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өту құқығын растайтын отандық рұқсаттарда жол жүрер алдында мыналарды толтырады:
1) тасымалдаушының атауы;
2) автокөлік құралының нөмірі;
3) жүкті тиеу елі;
4) жүкті түсіру елі;
5) тасымалданатын жүктің атауы;
6) тасымалданатын жүктің салмағы;
7) шекарадағы өткізу орны;
8) тиеу қаласы;
9) түсіру қаласы.
Отандық рұқсаттарда түзетулерге жол берілмейді.
Отандық рұқсат бланкісінде мәліметтерді түзетулер, өшірулер не өшірілетін сиямен жазу құралдарын қолдана отырып толтырылған болса, рұқсат жарамсыз болып есептеледі, сол сияқты оның болмауы.
Отандық рұқсат бланкісінің тармақтары толтырылмаған кезде, сондай-ақ егер рұқсатта көлік құралының Қазақстан Республикасының аумағына кіргені не оның Қазақстан Республикасының аумағынан кеткені туралы белгілер қойылмаса, рұқсат осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ресімделмеген болып есептеледі.";
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 4-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 шілдедегі
№ 251
Бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру" Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1) "Выдача бланков на "Нерегулярные перевозки пассажиров и багажа";
2) Выдача бланков на "Грузовые перевозки".
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее - услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам прием через портал "электронного правительства". Выдача по всем подвидам через Некоммерческое акционерное общество "Правительство для граждан" (далее – Государственную корпорацию).
3
Срок оказания государственной услуги
На портале уведомление о месте получения результата оказания государственной услуги – в течение 20-40 минут; Оформление и передача иностранного разрешения в Государственную корпорацию - в течение 1 (одного) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам: электронная (частично автоматизированная) / бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Иностранное разрешение на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа или на перевозку грузов в бумажном виде либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается на платной основе.

1) "Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға" бланкілер беру;
2) "Жүк тасымалдарына" бланкілер беру.
1
Көрсетілетін қызметті беруші
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша "электрондық үкімет" порталы арқылы.
Барлық кіші түрлері бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" комерциалық емес акционерлік қоғам (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы беру.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу орны туралы хабарлама – 20-40 минут ішінде;
Мемлекеттік корпорацияға шетелдік рұқсатты ресімдеу және беру – 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша: электрондық (жартылай автоматтандырылған) /қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға және жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсат қағаз немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Қызмет ақылы негізде көрсетіледі.

Сбор за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении уплачивается в бюджет по ставке сбора, установленной пунктом 2 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и составляет– 1-кратный размер месячный расчетный показатель (далее - МРП);
Оплата суммы сбора через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Запрос согласно Приложению 1 к настоящим Правилам.
В случае замены автотранспортного средства к ранее выданному иностранному разрешению истребуются сведения согласно Приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае потребности дополнительного иностранного разрешения на перевозку грузов к ранее выданному иностранному разрешению истребуются сведения согласно Приложению 4 к настоящим Правилам.
При подаче запроса сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, удостоверении о допуске к осуществлению международных автомобильных перевозок грузов, карточках допуска на автотранспортные средства, лицензии на право занятия деятельностью по нерегулярным перевозкам пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении, документе подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд через ПШЭП и из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:

Халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабының 2-тармағында белгіленген алым мөлшерлемесі бойынша бюджетке төленеді және алым соммасы келесі көрсеткішті құрайды: 1-еселенген мөлшері айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК);
Алым сомасын төлеу "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
1) Көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация-дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сұрау салу.
Автокөлік құралы ауыстырылған жағдайда бұрын берілген шетелдік рұқсатқа осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер талап етіледі.
Жүктерді тасымалдауға қосымша шетелдік рұқсат қажет болған жағдайда бұрын берілген шетелдік рұқсатқа осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мәліметтер талап етіледі.
Сұрау салу кезінде жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, жүктерді автомобильмен халықаралық тасымалдауды жүзеге асыруға рұқсат беру туралы куәлік, автокөлік құралдарына рұқсат беру карточкалары, жолаушыларды халықаралық қатынастарда автобустармен, шағын автобустармен тұрақты емес тасымалдау, лицензия туралы мәліметтер, халықаралық қатынаста жүк тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының ЭҮТШ төлеген жағдайда алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат, көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады".
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер:

1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Приложение 2 к приказу
Приложение 4
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок в
Республике Казахстан в
международном сообщении
Форма
____________________________________________________________________ (наименование органа транспортного контроля)
Запрос на получение дополнительного иностранного разрешения на перевозку грузов от
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О. индивидуального предпринимателя или наименование юридического лица)
ИИН/БИН ___________________________________
№ _____________________ запроса ранее полученного иностранного разрешения.
Прошу выдать дополнительно следующие иностранные разрешения на перевозку грузов на грузовое автотранспортное средство ГРНЗ*_____________ VIN* ______________________:
№ п/п
Страна
Вид разрешения
Год разрешения
Количество разрешений (не более четырех)
*Сведения получаются из ранее одобренного запроса
Адрес ______________________________________________________________
индекс, город, район, область, улица, № дома, телефон, факс)
Даю согласие на сбор и обработку, в том числе и на передачу третьим лицам моих персональных данных территориальному органу __________________________ Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта (БИН _______________), и сведений составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для получения иностранных разрешении на нерегулярную перевозку пассажиров и багажа, на перевозку грузов, содержащихся в информационных системах. Сообщаем об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках. Перечень собираемых данных: Ф.И.О., ИИН/БИН, номер телефона, адрес регистрации.
____________________________________________________________________
Ф.И.О. (подпись)
Расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
УД – удостоверения допуска;
КД – карточка допуска;
ГРНЗ – государственный регистрационный номерной знак;
VIN - идентификационный номер транспортного средства.
Приложение 3 к приказу
Приложение 6
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок в
Республике Казахстан в
международном сообщении
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении".
Наименование государственной услуги "Выдача разрешения на въезд (выезд) на территорию (с территории) иностранного государства перевозчикам Республики Казахстан, осуществляющим регулярные автомобильные перевозки пассажиров и багажа в международном сообщении".
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы Комитета автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан (далее - услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием через портал "электронного правительства". Выдача через Некоммерческое акционерное общество "Правительство для граждан" (далее – Государственную корпорацию).
3
Срок оказания государственной услуги
На портале информацию о месте получения результата оказания государственной услуги – в течение 20-40 минут; Оформление и передача иностранного разрешения в Государственную корпорацию - в течение 1 (один) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Иностранное разрешение на регулярные перевозки пассажиров и багажа сроком действия на один календарный год в бумажном виде либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается на платной основе.

1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
4-қосымша
Нысаны ______________________________________________________________
(көліктік бақылау органының атауы)
Жүктерді тасымалдауға қосымша шетелдік рұқсат алу туралы сұрау салу
________________________________________________
(дара кәсіпкердің Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
ЖСН/БСН_______________________________________
Бұрын алынған шетелдік рұқсатты сұрау салудың №_____________________
Жүк автокөлік құралына жүктерді тасымалдауға келесі шетелдік рұқсаттарды қосымша
беруіңізді сұраймын МТНБ ___________ VIN* _________:
р/с №
Ел
Рұқсат түрі
Рұқсат жылы
(Рұқсаттар саны (төрттен көп емес)
* Мәліметтер бұрын мақұлданған сұраудан алынады
Мекенжайы _____________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің №, телефон, факс)
Менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде Көлік министрлігі
Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің _______________ аумақтық
органға (БСН____________) беруге үшінші тұлғаларға келісім беремін, және
жолаушылар мен багажды тұрақты емес тасымалдауға, ақпараттық жүйелердегі
жүктерді тасымалдауға шетелдік рұқсаттарды алу үшін қажетті заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтер. Дербес деректердің трансшекаралық берілуінің
жоқтығы, сондай-ақ жалпыға қолжетімді көздерде дербес деректердің таралуының
жоқтығы туралы хабарлаймыз.
Жиналатын деректердің тізбесі: Т.А.Ә., ЖСН/БСН, телефон нөмірі, тіркеу мекенжайы
_______________________________________________________________
Т.А.Ә. (қолы)
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. (ол болған кезде) – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
РК – рұқсат куәліктері;
РК – рұқсат карточкасы
МТНБ – мемлекеттік тіркеу нөмерлік белгісі;
VIN – көлік құралының сәйкестендіру нөмірі.
Бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына
6-қосымша
"Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі:
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының тасымалдаушыларына шет мемлекеттің аумағы бойынша жүріп өтуіне рұқсат беру".
1
Көрсетілетін қызметті беруші
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкімет" порталы арқылы.
"Азаматтарға арналған үкімет" коммерциалық емес акционерлік қоғам (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы беру.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу орны туралы хабарлама – 20-40 минут ішінде;
Мемлекеттік корпорацияға шетелдік рұқсатты ресімдеу және беру – 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (жартылай автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қолданылу мерзімі күнтізбелік бір жыл болатын жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауға шетелдік рұқсаты қағаз түрінде немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Көрсетілетін қызмет ақылы негізде көрсетіледі.

Сбор за выезд с территории Республики Казахстан отечественных автотранспортных средств, осуществляющих перевозку пассажиров и багажа в международном сообщении на регулярной основе, с получением согласно международным договорам Республики Казахстан иностранного разрешения на один календарный год уплачивается в бюджет по ставке сбора, установленной пунктом 2 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), и составляет – 10-кратный размер месячный расчетный показатель (далее - МРП);
Оплата суммы сбора через платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП).
7
График работы услугодателя
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2) Государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Запрос согласно Приложению 5 к настоящим Правилам. При подаче запроса сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, правоустанавливающих документах на движимое имущество, лицензии на право занятия деятельностью по регулярной перевозке пассажиров автобусами, микроавтобусами в международном сообщении, документе, подтверждающем оплату в бюджет суммы сбора за выезд через ПШЭП и из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:

Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес күнтізбелік бір жылға шетелдік рұқсатты ала отырып, тұрақты негізде халықаралық қатынаста жолаушылар мен багажды тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағынан шығуы үшін алым "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабының 2-тармағында белгіленген алым мөлшерлемесі бойынша бюджетке төленеді және алым соммасы келесі көрсеткішті құрайды: 10-еселенген мөлшері айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі - АЕК);
"Электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) арқылы алым сомасын төлеу.
7
Көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) Мемлекеттік корпорация – дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін Көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар тізбесі мен мәліметтері
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сұрау салу.
Сұрау салу кезінде жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымалы мүлікке құқық белгілейтін құжаттар, сондай-ақ жолаушыларды халықаралық қатынаста автобустармен, шағын автобустармен тұрақты тасымалдау жөніндегі қызметпен айналысу құқығына лицензияны, жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста ЭҮТШ арқылы тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын отандық автокөлік құралдарының алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады".
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер:

1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получение определенной государственной услуги;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Приложение 4 к приказу
Приложение 4-1
к Правилам применения
разрешительной системы
автомобильных перевозок в
Республике Казахстан в
международном сообщении
Руководителю РГУ Инспекции
транспортного контроля по
городу/области
от: ИП "_____" или ТОО "_____"
ИИН/БИН__________________
Прошу Вас, принять использованные иностранные разрешения образца 20__ г.
Страна
Номер ИР
Вид ИР
Срок действия ИР
ГРНЗ АТС
Наименование пункта выезда РК
Наименование пункта въезда РК
Дата выезда
Дата въезда
Статус использован
Руководитель/Директор Ф.И.О.
ИИН- индивидуальный идентификационный номер;
БИН- бизнес идентификационный номер;
ИР- иностранное разрешение;
РГУ - республиканское государственное учреждение инспекция транспортного контроля;
ТОО- товарищество с ограниченной ответственностью;
ИП- индивидуальный предприниматель;
АТС- автотранспортное средство;
ГРНЗ- государственный регистрационный номерной знак;
РК- Республика Казахстан.
Приложение 5 к приказу

1) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану
қағидаларына
4-1-қосымша
қала/облысы бойынша
Көліктік бақылау инспекция
РММ басшысына кімнен:
ЖК "_ _ _ _" немесе
"____" ЖШС
ЖСН/БСН__________________
Сізден 20__жылғы үлгідегі пайдаланылған шетелдік рұқсаттарды қабылдауыңызды сұраймын.
Ел
ШР нөмірі
ШР түрі
ШР Жарамдылық мерзімі
АКҚ МТНБ
ҚР шығу пунктінің атауы
ҚР кіру пунктінің атауы
Шығу күні
Кіру күні
Мәртебесі пайдаланылды
Басшы/Директор Т. А. Ә.
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ШР – шетелдік рұқсат;
РММ – көліктік бақылау инспекциясы республикалық мемлекеттік мекемесі;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
ЖК – жеке кәсіпкер;
АТС – автокөлік құралы;
МТНБ – мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі;
ҚР – Қазақстан Республикасы.
Бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасының
халықаралық қатынастағы
автомобильмен
тасымалдауларында рұқсат беру
жүйесін қолдану қағидаларына