О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 января 2013 года № 50 "Об утверждении Национального стандарта финансовой отчетности"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июля 2025 года № 377. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июля 2025 года № 36489
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 января 2013 года № 50 "Об утверждении Национального стандарта финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8328) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 20, подпунктом 12) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" подпунктом 643-2) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Национальном стандарте финансовой отчетности, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Национальный стандарт финансовой отчетности (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 12) статьи 1 Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее –Закон о бухгалтерском учете), подпунктом 643-2) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 и определяет принципы и качественные характеристики финансовой отчетности, ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности субъектами малого предпринимательства, а также юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой";
приложения 1, 2, 3 и 4 к указанному Стандарту изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;

"Ұлттық қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 50 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 18 шiлдедегi № 377 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 шiлдеде № 36489 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық қаржылық есептілік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы № 50 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8328 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi туралы ереженің 15-тармағының 643-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық қаржылық есептілік стандартында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ұлттық қаржылық есептілік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп туралы заң), Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi туралы ереженің 15-тармағының 643-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және қаржылық есептілік қағидаттары мен сапалы сипаттамаларын және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің, сондай-ақ қызметінің айрықша түрі шетелдік валютамен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың (бұдан әрі – субъект) бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілік жасау тәртібін айқындады.";
көрсетілген Стандартқа 1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов Республики Казахстан М. Такиев
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный банк
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 18 июля 2025 года № 377
Приложение 1
к Национальному стандарту
финансовой отчетности
Форма
Ведомость учета основных средств и нематериальных активов
за период ______________ _____ года
Наименование группы основных средств и нематериальных активов
Остаток на начало
Поступление
Норма амортизации
Амортизация
Выбытие
Остаток на конец
за период
С начала эксплуатации
Руководитель ______________________________________      _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер _____________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 18 июля 2025 года № 377
Приложение 2
к Национальному стандарту
финансовой отчетности
Форма
Ведомость учета оплаты труда
за период ________ 20__ года
Наименование субъекта
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Оклад
Начисленная заработная плата
Удержано
К оплате
Подпись
Социальный налог
Социальные отчисления
Индивидуальный подоходный налог
Обязательные пенсионные взносы
Прочие
Руководитель ________________________________________       _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер ____________________________________       _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 18 июля 2025 года № 377
Приложение 3
к Национальному стандарту
финансовой отчетности
Форма
Наименование_____________________________________________________
Вид деятельности ____________________________________________________
Среднегодовая численность работников _______________________человек
Юридический адрес, Бизнес идентификационный номер, Индивидуальный
идентификационный номер ___________________________________________
Бухгалтерский баланс
по состоянию на "___" _____________________________ года тысяч тенге
Активы
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
01
Краткосрочные финансовые инвестиции
02
Прочая краткосрочная дебиторская задолженность
03
Запасы
04
Долгосрочные финансовые инвестиции
05
Долгосрочная дебиторская задолженность
06
Основные средства (за вычетом амортизации)
07
Нематериальные активы (за вычетом амортизации)
08
Прочие активы
09

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 18 шілдедегі
№ 377 бұйрыққа 1-қосымша
Ұлттық қаржылық есептілік
стандартына
1-қосымша
Нысан
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер есебінің тізімдемесі
_____ жылғы ______________ мерзіміне
Негізі құралдар мен материалдық емес активтер топтарының атауы
Жыл басына қалдық
Келіп түсуі
Амортизация нормасы
Амортизация
Шығуы
Жыл аяғына қалдық
кезеңге
Пайдалану басынан
Басшы ________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Мөр орны
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 18 шілдедегі
№ 377 бұйрыққа 2-қосымша
Ұлттық қаржылық есептілік
стандартына
2-қосымша
Нысан
20 ________ жылғы __ кезең үшін
Еңбекақы төлеуді есепке алу ведомості
Субъектінің атауы
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Лауазымы
Жалақысы
Еңбекақы есептелді
Ұсталды
Төлеуге
Қолы
Әлеуметтік салық
Әлеуметтік аударымдар
Жеке табыс салығы
Міндетті зейнетақы жарналары
Өзгелер
Басшы ________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Мөр орны
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 18 шілдедегі
№ 377 бұйрыққа 2-қосымша
Ұлттық қаржылық есептілік
стандартына
3-қосымша
Нысан
Атауы_____________________________________________________
Қызметінің түрі____________________________________________________
Қызметкерлердің орташа жылдық саны _______________________ адам
Заңды мекенжайы, Бизнес сәйкестендіру нөмірі, Жеке сәйкестендіру
нөмірі _____________________________________________
____ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Бухгалтерлік баланс
мың теңге
Активтер
Жол коды
Есепті кезеңнің соңына
Есепті кезеңнің басына
Активтер
Ақша қаражаттары және олардың баламалары
01
Қысқа мерзімді қаржы инвестициялары
02
Басқа да қысқа мерзімді дебиторлық берешек
03
Қорлар
04
Ұзақ мерзімді қаржы инвестициялары
05
Ұзақ мерзімді дебиторлық берешек
06
Негізгі құралдар (амортизацияны алып тастағанда)
07
Материалдық емес активтер (амортизацияны алып тастағанда)
08
Басқа да активтер
09

Итого капитал и обязательства (строка 16 + строка 21)
23
Руководитель ________________________________________       _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________       _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (подпись)
Место печати
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 18 июля 2025 года № 377
Приложение 4
к Национальному стандарту
финансовой отчетности
Форма
Наименование_____________________________________________________
Вид деятельности ____________________________________________________
Среднегодовая численность работников ________________________человек
Юридический адрес, Бизнес идентификационный номер, Индивидуальный
идентификационный номер _____________________________________________
Отчет о прибылях и убытках
по состоянию на "___" __________ _______ года тысяч тенге
Наименование показателей
Код строки
За отчетный период
За предыдущий период
Доход от реализации продукции и оказания услуг
01
Доходы от финансирования
02
Прочие доходы
03

Капитал мен міндеттемелердің жиыны (16-жол + 21-жол)
23
Басшы ________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)
Мөр орны
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 18 шілдедегі
№ 377 бұйрыққа 2-қосымша
Ұлттық қаржылық есептілік
стандартына
4-қосымша
Нысан
Атауы_____________________________________________________
Қызметінің түрі____________________________________________________
Қызметкерлердің орташа жылдық саны________________________ адам
Заңды мекенжайы, Бизнес сәйкестендіру нөмірі, Жеке сәйкестендіру
нөмірі _____________________________________________
____ жылғы "__" __________ жағдай бойынша
Пайда мен зияндар туралы есеп
мың теңге
Көрсеткіштердің атауы
Жол коды
Есепті кезеңде
Өткен кезеңде
Өнімді сатудан және қызметтер көрсетуден түсетін кіріс
01
Қаржыландырудан түсетін кіріс
02
Өзге кірістер
03