О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2024 года № 82. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2024 года № 35554. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 102.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2025 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10117) следующие изменения:
подпункты 4), 5) и 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) форму отчета об инвестициях в капитал других юридических лиц согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о выданных займах и ставках вознаграждения по ним согласно приложению 6 к настоящему постановлению;";
подпункт 9) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"9) форму отчета о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними согласно приложению 9 к настоящему постановлению;";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Ипотечные организации представляют в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате отчетность, предусмотренную:
1) подпунктами 2), 3), 4), 6), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) подпунктом 5) пункта 1 настоящего постановления:
в части сведений о прочих классифицируемых активах – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о крупных дебиторах – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
3. Национальный оператор почты представляет в Национальный Банк Республики Казахстан в электронном формате отчетность, предусмотренную:

"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 82 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 желтоқсанда № 35554 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 102 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2025 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10117 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың 4), 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес басқа да сыныпталатын активтер және ірі дебиторлар туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есептің нысаны;";
1-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есептің нысаны;";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ипотекалық ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:
1) осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) осы қаулының 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген есептілікті:
басқа да сыныпталатын активтер туралы мәліметтер бөлігінде – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей ұсынады.
3. Ұлттық пошта операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта:

1) подпунктами 2) и 7) пункта 1 настоящего постановления – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) подпунктами 3), 4), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) подпунктом 5) пункта 1 настоящего постановления – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
4) подпунктом 12) пункта 1 настоящего постановления – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Организации, осуществляющие кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, представляют в Национальный Банк Республики Казахстан ежемесячно в электронном формате отчетность, предусмотренную:
1) подпунктами 2), 3), 4), 6), 8) и 9) пункта 1 настоящего постановления – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) подпунктом 5) пункта 1 настоящего постановления:
в части сведений о прочих классифицируемых активах – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о крупных дебиторах – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";
пункты 4-4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4-4. Дополнительные отчеты за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов), предусмотренные:
1) подпунктами 2), 3), 4) и 6) пункта 1 настоящего постановления, представляются ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) подпунктом 5) пункта 1 настоящего постановления
в части сведений о прочих классифицируемых активах – (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов), предусмотренный подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления, представляется Национальным оператором почты (в том числе при отсутствии в отчетном месяце заключительных оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Дополнительные отчеты за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов), предусмотренные подпунктами 3) и 4) пункта 1 настоящего постановления, представляются Национальным оператором почты (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.

1) осы қаулының 1-тармағының 2) және 7) тармақшаларында көзделген есептілікті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;
2) осы қаулының 1-тармағының 3), 4), 8) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;
3) осы қаулының 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген есептілікті – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;
4) осы қаулының 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген есептілікті ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей ұсынады.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ай сайын электрондық форматта:
1) осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) осы қаулының 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген есептілікті:
басқа да сыныпталатын активтер туралы мәліметтер бөлігінде – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей ұсынады.";
4-4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4-4. Мыналарда:
1) осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген желтоқсан айының қосымша есептерін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) ипотекалық ұйымдар аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
2) осы қаулының 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген желтоқсан айының қосымша есептері (қорытынды айналымдар ескерілген)
басқа да сыныпталатын активтер туралы мәліметтер бөлігінде – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей (есепті айда айналымдар болған кезде) ұсынылады.
Ұлттық пошта операторы осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (оның ішінде есепті айда қорытынды айналымдар болмаған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
Ұлттық пошта операторы осы қаулының 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген төртінші тоқсандағы қосымша есептерді (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.

5. Настоящее постановление не распространяется на акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан", акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг" и организатора торгов.
6. Признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан согласно приложению 14 к настоящему постановлению.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
приложение 6 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
приложение 8 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
приложение 9 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
текст в правом верхнем углу приложения 13 "Перечень утративших силу постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178".
2. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.

5. Осы қаулы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамына, "Бағалы қағаздар орталық депозитарийі" акционерлік қоғамына және сауда-саттықты ұйымдастырушыға қолданылмайды.".
6. Осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысының күші жойылды деп танылсын";
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылған қаулыларының тізбесі" деген 13-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
14-қосымша".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Перечень отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Отчетность организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций включает в себя:
1) отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня;
2) отчет о структуре портфеля ценных бумаг;
3) отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц;
4) отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах;
5) отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним;
6) отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах;
7) отчет об основных источниках привлеченных денег;
8) отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними;
9) отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
10) отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;
11) отчет об операциях с наличными деньгами.
Приложение 2
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-RV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) ипотечными организациями и Национальным оператором почты – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование банка второго уровня, в котором размещен вклад и (или) открыт корреспондентский и (или) текущий счет
Страна
Сумма
Резервы (провизии)
1
2
3
4
5
1
Корреспондентские счета
1.1.
2
Текущие счета
2.1.
3
Вклады до востребования
3.1.
4
Срочные вклады
4.1.
5
Условные вклады
5.1.
Всего
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель ______________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о расшифровке вкладов,
корреспондентских и текущих
счетов, размещенных
в банках второго уровня"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня
(индекс формы административных данных – 1-RV, периодичность – ежемесячная)

4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
1-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесі
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілігіне мыналар кіреді:
1) екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп;
2) бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
3) басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп;
4) басқа да сыныпталатын активтер және ірі дебиторлар туралы есеп;
5) берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп;
6) салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп;
7) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
8) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп;
9) қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп;
10) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі;
11) қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-RV
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторы – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей;
ипотекалық ұйымдар мен Ұлттық пошта операторы желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Салым орналастырылған және (немесе) корреспонденттік және (немесе) ағымдағы шот ашылған екінші деңгейдегі банктің атауы
Елі
Сомасы
Резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
1
Корреспонденттік шоттар
1.1.
2
Ағымдағы шоттар
2.1.
3
Талап етуге дейінгі салымдар
3.1.
4
Мерзiмдi салымдар
4.1.
5
Шартты салымдар
5.1.
Барлығы
Атауы ________________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________________
Телефоны _______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________
Орындаушы _____________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "__" ______________
Ескертпе: нысан "Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Екінші деңгейдегі банктерде
орналастырылған салымдардың,
корреспонденттік және
ағымдағы шоттардың талдамасы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп (әкімшілік деректер нысанының индексі –1-RV, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 3 указывается страна в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
5. В графе 4 указывается сумма основного долга с учетом начисленного вознаграждения и дисконта (премии).
6. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
7. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-PORTF
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Международный идентификационный код ценной бумаги
2
Вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги
3
Количество ценных бумаг в портфеле
4
Стоимостные показатели ценной бумаги в портфеле:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
5
Ценные бумаги с обременением и ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
5.1
количество ценных бумаг
5.2
балансовая стоимость
6
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
6.1
количество ценных бумаг
6.2
балансовая стоимость
7
Рейтинг эмитента на отчетную дату
8
Рейтинг ценной бумаги на отчетную дату
9
Стадия кредитного риска
10
Отчетная дата
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _____________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о структуре
портфеля ценных бумаг"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг (индекс – 2-PORTF, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер мың теңгемен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 3-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес ел көрсетіледі.
5. 4-бағанда есептелген сыйақы және дисконт (сыйлықақы) ескеріле отырып негізгі борыштың сомасы көрсетіледі.
6. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және плюс таңбасымен көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-PORTF
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___"________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
Ұлттық пошта операторы:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;
төртінші тоқсанның қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды
2
Бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі
3
Портфельдегі бағалы қағаздар саны
4
Портфельдегі бағалы қағаздың құндық көрсеткіштері:
4.1
құндық көрсеткіш түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
5
Ауыртпалық салынған бағалы қағаздар және репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
5.1
бағалы қағаздар саны
5.2
баланстық құны
6
Репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
6.1
бағалы қағаздар саны
6.2
баланстық құны
7
Есепті күнге эмитенттің рейтингі
8
Есепті күнге бағалы қағаздың рейтингі
9
Кредиттік тәуекел кезеңі
10
Есепті күн
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны ____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы _________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бағалы қағаздар портфелінің
құрылымы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индексі – 2-PORTF, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме выбираются из справочника "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о вложениях организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций и прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, сведения по которым указываются в форме отчета об инвестициях в капитал других юридических лиц.
8. В строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. Форма заполняется отдельно по каждой ценной бумаге, имеющейся в портфеле организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, на конец отчетного месяца.
10. В строке 1 указывается международный идентификационный код ценной бумаги (код ISIN) – буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета. Справочники ценных бумаг и эмитентов ведутся Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) на основе сведений, представляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
11. В строках 7 и 8 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318.
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинг. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысандағы және осы түсіндірмедегі шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш толтыру үшін міндетті болып табылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда мәліметтері басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп нысанында көрсетілетін еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталдарға қатысу үлестеріне) салынатын салымдарды және заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына басқа да қатысуды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. Нысан есепті айдың соңында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның портфеліндегі әрбір бағалы қағаз бойынша жеке-жеке толтырылады.
10. 1-жолда бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды (ISIN коды) – Орталық депозитарий бағалы қағаздарға және басқа қаржы құралдарына оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріптік-цифрлық код көрсетіледі. Бағалы қағаздар мен эмитенттердің анықтамалықтарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
11. 7 және 8-жолдарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша ең өзекті рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің бір өзекті мәнінен артық емес мәні сәйкес келеді.

Значения рейтингов в строках 7 и 8 не указываются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, выпущенным Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком и местными исполнительными органами.
12. В строке 2 указывается вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги по состоянию на отчетную дату.
13. В строках 4.2 и 4.3 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы по данной ценной бумаге, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, также указываются резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки, отраженные на счетах 3 класса в соответствии со справочником "Номера счетов".
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
14. В строках 5.2 и 6.2 указывается балансовая стоимость ценных бумаг на отчетную дату, включая стоимость приобретения, дисконт (премию), начисленное вознаграждение, положительную (отрицательную) корректировку (по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости), резервы (провизии), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости). При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Показатели в строках 5.1 и 5.2 включают, в том числе, значения показателей, указанных в строках 6.1 и 6.2.
15. В строке 9 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены ценные бумаги по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты". Показатель в строке 9 не заполняется по ценным бумагам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
16. По строке 10 указывается отчетная дата, по состоянию на которую представляются соответствующие данные.
Приложение 4
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:3-INVEST
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс сделки
2
Сведения о юридическом лице:
2.1
наименование
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
вид участия
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
тип юридического лица
3
Инвестиции на дату приобретения:
3.1
дата приобретения
3.2
покупная стоимость
3.3
удельный вес в капитале юридического лица, %
4
Инвестиции на отчетную дату:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
4.4
количество акций (штук)
4.5
удельный вес в капитале юридического лица, %
5
Стадия кредитного риска
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель ____________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
______________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об инвестициях капитал
других юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц"
(индекс – 3-INVEST, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

7 және 8-жолдардағы рейтингтердің мәндері Қазақстан Республикасының Үкіметі, Ұлттық Банк және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілмейді.
12. 2-жолда есепті күндегі жағдай бойынша бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі көрсетіледі.
13. 4.2 және 4.3-жолдарда мәндер осы бағалы қағаз бойынша сома есепке алынатын "Шот нөмірлері" анықтамалығынан және есепті күнге оларға сәйкес келетін құндық мәндер таңдалады.
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша "Шот нөмірлері" анықтамалығына сәйкес 3-сыныптың шоттарында көрсетілген күтілетін кредиттік шығын үшін резервтер (провизиялар) көрсетіледі.
Егер құндық мәні нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3 жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
14. 5.2 және 6.2-жолдарда сатып алу құнын, дисконтты (сыйлықақыны), есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетуді (әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) (амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша) қоса алғанда, есепті күндегі бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланатын қаржылай активтер бойынша шығынға арналған бағалау резерві қаржылай активтің баланстық құнын азайтпауға тиіс.
5.1 және 5.2-жолдардағы көрсеткіштерде 6.1 және 6.2-жолдарда көрсетілген көрсеткіштердің мәндері де қамтылады.
15. 9-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша бағалы қағаздар жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі. 9-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын бағалы қағаздар бойынша толтырылмайды.
16. 10-жол бойынша тиісті деректер ұсынылатын есептік күн көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-INVEST
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
Ұлттық пошта операторы:
тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;
төртінші тоқсанның қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Мәміле референсі
2
Заңды тұлға туралы мәлімет:
2.1
атауы
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
сәйкестендіргіш
2.4
қатысу түрі
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
заңды тұлғаның түрі
3
Сатып алу күніндегі инвестициялар:
3.1
сатып алу күні
3.2
сатып алу құны
3.3
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
4
Есепті күнгі инвестициялар:
4.1
құн көрсеткішінің түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы сумма
4.4
акциялар саны (дана)
4.5
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
5
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________
Орындаушы _________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "___" _____________________
Ескертпе: нысан "Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Басқа заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" (индексі – 3-INVEST, кезеңділігі - ай сайын, тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме указываются в соответствии со справочником "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме отражаются сведения о размере инвестиций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в капитал дочерних и ассоциированных организаций, а также других юридических лиц.
8. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
10. В строке 2.1 указывается наименование юридического лица, в капитале которого участвует организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, в соответствии со справочником контрагентов, который ведется отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Для идентификации юридических лиц в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысандағы және осы түсіндірмедегі шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, сондай-ақ басқа да заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 2.2, 2.4, 2.5, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. 1-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйымның ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
10. 2.1-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым капиталына қатысатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Заңды тұлғаларды сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері мен олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды және бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.

В строке 2.5 по юридическому лицу, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по юридическому лицу, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 2.6 указывается страна регистрации в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
11. В строке 3 указываются сведения по состоянию на дату приобретения инвестиции.
В строке 3.1 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в тенге.
12. В строках 3.3 и 4.5 указывается соотношение в процентах количества акций, принадлежащих организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля в процентах участия в уставном капитале юридического лица на дату приобретения и на отчетную дату соответственно.
13. В строках 4.2 и 4.3 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы инвестиций организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
14. В строке 4.4 количество акций указывается в единицах (штуках). В строке 4.4 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
15. В строке 5 указывается стадия кредитного риска, к которой инвестиции отнесены отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 5 не заполняется по инвестициям, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Приложение 5
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4-DEBTORS
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в части сведений о прочих классифицируемых активах:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) ипотечными организациями и Национальным оператором почты (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
в части сведений о крупных дебиторах:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица 1. Сведения о прочих классифицируемых активах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Стоимость (сумма по группе активов) на конец отчетного периода:
2.1
вид стоимостного показателя
2.2
номер счета
2.3
сумма
3
Стадия кредитного риска
Таблица 2. Сведения о крупных дебиторах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о дебиторе:
2.1
наименование
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
признак резидентства
2.5
страна регистрации контрагента
3
Вид дебиторской задолженности
4
Валютный признак
5
Срок исполнения по договору
6
Показатели на отчетную дату:
6.1
вид стоимостного показателя
6.2
номер счета
6.3
сумма остатка на конец отчетного периода
7
Стадия кредитного риска
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель ______________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о прочих
классифицируемых активах
и крупных дебиторах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах
(индекс формы административных данных –4-DEBTORS, периодичность – ежемесячная)

2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "2" мәні көрсетіледі.
2.6-жолда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тіркелген ел көрсетіледі.
11. 3-жолда инвестицияларды сатып алу күніндегі жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3.1-жолда бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені тіркеген күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығының пайда болған күні (сәті) көрсетіледі.
3.2-жолда сатып алу күніндегі сатып алу құны теңгемен көрсетіледі.
12. 3.3 және 4.5-жолдарда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегергенде) акцияларының жалпы санына пайызбен арақатынасы немесе тиісінше сатып алу күніне және есепті күнге заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу пайызындағы үлесі көрсетіледі.
13. 4.2 және 4.3-жолдардағы мәндер "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады, оларда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларының сомасы және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндер ескеріледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
14. 4.4-жолда акциялардың саны бірлікпен (данамен) көрсетіледі. 4.4-жолда ондық түрде, үтірден кейін екі белгімен ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) көрсетуге рұқсат етіледі.
15. 5-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйымның инвестициялары жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
5-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның провизиялар (резервтер) есебінің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын инвестициялар бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Басқа да сыныпталатын активтер және ірі дебиторлар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4-DEBTORS
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
басқа да сыныпталатын активтер туралы мәліметтер бөлігінде:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;
ипотекалық ұйымдар және Ұлттық пошта операторы желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей;
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар - тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Басқа да сыныпталатын активтер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Есепті кезеңнің соңындағы құны (активтер тобы бойынша сомасы):
2.1
құн көрсеткішінің түрі
2.2
шот нөмірі
2.3
сомасы
3
Кредиттік тәуекел сатысы
2-кесте. Ірі дебиторлар туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Дебитор туралы мәлімет:
2.1
атауы
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
сәйкестендіргіш
2.4
резиденттік белгісі
2.5
контрагент тіркелген ел
3
Дебиторлық берешек түрі
4
Валюталық белгісі
5
Шарт бойынша орындау мерзімі
6
Есепті күнге көрсеткіштер:
6.1
құн көрсеткішінің түрі
6.2
шот нөмірі
6.3
есепті кезеңнің соңындағы қалдық сомасы
7
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ______________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________
Орындаушы_____________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысан "Басқа да сыныпталатын активтер және ірі дебиторлар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Басқа да сыныпталатын
активтер және ірі дебиторлар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Басқа да сыныпталатын активтер және ірі дебиторлар туралы есеп (индексі –4-DEBTORS, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме указываются в соответствии со справочником "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о крупных дебиторах и сведения о прочих активах, подлежащих классификации по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней методикой расчета провизий (резервов) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, не включенных в другие формы отчетов, предусмотренные настоящим постановлением.
8. В строках 2.1, 2.2 и 3 Таблицы 1 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 1 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы прочих классифицируемых активов, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 2.1, 2.2 и 2.3 Таблицы 1 не представляются.
10. В строке 3 Таблицы 1 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены прочие классифицируемые активы по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
11. В строках 2.2, 2.4, 3, 6.1, 6.2 и 7 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Басқа да сыныпталатын активтер және ірі дебиторлар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысандағы және осы түсіндірмедегі шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш толтыру үшін міндетті болып табылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда ірі дебиторлар туралы және осы қаулыда көзделген есептердің басқа нысандарына енгізілмеген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша сыныпталатын басқа да активтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 1-кестенің 2.1, 2.2 және 3-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. 1-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында мәндер "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады, оларда басқа сыныпталатын активтердің сомасы және оларға сәйкес келетін есепті күнгі құндық мәндер ескеріледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 1-кестенің 2.1, 2.2 және 2.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
10. 1-кестенің 3-жолында 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және осы түсіндірменің 7-тармағында көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша басқа да сыныпталатын активтер жатқызылған Кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
11. 2-кестенің 2.2, 2.4, 3, 6.1, 6.2 және 7-жолдарындағы мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.

12. В Таблице 2 указываются сведения о крупных дебиторах организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, соответствующих следующим условиям:
на отчетную дату определен контрагент по дебиторской задолженности;
контрагент не является лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями;
требования к контрагенту возникли вследствие заключения одной или нескольких из следующих операций:
продажи, покупки, переуступки прав требования по займам;
реклассификации займа в дебиторскую задолженность;
продажи взысканного залогового имущества;
прочих операций с заемщиком организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за исключением заемных операций, предоставленных клиентам (в том числе начисленных доходов и просроченного вознаграждения);
исполнения организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций обязательств по выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Сведения о дебиторской задолженности (независимо от характера операции), возникшей в результате мошеннических действий третьих лиц, личность которых на отчетную дату не установлена, указываются в Форме при соответствии требованиям, изложенным в пункте 13 настоящего пояснения. В качестве дебитора в данном случае указывается организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, либо его структурное подразделение, в качестве вида дебиторской задолженности по строке 3 Таблицы 2 указывается значение "Прочее".
13. При заполнении Таблицы 2 организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, раскрывают 25 (двадцать пять) крупнейших дебиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, к которым у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеется наибольшая сумма требований.
14. Справочники в строке 2 Таблицы 2 ведутся организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, соответствующая информация в справочниках обновляется организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, самостоятельно по мере необходимости.
15. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается наименование дебитора в соответствии со справочником, который ведется организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Для идентификации контрагентов в строках 2.2 и 2.3 Таблицы 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии - альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.

12. 2-кестеде мынадай талаптарға сәйкес келетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі дебиторлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
есепті күнге дебиторлық берешек бойынша контрагент айқындалған;
контрагент банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылмайды;
контрагентке қойылатын талаптар мынадай бір немесе бірнеше операцияларды жасау салдарынан туындаған:
қарыздар бойынша талап ету құқықтарын сату, сатып алу, басқаға ұсыну;
қарызды дебиторлық берешекке қайта сыныптау;
өндіріп алынған кепіл мүлкін сату;
клиенттерге берілген қарыз операцияларын (оның ішінде есептелген кіріс пен мен мерзімі өткен сыйақыны) қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қарыз алушысымен басқа да операциялар;
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша міндеттемелерді орындауы.
Есепті күнге жеке басы анықталмаған үшінші тұлғалардың алаяқтық әрекеттері нәтижесінде туындаған дебиторлық берешек туралы мәліметтер (операцияның сипатына қарамастан) осы түсіндірменің 13-тармағында жазылған талаптарға сәйкес болған кезде Нысанда көрсетіледі. Бұл жағдайда дебитор ретінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым не оның құрылымдық бөлімшесі көрсетіледі, 2-кестенің 3-жолы бойынша дебиторлық берешек түрі ретінде "Басқа да" мәні көрсетіледі.
13. 2-кестені толтыру кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда талаптардың ең көп сомасы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның 25 (жиырма бес) ірі дебиторларын жария етеді.
14. 2-кестенің 2-жолындағы анықтамалықтарды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүргізеді, анықтамалықтардағы тиісті ақпаратты банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
15. 2-кестенің 2.1-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін анықтамалыққа сәйкес дебитордың атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 2-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – баламалы сәйкестендіру нөмірі).
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – баламалы сәйкестендіру нөмірі.

16. В строке 2.4 Таблицы 2 по дебитору, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по дебитору, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
17. В строке 2.5 Таблицы 2 указывается страна регистрации контрагента в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
18. В строке 4 Таблицы 2 по дебиторской задолженности, выраженной в иностранной валюте, указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
19. В строках 6.2 и 6.3 Таблицы 2 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы дебиторской задолженности и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 6.1, 6.2 и 6.3 Таблицы 2 не представляются.
20. В строке 7 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесена дебиторская задолженность по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 7 Таблицы 2 не заполняется по дебиторской задолженности, к которой не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 6
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5-LOANS
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Тип субъекта кредитования
4
Категория субъекта предпринимательства
5
Признак резидентства
6
Признак однородности
7
Валютный признак
8
Признак долгосрочного займа
9
Цель кредитования
10
Признак наличия обеспечения
11
Признак неработающего займа
12
Показатели за отчетный период:

16. 2-кестенің 2.4-жолында Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын дебитор бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын дебитор бойынша "2" мәні көрсетіледі.
17. 2-кестенің 2.5-жолында "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес контрагентті тіркеген ел көрсетіледі.
18. 2-кестенің 4-жолында шетел валютасымен көрсетілген дебиторлық берешек бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
19. 2-кестенің 6.2 және 6.3-жолдарындағы мәндер дебиторлық берешектің сомасы және оларға сәйкес келетін есепті күнгі құндық мәндер ескерілетін "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 6.1, 6.2 және 6.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 2-кестенің 7-жолында 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша дебиторлық берешек жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
2-кестенің 7-жолындағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және осы түсіндірменің 7-тармағында көрсетілген банктің ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын дебиторлық берешек бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5-LOANS
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Аймақ
3
Кредит беру субъектісінің түрі
4
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
5
Резиденттік белгісі
6
Біртектілік белгісі
7
Валюталық белгісі
8
Ұзақ мерзімді қарыз белгісі
9
Кредит беру мақсаты
10
Қамтамасыз етудің бар-жоғының белгісі
11
Жұмыс істемейтін қарыз белгісі
12
Есепті кезеңдегі көрсеткіштер:

12.1
выдано за отчетный период
12.2
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
13
Показатели на конец отчетного периода:
13.1
вид стоимостного показателя
13.2
номер счета
13.3
сумма остатка на конец отчетного периода
14
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _____________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о выданных займах
и ставках вознаграждения по ним"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
(индекс –5-LOANS, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме выбираются из справочника "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о выданных организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, займах по состоянию на конец отчетного периода, об объемах выдачи таких займов в отчетном периоде и ставках вознаграждения по выданным в течение отчетного периода займам.
Сведения, представляемые по Форме, не включают займы, выданные банкам или иным финансовым организациям, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов, операции "обратное репо", контрагентом по которым выступают такие банки или организации.

12.1
есепті кезеңде берілді
12.2
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі, %
13
есепті кезеңнің соңындағы көрсеткіштер:
13.1
құн көрсеткішінің түрі
13.2
шот нөмірі
13.3
есепті кезеңнің соңындағы ақша қалдығының сомасы
14
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы_________________________________________________________
Телефоны _______________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________
Орындаушы _____________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысан "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Берілген қарыздар және олар
бойынша сыйақы
мөлшерлемелері туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп (индексі – 5-LOANS, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысандағы және осы түсіндірмедегі шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым берген қарыздар туралы, есепті кезеңде осындай қарыздарды беру және өтеу көлемдері мен есепті кезең ішінде берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Нысан бойынша ұсынылатын мәліметтерге банктерге немесе банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын өзге де қаржы ұйымдарына берілген қарыздар, осындай банктер немесе ұйымдар олар бойынша контрагент болатын "кері репо" операциялары кірмейді.

8. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. В строке 5 по субъекту кредитования, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитования, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
10. В строке 6 по однородным займам указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
11. В строке 7 по займам, выданным в иностранной валюте, указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
12. В строке 8 по займам, представленным на срок свыше 1 (одного) года, указывается значение "1", для займов, представленных на срок до 1 (одного) года (включительно) указывается "0".
13. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из справочника, соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.
14. В строке 11 указывается значение "1" по займам, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в ином случае указывается "0".
15. В строке 12.1 указывается сумма займов, выданных в течение отчетного месяца.
16. В строке 12.2 указывается средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически представленным в отчетном периоде займам, информация о которых представляется по строке 12.1. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах займа.
Расчет средневзвешенной ставки вознаграждения осуществляется по формуле:
где:
Rср - средневзвешенная ставка вознаграждения;
Rn - ставка вознаграждения по n-ному займу;
Qn- объем n-го займа, выданного в отчетном периоде
17. В строках 13.2 и 13.3 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы займов, выданным (осуществленным) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 13.1, 13.2, 13.3 и 14 не представляются.
18. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16502 (далее – Правила).
Показатель в строке 14 не заполняется по выданным займам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Правилами.
Приложение 7
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 6- DEP
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющие лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
Национальным оператором почты – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, имеющими лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", за исключением Национального оператора почты – ежеквартально, не позднее восемнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о контрагентах:
2.1
признак резидентства
2.2
сектор контрагента
3
Сведения на конец отчетного периода:
3.1
вид счета (вклада)
3.2
код группы валют
3.3
срок вклада
3.4
остаток денег на счетах (вкладах)
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о вкладах, текущих
и корреспондентских счетах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах
(индекс –6-DEP, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

8. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14 жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. 5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
10. 6-жолда біртекті қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
11. 7-жолда шетел валютасымен берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
12. 8-жолда 1 (бір) жылдан астам мерзімге берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге берілген қарыздар үшін "0" көрсетіледі.
13. 10-жолда кепіл болған кезде анықтамалықтан берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.
14. 11-жолда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
15. 12.1-жолда есепті ай ішінде берілген қарыздардың сомасы көрсетіледі.
16. 12.2-жолда есепті кезеңде нақты ұсынылған қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі, олар туралы ақпарат 12.1-жол бойынша ұсынылады. Есептеу үшін тиісті қарыз шарттарында көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
Орташа алынған сыйақы мөлшерлемесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Rорт=R1*Q1+R2*Q2+…+Rn*Qn Q1+Q2+…+Qn
мұнда:
Rорт – орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі;
Rn – n қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Qn – есепті кезеңде берілген n-қарыздың көлемі
17. 13.2 және 13.3-жолдарда мәндер "Шоттардың нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым берген (жүзеге асырған) қарыздардың сомалары және оларға сәйкес келетін есепті күндегі құндық мәндері ескеріледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 13.1, 13.2, 13.3 және 14 -жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
18. 14-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards - IFRS) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
14-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын, берілген қарыздар бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 6-DEP
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
Ұлттық пошта операторы – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторын қоспағанда, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он сегізінен кешіктірмей.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Контрагенттер туралы мәліметтер:
2.1
резиденттік белгісі
2.2
контрагент секторы
3
Есепті кезеңнің соңындағы мәліметтер:
3.1
шоттың (салымның) түрі
3.2
валюта тобының коды
3.3
салым мерзімі
3.4
шоттардағы (салымдардағы) ақша қалдығы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________
Орындаушы ______________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "__" ______________
Ескертпе: нысан "Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Салымдар, ағымдағы және
корреспонденттік шоттар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп" (индексі – 6-DEP, кезеңділігі - ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о вкладах, текущих и корреспондентских счетах" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Формы респондентами раскрываются сведения о счетах и вкладах клиентов резидентов Республики Казахстан и нерезидентов Республики Казахстан.
7. В строке 1 указывается референс, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности, и является уникальным для респондента. Значение референса имеет текстовый формат данных и содержит текстовые и (или) числовые элементы.
8. В строках 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 и 3.3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
9. В строке 2.1 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
10. В строке 2.2 указывается код сектора экономики в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – Центральное Правительство;
код "2" – региональные и местные органы управления;
код "3" – Центральные (национальные) банки;
код "4" – другие депозитные организации;
код "5" – другие финансовые организации;
код "6" – государственные нефинансовые организации;
код "7" – негосударственные нефинансовые организации;
код "8" – некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства;
код "9" – домашние хозяйства.
11. В строке 3.3 вклады распределяются по срокам на основании договоров вклада с клиентами.
12. В строке 3.4 указывается сумма обязательств респондента по счетам, вкладам на конец отчетного периода (без учета начисленного вознаграждения). Сумма указывается в тенге, с двумя знаками после запятой.
13. При отсутствии сведений Форма не представляется.
Приложение 8
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об основных источниках привлеченных денег
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 7-FUND
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Сроки представления формы. предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о контрагенте:
2.1
наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
категория контрагента
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
принадлежность к группе компаний
3
Вид фондирования
4
Валютный признак
5
Балансовая стоимость обязательства на отчетную дату
5.1
дисконт, включенный в балансовую стоимость
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _____________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об основных источниках привлеченных денег".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об основных источниках
привлеченных денег"
Пояснение по заполнению формы. предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об основных источниках привлеченных денег
(индекс – 7-FUND, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Салымдар, ағымдағы және корреспонденттік шоттар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш толтыру үшін міндетті болып табылады.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанды толтыру кезінде респонденттер Қазақстан Республикасының резидент және Қазақстан Республикасының бейрезидент клиенттерінің шоттары мен салымдары туралы мәліметтерді жария етеді.
7. 1-жолда есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде есеп жолының сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін және респондент үшін бірегей болып табылатын референс көрсетіледі. Референс мәнінде мәтіндік деректер форматы бар және мәтіндік пен сандық элементтер қамтылуы мүмкін.
8. 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарда мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
9. 2.1-жолда резиденттік белгісі мынадай кодификацияға сәйкес көрсетіледі:
"1" код - Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" код - Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
10. 2.2-жолда экономика секторының коды мынадай кодификацияға сәйкес көрсетіледі:
"1" код - Орталық Үкімет;
"2" код - өңірлік және жергілікті басқару органдары;
"3" код - Орталық (ұлттық) банктер;
"4" код - басқа депозиттік ұйымдар;
"5" код - басқа қаржы ұйымдары;
"6" код - мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар;
"7" код - мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар;
"8" код - үй шаруашылықтарына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар;
"9" код - үй шаруашылықтары.
11. 3.3-жолда салымдар клиенттермен жасалған салым шарттары негізінде мерзімдері бойынша бөлінеді.
12. 3.4-жолда есепті кезеңнің соңындағы шоттар, салымдар бойынша (есептелген сыйақыны есепке алмағанда) респондент міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі. Сома теңгемен, үтірден кейін екі таңбамен көрсетіледі.
13. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 7-FUND
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "____" __________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Контрагент туралы мәліметтер:
2.1
атауы, тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
сәйкестендіргіш
2.4
контрагент санаты
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркеу елі
2.7
компаниялар тобына жату
3
Қорландыру түрі
4
Валюта белгісі
5
Есепті күндегі міндеттеменің баланстық құны
5.1
баланстық құнға енгізілген дисконт
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Телефоны _______________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________
Орындаушы _____________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысан "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Тартылған ақшаның негізгі
көздері туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп (индексі 7-FUND, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме выбираются из справочника "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о крупнейших кредиторах организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, – физических и юридических лицах, входящих в число 10 (десяти) наибольших значений перечня кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, сформированного по убыванию суммы обязательств.
Если кредиторами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то в целях определения статуса крупнейшего кредитора организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассматривается совокупная сумма обязательств организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, перед указанными лицами.
Если кредиторами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, являются несколько филиалов одного юридического лица, то в Форме указывается сумма обязательств в совокупности по данному юридическому лицу.
8. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий по счетам и вкладам до востребования, срочным, сберегательным и условным вкладам, займам полученным, выпущенным в обращение ценным бумагам, бессрочным финансовым инструментам, субординированным долгам.
9. В строках 2.2, 2.4, 2.5 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысандағы және осы түсіндірмедегі шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш толтыру үшін міндетті болып табылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторлары – міндеттемелер сомасының кемуі бойынша қалыптастырылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиторлар тізбесінің ең жоғарғы 10 (он) санына кіретін жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиторлары заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы болып табылса, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторының мәртебесін айқындау мақсатында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның көрсетілген тұлғалар алдындағы міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиторлары бір заңды тұлғаның бірнеше филиалдары болып табылса, онда Нысанда осы заңды тұлға бойынша жиынтығындағы міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
8. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар, мерзімді, жинақ және шартты салымдар, алынған қарыздар, айналысқа шығарылған бағалы қағаздар, мерзімсіз қаржы құралдары, реттелген борыштар бойынша дисконттар мен сыйлықақыларды ескере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
9. 2.2, 2.4, 2.5 және 3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.

10. Если в число крупнейших кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, отнесена группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то сведения в Форме указываются отдельно по каждому из указанных лиц.
11. Статусы крупных участников юридического лица (доля участия которых составляет 10 (десять) и более процентов) и (или) его дочерних организаций в целях пунктов 7 и 10 настоящего пояснения обновляются организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по состоянию на начало каждого календарного месяца.
12. В строке 2.1 указывается наименование контрагента кредитора в соответствии со справочником, который ведется отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций. По физическим лицам показатель в строке 2.1 при необходимости заменяется условным обозначением клиентов-физических лиц, к примеру, физическое лицо 1, физическое лицо 2.
Для идентификации крупнейших кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
13. В строке 2.4 указывается код "1", если кредитором является юридическое лицо, код "2", если кредитором является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
14. В строке 2.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
15. В строке 2.6 указывается страна регистрации в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".

10. Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторларының қатарына заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы жатқызылса, онда нысандағы мәліметтер аталған тұлғалардың әрқайсысы бойынша жеке көрсетіледі.
11. Заңды тұлғаның және (немесе) оның еншілес ұйымдарының ірі қатысушыларының (қатысу үлесі 10 (он) және одан да көп пайызды құрайтын) мәртебесін осы түсіндірменің 7 және 10-тармақтары мақсатында әрбір күнтізбелік айдың басындағы жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жаңартады.
12. 2.1-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым жүргізетін анықтамалыққа сәйкес кредитордың контрагентінің атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша 2.1-жолдағы көрсеткіш қажет болған жағдайда клиент-жеке тұлғалардың шартты белгілерімен ауыстырылады, мәселен, жеке тұлға 1, жеке тұлға 2 және т.с.с.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторларын сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банктік іс. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.
13. 2.4-жолда егер кредитор заңды тұлға болса "1" коды, егер кредитор жеке тұлға болса (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) "2" коды көрсетіледі.
14. 2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2"мәні көрсетіледі.
15. 2.6-жолда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тіркелген ел көрсетіледі.

16. Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, является клиентом организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, то в строке 2.7 указывается наименование компании или фамилия, имя и отчество (при его наличии) либо условное обозначение (по аналогии с примером, приведенным в пункте 12 настоящего пояснения) физического лица соответственно.
Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, не является клиентом организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в строке 2.7 повторяется наименование кредитора организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций – юридического лица. По компаниям квазигосударственного сектора компания верхнего уровня в строке 2.7 указывается даже в случае, если она не является клиентом организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Если у кредитора организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций – юридического лица имеются два и более крупных участников и отсутствует компания верхнего уровня группы, то в строке 2.7 указывается юридическое лицо, перед которой у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеются обязательства (при отсутствии обязательств перед другими крупными участниками юридического лица).
Если у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеются обязательства перед несколькими крупными участниками юридического лица, в строке 2.7 указывается крупный участник с наибольшей долей участия в капитале юридического лица, а при равных долях – крупный участник, сумма обязательств организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, перед которым больше по состоянию на отчетную дату.
17. В строке 4 по обязательствам в иностранной валюте указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
18. В строке 5 указывается балансовая стоимость привлеченных организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
19. Значение в строке 5 включает значение в строке 5.1.
20. Показатель в строке 5.1 не представляется при отсутствии дисконта, включенного в балансовую стоимость.
Приложение 9
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями, и сделках с ними
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 8-AFFIL
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

16. Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті болып табылса, онда 2.7-жолда тиісінше компанияның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) не шартты белгісі (осы түсіндірменің 12-тармағында келтірілген мысалға ұқсас) көрсетіледі.
Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті болып табылмаса, 2.7-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның-заңды тұлғаның кредиторының атауы қайталанады. Квазимемлекеттік сектор компаниялары бойынша жоғарғы деңгейдегі компания 2.7-жолда, егер ол банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті болып табылмаса да көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым-заңды тұлға кредиторының екі және одан да көп ірі қатысушылары болса және топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы болмаса, онда 2.7-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның алдында міндеттемелері бар (заңды тұлғаның басқа ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болмаған кезде) заңды тұлға көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның заңды тұлғаның бірнеше ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болса, 2.7-жолда заңды тұлғаның капиталына ең көп қатысу үлесі бар ірі қатысушы, ал тең үлестер кезінде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның есепті күндегі жағдай бойынша алдындағы міндеттемелерінің сомасы көп болатын ірі қатысушы көрсетіледі.
17. 4-жолда міндеттемелер бойынша ұлттық валютада "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
18. 5-жолда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
19. 5-жолдағы мән 5.1-жолдағы мәнді қамтиды.
20. 5.1-жолдағы көрсеткіш баланстық құнға енгізілген дисконт болмаған кезде ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 8-AFFIL
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" _________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторы – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;

организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, имеющими лицензию на проведение банковских операций, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 30 Закона о банках и банковской деятельности, за исключением Национального оператора почты – ежеквартально, не позднее восемнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица 1. Реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
Наименование показателей
значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Дополнительный идентификатор лица:
2.1
вид идентификатора
2.2
идентификационный номер
3
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица)
4
Признак физического лица
5
Страна регистрации
6
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями
7
Дата, с которой лицо включено в реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями
8
Дата, с которой лицо исключено из реестра лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями
Таблица 2. Сведения о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Сведения о сделке по условиям договора:
2.1
референс (код) сделки
2.2
номер договора
2.3
дата заключения договора (начала выполнения условий сделки)
2.4
дата окончания действия договора (выполнения условий сделки)
2.5
вид операции
2.6
цель сделки
2.7
код валюты
2.8
сумма сделки
2.9
ставка вознаграждения
3
Реквизиты решения уполномоченного органа (лица):
3.1
Номер
3.2
Дата
4
Признак заключения сделки в соответствии с типовыми условиями
5
Показатели стоимости сделки на отчетную дату:
5.1
вид стоимостного показателя
5.2
номер счета
5.3
Сумма
6
Примечание
Таблица 3. Дополнительные сведения о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид показателя
2
Сумма
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель _______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "__" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о лицах, связанных
с организацией, осуществляющей
отдельные виды банковских
операций, особыми
отношениями, и сделках с ними"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними
(индекс – 8-AFFIL, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

Ұлттық пошта операторын қоспағанда, Банктер және банк қызметі туралы заңның 30-бабы 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың он сегізінен кешіктірмей.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
1-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізілімі
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тұлғаның сәйкестендіргіші
1.1
Сәйкестендіргіштің түрі
1.2
Сәйкестендіру нөмірі
2
Тұлғаның қосымша сәйкестендіргіші:
2.1
сәйкестендіргіштің түрі
2.2
сәйкестендіру нөмірі
3
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке тұлға үшін)
4
Жеке тұлғаның белгісі
5
Тіркелген елі
6
Тұлғаны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызу белгісі
7
Тұлғаны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізіліміне енгізу күні
8
Тұлғаны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімінен шығару күні
2-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
Тұлғаның сәйкестендіргіші
1.1
Сәйкестендіргіштің түрі
1.2
Сәйкестендіру нөмірі
2
Шарт талаптары бойынша мәміле туралы мәліметтер:
2.1
мәміленің референсі (коды)
2.2
шарт нөмірі
2.3
шарт жасалған күн (мәміле талаптарын орындауды бастау)
2.4
шарттың қолданыс мерзімі аяқталған күн (мәміле талаптарын орындау)
2.5
операция түрі
2.6
мәміленің мақсаты
2.7
валюта коды
2.8
мәміле сомасы
2.9
сыйақы мөлшерлемесі
3
Уәкілетті орган (адам) шешімінің деректемелері:
3.1
Нөмірі
3.2
Күні
4
Үлгілік шарттарға сәйкес мәміле жасасу белгісі
5
Есепті күнге мәміле құнының көрсеткіштері:
5.1
құн көрсеткішінің түрі
5.2
шот нөмірі
5.3
Сомасы
6
Ескертпе
3-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Көрсеткіштің түрі
2
Сомасы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________
Орындаушы__________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "__" ______________
Ескертпе: нысан "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйыммен ерекше
қатынастармен байланысты
тұлғалар және олармен жасалған
мәмілелер туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп (индексі – 8-AFFIL, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними" (далее – Форма).
2. Форма составляется организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме выбираются из справочника "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. в Форме указываются:
в Таблице 1 – значения по показателям реестра лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями;
в Таблице 2 – значения по показателям отчета о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями, включая сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций с такими лицами, заключенных в течение отчетного месяца, и (или) действующих на отчетную дату;
в Таблице 3 – дополнительные сведения к отчету о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними.
8. В строках 1.1 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. Признак связанности лица с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
10. В Таблице 1 указываются сведения обо всех лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями по состоянию на отчетную дату и являвшихся связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями в течение отчетного периода.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысандағы және осы түсіндірмедегі шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдап алынады.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда:
1-кестеде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімінің көрсеткіштері бойынша мәндер;
2-кестеде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп көрсеткіштері бойынша мәндер, оның ішінде есепті ай ішінде жасалған және (немесе) есепті күні қолданыста болған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның осындай тұлғалармен жасаған барлық мәмілелері туралы мәліметтер;
3-кестеде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер көрсетіледі.
8. 1-кестенің 1.1 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 және 5.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
9. Тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысының белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
10. 1-кестеде есепті күндегі жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты барлық тұлғалар және есепті кезең ішінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты болған барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.

Для идентификации лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, в строках 1.1 и 1.2 Таблиц 1 и 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
При наличии у лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями нескольких идентификаторов, дополнительный идентификатор указывается в строке 2 Таблицы 1.
В строке 3 Таблицы 1 указывается наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица) в соответствии со справочником лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, который ведется организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
11. В строке 4 Таблицы 1 по лицу, связанному с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, являющимся физическим лицом (в том числе индивидуальным предпринимателем), указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
12. В строке 5 Таблицы 1 указывается страна регистрации в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
13. В строке 6 Таблицы 1 допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений. Если лицо имеет несколько признаков связанности особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в строке 6 Таблицы 1 указываются все признаки.
14. В строке 7 Таблицы 1 указывается дата, с которой организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, стало известно о наличии признака (признаков) связанности лица с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями.

Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларды сәйкестендіру үшін 1 және 2-кестелердің 1.1 және 1.2-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған жағдайда – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған жағдайда – балама сәйкестендіру нөмірі.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың бірнеше сәйкестендіргіші болған кезде қосымша сәйкестендіргіш 1-кестенің 2-жолында көрсетіледі.
1-кестенің 3-жолында атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке тұлға үшін) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
11. 1-кестенің 4-жолында жеке тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) болып табылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
12. 1-кестенің 5-жолында "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес тіркелген ел көрсетіледі.
13. 1-кестенің 6-жолында бірнеше өзекті мәндерді бір мезгілде көрсетуге жол беріледі. Егер тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысының бірнеше белгілері болса, 1-кестенің 6-жолында барлық белгілер көрсетіледі.
14. 1-кестенің 7-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысы белгісінің (белгілерінің) болуы туралы белгілі болған күн көрсетіледі.

В последующие отчетные периоды строки 7 и 8 Таблицы 1 заполняются по факту включения или исключения лиц из реестра лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями.
15. В Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышает 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 307 "Об установлении пруденциальных нормативов для Национального оператора почты", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14786, и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788.
Если собственный капитал организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеет отрицательное значение, в Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышает 0,001 (ноль целых одну тысячную) процента в совокупности от размера активов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
16. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
17. При выборе вида операции в строке 2.5 Таблицы 2 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями" в строке 2.3 Таблицы 2 указывается дата выплаты и дата получения дивидендов соответственно.

Келесі есепті кезеңдерде 1-кестенің 7 және 8-жолдары тұлғаларды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізіліміне қосу немесе шығару фактісі бойынша толтырылады.
15. 2-кестеде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14786 болып тіркелген "Ұлттық пошта операторы үшін пруденциялық нормативтерді белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 307 қаулысына және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 ақпандағы № 308 қаулысына сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталының теріс мәні болса, 2-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның активтері мөлшерінің жиынтығында 0,001 (нөл бүтін мыңнан бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
16. 2-кестенің 2.1-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
17. Операция түрін таңдау кезінде 2-кестенің "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" 2.5-жолында және 2-кестенің "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар төлеген дивидендтері" 2.3-жолында сәйкесінше дивидендтерді төлеу күні мен алу күні көрсетіледі.

В строке 2.8 Таблицы 2 указывается сумма выплаченных дивидендов, а в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Начисленные доходы, расходы" – сумма начисленных дивидендов.
18. При пролонгации действия договора, в строке 2.4 Таблицы 2 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Основной долг" - сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
19. В строке 2.6 Таблицы 2 указывается цель сделки в соответствии со справочником, который ведется организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
20. В строке 2.7 Таблицы 2 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
21. В строке 2.8 Таблицы 1 отражается сумма сделки, указанная в договоре.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату заключения договора.
22. В строке 2.9 Таблицы 2 указывается ставка вознаграждения по сделке в соответствии с условиями договора в процентах годовых.
23. В строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 отражаются реквизиты первого решения уполномоченного органа (лица) о совершении (заключении) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, сделки с лицом, связанным с ним особыми отношениями.
Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не заполняются, если по показателю в строке 4 Таблицы 2 указано значение "1".
Если на момент заключения сделки лицо не имело признака связанности с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, значения в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не представляются.
24. В строке 4 Таблицы 2 при заключении сделки с лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, в соответствии с типовыми условиями таких сделок, утвержденными Советом директоров организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и применяемыми к аналогичным сделкам с третьими лицами, не являющимися лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, указывается "1", в ином случае указывается "0".

2-кестенің 2.8-жолында төленген дивидендтердің сомасы көрсетіледі, ал 2-кестенің 5.3-жолында "Есептелген кірістер, шығыстар" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – есептелген дивидендтер сомасы көрсетіледі.
18. Шарттың қолданысын ұзарту кезінде 2-кестенің 2.4-жолында шарттың қолданысы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 2-кестенің 5.3-жолында "Негізгі борыш" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – ұзартылған мәміле шартының қолданысы кезеңіндегі есепті күнге арналған баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 2.6-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін анықтамалыққа сәйкес мәміленің мақсаты көрсетіледі.
20. 2-кестенің 2.7-жолында валюта кодтары 07 ISO 4217 ҚР ҰС "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
21. 1-кестенің 2.8-жолында шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шарт бойынша мәміленің шетел валютасындағы сомасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша шарт жасалған күнге қайта есептеліп көрсетіледі.
22. 2-кестенің 2.9-жолында шарттың талаптарына сәйкес мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық пайызбен көрсетіледі.
23. 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарында уәкілетті органның (тұлғаның) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты мәмілелер жасауы (жасасуы) туралы бірінші шешімінің деректемелері көрсетіледі.
2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер, егер 2-кестенің 4-жолындағы көрсеткіш бойынша "1" мәні көрсетілсе, толтырылмайды.
Егер мәміле жасалған кезде тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланыс белгілері болмаса, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдары толтырылмайды.
24. 2-кестенің 4-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен мәміле жасасу кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның Директорлар кеңесі бекіткен және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар болып табылмайтын үшінші тұлғалармен ұқсас мәмілелерге қолданылатын осындай мәмілелердің үлгілік шарттарына сәйкес "1" көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.

25. В строках 5.2 и 5.3 Таблицы 2 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы сделок организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными с ним особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 5.1, 5.2 и 5.3 Таблицы 2 не представляются.
26. При выборе вида стоимостного показателя в строке 5.1 Таблицы 2 "доходы, расходы", в строке 5.3 указываются суммы процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах и классов справочника "Номера счетов".
27. В Таблице 3 указываются сведения о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями в общей сумме, без раскрытия в разрезе субъектов и сделок.
Строка 1 Таблицы 3 заполняется в соответствии со справочником, размещенным в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан":
общая сумма сделок организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными с ним особыми отношениями, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным с ним особыми отношениями, не превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями, по состоянию на отчетную дату;
общая сумма займов клиентов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по состоянию на отчетную дату.
Приложение 10
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 9-UO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "_____" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридические лица, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой.
Сроки представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица 1. Структура активов, обязательств и капитала
(в тысячах тенге)
код строки
Активы
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
1
2
3
4
Активы
1
Деньги, в том числе
1.1
наличные деньги в кассе
1.2
деньги на текущих счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2
Вклады размещенные (за вычетом резервов на обесценение), в том числе
2.1
вклады до востребования
2.2
условные вклады, в том числе:

25. 2-кестенің 5.2 және 5.3-жолдарында мәндер "Шоттардың нөмірлері" анықтамалығынан таңдап алынады, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомасы және есепті күнге олардың тиісті құны бойынша мәндері есепке алынады.
Егер құны бойынша мәні нөлге тең болса, 2-кестенің 5.2 және 5.3-жолдары бойынша көрсеткіштер берілмейді.
26. "Кірістер, шығыстар" деген 2-кестенің  5.1-жолында құндық көрсеткіштің түрін таңдау кезінде, 5.3-жолда "Шоттардың нөмірлері" анықтамалығының тиісті баланстық шоттары мен сыныптарында көрсетілген есепті күнге мәміле бойынша пайыздық кірістің, шығыстың сомасы көрсетіледі.
27. 3-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер субъектілер мен мәмілелер бөлінісінде ашылмай, жалпы сомасы көрсетіледі.
3-кестенің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалыққа сәйкес толтырылады:
есепті күндегі жағдай бойынша Нормативтік мәндерге сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелерінің жалпы сомасы, бұл сома банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан аспайды;
есепті күндегі жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымында сақтандырылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым клиенттерінің қарыздарының жалпы сомасы.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 9-UO
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
1-кесте. Активтердің, міндеттемелердің және капиталдың құрылымы
(мың теңгемен)
жол коды
Активтер
есепті кезеңнің басында
есепті кезеңнің соңында
1
2
3
4
Активтер
1
Ақша, оның ішінде
1.1
кассадағы қолма-қол ақша
1.2
банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттардағы ақша
2
Орналастырылған салымдар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде), оның ішінде
2.1
талап етілгенге дейінгі салымдар
2.2
шартты салымдар, оның ішінде:

13.1
комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям
13.2
комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям
13.3
комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей
14
Операционные расходы, в том числе:
14.1
расходы на оплату труда и командировочные
14.2
амортизационные отчисления
14.3
расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога
14.4
административные расходы
15
Прочие расходы
16
Итого расходов
17
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
18
Корпоративный подоходный налог
19
Фиксированный налог
20
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
21
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
22
Итого чистая прибыль (убыток) за период
Таблица 3. Данные по корпоративному подоходному налогу
(в тысячах тенге)
Код строки
Наименование показателей
за отчетный период (квартал)
за период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
1
Сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за предыдущий налоговый период
2
Сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за отчетный налоговый период
3
Предполагаемая расчетная сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период
Численность работников (по состоянию на конец отчетного периода)
___________________________________________________________ человек
Категория субъекта частного предпринимательства
__________________________________________________________________
Наименование _____________________________________________________
Адрес_____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________
Исполнитель _____________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о структуре активов,
обязательств и капитале,
доходах и расходах
юридического лица,
осуществляющего деятельность
исключительно через обменные
пункты на основании лицензии
Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной валютой"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
(индекс – 9-UO, периодичность – ежеквартальная)

13.1
кассалық операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық шығыс
13.2
сейфтік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық шығыс
13.3
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық шығыс
14
Операциялық шығыстар, оның ішінде:
14.1
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығысы
14.2
амортизациялық аударымдар
14.3
корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыс
14.4
әкімшілік шығыс
15
Өзге де шығыс
16
Шығыстар жиыны
17
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (зиян)
18
Корпоративтік табыс салығы
19
Тіркелген салық
20
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (зиян)
21
Тоқтатылған қызметтен түскен пайда (зиян)
22
Кезең ішіндегі таза пайда (зиян) жиынтығы
3-кесте. Корпоративтік табыс салығы бойынша деректер
(мың теңгемен)
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
есепті кезең үшін (тоқсан)
ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін (өспелі жиын)
1
Алдыңғы салық кезеңі үшін бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы
2
Есепті салық кезеңі үшін бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы
3
Есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс корпоративтік табыс салығының болжамды есептеу сомасы
Қызметкерлер саны (есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша)
________________________________________________________________ адам
Жеке кәсіпкерлік субъектісінің санаты
____________________________________________________________________
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы_______________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________
Орындаушы ______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "___" _____________
Ескертпе: нысан "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қызметін Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы негізінде
тек қана айырбастау пункттері
арқылы жүзеге асыратын заңды
тұлғаның активтерінің,
міндеттемелерінің құрылымы
және капиталы, кірістері мен
шығыстары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп (индексі: 9-UO, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Таблице 1:
1) в строке с кодом 1.1 "наличные деньги в кассе" указываются остатки по счету 1010 Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348, (далее – План счетов);
в строке с кодом 1.2 "деньги на текущих счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" указываются остатки по счету 1030 Плана счетов;
2) в строке с кодом 2.1 "вклады до востребования" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 03, 1270 22, 1150 12, 1150 11 и 1290 24 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.2.1 "краткосрочные условные вклады" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 05, 1270 24 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.2.2 "долгосрочные условные вклады" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 02, 2170 24 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.3.1 "краткосрочные вклады (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 02, 1150 04, 1270 23 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірістері мен шығыстары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін бір ай ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестеде:
1) коды 1.1 "кассадағы қолма-қол ақша" жолында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Шоттар жоспары) 1010 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 1.2 "банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттардағы ақша" жолында Шоттар жоспарының 1030 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
2) коды 2.1 "талап етілгенге дейінгі салымдар" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 03, 1270 22, 1150 12, 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.2.1 "қысқа мерзімді шартты салымдар" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 05, 1270 24 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.2.2 "ұзақ мерзімді шартты салымдар" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 02, 2170 24 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.3.1 "қысқа мерзімді салымдар (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 02, 1150 04, 1270 23 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;

в строке с кодом 2.3.2 "долгосрочные вклады (свыше 1 года)" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 01, 2170 23 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.4.1 "краткосрочные сберегательные вклады (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 06, 1270 38 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.4.2 "долгосрочные сберегательные вклады (свыше 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 03, 2170 22 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
3) в строке с кодом 3.1 "дебиторская задолженность работников" осуществляется группировка остатков по счетам 1250, 1610 01, 1610 03, 2150 и 2910 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
в строке с кодом 3.2 "дебиторская задолженность по хозяйственной деятельности" осуществляется группировка остатков по счетам 1210, 1240, 1260, 1620 02, 2110, 2140 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
в строке с кодом 3.4 "прочая дебиторская задолженность" осуществляется группировка остатков по счетам 1280 10 и 2180 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
4) в строке с кодом 4.1 "аффинированное золото в слитках" осуществляется группировка остатков по счетам 1370 и 1380 Плана счетов;
в строке с кодом 4.2 "прочие запасы" указываются остатки по счету 1350 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1360 Плана счетов;
5) в строке с кодом 5 "нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" осуществляется группировка остатков по счету 2730 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2740 и 2750 Плана счетов;
6) в строке с кодом 6 "основные средства (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" осуществляется группировка остатков по счетам 2410 и 2440 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам Плана счетов 2420, 2430 и 2450;
7) в строке с кодом 7.1 "текущее налоговое требование" осуществляется группировка счетов группы 1400 Плана счетов;
в строке с кодом 7.2 "отложенное налоговое требование" указываются остатки по счету 2810 Плана счетов;

коды 2.3.2 "ұзақ мерзімді салымдар (1 жылдан астам)" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 01, 2170 23 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.4.1 "қысқа мерзімді жинақ салымдары (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 06, 1270 38 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.4.2 "ұзақ мерзімді жинақ салымдары (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 03, 2170 22 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
3) коды 3.1 "қызметкерлердің дебиторлық берешегі" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1250, 1610 01, 1610 03, 2150 және 2910 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 3.2 "шаруашылық қызмет бойынша дебиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1210, 1240, 1260, 1620 02, 2110, 2140 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 3.4 "басқа дебиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1280 10 және 2180 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
4) коды 4.1 "аффинирленген құйма алтын" жолында Шоттар жоспарының 1370 және 1380 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 4.2 "Басқа қорлар" жолында Шоттар жоспарының 1360 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1350 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
5) коды 5 "Материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)" жолында Шоттар жоспарының 2740 және 2750 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2730 шоты бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
6) коды 6 "Негізгі құралдар (амортизацияны және құнсызданудан болған зияндарды шегергенде)" жолында Шоттар жоспарының 2420, 2430 және 2450 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2410 және 2440 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
7) коды 7.1 "ағымдағы салық талабы" жолында Шоттар жоспарының 1400 тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 7.2 "кейінге қалдырылған салық талабы" жолында Шоттар жоспарының 2810 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;

8) в строке с кодом 8 "прочие активы" осуществляется группировка остатков по счетам 1630 и 2940 Плана счетов;
в строке с кодом 8 "прочие активы" учитываются активы, которые не учтены в строках с кодами 3 и 7;
9) в строке с кодом 10.1 "краткосрочные займы (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 3010, 3020, 3050 05 и 3380 25 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 3050 06 Плана счетов;
в строке с кодом 10.2 "долгосрочные займы (свыше 1 года)" осуществляется группировка остатков по счетам 4010, 4020, 4030 11 и 4160 23 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 4030 12 Плана счетов;
10) в строке с кодом 11.1 "кредиторская задолженность по оплате труда" указываются остатки по счету 3350 Плана счетов;
в строке с кодом 11.2 "кредиторская задолженность по хозяйственной деятельности" осуществляется группировка остатков по счетам 3310, 3340, 3360, 3370, 3510, 4110, 4140, 4150 и 4410 Плана счетов;
в строке с кодом 11.3 "кредиторская задолженность по дивидендам и доходам участников" указываются остатки по счету 3030 Плана счетов;
11) в строке с кодом 12.1 "текущее налоговое обязательство" осуществляется группировка счетов группы 3100 Плана счетов;
в строке с кодом 12.2 "отложенное налоговое обязательство" указываются остатки по счету 4310 Плана счетов;
12) в строке с кодом 13 "прочие обязательства" осуществляется группировка остатков по счетам 3540 и 4430 Плана счетов;
в строке с кодом 13 в прочих обязательствах учитывается задолженность, которая не учтена в строках с кодами с 10 по 12;
13) в строке с кодом 15 "уставный капитал" осуществляется группировка остатков по счетам 5030 и 5320 Плана счетов;
14) в строке с кодом 16.1 "резервный капитал" осуществляется группировка остатков по счетам 5410, 5420, 5430 и 5450 Плана счетов;
в строке с кодом 16.2 "прочие резервы" указываются остатки по счету 5460 Плана счетов;
15) в строке с кодом 17.1 "нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет" указываются остатки по счету 5520 Плана счетов;
в строке с кодом 17.2 "нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода" указываются остатки по счету 5610 Плана счетов;
16) при заполнении Таблицы 1 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 1 = сумме строк с кодами 1.1 и 1.2;
строка с кодом 2 = сумме строк с кодами 2.1, 2.2, 2.3 и 2.4;
строка с кодом 2.2 = сумме строк с кодами 2.2.1 и 2.2.2;

8) коды 8 "Басқа активтер" жолында Шоттар жоспарының 1630 және 2940 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 8 "Басқа активтер" жолында 3 және 7 кодтары бар жолдарда ескерілмеген активтер ескеріледі;
9) коды 10.1 "Қысқа мерзімді қарыздар (1 жылға дейін қоса алғанда)" жолында Шоттар жоспарының 3050 06 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 3010, 3020, 3050 05 және 3380 25 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 10.2 "ұзақ мерзімді қарыздар (1 жылдан астам)" жолында Шоттар жоспарының 4030 12 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 4010, 4020, 4030 11 және 4160 23 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
10) коды 11.1 "еңбекақы төлеу бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3350 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 11.2 "шаруашылық қызмет бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3310, 3340, 3360, 3370, 3510, 4110, 4140, 4150 және 4410 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 11.3 "Қатысушылардың дивидендтері мен кірістері бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3030-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
11) коды 12.1 "ағымдағы салық міндеттемелері" жолында Шоттар жоспарының 3100-тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 12.2 "кейінге қалдырылған салық міндеттемелері" жолында Шоттар жоспарының 4310-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
12) коды 13 "Өзге міндеттемелер" жолында Шоттар жоспарының 3540 және 4430-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 13 жолда өзге міндеттемелерде кодтары 10-нан 12-ге дейінгі жолдарда ескерілмеген берешек ескеріледі;
13) коды 15 "Жарғылық капитал" жолында Шоттар жоспарының 5030 және 5320-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
14) коды 16.1 "резервтік капитал" жолында Шоттар жоспарының 5410, 5420, 5430 және 5450-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 16.2 "басқа да резервтер" жолында Шоттар жоспарының 5460-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
15) коды 17.1 "өткен жылдардың бөлінбеген пайдасы (өтелмеген зиян)" жолында Шоттар жоспарының 5520-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 17.2 "есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген зиян)" жолында Шоттар жоспарының 5610-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
16) 1-кестені толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 1 жол = кодтары 1.1 және 1.2 жолдардың қосындысына;
коды 2 жол = кодтары 2.1, 2.2, 2.3 және 2.4 жолдардың қосындысына;
коды 2.2 жол = кодтары 2.2.1 және 2.2.2 жолдардың қосындысына;

строка с кодом 2.3 = сумме строк с кодами 2.3.1 и 2.3.2;
строка с кодом 2.4 = сумме строк с кодами 2.4.1 и 2.4.2;
строка с кодом 3 = сумме строк с кодами 3.1, 3.2, 3.3 и 3.4;
строка с кодом 4 = сумме строк с кодами 4.1 и 4.2;
строка с кодом 6 = сумме строк с кодами 6.1, 6.2 и 6,3;
строка с кодом 7 = сумме строк с кодами 7.1 и 7.2;
строка с кодом 10 = сумме строк с кодами 10.1 и 10.2;
строка с кодом 11 = сумме строк с кодами 11.1, 11.2 и 11.3;
строка с кодом 12 = сумме строк с кодами 12.1 и 12.2;
строка с кодом 16 = сумме строк с кодами 16.1 и 16.2;
строка с кодом 17 = сумме строк с кодами 17.1 и 17.2;
строка с кодом 18 = сумме строк с кодами 15, 16 и 17;
строка с кодом 9 = строке с кодом 19.
6. В Таблице 2:
1) в строке с кодом 1 "доходы по покупке-продаже иностранной валюты" указываются остатки по счету 6280 02 Плана счетов;
2) в строке с кодом 2 "доходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 6280 01 Плана счетов;
3) в строке с кодом 3.1 "по текущим счетам" указываются остатки по 6110 28 счету Плана счетов;
в строке с кодом 3.2 "по размещенным вкладам" указываются суммы остатков по счетам 6110 29, 6110 31, 6110 30 и 6110 35 Плана счетов;
в строке с кодом 3.3 "прочие доходы, связанные с получением вознаграждения" указываются остатки по счету 6110 34 Плана счетов;
4) в строке с кодом 4 "доходы от переоценки иностранной валюты" указываются остатки по счету 6250 02 Плана счетов;
5) в строке с кодом 5 "доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 6280 05 Плана счетов;
6) в строке с кодом 6 "прочие доходы" осуществляется группировка остатков по счетам 6280 06 и 6220 Плана счетов;
7) в строке с кодом 8 "расходы по покупке-продаже иностранной валюты" указываются остатки по счету 7470 02 Плана счетов;
8) в строке с кодом 9 "расходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 7470 01 Плана счетов;
9) в строке с кодом 10.1 "по полученным займам" указываются остатки по 7310 24 счету Плана счетов;
в строке с кодом 10.2 "по обязательствам по аренде" указываются остатки по счету 7350 Плана счетов;
в строке с кодом 10.3 "прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения" указываются остатки по счету 7310 25 Плана счетов;
10) в строке с кодом 11 "расходы от переоценки иностранной валюты" указываются остатки по счету 7430 02 Плана счетов;

коды 2.3 жол = кодтары 2.3.1 және 2.3.2 жолдардың қосындысына;
коды 2.4 жол = кодтары 2.4.1 және 2.4.2 жолдардың қосындысына;
коды 3-жол = кодтары 3.1, 3.2, 3.3 және 3.4 жолдардың қосындысына;
коды 4 жол = кодтары 4.1 және 4.2 жолдардың қосындысына;
коды 6 жол = кодтары 6.1, 6.2 және 6,3 жолдардың қосындысына;
коды 7 жол = кодтары 7.1 және 7.2 жолдардың қосындысына;
коды 10 жол = кодтары 10.1 және 10.2 жолдардың қосындысына;
коды 11 жол = кодтары 11.1, 11.2 және 11.3 жолдардың қосындысына;
коды 12 жол = кодтары 12.1 және 12.2 жолдардың қосындысына;
коды 16 жол = кодтары 16.1 және 16.2 жолдардың қосындысына;
коды 17 жол = кодтары 17.1 және 17.2 жолдардың қосындысына;
коды 18 жол = кодтары 15, 16 және 17 жолдардың қосындысына;
коды 9 жол = коды 19 жол.
6. 2-кестеде:
1) коды 1 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
2) коды 2 "Аффинирленген бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 01-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
3) коды 3.1 "ағымдағы шоттар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 6110 28-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 3.2 "орналастырылған салымдар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 6110 29, 6110 31, 6110 30 және 6110 35-шоттары бойынша қалдықтардың сомасы көрсетіледі;
коды 3.3 "сыйақы алуға байланысты басқа кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6110 34-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
4) коды 4 "Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6250 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
5) коды 5 "Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 05-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
6) коды 6 "Басқа кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 06 және 6220-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
7) коды 8 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
8) коды 9 "Аффинирленген бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 01-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
9) коды 10.1 "алынған қарыздар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 7310 24-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 10.2 "жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша" жолында Шоттар жоспарының 7350-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 10.3 "сыйақы төлеуге байланысты басқа шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7310 25-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
10) коды 11 "Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7430 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;

11) в строке с кодом 12 "расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 7470 07 Плана счетов;
12) в строке с кодом 13.1 "комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям" указываются остатки по счету 7470 23 Плана счетов;
в строке с кодом 13.2 "комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям" указываются остатки по счету 7470 24 Плана счетов;
в строке с кодом 13.3 "комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей" указываются остатки по счету 7470 25 Плана счетов;
13) в строке с кодом 14.2 "амортизационные отчисления" осуществляется группировка остатков по счетам 7490 01 и 7490 05 Плана счетов;
в строке с кодом 14.3 "расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога" осуществляется группировка счетов группы 7220 Плана счетов;
в строке с кодом 14.4 "административные расходы" осуществляется группировка остатков по счетам 7210 и 7450 Плана счетов;
14) в строке с кодом 15 "прочие расходы" осуществляется группировка остатков по счетам 7420 и 7410 Плана счетов;
в строке с кодом 15 к прочим расходам относятся расходы по сопровождению программного обеспечения, используемого для ведения учета проводимых обменных операций в электронном виде, или компьютерной системы, обслуживанию технических средств пожарной, охранной, тревожной сигнализаций и прочие;
15) в строке с кодом 18 "корпоративный подоходный налог" указывается сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за отчетный период;
16) в строке с кодом 21 "прибыль (убыток) от прекращенной деятельности" осуществляется группировка счетов 6310 и 7510 Плана счетов;
17) при заполнении Таблицы 2 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 3 = сумме строк с кодами 3.1, 3.2 и 3.3;
строка с кодом 10 = сумме строк с кодами 10.1, 10.2 и 10.3;
строка с кодом 13 = сумме строк с кодами 13.1, 13.2 и 13.3;
строка с кодом 14 = сумме строк с кодами 14.1, 14.2, 14.3 и 14.4.
7. В Таблице 3:
1) в строке с кодом 1 указывается сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за предыдущий налоговый период;
2) в строке с кодом 2 указывается сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за отчетный налоговый период;
3) в строке с кодом 3 указывается предполагаемая расчетная сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период.
8. Не допускается дублирование счетов при группировке их в статьи отчетности.

11) коды 12 "Аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 07-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
12) коды 13.1 "кассалық операциялар бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 23-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 13.2 "сейф операциялары бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 24-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 13.3 "банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі қызметтер үшін комиссиялық шығыстар" жолында Шоттар жоспарының 7470 25-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
13) коды 14.2 "амортизациялық аударымдар" жолында Шоттар жоспарының 7490 01 және 7490 05-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 14.3 "корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7220-тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 14.4 "әкімшілік шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7210 және 7450-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
14) коды 15 "Өзге шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7420 және 7410-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 15 жолда өзге шығыстарға электрондық түрде жүргізілетін айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді немесе компьютерлік жүйені сүйемелдеу, өрт, күзет, дабыл сигнализацияларының техникалық құралдарына қызмет көрсету жөніндегі шығыстар және өзгесі жатады;
15) коды 18 "Корпоративтік табыс салығы" жолында есепті кезеңде бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) коды 21 "Тоқтатылған қызметтен пайда (зиян)" жолында Шоттар жоспарының 6310 және 7510-шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
17) 2-кестені толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 3 жол = кодтары 3.1, 3.2 және 3.3 жолдардың қосындысына;
коды 10 жол = кодтары 10.1, 10.2 және 10.3 жолдардың қосындысына;
коды 13 жол = кодтары 13.1, 13.2 және 13.3 жолдардың қосындысына;
коды 14 жол = кодтары 14.1, 14.2, 14.3 және 14.4 жолдардың қосындысына.
7. 3-кестеде:
1) коды 1 жолда алдыңғы салық кезеңінде бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) коды 2 жолда есепті салық кезеңінде бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) коды 3 жолда есепті салық кезеңінде бюджетке төленетін корпоративтік табыс салығының болжамды есептеу сомасы көрсетіледі.
8. Шоттарды есептілік баптарына топтастыру кезінде олардың қайталануына жол берілмейді.

9. Группировка определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121, Планом счетов и внутренними документами уполномоченной организации.
Приложение 11
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 10-CASH-IN-TRANSIT
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "_____" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридические лица, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Код строки
Показатель
Значение или сумма
1
Наличие в течение отчетного периода изменений в помещениях (да, нет)
2
Количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей, в том числе:
2.1
на праве собственности
3
Уставной капитал (в миллионах тенге)
3.1.
Уставной капитал для осуществления исключительно инкассацию банкнот, монет и ценностей (в миллионах тенге)
3.2
Уставной капитал для осуществления дополнительной деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков (в миллионах тенге)
4
Сведения об учредителе (участника) юридического лица (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
4.1.
Сведения о резидентстве (да, нет)
4.2.
Сведения об отсутствии в списке лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма (да, нет)
5.
Сведения о руководителе исполнительного органа (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
5.1.
Сведения о резидентстве (да, нет)
5.2.
Наличие высшего образования (да, нет)
5.3.
Наличие стажа работы не менее трех лет в сфере предоставления финансовых услуг (да, нет)
5.4.
Сведения о наличии (отсутствии) неснятой или непогашенной судимости (имеется, не имеется)
5.5.
Сведения об отсутствии учета в психоневрологических и наркологических организациях здравоохранения (имеется, не имеется)
5.6.
Сведения об отсутствии в списке лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма (имеется, не имеется)
6.
Сведения о работнике юридического лица с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей
6.1.
Сведения о резидентстве (да, нет)
6.2.
Сведения об отсутствии учета в психоневрологических и наркологических организациях здравоохранения (имеется, не имеется)
6.3.
Сведения о наличии (отсутствии) неснятой или непогашенной судимости (имеется, не имеется)
6.4.
Сведения об отсутствии в списке лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма (имеется, не имеется)
7
Сведения о разрешениях на приобретение, хранение, хранение и ношение служебного оружия и патронов к нему (номер, дата выдачи и срок действия)
8
Количество действующих договоров инкассации банкнот монет и ценностей (с расшифровкой количества объектов)
9
Объем наличных денег, инкассированных за отчетный период (в тысячах тенге)
9.1.
в том числе, средняя сумма перевозимых объемов наличных денег на 1 (одного) инкассатора (в тысячах тенге)
10
Осуществление дополнительной деятельности по пересчету, сортировке, упаковке и хранению (да, нет)
11
Списочная численность работников, в том числе:

9. Топтау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысымен бекітілген "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа", Шоттар жоспарына және уәкілетті ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 10-CASH-IN-TRANSIT
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Жол коды
Көрсеткіш
Мәні немесе сомасы
1
Есепті кезең ішінде үй-жайларда өзгерістердің болуы (иә, жоқ)
2
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының саны, оның ішінде:
2.1
меншік құқығында
3
Жарғылық капитал (миллион теңге)
3.1.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға ғана арналған жарғылық капитал (миллион теңге)
3.2
Банкноттарды, монеталар және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, буып-түю, сақтау, сондай-ақ оларды банктердің тапсырмасы бойынша банктерге және олардың клиенттеріне беру жөніндегі қосымша қызметті жүзеге асыруға арналған жарғылық капитал (миллион теңге)
4
Заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) туралы мәліметтер (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
4.1.
Резиденттік туралы мәліметтер (иә, жоқ)
4.2.
Террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болмауы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
5.
Атқарушы органның басшысы туралы мәліметтер (Тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
5.1.
Резиденттік туралы мәліметтер (иә, жоқ)
5.2.
Жоғары білімнің болуы (бар, жоқ)
5.3.
Қаржылық қызмет көрсету саласында кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы (бар/жоқ)
5.4.
Алынбаған немесе өтелмеген соттылығының бар болуы (болмауы) туралы мәліметтер (бар, жоқ)
5.5.
Денсаулық сақтаудың психоневрологиялық және наркологиялық ұйымдарында есепте тұрмағандығы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
5.6.
Террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болмауы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
6.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі функциялары бар заңды тұлғаның қызметкері туралы мәліметтер
6.1.
Резиденттік туралы мәліметтер (иә, жоқ)
6.2.
Денсаулық сақтаудың психоневрологиялық және наркологиялық ұйымдарында есепте тұрмағандығы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
6.3.
Алынбаған немесе өтелмеген соттылығының бар болуы (болмауы) туралы мәліметтер (бар, жоқ)
6.4.
Террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болмауы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
7
Қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттары туралы мәліметтер (нөмірі, берілген күні және қолданылу мерзімі)
8
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялаудың қолданыстағы шарттарының саны (объектілер санын ашып көрсете отырып)
9
Есепті кезеңде инкассацияланған қолма-қол ақшаның көлемі (мың теңге)
9.1.
оның ішінде 1 (бір) инкассатор тасымалдайтын қолма-қол ақша көлемінің орташа сомасы (мың теңге)
10
Қайта есептеу, сұрыптау, буып-түю және сақтау бойынша қосымша қызметті жүзеге асыру (иә/жоқ)
11
Жұмыскерлердің тізімдік саны, оның ішінде:

11.1.
управленческий персонал
11.2.
технический персонал
11.3.
инкассаторы
11.4
иные работники
12
Доходы от осуществления деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей (в тысячах тенге)
13
Деньги на счетах в банках второго уровня и Национальном операторе почты (в тысячах тенге)
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ______________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет юридических лиц,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей"
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
(индекс – 10-CASH-IN-TRANSIT, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
3. В строке 1 указываются сведения о наличии (отсутствии) в течение отчетного периода изменений (изменение местонахождения, площади, изменения в конструкциях помещений) в помещениях юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – инкассаторские организации).
4. В строке 2 отражается общее количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей.
В строке 2.1 указывается количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей, принадлежащих инкассаторской организации на праве собственности.

11.1.
басқарушы персонал
11.2.
техникалық персонал
11.3.
инкассаторлар
11.4
өзге де қызметкерлер
12
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі қызметті жүзеге асырудан түсетін кіріс (мың теңге)
13
Екінші деңгейдегі банктердегі және Ұлттық пошта операторындағы шоттардағы ақша (мың теңге)
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ___________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________
Орындаушы _________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, Телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "__" ______________
Ескертпе: нысан "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғалар есебі" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі (индексі - 10-CASH-IN-TRANSIT, кезеңділігі - тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-жолда есепті кезең ішінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың (бұдан әрі – инкассациялық ұйымдар) үй-жайларында өзгерістердің (орналасқан жерінің, ауданының өзгеруі, үй-жайлардың құрылысындағы өзгерістер) болуы (болмауы) туралы мәліметтер көрсетіледі.
4. 2-жолда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының жалпы саны көрсетіледі.
2.1-жолда инкассаторлық ұйымға меншік құқығында тиесілі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының саны көрсетіледі.

5. В строке 3 указывается уставной капитал, сформированный в денежной форме в полном объеме.
Строки 3, 3.1, 3.2 заполняются при изменении сведений об уставном капитале, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 176 "Об утверждении Правил выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19612, (далее – Правила выдачи лицензии).
6. В строке 4 указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) учредителей (участников) инкассаторской организации.
Строки 4, 4.1 и 4.2 заполняются при изменении сведений об учредителях (участниках), представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии.
7. В строке 5 указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя инкассаторской организации.
Строки 5, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 и 5.6 заполняются при изменении сведений о руководителе, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии.
8. В строке 6 указывается количество работников инкассаторской организации с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей.
Строки 6, 6.1, 6.2, 6.3 и 6.4 заполняются при изменении сведений о работников инкассаторской организации с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии.
9. В строке 8 указывается общее количество договоров инкассации банкнот, монет и ценностей, действующих и исполняемых инкассаторской организацией на отчетную дату, с указанием общего количества обслуживаемых объектов инкассации.
10. В строке 9 указывается общая сумма наличных денег, фактически инкассированных инкассаторской организацией за отчетный период.
В строке 9.1. указывается средняя сумма перевозимых объемов наличных денег на 1 (одного) инкассатора.
11. В строке 11 указываются данные в соответствии со статистической формой общегосударственного статистического наблюдения "Отчет по труду" (индекс 1-Т, периодичность квартальная), представляемой инкассаторской организацией по форме согласно приложению 3 к приказу Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 34 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике труда и занятости и инструкций по их заполнению", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21183.

5. 3-жолда ақшалай нысанда толық көлемде қалыптастырылған жарғылық капитал көрсетіледі.
3, 3.1, 3.2-жолдар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19612 болып тіркелген "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 176 қаулысымен бекітілген Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларына (бұдан әрі – Лицензия беру қағидалары) сәйкес ұсынылған жарғылық капитал туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
6. 4-жолда инкассаторлық ұйым құрылтайшыларының (қатысушыларының) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
4, 4.1 және 4.2-жолдар Лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
7. 5-жолда инкассаторлық ұйым басшысының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
5, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 және 5.6-жолдар Лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған басшы туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
8. 6-жолда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі функциялары бар инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің саны көрсетіледі.
6, 6.1, 6.2, 6.3 және 6.4-жолдар Лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі функциялары бар инкассаторлық ұйымның қызметкерлері туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
9. 8-жолда қызмет көрсетілетін инкассация объектілерінің жалпы санын көрсете отырып, есепті күні қолданыста болған және инкассаторлық ұйым орындайтын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау шарттарының жалпы саны көрсетіледі.
10. 9-жолда есепті кезеңде инкассаторлық ұйым нақты инкассациялаған қолма-қол ақшаның жалпы сомасы көрсетіледі.
9.1-жолда 1 (бір) инкассатор тасымалдайтын қолма-қол ақша көлемінің орташа сомасы көрсетіледі.
11. 11-жолда инкассаторлық ұйым Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21183 болып тіркелген "Еңбек және жұмыспен қамту статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 34 бұйрығына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынатын "Еңбек бойынша есеп" (индексі 1-Т, кезеңділігі тоқсандық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанына сәйкес деректер көрсетіледі.

12. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 12
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об операциях с наличными деньгами
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 11-CASH
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Национальный оператор почты.
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
БИН:
Метод сбора: в электронном виде.
Таблица 1. Сведения по операциям клиентов
Наименование показателей
Значение (сумма)
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Расчетно-кассовое отделение
4
Категория операции
5
Тип клиента
6
Категория субъекта предпринимательства
7
Вид экономической деятельности клиента
8
Вид операции
9
Сумма
Таблица 2. Сведения по кассовым операциям
Наименование показателей
Значение (сумма)
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Категория операции
4
Вид операции
5
Сумма
Наименование _________________________________________
Адрес ________________________________________________
Телефон ______________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________
Исполнитель ______________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об операциях с наличными деньгами".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях
с наличными деньгами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об операциях с наличными деньгами
(индекс – 11-CASH, периодичность – ежемесячная)

12. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 11-CASH
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей.
БСН:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
1-кесте. Клиенттердің операциялары бойынша мәліметтер
Көрсеткіштің атауы
Мәні (сомасы)
1
2
3
1
Референс
2
Өңір
3
Есеп айырысу-кассалық бөлімше
4
Операция санаты
5
Клиент түрі
6
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
7
Клиенттің экономикалық қызмет түрі
8
Операция түрі
9
Сомасы
2-кесте. Кассалық операциялар бойынша мәліметтер
Көрсеткіштің атауы
Мәні (сомасы)
1
2
3
1
Референс
2
Өңір
3
Операция санаты
4
Операция түрі
5
Сомасы
Атауы ______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________
Орындаушы __________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "___" ______________
Ескертпе: нысан "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қолма-қол ақшамен
операциялар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп (индексі – 11-CASH, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Для целей Формы используются следующие понятия:
1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег либо для осуществления иных видов операций, а также формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой Национального оператора почты, осуществляется выдача наличных денег.
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем пояснении к соответствующему показателю.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме отчета передаются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы Национального оператора почты юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
7. Строка 1 Таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности. Референс является уникальным для Национального оператора почты, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
8. В строках 2, 3, 4, 5, 6 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения указываются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
9. В строке 3 Таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение Национального оператора почты, где была осуществлена приходно-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется Национальным оператором почты.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.
10. В строке 6 Таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанның мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға не операциялардың өзге де түрлерін жүзеге асыруға, сондай-ақ тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған банкоматтар, электрондық терминалдар және өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және Ұлттық пошта операторының ақпараттық жүйесімен қосыла отырып, қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
5. Егер тиісті көрсеткіштің осы Түсіндірмесінде өзгеше көзделмесе, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Есеп нысанында заңды (барлық меншік нысанындағы), жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер кассалар, электрондық құрылғылар және Ұлттық пошта операторының POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер беріледі.
7. 1 және 2-кестелердің 1-жолы есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде есеп жолының сәйкестендірушісі болып табылатын референсті көрсетуге арналған. Референс Ұлттық пошта операторы үшін қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын бірегей болып табылады.
8. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6 және 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер Нысан берілетін ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан көрсетіледі.
9. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық пошта операторы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған Ұлттық пошта операторының есеп айырысу-кассалық бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар және POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.
10. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша) көрсетіледі.

11. В строке 7 Таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 03-2019 "Общий классификатор видов экономической деятельности".
12. Строка 8 Таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, а также поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы Национального оператора почты от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, а также прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег";

11. 1-кестенің 7-жолында "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы" ҚР ҰС 03-2019 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызметінің түрі көрсетіледі.
12. 1-кестенің 8-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына сыныпталады:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Тауарларды, қызметтерді және орындалған жұмыстарды өткізуден түсетін түсімдер" бабында:
барлық меншік нысанындағы заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден;
сауда, сол сияқты саудамен айналыспайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстар: тұрмыстық, медициналық, заңгерлік, жөндеу-құрылыс, салт-дәстүрлік қызметтер мен білім беру саласындағы қызметтер түрлерінен;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның (бюджетке төлемдерді қабылдау үшін бланкілер үшін алымдар және басқалары) түсуі;
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бірақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, сондай-ақ басқа да қызметтер түрлерін көрсетуден қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін Ұлттық пошта операторының кассаларына заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпастан) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды өтеу және олар бойынша есептелген сыйақы есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақша түсімдері, сондай-ақ басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпастан төлемдерді қабылдау көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша түсімдері" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша кірісі" баптары бойынша ескерілмеген барлық өзге де түсімдер көрсетіледі;

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег Национальным оператором почты с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарларға, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстарға есеп айырысу үшін, шаруашылық және өкілдік шығысқа, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен бағалы металдарды, өнер заттарын, антиквариат пен қолөнер бұйымдарын сатып алуды жүргізуге, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдыстарды сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Шоттардан беру" бабында Ұлттық пошта операторының жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтаруы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) шетелден бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында еңбекақыны, еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде аурухана парағы бойынша төлеуді, іссапар бойынша шығысты өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақыларды, қосымша ақылар мен үстемеақыларды, өтемақыларды, жәрдемақыларды және басқасын қоса алғанда, еңбекке ақы төлеудің барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі.
"Жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаның өзге де берілуі көрсетіледі.

13. Строка 4 Таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты обменными пунктами Национального оператора почты" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от собственных обменных пунктов, Национального оператора почты;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс Национального оператора почты;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу Национального оператора почты от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
в операционную кассу Национального оператора почты из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе Национального оператора почты на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты Национальным оператором почты собственным обменным пунктам" отражается выдача наличных денег собственным обменным пунктам на покупку иностранной валюты;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы Национального оператора почты в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы Национального оператора почты его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
из операционной кассы Национального оператора почты в операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

13. 2-кестенің 4-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына сыныпталады:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының айырбастау пункттерінің шетел валютасын сатудан түсетін түсімдер" бабында Ұлттық пошта операторының меншікті айырбастау пункттерінен сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде қызметті тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатудан түсетін түсімдері" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына қолма-қол ақша түсімдері" бабында Ұлттық пошта операторының операциялық кассаларын нығайту үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақша түсімдері" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларынан (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақша қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы Ұлттық пошта операторының операциялық кассасындағы қолма-қол ақша қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды тиеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды нығайту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі" бабында өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде қызметті тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларына (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру көрсетіледі.

14. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2.
Приложение 13
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2024 года № 82
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 сентября 2014 года № 178
Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1-1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Отчетность представляется в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
3. При загрузке информации в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля информация информационной системой не принимается.
4. Датой завершения представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в информационную систему "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" информации за указанный отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.
5. Удостоверение отчетности электронной цифровой подписью руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее следующего рабочего дня со дня завершения представления отчетности.
6. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.

14. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаны беруді қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2024 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 82 қаулыға
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2014 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 178 қаулысына
13-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-3-бабының 1-1-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібі айқындалады.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынылады.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде ақпаратты жүктеу кезінде нысан ішіндегі бақылау жүзеге асырылады. Нысан ішіндегі бақылауды жүзеге асыру кезінде қателер табылған жағдайда ақпарат ақпараттық жүйемен қабылданбайды.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесіне нысан ішіндегі бақылаудан өткен көрсетілген есепті кезең үшін ақпараттың соңғы жүктелген нақты күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсынуды аяқтау күні болып табылады.
5. Басшының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен есептілікті куәландыру есептілікті ұсыну аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
6. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.

7. Отчетность, подписанная руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, а также физическим лицом посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
8. Альтернативный идентификационный номер служит в качестве одного из идентификаторов нерезидентов Республики Казахстан-контрагентов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, является уникальным для организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, представляющей отчетность, и неизменным в течение периода взаимоотношений организации, осуществляющей отдельные виды банковских организаций, с данным лицом.
9. Резидентство клиента и (или) контрагента респондента определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
10. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в информационной системе отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и содержит текстовые и (или) числовые элементы.
В формах, не предусматривающих детализацию информации до сделок, в качестве референса указывается уникальный номер представляемого набора данных, который формируется в следующем порядке:
первые восемь символов - отчетная дата в формате "ГГГГММДД", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день;
один символ – фиксированный разделитель "_";
последние шесть символов – порядковый номер (от 000001 до 999999).
При отсутствии в информационной системе отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций референса (кода) сделки (транзакции) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, используется алгоритм, предусмотренный частью второй настоящего пункта.
11. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378.
12. При отсутствии данных по любой из таблиц форм отчетов, предусмотренных Правилами, сведения по ней не представляются, о чем организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, информируют Национальный Банк соответствующим письмом на бумажном носителе или в электронном виде, составленным в произвольной форме и подписанным руководителем подотчетной организации, в срок не позднее установленного срока представления сведений по данной таблице.

7. Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам, сондай-ақ электрондық цифрлық қолтаңба арқылы жеке тұлға қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
8. Балама сәйкестендіру нөмірі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының бейрезидент-контрагенттері сәйкестендіргіштерінің бірі ретінде қызмет етеді, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, есептілікті ұсынатын ұйым үшін бірегей және банк ұйымдарының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның осы тұлғамен өзара қарым-қатынасы кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
9. Респондент клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
10. Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздейтін нысандарда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйымның ақпараттық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі. Референс мәні жолында мәтіндік деректер форматы бар және мәтіндік және (немесе) сандық элементтер болады.
Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздемейтін нысандарда референс ретінде мынадай тәртіппен қалыптастырылатын ұсынылатын деректер жиынының бірегей нөмірі көрсетіледі:
алғашқы сегіз таңба – "ЖЖЖЖККАА" форматындағы есепті күн, мұндағы "ЖЖЖЖ" – жыл, "КК" – күн, "АА" – ай;
бір таңба – белгіленген бөлгіш "_";
соңғы алты таңба – реттік нөмірі (000001-ден 999999-ға дейін).
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйымның ақпараттық жүйесінде мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) болмаса банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген алгоритмді пайдаланады.
11. Есептілікті жасау мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.
12. Қағидаларда көзделген есептер нысандарының кез келген кестесі бойынша деректер болмаған кезде ол бойынша мәліметтер ұсынылмайды, бұл туралы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Ұлттық Банкке осы кесте бойынша мәліметтерді ұсынудың белгіленген мерзімінен кешіктірілмейтін мерзімде еркін нысанда жасалған және есеп беретін ұйымның басшысы қол қойған қағаз тасымалдағыштағы немесе электрондық түрдегі тиісті хат арқылы хабарлайды.