Об утверждении Типовых правил организации работы коллегиальных органов управления организациями высшего и (или) послевузовского образования
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 апреля 2025 года № 157. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2025 года № 35921.
В соответствии с пунктом 9 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 93) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые правила организации работы коллегиальных органов управления организациями высшего и (или) послевузовского образования согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 ноября 2007 года № 574 "Об утверждении Типовых правил деятельности Ученого совета высшего учебного заведения и порядок его избрания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5038);
2) приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 декабря 2007 года № 644 "Об утверждении Типовых правил деятельности методического (учебно-методического, научно-методического) совета и порядок его избрания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5090).
3. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 1 апреля 2025 года № 157
Типовые правила организации работы коллегиальных органов управления организациями высшего и (или) послевузовского образования

Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының алқалы басқару органдары жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 1 сәуірдегі № 157 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 сәуірде № 35921 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 9-тармағына, "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 93) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының алқалы басқару органдары жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Жоғары оқу орнының ғылыми кеңесі қызметінің үлгілік қағидаларын және оны сайлау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 22 қарашадағы № 574 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5038 болып тіркелген);
2) "Әдістемелік (оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік) кеңес қызметінің үлгілік қағидаларын және оны сайлау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 644 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5090 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және ол ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2025 жылғы 1 сәуірдегі
№ 157 бұйрыққа
қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының алқалы басқару органдары жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Типовые правила организации работы коллегиальных органов управления организациями высшего и (или) послевузовского образования (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 44 Закона Республики Казахстана "Об образовании", подпунктом 93) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан".
2. Формами Коллегиальных органов управления организациями высшего и (или) послевузовского образования (далее - Коллегиальные органы) являются ученый совет, методический совет (учебно-методический, научно-методический), научно-технический совет и другие формы.
3. В своей деятельности Коллегиальные органы руководствуются законодательством Республики Казахстан, настоящими Правилами, а также уставом организации высшего и (или) послевузовского образования (далее - ОВПО).
Глава 2. Порядок организации работы коллегиальных органов управления ОВПО, и их избрания
4. Коллегиальные органы управления создаются приказом руководителя ОВПО.
5. Целью Коллегиальных органов управления является обеспечение эффективного, прозрачного и демократического управления деятельностью ОВПО в соответствии с приоритетными задачами системы высшего образования, стратегией развития ОВПО и участием сотрудников и обучающихся.
6. Задачи Коллегиальных органов управления определяются в соответствии с формами коллегиального управления в рамках их полномочий.
К основным задачам относятся:
1) рассмотрение, обсуждение и принятие решений по ключевым вопросам академической, воспитательной, научно-исследовательской, инновационной и административно-хозяйственной деятельности;
2) содействие внедрению инноваций в образовательный и научный процессы;
3) обеспечение прозрачности и подотчетности своей деятельности перед заинтересованными сторонами, включая общественность и государственные органы;
4) укрепление взаимодействия между структурными подразделениями ОВПО для достижения общих целей;
5) рассмотрение вопросов, представляющих академический или научный интерес по собственной инициативе или по предложению структурных подразделений ОВПО и принятие по ним соответствующих мер;
6) анализ реализации исполнения решений Коллегиальных органов, оценка достигнутых результатов и принятие при необходимости корректирующих мер.
7. В состав коллегиальных органов управления входят руководитель ОВПО, заместители руководителя, руководители структурных подразделений, представители профессорско-преподавательского состава, студенческих и общественных организации ОВПО, работодателей. Состав коллегиальных органов избирается Комиссией, создаваемой ОВПО в соответствии с их задачами.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының алқалы басқару органдары жұмысын ұйымдастырудың үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 9-тармағына, "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 93) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының алқалы басқару органдарының (бұдан әрі - Алқалы органдар) нысандары ғылыми кеңес, әдістемелік кеңес (оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік), ғылыми-техникалық кеңес және басқа да нысандар болып табылады.
3. Алқалы органдар өз қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамасын, осы Қағидаларды, сондай-ақ жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) жарғысын басшылыққа алады.
2-тарау. ЖЖОКБҰ-ның алқалы басқару органдары жұмысын ұйымдастыру және оларды сайлау тәртібі
4. Алқалы органдар ЖЖОКБҰ басшысының бұйрығымен құрылады.
5. Алқалы басқару органдарының мақсаты жоғары білім беру жүйесінің басым міндеттеріне, ЖЖОКБҰ даму стратегиясына және қызметкерлер мен білім алушылардың қатысуына сәйкес ЖЖОКБҰ қызметін тиімді, ашық және демократиялық басқаруды қамтамасыз ету болып табылады.
6. Алқалы басқару органдарының міндеттері олардың өкілеттіктері шеңберінде алқалы басқару нысандарына сәйкес айқындалады.
Негізгі міндеттерге мыналар жатады:
1) академиялық, тәрбиелік, ғылыми-зерттеу, инновациялық және әкімшілік-шаруашылық қызметтің негізгі мәселелері бойынша шешімдерді қарау, талқылау және қабылдау;
2) білім беру және ғылыми процестерге инновацияларды енгізуге жәрдемдесу;
3) қоғам мен мемлекеттік органдарды қоса алғанда, мүдделі тараптар алдында өз қызметінің ашықтығы мен есептілігін қамтамасыз ету;
4) ортақ мақсаттарға қол жеткізу үшін ЖЖОКБҰ құрылымдық бөлімшелері арасындағы өзара іс-қимылды нығайту;
5) өз бастамасы бойынша немесе ЖЖОКБҰ құрылымдық бөлімшелерінің ұсынысы бойынша академиялық немесе ғылыми қызығушылық тудыратын мәселелерді қарау және олар бойынша тиісті шаралар қабылдау;
6) Алқалы органдар шешімдерінің орындалуын іске асыруды талдау, қол жеткізілген нәтижелерді бағалау және қажет болған жағдайда түзету шараларын қабылдау.
7. Алқалы басқару органдарының құрамына ЖЖОКБҰ басшысы, басшының орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелердің басшылары, профессор-оқытушылар құрамының, ЖЖОКБҰ студенттік және қоғамдық ұйымдарының, жұмыс берушілердің өкілдері кіреді. Алқалы органдардың құрамын ЖЖОКБҰ олардың міндеттеріне сәйкес құратын комиссия сайлайды.

8. Состав коллегиальных органов управления должен быть не менее семи человек.
9. Председатель Коллегиального органа (далее – Председатель) и его заместитель избираются большинством голосов из числа членов Коллегиального органа. В случае отсутствия Председателя его обязанности исполняет заместитель.
10. Председатель координирует его деятельностью в соответствии с законами Республики Казахстан "Об образовании", "О науке и технологической политике" и нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регламентирующими образовательную и научную деятельность, а также настоящими Правилами.
11. Секретарь избирается Коллегиальном органом и отвечает за ведение делопроизводства Коллегиального органа.
12. Коллегиальный орган осуществляет свою работу на основе утвержденного плана работы на учебный год (календарный год) в соответствии с его задачами, который размещается на официальном сайте ОВПО.
13. По результатам рассмотренных вопросов на заседании Коллегиального органа большинством голосов присутствующих членов принимается решение Коллегиального органа, оформляемое протоколом. При равенстве голосов голос Председателя является решающим. Протокол заседания составляется секретарем Коллегиального органа в течение 3 рабочих дней после заседания. Протокол подписывается Председателем, секретарем и всеми членами Коллегиального органа, участвовавшими в голосовании и (или) прилагается явочный лист, подписанный всеми членами Коллегиального органа, участвовавшими на заседании, и размещается на официальном сайте ОВПО.
14. Коллегиальные органы действуют в интересах обучающихся, профессорско-преподавательского состава, сотрудников ОВПО.
15. Решение Коллегиального органа носит рекомендательный характер, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 21.10.2025 № 491 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Алқалы басқару органдарының құрамында кемінде жеті адам болуы тиіс.
9. Алқалы органның төрағасы (бұдан әрі - Төраға) және оның орынбасары Алқалы орган мүшелері арасынан көпшілік дауыспен сайланады. Төраға болмаған жағдайда оның міндеттерін орынбасары атқарады.
10. Төраға оның қызметін "Білім туралы", "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және білім беру және ғылыми қызметті регламенттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес үйлестіреді.
11. Хатшыны Алқалы орган сайлайды және Алқалы органның іс қағаздарын жүргізуге жауапты болады.
12. Алқалы орган өз жұмысын оқу жылына (күнтізбелік жылға) бекітілген жұмыс жоспары негізінде оның міндеттеріне сәйкес жүзеге асырады, ол ЖЖОКБҰ-ның ресми сайтында орналастырылады.
13. Алқалы органның отырысында қаралған мәселелердің нәтижелері бойынша қатысып отырған мүшелердің көпшілік даусымен Алқалы органның хаттамамен ресімделетін шешімі қабылданады. Дауыстар тең болған кезде Төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Отырыстың хаттамасын Алқалы органның хатшысы отырыстан кейін 3 жұмыс күні ішінде жасайды. Хаттамаға дауыс беруге қатысқан Алқалы органның Төрағасы, хатшысы және барлық мүшелері қол қояды және (немесе) отырысқа қатысқан алқалы органның барлық мүшелері қол қойған келу парағы қоса беріледі және ЖЖОКБҰ-ның ресми сайтында орналастырылады.
14. Алқалы органдар білім алушылардың, профессорлық-оқытушылық құрамның, ЖЖОКБҰ қызметкерлерінің мүддесі үшін әрекет етеді.
15. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, алқалы органның шешімі ұсынымдық сипатта болады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 21.10.2025 № 491 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.