Об утверждении Правил ведения государственного водного кадастра
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 12 июня 2025 года № 131-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2025 года № 36269
В соответствии с пунктом 3 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного водного кадастра.
2. Комитету по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 12 июня 2025 года № 131-НҚ
Правила ведения государственного водного кадастра
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения государственного водного кадастра (далее-Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 37 Водного кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс).
2. Государственный водный кадастр (далее – ГВК) представляет собой систематизированный свод официальных данных о количестве и состоянии водных объектов, количестве, качестве и использовании водных ресурсов, количестве и состоянии водохозяйственных и гидротехнических сооружений, водопользователях.
Поверхностный водный объект, занесенный в государственный водный кадастр, имеет паспорт, в котором указываются регистрационный номер, наименование и комплексная характеристика, содержащая количественные, качественные, технические, правовые и экономические показатели.
В паспорте месторождения или участка подземных вод отражаются регистрационный номер, местоположение с географическими координатами центра проекта водозабора и основные гидрогеологические параметры, которые включают в себя водоносные горизонты, запасы, химические и физические свойства подземных вод, а также схематическая гидрогеологическая карта с разрезом в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом по изучению недр согласно пункту 1 статьи 37 Кодекса.

Мемлекеттік су кадастрын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 12 маусымдағы № 131-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 13 маусымда № 36269 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 37-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу қағидалары бекiтілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрі
2025 жылғы 12 маусымдағы
№ 131-НҚ Бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік су кадастрын жүргізу қағидалары
1 - тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік су кадастрын жүргізу қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) Қазақстан Республикасы Су кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 37-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Мемлекеттік су кадастры (бұдан әрі – МСК) су объектілерінің саны мен жай-күйі, су ресурстарының саны, сапасы мен пайдаланылуы, су шаруашылығы және гидротехникалық құрылыстардың саны мен жай-күйі, бастапқы су пайдаланушылар туралы ресми деректердің жүйеленген жиынтығын білдіреді.
Мемлекеттік су кадастрына енгізілген жерүсті су объектісінің паспорты болады, онда тіркеу нөмірі, атауы және сандық, сапалық, техникалық, құқықтық және экономикалық көрсеткіштерді қамтитын кешенді сипаттамасы көрсетіледі.
Жерасты сулары көздерінің немесе учаскесінің паспортында тіркеу нөмірі, су тарту жобасы орталығының географиялық координаттары бар орналасқан жері және жерасты суларының су тұтқыш белдеулерін, қорларын, химиялық және физикалық қасиеттерін қамтитын негізгі гидрогеологиялық параметрлері, сондай-ақ Кодекстің 37-бабының 1-тармағына сәйкес жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес қимасы бар схемалық гидрогеологиялық карта көрсетіледі.

3. Данные ГВК применяются при:
1) проектировании водохозяйственных и гидротехнических сооружений, транспортных, промышленных и других предприятий и сооружений, связанных с охраной и использованием водного фонда;
2) планировании водоохранных и водохозяйственных мероприятий;
3) планировании инвестиционной и предпринимательской деятельности;
4) планировании поисково-оценочных работ на подземные воды;
5) определении экологического стока и лимитов водопользования;
6) разработке водохозяйственных балансов;
7) разработке генерального и бассейновых планов;
8) исполнении международных обязательств в рамках межгосударственного сотрудничества по трансграничным водным объектам.
4. При переводе земель водного фонда в земли других категорий в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан в случае исчезновения водного объекта в ГВК вносится информация о причине и времени исчезновения соответствующего водного объекта.
5. ГВК ведется на постоянной основе в бумажном и электронном виде. Порядок ведения государственного водного кадастра утверждается уполномоченным органом в области охраны и использования водного фонда (далее – уполномоченный орган).
6. Уполномоченный орган обеспечивает сбор, обобщение, анализ и оценку первичных материалов ГВК, полученных от государственных органов.
Глава 2. Порядок ведения ГВК
7. Ведение ГВК осуществляется уполномоченным органом в соответствии с Кодексом.
8. Данные ГВК систематизируются и издаются по бассейнам рек, морей, ледников и озер, водохозяйственным бассейнам и участкам, по областям и Республике Казахстан в целом, а по разделу подземных вод дополнительно - по гидрогеологическим регионам и бассейнам.
9. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды:
1) согласно подпункту 3) пункта 5 статьи 166 Экологического Кодекса Республики Казахстан осуществляет подготовку данных для ГВК по разделу 1 "Поверхностные воды" по таблицам 1, 3, 7, 8, 9 указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, которые входят в состав публикуемой части ГВК;
2) предоставляет данные по разделу, относящегося к его компетенции на безвозмездной основе не позднее 1 сентября следующего за отчетным годом.
10. Уполномоченный орган в области науки и высшего образования предоставляет информацию по таблице 1а "Каталог ледников" указанных в приложении 1 к настоящим Правилам и осуществляет передачу данных на безвозмездной основе не позднее 1 сентября следующего за отчетным годом.
11. Уполномоченный орган в части:
1) государственного учета подземных вод осуществляет ведение ГВК по разделу 2 "Подземные воды" по таблицам 2, 2а, 2б, 2в указанных в приложении 1 к настоящим Правилам;

3. Мемлекеттік су кадастрының деректері:
1) су шаруашылығы құрылысжайлары мен гидротехникалық құрылысжайларды, су қорын қорғауға және пайдалануға байланысты көліктік, өнеркәсіптік және басқа да кәсіпорындар мен құрылысжайларды жобалау;
2) су қорғау және су шаруашылығы іс-шараларын жоспарлау;
3) инвестициялық және кәсіпкерлік қызметті жоспарлау;
4) жерасты суларына іздеу-бағалау жұмыстарын жоспарлау;
5) экологиялық су ағынын және су пайдалану лимиттерін айқындау;
6) су шаруашылығы баланстарын әзірлеу;
7) бас жоспар мен бассейндік жоспарды әзірлеу;
8) су қорын қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жоспарлау кезінде қолданылады.
4. Су қорының жерін Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес басқа санаттағы жерлерге ауыстыру кезінде су объектісі жойылған жағдайда, мемлекеттік су кадастрына тиісті су объектісінің жойылу себебі мен уақыты туралы ақпарат енгізіледі.
5. МСК жазбаша түрде және электрондық нысанда тұрақты негізде жүргізіледі. Мемлекеттік су кадастрын жүргізу қағидаларын су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган бекітеді (бұдан әрі – уәкілетті орган).
6. Уәкілетті орган мемлекеттік органдардан алынған МСК бастапқы материалдарын жинауды, қорытуды, талдауды және бағалауды қамтамасыз етеді.
2 - тарау. МСК жүргізу тәртібі
7. МСК жүргізуді уәкілетті орган Кодекске сәйкес жүзеге асырады.
8. МСК деректері өзендер, теңіздер, мұздықтар мен көлдер бассейндері, су шаруашылығы бассейндері мен учаскелері бойынша, жалпы облыстар мен Қазақстан Республикасы бойынша, ал жер асты сулары бөлімі бойынша қосымша - гидрогеологиялық өңірлер мен бассейндер бойынша жүйеленеді және шығарылады.
9. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 166-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, МСК-нің жарияланатын бөлігінің құрамына кіретін осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген 1, 3, 7, 8, 9-кестелер бойынша "Жер үсті сулары" 1-бөліміндегі МСК үшін мәліметтер дайындауды жүзеге асырады.
2) есепті жылдан кейінгі 1 қыркүйектен кешіктірмей оның құзыретіне жататын бөлім бойынша деректерді өтеусіз негізде ұсынады.
10. Ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген "Мұздықтар каталогы" 1а кестесі бойынша МСК үшін мәліметтерді ұсынады және деректерді есепті жылдан кейінгі 1 қыркүйектен кешіктірмей өтеусіз түрде беруді жүзеге асырады.
11. Уәкілетті орган бөлігінде:
1) жер асты суларын мемлекеттік есепке алуды осы Қағидалардың 1-қосымшасында көретілген "Жер асты сулары" 2-бөлімінің 2, , , кестелері бойынша бойынша МСК жүргізуді жүзеге асырады;

2) учета и использования вод осуществляет ведение ГВК по разделу 3 "Использование вод" таблицах 4, 4а, 4б, 4в, 4г, 4д, 6 указанных в приложении 1 к настоящим Правилам, выполняет обобщение по 3 разделам ГВК и публикует ежегодное издание ГВК "Ресурсы поверхностных и подземных вод, их использование и качество".
12. Не позднее 31 декабря второго года следующего за отчетным годом данные ГВК систематизируются и издаются по бассейнам рек, морей, ледников и озер, водохозяйственным бассейнам и участкам, по областям и Республике Казахстан в целом, а по разделу подземных вод дополнительно – по гидрогеологическим регионам и бассейнам.
13. Водный объект, занесенный в ГВК имеет паспорт, в котором указывается регистрационный номер, наименование и комплексная характеристика, содержащая физико-географические, геолого-гидрологические, технические, правовые и экономические показатели по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
14. При ведении ГВК обобщаются данные:
1) о ресурсах поверхностных вод, их качестве и изменении в естественных условиях и под влиянием хозяйственной деятельности – по водным объектам и их участкам, бассейнам рек, морей, ледников и озер государственного и межгосударственного значения, областям и Республике Казахстан в целом;
2) о ресурсах и запасах подземных вод, уровнях и водоотборе, гидродинамических показателях и качестве подземных вод, их изменениях в естественных условиях и под влиянием хозяйственной деятельности по участкам и месторождениям подземных вод, водоносным горизонтам, гидрогеологическим регионам и бассейнам, бассейнам рек, областям и Республике Казахстан в целом;
3) об использовании вод – по бассейнам внутренних морей, рек государственного значения, водохозяйственным участкам, территории экономических районов, областям и Республике Казахстан в целом, а также по видам водопользования и отраслям экономики.
15. Для ведения ГВК осуществляются:
1) сбор, обработка, хранение информации, формирование автоматизированных банков, данных и реализация информации;
2) разработка и совершенствование методов, алгоритмов и машинных программ по формированию и ведению банка данных ГВК;
3) руководство, планирование и исполнение работ по совершенствованию и ведению ГВК;
4) разработка инструкций, методических указаний по ведению ГВК и других нормативно–технических документов;
5) текущая и перспективная оценка водных ресурсов (использование вод) и их изменения под влиянием хозяйственной деятельности;

2) суды есепке алу және пайдалануда осы Қағидалардың 1-қосымшасында көретілген "Суды пайдалану" 3-бөлімінің 4, , , , , , 6-кестелер бойынша МСК жүргізуді жүзеге асырады, МСК-нің 3 бөлімі бойынша жинақтау жүргізеді және МСК-ның "Жер үсті және жер асты суларының ресурстары, оларды пайдалану және сапасы" жыл сайынғы басылымын жариялайды.
12. Есепті жылдан кейінгі екінші жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей МСК деректері өзендер, теңіздер, мұздықтар мен көлдер бассейндері, су шаруашылығы бассейндері мен учаскелері, облыстар және тұтастай Қазақстан Республикасы бойынша, ал жер асты суларын бөлу бойынша қосымша – гидрогеологиялық өңірлер мен бассейндер бойынша жүйеленеді және шығарылады.
13. МСК-ға енгізілген су объектісінің паспорты болады, онда осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша физикалық-географиялық, геологиялық-гидрологиялық, техникалық, құқықтық және экономикалық көрсеткіштерді қамтитын тіркеу нөмірі, атауы және кешенді сипаттамасы көрсетіледі.
14. МСК жүргізу кезінде:
1) су объектілері мен олардың учаскелері, мемлекеттік және мемлекетаралық маңызы бар өзендер, теңіздер, мұздықтар мен көлдер бассейндері, облыстар және тұтастай Қазақстан Республикасы бойынша – жер үсті суларының ресурстары, олардың сапасы мен табиғи жағдайларда және шаруашылық қызметтің ықпалымен өзгеруі туралы;
2) жер асты суларының ресурстары мен қорлары, деңгейлері мен су алаптары, жер асты суларының гидродинамикалық көрсеткіштері мен сапасы, олардың табиғи жағдайлардағы және жер асты суларының учаскелері мен кен орындары, сулы горизонттар, гидрогеологиялық өңірлер мен бассейндер, өзендер бассейндері, облыстар және тұтастай Қазақстан Республикасы бойынша шаруашылық қызметтің әсерінен өзгеруі туралы;
3) суды пайдалану туралы – ішкі теңіздердің, мемлекеттік маңызы бар өзендердің бассейндері, су шаруашылығы учаскелері, экономикалық аудандардың аумақтары, облыстар және тұтастай Қазақстан Республикасы бойынша, сондай-ақ суды пайдалану түрлері мен экономика салалары бойынша деректер жинақталады.
15. МСК жүргізу үшін мыналар:
1) ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, автоматтандырылған банктерді, деректерді қалыптастыру және ақпаратты іске асыру;
2) МСК деректер банкін қалыптастыру және жүргізу жөніндегі әдістерді, алгоритмдерді және машиналық бағдарламаларды әзірлеу және жетілдіру;
3) МСК жетілдіру және жүргізу жөніндегі жұмыстардың орындалуын басқару және жоспарлау;
4) МСК жүргізу жөніндегі нұсқаулықтарды, әдістемелік нұсқаулықтарды және басқа да нормативтік–техникалық құжаттарды әзірлеу;
5) су ресурстарын ағымдағы және перспективалық бағалау (суды пайдалану) және олардың шаруашылық қызметінің әсерінен өзгеруі;

6) подготовка к печати и публикации изданий ГВК;
7) разработка общих принципов и научно–методических основ организационной структуры и порядка ведения ГВК и автоматизированной информационной системы;
8) научно–исследовательские работы по совершенствованию ГВК;
9) межведомственный обмен информацией.
16. Уполномоченный орган в рамках ГВК, обеспечивает:
1) координацию работ государственных органов, связанных с ведением ГВК;
2) подготовку, обобщение ГВК;
3) размещение на интернет-ресурсе уполномоченного органа;
4) размещение ежегодного издания ГВК "Ресурсы поверхностных и подземных вод, их использование и качество" в Единой системе государственных кадастров природных ресурсов Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам ведения
государственного водного
кадастра
Форма
Государственный водный кадастр
Содержание
Предисловие
Принятые сокращения и обозначения
Понятийный аппарат
Краткий обзор состояния водных ресурсов Казахстана и их использования
Ресурсы речного стока и подземных вод по водохозяйственным бассейнам и республике в целом
Таблица 1. Ресурсы речного стока по водохозяйственным бассейнам
Таблица 1а. Каталог ледников
Таблица 2. Распределение запасов месторождений подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых для питьевых и технических вод, по водохозяйственным бассейнам Республики Казахстан
Таблица 2а Распределение запасов месторождений подземных, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых для питьевых и технических вод, по административным областям Республики Казахстан
Таблица 2б Распределение запасов месторождений минеральных подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по водохозяйственным бассейнам Республики Казахстан
Таблица 2в Распределение запасов месторождений и проявлений минеральных подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по административным областям Республики Казахстан
Таблица 3. Водные ресурсы рек по основным речным бассейнам и их участкам
Таблица 4. Забор и использование водных ресурсов по водохозяйственным бассейнам
Таблица 4а. Забор и использование водных ресурсов по административным областям
Таблица 4б. Основные показатели забора, использования и сброса воды по Республике Казахстан
Таблица 4в. Объемы воды, забранной на регулярное орошение по областям
Таблица 4г. Площади и объемы воды, использованной на лиманное орошение, обводнение пастбищ, залив сенокосов по областям
Таблица 4д. Сбросы сточных, шахтно-рудничных и коллекторно-дренажных вод
Таблица 5. Запасы и уровни воды морей и крупных озер
Таблица 6. Использование воды в крупных водохранилищах
Таблица 7. Перечень водных объектов Республики Казахстан, на которых проводятся наблюдения качества поверхностных вод
Таблица 8. Класс качества поверхностных вод по "Единая система классификации качества воды в водных объектах
Таблица 9. Информация о загрязняющих веществах донных отложений
Таблица 1
Ресурсы речного стока по водохозяйственным бассейнам, кубических километров в год
Водохозяйственный бассейн
Многолетние характеристики водных ресурсов
Годовые водные ресурсы
за 20____год
среднее
при вероятности превышения
5%
95%
значение
вероятность превышения, %
Арало-Сырдарьинский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Балкаш-Алакольский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Ертисский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Жайык-Каспийский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Есильский
местные ресурсы
отток в сопредельные государства*
Нура-Сарысуйский
местные ресурсы
Шу-Таласский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
Тобол-Торгайский
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Республика Казахстан
местные ресурсы
приток с сопредельных государств*
отток в сопредельные государства*
Таблица 1а
Каталог ледников
№ ледника, год
название ледника
широта центра ледника
Долгота центра ледника
название реки, вытекающей из ледника
морфологический тип
общая экспозиция
Длина, километр
Площадь, километр квадрат
открытой части
морены
открытой части
морены
всего ледника
боковой
конечной
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Высота, метр
Объем, кубических метров
примечание
низшей точки
высшей точки ледника
фирновой линии
открытой части
погребенного льда
открытой части
морены
14
15
16
17
18
19
20
Примечание: данные представляется уполномоченным органом в сфере науки и высшего образования.
Таблица 2
Распределение запасов месторождений подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых для питьевых и технических вод, по водохозяйственным бассейнам Республики Казахстан
№ п.п
водохозяйственный бассейн
запасы подземных вод, утвержденные в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по категориям, тысяч кубических метров в сутки
количество месторождений подземных вод
из них эксплуатируются
А
В
С1
С2
всего
1
Арало-Сырдарьинский бассейн
2
Балкаш-Алакольский бассейн
3
Ертисский бассейн
4
Есильский бассейн
5
Жайык-Каспийский бассейн
6
Нура-Сарысуйский бассейн
7
Тобыл-Торгайский бассейн
8
Шу-Таласский бассейн
Итого по Республике Казахстан
Примечание: данные представляются национальной гидрогеологической службой уполномоченного органа.
Таблица 2а
Распределение запасов месторождений подземных, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых для питьевых и технических вод, по административным областям Республики Казахстан
№№ пп
наименование области
запасы подземных вод, утвержденные в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по категориям, тысяч кубических метров в сутки
количество месторождений подземных вод
из них эксплуатируются
А
В
С1
С2
всего
1
Абай
2
Акмолинская
3
Актюбинская
4
Алматинская
5
Атырауская
6
Восточно-Казахстанская
7
Жамбылская
8
Жетісу
9
Западно-Казахстанская
10
Карагандинская
11
Костанайская
12
Кызылординская
13
Мангыстауская
14
Павлодарская
15
Северо-Казахстанская
16
Туркестанская
17
Ұлытау
Итого по Республике Казахстан
Примечание: данные представляются национальной гидрогеологической службой уполномоченного органа.
Таблица 2б
Распределение запасов месторождений минеральных подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по водохозяйственным бассейнам Республики Казахстан
№ п.п
водохозяйственный бассейн
запасы подземных вод, утвержденные в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по категориям, тысяч кубических метров в сутки
количество месторождений подземных вод
из них эксплуатируются
А
В
С1
С2
всего
1
Арало-Сырдарьинский бассейн
2
Балкаш-Алакольский бассейн
3
Ертисский бассейн
4
Есильский бассейн
5
Жайык-Каспийский бассейн
6
Нура-Сарысуйский бассейн
7
Тобыл-Торгайский бассейн
8
Шу-Таласский бассейн
Итого по Республике Казахстан
Примечание: данные представляются национальной гидрогеологической службой уполномоченного органа.
Таблица 2в
Распределение запасов месторождений и проявлений минеральных подземных вод, утвержденных в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по административным областям Республики Казахстан
№№ пп
наименование области
запасы подземных вод, утвержденные в государственных, межрегиональных и территориальных комиссиях по запасам полезных ископаемых по категориям, тысяч кубических метров в сутки
количество месторождений подземных вод
из них эксплуатируются
А
В
С1
С2
всего
1
Абай
2
Акмолинская
3
Актюбинская
4
Алматинская
5
Атырауская
6
Восточно-Казахстанская
7
Жамбылская
8
Жетісу
9
Западно-Казахстанская
10
Карагандинская
11
Костанайская
12
Кызылординская
13
Мангыстауская
14
Павлодарская
15
Северо-Казахстанская
16
Туркестанская
17
Ұлытау
Итого по Республике Казахстан
Примечание: данные представляются национальной гидрогеологической службой уполномоченного органа.
Таблица 3
Водные ресурсы рек по основным речным бассейнам и их участкам, метры кубические в секунду
участок бассейна реки, ограниченный нижним створом
многолетние характеристики стока
наблюденный сток
за соответствующий год
естественный сток
за соответствующий год
средний
при вероятности превышения
значение
вероятность превышения, %
значение
вероятность превышения, %
5 %
95 %
Бассейн Аральского моря
Бассейн озера Балкаш и Алаколь
Бассейн реки Ертис
Бассейн Каспийского моря
Бассейн реки Есиль
Бассейн рек Нура и Сарысу
Бассейн рек Шу и Талас
Бассейн рек Тобол и Торгай
Таблица 4
Забор и использование водных ресурсов по водохозяйственным бассейнам, кубических километров
водохозяйственный бассейн
количество водопользователей
объем забранной воды
повторное использование
передано после использования
всего
поверхностной
подземной
морской
коллекторно-дренажной
сточной
оборотное водоснабжение
повторное водоснабжение
всего
в том числе шахтно-рудничное
Арало-Сырдарьинский
Балхаш-Алакольский
Ертисский
Есильский
Жаик-Каспийский
Нура-Сарысуский
Тобол-Торгайский
Шу-Таласский
В целом по Республике Казахстан
Примечание: данные представляются уполномоченным органом
Таблица 4а
Забор и использование водных административным областям ресурсов, километры кубические в год
наименование области
количество водопользователей
объем забранной воды
потери при транспортировке
оборотное водоснабжение
повторное водоснабжение
передано после использования
всего
морской
поверхностной
всего подземной
в том числе шахтно-рудничное
коллекторно-дренажной
сточной
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Абай
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Жетісу
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
Ұлытау
город Астана
город Алматы
город Шымкент
В целом по Республике Казахстан
Примечание: данные представляются уполномоченным органом.
Таблица 4б
Основные показатели забора, использования и сброса воды по Республике Казахстан, километры кубические в год
вид использования
забор воды для использования
использовано
водоотведение
всего
поверхностной
подземной
шахтно-рудничных
морской
всего
поверхностной
подземной шахтно-рудничных
коллекторно-дренажной
сточной
всего
в том числе в водные объекты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1.Хозяйственно питьевые
а) Полив зеленых насаждений

6) МСК басылымдарын басып шығаруға және жариялауға дайындау;
7) МСК мен автоматтандырылған ақпараттық жүйені жүргізудің ұйымдастырушылық құрылымы мен тәртібінің жалпы қағидаттары мен ғылыми-әдістемелік негіздерін әзірлеу;
8) МСК жетілдіру жөніндегі ғылыми-зерттеу жұмыстары;
9) ведомствоаралық ақпарат алмасу жүзеге асырылады.
16. Уәкілетті орган МСК шеңберінде:
1) МСК жүргізуге байланысты мемлекеттік органдардың жұмысын үйлестіруді;
2) МСК дайындауды, жинақтауды;
3) уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыруды;
4) "Жер үсті және жер асты суларының ресурстары, оларды пайдалану және сапасы" МСК жыл сайынғы басылымын Қазақстан Республикасының табиғи ресурстары мемлекеттік кадастрларының бірыңғай жүйесінде орналастыруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік су кадастрын
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік су кадастры
Мазмұны
Алғысөз
Қабылданған қысқартулар мен белгілер
Ұғымдық аппарат
Қазақстанның су ресурстарының жай-күйіне және оларды пайдалануға қысқаша шолу
Су шаруашылығы бассейндері және тұтастай республика бойынша өзен ағысы мен жер асты суларының ресурстары
1-кесте. Су шаруашылығы бассейндері бойынша өзен ағынының ресурстары
1а-кесте. Мұздықтар каталогы
2-кесте. Қазақстан Республикасының ауыз су және техникалық суларға арналған пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда, су шаруашылығы бассейндері бойынша бекітілген жер асты сулары кен орындарының қорларын бөлу
2а-кесте. Қазақстан Республикасының Әкімшілік облыстары бойынша ауыз су және техникалық су үшін пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жер асты кен орындарының қорларын бөлу
2б-кесте. Қазақстан Республикасының Су шаруашылығы бассейндері бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген минералдық жерасты сулары кен орындарының қорларын бөлу
2в-кесте. Қазақстан Республикасының Әкімшілік облыстары бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жер асты минералды суларының кен орындары мен көрініс-белгілерінің қорларын бөлу
3-кесте. Негізгі өзен бассейндері және олардың учаскелері бойынша өзендердің су ресурстары
4-кесте. Су шаруашылығы бассейндері бойынша су ресурстарын алу және пайдалану Әкімшілік облыстар бойынша су ресурстарын алу және пайдалану Қазақстан Республикасы бойынша су алудың, пайдаланудың және ағызудың негізгі көрсеткіштері
4а-кесте. Әкімшілік облыстар бойынша су ресурстарын алу және пайдалану
4б-кесте. Қазақстан Республикасы бойынша су алудың, пайдаланудың және бұрудың негізгі көрсеткіштері
4в-кесте, облыстар бойынша тұрақты суаруға алынған су көлемі
4г-кесте Көлтабандап суаруға, жайылымдарды суландыруға, облыстар бойынша шабындық суаруға пайдаланылған судың көлемі мен көлемі
4д-кесте, шақтылық-кеніштік және коллекторлық-дренаждық сулардың төгінділері
5-кесте. Теңіздер мен ірі көлдердің қорлары мен су деңгейі
6-кесте. Ірі су қоймаларында суды пайдалану
7-кесте. Жер үсті суларының сапасына бақылау жүргізілетін Қазақстан Республикасы су объектілерінің тізбесі
8-кесте. "Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі" бойынша жер үсті суларының сапа сыныбы
9-кесте. Түптік шөгінділердің ластаушы заттары туралы ақпарат
1-кесте
Су шаруашылығы бассейндері бойынша өзен ағынының ресурстары, жылына текше километр
Су шаруашылығы бассейні
Су ресурстарының көпжылдық сипаттамалары
20____жылға жылдық су ресурстары
орта
асып кету ықтималдығы кезінде
5%
95%
мәні
өсу ықтималдығы, %
Арал-Сырдария
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Балқаш-Алакөл
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Ертіс
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Жайық-Каспий
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Есіл
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Нұра-Сарысу
жергілікті ресурстар
Шу-Талас
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Тобыл-Торғай
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
Қазақстан Республикасы
жергілікті ресурстар
шектес мемлекеттерден келетін ағыс*
шектес мемлекеттерге кететін ағыс*
1а-кесте
Мұздықтар каталогы
мұздықтың №, жыл
мұздықтың аты
мұздық орталығының кеңдігі
мұздық орталығының бойлығы
мұздықтан ағатын өзеннің атауы
морфологиялық тип
жалпы экспозиция
ұзындығы, километр
Ауданы, шаршы метр
ашық бөлігі
мореналар
ашық бөлігі
морендер
барлығы мұздықтар
бүйірлі
түпкілікті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Кестенің жалғасы
Биіктігі, метр
Көлемі, текше метр
ескерту
төменгі нүкте
мұздықтың ең биік нүктесі
фирналық желісі
ашық бөлігі
көмілген мұз
открытой части
мореналар
14
15
16
17
18
19
20
Ескертпе: деректерді ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
2-кесте
Қазақстан Республикасының ауыз су және техникалық суларға арналған пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда, су шаруашылығы бассейндері бойынша бекітілген жер асты сулары кен орындарының қорларын бөлу
№ р/с
Су шаруашылығы бассейні
санаттар бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты суларының қорлары, тәулігіне мың текше метр
жер асты сулары кен орындарының саны
оның ішінде пайдаланылады
А
В
С1
С2
барлығы
1
Арал-Сырдария бассейні
2
Балқаш-Алакөл бассейні
3
Ертіс бассейні
4
Есіл бассейні
5
Жайық-Каспий бассейні
6
Нұра-Сарысу бассейні
7
Тобыл-Торғай бассейні
8
Шу-Талас бассейні
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе: уәкілетті органның ұлттық гидрогеологиялық қызметі ұсынады.
Кесте 2а
Қазақстан Республикасының Әкімшілік облыстары бойынша ауыз су және техникалық су үшін пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты кен орындары қорларын бөлу
№№ пп
Облыстың атауы
санаттар бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты суларының қорлары, тәулігіне мың текше метр
жер асты сулары кен орындарының саны
оның ішінде пайдаланылады
А
В
С1
С2
всего
1
Абай
2
Ақмола
3
Ақтөбе
4
Алматы
5
Атырау
6
Шығыс Қазақстан
7
Жамбыл
8
Жетісу
9
Батыс Қазақстан
10
Қарағанды
11
Қостанай
12
Қызылорда
13
Маңғыстау
14
Павлодар
15
Солтүстік Қазақстан
16
Түркістан
17
Ұлытау
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе: деректерді уәкілетті органның ұлттық гидрогеологиялық қызметі ұсынады.
2б-кесте
Қазақстан Республикасының су шаруашылығы бассейндері бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген минералдық жерасты сулары кен орындарының қорларын бөлу
№ р/с
Су шаруашылығы бассейні
санаттар бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты суларының қорлары, тәулігіне мың текше метр
жер асты сулары кен орындарының саны
оның ішінде пайдаланылады
А
В
С1
С2
барлығы
1
Арал-Сырдария бассейні
2
Балқаш-Алакөл бассейні
3
Ертіс бассейні
4
Есіл бассейні
5
Жайық-Каспий бассейні
6
Нұра-Сарысу бассейні
7
Тобыл-Торғай бассейні
8
Шу-Талас бассейні
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе: деректерді уәкілетті органның ұлттық гидрогеологиялық қызметі ұсынады.
2в-кесте
Қазақстан Республикасының Әкімшілік облыстары бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жер асты минералды суларының кен орындары мен көрініс-белгілерінің қорларын бөлу
№№ р/с
Облыстың атауы
санаттар бойынша пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік, өңіраралық және аумақтық комиссияларда бекітілген жерасты суларының қорлары, тәулігіне мың текше метр
жер асты сулары кен орындарының саны
оның ішінде пайдаланылады
А
В
С1
С2
барлығы
1
Абай
2
Ақмола
3
Ақтөбе
4
Алматы
5
Атырау
6
Шығыс Қазақстан
7
Жамбыл
8
Жетісу
9
Батыс Қазақстан
10
Қарағанды
11
Қостанай
12
Қызылорда
13
Маңғыстау
14
Павлодар
15
Солтүстік Қазақстан
16
Түркістан
17
Ұлытау
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе: деректерді уәкілетті органның ұлттық гидрогеологиялық қызметі ұсынады.
3-кесте
Негізгі өзен бассейндері және олардың учаскелері бойынша өзендердің су ресурстары, секундына текше метр
төменгі тұстамамен шектелген өзен бассейнінің учаскесі
ағынның көпжылдық сипаттамалары
тиісті жылға байқалған ағын
тиісті жылдағы табиғи ағын
орташа
асып кету ықтималдығы кезінде
мәні
асып кету ықтималдығы, %
мәні
асып кету ықтималдығы, %
5 %
95 %
Арал теңізі бассейні
Балқаш және Алакөл көлдерінің бассейні
Ертіс өзені бассейні
Каспий теңізі бассейні
Есіл өзені бассейні
Нұра және Сарысу өзендерінің бассейні
Шу және Талас өзендерінің бассейні
Тобыл және Торғай өзендерінің бассейні
Ескертпе: % - пайыз.
4-кесте
Су шаруашылығы бассейндері бойынша су ресурстарын алу және пайдалану, текше километр
Су шаруашылығы бассейні
су пайдаланушылар саны
алынған судың көлемі
қайталап пайдалану
пайдаланғаннан кейін берілді
барлығы
жер үсті
жер асты
теңізді
коллекторлық-дренаждық
ағынды
кері сумен жабдықтау
қайталап сумен жабдықтау
барлығы
оның ішінде шахталы-кенді
Арал-Сырдария бассейні
Балқаш-Алакөл бассейні
Ертіс бассейні
Есіл бассейні
Жайық-Каспий бассейні
Нұра-Сарысу бассейні
Тобыл-Торғай бассейні
Шу-Талас бассейні
Қазақстан Республикасы бойынша барлығы
Ескертпе: деректерді уәкілетті орган ұсынады
4а-кесте
Ресурстардың су әкімшілік аймақтарын алу және пайдалану, жылына текше километр
Облыс атауы
су пайдаланушылар саны
алынған су көлемі
тасымалдау кезінде ысырап
қайталап пайдалану
пайдаланғаннан кейін берілді
қайталап пайдалану
барлығы
теңізді
жер үсті
барлығы жер асты
оның ішінде шахталы-кенді
коллекторлық-дренаждық
ағынды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Абай
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Батыс Қазақстан
Жамбыл
Жетісу
Қараганды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Түркістан
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Ұлытау
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Жалпы Қазақстан Республикасы бойынша
Ескертпе: деректерді уәкілетті орган ұсынады.
4б-кесте
Қазақстан Республикасы бойынша суды алудың, пайдаланудың және ағызудың негізгі көрсеткіштері, жылына текше километр
Пайдалану түрі
Пайдалану үшін су алу
пайдаланылды
барлығы
жер үсті
жер асты
шахталық-кендік
теңізді
барлығы
жер үсті
жер асты шахталық-кендік
коллекторлық-дренаждық
ағынды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1.Шаруашылық-ауыз су
а) жасыл екпелерді суару

2. Производственные
3. Сельское хозяйство, всего
в том числе:
а) Сельхозводоснабжение
б) Регулярное орошение
в) Лиманное орошение
г) Обводнение пастбищ
д) Залив сенокосов
4. Промывка каналов
5. Поддержание заданных горизонтов
6. Прудово-рыбное хозяйство
7. Наполнение наливных водохранилищ
8. Поддержание пластового давления
9. Прочие нужды
10. Сброс шахтно-рудничных вод без использования
11. Передано без использования
12. Передано другому бассейну
13. Передано другому государству
14. Сброс канализационных, дренажных вод
Итого:
Продолжение таблицы
безвозвратное водопотребление
безвозвратное потребление
в том числе потери при транспортировке
14
15
Примечание: данные представляются уполномоченным органом.
Таблица 4в
Объемы воды, забранной на регулярное орошение по областям, километры кубические в год
наименование области
площадь,
гектар
объем забранной воды
всего
по источникам
поверхностной
подземной
коллекторно-дренажной
сточной
Абай
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Жетісу
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
Ұлытау
город Астана
город Алматы
город Шымкент
В целом по Республике Казахстан
Примечание: данные представляются уполномоченным органом.
Таблица 4г
Площади и объемы воды, использованной на лиманное орошение, обводнение пастбищ, залив сенокосов по областям, километры кубические в год
наименование области
Лиманное орошение
Обводнение пастбищ
Залив сенокосов
площадь,
гектар
забор из
источника
использовано
площадь,
гектар
забор из
источника
использовано
площадь,
гектар
забор из
источника
использовано
Абай
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Жетісу
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
Ұлытау
город Астана
город Алматы
город Шымкент
В целом по Республике Казахстан
Примечание: таблица представляется уполномоченным органом.
Таблица 4д
Сбросы сточных, шахтно-рудничных и коллекторно-дренажных вод, километры кубические в год
наименование области
в природные поверхностные водные объекты
в рельеф местности
в накопители,
поля
фильтрации
всего сброшено
всего
загрязненных
нормативно
чистых
без очистки
нормативно
очищенных
без очистки
Недостаточно
очищенных
1
2
3
4
5
6
7
8
Абай
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Жетісу
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
Ұлытау
город Астана
город Алматы
город Шымкент
В целом по Республике Казахстан
Примечание: данные представляются уполномоченным органом
Таблица 5
Запасы и уровни воды морей и крупных озер
наименование
среднемноголетний
запасы воды, кубических километров
уровень воды, метр
объем, кубических километров
уровень, метр
на 1 января
прошедшего года
на 1 января
текущего года
Годовое
изменение
на 1 января
прошедшего года
на 1 января
текущего года
Годовое
изменение
Примечание:
данные по Каспийскому морю и озерам представляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
данные по Северному Аральскому морю и водохранилищам представляется уполномоченным органом
Таблица 6
Использование воды в крупных водохранилищах, кубических километров
наименование
водохранилищ
наименование
области
река или
местность
образования водохранилища
Проектный объем
водохранилища
Объем на
начало
года прошедшего года
Приток с Начала
года
Расходная часть, км3
Наполнение (+),
сработка (-)
Объем
на на начало
текущего года
всего
водозабор из
водохранилища
попуски
в низовье
потери на фильтрацию и
испарение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4
5
6
Примечание: данные представляются уполномоченным органом
Таблица 7
Перечень водных объектов Республики Казахстан, на которых проводятся наблюдения качества поверхностных вод
Река
Озеро
Водохранилище
Канал
Море
п/п
1
Кара Ертис
озеро Копа
водохранилище Сергеевское
Канал Нура-Есиль
Каспийское
2
Ертис
Зеренды
водохранилище Вячеславское
Кошимский Канал
3
Ертис
Бурабай
водохранилище Кенгир
Канал. К.Сатпаева
2
Буктырма
Улькен Шабакты
водохранилище Самаркандское
3
Брекса
Щучье
водохранилище Шардара
4
Тихая
Киши Шабакты
водохранилище Аманкельды
5
6
93
Таблица 8
Класс качества поверхностных вод по системе "Единая система классификации качества воды в водных объектах"
п/п
Наименование водного объекта (в разрезе административных областей.)
Класс качества воды
Наименование физико-химического вещества
Единица измерений
Содержание физико-химического вещества
1 полугодие
20__ года
1 полугодие
20__ года
1
река Кара Ертис (Восточно-Казахстанская область)
1 класс*
1 класс*
мг/дм3
2
река Ертис (Восточно-Казахстанская область)
4 класс
4 класс
мг/дм3
3
река Уй
(Костанайская область)
4 класс
4 класс
мг/дм3
мг/дм3
4
5

2. Өндірістік
3. Ауыл шаруашылығы, барлығы
Оның ішінде:
а) ауыл шаруашылығы сумен жабдықтау
б) тұрақты суару
в) көлтабандап суару
г) жайылымдарды суландыру
д) шалғындарға су құю
4. Каналдарды шаю
5. Берілген көкжиектерді қолдау
6. Тоғанды-балық шаруашылығы
7. Құймалы су қоймаларын толтыру
8. Қойнауқаттық қысымды ұстап тұру
9. Басқа да қажетіліктер
10. Шахта-кеніш суларын пайдаланбай ағызу
11. Пайдаланусыз берілген
12. Басқа бассейнге берілген
13. Басқа мемлекетке берілген
14. Канализациялық, дренаждық суларын ағызу
Барлығы:
Кестенің жалғасы
су бұру
қайтарымсыз су тұтыну
барлығы
Оның ішінде су объектілері
қайтарымсыз тұтыну
Оның ішінде тасымалдау кезінде ысырап
12
13
14
15
Ескертпе: деректерді уәкілетті орган ұсынады.
4в-кесте
Облыстар бойынша тұрақты суаруға алынған су көлемі жылына текше километр
Облыс атауы
алаң,
гектар
Алынған су көлемі
барлығы
су көздері бойынша
жер үсті
жер асты
коллекторлық-дренаждық
ағынды
Абай
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Батыс Қазақстан
Жамбыл
Жетісу
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Түркістан
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Ұлытау
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Жалпы ҚР бойынша
Ескертпе: деректерді уәкілетті орган ұсынады.
4г-кесте
Жайылма суаруға, жайылымдарды суландыруға, облыстар бойынша шабындықтар төгуге пайдаланылған судың көлемі мен көлемі, жылына текше километр
Облыс атауы
Көлтабандап суару
Жайылымдарды суландыру
Шалғындарға су құю
алаң,
гектар
су көзінене алу
пайдаланылды
алаң,
гектар
су көзінене алу
пайдаланылды
алаң,
гектар
су көзінене алу
пайдаланылды
Абай
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Батыс Қазақстан
Жамбыл
Жетісу
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Түркістан
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Ұлытау
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Жалпы ҚР бойынша
Ескертпе: деректерді уәкілетті орган ұсынады.
4д-кесте
Сарқынды, шахта-кеніш және коллекторлық-дренаждық сулардың төгінділері, жылына текше километрлер
Облыс атауы
табиғи жер үсті су объектілеріне
жергілікті рельефке
жинақтауыштарға, сүзу өрістеріне
барлығы қалпына келтірілді
барлығы
ластанған
тазалаусыз нормативтік таза
нормативтік тазаланған
тазалаусыз
жеткілікті тазаланбаған
1
2
3
4
5
6
7
8
Абай
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Батыс Қазақстан
Жамбыл
Жетісу
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Түркістан
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Ұлытау
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
Жалпы ҚР бойынша
Ескертпе: деректерді уәкілетті орган ұсынады
5-кесте
Теңіздер мен ірі көлдердің су қорлары мен деңгейлері
атауы
Орташа көп жылғы
Су қоры, текше километр
Су деңгейі, метр
көлемі, текше километр
деңгейі, метр
өткен жылдың 1 қаңтарына
ағымдағы жылдың 1 қаңтарына
жылдық өзгеріс
өткен жылдың 1 қаңтарына
ағымдағы жылдың 1 қаңтарына
жылдық өзгеріс
Ескертпе:
- Каспий теңізі мен көлдер бойынша деректерді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ұсынады.
- Солтүстік Арал теңізі және су қоймалары бойынша деректерді уәкілетті орган ұсынады.
6-кесте
Ірі су қоймаларында суды пайдалану, текше километр
Су қоймаларының атауы
Облыс атауы
Өзен немесе су қоймасы пайда болған жер
Су қоймасының жобалық көлемі
Өткен жылдың басындағы көлем
Жыл басынан бері ағын
Шығыс бөлігі, км3
толтыру (+),
тайыздану
(-)
Ағымдағы жылдың басындағы көлем
барлығы
су қоймасынан су алу
төменгі ағысында өту
сүзу және булану шығындары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4
5
6
Ескертпе: деректерді уәкілетті орган ұсынады.
7-кесте
Жер үсті суларының сапасына бақылау жүргізілетін Қазақстан Республикасы су объектілерінің тізбесі
Өзендер
Көлдер
Су қоймалары
Канал
Теңіз
р/с
1
Қара Ертіс
Қопа көлі
Сергеев су қоймасы
Нұра-Есіл каналы
Каспий
Ертіс
Зеренді
Вячеслав су қоймасы
Көшім каналы
Ертіс
Бурабай
Кеңгір су қоймасы
Қ.Сәтпаев
2
Бұқтырма
Үлкен Шабақты
Самарқан су қоймасы
3
Брекса
Щучье көлі
Шардара су қоймасы
4
Тихая
Кіші Шабақты көлі
Аманкелді су қоймасы
5
6
93
8-кесте
"Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі" бойынша жер үсті суларының сапа класы
№ р/с
Су объектісінің атауы (әкімшілік облыс бөліндісінде)
Су сапасының класы
Физика-химиялық заттың атауы
Өлшем бірл.
Физикалық-химиялық заттың құрамы
20___ жылғы 1 жарты жылдық
20___ жылғы 1 жарты жылдық
1
Қара Ертіс өзені (Шығыс Қазақстан облысы)
1 класс*
1 класс*
мг/дм3
2
Ертіс өзені (Шығыс Қазақстан облысы)
4 класс
4 класс
мг/дм3
3
Үй өзені (Қостанай облысы)
4 класс
4 класс
мг/дм3
мг/дм3
4
5

143
Примечание:
*- 1 класс вода "наилучшего качества"
** - 5 класс вода "наихудшего качества"
*** - вещества для данного класса не нормируется
Таблица 9
Информация о загрязняющих веществах донных отложений
п/п
Наименование водного объекта (в разрезе в разрезе административных областей )
Наименование показателя
Концентрация
единица измерений
1 полугодие 20__ года
1 полугодие 20__ года
1
мг/дм3
2
мг/дм3
3
мг/дм3
4
5
100
Приложение 2
к Правилам ведения
государственного водного
кадастра
Форма
Паспорт поверхностного водного объекта
№ ______
Водный объект: _______________
Примечание: * - в случае наличия площадного объекта, требующего детализации (небольшие озера, водохранилища) тогда требуется космические снимки высокого разрешения, если линейные объекты (реки, каналы), особенно крупные, с большой протяженностью необходимы космические снимки среднего разрешения.
Дата составления паспорта: " _" ____ 20___год
Список согласующих сторон.
1. Общие сведения по водному объекту
2. Вид и полное наименование водного объекта:
Наименование водного объекта
Тип водного объекта в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан (море, река, приравненные к ним каналы, озеро, ледник и другие поверхностные и подземные водные объекты.)
Код водного объекта
Принадлежность к гидрографической единице
3. Сведения по водному объекту
Гидрометрия/гидрология
Морфометрия
Гидрохимия
Гидробиология
Примечание
4. Место расположения водного объекта:
А. В водохозяйственном делении Республики Казахстан
Водохозяйственный бассейн
Водохозяйственный район
Водохозяйственный участок
Б. В административном делении Республики Казахстан
Область (области)
Район (районы)
В. Географические координаты водного объекта
Для водотоков: координаты истока и устья
Для водоемов: координаты центральной части водоема (в точке пересечения наибольшей длины и ширины озера, пруда, координаты подпорного сооружения водохранилища в районе водосбросного сооружения)
Г. Карта-схема местоположения водного объекта в водохозяйственном бассейне
Д. Карта водного объекта
Е. Космический снимок водного объекта

143
Ескертпе:
* - 1 класс су "ең жақсы сапа"
** - 5 класс су "ең нашар сапа"
*** - осы класс үшін заттар нормаланбайды.
9-кесте
Түптік шөгінділердің ластаушы заттары туралы ақпарат
р/с
Су объектісінің атауы (әкімшілік облыс бөліністе)
Көрсеткіш атауы
Концентрация
Өлшем бірл.
20__ жылғы
1 жарты жылдық
20__ жылғы
1 жарты жылдық
1
мг/дм3
2
мг/дм3
3
мг/дм3
4
5
100
Мемлекеттік су кадастрын
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жер үсті су объектісінің паспорты
№ ______
Су объектісі: _______________
Ескертпе: * - нақтылауды талап ететін алаңдық объект (шағын көлдер, су қоймалары) болған жағдайда, егер желілік объектілер (өзендер, арналар), әсіресе үлкен ұзындығы бар ірі объектілер орташа ажыратымдылықтағы ғарыштық суреттер қажет болса, жоғары ажыратымдылықтағы ғарыштық суреттер талап етіледі.
Паспорттың жасалған күні: 20___жылғы "__" ______
Келісуші тараптар тізімі.
1. Су объектісі бойынша жалпы мәліметтер
2. Су объектісінің түрі және толық атауы:
Су объектінің атауы
Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес су объектісінің типі (теңіз, өзен, оларға теңестірілген каналдар, көл, мұздық және басқа да жерүсті және жерасты су объектілері.)
Су объектісінің коды
Гидрографиялық бірлікке қатыстылығы
3. Су объектісі бойынша мәлімет
Гидрометрия/гидрология
Морфометрия
Гидрохимия
Гидробиология
Ескертпе
4. Су объектісінің орналасқан жері:
А. Қазақстан Республикасының су шаруашылығы бөлімінде
Су шаруашылығы бассейні
Су шаруашылығы ауданы
Су шаурашылығы учаскесі
Б. Қазақстан Республикасының әкімшілік бөлінісінде
Облыс (облыстар)
Аудан (аудандар)
В, су объектісінің географиялық координаттары
Ағын сулар үшін: көзі мен аузының координаттары
Су айдындары үшін: су айдынының орталық бөлігінің координаттары (көлдің, тоғанның ең үлкен ұзындығы мен енінің қиылысу нүктесінде, Су ағызу құрылысы ауданындағы су қоймасының тірек құрылысының координаттары)
Г. Су шаруашылығы бассейніндегі су объектісінің орналасу карта-схемасы
Д. су объектісінің картасы
Е. Су объектісінің ғарыштық суреті

5. Хозяйственная характеристика водного объекта
5.1. Функциональное назначение водного объекта:
Для рыбохозяйственного водопользования, хозяйственно-питьевого водоснабжения, культурно-бытового водопользования, целей орошения, промышленного водопользования, комплексное использование (ранжируется по приоритетности)
5.2. Виды права водопользования водного объекта согласно пункту 2 статьи 17 Кодекса (право общего и право специального водопользования): ___________________
Организация (и) водопользователи (при наличии)
п/п
наименование водопользователя
вид водопользования
техническое устройство
№ документа подтверждающий право водопользования
дата выдачи документа на право водопользования
срок действия права водопользования
юридический адрес, вэб-сайт, e-mail, телефон, фамилия, имя, отчество (при наличии) первого руководителя
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2

5. Су объектісінің шаруашылық сипаттамасы
5.1. Су объектісінің функционалдық мақсаты:
Балық шаруашылығы су пайдалану, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау, мәдени-тұрмыстық су пайдалану, суару мақсаттары, өнеркәсіптік су пайдалану, кешенді пайдалану үшін (басымдығы бойынша сараланады)
5.2. Кодекстің 17-бабының 2-тармағына сәйкес су объектісінің су пайдалану түрлері (ортақ су пайдалану және арнаулы су пайдалану құқығы.): ____________________
Ұйым (дар) су пайдаланушылар (бар болса)
р/с
Су пайдаланушының аты
Су пайдалану түрі
Техникалық қондырғы
№ су пайдалану құқығын растаушы құжат
су пайдалану құқығына құжаттың берілген уақыты
су пайдалану құқығының қызмет мерзімі
заңды мекенжайы, веб-сайты, e-mail, телефоны, бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2

6. Основные гидрологические характеристики водного объекта
6.1. Основные гидрографические и морфометрические характеристики
Для водотоков (рек, каналов)
Место, откуда берет начало и куда впадает
Водосборная площадь, квадратных километров;
Длина от истока до устья, метр (километр)
Средняя ширина, метр
Средняя глубина, метр
Уклон русла
Средняя ширина поймы, метр
Притоки (левые, правые)
Средняя скорость течения, метров в секунду,
Объем стока в замыкающем створе, миллионов кубических метров
При Р=25 %
При Р=50 %
При Р=75 %
При Р=95 %
Средняя температура воды в летний период, ºС
Средняя температура воды в зимний период, ºС (на водотоках, где отсутствуют ледовые явления)
Средняя продолжительность ледостава (начало, конец месяца)
Водный режим (краткое описание)
Ледовый режим (краткое описание)
Режим питания (краткое описание)
Объем экологического стока, кубических километров в год при:
Р=25 %
Р=50 %
Р=75 %
Р=95 %
Норматив изъятия (WПДВВ), кубических километров в год при:
Р=25 %
Р=50 %
Р=75 %
Р=95 %
Гидрохимические показатели
Единая система классификации качества вод в водных объектах
Класс качества:
Категория водопользования:
Для водоемов (море, озеро, пруд)
Площадь зеркала, квадратный километр
Длина береговой линии, метр
Максимальная длина, метр
Средняя глубина, метр
Максимальная глубина, метр
Водосборная площадь, квадратный километр
Объем, миллионов кубических метров при:
Р=25 %
Р=50 %
Р=75 %
Р=95 %
Батиметрические характеристики:
H (уровень, мБС)
F (площадь, км² )
V(объем, млн. м³)
Батиметрическая кривая
Для водохранилищ
Площадь зеркала, квадратный километр (площадь водного зеркала при нормальном подпертом уровне)
Длина береговой линии, метр
Максимальная длина, метр
Средняя глубина, метр
Отметка форсированного проектного уровня, метр по балтийской системе
Отметка нормального подпертого уровня, метр по балтийской системе
Отметка уровня мертвого объема, метр по балтийской системе
Объем при форсированном проектном уровне, метр по балтийской системе, тысяч кубических метров
Объем при нормальном подпертом уровне, метр по балтийской системе, тысяч кубических метров
Объем при уровня мертвого объема, метр по балтийской системе, тысяч кубических метров
Полезный объем, метр по балтийской системе, тысяч кубических метров
Батиметрические характеристики:
H (уровень, мБС)
F (площадь, км²)
V(объем млн. м³)
Батиметрическая кривая
6.2. Положение в гидрографической сети
Связь с другими водными объектами
Для водотоков
Порядок притока
Основной водоприемник
Для водоемов
Бассейн водотока
Тип водоема: верховой, русловой, пойменные,
6.3. Характер питания (для водоемов)
Естественное
Искусственное
Смешанное

6. Су объектісінің негізгі гидрологиялық сипаттамалары
6.1. Негізгі гидрографиялық және морфометриялық сипаттамалары
Су ағындары (өзендер, каналдар) үшін)
Бастау алатын және ағатын жер
Су жинау алаңы, шаршы километр;
Бастауынан сағасына дейінгі ұзындығы, метр (километр)
Орташа ені, метр
Орташа тереңдігі, метр
Арна көлбеуі
Жайылманың орташа ені, метр
Ағыны (сол, оң)
Ағынның орташа жылдамдығы, секундына метр
Тұйықталатын тұстамадағы ағын көлемі, миллион текше метр
Р=25% кезінде
Р=50% кезінде
Р=75% кезінде
Р=95% кезінде
Жазғы кезеңдегі судың орташа температурасы, ºС
Қыста судың орташа температурасы, ºС
Желдің басым бағыты
Мұз қатудың орташа ұзақтығы (айдың басы, аяғы)
Қысқы кезеңдегі ашық учаскенің ұзындығы, метр
Қысқы кезеңдегі жабық учаскенің ұзындығы, метр
Су режимі (қысқаша сипаттама)
Мұз режимі (қысқаша сипаттама)
Тамақтану режимі (қысқаша сипаттама)
Экологиялық ағын көлемі, жылына текше километр:
Р=25%
Р=50%
Р=75%
Р=95%
Алу нормативі (WПДВВ), жылына текше километр:
Р=25%
Р=50%
Р=75%
Р=95%
Гидрохимиялық көрсеткіштер
Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі Сапа сыныбы:
Су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі Сапа сыныбы:
Су айдындары (теңіз, көл, тоған) үшін
Айна ауданы, шаршы шақырым
Жағалау сызығының ұзындығы, метро
Максималды ұзындығы, метр
Орташа тереңдігі, метр
Максималды тереңдігі, метр
Су жинау алаңы, шаршы километр
Көлемі, миллион текше метр:
Р=25%
Р=50%
Р=75%
Р=95%
Батиметриялық сипаттама:
H (деңгейі, мБС)
F (ауданы, км3)
V (көлемі, млн. м3)
Батиметриялық қисық
Су қоймалары үшін
Айнаның ауданы, шаршы километр (қалыпты тіреуіш деңгейдегі су айнасының ауданы)
Жағалау сызығының ұзындығы, метр
Максималды ұзындығы, метр
Орташа тереңдігі, метр
Үдемелі жобалық деңгейдің белгісі, Балтық жүйесі бойынша метр
Қалыпты тірелген деңгей белгісі, Балтық жүйесі бойынша метр
Өлі көлем деңгейінің белгісі, Балтық жүйесі бойынша метр
Үдемелі жобалық деңгей кезіндегі көлем, Балтық жүйесі бойынша метр, мың текше метр
Қалыпты тіректік деңгейдегі көлем, Балтық жүйесі бойынша метр, мың текше метр
Өлі көлем деңгейі кезіндегі көлем, Балтық жүйесі бойынша метр, мың текше метр
Пайдалы көлемі, Балтық жүйесі бойынша метр
Батиметриялық сипаттама:
H (деңгейі, мБС)
F (ауданы, км3)
V (көлемі, млн.м3)
Батиметриялық қисық
6.2. Гидрографиялық желідегі жағдай
Басқа су объектілерімен байланыс
Су ағындары үшін
Ағын тәртібі
Негізгі су қабылдағыш
Су айдындары үшін
Су ағыны бассейні
Су қоймасының түрі: үстіңгі, арналы, жайылма,
6.3. Қоректену сипаты (су айдындары үшін)
Табиғи
Қолдан
Аралас

6.4. Наличие проточности (для водоемов)
Проточный
Сточный
Бессточный
С искусственной подпиткой
6.5. Характер взаимодействия с коллекторно-дренажной речной сетью
Для водотоков
Коллектор
Открытое русло
Для водоемов
Вход в коллекторно-речную сеть
Выход в коллекторно-речную сеть
Нет взаимосвязи
6.6. Пункты наблюдений
водный объект-пункт наблюдения
код водного объекта (на прилагаемой карте в п.1.3 Д)
характеристика поста
код поста
категория поста
местоположение (географические координаты, населенный пункт)
высота "0" графика водопоста, метр по балтийской системе
площадь водосбора
1
2
3
4
5
6
7
7. Краткая характеристика гидротехнических сооружений (при наличии).
название сооружения
тип сооружения*
паспорт сооружения
год ввода в эксплуатацию
номер и дата декларации безопасности
вид собственности
Текущее
состояние
сооружения
влияние на водный объект
*Гидротехнические сооружения: плотины; устои и подпорные стены, дамбы обвалования; берегоукрепительные сооружения; водосбросы, водоспуски и водовыпуски; каналы; туннели; трубопроводы; напорные бассейны, отстойники; судоходные сооружения; рыбопропускные сооружения, гидротехнические сооружения тепловых электростанций, гидротехнические сооружения входящие в состав комплексов инженерной защиты населенных пунктов и предприятий; гидротехнические сооружения инженерной защиты сельхозугодий, территорий санитарно-защитного назначения, коммунально-складских предприятий, памятников культуры и природы; гидротехнические сооружения морских нефтегазопромыслов; гидротехнические сооружения средств навигационного оборудования; дамбы, ограждающие золошлакоотвалы и хранилища жидких отходов промышленных и сельскохозяйственных организаций.
8. Состояние береговых сооружений и водоохранной зоны
8.1. Водоохранная зона и полоса
А. Наличие проекта установления водоохранных зон и полос (название проекта, год выполнения, проектная организация)
_________________________________________________________
Б. Решение местного исполнительного органа об утверждении размеров границ водоохранных зон и полос (номер документа, дата) _____________
номер участка на карте
(ссылка на прилагаемую карту объекта п.1.3 Д)
описание участка
ширина водоохранной зоны
по участкам водного объекта, метр
ширина водоохранной полосы
по участкам водного объекта, метр
8.2. Характеристика береговых сооружений
номер сооружения на карте (ссылка на прилагаемую карту объекта п.1.3 Д)
описание участка
тип берегоукрепления (вертикальное, комбинированное, с откосной частью)
состояние берегоукрепления (хорошее, удовлетворительное, плохое, разрушены)
длина берегоукрепления, метр

6.4. Ағындылықтың болуы (су айдындары үшін)
Ағынды
Кәрізді
Ағынсыз
Жасанды қоректендірумен
6.5. Коллекторлық-дренаждық өзен желісімен өзара әрекеттесу сипаты
Су ағыстары үшін
Коллектор
Ашық арна
Су айдындары үшін
Коллекторлық-өзен желісіне кіру
Коллекторлық-өзен желісіне шығу
Өзара байланысы жоқ
6.6. Бақылау орындары
су объектісі-бақылау орны
су объектісінің коды (Д.1. 3 т. қоса берілген картада)
бекет сипаты
бекет коды
бекет санаты
орналасқан жері (географиялық координаттары, елді мекені)
су бекеті графигінің "0" биіктігі, Балтық жүйесі бойынша метр
су жинау алаңы
1
2
3
4
5
6
7
7. Гидротехникалық құрылысжайлардың қысқаша сипаттамасы (бар болса).
Құрылысжайдың атауы
құрылысжай түрі*
құрылысжай паспорты
Пайдалануға енгізу жылы
Қауіпсіздік декларациясының нөмірі мен күні
Меншік түрі
Құрылысжайдың ағымдағы жағдайы
Су объектісіне әсері
* Тұрақты гидротехникалық құрылысжайлар: бөгеттер; тіреуіштер мен тіреуіш қабырғалар, топырақ үйіп бекітілген бөгеттер; жағалауды бекітетін құрылысжайлар; су ағызғыштар, су ағызғыштар және су шығарғыштар; каналдар; туннельдер; құбырлар; арынды бассейндер, тұндырғыштар; кеме қатынасы құрылысжайлары; балық өткізу құрылысжайлары; жылу электр станциясының гидротехникалық құрылысжайлары; елді мекендер мен кәсіпорындардың инженерлік қорғау кешендерінің құрамына кіретін гидротехникалық құрылысжайлар; ауыл шаруашылығы алқаптарын, санитариялық-қорғау мақсатындағы аумақтарды, коммуналдық-қойма кәсіпорындарын, мәдениет және табиғат ескерткіштерін инженерлік; теңіз мұнай-газ кәсіпшіліктерінің гидротехникалық құрылысжайлары; навигациялық жабдық құралдарының гидротехникалық құрылысжайлары; өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы ұйымдарының күл-қож үйінділері мен сұйық қалдықтар қоймаларын қоршайтын бөгеттер.
8. Жағалау құрылысжайлары мен су қорғау аймағының жай-күйі
8.1. Су қорғау аймағы мен белдеуі
А. су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу жобасының болуы (жобаның атауы, орындалған жылы, жобалау ұйымы) ___________________
Б. су қорғау аймақтары мен белдеулері шекараларының мөлшерін бекіту туралы Жергілікті атқарушы органның шешімі (құжаттың нөмірі, күні)
_____________
картадағы учаскенің нөмірі (объектінің қоса берілген картасына сілтеме 1.3 Д т.)
учаскенің сипаттамасы
су объектісі учаскелері бойынша су қорғау аймағының ені, метр
су объектісі учаскелері бойынша су қорғау белдеуінің ені, метр
8.2. Жағалау құрылысжайларының сипаттамасы
картадағы құрылысжайдың нөмірі (объектінің қоса берілген картасына сілтеме 1.3 Д т.)
учаскенің сипаты
жағалауды бекіту түрі (тік, аралас, көлбеу бөлігі бар)
жағалауды бекіту жағдайы (жақсы, қанағаттанарлық, нашар, бұзылған)
жағалауды бекіту ұзындығы, м

8.3. Характеристика береговой территории
Нарушенность территории (изрытость, замусоренность)
Рельеф территории (расчлененность, наличие оползневых участков, заболоченных участков)
Использование территории (производственные и коммунальные объекты, жилая застройка, зона отдыха, причалы, пристани)
Прочие сооружения, расположенные на береговой территории
Почвенно-растительный покров (наличие растительности, водоохранного озеленения, вытоптанных участков)
Территориальная связь с природным комплексом (ПК)
Берега (обрывистые, крутые, отлогие, пологие, ровные)
9. Донные отложения
толщина слоя донных отложений, метр
10. Биологическая характеристика
1) характер водной и прибрежной растительности _______________
Кормовая база (олиготрофные, эвтрофные) _____________________
2) степень зарастания надводной растительностью (сильно, средне, слабо) __________
3) степень зарастания подводной растительностью (сильно, средне, слабо) __________
4) степень развития фитопланктона (цветение воды) (сильно, средне, слабо) ________
5) видовой состав фауны водоема:
ихтиофауны _____________________________________
6) основные промысловые виды рыб ________________
7) другие объекты промысла _______________________
8) состав орнитофауны ____________________________
Рыбопродуктивность водоема
Количество тоней, плавов, станов, других постоянных мест использования рыбных ресурсов водоема (участка)
Загрязнение водоема (участка)
Основные промысловые показатели (при наличии):
Показатели
Годы
1
Общий вылов (тонн), в том числе по видам:
2
Естественная рыбопродуктивность общая (килограмм на гектар), в том числе по видам:
3
Количество рыбаков, участвующих в промысле (человек)
4
Количество орудий лова по видам:
Примечание: Основные промысловые показатели приводятся, за период не менее трех лет
11. Дополнительные сведения (при наличии)
12. Заключение о состоянии водного объекта и о техническом состоянии гидротехнических сооружений
Водный объект
Сооружение 1
Сооружение 2
13. Изменения паспортных данных
Дата внесения изменения
Содержание изменения
Изменение подтверждаем
Представитель владельца
Представитель уполномоченного органа
14. Аварийные ситуации
Дата
Характер аварии
Дата устранения
Эксплуатирующая организация
15. Мероприятия по охране водного объекта
Установление целевых показателей качества вод (ЦПКВ)
Мероприятия по достижению ЦПКВ

8.3. Жағалау аумағының сипаты
Аумақтың бұзылуы (ашық, бітелген)
Аумақтың жер бедері (бөлшектенуі, сырғыма учаскелерінің, батпақты учаскелердің болуы)
Аумақты пайдалану (өндірістік және коммуналдық объектілер, тұрғын үй құрылысы, демалыс аймағы, айлақтар, кемежайлар)
Жағалау аумағында орналасқан өзге де құрылыстар
Топырақ-өсімдік жамылғысы (өсімдіктердің, су қорғау көгалдандыруының, тапталған учаскелердің болуы)
Табиғи кешенмен аумақтық байланыс (ТК)
Жағалаулар (жартасты, тік, көлбеу, жұмсақ, тегіс)
9. Түптік шөгінділер
түптік шөгінділер қабатының қалыңдығы, метр
10. Биологиялық сипаттамасы
1) Су және жағалау өсімдіктерінің табиғаты ____________
Азық базасы (олиготрофты, эвтрофты) _____________________
2) Жер үсті өсімдіктерінің өсу дәрежесі (күшті, орташа, әлсіз) ___________
3) Су астындағы өсімдіктердің өсу дәрежесі (күшті, орташа, әлсіз) ___________
4) Фитопланктонның даму дәрежесі (судың гүлденуі) (күшті, орташа, әлсіз) _________
5) Су айдыны фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна _____________________________________
6) Балықтардың негізгі кәсіпшілік түрлері _____________________
7) Балық аулаудың басқа объектілері ___________________________
8) Орнитофаунаның құрамы __________________________________
Су айдынының балық өнімділігі
Су айдынының (учаскесінің) балық ресурстарын пайдаланатын ұйықтар, жүзулер, орнақтар, басқа да тұрақты орындар саны)
Су айдынының (учаскесінің) ластануы)
Негізгі кәсіпшілік көрсеткіштері (болған жағдайда):
Көрсеткіштер
Жылдар
1
Жалпы аулау (тонна), оның ішінде түрлері бойынша:
2
Жалпы табиғи балық өнімділігі (гектарға килограмм), оның ішінде түрлері бойынша:
3
Кәсіпшілікке қатысатын балықшылардың саны (адам)
4
Түрлері бойынша аулау құралдарының саны:
Ескертпе: Негізгі кәсіпшілік көрсеткіштері үш жылдан кем емес кезеңге келтіріледі
11. Қосымша мәліметтер (бар болған жағдайда)
12. Су объектісінің жай-күйі туралы және гидротехникалық құрылысжайлардың техникалық жай-күйі туралы қорытынды
Су объектісі
1-құрылысжай
2-құрылысжай
13. Паспорт деректерін өзгерту
Өзгеріс енгізілген уақыт
Өзгеріс мазмұны
Өзгерісті растаймыз
Меншік иесінің өкілі
Бақылаушы органның өкілі
14. Авариялық жағдай
Уақыты
Авария сипаты
Жою күні
Пайдаланушы ұйым
15. Су объектісін қорғау жөнінде іс-шара
Су сапасының нысаналы көрсеткіштерін белгілеу (ССНК)
ССНК-не қол жеткізу жөніндегі іс-шаралар