Об утверждении правил регистрации, снятия с учета и использования спортивных лошадей
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 30 июня 2025 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2025 года № 36384
В соответствии с подпунктом 65-13) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила регистрации, снятия с учета и использования спортивных лошадей, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 30 июня 2025 года № 111
Правила регистрации, снятия с учета и использования спортивных лошадей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации, снятия с учета и использования спортивных лошадей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65-13) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" и определяют порядок регистрации, снятия с учета и использования спортивных лошадей, участвующих в спортивных соревнованиях и учебно-тренировочных сборах по видам спорта.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) владелец спортивной лошади – физическое или юридическое лицо, которому животное принадлежит на праве собственности или ином вещном праве;
2) место содержания – используемые владельцем спортивной лошади здания, строения, сооружения, помещения или земельные участки, где животное содержится;
3) ответственное лицо – должностное лицо, назначаемое руководителем физкультурно-спортивной организации за ведение журнала регистрации и снятия с учета спортивных лошадей.

Спорт аттарын тіркеу, есептен шығару және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 30 маусымдағы № 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 шiлдеде № 36384 болып тіркелді
Дене шынықтыру және спорт туралы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 65-13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес қоса беріліп отырған Спорт аттарын тіркеу, есептен шығару және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 30 маусымдағы
№ 111 Бұйрыққа
қосымша
Спорт аттарын тіркеу, есептен шығару және пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт аттарын тіркеу, есептен шығару және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 65-13) тармақшасына сәйкес әзірленді және спорт түрлері бойынша спорт жарыстары мен оқу-жаттығу жиындарына қатысатын спорт аттарын тіркеу, есептен шығару және пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) спорт аты иесi – жануар меншiк құқығымен немесе өзге де мүлiктiк құқықпен тиесiлi жеке немесе заңды тұлға;
2) ұстау орны – жануар ұсталатын спорт аты иесімен пайдаланатын ғимараттар, құрылыстар, үй-жайлар немесе жер учаскелері;
3) жауапты тұлға – спорт аттарын есепке алу және есептен шығару журналын жүргізуге дене шынықтыру және спорт ұйымының басшысыммен тағайындалған лауазымды тұлға.

Глава 2. Порядок регистрации и снятия с учета спортивных лошадей
3. Регистрации подлежат спортивные лошади, участвующие в спортивных мероприятиях, включенных в Единый календарь спортивно-массовых мероприятий.
4. Регистрация спортивных лошадей производится в целях учета спортивных лошадей в Республике Казахстан, участвующих в спортивных мероприятиях.
5. Регистрация спортивных лошадей производится в физкультурно-спортивных организациях (далее – ФСО) по месту их нахождения.
6. Регистрация спортивных лошадей производится владельцем спортивной лошади на основании ветеринарного паспорта, выданного в соответствии с Правилами идентификации сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11127).
7. Для регистрации спортивных лошадей владельцем спортивной лошади в ФСО представляются следующие документы:
1) заявление владельца для регистрации спортивной лошади по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием породы спортивной лошади, пола, года рождения, клички, номера микрочипа;
2) ветеринарный паспорт спортивной лошади или выписка из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных, выданные в соответствии с Правилами формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6321);
3) документ, удостоверяющий личность, и (или) документ, подтверждающий полномочия представителя (для идентификации личности).
8. При представлении владельцем спортивной лошади полного пакета документов, ответственное лицо в течение 5 (пяти) рабочих дней:
1) сверяет представленные документы на соответствие сведениям, содержащихся в заявлении;
2) вносит сведения в журнал регистрации и снятия с учета спортивных лошадей (далее – Журнал) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. В случае представления неполного пакета документов и/или несоответствия представленных документов, сведениям содержащихся в заявлении, ответственное лицо, возвращает документы владельцу спортивной лошади в течение 1 (одного) рабочего дня.
10. При гибели или по желанию владельца спортивная лошадь подлежит снятию с учета по месту ее регистрации.
11. Снятие с учета осуществляется на основании заявления владельца спортивной лошади в течение 3 (трех) рабочих дней с внесением соответствующих сведений в журнал. Заявление для снятия с учета подается в бумажном виде в ФСО по месту регистрации спортивной лошади по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

2-тарау. Спорт аттарын тіркеу және есептен шығару тәртібі
3. Спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бiрыңғай күнтізбесiне енгiзiлген спорттық iс-шараларға қатысатын спорт аттары тiркелуге жатады.
4. Спорт аттарын тiркеу Қазақстан Республикасында спорттық iс-шараларға қатысатын спорт аттарын тiркеу мақсатында жүзеге асырылады.
5. Спорт аттарын тiркеу олардың орналасқан жерi бойынша дене шынықтыру және спорт ұйымдарында (бұдан әрi - ДШСҰ) жүзеге асырылады.
6. Спорт аттарын тiркеу Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11127 болып тіркелген) Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қағидаларына сәйкес берілген ветеринариялық паспорт негізінде спорт аты иесiмен жүзеге асырылады.
7. Спорт аттарын тiркеу үшiн спорт аты иесімен мынадай құжаттар ұсынылады:
1) осы қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша спорт атының тұқымын, жынысын, туған жылын, лақап атын, микрочип нөмірін көрсете отырып, спорттық атты тіркеу туралы өтініші;
2) спорт атының ветеринариялық паспорты немесе Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6321 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру жөнiндегi деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді көшірмелер беру қағидаларына сәйкес берілген ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан үзінді-көшірме;
3) жеке басын куәландыратын құжат және (немесе) өкілдің өкілеттігін растайтын құжат (сәйкестендіру үшін).
8. Спорт аты иесі құжаттар топтамасын толық ұсынған жағдайда, жауапты тұлға 5 (бес) жұмыс күн ішінде:
1) берілген құжаттарды өтiнiмде қамтылған мәлiметтерге сәйкестiгiн тексереді;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша спорт аттарын есепке алу және есептен шығару журналына (бұдан әрі – Журнал) енгізеді.
9. Құжаттардың толық топтамасы және/немесе ұсынылған құжаттар мен өтiнiштегi мәлiметтер арасында алшақтық болған жағдайда жауапты тұлға 1 (бір) жұмыс күн ішінде құжаттарды спорт аты иесіне қайтарады.
10. Қайтыс болған жағдайда немесе спорт аты иесiнiң өтiнiшi бойынша ат тiркелген жерi бойынша есептен шығарылады.
11. Есептен шығару спорт аты иесінің өтініші негізінде 3 (үш) жұмыс күн ішінде журналға тиісті мәліметтерді енгізу арқылы жүргізіледі. Есептен шығару үшін өтініш қағаз түрінде спорт аты тiркелген жерi бойынша ДШСҰ-ға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.

12. Журнал ведется на бумажном носителе, пронумеровывается, прошнуровывается и заверяется подписью руководителя ФСО и ее печатью.
Глава 3. Порядок использования спортивных лошадей
13. Спортивные лошади используются в учебно-тренировочных сборах и спортивных соревнованиях по конным видам спорта.
14. К участию в спортивных соревнованиях допускаются спортивные лошади не младше 4 (четырех) лет и не старше 20 (двадцати) лет.
15. Не допускается во время спортивных мероприятий:
1) использование спортивных лошадей непригодных к использованию по состоянию здоровья на основании заключения специалиста в области ветеринарии;
2) нанесение побоев, травм и увечий;
3) применение запрещенных субстанций и (или) методов в спорте (допинга) в целях повышения эффективности их использования.
16. К участию в соревнованиях допускаются спортивные лошади в хорошей физической форме. Решение о физическом состоянии спортивной лошади и ее допуске к спортивным соревнованиям принимается на основании ветеринарной справки специалиста в области ветеринарии.
17. Использование спортивных лошадей осуществляется с перерывами на их кормление и (или) восстановление их работоспособности (отдых).
18. Перевозка спортивных лошадей к месту проведения спортивных мероприятий осуществляется в соответствии с Правилами перевозки животных, утвержденными приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 мая 2022 года № 164 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 28139).
Приложение 1
к Правилам регистрации,
снятия с учета и использования
спортивных лошадей
Наименование ФСО
_________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
руководителя ФСО __________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
владельца спортивной лошади
или наименование
юридического лица
___________________________
___________________________
Вид документа,
удостоверяющего личность,
и (или) документа,
подтверждающего полномочия
представителя
___________________________
Серия документа:
___________________________
Номер документа:
___________________________
Кем выдан:
___________________________
Дата выдачи:
"____" __________ _____ года
Адрес места
местожительства:
___________________________
Номер телефона:
____________________________
Заявление для регистрации спортивной лошади
Прошу зарегистрировать спортивную лошадь
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(порода лошади, пол, год рождения, кличка, номер микрочипа)
Место содержания ____________________________________________
(адрес местонахождения спортивной лошади)
________________________
________________________
(дата подачи заявки)
(подпись заявителя)
Дата принятия документов:
"___"________ 20 ___ года
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) и подпись,
принявшего документы:
_________________________
Приложение 2 к Правилам
регистрации, снятия
с учета и использования
спортивных лошадей
Форма
Журнал регистрации и снятия с учета спортивных лошадей
Номер записи
Номер ветеринарного паспорта спортивной лошади
Пол, порода
Номер микро чипа
Кличка
Год рождения
Владелец (фамилия, имя, отчество (при наличии), или наименование юридического лица)
Адрес владельца/ место содержания лошади
Дата регистрации
Отметка о снятии с учета
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
Приложение 3
к Правилам регистрации,
снятия с учета и использования
спортивных лошадей
Наименование ФСО
_______________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
руководителя ФСО ___________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
владельца спортивной лошади
или наименование
юридического лица
__________________________
__________________________
вид документа, удостоверяющего
личность, и (или) документа,
подтверждающего полномочия
представителя
____________________________
Серия документа:
____________________________
номер документа:
____________________________
Кем выдан:
____________________________
Дата выдачи:
"____" _________ _____ года
Адрес места местожительства:
____________________________
Номер телефона:
____________________________
Заявление для снятия с учета спортивной лошади
Прошу снять с учета спортивную лошадь ____________________________________
________________________________________________________________________
(порода лошади, пол, год рождения, кличка, номер микрочипа)
Место содержания _______________________________________________________
(адрес местонахождения спортивной лошади)
________________________
________________________
(дата подачи заявки)
(подпись заявителя)
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) и подпись,
принявшего заявление:
________________________

12. Журнал қағаз тасығышта жүргiзiледi, нөмiрленедi, тiгiледi және ДШСҰ басшысының қолымен және мөрiмен расталады.
3-тарау. Спорт аттарын пайдалану тәртібі
13. Спорт аттары ат спорты түрлерінен оқу-жаттығу жиындары мен спорттық жарыстарда пайдаланылады.
14. Спорттық жарыстарға қатысуға 4 (төрт) жастан кіші және 20 (жиырма) жастан үлкен емес спорт аттарға рұқсат етіледі.
15. Спорттық іс-шаралар кезінде рұқсат етілмейді:
1) сауыққанға дейін ветеринария саласындағы маманның қорытындысы негізінде денсаулық жағдайы бойынша жарамсыз спорт аттарын пайдалану;
2) ұрып-соғу, жарақаттану және зақымдану;
3) оларды қолдану тиімділігін арттыру мақсатында спорттағы тыйым салынған субстанциялар және (немесе) әдістер (допингті) қолдану.
16. Жарысқа қатысуға денсаулығы жақсы спорт аттарына рұқсат етіледі. Спорт атының дене жағдайы және оны жарыстарға жіберу туралы шешім ветеринария саласындағы маманның ветеринариялық анықтамасы негізінде қабылданады.
17. Спорттық аттар тамақтандыруға және (немесе) олардың жұмыс қабілетін қалпына келтіруге (демалуға) арналған үзілістермен пайдаланылады.
18. Спорт аттарын спорттық іс-шараларды өткізу орнына тасымалдау Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 19 мамырдағы № 164 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28139 болып тіркелген) бекітілген Жануарларды тасымалдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Спорт аттарын тіркеу,
есептен шығару және
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
ДШСҰ-ның толық
атауы __________
ДШСҰ басшысының толық аты-
жөні (ол болған жағдайда)
Спорт аты иесінің толық аты-
жөні (ол болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның
атауы_________________
_______________________
Жеке басты куәландыратын
құжаттың және/немесе өкілдің
өкілеттігін растайтын құжаттың
түрі _______________________
Құжаттың сериясы:___________
Құжаттың нөмірі:_____________
Кіммен берілді:______________
Берілген күні:____жылғы"___"____
Тұрғылықты мекенжайы:______
Телефон нөмірі:______________
Спорт атын тiркеу туралы өтiнiш
Спорт атын тіркеуді сұраймын ___________________________________________________
______________________________________________________________________________
(аттың тұқымы, жынысы, туған жылы, аты, микрочип нөмірі)
Ұстайтын жері _________________________________________________________________
(спорт атының тұрақты тұратын жері)
_________________________________________ _____________________________________
(өтініш берілген күн) (қолы, аты-жөні)
Құжаттарды қабылдау күні: 20__ жылғы "__"_____
Құжаттарды қабылдаған тұлғаның толық аты-жөні
(ол болған жағдайда) және қолы:________________
Спорт аттарын тіркеу,
есептен шығару және
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Спорт аттарын есепке алу және есептен шығару журналы
Жазбаның реттік нөмірі
Спорт атының ветеринариялық паспортының нөмірі
Жынысы, тұқымы
Микрочип нөмірі
Лақап аты
Туған жылы
Иесі (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
_______________________ заңды тұлғаның атауы)
Иесінің мекенжайы
Тiркелген күнi
Есептен шығарылғаны туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
Спорт аттарын тіркеу,
есептен шығару және
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
ДШСҰ-ның толық
атауы __________
ДШСҰ басшысының толық аты-
жөні (ол болған жағдайда)
Спорт аты иесінің толық аты-
жөні (ол болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның
атауы_________________
_______________________
Жеке басты куәландыратын
құжаттың және/немесе өкілдің
өкілеттігін растайтын құжаттың
түрі _______________________
Құжаттың сериясы:___________
Құжаттың нөмірі:_____________
Кіммен берілді:______________
Берілген күні:____жылғы"___"____
Тұрғылықты мекенжайы:______
Телефон нөмірі:______________
Спорт атын тiркеуден шығару туралы өтiнiш
Спорт атын тіркеуден шығаруды сұраймын _________________________________________
______________________________________________________________________________
(аттың тұқымы, жынысы, туған жылы, аты, микрочип нөмірі)
Ұстайтын жері _________________________________________________________________
(спорт атының тұрақты тұратын жері)
_________________________________ ______________________________________________
(өтініш берілген күн) (қолы, аты-жөні)
Құжаттарды қабылдаған тұлғаның толық аты-жөні
(ол болған жағдайда) және қолы: ________________