О внесении дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448 "Об утверждении Правил разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов" и приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 464 "Об утверждении Правил разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 16 мая 2025 года № 272. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 2025 года № 36138
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 3 июля 2023 года № 448 "Об утверждении Правил разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33023) следующее дополнение:
в Правилах разработки, согласования проектов подзаконных нормативных правовых актов, утвержденных указанным приказом:
пункт 21 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) оценку возможных общественно-политических, правовых, информационных и иных последствий принятия проекта постановления;".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 5 июля 2021 года № 464 "Об утверждении Правил разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33048) следующее дополнение:
в Правилах разработки, согласования и государственной регистрации нормативных правовых актов, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Государственный орган-разработчик до размещения разработанного проекта нормативного правового акта на интернет-портале открытых нормативных правовых актов проводит оценку возможных общественно-политических, правовых, информационных и иных последствий его принятия."
3. Департаменту праворазъяснения и координации Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев

"Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 3 шiлдедегi № 448 бұйрығына және "Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 5 шiлдедегi № 464 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2025 жылғы 16 мамырдағы № 272 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 мамырда № 36138 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 3 шiлдедегi № 448 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33023 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу, келісу қағидаларында:
21-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) қаулы жобасын қабылдаудың ықтимал қоғамдық-саяси, құқықтық, ақпараттық және өзге де салдарын бағалау;".
2. "Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндет атқарушының 2023 жылғы 5 шiлдедегi № 464 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33048 болып тіркелген) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
9-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әзірлеуші мемлекеттік орган әзірленген нормативтік құқықтық актінің жобасы ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылғанға дейін оны қабылдаудың ықтимал қоғамдық-саяси, құқықтық, ақпараттық және өзге де салдарын бағалау жүргізеді."
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Құқық түсіндіру және үйлестіру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Е. Сарсембаев