О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2025 года № 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2025 года № 36172.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующее изменения и дополнения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
"30-1) электронная платформа закупок модернизации – информационно-коммуникационная платформа, предназначенная для централизованного сбора, обработки, хранения электронных информационных ресурсов, закупки товаров, работ и услуг, приобретения товаров у отечественных товаропроизводителей, заключения контрактов "под ключ", мониторинга реализации проектов в части национального проекта модернизации энергетического и коммунального секторов;";
дополнить подпунктом 56-1) следующего содержания:
"56-1) финансовый оператор – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";";
дополнить подпунктом 144-1) следующего содержания:
"144-1) технический оператор в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства – акционерное общество "Казахстанский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства";";
дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Изменение утвержденной тарифной сметы и утвержденной инвестиционной программы в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
Параграф 1. Изменение утвержденной тарифной сметы
374-1. Субъект обращается в ведомство уполномоченного органа одновременно с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы и инвестиционной программы.
374-2. При обращении с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы субъект представляет в ведомство уполномоченного органа проект тарифной сметы, по форме 7-1 согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с учетом изменений и материалы, обосновывающие внесение изменений в утвержденную тарифную смету.

"Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 мамырдағы № 45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 мамырда № 36172 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
"30-1) жаңғыртуды сатып алудың электрондық платформасы – электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға, отандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алуға, "кілтпен" келісімшарттар жасасуға, энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғыртудың Ұлттық жобасы бөлігінде жобалардың іске асырылуына мониторинг жүргізуге арналған ақпараттық-коммуникациялық платформасы;";
мынадай мазмұндағы 56-1) тармақшамен толықтырылсын:
56-1) қаржылық оператор – "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдинг" акционерлік қоғамы;";
мынадай мазмұндағы 144-1) тармақшамен толықтырылсын:
144-1) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық саласындағы техникалық операторы – "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту және дамытудың қазақстандық орталығы" акционерлік қоғамы;";
мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1-тарау. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту бойынша ұлттық жоба шеңберінде бекітілген тарифтік смета және бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту;
1-параграф. Бекітілген тарифтік сметаны өзгерту.
374-1. Уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті өзгерту үшін субъект уәкілетті органның ведомствосына бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен бір мезгілде бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінім береді.
374-2. Бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінген кезде субъект уәкілетті органның ведомствосына тарифтік сметаның жобасын, өзгерістерді ескере отырып және бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуді негіздейтін материалдарды ескере отырып, осы Қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес 7-1-нысан бойынша ұсынады.

374-3. С учетом согласования технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, субъект направляет проекты тарифной сметы и инвестиционной программы на согласование в ведомство уполномоченного органа с целью оценки влияния проекта на тариф.
Результаты согласования либо отказа в согласовании проекта ведомством уполномоченного органа отражаются на электронной платформе закупок по модернизации.
374-4. При обращении с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы субъект представляет в ведомство уполномоченного органа:
1) проект тарифной сметы;
2) проект инвестиционной программы;
3) заключен"е о согласовании техническим оператором в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства.
Параграф 2. Изменение утвержденной инвестиционной программы
374-5. Заявление на изменение утвержденной инвестиционной программы представляется одновременно в ведомство уполномоченного органа и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган.
374-6. При обращении с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы субъект представляет в ведомство уполномоченного органа, в том числе:
1) проект инвестиционной программы;
2) заключение финансового оператора, в том числе индикатив с условиями финансирования, выданный банком;
3) заключение технического оператора в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства, в том числе согласованная проектно-сметная документация.
374-7. Сроки рассмотрения заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы со дня ее представления составляют:
ведомством уполномоченного органа - не более двадцати рабочих дней;
государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующей отрасли, и (или) местным исполнительным органом - не более десяти рабочих дней.
При этом срок рассмотрения ведомством уполномоченного органа и государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующей отрасли, и (или) местным исполнительным органом не продлевается.
374-8. В срок не позднее пяти рабочих дней со дня получения заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы, ведомство уполномоченного органа уведомляет субъекта и государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих отраслях, и (или) местный исполнительный орган о принятии ее к рассмотрению либо об отказе в принятии ее к рассмотрению при подаче заявления на утверждение инвестиционной программы представление субъектом неполного пакета документов, указанных в пункте 374-6 настоящих Правил.

374-3. Тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық салаларындағы техникалық операторларының келісуін ескере отырып, субъект тарифтік сметаның және инвестициялық бағдарламаның жобасын тарифке жобаның әсерін бағалау мақсатында уәкілетті органның ведомствосына келісуге жібереді.
Уәкілетті органның ведомствосы жобаны келісу немесе келісуден бас тарту нәтижелерін энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту жөніндегі сатып алудың электронды платформасында көрсетеді.
374-4. Бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінген кезде субъект уәкілетті органның ведомствосына ұсынады:
1) тарифтік сметаның жобасы;
2) инвестициялық бағдарламаның жобасы;
3) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй – коммуналдық шаруашылық салаларындағы техникалық операторлармен келісу туралы қорытынды.
2-параграф. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту.
374-5. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге арналған өтінішті уәкілетті органның ведомствосына және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік органдарға бір мезгілде ұсынылады.
374-6. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінген кезде субъект уәкілетті органның ведомствосына, оның ішінде:
1) инвестициялық бағдарламаның жобасы;
2) қаржы операторының, оның ішінде банк берген қаржыландыру шарттарымен индикатив қорытындысы;
3) тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй – коммуналдық шаруашылық салаларындағы техникалық операторларының, оның ішінде келісілген жобалау-сметалық құжаттама қорытындысын қоса беріледі.
374-7. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге арналған өтінішті оны ұсынған күннен бастап қарау мерзімдері:
уәкілетті органның ведомствосы - жиырма жұмыс күнінен аспайды;
тиісті салада басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган - он жұмыс күнінен аспайды.
Бұл ретте уәкілетті органның ведомствосының және тиісті салада басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және (немесе) жергілікті атқарушы органның қарау мерзімі ұзартылмайды.
374-8. Инвестициялық бағдарламаны бекітуге немесе өзгертуге өтініш алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосы субъектіні және тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органды және (немесе) жергілікті атқарушы органды оны қарауға қабылдағаны не осы Қағидалардың 374-6-тармағында көзделген құжаттардың толық емес пакетін субъекті инвестициялық бағдарламаны бекітуге арналған өтінішті беру кезінде оны қараудан бас тартқаны туралы жазбаша хабардар етеді.

374-9. По результатам рассмотрения проекта инвестиционной программы, реализуемого в рамках национального проекта по модернизация энергетического и коммунального секторов:
государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующей отрасли, и (или) местный исполнительный орган не позднее десяти рабочих дней со дня представления заявления на изменение утвержденной инвестиционной программы, направляет ведомству уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы субъекта;
ведомство уполномоченного органа не позднее, чем за семь рабочих дней до принятия решения направляет в государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующей отрасли, и (или) местный исполнительный орган, подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы с приложением инвестиционной программы;
в течение двух рабочих дней со дня представления подписанного проекта решения об утверждении инвестиционной программы государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующей отрасли и (или) местный исполнительный орган направляет ведомству уполномоченного органа решение об утверждении инвестиционной программы либо информирует о необходимости внесения изменений и (или) дополнений в подписанный проект решения об утверждении инвестиционной программы с приложением мотивированного заключения;
в случае непредставления заключения о целесообразности или нецелесообразности принятия мероприятий инвестиционной программы или подписанного проекта решения об утверждении инвестиционной программы государственным органом, осуществляющим руководство в соответствующей отрасли, и (или) местным исполнительным органом в сроки, предусмотренными в настоящем пункте, является основанием для "согласовано по умолчанию".
374-10. Расходы субъекта по выплатам вознаграждений и основного долга по привлеченным займам в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, не ограничиваются остаточной стоимостью основных средств и допустимым уровнем прибыли.";
пункт 384-1 изложить в следующей редакции:
"384-1. В случае направления на реализацию инвестиционной программы собственных средств субъекта, расходы на выплату вознаграждений для реализации инвестиционного проекта рассчитываются с учетом ставки, не превышающей ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан.";
пункт 601 изложить в следующей редакции:
"601. Изменение тарифа осуществляется по инициативе ведомства уполномоченного органа не более двух раз в год, и по инициативе субъекта не более одного раза в год.
Основаниями изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия являются:

374-9. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту ұлттық жобасы шеңберінде іске асырылатын инвестициялық бағдарлама жобасын қарау нәтижелері бойынша:
тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгертуге өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына субъектінің инвестициялық бағдарламасының іс-шараларын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды жолдайды;
уәкілетті органның ведомствосы шешім қабылданғанға дейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей инвестициялық бағдарламаны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасын тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға және (немесе) жергілікті атқарушы органға жолдайды;
инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасы ұсынылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешімді уәкілетті органның ведомствосына не инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің қол қойылған жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттігі туралы дәлелді қорытындының қосымшасыменжолдайды;
тиісті салаларда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган және (немесе) жергілікті атқарушы орган осы тармақта көзделген мерзімдерде инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын немесе инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы қол қойылған шешім жобасын қабылдаудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды ұсынбаған жағдайда, "әдепкі бойынша келісілген" үшін негіз болып табылады.
374-10. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту бойынша ұлттық жоба шеңберінде тартылған қарыздар бойынша сыйақылар мен негізгі борышты төлеу жөніндегі субъектінің шығыстары негізгі құралдардың қалдық құнымен және пайданың жол берілетін деңгейімен шектелмейді.";
384-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"384-1. Инвестициялық бағдарламаны іске асыруға субъектінің меншікті қаражаты жіберілген жағдайда, инвестициялық жобаны іске асыру үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар Қазақстан Республикасы Ұлттық банк қаржыландыру мөлшерлемесінен аспайтыны ескеріле отырып есептеледі.";
601-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"601. Тарифті өзгерту уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша жылына екі реттен асырмай және субъектінің бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгертуге:

1) изменение вида и стоимости стратегических товаров и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров;
2) объявление чрезвычайной ситуации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) изменение ставок налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
4) изменение утвержденной инвестиционной программы и (или) условий заключенного договора займа, затраты по которым предусмотрены в утвержденной инвестиционной программе в связи с реализацией государственных программ и (или) национальных проектов, а также Документов системы государственного планирования;
5) увеличение объемов предоставляемых регулируемых услуг;
6) изменение себестоимости электрической энергии и воды собственного производства, используемых атомно-энергетическим комплексом при предоставлении регулируемых услуг по производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией и водоснабжению, связанное с изменением цены на газ и (или) его транспортировку;
7) несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
8) несоответствие деятельности субъекта, предоставляющего регулируемую услугу по передаче электрической энергии, требованиям пункта 6 статьи 13-1 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" на основании информации государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю;
9) недостижение показателей эффективности деятельности субъектов;
10) получение на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами, за исключением субъектов, предоставляющих регулируемые услуги, предусмотренные подпунктами 10), 12) и 13) пункта 1 статьи 5 Закона, от местных исполнительных органов, уполномоченного органа по управлению государственным имуществом, в том числе электрических сетей от других энергопередающих организаций, в соответствии с планом передачи на баланс и (или) в доверительное управление имущества при его получении в безвозмездное пользование;
11) изменение среднемесячной номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности в регионе (городе), сложившейся по данным статистики за год;
12) передача субъекту в имущественный наем (аренду) или доверительное управление магистрального газопровода по маршруту "Кызылорда –Жезказган – Караганда – Темиртау – Астана".
Изменение в утвержденную тарифную смету до истечения его срока действия на основании, предусмотренным подпунктом 10) настоящего пункта Правил, в том числе в случае получения на баланс и (или) в доверительное управление имущества, используемого в технологическом цикле при предоставлении регулируемых услуг субъектами от других энергопередающих организаций, уполномоченным органом осуществляется не выше уровня прогноза социально-экономического развития на соответствующий год;

1) стратегиялық тауарлар түрінің және құнының және (немесе) мемлекеттік реттеуге жататын стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған тарифтердің (бағалардың) өзгеруі;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төтенше жағдайдың жариялануы;
3) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мөлшерлемелерінің өзгеруі;
4) мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруға байланысты бекітілген инвестициялық бағдарламаның және (немесе) жасалған қарыз шарты жағдайлары, бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген шығындардың өзгеруі;
5) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің ұлғаюы;
6) газдың және (немесе) оны тасымалдау бағасының өзгеруіне байланысты жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау жөніндегі және сумен жабдықтаудың реттеліп көрсетілетін қызметтерін ұсыну кезінде атом-энергетикалық кешен пайдаланатын, өзі өндіретін электр энергиясының және судың өзіндік құнының өзгеруі;
7) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталмауы;
8) мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның ақпараты негізінде электр энергиясын беру жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын субъект қызметінің "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-бабы 6-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
9) субъектілер қызметінің тиімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізбеу;
10) Заңның 5-бабы 1-тармағының 10), 12) және 13) тармақшаларында көзделген реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъекттерін қоспағанда, субъекттер реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті жергілікті атқарушы органдардан, Заңның 5-бабы 1-тармағының 10), 12) және 13) тармақшаларында көзделген мемлекеттік мүлікті, оның ішінде басқа энергия беруші ұйымдардың электр желілерін басқару, мүлікті өтеусіз пайдалануға алған кезде оны балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға беру жоспарына сәйкес;
11) статистика деректері бойынша өңірдегі (қаладағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша бір жылда қалыптасқан бір жұмыскерге жұмсалатын орташа айлық номиналды жалақының өзгеруі;
12) "Қызылорда - Жезқазған - Қарағанды - Теміртау – Астана" бағыты бойынша магистральдық газ құбырын субъектіге мүліктік жалдауға (жалға) немесе сенімгерлік басқаруға беру негіз болып табылады.
Қағидалардың осы тармағының 10) тармақшасында көзделген негізде, оның ішінде субъектілері басқа энергия беруші ұйымдардан реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті балансқа және (немесе) сенімгерлік басқаруға алған жағдайда, оның қолданылу мерзімі өткенге дейін бекітілген тарифтік сметаға өзгерісті уәкілетті орган тиісті жылға арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы деңгейінен аспайтын, деңгейде жүзеге асырады.";

дополнить пунктом 601-1 следующего содержания:
"601-1. В рамках национального проекта по модернизация энергетического и коммунального секторов субъект обращается в ведомство уполномоченного органа с дополнительной инициативой в течении года по предоставлению заявки на изменение утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 601 настоящих Правил.
В случае применения стимулирующего метода тарифного регулирования, субъект подает заявку на изменение утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия в процессе ежегодной корректировки тарифов на следующий регуляторный год.";
пункт 604 изложить в следующей редакции:
"604. К заявке на изменение тарифа прилагаются:
1) пояснительная записка, с указанием причин изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия;
2) проект тарифной сметы в соответствии с Перечнем затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, Правилами ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе, согласно настоящим Правилам. При этом в случае увеличения стоимости стратегических товаров в тарифной смете корректируются только статьи затрат, включающие использование стратегических товаров и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров;
3) документы, подтверждающие необходимость изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия;
4) перечень документов, предусмотренных пунктом 374-6 настоящих Правил (в случае реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов).
В случае изменения стоимости стратегических товаров и (или) подлежащих государственному регулированию тарифов (цен) на транспортировку стратегических товаров к заявке на утверждение тарифа прилагаются конкурсная документация, решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, договора, счета-фактуры, расчеты уровня затрат, а также произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), расчеты технических потерь, нормах расхода стратегического товара.
Срок рассмотрения ведомством уполномоченного органа заявки об изменении тарифа до истечения его срока действия в случаях, предусмотренных:
1) подпунктами 1), 2), 3) и 11) пункта 601 настоящих Правил, составляет не более десяти рабочих дней со дня ее представления;
2) подпунктами 4), 5), 6) и 10) пункта 601 настоящих Правил, составляет не более тридцати рабочих дней со дня ее представления;

мынадай мазмұндағы 601-1-тармақпен толықтырылсын:
"601-1. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту бойынша ұлттық жоба шеңберінде субъект уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидалардың 601-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіз бойынша оның қолданылу мерзімі өткенге дейін уәкілетті орган бекіткен тарифті өзгертуге өтінім беру бойынша жыл ішінде қосымша бастамамен жүгінеді.
Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдану кезінде субъект уәкілетті орган бекіткен тарифті келесі реттеуші жылға жыл сайынғы тарифтерді түзету процессінде оның қолдану мерзімі аяқталғанға дейін өтінім береді.";
604-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"604. Тарифті өзгертуге арналған өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтің қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгеру себептерін көрсете отырып, түсіндірме жазба;
2) тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығындар тізбесіне, осы Қағидаларға сәйкес тарифте ескерілетін шығындар мөлшерін шектеу қағидаларына сәйкес тарифтік сметаның жобасы. Бұл ретте стратегиялық тауарлардың құны тарифтік сметада ұлғайған жағдайда стратегиялық тауарларды пайдалануды және (немесе) стратегиялық тауарларды тасымалдауға мемлекеттік реттеуге жататын тарифтерді (бағаларды) қамтитын шығындар баптары ғана түзетіледі;
3) уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оны өзгерту қажеттігін растайтын құжаттар;
4) осы Қағидалардың 374-6-тармағында көзделген құжаттар тізбесі (энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба іске асырылған жағдайда).
Стратегиялық тауарлардың және (немесе) стратегиялық тауарларды тасымалдауға арналған мемлекеттік реттеуге жататын Тарифтердің (бағалардың) құны өзгерген жағдайда тарифті бекітуге арналған өтінімге конкурстық құжаттама, тауарларды сатып алу жөніндегі конкурстық (тендерлік) комиссиялардың шешімдері, шарттар, шот-фактуралар, шығындар деңгейінің есептері, сондай-ақ үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген, тиісті салада қолданыстағы техникалық шығындарды есептеу, стратегиялық тауар шығысының нормалары.
Уәкілетті орган ведомствосының тарифті өзгерту туралы өтінімді оның қолданылу мерзімі өткенге дейін қарау мерзімі:
1) осы Қағидалардың 601-тармағының 1), 2), 3) және 11) тармақшаларымен ол ұсынылған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайды;
2) осы Қағидалардың 601-тармағының 4), 5), 6) және 10) тармақшаларымен ол ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайды;

3) подпунктом 12) пункта 601 настоящих Правил, составляет не более девяноста рабочих дней со дня ее представления.
В случае изменения тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа субъект в месячный срок со дня получения соответствующей информации представляет экономически обоснованные расчеты и материалы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).";
дополнить пунктом 609-1 следующего содержания:
"609-1. Субъект представляет в ведомство уполномоченного органа копию кредитного соглашения с графиком погашения, заключенного в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, не позднее чем за тридцать календарных дней после ввода в действие тарифа.";
подпункт 2) пункта 630 изложить в следующей редакции:
"2) расходы на оплату труда производственного персонала при формировании тарифа исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
При превышении заработной платы производственного персонала, определенной исходя из среднемесячной заработной платы производственного персонала в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год над среднемесячной номинальной заработной платой в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, сложившейся по данным статистики за год учитывается среднемесячная номинальная заработная плата в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, сложившейся по данным статистики за год.
Для субъектов естественных монополий малой мощности расходы на оплату труда производственного персонала определяются на уровне не ниже двукратного минимального размера заработной платы, устанавливаемой ежегодно законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
В случае введения новых объектов, мощностей и реализации иных мероприятий, предусмотренных инвестиционной программой расходы на оплату труда производственного персонала для новых объектов определяются исходя из нормативной численности производственного персонала.
При этом, расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, производятся на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
В случае оказания регулируемых услуг субъектом в двух и более регионах (в областях, городах республиканского значения, столице) и утверждения единого тарифа, расходы на оплату труда производственного персонала при формировании тарифа включаются в затратную часть тарифа исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и средневзвешенного показателя среднемесячной заработной платы в оказываемых регулируемые услуги регионах (в областях, городах республиканского значения, столице), согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, предшествующей подаче заявки и определяется по формуле:
Wcp – средневзвешенный показатель среднемесячной заработной платы по видам экономической деятельности;
Wp1, Wp2 – среднемесячная заработная плата по видам экономической деятельности в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки;
Pp1, Pp2 – фактическая задействованная численность субъекта в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
При превышении заработной платы производственного персонала, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над среднемесячной заработной платой производственного персонала в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующий подаче заявки и (или) над среднемесячной номинальной заработной платой в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, сложившейся по данным статистики за год и (или) над средневзвешенным показателем среднемесячной заработной платы, определенным настоящими Правилами, учитывается заработная плата производственного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
В случае отсутствия в действующей тарифной смете субъекта дополнительных оплат за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска, к среднемесячной заработной плате, применяются соответствующие дополнительные оплаты, установленные законодательством Республики Казахстан.
При превышении заработной платы производственного персонала субъекта естественной монополии малой мощности, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над уровнем двукратного минимального размера заработной платы, устанавливаемой ежегодно законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, учитывается заработная плата производственного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция);";

3) осы Қағидалардың 601-тармағының 12) тармақшасымен ол ұсынылған күннен бастап тоқсан жұмыс күнінен аспайды.
Уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тариф өзгерген жағдайда субъект тиісті ақпаратты алған күннен бастап бір ай мерзімде экономикалық негізделген есептер мен материалдарды (шарттардың, орындалған жұмыстар актілерінің, жүк құжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет ету мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің Объектілік тізбесі) ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 609-1-тармақпен толықтырылсын:
"609-1. Субъект уәкілетті органның ведомствосына тариф қолданысқа енгізілгеннен кейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту ұлттық жобасын іске асыру шеңберінде жасалған өтеу кестесі бар кредиттік келісімнің көшірмесін ұсынады.";
630-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тарифті қалыптастыру кезінде өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар субъект персоналының нақты, бірақ нормативтік санынан, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыдан аспайтын шығыстарды немесе субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) берілетін бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес орташа айлық жалақысына сүйене отырып қамтиды.
Өтінім берудің алдындағы жылдың басынан бастап қалыптасқан бір жылдағы немесе төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес субъект қызметтер көрсететін өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) өндірістік персоналдың орташа айлық жалақысы негізге алына отырып айқындалған өндірістік персоналдың жалақысы асып кеткен жағдайда субъект қызмет көрсететін өңірде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) орташа айлық атаулы жалақы, өтінім берудің алдындағы жылдағы статистика деректері бойынша қалыптасқан, субъект өтінім берудің алдындағы жылдағы статистика деректері бойынша қалыптасқан қызметтер көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) орташа айлық атаулы жалақы ескеріледі.
Қуаты аз табиғи монополиялар субъектілері үшін өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленетін ең төменгі жалақының екі еселенген мөлшерінен төмен емес деңгейде айқындалады.
Жаңа объектілер, қуаттар енгізілген және инвестициялық бағдарламада көзделген өзге де іс-шаралар іске асырылған жағдайда, тарифті қалыптастыру кезінде жаңа объектілерге өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар өндірістік персоналдың нормативтік саны негізге алына отырып, айқындалады.
Бұл ретте персонал санының, шикізаттың, материалдардың, отынның, энергияның қажеттілігін есептеу және техникалық ысыраптарды есептеу тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде жүргізіледі.
Субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерді екі және одан да көп өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) көрсеткен және бірыңғай тариф бекітілген жағдайда, орташа айлық жалақы мөлшері өтінім берудің алдындағы жылғы статистика деректері бойынша өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес орташа айлық жалақының орташа өлшемді көрсеткіші деңгейінде немесе субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) орташа айлық жалақысына сүйене отырып енгізіледі:
Wcp - экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақының орташа өлшемді көрсеткіші;
Wp1, Wp2, - өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша І өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақы;
Pp1, Pp2 - өтінім берудің алдындағы i - өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы субъектінің нақты іске қосылған саны.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалған өндірістік персоналдың жалақысы Экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес субъект қызмет көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) өндірістік персоналдың орташа айлық жалақысынан асып кеткен кезде, өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы және (немесе) осы Қағидаларда айқындалған орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткішінен жоғары статистика деректері бойынша қалыптасқан Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалатын өндірістік персоналдың жалақысы есепке алынады.
Субъектінің қолданыстағы тарифтік сметасында экологиялық апат және радиациялық тәуекел аймақтарында тұрғаны үшін қосымша төлемдер болмаған жағдайда орташа айлық жалақыға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті қосымша төлемдер қолданылады.
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің өндірістік персоналының Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштері ескеріле отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалған жалақысы жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленетін жалақының ең төмен мөлшерінің екі еселенген деңгейінен асып кеткен кезде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштері ескеріле отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалатын, өндірістік персоналдың жалақысы есеп алынады.";

подпункт 1) пункта 631 изложить в следующей редакции:
"1) расходы на оплату труда административного персонала определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и среднемесячной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
При превышении заработной платы административного персонала, определенной исходя из среднемесячной заработной платы административного персонала в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год над среднемесячной номинальной заработной платой в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, сложившейся по данным статистики за год учитывается среднемесячная номинальная заработная плата в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, сложившейся по данным статистики за год.
В случае оказания регулируемых услуг субъектом в двух и более регионах (в областях, городах республиканского значения, столице) и утверждения единого тарифа, расходы на оплату труда административного персонала при формировании тарифа включаются в затратную часть тарифа исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта, и средневзвешенного показателя среднемесячной заработной платы в оказываемых регулируемые услуги регионах (в областях, городах республиканского значения, столице), согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки и определяется по формуле:
Wcp – средневзвешенный показатель среднемесячной заработной платы по видам экономической деятельности;
Wp1, Wp2 – среднемесячная заработная плата по видам экономической деятельности в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки;
Pp1, Pp2 – фактическая задействованная численность субъекта в i-ой регионе (в области, городе республиканского значения, столице) за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующей подаче заявки.
При превышении заработной платы административного персонала, определенной исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, над среднемесячной заработной платой административного персонала в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, согласно видам экономической деятельности, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал, сложившиеся с начала года, предшествующий подаче заявки и (или) над среднемесячной номинальной заработной платой в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект оказывает услуги, сложившейся по данным статистики за год и (или) над средневзвешенным показателем среднемесячной заработной платы, определенным настоящими Правилами, учитывается заработная плата административного персонала, определяемая исходя из среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция);
В случае отсутствия в действующей тарифной смете субъекта дополнительных оплат за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска, к среднемесячной заработной плате, применяются соответствующие дополнительные оплаты, установленные законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 633-1 следующего содержания:

631-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар субъект персоналының нақты санына, бірақ нормативтік санынан аспайтын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыға немесе субъект персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және субъект қызмет көрсететін өңірде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) төлемақы, өтінім берудің алдындағы қалыптасқан бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес айқындалады.
Өтінім берудің алдындағы жылдың басынан бастап қалыптасқан бір жылдағы немесе төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес субъект қызметтер көрсететін өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) әкімшілік персоналдың орташа айлық жалақысы негізге алына отырып айқындалған әкімшілік персоналдың жалақысы асып кеткен жағдайда субъект қызмет көрсететін өңірде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) орташа айлық атаулы жалақы, өтінім берудің алдындағы жылдағы статистика деректері бойынша қалыптасқан, субъект өтінім берудің алдындағы жылдағы статистика деректері бойынша қалыптасқан қызметтер көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) орташа айлық атаулы жалақы ескеріледі.
Субъект реттеліп көрсетілетін қызметтерді екі және одан да көп өңірлерде (облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) көрсеткен және бірыңғай тариф бекітілген жағдайда, орташа айлық жалақы мөлшері реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсетілетін өңірлердегі (облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы) орташа айлық жалақының орташа өлшемді көрсеткіші деңгейінде, өтінім берудің алдындағы бір жыл немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсан үшін жылғы статистика деректері бойынша экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес қосылады:
Wcp - экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткіші;
Wp1, Wp2, - өтінім берудің алдындағы бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша І өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) экономикалық қызмет түрлері бойынша орташа айлық жалақы;
Pp1, Pp2, - өтінім берудің алдындағы i - өңірдегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бір жыл немесе жылдың басынан қалыптасқан төртінші тоқсан үшін субъектінің нақты іске қосылған саны.
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалған әкімшілік персоналдың жалақысы субъект қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес қызметтер көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) әкімшілік персоналдың орташа айлық жалақысынан асып кеткен кезде бір жылдағы немесе жыл басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша, өтінім берудің алдындағы және (немесе) осы Қағидаларда айқындалған орташа айлық жалақының орташа өлшенген көрсеткішінен жоғары Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыны негізге ала отырып айқындалатын әкімшілік персоналдың жалақысы (инфляция)ескеріледі;
Субъектінің қолданыстағы тарифтік сметасында экологиялық апат және радиациялық тәуекел аймақтарында тұрғаны үшін қосымша төлемдер болмаған жағдайда орташа айлық жалақыға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті қосымша төлемдер қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 633-1 және 633-2-тармақтармен толықтырылсын:

"633-1. В целях обеспечения возврата заемных средств, привлеченных для реализации проектов по расширению, модернизации, реконструкции, обновлению, поддержанию существующих активов и созданию новых активов в населенных пунктах в рамках реализации национального проекта национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов субъектом в сферах, предусмотренных подпунктами 3), 4) и 14) пункта 1 статьи 5 Закона уполномоченный орган обеспечивает включение затрат в тариф на предстоящий период его утверждения и в последующих периодах утверждения тарифа до исполнения субъектом обязательств по погашению долга.
При этом, объем затрат в утвержденном тарифе по привлеченным займам субъекта не подлежит изменению, за исключением случаев изменения условий договора займа.
Субъект в приоритетном порядке исполняет обязательства по договору займа при исполнении мероприятий утвержденной инвестиционной программы и тарифной сметы в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.
Неисполнение вышеуказанных обязательств является основанием для отказа в изменении утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия на основании, определенного подпунктом 1) пункта 601 настоящих Правил.";
пункт 637 изложить в следующей редакции:
"637. Ведомство уполномоченного органа при расчете тарифа определяет допустимый уровень прибыли как произведение ставки прибыли на величину регулируемой базы задействованных активов, определяемой в соответствии с Правилами определения допустимого уровня прибыли субъекта согласно главе 11 настоящих Правил.
Уровень прибыли, включаемый в тариф, ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, за исключением прибыли, включаемой в тариф субъектов, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу.
Уровень прибыли, включаемый в тариф субъектов, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат национальному управляющему холдингу ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, и для развития и эффективного функционирования субъекта, в соответствии с пунктом 1 статьи 15 Закона.
Инвестиции осуществляются субъектами за счет собственных и (или) заемных средств. Источниками собственных средств являются прибыль (чистый доход) и амортизационные отчисления.
Возврат заемных средств осуществляется за счет прибыли (чистого дохода) и (или) амортизационных отчислений.
Уровень прибыли не ограничивается для реализации государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов системы государственного планирования";
в Приложении 1 к настоящим Правилам:

633-1. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту ұлттық жоба аясында елді мекендерде қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңғыртуға, қайта құруға, жаңартуға, қолдауға және жаңа активтерді құріға бағытталған жобаларды іске асыру үшін тартылған қарыз қаражаттарын қайтаруды қамтамасыз ету мақсатында, Заңның 5-бабы 1-тармағының 3), 4) және 14) тармақшаларында көзделген салалардағы субъектінің борыштық міндеттемелерін өтеуі аяқталғанға дейін, уәкілетті орган алдағы тарифті бекіту кезеңіне және кейінгі бекіту кезеңдеріне арналған тарифке тиісті шығындарды енгізу қамтамасыз етеді.
Бұл ретте, қарыз шартының талаптары өзгерген жағдайларды қоспағанда, субъектінің тартылған қарыздары бойынша бекітілген тарифтегі шығындар көлемі өзгертуге жатпайды.
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту ұлттық жобасын іске асыру шеңберінде бекітілген инвестициялық бағдарламаның және тарифтік сметаның іс-шараларын орындау кезінде қарыз шарты бойынша міндеттемелерді субъект басым тәртіппен орындайды.
Жоғарыда көрсетілген міндеттемелерді орындамау уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін осы Қағидалардың 601-тармағының 1) тармақшасында айқындалған негізде өзгертуден бас тарту үшін негіз болып табылады.";
637-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"637. Уәкілетті органның ведомствосы тарифті есептеу кезінде пайданың жол берілетін деңгейін осы Қағидалардың 11-тарауына сай субъект пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын тартылған активтердің реттелетін базасының шамасына пайда мөлшерлемесінің көбейтіндісі ретінде айқындайды.
Тарифке қосылатын пайда деңгейі дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі субъекттердің тарифтеріне қосылатын пайданы қоспағанда, инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты ескере отырып шектеледі.
Дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі субъекттердің тарифіне қосылатын пайда деңгейі инвестициялық бағдарламаны іске асыруға және Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес субъектінің дамуы мен тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті қаражат ескеріле отырып шектеледі.
Инвестицияларды субъектілер меншікті және (немесе) қарыз қаражат есебінен жүзеге асырады. Меншікті қаражат көзі пайда (таза кіріс) және амортизациялық аударымдар болып табылады.
Қарыз қаражатын қайтару пайда (таза кіріс) және (немесе) амортизациялық аударымдар есебінен жүзеге асырылады.
Пайда деңгейі мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру үшін шектелмейді.".

дополнить формой 7-1 согласно приложению 1 к настоящему приказу.
дополнить формой 12-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 мая 2025 года № 45
Приложение 1 к Правилам
формирования тарифов
Форма 7-1
Тарифная смета ______________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии),
реализуемая в рамках национального проекта по модернизации энергетического
и коммунального секторов ______________________________________
наименование вида регулируемых услуг
ИИН/БИН
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Проект субъекта естественной монополии
1
2
3
4
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тысяч тенге
В том числе:
1
Материальные затраты, всего
-//-
В том числе:
1.1
Сырье и материалы
-//-
1.2
Покупные изделия
-//-
1.3
ГСМ
-//-
1.4
Топливо
-//-
1.5
Энергия
-//-
2
Затраты на оплату труда, всего
-//-
В том числе:
2.1
Заработная плата
-//-
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
-//-
ОСМС
3
Амортизация
-//-
4
Ремонт, всего
-//-
В том числе:
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
-//-
5
Прочие затраты (расшифровать)
-//-
II
Расходы периода, всего
-//-
6
Общие и административные расходы, всего
-//-
В том числе:
6.1
Заработная плата административного персонала
-//-
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
-//-
ОСМС
6.3
Амортизация
-//-
6.4
Коммунальные услуги
-//-
6.5
Налоги
-//-
6.6
Другие расходы (расшифровать)
-//-
7
Расходы на выплату вознаграждений
-//-
8
Расходы на выплату вознаграждения, реализуемые в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
9
Основной долг в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов
III
Всего затрат
-//-
IV
Прибыль
-//-
V
Всего доходов
-//-
VI
Объем предоставляемых услуг
В натуральных показателях
тысяч тенге
VII
Нормативные потери
%
В натуральных показателях
VIII
Тариф (без налога на добавленную стоимость)
Тенге/на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
10
Среднесписочная численность работников, всего
Человек
В том числе:

Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 7-1- нысанмен толықтырылсын.
Осы бұйрыққа 2- қосымшаға сәйкес 12-1- нысанмен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгi
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 мамырдағы
№ 45 Бұйрыққа
1-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша
7-1-нысан
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту бойынша ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын ___________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _______________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтер түрінің атауы тарифтік сметасы
ЖСН/БСН
№ р/с
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
I
Тауарларды өндіруге және қызмет көрсетуге арналған шығындар, барлығы
мың теңге
Оның ішінде:
1
Материалдық шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
1.1
Шикізат және материалдар
-//-
1.2
Сатып алынған өнімдер
-//-
1.3
ЖЖМ
-//-
1.4
Жанармай
-//-
1.5
Энергия
-//-
2
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
Оның ішінде:
2.1
Жалақы
-//-
2.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
-//-
МӘМС
3
Амортизация
-//-
4
Жөндеу, барлығы
-//-
Оның ішінде:
4.1
Негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін жөндеу
-//-
5
Басқа шығындар (декодтау)
-//-
II
Кезең шығыстары, барлығы
-//-
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
-//-
Оның ішінде:
6.1
Әкімшілік қызметкерлердің жалақысы
-//-
6.2
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
-//-
МӘМС
6.3
Амортизация
-//-
6.4
Коммуналдық қызметтер
-//-
6.5
Салықтар
-//-
6.6
Басқа шығындар (декодтау)
-//-
7
Сыйақы төлеуге арналған шығыстар
-//-
8
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту бойынша ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын сыйақы төлеуге арналған шығыстар
9
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту бойынша ұлттық жобасы іске асыру шеңберінде негізгі қарыздар
III
Барлық шығындар
-//-
IV
Пайда
-//-
V
Барлық кірістер
-//-
VI
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
Табиғи көрсеткіштерде
мың теңге
VII
Нормативтік ысырап
%
Табиғи көрсеткіштерде
VIII
Тариф (қосылған құн салығы жоқ)
теңге/ ұсынылатын қызметтер үшін бірлік
Анақтама:
10
Қызметкерлердің орташа тізімдік саны, барлығы
адам
Оның ішінде:

10.1
Производственного персонала
-//-
10.2
Административного персонала
-//-
11
Среднемесячная заработная плата, всего
тенге
В том числе:
11.1
Производственного персонала
-//-
11.2
Административного персонала
-//-
12
Капитальный ремонт
тысяч тенге
13
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
-//-
14
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего
-//-
В том числе:
14.1
Материалы на ремонт
-//-
14.2
Заработная плата
-//-
14.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
-//-
Скачать
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
ГСМ – горюче-смазочные материалы;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Руководитель субъекта естественной монополии
____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 мая 2025 года № 45
Приложение 1 к Правилам
формирования тарифов

10.1
Өндірістік персонал
-//-
10.2
Әкімшілік персонал
-//-
11
Орташа айлық жалақы, барлығы
теңге
Оның ішінде:
11.1
Өндірістік персонал
-//-
11.2
Әкімшілік персонал
-//-
12
Күрделі жөндеу
мың теңге
13
Пайда есебінен жүзеге асырылатын шығындар (теріп жазу)
-//-
14
Негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін жөндеу, барлығы
-//-
Оның ішінде:
14.1
Жөндеуге арналған материалдар
-//-
14.2
Жалақы
-//-
14.3
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
-//-
Ескерту:
* шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
ЖЖМ - жанар-жағармай материалдары;
МӘМС - міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
_____________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Күні "___" ______________ 20 жыл
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 29 мамырдағы
№ 45 Бұйрыққа
2-қосымша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша

Форма 12-1
Инвестиционная программа _________________________
(наименование субъекта естественной монополии),
реализуемая в рамках национального проекта по модернизации энергетического
и коммунального секторов ___________________________________________
(вид деятельности)
ИИН/БИН
Период инвестиционной программы: _________ 20__ – 20__ года
№ п/п
Наименование мероприятий инвестиционной программы
Единица измерения
Количество
Сумма инвестиций, тысяч тенге (без налога на добавленную стоимость)
Источник финансирования, тысяч тенге
Собственные
Заемные
Бюджетные средства
Деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Руководитель субъекта естественной монополии
____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата "___" ______________ 20 года

12-1-нысан
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту бойынша ұлттық жоба шеңберінде іске асырылатын _______________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) ______________________________________ (қызмет түрі) инвестициялық бағдарламасы
ЖСН/БСН
Инвестициялық бағдарламаның кезеңі: 20__ – 20__ жыл _________
№ р/с Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының атауы Өлшем бірлігі Саны Инвестиция сомасы, мың теңге (салықсыз) құнын қосу Қаржыландыру көзі, мың теңге
Меншік Қарыз Бюджеттік қаражат реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Табиғи монополия субъектісінің басшысы ____________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) қолы
Күні________ жылғы "___" ____________