Об утверждении размера и Правил оказания жилищной помощи в городе Сарани и поселке Актас
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 28 марта 2024 года № 103. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Карагандинской области 1 апреля 2024 года № 6578-09.
Сноска. Заголовок решения - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 13.11.2025 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 "Об утверждении Правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33763), городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить размер и Правила оказания жилищной помощи в городе Сарани и поселке Актас
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 13.11.2025 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые решения Саранского городского маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Саранског городского маслихата О. Баймаганбетов
Приложение 1 к решению
Саранского городского маслихата
от 28 марта 2024 года
№ 103
Размер и Правила оказания жилищной помощи в городе Сарани и поселке Актас
Сноска. Заголовок - в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 13.11.2025 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
1. Жилищная помощь предоставляется за счет средств местного бюджета малообеспеченным семьям (гражданам), проживающим в городе Сарани и поселке Актас, постоянно зарегистрированным и проживающим в жилище, которое находится на праве собственности как единственное жилище на территории Республики Казахстан, а также нанимателям (поднанимателям) жилища из государственного жилищного фонда и жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, на оплату:
расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
потребления коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций;
расходов за пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Расходы малообеспеченной семьи (граждан), принимаемые к исчислению жилищной помощи, определяются как сумма расходов по каждому из вышеуказанных направлений.

Саран қаласы мен Ақтас кентінде тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидаларын бекіту туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2024 жылғы 28 наурыздағы № 103 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2024 жылғы 1 сәуірде № 6578-09 болып тіркелді.
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 13.11.2025 № 246 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Тұрғын үй көмегін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелді) бұйрығына сәйкес, қалалық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Саран қаласы мен Ақтас кентінде тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидалары бекітілсін
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 13.11.2025 № 246 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Саран қалалық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Саран қалалық мәслихатының төрағасы О. Баймаганбетов
Саран қалалық мәслихатының
2024 жылғы 28 наурыздағы
№ 103 шешіміне
1-қосымша
Саран қаласы мен Ақтас кентінде тұрғын үй көмегін көрсетудің мөлшері мен қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 13.11.2025 № 246 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Тұрғын үй көмегі жергілікті бюджет қаражаты есебінен Саран қаласында және Ақтас кентінде тұратын, Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз тұрғынжай ретінде меншік құқығында тұрған тұрғынжайда тұрақты тіркелген және тұратын аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға), сондай-ақ мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды жалдаушыларға (қосымша жалдаушыларға):
кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарға;
коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдаланғаны үшін шығыстарды төлеуге беріледі.
Аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) тұрғын үй көмегін есептеуге қабылданатын шығыстары жоғарыда көрсетілген бағыттардың әрқайсысы бойынша шығыстардың сомасы ретінде айқындалады.

2. Назначение жилищной помощи осуществляется государственным учреждением "Отдел занятости и социальных программ города Сарани" (далее – уполномоченный орган).
3. Совокупный доход малообеспеченной семьи (гражданина) исчисляется уполномоченным органом за квартал, предшествовавший кварталу обращения за назначением жилищной помощи, в порядке, определяемом приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 "Об утверждении правил предоставления жилищной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763) (далее – Правила предоставления жилищной помощи).
4. Жилищная помощь определяется как разница между суммой оплаты расходов на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребление коммунальных услуг и услуг связи в части увеличения абонентской платы за телефон, подключенный к сети телекоммуникаций, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов малообеспеченных семей (граждан) на эти цели, в размере 5 (пять) процентов.
5. Размер жилищной помощи рассчитывается уполномоченным органом, в пределах норм, утвержденных Правилами предоставления жилищной помощи.
Сноска. Пункт 5 – в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 13.11.2025 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
6. Выплата компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций осуществляется в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 295/НҚ "Об определении размера и утверждении Правил компенсации повышения тарифов абонентской платы за оказание услуг телекоммуникаций социально защищаемым гражданам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33200).
7. Для назначения жилищной помощи малообеспеченная семья (гражданин) (либо его представитель в силу полномочия, основанного на доверенности, законодательстве, решении суда либо административном акте) обращается в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" или на веб-портал "электронного правительства" с предоставлением документов согласно Правилам предоставления жилищной помощи.

2. Тұрғын үй көмегін тағайындауды "Саран қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
3. Аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық табысын уәкілетті орган тұрғын үй көмегін тағайындауға өтініш білдірген тоқсанның алдындағы тоқсанға "Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелді) (бұдан әрі - Тұрғын үй көмегін көрсету қағидалары) айқындалған тәртіппен есептейді.
4. Тұрғын үй көмегі кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын шығыстарды, коммуналдық қызметтерді және телекоммуникация желісіне қосылған телефон үшін абоненттік төлемақының өсуі бөлігінде байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғынжайды және жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғынжайды пайдалануға арналған шығыстарды төлеу сомасы арасындағы айырма ретінде және осы мақсаттарға аз қамтылған отбасылардың (азаматтардың) шығыстарының шекті жол берілетін деңгейінің 5 (бес) пайыз мөлшерінде айқындалады.
5. Тұрғын үй көмегінің мөлшерін уәкілетті орган Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларында бекітілген нормалар шегінде есептейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 13.11.2025 № 246 шешімімен (оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифінің көтерілуіне өтемақы төлеу "Әлеуметтік қорғалатын азаматтарға телекоммуникация қызметтерін көрсеткені үшін абоненттік төлемақы тарифтерінің өсуін өтеу мөлшерін айқындау және қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 295/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33200 тіркелді) сәйкес жүзеге асырылады.
7. Аз қамтылған отбасы (азамат) (не сенімхатқа, заңнамаға, сот шешіміне не әкімшілік актіге негізделген оның өкілі) тұрғын үй көмегін тағайындау үшін Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына сәйкес құжаттарды ұсына отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына немесе "электрондық үкімет" веб-порталына жүгінеді.

8. Назначение жилищной помощи производится в течение текущего квартала, при этом совокупный доход малообеспеченной семьи (гражданина) и расходы о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, потребления коммунальных услуг и услуг связи, пользование жилищем из государственного жилищного фонда и жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде учитываются за предшествующий квартал.
9. Срок рассмотрения документов и принятия решения о предоставлении жилищной помощи либо мотивированный ответ об отказе со дня принятия полного комплекта документов от Государственной корпорации "Правительство для граждан", либо через веб-портал "электронного правительства" определить в порядке, установленном Правилами предоставления жилищной помощи.
Сноска. Пункт 9 – в редакции решения Саранского городского маслихата Карагандинской области от 08.07.2025 № 224 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Жилищная помощь оказывается по предъявленным поставщиками счетам о ежемесячных взносах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума согласно смете расходов и счетам на оплату коммунальных услуг за счет бюджетных средств малообеспеченным семьям (гражданам).
11. Назначение жилищной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города Сарани на соответствующий финансовый год.
12. Выплата жилищной помощи осуществляется через банки второго уровня путем перечисления начисленных сумм на лицевые счета получателей жилищной помощи.
Приложение 2 к решению
Саранского городского маслихата
от 28 марта 2024 года
№ 103
Перечень утративших силу некоторых решений Саранского городского маслихата
1. Решение Саранского городского маслихата от 22 декабря 2011 года № 676 "Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8-7-129).
2. Решение Саранского городаского маслихата от 26 апреля 2012 года № 53 "О внесении изменений в решение Саранского городского маслихата от 22 декабря 2011 года № 676 "Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8-7-135).

8. Тұрғын үй көмегін тағайындау ағымдағы тоқсан ішінде жүргізіледі, бұл ретте аз қамтылған отбасының (азаматтың) жиынтық табысы және кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге, коммуналдық қызметтер мен байланыс қызметтерін тұтынуға, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді және жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалдаған тұрғын үйді пайдалануға жұмсалған ай сайынғы жарналардың шығыстары алдыңғы тоқсан үшін есепке алынады.
9. Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясынан не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы құжаттардың толық жиынтығын қабылдаған күннен бастап тұрғын үй көмегін көрсету туралы құжаттарды қарау және шешім қабылдау не бас тарту туралы дәлелді жауап беру мерзімін Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларымен белгіленген тәртіппен анықтау.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 08.07.2025 № 224 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Тұрғын үй көмегін жеткізушілер ұсынған кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде шығыстар сметасына сәйкес кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған ай сайынғы жарналар туралы шоттар және аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) бюджет қаражаты есебінен коммуналдық қызметтерге ақы төлеу шоттары бойынша көрсетіледі.
11. Тұрғын үй көмегін тағайындау Саран қаласының бюджетінде тиісті қаржы жылына арналған көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
12. Тұрғын үй көмегін төлеу есептелген сомаларды тұрғын үй көмегін алушылардың жеке шоттарына екінші деңгейдегі банктер арқылы аудару жолымен жүзеге асырылады.
Саран қалалық мәслихатының
2024 жылғы 28 наурыздағы
№ 103 шешіміне
2-қосымша
Саран қалалық мәслихатының күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. Саран қалалық мәслихатының "Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы ережені анықтау туралы" 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 676 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8-7-129 болып тіркелді).
2. Саран қалалық мәслихатының "Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы ережені анықтау туралы" Саран қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 676 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 26 сәуірдегі № 53 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8-7-135 болып тіркелді).

3. Решение Саранского городаского маслихата от 28 сентября 2012 года № 102 "О внесении изменений в решение Саранского городского маслихата от 22 декабря 2011 года № 676 "Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1953).
4. Решение Саранского городаского маслихата от 15 февраля 2013 года № 158 "О внесении изменений и дополнения в решение Саранского городского маслихата от 22 декабря 2011 года № 676 "Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2224).
5. Решение Саранского городаского маслихата от 30 июня 2014 года № 347 "О внесении изменений в решение Саранского городского маслихата от 22 декабря 2011 года № 676 "Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2696).
6. Решение Саранского городаского маслихата от 21 июня 2018 года № 293 "О внесении изменения и дополнений в решение Саранского городского маслихата от 22 декабря 2011 года № 676 "Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4844).
7. Решение Саранского городаского маслихата от 29 ноября 2019 года № 462 "О внесении изменений в решение Саранского городского маслихата от 22 декабря 2011 года № 676 "Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5555).
8. Решение Саранского городаского маслихата от 22 декабря 2020 года № 585 "О внесении изменений в решение Саранского городского маслихата от 22 декабря 2011 года № 676 "Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22002).
9. Решение Саранского городаского маслихата от 15 июня 2023 года № 32 "О внесении изменений в решение Саранского городского маслихата от 22 декабря 2011 года № 676 "Об определении Правил о размере и порядке оказания жилищной помощи населению города Сарани и поселка Актас" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6436-09).

3. Саран қалалық мәслихатының "Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы ережені анықтау туралы" Саран қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 676 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2012 жылғы 28 қыркүйектегі № 102 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1953 болып тіркелді).
4. Саран қалалық мәслихатының "Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы ережені анықтау туралы" Саран қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 676 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2013 жылғы 15 ақпандағы № 158 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2224 болып тіркелді).
5. Саран қалалық мәслихатының "Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы ережені анықтау туралы" Саран қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 676 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2014 жылғы 30 маусымдағы № 347 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2696 болып тіркелді).
6. Саран қалалық мәслихатының "Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы ережені анықтау туралы" Саран қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 676 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 21 маусымдағы № 293 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4844 болып тіркелді).
7. Саран қалалық мәслихатының "Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы ережені анықтау туралы" Саран қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 676 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2019 жылғы 29 қарашадағы № 462 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5555 болып тіркелді).
8. Саран қалалық мәслихатының "Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы ережені анықтау туралы" Саран қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 676 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 585 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22002 болып тіркелді).
9. Саран қалалық мәслихатының "Саран қаласы мен Ақтас кенті халқына тұрғын үй көмегін көрсету көлемі мен тәртібі туралы ережені анықтау туралы" Саран қалалық мәслихатының 2011 жылғы 22 желтоқсандағы № 676 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2023 жылғы 15 маусымдағы № 32 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6436-09 болып тіркелді).