О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1199 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 826 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области технического регулирования"
Совместный приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 25 июля 2025 года № 224-НҚ и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 июля 2025 года № 70. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2025 года № 36519
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1199 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 826 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области технического регулирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12735) следующие изменения:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) проверочный лист в области технического регулирования в отношении организации, уполномоченной на выдачу сертификата о происхождении товара согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.";
в приложении 1 к указанному совместному приказу:
подпункт 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"11) субъекты (объекты) контроля и надзора в области технического регулирования - орган (организации), уполномоченный (уполномоченные) на выдачу сертификата о происхождении товара, изготовители Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан, органы по подтверждению соответствия, лаборатории и заявители на которые распространяется действие технического регламента, учебные центры, субъекты частного предпринимательства, осуществляющие реализацию, выпуск в обращение продукции соответствующей требованиям, установленным техническими регламентами;";
в пункте 6:
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:
"2) орган (организации), уполномоченный (уполномоченные) на выдачу сертификата о происхождении товара;";
подпункт 1) части третьей исключить;
в приложении 2 к критериям оценки степени риска для отбора субъектов
(объектов) контроля и надзора в области технического регулирования:
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5.
Наличие на выпускаемую продукцию выписки из реестра казахстанских товаропроизводителей
грубое
";
в приложении 3 к критериям оценки степени риска для отбора субъектов
(объектов) контроля и надзора в области технического регулирования:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1.
проведение подготовки и повышения квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия осуществляется в форме квалификационных курсов
значительное
";
в приложении 4 к критериям оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в области технического регулирования:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Степени нарушения требований к субъектам (объектам) контроля в области технического регулирования в отношении органа (организации), уполномоченного (уполномоченной) на выдачу сертификата о происхождении товара при проведении профилактического контроля с посещением, и внеплановых проверок";
строку, порядковый номер 1, исключить;
строку, порядковый номер 3, исключить;
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4.
наличие заявки физического или юридического лица на получение сертификата о происхождении товара, экспортируемого, реэкспортируемого из Республики Казахстан
грубое
";
строки, порядковые номера 7, 8, 9, 10 и 11, исключить;
строки, порядковые номера 15, 16, и 17, исключить;
строку, порядковый номер 19, исключить;
строку, порядковый номер 21, изложить в следующей редакции:
"
21.
осуществление выезда на место нахождения производства заявляемого товара для проверки места производства серийной продукции, когда на момент подачи заявки на получение сертификата о происхождении серийной продукции у заявителя отсутствовал сертификат о происхождении товара формы "СТ-1" в отношении запрашиваемого товара, выданного за последние 2 (два) года
грубое
";
строки, порядковые номера 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 и 32, исключить;
в приложении 2-1 к указанному совместному приказу:
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5.
Наличие на выпускаемую продукцию выписки из реестра казахстанских товаропроизводителей
";
в приложении 3 к указанному совместному приказу:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1.
проведение подготовки и повышения квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия осуществляется в форме квалификационных курсов
";
в приложении 4 к указанному совместному приказу:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Проверочный лист в области технического регулирования в отношении органа уполномоченного на выдачу сертификата о происхождении товара";
строку, порядковый номер 1, исключить;
строку, порядковый номер 3, исключить;
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4.
наличие заявки физического или юридического лица на получение сертификата о происхождении товара, экспортируемого, реэкспортируемого из Республики Казахстан
";
строки, порядковый номера 7, 8, 9, 10 и 11 исключить;
строки, порядковые номера 15, 16, и 17 исключить;
строку, порядковый номер 19, исключить;
строку, порядковый номер 21, изложить в следующей редакции:
"
21.
осуществление выезда на место нахождения производства заявляемого товара для проверки места производства серийной продукции, когда на момент подачи заявки на получение сертификата о происхождении серийной продукции у заявителя отсутствовал сертификат о происхождении товара формы "СТ-1" в отношении запрашиваемого товара, выданного за последние 2 (два) года
";
строки, порядковые номера 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 и 32 исключить.

"Техникалық реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 1199 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 826 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 25 шілдедегі № 224-НҚ және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2025 жылғы 25 шілдедегі № 70 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылы 28 шiлдеде № 36519 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Техникалық реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 1199 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 826 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12735 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тауардың шығарылуы туралы сертификатты беруге уәкілетті ұйымға қатысты техникалық реттеу саласындағы тексеру парағы.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1-қосымшада:
2-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) техникалық реттеу саласындағы бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – тауардың шығарылуы туралы сертификатты беруге уәкілетті ұйым, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын және Мемлекеттік Елтаңбасын дайындаушылар, техникалық регламенттің күші қолданылатын сәйкестікті растау жөніндегі органдар, зертханалар мен өтініш берушілер, техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігіне өнімді өткізуді, айналымға шығаруды жүзеге асыратын оқу орталықтары, жеке кәсіпкерлік субъектілері, техникалық регламенттерде белгіленген;";
6-тармақта:
екінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілетті орган (ұйымдар);";
үшінші бөліктің 1) тармақшасы алып тасталсын;
техникалық реттеу саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 2-қосымшада::
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
Шығарылатын өнімге қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірменің болуы
өрескел
";
техникалық реттеу саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 3-қосымша:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.
сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүргізу біліктілік курстары нысанында жүзеге асырылады
елеулі
";
техникалық реттеу саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына 4-қосымшада:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық реттеу саласындағы бақылау субъектілеріне (объектілеріне) тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілетті органға (ұйымға) қатысты бару арқылы профилактикалық бақылауды және жоспардан тыс тексерулерді жүргізу кезінде талаптардың бұзылу дәрежесі";
реттік нөмірі 1-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 3-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4.
Қазақстан Республикасынан экспортталатын, кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификат алуға жеке немесе заңды тұлғаның өтінімінің болуы
өрескел
";
реттік нөмірлері 7, 8, 9, 10 және 11-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірлері 15, 16, және 17-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 19-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 21-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
21.
сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификатты алуға өтінім берген сәтте өтініш берушіде соңғы 2 (екі) жыл ішінде берілген сұратылып отырған тауарға қатысты "СТ-1" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат болмаған кезде, сериялық өнімнің өндірілген жерін тексеру үшін мәлімделетін тауар өндірісінің орналасқан жеріне баруды жүзеге асыру
өрескел
";
реттік нөмірлері 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 және 32-жолдар алып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-1-қосымшада:
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
Шығарылатын өнімге қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірменің болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3-қосымшада:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.
сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүргізу біліктілік курстары нысанында жүзеге асырылады
";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 4-қосымшада:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілетті ұйымға қатысты техникалық реттеу саласындағы тексеру парағы";
реттік нөмірі 1 жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 3 жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 4 жол келесі редакцияда жазылсын:
"
4.
Қазақстан Республикасынан экспортталатын, кері экспортталатын тауардың шығу тегі туралы сертификат алуға жеке немесе заңды тұлғаның өтінімінің болуы
";
реттік нөмірлері 7, 8, 9, 10 және 11-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірлері 15, 16, және 17-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 19-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 21-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
21.
сериялық өнімнің шығу тегі туралы сертификатты алуға өтінім берген сәтте өтініш берушіде соңғы 2 (екі) жыл ішінде берілген сұратылып отырған тауарға қатысты "СТ-1" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат болмаған кезде, сериялық өнімнің өндірілген жерін тексеру үшін мәлімделетін тауар өндірісінің орналасқан жеріне баруды жүзеге асыру
";
реттік нөмірлері 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 және 32-жолдар алып тасталсын.

2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан;
3) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. Министра
__________Б. Омарбеков
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
__________А. Шаккалиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оны "Тексеру субьектілері мен обьектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министрдің м.а. _________Б. Омарбеков
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрі
_________А. Шаккалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті