О внесении изменений и дополнения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 133. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2025 года № 36460
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9881) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, а также минимального возраста для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) возраст спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) минимальный возраст для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в Возрасте спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденном указанным приказом:
слова "Утвержден приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42" заменить словами "приложение 1 к приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42";
заголовок изложить в следующей редакции:
"Возраст спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса";
дополнить приложением 2 согласно приложению к настоящему приказу.

"Спорт резервін және жоғары сыныпты спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарындағы спорт түрлері бойынша спортшылардың жас мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 16 шiлдедегi № 133 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 шiлдеде № 36460 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорт резервін және жоғары сыныпты спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарындағы спорт түрлері бойынша спортшылардың жас мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9881 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорт түрлері бойынша спортшылардың жасын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жасын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасы бекітілсін.";
осы бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарындағы спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасында:
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығымен бекітілген" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына 1-қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.

2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение к приказу
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 16 июля 2025 года № 133
Приложение 2 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 октября 2014 года № 42
Минимальный возраст для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта
Виды спорта
Возраст (лет)
мужчины
женщины
Раздел 1. Летние олимпийские виды спорта
1.
Академическая гребля
10 лет
10 лет
2.
Артистическое плавание (синхронное плавание)
7 лет
7 лет
3.
Бадминтон
6 лет
6 лет
4.
Баскетбол
8 лет
8 лет
5.
Баскетбол 3х3
8 лет
8 лет
6.
Батутная гимнастика
5 лет
5 лет
7.
Бокс
13 лет
13 лет
8.
Брейкинг
4 года
4 года
9.
Велосипедный спорт (шоссе)
13 лет
13 лет
10.
Велосипедный спорт (BMX)
13 лет
13 лет
11.
Велотрек
13 лет
13 лет
12.
Водное поло
10 лет
10 лет
13.
Вольная борьба
10 лет
-
14.
Гандбол
9 лет
9 лет
15.
Гольф
8 лет
8 лет
16.
Гребля на байдарках и каноэ
10 лет
10 лет
17.
Гребной слалом на байдарках и каноэ
9 лет
9 лет
18.
Греко-римская борьба
10 лет
-
19.
Дзюдо
12 лет
12 лет
20.
Женская борьба
-
10 лет
21.
Классический волейбол
10 лет
10 лет
22.
Конный спорт
12 лет
12 лет
23.
Легкая атлетика
9 лет
9 лет
24.
Маунтинбайк
13 лет
13 лет
25.
Настольный теннис
7 лет
7 лет
26.
Парусный спорт
9 лет
9 лет
27.
Плавание
7 лет
7 лет
28.
Плавание на открытой воде
7 лет
7 лет
29.
Пляжный волейбол
10 лет
10 лет
30.
Прыжки в воду
7 лет
7 лет
31.
Пулевая стрельба
12 лет
12 лет
32.
Регби 7
9 лет
9 лет
33.
Скейтбординг
9 лет
9 лет
34.
Современное пятиборье
"А"
10 лет
10 лет
"В"
10 лет
10 лет
"С"
10 лет
10 лет
"D"
10 лет
10 лет
"Е"
9 лет
9 лет
"F"
9 лет
9 лет
35.
Спортивная гимнастика
5 лет
5 лет
36.
Спортивное скалолазание
6 лет
6 лет
37.
Стрельба из лука
10 лет
10 лет
38.
Стендовая стрельба
12 лет
12 лет
39.
Таеквондо WT
8 лет
8 лет
40.
Теннис
7 лет
7 лет
41.
Триатлон
12 лет
12 лет
42.
Тяжелая атлетика
8 лет
8 лет
43.
Фехтование
7 лет
7 лет
44.
Футбол
8 лет
8 лет
45.
Хоккей на траве
7 лет
7 лет
46.
Художественная гимнастика
-
5 лет

2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсыну.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 16 шілдедегі
№ 133 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 20 қазандағы
№ 42 бұйрығына
2-қосымша
Спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасы
Спорт түрлері
Жасы (жас)
ерлер
әйелдер
1-бөлiм. Жазғы олимпиадалық спорт түрлері
1.
Академиялық есу
10 жас
10 жас
2.
Әртістік жүзу (үйлесімді жүзу)
7 жас
7 жас
3.
Бадминтон
6 жас
6 жас
4.
Баскетбол
8 жас
8 жас
5.
Баскетбол 3х3
8 жас
8 жас
6.
Батуттық гимнастика
5 жас
5 жас
7.
Бокс
13 жас
13 жас
8.
Брейкинг
4 жас
4 жас
9.
Велосипед спорты (тас жол)
13 жас
13 жас
10.
Велосипедтік мотокросс (BMX)
13 жас
13 жас
11.
Велотрек
13 жас
13 жас
12.
Су добы
10 жас
10 жас
13.
Еркін күрес
10 жас
-
14.
Қол добы
9 жас
9 жас
15.
Гольф
8 жас
8 жас
16.
Байдарка мен каноэ есу
10 жас
10 жас
17.
Байдарка мен каноэ есу слаломы
9 жас
9 жас
18.
Грек-рим күресі
10 жас
-
19.
Дзюдо
12 жас
12 жас
20.
Әйелдер күресі
-
10 жас
21.
Классикалық волейбол
10 жас
10 жас
22.
Ат спорты
12 жас
12 жас
23.
Жеңіл атлетика
9 жас
9 жас
24.
Маунтинбайк
13 жас
13 жас
25.
Үстел теннисі
7 жас
7 жас
26.
Желкенді қайық спорты
9 жас
9 жас
27.
Жүзу
7 жас
7 жас
28.
Ашық суда жүзу
7 жас
7 жас
29.
Жағажай волейболы
10 жас
10 жас
30.
Суға секіру
7 жас
7 жас
31.
Нысана көздеу
12 жас
12 жас
32.
Регби 7
9 жас
9 жас
33.
Скейтбординг
9 жас
9 жас
34.
Қазіргі бессайыс
"А"
10 жас
10 жас
"В"
10 жас
10 жас
"С"
10 жас
10 жас
"D"
10 жас
10 жас
"Е"
9 жас
9 жас
"F"
9 жас
9 жас
35.
Спорттық гимнастика
5 жас
5 жас
36.
Спорттық жартасқа өрмелеу
6 жас
6 жас
37.
Садақ ату
10 жас
10 жас
38.
Стенд ату
12 жас
12 жас
39.
Таеквондо WT
8 жас
8 жас
40.
Теннис
7 жас
7 жас
41.
Триатлон
12 жас
12 жас
42.
Ауыр атлетика
8 жас
8 жас
43.
Семсерлесу
7 жас
7 жас
44.
Футбол
8 жас
8 жас
45.
Көгалдағы хоккей
7 жас
7 жас
46.
Көркем гимнастика
-
5 жас

Раздел 2. Зимние олимпийские виды спорта
47.
Биатлон
10 лет
10 лет
48.
Горнолыжный спорт
7 лет
7 лет
49.
Керлинг
12 лет
12 лет
50.
Конькобежный спорт
9 лет
9 лет
51.
Лыжное двоеборье
7 лет
7 лет
52.
Лыжные гонки
9 лет
9 лет
53.
Прыжки на лыжах с трамплина
7 лет
7 лет
54.
Сноуборд
7 лет
7 лет
55.
Фигурное катание на коньках
5 лет
5 лет
56.
Фристайл акробатика
6 лет
6 лет
57.
Фристайл могул
6 лет
6 лет
58.
Хоккей с шайбой
8 лет
8 лет
59.
Шорт-трек
9 лет
9 лет
Раздел 3. Неолимпийские виды спорта
60.
Альпинизм
14 лет
14 лет
61.
Американский футбол (Флаг-футбол)
10 лет
10 лет
62.
Армрестлинг
10 лет
10 лет
63.
Ашихара-каратэ
10 лет
10 лет
64.
Аэробная гимнастика
5 лет
5 лет
65.
Биатл
"А"
10 лет
10 лет
"В"
10 лет
10 лет
"С"
10 лет
10 лет
"D"
10 лет
10 лет
"Е"
9 лет
9 лет
"F"
7 лет
7 лет
66.
Бильярд
10 лет
10 лет
67.
Бодибилдинг
12 лет
12 лет
68.
Борьба на поясах
13 лет
13 лет
69.
Варминтинг
12 лет
12 лет
70.
Гиревой спорт
10 лет
10 лет
71.
Грэпплинг (версия AIGA)
10 лет
10 лет
72.
Грэпплинг UWW
12 лет
12 лет
73.
Джиу-джитсу
10 лет
10 лет
74.
Ездовой спорт
8 лет
8 лет
75.
Индорхоккей
7 лет
7 лет
76.
Каратэ WKF (ката)
10 лет
10 лет
77.
Каратэ WKF (кумите)
12 лет
12 лет
78.
Каратэ шинкиокушинкай
10 лет
10 лет
79.
Каратэ-до кекушинкай
10 лет
10 лет
80.
Каратэ-до шотокан
10 лет
10 лет
81.
Кекушинкай каратэ
12 лет
12 лет
82.
Кекушин Будокай Каратэ
10 лет
10 лет
83.
Киберспорт
14 лет
14 лет
84.
Кикбоксинг
10 лет
10 лет
85.
Киокушинкай-кан каратэ
10 лет
10 лет
86.
Комбат дзю-дзюцу
10 лет
10 лет
87.
Мейбукан Годзю-рю карате-до
8 лет
8 лет
88.
Муайтай
10 лет
10 лет
89.
Панкратион
12 лет
12 лет
90.
Пауэрлифтинг
14 лет
14 лет
91.
Пенчак Силат (Тунгал, Регу, Ганда, Соло креатив)
7 лет
7 лет
92.
Пенчак Силат (Тандинг)
10 лет
10 лет
93.
Петанк
8 лет
8 лет
94.
Подводный спорт (Плавание в ластах)
10 лет
10 лет
95.
Подводный спорт
10 лет
10 лет
96.
Пожаротушение и пожароспасательный спорт
11 лет
11 лет
97.
Практическая стрельба
16 лет
16 лет
98.
Президентское многоборье
10 лет
10 лет
99.
Регби-15
9 лет
9 лет
100.
Рукопашный бой
12 лет
12 лет
101.
Самбо
10 лет
10 лет
102.
Самбо пляжное
14 лет
14 лет
103.
Самбо боевое
17 лет
17 лет
104.
Смешанные виды боевого единоборства (ММА)
16 лет
16 лет
105.
Снайпинг
12 лет
12 лет
106.
Спорт на пилоне
6 лет
6 лет
107.
Спортивная акробатика
5 лет
5 лет
108.
Спортивное ориентирование
7 лет
7 лет
109.
Спортивное рыболовство
10 лет
10 лет
110.
Спортинг
12 лет
12 лет
111.
Таеквон-до GTF
10 лет
10 лет
112.
Таэквондо ИТФ (I.T.F.)
10 лет
10 лет
113.
Танцевальный спорт (спортивный танец)
7 лет
7 лет
114.
Триатл
"А"
10 лет
10 лет
"В"
10 лет
10 лет
"С"
10 лет
10 лет
"D"
10 лет
10 лет
"Е"
9 лет
9 лет
"F"
9 лет
9 лет
115.
Унифайт
12 лет
12 лет
116.
Ушу (саньда)
10 лет
10 лет
117.
Ушу (таoлу)
6 лет
6 лет
118.
Футзал
8 лет
9 лет
119.
Хоккей с мячом
7 лет
7 лет
120.
Черлидинг
6 лет
6 лет

2-бөлiм. Қысқы олимпиадалық спорт түрлері
47.
Биатлон
10 жас
10 жас
48.
Тау шаңғысы спорты
7 жас
7 жас
49.
Керлинг
12 жас
12 жас
50.
Конькимен жүгіру спорты
9 жас
9 жас
51.
Шаңғы қоссайысы
7 жас
7 жас
52.
Шаңғы жарыстары
9 жас
9 жас
53.
Шаңғымен тұғырдан секіру
7 жас
7 жас
54.
Сноуборд
7 жас
7 жас
55.
Конькимен мәнерлеп сырғанау
5 жас
5 жас
56.
Фристайл акробатика
6 жас
6 жас
57.
Фристайл могул
6 жас
6 жас
58.
Шайбалы хоккей
8 жас
8 жас
59.
Шорт-трек
9 жас
9 жас
3-бөлiм. Олимпиадалық емес спорт түрлері
60.
Альпинизм
14 жас
14 жас
61.
Американдық футбол (Флаг-футбол)
10 жас
10 жас
62.
Қол күресі
10 жас
10 жас
63.
Ашихара-каратэ
10 жас
10 жас
64.
Аэробты гимнастика
5 жас
5 жас
65.
Биатл
"А"
10 жас
10 жас
"В"
10 жас
10 жас
"С"
10 жас
10 жас
"D"
10 жас
10 жас
"Е"
9 жас
9 жас
"F"
7 жас
7 жас
66.
Бильярд
10 жас
10 жас
67.
Бодибилдинг
12 жас
12 жас
68.
Белдесу
13 жас
13 жас
69.
Варминтинг
12 жас
12 жас
70.
Гір спорты
10 жас
10 жас
71.
Грэпплинг (AIGA нұсқасы)
10 жас
10 жас
72.
Грэпплинг UWW
12 жас
12 жас
73.
Джиу-джитсу
10 жас
10 жас
74.
Делбеші спорты
8 жас
8 жас
75.
Индорхоккей
7 жас
7 жас
76.
Каратэ WKF (ката)
10 жас
10 жас
77.
Каратэ WKF (кумите)
12 жас
12 жас
78.
Шинкиокушинкай каратэ
10 жас
10 жас
79.
Каратэ-до кекушинкай
10 жас
10 жас
80.
Каратэ-до шотокан
10 жас
10 жас
81.
Кекушинкай каратэ
12 жас
12 жас
82.
Кекушин Будокай Каратэ
10 жас
10 жас
83.
Киберспорт
14 жас
14 жас
84.
Кикбоксинг
10 жас
10 жас
85.
Киокушинкай-кан каратэ
10 жас
10 жас
86.
Комбат дзю-дзюцу
10 жас
10 жас
87.
Мейбукан Годзю-рю карате-до
8 жас
8 жас
88.
Муайтай
10 жас
10 жас
89.
Панкратион
12 жас
12 жас
90.
Пауэрлифтинг
14 жас
14 жас
91.
Пенчак Силат (Тунгал, Регу, Ганда, Соло креатив)
7 жас
7 жас
92.
Пенчак Силат (Тандинг)
10 жас
10 жас
93.
Петанк
8 жас
8 жас
94.
Су асты спорты (ескекаяқпен жүзу)
10 жас
10 жас
95.
Су асты спорты
10 жас
10 жас
96.
Өрт сөндіру және өрттен құтқару спорты
11 жас
11 жас
97.
Тәжірибелік ату
16 жас
16 жас
98.
Президенттік көпсайыс
10 жас
10 жас
99.
Регби-15
9 жас
9 жас
100.
Қоян-қолтық ұрыс
12 жас
12 жас
101.
Самбо
10 жас
10 жас
102.
Жағажай самбо
14 жас
14 жас
103.
Жауынгерлік самбо
17 жас
17 жас
104.
Жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА)
16 жас
16 жас
105.
Снайпинг
12 жас
12 жас
106.
Пилондағы спорт
6 жас
6 жас
107.
Спорттық акробатика
5 жас
5 жас
108.
Спорттық бағдарлау
7 жас
7 жас
109.
Спорттық балық аулау
10 жас
10 жас
110.
Спортинг
12 жас
12 жас
111.
Таеквон-до GTF
10 жас
10 жас
112.
Таэквондо ИТФ (I.T.F.)
10 жас
10 жас
113.
Би спорты (спорттық би)
7 жас
7 жас
114.
Триатл
"А"
10 жас
10 жас
"В"
10 жас
10 жас
"С"
10 жас
10 жас
"D"
10 жас
10 жас
"Е"
9 жас
9 жас
"F"
9 жас
9 жас
115.
Унифайт
12 жас
12 жас
116.
Ушу (саньда)
10 жас
10 жас
117.
Ушу (таoлу)
6 жас
6 жас
118.
Футзал
8 жас
9 жас
119.
Допты хоккей
7 жас
7 жас
120.
Черлидинг
6 жас
6 жас

121.
Шахматы
5 лет
5 лет
122.
Шашки
6 лет
6 лет
123.
Эстетическая групповая гимнастика
6 лет
6 лет
124.
Nomad MMA
10 лет
10 лет
Подраздел 3.1. Прикладные и технические виды
125.
Радиоспорт
10 лет
10 лет
126.
Судомодельный спорт
8 лет
8 лет
Подраздел 3.1.1. Автомотоспорт
127.
Автослалом, ралли - спринт, фигурное вождение, дрифт
12 лет
12 лет
128.
Авторалли, трофи-рейд, ралли-рейд, джип-спринт
16 лет
16 лет
129.
Дрэг-рэйсинг
16 лет
16 лет
130.
Зимние трековые гонки, автокросс
12 лет
12 лет
131.
Картинг
6 лет
6 лет
132.
Мотокросс
6 лет
6 лет
Подраздел 3.1.2. Авиационный спорт
133.
Авиамодельный спорт
7 лет
7 лет

121.
Шахмат
5 жас
5 жас
122.
Дойбы
6 жас
6 жас
123.
Эстетикалық топтық гимнастика
6 жас
6 жас
124.
Nomad MMA
10 жас
10 жас
3.1-кiшi бөлiм. Қолданбалы және техникалық спорт түрлері
125.
Радиоспорт
10 жас
10 жас
126.
Кеме модельдеу спорты
8 жас
8 жас
3.1.1-кiшi бөлiм. Автомотоспорт
127.
Автослалом, ралли - спринт, мәнерлеп жүргізу, дрифт
12 жас
12 жас
128.
Авторалли, трофи-рейд, ралли-рейд, джип-спринт
16 жас
16 жас
129.
Дрэг-рэйсинг
16 жас
16 жас
130.
Қысқы трек жарыстары, автомобильдік кросс
12 жас
12 жас
131.
Картинг
6 жас
6 жас
132.
Мотоцикл кросы
6 жас
6 жас
3.1.2-кiшi бөлiм. Әуе спорты түрлері
133.
Авиамодельдік спорт
7 жас
7 жас

134.
Дельтапланерный спорт
18 лет
18 лет
135.
Парапланерный спорт
14 лет
14 лет
136.
Парашютный спорт
14 лет
14 лет
Раздел 4. Национальные виды спорта
137.
Асық ату
7 лет
7 лет
138.
Единоборство
19 лет
19 лет
139.
Байге
8 лет
8 лет
140.
Кокпар
15 лет
-
141.
Аударыспак
15 лет
-
142.
Тенге ілу
15 лет
15 лет
143.
Жамбы ату
14 лет
14 лет
144.
Казакша курес
10 лет
10 лет
145.
Охота с ловчими птицами
11 лет
11 лет
146.
Тогызкумалак
7 лет
7 лет

134.
Дельтапланерлік спорт
18 жас
18 жас
135.
Парапланерлік спорт
14 жас
14 жас
136.
Парашюттік спорт
14 жас
14 жас
4-бөлiм. Ұлттық спорт түрлері
137.
Асық ату
7 жас
7 жас
138.
Жекпе-жек
19 жас
19 жас
139.
Бәйге
8 жас
8 жас
140.
Көкпар
15 жас
-
141.
Аударыспақ
15 жас
-
142.
Теңге ілу
15 жас
15 жас
143.
Жамбы ату
14 жас
14 жас
144.
Қазақ күресі
10 жас
10 жас
145.
Құсбегілік
11 жас
11 жас
146.
Тоғызқұмалақ
7 жас
7 жас