О внесении изменений и дополнения в нормативное постановление Высшей аудиторской палаты от 9 сентября 2024 года № 12-НҚ "Об утверждении Правил отбора и критериев оценки кандидатов на должности председателя и членов ревизионных комиссии"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 7-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2025 года № 36347
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Высшей аудиторской палаты от 9 сентября 2024 года № 12-НҚ "Об утверждении Правил отбора и критериев оценки кандидатов на должности председателя и членов ревизионных комиссии" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35052) следующие изменения и дополнение:
в Правилах отбора и критериев оценки кандидатов на должности председателя и членов ревизионных комиссии, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Председатель ревизионной комиссии в соответствии с пунктом 2 статьи 47 Закона назначается на должность и освобождается от должности маслихатом соответствующей области, города республиканского значения, столицы сроком на пять лет по представлению Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) и согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Члены ревизионной комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе назначаются на должность сроком на пять лет и освобождаются от должности маслихатом соответствующей области, города республиканского значения, столицы по представлению председателя ревизионной комиссии и согласованию с Высшей аудиторской палатой.";
пункты 12, 13, 14, 15 изложить в следующей редакции:
"12. Решение комиссии оформляется в виде протокола в произвольной форме в бумажном виде, который подписывается председателем и членами комиссии, присутствовавшими на ее заседании, а также секретарем, осуществляющим протоколирование.
Принятое решение комиссии является результатом отбора для кандидатов на должность членов ревизионных комиссий.
13. Служба управления персоналом извещает кандидатов на должности председателя и членов ревизионных комиссий о решении комиссии путем направления уведомления на электронную почту.

"Ревизиялық (тексеру) комиссиялардың төрағасы мен мүшелерінің лауазымдарына кандидаттарды іріктеу қағидалары және оларды бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2024 жылғы 9 қыркүйектегі № 12-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2025 жылғы 26 маусымдағы № 7-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 маусымда № 36347 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ревизиялық (тексеру) комиссиялардың төрағасы мен мүшелерінің лауазымдарына кандидаттарды іріктеу қағидалары және оларды бағалау өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2024 жылғы 9 қыркүйектегі № 12-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35052 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Ревизиялық (тексеру) комиссиялардың төрағасы мен мүшелерінің лауазымдарына кандидаттарды іріктеу қағидалары және оларды бағалау өлшемшарттарында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңның 47-бабының 2-тармағына сәйкес тексеру комиссиясының төрағасын тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихаты Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ұсынуы және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша бес жыл мерзімге лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Тексеру комиссиясы мүшелерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихаты тексеру комиссиясы төрағасының ұсынуы және Жоғары аудиторлық палатамен келісу бойынша бес жыл мерзімге лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.";
12, 13, 14, 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Комиссияның шешімі хаттама түрінде еркін нысанда қағаз түрінде ресімделеді, оған комиссия төрағасы мен оның отырысына қатысқан мүшелері, сондай-ақ хаттамалауды жүзеге асыратын хатшы қол қояды.
Комиссияның қабылданған шешімі тексеру комиссиялары мүшелерінің лауазымына кандидаттар үшін іріктеудің нәтижесі болып табылады.
13. Персоналды басқару қызметі тексеру комиссияларының төрағасы мен мүшелерінің лауазымдарына кандидаттарды электрондық пошталарына хабарлама жіберу арқылы комиссияның шешімі туралы хабардар етеді.

14. Результаты отбора кандидатов на должность членов ревизионной комиссии, размещаются на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты в течение трех рабочих дней со дня проведения отбора.
15. Председатель ревизионной комиссии по согласованию с Высшей аудиторской палатой представляет кандидата из отобранных на должность членов ревизионной комиссии кандидатов в маслихат соответствующей области, города республиканского значения, столицы для их назначения в соответствии с пунктом 3 статьи 47 Закона.";
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Кандидаты на должность председателя ревизионных комиссий после отбора Комиссией дополнительно проходят собеседование с Председателем Высшей аудиторской палаты, о чем они информируются за семь рабочих дней до даты проведения собеседования.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Результаты отбора кандидатов на должность председателя ревизионных комиссий размещаются на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты в течение трех рабочих дней со дня проведения собеседования с Председателем Высшей аудиторской палаты.";
2. Юридическому департаменту Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
А. Смаилов

14. Тексеру комиссиясының мүшесі лауазымына кандидаттарды іріктеу нәтижелері іріктеу өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылады.
15. Тексеру комиссиясының төрағасы Жоғары аудиторлық палатамен келісу бойынша тексеру комиссиясының мүшелері лауазымына іріктелгендер арасынан кандидатты тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәслихатына Заңның 47-бабының 3-тармағына сәйкес тағайындау үшін ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Тексеру комиссияларының төрағасы лауазымына кандидаттар Комиссия іріктегеннен кейін қосымша Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасымен әңгімелесуден өтеді, бұл жөнінде олар әңгімелесу өтетін күнге дейін жеті жұмыс күні бұрын хабарланады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Тексеру комиссияларының төрағасы лауазымына кандидаттарды іріктеу нәтижелері Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасымен әңгімелесу өткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылады.".
2. Жоғары аудиторлық палатаның Заң департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының Төрағасы
А. Смаилов