Об утверждении Правил установления стоимости исследований, консалтинговых услуг в сфере государственного аудита и финансового контроля
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 29 мая 2025 года № 5-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2025 года № 36169.
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Высшая аудиторская палата Республики Казахстан, ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг в сфере государственного аудита и финансового контроля.
2. Признать утратившими силу:
1) нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 1 сентября 2021 года № 10-НҚ "Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24213);
2) пункт 3 Перечня нормативных постановлений Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, в которые вносятся изменения, утвержденного нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 6-НҚ "О внесении изменений в некоторые нормативные постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31937).
3. Департаменту международного сотрудничества и методологии аппарата Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан после его официального публикования.
4. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан.
5. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены
нормативным постановлением
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 29 мая 2025 года № 5-НҚ
Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг в сфере государственного аудита и финансового контроля

Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2025 жылғы 29 мамырдағы № 5-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 мамырда № 36169 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 10-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24213 болып тіркелген) нормативтік қаулысының;
2) "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің кейбір нормативтік қаулыларына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2023 жылғы 20 ақпандағы № 6-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31937 болып тіркелген) бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің өзгерістер енгізілетін нормативтік қаулылары тізбесінің 3-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы аппаратының Халықаралық ынтымақтастық және әдіснама департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасының аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
А. Смаилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2025 жылғы 29 мамырдағы
№ 5-НҚ нормативтік
қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидалары
Ескерту. Қағидаларының орыс тіліндегі мәтініне өзгерістер енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 29.06.2026 № 9-НҚ (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления стоимости исследований, консалтинговых услуг в сфере государственного аудита и финансового контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок установления стоимости проведения исследований, оказания консалтинговых услуг в сфере государственного аудита и финансового контроля при формировании бюджетного запроса Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) на очередной плановый период.
Глава 2. Порядок установления стоимости исследований, консалтинговых услуг в сфере государственного аудита и финансового контроля
2. При установлении стоимости исследований, консалтинговой услуги (далее – услуги) учитываются прямые и косвенные расходы, указанные в расчете стоимости услуг согласно приложению к настоящим Правилам.
3. Основой для проведения расчета стоимости услуги является прямой метод учета расходов.
Стоимость услуг устанавливается по следующей формуле:
С = ПР + КР
где,
С – стоимость услуги;
ПР – прямые расходы, непосредственно связанные с оказанием услуги;
КР – косвенные расходы, необходимые для обеспечения деятельности в целом, но не потребляемые непосредственно в процессе оказания услуги.
4. При установлении стоимости услуг не учитываются расходы, не относящиеся к прямым и косвенным расходам.
5. В стоимость услуг за счет средств республиканского бюджета не включаются расходы на премиальные выплаты, проведение культурно-массовых мероприятий, представительские расходы.
Приложение
к Правилам установления
стоимости исследований,
консалтинговых услуг
в сфере государственного аудита
и финансового контроля
Сноска. Приложение - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 29.06.2026 № 9-НҚ (вводится в действие с 01.07.2026).
Расчет стоимости услуг _____________________________________________________
(наименование услуги)
____________________________________________________________________
(наименование исследования, консалтинговой услуги)
на 20 ___ год
Наименование бюджетной программы, бюджетной подпрограммы __________
№ п/п
Наименование статей расходов
Цена за единицу, в теңге
Количество
Сумма, в теңге
Краткое обоснование
1
2
3
4
5
6
ВСЕГО на 20___ год
1.
Прямые расходы:
1.1.
Фонд оплаты труда (заработная плата персонала, непосредственно участвующего в оказании услуги в соответствии со штатным расписанием)
1.2.
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления и обязательное страхование работников от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.3.
Командировочные расходы (персонала, непосредственно участвующего в оказании услуги в соответствии со штатным расписанием)
1.4.
Приобретение товаров и материалов (канцелярские товары и расходные материалы)
1.5.
Расходы на аренду помещения и эксплуатационные расходы
1.6.
Расходы на приобретение основных средств и нематериальных активов (рабочее место персонала, непосредственно участвующего в оказании услуги)
1.7.
Расходы на переводческие услуги, инфографику и типографские услуги
1.8.
Расходы по подключению к цифровым библиотекам и электронным базам данных
1.9.
Расходы на приобретение нематериальных активов (право пользования информационными системами, патентами и другие)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) кезекті жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік сұранымын қалыптастыру кезінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында зерттеулер жүргізудің, консалтингтік қызметтер көрсетудің құнын белгілеу тәртібін анықтайды.
2-тарау. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу тәртібі
2. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) құнын белгілеу кезінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтер құнының есебінде көрсетілген тікелей және жанама шығыстар ескеріледі.
3. Шығыстарды есепке алудың тікелей әдісі қызмет құнының есебін жүргізу үшін негіз болып табылады.
Қызметтер құны мынадай формула бойынша белгіленеді:
Қ = ТШ + ЖШ
мұнда,
Қ – қызмет құны;
ТШ – қызмет көрсетумен тікелей байланысты тікелей шығыстар;
ЖШ – тұтастай қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті, бірақ қызмет көрсету процесінде тікелей тұтынылмайтын жанама шығыстар.
4. Көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу кезінде тікелей және жанама шығыстарға жатпайтын шығыстар ескерілмейді.
5. Республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтер құнына сыйлықақы төлемдеріне, мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуге арналған шығыстар, өкілдік шығыстар кірмейді.
Мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау саласындағы
зерттеулердің, консалтингтік
көрсетілетін қызметтердің
құнын белгілеу қағидаларына
қосымша
_______________________________________________________________
(көрсетілетін қызметтің атауы)
_______________________________________________________________
(зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің атауы)
20 ___ жылға арналған көрсетілетін қызметтер құнының есебі
Бюджеттік бағдарламаның, бюджеттік кіші бағдарламаның атауы
____________________________________________________________________
Р/т №
Шығыстар баптарының атауы
1 бірліктің бағасы, теңгемен
Саны
Сомасы,
теңгемен
Қысқаша негіздеме
1
2
3
4
5
6
20__ жылға БАРЛЫҒЫ
1.
Тікелей шығыстар:
1.1.
Еңбекақы төлеу қоры (штат кестесіне сәйкес қызмет көрсетуге тікелей қатысатын персоналдың жалақысы)
1.2.
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар және жұмыскерлер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру
1.3.
Іссапар шығыстары (штат кестесіне сәйкес қызмет көрсетуге тікелей қатысатын персоналдың)
1.4.
Сарапшыларды (бірлесіп орындаушыларды) тартуға арналған шығыстар (жиынтығында орындалатын жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер көлемінің екіден бірінен аспайды)
1.6.
Тауарлар мен материалдарды сатып алу (кеңсе тауарлары мен шығыс материалдары)
1.7.
Үй-жайды жалға алуға арналған шығыстар және пайдалану шығыстары
1.8.
Негізгі құралдарды және материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар (қызмет көрсетуге тікелей қатысатын персоналдың жұмыс орны)
1.9.
Аударма қызметтеріне, инфографикаға және типографиялық қызметтерге арналған шығыстар

1.10.
Расходы на почтовую связь, интернет, телефонию (за исключением услуг сотовой связи), хостинг и домен, разработка и содержание интернет-ресурсов
1.11.
Расходы, связанные с публикацией материалов исследований
2.
Косвенные расходы:
2.1.
Заработная плата административно-управленческого персонала
2.2.
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления
2.3.
Финансово-хозяйственные расходы (приобретение материалов, запасов и основных средств (рабочее место административно-управленческого персонала), амортизация основных средств, налоги и сборы, оплата услуг связи, транспортных услуг, эксплуатационных услуг, услуги доступа к информационным системам, командировочные расходы и расходы по повышению квалификации административных работников)
Первый руководитель ______________ ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Главный бухгалтер ______________ ______________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)

1.10.
Цифрлық кітапханаларға және электрондық дерекқорларға қосылу бойынша шығыстар
1.11.
Материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар (ақпараттық жүйелерді, патенттерді және басқаларын пайдалану құқығы)
1.12.
Пошта байланысы, интернет, телефония (ұялы байланыс қызметтерін қоспағанда), хостинг және доменге, интернет-ресурстарды әзірлеуге және күтіп-ұстауға арналған шығыстар
1.13.
Зерттеу материалдарын жариялауға байланысты шығыстар
2.
Жанама шығыстар:
2.1.
Әкімшілік-басқару персоналының жалақысы
2.2.
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар
2.3.
Қаржы-шаруашылық шығыстар (материалдарды, қорларды және негізгі құралдарды (әкімшілік-басқару персоналының жұмыс орны) сатып алу, негізгі құралдардың амортизациясы, салықтар мен алымдар, байланыс қызметтеріне, көлік қызметтеріне, пайдалану қызметтеріне, ақпараттық жүйелерге қол жеткізу қызметіне ақы төлеу, іссапар шығыстары және әкімшілік жұмыскерлердің біліктілігін арттыру бойынша шығыстар)
Бірінші басшы             ______________ ______________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда),       тегі)
Бас бухгалтер             ______________ ______________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда),       тегі)