Об утверждении Правил проведения паспортизации водохозяйственных и гидротехнических сооружений, а также формы паспорта водохозяйственных и гидротехнических сооружений
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 10 июля 2025 года № 170-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2025 года № 36439
В соответствии с подпунктом 30) пункта 1 статьи 23 Водного Кодекса Республики Казахстан и с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила проведения паспортизации водохозяйственных и гидротехнических сооружений, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму паспорта, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту развития водохозяйственных сооружений Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра водных ресурсов и
ирригации Республики Казахстан
А. Абдраимов
Приложение 1 к приказу
И.о. Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 10 июля 2025 года № 170-НҚ
Правила проведения паспортизации водохозяйственных и гидротехнических сооружений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения паспортизации водохозяйственных и гидротехнических сооружений (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок проведения паспортизации водохозяйственных и гидротехнических сооружений.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) паспортизация – установление реального технического состояния водохозяйственных и гидротехнических сооружений и постановка их на государственный учет, с занесением полученных данных в паспорта водохозяйственных и гидротехнических сооружений;
2) паспорт водохозяйственных и гидротехнических сооружений (далее - паспорт) - документ, содержащий регистрационный номер, наименование и комплексную характеристику, включающую физико-географические, геолого-гидрологические, технические, правовые и экономические показатели;

Су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беруді жүргізу қағидаларын, сондай-ақ су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайлар паспортының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2025 жылғы 10 шiлдедегi № 170-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 14 шiлдеде № 36439 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 23-бабының 1-тармағының 30) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 27-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналардың:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайларды паспорттауды жүргізу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес паспорт нысаны бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің су шаруашылығы имараттарын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің м.а.
А. Абдраимов
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің м.а.
2025 жылғы 10 шілдедегі
№ 170-НҚ Бұйрығына
1-қосымша
Су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беруді жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беруді жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Су кодексінің 23-бабының 1-тармағының 30) тармақшасына сәйкес әзірленген және су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беруді жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада келесі ұғымдар қолданылады:
1) паспорт беру – су шаруашылығы және гидротехникалық құрылыстардың нақты техникалық жай-күйін анықтау және оларды мемлекеттік есепке қою, алынған деректерді су шаруашылығы және гидротехникалық құрылыстардың паспортына енгізу;
2) су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлардың паспорты (бұдан әрі - паспорт) - тіркеу нөмірі, атауы және физико-географиялық, геолого-гидрологиялық, техникалық, құқықтық және экономикалық көрсеткіштерінен тұратын кешенді сипаттамасы бар құжат;

3) технический паспорт - документ, являющийся неотъемлемой частью Паспорта водохозяйственных и гидротехнических сооружений, в котором указываются показатели, характеризующие конструкцию, размеры составных частей и элементов сооружения. Технический паспорт отражает фактическое техническое состояние объекта, служит основой для учета, контроля, эксплуатации, ремонта или реконструкции сооружения и действителен на весь период существования данного объекта;
4) реестр водохозяйственных и гидротехнических сооружений (далее реестр сооружений – централизованная электронная база данных, содержащая информацию о наименовании, местоположении, собственнике (владельце), целевом назначении, технических характеристиках, условиях эксплуатации, техническом состоянии водохозяйственных и гидротехнических сооружений;
5) уполномоченный орган в области охраны и использования водного фонда (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны и использования водного фонда.
3. В случае изменения наименований и комплексной характеристики, содержащей физико-географические, геолого-гидрологические, технические, правовые и экономические показатели водохозяйственных и гидротехнических сооружений, вносятся изменения в паспортные данные.
4. Организация и проведение паспортизации осуществляются собственниками (владельцами) водохозяйственных и гидротехнических сооружений.
5. Собственник (владелец) обеспечивает внесение электронного варианта паспорта в бассейновую водную инспекцию по охране и регулированию использования водных ресурсов (далее – бассейновые водные инспекции) для включения в реестр сооружений.
6. Паспортизация реконструированных и вводимых в эксплуатацию водохозяйственных и гидротехнических сооружений проводится при приеме объекта государственной приемочной комиссией на основе проектных технических параметров.
7. Разделы паспорта, подлежащие ежегодному обновлению, заполняются с учетом технического состояния водохозяйственных и гидротехнических сооружений путем проведения натурного обследования и сравнения их с проектными данными. В случае обнаружения разрушений заполняется дефектная ведомость.
В дефектную ведомость вносятся сведения, подлежащие текущему ремонту, восстановлению или полной замене.
Глава 2. Порядок проведения паспортизации гидротехнических сооружений
8. При проведении паспортизации гидротехнических сооружений составляется карта расположения сооружений, где ответственное лицо условными обозначениями последовательно указывает все сооружения, входящие в состав гидротехнических сооружений и заранее их нумерует.

3) техникалық паспорт – су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлар паспортының ажырамас бөлігі болып табылатын, құрылыстың құрамдас бөліктері мен элементтерінің құрылымы мен өлшемдерін сипаттайтын көрсеткіштерді қамтитын құжат. Техникалық паспорт нысанның нақты техникалық жай-күйін көрсетеді, есепке алу, бақылау, пайдалану, жөндеу немесе қайта жаңарту үшін негіз болып табылады және осы нысанның бүкіл өмір сүру кезеңінде жарамды.
4) су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлардың тізілімі (бұдан әрі – құрылысжайлардың тізілімі) – су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлардың атауы, орналасқан жері, меншік иесі (иеленушісі), нысаналы мақсаты, техникалық сипаттамалары, пайдалану шарттары, техникалық жай-күйі туралы ақпаратты қамтитын электрондық деректер базасы;
5) су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – су қорын қорғау және пайдалану саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлардың атауы мен физика-географиялық, геологиялық-гидрологиялық, техникалық, құқықтық және экономикалық көрсеткіштерін қамтитын кешенді сипаттамасы өзгерген жағдайда, паспорттық деректерге өзгерістер енгізіледі.
4. Паспорт беруді ұйымдастыру және жүргізу су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлардың меншік иелері (иеленушілері) тарапынан жүзеге асырылады.
5. Меншік иесі (иеленуші) паспорттың электрондық нұсқасын гидротехникалық құрылысжайлар тізіліміне енгізу үшін су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспециясына (бұдан әрі – бассейндік су инспекциясы) ұсынуды қамтамасыз етеді.
6. Реконструкцияланған және пайдалануға берілетін су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беру нысанды мемлекеттік қабылдау комиссиясы жобалық техникалық параметрлер негізінде қабылдау барысында жүргізіледі.
7. Паспорттың жыл сайын жаңартуға жататын бөлімдері су шаруашылығы және гидротехникалық құрылысжайлардың техникалық жай-күйін ескере отырып, заттай тексеру жүргізу және оларды жобалық деректермен салыстыру жолымен толтырылады. Бүлінулер анықталған жағдайда ақаулы ведомосы толтырылады.
Ақаулы ведомсына ағымдағы жөндеуге, қалпына келтіруге немесе толық ауыстыруға жататын мәліметтер енгізіледі.
2-тарау. Гидротехникалық құрылысжайларға паспорт берудің жүргізу тәртібі
8. Гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беруді жүргізу кезінде жауапты тұлға шартты белгілермен гидротехникалық құрылысжайлар құрамына кіретін барлық құрылысжайларды реттілікпен көрсете отырып, олардың орналасу картасын құрастырады және алдын ала нөмірлейді.

9. Паспортизация вновь построенных гидротехнических сооружений проводится путем предварительных инструментальных измерений.
10. Проведение паспортизации осуществляется последовательно, в порядке размещения их в составе гидротехнических сооружений, начиная с головной части.
Для вновь строящихся гидротехнических сооружений паспорт разрабатывается на стадии проектирования.
В случае проведения модернизации, технического перевооружения, реконструкции, текущего или капитального ремонта гидротехнического сооружения его паспорт подлежат переутверждению.
11. Для заполнения всех разделов паспорта гидротехнических сооружений составляется технический паспорт сооружений, входящих в состав гидротехнических сооружений. При присвоении номеров технических паспортов гидротехнических сооружений следует придерживаться заранее обозначенной нумерации.
12. Паспортизация реконструированных гидротехнических сооружений проводится на участок сооружений, предусмотренной проектом.
13. Паспортизация реконструированных гидротехнических сооружений осуществляется последовательно начиная с головной части участка, охваченного проектом по реконструкции, путем предварительных инструментальных измерений реконструированных частей подвергшихся изменениям.
14. Паспорт действителен на период существования сооружения.
15. Заполнение всех разделов паспорта осуществляется ответственным лицом собственника (владельца).
16. При ликвидации не эксплуатируемых и не подлежащих восстановлению гидротехнических сооружений, объект снимается с регистрации, паспорт сдается в архив бассейновую водную инспекцию.
17. При передаче гидротехнических сооружений из одного вида государственной собственности в другой изменения в паспорт не вносятся.
18. Паспорт гидротехнического сооружения разрабатывается, утверждается его собственником (владельцем) и хранятся у собственника (владельца) в оригинале.
Глава 3. Порядок проведения паспортизации водохозяйственных сооружений
20. При проведении паспортизации собственник (владелец) составляет карту расположения водохозяйственных сооружений.
21. В техническом паспорте водохозяйственных сооружений, являющегося неотделяемым приложением (частью) паспорта, указываются показатели, характеризующие конструкцию, размеры составных частей и элементов сооружения.
22. Паспортизация реконструированных водохозяйственных сооружений проводится на участок предусмотренной проектом.
23. Паспортизация реконструированных водохозяйственных сооружений осуществляется последовательно, начиная с головной части участка, охваченного проектом по реконструкции, путем предварительных инструментальных измерений реконструированных частей подвергшихся изменениям.

9. Жаңадан салынған гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беру алдын ала аспаптық өлшеулер арқылы жүргізіледі.
10. Паспорт беру гидротехникалық құрылысжайлардың құрамындағы орналастыру тәртібіне сәйкес, бас бөліктен бастап реттілікпен жүзеге асырылады.
Жаңадан салынатын гидротехникалық құрылысжайлар үшін паспорт жобалау сатысында әзірленеді.
Гидротехникалық құрылысжайға жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жүргізілгеннен кейін оның паспорты қайта бекітілуге жатады.
11. Гидротехникалық құрылысжайлар паспортының барлық бөлімдерін толтыру үшін гидротехникалық құрылысжайларлардың құрамына кіретін құрылысжайлардың техникалық паспорты толтырылады. Гидротехникалық құрылысжайлардың техникалық паспорттарының нөмірлерін беру кезінде алдын ала белгіленген нөмірлеу жүйесіне сүйену қажет.
12. Реконструкцияланған гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беру жобада қарастырылған құрылысжай учаскесіне жүргізіледі.
13. Реконструкцияланған гидротехникалық құрылысжайларға паспорт беру жоба бойынша қамтылған учаскенің бас бөлігінен бастап, өзгерістерге ұшыраған реконструкцияланған бөлшектерді алдын ала аспаптық өлшеу жолымен реттілікпен жүзеге асырылады.
14. Паспорт құрылысжайдың жұмыс істеу кезеңінде жарамды.
15. Паспорттың барлық бөлімдерін толтыруды меншік иесі (иеленуші) тағайындаған жауапты тұлға жүзеге асырады.
16. Пайдаланылмайтын және қалпына келтіруге жатпайтын гидротехникалық құрылысжайларды жою кезінде нысан тіркеуден алынып тасталады, ал паспорт бассейндік су инспециясының архивіне тапсырылады.
17. Гидротехникалық құрылысжайларды бір мемлекеттік меншік түрінен екіншісіне беру кезінде паспортқа өзгерістер енгізілмейді.
18. Гидротехникалық құрылысжайдың паспорты меншік иесі (иеленуші) тарапынан әзірленіп, бекітіледі және түпнұсқа ретінде меншік иесінде (иеленушіде) сақталады.
3-тарау. Су шаруашылығы құрылысжайларына паспорт беру тәртібі
20. Паспорт беру жүргізу кезінде меншік иесі (иеленуші) су шаруашылығы құрылысжайларының орналасу картасын құрастырады.
21. Паспорттың ажырамас қосымшасы (бөлігі) болып табылатын су шаруашылығы құрылысжайларының техникалық паспортында құрылысжайдың құрылымы, құрамдас бөліктері мен элементтерінің өлшемдері көрсетіледі.
22. Реконструкцияланған су шаруашылығы құрылысжайларына паспорт беру жобада қарастырылған құрылысжай учаскесіне жүргізіледі.
23. Реконструкцияланған су шаруашылығы құрылысжайларына паспорт беру жобада қамтылған учаскенің бас бөлігінен бастап, өзгеріске ұшыраған бөліктерге алдын ала аспаптық өлшеулер жүргізу арқылы реттілікпен жүзеге асырылады.

24. Заполнение всех разделов технического паспорта водохозяйственных сооружений осуществляется собственником (владельцем).
25. Технический паспорт водохозяйственных сооружений действителен на период существования сооружения.
26. При ликвидации не эксплуатируемых и не подлежащих восстановлению водохозяйственных сооружений вносятся соответствующие изменения в паспорт и технический паспорт сдается в архив в бассейновую водную инспекцию.
27. При передаче водохозяйственных сооружений в аренду, доверительное управление, в частную собственность или из одного вида государственной собственности в другой изменения в технический паспорт не вносятся.
Приложение 2 к приказу
И.о. Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 10 июля 2025 года № 170-НҚ
ПАСПОРТ ВОДОХОЗЯЙСТВЕННЫХ И ГИДРОТЕХНИЧЕСКИХ СООРУЖЕНИЙ
Регистрационный № от "____" _____________ 20___ года
Глава 1. Система лиманного орошения
Название сооружения________________________________________________
Год строительства________________________________________________
Год ввода в эксплуатацию_________________________________________
Тип сооружения: пойменная, на местном стоке, на оросительной системе_______________________________________
Система инженерная, полуинженерная, неинженерная (подчеркнуть)
Значение системы – межхозяйственная, внутрихозяйственная (подчеркнуть)
Тип и название сооружения головного водозабора____________________
Местоположение сооружения_____________________________________ (близ какого населенного пункта оно находится)
Объемы водопотребления ___миллионов кубических метров (далее – м3)/год
Балансовая стоимость системы __________________________тысяч тенге.
Непосредственное руководство сооружением осуществляет
________________ _______________________________________________ (название водохозяйственной организации)
Система лиманного орошения расположена на территории
___________ ____________________________________________________ (область, район, город)
Площади лиманного орошения (гектаров)
Категория и название водопользователя
20___ год 20___ год 20___ год 20___ год 20___ год
Всего
В том числе залито
Всего
В том числе залито
Всего
В том числе залито
Всего
В том числе залито
Всего
В том числе залито
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Параметры лиманов
№ лиманов Площадь залива, гектар Средняя глубина залива, метров Продолжительность состояния воды сутки Общая длина валов, километров Максимальная высота, метров Средняя ширина по верху, метров Техническое состояние валов (исправны, требуют капитального ремонта, восстановления)
1
2
3
4
5
6
7
8
Сооружения на системе лиманного орошения
№ по карте Название и тип сооружения Технические показатели сооружения № паспорта сооружения Техническое состояние (исправно, требует капитального ремонта, восстановления)
1
2
3
4
5
Оценочная ведомость к паспорту
№ п/п Инвентарный № Наименование показателей № паспорта Единица измерения Количество всего В том числе требует Балансовая стоимость, тенге. Процент износа (%) Сумма износа, тенге Состоит на балансе водохозяйственных организации водопользователей Примечание
Капитального ремонта
Восстановления
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого по сооружению
километр
Валы лиманов
километр
Сооружения на лиманах
штук
в том числе на балансе организаций водохозяйственных
штук
Валы лиманов
километр
Сооружения на лиманах
штук
Краткое описание вредных явлений, наблюдающихся в работе сооружений за последние 5 лет и принятые меры по их устранению (разрушение дамб, плотин, сооружений валов и другие) ____________________________________________
Дополнительные сведения по системе лиманного орошения, не вошедшие в перечень основных вопросов _________________________________
Приложения(перечислить): ____________________
Ситуационная план-схема расположения водопровода.

24. Су шаруашылығы құрылысжайларының техникалық паспортының барлық бөлімдерін толтыру меншік иесімен (иеленушімен) жүзеге асырылады.
25. Су шаруашылығы құрылысжайларының техникалық паспорты құрылысжайдың жұмыс істеу кезеңінде жарамды.
26. Пайдаланылмайтын және қайта қалпына келтіруге жатпайтын су шаруашылығы құрылысжайларын жою кезінде Паспортқа тиісті өзгерістер енгізіліп, техникалық паспорт бассейндік су инспекциясына архивке өткізіледі.
27. Су шаруашылығы құрылысжайларын жалға, сенімгерлік басқаруға беру немесе жеке меншікке, не бір мемлекеттік меншік түрінен екіншісіне беру кезінде техникалық паспортқа өзгерістер енгізілмейді.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің м.а.
2025 жылғы 10 шілдедегі
№ 170-НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
СУ ШАРУАШЫЛЫҒЫ ҚҰРЫЛЫСЖАЙЛАРЫ МЕН ГИДРОТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰРЫЛЫСЖАЙЛАРДЫҢ ПАСПОРТЫ
20___ жылғы "____" _____________ тіркеу№______
1-тарау. Жайылма суару жүйесі
Жүйенің атауы _______________________________________________________
Салынған жылы ______________________________________________________
Пайдалануға берілген жылы ____________________________________________
Жүйе түрі: жайылма, жергілікті ағында, суару жүйесінде ___________________
____________________________________________________________________
Инженерлік, жартылай инженерлік, инженерлік емес жүйе (астын сызыңыз)
Жүйенің маңызы – шаруашылықаралық, шаруашылықішілік (астын сызыңыз)
Бас су жинақтағыш құрылысжайдың түрі және аты ________________________
____________________________________________________________________
Құрылысжайдың орналасқан жері _______________________________________
(қандай елді мекеннің маңында орналасқан)
Су тұтыну көлемі жылына ____________ миллион текше метр (бұдан әрі – м3).
Жүйенің баланстық құны ___________________________________ мың теңге.
Жүйеге тікелей басшылық жасауды ________________________ жүзеге асырады.
(су шаруашылығы ұйымының атауы)
Жайылма суару жүйесі _________________________ аумағында орналасқан.
(облыс, аудан, қала)
Жайылма суару алаңдары (гектар)
Су пайдаланушының санаты және атауы
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
Барлығы
Оның ішінде құйылғаны
Барлығы
Оның ішінде құйылғаны
Барлығы
Оның ішінде құйылғаны
Барлығы
Оның ішінде құйылғаны
Барлығы
Оның ішінде құйылғаны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
Жайылмалардың параметрлері
Жайылмалардың №
Жайылған судың алаңы, гектар
Жайылған судың орташа тереңдігі, метр
Судың жай-күйінің ұзақтығы, тәулік
Су жалының жалпы ұзындығы, шақырым
Ең жоғарғы биіктігі, метр
Жотасы бойынша орташа ені, метр
Су жалының техникалық жай-күйі (жарамды, күрделі жөндеуді, қалпына келтіруді қажет етеді)
1
2
3
4
5
6
7
8
Жайылма суару жүйесіндегі құрылысжай
Карта бойынша №
Құрылысжайдың атауы және түрі
Құрылысжайдың техникалық көрсеткіштері
Құрылысжай
паспортының №
Техникалық жай-күйі (жарамды, күрделі жөндеуді, қалпына келтіруді қажет етеді)
1
2
3
4
5
Паспортқа бағалау ведомості
р/с №
Инвентарлық
Көрсеткіштер атауы
Паспорттың №
Өлшем бірлігі
Саны, барлығы
оның ішінде
күрделі жөндеуді қажет ететіні
қалпына келтіруді қажет ететіні
1
2
3
4
5
6
7
8
Құрылысжай бойынша жиыны
шақырым
Жайылмалардың жалдары
шақырым
Жайылмалардағы құрылысжайлар
дана
оның ішінде су шаруашылығы ұйымдары балансындағылар
дана
Жайылмалар жалдары
шақырым
Жайылмалардағы құрылысжайлар
дана
кестенің жалғасы
Баланстық құны, теңге
Тозу пайызы (%)
Тозу сомасы, теңге
Су шаруашылығы мекемесінің немесе су пайдаланушылардың балансында тұрғаны
Ескертпе
9
10
11
12
13
Соңғы 5 жылда құрылысжайлардың жұмысында байқалған зиянды құбылыстардың (дамбалардың, бөгеттердің, құрылысжай жалдарының бұзылуы және т.б.) және оларды жою бойынша қабылданған шаралардың қысқаша сипаттамасы
____________________________________________________________________
Жайылма суару жүйесі бойынша негізгі мәселелер тізіміне кірмеген қосымша мәліметтер
___________________________________________________________________
Қосымшалар (атап өтіңіз):____________________________________________
Су құбырын орналастырудың ахуалдық жоспар-схемасы

Глава 2. Системы коллектора
Название коллектора ____________________________________________
Расчетный расход _______________________________________________
Водоприемником служит _________________________________________
Год строительства ____________Год ввода в эксплуатацию ____________
Балансовая стоимость системы коллектора ____________ миллионов тенге
Площадь земель с дренажной сетью в зоне действия системы коллектора
__________ проектная (гектар); ______________фактическая (гектар)
Система коллектора охватывает территорию_________________________
_______________________________________________________________
(область, районы и оросительные системы)
Площадь земель с дренажной сетью в зоне действия системы коллектора
Название основного и межхозяйственных коллекторов Площадь земель с дренажной сетью, гектар Протяженность дренажной сети, метров
Проектная
Фактическая
Всего
В том числе с открытой
Из них с глубиной свыше 1,5 метра
Всего
В том числе с закрытой
Всего
В том числе с закрытой
1
2
3
4
5
6
7
8
Количество отведенной коллектора воды в строке – 1 (тысяч м3) и количество отведенных солей – тысяч тонн за год
Годы Наименование коллектора Сток за год, тысяч тонн Отведено солей за год, тысяч тонн Минерализация воды, грамм/литр
Максимальная
Средняя
Минимальная
Краткое описание вредных явлений, наблюдавшихся в работе коллекторов за последние 5 лет и принятые меры по их устранению (размыв дна, оползни откосов, подпоры и другие) _____________________________________________
Площадь, охваченная наблюдением за уровнем грунтовых вод _______________
гектар _______________________________________________________________
Краткое описание сооружения, назначение и эксплуатация___________________
____________________________________________________________________
Ситуационная план-схема расположения водопровода
Ведомость технического состояния и балансовой стоимости системы коллектора
Название сооружения ____________________________________________
№ п/п Наименование показателей Единица измерения Всего
Количество
Из них требует
Балансовая стоимость, тысяч тенге
Сумма износа, тысяч тенге
капитального ремонта
восстановления, тысяч тенге
Межхозяйственная сеть и сооружения на ней
1
Межхозяйственные коллекторы, включая основной
километр
2
Сооружения
штук
3
Насосные станции
штук
4
Гидрометрические посты
штук
5
Мосты и переезды
штук
Глава 3. Оросительная система
Название системы _______________________________________________
Год ввода в эксплуатацию_________________________________________
Название источника орошения ____________________________________
Бассейн реки (озера) _____________________________________________
Источник орошения зарегулирован (да, нет) _________________________
Наименование водохранилища и его назначение ______________________
Тип головного водозабора: плотинный, бесплотинный (подчеркнуть)_____________________
Способ водозабора: самотечный, механический (подчеркнуть) __________
________________________________________________________________
Расчетная пропускная способность головного сооружения _______м3/секунду, в том числе регулятора м3/секунду или производительность насосной станции ________м3/секунду
Система: самотечная, механическая, смешанная(подчеркнуть) __________
________________________________________________________________
Наличие автоматизации: гидросооружений, водомерных устройств, всей системы (подчеркнуть) __________________
Балансовая стоимость сооружения _____________________ миллионов тенге
Общая площадь: орошаемых земель __________________________гектар
Лиманного орошения _____________________________________ гектар
обводненных земель __________________________________________ гектар
Непосредственное руководство системой осуществляется______________
________________________________________________________________
(название водохозяйственной организации)
Система расположена на территории ________________________________
(область, районы)
Характеристика источника орошения
По посту, расположенному _____________________________________
Водосборная площадь по посту ___ квадратных километров (далее – км2);
расстояние от устья____ километров
Местонахождение поста эксплуатационной гидрометрии ______________
_______________________________________________________________
Многолетние и фактические расходы или горизонты по посту эксплуатационной гидрометрии

2-тарау. Коллектор жүйелері
Коллектордың атауы ______________________________________________
Есептік шығыс ___________________________________________________
Су қабылдағыш __________________________________ қызметін атқарады
Құрылысы ________жылы салынған, пайдалануға __________жылы берілді.
Коллектор жүйесінің баланстық құны ___________________ миллион теңге.
Коллектор жүйесі қолданылатын аймақтағы дренаж желісі бар жерлердің алаңы:
жобалық ____________ (гектар) нақты ___________ (гектар)
Коллектор жүйесі _________________________________аумағын қамтиды
(облыс, аудандар және суару жүйесі)
Коллектор жүйесі қолданылатын аймақтағы дренаж желісі бар жерлер алаңы
Негізгі және шаруашылықаралық коллекторлардың аты
Дренаж желісі бар жерлер алаңы, гектар
Дренаж желісінің ұзақтығы, метр
жобалық
нақты
барлығы
оның ішінде, ашық
оның ішінде тереңдігі 1,5 метрден жоғары
барлығы
оның ішінде, жабық
барлығы
оның ішінде, жабық
1
2
3
4
5
6
7
8
Коллектормен бұрылған судың көлемі - 1 (мың м3) және бұрылған тұздардың мөлшері – жылына мың тонна
Жылдар
Коллектордың атауы
Бір жылдағы ағын, мың тонна
Бір жылда бұрылған тұз, мың тонна
Суды минералдау, грамм/литр
Ең жоғары
Орташа
Ең төмен
Коллектор жұмысында соңғы 5 жылда байқалған зиянды құбылыстардың (түбінің шайылуы, құлама жарлардың көшуі, тіреулер және басқалары) және оларды жою бойынша қабылданған шаралардың қысқаша сипаттамасы ___________________________
_____________________________________________________________________
Ызасулардың деңгейіне бақылау қамтылған жердің ауданы ________ гектар
Құрылысжайдың қысқаша сипаты, тағайындалуы және пайдалану
____________________________________________________________________
Су құбыры орналасуының ахуалды жоспар-схемасы
Коллектор жүйесінің техникалық жай-күйінің және баланстық құнының ведомості
Жүйенің атауы _____________________________________________
Р/с №
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Барлығы
Саны
оның ішінде қажет етеді
Баланстық құны, мың теңге
Тозу сомасы, мың теңге
күрделі жөндеуді
қайта қалпына келтіруді, мың теңге
Шаруашылықаралық желі және ондағы құрылысжайлар
1
Негізгімен қоса шаруашылықаралық коллекторлар
шақырым
2
Құрылысжайлар
дана
3
Сорғы станциялар
дана
4
Гидрометриялық бекеттер
дана
5
Көпірлер және өткелдер
дана
3-тарау. Суару жүйесі
Жүйенің атауы _______________________________________________________
Пайдалануға _____________ жылы берілді.
Суару көзінің атауы __________________________________________________
Өзендер (көлдер) бассейні______________________________________________
Суару көзі реттелген (иә, жоқ) __________________________________________
Су қоймасының атауы және оның пайдаланылу мақсаты ____________________
Бас су жинақтауыштың түрі: бөгетті, бөгетсіз (астын сызыңыз): ______________
Су алу тәсілі: өздігінен ағатын, механикалық (астын сызыңыз): ______________
Бас құрылысжайдың есептеулік су өткізу қабілеттілігі секундына________ м3,
оның ішінде реттеуіштің су өткізу мүмкіндігі секундына________ м3
немесе сорғы станциясының өнімділігі секундына_____ м3
Жүйе: су өздігінен ағатын, механикалық, аралас: _____________________
(астын сызыңыз)
Автоматтандырылған болуы: гидроқұрылысжайлардың, су өлшеу құрылғыларының, бүкіл жүйенің
________________________________________________________
(астын сызыңыз)
Құрылысжайдың баланстық құны ___________________________ миллион теңге
Жалпы ауданы: суармалы жерлер _____________________________ гектар
Жайылма суарылатын _______________________________________ гектар
суландырылған жерлер _____________________________________ гектар
Жүйеге тікелей басшылық жасауды _____________________ жүзеге асырады
____________________________________________________________________
(су шаруашылығы ұйымының аты)
Жүйе _______________________________________ аумағында орналасқан
(облыс, аудан)
Суару көзінің сипаттамасы
__________________________________________ орналасқан бекет бойынша
Бекет бойынша су жинақталатын аудан ______ шаршы шақырым (бұдан әрі – км2);
сағаға дейінгі арақашықтық ____ шақырым.
Эксплуатациялық гидрометриялық бекеттің орналасқан жері ___________
Көпжылдық және нақты су өтімі немесе эксплуатациялық гидрометриялық бекет бойынша су жиегі
Айлар

Глава 4. Технический паспорт водозаборной скважины
Местоположение скважин______________________________________ Целевое назначение скважин___________________________________
Категория скважин____________________________________________ Балансовая стоимость _____________________________миллион тенге
Год ввода в эксплуатацию: ____________________________________
Значение объекта____________________________________________
(республиканское, областное, районное)

4-тарау. Су алу ұңғымасының техникалық паспорты
Ұңғыманың орналасқан жері ______________________________________
Ұңғыманың нысаналы мақсаты ____________________________________
Ұңғыманың санаты ______________________________________________
Баланстық құны ___________________________________ миллион теңге
Пайдалануға енгізілген жылы______________________________________
Объектінің маңызы _____________________________________________
(республикалық, облыстық, аудандық)

3. Глубина залегания водоносного горизонта (комплекса), метр
4
Уровень воды от поверхности земли
1. Статистический, метр
2. Динамический, метр
5
Качество воды
1. Сухой остаток, грамм/литр
6
Конструкция скважины при эксплуатации
1. Эксплуатационная колонна Диаметр____ миллиметр, метр
2. Фильтровая колонна Диаметр____ миллиметр, метр
3. Рабочая часть фильтра Диаметр____ миллиметр, метр
4. Отстойник Диаметр____ миллиметр, метр
7
Тип фильтра
8
Насосная станция
1. Тип насоса (водоподъемника)
2. Тип электродвигателя (двигателя)
3. Производительность, м3/час
4. Напор, метров
5. Источник электроэнергии
9
Дебит скважины
Краткое описание вредных явлений, наблюдавшихся за последние 5 лет и принятые меры по их устранению _____________________________ _____________________________________________________________
Техническое состояние сооружения на момент проведения паспортизации (исправное, требует капитального ремонта, реконструкция или восстановления)
____________________________________________________________
Отметки о проведении технического улучшения и капитальных ремонтов, начиная с года проведения паспортизации (год, вид работы и объем) ________________________
Гражданские и производственные здания с указанием их полезной площади, приводозаборных скважинах_________________________
Средства связи:___________________________________________
Приложения:
Чертежи (геолого-гидрогеологические разрезы скважин))
Ситуационная план схема
Глава 5. Технический паспорт головного сооружения с плотинным водозабором
Название сооружения________________________________________
Расчетная пропускная способность _________м3/секунду
в том числе регулятора ____________________м3/секунд
Длина плотины ______метров, максимальная высота _________метров
Балансовая стоимость головного сооружения ________ миллион тенге
Местоположение______________________________________________
(название реки и расстояние от ближайшего населенного пункта)
Общие сведения______________________________________________
Значение объекта ______________________________________________
(межгосударственное, республиканское)
Материал и тип головного сооружения ___________________________
Построено в 20____ году по проекту_____________________________________
(наименование проектной организации)
Хранится в архивных документах № ____________________________________
(наименование организации)

3. Су тұтқыш горизонттың (кешеннің) орналасу тереңдігі, метр
4
Судың жер бетіне байланысты тереңдігі
1. Статистикалық, метр
2. Динамикалық, метр
5
Судың сапасы:
1. Құрғақ қалдық, грамм/литр
6
Пайдалану кезіндегі ұңғыманың конструкциясы
1. Эксплуатациялық баған
Диаметрі ___ миллиметр, метр
2. Сүзгіш баған
Диаметрі ____ миллиметр, метр
3. Сүзгіштің жұмыс істейтін бөлігі
Диаметр____ миллиметр, метр
4. Тұндырғыш
Диаметрі____ миллиметр, метр
7
Сүзгінің түрі
8
Сорғы станциясы
1. Сорғының түрі (су көтергіштің)
2. Электр қозғалтқыштың түрі (қозғалтқыштың)
3. Өнімділігі, м3/сағат
4. Арын, метр
5. Электр энергиясының көзі
9
Ұңғыма дебиті
Соңғы 5 жылда байқалған зиянды құбылыстардың қысқаша сипаттамасы және
оларды жою жөнінде қабылданған шаралар _______________________________________
Паспорттандыру жүргізіліп жатқан сәттегі құрылысжайдың техникалық жай-күйі (жарамды,
күрделі жөндеуді, реконструкциялауды немесе қалпына келтіруді қажет етеді)
___________________________________________________________________________
Паспорттандыру жүргізілген жылдан бастап техникалық жақсарту және күрделі өндеулер
жүргізу туралы белгілер (жылы, жұмыстың түрі мен көлемі)
___________________________________________________________________________
Су жинақтайтын ұңғымалар кезінде пайдалы алаңы көрсетілген азаматтық және өндірістік
ғимараттар _________________________________________________________________
Байланыс құралдары:_________________________________________________________
Қосымшалар:
Сызбалар (ұңғымалардың геологиялық-гидрогеологиялық қималары)
Ахуалдық жоспар схемасы
5-тарау. Бөгетті су жинауы бар бас құрылысжайдың техникалық паспорты
Құрылысжайдың атауы ___________________________________________________
Есептемелік су өткізгіштік қабілеті_________________________ м3/секунд оның ішінде су
реттеуіштің _________________ м3/секунд
Бөгеттің ұзындығы _________ метр, ең жоғарғы биіктік___________метр
Бас құрылысжайдың баланстық құны __________________ миллион теңге
Орналасқан жері ________________________________________________
(өзеннің аты және ең жақын елді мекенге дейінгі арақашықтық)
Объектінің маңыздылығы ______________________________________
(мемлекетаралық, республикалық)
Жалпы мәліметтер
Бас құрылыстың материалы және түрі ____________ 20____ жыл ______________________
жобасы бойынша салынған
(жобалаушы ұйымның атауы)
№________________________ архивтік құжаттарда сақталады
(ұйымның атауы)

Принято в эксплуатацию с 20___ года по акту № _____ от 20_____ года
Технические показатели
№ п/п Наименование сооружений Количество отверстий, штук Расчетная пропускная способность, м3/секунду Напор над порогом, метров
1
2
3
4
5
1
Плотина
2
Промывные устройства
3
Правобережный регулятор
4
Левобережный регулятор
Характеристика сооружений, входящих в комплекс головного водозабора
№ п/п Основные элементы сооружения и их показатели Единица измерения Плотина Промывные устройства Правобережный регулятор Левобережный регулятор
1
2
3
4
5
6
7
1
Понур длина/ширина
метров
2
Водобой (лоток, колодец) длина, ширина
-
3
Тип гасителя энергии длина, ширина
-
4
Рисберма _________________ (материал)
-
5
Крепление верхнего бъефа
м2
6
Крепление нижнего бъефа
-
7
Высота порога
метров
8
Высота перепада
-
9
Количество ступеней
штук
10
Число отверстий
-
11
Размер каждого отверстия длина/ширина или диаметр
метров
12
Затворы (щиты)
-
а) тип
-
б) материал
-
в) размер затвора высота, ширина
метров
13
Запасные щиты (шандоры) и подъемники
штук
14
Подъемники:
-
а) тип
-
б) количество
штук
в) продолжительность подъема опускания
минут
15
Мосты: а) служебный длина, ширина, материал
-
б) проезжий длина, ширина, материал
-
Особенность конструкции головного сооружения (борьба с донными наносами и угой, переход канала через плотину, устройство по обогреву щитов и другие) ____________________________________________________________
Защитные сооружения в нижнем бъефе за рисбермой (подпорные стенки, облицовка и мощение дна и откосов и другие), их краткое описание с указанием размеров и материала____________________________________________________
Приборы приспособления для наблюдения за работой сооружения (пьезометры, реперы, марки и другие) __________________________ ____________________________________________________________________
Водомерные устройства (тип и оборудование):
а) на плотине;
б) на правобережном регуляторе;
в) на левобережном регуляторе.
Характеристика электроснабжения: питание от энергосистемы или от дизельной станции, параметры сети и дизельной станции __________________________________________________________________
Пропуск паводковых расходов воды через плотину и регуляторы (время прохождения паводков, максимальные расходы, способ пропуска паводка, эффективность промывных отверстий, продолжительность промывки)
____________________________________________________________________
Вредные явления, наблюдавшиеся в работе головного сооружения.
Наименование и описание явлений (просадки, фильтрация, размыв нижнего бъефа, недостатки в работе щитов, подъемников и подъемных механизмов и другие) с указанием года и периодов (паводковый, меженный, в зимних условиях) и принятых мер по их устранению _______________________
Краткое описание технического состояния сооружения ____________________________________________
Отметки о техническом улучшении и капитальных ремонтах, начиная с года проведения паспортизации (год, вид работы и объем) _______ __________________________________________________________________
Дополнительные сведения:
Служебные, жилые здания и прочие постройки при головном сооружении с указанием их полезной площади___________________________________________________________
Площадь земельного участка, отведенного для нужд эксплуатации гектар, в том числе занято под насаждениями ______________________гектар
Средства связи_______________________________________________
Приложения (перечислить)______________________________________

20____жылғы №______ актісі бойынша 20_______ жылдан бастап пайдалануға қабылданған.
Техникалық көрсеткіштер
Р/с №
Құрылысжайдың атауы
Саңылаулар саны, дана
Есептік су өткізгіштік қабілеті, м3/секунд.
Табалдырық алдындағы арын, метр
1
2
3
4
5
1
Бөгет
2
Шаю құрылғылары
3
Оң жақ жағалаудағы реттеуіштер
4
Сол жақ жағалаудағы реттеушітер
Бас су алу кешенінің құрамына кіретін құрылысжайлардың сипаттамасы
р/с №
Құрылысжайдың негізгі элементтері және олардың көрсеткіштері
Өлшем бірлігі
Бөгет
Шаю құрылғылары
Оң жақ жағалаудағы реттегіштер
Сол жақ жағалаудағы реттегіштер
1
2
3
4
5
6
7
1
Понур ұзындығы/ ені
метр
2
Су тосқы (науа, құдық) ұзындығы, ені
-
3
Энергия бәсеңдеткіштің түрі ұзындығы, ені
-
4
Рисберма________ (материалы)
-
5
Жоғарғы бъефтің бекітпесі
м2
6
Төменгі бъефтің бекітпесі
-
7
Табалдырықтың биіктігі
метр
8
Құламаның биіктігі
-
9
Баспалдақтар саны
дана
10
Саңылаулар саны
-
11
Әрбір саңылаудың өлшемі ұзындығы/ені немесе диаметрі
метр
12
Қақпалар (қалқандар)
-
а) түрі
-
б) материалы
-
в) қақпаның өлшемі: ұзындығы, ені
метр
13
Қосалқы қалқандар (шаондора) мен көтергіштер
дана
14
Көтергіштер:
-
а) түрі
-
б) саны
дана
в) көтеріп түсіру ұзақтығы
минут
15
Көпірлер:
а) қызметтік: ұзындығы, ені материалы
б) өткел: ұзындығы, ені материалы
Бастапқы құрылысжайдың ерекшеліктері (түпкі шөгінділермен және шайылумен күрес,
каналдың бөгет арқылы өтуі, қалқандарды жылытуға арналған құрылғылар және басқалар)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ризберманың төменгі бьефіндегі қорғаныс құрылыстары (тіреу қабырғалары, түп пен
еңістердің қаптамасы мен тас төсеуі және басқалар), олардың өлшемдері мен материалын
көрсете отырып қысқаша сипаттамасы ____________________________________
_____________________________________________________________________
Құрылысжайдың жұмысын бақылауға арналған аспаптар мен құрылғылар (пьезометрлер,
реперы, маркалар және басқалар) ________________________________________
_____________________________________________________________________
Су өлшеу құрылғылары (түрі мен жабдықталуы):
а) бөгетте;
б) оң жағалаудағы реттегіште;
в) сол жағалаудағы реттегіште.
Электрмен жабдықтаудың сипаттамасы: энергия жүйесінен немесе дизельдік станциядан
қоректенуі, желі мен дизель станциясының параметрлері
________________________________________________________________________
Су тасқынын бөгет пен реттегіштер арқылы өткізу (су тасқынының өту уақыты, ең жоғары
шығындар, өткізу тәсілі, жуу тесіктерінің тиімділігі, жуу ұзақтығы)
________________________________________________________________________
Бастапқы құрылысжайдың жұмысында байқалған зиянды құбылыстар.
Құбылыстардың атауы мен сипаттамасы (отырғызу, сүзу, төменгі бьефтің шайылуы,
қалқандар, көтергіштер мен көтеру механизмдерінің ақаулары мен басқалар) олардың пайда
болған жылы мен кезеңі (тасқын су, меженьдік, қысқы жағдайларда) және оларды жою
бойынша қабылданған шаралар ____________________________________________
_______________________________________________________________________
Құрылысжайдың техникалық жай-күйінің қысқаша сипаттамасы
_______________________________________________________________________
Паспаорттау жүргізілген жылдан бастап техникалық жетілдірулер мен күрделі жөндеулер
туралы жазбалар (жылы, жұмыс түрі мен көлемі)
_______________________________________________________________________
Қосымша мәліметтер:
Басты құрылысжайдағы қызметтік, тұрғын және басқа да құрылыстар, олардың пайдалы
алаңы көрсетіледі_______________________________________________________
Пайдалану қажеттіліктеріне бөлінген жер учаскесінің жалпы ауданы, гектар, оның ішінде
отырғызылған екпелермен қамтылғаны _______________ гектар
Байланыс құралдары ____________________________________________________
Қосымшалар (атап өтіңіз) _______________________________________________

Глава 9. Технический паспорт водохранилища
Название и тип водохранилища _________________________________
Проектный объем водохранилища _______миллион м3
Год ввода в эксплуатацию _____________________________________
Назначение водохранилища ____________________________________
Местонахождение ____________________________________________
Балансовая стоимость _____________________________ миллион тенге
Название зарегулированного водотока, источник ___________________
Значение объекта ______________________________________________
(межгосударственное, республиканское, областное)
Построено в 20________ году по проекту __________________________
(наименование проектной организации)
Принято в эксплуатацию с 20____ год по акту №____от ____ 20___ год
Наличие отвода земель под водохранилище (государственный акт) _________________________________________________________________
Технические показатели водохранилища
№ п/п Наименование Единица измерения Показатели Дополнения и пояснения
1
Проектные отметки:
Форсированный подпорный уровень
Нормальный подпорный уровень
Уровень мертвого объема
2
Проектный объем
Полный полезный
3
Площадь зеркала
Форсированный подпорный уровень
Нормальный подпорный уровень
Уровень мертвого объема
4
Средняя и максимальная
длина и ширина водохранилища
5
Средняя и максимальная
глубина водохранилища
6
Протяженность береговой линии водохранилища
7
Работает изолированно или в каскаде водохранилища
Состав сооружений и их технические характеристики:
Название Сооружения рабочей части
Тип
Грунт тела плотины
Длина плотины, метров
Ширина по основанию, метров
Максимальная высота
Ширина по гребню
Материал
и крепления откосов
Уклон откоса
Плотины
Сопрягающие дамбы
Водосбросные сооружения
Название Тип Размеры водопропускных отверстий Тип запорных устройств Максимальная пропускная способность, м3/секунду Сороудерживающие и рыбозащитные устройства, штук
паводковый водосброс
донные водовыпуски
Краткое описание водохранилища, назначение и эксплуатация (в том числе застроенность и освоенность нижнего бьефа плотины) __________________________________________________________________
Краткое описание вредных явлений, наблюдавшихся за последние 5 лет
_____________________________________________________________________
Техническое состояние сооружений в составе объекта (исправное, требует капитального ремонта, реконструкции и восстановления и отметки о техническом улучшении и капитальном ремонте: год, вид, объем) __________________________________________________________________
Служебные, жилые здания и прочие постройки с указанием полезной площади___________________________________________________________ __________________________________________________________________
Приложения: план водохранилища чертежи сооружений схема расположения объекта данные по эксплуатации

9-тарау. Су қоймасының техникалық паспорты
Су қойманың аты және түрі _______________________________________
Су қоймасының жобалық көлемі _______________________________ миллион м3
Пайдалануға берілген жылы _______________________________________
Су қоймасының пайдаланылу мақсаты ______________________________
Орналасқан жері ________________________________________________
Баланстық құны миллион теңге ____________________________________
Реттелген су ағынының аты, көзі ____________________________________
Объектінің маңыздылығы _________________________________________
(мемлекетаралық, республикалық, облыстық)
Жоба бойынша 20____ жылы ____________________________________
салынды (жобалау ұйымының атауы)
20__ жылғы_________________ № _______ акт бойынша 20 ____ жылдан бастап пайдалануға қабылданды.
Су қоймасына жер бөлудің болуы (мемлекеттік акт) _______________
Су қоймасының техникалық көрсеткіштері
р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Көрсеткіштері
Толықтыру және түсіндіру
1
Жобалық белгілері:
мәжбүрлі қолдау деңгейі
қалыпты қолдау деңгейі
өлі көлем деңгейі
2
Жобалық көлемі
пайдалы көлемі
3
Айна алаңы
мәжбүрлі қолдау деңгейі
қалыпты қолдау деңгейі
өлі көлем деңгейі
4
Су қойманың орташа және ең үлкен ұзындығы мен ені
5
Су қойманың орташа және ең жоғарғы тереңдігі
6
Су қойманың жағалау жиегінің ұзақтығы
7
Оқшау немесе каскадта жұмыс істейді
Құрылысжайлардың құрамы және олардың техникалық сипаттамасы
Атауы
Жұмыс бөлімінің құрылысжайлары
Түрі
Бөгет денесіндегі топырақ
Бөгеттің ұзындығы, метр
Негізі бойынша ені, метр
Ең жоғары биіктігі
Еспе бойынша ені
Материал беткейлерді бекіту
Оңғақ енісі
Бөгеттер
Қосылатын дамбалар
Су ағызу құрылысжайлары
Атауы
Типі
Су өткізу тесіктерінің өлшемдері
Бекіту құрылғыларының типі
Ең жоғары өткізу қабілеті, м3/секунд
Сорғыш және балық қорғау құралдары, дана
тасқын су ағызу
су түбіндегі суды шығару
Су қоймасының қысқаша сипаттамасы, мақсаты және пайдалану (оның
ішінде бөгеттің төменгі бьефінің құрылысы және игерілуі) ______________________
________________________________________________________________________
Соңғы 5 жылда байқалған зиянды құбылыстардың қысқаша сипаттамасы
________________________________________________________________________
Объектінің құрамындағы құрылысжайлардың техникалық жай-күйі (жарамды, күрделі
жөндеуді, реконструкциялауды және қалпына келтіруді қажет етеді және техникалық
жақсарту және күрделі жөндеу туралы белгілер: жылы, түрі, көлемі)
________________________________________________________________________
Пайдалы ауданы көрсетілген қызметтік, тұрғын үй ғимараттары және өзге де құрылыстар
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Қосымшалар: су қоймасының жоспары құрылысжайлардың сызбалары объектінің
орналасу схемасы пайдалану жөніндегі деректер.

Глава 10. Технический паспорт дамбы
Общие сведения:
Название дамбы: ______________________________________________________
Местоположение: _____________________________________________________
Расчетная пропускная способность: ______________________________________
Тип дамбы (грунтовая, каменно-набросная, бетонная и другие): ______________
Балансовая стоимость сооружения: ______________________________________
Значение объекта: ____________________________________________________
Принято в эксплуатацию: ______________________________________________
Связанное водохозяйственное сооружение (если имеется): __________________
Эксплуатирующая организация: _________________________________________
Технические показатели
№ п/п Наименование элемента Единица измерения Показатель Примечания
1
Длина по гребню
метр
2
Ширина по гребню
метр
3
Максимальная высота
метр
4
Ширина по основанию
метр
5
Крутизна откосов (верх/низ)
-
6
Материал тела дамбы
-
7
Противофильтрационные элементы
-
8
Тип крепления откосов
-
9
Водопропускные сооружения (тип, количество)
-
10
Наличие дренажной системы
да/нет
Техническое состояние дамбы: _________________________________________
Глава 11. Технический паспорт пруда
Название _____________________________________________________________
Длина пруда ______метров, максимальная высота _________метров
Балансовая стоимость головного сооружения ________ миллион тенге
Местоположение_______________________________________________________
(название реки и расстояние от ближайшего населенного пункта)
Значение объекта ______________________________________________________
(межгосударственное, республиканское)
Материал и тип головного сооружения ___________________________
Построено в 20____ году по проекту______________________________
(наименование проектной организации)
Архивный № ____________

10-тарау. Дамбаның техникалық паспорты
Жалпы мәліметтер:
Дамбаның атауы: _____________________________________________________
Орналасқан жері: _____________________________________________________
Есептік өткізу қабілеті: ________________________________________________
Дамбаның типі (топырақтан салынған, тастан үйілген, бетоннан жасалған және т.б.):
_____________________________________________________________________
Құрылысжайдың баланстық құны: ______________________________________
Объектінің маңыздылығы:_____________________________________________
Пайдалануға қабылданған жыл: ________________________________________
Байланысты су шаруашылығы құрылысжайымен (бар болса): _______________
Пайдаланушы ұйым: __________________________________________________
Техникалық көрсеткіштер
р/с
Элемент атауы
Өлшем бірлігі
Көрсеткіш
Ескертпе
1
Жотасының ұзындығы
метр
2
Жотасының ені
метр
3
Ең жоғарғы биіктігі
метр
4
Түбінің ені
метр
5
Беткейдің деңгейі (жоғары/төмен)
-
6
Дамбы денесінің материалы
-
7
Сүзгіден қорғау элементтері
-
8
Жануды бекіту туралы
-
9
Су өткізу құрылыстары (түрі, саны)
-
10
Дренаж жүйесінің болуы
иә/жоқ
Дамбаның техникалық жай-күйі ____________________________________
11-тарау. Тоғанның техникалық паспорты
Атауы:______________________________________________________________
Тоғанның ұзындығы ______метр, максималды биіктігі _________метр
Басты құрылысжайдың баланстық құны ________ миллион теңге
Орналасқан жері______________________________________________________
(өзеннің атауы және ең жақын елді мекеннен қашықтығы)
Объектінің маңыздылығы ______________________________________________
(мемлекетаралық, республикалық)
Басты құрылысжайдың материалы мен типі _____________________________
20____ жылы _________________________________жобасы бойынша салынған
(жобалық ұйымның атауы)
Архивтік № ____________

4. Состояние и обслуживание
Показатель Значение
1
Состояние сооружения
2
Последний капитальный ремонт
3
Последняя проверка ГТУ
4
Ответственные лица
Глава 13. Технический паспорт группового водопровода
Наименование водопровода____________________________________________
Источник водоснабжения______________________________________________
Год ввода в эксплуатацию _________
Водопровод проходит по территории _____________________________________
____________________________________________________________________
(перечислить области и районы с указанием № пикетов на границах между ними)
Площадь зоны охватываемой групповым водопроводом ____ тысяч гектар
Количество подключенных к водопроводу населенных пунктов ________
Количество хозяйствующих субъектов, получающих воду из водопровода
____________________________________________________________________
Водопотребители:
населенные пункты ___________________________объектов
промышленные предприятия ___________________объектов
Расчетное водопотребление:
Всего ________________тысяч м3/год
в том числе для населения _____________тысяч м3/год
для производства ______________ тысяч м3/год
для животноводства ________тысяч м3/год
Объемы водопотребления:
среднесуточный_______________м3
годовой __________________ тысяч м3
Балансовая стоимость водопровода и сооружений _____тысяч тенге
Общая площадь зоны санитарной охраны ______________ тысяч гектар
Количество ремонтно-эксплуатационных участков ___________ штук
Техническое оборудование водозабора
Наименование Тип Марка Единица измерения Общее количество

4. Жағдайы және қызмет көрсету
Көрсеткіш
Мәні
1
Имараттың жағдайы
2
Соңғы күрделі жөндеу
3
ГТТ соңғы тексерісі
4
Жауапты тұлғалар
13-тарау. Топтық су құбырының техникалық паспорты
Су құбырының атауы ___________________________________________________
Сумен жабдықтау көзі __________________________________________________
Пайдалануға берілген жылы _____________________________________________
Су құбыры аумағы бойынша өтеді _______________________________________
_____________________________________________________________________
(олардың арасындағы шекараларда № пикеттерді көрсете отырып, облыстар мен аудандарды көрсету)
Топтық су құбырымен қамтылған аймақ алаңы ____мың гектар
Су құбырына қосылған елді мекендер саны ________
Су құбырынан су алатын шаруашылық субъектілерінің саны
_____________________________________________________________________
Су тұтынушылар: елді мекендер _________________________ объектілер
өнеркәсіп кәсіпорындары _________________________________ объектілер
Есептік су тұтыну:
Барлығы ________________ жылына мың м3, оның ішінде:
халық үшін _____________жылына мың м3
өндіріс үшін ____________ __ жылына мың м3
мал шаруашылығы үшін ______________ мың м3/жыл
Су тұтыну көлемі:
орташа тәуліктік _______________ м3;
жылдық __________________ мың м3.
Су құбыры мен құрылысжайлардың баланстық құны ______ мың теңге
Санитарлық қорғау аймағының жалпы ауданы ______________ мың гектар
Жөндеу-пайдалану учаскелерінің саны ___________ дана
Су жинақтағыштардың техникалық жабдығы
Атауы
Типі
Маркасы
Өлшем бірлігі
Жалпы саны

1. Насос
штук
2.
штук
3.
штук
Дренажный насос
штук.
Задвижки
штук
Ограждение
метров
Магистральный водовод
Общая протяженность магистрального водовода_________ километр
В том числе:
- стальные водоводы D= _____ -: ____ммL= ______ километр
- чугунные водоводы D= _____ -: ___ммр L= _______ километр
- полиэтиленовые водоводы D= __ -: ____мм L= ___ километр и другие ____________________________________________
Арматура и сооружения на магистральном канале
№ п/п Наименование Тип Марка Количество штук Техническое состояние Примечание
1
2
3
4
5
6
7
1
Запорно-регулирующая арматура
Задвижки
Вентили
Затворы
2
Водоразборные колонки и краны
Водозаборные колонки
Подарный гидрант
Краны
3
Предохранительная арматура
Противоударные клапаны
Предохранительные клапаны
Вантузы
4
Колодцы, диаметр в метрах
5
Упоры
6
Компенсаторы, диаметр в метрах
Общая оснащенность разводящих поселковых сетей
Общая протяженность ______________________________ километр в том числе:
- стальные водоводы D= _____ -: _____ миллиметр L= __________ километр
- чугунные водоводы D= _____ -: _____ миллиметр L= ___________ километр
- полиэтиленовые водоводы D= _____ -: _____ миллиметр L= ___ километр другие
____________________________________________________________________
№ п/п Наименование Тип Марка, объем Единица измерения Количество Техническое состояние
1
Задвижки
штук
2
Вантузы
штук
3
Обратный клапан
штук
4
Водоразборные колонки
штук
5
Пожарные гидранты
штук
6
Колодцы d= d=
штук
Насосные станции перекачки:
количество _______________ штук
суммарный расход ____________м3 в секунду
суммарный манометрический напор ___________метр
№ п/п Наименование Тип Марка Единица измерения Количество
1
Насос
штук
Дренажный насос
штук
задвижки
штук
Задвижки с эл. приводом
штук
штук
Оценочная ведомость к паспорту № ____________
Название группового водопровода_______________________________________
№ пп. Инвентарный № Наименование показателей № паспорта Единица измерения Количество Балансовая стоимость, тенге Процент износа Сумма износа, тенге Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Краткое описание вредных явлений, наблюдавшихся за последние 5 лет и принятые меры по их устранению (заиление верхнего бьефа, фильтрация, прорывы и другие) ____________________________________________________
Краткое описание технического состояния водопровода и сооружений в составе объекта на момент паспортизации (исправное, требует капитального ремонта, реконструкции и восстановления и отметки о техническом улучшении и капитальном ремонте: год, вид, объем) ___________________________________ ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Отметки о проведении технического улучшения и капитальных ремонтов, начиная с года проведения паспортизации (год, вид работы и объем) ____________________________________________________________________
Средства связи_________________________________________________________
Приложения (перечислить) ______________________________________________
Приложение 3 к приказу
И.о. Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 10 июля 2025 года № 170-НҚ
Перечень утративших силу некоторых приказов

1. Сорғы
дана
2.
дана
3.
дана
Дренаждық сорғы
дана
Ысырмалар
дана
Санитариялық қорғау аймағының қоршауы
метр
Магистральдық суағар
Магистральдық суағардың жалпы ұзындығы ______________ шақырым
Оның ішінде:
-болат суағарлар D = _____ _____ миллиметр L=___________
-шақырым шойын суағарлар D = _____ _____ миллиметр
L=___________шақырым -полиэтилен суағарлар D = _____ _____ миллиметр
L=___________шақырым және басқалары____________________________________________________________
Магистральдық каналдағы арматура мен құрылысжайлар
р/с №
Атауы
Типі
Маркасы
Саны, дана
Техникалық жай-күйі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
1
Жапқыш-реттеуіш арматура
Ысырмалар
Вентильдер
Қақпалар
2
Су бөлу колонкалары және крандары
Су бөлу колонкалары
Өртке қарсы гидранттар
Крандар
3
Сақтандырғыш арматура
Соққыға қарсы клапандар
Сақтандырғыш клапандары
Вантуздар
4
Құдықтар, диаметр метрмен
5
Тіреуіш
6
Компенсаторлар, диаметр метрмен
Кенттік таратқыш желілердің жалпы жарақтануы
Жалпы ұзындығы _____________________________ шақырым оның ішінде:
- болат суағарлар D = ____ -: _____ миллиметр L = __________ шақырым
- шойын суағарлар D = _____ -: _____ миллиметр L = _________ шақырым
- полиэтилен суағарлар D = ____ -: ____ миллиметр L = _______ шақырым
және басқалары_______________________________________________________
р/с
Атауы
Түрі
Маркасы, көлемі
Өлшем бірлігі
Саны
Техникалық жай-күйі
1
Ысырмалар
дана
2
Вантуздар
дана
3
Кері клапан
дана
4
Су бөлу колонкалары
дана
5
Өртке қарсы гидранттар
дана
6
Құдықтар d= d=
дана
Тасымалдау сорғы станциялары:
саны _______________ дана
жиынтық су өтімі ________________ м3/секунд
жиынтық манометрлік арын ___________ метр
Атауы
Типі
Маркасы
Өлшем бірлігі
Саны
Сорғы
дана
Дренаждық сорғы
дана
Ысырмалар
дана
Электрлік жетегі бар ысырмалар
дана
дана
№ ______ паспортқа арналған бағалау ведомості
Топтық су құбырының атауы _____________________________________
р/с №
Инвентарлық №
Көрсеткіштер атауы
Паспорт №
Өлшем бірлігі
Саны
Баланстық құны, теңге
Тозу пайызы
Тозу сомасы, теңге
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Соңғы 5 жылда байқалған зиянды құбылыстардың қысқаша сипаттамасы және оларды жою бойынша қабылданған шаралар (жоғарғы бьефтің тұнуы, сүзілуі, жарылуы және басқалар) _________________________________________________________________________
Паспорттау сәтіндегі объектінің құрамындағы су құбыры мен құрылысжайлардың техникалық жай-күйінің қысқаша сипаттамасы (жарамды, күрделі жөндеуді, реконструкциялауды және қалпына келтіруді қажет етеді және техникалық жақсартулар мен күрделі жөндеу туралы белгілер: жылы, түрі, көлемі)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Паспорттау жүргізілген жылдан бастап техникалық жақсарту және күрделі жөндеу
жүргізу туралы белгілер (жыл, жұмыс түрі және көлемі)
_________________________________________________________________________
Байланыс құралдары _______________________________________________________
Қосымшалар (атап өтілсін) __________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрінің м.а.
2025 жылғы 10 шілдедегі
№ 170-НҚ Бұйрығына
3-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

1. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 июня 2009 года № 326 "Об утверждении Правил проведения паспортизации гидромелиоративных систем и водохозяйственных сооружений и форму паспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5714).
2. Пункт 1 перечня некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан в которые вносятся изменения, утвержденным приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 109 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19776).
3. Приказ исполняющего обязанности Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 апреля 2023 года № 111 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 июня 2009 года № 326 "Об утверждении Правил проведения паспортизации гидромелиоративных систем и водохозяйственных сооружений и форму паспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32254).

1. "Гидромелиорациялық жүйелер мен су шаруашылығы құрылыстарын паспорттауды жүргізу қағидаларын және паспорт нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 4 маусымдағы № 326 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5714 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 109 бұйрығымен бекітілген өзгерістер енгзілетін Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтары тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19776 болып тіркелген).
3. "Гидромелиоративтік жүйелер мен су шаруашылығы құрылыстарын паспорттауды жүргізу қағидаларын және паспорт нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2009 жылғы 4 маусымдағы № 326 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 4 сәуірдегі № 111 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32254 болып тіркелген).