Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по компенсации суммы налога на добавленную стоимость физическим лицам, являющимся гражданами иностранных государств, при вывозе товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением вывоза товаров через территории государств-членов Евразийского экономического союза (пилотный проект "такс фри")
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 января 2025 года № 11. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2025 года № 35640. Приказ действовал по 31 декабря 2025 года включительно.
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - по 31.12.2025 включительно (см. п. 3.).
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила и сроки реализации пилотного проекта по компенсации суммы налога на добавленную стоимость физическим лицам, являющимся гражданами иностранных государств, при вывозе товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением вывоза товаров через территории государств-членов Евразийского экономического союза (пилотный проект "такс фри").
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования, распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2025 года и действует по 31 декабря 2025 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 13 января 2025 года № 11
Правила и сроки реализации пилотного проекта по компенсации суммы налога на добавленную стоимость физическим лицам, являющимся гражданами иностранных государств, при вывозе товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением вывоза товаров через территории государств-членов Евразийского экономического союза (пилотный проект "такс фри")

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының шегінен тыс жерге әкету кезінде шет мемлекеттердің азаматтары болып табылатын жеке тұлғаларға қосылған құн салығы сомасының өтемақысы бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы ("такс фри" пилоттық жобасы)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 13 қаңтардағы № 11 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 14 қаңтарда № 35640 болып тіркелді. Бұйрық 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болды
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 31.12.2025 (осы бұйрықтың 3-т. қараңыз)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. қараңыз
"Салық және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының шегінен тыс жерге әкету кезінде шет мемлекеттердің азаматтары болып табылатын жеке тұлғаларға қосылған құн салығы сомасының өтемақысы бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары және мерзімдері ("такс фри" пилоттық жобасы) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланған күнінен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 13 қаңтардағы
№ 11 Бұйрығымен
бекітілген
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының шегінен тыс жерге әкету кезінде шет мемлекеттердің азаматтары болып табылатын жеке тұлғаларға қосылған құн салығы сомасының өтемақысы бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары және мерзімі ("такс фри" пилоттық жобасы)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки реализации пилотного проекта по компенсации суммы налога на добавленную стоимость физическим лицам, являющимся гражданами иностранных государств, при вывозе товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением вывоза товаров через территории государств-членов Евразийского экономического союза (пилотный проект "такс фри") (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) в целях модернизации и совершенствования налогового администрирования, оценки экономического эффекта и определяют порядок реализации пилотного проекта "такс фри".
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) органы государственных доходов – территориальные органы государственных доходов, на территории которых зарегистрированы по месту осуществления деятельности налогоплательщики, имеющие торговое место в стационарных торговых объектах участвующих в пилотном проекте "такс фри" на праве пользования;
2) покупатель – физическое лицо, являющееся гражданином иностранного государства, не являющегося государством-членом Евразийского экономического союза;
3) система "такс фри" – правоотношения между субъектами торговой деятельности в системе "такс фри", физическими лицами, являющимся гражданами иностранных государств, органами государственных доходов, оператором системы "такс фри", возникающие при компенсации суммы налога на добавленную стоимость физическим лицам, являющимся гражданами иностранных государств, при вывозе товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением вывоза товаров через территории государств-членов Евразийского экономического союза;
4) оператор системы "такс фри" – юридическое лицо компания "Global Blue", осуществляющее компенсацию суммы налога на добавленную стоимость физическим лицам, являющимся гражданами иностранных государств, при вывозе товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза, за исключением вывоза товаров через территории государств-членов Евразийского экономического союза;
5) субъект торговой деятельности в системе "такс фри" – субъект частного предпринимательства, имеющий торговое место в стационарных торговых объектах участвующих в пилотном проекте "такс фри" на праве пользования и являющийся плательщиком налога на добавленную стоимость.
Глава 2. Участники пилотного проекта "такс фри"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда, тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағының шегінен тыс жерге әкету кезінде шет мемлекеттердің азаматтары болып табылатын жеке тұлғаларға қосылған құн салығы сомасының өтемақысы бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары және мерзімдері ("такс фри" пилоттық жобасы) (бұдан әрі – Қағидалар) салықтық әкімшілендіруді жаңғырту және жетілдіру, экономикалық әсерді бағалау мақсатында "Салық және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және "такс фри" пилоттық жобасын іске асыру тәртібін және мерзімін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Мемлекеттік кіріс органдары – аумағында қызметін жүзеге асыру орны бойынша тіркелген, пайдалану құқығында "такс фри" пилоттық жобасына қатысатын стационарлық сауда объектілерінде сауда орны бар салық төлеушілер тіркелген аумақтық мемлекеттік кіріс органдары;
2) сатып алушы – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет болып табылмайтын шет мемлекеттердің азаматтары болып табылатын жеке тұлғалар;
3) "такс фри" жүйесі – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда, "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектілері, шет мемлекеттің азаматтары болып табылатын жеке тұлғалар, мемлекеттік кірістер органдары, "такс фри" жүйесі операторы арасында Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерге тауарларды әкету кезінде шет мемлекеттердің азаматтары болып табылатын жеке тұлғаларға қосылған құн салығы сомасының өтемақысын төлеу кезінде туындайтын құқықтық қатынастар;
4) "такс фри" жүйесінің операторы – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағы арқылы тауарларды әкетуді қоспағанда, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерге тауарларды әкету кезінде шет мемлекеттің азаматтары болып табылатын жеке тұлғаларға қосылған құн салығы сомасының өтемақысын төлеуді жүзеге асыратын заңды тұлға "Global Blue" компаниясы;
5) "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметінің субъектісі – пайдалану құқығындағы "такс фри" пилоттық жобасына қатысатын стационарлық сауда объектілерінде сауда орны бар және қосылған құн салығын төлеуші болып табылатын жеке кәсіпкерлік субъектісі.
2-тарау. "Такс фри" пилоттық жобасының қатысушылары

3. Участниками пилотного проекта являются:
1) субъект торговой деятельности в системе "такс фри";
2) оператор системы "такс фри" – компания "Global Blue";
3) органы государственных доходов.
Глава 3. Права и обязанности
4. Субъект торговой деятельности в системе "такс фри" заполняет и предоставляет документ (чек) "такс фри" покупателю, если стоимость приобретенных товаров составила не менее 20 (двадцати) месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете, действующим на 1 января соответствующего финансового года.
5. Покупатель может требовать заполнение и предоставление документа (чека) "такс фри" при наличии чека контрольно-кассовой машины в течение одного дня, в котором приобретен товар.
6. Субъект торговой деятельности в системе "такс фри" оформляет документ (чек) "такс фри" на основании одного или нескольких чеков, отпечатанных в течение одного календарного дня с применением контрольно-кассовой машины, адрес установки (применения) которой соответствует адресу стационарного торгового объекта.
7. Субъект торговой деятельности в системе "такс фри" может требовать от покупателя документ, удостоверяющий личность (паспорт) для выписки документа (чека) "такс фри".
8. При предъявлении покупателем документа, удостоверяющего личность (паспорта), субъект торговой деятельности в системе "такс фри" осуществляет надлежащее заполнение, подписание и предоставление покупателю заполненной формы документа (чека) "такс фри", чека контрольно-кассовой машины, электронной счет-фактуры.
9. Пилотный проект "такс фри" реализуется в стационарных торговых объектах, расположенных в городах в городах Астана, Алматы, Шымкент и Туркестан на основании договора об участии в пилотном проекте "такс фри", заключенного между оператором системы "такс фри" и субъектом торговой деятельности в системе "такс фри".
Глава 4. Порядок и сроки реализации проекта
10. В системе "такс фри" компенсация суммы налога на добавленную стоимость производится исключительно на непродовольственные товары, приобретенные у субъекта торговой деятельности в системе "такс фри" в торговых местах, расположенных в стационарных торговых объектах участвующих в пилотном проекте "такс фри".
11. Документ (чек) "такс фри" оформляется в автоматическом режиме с использованием программного обеспечения, представляемого оператором Global Blue, в двух экземплярах:
1) один экземпляр остается и архивируется у субъекта торговой деятельности в системе "такс фри";
2) второй экземпляр, после прохождения процедуры осмотра товаров работником органов государственных доходов и паспортного контроля в международных аэропортах городов Астана, Алматы, Шымкент и Туркестан, направляется покупателем в адрес оператора системы "такс фри" через специальные почтовые ящики "такс фри", расположенные в зонах посадки международных аэропортов городов Астана, Алматы, Шымкент и Туркестан или иным способом доставки, определенным оператором системы "такс фри".
Документ (чек) "такс фри" составляется по форме, определенной оператором системы "такс фри", с указанием следующих сведений:

3. Пилоттық жобаның қатысушылары:
1) "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі;
2) "такс фри" жүйесінің операторы – "Global Blue" компаниясы;
3) мемлекеттік кірістер органдары.
3-тарау. Құқықтар мен міндеттер
4. "Такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі, егер сатып алынған тауарлардың құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданылатын 20 (жиырмадан) кем емес айлық есептік көрсеткішті құраса, сатып алушыға "такс фри" құжатын (түбіртегін) толтырады және ұсынады.
5. Сатып алушы тауар сатып алынған бір күннің ішінде бақылау-кассалық машинаның түбіртегі болған кезде "такс фри" құжатын (түбіртегін) толтыруды және ұсынуды талап ете алады.
6. "Такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі, орнату (қолдану) мекенжайы стационарлық сауда объектісінің мекенжайына сәйкес келетін бақылау-кассалық машинаны қолдана отырып күнтізбелік бір күн ішінде басып шығарылған бір немесе бірнеше түбіртектер негізінде "такс фри" құжатын (түбіртегін) ресімдейді.
7. "Такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі сатып алушыдан "такс фри" құжатын (түбіртегін) жазып беру үшін жеке басының куәлігін (төлқұжатын) талап ете алады.
8. "Такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі сатып алушы жеке басының куәлігін (төлқұжатын) ұсынған кезде "такс фри" құжатының (түбіртегінің) толтырылған нысанын, бақылау-кассалық машинаның түбіртегін, электрондық шот-фактураны тиісінше толтыруды, оған қол қоюды және сатып алушыға ұсынуды жүзеге асырады.
9. "Такс фри" пилоттық жобасы Астана, Алматы, Шымкент және Түркістан қалаларында орналасқан стационарлық сауда объектілерінде "такс фри" жүйесінің операторы мен "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметінің субъектісі арасында жасалған "такс фри" пилоттық жобасына қатысу туралы шарт негізінде іске асырылады.
4-тарау. Жобаны іске асыру тәртібі мен мерзімдері
10. "Такс фри" жүйесінде қосылған құн салығының сомасын өтеу "такс фри" пилоттық жобасына қатысатын стационарлық сауда объектілерінде орналасқан сауда орындарындағы "такс фри" жүйесінде сауда қызметі субъектісінен сатып алынған азық-түлік емес тауарларға ғана жүргізіледі.
11. "Такс фри" құжаты (түбіртегі) Global Blue операторы ұсынатын бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, екі данада автоматты түрде ресімделеді:
1) бір данасы "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісінде қалады және мұрағатталады;
2) мемлекеттік кіріс және паспорттық бақылау органдарының қызметкері Астана, Алматы, Шымкент және Түркістан қалаларының халықаралық әуежайларында тауарларды қарап тексеру рәсімінен өткеннен кейін екінші данасын сатып алушы "такс фри" жүйесі операторының атына Астана, Алматы, Шымкент және Түркістан қалаларының халықаралық әуежайларының қону аймақтарында орналасқан "такс фри" арнайы пошта жәшіктері арқылы немесе "такс фри" жүйесінің операторы айқындаған өзге де жеткізу тәсілімен жібереді.
"Такс фри" құжаты (түбіртегі) "такс фри" жүйесінің операторы айқындаған нысан бойынша мына мәліметтерді:

1) порядковый номер и дата составления;
2) наименование, идентификационный номер субъекта торговой деятельности в системе "такс фри", адрес этой организации или ее обособленного подразделения (в случае осуществления организацией розничной торговли деятельности через обособленное подразделение);
3) порядковый номер и дата чека контрольно-кассовой машины, выданного субъектом торговой деятельности в системе "такс фри" покупателю;
4) стоимость реализованных товаров с учетом суммы налога на добавленную стоимость;
5) сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная субъектом торговой деятельности в системе "такс фри", по реализованным товарам;
6) сумма компенсации налога на добавленную стоимость без учета комиссии оператора системы "такс фри";
7) серия, номер и дата выдачи паспорта покупателя;
8) фамилия, имя, отчество (при его наличии) покупателя, написанные буквами латинского алфавита (в соответствии с данными документа, удостоверяющего личность (паспорта);
9) наименование иностранного государства, уполномоченным органом которого выдан документ, удостоверяющий личность (паспорт) физическому лицу, написанное буквами латинского алфавита (в соответствии с данными документа, удостоверяющего личность (паспорта);
10) штриховой код, позволяющий осуществлять идентификацию номера документа (чека) "такс фри" с применением считывающих устройств, при его использовании в информационной системе оператора системы "такс фри".
12. В случае осуществления обмена или возврата товара на условиях, предусмотренных статьей 14 Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей", предоставленный ранее документ (чек) "такс фри" подлежит возврату субъекту торговой деятельности в системе "такс фри", который в случае обмена товара предоставляет новый документ (чек) "такс фри", а также дополнительную счет-фактуру.
13. Покупатель до прохождения пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, расположенных в зданиях международных аэропортов городов Астана, Алматы, Шымкент и Туркестан, предъявляет к таможенному осмотру приобретенные товары, документы (чеки) "такс фри", чеки контрольно-кассовой машины, оформленные на покупателя, документ, удостоверяющий личность (паспорт) гражданина иностранного государства и посадочный талон.
14. Таможенный осмотр в рамках системы "такс фри" проводится уполномоченным должностным лицом органа государственных доходов путем внешнего визуального осмотра товаров с целью установления идентичности сведений, отраженных в документах (чеках) "такс фри", с представленными к осмотру товарами.
Уполномоченное должностное лицо органа государственных доходов в случае достоверности сведений, отраженных в документах (чеках) "такс фри", проставляет отметку (личная номерная печать) о проведении осмотра на таких документах (чеках) "такс фри".

1) реттік нөмірі және жасалған күні;
2) "Такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісінің атауы, сәйкестендіру нөмірін, осы ұйымның немесе оның оқшауланған бөлімшесінің мекенжайын (ұйым оқшауланған бөлімше арқылы бөлшектеп сауда қызметін жүзеге асырған жағдайда);
3) "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі сатып алушыға берген бақылау-кассалық машина түбіртегінің реттік нөмірі мен күнін;
4) қосылған құн салығы сомасын ескере отырып өткізілген тауарлардың құнын;
5) "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісінің өткізілген тауарлар бойынша есептеген қосылған құн салығы сомасын;
6) "такс фри" жүйесі операторының комиссиясын есепке алмай қосылған құн салығының өтемақы сомасын;
7) сатып алушының төлқұжатының сериясын, нөмірін және берілген күнін;
8) сатып алушының латын әліпбиі әріптерімен жазылған тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде) (жеке басы куәлігінің (төлқұжатының) деректеріне сәйкес);
9) уәкілетті органы жеке тұлғаға латын әліпбиі әріптерімен жазылған жеке басының куәлігін (төлқұжатын) берген шет мемлекеттің атауын (жеке басы куәлігінің (төлқұжатының) деректеріне сәйкес);
10) есептегіш құрылғыларды қолдана отырып "такс фри" құжатының (түбіртегінің) нөмірін сәйкестендіруді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін штрих кодты, "такс фри" жүйесі операторының ақпараттық жүйесінде пайдаланған кезде оны көрсете отырып жасалады.
12. Қазақстан Республикасының "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Заңының 14-бабында көзделген шарттарда тауарды айырбастаған немесе қайтарған жағдайларда бұрын ұсынылған "такс фри" құжаттары (түбіртегі) "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісіне қайтарылуға тиіс, тауар ауыстырылған жағдайда жаңа "такс фри" құжаты (түбіртегі), сондай-ақ қосымша шот-фактура ұсынылады.
13. Сатып алушы Астана, Алматы, Шымкент және Түркістан қалаларының халықаралық әуежайларының ғимараттарында Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пунктінен өткенге дейін сатып алушыға ресімделген сатып алынған тауарларды, "такс фри" құжаттарын (чектерін), бақылау-касса машинасының чектерін, шет мемлекет азаматының жеке басын куәландыратын құжатты (төлқұжатты) және отырғызу талонын кедендік тексеруге ұсынады.
14. "Такс фри" жүйесі шеңберіндегі кедендік қарап-тексеруді "такс фри" құжатында (түбіртегінде) көрсетілген мәліметтердің кедендік қарап тексеруге ұсынылған тауарларға сәйкестігін белгілеу мақсатында тауарларды сырттай көзбен қарап тексеру арқылы мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамы жүргізеді.
Мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамы "такс фри" құжаттарында (түбіртектерінде) көрсетілген мәліметтер дұрыс болған жағдайда осындай "такс фри" құжаттарында (түбіртектерінде) қарап тексерудің жүргізілгені туралы белгі (жеке нөмірлі мөр) қояды.

15. Покупатель, после прохождения процедуры осмотра товаров уполномоченным должностным лицом органа государственных доходов и паспортного контроля в международных аэропортах городов Астана, Алматы, Шымкент и Туркестан, предоставляет документ (чек) "такс фри" с отметкой (личная номерная печать) о проведении осмотра органа государственных доходов оператору системы "такс фри" через специальный почтовый ящик "такс фри", расположенный в зоне посадки международных аэропортов городов Астана, Алматы, Шымкент и Туркестан, или иным способом доставки (почтовая связь).
16. Компенсация суммы налога на добавленную стоимость производится оператором системы "такс фри" покупателю при соблюдении одновременно следующих условий:
1) иностранное государство не является государством-членом Евразийского экономического союза;
2) покупателем предъявлен документ (чек) "такс фри", заполненный надлежащим образом и содержащий отметку (личная номерная печать) органа государственных доходов;
3) общая стоимость приобретенных покупателем товаров, отраженных в документах (чеках) "такс фри", составляет не менее 20 (двадцати) месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете, действующим на 1 января соответствующего финансового года;
4) покупателем осуществлен вывоз приобретенных им товаров за пределы таможенной территории Евразийского экономического союза (за исключением вывоза товаров через территории государств-членов Евразийского экономического союза) через пункт пропуска Государственной границы Республики Казахстан, расположенный в здании международных аэропортов городов Астана, Алматы, Шымкент и Туркестан, что подтверждается отметкой (личная номерная печать) органа государственных доходов на документе (чеке) "такс фри";
5) с даты оформления документа (чека) "такс фри" прошло не более трех месяцев, не включая месяц оформления.
17. Оператор системы "такс фри" осуществляет компенсацию суммы налога на добавленную стоимость покупателю в безналичной форме путем перевода денежных средств на банковский счет, или кредитную карту или счет мобильного кошелька.
18. Сумма налога на добавленную стоимость, компенсируемая покупателю, определяется как сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная субъектом торговой деятельности – при реализации товаров покупателю и уплаченная таким лицом в составе цены товаров, уменьшенная на стоимость услуги по компенсации суммы налога на добавленную стоимость, определенную оператором системы "такс фри".
19. Компенсация суммы налога на добавленную стоимость не производится при приобретении покупателем товаров, признаваемых подакцизными в соответствии с налоговым законодательством.

15. Сатып алушы Астана, Алматы, Шымкент және Түркістан қалаларының халықаралық әуежайларында Мемлекеттік кірістер органының уәкілетті лауазымды адамы тауарларды қарап-тексеру рәсімінен және паспорттық бақылаудан өткеннен кейін "такс фри" жүйесінің операторына Астана, Алматы, Шымкент және Түркістан қалаларындағы халықаралық әуежайларының қону аймағында орналасқан "такс фри" арнайы пошта жәшігі арқылы мемлекеттік кірістер органына қарап-тексеру жүргізу туралы (жеке нөмірлік мөрі) белгісі бар "такс фри" құжатын (чегін) ұсынады немесе жеткізудің өзге де тәсілімен (пошта байланысы) жүзеге асырылады.
16. "Такс фри" жүйесі операторы бір уақытта мына талаптар сақталған:
1) шетел мемлекеті Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет болып табылмаған;
2) сатып алушы тиісінше толтырылған және мемлекеттік кірістер органының белгісін (жеке нөмірлі мөрін) қамтитын "такс фри" құжатын (түбіртегін) ұсынған;
3) "такс фри" құжаттарында (түбіртектерінде) көрсетілген, сатып алушы сатып алған тауарлардың жалпы құны республикалық бюджет туралы заңда белгіленген тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыстағы 20 (жиырмадан) кем емес айлық есептік көрсеткішті құраған;
4) Сатып алушы өзі сатып алған тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан тыс жерлерге (тауарларды Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы әкетуді қоспағанда) Астана, Алматы, Шымкент және Түркістан қалаларының халықаралық әуежайларының ғимаратында орналасқан Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасының өткізу пункті арқылы әкетуді жүзеге асырса, бұл "такс фри" құжатында (чекте) мемлекеттік кірістер органының белгісімен (жеке нөмірлік мөрі) расталады;
5) "такс фри" құжатын (түбіртегін) ресімдеу күнінен бастап ресімдеу айын қоспағанда, үш айдан көп емес уақыт өткен кезде қосылған құн салығы сомасының өтемақысын төлеу жүргізеді.
17. "Такс фри" жүйесінің операторы сатып алушыға қосылған құн салығы сомасының өтемақысын төлеу қолма-қол ақшасыз нысанда ғана банк шотына, немесе несие картасына немесе мобильді әмиян шотына ақша қаражатын аудару арқылы жүзеге асырады.
18. Сатып алушыға өтелетін қосылған құн салығының сомасы сауда қызметі субъектісі тауарларды өткізген кезде сатып алушыға есептелген және осындай адам "такс фри" жүйесінің операторы айқындаған қосылған құн салығы сомасының өтемақысы бойынша көрсетілетін қызметтің құнына азайтылған тауарлар бағасының құрамында төленген қосылған құн салығының сомасы ретінде айқындалады.
19. Қосылған құн салығы сомасының өтемақысын төлеу салық заңнамасына сәйкес сатып алушы акцизделетін деп танылатын тауарларды сатып алған кезде жүргізілмейді.

20. Оператор системы "такс фри" ежемесячно производит сверку и выставляет счет отдельно по каждому субъекту торговой деятельности с указанием подлежащей компенсации суммы налога на добавленную стоимость на основании документов (чеков) "такс фри", прошедших таможенную очистку.
Оператор системы "такс фри" представляет в органы государственных доходов сведения по выплаченным суммам компенсаций суммы налога на добавленную стоимость ежемесячно к 15 числу месяца, следующего за отчетным.
21. Субъект торговой деятельности в системе "такс фри" производит выплату суммы налога на добавленную стоимость, ранее исчисленных при реализации товаров покупателю и полученных от покупателя в составе цены товаров, оператору системы "такс фри" для компенсации налога на добавленную стоимость покупателю. При этом получение оператором системы "такс фри" от субъекта торговой деятельности в системе "такс фри" суммы налога на добавленную стоимость не признается оборотом по реализации для целей исчисления налога на добавленную стоимость.
Оборот по реализации услуг по компенсации суммы налога на добавленную стоимость, оказываемых оператором системы "такс фри", освобождается от налога на добавленную стоимость и размер такого оборота определяется как разница между суммой налога на добавленную стоимость, полученной от субъекта торговой деятельности, и суммой компенсации налога на добавленную стоимость покупателю.
22. Субъект торговой деятельности в системе "такс фри" производит увеличение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по выплаченным суммам налога на добавленную стоимость оператору системы "такс фри" на основании реестра, представляемого оператором системы "такс фри" субъекту торговой деятельности в системе "такс фри".
Увеличение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, производится в том налоговом периоде, в котором выплачена сумма налога на добавленную стоимость оператору системы "такс фри".
23. Субъект торговой деятельности в системе "такс фри" ведет раздельный налоговый учет оборотов по реализации товаров покупателю, по которым осуществляется компенсация суммы налога на добавленную стоимость в системе "такс фри".

20. "Такс фри" жүйесінің операторы ай сайын салыстырып тексеруді жүргізеді және кедендік тазартудан өткен "такс фри" құжаттары (түбіртектері) негізінде қосылған құн салығының өтелуге жататын сомасын көрсете отырып әрбір сауда қызметінің субъектісі бойынша жеке шот береді.
"Такс фри" жүйесінің операторы ай сайын, есептіден кейінгі айдың 15-і күніне қосылған құн салығы сомасы өтемақының өтелінген сомасы бойынша мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына табыс етеді.
21. "Такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі сатып алушыға бұрын тауарларды өткізген кезде есептелген және сатып алушыдан тауарлар бағасы құрамында "такс фри" жүйесінің операторына сатып алушыға қосылған құн салығының өтемақысы үшін алынған қосылған құн салығы сомасын төлеуді жүргізеді. Бұл ретте "такс фри" жүйесі операторының "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісінен қосылған құн салығы сомасын алуы қосылған құн салығын есептеу мақсатын іске асыру бойынша айналым болып табылмайды.
"Такс фри" жүйесі операторы көрсететін қосылған құн салығы сомасының өтемақысы бойынша қызметтерді іске асыру бойынша айналым қосылған құн салығынан босатылады және мұндай айналым мөлшері сауда қызметі субъектісінен алынған қосылған құн салығы сомасы мен сатып алушыға қосылған құн салығының өтемақысы сомасы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.
22. Такс "фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі "такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісіне "такс фри" жүйесінің операторы ұсынатын тізілім негізінде "такс фри" жүйесі операторының қосылған құн салығының төленген сомалары бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасын ұлғайтуды жүргізеді.
Есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын ұлғайту "такс фри" жүйесі операторына қосылған құн салығы сомасы төленген салық кезеңінде жүргізіледі.
23. "Такс фри" жүйесіндегі сауда қызметі субъектісі сатып алушыға "такс фри" жүйесінде қосылған құн салығы сомасының өтемақысын төлеу жүзеге асырылатын тауарларды өткізу бойынша айналымдардың жеке салық есебін жүргізеді.