Об утверждении Правил микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 53. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июня 2025 года № 36280
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 132-2) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2023 года № 443 "Об утверждении Правил микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33792);
2) приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 ноября 2024 года № 371 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2023 года № 443 "Об утверждении Правил микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35333).
3. Департаменту регионального развития Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 53
Правила микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах

Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 16 маусымдағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 маусымда № 36280
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 132-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 443 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33792 болып тіркелген);
2) "Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 20 желтоқсандағы № 443 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 4 қарашадағы № 371 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35333 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Өңірлік даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 53 Бұйрығымен
бекітілген
Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 132-2) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, и определяют порядок микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) информационная система микрокредитования и лизинга сельских населенных пунктов (далее – информационная система) – цифровая платформа, предназначенная для подачи электронной заявки на получение микрокредита/лизинга, а также автоматизации деятельности поверенного (агента) при микрокредитовании проектов и лизинге сельскохозяйственной техники и оборудования в сельских населенных пунктах и малых городах;
2) переработка сельскохозяйственной продукции – деятельность, связанная с обработкой, переработкой и хранением сельскохозяйственного сырья с целью получения продовольственной и непродовольственной продукции;
3) сельскохозяйственная техника – широкий спектр технических средств, предназначенных для повышения производительности труда в сельском хозяйстве путем механизации, электрификации и автоматизации отдельных операций или процессов;
4) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
5) безработный – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
6) лизинг – форма финансирования, при которой лизингополучатель берет оборудование, транспорт или недвижимость в долгосрочную аренду с возможностью последующего выкупа по договору финансового лизинга;
7) уполномоченный орган в области регионального развития – центральный государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области регионального развития;
8) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием. Поверенный (агент) определяется местным исполнительным органом в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
9) скрининг – метод сбора информации по сельским населенным пунктам, по итогам которого определяются возможности социально-экономического роста;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 132-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауылдық елді мекендерде микрокредит беру мен лизингтің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – микрокредит/лизинг алуға электрондық өтінім беруге, сондай-ақ ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда жобаларға микрокредит беру және ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтар лизингі кезінде сенім білдірілген өкілдің (агенттің) қызметін автоматтандыруға арналған цифрлық платформа;
2) ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу – ауыл шаруашылығы шикізатын азық-түлік және азық-түлік емес өнімдер алу мақсатында өңдеумен, қайта өңдеумен және сақтаумен байланысты қызмет;
3) ауыл шаруашылығы техникасы – жекелеген операцияларды немесе процестерді механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру арқылы ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін арттыруға арналған техникалық құралдардың кең ауқымы;
4) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер, ата, әже, немерелер;
5) жұмыссыз – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
6) лизинг – лизинг алушының жабдықты, көлікті немесе жылжымайтын мүлікті қаржылық лизинг шарты бойынша кейіннен сатып алу құқығымен ұзақ мерзімді жалға алуы нысанындағы қаржыландыру түрі;
7) өңірлік даму саласындағы уәкілетті орган – өңірлік даму саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
8) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредиттеуге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын адам. Сенім білдірілген өкілді (агентті) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы орган айқындайды;
9) скрининг – ауылдық елді мекендер бойынша ақпарат жинау әдісі, оның қорытындысы бойынша әлеуметтік-экономикалық өсу мүмкіндіктері айқындалады;

10) товарная масса – совокупный объем одного вида товара, производимого получателями микрокредита, в черте одного населенного пункта и/или одного сельского округа, позволяющий покрыть потребность местных перерабатывающих мощностей или обеспечивающий необходимый объем для выгодной транспортировки до рынка сбыта;
11) претендент – физическое или юридическое лицо, соответствующее установленным критериям для получения микрокредита на льготных условиях.
Глава 2. Порядок микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах
Параграф 1. Определение приоритетных направлений микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах
3. Приоритетные направления микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах, за исключением несельскохозяйственных проектов осуществляются на основе скрининга.
Преимущественная поддержка оказывается сельскохозяйственным, потребительским кооперативам (далее – Кооператив) и переработке сельскохозяйственной продукции.
Информация по скринингу формируется на основе данных похозяйственного учета, заинтересованных местных исполнительных органов в разрезе каждого сельского населенного пункта.
Акимат сельского округа на основе скрининга готовит аналитическую информацию с определением приоритетных направлений микрокредитования и лизинга в разрезе каждого сельского населенного пункта и предоставляют в акимат района (города областного значения) за подписью акима села, поселка, сельского округа в срок до 15 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Местные исполнительные органы района (города областного значения) изучают и анализируют полученную информацию, согласовывают с местным уполномоченным органом в области сельского хозяйства, готовят обобщенную аналитическую информацию и представляют ее за подписью акима района (города областного значения) в местный уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 30 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию изучает итоговую аналитическую информацию на соответствие населенных пунктов приоритетным направлениям, определенным по результатам скрининга.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию направляет информацию, содержащую данные по видам микрокредитования и лизинга на предстоящий период в разрезе сельских округов, в местные исполнительные органы района и поверенному агенту для размещения на интернет-ресурсах местного исполнительного органа и информационной системе в срок до 15 февраля года, следующего за отчетным финансовым годом.

10) тауарлық масса – микрокредит алушылар өндіретін тауарлардың бір түрінің бір елді мекен және/немесе бір ауылдық округ шегінде шоғырланған жалпы көлемі, ол жергілікті қайта өңдеу қуаттарының қажеттілігін жабуға немесе өткізу нарығына тиімді жеткізу үшін қажетті көлемді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
11) үміткер – жеңілдетілген талаптармен микрокредит алу үшін белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін жеке немесе заңды тұлға;
2-тарау. Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг тәртібі
1-параграф. Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизингтің басым бағыттарын айқындау
3. Ауыл шаруашылығының жобалары емес жобаларды қоспағанда, ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизингтің басым бағыттары скрининг негізінде жүзеге асырылады.
Ауыл шаруашылығы, тұтыну кооперативтеріне (бұдан әрі – Кооператив) және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге басым қолдау көрсетіледі.
Скрининг бойынша ақпарат әрбір ауылдық елді мекен бөлінісінде шаруашылық бойынша есепке алудың, мүдделі жергілікті атқарушы органдардың деректері негізінде қалыптастырылады.
Ауылдық округтің әкімдігі скрининг негізінде әрбір ауылдық елді мекен бөлінісінде микрокредит берудің және лизингтің басым бағыттарын айқындай отырып, талдамалық ақпарат дайындайды және ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қолтаңбасымен есепті қаржы жылынан кейінгі жылғы 15 қаңтарға дейінгі мерзімде аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігіне ұсынады.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары алынған ақпаратты зерделейді және талдайды, ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті уәкілетті органмен келіседі, жалпыланған талдамалық ақпаратты дайындайды және оны аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қолтаңбасымен есепті қаржы жылынан кейінгі жылғы 30 қаңтарға дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган скрининг нәтижелері бойынша айқындалған басым бағыттарға елді мекендердің сәйкестігіне қорытынды талдамалық ақпаратты зерделейді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ауылдық округтер бөлінісінде алдағы кезеңге арналған микрокредит беру және лизинг түрлері бойынша деректерді қамтитын ақпаратты есепті қаржы жылынан кейінгі жылғы 15 ақпанға дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органның интернет-ресурстарында және ақпараттық жүйеде орналастыру үшін ауданның жергілікті атқарушы органдарына және сенім білдірілген агентке жібереді.

Параграф 2. Финансирование микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах
4. Финансирование микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах осуществляется в виде:
1) микрокредитования;
2) лизинга техники и оборудования.
5. Для получения микрокредита/лизинга претенденты подают электронную заявку через личный кабинет информационной системы путем заполнения соответствующих полей и загрузки электронных документов обращаются к поверенному (агенту) с перечнем документов для получения микрокредита/лизинга согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам в электронном виде посредством информационной системы.
Сведения (данные), указанные в загруженных документах, подтверждаются в результате информационного взаимодействия информационной системы с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица", с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости, базой данных по идентификации сельскохозяйственных животных, подсистемой "Государственная регистрация сельскохозяйственной техники" информационной системы "Единая автоматизированная система управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture".
Электронная заявка на получение микрокредита/лизинга регистрируется в информационной системе путем ее подписания электронной цифровой подписью претендента и является доступной в информационной системе поверенному (агенту) для рассмотрения.
Обеспечение по залогу определяется по перечню требовании к залоговому обеспечению согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
6. Срок проверки поверенным (агентом) содержания документов и сведений, представленных претендентом на получение микрокредита/лизинга, составляет 3 (три) рабочих дня со дня регистрации документов.
В случае несоответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям микрокредитования/лизинга, поверенный (агент) направляет претенденту мотивированный отказ с указанием конкретных причин отказа в рассмотрении документов.
Мотивированный отказ в рассмотрении документов направляется в форме электронного документа в личный кабинет претендента через информационную систему.
7. В случае соответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям микрокредитования, поверенный (агент) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации документов претендента проводит оценку представленного проекта и принимает решение об одобрении, либо об отказе в предоставлении микрокредита.
В случае соответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям лизинга, поверенный (агент) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации документов претендента принимает решение об одобрении, либо об отказе в предоставлении лизинга.
Решение об одобрении, либо об отказе в предоставлении микрокредита/лизинга, направляется через информационную систему.
В случае одобрения в предоставлении микрокредита, поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней после регистрации договора залога в уполномоченном органе, перечисляет сумму микрокредита на текущий счет претендента.
В случае одобрения в предоставлении лизинга, поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней приобретает в собственность у продавца сельскохозяйственную технику и оборудование для передачи ее претенденту (лизингополучателю) на условиях договора лизинга.

2-параграф. Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизингті қаржыландыру
4. Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беруді қаржыландыру мынадай:
1) микрокредит беру;
2) техника мен жабдықтар лизингі түрінде жүзеге асырылады.
5. Микрокредит/лизинг алу үшін үміткерлер тиісті жолдарды толтыру және электрондық құжаттарды жүктеу арқылы ақпараттық жүйенің жеке кабинеті арқылы электрондық өтінім берумен ақпараттық жүйе арқылы электрондық түрде осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес микрокредит/лизинг алу үшін құжаттар тізбесімен сенім білдірілген өкілге (агентке) жүгінеді.
Жүктелген құжаттарда көрсетілген мәліметтер (деректер) ақпараттық жүйенің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен, жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен, ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру дерекқорымен, "е-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесі" ақпараттық жүйесінің "ауыл шаруашылығы техникасын мемлекеттік тіркеу" кіші жүйесімен өзара іс-қимылы нәтижесінде расталады.
Микрокредит /лизинг алуға арналған электрондық өтінім ақпараттық жүйеде оған үміткердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қоюы арқылы тіркеледі және ақпараттық жүйеде сенім білдірілген өкілге (агентке) қарау үшін қолжетімді болады.
Кепіл бойынша қамтамасыз ету осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес кепілмен қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың тізбесі бойынша айқындалады.
6. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) микрокредит/лизинг алуға үміткер ұсынған құжаттардың мазмұны мен мәліметтерін тексеру мерзімі құжаттарды тіркеген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар мен оларда қамтылған мәліметтер микрокредит/лизинг шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) құжаттарды қараудан бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, үміткерге уәжді бас тартуды жібереді.
Құжаттарды қараудан уәжді бас тарту ақпараттық жүйе арқылы үміткердің жеке кабинетіне электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Құжаттар мен оларда қамтылған мәліметтер микрокредит беру шарттарына сәйкес келген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) үміткердің құжаттары тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған жобаға бағалау жүргізеді және микрокредит беруді мақұлдау не бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Құжаттар мен оларда қамтылған мәліметтер лизинг шарттарына сәйкес келген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) үміткердің құжаттары тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде лизинг беруді мақұлдау не лизинг беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Микрокредит/лизинг беруді мақұлдау туралы не одан бас тарту туралы шешім ақпараттық жүйе арқылы жіберіледі.
Микрокредит беру мақұлданған жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) кепіл шарты уәкілетті органда тіркелгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде үміткердің ағымдағы шотына микрокредит сомасын аударады.
Лизинг беру мақұлданған жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) 5 (бес) жұмыс күні ішінде лизинг шартының талаптарымен ауыл шаруашылығы техникасын және жабдығын үміткерге (лизинг алушыға) беру үшін сатушыдан жеке меншікке сатып алады.

8. Претендентами на получение микрокредитов в рамках микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах являются:
1) граждане Республики Казахстан;
2) безработные;
3) лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, и (или) бездействующие индивидуальные предприниматели;
4) лица, осуществляющие неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
5) лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
6) кооперативы, а также члены кооперативов осуществляющие деятельность в соответствии с Законами Республики Казахстан "О сельскохозяйственных кооперативах" и "О производственном кооперативе";
7) индивидуальные предприниматели.
Претендентами на получение лизинга в рамках настоящих Правил являются кооперативы, а также члены кооперативов.
В случае одобрения финансирования претендентам, не имеющим статуса индивидуального предпринимателя, необходимо зарегистрироваться в качестве индивидуального предпринимателя.
Претендентами на получение микрокредитов для реализации проектов по переработке сельскохозяйственной продукции в рамках настоящих Правил являются индивидуальные предприниматели и Кооперативы.
Для физических лиц требуется наличие постоянной регистрации по месту жительства не менее 12 (двенадцати) месяцев (на дату подачи заявки на микрокредитование) в сельском населенном пункте или в малом городе, где планируется реализация проекта.
Для действующих индивидуальных предпринимателей и юридических лиц требуется наличие государственной регистрации или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя по месту нахождения индивидуального предпринимателя/юридического лица в сельском населенном пункте, где планируется реализация проекта.
Кооперативы осуществляют один или несколько видов деятельности, отраженных в уставе, включая приоритетные направления и формируются на территории одного сельского населенного пункта и (или) в границах нескольких смежных сельских округов при условии территориальной и логистической близости, наличия товарной массы и обеспеченности условий для эффективного взаимодействия между членами кооператива.
Микрокредитование проектов по приобретению сельскохозяйственных животных допускается в размере не более 40 (сорока) процентов и в сфере переработки не менее 20 (двадцати) процентов от общей суммы финансирования, предусмотренной для каждой области в соответствии с планом финансирования.
Средства на приобретение сельскохозяйственных животных направляются с учетом наличия достаточных пастбищных угодий, соответствующих поголовью скота и климатическим условиям региона, обеспеченность водными ресурсами, доступность ветеринарных, зоотехнических услуг и кормовой базы.

8. Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру шеңберінде микрокредит алуға үміткерлер:
1) Қазақстан Республикасының азаматтары;
2) жұмыссыздар;
3) дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеусіз кіріс алу мақсатында тауарларды өндіру (өткізу), жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету жөніндегі қызметті өз бетінше жүзеге асыратын тұлғалар және (немесе) жұмыс істемей тұрған дара кәсіпкерлер;
4) отбасылық кәсіпкерлікте ақы төленбейтін қызметті жүзеге асыратын адамдар;
5) жеке қосалқы шаруашылықта сату (айырбастау) үшін өнім өндіру бойынша қызметті өз бетінше жүзеге асыратын, кірісі ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен адамдар;
6) қызметін "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" және "Өндірістік кооператив туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жүзеге асыратын кооперативтер, сондай-ақ кооператив мүшелері;
7) дара кәсіпкерлер болып табылады.
Осы Қағидалар шеңберінде лизинг алуға үміткерлер кооперативтер, сондай-ақ кооператив мүшелері болып табылады.
Қаржыландыру мақұлданған жағдайда дара кәсіпкер мәртебесі жоқ үміткерлер дара кәсіпкер ретінде тіркелуге тиіс.
Осы Қағидалар шеңберінде ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі жобаларды іске асыру үшін микрокредиттер алуға үміткерлер дара кәсіпкерлер мен Кооперативтер болып табылады.
Жеке тұлғалар үшін жобаны іске асыру жоспарланып отырған ауылдық елді мекенде немесе шағын қалада тұрғылықты жері бойынша кемінде 12 (он екі) ай (микрокредит алуға өтінім беру күніне) тұрақты тіркеудің болуы талап етіледі.
Жұмыс істеп тұрған дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар үшін жобаны іске асыру жоспарланып отырған ауылдық елді мекенде дара кәсіпкер/заңды тұлға орналасқан жерде дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мемлекеттік тіркеудің немесе хабарламаның болуы талап етіледі.
Кооперативтер басым бағыттарды қоса алғанда, жарғыда көрсетілген қызметтің бір немесе бірнеше түрін жүзеге асырады және аумақтық және логистикалық жақындық, тауар массасының болуы және кооператив мүшелері арасындағы тиімді өзара іс-қимыл үшін талаптардың қамтамасыз етілуі жағдайында бір ауылдық елді мекеннің аумағында немесе бірнеше шектес ауылдық округтердің шегінде қалыптастырылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алу жөніндегі жобаларға қаржыландыру жоспарына сәйкес әрбір облыс үшін көзделген қаржыландырудың жалпы сомасынан 40 (қырық) пайыздан аспайтын мөлшерде және қайта өңдеу саласында 20 (жиырма) пайыздан кем емес мөлшерде микрокредит беруге жол беріледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға қаражат мал басына және өңірдің климаттық жағдайларына сәйкес келетін жеткілікті жайылымдық алқаптардың болуын, су ресурстарымен қамтамасыз етілуін, ветеринариялық, зоотехникалық көрсетілетін қызметтердің және жемшөп базасының қолжетімділігін ескере отырып жіберіледі.

Местные исполнительные органы на условиях софинансирования выделяют дополнительные средства из местного бюджета не менее 1/3 (одной трети) средств, выделенных из республиканского бюджета на финансирование лизинга сельскохозяйственной техники и оборудования в рамках настоящих Правил.
9. Микрокредиты предоставляются претендентам, указанным в пункте 8 настоящих Правил, с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, обеспеченности, целевого использования на следующих условиях:
1) срок микрокредита – до 5 (пяти) лет для несельскохозяйственных видов бизнеса, срок микрокредита для проектов в сфере сельского хозяйства и переработки продукции – до 7 (семи) лет;
2) максимальная сумма микрокредита – до 2 500 (две тысячи пятьсот) месячных расчетных показателей, а также для проектов по переработке сельскохозяйственной продукции – до 8 000 (восемь тысяч) месячных расчетных показателей.
При повторном кредитовании претендентов, полностью выполнивших обязательства по ранее полученному микрокредиту, размер максимальной суммы микрокредита увеличивается до 8 000 (восемь тысяч) месячных расчетных показателей, но не более двух раз. При этом микрокредиты выдаются за счет возвращенных средств претендентов программы, но не ранее 1/2 (одной второй) части максимального срока микрокредита;
Для развития кооперативов – до 8 000 (восемь тысяч) месячных расчетных показателей.
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 (две целых пять десятых) процентов годовых;
4) наличие залогового обеспечения;
5) льготный период по погашению основного долга составляет не более 12 (двенадцати) месяцев продолжительности срока микрокредитования;
6) заявки на микрокредитование рассматриваются на основе аналитической информации в соответствии приоритетным направлениям сельских округов.
10. Основными критериями отбора проектов для получения микрокредитов сельского населения являются:
1) соответствие проекта приоритетным направлениям в соответствии со скринингом;
2) создание рабочих мест;
3) приобретение новой, ранее неиспользованной техники, оборудования.
11. Микрокредиты не предоставляются на следующие цели:
1) приобретение легкового автотранспорта;
2) приобретение сельскохозяйственных животных у близких родственников;
3) приобретение и/или строительство зданий, помещений, объектов жилищного назначения с целью их последующей сдачи в аренду за исключением объектов, расположенных в туристско-рекреационных зонах и предназначенных для временного проживания туристов и отдыхающих;
4) на оптовую и розничную торговлю.

Жергілікті атқарушы органдар бірлесіп қаржыландыру шарттарында осы Қағидалар шеңберінде ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдығының лизингін қаржыландыруға республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың кемінде 1/3 (үштен бір бөлігі) жергілікті бюджеттен қосымша қаражат бөледі.
9. Микрокредиттер осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген үміткерлерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу, нысаналы пайдалану қағидаттарын сақтай отырып мынадай талаптармен беріледі:
1) микрокредит мерзімі – ауыл шаруашылығы түрлері емес бизнес үшін 5 (бес) жылға дейін, ауыл шаруашылығы және өнімді қайта өңдеу саласындағы жобалар үшін микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) микрокредиттің ең жоғары сомасы – 2 500 (екі мың бес жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу жөніндегі жобалар үшін – 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін.
Бұрын алынған микрокредит бойынша міндеттемелерді толық орындаған үміткерлерді қайта кредиттеу кезінде микрокредиттің ең жоғары сомасының мөлшері 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін ұлғаяды, бірақ екі реттен аспайды. Бұл ретте микрокредиттер бағдарлама үміткерлерінің қайтарылған қаражаты есебінен, бірақ микрокредиттің ең ұзақ мерзімінің 1/2 (екіден бір бөлігі) бөлігінен кешіктірілмей беріледі;
Кооперативтерді дамыту үшін – 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін.
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі бүтін оннан бес) пайыздан аспайды;
4) кепілдік қамтамасыз етудің болуы;
5) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең микрокредит беру мерзімі ұзақтығының 12 (он екі) айынан аспайды;
6) микрокредит беруге өтінімдер ауылдық округтердің басым бағыттарына сәйкес талдамалық ақпарат негізінде қаралады.
10. Ауыл халқының микрокредит алуы үшін жобаларды іріктеудің негізгі өлшемшарттары:
1) жобаның скринингке сәйкес басым бағыттарға сәйкестігі;
2) жұмыс орындарын құру;
3) жаңа, бұрын пайдаланылмаған техниканы, жабдықты сатып алу болып табылады.
11. Микрокредиттер мынадай мақсаттарға берілмейді:
1) жеңіл автокөлік сатып алу;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын жақын туыстарынан сатып алу;
3) туристік-рекреациялық аймақтарда орналасқан және туристер мен демалушылардың уақытша тұруына арналған объектілерді қоспағанда, кейіннен жалға беру мақсатында тұрғын үй мақсатындағы ғимараттарды, үй-жайларды, объектілерді сатып алу және/немесе салу;
4) көтерме және бөлшек саудаға.

12. Лизинг предоставляется претендентам, указанным в пункте 8 настоящих Правил на следующих условиях:
1) срок лизинга техники и оборудования – до 7 (семи) лет;
2) максимальная стоимость предмета лизинга (техники и оборудования) – до 8 000 (восьми тысяч) месячных расчетных показателей;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 (две целых пять десятых) процентов годовых;
4) льготный период по погашению основного долга – не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока лизинга техники и оборудования.
Лизингу подлежит новая, ранее неиспользованная техника и оборудование.
13. Лизинг не предоставляется на приобретение легкового автотранспорта.
14. В случае отсутствия финансирования, за исключением возвратных средств, поверенный агент приостанавливает прием и рассмотрение заявок от претендентов.
15. Претендент принимает на себя обязательства при получении микрокредита и/или лизинга в течение срока действия договора сохранять статус индивидуального предпринимателя.
Глава 3. Финансирование микрокредитования, лизинга и мониторинг целевого использования выделенных средств
16. Бюджетный кредит предоставляется на следующих условиях:
1) на 10 (десять) лет на принципах возвратности, обеспеченности, срочности и платности, с годовой ставкой вознаграждения 1 (один) процент;
2) целевое назначение бюджетного кредита:
микрокредитование претендентов для реализации проектов в сельских населенных пунктах и малых городах;
лизинг на приобретение сельскохозяйственной техники и оборудования;
3) местные исполнительные органы на условиях софинансирования выделяют дополнительные средства из местного бюджета не менее 1/3 (одной трети) средств, выделенных из республиканского бюджета на финансирование проектов переработки сельскохозяйственной продукции и лизинга сельскохозяйственной техники и оборудования в рамках настоящих Правил;
4) льготный период по погашению основного долга сроком не более 28 (двадцать восемь) месяцев;
5) период освоения бюджетного кредита составляет 12 (двенадцать) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу.
В целях реализации данных положений администратор бюджетной программы после утверждения соответствующего бюджета направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, для последующего утверждения основных условии бюджетного кредитования.
17. Местным исполнительным органом предоставляются средства бюджетного кредита по договору поручения поверенному (агенту) в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Средства бюджетного кредита перечисляются поверенному (агенту) на контрольный счет наличности оператора финансовой и (или) нефинансовой поддержки, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
Поверенный (агент) не взимает комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с микрокредитом претендентов, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения претендентами обязательств договора по микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей предварительно письменно согласовывается с местным исполнительным органом.
Оплата вознаграждения поверенному (агенту) за исполнение договора поручения осуществляется местным исполнительным органом за счет средств местного бюджета.
Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений определяется местным исполнительным органом и устанавливается в договоре поручения.

12. Лизинг осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген үміткерлерге мынадай шарттармен беріледі:
1) техника мен жабдықтардың лизингі мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) лизинг нысанасының (техника мен жабдықтың) ең жоғары құны – 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін;
3) сыйақының номиналды мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі бүтін оннан бес) пайыздан аспайды;
4) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең – техника мен жабдықтың лизингінің мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бір) бөлігінен аспайды.
Жаңа, бұрын пайдаланылмаған техника мен жабдық лизингке жатады.
13. Жеңіл автокөлік сатып алуға лизинг берілмейді.
14. Қайтарылатын қаражатты қоспағанда, қаржыландыру болмаған жағдайда, сенім білдірілген агент үміткерлерден өтінімдерді қабылдауды және қарауды тоқтата тұрады.
15. Үміткер микрокредит және/немесе лизинг алған кезде шарттың қолданылу мерзімі ішінде дара кәсіпкер мәртебесін сақтау міндеттемелерін өзіне қабылдайды.
3-тарау. Микрокредитті, лизингті қаржыландыру және бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуын мониторингтеу
16. Бюджеттік кредит мынадай шарттармен беріледі:
1) жылдық сыйақы мөлшерлемесі 1 (бір) пайызбен қайтарымдылық, қамтамасыздылық, жеделділік және ақылылық қағидаттарымен 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты:
ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда жобаларды іске асыру үшін үміткерлерге микрокредит беру;
ауыл шаруашылығы техникасын және жабдығын сатып алу үшін лизинг;
3) жергілікті атқарушы органдар бірлесіп қаржыландыру шарттарында осы Қағидалар шеңберінде ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу және ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын лизингтеу жобаларын қаржыландыруға республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың кемінде 1/3 (үштен бір) бөлігіне жергілікті бюджеттен қосымша қаражат бөледі;
4) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдік кезеңі 28 (жиырма сегіз) ай мерзімінен аспайды;
5) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 12 (он екі) айды құрайды және жергілікті атқарушы органға бюджеттік кредит аударылған сәттен бастап есептеледі.
Осы ережелерді іске асыру мақсатында бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тиісті бюджет бекітілгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға кейіннен бекіту үшін бюджеттік кредиттеудің негізгі талаптарын жолдайды.
17. Жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шарты бойынша бюджеттік кредит қаражатын береді.
Бюджеттік кредит қаражаты сенім білдірілген өкілге (агентке) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған қаржылық және (немесе) қаржылық емес оператордың қолма қол алатын шотына аударылады.
Сенім білдірілген өкіл (агент) үміткерлердің микрокредит бойынша шарттың міндеттемелерін бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, үміткерлердің микрокредитіне байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері жергілікті атқарушы органмен алдын ала жазбаша келісіледі.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шартын орындағаны үшін сыйақы төлеуді жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлеу мөлшерін жерілікті атқарушы орган анықтайды және тапсырма шартында белгіленеді.

18. Поверенный (агент) за счет средств, возвращенных претендентами по ранее выданным микрокредитам/лизингам, осуществляет повторное микрокредитование претендентов и предоставление лизинга кооперативам на условиях согласно пункту 9 и 12 настоящих Правил на срок не превышающий срок действия договора поручения, заключаемого между местным исполнительным органом и поверенным (агентом).
19. Местный исполнительный орган через поверенного (агента) осуществляет мониторинг целевого использования средств микрокредита и предмета лизинга с использованием информационной системы.
20. Поверенный (агент) ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган отчеты по формам согласно приложениям 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам.
Местный исполнительный орган ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган в области регионального развития отчеты по формам согласно приложениям 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Перечень документов для получения микрокредита
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1.
Анкета - заявка на получение микрокредита, согласно внутренним документам поверенного (агента)
оригинал/электронный документ
2.
Удостоверение личности заявителя/супруги (а), свидетельство о браке заявителя
копия/электронная копия документа/сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
3.
Согласие на сбор, обработку, хранение и распространение персональных данных и на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета Заемщика/Залогодателя (при наличии)
оригинал/электронный документ
4.
Справки из обслуживающего банка о наличии счета и о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита) электронный документ оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом, сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)/сведения в электронном формате из кредитного бюро
5.
Правоустанавливающие документы залогового обеспечения (договор купли-продажи/ договор дарения/ договор приватизации/ договор легализации/ свидетельство о праве на наследство по Закону или по завещанию/ акты ввода в эксплуатацию перепланировки/ договор безвозмездной передачи/ договор мены, технический паспорт, акт на земельный участок.
копия/электронные сведения из государственных баз данных
6.
Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, (форма 2)
7.
Отчет об оценке
оригинал/электронный документ
8.
Согласие залогодателей по передаче в залог имущества, оформленное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами поверенного (агента)
оригинал
Приложение 2
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Перечень документов для получения лизинга
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1.
Анкета - заявка на получение лизинга, согласно внутренним документам поверенного (агента)
оригинал/электронный документ
2.
Документ, удостоверяющий личность Заемщика/Залогодателя
копия/электронная копия документа/сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
3.
Согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета Заемщика/Залогодателя
оригинал/электронный документ
4
Согласие на сбор, обработку, хранение и распространение персональных данных, Заемщика/Залогодателя
оригинал/электронный документ
5
Правоустанавливающие документы поставщика на технику и оборудование (по согласованию)
оригинал/электронный документ
Приложение 3
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Перечень документов для получения микрокредита кооперативами
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1.
Протокол общего собрания участников
оригинал/электронный документ
2.
Устав кооператива
оригинал/электронный документ
3.
Учредительный договор
оригинал/электронный документ
4
Согласие на сбор, обработку, хранение и распространение персональных данных членов кооператива
оригинал/электронный документ
6
Справка об отсутствии задолженности
оригинал/электронный документ
7
Справка о наличии счета
оригинал/электронный документ
Приложение 4 к Правилам
микрокредитования и лизинга
в сельских населенных пунктах
и малых городах
Требования к Залоговому обеспечению
недвижимое имущество (право пользования), принадлежащее физическим и юридическим лицам на праве собственности или на праве аренды (в залог права краткосрочного временного возмездного и временного безвозмездного землепользования не допускается);
недвижимое имущество, обладающее реальной рыночной стоимостью;
недвижимое имущество, свободное от обременений прав и требований третьих лиц;
движимое имущество (транспортные средства, сельскохозяйственная техника, дорожно-строительная и иная специальная техника и оборудование);
Определение рыночной (оценочной) стоимости по обеспечению осуществляется с привлечением независимого оценщика.
Размер коэффициента ликвидности устанавливается в следующем порядке:
Предмет залога
Максимальная величина коэффициента ликвидности
Жилые здания (частные дома, квартиры) расположенные:
города Астана, Алматы и Шымкент
Не более 0,8
в областных центрах
Не более 0,7
в иных населенных пунктах
Не более 0,7
Земельные участки под жилые здания расположенные:
города Астана, Алматы и Шымкент
Не более 0,8
в областных центрах

18. Сенім білдірілген өкіл (агент) бұрын берілген микрокредиттер/лизингтер бойынша үміткерлер қайтарған қаражат есебінен осы Қағидалардың 9 және 12-тармақтарына сәйкес талаптармен сенім білдірілген өкіл (агент) мен жергілікті атқарушы орган арасында жасалған тапсырма шартының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге үміткерлерге қайта микрокредит беруді және коопертивтерге лизинг беруді жүзеге асырады.
19. Жергілікті атқарушы орган сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы ақпараттық жүйені пайдалана отырып, микрокредит қаражатының және лизинг нысанасының мақсатты пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
20. Сенім білдірілген өкіл (агент) ай сайын, есептік айдан кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес есептерді ұсынады.
Жергілікті атқарушы орган ай сайын, есептік айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаларға 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес есептерді ұсынады.
Ауылдық елді мекендер
мен шағын қалаларда
микрокредит беру және лизинг
қағидаларына
1-қосымша
Микрокредит алуға арналған құжаттар тізбесі
Р/с
Құжаттың атауы
Құжат/мәліметтер түрі
Ескертпе
1.
Сауалнама – сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес микрокредит алуға арналған өтінім
түпнұсқа/электрондық құжат
2.
Өтініш берушінің/жұбайының жеке куәлігі, өтініш берушінің неке туралы куәлігі
құжаттың көшірмесі/электрондық көшірмесі/мемлекеттік дерекқордан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
3.
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға және таратуға және ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ Қарыз алушының/Кепіл берушінің (болған жағдайда) кредиттік есебін алушыға кредиттік есепті беруге келісу
түпнұсқа/электрондық құжат
4.
Шоттың болуы және оның ішінде қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен несиелік қарыздың болуы туралы (кредиттер болған кезде) қызмет көрсететін банктен анықтамалар
түпнұсқа (микрокредит мақұлданғаннан кейін ұсынылады) электрондық құжат түпнұсқа (берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімде уәкілетті адам түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірмеге жол беріледі)/кредиттік бюродан электрондық форматтағы мәліметтер
5.
Кепілмен қамтамасыз етудің құқық белгілейтін құжаттары (сатып алу-сату шарты/ сыйға тарту шарты/ жекешелендіру шарты/ жария ету шарты/Заң бойынша немесе өсиет бойынша мұрагерлік құқығы туралы куәлік/ қайта жоспарлауды пайдалануға беру актілері/ өтеусіз беру шарты/ айырбас шарты, техникалық паспорт, жер учаскесіне акт.
мемлекеттік деректер базасынан көшірме/ электрондық мәліметтер
6.
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама (2-нысан)
7.
Бағалау туралы есеп
түпнұсқа/электрондық құжат
8.
Кепіл берушілердің Қазақстан Республикасының заңнамасына және сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес ресімделген мүлікті кепілге беру жөніндегі келісімі
түпнұсқа
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг
қағидаларына
2-қосымша
Лизинг алуға арналған құжаттар тізбесі
Р/с
Құжаттың атауы
Құжат/мәліметтер түрі
Ескертпе
1.
Сауалнама – сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес лизинг алуға арналған өтінім
түпнұсқа/электрондық құжат
2.
Қарыз алушының/Кепіл берушінің жеке басын куәландыратын құжат
құжаттың көшірмесі/электрондық көшірмесі/мемлекеттік дерекқордан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
3.
Кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ Қарыз алушының/Кепіл берушінің кредиттік есебін алушыға кредиттік есепті беруге келісімі
түпнұсқа/электрондық құжат
4
Қарыз алушының/Кепіл берушінің дербес деректерін жинауға, өңдеуге, сақтауға және таратуға келісімі
түпнұсқа/электрондық құжат
5
Жабдықтаушының техника мен жабдыққа құқық белгілейтін құжаттары (келісу бойынша)
түпнұсқа/электрондық құжат
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг
қағидаларына
3-қосымша
Кооперативтердің микрокредит алуына арналған құжаттар тізбесі
Р/с
Құжаттың атауы
Құжат/мәліметтер түрі
Ескертпе
1.
Қатысушылардың жалпы жиналысының хаттамасы
түпнұсқа/электрондық құжат
2.
Кооператив жарғысы
түпнұсқа/электрондық құжат
3.
Құрылтай шарты
түпнұсқа/электрондық құжат
4
Кооператив мүшелерінің дербес деректерін жинауға, өңдеуге, сақтауға және таратуға келісім беру
түпнұсқа/электрондық құжат
6
Берешектің жоқтығы туралы анықтама
түпнұсқа/электрондық құжат
7
Шоттың болуы туралы анықтама
түпнұсқа/электрондық құжат
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг
қағидаларына
4-қосымша
Кепілмен қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
жеке және заңды тұлғаларға меншік құқығында немесе жалға алу құқығында тиесілі жылжымайтын мүлік (пайдалану құқығы) (қысқа мерзімді уақытша өтеулі және уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығын кепілге салуға жол берілмейді);
нақты нарықтық құны бар жылжымайтын мүлік;
үшінші тұлғалардың құқықтары мен талаптарының ауыртпалықтарынан бос жылжымайтын мүлік;
жылжымалы мүлік (көлік құралдары, ауыл шаруашылығы техникасы, жол-құрылыс және өзге де арнайы техника мен жабдықтар);
Қамтамасыз ету бойынша нарықтық (бағалау) құнын айқындау тәуелсіз бағалаушыны тарта отырып жүзеге асырылады.
Өтімділік коэффициентінің мөлшері мынадай тәртіппен белгіленеді:
Кепіл заты
Өтімділік коэффициентінің ең жоғары мәні
Мыналарда орналасқан тұрғын үйлер (жеке үйлер, пәтерлер):
Астана, Алматы және Шымкент қалалары
0,8 артық емес
облыс орталықтарында
0,7 артық емес
өзге де елді мекендерде
0,7 артық емес
Мыналарда орналасқан тұрғын ғимараттарға арналған жер учаскелері:
Астана, Алматы және Шымкент қалалары
0,8 артық емес
облыс орталықтарында

Не более 0,6
в иных населенных пунктах
Не более 0,5
Земельные участки сельскохозяйственного назначения (с правом частной собственности)
Не более 0,7
Земельные участки сельскохозяйственного назначения (с правом долгосрочного землепользования более 10 лет, в том числе на праве аренды при условии, что окончательный срок аренды должен превышать срок займа на 2 года и более)
Не более 0,5
Нежилые здания, объекты и сооружения расположенные:
города Астана, Алматы и Шымкент
Не более 0,7
в областных центрах
Не более 0,7
в иных населенных пунктах
Не более 0,6
Земельные участки под нежилые объекты, расположенные:
города Астана, Алматы и Шымкент
Не более 0,8
в областных центрах
Не более 0,7
в иных населенных пунктах
Не более 0,6
Техника, оборудование, транспорт
Не более 0,5
Финансовые активы
Не менее 1
Категория автотранспортных средств
Грузовой транспорт – сборка стран СНГ (5 лет); Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (10 лет).
Автобусы - (свыше 15 пассажирских мест) – сборка стран СНГ (5 лет); Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (10 лет).
Легковой транспорт – сборка стран СНГ (5 лет); Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (10 лет).
Микроавтобусы – сборка стран СНГ (5 лет); Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (10 лет).
Сельскохозяйственная техника и сеноуборочные комбайны, и сеноуборочная техника, сеялки и т.д. техника сборки стран СНГ– 15 лет, Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (20 лет)
Дорожная техника и иная специальная техника - 20 лет
Приложение 5
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских
населенных пунктах
и малых городах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, и в уполномоченный орган в области регионального развития.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Отчет о целевом использовании микрокредитов".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ОЦИМК.
Периодичность: месячная.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области регионального развития ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора - в электронном виде.
Отчет о целевом использовании микрокредитов
№ п/п
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер
Место реализации проекта
область
код по классификатору административно-территориальных объектов
район
регистрационный код адреса
сельский округ
регистрационный код адреса
село
регистрационный код адреса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
направление проекта
категория заемщика
производимая продукция/услуга
дата выдачи микрокредита
срок микрокредита
сумма микрокредита (тенге)
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения, процент
Отрасль экономики с указанием кода по общему классификатору видов экономической деятельности
Индивидуальные предприниматели
Статус участника кооператива
Бизнес-идентификационный номер кооператива, в котором является участником
Количество созданных рабочих мест, единиц
18
19
20
21
22
23
Телефоны ______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель ___________________________ подпись ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________ подпись _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии)
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о целевом
использовании микрокредитов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о целевом использовании микрокредитов"
(1-ОЦИМК, месячная)

0,6 артық емес
өзге де елді мекендерде
0,5 артық емес
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері (жеке меншік құқығымен)
0,7 артық емес
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері (ұзақ мерзімді жер пайдалану құқығымен 10 жылдан астам, оның ішінде жалға алу құқығымен, жалға алудың соңғы мерзімі қарыз мерзімінен 2 жылға және одан да көп асып кеткен жағдайда)
0,5 артық емес
Мыналарда орналасқан тұрғын емес ғимараттар, объектілер мен құрылыстар:
Астана, Алматы және Шымкент қалалары
0,7 артық емес
облыс орталықтарында
0,7 артық емес
Өзге де елді мекендерде
0,6 артық емес
Мыналарда орналасқан тұрғын емес объектілерге арналған жер учаскелері:
Астана, Алматы және Шымкент қалалары
0,8 артық емес
облыс орталықтарында
0,7 артық емес
өзге де елді мекендерде
0,6 артық емес
Техника, жабдық, көлік
0,5 артық емес
Қаржылық активтер
1 артық емес
Автокөлік құралдарының санаты
Жүк көлігі – құрастырған ТМД елдері (5 жыл); Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (10 жыл).
Автобустар - (жолаушылар орны 15-тен астам) – құрастырған ТМД елдері (5 жыл); Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (10 жыл).
Жеңіл көлік – құрастырған ТМД елдері (5 жыл); Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (10 жыл).
Шағын автобустар – құрастырған ТМД елдері (5 жыл); Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (10 жыл)
Ауыл шаруашылығы техникасы және шөп жинайтын комбайндар мен шөп жинайтын техникалар, тұқым сепкіштер және т.д. техника құрастырған ТМД елдері – 15 жыл, Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (20 жыл)
Жол техникасы және өзге де арнайы техника - 20 жыл
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг
қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына және өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп".
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-МКНПЕ.
Жиілігі: ай сайын.
Есептік кезең: 20 __ жылғы ________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына ай сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға ай сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі - электрондық түрде.
Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жобаны іске асыру орны
облыс
Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша код
аудан
мекенжайдың тіркеу коды
ауылдық округ
мекенжайдың тіркеу коды
ауыл
мекенжайдың тіркеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
жобаның бағыты
қарыз алушының санаты
өндірілетін өнім/көрсетілетін қызмет
микрокредит берілген күн
микрокредит мерзімі
микрокредит сомасы (теңге)
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Сыйақы мөлшерлемесі, пайыз
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша кодты көрсетілген экономика саласы
Дара кәсіпкерлер
Кооперативке қатысушының мәртебесі
Қатысушы болып табылатын кооперативтің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік
18
19
20
21
22
23
Телефондар ______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________________ қолтаңбасы ________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ қолтаңбасы _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
(дара кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
"Микрокредиттерді нысаналы
пайдалану туралы есеп"
нысанына қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған "Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (1-МКНПЕ, ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование заемщика.
6. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика.
7. В графах 4, 6, 8 и 10 Формы указывается место реализации проекта (область, район, сельский округ, село).
8. В графах 5, 7, 9 и 11 Формы указываются код по классификатору административно-территориальных объектов, регистрационный код адреса (область, район, сельский округ, село).
9. В графе 12 Формы указывается направление проекта.
10. В графе 13 Формы указывается категория заемщика.
11. В графе 14 Формы указывается производимая продукция/услуга.
12. В графе 15 Формы указывается дата выдачи микрокредита.
13. В графе 16 Формы указывается срок микрокредита.
14. В графе 17 Формы указывается сумма микрокредита (тенге).
15. В графе 18 Формы указывается ставка вознаграждения.
16. В графе 19 Формы указывается отрасль экономики с указанием кода по общему классификатору видов экономической деятельности.
17. В графе 20 Формы указывается количество индивидуальных предпринимателей.
18. В графе 21 Формы указывается статус участника кооператива.
19. В графе 22 Формы указывается бизнес-идентификационный номер кооператива, в котором является участником.
20. В графе 23 Формы указывается количество созданных рабочих мест.
Приложение 6
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, и в уполномоченный орган в области регионального развития.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Отчет о целевом использовании микрокредитов кооперативами".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1- ОЦИМКК.
Периодичность: месячная.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области регионального развития ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора - в электронном виде.
Отчет о целевом использовании микрокредитов кооперативами
п/п
Место реализации проекта
наименование заемщика
бизнес-идентификационный номер
вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности
область
код по классификатору административно-территориальных объектов
район
регистрационный код адреса
сельский округ
регистрационный код адреса
село
регистрационный код адреса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
сумма микрокредита, тенге
срок микрокредита
целевое направление микрокредита
статус участника кооператива
производимая продукция/услуга
количество созданных рабочих мест, единиц
количество членов кооператива, единиц
13
14
15
16
17
18
19
Телефоны ______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель ___________________________ подпись ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________ подпись _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии)
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о целевом
использовании
микрокредитов кооперативами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о целевом использовании микрокредитов кооперативами"
(1- ОЦИМКК, месячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде әкімшілік деректерді жинауға арналған "Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 4, 6, 8 және 10-бағандарында жобаны іске асыру орны (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) көрсетіледі.
8. Нысанның 5, 7, 9 және 11-бағандарында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша код, мекенжайдың (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) тіркеу коды көрсетіледі.
9. Нысанның 12-бағанында жобаның бағыты көрсетіледі.
10. Нысанның 13-бағанында қарыз алушының санаты көрсетіледі.
11. Нысанның 14-бағанында өндірілетін өнім/қызмет көрсетіледі.
12. Нысанның 15-бағанында микрокредит берілген күн көрсетіледі.
13. Нысанның 16-бағанында микрокредиттің мерзімі көрсетіледі.
14. Нысанның 17-бағанында микрокредит сомасы (теңге) көрсетіледі.
15. Нысанның 18-бағанында сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
16. Нысанның 19-бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды көрсетілген экономика саласы көрсетіледі.
17. Нысанның 20-бағанында дара кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
18. Нысанның 21-бағанында кооперативке қатысушының мәртебесі көрсетіледі.
19. Нысанның 22-бағанында қатысушы болып табылатын кооперативтің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
20. Нысанның 23-бағанында құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг
қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына және өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: "Кооперативтердің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп".
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КМКНПЕ.
Жиілігі: ай сайын.
Есептік кезең: 20 __ жылғы ________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға ай сайын, есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі - электрондық түрде.
Кооперативтердің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп
Р/с №
Жобаны іске асыру орны
Қарыз алушының атауы
бизнес сәйкестендіру нөмірі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрі
облыс
әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды
аудан
мекенжайдың тіркеу коды
ауылдық округ
мекенжайдың тіркеу коды
ауыл
мекенжайдың тіркеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
микрокредит сомасы, теңге
микрокредит мерзімі
микрокредиттің нысаналы бағыты
Қатысушы кооперативтің мәртебесі
өндірілетін өнім/ көрсетілетін қызмет
құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік
кооператив мүшелерінің саны, бірлік
13
14
15
16
17
18
19
Телефондар ______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________________ қолтаңбасы ________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ қолтаңбасы _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
(дара кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
"Кооперативтердің
микрокредиттерді нысаналы
пайдалануы туралы есеп"
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Кооперативтердің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (1-КМКНПЕ, ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов кооперативами" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2, 4, 6 и 8 Формы указывается место реализации проекта (область, район, сельский округ, село).
6. В графах 3, 5, 7 и 9 Формы указываются код по классификатору административно-территориальных объектов, регистрационный код адреса (область, район, сельский округ, село).
7. В графе 10 Формы указывается наименование заемщика.
8. В графе 11 Формы указывается бизнес-идентификационный номер.
9. В графе 12 Формы указывается вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности.
10. В графе 13 Формы указывается сумма микрокредита.
11. В графе 14 Формы указывается срок микрокредита.
12. В графе 15 Формы указывается целевое направление микрокредита.
13. В графе 16 Формы указывается статус участника кооператива.
14. В графе 17 Формы указывается производимая продукция/услуга.
15. В графе 18 Формы указывается количество созданных рабочих мест.
16. В графе 19 Формы указывается количество членов кооператива.
Приложение 7
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, и в уполномоченный орган в области регионального развития.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Отчет о целевом использовании лизинга кооперативами".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1- ОЦИЛК.
Периодичность: месячная.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области регионального развития ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора - в электронном виде.
Отчет о целевом использовании лизинга кооперативами
п/п
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер
Место регистрации кооператива
область
код по классификатору административно-территориальных объектов
район
регистрационный код адреса
сельский округ
регистрационный код адреса
село
регистрационный код адреса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
сумма лизинга, тенге
срок лизинга
Предмет лизинга
Количество созданных рабочих мест, единиц
Количество членов кооператива, единиц
Наименование
Модель
Номер технического паспорта
12
13
14
15
16
17
18
Телефоны ______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель ___________________________ подпись ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________ подпись _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии)
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о целевом
использовании
лизинга кооперативами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о целевом использовании лизинга кооперативами"
(1- ОЦИЛК, месячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Кооперативтердің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2, 4, 6 және 8-бағандарында жобаны іске асыру орны (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) көрсетіледі.
6. Нысанның 3, 5, 7 және 9-бағандарында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеушісі бойынша код, мекенжайдың (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) тіркеу коды көрсетіледі.
7. Нысанның 10-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 11-бағанында бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 12-бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.
10. Нысанның 13-бағанында микрокредит сомасы көрсетіледі.
11. Нысанның 14-бағанында микрокредиттің мерзімі көрсетіледі.
12. Нысанның 15-бағанында микрокредиттің нысаналы бағыты көрсетіледі.
13. Нысанның 16-бағанында кооперативке қатысушының мәртебесі көрсетіледі.
14. Нысанның 17-бағанында өндірілетін өнім/көрсетілетін қызмет көрсетіледі.
15. Нысанның 18-бағанында құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
16. Нысанның 19-бағанында кооператив мүшелерінің саны көрсетіледі.
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда
микрокредит беру және лизинг
қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына және өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: "Кооперативтердің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп".
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КЛНПЕ.
Жиілігі: ай сайын.
Есептік кезең: 20 __ жылғы ________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі - электрондық түрде.
Кооперативтердің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Коопертивтің тіркелу орны
облыс
әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша код
аудан
мекенжайдың тіркеу коды
ауылдық округ
мекенжайдың тіркеу коды
ауыл
мекенжайдың тіркеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
лизинг сомасы, теңге
лизинг мерзімі
Лизинг нысанасы
Құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік
Коопертиві мүшелерінің саны, бірлік
Атауы
Моделі
Техникалық паспорттың атауы
12
13
14
15
16
17
18
Телефондар ______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________________ қолтаңбасы ________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ қолтаңбасы _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
(дара кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
"Кооперативтердің лизингті
нысаналы пайдалануы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Кооперативтердің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (1-КЛНПЕ, ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании лизинга кооперативами" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование заемщика.
6. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика.
7. В графе 4, 6, 8 и 10 Формы указывается место регистрации кооператива (область, район, сельский округ, село).
8. В графах 5, 7, 9 и 11 Формы указываются код по классификатору административно-территориальных объектов, регистрационный код адреса (область, район, сельский округ, село).
9. В графе 12 Формы указывается сумма лизинга.
10. В графе 13 Формы указывается срок лизинга.
11. В графе 14, 15 и 16 Формы указывается предмета лизинга (наименование, модель, номер технического паспорта).
12. В графе 17 Формы указывается количество созданных рабочих мест.
13. В графе 18 Формы указывается количество членов кооператива.
Приложение 8
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Отчет о мониторинге кооперативов".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1- ОМК.
Периодичность: месячная.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежемесячно, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области регионального развития ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора - в электронном виде.
Отчет о мониторинге кооперативов
Область
Район
Сельский округ
Кооператив
Дата проведения мониторинга
Наименование
Бизнес-идентификационный номер
Количество участников
Количество участников, прокредитованных по программе "Ауыл Аманаты"
Дата регистрации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Наличие просроченной задолженности по льготному кредитованию(да/нет)
вид деятельности кооператива по общему классификатору видов экономической деятельности
Рабочие места на базе Обязательных пенсионных взносов
Наличие переработки (да/нет)
Наименование продукции
Единица измерения
Объем производимой продукции
Цена реализации, тенге за единицу измерения
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кооперативтердің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 4, 6, 8 және 10-бағандарында коопертивтің тіркелу орны (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) көрсетіледі.
8. Нысанның 5, 7, 9 және 11-бағандарында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеушісі бойынша коды, мекенжайдың (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) тіркеу коды көрсетіледі.
9. Нысанның 12-бағанында лизинг сомасы көрсетіледі.
10. Нысанның 13-бағанында лизинг мерзімі көрсетіледі.
11. Нысанның 14, 15 және 16-бағанында лизинг нысанасы (атауы, моделі, техникалық паспорттың атауы) көрсетіледі.
12. Нысанның 17-бағанында құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
13. Нысанның 18-бағанында кооператив мүшелерінің саны көрсетіледі.
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг
қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына және өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: "Кооперативтерді мониторингтеу туралы есеп".
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КМЕ.
Жиілігі: ай сайын.
Есепті кезең: 20 __ жылғы ________ айы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын облыстың жергілікті атқарушы органы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі - электрондық түрде.
Кооперативтерді мониторингтеу туралы есеп
Р/с №
Облыс
Аудан
Ауылдық округ
Кооператив
Мониторинг жүргізу күні
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Қатысушылар саны
"Ауыл Аманаты" бағдарламасы бойынша кредиттелген қатысушылар саны
Тіркелген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Жеңілдікті кредиттеу бойынша мерзімі өткен берешектің болуы (иә/жоқ)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша кооператив қызметінің түрі
Міндетті зейнетақы жарналары базасындағы жұмыс орындары
Қайта өңдеудің болуы (иә / жоқ)
Өнімнің атауы
Өлшем бірлігі
Өндірілетін өнім көлемі
Сату бағасы, теңге үшін өлшем бірлігі
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы

Доход, 17*18, тенге
Сбыт продукции
Выплата налогов, тенге
Сертификация (да/нет)
Примечание
Корпоративный подоходный налог
Социальный налог
Налог на имущество
Налог на транспорт
Налог на добавленную стоимость
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Телефоны ______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель ___________________________ подпись ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________ подпись _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии)
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Отчет о мониторинге
кооперативов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о мониторинге кооперативов" (1- ОМК, месячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора данных "Отчет о мониторинге кооперативов" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается область регистрации кооператива.
6. В графе 3 Формы указывается район регистрации кооператива.
7. В графе 4 Формы указывается сельский округ регистрации кооператива.
8. В графе 5 Формы указывается наименование кооператива.
9. В графе 6 Формы указывается бизнес-идентификационный номер кооператива.
10. В графе 7 Формы указывается количество участников кооператива.
11. В графе 8 Формы указывается количество участников кооператива, прокредитованных по программе "Ауыл Аманаты".
12. В графе 9 Формы указывается дата регистрации кооператива.
13. В графе 10 Формы указывается дата проведения мониторинга.
14. В графе 11 Формы указывается наличие просроченной задолженности по льготному кредитованию (да/нет).
15. В графе 12 Формы указывается вид деятельности кооператива по общему классификатору видов экономической деятельности.
16. В графе 13 Формы указывается созданные рабочие места на базе обязательных пенсионных взносов.
17. В графе 14 Формы указывается наличие переработки кооператива (да/нет).
18. В графе 15 Формы указывается наименование продукции, производимой кооперативом.
19. В графе 16 Формы указывается единица измерения производимой продукции кооперативом.

Табыс, 17*18, теңге
Өнімді өткізу
Салықтарды төлеу, теңге
Сертификаттау (иә / жоқ)
Ескерту
Корпоративтік табыс салығы
Әлеуметтік салық
Мүлік салығы
Көлік салығы
Қосылған құн салығы
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Телефондар ______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________________ қолтаңбасы ________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ қолтаңбасы _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
(жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
"Кооперативтерді
мониторингтеу туралы есеп"
әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған "Кооперативтерді мониторингтеу туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (1-КМЕ, ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Кооперативтерді мониторингтеу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға оның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында кооперативті тіркеу облысы көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында кооперативті тіркеу ауданы көрсетіледі.
7. Нысанның 4-бағанында кооперативті тіркеудің ауылдық округі көрсетіледі.
8. Нысанның 5-бағанында кооператив атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 6-бағанында кооперативтің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 7-бағанында кооперативке қатысушылардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 8-бағанында "Ауыл Аманаты" бағдарламасы бойынша кредиттелген кооператив қатысушыларының саны көрсетіледі.
12. Нысанның 9-бағанында кооперативтің тіркелген күні көрсетіледі.
13. Нысанның 10-бағанында мониторинг жүргізу күні көрсетіледі.
14. Нысанның 11-бағанында жеңілдікті кредиттеу бойынша мерзімі өткен берешектің болуы (иә/жоқ) көрсетіледі.
15. Нысанның 12-бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша кооператив қызметінің түрі көрсетіледі.
16. Нысанның 13-бағанында міндетті зейнетақы жарналары базасында құрылған жұмыс орындары көрсетіледі.
17. Нысанның 14-бағанында кооперативте қайта өңдеудің болуы (иә/жоқ) көрсетіледі.
18. Нысанның 15-бағанында кооператив өндіретін өнімнің атауы көрсетіледі.
19. Нысанның 16-бағанында кооператив өндіретін өнімнің өлшем бірлігі көрсетіледі.

20. В графе 17 Формы указывается объем продукции, производимой кооперативом.
21. В графе 18 Формы указывается цена продукции за единицу измерения, производимой кооперативом.
22. В графе 19 Формы указывается доход кооператива, исчисляемый по формуле: Доход=Объем*Цена.
23. В графе 20 Формы указывается, куда производится сбыт продукции кооператива.
24. В графах 21, 22, 23, 24 и 25 Формы указываются выплата налогов (корпоративный подоходный налог, социальный налог, налог на имущество, налог на транспорт и налог на добавленную стоимость).
25. В графе 26 Формы указывается, наличие сертификации на продукцию кооператива (да/нет).
26. В графе 27 Формы указываются примечания.

20. Нысанның 17-бағанында кооператив өндіретін өнімнің көлемі көрсетіледі.
21. Нысанның 18-бағанында кооперативтің өндіретін өлшем бірлігі үшін өнімнің бағасы көрсетіледі.
22. Нысанның 19-бағанында Табыс=Көлем * Баға формуласы бойынша есептелетін кооперативтің кірісі көрсетіледі:
23. Нысанның 20-бағанында кооперативтің өнімін өткізу қайда жүргізілетіні көрсетіледі.
24. Нысанның 21, 22, 23, 24 және 25-бағандарында салық төлемі (корпоративтік табыс салығы, әлеуметтік салық, мүлік салығы, көлік салығы және қосылған құн салығы) көрсетіледі.
25. Нысанның 26-бағанында кооперативтің өніміне сертификаттаудың болуы (иә/жоқ) көрсетіледі.
26. Нысанның 27-бағанында ескертпелер көрсетіледі.