О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 457 "Об утверждении Правил субсидирования купонного вознаграждения по облигациям"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 мая 2025 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2025 года № 36142
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 457 "Об утверждении Правил субсидирования купонного вознаграждения по облигациям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19753) следующие изменения:
в Правилах субсидирования купонного вознаграждения по облигациям, утвержденных указанным приказом:
подпункт 9) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"9) заемщик – физическое или юридическое лицо, индивидуальный предприниматель (в том числе крестьянское (фермерское) хозяйство), заключившие с эмитентом договор займа, договор финансового лизинга либо соглашение о предоставлении (открытии) кредитной линии и принявшие на себя обязательства в соответствии с условиями указанных договоров, осуществляющие деятельность в соответствии с перечнем товаров для кредитования и финансового лизинга по приоритетным проектам в сфере производства и (или) переработки сельскохозяйственной продукции согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также кредитные товарищества, банки второго уровня, социально-предпринимательские корпорации, региональные инвестиционные центры, микрофинансовые организации;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Рабочий орган за 10 (десять) рабочих дней до даты начала купонных выплат по облигационному займу, перечисляет платежом на банковский счет эмитента, являющегося оператором по зерновому рынку, субсидируемую часть купонного вознаграждения, согласно заключенному соглашению.
При этом, перечисление субсидий по купонному вознаграждению, начисляемому по облигациям оператора по зерновому рынку в отчетном году, осуществляется не позднее 30 января отчетного года авансовым платежом на банковский счет эмитента в пределах средств, предусмотренных в бюджете на соответствующий финансовый год.
В случае оплаты эмитентом, в том числе являющегося оператором по зерновому рынку, купонного вознаграждения по облигациям за счет собственных средств, рабочий орган возмещает эмитенту ранее оплаченную часть купонного вознаграждения по облигациям путем перечисления суммы субсидируемой части купонного вознаграждения на банковский счет эмитента.

"Облигациялар бойынша купондық сыйақыны субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 457 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2025 жылғы 22 мамырдағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 мамырда № 36142 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Облигациялар бойынша купондық сыйақыны субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 457 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19753 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Облигациялар бойынша купондық сыйақыны субсидиялау қағидаларында:
2-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қарыз алушы – эмитентпен қарыз шартын, қаржы лизингі шартын не кредит желісін беру (ашу) туралы келісім жасасқан және көрсетілген шарттардың талаптарына сәйкес өзіне міндеттемелер қабылдаған, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және (немесе) өңдеу саласындағы басым жобалар бойынша кредит беру және қаржы лизингі үшін тауарлардың тізбесіне сәйкес қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға, дара кәсіпкер (оның ішінде шаруа (фермер) қожалығы), сондай-ақ кредиттік серіктестіктер, екінші деңгейлі банктер, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар, өңірлік инвестициялық орталықтар, микроқаржы ұйымдары;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жұмыс органы облигациялық қарыз бойынша купондық төлемдер басталған күнге дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын астық нарығы жөніндегі оператор болып табылатын эмитенттің банктік шотына жасалған келісімге сәйкес купондық сыйақының субсидияланатын бөлігін төлеммен аударады.
Бұл ретте, есеп беретін жылы астық нарығы жөніндегі оператордың облигациялары бойынша есептелетін купондық сыйақы бойынша субсидиялар есеп беретін жылдың 30 қаңтарынан кешіктірілмей тиісті қаржы жылына арналған бюджетте көзделген қаражат шегінде эмитенттің банк шотына аванстық төлеммен аударылады.
Эмитент, оның ішінде астық нарығы жөніндегі оператор болып табылатын эмитент облигациялар бойынша купондық сыйақыны өз қаражаты есебінен төлеген жағдайда, жұмыс органы эмитентке купондық сыйақының субсидияланатын бөлігінің сомасын эмитенттің банк шотына аудару жолымен облигациялар бойынша купондық сыйақының бұдан бұрын төленген бөлігін өтейді.

Рабочий орган при наличии средств субсидий перечисляет авансовым платежом 100 % (сто процентов) купонного вознаграждения по облигациям, срок выпуска которых составляет до 18 (восемнадцать) месяцев включительно, на банковский счет эмитента, в том числе являющегося оператором по зерновому рынку, подлежащего уплате по облигациям, согласно заключенному соглашению.
Допускается погашение эмитентом купонного вознаграждения по облигациям авансом.
Эмитент, за исключением оператора по зерновому рынку, после получения средств субсидий, либо при наличии постановления Правительства Республики Казахстан о выделении средств из резерва Правительства Республики Казахстан, либо при наличии в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год средств на субсидирование купонного вознаграждения, осуществляет финансирование заемщиков в виде кредитов по льготной ставке вознаграждения за счет краткосрочных/среднесрочных облигаций путем заключения договоров займа на общую сумму, на которую предусмотрены субсидии в размере 100 % (сто процентов) купонного вознаграждения.
За счет указанных краткосрочных/среднесрочных облигаций допускается:
замещение ранее выданных кредитных средств на проведение весенне-полевых и уборочных работ по договорам займа, заключенным с 1 ноября 2023 года;
рефинансирование обязательств заемщиков банков второго уровня, социально-предпринимательских корпораций, региональных инвестиционных центров и микрофинансовых организаций по договорам займа, заключенным с 1 ноября 2023 года на проведение весенне-полевых и уборочных работ.
Допускается предоставление (открытие) эмитентом кредитной линии заемщику на срок, не превышающий 36 (тридцать шесть) месяцев. При этом срок кредита, предоставляемого в рамках кредитной линии, не должен превышать срока обращения облигаций.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Субсидирование купонного вознаграждения по долгосрочным облигационным займам эмитента осуществляется на следующих условиях:
1) субсидирование составляет полный размер купонного вознаграждения облигационного займа;
2) предельный размер субсидирования не превышает суммарного значения базовой ставки Национального банка Республики Казахстан на момент привлечения облигационного займа плюс 1,5 % (одна целая пять десятых). При этом датой привлечения облигационного займа считается дата проведения торгов/подписки, которая публикуется на официальном интернет-ресурсе акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" www.kase.kz;
3) срок погашения облигационного займа – согласно условиям Проспекта.
При этом допускается субсидирование ставки купонного вознаграждения по долгосрочным облигациям эмитента, выпущенным с целью рефинансирования и (или) погашения размещенных облигаций, по которым осуществляется субсидирование купонного вознаграждения.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

Жұмыс органы субсидиялар қаражаты болған жағдайда жасалған келісімге сәйкес облигациялар бойынша төленуі тиіс, шығарылған мерзімі 18 (он сегіз) айды қоса алғанға дейінгі уақытты құрайтын облигациялар бойынша 100% (жүз процент) купондық сыйақыны эмитенттің, оның ішінде астық нарығы жөніндегі оператор болып табылатын эмитенттің банк шотына аванстық төлеммен аударады.
Эмитентке облигациялар бойынша купондық сыйақыларды аванс түрінде өтеуге жол беріледі.
Эмитент, астық нарығы жөніндегі операторды қоспағанда, субсидия қаражатын алғаннан кейін не Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен қаражат бөлу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы болған жағдайда немесе тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте купондық сыйақыны субсидиялауға қаражат болған кезде Қарыз алушыларды купондық сыйақының 100 % (жүз пайызы) мөлшерінде субсидиялар көзделген жалпы сомаға қарыз шарттарын жасасу жолымен қысқа мерзімді/орта мерзімді облигациялар есебінен сыйақының жеңілдікті мөлшерлемесі бойынша кредиттер түрінде қаржыландыру жүзеге асырылады.
Көрсетілген қысқа мерзімді/орта мерзімді облигациялар есебінен:
2023 жылғы 1 қарашадан бастап жасалған қарыз шарттары бойынша көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге бұдан бұрын берілген кредиттік қаражатты ауыстыруға;
көктемгі дала және егін жинау жұмыстарын жүргізуге 2023 жылғы 1 қарашадан бастап жасалған қарыз шарттары бойынша екінші деңгейлі банктердің, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардың, өңірлік инвестициялық орталықтардың және микроқаржы ұйымдарының қарыз алушыларының міндеттемелерін қайта қаржыландыруға жол беріледі.
Эмитенттің қарыз алушыға 36 (отыз алты) айдан аспайтын мерзімге кредит желісін беруге (ашуға) жол беріледі. Бұл ретте кредит желісі шеңберінде берілетін кредит мерзімі облигациялардың айналыс мерзімінен аспауы тиіс.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Эмитенттің ұзақ мерзімді облигациялық қарыздары бойынша купондық сыйақыны субсидиялау мынадай шарттарда жүзеге асырылады:
1) субсидиялау облигациялық қарыздың купондық сыйақысының толық мөлшерін құрайды;
2) субсидиялаудың шекті мөлшері облигациялық қарыз тарту сәтінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің жиынтық мәнінен плюс 1,5%-тен (бір бүтін оннан бестен) аспайды. Бұл ретте "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы www.kase.kz ресми ресурсында жарияланатын сауда-саттық/жазылым өткізу күні облигациялық қарызды тарту күні болып есептеледі;
3) облигациялық қарызды өтеу мерзімі – Проспектінің шарттарына сәйкес.
Бұл ретте олар бойынша купондық сыйақыны субсидиялау жүзеге асырылатын орналастырылған облигацияларды қайта қаржыландыру және (немесе) өтеу мақсатында шығарылған эмитенттің ұзақ мерзімді облигациялары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға жол беріледі.";
2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Департаменту финансовых инструментов и микрокредитования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 мая 2025 года № 169
Приложение 2
к Правилам субсидирования
купонного вознаграждения
по облигациям
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о фактическом использовании субсидий по купонному вознаграждению по облигациям
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № КВО-1
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: эмитент
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 25 января года, следующего за отчетным
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде
Наименование эмитента
Бизнес-идентификационный номер
Проспект облигаций (международный идентификационный номер (национальный идентификационный номер))
Сумма облигационного займа
Всего предусмотрено субсидий на весь срок обращения облигаций, тенге
Всего перечислено субсидий, тенге
Отклонение (+, -) (+) переплата, (-) недостаток, тенге
Возврат неиспользованных субсидий (факт), тенге
Остаток субсидий, находящийся на банковском счете, тенге
Всего
За отчетный период
Всего
За отчетный период
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого:
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом
использовании субсидий по купонному вознаграждению по облигациям"
приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о фактическом
использовании субсидий
по купонному вознаграждению
по облигациям"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом использовании субсидий
по купонному вознаграждению по облигациям"
(индекс: форма КВО-1, периодичность: ежегодная)

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Қаржылық құралдар және микрокредит беру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және дамыту
агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 22 мамырдағы
№ 169 бұйрығына
қосымша
Облигациялар бойынша
купондық сыйақыны
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Облигациялар бойынша купондық сыйақы субсидияларының нақты пайдаланылуы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № ОКС-1 нысан
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: эмитент
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электронды түрде
Эмитенттің атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Облигациялар проспектісі (халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ұлттық сәйкестендіру нөмірі))
Облигациялық қарыз сомасы
Облигациялар айналысының бүкіл мерзіміне көзделген субсидиялардың барлығы, теңге
Барлық аударылған субсидиялар, теңге
Ауытқу ( + , -) ( + ) артық төлеу, ( - ) жетіспеушілік, теңге
Пайдаланылмаған субсидияларды қайтару (нақты), теңге
Банктік шоттарда жатқан субсидиялар қалдығы, теңге
Барлығы
Есептік кезең үшін
Барлығы
Есептік кезең үшін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Жалпы:
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _________________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
_________________________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе: "Облигациялар бойынша купондық сыйақы субсидияларының нақты пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада көрсетіледі.
"Облигациялар бойынша
купондық сыйақы
субсидияларының нақты
пайдаланылуы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Облигациялар бойынша купондық сыйақы субсидияларының нақты пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индекс: ОКС-1 нысаны, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о фактическом использовании субсидий по купонному вознаграждению по облигациям" (далее – Форма).
2. Форма заполняется эмитентом.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма предоставляется эмитентом в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежегодно до 25 января года, следующего за отчетным.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается наименование эмитента.
6. В графе 2 Формы указывается бизнес-идентификационный номер.
7. В графе 3 Формы указывается проспект облигаций (международный идентификационный номер (национальный идентификационный номер)).
8. В графе 4 Формы указывается сумма облигационного займа.
9. В графе 5 Формы указывается субсидий на весь срок обращения облигаций, за весь период и за отчетный период, в тенге.
10. В графах 6 и 7 Формы указываются перечисленные субсидии за весь период и отчетный период, в тенге.
11. В графах 8 и 9 Формы указывается отклонение (переплата, недостаток) за весь период и за отчетный период, в тенге.
12. В графе 10 Формы указывается возврат неиспользованных субсидий (факт), в тенге.
13. В графе 11 Формы указывается остаток субсидий, находящийся на банковском счете, в тенге.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Облигациялар бойынша купондық сыйақы субсидияларының нақты пайдаланылуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды эмитент толтырады.
3. Нысанға орындаушы және басшы, не оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
4. Нысанды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін эмитент ұсынады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-бағанында эмитенттің атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында облигациялар проспектісі (халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ұлттық сәйкестендіру нөмірі)) көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында облигациялық қарыз сомасы көрсетіледі.
9. Нысанның 5-бағанында облигациялар айналысының бүкіл мерзіміне, бүкіл кезеңге және есепті кезеңге көзделген субсидиялар теңгемен көрсетіледі.
10. Нысанның 6 және 7-бағандарында бүкіл кезеңде және есепті кезеңде аударылған субсидиялар теңгемен көрсетіледі.
11. Нысанның 8 және 9-бағандарында барлық кезеңдегі және есепті кезеңдегі ауытқулар (артық төлеу, жетіспеушілік) теңгемен көрсетіледі.
12. Нысанның 10-бағанында пайдаланылмаған субсидиялардың қайтарылғаны (нақты) теңгемен көрсетіледі.
13. Нысанның 11-бағанында банктік шотта жатқан субсидиялар қалдығы теңгемен көрсетіледі.