О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и пенсионного обеспечения
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 25 июня 2025 года № 26. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2025 года № 36375
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и пенсионного обеспечения, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 25 июня 2025 года № 26
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и пенсионного обеспечения, в которые вносятся изменения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 249 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17803) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В системе реестров открываются лицевые счета собственникам ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), эмитентам и номинальным держателям.
Открытие лицевого счета производится после принятия центральным депозитарием мер по надлежащей проверке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее - Закон о противодействии отмыванию доходов).
Допускается использование услуг центра обмена идентификационными данными (далее - ЦОИД) при идентификации клиента, являющегося физическим лицом, с использованием средств биометрической идентификации.
Допускается использование услуг кредитного бюро с государственным участием при идентификации клиента, являющегося физическим или юридическим лицом.

Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығы және зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 25 маусымдағы № 26 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 шiлдеде № 36375 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес бағалы қағаздар нарығы және зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2025 жылғы 25 маусымдағы
№ 26 Қаулыға қосымша
Бағалы қағаздар нарығы және зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қазандағы № 249 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17803 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы қаулымен бекітілген Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тізілімдер жүйесінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) иеленушілерге, эмитенттерге және номиналды ұстаушыларға жеке шоттар ашылады.
Жеке шотты ашу орталық депозитарий "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заң) көзделген тиісті тексеру шараларын қабылдағаннан кейін жүргізеді.
Жеке тұлға болып табылатын клиентті биометриялық сәйкестендіру құралын пайдалана отырып сәйкестендіру кезінде сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығының (бұдан әрі – СДАО) қызметтерін пайдалануға рұқсат етіледі.
Жеке немесе заңда тұлға болып табылатын клиентті сәйкестендіру кезінде мемлекет қатысатын кредиттік бюро қызметтерін пайдалануға рұқсат етіледі.

Взаимодействие центрального депозитария с ЦОИД или кредитным бюро с государственным участием осуществляется на условиях, предусмотренных Правилами осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденными постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920.";
пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"45. Операции по списанию (зачислению) ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) зарегистрированных лиц проводятся центральным депозитарием при получении встречных приказов о регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами (правами требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и иных документов, необходимых для проведения данной операции в соответствии с Правилами и законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, за исключением случаев, установленных пунктами 47, 49, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 73, 74 и 77 Правил.
Если в соответствии со статьей 72-1 Закона о рынке ценных бумаг, статьей 17-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках и банковской деятельности), статьей 26 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности) одной из сторон сделки, для ее заключения требуется согласие (разрешение) государственного органа, уполномоченного на выдачу такого согласия (разрешения), центральный депозитарий запрашивает документ, подтверждающий наличие такого согласия (разрешения).
Требование части второй настоящего пункта также распространяется на операции, проводимые центральным депозитарием в системе реестров при передаче ценных бумаг в доверительное управление.
46. Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа номинального держателя на открытие клиенту номинального держателя лицевого счета в системе реестров рассматривает документы, предоставленные номинальному держателю его клиентом для открытия лицевого счета в системе учета номинального держания, и приказ на открытие в системе реестров лицевого счета собственнику ценных бумаг, являвшемуся клиентом номинального держателя согласно пункту 36 Правил регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876 (далее – Правила № 210).
Центральный депозитарий в течение 3 (трех) календарных дней с даты получения приказа номинального держателя на списание ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) со счета номинального держателя, открытого в системе учета центрального депозитария, в целях их последующего зачисления на лицевой счет, открытый клиенту номинального держателя в системе реестров, зачисляет на лицевой счет, открытый в системе реестров собственнику ценных бумаг, являвшемуся клиентом номинального держателя, принадлежащих ему ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам), и списывает с лицевого счета, открытого в системе учета центрального депозитария, числящихся на нем ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам).";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

Орталық депозитарийдің СДАО-мен немесе мемлекет қатысатын кредиттік бюромен өзара іс-қимыл ету Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысымен бекітілген Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларында көзделген талаптармен жүзеге асырылады.";
45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Орталық депозитарий бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан (жеке шоттарына) есептен шығару (есепке алу) жөніндегі операцияларды эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені тіркеу туралы қарсы бұйрықтарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) және Қағидалардың пунктами 47, 49, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 73, 74 және 77-тармақтарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қағидаларға және бағалы қағаздар нарығы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы операцияны жүргізу үшін қажетті өзге де құжаттарды алған кезде жүргізеді.
Егер Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 72-1-бабына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 17-1-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 26-бабына сәйкес мәміле тараптарының біріне оны жасау үшін осындай келісімді (рұқсатты) беруге уәкілетті мемлекеттік органның келісімі (рұқсаты) талап етілсе, орталық депозитарий осындай келісімнің (рұқсаттың) болуын растайтын құжатты сұратады.
Осы тармақтың екінші бөлігінің талабы бағалы қағаздарды сенімгерлік басқаруға беру кезінде тізілімдер жүйесінде орталық депозитарий жүргізетін операцияларға да қолданылады.
46. Орталық депозитарий клиентке тізілімдер жүйесінде номиналды ұстаушының клиентіне жеке шот ашуға номиналды ұстаушының бұйрығын алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен бекітілген Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларының (бұдан әрі – № 210 қағидалар) 36-тармағына сәйкес номиналды ұстаушыға оның клиенті номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жеке шот ашу үшін ұсынған құжаттарды және тізілімдер жүйесінде номиналды ұстаушының клиенті болып табылатын бағалы қағаздардың меншік иесіне жеке шот ашуға бұйрықты қарайды.
Орталық депозитарий орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған, кейіннен оларды номиналды ұстаушының клиентіне тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шотқа есепке жазу мақсатында, номиналды ұстаушының шотынан бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) есептен шығаруға номиналды ұстаушының бұйрығын алған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде номиналды ұстаушының клиенті болып табылатын бағалы қағаздардың меншік иесіне оған тиесілі бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) тізілімдер жүйесінде ашылған жеке шотқа есепке жазады және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған, онда есепте тұрған бағалы қағаздарды (эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) жеке шоттан есептен шығарады.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"48. Операции по списанию с лицевых счетов зарегистрированных лиц принадлежащих им акций банков второго уровня (далее - банки), подлежащих принудительному выкупу в соответствии с пунктом 6 статьи 16 Закона о банках и банковской деятельности и зачислению данных акций на счет уполномоченного органа, регистрируются на основании решения уполномоченного органа, принятого в порядке, определенном Правилами принудительного выкупа акций банка и их обязательной последующей продажи инвесторам, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 мая 2019 года № 70, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18669.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. Операция по блокированию ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятию блокирования проводятся центральным депозитарием в системе реестров на основании актов государственных органов и лиц, обладающих таким правом в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (далее – Закон об исполнительном производстве).
В случаях, предусмотренных Законом о противодействии отмыванию доходов, операция по блокированию ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятию блокирования в системе реестров проводится центральным депозитарием на основании перечня организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма.
При осуществлении блокирования по основаниям, предусмотренным Законом о противодействии отмыванию доходов, уведомление направляется в государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма в соответствии с Законом о противодействии отмыванию доходов.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. При учреждении доверительного управления акциями финансовой организации в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 47-1 Закона о банках и банковской деятельности, пунктом 3 статьи 53-4 Закона о страховой деятельности, пунктом 3 статьи 72-3 Закона о рынке ценных бумаг, центральный депозитарий проводит операцию по внесению записи о доверительном управляющем на лицевой счет зарегистрированного лица, являющегося собственником акций финансовой организации, на основании решения уполномоченного органа об учреждении доверительного управления акциями финансовой организации и приказа доверительного управляющего о внесении записи о доверительном управляющем на лицевой счет данного зарегистрированного лица.

"48. Тіркелген тұлғалардың жеке шоттарынан оларға тиесілі, Банктер және банк қызметі туралы заңның 16-бабының 6-тармағына сәйкес мәжбүрлеп сатып алуға жататын екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – банктер) акцияларын есептен шығару және осы акцияларды уәкілетті органның шотына есепке жазу операциялары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18669 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 мамырдағы № 70 қаулысымен бекітілген Банк акцияларын мәжбүрлеп сатып алу және оларды кейіннен инвесторларға міндетті түрде сату қағидаларында айқындалған тәртіппен қабылданған уәкілетті органның шешімі негізінде тіркеледі.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) бұғаттау және бұғаттан босату операциясын орталық депозитарий тізілімдер жүйесінде мемлекеттік органдардың және "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Атқарушылық iс жүргiзу туралы заң) сәйкес осындай құқыққа ие тұлғалардың актілері негізінде жүргізеді.
Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңда көзделген жағдайларда орталық депозитарий тізілімдер жүйесінде бағалы қағаздарды (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздары жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын) бұғаттау және бұғаттан босату операциясын терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесі негізінде жүргізеді.
Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңда көзделген негіздер бойынша бұғаттауды жүзеге асыру кезінде хабарлама қаржылық мониторингті жүзеге асыратын және Кірістерді жылыстатуға қарсы іс-қимыл туралы заңға сәйкес қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл бойынша өзге де шаралар қабылдайтын мемлекеттік органға жіберіледі.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Банктер және банк қызметі туралы заңның 47-1-бабының 3-тармағында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 53-4-бабының 3-тармағында, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 72-3-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқару тағайындалған кезде орталық депозитарий қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке шотына сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу операциясын қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органының қаржы ұйымының акцияларын сенімгерлік басқаруды тағайындау туралы шешімі және сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны осы тіркелген тұлғаның жеке шотына енгізу туралы бұйрығы негізінде жүргізеді.

В случае реализации акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, центральный депозитарий проводит операции по списанию данных акций с лицевого счета зарегистрированного лица, являвшегося их собственником, и зачислению на лицевой счет (лицевые счета) приобретателя данных акций на основании приказа доверительного управляющего и документа, подтверждающего согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника финансовой организации (банковского либо страхового холдинга), в случаях, предусмотренных статьей 17-1 Закона о банках и банковской деятельности, статьей 26 Закона о страховой деятельности и статьей 72-1 Закона о рынке ценных бумаг.
Операция по удалению записи о доверительном управляющем с лицевого счета зарегистрированного лица, являющегося собственником акций финансовой организации, переданных в доверительное управление, проводится центральным депозитарием на основании приказа доверительного управляющего об удалении записи о доверительном управляющем с лицевого счета данного лица.".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307 "Об утверждении Правил осуществления деятельности центрального депозитария" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920) следующие изменения:
в Правилах осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6-1 изложить в следующей редакции:
"6-1. Список акционеров для осуществления выплаты денег по результатам операции, реализованной в соответствии со статьей 25-1 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" (далее - Закон об акционерных обществах), составляется согласно своду правил центрального депозитария.
Сведения, указанные в части первой настоящего пункта, представляются центральным депозитарием акционерному обществу (далее – общество), в которое обратилось лицо, указанное в пункте 1 статьи 25-1 Закона об акционерных обществах (далее – крупный акционер), до осуществления сделки по продаже акционерами принадлежащих им акций общества по требованию крупного акционера в соответствии со статьей 25-1 Закона об акционерных обществах.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Порядок открытия и ведения лицевых счетов (субсчетов) клиентов центрального депозитария (клиентов депонентов) в системе учета номинального держания устанавливается статьями 36, 57, 58, 59, 60, 61, 78, 80, 81 и 82 Закона о рынке ценных бумаг, Правилами регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876 (далее – Правила № 210), Правилами и сводом правил центрального депозитария.".

Сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымының акциялары сатылған жағдайда, орталық депозитарий осы акцияларды олардың меншік иесі болған тіркелген тұлғаның жеке шотынан есептен шығару және осы акцияларды сатып алушының жеке шотына (жеке шоттарына) есепке жазу операциясын сенімгерлік басқарушының бұйрығы және Банктер және банк қызметі туралы заңның  17-1-бабында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 26-бабында және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 72-1-бабында көзделген жағдайларда қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның қаржы ұйымының ірі қатысушысы (банктік не сақтандыру холдингі) мәртебесін иеленуге келісімін растайтын құжат негізінде жүргізеді.
Орталық депозитарий сенімгерлік басқаруға берілген қаржы ұйымы акцияларының меншік иесі болып табылатын тіркелген тұлғаның жеке шотынан сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны алып тастау операциясын сенімгерлік басқарушының сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны осы тұлғаның жеке шотынан алып тастау туралы бұйрығы негізінде жүргізеді.".
2. "Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
6-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1. "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Акционерлік қоғамдар туралы заң) 25-1-бабына сәйкес іске асырылған операцияның нәтижелері бойынша ақша төлеуді жүзеге асыру үшін акционерлердің тізімі орталық депозитарий қағидаларының жинағына сәйкес жасалады.
Орталық депозитарий осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлға (бұдан әрі – ірі акционер) өтініш берген акционерлік қоғамға (бұдан әрі – қоғам) акционерлердің өздеріне тиесілі қоғамның акцияларын ірі акционердің талап етуі бойынша Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес сату мәмілесін жүзеге асырғанға дейін ұсынады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Орталық депозитарий клиенттерінің (депоненттер клиенттерінің) жеке шоттарын (қосалқы шоттарын) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде ашу және жүргізу тәртібі Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 36, 57, 58, 59, 60, 61, 78, 80, 81 және 82-баптарында, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен бекітілген Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді-көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларында (бұдан әрі – № 210 қағидалар), Қағидаларда және орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленеді.".

3. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 26 "Об утверждении Правил и сроков публикации на интернет-ресурсе единого накопительного пенсионного фонда сведений о структуре инвестиционного портфеля единого накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов, а также Правил и объема раскрытия информации об управляющих инвестиционным портфелем, в том числе перечня управляющих инвестиционным портфелем, с которыми единым накопительным пенсионным фондом заключены договоры о доверительном управлении пенсионными активами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32672) следующие изменения:
в Правилах и объеме раскрытия информации об управляющих инвестиционным портфелем, в том числе перечня управляющих инвестиционным портфелем, с которыми единым накопительным пенсионным фондом заключены договоры о доверительном управлении пенсионными активами, утвержденных указанным постановлением:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 26 мая 2023 года № 26";
в Перечне нормативного правового акта Республики Казахстан, а также отдельных структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, которые признаются утратившими силу, утвержденном указанным постановлением:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 26 мая 2023 года № 26".
4. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 27 "Об утверждении Правил заключения и типовой формы договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32661) следующие изменения:
в Типовой форме договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов (договор присоединения), утвержденной указанным постановлением:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 26 мая 2023 года № 27";
в Перечне нормативного правового акта Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу, утвержденном указанным постановлением:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 3 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 26 мая 2023 года № 27".

3. "Зейнетақы активтері есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының интернет-ресурсында жариялау қағидаларын және мерзімдерін, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушылар туралы ақпаратты, оның ішінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттар жасасқан инвестициялық портфельді басқарушылардың тізбесін ашу қағидаларын және көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 26 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32672 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушылар туралы ақпаратты, оның ішінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттар жасасқан инвестициялық портфельді басқарушылардың тізбесін ашу қағидалары мен көлемінде:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 26 қаулысына 2-қосымша";
көрсетілген қаулымен бекітілген Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жекелеген құрылымдық элементтерінің тізбесінде:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 26 қаулысына
3-қосымша".
4. "Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартты жасасу қағидаларын және үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 27 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32661 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың үлгілік нысанында (қосылу шарты):
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 27 қаулысына
2-қосымша";
көрсетілген қаулымен бекітілген Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актісінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілері құрылымдық элементтерінің тізбесінде:
жоғарғы оң жақ бұрыштағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 27 қаулысына 3-қосымша".

5. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 30 "Об утверждении типовой формы договора о доверительном управлении пенсионными активами, типовой формы кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32671) следующее изменение:
в Типовой форме кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом, утвержденной указанным постановлением:
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Кастодиан обязан:
1) открыть Фонду и вести банковский счет, предназначенный для инвестиций в тенге (далее – банковский инвестиционный счет в тенге) с режимом счета, описанным в главе 3 Договора;
2) открыть Фонду и вести банковский счет, предназначенный для инвестиций в иностранной валюте (далее – банковский инвестиционный счет в иностранной валюте) с режимом счета, описанным в главе 4 Договора;
3) открыть Фонду и вести внебалансовые счета для учета и хранения ценных бумаг и других финансовых инструментов, разрешенных для инвестирования пенсионных активов (далее - счет по учету финансовых инструментов), с режимом счета, описанным в главе 5 Договора;
4) зачислять на банковские инвестиционные счета в тенге и (или) в иностранной валюте в течение операционного дня поступления по пенсионным активам и переводы пенсионных активов;
5) предоставлять уведомления Управляющему и Фонду выписки о движении денег на банковских инвестиционных счетах в тенге и иностранной валюте по видам операций, а также входящие платежные поручения не позднее 09:00 часов следующего операционного дня;
6) исполнять платежные поручения Управляющего по переводу денег с банковского инвестиционного счета в тенге и банковского инвестиционного счета в иностранной валюте на соответствующие банковские счета контрагентов в тенге и иностранной валюте при инвестировании пенсионных активов и производить списание (зачисление) ценных бумаг со (на) счетов (счета) по учету финансовых инструментов, а также размещение (возврат) денег на (с) банковские (банковских) вклады (вкладов);
7) исполнять платежные поручения Фонда по переводу пенсионных активов между банковским инвестиционным счетом в тенге и текущим счетом пенсионных взносов в тенге, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан;

5. "Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгілік нысанын, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 30 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32671 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгілік нысанында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кастодиан:
1) Қорға Шарттың 3-тарауында сипатталған шот режимінде теңгедегі инвестицияларға арналған банктік инвестициялық шот (бұдан әрі – теңгедегі банктік инвестициялық шот) ашуға және жүргізуге;
2) Қорға Шарттың 4-тарауында сипатталған шот режимінде шетел валютасындағы инвестицияларға арналған банктік инвестициялық шот (бұдан әрі – шетел валютасындағы банктік инвестициялық шот) ашуға және жүргізуге;
3) Қорға Шарттың 5-тарауында сипатталған шот режимінде бағалы қағаздарды және зейнетақы активтерін инвестициялауға рұқсат етілген басқа да қаржы құралдарын есепке алу және сақтау үшін баланстан тыс шоттарды (бұдан әрі – қаржы құралдарын есепке алуға арналған шоттар) ашуға және жүргізуге;
4) операциялық күн ішінде банктік инвестициялық шотқа зейнетақы активтері бойынша түсімдерді және зейнетақы активтерінің аударымдарын теңгемен және (немесе) шетел валютасында есепке алуға;
5) Басқарушыға және Қорға келесі операциялық күннің сағат 09:00-ден кешіктірмей операция түрлері бойынша теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттардағы ақша қозғалысы туралы хабарламалар, сондай-ақ келіп түскен төлем тапсырмаларын беруге;
6) зейнетақы активтерін инвестициялаған кезде Басқарушының теңгедегі банктік инвестициялық шоттан және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттан контрагенттердің теңгедегі және шетел валютасындағы тиісті банктік шоттарына ақша аударымы жөніндегі төлем тапсырмаларын орындауға және қаржы құралдарын есепке алу шоттарынан (шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығаруды (есепке жатқызуды), сондай-ақ ақшаны банк салымдарына (салымдарынан) орналастыруды (қайтаруды) жүргізуге;
7) теңгедегі банктік инвестициялық шот пен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған теңгемен зейнетақы жарналарының ағымдағы шоты арасында зейнетақы активтерін аудару бойынша Қордың төлем тапсырмаларын орындауға;

8) исполнять платежные поручения Фонда по переводу пенсионных активов с банковского инвестиционного счета в тенге на банковские инвестиционные счета в тенге, находящиеся в управлении у других Управляющих;
9) исполнять платежные поручения Фонда по возврату ошибочных пенсионных взносов с банковского инвестиционного счета в тенге;
10) исполнять платежные поручения по переводу комиссионного вознаграждения, удержанного от пенсионных активов с банковского инвестиционного счета в тенге на банковский счет Фонда и от инвестиционного дохода, с банковского инвестиционного счета в тенге на банковский счет Управляющего на основании трехстороннего акта сверки между Управляющим, Кастодианом и Фондом;
11) извещать и предоставлять Управляющему и Фонду отчет об исполнении сделок с финансовыми инструментами и выписки с лицевого счета по учету финансовых инструментов не позднее 10:00 часов рабочего дня, следующего за днем зачисления (списания) ценных бумаг;
12) обеспечивать сохранность пенсионных активов;
13) обеспечивать ежедневный учет операций, связанных с движением пенсионных активов;
14) хранить отчетность по пенсионным активам, а также первичные документы по учету пенсионных активов в течение пяти лет со дня расторжения Договора, заключенного между Фондом, Кастодианом и Управляющим;
15) обеспечивать соответствие учета и оценки пенсионных активов, осуществляемым Кастодианом, Управляющим и Фондом, посредством осуществления ежедневной сверки начисленного инвестиционного дохода и текущей стоимости пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у Управляющего за предыдущий операционный день, не позднее 15:00 часов текущего операционного дня;
16) оказывать услуги номинального держателя в объеме, определяемом Законом о рынке ценных бумаг, Правилами осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 184, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8692 и Правилами регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876 (далее – Правила № 210);

8) теңгемен банктік инвестициялық шоттан басқа Басқарушылардың басқаруындағы теңгемен банктік инвестициялық шоттарға зейнетақы активтерін аудару бойынша Қордың төлем тапсырмаларын орындауға;
9) теңгемен банктік инвестициялық шоттан қателесіп түскен зейнетақы жарналарын қайтару бойынша Қордың төлем тапсырмаларын орындауға;
10) Басқарушы, Кастодиан және Қор арасындағы үш жақты салыстырып тексеру актісінің негізінде теңгедегі банктік инвестициялық шоттан Қордың банктік шотына зейнетақы активтерінен және теңгедегі банктік инвестициялық шоттан Басқарушының банктік шотына инвестициялық кірістен ұсталған комиссиялық сыйақыны аудару бойынша төлем тапсырмаларын орындауға;
11) Басқарушыға және Қорға бағалы қағаздар есепке жазылған (есептен шығарылған) күннен кейінгі жұмыс күнінің сағат 10:00-ден кешіктірмей хабарлауға және қаржы құралдарымен мәмілелердің орындалғаны туралы есеп және қаржы құралдарын есепке алу бойынша жеке шоттан үзінді-көшірмелер беруге;
12) зейнетақы активтердің сақталуын қамтамасыз етуге;
13) зейнетақы активтердің қозғалысымен байланысты операцияларды күн сайын есепке алуды қамтамасыз етуге;
14) зейнетақы активтері бойынша есептілікті, сондай-ақ зейнетақы активтерді есепке алу бойынша бастапқы құжаттарды Қор, Кастодиан мен Басқарушы арасында жасалған Шарт бұзылған күннен бастап бес жыл бойы сақтауға;
15) өткен операциялық күндегі есептелген инвестициялық кірісті және Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын күнделікті салыстырып тексеруді жүзеге асыру арқылы Кастодиан, Басқарушы мен Қор жүзеге асыратын ағымдағы операциялық күнгі сағат 15:00-ден кешіктірмей зейнетақы активтерін есепке алудың және бағалаудың сәйкестігін қамтамасыз етуге;
16) Бағалы қағаздар рыногы туралы заңда, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8692 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 184 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидаларында және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен бекітілген Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларында (бұдан әрі – № 210 қағидалар) айқындалған көлемде нақтылы ұстаушының қызметтерін көрсетуге;

17) соблюдать конфиденциальность сведений о банковских инвестиционных счетах и счетах по учету финансовых инструментов Фонда в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и Законом о рынке ценных бумаг;
18) регулярно проводить встречную сверку данных в порядке, предусмотренном главой 7 Договора;
19) не исполнять приказы Управляющего о переводе денег с банковских инвестиционных счетов в тенге или в иностранной валюте и списании ценных бумаг со счетов по учету финансовых инструментов с момента получения официального уведомления от уполномоченного органа о приостановлении действия лицензии Управляющего и до момента получения официального уведомления от уполномоченного органа о возобновлении действия лицензии Управляющего;
20) с момента получения от Фонда уведомления о направлении письменного уведомления Управляющему о приостановлении действия договора о доверительном управлении пенсионными активами, заключенного между Фондом и Управляющим или его расторжении, действовать в соответствии с письменными поручениями Фонда;
21) письменно информировать Управляющего и Фонд о приостановлении (прекращении) действия своей лицензии на кастодиальную деятельность или других обстоятельствах, ведущих к изменению прав Кастодиана на хранение и учет пенсионных активов, в срок не позднее рабочего дня, следующего за днем получения официального решения уполномоченного органа;
22) в течение 5 (пяти) рабочих дней отвечать на письменные запросы Фонда и Управляющего;
23) осуществлять контроль за поступлением сумм по финансовым инструментам. В случае несвоевременного и (или) неполного погашения начисленного купонного вознаграждения и (или) дивидендов и (или) суммы основного долга по долговым и долевым ценным бумагам, несвоевременного возврата суммы вклада и (или) вознаграждения по вкладу, или иным финансовым инструментам, не позднее следующего рабочего дня, за днем обнаружения факта несвоевременного погашения обязательств, проводить соответствующую работу по выяснению причин возникновения указанных фактов с уведомлением Фонда и Управляющего для принятия ими соответствующих корректирующих мер;
24) зачислять доходы, полученные по финансовым инструментам, на банковские инвестиционные счета Фонда в день поступления дохода на корреспондентский счет Кастодиана, а также зачислять суммы, полученные по заключенным сделкам, согласно первичным документам, зачисление иных сумм осуществлять по факту поступления подтверждения о поступлении сумм Кастодиану;

17) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңға сәйкес Қордың банктік инвестициялық шоттары және қаржы құралдарын есепке алу шоттары туралы мәліметтердің конфиденциалдылығын сақтауға;
18) Шарттың 7-тарауында көзделген тәртіппен деректерді қарама-қарсы салыстырып тексеруді үнемі жүргізуге;
19) уәкілетті органнан Басқарушы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы ресми хабарлама алған сәттен бастап және уәкілетті органнан Басқарушы лицензиясының қолданысын жаңарту туралы ресми хабарлама алған сәтке дейін Басқарушының теңгедегі немесе шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттарынан ақша аудару және қаржы құралдарын есепке алу шоттарынан бағалы қағаздарды есептен шығару туралы бұйрықтарын орындамауға;
20) Қордан Басқарушыға Қор мен Басқарушы арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың қолданысын тоқтата тұру немесе оны бұзу туралы жазбаша хабарлама жіберуі туралы хабарламаны алған сәттен бастап Қордың жазбаша тапсырмаларына сәйкес іс-қимыл жасауға;
21) Басқарушыға және Қорға өзінің кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрғаны (тоқтатылғаны) немесе Кастодианның зейнетақы активтерін сақтау және есепке алу құқықтарын өзгертуге әкелетін басқа да жағдайлар туралы уәкілетті органның ресми шешімін алған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жазбаша хабар беруге;
22) Қордың және Басқарушының жазбаша сұратуларына 5 (бес) жұмыс күн ішінде жауап беруге;
23) қаржы құралдары бойынша сомалардың келіп түсуін бақылауды жүзеге асыруға міндетті. Борыштық және үлестік бағалы қағаздар бойынша есептелген купондық сыйақы және (немесе) дивиденттер және (немесе) негізгі борыш сомасы уақтылы өтелмеген және (немесе) толық өтелмеген, салым немесе өзге де қаржы құралдары бойынша салым және (немесе) сыйақы сомасы уақтылы қайтарылмаған жағдайда міндеттемелерді уақтылы өтемеу фактісі анықталған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, Қор мен Басқарушыны олар тиісті түзету шараларын қолдану үшін хабардар ете отырып, аталған фактілердің туындау себептерін анықтау бойынша тиісті жұмыс жүргізуге;
24) қаржы құралдары бойынша алынған кірістерді Кастодианның корреспонденттік шотына кіріс түскен күні Қордың банктік инвестициялық шотына аударуға, сондай-ақ бастапқы құжаттарға сәйкес жасалған мәмілелер бойынша алынған сомаларды есепке жатқызуға, өзге сомаларды аудару Кастодианға сомалардың түскенін растау фактісі бойынша жүзеге асыруға;

25) осуществлять контроль за соответствием сделок с пенсионными активами требованиям Социального кодекса, в том числе за целевым размещением (использованием) пенсионных активов;
26) незамедлительно уведомлять уполномоченный орган, Фонд, Управляющего, а также фондовую биржу в случае, если сделка заключена в ее торговой системе, о несоответствии заключенной сделки Социальному кодексу и Закону о рынке ценных бумаг.".
6. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 июня 2023 года № 58 "Об утверждении Правил осуществления учета и оценки пенсионных активов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32997) следующие изменения:
в Правилах осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Добровольные накопительные пенсионные фонды осуществляют бухгалтерский учет пенсионных активов в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, целевыми активами и целевыми накоплениями, осуществляемыми единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118) (далее - Инструкция) и Стандартом финансовой отчетности "Учет и раскрытие информации об операциях по пенсионным активам", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 195 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8765) (далее – Стандарт).
Добровольные накопительные пенсионные фонды осуществляют классификацию финансовых активов по следующим категориям:
1) оцениваемые по амортизированной стоимости;
2) оцениваемые по справедливой стоимости.
Отнесение финансовых активов добровольного накопительного пенсионного фонда в одну из двух вышеуказанных категорий определяется управляющим пенсионными активами добровольного накопительного пенсионного фонда.";
в приложении 1 текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам осуществления
учета и оценки
пенсионных активов";
в приложении 2 текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам осуществления
учета и оценки
пенсионных активов";
в Перечне нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу, утвержденном указанным постановлением:
текст в правом верхнем углу изложить в следующей редакции:
"Приложение 2 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 26 июня 2023 года № 58".

25) зейнетақы активтерімен мәмілелердің Әлеуметтік кодекстің талаптарына сәйкестігін, оның ішінде зейнетақы активтерін нысаналы орналастыруын (пайдалануын) бақылауды жүзеге асыруға;
26) егер мәміле оның сауда жүйесінде жасалса, уәкілетті органды, Қорды, Басқарушыны, сондай-ақ қор биржасын жасалған мәміленің Әлеуметтік кодекске және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңға сәйкес келмейтіні жөнінде дереу хабардар етуге міндетті.".
6. "Зейнетақы активтерін есепке алу мен бағалауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 58 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32997 тіркелген) мына өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулыда бекітілген Зейнетақы активтерін есепке алу мен бағалауды жүзеге асыру қағидаларында:
3-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"3. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен, нысаналы активтермен және нысаналы жинақтармен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 болып тіркелген) (бұдан әрі – Нұсқаулық) және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 195 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8765 тіркелген) бекітілген "Зейнетақы активтері бойынша операциялар туралы ақпаратты есепке алу және жария ету" қаржылық есептілік стандартына (бұдан әрі – Стандарт) сәйкес зейнетақы активтерінің бухгалтерлік есебін жүзеге асырады.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары қаржы активтерін мынадай санаттар бойынша жіктеуді жүзеге асырады:
1) амортизацияланған құны бойынша бағаланатындар;
2) әділ құны бойынша бағаланатындар.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының қаржы активтерін жоғарыда көрсетілген екі санаттың біріне жатқызуды ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқарушы айқындайды.";
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мына редакцияда жазылсын:
"Зейнетақы активтерін
есепке алу мен бағалауды жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мына редакцияда жазылсын:
"Зейнетақы активтерін есепке
алу мен бағалауды жүзеге асыру
қағидаларына 2-қосымша";
осы қаулыда бекітілген Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жекелеген құрылымдық элементтерінің тізбесінде:
жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мына редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігі
Басқармасының
2023 жылғы 26 маусымдағы
№ 58 қаулысына
2-қосымша".