Об утверждении Правил функционирования единой системы учета и передачи информации, содержащейся в единой системе учета, иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 2 апреля 2025 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2025 года № 35924.
В соответствии с подпунктом 4-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила функционирования единой системы учета и передачи информации, содержащейся в единой системе учета, иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Комитету по регулированию игорного бизнеса и лотереи Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим приказом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 2 апреля 2025 года № 46
Правила функционирования единой системы учета и передачи информации, содержащейся в единой системе учета, иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции Приказа Министра туризма и спорта РК от 24.04.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила функционирования единой системы учета и передачи информации, содержащейся в единой системе учета, иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" (далее – Закон) и определяют порядок функционирования единой системы учета (далее – ЕСУ) и передачи информации, содержащейся в ЕСУ, иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуі және бірыңғай есепке алу жүйесінде қамтылған ақпаратты өзге де тұлғаларға беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 2 сәуірдегі № 46 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 сәуірде № 35924 болып тіркелді.
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуі және бірыңғай есепке алу жүйесінде қамтылған ақпаратты өзге де тұлғаларға беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің ойын бизнесін және лотереяны реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрдің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 2 сәуірдегі
№ 46 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуі және бірыңғай есепке алу жүйесінде қамтылған ақпаратты өзге де тұлғаларға беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Туризм және спорт министрінің 24.04.2026 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуі және бірыңғай есепке алу жүйесінде қамтылған ақпаратты өзге де тұлғаларға беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай есепке алу жүйесінің (бұдан әрі – БЕЖ) жұмыс істеуі және БЕЖ-де қамтылған ақпаратты өзге де тұлғаларға беру тәртібін айқындайды.

7) уполномоченный орган по финансовому мониторингу – государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ);
8) участник азартной игры и (или) пари – физическое лицо, принимающее участие в азартной игре и (или) пари;
9) ставка – сумма денег, передаваемых участником азартной игры и (или) пари организатору игорного бизнеса и являющихся основным условием участия в азартной игре и (или) пари в соответствии с правилами, установленными организатором игорного бизнеса;
10) уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса;
Примечание ИЗПИ!
Действие подпункта 11) приостановлено до 12 .07.2026 и в период приостановления действует в следующей редакции в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 24.04.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11) центр обмена идентификационными данными (далее – ЦОИД) – информационная система, обеспечивающая взаимодействие с финансовыми и платежными организациями по обмену данными клиентов из доступных источников для проведения процедур идентификации, в том числе биометрической аутентификации клиентов;
12) тотализатор – организатор игорного бизнеса, оказывающий посреднические услуги при заключении пари между его участниками;
13) электронная касса тотализатора или букмекерской конторы – цифровая система, посредством которой осуществляется прием (учет) ставок и производятся выплаты выигрышей в информационно-коммуникационных сетях через ЕСУ, обеспечивающую осуществление расчетов по ставкам и выигрышам;
14) выигрыш – имущественная выгода, подлежащая обязательной выплате участнику азартной игры и (или) пари при наступлении результата азартной игры и (или) пари, предусмотренного правилами, установленными организатором игорного бизнеса;
15) электронный кошелек электронных денег (далее – электронный кошелек) – способ учета и хранения электронных денег, обеспечивающий распоряжение ими.

7) қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті орган – "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заң) сәйкес қаржы мониторингiн жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жөніндегі өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттік орган;
8) құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушы – құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысатын жеке тұлға;
9) мөлшерлеме – құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушы ойын бизнесін ұйымдастырушыға беретін және ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген ережелерге сәйкес құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысудың негізгі шарты болып табылатын ақша сомасы;
10) ойын бизнесі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ойын бизнесі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мемлекеттік орган;
11) сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы (бұдан әрі – СДАО) – клиенттердің сәйкестендіру, оның ішінде биометриялық аутентификациялау рәсімдерін жүргізу үшін клиенттердің қолжетімді көздерден алынған деректерімен алмасу бойынша қаржы және төлем ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз ететін цифрлық жүйе;
12) тотализатор – бәс тігу жасалған кезде оған қатысушылар арасында делдалдық қызметтер көрсететін ойын бизнесін ұйымдастырушы;
13) тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің электрондық кассасы – мөлшерлемелер мен ұтыстар бойынша есеп айырысулардың жүзеге асырылуын қамтамасыз ететін БЕЖ арқылы ақпараттық-коммуникациялық желілерде мөлшерлемелерді қабылдау (есепке алу) жүзеге асырылатын және ұтыстарды төлеу жүргізілетін цифрлық жүйе;
14) ұтыс – құмар ойынның және (немесе) бәс тігудің ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген қағидаларда көзделген нәтижесі шыққан кезде құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушыға міндетті түрде төленуге жататын мүліктік пайда;
15) электрондық ақшаның электрондық әмияны (бұдан әрі – электрондық әмиян) – электрондық ақшаға билік етуді қамтамасыз ететін, оны есепке алу және сақтау тәсілі.

Глава 2. Порядок функционирования единой системы учета
3. Для осуществления посредством ЕСУ учета наличных и безналичных платежей, в том числе с использованием электронных денег, от участника пари в пользу букмекерской конторы и (или) тотализатора, и выплату выигрышей участникам пари, а также персонифицированного сбора, обработки и хранения информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари (в том числе электронных) по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним, букмекерская контора и (или) тотализатор обеспечивают подключение своих АПК к ЕСУ на основании заключаемого с юридическим лицом, обеспечивающим функционирование ЕСУ (далее – оператор) договора об интеграции (далее – договор). В договоре определяются параметры и порядок информационного обмена.
Для осуществления посредством ЕСУ приема (осуществления) платежей с использованием электронных денег от участника пари в пользу букмекерской конторы и (или) тотализатора, и выплату выигрышей участникам пари, букмекерская контора и (или) тотализатор заключает договор об осуществлении расчетов с оператором и (или) юридическим лицом, привлеченным для оказания услуг платежной организации.
Букмекерская контора и тотализатор обеспечивает подписание договоров, указанных в настоящем пункте, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня их получения.
4. Букмекерская контора и тотализатор, в соответствии договором обеспечивает интеграцию своего АПК с ЕСУ, с применением средств защиты информации в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня подписания договора.
5. При первичной регистрации участника пари оператор и (или) юридическое лицо, привлеченное для оказания услуг платежной организации, осуществляет идентификацию личности участников пари, после успешного прохождения которой участнику пари открывается электронный кошелек в системе электронных денег ЕСУ (далее – СЭД ЕСУ).
В дальнейшем оператор и (или) юридическое лицо, привлеченное для оказания услуг платежной организации, осуществляет идентификацию личности участников пари до принятия ставки.
Не допускается открытие электронного кошелька в СЭД ЕСУ и (или) реализация электронных денег в СЭД ЕСУ лицам, не прошедшим проверку, указанную в абзаце втором пункта 10 настоящих Правил.
Не допускается осуществление перевода электронных денег в СЭД ЕСУ между электронными кошельками в СЭД ЕСУ участников пари.

2-тарау. Бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеу тәртібі
3. БЕЖ арқылы бәс тігуге қатысушыдан букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың пайдасына қолма-қол және қолма-қол ақшасыз төлемдерді, оның ішінде электрондық ақшаны пайдалана отырып, қабылдауды (жүзеге асыруды) және бәс тігуге қатысушыларға ұтыстарды төлеуді, сондай-ақ бәс тігуге әрбір қатысушы туралы дербес ақпаратты жинауды, өңдеуді және сақтауды, бәс тігуге қабылданған мөлшерлемелер (оның ішінде электрондық), бәс тігудің әрбір қатысушының бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдер туралы деректерді жүзеге асыру үшін букмекерлік кеңсе және (немеме) тотализатор өз АБК-сын БЕЖ-дің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлғамен (бұдан әрі – оператор) жасалған интеграциялау туралы шарт (бұдан әрі – шарт) негізінде БЕЖ-ге қосылуын қамтамасыз етеді. Шартта ақпарат алмасу тәртібі және параметрлері айқындалады.
БЕЖ арқылы бәс тігуге қатысушыдан букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор пайдасына электрондық ақшаны пайдалана отырып төлемдерді қабылдауды (жүзеге асыруды) және бәс тігуге қатысушыларға ұтыстарды төлеуді жүзеге асыру үшін букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор оператормен және (немесе) төлем ұйымының қызметтерін көрсету үшін тартылған заңды тұлғамен есеп айырысуларды жүзеге асыру туралы шарт жасасады.
Букмекерлік кеңсе және тотализатор осы тармақта көрсетілген шарттарға олар алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей қол қойылуын қамтамасыз етеді.
4. Букмекерлік кеңсе және тотализатор шартқа қол қойылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ақпаратты қорғау құралдарын қолдана отырып, шартқа сәйкес өздерінің АБК-сын БЕЖ-бен интеграциялауды қамтамасыз етеді.
5. Бәс тігуге қатысушыны алғаш рет тіркеу кезінде оператор және (немесе) төлем ұйымының қызметтерін көрсету үшін тартылған заңды тұлға бәс тігуге қатысушыларының жеке басын сәйкестендіруді жүзеге асырады, оны сәтті өткеннен бәс тігуге қатысушыға БЕЖ-дің электрондық ақша жүйесінде (бұдан әрі – БЕЖ ЭАЖ) электрондық әмиян ашылады.
Бұдан әрі оператор және (немесе) төлем ұйымының қызметтерін көрсету үшін тартылған заңды тұлға бәс тігуге қатысушылардың жеке басын сәйкестендіруді мөлшерлеме қабылданғанға дейін жүргізеді.
Осы Қағидалардың 10-тармағының екінші абзацында көрсетілген тексеруден өтпеген тұлғаларға БЕЖ ЭАЖ-де БЕЖ электрондық әмиянын ашу және (немесе) БЕЖ ЭАЖ-де электрондық ақшаны сату рұқсат етілмейді.
БЕЖ ЭАЖ-да бәс тігуге қатысушылардың электрондық әмияндары арасында электрондық ақшаны БЕЖ ЭАЖ-да аударуды жүзеге асыруға рұқсат етілмейді.

15. Букмекерская контора и (или) тотализатор посредством АПК, подключенных посредством сетей телекоммуникаций к ЕСУ:
1) ведут в онлайн-режиме учет всех принятых ставок по каждому участнику пари с указанием способа оплаты ставки (наличным или безналичным способом, в том числе с использованием электронных денег) и суммы ставки, а также даты и времени их приема;
2) определяют (в зависимости от исхода событий, на которые принимаются ставки, коэффициентов на варианты исхода пари) участников пари, которым надлежит выплатить определенные суммы выигрышей;
3) ведет учет сумм выигрышей, подлежащих выплате и выплаченных, по каждому участнику пари, которому начисляется и выплачивается выигрыш, с указанием сведений ИИН, реквизитов документов, удостоверяющих личность, уникального идентификатор в ЕСУ, даты начисления и выплаты выигрыша.
16. Букмекерская контора и (или) тотализатор посредством АПК, подключенного посредством сетей телекоммуникаций к ЕСУ, обеспечивают в онлайн-режиме передачу в ЕСУ информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари (в том числе электронных) по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним, в том числе:
по участникам пари – фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН (за исключением случаев, когда участнику пари не присвоен ИИН), уникальный идентификатор в ЕСУ;
по организаторам игорного бизнеса – наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер (БИН), юридический адрес, вид объекта налогообложения, перечень касс (для каждой кассы указывается в том числе вид кассы (наземная/электронная), место нахождения кассы), данные о лицензии (номер, дата выдачи и дата окончания лицензии);
по заключенным пари – по каждому пари уникальный идентификатор в ЕСУ, условия пари, в том числе дата и время заключения пари, сумма пари, перечень исходов событий, от которых зависит исход пари, коэффициенты на варианты исхода пари, дата и время расчета результата пари, результат пари (выигрыш, проигрыш, отмена), сумма выигрыша или возврата по пари, а также информация об общей сумме и количестве всех заключенных в течение отчетного квартала пари в разрезе спортивных событий, чемпионатов и видов спорта;
по принятым ставкам – о каждой принятой ставке, в том числе о дате и времени ее приема, сумме ставки, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой была принята ставка, об уникальном идентификаторе в ЕСУ;
по выигрышам – о каждом выплаченном выигрыше, в том числе о дате и времени выплаты, сумме выплаты, о форме расчетов с участником пари, о кассе, в которой был выплачен выигрыш, об уникальном идентификаторе в ЕСУ.

15. Букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор БЕЖ-ге телекоммуникация желілері арқылы қосылған АБК негізінде:
1) мөлшерлемелерді төлеу тәсілін (қолма-қол немесе қолма-қол ақшасыз тәсілмен, оның ішінде электрондық ақшаны пайдалана отырып) және мөлшерлемелер сомасын, сондай-ақ оларды қабылдау күні мен уақытын көрсете отырып, әрбір мөлшерлемеге қатысушы бойынша қабылданған барлық мөлшерлемелердің онлайн-режимінде есеп жүргізеді;
2) ұтыстардың белгілі бір сомаларын төлеуге тиісті бәс тігуге қатысушыларды (мөлшерлемелер қабылданатын оқиғалардың нәтижесіне, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттерге байланысты) айқындайды;
3) ЖСН мәліметтерін, жеке басын куәландыратын құжаттардың деректерін, БЕЖ-де бірегей аккаунт нөмірін, ұтысты есептеу және төлеу күнін көрсете отырып, ұтыс есептелетін және төленетін әрбір мөлшерлеме қатысушысы бойынша төленуге жататын және төленген ұтыстар сомаларының есебін жүргізеді.
16. БЕЖ-ге телекоммуникация желілері арқылы қосылған АБК арқылы букмекерлік кеңселер мен тотализаторлар онлайн-режимде әрбір бәс тігуге қатысушы туралы ақпаратты, әрбір бәс тігуге қатысушы бойынша қабылданған мөлшерлемелер (оның ішінде электрондық), бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, ұтыстар мен төлемдер туралы ақпаратты БЕЖ-ге беруді қамтамасыз етеді, оның ішінде:
бәс тігуге қатысушылар бойынша – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН (бәс тігу қатысушыларға ЖСН берілмеген жағдайларды қоспағанда), БЕЖ-де аккаунттың бірегей нөмірі;
ойын бизнесін ұйымдастырушылар бойынша – заңды тұлғаның атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН), заңды мекенжайы, салық салу объектісінің түрі, кассалар тізбесі (әрбір касса үшін оның ішінде кассаның түрі (жер үсті/электрондық), кассаның орналасқан жері), лицензия туралы деректер (лицензияның нөмірі, берілген күні және аяқталған күні);
тігілген бәс бойынша – әрбір мөлшерлеме бойынша БЕЖ-де аккаунттың бірегей нөмірі, бәс тігу шарттары, оның ішінде бәс тігу жасалған күні мен уақыты, бәс тігу сомасы, бәс тігу нәтижесіне тәуелді болатын оқиғалар нәтижелерінің тізбесі, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, бәс тігу нәтижесін есептеу күні мен уақыты, бәс тігу нәтижесі (ұтыс, жоғалту, бәс тігу бойынша ұтыс немесе қайтару сомасы, сондай-ақ спорттық іс-шаралар, чемпионаттар және спорт түрлері бөлінісінде бәс тігудің есепті тоқсаны ішінде барлық мөлшерлемелердің жалпы сомасы мен саны туралы ақпарат;
қабылданған мөлшерлемелер бойынша – әрбір қабылданған мөлшерлеме туралы, оның ішінде оны қабылдау күні мен уақыты, мөлшерлеме сомасы, мөлшерлемеге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, мөлшерлеме қабылданған касса туралы, БЕЖ-де аккаунттың бірегей нөмірі туралы;
ұтыстар бойынша – төленген әрбір ұтыс туралы, оның ішінде төлем күні мен уақыты, төлем сомасы, бәс тігуге қатысушымен есеп айырысу нысаны туралы, ұтыс төленген касса туралы, БЕЖ-дегі аккаунттың бірегей нөмірі туралы.

17. Букмекерская контора и (или) тотализатор в целях передачи в ЕСУ информации, указанной в пункте 16 настоящих Правил, обеспечивают:
1) наличие сервера АПК, находящегося по месту нахождения букмекерской конторы и (или) тотализатора на территории Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Действие подпункта 2) пункта 17 приостановлено до 12 .07.2026 и в период приостановления действует в следующей редакции в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 24.04.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) подключение к ЕСУ в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об информатизации", а также Едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности (далее – Единые требования), утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832, и настоящими Правилами;
3) круглосуточную бесперебойную обработку и передачу информации в автоматическом режиме;
4) отказоустойчивость работы и создание резервных данных при сбоях в режиме работы АПК или его замены;
5) письменное извещение оператора, при возникновении технического сбоя АПК в течение 1 (одного) рабочего дня о невозможности передачи информации, с указанием причины;
6) направление информации за период технического сбоя не позднее 3 (трех) суток со дня устранения причин сбоя АПК;
7) хранение данных не менее 5 (пяти) лет, начиная с 1 января года, следующего за годом заключения пари между участниками пари с букмекерской конторой или тотализатором.
18. Оператор:
1) обеспечивает сохранность и конфиденциальность сведений, указанных в пункте 16 настоящих Правил, за исключением случаев, установленных настоящими Правилами;
2) обеспечивает круглосуточную бесперебойную работу ЕСУ;
3) в случае невозможности принятия сведений, указанных в пункте 16 настоящих Правил, в течение 1 (одного) рабочего дня письменно извещает об этом букмекерскую контору и (или) тотализатор с указанием причины;
4) обеспечивает исполнение Единых требований.
19. Обработка информации, указанной в пункте 16 настоящих Правил, осуществляется ЕСУ в целях передачи в государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, и уполномоченный орган по финансовому мониторингу в онлайн-режиме по сетям телекоммуникаций общего пользования с применением закрытого протокола, а также формирования статистической и аналитической информации о деятельности букмекерских контор и тотализаторов.

17. Букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ақпаратты БЕЖ-ге беру мақсатында мыналарды қамтамасыз етеді:
1) Қазақстан Республикасының аумағында букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың орналасқан жеріндегі АБК серверінің болуы;
2) "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарда (бұдан әрі – Біріңғай талаптар) және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен БЕЖ-ге қосылуды;
3) ақпаратты тәулік бойы үздіксіз өңдеу және автоматты режимде беру;
4) АБК жұмыс режиміндегі ақаулар немесе оны ауыстыру кезінде жұмыстың ақаулыққа төзімділігі және резервтік деректер жасау;
5) АБК техникалық ақау туындаған кезде операторға себебін көрсете отырып, ақпаратты беру мүмкін еместігі туралы 1 (бір) жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлау;
6) АБК істен шығу себептері жойылған күннен бастап 3 (үш) тәуліктен кешіктірмей техникалық ақау кезеңі үшін ақпарат жіберу;
7) бәс тігуге қатысушылар мен букмекерлік кеңсе немесе тотализатор арасында бәс тігу жасалған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап кемінде 5 (бес) жыл мерзімге деректерді сақтау.
18. Оператор:
1) осы Қағидаларда белгіленген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген деректердің сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз етеді;
2) БЕЖ-дің тәулік бойы үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді;
3) осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген мәліметтерді қабылдау мүмкін болмаған жағдайда, себебін көрсете отырып, 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл жөнінде букмекерлік кеңсені және (немесе) тотализаторды жазбаша түрде хабарландырады;
4) Бірыңғай талаптарды орындалуын қамтамасыз етеді.
19. БЕЖ осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ақпаратты өңдеуді салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға және қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органға жабық хаттаманы қолдана отырып, жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желілері арқылы онлайн-режимде беру, сондай-ақ букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың қызметі туралы статистикалық және талдамалық ақпаратты қалыптастыру мақсатында іске асырады.

20. Хранение информации в ЕСУ включает в себя мероприятия, связанные с ее защитой от утраты, хищения, искажения, подделки, несанкционированного доступа и действий по ее распространению, блокированию, уничтожению, модификации, копированию и иных незаконных действий, в том числе:
1) применение комплекса программно-технических средств и поддерживающих их организационных мер на всех технологических этапах обработки информации и во всех режимах функционирования, в том числе при проведении ремонтных и регламентных работ;
2) удаление персональных данных участников пари по истечении пяти лет со дня прекращения деловых отношений с ним в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ;
3) принятие мер по обеспечению безопасности программного обеспечения, включающего:
разделение приложений на логические группы и помещение каждой группы в выделенную виртуальную машину;
изоляцию внешнего сетевого трафика от внутреннего сетевого трафика;
резервирование каждого программного компонента ЕСУ по схеме, при которой активное оборудование резервируется одним дополнительным компонентом;
исключение прямого доступа к серверам других специалистов, кроме системных и сетевых инженеров.
21. Оператор при сборе, обработке, хранении и передаче информации, указанной в пункте 16 настоящих Правил, посредством ЕСУ обеспечивает соблюдение требований статьи 28 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан и Закона о персональных данных.
Глава 3. Порядок передачи информации, содержащейся в единой системе учета, иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Действие пункта 22 приостановлено до 12 .07.2026 и в период приостановления действует в следующей редакции в соответствии с приказом Министра туризма и спорта РК от 24.04.2026 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Оператор посредством ЕСУ обеспечивает передачу информации, указанной в пункте 16 настоящих Правил, в онлайн-режиме посредством сетей телекоммуникаций в информационные системы государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет, и уполномоченного органа по финансовому мониторингу.
23. Информация, указанная в пункте 16 настоящих Правил, предоставляется оператором по официальным запросам органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность, в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности".

20. БЕЖ-де ақпаратты сақтау оны жоғалтудан, ұрлаудан, бұрмалаудан, қолдан жасаудан, рұқсатсыз қол жеткізуден және оны тарату, бұғаттау, жою, өзгерту, көшіру жөніндегі іс-әрекеттерден және өзге де заңсыз іс-әрекеттерден қорғауға байланысты іс-шараларды қамтиды, оның ішінде:
1) ақпаратты өңдеудің барлық технологиялық кезеңдерінде және жұмыс істеудің барлық режимдерінде, оның ішінде жөндеу және регламенттік жұмыстарды жүргізу кезінде бағдарламалық-техникалық құралдар кешенін және оларды қолдайтын ұйымдастыру шараларын қолдану;
2) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңының 11-бабының 4-тармағына сәйкес іскерлік қатынастар аяқталған күннен бастап бес жыл өткеннен кейін бәс тігуге қатысушылардың дербес деректерін жою;
3) бағдарламалық қамтамасыз етудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау, соның ішінде:
қосымшаларды логикалық топтарға бөлу және әр топты арнайы виртуалды машинаға орналастыру;
ішкі желілік трафиктен сыртқы желілік трафикті оқшаулау;
белсенді жабдық бір қосымша компонентпен резервтелетін схема бойынша БЕЖ-дің әрбір бағдарламалық компонентін резервтеу;
жүйелік және желілік инженерлерден басқа мамандардың серверлерге тікелей қол жеткізуін болдырмау.
21. Оператор осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау және беру кезінде БЕЖ арқылы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 28-бабының, Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 45-бабының және Дербес деректер туралы Заңының талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
3-тарау. Бірыңғай есепке алу жүйесінде қамтылған ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге тұлғаларға беру тәртібі
22. Оператор БЕЖ арқылы осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ақпаратты телекоммуникация желілері арқылы салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның және қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның цифрлық жүйелеріне онлайн-режимде беруді қамтамасыз етеді.
23. Осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ақпаратты "Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органдардың ресми сауалдары бойынша оператор ұсынады.